gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Ιουν 28, 2018 11:05 pm

Αχ βρε Στελλα μου ,τι μου εκανες τωρα,πολυ με συγκινησες με το μικρουλι Sad Sad Sad Sad rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow Ποσο μου ραγιζουν τη καρδια τ΄αδεσποτακια,αρχισα πια να γυριζω το βλεμμα γιατι στο τελος θα μαζευω οτι περπαταει.Τωρα το απογευμα μες τη πυλωτη μας κατω απο ενα αυτοκινητο ηταν ενας σκυλακος με λουρακι ,τρομοκρατημενος ,καθοταν ακινητος και μολις τον πλησιαζαμε μας γρυλιζε.Προφανως μυρισε τις κροκετες για τ΄αδεσποτα γατακια και ηρθε να ξεγελασει τη πεινα του.Προλαβαμε και τον βγαλαμε φωτο και τον εβαλα στο φβ,μεχρι να παω supermarket να του παρω λιγη σκυλότροφη ,ειχε εξαφανιστει.Παρατημενος,χαμενος ποιος ξερει και εκει που γυριζα σπιτι,πεταγετε κατω απο ενα αυτοκινητο ενα μαυρογατακι ενος-εναμιση μηνων και οπως κανω ετσι το κεφαλι στη ριζα ενος δεντρου αλλα τρια αγκαλιασμενα μαυρογατακια,τι να πει κανεις,τουλαχιστον εκει διπλα τους ειχαν κροκετουλες και νερακι.Δεν μπορω να πω φολες στη περιοχη μας δεν υπαρχουν ,ισως γιατι απο παντα υπηρχαν αποχετευσεις και τις ηθελαν τις γατες για τα ποντικια,αλλα εκεινα τα αυτοκινητα ,πως να προφυλαχτουν τα δυστυχα...... No No No No No
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Παρ Ιουν 29, 2018 12:40 am

Ωχ πόσο λυπάμαι πραγματικά.Κάθε φορά ένας κόμπος στο λαιμό όταν διαβάζεις κάτι τέτοια.Πώς να τα προφυλάξεις.Πώς ν'ανοίξεις μια τεράστια αγκαλιά να τα κλείσεις όλα μέσα.
Καλό ταξίδι ψυχουλάκι!
rainbow rainbow rainbow
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Ιουν 29, 2018 12:48 am

Δε θέλω να θυμηθώ πόσα μα πόσα αγαπημένα πλάσματα έχω χάσει απ τη μέρα που αρρώστησε ο Ζιζικούλης μου και τους κατέβαζα το φαγηγό του αλλά δε μπορώ  Sad Sad

Το Ντρουλάκι μου, ένα υπέροχο πλάσμα ακριβώς σαν το Γλύκα σου.
Μούδωσε αμέσως κοιλίτσα, κάναμε αγκαλίτσες, με κυνηγούσε να τον χαιδέψω.
Δε θυμάμαι πια πότε ήταν το τελευταίο βράδυ που ήρθε στο γατοσυσσίτιο. Δεν τον ξαναείδα ποτέ.
Ο Ντρούλης πάντα απόμακρος και φοβιτσιάρης, καλό γατί, δεν έβγαζε νύχια ποτέ αλλά δε πλησίαζε εύκολα.
Η Μαυρούλα μου γάτα τσαμπουκάς, έμεινε έγκυος εξαφανίστηκε
Η Πορδούλα, το Ραικάκι, η Μίρλω, η τριχρωμουλα, ο Γκριζούλης, ο Εραστής, η Ταρταρουγίτσα, η Γκιριζούλα μου, η Απόμακρη και φυσικά
η Ρόη μου  Sad  Sad
ένα γατάκι που δε θα ξεχάσω ποτέ τόσο ανθρωποκεντρικό, φιλικό, αξιαγάπητο ένα απ αυτά που επίσης με κυνηγούσε για παιχνίδι και μ' άφηνε να της καθαρίζω τα ματάκια και να της δίνω φάρμακο.  Απέτυχα δυο φορές να τη στειρώσω Sad
Έμεινε έγκυος κι εξαφανίστηκε. ΚΙ ήταν τόσο μικρή Sad
Δε θα την ξεχάσω ποτέ όπως και όλα τα υπόλοιπα.


Προσπαθώ να μη δένομαι να μη τους δίνω ονόματα γιατί η απώλειά τους κι η απουσία τους με πονάει .... ακόμα .. και πολύ Sad  Sad

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι κάποια απ αυτά σώθηκαν για πάντα

Ο Ζιζίκος μου ( το πιο υπέροχο πλάσμα του κόσμου) Ο Τζιμάκος, ο Μένιος, ο Κανελόνε,  ο Συλβεστράκος μου


Αχ.... Στέλλα συγνώμη που παραλήρησα στο πόστ σου, αλλά μου βγήκε όλη αυτή η αγωνία που νοιώθω κάθε φορά που δε βλέπω κάποιο.


΄Καλό ταξίδι Μισελάκο
Υπήρξαν κάποιοι σ αυτόν τον κόσμο δίποδοι και τετράποδοι που σ' αγάπησαν πραγματικά.
Δεν έφυγες ανώνυμος και άγνωστος Sad  Sad  rainbow
Έγινες αγγελούδι πια  rainbow
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιουν 29, 2018 2:07 pm

No No No

Kαλο ταξίδι μικρουλάκο... rainbow rainbow rainbow rainbow
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 29, 2018 4:21 pm

belezza έγραψε:πιστευεις πως θα ειναι παντα εκει.Μεχρι που ερχεται η μερα  που δεν ειναι  και τοτε  η απουσια  παιρνει τον ηχο  της σιωπης  που σε παγωνει.
Sad Sad Sad

Χαρά μου δεν πειράζει, είναι παρηγοριά και μόνο να ξέρει κανείς πως είμαστε πολλοί εμείς που τα ψάχνουμε, που τα βαφτίζουμε και τα περιμένουμε καθημερινά. Ένα, ένα τα διάβασα τα ονοματά τους, γιατί κι εγώ ένα προς ένα θυμάμαι όσα έφυγαν, άλλα που δεν εμφανίστηκαν κι άλλα που ταξίδεψαν.
Κι όντως κι εμένα μου φαίνεται πως αυτό είναι κάτι για αυτά, αντιλαμβάνονται την προσοχή και το ενδιαφέρον που "ανθρωπέζικα" τους δείχνουμε.

Τουλάχιστον το πιτσιρικάκι είχε μέχρι τέλους τη μαμά του. Δεν κρύωσε, δεν πείνασε, δε φοβήθηκε. Είχε μια μεγάλη γατοπαρέα θετικά διακείμενη. Η σύντομη ζωούλα του θέλω να πιστεύω πως ήταν όμορφη.

Κι αναρωτιέμαι, όλοι εσείς που φροντίζετε αδέσποτα πολύ περισσότερα χρόνια απ'ότι εγώ, αυτό ζείτε συνέχεια; Είναι δύσκολο πολύ. Κι ακόμη πιο δύσκολο είναι να αποσυνδεθείς και να πεις κάνω ότι μπορώ κι απλά στα δυσάρεστα πάω παρακάτω.
Ήξερα όταν ξεκίνησα να τα φροντίζω, πως θα έρθουν κι οι μέρες οι στενόχωρες, όμως η φετινή χρονιά..δεν κλείσαμε σερί ούτε μήνα ξέγνοιαστοι.

Προσωπικά νιώθω κάπως πελαγωμένη αυτές τις μέρες. Αυτό που γράφεις Larogata..δεν τολμώ να γυρίσω το βλέμμα..ακριβώς.

Είναι τόσο μεγάλο το κόστος της αγάπης;

Το βάζεις στην άκρη, σκέφτεσαι λογικά, λες ένα γατάκι..η ζωή του δρόμου, όμως μόλις το τακτοποιήσεις μετά είναι άλλο ένα γατάκι, άλλο ένα κουταβάκι, ένα τραυματισμένο, ένα άρρωστο, ένα υποσιτισμένο.

Και δεν είναι μόνο αυτά που περιμένουμε καθημερινά να δούμε. Είναι ο Σύλβιο που τον σκέφτομαι μόνο του θλιμμένο, είναι ο Σωλ κι ο Τρίτων που πέρασαν απαρατήρητοι, είναι τα κουταβάκια της Πάτρας, είναι τόσα..τόσα τα αγκαθάκια τα καθημερινά.

Σκόρπιες σκέψεις ξέρω..

Ίσως είμαι και πολύ επηρεασμένη από τα δικά μου μωρά.
Νομίζω ότι είναι από τις περιόδους που τουλάχιστον στα θέματα των ζώων δε μπορώ να σκεφτώ ορθά, απλά λυπάμαι, μόνο λυπάμαι Sad

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουν 29, 2018 4:49 pm

Δεν ειναι η λογικη Στελλα που θα βοηθησει σ΄αυτες τις στιγμες.Ειναι μονο η αποδοχη της πραγματικοτητας. ''Σαν ετοιμος απο καιρο ,ματαιες ελπιδες τετοιες μην τις καταδεχθεις'' ,αυτους τους στιχους κραταω σε καθε δυσκολο και ειναι μονο αυτο. Καθε φορα που εχανα μια ψυχη ,ηξερα πως εχανα και ενα κομματι μου ,γιατι απεναντι στα ανυπερασπιστα και τοσο ειλικρινη ματια των τετραποδων φιλων ειμουν εγω χωρις περιτυλιγμα .Να εξομολογουμαι καθε σκεψη, καθε ευαισθησια απλη ατοφια εγω.Και υστερα η σιωπη και η θλιψη.
Ομως τα οσα εδωσα ,τα οσα πηρα δν αλλαζαν .Ηταν εκει να με συντροφευουν . Να με κανουν να αισθανομαι περηφανη ,γιατι ειχα την τυχη να εχω αυτη την επικοινωνια .Να παιρνω αυτη την αδολη αγαπη .Να ειμαι εγω και αυτα τα ματια που με κοιταζαν αποδεχοταν εμενα χωρις φιοριτουρες και ψεματα και αδυναμιες .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 03, 2018 7:10 pm

belezza έγραψε:Δεν ειναι η λογικη Στελλα που θα  βοηθησει σ΄αυτες τις στιγμες.Ειναι μονο η αποδοχη της πραγματικοτητας. ''Σαν ετοιμος απο καιρο ,ματαιες ελπιδες τετοιες μην τις καταδεχθεις''  ,αυτους τους στιχους κραταω σε καθε  δυσκολο και ειναι μονο αυτο. Καθε φορα που εχανα μια ψυχη ,ηξερα  πως εχανα και ενα κομματι μου ,γιατι απεναντι στα ανυπερασπιστα και τοσο ειλικρινη ματια των τετραποδων φιλων  ειμουν εγω χωρις περιτυλιγμα .Να εξομολογουμαι καθε σκεψη, καθε ευαισθησια  απλη ατοφια εγω.Και υστερα   η  σιωπη και η θλιψη.
Ομως  τα οσα  εδωσα ,τα οσα πηρα δν αλλαζαν .Ηταν εκει   να με συντροφευουν  . Να  με κανουν να αισθανομαι περηφανη ,γιατι   ειχα την τυχη να  εχω αυτη την επικοινωνια   .Να  παιρνω αυτη την αδολη αγαπη .Να  ειμαι εγω  και αυτα τα ματια που με κοιταζαν  αποδεχοταν εμενα χωρις φιοριτουρες και ψεματα και αδυναμιες .

Εμείς σιωπή, θλίψη..αυτά; Διαπιστώνω, για πολλοστή φορά, πως έχω μια μεγάλη δυσκολία αποδοχής του όλου θέματος.
Εγώ είμαι η τυχερή για την επικοινωνία μας αυτή, εκείνα;
"αποχαιρέτα την Αλεξάνδρεια που χάνεις.." πως γίνεται; Αχ..

Η ζωή συνεχίζεται για όλα τα πλάσματα όμως.

Ξέρετε τι διαπίστωσα; Το Μπομπάκι από τότε που έχασε το μικρό της, έγινε υπερπροστατευτική με το Μιλού. Την πρώτη μέρα είπα έτυχε, τη δεύτερη..μπα, ε την τρίτη βεβαιώθηκα. Ο Μιλού είναι ηλικιακά ο μικρότερος αυτή τη στιγμή. Μόλις κάποιους μήνες μικρότερος από το Μπομπάκι βέβαια, το οποίο μόλις πρέπει να χρόνισε.
Είναι αχώριστα κι όταν κάποιο γατί ή και εγώ πλησιάσουμε το Μιλού, τρέχει και είτε μπαίνει ανάμεσα ή στέκεται δίπλα να βεβαιωθεί ότι τον πλησιάσαμε με καλές προθέσεις. Ο Μιλού που είναι απείρως φοβιτσιάρης με τη σειρά του, είναι πιο χαλαρός από ποτέ. Φαίνεται. Είναι αραχτός και απολαμβάνει την προστασία της φιλενάδας του.
Αυτά τα πλάσματα τα υπέροχα! heart

Ο Τιτάνας από την άλλη, άλλα περίμενε από το κορίτσι του και μοιάζει τόσο θλιμμένος που τον απορρίπτει Laughing
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 BcE5Ez4
την κοιτά με γνήσια απορία.

Το Κορίτσι μου από την άλλη καθώς στειρώθηκε κι αποπαρασιτώθηκε, πήρε τα πάνω της κι έγινε ξανά η γατάρα που ήξερα, που ανεβαίνει στο πεζούλι και τρώει από όλα τα πιάτα. Πέρασε πια η εποχή που ήταν το αδυνατισμένο, φοβισμένο κοριτσάκι. Ξαναέγινε γατάρα και τη χαίρομαι πολύ.
Ακόμη και το γεγονός ότι έχασε το σπίτι της δεν την πτόησε. Ακόμη τριγυρνά καμιά φορά στο σημείο που ήταν το σπίτι. Στέκεται και κοιτά γύρω. Όμως νιώθει πάλι δυνατή και τα καταφέρνει, αυτό έχει σημασία.
Να τη η γλυκιά μου!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 CVf2qRV

βεβαίως, όπως τα είπαμε ξανά και θα τα ξαναπούμε..αδέσποτη ζωή, ένα χαμόγελο κι ένα αγκαθάκι..
Τα περισσότερα βράδια η βόλτα μας κλείνει κάπως έτσι..
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 OXkmShu
Φωτογραφία τραβηγμένη από την είσοδό μας, μετά το τάισμα.
Ο Μαξούλης, κάθεται εκεί και περιμένει..και περιμένει ώρα..
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 OkpmrkO
τον βλέπω κι απο το μπαλκόνι

και παίρνει μετά το δρόμο κι επιστρέφει στο λημέρι του, στο φιλαράκι του τον Κλώνο.

Α, ρε Μαξούλη, είσαι θεότητα!

Πραγματικά όχι απλά γάτος για σπίτι, αλλά γάτος για σπίτι και βόλτα. blinking
Με εντυπωσίασε για άλλη μια φορά το αγόρι μου.
Με ακολουθεί πλέον μέχρι το περίπτερο τα βράδια.
Στα σημεία που το πεζοδρόμιο στενεύει κατέβαινε και περπατούσε στο δρόμο. Με τα όχι και τα μπράβο, τελικά εδώ και πόσες μέρες τον βλέπω ότι περπατά από μόνος του μόνο στο πεζοδρόμιο!!!
Και το ακόμη πιο υπέροχο.
Φτάνουμε απέναντι από το περίπτερο. Μπροστά μας κεντρικός δρόμος που δεν θέλω να περνά. Στο "όχι" κάθεται. Στο "μείνε" κάνει βαρελάκι και ξαπλώνει και με περιμένει! Να ψωνίσω, να ξαναπεράσω στη μεριά του και να με πάει σπίτι, αφού βεβαίως κάνουμε μια στάση για μια γουργουριστή αγκαλιά.
Πόσο τέλειος γάτος, πόσο!

Χθες λίγο με στενοχώρησε γιατί έφυγε από τη "θέση" του και με περίμενε μες τη μέση του δρόμου ο άτιμος! Τον μάλωσα κι επεστρεψε στη θέση του όμως.
Άλλο κι αυτό..
Να έχουν το νου τους για αυτοκίνητα κι όταν είμαι εγώ να περνάνε όπως να ναι;
Ο Βρωμύλ το κάνει αυτό πολύ έντονα.
Τον παρακολουθώ από το μπαλκόνι. Είχε κι αυτός την άτυχη στιγμή του με αμάξι παλαιότερα κι είναι πολύ προσεκτικός πάντα. Τις προάλλες έτρεχε να μου κάνει χαριτωμενιές και θα τον χτυπούσε αμάξι μπροστά μου...έπαθα.Τον μάλωσα, ελπίζουμε να κατάλαβε tongueout

Είμαστε εδώ, είμαστε αρκετά καλά, συνεχίζουμε.

Έτσι που λέτε του κοπαδιού τα νέα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουλ 03, 2018 8:52 pm

Εναν αναστεναγμο μονο εχω για οσα εγραψες και μετα τελος . Γιατι τι να πω ? Το'' φαγακι'' εχει 20 μερες να φανει .Το αδυνατουλι μου που μονο σχημα οξυμωρο ηταν το ονομα του. Το ταιζα μηπως το παχυνω .Το μικρο μου που ετρεχε απο πισω μολις με εβλεπε και ξαφνικα η σιωπη και οι απουσιες αρχισαν να μετρανε βαριες
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 03, 2018 8:56 pm

gatoula αναστεναγμός, ακριβώς..τι να κάνεις βρε Πέπη μου..τι να κάνεις..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουλ 03, 2018 9:00 pm

Αποδεχομαι την πραγματικοτητα.Οτι αλλο δεν ωφελει .Ισως με μια μικρη ελπιδα να το ξαναδουμε! Ο τιτανας ειναι η αδυναμια μου και ο μαξ η ευαισθησια μου
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 03, 2018 9:10 pm

Έτσι είναι κι εγώ ελπίζω για όσα έφυγαν. Πάντα ελπίζουμε.

Ο Τιτάνας πραγματικά είναι ο γάτος ο απόλυτος, ο βετεράνος. Ζωγραφισμένη η ζωή του δρόμου στο γατίσιο μουτράκι του.
Πάντα ωραίος, μετρημένος, κιμπάρης..είναι Ο Γάτος!

Ο Μαξ, ναι..ο Μαξ χτυπάει πολύ ευαίσθητο νεύρο η αλήθεια είναι.
Είναι περίπτωση πραγματικά. Πιστεύω ότι έχει πολύ σπάνιο χαρακτήρα.
Είναι απόλυτα ανθρωποκεντρικός, απόλυτα. Ώρες ώρες μοιάζει να προσπαθεί όντως να μιλήσει όσο γίνεται τη "γλώσσα" μας.
Κάθε γάτα είναι μοναδική. Πολλά είναι τρυφερά, καλόβολα..ο Μαξ είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω πως αλλιώς να τον περιγράψω..ανθρωπάκι μου θυμίζει αλήθεια.

Ο πολλάκις εξομολογημένος ερωτάς μου είναι ο Γλύκας. Κι όμως ο Μαξ είναι άλλο πράγμα, είναι το φιλαράκι μου Smile τα λέμε τα βράδια και δε με ζορίζει, ανθρωπέζικα τα λέω εγώ, δεν προσπαθώ να τα μεταφράσω, μια χαρά τα καταλαβαίνει αυτός και μου απαντά σε υβριδική γλώσσα, ανθρωπογατέζικη..να κάπως έτσι, νομίζω τώρα κάτι έκανα με την περιγραφή του Μαξ Laughing

Και μου έδωσες και ιδέα. Επειδή πρέπει να διακωμωδούμε την αδέσποτη καθημερινότητα..θα κάνω μια καινούργια καλή φωτογράφιση σε όλα τους, να δούμε ποιος έχει τους περισσότερους θαυμαστές! Smile Θα μου πάρει λίγο καιρό, αλλά θα είναι το αγαπημένο μου άλμπουμ!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουλ 03, 2018 9:22 pm

oksmily3 oksmily3 oksmily3
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιουλ 03, 2018 11:17 pm

Εννοείται πως περιμένω με ανυπομονησία το γατο-άλμπουμ σου και χαίρομαι τόσο μα τόσο να διαβάζω για το γατοκοπάδι.
Το μόνο μελανό σημείο είναι οι απουσιες και οι απώλειες. No
Τόχουμε ζήσει όλοι, το ζούμε καθημερινά. Προσπαθώ να σκεφτώ λογικά tafos


υγ1. Πέπη μην αγωνιάς εκ των προτέρων.
Νομίζω ότι είναι εποχή ζευγαρώματος. Αν είναι αστείρωτος μπορεί να τρέχει πίσω απο κανένα θηλυκό και να το δείς πάλι μπροστά σου όταν δε το περιμένεις mati


γ2. Κι εμένα το ασπρομαυρούλι μου (ο Σαρλουδάκος) έχει 3 μέρες να φανεί.
Είναι και ζωηρός ο άτιμος. Sad


υγ3. Ο Γλύκας σου είναι πραγματικά γλύκας αλλά η μεγάλη μου αδυναμία είναι ο Μάξ heart heart heart heart
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουλ 04, 2018 9:49 am

ZIZIKOS έγραψε:Εννοείται πως περιμένω με ανυπομονησία το γατο-άλμπουμ σου και χαίρομαι τόσο μα τόσο να διαβάζω για το γατοκοπάδι.
Το μόνο μελανό σημείο είναι οι απουσιες και οι απώλειες. No
Τόχουμε ζήσει όλοι, το ζούμε καθημερινά. Προσπαθώ να σκεφτώ λογικά tafos


υγ1. Πέπη μην αγωνιάς εκ των προτέρων.
Νομίζω ότι είναι εποχή ζευγαρώματος. Αν είναι αστείρωτος μπορεί να τρέχει πίσω απο κανένα θηλυκό και να το δείς πάλι μπροστά σου όταν δε το περιμένεις mati


γ2. Κι εμένα το ασπρομαυρούλι μου (ο Σαρλουδάκος) έχει 3 μέρες να φανεί.
Είναι και ζωηρός ο άτιμος. Sad


υγ3. Ο Γλύκας σου είναι πραγματικά γλύκας αλλά η μεγάλη μου αδυναμία είναι ο Μάξ heart heart heart heart
Χαρα μου το φαγακι ηταν κολλητακι με τη σταλιτσα που τσουπωθηκε απο τους φιλους απεναντι (που ειχαν τον κεραυνο) και που
γεννησε τα μισα απο τις εμπνευσεις.Εμαθα ομως οτι ειναι θηλυκο,οποτε μολις η σταλλιτσα γεννησε δεν αφηνε κανενα να πλησιασει στο σπιτακι του κηπου(φυσικο) .Οι φιλοι απεναντι λενε οτι μαλλον ηταν κι αυτο εγκυος και οτι καπου εχει παει να γεννησει.Εχουν ομως περασει 20 και μερες που δεν ερχεται για φαγητο .Βεβαια περιμενω και ψαχνω
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 04, 2018 12:05 pm

Αχ αυτες οι περιγραφες σου Στέλλα μαζι με τις εικονες. Σε νιωθω απολυτα, σφιξιμο στην καρδια πραγματικα για ολους οσους φροντιζουν αδεσποτάκια.  gatoula gatoula gatoula gatoula
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουλ 04, 2018 6:02 pm

Belezza μου θα σου πω μόνο ότι η Μυτούλα όταν πρωτοξεκίνησα να τα φροντίζω συστηματικά προ τριετίας περίπου, ενώ ήταν μόνιμο φατσάκι στη γειτονιά, εξαφανίστηκε και δεν την είδα για 8-10 μήνες!!! Δεν περίμενα να την ξαναδώ. Επέστρεψε μια μέρα, ζωηρή, υγιής κι από εκεί που δεν με πλησίασε έγινε η κολλητή μου.
Το έχω ξαναγράψει κάπου νομίζω. Πάντα υπάρχει ελπίδα!
Χαρά τα ίδια με το Σαρλουδάκο μου κάνει ο Σπόρος. Άλλαξε γειτονιά, ίσως γιατί τριγύρω έχει περισσότερες αστείρωτες θυληκές, εδώ λιγοστεύουν συνέχεια. Κάποιες φορές κάνω μήνες να τον δω. Τώρα έχω να τον δω από τον Απρίλιο. Προφανώς ανησυχώ όταν τον σκέφτομαι, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που λείπει.

Gatopliktoula, έτσι νιώθω σχεδόν κάθε βράδυ. Είναι μια ομορφιά αυτό που χτίσαμε εδώ. Smile Αυτό μεταφέρω γράφοντας, γι'αυτό έχει τη γλυκάδα του, έχει το φορτίο του το βαρύ ενίοτε. Ακριβώς όπως είναι ο κόσμος των αδεσπότων.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουλ 04, 2018 7:22 pm

Stella M. έγραψε:Belezza μου θα σου πω μόνο ότι η Μυτούλα όταν πρωτοξεκίνησα να τα φροντίζω συστηματικά προ τριετίας περίπου, ενώ ήταν μόνιμο φατσάκι στη γειτονιά, εξαφανίστηκε και δεν την είδα για 8-10 μήνες!!! Δεν περίμενα να την ξαναδώ. Επέστρεψε μια μέρα, ζωηρή, υγιής κι από εκεί που δεν με πλησίασε έγινε η κολλητή μου.
Το έχω ξαναγράψει κάπου νομίζω. Πάντα υπάρχει ελπίδα!
Χαρά τα ίδια με το Σαρλουδάκο μου κάνει ο Σπόρος. Άλλαξε γειτονιά, ίσως γιατί τριγύρω έχει περισσότερες αστείρωτες θυληκές, εδώ λιγοστεύουν συνέχεια. Κάποιες φορές κάνω μήνες να τον δω. Τώρα έχω να τον δω από τον Απρίλιο. Προφανώς ανησυχώ όταν τον σκέφτομαι, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που λείπει.

Gatopliktoula, έτσι νιώθω σχεδόν κάθε βράδυ. Είναι μια ομορφιά αυτό που χτίσαμε εδώ. Smile Αυτό μεταφέρω γράφοντας, γι'αυτό έχει τη γλυκάδα του, έχει το φορτίο του το βαρύ ενίοτε. Ακριβώς όπως είναι ο κόσμος των αδεσπότων.
+ 1000
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Ιουλ 05, 2018 7:59 pm

εχουν τοση γλυκα οι περιγραφες σου Στελλιτσα και εισαι αξια επαινων για ολη αυτη τη φροντιδα που προσφερεις στα γατακια της γειτονιας σου,εγω δυστυχως δεν εχω μπει σ΄αυτη τη διαδικασια ναι μεν αφηνω κροκετες και νερακι κατω στη πυλωτη αλλα δεν εχω δημιουργησει δεσμους με τα αδεσποτακια της γειτονιας μου,μονη μια θεομουρλη γατα ειχα για χρονια και ταιζε η οποια ηταν σκετη τιγρης δεν πλησιαζοταν για κανενα λογο,τις εβαζα φαγητο και με πλησιαζε για να μου χωσει νυχια.Καποια στιγμη χαθηκε μαλλον εφυγε απο γηρατεια γιατι ηταν πολυ ηλικιωμενη ,ουτε δοντια δεν ειχε tongueout tongueout
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουλ 06, 2018 5:47 pm

Όχι και άξια επαίνων Larogatoula μου..το γατοόνειρο με το σπίτι με την αυλή και τις πολλές γατούλες που είπα κάποια στιγμή και δεν μπορώ να ζήσω..ε αυτό περίπου αναπαράγω στα χωράφια Laughing
Χρόνια τώρα περπατάω τα βράδια, μ'αρέσει πολύ. Απλά τα τελευταία χρόνια το περπάτημα έχει κι άλλο σκοπό, όμορφο σκοπό και καλή παρέα! Smile

Ξέρω ότι σας το είπα ξανά, αλλά βλέπω το Κορίτσι μου, κάθε μέρα και πιο ζωηρό και χαίρομαι τόσο πολύ.
Νόμιζα ότι είναι μεγάλη σε ηλικία, ότι έχει βαρύνει αρκετά.
Πλέον τα βράδια κάνει σαν γατάκι! Τρέχει, παίζει, ξύνει ότι βρει και σκαρφαλώνει στα δέντρα. Τόσο χαρούμενη!!
Περιττό να πω ότι πήρε άμεσα τα πάνω της, στα πρώην κοκαλιάρικα μπουτάκια της διαγράφονται ξανά μύες.
Πίστευα ότι δε θα την ξαναδώ έτσι! Κι όμως elephantrun

Η δεύτερη μου παρατήρηση αφορά πάλι το Μπομπάκι και το Μιλού.
Το Μπομπάκι κι ο Μιλού, από τη 1 το βράδυ και μετά περίμεναν πάντα στα σκαλοπάτια της οικοδομής, όπως τα περισσότερα μέλη της ομάδας μας.
Από τη μέρα που ταξίδεψε ο Μισελ, το Μπομπάκι δεν ήρθε ξανά.
Βγαίνει την ώρα του φαγητού, κάτω από το δέντρο μας, μαζί με το φιλαράκι της.
Μοιάζουν να περνούν και τα δυο τον περισσότερο χρόνο τους κάνοντας παρέα στο Μισελάκο No
Ίσως πάλι να είναι τυχαία η αλλαγή στις συνήθειές τους. Ποιος ξέρει..
Σίγουρα όμως είναι κάτι που μου τράβηξε την προσοχή.
Είναι αυτό το "Λες;" το μελαγχολικό.."Λες γι'αυτό να περιμένουν εκεί;"

Τουλάχιστον είναι καλά, μοιάζουν χαρούμενα, τρώνε και τα απογεύματα ή νωρίς το πρωί κυνηγούν μαζί.

Και η ερώτηση της ημέρας.
Πως τα τσουπώνετε βρε παιδιά για να τα πάτε στο γιατρό;
Πίστευα ότι με τη σχέση που έχουμε αναπτύξει πλέον, θα είναι πολύ πιο εύκολο να τα βάλω σε κλουβάκια, αλλά όταν έρχεται εκείνη η ώρα..
Πέραν του ότι κι εγώ μετά από κάποια "ατυχηματάκια" που είχα φοβάμαι περισσότερο και ξέρω ότι το καταλαβαίνουν τα άτιμα, μεταλάσσονται ρε παιδιά και τα ενήλικα έχουν δύναμη, όχι αστεία!

Αν εξαιρέσουμε το Μιλού που είναι απίστευτος γουργούρης και τον χειρίζομαι πολύ άνετα και το Μαξ που εντάξει, αν του πεις "Μπες" θα μπει-θεότητα-όλα τα υπόλοιπα..μάχη δίνω και τελικά δεν τη δίνω και πολύ πετυχημένα!

Τώρα πρόσφατα που είπα ότι θα πάω άλλα 3 για στείρωση, περιφερόμουν σαν το αερικό πόσες ώρες κάτω κι εν τέλει, από τα "υψηλής προτεραιότητας" για στείρωση έπιασα μόνο το Κορίτσι μου και μετά το Μιλουδάκο & το Μαϊμου. Δε λέω τα είχα και τα αγόρια στο πρόγραμμα, αλλά σε δεύτερο χρόνο.
Οοοκ του Μαϊμού το τσούπωμα..κατά τύχη, αλλά τεράστια επιτυχία tafos
Δεν ξέρω πως θα τον μάζευα αλλιώς.

Σκέφτομαι εφόσον βρήκα οικονομικές στειρώσεις, με τα χρήματα που εξοικονομώ να πάρω μια παγίδα.
Πιστεύετε βολεύει;
Υποθέτω πως κάνει θόρυβο όταν κλείνει και το θέμα μου είναι το εξής.
Όποιο έχει περάσει έστω ένα βράδυ σπίτι μας, Γλύκας, Μαξ, Βρωμυλ, Μιλού..είναι αρκετά πλέον δεν μπορώ να το βγάλω από τα κλουβιά.
Θα το βλέπουν ως το εισητήριο για το σπίτιhappy2
Αν συμβαίνει το ίδιο και με την παγίδα; Μήπως πάει τζάμπα. Αν μπει μέσα άλλο γατί, σιγά μην πιάσω αυτό που πρέπει μετά!
Τι λέτε;

Επίσης Psipsa, μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία το κλουβάκι σου με το έμβολο να δω ακριβώς πως είναι μήπως βολέψει κάτι τέτοιο;

Τέλος προσπάθησα να βρω γάντια για να τα πιάνω δίχως φόβο, αλλά μέχρι στιγμής δεν βρήκα γάντι από το οποίο δεν ξεγλιστρά το γατοτρίχωμα, ούτε κάτι που να πιάνει πιο ψηλά στο χέρι, που εκεί χτυπάνε με τα πίσω πόδια μόλις τα πιάσεις.
Το σύστημα της πετσέτας δε μου λειτουργεί πάρα πολύ, γιατί τα ενήλικα συνήθως ξεγλιστράνε, δε τη χειρίζομαι καλά.
Καμιά άλλη ιδέα;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουλ 06, 2018 6:31 pm

ΩΧ !Αυτο με τα τσουπωματα ,δεν το χω οποτε δεν ειμαι σε θεση να μιλησω .Ουτε το νιαουρελο ουσιαστικα δεν καταφερνω .Μονο το baccarat που το παιρνει για παιχνιδι. Το κλουβι της Ψιψα ειναι μια ιδεα καλη ,αρκει με ενα κονσερβακι να μπει μεσα μονο του.Το σκφτομαι κι εγω να το παρω
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Παρ Ιουλ 06, 2018 11:26 pm

https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwir_9nopovcAhWhxKYKHc5kDH8QjRx6BAgBEAU&url=https%3A%2F%2Fwww.petopoleion.gr%2Fproduct%2Fp-klouvi-metaforas-gia-skylo-kai-gata-48-x-30-x-30-cm-635648-html%2F&psig=AOvVaw27-iwoANkyafGUNnyt5ahI&ust=1530994576153497

Στελλα μου σου βαζω ενδεικτικα ενα παρομοιο με το δικο μου για να δεις το μηχανισμο που επιτρεπει ενα γρηγορο ανοιγμα και κλεισιμο του κλουβιου. πιεζεις με το ενα χερι τα δυο εμβολα πανω και κατω και ανοιγει η κλεινει το κλουβακι.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουλ 07, 2018 11:50 pm

Χμμμ! Πολύ πολύ ενδιαφέρον!

Και πετοπωλείο ε; Κι ήθελα κάτι ψώνια από εκεί!

Κανένα άλλο τιπ για το τσούπωμα;
Γιατί αν τα καταφέρω αισίως και τακτοποιήσω τα μωρά, ελπίζω έστω τη μεθεπόμενη βδομάδα να πάω και τα νεότερα κορίτσια για στείρωση.

Α και τελικά μικρό ή μεγάλο κλουβί; Γενικά λέμε μικρά που είναι πιο "φωλίτσες" αλλά ξέρετε τι θέμα έχω; Βάζω φαγητό μέσα στα κλουβάκια, αλλά όλα τα ενήλικα μπορούν να τεντωθούν κι απλά να τρώνε μέσα από το κλουβί και να έχουν το μεγαλύτερο μέρος του σώματός τους έξω.
Με τον Τάκη ήταν μεγάλο θέμα αυτό όταν προσπαθούσα να τον πιάσω, γιατί είναι και τεράστιος.Έτρωγε ανετότατα μέσα από το κλουβί κι ίσα που πατούσε τα μπροστινά του ποδαράκια μέσα Shocked
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουλ 14, 2018 1:03 am

Το Μπομπάκι εξακολουθεί να προσέχει το Μιλού σαν κόρη οφθαλμού και το βρίσκω απόλυτα συγκινητικό!
Τον πήρα αγκαλιά τις προάλλες, ο Μιλού βεβαίως γουργούριζε. Το Μπομπάκι παράτησε την κονσέρβα που έτρωγε κι ήρθε τρέχοντας στα πόδια μου και περίμενε μέχρι να τον αφήσω κάτω! Τότε επέστρεψε στο φαγητό της και μάλιστα, ίσως λίγο δυσαρεστημένη. Δεν ήθελε να τη χαιδέψω, σαν να μου λέει "Αστον!"
Ο Μιλουδάκος, σαν νεότερος τη παρέας, απολαμβάνει τις "μητρικές φροντίδες" που στερήθηκε αρκετά νωρίς, αφού ήταν πολύ μικράκι όταν εμφανίστηκε μόνο του στη γειτονιά.

Το Κορίτσι μου γυρνάει όλο το βράδυ και παίζει με πετραδάκια και με φύλλα, ακριβώς σαν γατάκι, ναι ακόμη! Τέτοια χαρά δεν έχω ξαναδει σε γάτα γιατί στειρώθηκε. Η πιο πετυχημένη και χαρούμενη στείρωση elephantrun

Το αγόρι της, ο Τιτάνας από την άλλη δε φαίνεται τόσο καλά.
Με στενοχωρεί γιατί δεν τρώει. Ο βαρβάτος μου τουλάχιστον όσο είμαι κάτω, δεν τρώει με τίποτα αν απλά τον πλησιάσει άλλη γάτα. Ήταν πάντα υποχωρητικός με το φαγητό, γνωστός κιμπάρης, αλλά τώρα φαίνεται να νιώθει ανασφάλης εκείνη την ώρα.
Μάχη δίνω κάθε βράδυ για να του βάλω χώρια και μετά από 5 μέρες κατάφερα να τον ταίσω λίγο καλύτερα, γιατί κατέβηκα με τον αδερφό μου ώστε να κρατήσει απασχολημένα τα υπόλοιπα.

Ο Mike από την άλλη, δεν έχει συνέλθει εντελώς..
Το να πάει στο γιατρό δεν είναι ενδεχόμενο, για πολλούς λογούς.
Τα συζητήσαμε όμως αναλυτικά, ώστε να βρούμε την αμέσως επόμενη καλύτερη και λειτουργική λύση.
Θεωρητικά μπορεί να έχει από μια επίμονη ρινοτραγχειίτιδα έως περιτονίτιδα-αν και πραγματικά αυτό δε το πιστεύω, απ'όσα ξέρω για την εξέλιξη της συγκεκριμένης αρρώστιας.
Επομένως καταλήξαμε στα εξής:
Του ετοιμάζω χωριστά φαγητό σε ταπεράκι, μπόλικο φαγάκι, κροκέτα, κονσέρβα και νεράκι για να παίρνει περισσότερα υγρά, ενώ τον έχω σε αγωγή με λυσίνη.
Για τη λυσίνη τα ερευνητικά αποτελέσματα είναι αμφιλεγόμενα, αλλά καθαρά εμπειρικά μπορώ να πω, ότι στις 3 μέρες με λυσίνη, τα συμπτώματά του είναι σε μεγάλη ύφεση και τις 2 φορές που δοκίμασα, οπότε ο γιατρός μου είπε να συνεχίσω. Εξάλλου μόνο κακό δεν κάνει.
Τρώει λοιπόν χωριστά από τα υπόλοιπα και οι μερίδες του είναι τέτοιες που είναι παραπάνω από ικανοποιημένος. Δεν τριγυρνά στο φαγητό των υπολοίπων-εντάξει προφανώς κι αυτό δεν μπορώ να το αποκλείσω, αλλά σίγουρα ελαχιστοποιώ τις πιθανότητες- κι άρχισε να φαίνεται πιο ήρεμος και χαρούμενος. Το περιμένει, του βάζω παραδίπλα το τάπερ του, δεν ενοχλεί, δεν τον ενοχλούν.
Συζητήσαμε επίσης για τον τρόπο μετάδοσης των λοιμωδών νοσημάτων της γάτας. Διαπίστωσα ότι έχω υπάρξει για καιρό παραπληροφορημένη.
Έψαξα να θεωρώ καταδίκη την εμφάνιση της FIP για όποιο αιλουροειδές υπάρχει στην περιοχή. Τη γραμμή του γιατρού την έψαξα πολύ και βρήκα μπόλικη σχετική βιβλιογραφία που το επιβεβαιώνει.
Βγάζω ακόμη τα μάτια μου..η ιατρική ορολογία μας ζορίζει Laughing ωστόσο είμαι πολύ πιο ήρεμη με το θέμα των ασθενειών, ειδικά στη σκέψη ότι μπορεί τα μωρά μου εν τέλει να εγκατασταθούν κάτω. Τον βοηθάμε ξανά με αντιβίωση και για άλλη μια φορά ελπίζουμε στα καλύτερα!

Το άλλο μας περιστατικό είναι ο καινούργιος πορτοκαλόγατος με την κομμένη ουρά. Χθες δεν μου άρεσε το τράυμα του. Ούτε στο γιατρό που έδειξα κάποιες φωτογραφίες.
Αγχώθηκα εννοείται, αλλά για άλλη μια φορά είπα αν μπορεί να αντιμετωπιστεί επιτόπου, κι έτσι θα τον βοηθήσουμε με αντιβίωση. Ο γιατρός, συνυπολογίζοντας τη συνολική κατάσταση του γάτου, του Τόμι, γιατί πλέον βαφτίστηκε, μου έδωσε περιθώριο 10 ημερών. Δείχνει καλή απόκριση ο ίδιος ο οργανισμός στο τραύμα, αλλά μου λέει αν σε 10 μέρες δε δεις βελτίωση, πληγές να κλείνουν, τότε αρχίζουμε να ρισκάρουμε τη ζωή του. Θα χρειαστεί περίθαλψη.  Scared
Δε με παίρνει να πελαγώσω.
Θα πάρει τα φαρμακάκια του και μπόλικο φαγάκι κι ελπίζω στα καλύτερα.
Θα δούμε την εξέλιξή του κι αν δεν πάει καλά..θα επιστρατεύσω τα κουράγια μου και θα τον τσουπώσω!
Ελπίζω να μη χρειαστεί!

Κι έλεγα να ηρεμήσουμε λίγο, για να κάνουμε 2-3 στειρώσεις ακόμη..άντε βάλε πρόγραμμα για ζώα που ζούνε έξω..ανέφικτο!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Ιουλ 14, 2018 10:09 pm

Στελλα μου καταλαβαινω την ευαισθησια σου και την αγωνια για τα αδεσποτακια.Δυστυχως ομως δεν μπορεις να τα κανεις ολα οσα θα ηθελες .Να σε παρηγορει η ιδεα οτι βοηθας οσο μπορεις και η φυση εχει προνοησει ,ωστε να τους δωσει τα απαραιτητα εφοδια για την επιβιωση . Να λες στον εαυτο σου οτι θα ηταν πολυ χειροτερα,αν δεν βρισκοσουν εσυ αλλα μη φορτωνεσαι παραπανω ,διοτι τοτε δε θα μπορεσεις να προσφερεις ουτε στα ηδη υπαρχοντα .Μπορει να μιλαω ορθολογιστικα αλλα ειναι σκεψεις που λεω και στον εαυτο μου ,οταν νιωθω ψυχικα και οικονομικα εξαντλημενη .Δυστυχως οι υποχρεωσεις μας πια εχουν αυξηθει και τα εσοδα εχουν μειωθει και πρεπει να ειμαστε οπως πρεπει σε αυτα που αναλαβαμε δια βιου. Κανοντας σωστους υπολογισμους θα τα καταφερεις αλλα μην αφηνεις την ψυχικη εξαντληση να σε καταβαλει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουλ 15, 2018 7:17 pm

Smile Ακριβώς τα ίδια λέω όχι μόνο στον εαυτό μου, αλλά και σε όποιον ασχολείται και φροντίζει αδεσποτάκια..ποτέ δε καταφέρνουμε να φροντίσουμε όσα θα θέλαμε, έτσι είναι.

Γι'αυτό επιλέγω όσο μπορώ να τα βοηθήσω-γιατροπορέψω στο πεδίο Laughing
Τι να κάνουμε;

Να σου πω, νομίζω μέχρι πριν από κάποιους μήνες, αγχωνόμουν πολύ περισσότερο.
Με το ζόρι που τραβάω τον τελευταίο μήνα, καθημερινά με τη σκέψη τι θα γίνουν τα μωρά μου..που δεν χτυπά τηλέφωνο..νομίζω όλα τα υπόλοιπα μου φαίνονται πιο διαχειρίσιμα.

Το παλεύουμε γενικά!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιουλ 15, 2018 9:39 pm

Αχ   αυτο με τα μωρα  με εχει στεναχωρησει πολυ.  Περιμενω τα νεα αφισακια  για να τα κοινοποιησω παλι. Μπορει να  σταθουν πιο τυχερα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουλ 17, 2018 3:49 pm

Εμένα να δεις Πέπη μου..
Αλλά τι να κάνουμε.

Έχω αρχίσει να μην ανανεώνω τόσο συχνά τις αγγελίες Embarassed δεν ξέρω αν "πρέπει" εν τέλει να ζορίσω κι άλλο το θέμα της υιοθεσίας. Παρόλο που έβγαλα καινούργια αφισάκια. Τα έχω αναρτήσει και στο ποστ της αγγελίας τους. Περιλαμβάνουν φωτογραφίες που έχω ήδη αναρτήσει στο γατόσπιτο. Πλέον δεν αλλάζουν μέρα με τη μέρα, οπότε είναι αντιπροσωπευτικές.
Ίσως είναι γραφτό να μείνουν στη δική μου φροντίδα..δεν ξέρω. Μακάρι να είναι πάντα καλά τα μωρούλια μου!
Θα δούμε..

Ο Τόμι με την κομμένη ουρίτσα πάντως αν και το τράυμα του δε μου αρέσει πολύ αποδεικνύεται μεγάλο χαδιαρόγατο παρά το "εκφοβιστικό" μέγεθός του.
Παρακολουθούσε μα δεν πλησίαζε, μέχρι που τον τάισα μια φορά κι άρχισε να χαιδεύεται. Χθες έκανα την πρώτη απόπειρα να τον σηκώσω κι ήταν πολύ δεκτικός. Πιάνω και κοιλίτσα και δε δυσανασχετεί καθόλου.
Σήμερα θα δοκιμάσω κανονική αγκαλίτσα και νομίζω ότι θα με αφήσει.
Πολύ θετικό, αφού ίσως χρειαστεί περίθαλψη τελικά.
Βέβαια όταν βλέπουν το κλουβί και δεν έχουν ξαναμπεί αφιονίζονται, αλλά εντάξει, αν πρόκειται για χαδιαρόγατο..ε πάς με πιο χαλαρή διάθεση για τσούπωμα.
Κι είναι και καλόβολο αγόρι. Δεν περιμένει μόνο κονσέρβα, τρώει μια χαρά και την κροκετούλα. Πεινασμένος..τώρα έμαθε τις χαρές τις γειτονιάς μας Laughing
Γλυκούλης! love

Τα "περιπτερόγατα"..

Αν και δεν ανήκουν στην ομάδα μας, βρίσκονται εδώ και λίγο καιρό στη "φτερούγα" κι αυτά. Smile
Τα φροντίζει ο περιπτέρας της γειτονιάς, ο σωτήρας των μωρών.
Ωστόσο δεν ξέρει πολλά για τη φροντίδα τους, ούτε έχει την ευχέρεια για κάτι παραπάνω. Τρέφονταν κυρίως με περισσεύματα φαγητού.
Η ομάδα αποτελείται από 2 θυληκές, μια ενήλικη και μια αρκετά νεαρή μανούλα και δυο γατάκια, συνομήλικα των μωρών μου περίπου, μισά σε μέγεθος, αγοράκι και κοριτσάκι.
Είναι αρκετά προστατευμένα κι έχουν χάδι κι έστω λίγο φαγητό, μα η νεαρή μανούλα έμοιαζε τόσο θλιμμένη κι είχε αδυνατίσει τρομερά.
Ήρθε η ώρα και γέννησε 5 γατάκια, ενώ εντάχθηκε μαζί τους άλλο ένα μικράκι.
Η προσπάθεια υιοθεσίας τους έπεσε στο κενό..οι λόγοι τουλάχιστον εξοργιστικοί. Έκλειναν το τηλέφωνο, γιατί ο περιπτεράς δε μιλά καλά ελληνικά. Πρόσφατα το πληροφορήθηκα.
Παρόλα αυτά τα 4 εξ αυτών στάθηκαν τυχερά και υιοθετήθηκαν από άτομα που τα έβλεπαν εκεί και πήραν την απόφαση να τους δώσουν σπίτι.
Πως είναι κάποια πράγματα ε;;
Ξεκίνησα λοιπόν να τους βάζω λίγο καλύτερη κροκετούλα. Τα κορίτσια και τα 2 μωρά πήραν τα πάνω τους και κοντά σε αυτά συνηδειτοποίησε τη διαφορά κι ο ίδιος ο περιπτερά και βρήκε οικονομική τροφούλα να τα ταϊζει. Συνήλθαν και τα 4.
Τα μωρούλια όμως παρέμενα μαραζωμένα για γατάκια παρά τις φροντίδες της μαμάς τους και το θηλασμό που είχαν την ευχέρεια να απολάυσουν για 2 γεμάτους μήνες.
Προχθές το βράδυ τα αποπαρασίτωσα, αλοιφούλα και σπρευ και ειδικά το κοριτσάκι που έμοιαζε να μαραζώνει κάθε μέρα λίγο περισσότερο πήρε τόσο πολύ τα πάνω του και κοντά σε αυτή πήρα κι εγώ μεγάλη χαρά.
Ο περιπτεράς λέει πως ζωήρεψε κι όλο τρέχει και παίζει από τη στιγμή που τους έδωσα τα "φάρμακα" Smile
Όταν καταφέρνεις να βοηθήσεις ένα πλασματάκι με τόσο απλό τρόπο και το βλέπεις μετά χαρούμενο και ζωηρό είναι τεράστια η ικανοποίηση!

Υπάρχει όμως κι άλλο αισιόδοξο μήνυμα εδώ..
Την κατάσταση με τα αδέσποτα και την ανεπαρκή παιδεία και.. και.. την ξέρουμε.
Όμως με συγκρατημένη χαρά, μπορώ να πω, ότι όταν κάνουμε κάτι καλό πέρα από τους ανισόρροπους που θα πούνε "Βρωμίζεις τον τόπο" υπάρχουν κι εκείνοι που επηρεάζονται θετικά. Καλή ώρα ο περιπτεράς. Είδε τη διαφορά, άρχισε να τα ταϊζει αλλιώς. Τέτοια μετρημένα παραδείγματα έχω και στη γειτονιά. Σε βάθος τριετίας εντόπισα άλλα 3-4 άτομα κατά μήκος του στενού που ταϊζω που περιστασιακά αφήνουν φαγητό ή λίγο νεράκι, κάτι που παλιότερα δε συνέβαινε.
Αρχικά ήμουν επιφυλακτική, σκεφτόμουν πάντα το κακό, φόλες κτλ, όμως ευτυχώς ποτέ δεν είναι όλα μαύρα.
Προφανώς υπάρχουν κι αυτοί που είδαν ότι υπάρχουν τόσα πλάσματα εκεί εξώ σε αναζήτηση τροφής και προσπαθούν να δώσουν έστω κάτι.
Άλλοι πετυχημένα, βγάζοντας λίγες κροκετούλες ή το περισσευούμενο κοτόπουλο κι άλλοι ατυχώς βγάζοντας το μουχλιασμένο αρακά..αλλά..
Οφείλω να δω τουλάχιστον τις καλές προθέσεις.

Συνήθως γράφουμε για τον κακιασμένο γείτονα, για τις φρικαλεότητες κακοποίησης. Νομίζω είναι όμορφο να βλέπουμε που και που ότι η στάση μας επηρεάζει και θετικά τη στάση άλλων ανθρώπων, οπότε..
Για όλους όσους φροντίζουν αδεσποτάκια..
Συνεχίστε, σας βλέπουν κι η φροντίδα των ζώων, πέρα από το αυτονόητο καλό που προσφέρει στα ίδια τα ζώα, δεν προκαλεί τελικά μόνο αρνητικές αντιδράσεις, αλλά είναι ικανή να δώσει παράδειγμα, έστω σε ένα πολύ μικρό δείγμα. Το χρειαζόμαστε! Smile
Νομίζω ότι αυτή η σκέψη είναι τουλάχιστον χρήσιμη, για εκείνες τις ώρες αγανάκτησης που σκεφτόμαστε "Δεν θα αλλάξουμε ποτέ;;"
Κακία δεν θα πάψει να υπάρχει, ούτε όμως κι αυτά τα λίγα καλά δείγματα που χρειάζονταν απλά το ερέθισμα για να βοηθήσουν κάπου! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουλ 17, 2018 4:07 pm

Συμφωνω απολυτως σε ολα οσα εγραψες. Ετσι ξκινησαμε κι εμεις με την Ελινα απο διπλα . Ενωσαμε δυναμεις ,επικοινωνουμε συνεχεια ,μας βλεπουν κι αλλοι και το σημαντικοτερο καταλαβαινουν οτι δεν ειμαστε καποιοι μισοτρελλοι ή γραφικοι τυποι ή μοναχικοι χωρις οικογενειες .Αντιθετα ανηκουμε σε
κοινη κατηγορια ,ανθρωποι με περιβαλλον ,ενδιαφεροντα και καποια παιδεια.Ετσι συνειδητοποιουν τη μεγαλη προσφορα των τετραποδων στον ανθρωπο απο την αλλη οσους επιδοξους για αρνητικες συμπεριφορες εχουμε ,αρχιζουν και φοβουνται βλεποντας ποσο νοιαζομαστε και κατα καποιο τροπο μαζευονται .Οπωσδηποτε ,ο κοσμος μονο οταν βλεπει το παραδειγμα αλλαζει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Αυγ 30, 2018 2:45 pm

Το γατοκοπάδι βρήκε τους ρυθμούς του και πάλι, αν και αυτή τη φορά δεν τα βρήκα τελείως "άναρχα" όπως άλλες φορές που ταϊζουν οι δικοί μου! Laughing

Κάποια έκαναν τα γνωστά μουτράκια, μα κάποια άλλα έδειξαν τέτοια συγκινητική χαρά με την επιστροφή μου. Το περίεργο είναι πως το μεγαλύτερο ενθουσιασμό τον έδειξαν αυτά που δεν περίμενα.

Καταχαρούμενος ας πούμε ήταν ο Τάκης μου, το μεγαλόσωμο, λαίμαργο τιγρούδι μου!
Ποτέ δε με έχει αφήσει να τον χαιδέψω, μου έφυγε με ευκολία όταν προσπάθησα να τον πιάσω για να γιατροπορέψουμε το χτυπημένο πόδι (το οποίο ευτυχώς είναι πλέον καλά, με την αντιβίωση που πήρε) και γενικότερα δίνει πάντα το παρόν, μα δε με πλησιάζει ποτέ.
Ο κατά κόσμον Τάκης λοιπόν, εδώ και καιρό για μένα ακούει και στο όνομα Κουνούπης, γιατί μου κάνει ένα χαρακτηριστικό, μακρόσυρτο, μονότονο νιαούρισμα, ακριβώς σαν τα κουνούπι στο αυτί μας.
Είχα μια υποψία, ότι είναι το κάλεσμά μου η κουνουπίλα και το έλεγα χαριτολογώντας, πως το κάνει για μένα...τι τιμή! Έχω το δικό μου νιαούρισμα.
Μάταια περιμένουν μαμά κι αδερφός να το ακούσουν. Κουβέντα δε τους είπε παρόλο που συνέχισε να δίνει το παρόν, τις μέρες που έλειψα.
Το πρώτο βράδυ της επιστροφής λοιπόν, με υποδέχτηκε με τη γνωστή σε εμένα μακρόσυρτη κουνουπίλα ο καλός μου!
Ήταν δε τόσο χαρούμενος, που πηδούσε δεξιά κι αριστερά σαν μικρό κουτάβι!
Ε, ναι λοιπόν, έχω το δικό μου προσωπικό χαιρετισμό κι ας μη μου χαιδεύεται ο μεγαλόσωμος τιγρούλης μπουνταλάς!

Μεγάλη χαρά έδειξε κι ο διπολικός μου ο Μαϊμουδάκος.
Το πρώτο βράδυ για να μεταβιβάσω τη χαρά μου, κάναμε μεγάλο φαγοπότι. Ο Μαϊμούς ήρθε σε όλα τα σημεία, τσιμπούσε βιαστικά λίγη κονσέρβα κι έτρεχε πίσω μου.
Τον παραξήγησα...πόσο λίγο τον ξέρω τελικά Embarassed
"Λαιμαργόγατο.." σκέφτηκα, "Κατάλαβες ότι έχουμε ποικιλία σήμερα και γυρνάς παντού.."
Με ακολούθησε στο σπίτι. Περίμενε στην είσοδο. Δεν άντεξα. Βγήκα και του έβαλα χωριστά μια γενναία μερίδα κονσέρβα.
Ξεκίνησε να τρώει. Τον άφησα. Άφησε κι αυτός την κονσέρβα κι έτρεξε πάλι πίσω μου Shocked Νιαούριζε στην είσοδο για να βγω.
Βγήκα και τον χάιδεψα στα σκαλοπάτια κι έκαναν όλους εκείνους τους χαρούμενους γατοθορύβους και τις γατοτσαχπινιές, το αγόρι μου! heart

Και τέλος η μικρή Όλια. 5 μηνών καλικάκι. Περιπτερόγατο που τρατάρω επιμελώς μα επικουρικά κάθε βράδυ πλέον στο περίπτερο. Η Όλια ήταν το πιο μαζεμένο από όλα τα αδερφάκια της, τα περισσότερα εκ των οποίων υιοθετήθηκαν. Δεν έπαιζε, μεγάλωνε, μα ήταν μαραζωμένη. Κάποιο βράδυ του Ιουλίου πήγα οργανωμένη. Κάναμε μια καλή αποπαρασίτωση κι από τότε η Όλια παίζει! Τρέχει και κάνει όλες τις χαριτωμενιές που ταιριάζουν στην ηλικία της και τότε ήταν που αποφάσισε να μου δείξει το γατίσιο "Σ΄αγαπώ" της. Η Όλια λοιπόν με υποδέχτηκε με ενθουσιώδη νιαουρητά και κάναμε αγκαλιές και ζουπήξαμε και κοιλίτσα..ένα κοριτσάκι μάλαμα! heart

Όμορφο χαιρέτισμο απέδωσαν η Μυτούλα κι ο Κλωνάκος.

Τα χαιδεμένα αγόρια μου έκαναν όλα μούτρα angry2

Η δε μανούλα των μικρών μας, Ηη υπέροχη Κούλα, που πρόλαβε να γεννήσει πάλι σε χρόνο dt, έχει βγάλει το ταρταρούγι της..2 μηνών ( ? )δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο και είναι και αυτό τεράστιο! Και γιατρός να το δει, αποκλείεται να πει πως είναι 2 μηνών. Όπως και τα δικά μας μωρά..κανείς δεν πιστεύει ότι είναι μόλις 5 μηνών! Αυτή η γάτα..
Θα στειρωθεί βεβαίως λίαν συντόμως, μόλις μπούμε ξανά σε σειρά.

Αυτά τα νέα του κοπαδιού. Θα επιστρέψουμε με το φωτογραφικό αφιέρωμα κάποια στιγμή, δεν το ξέχασα! Smile
Όχι τίποτα, να τσεκάρουμε και τη θεωρία για το γάτο που ερωτευόμαστε..ευκαιρία!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Αυγ 30, 2018 8:43 pm

Καλη επιστροφη και καλη συνεχεια (δε θελω να πω καλο φθινοπωρο ) !! oksmily3 kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Αυγ 31, 2018 3:57 am

Ευχαριστούμε, ευχαριστούμε! Επιστρέψαμε, με άγχη, αλλά σχετικά καλή διάθεση!
Άντε να μπαίνουμε σε σειρά! kissss
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 08, 2018 3:29 am

Μέχρι να τελείωσει το σημερινό τάισμα μύρισε βροχή.
Ο Μαξούλης με ακολούθησε σε όλη τη διαδρομή, δεν έμεινε στο σημείο του.
Κάποια στιγμή τον κατάλαβα ότι κουράστηκε, ίσως να πονάει ακόμη, δεν ξέρω..
Συνεχίσαμε τη μισή διαδρομή αγκαλιά. Ήταν τόσο χαρούμενος, για λίγο βασιλιάς! Ο Μαξούλης κολλημένος πάνω μου..Ήρθε η ώρα να τον κατεβάσω.
Συνέχισε να περπατά μαζί μου. Με ακολούθησε σπίτι.Έμεινε πάλι κάτω να περιμένει.
Ήταν κι η βροχή που ερχόταν..
Ανέβηκα με μισή καρδιά. Βγήκα στο μπαλκόνι. Έπεσαν μερικές ψιχάλες.
Ο Μαξούλης αποσύρθηκε κάπου.

Με αυτό το γάτο πιάνεται η καρδιά μου..
Δε τη θέλει τη βροχή Sad
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Σαβ Σεπ 08, 2018 8:51 pm

Ποσο συγκινητικο ολο αυτο .Παρομοια με τη Λευκοθεα που φοβαται τη βροχη . love love
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Σεπ 09, 2018 11:48 pm

αχ βρε Μαξούλη Sad Sad

Τέτοιος γάτος στα αζήτητα No No No


Πως τα σκέφτομαι όλα τώρα πουρχεται σιγά σιγά ο χειμώνας pale
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Σεπ 14, 2018 6:40 pm

Μπομπάκι & Σπίθα επανεντάχθηκαν στειρωμένα!

Είναι ζωηρές, ορεξάτες και χαρούμενες!
Ο Μιλουδάκος που είχε μαραζώσει 3 μέρες που έλειπε η φιλενάδα του το Μπομπάκι, πήρε ξανά τα πάνω του! Ήταν χαλαρός, τον είδα να κυνηγά κιόλας. Πόσο συγκινητικό!

Βεβαίως, κάθε καλό αδεσποτονέο πρέπει να αντισταθμίζεται από ένα κακό.
Προχθές πληροφορήθηκα ότι η πρωινή βάρδια του περιπτέρου χτυπά πολλές φορές τα περιπτερόγατα. Προφανώς συγχίστηκα.
Εδώ και 3 μέρες, άφησαν κάποιοι στο περίπτερο ένα υπέροχο μικράκι, που βρήκαν στη μέση του δρόμου. Μια σταλίτσα, που μόλις άρχισε να τρώει νομίζω.
Τον πήρα αγκαλιά και γουργούριζε ασταμάτητα κι έκανε πατουσάκια.
Η τύχη είπε να χαμογελάσει και βρήκε ο φιλικός περιπτεράς άτομο που έψαχναν μικρούλι, του άφησαν και τηλέφωνο για να τους το δώσει.
Ο πρωινός το χτύπησε, το κλώτσησε γιατί είχε λερώσει μέσα και το βράδυ δεν το βρήκαμε. Δυο άτομα ψάξαμε.
Στενοχωρήθηκα τόσο πολύ. Μ'έπιασε πονοκέφαλος γυρνώντας.
Παλιοκ**κι! Μια σταλίτσα ψυχουλάκι.
Ντάξει, μωρό είναι και λέρωσε.
Εντέλει ρίξε νερό, όχι κλωτσιά! angry

Κακή μέρα η σημερινή, κακή..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης