gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κόκκινα ούλα

+5
dagger
f.m123
Gatoplikti
psipsa
Stella M.
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Οκτ 19, 2017 9:50 pm

Μόλις επιστρέψαμε από τους γιατρούς μας..
Τα καλά νέα είναι ότι και τους δύο τους εμπιστεύτηκα σήμερα.
Είχα λίγο πελαγώσει και με αυτό.
Η Φούσκα είναι μια χαρά, μια υποψία ουλίτιδας έχει πανω από δύο δόντια. Στοματάκι καθαρό, επίσης δε μυρίζει πια, σε τέτοιο βαθμό που δεν θέλησαν να την ναρκώσουν για να τη δουν και σε καμία περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν έχουμε περιοδοντίτιδα. Τείνει να σχηματίσει τρυγία σε κάποια δοντάκια. Αυτό μπορεί να συμβαίνει γιατί κάποιες γάτες από τη φύση τους, έχουν στο σάλιο τους μικρότερη περιεκτικότητα οξέων που αποτρέπουν το σχηματισμό της πέτρας και έτσι εμφανίζουν πιο εύκολα.
Στην ουλίτιδα τώρα, στην πραγματικότητα την αιτία της δεν την ξέρουμε.
Κάναμε αιμοληψία για να εξετάσουμε για FelV και FIV και είμαστε εν αναμονή...
Τρία τα τινά λοιπόν,
1. προέκυψε ως απόρροια των παραπάνω ιών, περιμένουμε τα τεστ
2. Υπάρχει η περίπτωση του αυτοάνοσου, κατά το οποίο το ανοσοποιητικό της γάτας επιτίθεται στα κύτταρα σχηματισμού της αδαμαντίνης των δοντιών και προκύπτουν οι οδοντικές νόσοι. Συνήθως βέβαια η κατάσταση αυτή συνυπάρχει με FelV, FIV κτλ αλλά μπορεί να προκύψει και απουσία των ιών αυτών, αν και σπάνιο. Στην περίπτωση αυτή το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι συντήρηση και όταν φτάσει στο απροχώρητο κάνουμε αναγκαστικά εξαγωγή του δοντιού, δεν έχουμε άλλα μέσα, αφού στην κατάσταση αυτή ουσιαστικά το ίδιο το δόντι αποτελεί πρόβλημα για τον οργανισμό και του επιτίθεται.
3. Το καλύτερο ενδεχόμενο είναι πως πρόκειται για τυχαίο γεγονός, προδιάθεση της Φουσκίτσας κτλ, δηλαδή το αντιμετωπίσαμε και τέλος, αν και ο νεότερος γιατρός δεν το βρίσκει πολύ πιθανό και στατιστικά μιλώντας με προετοίμασε για αποτελέσματα θετικά σε κάποιο από τα λοιμώδη. Ανέφερε δε ότι το μεγαλύτερο μέρος των αδεσπότων είναι στην πραγματικότητα φορείς, αλλά σε πολλά εξ αυτών έχει πολύ καλή απόκριση ο οργανισμός και ουσιαστικά ζουν μια χαρά και με αυτές τις νόσους. Με άλλα λόγια τα κορίτσια μπορεί να σπιτώθηκαν μικρά, αλλά δεν είναι απίθανο να το κληρονόμησαν από τη μανούλα τους. Ο "παλιός" γιατρός μας λέει να μην προδικάζουμε για τα αποτελέσματα των αιματολογικών κι ότι σε κάθε περίπτωση οι συνθήκες στις οποίες μεγαλώνουν τα κορίτσια είναι οι βέλτιστες και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Από τη μέχρι τώρα πορεία της υγείας τους και τη συνολική αξιολόγηση της εικόνας τους τις βρίσκουν υγιέστατες και ακόμη κι αν είναι φορείς τις αξιολογούν ως γερούς οργανισμούς με καλή ανοσοποιητική απόκριση.

Μιλάω στον πληθυντικό, γιατί πήραμε και τη Γκρίνια μαζί..Η κατάσταση "Θέλω να κάνω εμετό, αλλά δεν κάνω, καταλήγω να βγάζω μόνο λίγα σάλια" που αναφέρω στο σπόιλερ συνεχίστηκε και άρχισε να επηρεάζει τη διάθεσή της και επειδή υπήρχε η υποψία ότι έχει φάει την ουρά από ένα πλαστικό ψαράκι...το έκανε κι αυτή το τσεκ απ της! Τη βρήκαν επίσης υγιή και αυτή με υποψία ουλίτιδας, το μετάνιωσα που δεν πήρα και το Φορεστάκι μου για έλεγχο, αλλά είναι η μόνη που είναι στα καλά της και δεν ήθελα να τη στρεσάρω άδικα.
Η κατάσταση της Γκρίνιας αποδόθηκε σε στρες ως ανακλαστικό, το οποίο με τη σειρά του προκάλεσε κάποιον ερεθισμό, τύπου γαστρίτιδα. Ήδη από χθες δόσαμε Maalox και βελτιώθηκε. Σήμερα μου έδωσαν και ένα ακόμη σιροπάκι, ρανιτιδίνη η δραστική ουσία, ανάλογο του Zantac, που καλύπτει και την περίπτωση οισοφαγίτιδας. Ίσως επειδη το κάνει από την Κυριακή αυτό το πράγμα να ερεθίστηκε ελαφρώς και ο οισοφάγος. Έχει γεύση μπανάνα λένε και μπορεί και να το δεχτεί καλύτερα. Αν όχι συνεχίζουμε με Maalox για 5 ημέρες. Όση ώρα ήμαστε εκεί, στο αυτοκίνητο πάνε έλα δεν έκανε τίποτα. Με το που γυρίσαμε σπίτι, το ξαναέκανε.

Περαιτέρω οδηγίες για τα οδοντικά εννοείται πως όσο πιο συχνό το βούρτσισμα τόσο πιο καλά και μου πρότειναν ως πολύ καλά πρόσθετα το Plaque off για την τροφή, κυρίως για τη Φούσκα, η Γκρίνια δε χρειάζεται, και διάλυμα χλωροδεξτρίνης για το νερό, αν και σε σπίτι με περισσότερες από μία γάτες, είναι αμφίβολη η αποτελεσματικότητά του, αφού δεν ξέρεις ποια πίνει από που και πόσο. Επίσης δεν έχει καμία αποτελεσματικότητα στη περίπτωση του αυτοάνοσου που αναφέρω.
Γενικότερα στην υγεία των ούλων βοηθάει όντως η λυσίνη που έγραψα πιο πάνω.

Τέλος εγκυκλοπαιδικά καθαρά αναφέρω πως για τα λοιμώδη της γάτας δοκιμάζεται πλέον σε κάποιες κλινικές στην Αμερική κυρίως, θεραπεία - συντήρηση με ιντερφερόνες..πανάκριβα φάρμακα βεβαίως.
Επιπλέον αν τα τεστ βγουν θετικά μπορούμε να κάνουμε εξέταση PCR για την ταυτοποίηση του καλικοϊού, αλλά ως διαγνωστικό εργαλείο δε μας λέει και κάτι.

Στα δικά μας εδώ τα γήινα, μου συνέστησαν να κρατάω φωτογραφικό ημερολόγιο με την εξέλιξη της κατάστασης των δοντιών και όποτε τη δώ τη Φούσκα να ξανακάνει καμώματα με το φαγητό της, τηλέφωνο να τη δουν και να το προλάβουμε πριν καν πονέσει ή επιδεινωθεί.

Αυτά που λέτε τα νέα μας.
Θα σας πω ότι ζορίστηκα με τη κουβέντα περί λοιμωδών νοσημάτων. Κι αν ναι, τότε τί; Το κουβεντιάσαμε κι αυτό λίγο, αλλά τέλοσπαντων δεν είναι της παρούσης..

Πάντως είναι η πρώτη φορά που γυρνάμε από τον κτηνίατρο και είναι απόλυτα ζεν, τριγύρησαν, άραξαν, ούτε αγριέματα ούτε τίποτα και η Φόρεστ με τη Χιονομπαλίτσα που έμειναν πίσω της υποδέχτηκαν χαρούμενες! Και ήμαστε δυο ώρες εκεί, θα έπρεπε να τα έχουν παίξει! Η Γκρίνια στο τέλος ήθελε να κάνει και βόλτα στο κτηνιατρείο, παρά τον τεράστιο σκυλάκο στο διπλανό εξεταστήριο!

Στο σημείο αυτό να σας ευχαριστήσω όλους για τις ευχές για περαστικά!
psipsa ανατρίχιασα διαβάζοντας για το Σνούπυ..
Anastasia, το δοκίμασα κι εγω το βούτυρο και μου φυγε το χάπι! (άχρηστη.. Laughing )



Σπόιλερ:



Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 20, 2017 1:27 am

Μάλιστα. Καταρχάς προσωπική μου άποψη οποία γάτα άνθρωπο πας σε οδοντίατρο μια υποψία για ουλίτιδα και ειδικά πέτρα θα την έχει. Σχετικά με την αντιμετώπιση των συμπτωμάτων του στοματος η μάλλον της πρόληψης από την δική μου εμπειρία θα σου πως το βούρτσισμα κάνει πολύ περισσότερα από αυτά τα διαλύματα του νερού. Ναι και γω έβαζα και δεν το ξανακάνω προτιμώ καθαρό νεράκι να πίνουν και σκέψου ότι εμένα έχει θέμα. Πήραμε 20 μέρες αντιβίωση και αφού βγάλαμε δόντια ηρέμησε η κατάσταση. Το plague off και προϊόντα που εχουν φυκια μου πε η κτηνίατρος μακρυά διότι πειράζουν το θυροειδή. Εγώ δεν πιστεύω ότι έχουν τόσο θέμα με τα δόντια μου κάνει ακόμα εντύπωση η έξαρση αυτή η απότομη αλλα και η γρήγορη ανάρρωση. Η λυσίνη είναι κατά του ερπητοιου μάτια και όχι κατά του καλυκοιου που χτυπάει στα δόντια. Παιρναμε 2 μήνες δεν βοήθησε τα δόντια ,τίποτα δεν βοήθησε πάρα μόνον το βούρτσισμα που είχε θεαματικά και γρήγορα αποτελέσματα. Να κάνετε τεστ για καλικοιο έχει νόημα? Μα ούτως ή άλλως όλα τα αδέσποτα δεν έρχονται σε επαφή?  Εν αναμονή των αποτελεσμάτων λοιπόν , έχω την αίσθηση ότι μπορεί να μην εχει. Μην μπαίνεις στην διαδικασία αυτή. Εμένα δεν είχε. Τι να το προκάλεσε το δικό σας δεν καταλαβαίνω. Αρα όλα τα δόντια είναι απόλυτα εντάξει?? Μωρέ μπας αγχωθηκαν? Και η γκρίνια? Ενεργείται άνετα? Τριχομπαλα δεν παίζει να είναι δηλαδη?
Καλά αποτελέσματα ποτέ βγαίνουν?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 20, 2017 10:54 am

Όλα τα επιπλέον πρόσθετα τα πρότεινε ως επικουρικά. Το βούρτσισμα μου είπαν κι αυτοί πως είναι ότι καλύτερο. Η λυσίνη δεν ξέρω για τον καλυκοϊό αλλά βοηθά και σε προβλήματα με τα ούλα. Αλλά μου είπε το πάρει δεν το πάρει μη σε νοιάζει τόσο. Όλα αυτά είναι δευτερεύοντα, όπως και το τεστ για καλυκοϊό και οι δύο είπαν ότι δεν έχει νόημα να γίνει, απλά μου εξήγησαν τι υπάρχει εκεί έξω σαν αντιμετώπιση (Το τέστ σου δείχνει ουσιαστικά ποιον τύπο ιού έχεις, ουσιαστικά περιττή νομίζω πληροφορία).
Το σημαντικό είναι να γίνουν τα τεστ FelV, FIV, γιατί και αυτά είναι πολύ διαδεδομένες αρρώστιες και θεωρείται πολύ πιθανό να έχουν εκτεθεί. Μόλις ζορίστηκαν, που έπεσε το ανοσοποιητικό είχε μια έξαρση ουλίτιδας.
Συνήθως λέμε για προβλήματα υγείας λόγω στρες, αλλά υπάρχει από πίσω κάποιος βιολογικός παράγοντας.
Η γρήγορη έξαρση και στους γιατρούς έκανε εντύπωση. Δικαιολογείται σε μία γάτα φορέα, από τη στιγμή που ζορίστηκε. Αν τα τεστ είναι αρνητικά, που το εύχομαι, τότε απλά δεν ξέρουμε γιατί συνέβη αυτό το πράγμα. Απλά το αντιμετωπίσαμε το παρακολουθούμε και βουρτσίζουμε δόντια.
Όντως τα ούλα της είναι μια χαρά και στο άπειρο μάτι δηλαδή φαίνονται. Καμία σχέση με εκείνη την κοκκινίλα και το πρήξιμο που είχε το βράδυ εκείνο που γυρίσαμε από τον κτηνίατρο την πρώτη φορά. Ήμουν έτοιμη να την πάω σε επείγοντα. Δεν έκανε τίποτα. Και μέσα σε μία ώρα από το stomorgyl έφαγε πολύ καλά κι έπαιξε κιόλας. Το οποίο stomorgyl πληροφορήθηκα ότι όντως δρα άμεσα.
Χθες φάγαμε τόσες ώρες εκεί, να τις χαλαρώσει και να μπορέσει να τις δει, να αποφύγουμε τη νάρκωση και μου έδειξε σε ποια δοντάκια εντοπίζει το πρόβλημα και να έχω περισσότερο το νου.
Πέτρα και περιστασιακή κακοσμία στη Φούσκα, μπορεί να αιτιολογείται από τη μικρότερη περιεκτικότητα του σάλιου σε οξέα, πράγμα που επίσης δεν είναι απειλητικό για την υγεία της και δεν έχει νόημα να ελεγχθεί περαιτέρω, απλά επιβαρύνει την υγεία των δοντιών μακροπρόθεσμα περισσότερο απ'ότι στις άλλες.

Το Γκρινιούλι ναι δεν αποκλείεται κατ εμέ να έχει τριχόμπαλα, γι' αυτό δεν την πήγα νωρίτερα, αφού το κάνει από την Κυριακή, παρόλο που ο ήχος δε μοιάζει. Από την άλλη βέβαια, μιλάμε για μια γάτα, που εύκολα βγάζει ότι την ενόχλησει. Είχε βγάλει το δίχτυ από το ρολό κοτόπουλο! Ζορίστηκε, αλλά ευτυχώς το έβγαλε, έτσι ολόκληρο όπως το έφαγε. (ακόμη απορώ) Δε θα μπορεί να βγάλει μια τριχόμπαλα; Έδωσα αλοιφούλα και τα σχετικά. Βασικά μοιάζει να την ενοχλεί το λαιμό της κάτι.
Την πήγα τώρα που άρχισε να βγάζει λίγο από τα φαγητό της κάθε φορά. Το περιέγραψα ακριβώς και μου λένε από τη στιγμή που το κάνει αμέσως μόλις φάει, είναι αναγωγή και το ζήτημα δεν είναι στομαχικό. Κάνοντας συνέχεια την "κίνηση" του εμετού προκλήθηκε κάποιος ερεθισμός, εντάξει αυτό μου φαίνεται λογικό, γιατί το κάνει συνέχεια αυτές τις μέρες, οπότε τα αντιόξινα μπορούν να τη βοηθήσουν να ηρεμήσει. Έχει βελτίωση και αυτή. Επίσης θεωρώ σημαντικό ότι το έκανε ξανά μόλις γυρίσαμε σπίτι. Η κλινική είναι έξω από τη Θεσσαλονίκη, τόσο δρόμος πήγαινε έλα και άλλες πόσες ώρες εκεί και τίποτα. Και είχα προσέξει ότι το κάνει όταν περνάει η μικρή από δίπλα της, αλλά λέω ιδέα μου θα είναι. Ακόμη το αποκλείεται, αλλά..Αυτή την κατάσταση με την τάση για εμετό, που ενώ δεν καταλήγει σε εμετό προκαλεί ερεθισμό εγώ τη ζω προσωπικά χρόνια, όποτε αγχώνομαι. Και μπορεί ένα δίωρο να είμαι χάλια και να περάσει από τη μια στιγμή στην άλλη και μετά ξανά, οπότε τι να πω, ίσως συμβαίνει και στα ζώα, ε;;

Τελικά αυτό που ξέρω, είναι ότι μέχρι στιγμής τα κορίτσια μου αρρώστησαν ουσιαστικά δύο φορές μόνο σε 2μιση χρόνια. Και τις δύο φορές εγώ ήμουν πάρα πολύ αγχωμένη εκείνη την περίοδο με άλλους λόγους.
Η παρουσία άλλων ζώων στο σπίτι ξέρω ότι δεν τους είναι επιθυμητή, αλλά πάντα ήταν εξπρές, δηλαδή διαμονή ένα βράδυ και στον κτηνίατρο, εκτός από δύο φορές που φιλοξενήσαμε ένα γατούλη για μιάμιση βδομάδα και τώρα ένα δεκαήμερο τη μικρή. Η διαφορά αυτή τη φορά είναι ότι χρειάστηκε να λείψω 2 μέρες και ήταν στην αρχή που είχαμε τη μπέμπα, ίσως ακόμη και το γεγονός ότι η μικρούλα δεν ακούει να έπαιξε το ρόλο του. Τη δέχτηκαν μεν πιο εύκολα, αλλά δεν μπόρεσαν να επιβάλλουν αυτές τους κανόνες τους, αφού η μικρή περιφέρεται πάντα χαρούμενη και δεν καταλαβαίνει από τέτοια! Πολύ άνετη σου λέει αυτή, δε μας φοβάται ε και μάλλον τη φοβήθηκαν αυτές.
Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Το μόνο σταθερό και επαναλήψιμο είναι πως δεν είναι καλά, όταν εγώ δεν είμαι καλά.
Έτσι λόγω της αδιευκρίνιστης ουλίτιδας και με το σκεπτικό ότι στρεσάρονται όταν στρεσάρομαι και πέφτει το ανοσοποιητικό τους..καταλήξαμε να ψάχνουμε τα λοιμώδη.
Είμαι ακόμη αισιόδοξη, αναμενω αποτελέσματα.
Παίρνουν 24 ώρες, αλλά τα πήγαν χθες το βράδυ με το που φύγαμε, δεν ξέρω αν θα τα έχω το Σαββατοκύριακο.
Για τα ποσοστά αξιοπιστίας τον εξετάσεων ξέρει κανείς;
Μου είπαν ότι κυμαίνεται περί το 80-90%, ποσοστό που για τέτοιες αρρώστιες δεν το λες και ικανοποιητικό. Θα ρωτήσω αν μελλοντικά χρειάζεται επανεξέταση, αλλά τελικά χρειάζεται;
Αυτό σκεφτόμουν, εφόσον δε μιλάμε για κάτι που χρήζει αγωγής και το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να εξασφαλίσεις στη γάτα σου μια ποιοτική καθημερινότητα, πράγμα το οποίο θεωρώ ούτως ή άλλως αυτονόητο, με ελάχιστες εξαιρέσεις όπου θα ζοριστούν κιόλας δε γίνεται, μάλλον δεν έχει μεγάλη σημασία να το ξέρεις.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Οκτ 20, 2017 11:01 am

Gatoplikti διαβάζοντας πάντως τη περιγραφή σου, 20 μέρες αντιβίωση και ηρέμησε όταν αφαιρέθηκαν δυο δοντάκια, πατάει στην αυτοάνοση κατάσταση που μου περιέγραψαν. Ίσως δεν έχει σημασία να το διαπιστώσεις, αφού προφανώς κατάφερες να το συντηρήσεις με το βούρτσισμα. Τι ηλικία έχει η Αγάπη;
Πέτρα η Γκρίνια δεν έχει, μόνο το Φουσκί. Κάποια στιγμή αργότερα μπορεί να κάνουμε και καθαρισμό, τώρα δεν χρειάζεται. Εσείς κάνατε ποτέ;
Θα δόσω λίγο χρόνο ακόμη να ηρεμήσουν και μετά θα το εντάξω κι εγώ πιο συστηματικά το βούρτσισμα πάντως.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 20, 2017 11:52 am

Eμας πρέπει να πυροδοτησαν το θέμα 2 δοντια. Το ένα κουνιόταν και το άλλο ειχε ανέβει το ούλο. Οταν λεω ηρεμήσαμε φυσικα οσο επαιρνε αντιβιωση βελτιωνόταν , αλλα ειχε μεγάλο ερεθισμο. Μετα την αντιβιωση κάναμε καθαρισμο και ταυτοχρονα εξαγωγή δύο δοντιών διοτι κουνιοντουσαν και θα ξαναδημιουργουσαν φασαρια. Ενα τριτο που ειχε ερεθισμο και ειχε κατέβει λιγο το ούλο το συντηρήσαμε για καποιους μήνες αλλα εν τέλει έπεσε μονο του. Ο καθαρισμος βοήθησε παρα πολυ, τον έκανε και πολυ σχολαστικα!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Οκτ 20, 2017 5:03 pm

Οντως αυτο που λες μπορει να πατάει στην αυτοάνοση κατάσταση , ο χρονος θα δειξει περαιτέρω, φτου φτου ομως εχει περάσει πανω απο χρονος πο τον καθαρισμο, μπορει και δύο και τα δοντάκια μας ειναι τέλεια. Δυστυχώς παρολο το βούρτσισμα που καναμε καθημερινώς απο 6 μηνών δεν καταφέραμε να το συντηρήσουμε το προβλημα και εγινε ολο αυτο. Ο καθαρισμος μας ειχε πει η γιατρος αρχικα οταν θα γινοταν 3 ετών ή φυσικα οποτε θεωρηθει αναγκαιο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από koneko Παρ Οκτ 20, 2017 10:50 pm

Ερευνες εχουν δειξει οτι ασθενεις με περιοδοντιτιδα εχουν ελλειψεις στο συνενζυμο Q10 στα ουλα (συκωτι και καρδιες εχουν υψηλη περιεκτικοτητα). Βοηθαει πολυ στην φλεγμονη (ουσιαστικα προκειται για πολυ ισχυρη αντιοξειδωτικη ουσια, κατι σαν την βιταμινη C). Εγω θα το δοκιμαζα στην θεση σας. Προσωπικα παιρνω 100mg καθε μερα απο τον περασμενο Αυγ και τα ουλα μου σε σημεια που ειχαν υποχωρησει, εχουν σχεδον επανελθει (ειμαι επιρρεπης σε ουλιτιδα και πετρα) και η ουλιτιδα δεν εχει κανει την εμφανιση της. Συζητησε τον με τον κτηνιατρο σου. Αν δεν ειναι τοξικο στις γατες, δεν εχεις να χασεις και τιποτα, περα απο το κοστος του συμπληρωματος (ειναι λιγο πιο ακριβο απο τις απλες βιταμινες).

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 25, 2017 4:11 pm

Η αγωνία μας έλαβε τέλος! Βγήκαν οι γενικές αίματος, πολύ καλές! Και το FIV αρνητικό! Smile
Για το FelV δεν ήταν επαρκές το δείγμα, αλλά τελοσπάντων αυτή τη στιγμή δεν κάνουμε κάτι άλλο. Απλά παρακολούθηση. Μου έφυγε μεγάλο βάρος! Veryhappy

Όσον αφορά πρόσθετα φαγητού και νερού κατέληξα να μην εντάξω κάτι στη ρουτίνα μας προς το παρόν. Λυσίνη και Q10 είναι στα υπόψη. Όσον αφορά το Plaque off, έψαξα τη σύστασή του, περιέχει άλγη, είδος Ascophyllum nodosum. Κοίταξα λίγο και για τη χρήση αλγών στη διατροφή ζώων, αλλά ελάχιστα βρήκα περί ιωδίου και θυρεοειδούς. Αντίθετα βρήκα αρκετές αναφορές για ποικίλα οφέλη των αλγών στη διατροφή παραγωγικών ζωών(ενίσχυση ανοσοποιητικού κ.α) και κατοικιδίων (διαχείριση διαβήτη σε σκυλιά), αλλά και κάποιες συζητήσεις για τη χρήση τους ως καλή πηγή πρωτεϊνών στις τροφές κατοικιδίων, ως νέα τάση. Για τα παραγωγικά ζώα ειδικά βρήκα και επιστημονικά papers (αν ενδιαφέρεται κανείς για το θέμα μπορώ να στείλω κάποια).
Από την άλλη γνωρίζω για τους ανθρώπους ότι παρατεταμένη πρόσληψη ιωδίου μπορεί όντως να διαταράξει τη λειτουργία του θυρεοειδούς, οπότε..προς το παρόν καθόμαστε στα αυγά μας με τα όποια πρόσθετα!

Άρα λοιπόν ηρεμία και εντατικό βούρτσισμα!
Πάνω σε αυτό θα ήθελα μια γνώμη..Gatoplikti η όποιος άλλος βουρτσίζει καθημερινά, σκέφτομαι το εξής: Το καθημερινό βούρτσισμα δεν είναι κάτι για μένα, αλλά για μια γάτα δεν το λες και ευχάριστη διαδικασία. Ζυγίζοντας τα οφέλη του καθημερινού βουρτσίσματος απέναντι στο ζόρι που θέλοντας και μη θα τραβάνε μήπως είναι καλύτερα να βρω μια μέση λύση; Συχνότερα μεν, αλλά όχι καθημερινά; Δεν ξέρω..Κι ο γιατρός αυτό μου είπε, όσο πιο συχνά τόσο πιο καλά, αλλά ρόλο θα παίξει και το κατά πόσο το "επιτρέπουν" τα ίδια τα κορίτσια. Ότι δηλαδή δεν είναι καλό να έχουν μια δυσάρεστη διαδικασία στην καθημερινότητά τους.
Τις κοιτάω τις ξανακοιτάω πάντως και είναι μια χαρά τα ούλα τους..τι κακό εξπρές ήταν αυτό μάλλον δε θα μάθουμε ακριβώς. Μια μέρα το παρατήρησα, δεύτερη πήγαμε στο γιατρό, το ίδιο βράδυ επιδεινώθηκε δραματικά και δεν αντιδρούσε σε τίποτα, μια δόση stomorgyl και συνήλθε μέσα σε 1 ώρα! Άλλες δυο μέρες και ξεκοκοκκίνησαν εντελώς.. Suspect

Στο Γκρινιούλι έχει μείνει ένα κατάλοιπο...κάνει περίεργο γουργουρητό, ένα μουσούνισμα δεν ξέρω, αλλά λένε δικαιολογείται ως ερεθισμός αφού για αρκετές μέρες έκανε αναγωγή, σιρόπια ιστορίες..Ελπίζω να μην έκανα καμιά βλακεία με το σιρόπι και έχουμε καμιά βρογχίτιδα!
Θα το ξαναδούμε το κορίτσι μου!

Ευχάριστα τα νέα για τα κοριτσούδια μου!
Όλα αυτά μπορεί εν τέλει να πυροδοτήθηκαν από την προσωρινή φιλοξενία της μπεμπούλας μας, από ότι φαίνεται από τα δεδομένα μας μέχρι στιγμής..Που να μην τη δέχονταν κιόλας, γιατί η αλήθεια είναι ότι από ένα σημείο και μετά τα πήγαν ανέλπιστα καλά!
Σπόιλερ:



Η φράση του λαού "Έβγαλε δόντια από το ζόρι του.." Να, η Φούσκα..και η Γκρίνια, ακριβώς όπως πολλοί από εμάς, σε περιβάλλον όπου δυσανασχετούμε, αρχίζουν στομάχια και λοιπές ιστορίες..ε μα τι άλλο να σκεφτεί κανείς;;

Θα σας γράψω εξελίξεις για το Γκρινιούλι και ότι άλλο μάθω περί οδοντικής υγιεινής!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 25, 2017 6:13 pm

Κατα αρχας πολυ καλα τα νέα σας , αλλα τι σημαινει το δειγμα δεν ήταν επαρκες? Να μην πηρε αρκετο αιμα μου κανει περιεργο. Την πληρωσες την εξεταση? Σχετικα με το plague off δεν εχω καποια άλλη πληροφορηση περαν αυτου που μου ειπε η γιατρος και μάλιστα ειδικα για τα θηλυκα, αλλα να σου πω κατι? Προσωπικα το θεωρω υπερβολη αν απλά βουρτσιζεις. Διοτι οταν βουρτσιζεις η διαφορά οτι τριβεις την περιοχη αυτη και με αυτο το δαχτυλάκι που χρησιμοποιεις μια χαρά ειναι. Οταν εγω έβαζα το φάρμακο σκέτο στα δοντια για να δω αποτέλεσμα καλο πέρναγαν 2 μηνες. Το ιδιο αποτέλεσμα ειχα σε μολις 2 μέρες οταν χρησιμοποιουσα βούρτσα και το ίδιο φάρμακο. Τελος το βούρτσισμα σαν διαδικασια δεν χρειάζεται να διαρκει πανω απο μερικα δευτερολεπτα στο συνολο, αντε ένα λεπτο για ολο το στομα. Εμεις το έχουμε ενταξει στην καθημερινοτητα και μαλιστα οταν ειναι και κοιμησμένα δεν καταλαβαινουν τιποτα, το δε φάρμακο Orozyme gel βάζουμε εμεις ειναι ευγεστο για αυτα. Δεν χρειαζεται να κάνεις πολλες επαναλήψεις. Σχετικα με την γκρινια ειχαν αποκλεισει τελειως την περιπτωση τριχομπαλλας?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 25, 2017 7:35 pm

Ναι δεν πήραν αρκετό αίμα, γιατί δεν την κράτησα καλά Embarassed
Και οι δυο σχολίασαν ότι είναι οριακά σαν ποσότητα εκείνη την ώρα.
Στο εργαστήριο κάνανε όμως 2η δοκιμή για τα αιμοπετάλια, για επιβεβαίωση στη γενική αίματος, γιατί αρχικά βγήκαν λίγο χαμηλά, αλλά τελικά είμαστε εντάξει.
Επιπλέον στο συγκεκριμένο μικροβιολογικο ξέρω ότι σε όλες τις αναλύσεις τους, κτηνιατρικές και μη, κάνουν έλεγχο θρόμβωσης του αίματος για να διαπιστωθεί αν έγινε σωστά η αιμοληψία, διαδικασία που εκτιμώ ιδιαιτέρως γιατί μπορεί να σου βγουν άλλα για άλλα και να ψάχνεσαι απλά επειδή δεν αναμείχθηκε ταχέως το αίμα με το EDTA, το αντιθρομβωτικό.
Ε στην περίπτωση μας ήταν οριακά για τις 3 αναλύσεις, γενική, FIV & FelV οπότε δεν έφτανε για τη FelV. Σήμερα τα στείλανε στο γιατρό μας.

Τις εξετάσεις τις έχω πληρώσει, αν θα επιστραφούν τα χρήματα στον κτηνίατρο δεν ξέρω, αλλά δε με απασχολεί γιατί τη Δευτέρα πήγε πάλι ο αδερφός μου ένα μικρούλι γατάκι τραυματισμένο, νεοαφιχθέν στη γειτονιά μας, το οποίο νοσηλεύεται ακόμη και δεν μας πήρε πάλι χρήματα, οπότε..ή ας έχει λογαριασμό με το μικροβιολογικό που συνεργάζεται, μπορεί να βοηθηθεί ένα αδεσποτάκι από αυτά χρήματα.

Οδοντόκρεμα τη Bogadent χρησιμοποιώ και το αντίστοιχο "καλτσάκι" της εταιρείας, γιατί αλλιώς μου φαίνεται πολύ δύσκολο να βάλω κάτι στο στόμα τους! Με αυτό καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το δάχτυλό μου, και δείχνουν μια ανοχή!

Για το Γκρινιούλι όχι δεν αποκλείστηκε η τριχόμπαλα. Απλά το θεώρησαν απίθανο αφού πρόκειται για γατί που αποδεδειγμένα "βγάζει" ότι δεν θέλει πολύ εύκολα από μικρό και επίσης είχε μοτίβο, δηλαδή το έκανε πιο έντονα μετά από φαγητό. Περισσότερο την πήγα γιατί φόβόμουν για την ουρά του robofish που ακόμη αγνοείται, λέω δεν ξέρεις καμιά φορά! Σήμερα γουργουρίζει κι αυτή πιο στρωτά.
Με λαχτάρησαν, αλλά τέτοια να είναι τελικά, περαστικά και ιδανικά αγύριστα!
Βέβαια η αντίδραση τους με προβλημάτισε λίγο, δεν μπορώ να μη γιατροπορέψω ή περιμαζέψω ξανά άλλο ζωάκι, αλλά θα δούμε όταν έρθει η ώρα υποθέτω..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 25, 2017 9:29 pm

Μόλις πληροφορήθηκα από το γιατρό, ότι κατάφεραν να συλλέξουν ικανοποιητική ποσότητα πλάσματος από το φιαλίδιο της γενικής αίματος, οπότε θα γίνει και η εξέταση για FelV. Εν αναμονή λοιπόν και πάλι..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Οκτ 26, 2017 3:15 pm

Το καλτσάκι εινα παρα πολυ καλο και μας μας βολεψε απλα ειναι πανακριβο και πρεπει να το αλλαζεις συχνα.
Μπορει οι δικες σου να ζοριστηκαν πολυ με την κουφουλα γιατι δεν καταλαβαινε και πολλα εκεινο και τις ζοριζε παραπανω σε σχεση με μια αλλη γνωριμια πχ..
Καλα αποτελέσματα! mati mati mati
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Νοε 03, 2017 2:32 pm

Και το FelV αρνητικό! Veryhappy

Έτσι όπως μου τα είπε ο νεότερος από τους δυο γιατρούς, είχα προετοιμαστεί πως κάτι θα μας βγει θετικό..
Μου έφυγε ένα βάρος.

Απλά έχουμε τελικά "κακό στοματάκι"
Τώρα που είναι ξανά γλυκουλάκια και έγιναν δεκτικές να τις πασπατεύω περισσότερο, έκατσα να ασχοληθώ με τα δόντια τους, να τις δω και συγκριτικά όπως μου είπανε.
Τελικά χειρότερα από τις 3 είναι το Φορεστάκι το μωρό μου, αν τις προσέξω λίγο καλύτερα.. Τα δόντια της είναι πιο καθαρά από της Φούσκας, αλλά τα ούλα της είναι κόκκινα στη γραμμή των δοντιών.
Κι εγώ ο βλάκας, δεν την πήρα μαζί μου, όταν πήγα τις άλλες δύο, να τη δουν, για να μη την ταλαιπωρήσω.
Είναι το στωικό μου κοριτσάκι, δεν την καταλαβαίνει κανείς, ότι κι αν την ενοχλεί.

Βούρτσισμα λοιπόν και οι 3 κυρίες εντατικό! Έχω παραγγείλει και καινούργια "καλτσάκια". Ανυπομονώ να δω βελτίωση. Θα τις στρώσω που θα πάει..

Και το Γκρινιούλι συνήλθε πλήρως, ούτε μουσουνίσματα, ούτε τίποτα. Τι σου είναι η ηρεμία! Και ξαναπάνε και στο γρασίδι τους, όλα καλά!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Νοε 03, 2017 2:35 pm

oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Περί βουρτσίσματος δοντιών

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 21, 2018 2:11 pm

Τελικά οι προσπάθειές μου για το βούρτσισμα των δοντιών αποτυγχάνουν οικτρά!

Έχω δοκιμάσει ότι λογής βούρτσα, καλτσάκι κτλ κυκλοφορεί..

Το δοκιμάζω μία, άντε 2η φορά και αρχίζουν πάλι να δυσανασχετούν..ΠΟΛΥ!
Είχα εναποθέσει τις ελπίδες μου στο τελευταίο σιλικονένιο βουρτσάκι που δοκίμασα, αυτό κράτησε 4 μέρες!
Τι να πω, αιφνιδιάζονται με το καινούργιο μπιχλιμπίδι και είναι πιο δεκτικές;
Ειδικά στην περίπτωση της Φόρεστ...είναι τεχνικά αδύνατο πραγματικά να της τα βουρτσίσω, είναι πάρα πολύ δύσκολη στη φροντίδα της, καμία ανοχή και καταλαβαίνω ότι κατά τη διαδικασία αυτή την ταλαιπωρώ πολύ και δεν το θέλω.

Σκέφτηκα να μείνω σε πιο αραιό βούρτσισμα, αλλά νομίζω πως πραγματικά το χρειάζονται, ειδικά τα δύο κοριτσάκια μου, Φόρεστ και Φούσκα.

Διαπίστωσα λοιπόν τις προάλλες, ότι μου επιτρέπουν αρκετά καλά και οι 3 να τρίβω τα ούλα με την οδοντόκρεμα για αρκετή ώρα, αλλά μόνο με γυμνό δάχτυλο.
Από εκεί που φοβόμουν με το καλτσάκι, με γυμνό χέρι τελείως άλλη αντίδραση, πολύ πιο δεκτικές και σπάσαμε ρεκόρ συνεχόμενων καθημερινών βουρτσισμάτων αυτή τη φορά, οπότε λέω να συνεχίσω έτσι.
Όχι πάλι ότι είναι απολύτως χαλαρές, αλλά τουλάχιστον τα καταφέρνω και δυσανασχετούν κυρίως μέχρι να αρχίσω το τρίψιμο, κατά τη διάρκεια δείχνουν μια σχετική υπομονή και είναι πολύ προσεκτικές να μην δαγκώσουν..πράγμα που δεν ίσχυε με το ρημαδοκαλτσάκι!

Αναρωτιέμαι λοιπόν πιάνει καθόλου τόπο η τακτική αυτή ή τσάμπα παιδευόμαστε;

Λέω να συνεχίσω μερικές μέρες ακόμη, να το πάρουν λίγο απόφαση και να δοκιμάσω και με γάζα, αφού όταν βρέχεται είναι λίγο πιο μαλακή από το κλασσικό καλτσάκι. Τι λέτε;

Πάντως από την τρίτη συνεχόμενη μέρα έχει εξαφανιστεί η κακοσμία και τα ούλα της Φούσκας δεν ματώνουν πια.
(Με πιο σπάνιο βούρτσισμα ματώνει από τη μια μεριά, σε ένα σημείο)
Μπορώ έστω κι έτσι να αναμένω, αν όχι βελτίωση της στοματικής τους υγιεινής, τουλάχιστον συντήρηση της υπάρχουσας κατάστασης;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 21, 2018 6:27 pm

To λες και μονη σου ποσο αποτελεσματικο ειναι σε μερες μολις. Οχι απλώς συντηρηση αλλα και μειωση του προβληματος. Η μοναδικη αποτελεσματικη θεραπεια στις δυσκολες καταστάσεις των δοντιών ειναι η καθημερινη φροντιδα και προληψη. Οποιον οδοντιατρο και να ρωτήσεις θα σου πει πως αν δεν προσέχεις τα δοντια σου, δεν μπορει να στα σώσει κανένας γιατρος. Ισως θα πρεπει να εισαι πιο πιεστικη και οτι κανεις να το κανεις σε συντομο χρονο, δεν χρειάζεται πολυς χρονος ουτε να τα κανεις να το ευχαριστουνται. Δεν το ευχαριστουνται. Εμας το έχουν παρει αποφαση οτι θα ζοριστουν ενα λεπτο την ημερα και τελος.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 21, 2018 7:43 pm

Στη Φούσκα και τη Γκρίνια κάτι καταφέρνω, αρκετές φορές βάζω και βούρτσα, καλτσάκι κτλ ότι χρησιμοποιώ εκείνο το διάστημα.

Στη Φόρεστ δεν γίνεται αλλιώς, δεν υπάρχει περιθώριο να την πιέσω άλλο, οι αντιδράσεις της είναι τραγικές πραγματικά. Είναι δύσκολο να την κρατήσω, ούτως ή άλλως τη σφίγγω πολύ, δεν μπορώ να ανοίξω το στόμα της, αν καταφέρω να το πλησιάσω. Κάνει μια πάρα πολύ χαρακτηριστική κίνηση, σαν γρήγορο τρέμουλο φαντάσου, οπότε δεν είναι θέμα επιμονής.

Εντάξει δεν περιμένω προφανώς να τους αρέσει, αλλά οτιδήποτε και να διαβάζεις σχετικά με γατοφροντίδες σου λέει κάνε όσο πιο ευχάριστη μπορείς την εμπειρία, τον όποιο χειρισμό. Δεν μπορώ καθημερινά να τη στριμώχνω, που δεν κρατάει ένα λεπτό η όλη ιστορία, μέχρι να την πιάσω, να καταφέρω να την κρατήσω, να ανοίξουμε στόμα κτλ παίρνει αρκετά παραπάνω, να την ταλαιπωρώ έτσι για να γλιτώσω τα δόντια όταν έχω μια γάτα που στρεσάρεται τόσο. Χάνεται η εμπιστοσύνη της όταν γίνεται καθημερινό.
Στην τελευταία μάχη με το βουρτσάκι η Φόρεστ κρυβόταν μέχρι την άλλη μέρα το πρωί. Δεν ήθελε να την πλησιάσω, δεν ήθελε τίποτα. Πρώτη φορά τόσο στραβωμένη. Χιι, χουου και λοιπές ιστορίες..
Ε τότε ήταν που δοκίμασα με γυμνό χέρι και ως εκ θαύματος μαλάκωσε λίγο και τα καταφέραμε!Shocked
Είχα απελπίστεί λίγο, γιατί είναι μικρούλες για τέτοια ούλα, οπότε είπα θα ρισκάρω να βάλω χέρι κι ότι γίνει..
Αλλά να που το στραβό μου το κορίτσι αντάμειψε την τόλμηLaughing
"Άντε το χέρι σου θα το δεχτώ.."
Τόσο ζόρι για ένα βούρτσισμα κατά το οποίο κάνει σαν τρελό και μετά διαπιστώνεις πραγματική εμπιστοσύνη όταν επιτρέπει το χέρι και...ωωω..περνάνε όλα!

Τελοσπάντων είμαι γενικά της γνώμης ότι πρέπει όλους τους χειρισμούς μας στις γάτες να τους κάνουμε με τη λιγότερη δυνατή πίεση, γιατί πραγματικά, έτσι χτίζουμε τη σχέση μας μαζί τους και ατελείωτη, αστείρευτη υπομονή..ντάξει από αυτό έχουμε Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 21, 2018 8:17 pm

Και εγω ειμαι οπως εσύ και μαλιστα πολυ με το γάντι και η εμπιστοσύνη που λες και το στράβωμα και στεναχωριέμαι κλπ κλπ. Μεχρι που απο το φιλικο γατο περιβαλλον μου ειδα καποιες αλλες αντιδράσεις ανθρώπων, του στύλ αυτο πρεπει να γινει και θα γινει, βουτα το. Οφειλω να ομολογήσω οτι σε καποιες καταστάσεις χρειάζεται , ειδικα οταν πρεπει να αντιμετωπιστει καποιο σοβαρο θέμα αμεσα.  Εγω δεν το εχω καταφέρει προσωπικα ακομα να εχω αυτην την συμπεριφορά. Ισως λιγο Η Α. ας πουμε που τα βουρτσιζει δεν αντιδράνε ιδιαιτερα εως καθολου πλεον, ξέρουν οτι θα τα βουρτσισει  και κανουν και χαρές μετα. Αμα ακουσει φωνή τους πατάει φωνή δυνατή  και τέλος.  happy2  Μην νομιζεις μας ψυχολογούν και μας τα σκασμενα. Λες και τοσο καιρο δεν ξέρουν ποσο τα προσέχουμε και γιατι. Χέρι θέλει ? χέρι τοτε....

εντιν
Να συμπληρώσω το εξης σημαντικο. Εχει σημασια ποσο στρες νιωθουμε και εμεις και ένταση. Αν νιώθουμε τύψεις και οτι θα τα ζορισουμε και θα τα στρεσσάεουμε το καταλαβαινουν και το μεταδιδουμε. Οταν ειδα οτι με γρηγορες κινησεις κάποια πραγματα γινονται και τελειωνουν ισως ειναι καλυτερα. Αυτο δεν σημαινει οτι δνε καταλαβαινω οτι μπορει να κοπανιεται ενα γατι απλα λεω οτι παιζει ρολο και με τι ψυχολογια παμε και εμεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μαρ 22, 2018 12:09 am

Το σύστημα θα πατήσω μια φωνή και θα γίνει αυτό που πρέπει το εφαρμόζω, όταν πρέπει να δώσω κάποιο φάρμακο, δεν γίνεται αλλιώς.

Για την ψυχολογία τη δική μας που λες, το έχω προσέξει άπειρες φορές και πάντα αποφεύγω να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες αν δεν έχω εγώ υπομονή ή αν τις βλέπω κάπως και λέω "Ωχ, τώρα τι θα γίνει". Το βούρτσισμά τους όμως πρέπει να γίνει πλέον καθημερινό, οπότε όταν είδα ότι με το ζόρι η Φόρεστ έμεινε ένα ολόκληρο βράδυ στραβωμένη που δεν έχει ξανασυμβεί, λέω πάρτο αλλιώς..Κάθε βράδυ ζόρια και φωνές δεν γίνεται, άσε εμένα που τη λυπάμαι, αλλά και για την ίδια δεν είναι καλό.

Τι να πω, μη το ματιάξω, με το χέρι πάμε αρκετά καλά μέχρι στιγμής. Θα δείξει!

Πάντως αυτό το θέμα περί χειρισμών, νομίζω ότι μπορεί να σχολιαστεί περαιτέρω στην ενότητα της εκπαίδευσης, και το βούρτσισμα ουσιαστικά εκπαίδευση είναι.Παρατηρώντας τις διαφορές στα κορίτσια μου, που είναι καλό δειγματάκι γιατί τις μεγάλωσα μαζί με τον ίδιο περίπου τρόπο, αλλά έχουν πολύ διαφορετικές αντιδράσεις που δεν ξέρω αν οφείλονται απλά στο χαρακτήρα της καθεμιας confused
Είμαι υπέρ του "καρότο & μαστίγιο" σε ζητήματα εκπαίδευσης, αλλά τελικά πότε το ένα και πότε το άλλο;
Θα γράψω εκεί προσεχώς.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Μαρ 22, 2018 1:16 pm

Κοίτα σίγουρα έχει να κανει με το χαρακτήρα του κάθε γατιού το πως δέχεται ορισμένα πράγματα ή όχι.
Εγω στο μπαγλαμά που του τόμαθα από μωράκι, κάθεται και του τα βουρτσίζω (όχι συχνά δυστυχώς... Embarassed )
Δεν χρησιμοποίησα ποτέ τίποτα παρά μόνο το δάχτυλο μου και δε το δαγκώνει. Μετά τον ανταμοίβω με μια λιχουδιά.


Ο Συλβεστρούλης δε κάθεται με τίποτα για δόντια αν και είναι ήρεμος σε ότι άλλο χρειαστεί (φάρμακο, καθάρισμα αυτάκια, πωπουδάκι κι όλα τα σχετικά)
ε! σου λέει όχι και δόντια ....

Συνέχισε έτσι με το δάχτυλο, η βελτίωση φαίνεται αμέσως και σιγά σιγα το συνηθίζουν.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 22, 2018 2:14 pm

Αμα σας πώ εγώ τωρα οτι ο μικρος ζηλέυει το χω δει με τα ματάκια μου που βουρτσιζουμε της μεγάλης τα δοντια θα με πιστέψετε? Και ομως..... tafos Ζηλέυει και με τα δοντια, καποιες φορές μην τρελαθούμε και μετα βλέπεις το υφος (τι βλακεια ειναι αυτο που μου κανουν) Laughing και πάντοτε με το βουρτσισμα του τριχώματος παρολο που δεν το θέλει καθολου. Οποτε αγνωστοι αι βουλαι.... tafos Σου λεει γιατι περιποιεισαι αυτην και οχι εμενα.... Δεν υπάρχει η ζηλεια τους.... tafos
Το θεμα της δικης μας συμπεριφοράς παλι θα έλεγα οτι έχει βοηθήσει εμένα προσωπικα πολυ στο να μην αγχώνομαι και να μην στεναχωριέμαι. Παλια το χα πολυ αγχος, για παραδειγμα το να βγουμε εξω, τωρα που εγω πιστεύω οτι ειναι καλο πραγμα και το γατι το παιρνει διαφορετικα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κόκκινα ούλα - Σελίδα 2 Empty Απ: Κόκκινα ούλα

Δημοσίευση από maria. K Σαβ Οκτ 14, 2023 1:39 pm

Καλησπέρα! Χθες πήγα τον γάτο μου στον κτηνίατρο επειδή παρατήρησα ότι είχαν κοκκινίσει πολύ τα ούλα του και μύριζε η αναπνοή του..Τελικά έχει στοματίτιδα μας έδωσε μια ειδική αλοιφή ο γιατρός την οποία πρέπει να την βάζω κάθε μέρα, όμως δεν κάθεται για να την εφαρμόσω στα ούλα του. Υπάρχει κάποιος που να ξέρεις κάποιο κολπακι για να κάτσει και αν θα περάσει με αυτή την αλοιφή;

maria. K
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 18
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/04/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης