gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 10:39 pm

Ο δικός μου γενικά τις θεωρεί τελευταία λύση τις κτηνιατρικές. Σκέφτομαι να της πάρω τουλάχιστον κανένα ειδικό κονσερβάκι, μήπως βοηθήσει λίγο την κατάσταση. Είχες δει διαφορά δηλαδή με το Μπακαρίνο belezza μου;
Θα κατέβω σήμερα με το φαρμακείο μου έτοιμο και το φαγάκι της και θα κάνω και δεύτερη περιπολία, όπως χθες, μήπως την ξαναπετύχω να δω τι γίνεται..
Θα παίξουμε κιόλας, μπόλικα χάδια για να έχει καλή διάθεση και βλέπουμε.
Στην αναμονή!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιαν 25, 2018 3:24 pm

Kατα την γνώμη μου το καθαρο κοτοπουλο το ρυζι και τα προβιοτικα θα κανουν μια χαρά την δουλεια τους σε συνεργασια με την αντιβιωση. Αμα δώσεις κτηνιατρικα μιλάμε για αλλαγή διατροφής που κατα την γνώμη μου παλι, έχει εννοια για μακροχρονια πλήρη διατροφή οταν απαιτειται σε κατάσταση που θελει ρύθμιση. Το βασικο ερώτημα αν ειναι εισαι σιγουρη οτι το γατάκι δεν εχει παράσιτα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 25, 2018 10:55 pm

Όχι δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι δεν έχει παράσιτα, το αντίθετο πιστέυω μάλιστα ότι έχει κι ενώ το είχα στο μυαλό μου το ξέχασα να της πάρω χάπι σήμερα No
Χθες έφαγε το κοτοπουλάκι, όχι το ρύζι, οπότε πήρε το ercefuryl, αλλά όχι τα προβιοτικά που είχα μέσα στο ρυζάκι. Μετά ξανακατέβηκα 2 φορές και δεν ήταν. Το κοτόπουλο το έφαγε με όρεξη και λίγη κονσέρβα που της αρέσει, αλλά είναι λίγο πιο "κουμπωμένη" και στενοχωριέμαι.
Ψώνισα για τα κορίτσια τα δικά μου σήμερα και της πήρα 3 κονσερβάκια Hill's κτηνιατρική με κοτόπουλο χαμηλών λιπαρών κατάλληλη για κολίτιδες. Είχαν και στο πετ σοπ κτηνίατρο, τα ίδια με το δικό μας είπε. Δε μας αρέσουν τα αποχρωματισμένα κόπρανα, αλλά..
Αύριο θα πάω να πάρω και χάπι αποπαρασίτωσης, αλλά αναρωτιέμαι σε αδεσποτάκι που δεν ξέρουμε το βάρος του, πως αποφασίζουμε τη δοσολογία; Μικρότερη υποτίθεται πως δεν πιάνει, μεγαλύτερη έχει παρενέργειες;
Όλη μέρα το σκέφτομαι το κοριτσάκι μου, σήμερα, όλη τη μέρα. Νομίζω ότι από βδομάδα θα τη μαζέψω για να πάει στο γιατρό. Αν δεν την είχα δει δε θα καταλάβαινα μάλλον κάτι, αλλά τώρα που ξέρω δεν μπορώ να την αφήσω έτσι. Κι έχει κολλήσει πάνω μου κι αυτό 2 μέρες τώρα. Μωρό μου..
Πρέπει να σχολιάσω ότι με ενοχλεί και με ρίχνει η θεώρηση των γιατρών "αδεσποτάκι είναι, συμβαίνουν αυτά.." Δε λέω ρεαλιστικό, αλλά όταν ρωτάω τι μπορώ να κάνω για να το βοηθήσω, αυτό θέλω να ακούσω, όχι ότι είναι στο πρόγραμμα να έχουμε κι απώλειες.
Το άλλο που με προβληματίζει κάπως είναι ότι ούτε η κτηνίατρος που ρώτησα σήμερα μου έδωσε απάντηση για το πως περίπου κινούμαστε αν την μαζέψω για εξετάσεις, τι κοιτάνε συνήθως δηλαδή πέρα από την κλινική εξέταση, μου είπε για υπερήχους, αναλύσεις κοπράνων, ακτινογραφίες..πολύ γενικά, αλλά δεν μου έδωσε ένα μέσο κόστος για τις σχετικές εξετάσεις, όταν ρώτησα. Επιπλέον μου είπε ότι είναι πολύ δύσκολο να κάνουν τέτοιες εξετάσεις σε αδέσποτες γατούλες, γιατί συνήθως στρεσάρονται και είναι άγρια. Δουλειά τους δεν είναι όμως; Τουλάχιστον ο δικός μας σε αυτό το θέμα πάντα μου λέει "Μην ανησυχείς, έχουμε τα εργαλεία να την περιορίσουμε"
Τα'χω παίξει λίγο..Ας μην έχει κάτι σοβαρό το κορίτσι μου, ας μην έχει κάτι σοβαρό prosefxi
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 26, 2018 1:31 am

Ultra levure δεν σου πει? Άνοιξε την κάψουλα μισή και μισή φαντάζομαι σου πει και ριξε την σκόνη να κολλήσει στο κοτόπουλο. Διαφορετικά χτυπά στο μπλέντερ το κοτόπουλο με το ρύζι και το χυλό του ίσα να πολτοποιηθεί να μην έχει πολλά νερά. Μετά ρίξε μέσα το λεβουρ να το φάε να φάει και το ρύζι, όχι πάρα πολύ ρύζι θα υπάρχει ο χυλός του. Να μην είναι ζεστό το φαγητό  διότι κατάστρεφεται  το προβιοτικο, σε θερμοκρασία δωματιου. Από προσωπική μου εμπειρία με διάρροιες με τα γατί οπότε έδινα υγρή τροφή χειροτέρευε και η γιατρός πρότεινε ξηρά. Πέραν αυτού Στέλλα άμα το ζώο μπορεί να έχει παράσιτα ξεκινάμε από κει και αποπαρασιτωση να είχε κάνει έξω είναι,καλά δεν σου παν τίποτα οι γιατροί για αυτο? Το πρώτο πράγμα που μπορεί να βγάλει αιμα. Μην δώσεις αποπαρασιτωση λόγω του αίματος που λες αν δεν ρωτήσεις πρώτα τον κτηνίατρο. Δεν ξέρω αν πρέπει να τελειώσει θεραπεία με το ερσεφουρυλ πρώτα. Τώρα για τα κόπρανα ήταν και νύχτα δεν μπορείς απόλυτα να καταλάβεις πιστεύω. Αν έριξες φως κινητού επάνω θα φαινόταν κάπως. Ξεκινά πρώτα από τα βασικά και μην σκέφτεσαι άλλες ασθένειες. Επίσης επειδή σε βλέπω και ψάχνεσαι  περί τροφών για διάρροιες , έχε υπόψη σου ότι ήδη το προβιοτικο και το ρύζι αλλά και το ερσεφουρυλ σφίγγουν το καθένα ξεχωριστά. Καταλαβαίνεις.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιαν 26, 2018 2:56 am

To ήξερα κι εγώ για το αίμα, διάρροιες κτλ με τα παράσιτα και ήταν το πρώτο πράγμα που θα έκανα, λίγο ρυζάκι κλασσικά και στην πορεία αποπαρασίτωση. To χρώμα με χάλασε πολύ και που είναι ζορισμένη λίγο. Μόνο για το θέμα της ημί διάρροιας, γιατί είναι σχετικά σχηματισμένα, και του αίματος μπορεί να μη ρωτούσα καν το γιατρό, δε θα με ανησυχούσε τόσο.
Για levure μου είπε κι ο δικός μας, απλά χθές έβαλα το ercefuryl στο κοτόπουλο και το levure στο ρύζι και το ρύζι δεν το έφαγε. Σήμερα της έδωσα την κονσέρβα της Hill's με το levure, έφαγε σκέτο κοτόπουλο με το ercerfuryl και 5 κροκετούλες από αυτές που δίνω στις δικές μου. Της έβαλα και κροκέτες για το λόγο που λες, λόγω της διάρροιας να φάει και ξηρά. Έδωσα μάχη για να φάει, να διώχνω τα υπόλοιπα, πριν λίγο ανέβηκα γιατί ενοχλείται αυτές τις μέρες όταν την πλησιάζουν, αλλά τουλάχιστον έφαγε καλά και με όρεξη. Με ακολούθησε κλασσικά και στα 4 σημεία που ταίζω και τσίμπησε και λίγο ρυζάκι που είχα βάλει στα υπόλοιπα ενώ έδειξε ενδιαφέρον και για τις άλλες κονσέρβες. Τσίμπησε και λίγο από ένα πατέ που της αρέσει.
Τέλοσπαντων ενώ θα έπρεπε να είναι πιο "μετρημένα" αυτά που θα έτρωγε σήμερα, έμοιαζε ξένοιαστη που ασχολιόμουν μαζί της και γι'αυτό ήθελε να κάνει ένα πέρασμα από όλα τα φαγητά. Έτσι μου φάνηκε, ότι είχε όρεξη, αλλά ποιος ξέρει αν έχει ενοχλήσεις δεν έχει σιγουριά μαζί με τα άλλα. Το ότι έχει τέτοια όρεξη αισιόδοξο δεν είναι; Δε μπορεί πια ένα ζώο με τόσο καλή εικόνα να είναι τόσο άρρωστο, ε;
Εγώ αύριο θα πάρω χάπια καλού κακού να έχω, αλλά αυτό που λες δεν το σκέφτηκα, μήπως επειδή είχε αίμα δεν κάνει να τα πάρει, θα τα έδινα έτσι. Θα κάνω μια ερώτηση και γι'αυτό.
Πφφφ τι να πω ελπίζω να μην έχει τίποτα σοβαρό το κοριτσάκι μου και να περάσουν όλα σύντομα!
Για το φως πάντως ήταν σε φως όπως στις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει, όλες είναι με φως από τις λάμπες του δρόμου. Φέγγουν αρκετά έντονα δηλαδή. Διαβάζεις άνετα κάτω από τις λάμπες αυτές Laughing
Φαντάσου ότι τη σταγόνα με το αίμα την είδα να πέφτει και κατάλαβα απευθείας ότι είναι αίμα. Μετά πήγα από πάνω και είδα, ε μετά τα σκέπασε.
Η αλήθεια είναι πως δεν έκανα την κίνηση να δω με το κινητό, αλλά νομίζω πως έβλεπα καλά και δε μου βγήκε να βγάλω κινητό.. Καλά άμα ήξερα ότι είναι θέμα τα αποχρωματισμένα μια χαρά θα κοιτούσα ξανά.
Μου έκανε εντύπωση, αλλά το πήρα σχετικά χαλαρά όταν το είδα. Λέω ρωτάμε και βλέπουμε.
Τώρα όντως βλέπουμε.. Τι να κάνω; Θετικές σκέψεις όσο μπορώ μόνο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 26, 2018 10:24 am

Αν ειναι να σκας παρτην και πηγαινε την 2 μερες στο ιατρειο να τα κανει να κανεις και μια κοπράνων. Βέβαια τώρα εχει παρει και φαρμακα. Δεν μπορει με την εικονα που λες να εχει τοσο σοβαρο προβλημα, έτσι δεν σου παν οι γιατροι? Δεν μαζευες τις σκατούλες να τις πας για ανάλυση? Σε βλέπω να κατεβαινεις στο μελλον με αποστειρωμενα δοχεια για παν ενδεχομενο. Σου χρειάζεται και κατι τύπου crate στο μπαλκονι για πρωτες βοήθειες. Laughing Laughing
Βάλε παιδι μου ενα μικρο μπωλάκι ισα να χωράει το κεφάλι της για μην ερχονται τα άλλα με λιγη ποσοτητα αρχικα και τα φάρμακα μέσα και καντο ολο κρεμα  να τα φαει ολα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιαν 26, 2018 10:50 pm

Ο μπακαρινος ειχε αμεση βελτιωση με την i/d αλλα καναμε και εσωτερικη αποπαρασιτωση ταυτοχρονως και ειμουν σε επικοινωνια με τη γιατρο. Την ι/d την προτειναν απο το pet και η γιατρος συμφωνησε. Αλλα νομιζω πως και η προταση της Αθανασιας εχει βαση. Ομως καλυτερα να τη δει, αν ειναι εφικτο ο γιατρος.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 27, 2018 3:20 am

Πράγματι μόνο αυτό δεν έκανα ακόμη, μόνο σκατούλες δε μάζεψα από κάτω! Laughing Όσο για το αναρρωτήριο δεν είναι κακή ιδέα!

Η αλήθεια όμως είναι ότι στην παρούσα φάση μου είναι πράγματι δύσκολο να την μαζέψω, αλλά το σκέφτομαι συνέχεια και νομίζω ότι προσεχώς θα την πάω κάποια στιγμή στο γιατρό, για να είμαι κι εγώ πιο ήσυχη.
Σήμερα πάντως ήταν ακόμη πιο ζωηρή, δεν χρειαζόταν εμένα για να προστατεύω το φαγητό της και αυτό το προσμετρώ στα θετικά, επίσης τριγύρισε μαζί μου και στα 4 σημεία ταϊσματος, κοπάνησε και κανα δυο από τα αγόρια, ως συνήθως, με άλλα λόγια δε δείχνει κανένα άλλο σημάδι ασθένειας.
Μπήκα στη διαδικασία να την πασπατέψω πάλι, δυσανασχέτησε, αλλά προφανώς δεν μπορώ να καταλάβω αν όντως την ενοχλεί κάτι ή αν απλά δε θέλει να πιάνω τόσο τη γατοκοιλίτσα..
Έφαγε την κτηνιατρική της την κονσέρβα, μαζεύτηκα και μαγείρεψα αργά και δεν πρόλαβα να κρυώσω το κοτόπουλο της κι ήθελα να κατέβω μη δε τη βρίσκω μετά. Όχι τίποτα δεν πρόλαβα να ρωτήσω και το γιατρό για την αποπαρασίτωση.
Ercefuryl δεν θα πάρει άλλο, συνεχίζει για λίγο μόνο το levure το οποίο πάλι το πήρε μια χαρά και απλά το είχα πασπαλίσει στο φαγητό της, έφαγε με όρεξη και πάλι ήθελε να δοκιμάσει διάφορα, αν και απέκτησε πιο εκλεκτικά γούστα τελευταία με τις ιδιαίτερες περιποιήσεις.
Αυτά τα νέα της Μυτούλας, άρρωστο αυτό το ζώο όντως δε φαίνεται. Και οι δυο γιατροί που ρώτησα είπαν ότι είναι κακός γενικά ο αποχρωματισμός των κοπράνων, αλλά από την άλλη αν ψάχνουμε κάτι πιο σοβαρό θα είχαμε ένα ζώο εμφανώς καταβεβλημένο.
Την περίμενα μέχρι πριν λίγο, κάναμε χάδια με όλα, δεν πήγε το σκασμένο να δω τι κάνουμε, πφφφ. Τελοσπάντων.
Ελπίζω να συνεχίσει έτσι να δείχνει καλά και σε κάποια φάση μακάρι να καταφέρω να την πάω στο γιατρό.

Όσο για την κτηνιατρική κονσέρβα, διαβάζοντας τη σύστασή της..δεν με έπεισε και πολύ, δεν έχει κάποια διαφορά από μια άλλη ποιοτική κονσέρβα, εκτός αν δεν αναγράφονται όλα τα συστατικά της, αλλά ίσως είναι καλύτερα να το σχολιάσω αυτό ξεχωριστά σε ένα ποστ στην ενότητα της διατροφής.

Και για το τέλος η ερώτηση που με καίει, αν επρόκειτο για FIP και ήταν σε στάδιο που έχει επηρεαστεί πάγκρεας κτλ, δεν θα είχε κι άλλα συμπτώματα ή δεν θα χειροτέρευε μέρα με τη μέρα, τι λέτε; Το 'χω κι αυτό στο νου μου.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 29, 2018 11:07 am

Βρε Στέλλα σταμάτα να κανεις σενάρια ασθενειών. Ειπαμε ο γιατρος ειπε αν ειχε επηρεαστει Το πακρεας θα ειχε ασχημα συμπτώματα , απο οποιοδήποτε λογο θαρρώ ειχε επηρεαστει ποσο μαλλον απο fip. Σου ξαναλέω αν ειναι να σκάς ή δεις να πεφτει την πας στον γιατρο και την βλέπει. Εξω που ειναι δεν μπορεις να παρακολουθησεις, αλλα oμως βλέπεις μια καλή εικονα. Ρώτα για το χαπακι.

Σχετικα με τις κτηνιατρικες τροφές  τις γνωστές που ολοι ξέρουμε πραγματικά απορώ σε οοοοολες τους τις τροφές κτηνιατρικες και μη που κατα τα άλλα εξιδεικεύονται διαβάζεις ενα τέτοιο πράγμα στανταράκι
Σπόιλερ:
και προφανως ισως καποια αλλα πράγματα που δεν τα αναφέρουν μεσα? Και αναρωτιέμαι γιατι πραγματι βοηθούν σε περιπτώσεις. Πες μου πως βοηθα το καλαμποκι στο εντερο και πως το κριθάρι στον διαβήτη οχι πες μου πραγματικα το χω απορια. Πες μου επίσης γιατι λυσσάνε οι γιατροι με το ουροποιητικο και τα νεφρά να τρώνει την ειδικη ξηρά και μονο ξηρά τροφή και να μην τρώνε υγρη..... tafos

Για αυτο ειμαι υπέρ των καθαρών πραγμάτων και οχι της κτηνιατρικης τροφής. Να ξεραμε μονο πως να χρησιμοποιήσουμε καποια συστατικα για πολλές ασθένειες.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 29, 2018 2:41 pm

Με συγκρατημένη αισιοδοξία, άλλη μια φορά, μπορώ να πω πως φαίνεται καλύτερα το κοριτσάκι μου. Τρώει από όλα και με όρεξη από μόνη της αν και φαίνεται να καλοέμαθε και περιμένει το ξεχωριστό της πιατάκι, ε κι εγώ ακόμη τη νταντέυω λίγο.
Ζωηρή φαίνεται, δεν κρύβεται, περιμένει εδώ το βράδυ, κάνει χάδια, όλα φαίνονται φυσιολογικά.
Χθες έκανε κάτι ψευτοφτερνίσματα βέβαια και δακρύζουν λίγο τα ματάκια, αλλά σκέφτομαι να μη δώσω αντιβίωση ακόμη. Σε ενήλικο έχει τύχει ξανά να περάσουν έτσι τέτοια συμπτώματα και νομίζω πως αν συνέλθει δίχως αντιβίωση θα είναι μια πολύ καλή ένδειξη για τη συνολική της κατάσταση.
Επίσης είδα υπολείμματα κοπράνων στην περιοχή του πρωκτού, ευτυχώς έγχρωμα, καλά που είναι ασπρούλα, κι αυτό με καθησύχασε αρκετά. Θα δώσω ακόμη λίγο χρόνο να ολοκληρώσει τις αποπαρασιτώσεις και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Λογικά σε μια σοβαρή περίπτωση στο 15νθήμερο θα φανούν κι άλλα συμπτώματα.
Όσο για τις κτηνιατρικές, επηρεάστηκα λίγο, αλλά διαβάζοντας την ετικέτα όντως απόρησα για το τι διαφορετικό προσφέρει. Έτσι ενώ έλεγα να πάρω κι άλλες να τις δώσω για λίγες μέρες, μένω στα κλασσικά. Σχεδόν στα κλασσικά, τώρα εκτός από κοτόπουλο-ρυζάκι, τρώει κι από ένα κονσερβάκι των κοριτσιών κι είναι καταχαρούμενη!

Χθες ήταν από τις ωραίες βραδιές, έκατσα αρκετή ώρα κάτω και παίξαμε και κάναμε χάδια heart
Η Μυτούλα δεν παίζει όσο έπαιζε, αλλά δεν το προσμετρώ, έμοιαζε ήρεμη.
Πάντα θα απορώ πως γίνεται, τα περισσότερα από τα κάτω γατούλια να παίζουν μια χαρά όλα μαζί εναλλάξ να περιμένουν τη σειρά τους με το καλάμι κι οι δικές μου απαιτούν αποκλειστικότητα, αλλιώς δεν παίζουν! mallia

Και το ευχάριστο κι απρόσμενο νέο, χάιδεψα πρώτη φορά το Μπομπ!! Και δεν έφυγε, ούτε με χτύπησε! elephantrun
Όταν βλέπεις τέτοια ζώα αποστασιοποιημένα να σου επιτρέπουν το χάδι...αχ! Από αυτές τις μικρές χαρές που λίγοι καταλαβαίνουν. Γιατί είναι πολύ κλασσική απορία "Γιατί να θες να πλησιάσεις ένα ζώο που δεν σε αφήνει καν να το χαιδέψεις". Δεν είναι το να το χαιδέψεις ντε και καλά, είναι ότι είναι όμορφο συναίσθημα το χτίσιμο της σχέσης με ένα επιφυλακτικό πλάσμα..ψιλά γράμματα μάλλον.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιαν 29, 2018 6:50 pm

Stella M. έγραψε:Με συγκρατημένη αισιοδοξία, άλλη μια φορά, μπορώ να πω πως φαίνεται καλύτερα το κοριτσάκι μου. Τρώει από όλα και με όρεξη από μόνη της αν και φαίνεται να καλοέμαθε και περιμένει το ξεχωριστό της πιατάκι, ε κι εγώ ακόμη τη νταντέυω λίγο.
Ζωηρή φαίνεται, δεν κρύβεται, περιμένει εδώ το βράδυ, κάνει χάδια, όλα φαίνονται φυσιολογικά.
Χθες έκανε κάτι ψευτοφτερνίσματα βέβαια και δακρύζουν λίγο τα ματάκια, αλλά σκέφτομαι να μη δώσω αντιβίωση ακόμη. Σε ενήλικο έχει τύχει ξανά να περάσουν έτσι τέτοια συμπτώματα και νομίζω πως αν συνέλθει δίχως αντιβίωση θα είναι μια πολύ καλή ένδειξη για τη συνολική της κατάσταση.
Επίσης είδα υπολείμματα κοπράνων στην περιοχή του πρωκτού, ευτυχώς έγχρωμα, καλά που είναι ασπρούλα, κι αυτό με καθησύχασε αρκετά. Θα δώσω ακόμη λίγο χρόνο να ολοκληρώσει τις αποπαρασιτώσεις και θα ξαναμιλήσω με το γιατρό. Λογικά σε μια σοβαρή περίπτωση στο 15νθήμερο θα φανούν κι άλλα συμπτώματα.
Όσο για τις κτηνιατρικές, επηρεάστηκα λίγο, αλλά διαβάζοντας την ετικέτα όντως απόρησα για το τι διαφορετικό προσφέρει. Έτσι ενώ έλεγα να πάρω κι άλλες να τις δώσω για λίγες μέρες, μένω στα κλασσικά. Σχεδόν στα κλασσικά, τώρα εκτός από κοτόπουλο-ρυζάκι, τρώει κι από ένα κονσερβάκι των κοριτσιών κι είναι καταχαρούμενη!

Χθες ήταν από τις ωραίες βραδιές, έκατσα αρκετή ώρα κάτω και παίξαμε και κάναμε χάδια heart
Η Μυτούλα δεν παίζει όσο έπαιζε, αλλά δεν το προσμετρώ, έμοιαζε ήρεμη.
Πάντα θα απορώ πως γίνεται, τα περισσότερα από τα κάτω γατούλια να παίζουν μια χαρά όλα μαζί εναλλάξ να περιμένουν τη σειρά τους με το καλάμι κι οι δικές μου απαιτούν αποκλειστικότητα, αλλιώς δεν παίζουν! mallia

Και το ευχάριστο κι απρόσμενο νέο, χάιδεψα πρώτη φορά το Μπομπ!! Και δεν έφυγε, ούτε με χτύπησε! elephantrun
Όταν βλέπεις τέτοια ζώα αποστασιοποιημένα να σου επιτρέπουν το χάδι...αχ! Από αυτές τις μικρές χαρές που λίγοι καταλαβαίνουν. Γιατί είναι πολύ κλασσική απορία "Γιατί να θες να πλησιάσεις ένα ζώο που δεν σε αφήνει καν να το χαιδέψεις". Δεν είναι το να το χαιδέψεις ντε και καλά, είναι ότι είναι όμορφο συναίσθημα το χτίσιμο της σχέσης με ένα επιφυλακτικό πλάσμα..ψιλά γράμματα μάλλον.


Αυτο ειναι το σημαντικο σε μια τετοια σχεση. Η εμπιστοσυνη που σου δειχνουν και ειναι αληθινη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Ιαν 29, 2018 9:52 pm

αν θες να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο τους οπως σε περιπτωση ρινοτραχειτιδας αλλα να αποφυγεις την αντιβιωση,παρε λυσινη,βοηθαει πολυ σε ολες τις περιπτωσεις Laughing
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιαν 30, 2018 4:10 pm

belezza έγραψε:

Αυτο ειναι το σημαντικο σε μια τετοια σχεση. Η εμπιστοσυνη που σου δειχνουν και ειναι αληθινη
Ακριβώς! Smile

LAROGATA έγραψε:αν θες να ενισχυσεις το ανοσοποιητικο τους οπως σε περιπτωση ρινοτραχειτιδας αλλα να αποφυγεις την αντιβιωση,παρε λυσινη,βοηθαει πολυ σε ολες τις περιπτωσεις Laughing
Καλά λες Larogata! Κι εγώ το είχα διαβάσει νομίζω πιο παλιά.

Πάντως η υπόθεση μου πως θα συνέλθει μόνη της είναι μάλλον βάσιμη.
Χθες ούτε φτέρνισμα, ούτε δάκρυα. Smile
Ακόμη τρώγομαι λίγο, μήπως να την πήγαινα στο γιατρό κτλ κτλ, αλλά για τα αδεσποτάκια προσπαθώ όσο γίνεται να αποφέυγω το "μάζεμα" για διάφορους λόγους. Σήμερα είμαι ακόμη πιο αισιόδοξη πάντως!
Να είναι καλά τα πουλάκια μου!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Φεβ 06, 2018 8:02 pm

Το Μυτουλάκι μου νομίζω πως έχει επανέλθει πλήρως, πήρε και τα χαπάκια της αποπαρασίτωσης και βρήκε το σφρίγος και τη ζωντάνια της, πηδάει και σκαρφαλώνει σε δέντρα και είναι ψόφια για παιχνίδια! elephantrun
Η αλήθεια είναι πως την έχω ακόμη υπό παρακολούθηση όσο γίνεται, αλλά νομίζω ότι πάμε πολύ καλά!

Και οι υπόλοιπες γατοιστορίες μας

Μαϊμούς, ένας διπολικός γάτος
Ο Μαϊμούδαρος που λέτε, πάει από το κακό στο χειρότερο σαν συμπεριφορά και νομίζω ότι επιβεβαιώνει τον κανόνα που λέει ότι το φοβισμένο ζώο είναι επικίνδυνο ζώο.
Η αλήθεια είναι πως έχει αλλοπρόσαλη συμπεριφορά και είχα αρχίσει να τον ψιλοφοβάμαι, οπότε σκεφτόμουν μόλις τακτοποιήσω τη Μυτούλα και πριν γεννήσει και "ξεπαιδιάσει" το Κορίτσι μου που θα πρέπει να τη στειρώσω, να πάω αυτόν στο γιατρό, για στείρωση σίγουρα και να δούμε μήπως κάτι άλλο πάει στραβά με αυτό το γατούλη.
Από μικρό ήταν διστακτικό και μαζεμένο και προφανώς ακόμη είναι ανασφαλής γάτος και τώρα που άρχισε να κυνηγάει για να ζευγαρώσει έγινε πολύ επιθετικός, ενώ ταυτόχρονα τρομάζει με το παραμικρό και αυτό είναι κακός συνδυασμός. Κυνηγάει όλες τις θυληκές στειρωμένες και μη και λόγω της απροσάρμοστης συμπεριφοράς του, κάπου πριν τα Χριστούγεννα νομίζω, τον εξοστράκισαν. Για την ακρίβεια τον κυνήγησε πιο πολύ ο Μπομπ. Κατάφερε να εκνευρίσει και τον αδερφό του το Γλύκα και άρχισε να χάνεται, σε μια απόπειρα να αλλάξει γειτονιά.
Τον βρήκα όμως και τον επανέφερα, μαλώνοντας μια αυτόν, μια το Μπομπ και επιβραβεύοντας την καλή συμπεριφορά, τον αποδέχτηκαν ξανά.
Παρόλο που τον δέχτηκαν ο Μαϊμούς συνεχίζει τα περιεργά του και γενικά είναι αξιολύπητος, είναι ένας θλιμμένος γατούλης, ζορίζεται το καταλαβαίνω.
Όλη αυτή την περίοδο δεν ήξερα πως να τον χειριστώ. Ζηλεύει πολύ, ζητάει την προσοχή μου, μέχρι που με δάγκωσε μια μέρα στο πόδι που δεν τον είδα και ξεκλείδωνα για να μπω στην οικοδομή.
Συνέχισα να παρακολουθώ τις αντιδράσεις του και να ξεφυσάω για το πως θα τον μαζέψω για να πάει στο γιατρό τέτοιος που έχει γίνει. Όλο περίεργα νιουρίσματα, εκεί που είναι χαλαρός με όρθια ουρίτσα εκεί σεληνιάζεται, είναι μόνιμα γεμάτος γρατσουνιές ο κακομοίρης, αλλά και τα υπόλοιπα έχουν τα δίκια τους και δεν τρώει ή τρώει ελάχιστα αν δεν κάτσω δίπλα του. Καποιες φορές μάλιστα απ'ότι κατάλαβα μου νιαουρίζει γιατί θέλει να επιστρέψω στο μέρος του και να κάτσω για να φάει όταν τα άλλα έχουν ψιλοσκορπίσει.
Τη διαπίστωση αυτή την έκανα μετά το άκυρο δάγκωμα, γιατί ψαχνόμουν μέρες κι αναρωτιόμουν πως γίνεται έτσι ξαφνικά να με δαγκώσει, ενώ μπαίνω σπίτι. Τελικά ήθελε να πάω μαζί του στο πιατάκι. Η αλήθεια είναι πως μετά από αυτό κάπως ηρέμησε, αν και εξακολουθώ να μην τον αναγνωρίζω.
Μέχρι προχθές. Βγήκα και δεύτερη φορά, για να ψάξω τον Κλώνο (άλλος πορτογύρης) και πήγα στου Κλώνου το λημέρι. Ο Μαϊμούς με ακολούθησε κι έκατσα και τον χάιδεψα, του έδωσα και το κονσερβάκι που προοριζόταν  για το άλλο το αλητάκι και πήρα τέτοια χαρά...
Ο Μαιμουδάκος μου ήταν ξανά ο γατούλης που ήξερα. Ήταν κι αυτός πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό χαρούμενος. Έφαγε χαιδέυτηκε, μου γουργούρισε, ήταν ήρεμος!
Στο γυρισμό με συνόδεψε χαρούμενος μέχρι το σπίτι, μέχρι που εμφανίστηκαν ξάνα κάποια από το υπόλοιπο κοπάδι.
Αφίονι ο Μαϊμούς! Κι όλα αυτά δίχως να τον πλησιάσουν καν.
Κατάλαβα λοιπόν ότι τρελαίνεται παρουσία άλλων γατών και η αλήθεια είναι ότι αναπτερώθηκε το ηθικό μου γιατί και θα μπορέσω να τον πιάσω, αν τον ξεμοναχιάσω και λογικά θα ηρεμήσει πολύ μόλις στειρωθεί.
Για όλα τα πλασματάκια επομένως εκεί έξω υπάρχει τρόπος προσέγγισης, απλά πρέπει να καταλάβουμε τι μας λένε, ακόμη κι αν μας το λένε άγαρμπα.

Ο λόρδος Μαξ, ο αλητάκος Κλώνος κι ο ιμπεριαλιστής Μπομπ

Όπως έχω ήδη γράψει στη γνωριμία του κοπαδιού, τον κομψό το διπλωμάτη το Μαξ τον γνώρισα ενήλικο και ανέλαβε τη φροντίδα του Κλώνου και της Τσαούσας, όταν τα άφησε ο μπαμπάς του Κλώνου (ναι είναι πολύ χαρακτηριστικές φιγούρες, ήταν σίγουρα ο μπαμπάς του Κλώνου..εξου και το όνομα) στην πορεία που ξεπετάχτηκε κι ο Κλωνάκος, άφηναν το Τσαούσι στην ησυχία του μετά το φαγητό για να καθαριστεί και οι δυο κύριοι άρχιζαν τις βόλτες.
Όλα κυλούσαν πολύ ήρεμα, μέχρι που άρχισα να βλέπω πιο συχνά το Μπομπ στα μέρη τους και το Μαξ πιο κουμπωμένο, εως μαραζωμένο θα έλεγα.
Ο Μπομπ γνωστός κιμπάρης, αλλά και βαρβατόγατος επεκτατικός. Ο Μαξ από την άλλη, ειρηνοποιός, διπλωματικό σώμα, δεν τον έπαιρνε.
Άρχισε να χάνεται κι αυτός, αλλά αυτή τη φορά ήμουν ήδη υποψιασμένη, από την προηγούμενη διαμάχη Μπομπ-Μαϊμούς και με συνοπτικές παρόμοιες διαδικασίες, τον έψαξα και πολύ σύντομα τον επανέφερα στη θέση του, προς το παρόν.
Έλα μου ντε που το άλλο το αλητάκι ο Κλώνος, θέλοντας να ζευγαρώσει τον "έδωσε" το Μαξ κι άρχισε τις χαριτωμενιές στο Μπομπ για να κυνηγάνε μαζί. nio  Βλέπετε ο Μαξ και με τις θυληκές έχει μια κομψότητα, δε χώνεται όπως ο Μπομπ.
Και κάπως έτσι επανέφερα το Μαξ κι εδώ και 5 μέρες είχα χάσει τον Κλώνο!
Δεν είναι δουλειά αυτή!
Αποφασισμένη πως όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα χαθεί κανένα τους, ξεκίνησα προχθές ψάξιμο.
"Κλώνο, Κλωνάκο, λιονταράκο μου" μέχρι που ακούω μακρόσυρτο παραπονιάρικο "Μααααουου"
Ξανά "Κλώνε" "Μάου" πόση ώρα. Φοβήθηκα ότι είναι κάπου χτυπημένος. Τον εντόπισα και βγήκε ο κύριος και έκανε χαριτωμενιές και γύρισε την κοιλιά του το σκασμένο και εγώ τον περίμενα τόσες μέρες.
Γυρνάω σπίτι για να πάρω Schesir να τον δελεάσω, να ξέρει που πρέπει να επιστρέφει, ξαναπάω και βλέπω 4 γατιά να πέρνουν τη στροφή τρέχοντας.
Μπομπ, Κλώνος και ο μαυρούλης φίλος της Τσαούσας κυνηγάνε μια τριχρωμούλα. mallia
Μάλιστα, την πήρα πάλι την απάντησή μου. Ο Κλώνος άρχισε τις απουσίες γιατί μπήκε σε συμμορία happy2
Πάντως μετά την "κουβέντα" που του έκανα, μαζεύτηκε χθες και ήρθε για φαγητό. Laughing

Κι επειδή όλες οι ιστορίες έχουν άλλη χάρη εικονογραφημένες, παραθέτω και μινι φωτογραφίες των ηρώων τους, παρόλο που έχω κάνει τις συστάσεις Smile
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Y6QzPfDΠολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 4j4cX6YΠολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 08JqAmDΠολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 WAKcmBD
Μπόμπαρος, Κλωνάκος, Μαξ (ο κύριος με το κοστούμι) και Μαϊμουδάκος μου!

Τι έμαθα για τα αρσενικά και τους κώδικές τους - Χρήσιμες πληροφορίες για όσους φροντίζουν αδέσποτα γατάκια.
Τελικά η συνεργασία των αρσενικών για την επίτευξη του ζευγαρώματος είναι πιο συχνό φαινόμενο από όσο πίστευα. Μπορεί οι μεταξύ τους καυγάδες να είναι ενίοτε ομηρικοί, αλλά οι καυγάδες που ξεσπούν είναι συνήθως για την περιοχή και όχι για την εκάστοτε θυληκιά. Αντίθετα, αρσενικά που επέλεξαν ή τελοσπάντων αποφάσισαν πως ζούνε μαζί, συνεργάζονται σχεδόν αρμονικά για να καταφέρουν να πιάσουν τη θυληκιά γατούλα.
Άσχετα με τη συνηθισμένη εικόνα που πολλοί έχουμε πετύχει, μια γατούλα δύο γάτοι κτλ, εγώ δεν το γνώριζα, πως πάει το πράγμα με τα τελετουργικά τους. Πρόσφατα το διαπίστωσα με τα αγόρια μου τα μπερμπάντικα.

Και η χρήσιμη πληροφορία..
Αν χάσετε κάποιο από τα αδεσποτάκια σας, να το ψάξετε. Είναι πολύ πιθανό αν δεν έχει συμβεί κάποιο ατύχημα να οφείλεται σε καυγά η απομακρυνσή του, όμως όλα όσα τρώνε συστηματικά από ένα άτομο και συναναστρέφονται μαζί του, εγώ για παράδειγμα δεν αφήνω απλά το φαγητό, σχεδόν πάντα ασχολούμαι λίγο μαζί τους, αποδέχονται και αναγνωρίζουν με αρκετά μεγάλη επιτυχία τους ανθρωποκανόνες.
Ο Μπομπ αποδέχτηκε πως δεν κάνει να κυνηγάει το Μαξ και το Μαϊμού.
Ταυτόχρονα το κυνηγημένο νιώθει παραπάνω ασφάλεια, όπως ο Μαξ ή απλά ότι κάπου ανήκει κάπου νιώθει ένα δέσιμο και θα επιστρέψει για να δώσει το παρόν, όπως ο Κλωνάκος ή και θα ανθίσει και θα αναδείξει το χαρακτήρα του, μόλις αντιληφθεί το ενδιαφέρον, όπως συνέβη στο παρελθόν με το Βρωμύλ, που έγινε αρχηγόπουλο, από κακομοιράκος, κατσιασμένος, γιατί πήρε λίγη αγάπη και ένιωσε πως έχει βρει τους ανθρώπους του ακόμη κι αν κοιμάται έξω.

Όσο μπορούν να τρώνε όλα και να διατηρούνται οι καυγάδες στο ελάχιστο, κανένα δε φεύγει, αντιθέτως αποζητούν την επαφή κι ας έχουν τη φήμη της ανεξαρτησίας, του αδέσμευτου τα πολυαγαπημένα μας πλάσματα.

Βεβαίως θα υπάρχουν και περιπτώσεις όπως του Σπόρου μου, που άλλαξε γειτονιά. Δεν εντόπισα που είναι, έρχεται σπάνια και τρώει βιαστικά.
Αλλά ποιος ξέρει, ίσως αν είχα καταλάβει τι γίνεται μεταξύ τους και πως λειτουργεί το πράγμα, ίσως λοιπόν να τον είχα κρατήσει κι αυτόν καλοζωισμένο και κατά το δυνατόν προστατευμένο. Να είναι καλά μόνο το αγοράκι μου! Κι αυτό, κι όλα τα υπόλοιπα.

Τέλος, αν και στο σπίτι αγοράκι δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω πότε αρχίζουν το ψέκασμα και την επίδειξη, αλλά μπορώ να πω με βεβαιότητα, ότι ωριμάζουν κι αρχίζουν τις μεγάλες βόλτες και το συστηματικό κυνήγι για ζευγάρωμα περί τα 2 έτη. Όλα τα μικρά κάτω που μεγάλωσαν μαζί μου, στα 2 ξεκίνησαν να κυνηγάνε κι ας έκαναν και πριν τους ψευτοκαυγάδες τους.

Τώρα φίλοι μου την πατήσαμε. Στο κοπάδι έχω δεσμευτεί και παρά τις ανησυχίες που πάνε πακέτο με τη φροντίδα τους, είναι και τόσο μεγάλη ικανοποίηση από το χτίσιμο της σχέσης μας. Έχω την αίσθηση, ότι κάθε μέρα, η γατοομάδα αυτή, καταρρίπτει ένα ένα όλα τα "κακά" στερεότυπα που κυκλοφορούν εκεί έξω κατακρίνοντας τη γατίσια ιδιοσυγκρασία.

Αυτά τα νέα μας! Ήθελα μέρες να γράψω τις ιστορίες τους, αλλά όταν προκύπτει ασθένεια, τα συμπεριφορικά ωχριούν.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Φεβ 06, 2018 9:44 pm

τελεια η αναφορα σου. πανεμορφουδια ολα τους,ξεχωριζω λιγο τον κυριο με το κουστουμι. μοιαζει στον τραμπακουλακο ,τον πρωτο μου γατουλη ,που ομοιος του σε χαρακτηρα δεν υπηρχε.Δουκα του νορθαμπερλαντ τον φωναζαμε.
Κοριτσακια εκτος της λευκοθεουλας δεν μου ελαχαν.κλασσικη αγορομανα , αρχιζουν ομως το γαμπρισμα απο τον 1ο χρονο και μετα. ο τραμπακουλης στην πρεμιερα του ηταν δεν ηταν ενος !!
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Φεβ 06, 2018 10:45 pm

belezza έγραψε:τελεια  η  αναφορα σου. πανεμορφουδια  ολα τους,ξεχωριζω λιγο τον κυριο με το κουστουμι. μοιαζει στον τραμπακουλακο ,τον πρωτο μου γατουλη   ,που ομοιος του σε χαρακτηρα δεν υπηρχε.Δουκα  του νορθαμπερλαντ   τον φωναζαμε.  
Κοριτσακια  εκτος   της λευκοθεουλας  δεν μου ελαχαν.κλασσικη αγορομανα  , αρχιζουν ομως  το γαμπρισμα απο τον 1ο  χρονο και μετα. ο  τραμπακουλης  στην πρεμιερα του  ηταν δεν ηταν ενος  !!

Shocked Shocked Shocked
Ώστε έτσι ε; Εγώ με τα κοριτσάκια μου μπήκα στο γατόσκοσμο και τα κάτω είναι περίπου μισά αγοράκια μισά κοριτσάκια.
Η αλήθεια είναι πως κι εμένα μου έκανε εντύπωση που τα αγόρια που τα είχα από μικρά άργησαν να ξεπορτίσουν, αλλά μη έχοντας άλλα δείγματα λέω ή τότε θα σοβαρεύουν ή καλοπερνάνε πολύ εδώ και δεν ξεμυτίζουν! Laughing
Σπόρος, Γλύκας, Μαϊμούς & Κλώνος είναι κάτι μήνες μικρότερα από τα κορίτσια μου, δηλαδή περίπου 2μιση ετών κι αν εξαιρέσουμε το Γλύκα που κατάφερα και τον στείρωσα νωρίς, οι υπόλοιποι φέτος το φθινόπωρο ξεκίνησαν να γαμπρίζουν.
Μωρέ λες να τους μεγάλωσα λίγο φλωρογατούληδες;; Embarassed happy2

Καλά ο Μαξούλης μου είναι απίστευτος κύριος, ευγενής, λόρδος. Πρώτη φορά είδα γάτο, με τέτοιο τακτ στο ζευγάρωμα. Τους κάνει χαριτωμενιές και μετά τον αφήνουν, δε χρειάζεται ούτε νιαρ, ούτε τίποτα!
Και δίνει και τα πιο γλυκά γατοφιλιά, πλήρης κούρα και κουβαλιέται και σαν τσάντα. Κυριολεκτικά, αν δε θέλω να φάει σε συγκεκριμένο σημείο, τον παίρνω στη μασχάλη και δεν κάνει τίποτα ο καλός μου. Άλλος ένα γατουλάκος που ήταν για σαλόνια σίγουρα.

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Φεβ 07, 2018 9:05 pm

οχι ο νιαουρης ηταν ουσιαστικα 2ος .αλλα κοριτσακια δεν μου λαχαν καθολου . και τωρα ο μπακαρινος εμεινε,ενω ειχαμε και τα κοριτσια που φυγανε σχεδον πρωτα.
φλωρουλιδες ?μπα δε νομιζω. ειναι στο γατο. ο μπακαρα παρ'οτι στειρωμενος φαινεται τι διαολι ειναι ,ο νιαουρελος καμια σχεση ''υπνε που παιρνεις τα γατια'' . ο τραμπακουλας ηταν συνδυασμος. διαολι και πορτογυρας με τα κοριτσια ,στο σπιτι αγορακι της μαμας
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Φεβ 08, 2018 12:08 am

Πόσο απολαμβάνω τις γατοιστορίες σου κι ας μην έχω προλάβει να γράψω μέχρι τώρα
Για τα γατουλίνια ένα ένα τις συνήθειές τους, τη ζωή τους, το τρόπο που τα προσεγγίζεις και τα νοιάζεσαι.
Δε ξέρω ποιό να πρωτοδιαλέξω το καθένα έχει τη δική του χάρη.
Ως αγορομάνα κι εγω έχω αδυναμία στ' αγόρια σου ειδικά το Γλύκα, το Κλώνο και φυσικά το ΜΑΞ oksmily3 oksmily3 oksmily3

Δε μπορώ να μη σκέφτομαι πόσα απ αυτά θα μπορούσαν νάναι σε σπίτι και να ζούν με περισσότερη ασφάλεια, αλλά έστω κι έτσι έχουν φροντίδα, περίθαλψη και αγάπη, τι πιο σημαντικό.
Δεν είναι ανώνυμα ούτε αναλώσιμα γιατί κάποιος νοιάζεται τόσο πολύ γι αυτά και το καταλαβαίνουν.

Είναι υπέροχο αυτό που κάνεις. oksmily3  Εύγε


Μια μοναδική αλήθεια είναι ότι αν η γάτα μπεί στη καρδιά σου, μένει εκεί για ΠΑΝΤΑ.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Φεβ 09, 2018 10:12 pm

Zizikos πάντα με συγκινούν οι σχολιασμοί σου! Σε ευχαριστώ πολύ!
Όσο για τη θέση των γατών στην καρδιά μας, πραγματικά συμφωνώ απόλυτα.
Πριν από περίπου 3 χρόνια ξεκίνησα να τα ταίζω, αφού διαπίστωσα ψάχνοντας για τα κορίτσια τις πραγματικές διατροφικές τους ανάγκες, ε μετά δε θα τους δώσεις κι ένα κονσερβάκι, ε δε θα νοιαστείς να φάνε και τα πιο διστακτικά, δε θα στειρώσεις όσα μπορείς ή δε θα τα γιατροπορέψεις αν τα δεις άρρωστα ή τραυματισμένα;
Και με πήραν χαμπάρι τα άτιμα και μου το αναγνώρισαν, δε λέω, και κόλλησα κι εγώ μαζί τους, ε και φτάσαμε τον αριθμό των αγαπημένων αιλουροειδών στο 3+ν..
Σπόιλερ:
Τώρα ξεκίνησα και σταδιακές, αλλά πιο οργανωμένες ενδοαποπαρασιτώσεις (πανάκριβα αυτά τα χάπια... angry2 ) και έχω την εντύπωση, ότι όσα πήραν τις πρώτες δόσεις είναι πιο ευδιάθετα. Λέμε καμιά φορά, ότι για τα ενήλικα αδέσποτα τα παράσιτα είναι το τελευταίο, προέχουν άλλα, αλλά έχουν ζόρι τελικά.

Τα υπόλοιπα νέα μας,
Γέννησε προχθές το κορίτσι μου και νομίζω ότι η κολοκυθούλα μου η πανέξυπνη δεν τα έχει αυτή τη φορά, στο παλιόσπιτο-γατόσπιτο-γατομαιευτήριο που τα είχε τόσα χρόνια. Έχουν ήδη βάλει περίφραξη από τις γιορτές ακόμη για να το κατεδαφίσουν προσεχώς και παρόλο που ακόμη τριγυρνάνε όλα τους στα χαλάσματα, τα μωρά πρέπει να τα πήγε αλλού. Προφανώς κατάλαβε ότι ο χώρος της σιγά σιγά παραβιάζεται.
2 μήνες ακόμη λοιπόν και πάμε αρχές Απρίλη για στείρωση, οπωσδήποτε.

κι έχουμε κι άλλες γατοιστορίες φρέσκιες...

Αστυνόμος Κάλι
Η γατάρα Κάλι που λέτε, όπως την έχω ήδη περιγράψει είναι μια τριχαριτωμένη, τσαούσα, θυληκιά τριχρωμούλα, απόμακρη κι ανεξάρτητη.
Βεβαίως κι έχουμε κάνει την προοδό μας και μου επιτρέπει κανένα χαδάκι ποοοολύ σπάνια κι εκτός φαγητού, πάντα στη ράχη της πουθενά αλλού.
Είναι παγερά αδιάφορη απέναντι σε άλλες γάτες, διεκδικητική με το φαγητό της και με το χώρο της.
Πριν 2 μιση χρόνια μας άρχισε κι αυτή να έρχεται από κάποιο στενό παραπίσω και αφού έγινε θαμώνας, αποφάσισε πως πρέπει να γίνει κυρία στην περιοχή. Κι όταν λέμε περιοχή, ασχέτως που ταϊζω σε 4 διαφορετικά σημεία, οι μάχες όλες δίνονται για το σημείο κάτω ακριβώς από το σπίτι μου κι αν εξαιρέσουμε το Γλύκα, το Κορίτσι μου, το Μιλού και πλέον την Κάλι, οι υπόλοιποι "ένοικοι" είναι μεταβλητοί.
Η απόμακρη Κάλι λοιπόν, έδειξε πρώτη φορά τρυφερότητα που αλλού..στο Γλύκα. Η μόνη γάτα που τιμήθηκε με κουτουλίτσα από την Κάλι. Πριν από λίγο καιρό την είδα και δεν απόρησα μόνο εγώ, αλλά νομίζω κι ο ίδιος ο Γλύκας Laughing Ειλικρινά αν υπάρχει γατίσιο βλέμμα που να μοιάζει απορημένο, ήταν αυτό του Γλύκα, όταν τον κουτούλησε τσαχπίνικα η Κάλι κι άρχισε να του κάνει βαρελάκια.
Και κάπως έτσι τα βρήκανε τα δυο τους και ξεκίνησαν την αστυνόμευση του αγαπημένου τους σημείου.
Σαφώς πιο δεκτικός ο Γλύκας, κυνηγάει μόνο τους εισβολείς, πιο σκληροπυρηνική η Κάλι, έχει αναλάβει και τον εσωτερικό κανονισμό, ο οποίος κατηγορηματικά επιβάλλει "Δεν επιτρέπονται ταραχές και καυγάδες στο σημείο Α, το αρχηγείο, όπου μαζευόμαστε για να παίξουμε. Οι παραβάτες τιμωρούνται"
Τον κανονισμό ήρθε να παραβιάσει χθες ο καήμενος μου ο Μαϊμούς και τον πήρε και τον σήκωσε.
Είχα παρατηρήσει από καιρό ανεπαίσθητα σημάδια, ότι η Κάλι ανέλαβε την εύρυθμη λειτουργία της μάζωξής μας, αλλά ήταν από αυτά που δε δίνεις σημασία και τα αποδίδεις στην κυριαρχικότητα της εκάστοτε γάτας.
Ο Μαϊμούς λοιπόν στραβωμένος χθες ήρθε μετά το φαγητό που παίζαμε και προσπαθούσε να ορμήξει σε όποιο γατί έβρισκε.
Το Μπομπάκι, τη Μυτούλα, το Μιλού..φαγώθηκε. Όλες τις φορές μπήκε στη μέση η Κάλι και του έκανε ένα αγρίεμα που δεν έχω ξαναδεί, τουλάχιστον όχι από αυτή τη γάτα. Όχι μόνο τον χτυπούσε, αλλά τριγυρνούσε γύρω γύρω και έπαιρνε φόρα και έπεφτε πάνω του και τον πετούσε μακριά. Κλασσικά εγώ στη μέση, "'οχι, μπράβο" εναλλάξ, μέχρι που ήρθε να ορμήξει ξανά στο Μιλού, ο οποίος χαϊδευόταν στα πόδια μου και ήμουν κι εγώ σκυμμένη κάτω. Έβαλα χέρι για να προστατέυσω το Μιλού, τον έσπρωξα και ξαναόρμηξε, πάλι για το μικρό εμένα δεν με ακούμπησε και τρέχει η Κάλι με το που φώναξα και τον πήρε και τον σήκωσε τον κακομοίρη. Παράτησα το Μιλού κι έτρεξα πίσω τους να γλιτώσω το Μαϊμού που τον έβαλε κάτω η άλλη.
Με άλλα λόγια, το απόμακρο αυτό κορίτσι, αντέδρασε τόσο προστατευτικά όχι μόνο απέναντι στους γατο συνδαιτημόνες της, αλλά και απέναντι σε μένα. Αυτή η γάτα που δεν χαιδεύεται, αλλά μου κάνει ματιές και βαρελάκια (απουσία των υπολοίπων βεβαίως, έχει και ένα image)
Δεν της άρεσε που γλίτωσα το Μαϊμού. Ο Μαϊμούς έκατσε ήσυχος φρόνιμος δίπλα μας, αλλά η Κάλι δεν μου έκανε την τιμή να παίξει ξανά με το καλάμι, ενώ συνήθως τρελαίνεται για παιχνίδι. Ποιος ξέρει, σήμερα μπορεί να της πέρασε Laughing  
Ο δε Μαϊμούς στμάτησε τα κουλά και όταν τον χαίδευα έκανε ματάκια.
Σημειώνω επίσης, ότι και η ίδια η Κάλι στα υπόλοιπα τις ρίχνει τις πατουσιές της την ώρα του φαγητού, αλλά άλλο αυτή..!
Την ώρα του παιχνιδιού είμαστε όλοι χαλαροί, πως τόλμησε αυτός να παραβιάσει τον κανόνα.
Σε κάθε απώθηση του Μαϊμού, ο Γλύκας ήταν ήρεμος παραπίσω από την Κάλι, υπαστυνόμος, αχρείαστος να'ναι και τα υπόλοιπα πίσω από το Γλύκα, μαζεμένα γύρω από τα πιάτα τους.
Τέτοια οργάνωση που λέτε!
Τόσο μα τόσο ενδιαφέρουσες συμπεριφορές!


Ο απολολώς Σποράκος

Επέστρεψε χθες!! elephantrun Είναι καλά το πουλάκι μου.
Τα κακά νέα είναι πως ήταν τόσο ταλαιπωρημένος, χιλιογρατζουνισμένος, με σκισμένο αυτί, όπως τα ενήλικα βαρβατοαρσενικά που μας επισκέπτονται κατά περιόδους και βλέπεις στην όψη τους τα χιλιόμετρα που έχουν κάνει αναζητώντας θυληκές, δικδικόντας φωλιές και φαγητό και γράφοντας ατελείωτους καυγάδες.
Ευτυχώς παρόλα αυτά, δεν ήταν πολύ αδυνατισμένος, είχε ωραίο τρίχωμα, οπότε υποθέτω πως είτε περνάει και τρώει κροκέτα που μένει πιο αργά είτε τουλάχιστον τρώει και κάπου αλλού.
Ακόμη πιο αγριμάκι, γρύλιζε προς πάσα κατεύθυνση-κλασσικός Σπόρος- κι έτρωγε τόσο λαίμαργα.
Όσες φορές ήρθε τελευταία, τσιμπούσε βιαστικά κι εξαφανιζόταν.
Χθες έμεινα πολύ ώρα κάτω για να φάει καλά και να ξέρει ότι πάντα υπάρχει η βάση του.
Παραδόξως η αστυνόμος Κάλι δεν τον απώθησε. Τον επιτηρούσε. Ήταν από πάνω όσο έτρωγε γιατί γρύλιζε, αλλά δεν τον πείραξε. Σαν να αναγνωρίζει πως ο Σπόρος ήταν πρώτος εκεί και παρά τις στριμμενιές του, ήταν αυτός που την άφησε κάποτε να ενταχθεί εδώ.
Του έδωσα το τελευταίο πατεδάκι. Πήγε να βάλει πόδι να του το πάρει. Ο Σπόρος δεν αντέδρασε, απλά προσπαθούσε να φάει όσο πιο γρήγορα μπορούσε. Του το άφησε με ένα ήρεμο "όχι".
Έχοντας δει από κοντά όσα συνέβησαν πριν από μερικά λεπτά με το Μαϊμού, απλά συγκινήθηκα.
Οι κώδικές τους υπάρχουν και είναι σχεδόν από όλα τα μέλη σεβαστοί.
Είναι σαν να νιώθουν την ανάγκη και να μπορούν, παρά τη λαιμαργία τους να βάλουν φρένο, με μια απλή προτροπή.
"Άντε δεν πειράζει, φάε ταλαίπωρε"

Πολλοί δεν συμμερίζονται τις απόψεις αυτές, θεωρούν ότι είναι τυχαία συμβάντα ή ότι υποχώρησαν γιατί τον φοβήθηκαν που γρύλιζε. Δεν τον φοβήθηκαν. Το ανέχτηκαν, γιατί τον γνωρίζουν και σεβάστηκαν τους ανθρωποκανόνες. Όσο έτρωγε ο Σπόρος ήταν όλα κυκλικά μαζεμένα γύρω του, εγώ χαίδευα το Σπόρο μέχρι που σταμάτησε να γρυλίζει και μετριάσε το ρυθμό που έτρωγε.
Πεταλουδίτσα της ιστορίας ο Μιλού, στα πόδια μου κλασσικά γουργούριζε, πόσο πλάκα έχουν τα μωρά!
Αφού τελείωσε το φαγητό του, κοίταξε τους παλιόφιλους, γύρισε μερικές φορές γύρω μου και τρίφτηκε. Του μίλησα, με κοίταξε με τις ματάρες του, ήξερα πως σε λίγο θα αναχωρούσε πάλι, ποιος ξέρει για που.
Του χαίδεψα το κεφαλάκι, τον χαιρέτησα με την ελπίδα να γυρίσει σύντομα και να είναι καλά στην καινούργια μάλλον γειτονιά όπου φαίνεται να μετακόμισε.
Έφυγε ήρεμος και χορτασμένος.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Φεβ 11, 2018 4:10 am

Χθες ήταν από τις πολύ γλυκιές βραδιές μας, αν και νομίζω πως πάντα είναι όταν κατεβαίνω με καλή διάθεση κάτω, είναι και τα ζουζούνια μου καλύτερα.
Έκανα μια μικρή αλλαγή και βγήκα από την πίσω είσοδο της πολυκατοικίας.
Βρήκα το Σιμονάκο και βεβαίως εκμεταλλεύτηκα την ευκαιρία να γνωριστούμε λίγο καλύτερα, αφού ήταν κάπως πιο χαλαρός απουσία των υπολοίπων. Του έδωσα πατεδάκι και τον χάιδεψα, φάνηκε να το ευχαριστιέται. Παρόλα αυτά δεν κατάφερα ακόμη να δω αν τον στείρωσε εκείνη η περίεργη κυρία που τον έψαχνεSuspect

Και μετά νασου κι ο Χοντρός μου. Ο οποίος Χοντρός μου αδυνάτισε πια παααρα πολύ και με ανησύχησε. Είναι θαμώνας κι αυτός, αλλά όχι καθημερινός επισκέπτης κι όταν τον είδα τελευταία, τόσο αδυνατισμένο, προφανώς θορυβήθηκα. Ιδιαίτερα με προβλημάτισε γιατί δεν είναι από τους γατούληδες που έχουμε πολλά πολλά και θα ήταν πολύ δύσκολο να τον πιάσω. Μια κουτουλίτσα μου κάνει, όταν βάζω φαγητό, αλλά αν του δώσω χέρι να με μυρίσει με χτυπάει ακόμη που και που και δεν πολυχαιδεύεται.
Βέβαια, όλα αυτά μέχρι χθες, γιατί τα υπέροχα αυτά πλάσματα, καταλαβαίνουν περισσότερα από όσα φανταζόμαστε κι όσες φορές και να το πω, μου φαίνεται πως πάντα θα με εκπλήσουν.
Ο Χοντρός λοιπόν, δεν είναι καθόλου διεκδικητικός με το φαγητό του και πάντα τρώει ότι προλάβει ή ότι περισσέψει (απορώ πως ήταν τόσο χοντρούλης), οπότε αφού εμφανίστηκε κι αυτός πίσω, είπα να τον ταϊσω χώρια, παραδίπλα από το Σιμόν. Του βάζω φαγάκι, κάνει χαρούμενη ουρίτσα κι αρχίζει να τρώει, μέχρι που εμφανίστηκαν ο Μαϊμούς κι ο Τάκης..Χώθηκαν στο φαγητό τους, να φεύγει ο Χοντρός, να τους διώχνω εγώ, να φωνάζω το Χοντρό, ξανά τα ίδια, μαζεύω το φαγητό, πάω σε μια γωνία, φωνάζω το Χοντρούλη και αφού μάλωσα τους, άλλους καθόμουν από πάνω του, για να τους διώχνω. Ο Χοντρός διστακτικός. Κοίταξε εμένα, κοίταξε τους άλλους κι άρχισε να τρώει ευχαριστημένος.
Πήρα τους άλλους και φύγαμε να συνεχίσουμε το τάισμα. Ο Χοντρός τελείωσε το φαγητό του στο πίσω μέρος της οικοδομής και ήρθε μπροστά να με βρει. Τόλμησε να τσιμπολογήσει και στο σημείο Α, στο αρχηγείο, υπό την αυστηρή επίβλεψη της αστυνόμου Κάλι πάντα.
Με ακολούθησε σε όλα τα σημεία που ταϊζω και το περπάτημά του είχε την τσαχπινιά μικρού γατιού. Σε κάθε στάση που έκανε τρεμόπαιζε και την ουρίτσα του, ψέκασε τα πάντα και με άφησε να τον χαιδέψω παντού, ενώ μου έκανε κουτουλίτσες.
Ήταν χαρούμενος που τον ξεχώρισα!
Είχε αρχίσει γενικότερα να γίνεται πιο δεκτικός τελευταία, γιατί καθώς τον είδα αδυνατισμένο,  τον έψαξα και βρήκα που περίπου είναι το δικό του "σπίτι" κι έτσι όταν δεν εμφανιζόταν πήγαινα στο στενό του και τον φώναζα κι έβγαινε, οπότε εδώ και λίγες μέρες δεν έχει χάσει γεύμα.
Εκτός βέβαια, αν περάσει φευγαλέα καμιά "ξένη" θυληκιά. Παρατάει και την κονσέρβα και όλα και τρέχει και ψεκάζει και δεν τον νοιάζει τίποτα.
Το θέμα είναι πως από εκεί που με είχε ταράξει στις πατουσιές, έγινε κολλητός μου, ουσιαστικά σε μια βραδιά.
Σήμερα ο καιρός μας τα χάλασε, έβρεχε. Πήγα όμως πάλι στο στενό του και τον φώναξα. Βγήκε μουσκεμένος μέσα από ένα κάδο. Αρχικά δεν με πλησίασε, σαν να ήταν διστακτικός. "Πάμε" του είπα..και κατάλαβε και έτρεξε πάλι χαρούμενος, ενώ έφαγε του σκασμού ανενόχλητος, αφού αρκετά δε βγήκαν λόγω βροχής. Σήμερα κατάφερα να τον ψηλαφίσω περισσότερο. Μέχρι και τα μπουτάκια του έχουν "πέσει"...Νομίζω όμως πως την τελευταία εβδομάδα ουσιαστικά που ασχολήθηκα παραπάνω με το φαγητό του, σαν να πήρε λίγο τα πάνω του.
Σε κάθε περίπτωση βρίσκω θετικό το ότι έχει όρεξη κι ενέργεια και κυνηγάει συνέχεια θυληκές στα παραπίσω στενά. Αν ήταν κάτι πολύ σοβαρό, δεν ξέρω, δεν θα ήταν πιο πεσμένος; Τα λέω να παρηγοριέμαι..γιατί η αλήθεια είναι πως δεν προλαβαίνονται τα άτιμα. Πάντα κάποιο κάτι θα έχει.
Του δίνω και βιταμίνες εδώ και κάποιες μέρες και είναι και αυτός σε παρακολούθηση.

Το άλλο πολύ ευχάριστό χθεσινοβραδινό νέο, εκτός από τη συμφιλίωση με το Χοντρό, είναι πως ήρθε την ώρα του φαγητού 2η μέρα συνεχόμενη ο Σποράκος μου!
Από τα Χριστούγεννα και μετά τον είδα φευγαλέα 5 φορές όλες κι όλες από εκεί που ήταν μόνιμος ο αλητήριος.
Χάρηκα τόσο πολύ! Ήταν πιο ήρεμος, άκουσα ξανά το γλυκό του το νιαούρισμα. Έφαγε πολύ λαίμαργα πάλι, τελείωσε το φαγητό του, μου χαιδεύτηκε, γρύλισε στους παλιόφιλους, ναι αυτός είναι ο Σποράκος μου, αυτό είναι το φυσιολογικό του, όχι να τους κοιτά ανέκφραστα, και έφυγε ξανά. Με περισσότερη σιγουριά αυτή τη φορά.
Ξέρουν πράγματι ότι κάπου ανήκουν, ότι κάποιος νοιάζεται, ότι έχουν σπίτι, ακόμη κι αν αυτό είναι 5 θάμνοι και μερικά χαλάσματα.
Πόσο μα πόσο υπέροχο!
Σήμερα δεν έδωσε το παρόν, αλλά ήταν κι η βροχή. Ελπίζω να τον δω ξανά σύντομα.

Η βροχή..να ακούσετε κλάμα που κάνει ο συμμορίτης ο Κλωνάκος, όταν βρέχει για να τον ταϊσω κάτω από κάποιο αυτοκίνητοhappy2 Αμανές κανονικός! Με τέτοιο μαλλί ο κύριος σαφώς και απεχθάνεται τη βροχή, αλλά ξέρει πια, ότι ακόμη κι αν δε βγει, θα με φωνάξει και θα τον βρω σε όποιο στεγνό σημείο επέλεξε και θα φάει χωριστά ο μπαγασάκος!
Τουλάχιστον συμμαζεύτηκε προς το παρόν λιγάκι και εμφανίζεται πάλι, αλλά παρατήρησα ότι τις μέρες που έλειπε γέμισε τζίβες το τρίχωμα, που χρόνος για περιποίηση αφού έτρεχε να βρει κορίτσια. Τι μπορώ να κάνω γι'αυτό; Να τις κόψω ή μπορούν και μόνα τους να απαλλαγούν; Από μακρύτριχα δεν έχω ιδέα.

Τα υπόλοιπα είναι καλά σε γενικές γραμμές ευτυχώς! Η Κάλι μου το είχε μέχρι σήμερα κρατημένο που δεν την άφησα να τσουρομαδήσει το Μαϊμού, όμως ο Μαϊμούς από την άλλη, σαν να έστρωσε λίγο χαρακτήρα, τουλάχιστον όσο είναι στο σημείο Α.
Το Κορίτσι μου είναι καταπονημένο, παίρνει κι αυτή τις βιταμινούλες της και περιμένω να έρθει η ώρα της να πάει στο γιατρό.

Και το πιο φρέσκο από όλα. Κάθομαι έξω όσο σας γράφω κι ακούω κάλεσμα αρσενικού, σηκώνομαι να δω και περνάει από κάτω πορτοκαλί γατούλης που δεν είναι από τα μέρη μας. Συνεχιζει το κάλεσμα του και πετάγεται κάτω από ένα αμάξι η Μυτούλα και τον εκτοπίζει! Νιαααρρ, κιχ δεν έκανε ο κακομοίρης ο γατούλης, άλλαξε δρόμο, του κόπηκε και το νιαούρισμα και όλα. Θυληκες στειρωμένες...αποθέωση.  Laughing Τουλάχιστον διαπιστώνω ότι όντως η Μυτούλα πάει καλά και βρίσκει τον παλιό, καλό, τσαμπουκαλεμένο εαυτό της όταν χρειάζεται!

Σκέφτομαι καμιά φορά, πόσο θα ήθελα να μπορώ να τους παρέχω περισσότερα. Τους γιατρούς τους, τακτικές αποπαρασιτώσεις, ζεστή φωλιά (δεν αφήνουν τίποτα οι παλιάνθρωποι, ότι έχω βάλει το πετάνε), να ήταν όλα στειρωμένα..
Μετά συνέρχομαι και λέω πως φτάσαμε το 0-20 (περίπου) πολύ γρήγορα στον αριθμό των γατών και φιλοζωική να ήμουν δεν θα τα προλάβαινα Laughing
Σημασία έχει ότι αναβαθμίσαμε την ποιότητα ζωής της ομάδας την τελευταία διετία και συνεχίζουμε με σθένος! Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Φεβ 11, 2018 9:57 pm

Τι ωραιες περιγραφες ,μακαρι να υπηρχαν πολλοι σαν εσενα να τα φροντιζουν τοσο.Ομως δεν μπορεις να κανεις τα παντα και αυτα ειναι ηδη προφανως πανω απο τις δυναμεις σου.Δυστυχως παντου υπαρχουν αυτοι που δεν τα θελουν ξεσπωντας τα κομπλεξ τους στον αδυναμο.Ολοι αντιμετωπιζουμε το θεμα αυτο. Εδω σε μας, αν δεν ηταν και οι διπλανοι γειτονες με τη μονοκατοικια (αντιμετωπισαν και αυτοι το προβλημα με την ενοικιαστρια του ισογειου) ,που τα αγαπουν πολυ και ειδικα η κορη τους ,θα ειχα θεμα .Στην πολυκατοικια μου οι προβληματικοι κερδιζουν με διαφορα τους νορμαλ .Οποτε ευτυχως που μπορουμε και κανουμε οσα εχουμε τη δυνατοτητα .Ειναι πολυ σημαντικο.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 12, 2018 4:06 am

Κι εσείς έχετε θέματα ε; Μα έχω φύγει μέσα στα χωράφια και ταϊζω τι άλλο να κάνω πια; Κανείς τους δεν πατάει εκεί κανονικά, ποτέ, αλλά τώρα μπαίνουν για να πάρουν τα μπωλ του νερού. box
Το 2ο σημείο ταίσματος είναι μπροστά από την αυλή της γειτόνισας που τα ταϊζει κι αυτή και που και έχει φωλιά για το Βρωμύλ στην αυλή της οπότε έμειναν εκεί τα πιάτα.
Στο 1ο σημείο κάτω από εμένα, ταϊζω σε κάτι κεραμμύδια σπασμένα που βρήκα πεταμένα και δεν τα πήραν χαμπάρι. Θεωρούν ότι είναι απλά μπάζα κι όχι νυν γατοπιάτα κι αυτό δεν τους πειράζει.
Να φανταστείς τελευταία φορά που έβαλα μπωλ με νεράκι καθαρό, το είχα καμουφλάρει ανάμεσα σε χόρτα και πέτρες και το τσέκαρα δεν φαινόταν, αλλά τα γατούδια είχαν πρόσβαση. Πάει κι αυτό nio
Στα άλλα δύο σημεία συνήθως τρώνε κάτω..Βρίσκω "καθαρό" σημείο κάνω μια στιβούλα με κροκέτα που θα'χει φαγωθεί μέχρι το επόμενο πρωί, δεν βρήκα καλύτερο τρόπο.

Ο καινούργιος κολλητός μου ο Χοντρός πάντως σήμερα με περίμενε στην είσοδο τις πολυκατοικίας με τους θαμώνες και ήταν πάλι περιχαρής. Μόνο που παρατήρησα πως δεν τρώει αν δεν είμαι πάνω από το κεφάλι του..φεύγει κι αυτός. Και δεν είναι ο μόνος, καινούργιο χούι κι αυτό, ορισμένα από τα κάτω ως και τα δικά μου τα κορίτσια με θέλουν δίπλα για να φάνε τη μερίδα τους Suspect Ξέρω ότι συμβαίνει σε περιπτώσεις που δεν νιώθουν σιγουριά, αλλά όλα μαζί τι πάθανε;
Βασικά μου το κάνει ο Χοντρούλης, το Κορίτσι μου καθώς γέννησε, η Μυτούλα, ο Μαϊμούς και οι 3 χάριτές μου, η Φόρεστ, η Φούσκα και η Γκρίνια αν και οι δικές μου το κάνουν μόνο όταν βάζω κονσέρβα.
Που θα πάει θα ξαναβρούμε ισορροπίες.

Ο Μαϊμούδαρος από την άλλη σαν να ψιλοσυμμορφώθηκε μετά το ξύλο που έφαγε από την Κάλι. Πάλι αγριεύει που και που σε φαινομενικά άσχετες στιγμές, αλλά είναι κάπως πιο στρωτή η συμπεριφορά του. Σταμάτησε να πειράζει και το Μιλού. Σήμερα το μεσημέρι βγήκα για λίγο και τους βρήκα μαζί τους κυρίους κι ήταν και οι δυο χαλαροί!

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Δευ Φεβ 12, 2018 9:33 am

Στελλα το μαακρυτριχο οσο μπορεις συμμαζευε το... οταν περιμαζεψα την Καλυψω που ειναι η μονη μακρυτριχη που εχω, ειχε τοσο τζιβιασμενο τριχωμα που σε σημεια ειχε τραβηχτει απ το ξυσιμο και φαινοταν το δερμα απο κατω ματωμενο. Φυσικα νομισα πως εχει καποια ασθενεια μεχρι να με διαβεβαιωσει ο γιατρος οτι καμια ασθενεια δεν ειχε παρα μονο την παραμεληση. την ξυρισαμε κι επανηλθε. τωρα μια στο τοσο την κουρευουμε με τη μηχανη(ολοκληρη σταυροφορια θελει αυτο, με ειδικα γαντια και χεροδυναμο ατομο να την κραταει) και ετσι γλιτωνουμε το κομπιασμα.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 12, 2018 4:19 pm

Ωχ άρα μπορεί να γίνουν πρόβλημα οι τζίβες;;;
Έλεγα με ένα ψαλιδάκι προσεκτικά να τους τις κόψω, ε; Αυτές στα αυτάκια είναι οι πιο δύσκολες..είναι ένα με το αυτί και το δερματάκι εκεί πολύ λεπτό.
Και κομμωτική λοιπόν!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 12, 2018 9:55 pm

Στο φαγητο με θελουν απαραιτητως και εσωτερικοι και εξωτερικοι. Ο Νιαουρελος οπωσδηποτε και Λευκοθεα με το Λευκοθεοπουλο ,τρωνε πιο ομορφα και με συνεχεια οταν ειμαι. η Λευκοθεα τελευταια ,δεν τρωει αν δεν ερθει ο baccarat τον οποιο φωναζει κιολας.Σ'αυτο μαλλον εγω το προκαλεσα γιατι αυτη καθεται πια σχεδον μονιμα στο μπαλκονι μας ,ενω ο μικρος κοβει βολτες στον κηπο διπλα .Κθε φορα πριν γεμισω τα πιατα τη ρωτουσα ''που ειναι'' και την εστελνα να τον βρει αχαχαχα.Η λευκοθεουλα καταλαβαινει τα παντα και ετρεχε .Απο τοτε τον φωναζει και μολις ερθει τρωνε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 15, 2018 1:15 pm

Με αφορμή τη χθεσινή ρομαντική βραδιά.. Laughing

Πιστή στο ραντεβού μου
Κι εκείνος κύριος, στην ώρα του, στο γνωστό σημείο
Είδα τα πιο υπέροχα ματάκια
"Αγορίνα μου!" τον προσφώνησα
"Νιαου" μου απάντησε
Του πήγα τόνο εορταστικό
Μου δωσε δώρο την πιο γλυκιά γατοαγκαλιά του


Γλύκα είσαι τρέλα!!!

Έτσι γιατί οι έρωτες ενίοτε είναι τετράποδοι!
Smile
Από τα πιο ειλικρινή ραντεβού! Laughing heart
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 19, 2018 1:11 pm

Λύπες και λαχτάρες μας έφερε πάλι η φροντίδα των αδεσπότων..
Ο Μαξούλης είχε 5-6 μέρες να φανεί. Βεβαίως τον φώναξα και χθες όπως κάθε βράδυ. Άκουσα νιαούρισμα παραπονιάρικο κι ένα σύρσιμο. Είδα το μουτράκι του και αναθάρρησα!
Σύντομα όμως κατάλαβα πως κάτι δεν πήγαινε καλά.
Ο Μαξούλης μου τρέκλιζε κι έπεφτε και σερνόταν. Μου κόπηκαν τα πόδια. Τον φώναξα ενθαρρυντικά σύρθηκε λίγο ακόμη και κατέρρευσε. Έβαλα το χέρι μέσα από την καγκελόπορτα κι έβαλε ο καλός μου όλο του το κουράγιο να περάσει μέσα από τα κάγκελα. Βγήκε και σωριάστηκε ξανά μπροστά μου. Για δευτερόλεπτα νόμιζα, πως εγκατέλειψε, πως ήρθε για αντίο. Τον άγγιξα, ανασήκωσε το κεφαλάκι του κι έβαλε ένα πατούσι πάνω μου. Μαζεύτηκαν τα υπόλοιπα γύρω μας αθόρυβα, ανήσυχα..
Αγκαλιά και σπίτι να τον δω καλύτερα.
Ήταν αδυνατισμένος, αφυδατωμένος,εμφανώς εξαντλημένος και γεμάτος χόρτα. Πρώτη σκέψη ήταν βέβαίως να δοκιμάσω να του δώσω φαγητό και λίγο νεράκι.
Ευτυχώς σηκώθηκε μόλις έβαλα το φαγητό κι εξαφάνισε πολύ πολύ λαίμαργα δύο κονσέρβες. Πρόσθεσα και νεράκι για να πάρει κάποια υγρά κι άρχισε απλά να ζητάει την αγκαλιά του.
Είναι τραυματισμένα τα δύο πίσω ποδαράκια. Το ένα δεν το κουνάει καθόλου No . Στο άλλο έχει αίσθηση και με τα χίλια ζόρια το πατάει λίγο.
Τον πήρα αγκαλιά κι άρχισε το γουργουρητό και ήχους χαρούμενους. Όταν ξεκίνησα να βγάζω από πάνω του κολλημένα χόρτα άρχισε τα πατουσάκια και τα γατοφιλιά!
Μέσα στο πρώτο μισάωρο είχε συνέλθει αρκετά σε σχέση με το χάλι που τον βρήκα κι αποφάσισα να μην πάω σε εφημερεύουσα κλινική, αλλά να περιμένω μέχρι σήμερα το πρωί να τον αναλάβει ο δικός μας γιατρός.
Ο Μαξούλης με πολύ κόπο πήγαινε μια στη φωλίτσα, μια στην αγκαλιά κι έκανε κι ένα μικρό πέρασαμα από τις κροκετούλες.
Καθόταν στη φωλίτσα, δίχως κανένα φόβο πια, σαν να γνώριζε το μέρος, άνετος, υπομονετικός και μπορώ να πω σχεδόν χαρούμενος. Άλλος ένας γατούλης γεννημένος για σπίτι, για οικογένεια.
Καθαρίστηκε και λίγο. Έτσι είδα ότι το λειτουργικό πόδι, αν και δεν το πατάει καθόλου καλά, μπορεί να το τεντώσει και να ανοίξει τα δαχτυλάκια.
Το άλλο μοιάζει ξένο..μόνο το σέρνει pale
Τουλάχιστον ξέρουμε άμεσα πως δεν είναι παράλυτος, γιατί αυτό ήταν και το πρώτο σχόλιο του γιατρού, να διαπιστώσουμε αν έχουμε παραλυσία.
Από την άλλη με στενοχώρησε, που ούρησε όπως ήταν στη φωλίτσα και το πρωί τον βρήκα να κοιμάται πάνω.

Πήρα μεγάλη ταραχή. Όσο σκέφτομαι τι τράβηξε το πουλάκι μου, γιατί προφανώς είχε κάποιες μέρες έτσι..Κι αν δε με ήξερε, αν δεν εμπιστευόταν, αν δε συνέχιζα να τον φωνάζω, ώστε να βρει το κουράγιο να απευθυνθεί κάπου..θα πέθαινε έτσι, αργά και άσχημα. Δεν μπορώ σε τέτοια περιστατικά να μην αναλογιστώ πόσα πλάσματα φεύγουν έτσι..Όλοι το ξέρουμε, όλοι λυπόμαστε, όλοι ελπίζουμε για αυτά που φέυγουν, τουλάχιστον να φύγουν γρήγορα, όμως δεν είναι δυστυχώς έτσι. Έχει κολλήσει το μυαλό σε σκέψεις μαύρες από χθες το βράδυ.
Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη για το αγορίνι μου το υπέροχο! Έχει δείξει καλά σημάδια, αν και ήλπιζα σήμερα το πρωί το ένα ποδαράκι να το πατάει λίγο καλύτερα. Εντάξει δεν πρέπει να παραβλέπω την εξάντλησή του βεβαίως, δεν μπορώ ούτε να διανοηθώ τι πέρασε. Τον πήρα αγκαλιά κι ήταν τόσο ελαφρύς, σαν γατάκι.
Πάντα όμως τόσο τρυφερός στις κινήσεις του ο γλυκός μου λόρδος!
Τη θετική σας ενέργεια χρειάζεται λοιπόν γατόφιλοι ο Μαξούλης, μακάρι το αγόρι μου να τα καταφέρει και να γίνει τελείως καλά! prosefxi

Πριν από λίγο τον παρέλαβε ο κτηνιατρός μας, είναι καθοδόν για την κλινική κι εγώ εν αναμονή για τα νέα του.
Του έδωσα και κροκετούλες και κονσερβάκια. Πφφφ...
Σας γράφω για αποσυμφόρηση..
Πόνεσε η ψυχή μου με το πλασματάκι το υπέροχο.

Δεν σταμάτησα στιγμή να σκέφτομαι το Τσαούσι. Το Τσαούσι έχει 3 μέρες να φανεί. Το Τσαούσι πάντα έρχεται. Την τελευταία φορά που έγινε ατύχημα στο ίδιο ακριβώς σημείο κι έχασα την αδερφούλα της, το Λουκανικάκι, αποχώρησε κι ο ένας αδερφούλης τους, ένα τρυφερότατο φιλικό γατίνι. Δεν το είδα ποτέ ξανά. Είναι λες και θεωρούν ξαφνικά την περιοχή επικίνδυνη και φέυγουν..δεν ξέρω, ελπίζω να φανεί σύντομα.
Θα συνεχίσω να την ψάχνω, θα την περιμένω.
Να φωνάζετε κι εσείς τα αδεσποτούλια που δε βρίσκετε..Να που καμιά φορά χρειάζονται απλά τη φωνή μας, για να πάρουν λίγο κουράγιο, για να καταλάβουν πως κάποιος τους αναζητά και δεν είναι αβοήθητα.

Αυτές οι λύπες....μια χαρά, πόσες λύπες;

Δε λείπουν τα προβλήματα. Τα παρακολουθώ και προσπαθώ να βάλω προτεραιότητα στα πιο επείγοντα..πάντα κάτι μας προλαβαίνει. Έχω και το Μαϊμουδάκο αρρωστούλη. Παρόμοια κατάσταση με τη Μυτούλα. Διάρροια και αίμα. Σε αγωγή και αυτός κι έλεγα μόλις την ολοκληρώσει να πάει στο γιατρό, για να στειρωθεί κιόλας και να ηρεμήσει. 'Ήλπιζα δε, να καταφέρω να στειρώσω και κάποια από τις μικρές μου, Μπομπάκι και Σπιθούλι.
Τώρα πρέπει να συνεφέρουμε το Μαξούλη!

Αγορίνι μου γλυκό, να είσαι δυνατός!
Τσαούσι μου σε περιμένω, να προσέχεις! Έλα, όλα είνα καλά..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Δευ Φεβ 19, 2018 4:26 pm

Ωχ όλα να πάνε καλά εύχομαι, νέες περιπέτειες!Είχες νεώτερα από το γιατρό?
Πόσο δύσκολη η ζωή τους εκεί έξωpale , όμως ξέρουν, αναγνωρίζουν την αγάπη μας και έρχονται να μας βρουν ακόμη και στα δύσκολα να ζητήσουν βοήθεια.
Ψυχάκια μου!!!!! gatoula
prosefxi prosefxi prosefxi
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 19, 2018 10:36 pm

ευχομαι τα καλυτερα δυνατα αποτελεσματα για ολα. οταν ειναι εκει εξω οι κινδυνοι ειναι διπλοι. ποσα ομως μπορει κανεις να φροντισει? οτι μπορουμε κανουμε .τουλαχιστον παιρνουν αγαπη και φροντιδα filaki
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Φεβ 20, 2018 12:13 am

Ο γιατρός έκανε μια πρώτη εξέταση σήμερα και απλά τον τακτοποίησε με φαγάκι και άμμο, ήταν και η μέρα σήμερα δύσκολη για τέτοια.
Το πολύ θετικό νέο είναι πως δεν είναι παράλυτος, από το κλουβάκι λέει βγήκε περπατώντας, δηλαδή το λειτουργικό ποδαράκι το πάτησε καλούτσικα.
Αυτό σημαίνει ότι από τη στιγμή που έφαγε, βελτιώνεται με την ώρα. Πολύ θετικό.
Έκανε διάρροια σκουρόχρωμη..αύριο η ακτινογραφία θα δείξει περισσότερα και ίσως τον βάλει σε ορό.
Προς το παρόν είναι όσο καλύτερα θα μπορούσε να είναι, είναι ασφαλής και θα του παρασχεθούν οι απαραίτητες φροντίδες.
Είμαστε αισιόδοξοι κι ελπίζουμε ότι θα επανέλθει πλήρως, ίσως και χωρίς χειρουργείο, αν δεν υπάρχουν σοβαρά εσωτερικά τραύματα.

Έχω την εικόνα του κολλημένη στο μυαλό μου, μαζί με όλα τα κακά ενδεχόμενα, τι θα μπορούσε να είχε συμβεί..αν δεν τον έψαχνα..αχ.
Προσπαθώ να αποβάλλω τέτοιες σκέψεις κι ελπίζω άλλο κακό να μην τα βρει, κι αν το κακό είναι στο πρόγραμμα του δρόμου..τουλάχιστον να μην είναι σύντομα, να συνέλθουν λίγο τα μωρά μου.

Σήμερα θα γυρίσω λίγο παραπάνω μήπως βρω το Τσαούσι μου, μακάρι να εμφανιστεί prosefxi

Παράλληλα συνεχίζω αγωγή στο Μαϊμουδάκο κι έχω από κοντά τον αδύνατο πια Χοντρό μου, ενώ ελπίζω να προλάβω τη στείρωση των νεαρών κυριών. Θα εξαρτηθεί κι από τις ανάγκες του Μαξούλη που προέχει η υγεία του αυτή τη στιγμή.

Και δυο ερωτήσεις μήπως και χαλαρώσω λίγο παραπάνω..
1ον Όταν πρήζεται η κοιλίτσα λόγω περιτονίτιδας, το ζώο πια είναι σε τελευταία στάδια έτσι; Δεν είναι ζωηρό, σωστά; (Για μια καινούργια τριχρωμούλα που προσπαθεί να ενταχθεί, ίσως βέβαια να είναι έγκυος. Τρώει με πολύ όρεξη μόνο τόνο και κροκέτα, χαϊδεύεται και είναι αρκετά ζωηρή)
2ον Στην αντίθετη περίπτωση, για ζώο που έχει αδυνατίσει πολύ, ξέρω ότι μπορεί να οφείλεται σε χίλιους δυο λόγους, αλλά το γεγονός ότι έχει όρεξη για φαγητό, καλή διάθεση και ενέργεια για να τρέξει να ζευγαρώσει δεν είναι πολύ θετικό; (Για το Χοντρό μου..)

Προσπαθώ, όπως έγραψα πιο πάνω, να βάλω προτεραιότητα στις ανάγκες τους, αλλά αν τα σκέφτεσαι συνέχεια, κάπου πελαγώνεις.
Τι λέτε;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Φεβ 20, 2018 10:40 am

Οπως το λες καποια στιγμη τα χανουμε ,γιατι δεν μπορουν ουτε να μας μιλησουν ουτε να ξερουμε τι σκεφτονται. Παντως για τον αδυνατο -χονδρο θα σου γραψω απο την εμπειρια μου με τον πρωτο γατουλη μας ,τον τραμπακουλα, που δεν ηταν στειρωμενος παρ'οτι τον ειχαμε μεσα (εβγαινε ομως κανονικα για βολτες) οτι καποια φορα ελλειψε λογω'' αναζητησης συντροφου''8 ημερες και οταν γυρισε ,αφου τον ψαχναμε και δεν τον βρισκαμε, ηταν σε φοβερη αδυναμια .Ομως μετα απο αγωγη στον κτηνιατρο με ενεσεις και χαπια ηταν μια χαρα.Παντως ενω πιστευα πως εποχη τους ειναι ο Ιανουαριος βλεπω οτι εχει μετατεθει σε Φεβρουαριο .Εχουμε κι εμεις θεμα τωρα με 2 αγνωστους γατους που εμφανισθηκαν στην αυλη και ορμανε και στη Λευκοθεα και στον baccarat
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Τετ Φεβ 21, 2018 1:56 pm

Νεώτερα από τον αρρωστούλη?
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Φεβ 21, 2018 2:15 pm

Αισιόδοξος είναι ο γιατρός, αλλά εχώ έχω αμφιβολίες αυτή τη φορά για τη φροντίδα που δέχεται το αγόρι μου..
Είμαι να σκάσω, ελπίζω να τον προλάβω το απόγευμα στο ιατρείο του και να πάω να τον δω, γιατί τον έχω συνέχεια στο μυαλό μου.
Από τα τραύματα και την ταλαιπωρία του έτσι όπως μου τα λέει νομίζω πως θα συνέλθει, θα τα καταφέρει, αυτό είναι και το πιο σημαντικό.
Έχω όμως την εντύπωση πως αυτό το περιστατικό το παραμέλησε και δεν μου αρέσει καθόλου.

Θα σας γράψω και το βράδυ νεότερα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Φεβ 21, 2018 8:44 pm

Μεγάλη σύγχυση πήρα σήμερα!
Το πήρα το αγορίνι μου και αύριο θα πάμε αλλού.
Επειδή τυχαίνει να γνωριζόμαστε προσωπικά πλέον με το γιατρό, τυχαίνει να γνωρίζω, ότι έχει κάποια προβλήματα..αλλά τέτοια αμέλεια δεν περίμενα.

Ξέρω ότι την καθαρά Δευτέρα δεν τον είδε, λέω εντάξει είναι η ημέρα τέτοια, μας έχει βοηθήσει τόσες φορές, εφόσον δεν επείγει..
Χθες τα ίδια, είχε περιστατικό, αλλά υποθέτω, ότι τουλάχιστον έχει φροντίσει να ενυδατωθεί.
Είχα πει ακριβώς πως τον βρήκα, ότι είχε κάποιες μέρες έτσι και πως ήταν το πρώτο πράγμα που φρόντισα, να πάρει κάποια υγρά.
Στο τηλέφωνο μου είπε ότι δεν έκανε τίποτα κι άρχισα να τρώγομαι.

Σήμερα αποφάσισα να πάω από εκεί, γιατί ισχυρίστηκε πως ήταν πολύ άγριος και δεν μπόρεσε ούτε να τον πλησιάσει, πόσο μάλλον για ορό ή ακτινογραφία. Λέω ο Μαξούλης είναι πολύ ήρεμος με εμάς, θα έρθω για να τον χειριστώ εγώ.
Δέχομαι ότι στο γιατρό μπορεί να αγριεύει, μέχρι στιγμής.

Παίρνω τηλέφωνο στο διάλειμμα από τη δουλειά για να κανονίσω απογευματινή επίσκεψη, ενώ τον έψαχνε κι η μητέρα μου από νωρίς και δεν απάντησε, με αποπήρε στο τηλέφωνο μάλιστα και μου λέει δεν μπόρεσα να τον δω, λέω δε με νοιάζει θα έρθω να τον δω κι ότι εξέταση χρειάζεται θα γίνει παρουσία μου...

Και το βρίσκω το αγόρι μου...Σε ένα κλουβί, σε σκοτεινό δωμάτιο όπου κάνει παγωνιά, να κάθεται μέσα σε μια αμμολεκάνη, γεμάτη διάρροιες με την άμμο να έχει κολλήσει επάνω του..Έπαθα, έπαθα, τέτοιο πράγμα δεν περίμενα με τίποτα!
Για μια στιγμή πάλι πίστεψα ότι δε ζει..ζωντάνεψε το αγοράκι μου με το που μπήκα!
"Πως θα τον πιάσουμε τώρα;" είπε
Απλά άνοιξα το κλουβί και τον πήρα αγκαλιά.
"Μην τον ακουμπάς πάνω σου" είπε
"Ε και πως θα γίνει; Αυτό μας ένοιαξε τώρα!" Δεν ξέρω πως συγκρατήθηκα, ένιωσα απελπισία εκείνη τη στιγμή, δεν είχα λόγια.

Ήθελα όμως και τη διάγνωσή του γιατί ξέρω τι περιστατικά μου έχει γλιτώσει..
Φυσικά εδέησε να τον εξετάσει όσο είμαστε εκεί.
Βγάλαμε και ακτινογραφία. Σημειώνω ότι ο Μαξούλης όχι χιιι δεν έκανε, ήταν ένας άγγελος, αντιθέτως έκανε χαριτωμενιές και πατουσάκια όλη την ώρα, το αγόρι μου το γλυκό!
"Ε να τώρα που σας είδε είναι βολικός, εμένα δεν με άφηνε να τον πλησιάσω"..

Έχει σπασμένη λεκάνη και συνήθως λέει δεν κάνουν χειρουργείο, αυτό το έχω ακούσει κι από αλλού, αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας, οπότε του έδωσε παυσίπονο, που ούτε αυτό δεν είχε δώσει και τον πήραμε σπίτι.
Αύριο το πρωί κανόνισα να τον παώ αλλού. Πληρώνουμε διαμονή με την ημέρα δυστυχώς και σαν γιατροί δεν ξέρω πως είναι η αλήθεια, αλλά με τη διάγνωση του δικού μας που πιστεύω είναι σωστή, λέω να δοκιμάσουμε την τύχη μας εκεί. Τουλάχιστον είναι αρκετά οργανωμένοι, μου έκαναν από μόνοι τους άλλοι τιμή όταν τους είπα πως πρόκειται για αδεσποτάκι και το καλό είναι πως υπάρχει ειδικά διαμορφωμένος χώρος για να βγαίνει και λίγο έξω υπό ιατρική επίβλεψη, γιατί λογικά θα πάρει καιρό η ανάρρωση.

Το σάστισμα γίνεται οργή σιγά σιγά, δηλαδή τον πήρε από "υποχρέωση" λόγω γνωριμίας και τον πέταξε απλά σε ένα κλουβί. Στην κυριολεξία.
Το Μαξούλη μου, που παρά την ταλαιπωρία του, ζωήρεψε μέσα στο πρώτο μισάωρο στο σπίτι μας.
Αυτό το πλάσμα, έτσι όπως τον βρήκα, μόνο που δεν μίλησε να πει βοήθεια και μου τον πέταξε, άμα γιάνει κι άμα δε γιάνει, ένας αδέσποτος..
Τρελαίνομαι!
Τρελαίνομαι κι απορώ, γιατί αυτός ο άνθρωπος ήταν γιατρός, σοβαρός γιατρός.

Αύριο το πρωί θα κάνουμε μπανάκι μήπως και τον καθαρίσουμε λίγο και ζωηρέψει και μετά στην κλινική και βλέπουμε.
Εύχομαι επιτέλους να έχουν αίσιο τέλος οι περιπέτειές του!
Ψυχουλίτσα μου!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Φεβ 21, 2018 9:08 pm

Στελλα τι να πω?καταλαβαινω τη λυπη και την αγωνια σου .Ετσι νιωθουμε ολοι ,οταν προκειται για ενα αγαπημενο πλασμα αλλα ξερεις και οι γιατροι ειναι ανθρωποι και μεσα απο προσωπικα προβληματα ,που τον τελευταιο καιρο ειναι πολλα σε ολους μας, δεν αντιδρουν οπως θα επρεπε.Αφου τον γνωριζεις και σε εχει βοηθησει στο παρελθον ,μηπως να το εβλεπες λιγο διαφορετικα?Τον τελευταιο καιρο εχω αναθεωρησει τις οξυτητες σε καποιες ασφαλως περιπτωσεις.Οχι σε ολες.Μακαρι το αγορακι να τα καταφερει ,αυτο εχει σημασια στην παρουσα φαση .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 3 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης