Λοιμ. Λευχαιμία (FeLV)

Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Λευχαιμία (FeLV)

Δημοσίευση από Milly Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 9:46 am

Λοιμ. Λευχαιμία (FeLV)

Ο ιός της λευχαιμίας (FeLV) ανήκει στην ίδια οικογένεια (ρετροϊών) που ανήκει και ο ιός της επίκτητης ανοσοανεπάρκειας της γάτας (FIV). Ο ιός προσβάλλει και καταστρέφει τα κύτταρα του ανοσοποιητικού συστήματος (λευκά αιμοσφαίρια). Τότε μπορούν να συμβούν δευτερογενείς μολύνσεις και νεοπλασίες. Ένα ποσοστό μολυσμένων γατιών εμφανίζουν Λέμφωμα (καρκίνος των λεμφοκυττάρων) και τα όργανα που προσβάλλονται είναι τα μάτια, οι ρινικές κοιλότητες, τα νεφρά και τα έντερα. Λιγότερο συχνά εμφανίζουν Λευχαιμία (νεοπλασματικά κύτταρα στο αίμα) και Πολυκεντρικό λέμφωμα (όγκους στα λεμφογάγγλια και άλλες περιοχές).
Είναι νόσος συχνή αλλά όχι πάντα θανατηφόρος. Αν μια γάτα έρθει σε επαφή με τον ιό υπάρχουν τέσσερα σενάρια απάντησης.
-(30%) Υπάρχει πιθανότητα να αποκρούσει τη νόσο από το σώμα της και να θωρακισθεί από μελλοντικές μολύνσεις.
-(40%) Να αποτύχει να αντισταθεί, ο ιός να κυκλοφορεί μόνιμα στο αίμα της και να γίνει ευπαθής σε συνδεδεμένες με την λευχαιμία νόσους.
-(30%) Να αποτύχει να αντισταθεί αλλά να μην κυκλοφορεί συνεχώς ο ιός στο αίμα της και μετά από περίπου 30 μήνες να προκύψει εξουδετέρωση του ιού ή μόνιμη παρουσία του στο αίμα.
-(1%) Να παραμείνει ο ιός και να αναπαράγεται μόνο στον επιθηλιακό ιστό της γάτας και να μην μπορεί να φύγει από κει εξ αιτίας της παραγωγής αντισωμάτων.

Πώς θα καταλάβω ότι η γάτα μου έχει λευχαιμία (FeLV) ;
Τα πιο συνήθη συμπτώματα είναι δύσπνοια, λήθαργος, ανορεξία, πυρετός, ουλίτιδα, στοματίτιδα και αποστήματα που δεν επουλώνονται. Δυστυχώς τα κλινικά συμπτώματα ποικίλουν πολύ γιατί εξαρτώνται από τον τύπο της νόσου και το προσβεβλημένο όργανο. Ο μόνος αρμόδιος για να εκτιμήσει το πώς θα προχωρήσει η διάγνωση είναι ο γιατρός της γάτας.

Θα μολυνθούν και οι άλλες μου γάτες;
Ο σημαντικότερος τρόπος μετάδοσης του ιού είναι με το σάλιο (γρατσουνιές, δάγκωμα, γλείψιμο, κοινά πιάτα φαγητού-νερού, αμοιβαίο καθάρισμα). Ο ιός επίσης μπορεί να μεταδοθεί με τα ούρα, τα κόπρανα, κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης (αν δεν γίνει αποβολή) και με τον θηλασμό. Μεγάλος αριθμός γατιών στον ίδιο χώρο προδιαθέτει στην εξάπλωση του ιού.
Αν έχετε γάτα θετική στον ιό στειρώστε την και μην της επιτρέπετε να έχει πρόσβαση σε χώρους με άλλες γάτες. Κάθε νέα γάτα που εισάγεται σε ελεύθερη από λευχαιμία γάτο-ομάδα πρέπει να περνά από τεστ λευχαιμίας ασχέτως αν είναι εμβολιασμένη ή όχι.
Ολόκληρη η γάτο-ομάδα πρέπει να κάνει το τεστ της λευχαιμίας κάθε 6 ή 12 μήνες για προληπτικούς λόγους.

Πώς θα διαγνώσετε τη νόσο και θα θεραπεύσετε τη γάτα μου;
Αφού συνδυαστούν τα ευρήματα της γενικής φυσικής εξέτασης και του ιστορικού της γάτας, θα καθοριστούν τα αιματολογικά και βιοχημικά τεστ που είναι αναγκαία καθώς και η εξέταση του αίματος για λευχαιμία με τις καλλίτερες δυνατόν μεθόδους.
Συστήνουμε επανάληψη του τεστ σε 1-4 μήνες ασχέτως αποτελέσματος γιατί κάποιες αρχικά αρνητικές μπορεί να επώαζαν τον ιό μέσα τους και τώρα να είναι θετικές, ενώ κάποιες προηγουμένως θετικές μπορεί να ήταν παροδικά θετικές και τώρα να έχουν εξαλείψει τον ιό.
Εξ αιτίας της αδυναμίας του αμυντικού συστήματος της γάτας να αντεπεξέλθει σε άλλες νόσους και σε δευτερογενείς μολύνσεις που συμβαίνουν, η απάντηση στη χορήγηση αντιβιοτικών είναι αργή και λιγότερο επιτυχής.
Η χημειοθεραπευτική αγωγή στο λέμφωμα μπορεί να δώσει μία παροδική βελτίωση.
Συστήνουμε τον τακτικό εμβολιασμό για την Πανλευκοπενία, τον Ερπητοϊό και Καλυκοϊό, έλεγχο των ψύλλων για να περιοριστεί η μόλυνση από αιμοπαράσιτα που προκαλούν αναιμία (Haemobartonella felis), απαγόρευση κατανάλωσης ωμού κρέατος λόγω αυξημένου κινδύνου στην Τοξοπλάσμωση (Toxoplasma gondii), αντιπαρασιτική θεραπεία κατά των ενδοπαρασίτων (σκουληκιών) και γενικά έλεγχο της γάτας για μετάδοση ζωοανθρωπονόσων.
Όλες αυτές οι προληπτικές ενέργειες γίνονται για να διατηρηθεί η ποιότητα ζωής της γάτας που νοσεί.

Τι μπορώ να κάνω για να προλάβω τη νόσο;
Ο ιός είναι ευαίσθητος και ανίκανος να επιζήσει για περισσότερο από μία εβδομάδα στο περιβάλλον ακόμη και χωρίς να λάβετε μέτρα. Αδρανοποιείται εύκολα από οικιακά καθαριστικά, οινόπνευμα, χλωρίνη, θερμότητα, ξηρασία.
Ευτυχώς υπάρχει διαθέσιμο εμβόλιο και πρέπει να γίνεται οπωσδήποτε σε γάτες που έχουν πρόσβαση σε άρρωστες από λευχαιμία γάτες ή στο εξωτερικό περιβάλλον. Πριν τον πρώτο εμβολιασμό συνιστούμε τεστ αίματος για την λευχαιμία.

Πάλι μου βγήκανε μικρά γμτ. Embarassed
Milly
Συνερ-γάτα
Συνερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Π.Φάληρο
Αριθμός γατουνίων : .. και άνω
Motto : Τίποτα δεν μένει εκεί για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2007
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Λοιμ. Λευχαιμία (FeLV)

Δημοσίευση από Φωτεινή Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 12:41 pm

Κα Ριπήτ, είναι τέλειο! Ευχαριστούμε πολύ! ❤ Ξέρετε αν το εμβόλιο για τη λευχαιμία προσφέρει κάλυψη 100%;
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : Νίκαια
Αριθμός γατουνίων : πολλά...όσα 'φύγαν και όσα μένουν και όσα κοιμούνται στο κρεβάτι μου
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τα θέλω όλα!!!
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood :

http://www.dropshots.com/RenataDaiquiri

Δημοσίευση από Chouzouris Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 12:57 pm

Το έβαλα στα άρθρα!

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood :

http://www.gatospito.com

Δημοσίευση από rotonda Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 3:07 pm

Πολύ χρήσιμο, Ριπήτ, ευχαριστούμε!
Κάτι θα ήθελα να ρωτήσω: έχω ακούσει ότι το εμβόλιο για την ιογενή λευχαιμία της γάτας είναι δυνατόν να προκαλέσει καρκίνο (σάρκωμα) και γι' αυτό καλό είναι να αποφεύγεται αν δεν είναι απαραίτητο (π.χ. σε γάτες αποκλειστικά εσωτερικού χώρου). Αληθεύει κάτι τέτοιο;
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood :

Δημοσίευση από Milly Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 3:45 pm

Φωτεινή έγραψε:Κα Ριπήτ, είναι τέλειο! Ευχαριστούμε πολύ! ❤ Ξέρετε αν το εμβόλιο για τη λευχαιμία προσφέρει κάλυψη 100%;
΄

κανένα εμβόλιο...νομίζω... δεν προσφέρει 100% κάλυψη. Αλλά ο μόνος κατάλληλος να απαντήσει είναι ο κτηνίατρος.
Milly
Συνερ-γάτα
Συνερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Milly Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 3:51 pm

rotonda έγραψε:Πολύ χρήσιμο, Ριπήτ, ευχαριστούμε!
Κάτι θα ήθελα να ρωτήσω: έχω ακούσει ότι το εμβόλιο για την ιογενή λευχαιμία της γάτας είναι δυνατόν να προκαλέσει καρκίνο (σάρκωμα) και γι' αυτό καλό είναι να αποφεύγεται αν δεν είναι απαραίτητο (π.χ. σε γάτες αποκλειστικά εσωτερικού χώρου). Αληθεύει κάτι τέτοιο;
Έχω... ακούσει ότι αληθεύει και λέγεται vaccinosarcoma αλλά ότι είναι σπάνιο να συμβεί.
Ένα τηλέφωνο στο γιατρό... και θα λυθούν οι απορίες μας.
Milly
Συνερ-γάτα
Συνερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Desdemona Την / Το Παρ Ιαν 18, 2008 9:25 pm

Ριπήτ έγραψε:Έχω... ακούσει ότι αληθεύει και λέγεται vaccinosarcoma αλλά ότι είναι σπάνιο να συμβεί.
Ένα τηλέφωνο στο γιατρό... και θα λυθούν οι απορίες μας.
Εξαρτάται... σε ποιον γιατρό Laughing
Οπότε πάμε στον καλύτερο και λύνονται ΟΟΟΟΛΕΣ οι απορίες μας :bounce: flower :applau:
Desdemona
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/11/2007
Mood :

Δημοσίευση από marfot75 Την / Το Σαβ Ιαν 19, 2008 3:14 am