gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 10 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Σεπ 14, 2018 9:14 pm

τι να πω !  Ειναι απο τις στιγμες που συγχιζομαι τοσο πολυ που χανω το δικιο μου.Τοτε  με πιανει και ενα θαρρος ομως απιστευτο /θρασος  το λες  (που δεν το χω σε  αλλη στιγμη) και τους φοβεριζω   ως εξης: λεω οτι το γατι που χαθηκε/χτυπηθηκε και οτι αλλο εχει τσιπ και αισθητηρα(δεν  ξερω αν υπαρχειSmile ) και  μεσω του κτηνιατρου θα     βρουμε  το στιγμα του ,ενω μολις το βρουμε   θα κατατεθει μηνυση διοτι τα δακτυλικα αποτυπωματα  τα καταγραφει το τσιπ . Επειδη δεν ειναι  ενημερωμενοι αμεσως fight3
Το εκανα προσφατα  ,με το πιο ευγενικο υφος σε γειτονα που ειμαι υποψιασμενη οτι ενοχλειται απο τη λευκοθεα και το μπακαρα.
Δυστυχως  σε τετοια περιστατικα  χρησιμοποιεις το οποιο μεσο ουφ πια !
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Σεπ 14, 2018 9:20 pm

Εγώ είπα στο βραδινό περιπτερά να του δώσει εναλλακτικές, όπως το να ρίχνει νερό, γιατί οκ δεν τα θέλει μέσα.
Χθες που χάθηκε το μικρό..του είπα να του μεταφέρει πως όποιος τον δει, συμπεριλαμβανομένου κι εμού θα τον καταγγείλει και θα φέρει την αστυνομία.
Τα περιπτερόγατα καθότι πιο εξημερωμένα είναι μασκότ της γειτονιάς κι υπάρχει κόσμο που θα νοιαστεί.
Μου είπε ότι το ξέρει ότι μπορεί να του φέρουν την αστυνομία.
Ο ίδιος προφανώς δεν μπορεί εύκολα να απευθυνεί στις αρχές γι'αυτό που είναι κι ο μόνος αυτόπτης μάρτυρας. Δε μιλάει καν καλά ελληνικά..καταλαβαίνετε τους σκοπέλους.

Αφορμή ψάχνω να μου δώσει ο άλλος ο αλήτης και πάτημα για να έχω αποδείξεις! Είμαι τόσο εξοργισμένη με το συμβάν!

Και πως τα φαινόμενα απατούν..ο πρωινός είναι ένας τύπος ευγενέστατος από αυτούς που κανείς δεν θα πίστευε ότι θα συμπεριφερόταν έτσι αισχρά..κι όμως.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Σεπ 15, 2018 9:17 am

για ψαξτε λιγο για το γατομωρο... κριμα να του χαμογελασε η τυχη και να του την...κλωτσησε ο σατανας ο περιπτερας... δεν μπορειτε να του φερετε την αστυνομια λεγοντας οτι καποιος γειτονας τον ειδε να κλωτσαει το γατακι;;; επισης ποιος εχει το περιπτερο; εγω θα τον επιανα και θα του ελεγα οτι θα τον βγαλω βουκινο σε ολη τη γειτονια να μη παταει κανεις στο περιπτερο αν ειναι εκεινος ο κακουργος εκει...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 15, 2018 2:33 pm

Το έψαξε, το έψαξε!
Χθες βράδυ το έμαθα.
Το βρήκε και πήρε τηλέφωνο την κοπέλα που του είχε ζητήσει μικράκι.
Το γατίδιο βρίσκεται σε σπίτι πλέον, ενώ η κοπέλα ενθουσιάστηκε, γιατί είναι και πανέμορφος ο μικρός κύριος! elephantrun elephantrun elephantrun

Όσο για τον άλλο τον παλιάνθρωπο, δεν ξέρω πως μπορώ να του μιλήσω δίχως να εκθέσω τον άλλο περιπτερά που απ'ότι καταλαβαίνω φοβάται να το τραβήξει παραπάνω.
Θα το διαδώσω σίγουρα στους φιλόζωους της γειτονιάς όμως.
Τα άλλα τα πουλάκια μου νομίζω έχουν ήδη μάθει και φέυγουν το μεσημέρι που πάει αυτός, είναι 6 μηνών τα μικρότερα και κινούνται κάπως διαφορετικά.
Τι να πω, τουλάχιστον ένα 12ώρο καθημερινά έχουν τις φωλιές τους, συμπεριλαμβανομένων και των βραδινών ωρών που το χειμώνα είναι οι πιο δύσκολες. Είναι κάτι.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Σεπ 16, 2018 2:25 am

ναιιιιιιιιι!!!!!! τελειο το νεο σας Στελλα μου!!!!! δεν ξερω πως μπορεις να κινηθεις με τον κακουργο, ισως αν του ελεγε καποιος οτι τον ειδαν να κακομεταχειριζεται το γατακι και οτι υπαρχουν μαρτυρες που θα το τραβηξουν, ισως λεω να μην εκτεθει ο καλος περιπτερας.....
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 16, 2018 12:39 pm

Στην ιδια γραμμη με τη Δαφνη κινουμαι κι εγω Αυτα δεν πρεπει να μενουν σιωπηλα ,μπορει και θα το επαναλαβει.Να ενημερωθει οτι καποιοι που μενουν κοντα τον ειδαν και ετοιμαζονται να το καταγγειλουν.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Σεπ 16, 2018 1:17 pm

Αυτό το έκανα ήδη, του είπα να μεταφέρει ήδη ότι τον είδαν από απέναντι και θα κάνουν καταγγελία να μαζευτεί. Για μένα ξέρει ότι δεν έχω οπτική επαφή..τι να πω.

Κι εγώ το πως χάρηκα με το μωρουλάκι δε λέγεται!
Το βρήκε στην απέναντι μεριά του δρόμου, είχε ξεκινήσει το "φευγιό" το μικράκι, να εγκατασταθεί κάπου αλλού.
Ευτυχώς το πρόλαβε! oksmily3
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το κρατήσει η κοπέλα που το πήρε.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Σεπ 16, 2018 9:45 pm

Πόσο χάρηκα με το μικρούλι oksmily3

Μακάρι νάναι τυχερό

Και πόσο βράζω απο θυμό κάθε φορά που διαβάζω ότι υπάρχουν τέτοιοι σκ@@@@@νθρωποι που τα κυνηγάνε και τα κλωτσάνε και δε ξέρω τι άλλο Sad
Υπάρχει τρόπος να το διώξεις αν δε το θές αλλά όχι έτσι angry2

΄Εκανες πολύ καλά που είπες ότι τον είδαν.
Το να κακοποιείς ζώα είναι "ποινικό" αδίκημα. Ας του το πεί κάποιος αυτό
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 16, 2018 10:05 pm

Stella M. έγραψε:Αυτό το έκανα ήδη, του είπα να μεταφέρει ήδη ότι τον είδαν από απέναντι και θα κάνουν καταγγελία να μαζευτεί. Για μένα ξέρει ότι δεν έχω οπτική επαφή..τι να πω.

Κι εγώ το πως χάρηκα με το μωρουλάκι δε λέγεται!
Το βρήκε στην απέναντι μεριά του δρόμου, είχε ξεκινήσει το "φευγιό" το μικράκι, να εγκατασταθεί κάπου αλλού.
Ευτυχώς το πρόλαβε! oksmily3
Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να το κρατήσει η κοπέλα που το πήρε.
Veryhappy Veryhappy Veryhappy : oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Κυρ Σεπ 16, 2018 10:12 pm

Τέλεια νέα,
Veryhappy
να είναι τυχερό και στο καινούριο του σπιτάκι το μικρό.Τα ζώα έχουν ένστικτο, φαντάζομαι ότι δεν θα πλησιάζουν όσο είναι εκεί ο ανεγκέφαλος.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Σεπ 16, 2018 11:47 pm

Κι εγώ νομίζω πως τα άλλα έμαθαν πια. Εξάλλου έχουν κι αλλού να κουρνιάξουν όταν είναι αυτός κι απ'όσο ξέρω όταν είναι έξω δεν τα πειράζει.

Και έβλεπα ρε παιδιά τη μαμά γάτα, ένα πλάσμα τρυφερότατο που τελευταία δεν εμφανιζόταν κι όταν ερχόταν ήταν νευρική πολύ.
Ο καλός περιπτεράς μου είπε πως πήγαινε για φαγητό πιο κάτω που ταϊζουν κάποιοι άλλη αδέσποτη γατοομάδα.
Φαντάστηκα ότι αδεσποτάκι είναι κάτι μπορεί να την ταλαιπωρεί, να είναι άρρωστη κι έβγαλε νευρικότητα.
Να τελικά γιατί έγινε νευρική..
Περιττό να πω, ότι καθώς το έμαθα τα έλουσα με χάδια και παίξαμε και τους έδωσα καλό φαγάκι κι εδώ και κάποιες μέρες η μανούλα επανήλθε, τουλάχιστον τα βράδια και ψάχνει ξανά το χάδι της, έτσι ακριβώς όπως το έψαχνε όταν την πρωτογνώρισα.
Ξέρουν σίγουρα και μαθαίνουν που μπορούν να στραφούν και ποιον να αποφέυγουν.
Το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο όταν είναι πολύ μωράκια, που απλά ψάχνουν κάπου να στραφούν δίχως να υπολογίσουν τις ενίοτε κακές διαθέσεις..και δυστυχώς την πατάνε..

Τέλος καλό, όλα καλά για το μικράκι! Εγώ λέω απλά μακάρι να το κρατήσει η κοπέλα που το βρήκε και να είναι χαρούμενο το μικράκι.
Ουκ ολίγες φορές έτυχε να επιστραφούν γατάκια στο περίπτερο.
Κόσμος βρίσκει μικρά, τα αφήνει εκεί, κόσμος περνάει, ενθουσιάζεται, υιοθετεί, αλλά υπήρξαν φορές που επέστρεψαν μικρά κι αυτό είναι θλιβερό.

Μακάρι να είναι όλα αίσια!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Σεπ 20, 2018 5:38 pm

Ιστορίες γατίσιας αφοσίωσης ή αλλιώς ...

οι χθεσινοβραδινές μας περιπέτειες!

Ήταν η ώρα η στραβή ας πούμε χθες κι είχα κι εγώ το κακό μου συναπάντημα με τοξικομανή ( ? ), μεθυσμένο ( ? ), δεν ξέρω ο οποίος έγινε επίμονος και αναγκάστηκα να γίνω εγώ επιθετική για να φύγει. Έκλεψε μετά από τη αυλή της γειτόνισας, κι έκοβε βόλτες στην γειτονιά.
Όσο τον έψαχναν οι γείτονες τον είδα να προσπαθεί να μπει και στην αυλή των από κάτω, που είναι και μόνα τα κορίτσια, λείπουν οι γονείς. Τον διέκοψαν οι γείτονες που τον έψαχναν, καλέσαμε αστυνομία..τελοσπάντων τη εξέλιξη δεν τη γνωρίζω, μένω στο τέλος καλό όλα καλά, αν και στο σημερινό τάισμα θα έχω μια συστολή.

Η ιστορία αξίζει μόνο για τις γατίσιες αντιδράσεις.
Τη χθεσινή βραδιά, θα τη θυμάμαι πάντα και θα ανατριχιάζω.

Έχω ξεκινήσει το τάισμα, όλα βαίνουν καλώς. Έχω τσακώσει κι ένα μικρούλι νεοαφιχθέν με τσίμπλες, του έχω βάλει αλοιφή και περιμένω να φάει, αφού του έβαλα χωριστά, να μη του το φάνε οι γάτοι τριγύρω.
Είναι το σημείο του Κλώνου και του Μαξ, όπου τρώνε κάποιοι γάτοι ακόμη, ενώ έρχονται για να τραταριστούν και κάποια καλοζωισμένα τεράστια γατούδια με λουράκι στο λαιμό. Ανδροκρατούμενο σημείο ταϊσματος και χώρος επίδειξης ανδρικής γατοδύναμης.
Ακουμπώ λοιπόν σε ένα τοιχίο, περιμένοντας το μικρό να τελειώσει το φαγάκι του και βεβαίως πήρα το Μαξ αγκαλιά, ο οποίος χύθηκε στον ώμο μου.
Έκανε τσαχπινιές και γουργουρητά και που και που αφ'υψηλού κανένα γρύλισμα στους υπόλοιπους αρσενικούς, οι οποίοι επίσης έτρωγαν την κονσέρβα τους, με μικρά διαλείμματα για τα κλασσικά "αου, αου" των γάτων!
Κάποια στιγμή ο Μαξ άρχισε να γρυλίζει δυνατά.
Δυνατά όμως κι ασταμάτητα όσο κι αν τον χάιδευα. Απόρησα και σκέφτηκα ότι εμφανίστηκε καινούργιος αρσενικός.
Είχα πιάσει με την άκρη του ματιού μια ανθρώπινη φιγούρα να βαδίζει κατά μήκος του στενού μας, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν θα υπέθετα ότι τα γρυλίσματα αυτά αφορούν άνθρωπο.
Άλλωστε μιλάμε για το Μαξ, τον απόλυτο χαδιαρόγατο που κάνει αγάπες σε όποιον του δείξει λίγη προσοχή.
Η φιγούρα σταμάτησε στο μέρος μας. Έκανε δήθεν φιλικά "ψι ψι" στο μαζεμένο γατολαό.
Ο Μαξ πήδηξε από τον ώμο μου κάτω. Ο Μαξ που αποφεύγει να ανεβοκατεβαίνει πλέον και σε χαμηλά πεζουλάκια λόγω του ατυχήματος που είχε και πριν πηδήξει το σκέφτεται και το ζυγίζει αρκετά.
Μαζί με τη φιγούρα που σταμάτησε στο μέρος μας, σταμάτησε και το φαγητό, σταμάτησαν και τα "αού" των γάτων κι έμεινε μόνο το δυνατό γρύλισμα του Μαξ που στεκόταν φουντωμένος επιθετικά δίπλα μου.
Άρχισε να θορυβούμαι, ακολούθησε μικρός αποτρεπτικός διάλογος, πλησίασε πολύ..τον έσπρωξα κι έφυγε....φιου..
Στράφηκα στο Μαξ, έσκυψα και τον χάιδεψα. Το γρύλισμα σταμάτησε, παρέμεινε σε εγρήγορση.
Έβλεπα την προ δευτερολέπτων απειλητική φιγούρα να απομακρύνεται κι αφού είχε απομακρυνθεί αρκετά, ξεκίνησα να βαδίζω κι εγώ κατά μήκος του στενού.
Τότε πρόσεξα το εξής παράξενο..
Κατά μήκος του στενού είχαν στηθεί όσοι αρσενικοί ήταν σε κοντινή ακτίνα και οι 3 βαρβατοθηλυκές μου!
Στην ίδια ευθεία, ακίνητοι, με το φαγητό τους παρατημένο. Έτοιμοι στημένοι, φουσκωμένοι, να με κοιτούν, σαν να περίμεναν..τι δεν ξέρω.
Το γράφω κι ανατριχιάζω.
Άλλο πάνω σε πεζούλι, άλλος στο πεζοδρόμιο, άλλος σε κάγκελα μα παραταγμένοι σαν φύλακες σε μια ευθεία κατά μήκος του στενού.
Δεν το πίστευα. Ακόμη δεν το πιστεύω.
Ο Μαξ δίπλα μου. Κοντοστάθηκα, κοίταξα μέχρι πέρα, κοίταξα πάλι πίσω.
Παραταγμένες γάτες σε ίσες περίπου αποστάσεις μεταξύ τους απλά περίμεναν.
Προχωρώ κι άλλο στο στενό, βλέπω τη φιγούρα να σκαλίζει τους κάδους.
Κοντοστάθηκα.
Βλέπω το Γλύκα να βγαίνει, είχε παρατήσει κι αυτό το λαιμαργόγατό μου το φαγητό του.
Έκανε το χαρακτηριστικό του το περπάτημα.
Το ξέρω αυτό το περπάτημα, το αναγνωρίζω από μακριά.
Είναι αυτό που κάνει ο μικρός μου καυγατζής πριν μαλώσει με ξένο αρσενικό. Έμαθα να το αναγνωρίζω και να τον προλαβαίνω πριν μπλέξει.
Με κατάλαβε ο Γλύκας. Ανασήκωσα το χέρι μόνο. Είναι το σινιάλο μας, το περίμενε. Κοντοστάθηκε κι αυτός.
Άλλα δυο βήματα και βλέπω πιο κάτω ακόμη τη Μυτούλα και την Κάλι στημένες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο των αρσενικών και την Κούλα να βηματίζει πάνω κάτω νευρικά.
Κανένα δεν έτρωγε.
Αφού ο ύποπτος απομακρύνθηκε πήγα συνοδεία τους στα υπόλοιπα σημεία να συνεχίσουμε το βραδινό μας τάισμα.

Άλλωστε το κέρδισαν..όχι δε θα μείνουν τα μωρά μου έτσι, επειδή εκεί έξω κυκλοφορούν και "περίεργοι''. Δυστυχώς τον πήρε ξανά το μάτι μου να γυρνά στη γειτονιά. Έμοιαζε ακίνδυνος σχετικά, δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Ενημέρωσα τον περιπτερά να έχει το νου του.
Κι επέστρεψα στο ένα σημείο ταϊσματος, μπροστά στην αυλή της γειτόνισας. Τους βρήκα έξω. Μου είπε ότι τους είχε κλέψει πράγματα από την αυλή.
Έμεινα στην αυλίτσα τους μαζί με την τρομαγμένη σκυλίτσα τους και σχεδόν όλα τα γατούδια μας μαζεύτηκαν γύρω.
Για άλλη μια φορά κανένα δεν έτρωγε. Απλά κοιτούσαν. Ο Μαξ χαιδευτόταν δίπλα μου καμαρωτός κι ο Βρωμύλ, που δεν κάνει τσαχπινιές μπροστά σε άλλες γάτες μου γουργούριζε τόσο δυνατά που ακουγόταν από απόσταση. Μέχρι και το τζαναμπέτικο γατούλι της Κούλας έμεινε έξω και με κοιτούσε με γνήσια γατοαπορία, με δυο πανέμορφες γατουλινίστικες εκφραστικές ματάρες, που πήρε ξεκάθαρα από τη μαμά Smile
Έκατσα μαζί τους, κάναμε χάδια εναλλάξ.
Τις στιγμές εκείνες, ένιωσα μια ομορφιά απόλυτη.
Μια σύνδεση.
Από τα συναισθήματα εκείνα που δυσκολεύεται κανείς να δεχτεί, αντιδράσεις που προκαλούν εύλογα δυσπιστία.
Από εκείνες που μπορούν ίσως μόνο λίγοι, που πραγματικά πιστεύουν σε αυτά τα παρεξηγημένα υπέροχα τετράποδα να δεχτούν, να νιώσουν.

Οι γείτονες επέστρεψαν κι εγώ με τη σειρά μου σπίτι.
Τηλεφώνησα στον αδερφό μου να μοιραστώ τα καθέκαστα. Και τον είδα τον τύπο τον περίεργο ξανά, να σκαλίζει από κάτω..ακολούθησαν αστυνομίες κτλ, που ξαναλέω έχουν μικρή σημασία μπροστά σε αυτό που είδα χθες από τις φίλες μας τις γάτες.
Μαζί με το τηλέφωνο στην αστυνομία, ξύπνησε κι η Γκρίνια.
Βγήκε έξω και βημάτιζε πάνω κάτω στο μπαλκόνι κοιτώντας κάτω με τρίχα ανασηκωμένη στη ράχη.
Ήρθαν και τα άλλα δυο κορίτσια. Έκατσα δεξιά κι αριστερά μου και με κοιτούσαν. Η Φόρεστ ανέβαινε να με μυρίσει. Η Γκρίνια συνέχισε την μπαλκονάτη περιπολία με την τρίχα μοϊκάνα ως τις 5 το πρώι!

Το γατόκοσμο τον ταράξαμε ως την Ξάνθη βεβαίως.
Όσο μιλούσα με τον αδερφό μου ο Φανούλης είχε σηκωθεί κι έκοβε βόλτες στο σπίτι με ουρά όρθια νευρική που χτυπούσε δυνατά στα έπιπλα κι έψαχνε...ποιος ξέρει τι να έψαχνε κι αυτός.
Προφανώς έπιασε το στρες του Φώτη.
Ο μπαμπάς του τάχθηκε στους γατοτσολιάδες του στενού, καμαρωτός σε ετοιμότητα.
Ο πιτσιρίκος έδειξε το δικό του εκνευρισμό κι ενδιαφέρον στο άγχος του αδερφού μου.

Διακωμωδήσαμε τα απίστευτα και πάμε παρακάτω.
Δεν θα ξεχάσω όμως ποτέ. Αυτά τα ματάκια, αυτές τις ουρές, τις αντιδράσεις.
Ποιος θα το περίμενε από γάτα ε;
Πραγματικά δε νομίζω πως θα δεχτώ ποτέ ξανά κουβέντα για την δήθεν γατίσια αδιαφορία.
Αν το χθεσινό δεν ήταν περίτρανη απόδειξη γατίσιας αγάπης, γατίσιου ενδιαφέροντος τότε δεν ξέρω τι μπορεί να αποτελέσει απόδειξη για τους δύσπιστους.
Η επιστημονικά ερμηνεύσιμη συμπεριφορά τους, ότι δηλαδή αντιλήφθηκαν τα πρώτα κάτι διαφορετικό και το σήμα μοιράστηκε οσφρητικά  ή και εξ ακοής στα υπόλοιπα κι έτσι παρατάχθηκαν, μοιάζει παρόλα αυτά στα ανθρώπινα μάτια αλλόκοσμη. Γλυκά κι ευαίσθητα κι όμορφα αλλόκοσμη.
Μια ευθεία γάτες. Γάτες αδιάφορες για φαγητό. Με ματάκια λαμπερά κι έτοιμα.
Ένας γάτος που παρέβλεψε τον πόνο του για να πηδήξει και να στηθεί προστατευτικά μπροστά μου.
Η χθεσινοβραδινή εμπειρία ήταν το λιγότερο συγκλονιστική και μου τη χάρισαν οι φίλες μου οι γάτες..

Ένα χαμόγελο μόνο, μια συστολή για το τι συμβαίνει στα καλά καθούμενα και μια αγάπη που ξεχειλίζει για αυτά τα πλάσματα.

Μικρά μου θα σας αγαπώ πάντα, ταγμένη σε εσάς!
heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart heart
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Σεπ 20, 2018 7:05 pm

Στελλιτσα ποσο συγκινητικες οι αντιδρασεις τους.Καταλαβαινουν τα παντα ,ειναι γεγονος ,νιωθουν οτιδηποτε μπορει να ταραξει αυτον που τους αγαπαει ,ακομα και τα συναισθηματα των αλλων για σενα.
Μονο να προσεχεις ,εχει γινει τοσο αγριος ο κοσμος πια .Αυτα που ακουμε καθε μερα ειναι τραγικα.
Βγαινω κι εγω για γατοταισμα βραδυ αλλα ειναι κατω απο το παραθυρο μας και λεω στη μαμα μου να ειναι στο μπαλκονι. Δεν υπαρχει καποιος να σε βλεπει? kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Πεμ Σεπ 20, 2018 7:26 pm

Πραγματικά συγκινητικές οι περιγραφές σου Στέλλα.Τα γλυκούλια μου!Με το δικό τους τρόπο να δείξουν ότι είναι κοντά σου,να σε προστατεύσουν. Και ναι πρόσεχε τώρα που θ'αρχίσει να χειμωνιάζει.
Το βραδινό συσσίτιο νωρίτερα ίσως Smile
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Σεπ 20, 2018 11:27 pm

Στέλλα το διάβασα κι εγω κι ανατρίχιασα.
Δε πίστεψα ποτέ τη θεωρία των "αδιάφορων" γατιών , θεωρούσα πάντα ότι τα ζώα έχουν ένστικτο.
Γι αυτόν που τα φροντίζει, τα προσέχει, τα ταίζει...

Είναι προφανές ότι ένιωσαν ένα σήμα κινδύνου το οποίο μοιράστηκαν δίνοντας σήμα με το δικό τους γατίσιο τρόπο και είδες αυτό που είδες και το έζησες σε όλη του την έκταση και η ψυχολογική σου κατάσταση μαζί μ' αυτή του αδελφού σου μεταδόθηκε και στα σπιτογατούδια.

Διαβάζω πάντα ότι γράφεις πολύ αργά και φαντάζομαι ότι βγαίνεις για τάισμα και πολύ αργά.
Δε ξέρω πως μπορεί να είναι τα πράγματα εκει σε σας αλλά θέλει προσοχή. Κυκλοφορεί κανένας εκείνη την ώρα στη γειτονιά σου?
Έχουν οι δικοι σου οπτική επαφή?
Το λέω γιατί εγω το βραδυνό συσσίτιο φροντίζω να είναι μέχρι τις 11 το αργότερο γιατί μετά φοβάμαι κι εγω να κατέβω. Βέβαια σε μας είναι λίγο πιο άγρια τα πράγματα και δεν παίρνω μαζί μου τίποτα ούτε ρολόι ούτε κινητό ούτε καν κλειδιά.
Κουβαλώ μόνο το φαγητό το νερό τους και το παιχνίδι τους.
Τόχουν μάθει και τα γατούδια μου κάτω και στήνονται απο νωρίς μόλις κλείσουν όλα τα μαγαζιά γύρω και έχει βεβαίως βραδυάσει.
Μήπως να το καθιέρωνες κι εσύ λίγο νωρίτερα ?

Δώσε σε Όλα μα όλα μα όλα τα γατίνια σου ένα ξεχωριστό χάδι κι απο μένα. heart heart heart

Δεν θα πάψουν ποτέ να μας εκπλήσσουν.

Ευτυχώς τέλος καλό.. όλα καλά
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Σεπ 23, 2018 8:26 pm

Τι να πω βρε κορίτσια..η αλήθεια είναι ότι ειδικά το καλοκαίρι κατεβαίνω αρκετά αργά, περισσότερο γιατί το απολαμβάνω εγώ και δίχως κίνηση είναι και τα γατούδια πιο ήρεμα κι έχω έτσι την ευχέρεια να τα παρακολουθώ καλύτερα, να παίζουμε, ίσως μου δείξουν και τις "ανάγκες" τους που είναι κριτήριο υγείας.

Μέχρι πρότινος όλοι στη γειτονιά θεωρούσαμε ότι είμαστε ήσυχα εδώ.
Καθώς ενημέρωσα όμως τους δύο περιπτεράδες που κάθονται βράδυ, διαπίστωσα ότι έχουν άλλη γνώμη κι ότι τους έχουν τύχει διάφορα τα βράδια.
Πρακτικά κάνω καθημερινά τον κύκλο ενός μεγάλου τετραγώνου, αφού το κοπάδι είναι μοιρασμένο σε μικρότερες ομάδες. Περιμένουν μαζί, τρώνε χώρια, οπότε δεν υπάρχει άτομο που να με βλέπει, πάντα όμως βασιζόμουν κατά κάποιο τρόπο στα διανυκτερεύοντα περίπτερα..
Τώρα κατεβαίνω λίγο νωρίτερα..περιττό να πω ότι δεν μου αρέσει..αλλά ντάξει τα ζουζούνια κάτω ήδη ρυθμίστηκαν με τις ώρες.

Θα βρούμε τις ισορροπίες μας πάλι.
Μωρέ μήπως να ξεκινήσω πολεμική τέχνη τώρα στα 30;; Άμα περιφέρεσαι τα βράδια, θέλει οργάνωση! Laughing happy2

Εντάξει τυχερή ήμουν, light πολύ το περιστατικό κι αυτό που εν τέλει μου έμεινε περισσότερο είναι οι αντιδράσεις των γατών..πόσο μα πόσο υπέροχες!

Ο Μαξούλης ειδικά ανέβηκε κατηγορία, περιττό να πω..ήθελα τόσο πολύ να τον πάρω μαζί και να του δώσω τα καλύτερα! Κάθε φορά θέλω, κάθε βροχή με μελαγχολεί, αυτή τη φορά το ένιωθα σαν χρέος μου..
Βεβαίως για τέτοια δεν είμαστε, δεν μας παίρνει, αλλά του υποσχέθηκα να του αφιερώνω περισσότερο χρόνο και να τον φροντίζω όσο καλύτερα μπορώ.
Μάλιστα, μόλις διευθετήσω το τσεκ απ των κοριτσιών που θέλω να τους κάνω, θα ακολουθήσει ο Μαξ.
Μπορεί να ζει έξω, μα είναι βολικός κι υπέροχος και θα ζήσει όσο καλύτερα γίνεται!
Ο πιο χαδιάρης γάτος, ήταν αυτός που έγινε περισσότερο επιθετικός, νιώθω πραγματικά σαν να του χρωστάω. Από τότε τον αγκαλιάζω σφιχτά καθημερινά και ξέρετε τι...νομίζω το καταλαβαίνει, τη συγκίνηση που νιώθω μαζί του πιαEmbarassed

Α, ρε Μαξούλη, τι αγόρι είσαι! worship
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 23, 2018 8:59 pm

flower flower kissss Το θεμα της αυτοπροστασιας σου ισχυει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Οκτ 07, 2018 10:39 pm

Τόμι, ένας μαλαματένιος γατούλης

Πορτοκαλόγατο, τεράστιο, χαδιάρικο από εκείνα τα σπάνια που απολαμβάνουν τα χαδάκια στην κοιλίτσα και γουργουρίζουν δυνατά, χωρίς τις κλασσικές αμφιθυμίες για αυτού του είδους τα χαδάκια.
Δεν διαθέτουμε ακόμη φωτογραφικό υλικό, καθότι είναι σχετικά new arrival στη γειτονιά μας, όμως είναι παραπάνω από απλά άξιος αναφοράς.

Ο Τόμι ξεκίνησε τις επισκέψεις του σε εμάς το καλοκαίρι, όταν γκρέμισαν τα παλιόσπιτα εδώ μπροστά από το σπίτι μας κι έτσι "άνοιξαν τα σύνορα" κι αρχίσαμε να έχουμε γατοεισροές από την κάτω γειτονιά.
Τα μόνιμα έδωσαν τις μάχες τους για να κρατήσουν την περιοχή τους ως έχει. Δεν επενέβησα, ώστε να διατηρηθεί σταθερός ο πληθυσμός τους, πέρα από κάποιες εξαιρέσεις, στις οποίες βοήθησα την ένταξη, για διάφορους λόγους, κάποιοι τραυματίες, κάποια εμφανώς κακοζωισμένα, κανά δυο θηλάζουσες θηλυκές και 2 μωρά..
Ο Τομάκος λοιπόν ήταν ένας από τους τραυματίες. Έχει κομμένη ουρά, η οποία μάλλον πρέπει να ακρωτηριαστεί, αφού οι πληγές της τον ταλαιπωρούν μήνες.
Ο Τόμι πιάνεται και κάνει αγκαλιές, παρόλα αυτά, κάπου ανάμεσα σε μωρά κι επείγουσες στειρώσεις δεν κατάφερα να τον πάω στο γιατρό.
Έλεγα το παλεύει, αφού είναι όντως γερός κατάγερος, γεροδεμένος και πάντα ορεξάτος για φαγητό.
Μέχρι που τον έχασα την προηγούμενη εβδομάδα.
Τόμι, Τομάκο κάθε βράδυ, μα ο Τόμι άφαντος.
Με κυρίευσαν οι τύψεις, θεώρησα ότι τελικά αρρώστησε από το τραύμα του και ένιωθα άσχημα που δεν έδωσα προτεραιότητα σε αυτό το χρυσό καλόβολο πλάσμα, απλά επειδή η συνολική του εικόνα είναι αυτή ενός δυνατού γάτου κι όχι μιας ταλαιπωρημένης από τις γέννες θηλυκιάς ή ενός υποσιτισμένου γατομωρού.

Παρόλα αυτά δεν σταμάτησα να ψάχνω και να τον φωνάζω κάθε βράδυ.
Και τελικά εμφανίστηκε εχθές!!!
Πέταξα από τη χαρά μου, τον κανάκεψα, του έδωσα φαγάκι μπόλικο.
Η όψη του ήταν πολύ καλή. Παρηγορήθηκα γιατί αυτό σημαίνει πως σίγουρα τρώει και κάπου αλλού.
Οι πληγούλες στην ουρίτσα παραμένουν και θα προσπαθήσω να το δρομολογήσω όσο πιο σύντομα μπορέσω. Ελπίζω μόνο να συνεχίσει να έρχεται.
Ήταν τρομαγμένος. Τον είχαν κυνηγήσει οι σκληροπυρηνικοί γάτοι της γειτονιάς, οι υπερασπιστές των συνόρων,παρά τις δικές μου προσπάθειες να τον καθιερώσω σαν δικό μας κι ενώ ήμαστε σε καλό δρόμο, ο Τομάκος είναι φοβιτσιάρης πολύ, ειρωνικά μεγαλόσωμος μπροστά στους διώκτες του.
Μάλωσα τους δικούς μου του καλομαθημένους χθες κι ελπίζω ο Τομάκος να δώσει και σήμερα το παρόν!

Το μήνυμα της ιστορίας του Τόμι, είναι για άλλη μια φορά είναι να μην παραιτείστε όσοι φροντίζετε αδέσποτα. Να τα φωνάζετε, πολύ συχνά θέλουν απλά ενθάρρυνση για να εμφανιστούν. Κάποιον να τα ψάχνει.

Το καινούργιο γατομωρό

Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει. Περαστικός γάτος, έχει υπό την προστασία του μικρό. Βρήκε γειτονιά με φαγητό. Δεν αξίζει ο καυγάς για να μείνει ο ίδιος. Καιρό στους δρόμους, έχει τις δικές του πηγές. Είναι όμως καλό το μέρος για να αφήσει το μικρό.

Έτσι λοιπόν εμφανίστηκε πριν από λίγες εβδομάδες ένας τεράστιος πορτοκαλί γάτος..ναι γάτος..και μου νιαούριζε. Δεν τρελαινόταν για φαγητό κι όμως μου νιαούριζε. Δεν καταλάβαινα τι θέλει, υπέθετα ότι απλά θέλει να φάει, μα φοβάται να πλησιάσει, καθότι το σημείο που με πέτυχε είναι ανδροκρατούμενο. Στην 4η μέρα ακατανόητου νιαουρίσματος, ακούω δυνατό κλάμμα μπεμπεκίστικο. Βγαίνει μωρό κάτω από ένα αμάξι. Δίπλα του ο γάτος.
Το μωρό απόλυτα φοβισμένο, με εμφανή κοκαλάκια περιφέρεται νιαουρίζοντας δυνατά, σπαρακτικά και προσπαθεί να πλησιάσει στο φαγητό.
Τα κατάφερα και του έβαλα χωριστά. Παρά την πείνα του, αγριμάκι σωστό, απλησίαστο.
Τα ματάκια του ακόμη ελαφρώς θολά ήταν κι εκείνο το κακόμοιρο έμοιαζε αποπροσανατολισμένο. Για μωρό, κυνηγήθηκε αρκετά από τους εδώ θαμώνες, όμως το θαρραλέο μικράκι τα κατάφερε. Τα ματάκια ξεθόλωσαν κι άρχισε να βρίσκει την άκρη ανάμεσα στα μεγάλα.
Ο πορτοκαλής γάτος έπαψε να νιαουρίζει. Shocked
Ακόμη έρχεται που και που κι απλά παρακολουθεί το μικράκι.
Του βάζω πλέον λίγο πιο μακριά 5 κροκετούλες.Δε μοιάζει να τις χρειάζεται, αλλά είναι το δικό μου ευχαριστώ, η έκφραση του θαυμασμού μου. Νιαούριζε μέχρι να δώσω σημασία στο μικρό.
Από τις φορές που εκπλήσσομαι τόσο πολύ με τα ζώα. Δεν υπάρχουν λόγια για να περιγράψουν τις ομορφιές τους!

Σιγά σιγά άρχισε να μειώνει τις εμφανίσεις ο γάτος. Μάλλον έρχεται όταν τελικά δε βρίσκει φαγητό αλλού.
Και κάπως έτσι με τα πρωτοβρόχια έχασα και το πιτσιρικάκι.
Όμως ο γάτος μου το άφησε, έτσι θα το άφηνα;
Ένα βράδυ λοιπόν δεν εμφανίστηκε το πιτσιρικάκι, όμως το επόμενο το έψαξα μετά το καθιερωμένο τάισμα. Μου νιαούρισε παραπονιάρικα. Έμενε κρυμμένο. Με τα ψιι και τα "μπράβο μικρούλι" σιγά σιγά το έφερα στο ένα σημείο ταϊσματος, όπου ξεκίνησε να τρώει λαίμαργα.
Χάρηκα τόσο πολύ!
Πέραν του ότι ένα μικρό φοβισμένο πλασματάκι βρήκε σε μένα ότι πλησιέστερο σε "εμπιστοσύνη", αναλογίζομαι τη χαρά που έκανε όταν βρέθηκε στο φαγάκι, έχοντας περάσει ένα 24 ωρο νηστικό.
Έκτοτε, εμφανίζεται διστακτικά και σε άλλα σημεία ταϊσματος, μα σιγά σιγά δεν τρέχει με την παρουσία μου, ενώ μοιάζει να έκανε και κάποιους φίλους. Τα βρήκε με την Κούλα και το Βρωμύλ και τα πάει πολύ καλά με το τσχπίνικο 4μηνίτικο μωρό της Κούλας, τη Ρόζα. oksmily3

Μωρά και γάτοι, μέρος Β'

Η Κούλα μας και μαμά των γατομωρών μας, μόλις της πήραν τα πρώτα της μωρά, ζευγάρωσε ξανά και πρόλαβε και έκανε άλλα δυο ταρταρούγια, με διαφορά μόλις 2 μήνες από τα τυχερά εντέλει αδέρφια, Έρη, Ζεν και Φανούλη.
Το ένα εξ αυτών, η τσαχπίνα προαναφερθείσα Ρόζα, που κατάφερα μόλις χθες να χαιδέψω πρώτη φορά!
Το άλλο Κουλάκι χάθηκε πιο νωρίς, θεώρησα ότι απλά δεν τα κατάφερε.
Ευτυχώς διαψέυστηκα..αν και μωρό..το έσκασε κι αυτή με ένα γάτο, παρόλο που δεν έχει μπει ακόμη σε οίστρο, είναι μωρουλάκι!
Τον καμαρωτό, φουντωτό, ασπρόμαυρο Σύλβιο.
Ο Σύλβιο, λοιπόν καλοζωισμένος γάταρος από την κάτω γειτονιά, από αυτούς που δεν ταϊζονται εδώ, απλά καμιά φορά με περιμένει στη γωνία και μου νιαουρίζει. Μέχρι πρότινος ερχόταν μόνο όταν έλειπαν αυτή που τον ταϊζουν, με καλούσε, περίμενε, περνούσα απέναντι του έβαζα 5 κροκέτες κι έτρωγε..μέχρι που άρχισε να δίνει συχνότερα το παρόν.
"Αϊντε κακόμαθες κι εσύ.." και είπα να τον αποφύγω, αφού ούτως ή άλλως τρώει και αλλού. Επέμεινε όμως. Λύγισα, μα του έβαλα μικρότερη μερίδα.
Απομακρύνθηκα, ελαφρώς προβληματισμένη με τις νέες προσθήκες στο κοπάδι και διαπίστωσα για άλλη μια φορά με περίσσεια συγκίνηση, ότι ο Σύλβιο νιαούριζε επίμονα να περάσω απέναντι, γιατί εκεί κρυβόταν το κουλάκι που είχε χαθεί!Απίστευτο!
Έτσι λοιπόν έχει το φαγάκι του και το 2ο μωρό της Κούλας, ενώ ο Σύλβιο ανταμείβεται για τη μεγαλοψυχία του, να απαιτήσει φαγητό για τη μικρή εξερευνήτρια που άφησε νωρίς τη μαμά, την αδερφή και βεβαίως το καλό μας το σημείο με τη μπόλικη κροκέτα!

Σκατζοχοιροϊστορίες

Οι σκατζόχοιροι εδώ είναι γνωστά φιλαράκια μας! Τους μελετάμε συχνά πυκνά και τους θαυμάζουμε να τρώνε με τις φιλενάδες τους τις γάτες.
Αυτή τη φορά, τη βραδινή παράσταση έκλεψε ένας σκατζόχοιρος....που τον έλεγαν Τόμι!!!
Όλη την εβδομάδας, ψάχναμε τον γατούλη τον Τομάκο. Το βράδυ της Πέμπτης, κατεβήκαμε δέυτερη φορά αρκετά πιο αργά με τον αδερφό μου μήπως κι εμφανιστεί.
Κάναμε λοιπόν βόλτα στη γειτονιά καλώντας τον.
Περνώντας μπροστά από ένα οικόπεδο γεμάτο ψηλά χόρτα, γεμίσαμε ελπίδες.
"Τομι" χρουτς χρουτς στα χόρτα. 2-3 φορές και κάθε φορά ο ήχος πιο κοντά.
Ο Φώτης άρχισε να μπαίνει πιο μέσα στο χωράφι.
"Τόμι, Τόμι.."
Σε ένα μικρό άνοιγμα, εμφανίζεται σκατζόχοιρος..χμμ..απογοήτευση γιατί εμείς άλλον περιμέναμε.
"Τόμι"..
Ο σκατζόχοιρος πήγε μπροστά στα πόδια του Φώτη και του άφησε ένα καρπό! Shocked Έκανε ξανά λίγο πίσω και κουνούσε πέρα δώθε το μουσουδάκι μυρίζοντας.
Άφωνοι μείναμε.
Ο Φώτης του έκανε ένα χάδι στα αγκαθάκι του κι ο σκατζόχοιρος γύρισε και χάθηκε ξανά στα χόρτα.
Πόσες απίστευτες ιστορίες θα μας χαρίσουν ακόμη τα ζώα;
Ο κοινωνικός σκατζόχοιρος μας έκανε τελικά να γελάσουμε, ξεχνώντας την αγωνία για το γατούλη και παράλληλα άφησε το στίγμα του αναβαθμίζοντας για πάντα την εικόνα των σκατζόχοιρων στα μάτια μας! Smile Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Οκτ 08, 2018 12:47 am

αχ... αυτές οι περιγραφές σου
οι γατοιστορίες σου. Τις διαβάζω πάντα μονορούφι και τις απολαμβάνω τόσο μα τόσο

Για όλα τα γατούδια ένα ένα.για τις γατοιστορίες, τους χαρακτήρες αλλά και την ανησυχία όταν δε βλέπεις κάποιο, όταν κάποιο άλλο είναι άρρωστο πληγωμένο.... αχ......

Έχουν πραγματικά ένα δικό τους άνθρωπο που τα νοιάζεται πραγματικά τα εξω-γατούδια σου.
Και το νοιώθουν, με μεγαλύτερη απόδειξη το τελευταίο περιστατικό.


Για το τέλος αφήνω πάντα τη μεγαλη μου αδυναμία που είναι ο Μαξούλης. Ενας υπέροχος αίλουρος και παρότι ο πιο ήσυχος έδωσε το πρόσταγμα για προστασία.
Πόσο λατρεμένος heart heart heart heart
Αγαπώ, λατρεύω Μαξούλη. Να του δώσεις ένα σπέσιαλ φιλί απο μια φανατική θαυμάστριά του απο την Αθήνα.

Λατρεμένε μου μακάρι να γινόταν ένα θαύμα και να σ' έβλεπαν κι άλλοι όπως εμείς και να σου χάριζαν ένα σπίτι heart heart heart heart

Κάθε φορά που βρέχει εκτός απ τα δικά μου, σκέφτομαι κι αυτόν που μισεί τόσο μα τόσο τη βροχή Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Οκτ 11, 2018 12:38 am

ZIZIKOS έγραψε:
Κάθε φορά που βρέχει εκτός απ τα δικά μου, σκέφτομαι κι αυτόν που μισεί τόσο μα τόσο τη βροχή Sad

Από τις κουβέντες εδώ μέσα που μου χάρισαν τεράστια ικανοποίηση. Πίστευα ότι είμαι η μόνη που σκέφτεται σε άσχετες στιγμές και γατάκια που δεν έχει γνωρίσει ποτέ. Embarassed Είναι κάποια που μας μένουν, που μας στιγματίζουν ακόμη κι αν δεν τα γνωρίσαμε ποτέ από κοντά.

Χαρούλα μου, του το έδωσα το φιλί και τον έκανα και σφιχτή αγκαλιά και του τα είπα όλα αυτολεξί Embarassed
Γουργούρισε το αγόρι μου να ξέρεις heart

grouphug kissss
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Οκτ 11, 2018 9:32 am

τωρα διαβασα βρε Στελλιτσα για τη νυχτερινη σου περιπετεια και την αντιδραση αυτων των υπεροχων πλασματων,πραγματικα εχω μεινει αφωνη ,εχω και εγω καποια δειγματα της συναισθηματικης τους αντιληψης ,αλλα αυτο που εζησες επιβεβαιωνει και τις δικες μου υποψιες.Οσοι λενε οτι τα ζωα δεν συναισθανονται και ενεργουν μονο απο ενστικτο ειναι βαθεια νυχτωμενοι.
Δωσε πολλα ,πολλα φιλια στη γατοαποικια σου και ολοι εμεις πολλα φιλια στα δικα μας μουσουδια heart heart heart heart heart heart heart
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Οκτ 11, 2018 2:41 pm

Stella M. έγραψε:

Χαρούλα μου, του το έδωσα το φιλί και τον έκανα και σφιχτή αγκαλιά και του τα είπα όλα αυτολεξί Embarassed
Γουργούρισε το αγόρι μου να ξέρεις heart

grouphug kissss


heartheartheartheartheartheartheart


Νοιώθει τα κύματα αγάπης που του στέλνω heart heart
Είναι ξεχωριστό γατούδι ..
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Οκτ 11, 2018 9:33 pm

Δεν υπαρχει περιπτωση να πιστεψω πως τα ζωακια δεν εχουν συναισθηματικη αντιληψη.Απο μικρη ειχα αυτη την αισθηση και καθε φορα επιβεβαιωνομαι .Δε θα αναφερω το βλεμμα τους οταν μας κοιτανε που τα λεει ολα αλλα τις αντιδρασεις τους οταν μπαινουμε στο σπιτι ,οταν τους λειπουμε πως αλλαζουν συμπεριφορα και τις χαρουμενες φωνουλες οταν τα φωναζουμε.Ειναι απλα διαφορετικα στησκεψη και στην εκφραση
Στελλα ο Μαξουλης ειναι επισης απο τα αγαπημενα μου στις περιγραφες σου
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Οκτ 14, 2018 6:29 pm

LAROGATA έγραψε:τωρα διαβασα βρε Στελλιτσα για τη νυχτερινη σου περιπετεια και την αντιδραση αυτων των υπεροχων πλασματων,πραγματικα εχω μεινει αφωνη ,εχω και εγω καποια δειγματα της συναισθηματικης τους αντιληψης ,αλλα αυτο που εζησες επιβεβαιωνει και τις δικες μου υποψιες.Οσοι λενε οτι τα ζωα δεν συναισθανονται και ενεργουν μονο απο ενστικτο ειναι βαθεια νυχτωμενοι.
Δωσε πολλα ,πολλα φιλια στη γατοαποικια σου και ολοι εμεις πολλα φιλια στα δικα μας μουσουδια heart heart heart heart heart heart heart

Ω, ναι οι αντιδράσεις του μου χάρισαν πραγματικά μια εμπειρία ζωής. Από αυτές που οι περισσότεροι βρίσκουν υπερβολή..κι όμως!
Τα φιλώ κάθε βράδυ Μαράκι μου, αν και δεν απολαμβάνω το ίδιο τη βραδινή μας ρουτίνα, γιατί με αυτά και με εκείνα έχω συνέχεια το νου μου angry2
Έχουμε και καιρό να παίξουμε No

Χαρά, Πέπη μου, νομίζω ότι ο Μαξούλης είναι τελικά από τα τυχερά γατούδια του έξω.
Δέχεται τα κύματα αγάπης κι ανθίζει! Laughing
Η αλήθεια είναι πως τις τελευταίες μέρες είναι αρκετά ευδιάθετος και κάνει τσαχπινιές και τον χαίρομαι πολύ γιατί είχα αρκετό καιρό να τον δω έτσι, με αυτή του τη γουστόζικη, ανάλαφρη διάθεση.
Μάλιστα έκανε "καινούργιους" φίλους, αφού τον έχω δει να παίζει πολύ με την Κούλα τελευταία και να κάνουν χαριτωμενιές, ενώ υιοθέτησε και το μικρό σπορίδιο, που μας έφερε ο άγνωστος πορτοκαλόγατος.
Το μικράκι ξεπετάχτηκε και φαίνεται χαρούμενο ακολουθώντας το Μαξ.
Το είχα προσέξει ότι συνήθως βρίσκονται σε κοντινή απόσταση τα δυο τους, αλλά χθες πριν ανέβω σπίτι, ο Μαξ έκατσε στο πεζοδρόμιο άνετος (μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που τον φώναξα για αγκαλιά και δεν ήρθε, δεν επέμεινα, έμοιαζε ικανοποιημένος) και αμέσως βγήκε κάτω από ένα αμάξι το πιτσιρικάκι, έκατσε πάνω του, το είδα πρώτη φορά χαρούμενο το μικρό, καθαριζόταν τσαχπίνικα και καθάριζε και το Μαξ.
Αργότερα έφυγαν μαζί. Smile

Έχουν τις συμπαθειές του τελικά. Κάποια τα βρίσκουν μεταξύ τους καλύτερα από άλλα. Κάθε γάτος, αποκτά κάποια στιγμή του γατί του, αυτό καταλαβαίνω.
Ο Γλύκας μεγάλωσε το Μιλού κι ήταν πολύ θετικά διακείμενος στα δικά μας μωρά, όσο προσπαθούσα να τα εγκλιματίσω.
Ο Μαξ μεγάλωσε τον Κλώνο και τα αδέρφια του και τώρα ανέλαβε το καινούργιο μικρό, παρόλο που τα δικά μας μωρούλια ας πούμε δεν τα ήθελε πολύ.
Ο Μιλού πρόσεχε το Μισελάκο του Μπομπακίου, που δυστυχώς ταξίδεψε νωρίς το μικράκι αυτό..Το Μπομπάκι μετά το Μισέλ συνέχισε να προσέχει ως κόρη οφθαλμού το Μιλού, ξεπεταγμένος μεν, ανήλικος δε μέχρι το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Αχ, ομορφιές! Γαλήνη κι αγκαθάκι μαζί να τα παρατηρείς, να συναναστρέφεσαι μαζί τους!

Τα τελευταία νέα μας είναι ότι αυξηθήκαμε λίγο στον αριθμό, αλλά μέχρι στιγμής τα καταφέρνουμε. Θα ακολουθήσουν γωνριμίες! blinking

Τα ανησυχητικά μας νέα όμως αφορούν το Γλύκα.
Χθες μόλις κατέβηκα, η προσοχή μου έμεινε στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, σαν κάτι να μην είναι όπως πρέπει.
Τον παρατήρησα από κοντά με φακό όσο έτρωγε και διαπίστωσα, ότι είχε ένα καφέ λεκεδάκι στην έξοδο των ούρων ακριβώς, στο τρίχωμα που σχηματίζεται ακριβώς η ροή των ούρων, δεν ξέρω αν δίνω καλά την περιγραφή Embarassed
Δεν ήταν πουθενά αλλού λερωμένος, για να πω ότι ήταν υπολείματα κοπράνων, οπότε υποθέτω πως ο λεκές προήλθε από την ουρήθρα.
Επιπλέον έμοιαζε ανεπαίσθητα να λείπει τρίχωμα, ανεπαίσθητα όμως, αν και μάλλον αυτό ήταν που τράβηξε την προσοχή μου.
Όντας στειρωμένος αρσενικός, προφανώς άρχισα να αγχώνομαι για την την περίπτωση της ουρολιθίασης.
Εγώ δίνω κροκέτα για στειρωμένα, αλλά αυτό δεν αποκλείει κάτι.
Θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε πει πως η ουρολιθίαση είναι δύσκολο να μας ξεφύγει αφού φωνάζουν αρκετά και κλαψουρίζουν κατά την ούρηση, οπότε είναι πολύ χαρακτηριστικό σύμπτωμα. Ο Γλύκας εδώ περιφέρεται τα βράδια, δεν τον έχω ακούσει, δεν παύει να είναι αδεσποτάκι, άρα και πάλι δε το λέω με σιγουριά.
Οι έχοντες αρσενικά γατάκια, δώστε μας παρακαλώ τα φώτα σας;
Οι εξετάσεις για τη διάγνωση τέτοιου είδους προβλήματος, μπορούν να διευθετηθούν με μία επίσκεψη; Τι άλλο μπορώ να παρατηρήσω πριν τον μαζέψω για γιατρό;
Και τελικά, ναι μεν περιορίζουμε αρρώστιες, καυγάδες, τραυματισμούς με τη στείρωση των αρσενικών, αλλά δεδομένων των επιπλοκών που εμφανίζονται συχνότερα στους στειρωμένους γάτους, είναι σωστό να στειρώνουμε τα αδέσποτα αρσενικά;
Άρχισα να προβληματίζομαι γι'αυτό λιγάκι. Τι λέτε;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Κυρ Οκτ 14, 2018 8:01 pm

Δικοπο μαχαιρι η στειρωση των αρσενικωνακαει να πανε ολα καλα με το γατουλη!
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Οκτ 14, 2018 8:36 pm

Την ερωτηση αυτη την ειχα κανει στην πρωτη μου επισκεψη στο γιατρο με το νιαουρελο 3,5 μηνων.
Δεν ειμουν της αποψης του να στειρωνονται τα αρσενικα ,βεβαια εντελως αδαης τοτε. Η απαντηση ηταν σχετικη. Μου ειπε αν τον εχεις μεσα στο σπιτι η στειρωση ειναι μονοδρομος .Αν οχι ,εμβολιασε τον -εναλλακτικα υπαρχει και μια ενεση ή χαπι δε το θυμαμαι καλα ,που περιοριζει σχετικα τις ορμονες ,ωστε να μην τρεχει απο δω και απο κει ,και αφησε τον.
Βεβαια ,αφου τον εχω αποκλειστικα μεσα στειρωθηκε .Παντα ομως με το βλεμμα και το νου στην ουρολιθιαση.
Μου ειχε τονισει ομως και το εφαρμοζω ,τροφη 85 % κροκετα για στειρωμενο αρσενικο γατο (urinary) και 15% φακελακι ,κονσερβακι για την καλη λειτουργια του εντερου .Και παλι για στειρωμενο γατο .
Ασφαλως τιποτα δεν ειναι στανταρ. Παντα εγκυμονει ο κινδυνος
Περισσοτερες πληροφοριες και πιο ενημερωμενες ,ισως μπορει να δωσει η Αθανασια
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από dagger Κυρ Οκτ 14, 2018 10:12 pm

Stella M. έγραψε:

Τα ανησυχητικά μας νέα όμως αφορούν το Γλύκα.
Χθες μόλις κατέβηκα, η προσοχή μου έμεινε στην περιοχή των γεννητικών οργάνων, σαν κάτι να μην είναι όπως πρέπει.
Τον παρατήρησα από κοντά με φακό όσο έτρωγε και διαπίστωσα, ότι είχε ένα καφέ λεκεδάκι στην έξοδο των ούρων ακριβώς, στο τρίχωμα που σχηματίζεται ακριβώς η ροή των ούρων, δεν ξέρω αν δίνω καλά την περιγραφή Embarassed
Δεν ήταν πουθενά αλλού λερωμένος, για να πω ότι ήταν υπολείματα κοπράνων, οπότε υποθέτω πως ο λεκές προήλθε από την ουρήθρα.
Επιπλέον έμοιαζε ανεπαίσθητα να λείπει τρίχωμα, ανεπαίσθητα όμως, αν και μάλλον αυτό ήταν που τράβηξε την προσοχή μου.
Όντας στειρωμένος αρσενικός, προφανώς άρχισα να αγχώνομαι για την την περίπτωση της ουρολιθίασης.
Εγώ δίνω κροκέτα για στειρωμένα, αλλά αυτό δεν αποκλείει κάτι.
Θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε πει πως η ουρολιθίαση είναι δύσκολο να μας ξεφύγει αφού φωνάζουν αρκετά και κλαψουρίζουν κατά την ούρηση, οπότε είναι πολύ χαρακτηριστικό σύμπτωμα. Ο Γλύκας εδώ περιφέρεται τα βράδια, δεν τον έχω ακούσει, δεν παύει να είναι αδεσποτάκι, άρα και πάλι δε το λέω με σιγουριά.
Οι έχοντες αρσενικά γατάκια, δώστε μας παρακαλώ τα φώτα σας;
Οι εξετάσεις για τη διάγνωση τέτοιου είδους προβλήματος, μπορούν να διευθετηθούν με μία επίσκεψη; Τι άλλο μπορώ να παρατηρήσω πριν τον μαζέψω για γιατρό;
Και τελικά, ναι μεν περιορίζουμε αρρώστιες, καυγάδες, τραυματισμούς με τη στείρωση των αρσενικών, αλλά δεδομένων των επιπλοκών που εμφανίζονται συχνότερα στους στειρωμένους γάτους, είναι σωστό να στειρώνουμε τα αδέσποτα αρσενικά;
Άρχισα να προβληματίζομαι γι'αυτό λιγάκι. Τι λέτε;


Στελλα μου η ουρολιθιαση εχει στανταρ συμπτωματα και ενα απο αυτα ειναι οτι ο γατος γενικα δεν εχει διαθεση να φαει  ειναι μαζεμενος , ενιοτε βγαζει και αιμα στα ουρα του.
Ναι ο γιατρος μπορει αμεσως να διαπιστωσει αν ειναι ουρολιθιαση.
Καθετηρα βαζει με κολαρο για 3 μερες τουλαχιστον  κανει και ενεσιμη αντιβιωση



Μη στειρωμενα αρσενικα ειναι πιο επιρρεπη σε σοβαρους τραυματισμους για την επικρατηση τους .
Και αντε μετα πιασε ενα γατο αγριο που ποναει να του κανεις την οποια θεραπεια .
Δεν ειναι ολα σαν τον Μαξουλη που συνεργαστηκε , ουτε σαν τον Αχιλλέα μου που εγινε σπιτογατος τελικα

Οσο για τις επιπλοκες που αναφερεις , ειναι αναλογα τον οργανισμο του γατου.
Ο σιμπα εχει θεμα με την ουρολιθιαση , τα υπολοιπα αρσενικα μου οχι.

Ιδια τροφη τρωνε , μια παρτιδα κροκετας που δεν προσεξα οτι δεν ηταν για στειρωμενα ήταν αρκετη για να αρρωστησει το Πασχα του 2016.
Τα αλλα δεν επαθαν τιποτα , .
Γενικα ποτε δεν μπορεις να ξερεις ποτε και αν παρουσιασουν ουρολιθιαση
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Νοε 19, 2018 11:06 pm

Για να μην ξεχνιόμαστε..

Μίνι φωτογραφικό αφιέρωμα στο λατρεμένο κοπάδι!

Αυξηθήκαμε σε αριθμό, με τα πάνω μας τα κάτω μας, σε γενικές γραμμές ευτυχώς όλα καλά!
Μένουν 2 κοριτσάκια μου μόνο για στείρωση και κάποια νεοαφιχθέντα μικρά, ίσως άλλο ένα κοριτσούδι που προσπαθεί να ενταχθεί και θέλω να πιστεύω πως θα βρούμε τις ισορροπίες μας.

Φυσικά ξεκινώ με τον έρωτα μου, το Γλυκάκο!
Συνήλθε ο μπουμπούκος που με είχε ανησυχήσει τελευταία, τον βρίσκω ακμαίο!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2054

Μαξούλης μου!!!
Ενώ ζήλευαν αθεράπευτα ο ένας τον άλλο, Γλύκας και Μαξ, καθότι και οι δυο χαϊδεμένοι, τελικά όχι απλά συμφιλιώθηκαν, αλλά έγιναν φιλαράκια και κόβουν βόλτες μαζί.
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2056
Ο Μαξούλης βαδίζει όλο και πιο γερά, πλέον κάνει και άλματα, ενώ τρέχει ανενόχλητος..λίγο στραβά, μα δε δυσανασχετεί λόγω του παλιού τραυματισμού. Έχει δυναμώσει.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img-e811
Τιτάνα τρελανέ μας!!Πάρε μας τα μυαλά heart
Ο πολλά βαρύς της γειτονιάς λοιπόν κάνει βαρελάκια Shocked

Και η μια και μοναδική φωτογραφία του Σιμονάκου!!
Τον θυμάστε το Σιμόν; Το κουδουνάκι του;
Το φορά ακόμη, έγινε γατούλης γεροδεμένος τεράστιος, έχει στειρωθεί κι όχι απλά έχει ενταχθεί άριστα, τρέχει, παίζει, κυνηγά και διεκδικεί και περιοχή το θηρίο!!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2057
Αριστερά λοιπόν Σιμονάκος και δεξιά ο Μπομπ.

Θυμάστε το μικρό που μου άφησε ένας γεροδεμένος πορτοκαλόγατος;
Εξημερώθηκε, βρήκε ρυθμό, έκανε φίλους, μέντοράς του ο Μαξ, είναι αγορίνι
Ιδού ο Θαλής
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2058
Δεν είναι ίδιος με το Αγαπάκι;;!

Θαλής & Βρωμύλ
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2059

άλλος ένας γατούλης που συστήνεται επίσημα πρώτη φορά στο γατόσπιτο αν και έχει αρκετούς μήνες μαζί μας
Ο Τομάκος, με την κομμένη ουρίτσα που είχα απελπιστεί μαζί του, που αναρρώνει ποοολύ αργά μα αναρρώνει!
Προχθές είδα καινούργιο δακτύλιο υγιούς δέρματος που έχει σχηματιστεί
Ο Τόμι λοιπόν, ένα χαδιαρόγατο απόλυτο, αγόρι για τρελές αγκαλιές, για πολύ πολύ ζούπηγμα!
Τεράστιος, φοβιτσιάρης, χαλβαδάκος, καλόβολος!
Κάνει ατελείωτα βαρελάκια κι απολαμβάνει τα χαδάκια στην κοιλίτσα χωρίς αμφιθυμίες, θέλω, δε θέλω, όχι τελικά θέλω..
Θέλει πάντα και δε γυρνά μπρούμυτα, θα πέφτει στα πόδια μας μέχρι να χαιδέψουμε την απαλή του την κοιλίτσα.
Μέγας έρωτας κι αυτός κοντά στο Γλύκα και το Μαξ.
Το κέρδισε επάξια!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2061Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Img_2060

Πληθύναμε τόσο, που χρειαζόμαστε εκ νέου συστάσεις νομίζω.
Ίσως τα καταφέρουμε με τις χριστουγεννιάτικες διακοπές μας Smile Μαζεύω υλικό!
Να μπαίνουμε σιγά σιγά και στο κλίμα το εορταστικό ε; Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Νοε 19, 2018 11:50 pm

Αρχιζω την ψηφοφορια .Πρωτος με διαφορα Τομι.Ο   πορτοκαλι πορτοκαλογατος που ποτε δεν μπορεσα να εχω. Τιτανας για τις τουμπες του δευτερος  και  τελειωνω με  βραβειο ανευ συναγωνισμου για τον γλυκα  που ειναι ιδιος ο  baccarat
Σπόιλερ:
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Νοε 19, 2018 11:58 pm

Ωχ, ωχ, έπεσε από την πρώτη θέση ο Τιτάνας;! Laughing

Ναι ο Τόμι είναι πράγματι φοβερός γατούλης κι έχω τύψεις που δεν πήγα να χειρουργήσουμε την ουρίτσα. Τον παρακολουθώ στενά βέβαια, αλλά όπως και να έχει μια τέτοια πληγή είναι ρίσκο.
Ευτυχώς πάει καλά πια!

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Νοε 20, 2018 12:23 am

α!εγω τα χρησιμοποιω για καθαριοτητα ,επειδη τα πιατακια των εξωτερικων ναι μεν τα πλενω αλλα... .Δεν ηξερα παντως οτι ειχες δοκιμασει την ομορφια των νυχιων τους . Embarassed Embarassed
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LIZA_T Τρι Νοε 20, 2018 10:07 am

Το ένα πιο όμορφο από το άλλο. Μια αδυναμία στο Μαξ την έχω!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Νοε 20, 2018 11:18 am

Το καθένα ξεχωριστό και μοναδικό heart heart heart


Αλλά εννοείται ότι θα ξεχωρίσω την αδυναμία μου το Μαξούλη heart heart heart
και φυσικα Τόμι και γλύκας (αγαπημένα πορτοκαλόγατα) heart heart heart heart heart


υγ. κι εγω φοράω γάντια για καθαριότητα γιατί τους πλένω τα πιατάκια και τους βάζω φρέσκο νερό
Όλοι τα ίδια φοράμε happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Τρι Νοε 20, 2018 11:29 am

Λατρεμένα αδεσποτόγατα!Πώς αναγνωρίζουν την αγάπη, την φροντίδα και θέλουν να ανταποδώσουν ακόμη και μ'ένα "βαρελάκι" να πουν "ευχαριστώ" Smile !
Τόσο γλυκά όλα τους!
heart heart heart heart heart
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Νοε 20, 2018 11:09 pm

Λίνα αυτά τα βαρελάκια είναι που μας σκλαβώνουν!
Και ξέρεις τι χρειάστηκε για να μου το χαρίσει ο Τόμι;
Να τον ταϊσω μια φορά! Μόνο μια φορά ο καλός μου..

Απλά τώρα εξελίσσεται η σχέση μας, εξελίσσεται και το βαρελάκι..γίνεται πιο υπερπαραγωγή, μεγαλύτερης διάρκειας, συνοδευόμενο από νιαούρισμα που στα γατέζικα σημαίνει "Χάιδεψε, χάιδεψε" Laughing

Λίζα ο Μαξούλης είναι όντως περίπτωση! Εγώ μετά από τόσα χρόνια είναι πολύ δύσκολο να τα ξεχωρίσω, απλά ξέρω ότι ο Μαξ είναι διαφορετικός, έχει έναν ευγενικό αέρα ασυνήθιστο.

Κορίτσια με τα γάντια σας..ή μας πλέον..τώρα νιώθω άσχημα Embarassed
Εσείς στο τάισμα είστε κυρίες ε;
Εγώ παιδιά όταν ανεβαίνω είμαι για κλίβανο κυριολεκτικά.
(Εννοείται φοράω άλλα ρουχά, που δεν έρχονται σε επαφή με τα κορίτσια, έχω αντισηπτικό και συγκεκριμένη οδοντόβουρτσα για τα νύχια)
Γάντια ωστόσο δεν χρησιμοποιούσα μέχρι πρότινος, παρόλο που στην κονσέρβα εχεμ..βάζω λίγο χέρι. Δεν προλαβαίνω να τα ελέγξω αλλιώς εδώ, είναι πολλά κι έτσι άφησα εδώ και καιρό πίσω τον πολιτισμό του κουταλιούEmbarassed και τελικά κάθε βράδυ ανεβαίνω κάπως "ζουμερή" και πλέον λασπωμένη!
Απλά έχω κοπεί αρκετές φορές με τις ρημαδοκονσέρβες που δεν ανοίγουν κι επειδή την τελευταία φορά το παράκανα είπα να αρχίσω τουλάχιστον με ένα γάντι στο χέρι που τείνω να τραυματίζω Laughing
Δε βάζω και στο άλλο, το 2ο χέρι είναι για χαίδεμα Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 10 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 10 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης