Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Σελίδα 4 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τετ Φεβ 21, 2018 9:45 pm

Δικαιολογημένη η οργή σου Στέλλα,αν μπορέσεις πάρε και μια δεύτερη γνώμη, το οικονομικά είναι ένα μεγάλο θέμα,δεν ξέρω γιατί τα τελευταία χρόνια κρίνω αυστηρά τους γιατρούς ως προς το πώς αντιμετωπίζουν τα αδέσποτα.Όλα να πάνε καλά και ο Μαξούλης να σταθεί πάλι δυνατός στα ποδαράκια του gatoula
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4+ το Μελιτάκι μου που ψάχνω ακόμα και ....κάμποσα αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Φεβ 21, 2018 10:07 pm

Προσπαθώ βρε Πέπη μου, αλλά κάποια πράγματα δεν δικαιολογούνται.
Είσαι γιατρός είσαι και άνθρωπος, δε λέω, πες χρόνια γνωριμίας, δεν ήθελε να πει όχι..
Όμως ρώτησα την Καθαρά Δευτέρα, είπα αν πάει στο ιατρείο να τον πάρει, αλλιώς θα τον κρατούσα άλλη μια μέρα.
Δεν είναι σε θέση να λειτουργήσει, ακριβώς αφού με ξέρει, θα ήταν σωστό να πει, δεν μπορώ αυτή τη περίοδο, να το δω αν είναι επείγον, αλλά δεν φιλοξενώ..κάτι ή ακόμη και το "ξέρεις δεν έχω την υπομονή να χειριστώ ένα γάτο μόνος μου, φέρτον εσύ να τον εξετάσουμε μαζί.." θα το δεχόμουν, γιατί ναι είναι ανθρώπινο να έχεις τα θέματά σου.
Τον πήρε και μου τον πέταξε.
Όσον αφορά τις συνθήκες υγιεινής, ποτέ δεν ήταν ο καλύτερος, είναι από εκείνους τους παλιούς, "σκληροπυρηνικούς" γιατρούς, αλλά ήξερε τι του γίνεται.
Όταν ο Αρουλίνης πέθαινε στα χέρια μου, μου έδινε οδηγίες για να κάνω ανάνηψη από το τηλέφωνο γιατί ήμαστε στη Χαλκιδική..εκείνος ήταν ο Άρης μου κι αυτός ένας αδέσποτος; Είναι ο Μαξούλης μου, το αξιολάτρευτο αγορίνι μου!
Τις γνώσεις του πάλι θα τις αναζητήσω δε λέω, ξέρω ότι μπορεί να τον χρειαστώ, γι'αυτό δεν το τράβηξα και συγκρατήθηκα, δε μίλησα απότομα ή όπως θα έπρεπε τέλοσπάντων δεδομένων των συνθηκών που το βρήκα το ζωντανό (ίσως γι'αυτό μου βγαίνει σε τέτοιο εκνευρισμό τώρα) όμως το αγορίνι μου εκεί θα μαράζωνε κι αν τα κατάφερνε στην ουσία μόνος του.

Με τη μητέρα μου αυτό σχολιάζουμε από τη στιγμή που τον πήραμε, ότι έτσι όπως τον είχε, εκεί στα χόρτα να τον άφηνα και να τον πρόσεχα ιδιαιτέρως, να φάει κτλ μέχρι να στιλωθεί λιγάκι πιο καλά θα ήταν.
Η κατάσταση που τον βρήκα ήταν τραγική επιεικώς, γι'αυτό τον πήρα.
Το οικονομικό το σκεφτόμουν κι αυτό πάααρα πολύ, γιατί οι κλινικές είναι γενικά πανάκριβες, αλλά πραγματικά δεν άντεχα να τον αφήσω εκεί.
Ήξερα ότι ακόμη και στην κατάστασή του, εφόσον έχει μόνο σπασίματα, καλύτερα στο δρόμο, παρά εκεί.

Τη διάγνωση ακόμη την εμπιστεύομαι όπως είπα, άρα δεδομένου ότι δεν είναι κάτι που χρήζει επέμβασης, αλλά θα δέσει μόνο του, νομίζω ότι είναι καλύτερα να πάει στην άλλη κλινική, όπου θα τον φροντίσουν.
Δεν ξέρω, σε τέτοια περίπτωση τι άλλο να κάνω;
Κάποιους από το προσωπικό στην κλινική που θα πάει τους έχω γνωρίσει, είναι κτηνιατρική μονάδα και πετ σοπ και χώροι εκπαίδευσης, τέλοσπαντων μια οργανωμένη μονάδα.
Είχα πάει για ψώνια εκεί την περίοδο που είχα θέματα με τη Μυτούλα κι επί τη ευκαιρία ρώτησα την κτηνιατρό τους..Πατούσαν αυτά που μου είπε, ότι είχε πει κι ο δικός μας, με την καθοδήγηση του οποίου τη συνέφερα, οπότε ελπίζω να είναι η καλύτερη επιλογή για το Μαξούλη.

Λίνα μου, κι εγώ προσπαθώ να έχω την αντιμετώπιση των αδεσπότων ως κριτήριο για τους γιατρούς, αλλά δυστυχώς τα φιλοζωικά τους αισθήματα δεν πάνε πάντα πακέτο με τις γνώσεις τους..
Όπως και να έχει το σημερινό μας ήταν πολύ τραβηγμένο, δεν έπρεπε να έχει συμβεί, ελπίζω να συνέλθει σύντομα ο άνθρωπος, γιατί αλλιώς είμαστε σε αναζήτηση κτηνιάτρου..πφφφ
Θα σκάσω σήμερα!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τετ Φεβ 21, 2018 11:18 pm

Στέλλα να σε ρωτήσω κάτι ?
Τον πληρώνεις το γιατρό για όλα αυτά τα γατάκια που πάς (έστω και με τιμή αδεσποτων) ?
Δε λέω φυσικά ότι αυτό δικαιολογεί τέτοια συμπεριφορά σε καμμία περίπτωση αλλά ίσως επειδή όπως λές έχει κάποια θέματα, να θεωρεί ι ότι δεν έχει χρόνο ή δε ξέρω τι.

Το οικονομικό ειναι ένα θέμα για όλους μας αλλά δε δικαιολογεί την αδιαφορία απο πλευράς του στο να του παρέχει την απαραίτητη ιατρική φροντίδα. Δε φτάνει μόνο η διάγνωση. Κι επειδή είναι αδέσποτο με καμμία έννοια δε σημαίνει ότι τον βρήκες έτσι όπως λές

Για το θέμα των γιατρών δε θα γράψω γιατί έχω δυστυχώς πολυ κακή εμπειρία και πάντα είμαι καχύποπτη και τείνω να ζητάω κι εγω δεύτερη γνώμη αν πρόκειται για κάτι σοβαρό.
Σίγουρα δεν είναι όλοι οι γιατροί για το ίδιο τσουβάλι, κι είναι κι αυτοί άνθρωποι δε λέω, αλλά αν είχες πάει ένα απ τα κορίτσια σου, σίγουρα δε θα συμπεριφερόταν έτσι.

Καλά έκανες και τον πήρες το γατούλη. τουλ εκεί θαχει φροντίδα για να αναρρώσει όπως πρέπει.

Αχ.. αυτή τη ζωή του δρόμου πόσο δύσκολη κι επικινδυνη είναι Sad

Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και το αγορίνι θα ξαναγίνει όπως πριν
Μακάρι νάχαν όλα τ' αδεσποτάκια τόση φροντίδα και αγάπη

Γράψε μας μόλις έχεις νεότερα.
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Φεβ 21, 2018 11:51 pm

Ναι πάντα τον πληρώνω, μόνο διαμονή δεν μου χρεώνει, που είναι πολύ σημαντικό. Ας πούμε ο Γλύκας είχε κάτσει κοντά 2 μήνες κι ο Βρωμύλ κόντεψε μήνα, οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι υπολογίσιμο το ποσό.
Παρόλα αυτά πάντα αφήνω παραπάνω χρήματα από αυτά που μου λέει, ακριβώς επειδή ξέρω ότι μου κάνει καλές τιμές και πάντα δίνω τροφές για όποιο ζώο πάω.
Να φανταστείτε του έδωσα Schesir και κροκέτες από τις δικές μου και μου λέει από το τηλέφωνο ακόμη "Περίεργο, κονσέρβα δεν έφαγε.."
Του είχε βάλει ρε παιδιά μια Rokus σκυλίσια! Δηλαδή βρε άνθρωπε τι τις έδωσα εγώ τις τροφές;
Του άνοιξα το τονάκι με το που πήγα και το καταβρόχθισε.
"Α, γι'αυτό δεν έτρωγε αυτή που του έβαλα"
Αυτή τη φορά δεν πήρε καθόλου χρήματα πάντως κι ήταν κι η μοναδική φορά που δεν άφησα κι εγώ.

Τα κορίτσια μου έμειναν στο παρελθόν ένα βράδυ μετά τη στείρωση και βεβαίως ήταν σε καλή κατάσταση όταν πήγα να τις πάρω.
Το δε Γλύκα, όταν τον πήγα, ακριβώς επειδή η ουρά πήγαινε για ακρωτηριασμό, αυτή ήταν η ασφαλής επιλογή, του είπα πριν φύγω, "Σαν να είναι ένα από τα κορίτσια μου..Αν η ουρά σώζεται να το προσπαθήσουμε" Κάθε βδομάδα ήμουν εκεί και τον έβγαζα με το μεγάλο το κλουβάκι με τις ρόδες στον ήλιο και παίζαμε..
Ε τη γλιτώσαμε την ουρά!
Γενικότερα δεν του παράτησα ποτέ ζώο, οπότε από όπου και να το πιάσω δεν μπορώ να το δικαιολογήσω.
Για να προσπεράσω τη σύγχυση, προσπαθώ απλά να σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή οι άνθρωποι κλατάρουν, τι άλλο..

Δεν ξέρω τι συνέβη αυτή τη φορά, ούτε πολλές λεπτομέρειες για τα θέματά του και δεν με αφορά η αλήθεια, αλλά ξέρω πως αυτό το γάτο τον πέταξε και δεν είχε το θάρρος να μου πει "Δεν μπορώ να αναλάβω", θα το σεβόμουν.
Από την άλλη, ξέρει ότι πάντα επισκέπτομαι αυτά που μένουν μέρες ή όποιο δεν μπορεί να χειριστεί πάω κι εγώ..δεν θα τον έβλεπα σε τι κατάσταση ήταν;
Εγώ του είχα μεγάλη εμπιστοσύνη, αλλά αυτή τη φορά κατάλαβα πως κάτι δεν πάει καθόλου καλά. Χθες το είχα όλο το βράδυ στο μυαλό μου κι έλεγα πως σίγουρα θα πάω να δω τι γίνεται..ευτυχώς ( ; ) που είδα τελικά!

Το θέμα είναι, να γίνει καλά ο Μαξούλης, το βασικότερο, και να βρω και μια εναλλακτική λύση σε γιατρό, γιατί είχα σημάδια από καιρό πως κάτι δεν είναι όπως στην αρχή, αλλά τώρα παράγινε, οπότε για πόσο ακόμα θα είναι ορθή η κρίση του δεν ξέρω.
Σε κάθε περίπτωση είναι καλοδεχούμενες οι προτάσεις με πμ για κτηνιάτρους στη Θεσσαλονίκη με δυνατότητα νοσηλείας.
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 5:34 am

Σας κούρασα λίγο με τον πόνο μου με τα του κτηνιάτρου, τι να κάνω, λέω τον καημό μου, αλλά τώρα μεταφέρω ευχάριστα νέα.

Άλλο ένα ξενύχτι, αλλά χαλάλι όταν πιάνει τόπο, μπήκα, βγήκα, καθάρισα, μαγείρεψα, πήγα σε 24ώρο μινι μάρκετ να πάρω ρύζι που δεν είχα και αισίως μπορώ να πω ότι ο Μαξούλης μπαίνει σε "σειρά" και δείχνει πολύ καλά σημάδια.
Καταρχάς μόλις ήρθαμε σπίτι ζωήρεψε κι αλώνισε όλο το δωμάτιο, το ένα ποδαράκι ακόμη το σέρνει αλλά το άλλο πατάει καλύτερα, έφαγε κοτόπουλο κονσέρβα με πρόσθετο νεράκι, τσιμπολόγησε και κροκέτα και κατάφερε να ανέβει ως και στο κρεβάτι!!!
Πιστεύω ότι έπαιξε το ρόλο του και το παυσίπονο βέβαια, αλλά το θέμα είναι ότι είναι από ζωηρός εώς κεφάτος θα έλεγα.
Χαιδεύεται, κάνει χαριτωμενιές και μάλιστα καθαρίζεται που και που.
Έκανα κι εγώ μια απόπειρα να τον καθαρίσω παραπάνω, είναι πρακτικά αδύνατο έτσι όπως έγινε το τρίχωμά του, οπότε λογικά τον μισό θα τον ξυρίσουν αύριο..Δεν θα τον ταλαιπωρήσω και με μπάνιο που έλεγα.
Του ξαναέβαλα πριν από καμιά ώρα πάλι λίγο κοτόπουλο κονσέρβα, μπερδεμένο με ρυζάκι & λίγο νερό, γιατί στο μπωλ του νερού δεν πάει με τίποτα. Πήρε ercefuryl & levure και τον πήγε μόνος του αμέσως μετά στην αμμολεκάνη, όπου έσκαψε μάλιστα!
Έτρεχα να βρω βραδιάτικα ρύζι, γιατί μου είπε ο γιατρός ότι έχει τρομερή διάρροια και λέω τόσο ταλαιπωρήθηκε να τον βοηθήσω όσο μπορώ, είδα τι έκανε..δεν είναι τόοοσο τρομερή διάρροια, αλλά έχει παράσιτα, εντάξει αναμενόμενο.

Θα τα καταφέρει ο Μαξούλης, το πιστεύω!

Άλλαξα 18 φορές ρούχα, άλλα έβαζα για να μπω στου Μαξ το δωμάτιο, άλλα έξω με τα κορίτσια, γιατί η αλήθεια είναι πως είναι πανβρώμικος ο κακομοίρης, έβαλα το Feliway, ψέκασα με τη βαλεριάνα, τον ξαναμάζεψα στο κλουβάκι και τον πήρα στο δικό μου δωμάτιο αναγκαστικά, γιατί κάτι γκρίνιες τις είχα με τις μυρωδιές..εγώ νομίζω ότι μετά από τόσες ώρες το συνήθισα..και τελικά τώρα ζούμε το 2ο μικρό θαύμα της ημέρας μετά το άλμα του Μαξ στο κρεβάτι, είναι στο κλουβάκι κάθεται ήρεμος και τα κορίτσια αν και ελαφρώς κουμπωμένα, ακόμη δεν έκαναν χιιι.
Ή ο Μαξ τους είναι πολύ συμπαθής ή τα Feliway, οι βαλεριάνες και οι απανωτές αλλαγές ρούχων τους το έφερε πιο γλυκά confused

Κλείνει θετικά η σημερινή ατελείωτη μέρα.
Σας ευχαριστούμε από τώρα για τις θετικές σκέψεις, φαίνεται να πιάνουν τόπο! Smile
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από dagger Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 1:14 pm

Περαστικα στον μαξουλη
Διαβαζω τακτικα το θεμα σου για τα αδεσποτακια σου , δεν απανταω συχνα λογω ελλειψης χρόνου  , ειχα και πολλά θεματακια με τα ματια της Ελπιδας ,τωρα ειναι καλα αλλα πηρα μεγαλη ταραχη εξ αιτιας της
Με το θεμα του κτηνιατρου σου ενα σοκ το επαθα .
Οσο για το θεμα της καθαριοτητας , εγω  δεν πηγαινω τα παιδακια μου σε κτηνιατρο που βρωμάει ο χωρος ή που γενικα δεν κοιταζει την καθαριοτητα   .
Ασε το αλλο που ηταν το ζωντανο μεσα στα κατρουλια του , ελεος δηλαδη , ελεος
Το γεγονος οτι αδιαφορησε  είναι για εμενα  αρκετα σημαντικός λόγος για να μην ξαναπας.
Να χεσω εγω τις καλες τιμές όταν διαβαζω αυτα που διαβαζω σημερα και που με εχουν κανει τρελή.
Τι παει να πει αδεσποτο ?
Αν δηλαδη εσυ δεν ανησυχουσες τι θα παθαινε ακομα το γατακι ?
Ημαρτον πια
dagger

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 13 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 2:19 pm

Σήμερα κάποιος θα τα ακούσει, ποιος θα είναι δεν ξέρω τελικά!
Κι επιτέλους τι θέμα υπάρχει με την περίθαλψη των γατών!
Γιατί με το που βλέπουν περιστατικό με γάτα και ειδικά αδέσποτη παθαίνουν;;

Πήγα στην υποτιθέμενη οργανωμένη κλινική κι αρχίσαμε πάλι..καταλάβαμε ότι είναι μόνο για φιλοξενία, η νοσηλεία είναι άλλο και χρεώνεται πιο ακριβά, πόσες μέρες θέλετε, δεν μπορώ να τον εξετάσω αυτή τη στιγμή και η κομμώτρια λείπει για να τον καθαρίσει...μπουρ μπουρ
Άκου φιλοξενία! Γιατί να θέλω να μου φιλοξενήσεις το αδέσποτο;; Έτσι για να αλλάξει περιβάλλον!
Της έδινα αναλυτικό ιστορικό, ποιος είναι, πως ζει, πως τον βρήκα, τι έκανα, που τον πήγα, πως κατέληξα εκεί κι όλα τα υπόλοιπα περί διαρροιών, τι έφαγε, που πήγε μόνος του στην άμμο..
Με διέκοπτε διαρκώς, παρόλο που της τα έλεγα με τη σειρά.
Της είπα μέχρι και μάρκα και δραστική ουσία από το παυσίπονο που πήρε εχθές, αναλυτικές δόσεις για ercefuryl κτλ..δηλαδή όλα αυτά δείχνουν έναν άνθρωπο που θα σου παρατήσει έναν αδέσποτο γάτο;
Αμφιβάλλω αν άκουσε τα μισά..στο τέλος αναφερόταν στο Μαξ, σαν να είναι θυληκιά, την ίδια ώρα που της προσδιόρισα μέχρι και μίνιμουμ ηλικία, τόσο αναλυτικά της τα είπα.
Τους πήγα Schesir, μου λένε με διάρροια ίσως θέλει κτηνιατρική..αδύνατο να συνεννοηθώ και για αυτό, όταν αυτή τη στιγμή δεν ξέρω ποιος θα δει το Μαξούλη και τι θα γίνει.
Τον έβαλαν σε κλουβάκι και μου είπαν θα επικοινωνήσουμε, "Έχουμε το τηλεφωνό σας.."
"Ναι θέλω και το δικό σας όμως, θα σας καλέσω το απόγευμα"
"Αν δεν είμαι εδώ θα σας μιλήσει ο τάδε.."
"Θα σας καλέσω στο κινητό να με ενημερώσετε ακριβώς"
"Θα σας πω να καλέσετε στο κατάστημα, εγώ 5 η ώρα σχολάω.."
"Να σας αφήσω μια προκαταβολή, τουλάχιστον για τον καλλωπισμό.."
"Μπα τι να μου αφήσετε, δεν ξέρω τι παίρνει η κομμώτρια.."
Θα τρελαθούμε δηλαδή!
Μπλέξαμε πάλι.
Και βιαζόμουν και πολύ, γιατί δεν είχα αμάξι, η μητέρα μου οριακά προλάβαινε τη δουλειά της.
Και τώρα μου είπαν ότι δεν έχουν ακτινολογικό..δηλαδή... mallia mallia astadiala Με δουλέυουν;!
Για την κατάσταση του ζώου, έχω ενημερώσει αναλυτικά, από εχθές στο αντίστοιχο κατάστημά τους στα δυτικά, γιατί ήταν δίπλα στη δουλειά και σταμάτησα να πάρω τροφές για το Μαξούλη κι είπα να κάνω μια ερώτηση.
Άφησα το τηλέφωνο μου, με πήραν και μου είπαν όλα εντάξει, σας περιμένουν αύριο το πρωί.

Δεν ξέρω..'Οσες φορές είχα βαρβάτα περιστατικά, είχα που να απευθυνθώ και μπορούσα να συνεννοηθώ.
Είναι τόσο δύσκολο να βρεις μια κλινική της προκοπής σε ολόκληρη πόλη;
Καμιά ιδέα ρε παιδιά από εσάς που γιατροπορεύετε χρόνια αδεσποτάκια;
Είναι σουρεαλιστική πια η κατάσταση!

Σπίτι μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να τον κρατήσω, αφενός μεν γιατί έχω τελικά πρόβλημα σοβαρό με τα κορίτσια, βιαστικά να φανώ αισιόδοξη, θα τα γράψω στο δικό τους θέμα, έχω και γκρίνιες διάφορες και το ακόμη πιο δύσκολο είναι το αυτονόητο δέσιμο. Αν ο Μαξ μείνει μέρες σπίτι μας, πως θα κατέβει ξανά κάτω; Από όλα τα στραβά αυτό είναι ίσως το μόνο που δεν μπορώ να διαχειριστώ.
Υποτίθεται πως τα αδεσποτάκια είναι και λίγο έξω από τα νερά τους όταν μπαίνουν σε ένα σπίτι..εγώ γιατί όποιο μάζεψα νιώθει αυτόματα σαν το σπίτι του και μετά ξεροσταλιάζει στην πόρτα της πολοικατοικίας, ζητώντας να μπει;

Στο σημείο αυτό θέλω να κάνω μια παράκληση, όποιος γνωρίζει κάποιο κτηνιατρείο με δυνατότητα φιλοξενίας από περιοχή Θεσσαλονίκης, ας μου στείλει ένα πμ, αν και πόσες φορές να τον αλλάξω περιβάλλον..
Όπου και να τον πάω αυτός μόνο εδώ παίρνει τα πάνω του.

Τέλος η σημαντικότερη έκκληση βοήθειας, αν κάποιος, από ανατολική Θεσσαλονίκη, μπορεί να τον φιλοξενήσει και απλά να του δώσει λίγα χάδια τις μέρες που θα είναι εκεί, θα είναι πολύ σημαντικό!
Το αναρτώ μόνο εδώ, ώστε αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει, να ξέρει ότι δεν θα του παρατήσουν ένα γάτο, τον φροντίζω 2 χρόνια κι θα αναλάβω όλα τα έξοδά του, τροφές κτλ.
Το πρόβλημά μας είναι ο χώρος. Μια φωλιά χρειάζεται και λίγα χάδια και θα αναρρώσει πιστεύω γρήγορα.

Όποιαδήποτε άλλη ιδέα, πρόταση καλοδεχούμενη, γιατί νομίζω ότι δε σκέφτομαι καθαρά πια.
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Leviathan Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 3:10 pm

Περαστικά σας, μακάρι να πάνε όλα καλά ...

Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 3:19 pm

Στέλλα όπως ακριβώς το έγραψες πιστεύω ο Μαξούλης αυτή τη στιγμή θέλει ένα ήρεμο περιβάλλον να μπορέσει να αναρρώσει για λίγες μέρες. Το να μείνει σε ένα κλουβί κτηνιατρείου δεν ξέρω δεν θα είναι ότι καλύτερο. Τηλέφωνο κάποιας φιλοζωικής Θεσσαλονίκη έχεις?H γατοομάδα Θεσσαλονίκης?Μήπως μπορούν να βοηθήσουν?Αθήνα έχουμε τις https://el-gr.facebook.com/ninelivesgreece/ίσως γνωρίζουν κάτι.
Τέλος αν κάποιο άτομο γνωρίζει έναν κτηνίατρο-άνθρωπο που να ασχολείται με τα αδέσποτα ίσως σε διαφωτίσει.Φαντάζομαι ότι πραγματικά είναι δύσκολο να μείνει προσωρινά σπίτι σου με τα κορίτσια να έχουν φρικάρει.Για τη διάρροια δοκίμασε τις id τις κονσερβούλες.
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Αριθμός γατουνίων : 4+ το Μελιτάκι μου που ψάχνω ακόμα και ....κάμποσα αδεσποτάκια
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 3:23 pm

Όταν μιλήσεις ξανά μαζί τους εξήγησε ότι αυτή δεν είναι συμπεριφορά, ότι τους έκανες σαφή τη θέση σου χθές κι ότι θα τους κάνεις δυσφήμιση και τα σχετικά.
Βάλε και καμμια φωνή παραπάνω και πές τους ότι θα τους ξεμπροστιάσεις μέσω φ/β ότι άλλα λένε ΚΑΙ ..... τελικά άλλα κάνουν.

Ελπίζω κάποιο μέλος από Θεσ/νίκη να μπορέσει να σε βοηθήσει με καμμιά κλινική της προκοπής για νοσηλεια ή έστω για φιλοξενία

Εγω όσα αδεσποτάκια έχω γιατροπορέψει (για στείρωση ή εμβόλια κλπ) τα αφήνω στη γιατρό μου (που ευτυχώς φιλοξενεί) και η χρέωση είναι 5 ευρώ την ημέρα, με τροφή και άμμο δικιά της. Πέρυσι που είχα στείλει ένα γατούλη για παραπάνω από ένα μήνα μούκανε καλύτερη τιμή, βέβαια εκεί πάω και τα δικά μου και της έχω στείλει ένα κάρο κόσμο. Τι να πώ, μη νομίζεις ότι κι εδώ είναι καλύτερα τα πράγματα. Δυσκολο να βρείς κάτι καλό και να μη το χρυσοπληρώσεις

Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά, που θα πάνε, αλλά μεχρι τότε θάχουν γίνει τα νεύρα σου κρόσσια.

Περιμένουμε νέα σου για το γατούλη

ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 3:50 pm

Είχα καλέσει και στο παρελθόν τη φιλοζωική της περιοχής για πιο απλό περιστατικό. Για την ακρίβεια χρειαζόμουν κυρίως μεταφορά, να το πιάσω δηλαδή και απλά να το πάνε στον κτηνιατρό τους, αλλά μου είπαν ξεκάθαρα ότι καθένας τους κάνει από μόνος του ότι μπορεί και δεν γίνεται κάτι. Μου έδωσαν απλά στοιχεία γιατρού που συνεργάζονται.
Θα ψάξω και αλλού να δω, θα επικοινωνήσω και με αυτούς που τον έχουν το απόγευμα και με κάποιους γνωστούς και βλέπουμε.

Ξέρω πως το καλύτερο θα ήταν ένα σπίτι και ηρεμία, προτιμώ κατά κάποιο τρόπο το κτηνιατρείο, γιατί θα είναι και γι'αυτόν καλύτερη η επιστροφή.
Θα είναι ελευθερία, όχι εγκατάλειψη.
Κι ένα δεκαήμερο να είναι μέχρι να πατήσει λίγο καλύτερα, μήνα περίπου θέλει για να δέσει, αλλά με κατάλληλες φροντίδες, βλέποντας την πρόοδο που έκανε 2 βράδια σπαστά που έμεινε μαζί μου, πιστεύω ότι 10, 15 μέρες, θα μπορεί να επιστρέψει κάτω.
Οι πρώτες μέρες είναι οι δύσκολες.

Έτσι όπως μου τα είπαν χθες χάρηκα τόσο πολύ, γιατί φάνταζε ιδανική περίπτωση.
Κλουβάκι μεν, να μη δεθεί πολύ με κάποιο σπίτι, ιατρική παρακολούθηση και κάποιες ώρες έξω σε ειδικά περιφραγμένο χώρο.
Σήμερα άλλαξε το τροπάρι.

Και να σας πω και το οξύμωρο; Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει ούτε ένα ευρώ για την κατάστασή του..
Τους ζητάω να τους πληρώσω και είναι ρε παιδιά λες και απλά όλοι αποφεύγουν να αναλάβουν αδέσποτο γάτο, δεν ξέρω τι γίνεται.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό.
Σήμερα θα μείνει εκεί και αύριο θα τον καθαρίσουν και θα τον κουρέψουν αναγκαστικά, ίσως τον εξετάσει κι η γιατρός τους.
Τους είπα να πληρώσω τη διαμονή και το κούρεμα τουλάχιστον που λογικά έχουν στανταρ τιμή και πάλι δεν πήραν χρήματα.
Ίσως πάλι να μη λένε, για να χρεώσουν ότι τους βολεύει όταν τον πάρω, τι να πω πια, έχω απηυδίσει.

Φυσικά και θα τους πω ΖΙΖΙΚΟS, δεν χρειάζεται καν να τους απειλήσεις νομίζω. Ποιος είναι υπεύθυνος για το ζώο που έφερα; Τι πάει να πει μιλάω με τον έναν και μια με τον άλλο. Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως υπάρχει τεράστια προκατάληψη με τα αδέσποτα γενικότερα. Κι εκεί που είναι τώρα ο Μαξούλης, αλλά και στο δικό μας γιατρό τους έχουν αφήσει ζώα που δεν πήραν ποτέ, αλλά νομίζω έχει διαφορά από τη στιγμή που το πας ακόμη.
Φαίνεται ότι το ζώο το ξέρω, το πονάω, ποιος τους δίνει τόσες λεπτομέρειες για την κατάσταση και το χαρακτήρα τους, πως να το χειριστούν και πόσοι τους τα πάνε με τις Schesir  τους μαζί δηλαδή; Αυτό με τρελαίνει, σαν άνθρωποι, σαν επιχειρηματίες ακόμη του χώρου δεν καταλαβαίνουν ότι το ζώο το νοιάζομαι και δεν έχει σημασία που ζει στο δρόμο; Ε γιατί κανείς δε λέει ξέρεις αναλαμβάνουμε υπεύθυνα με αυτό κι αυτό το κόστος, κάνουμε αυτά κι αυτά. Μπορώ έχει καλώς, δε μπορώ θα τον πάρω και θα βρω άλλη λύση, τι είναι το γατί μπαλάκι, φέρτε το σας περιμένουμε κι άντε μη πω..
Όπως κι εσύ, έτσι είχα κι εγώ το δικό μας, αλλά..έπαθε κλωνισμό ο άνθρωπος τι να πω, σε άβολη για εμάς στιγμή ομολογουμένως και τώρα τρέχουμε.

Θα σας τροφοδοτώ με νέα, γιατί είμαι να σκάσω.

Σπόιλερ:
Νιώθω και λίγο άσχημα για τη γκρίνια, το ποστ αυτό είναι κείμενα αγάπης, αλλά όπως είπα..να σκάσω είμαι!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Πεμ Φεβ 22, 2018 6:35 pm

Τι κατάσταση κουλη ειναι αυτή δεν μπορώ να καταλάβω. Κατα αρχας η συμπεριφορα του γιατρού απαράδεκτη και αδικαιολογητη σύμφωνα με την συμπεριφορα που έχει δειξει στο παρελθον τουλάχιστον. Εχει καποιο θέμα? διαφορετικα δεν εξηγειται. Με την κλινικη πιστέυω χειροτερα θα μπλέξεις στο τέλος και θα πληρώνεις ιστοριες χωρις αποτέλεσμα. Τι να παει να πει δεν εξετάζω το γατι λειπει η κομμώτρια, και χρεώνω καθε κινηση που θα κάνω. Εδω θελουμε επι της ουσιας περιθαλψη και οχι ενα πετ σοπ με ιατρεια που ειναι μεσα 40 που δεν μπορουν να λειτουργήσουν σε μια συνέχεια. Ακου δεν εχει η κλινικη ακτινολογικο. Βρε Στέλλα και συ που τον πηρες σπιτι γιαιτ απλά δεν τον απομονωνεις σε ένα δωματιο να μην έχει καμια επαφη με τα κοριτσια? Εχεις κα ιαλλα μετά. Μηπως απλα χρειάζεται διατροφη και ενα ασφαλές περιβάλλον να δεσει εκει το θεμα?
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Παρ Φεβ 23, 2018 10:17 pm

Gatoplikti αρχικά τον απομόνωσα σπίτι, αλλά ο χώρος στον οποίο μπορεί να απομονωθεί δεν χρησιμοποιείται από εμένα, οπότε το 2ο βράδυ που τον φιλοξένησα έμεινε στο δωμάτιο το δικό μου που όμως είναι το οχυρό των κοριτσιών, δεν ξεκολλάνε από εδώ μέσα. Εκεί που τον είχα μπορεί να μείνει κάποιες ώρες τη μέρα, αλλά όχι όλη τη μέρα και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.
Αν γινόταν δε θα το συζητούσα καν. Ακόμη κι αν τον πάρω τελικά σπίτι, είναι τεχνικά αδύνατο να μην είναι κάποιες ώρες στο δωμάτιο, ακόμη και στο κλουβί, τα κορίτσια ήταν έξαλλα..

Τα καλά νέα είναι ότι ο Μαξούλης θα αναρρώσει μάλλον εντελώς! Συμμαζεύτηκαν και οι διάρροιες.
Από εχθές ακόμη με πήρε τηλέφωνο ο κτηνίατρος που θα τον αναλάμβανε, ευτυχώς ήταν συνεννοήσιμος.
Τον κούρεψε όσο γινόταν, του έκανε ένα ράμμα στο πίσω πόδι που ήταν μικρή αλλά βαθιά η πληγούλα και τον ενυδάτωσε με ορό -επιτέλους- από τη Δευτέρα χτυπιέμαι να μπει ορός στο ζώο.
Αύριο θα τον κάνουν και μπάνιο.

Σήμερα πήγα να τον δω κι ενώ πήγα πολύ φορτωμένη, είχαν ήδη συμμαζευτεί και μου τα είπαν καλά.
Ο Μαξούλης ήταν πολύ πιο καθαρός, όπως και το κλουβί του, τον έβγαλα, τριγύρισε, χαιδεύτηκε και από την αγκαλιά ακόμη καταλάβαινα πως βάζει παραπάνω δύναμη στα πίσω ποδαράκια.

Όντως τα βασικά που χρειάζεται αυτή τη στιγμή είναι ηρεμία, τροφή και περιορισμός για να δέσει και παρακολούθηση ότι όλα επανέρχονται στα φυσιολογικά, κόπρανα κτλ.
Παίρνει και αντιβίωση, γιατί το τράυμα του ήταν βαθύ και μέσα στις διάρροιες και παυσίπονα βραδείας δράσης για να τον κρατήσουν.
Το αγόρι μου όταν μας βλέπει είναι όλο ζωή!
Θα μείνει εκεί μέχρι την Κυριακή και βλέπουμε. Ακόμη και σε σπίτι να είναι θέλει να είναι περιορισμένος, κάποιες ώρες να τις περνάει σε κλουβάκι, έτσι μου είπε ο γιατρός σήμερα, έτσι είχε πει κι ο δικός μας.
Εντάξει αν τον είχα εγώ θα τον είχα περιορισμένο στην αγκαλιά κι όχι σε κλουβί, αλλά τι να γίνει.

Φεύγοντας η κοπέλα που μάλλον είναι υπεύθυνη και είναι και αυτή που συμπαθώ εκεί μέσα, με ρώτησε αν είμαι ικανοποιημένη.
Εντάξει φαινόταν φροντισμένος, ήταν καθαρά, είχε ζέστη και προβλέπεται να τον μετακομίσουν σε μεγαλύτερο κλουβάκι για να χωράει και φωλίτσα και αμμολεκάνη. Με ρώτησε αν θέλω να του παρέχουν κάτι άλλο, ζήτησα απλά να τον κάνουν μπάνιο.
Δεν μύριζε τίποτα μέσα στο αναρρωτήριο.
Αυτά για αρχή μου φτάνουν.
Για άλλη μια φορά είπα να τους πληρώσω και δεν ήθελαν κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι για το τι θα ζητήσουν, αλλά τελοσπάντων, αυτή τη στιγμή χρειαζόμαστε όλοι λίγη ηρεμία, οπότε ως προσωρινή λύση είναι αξιοπρεπέστατη μετά από όσα πέρασε ο καλός μου κι εμείς μαζί του.

Έκανε μόνο έναν εμετό μετά τη χθεσινή νάρκωση και ευτυχώς που τον έκανε δηλαδή..Έβγαλε χόρτα και κλαδιά. Ένιωσα τέτοιο τσίμπημα..
Όπου κι αν ήταν πεσμένος τις προηγούμενες μέρες, έφαγε κυριολεκτικά ότι βρήκε για να επιβιώσει το μωρό μου.

Αυτά τα νέα του Μαξούλη.
Μόλις μαζεύτηκα κι εγώ, βρήκα κάποια τηλέφωνα από φιλοζωικές και θα στείλω μειλ για να ρωτήσω από σήμερα ακόμη, μη μείνει για αύριο και θα ρωτήσω και κάποιους γνωστούς μήπως μπορούν να τον φιλοξενήσουν, με δεδομένο ότι του παρέχω τα πάντα από τροφές και φάρμακα μέχρι άμμο.
Θα δούμε.

Αν όχι, μια λύση είναι αν κάνουν μια λογική τιμή να μείνει εκεί ως φιλοξενούμενος πια και με δεδομένο αυτό που μου είπαν στην αρχή, ότι δηλαδή θα βγαίνει και λίγο έξω και πηγαινοέρχομαι κι εγώ όσο συχνότερα γίνεται για να τον βλέπω ή αλλιώς θα μείνει σε εμάς και ξέρω γω.. θα συντηρήσω τη Γκρίνια με maalox. Από τη μία έχω τύψεις, από την άλλη λέω, ας είχαν όλα τα ζώα τέτοια προβλήματα. Δεν είναι μόνιμη κατάσταση, είναι κάποιες μέρες, είναι για καλό, θα το διαχειριστούμε.
Θα ασχοληθώ όσο περισσότερο γίνεται μαζί της, βρήκα και μια φωλιά υπερπαραγωγή πολύ ζεστή, αν θέλει να περνάει περισσότερο χρόνο στο μπαλκόνι που φάνηκε να νιώθει καλύτερα, τι να γίνει, κάπως θα τα βολέψουμε.

Τώρα όλα τα υπόλοιπα, γιατί δεν τον ήθελαν, γιατί ξίνισαν κτλ..
Δεν τα λατρεύουν όλοι όσοι εργάζονται στο χώρο..και κάποιες καταστάσεις για να τις χειριστείς προϋποθέτουν, όχι απλά αγάπη, αλλά πάθος.
Φανταστείτε έναν μακρύτριχο γάτο, με κολλημένες διάρροιες μέχρι και στο κεφάλι του και συσσωματώματα άμμου επάνω του..Σε κάποια σήμεία τα κόπρανα παρέμεναν υγρά, δεν στέγνωναν τόσα πολλά ήταν.
Μια κατάσταση απαράδεκτη, που όμως δεν μπορεί να τη χειριστεί ο καθένας, ακόμη κι αν αυτή είναι η δουλειά του..
Εγώ το Μαξ τον αγαπάω, όταν τον βρήκα έτσι, τον πήρα αγκαλιά δίχως δεύτερη σκέψη κι ας φρίκαρε ο γιατρός που με είδε.
Όταν το είδα έτσι, τα όλα τα υπόλοιπα ήταν δευτερεύοντα.
Η πρωινή γιατρός, γι'αυτό μάλλον δεν ήθελε να τον πλησιάσει και είχε όλο δουλειά.
Ευτυχώς ο απογευματινός έβαλε μπροστά τον επαγγελματισμό του.
Όσο για εμάς, βρώμισε όλο το σπίτι. Έπιανες τη μυρωδιά ακόμη κι αν περνούσες έξω από το κλειστό δωμάτιο..κάπως έτσι ξεκίνησαν οι γκρίνιες, που είναι λογικό σε ένα βαθμό.
Μπάνιο δεν μπορούσα να κάνω σε γάτο με τέτοιο τραυματισμό, οπότε..
Ότι μπόρεσα με γάντια, λίγο μαντηλάκια και ψαλίδι κι ότι έκανε μόνος του.
Ευτυχώς τον σουλούπωσαν κι ανάσανε λίγο το μωρό μου!

Συνειδητοποίησα άλλη μια φορά ότι πράγματι ο δικός μας γιατρός είναι πολύ έμπειρος, αλλά το 'χει χάσει τόσο πολύ..
Την Τετάρτη που πήγα και τελικά τον πήρα από εκεί, τον ψηλάφισε και μου λέει δεν έχει σπασμένο πόδι, έχει σπασμένη λεκάνη και μου έδειξε που ακριβώς. Του έκανε και την ακτινογραφία και ήταν όντως έτσι.
Ο γιατρός εκεί δεν μπορεί να το πει αυτό με ψηλάφιση, απλά συμφωνεί με τη διάγνωση με βάση τη γενική του εικόνα, ότι δηλαδή "χειρίζεται" τα ποδαράκια του.
Τελοσπάντων, συμφωνούν και οι δύο στην από δω και πέρα διαχείριση της κατάστασης, οπότε αναμένουμε πια την ταχύτερη δυνατή ανάρρωση για το αγορίνι μου!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Παρ Φεβ 23, 2018 10:37 pm

Με το καλο η αναρρωση του heart heart
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Παρ Φεβ 23, 2018 10:50 pm

Ευχαριστούμε πολύ πολύ! Smile
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Σαβ Φεβ 24, 2018 10:28 am

Όλα θα πάνε καλά πιστεύω, βρέθηκε μια άκρη η επιμονή και υπομονή κάνει θαύματα.Ήταν πολύ τυχερός ο Μαξούλης Στέλλα που βρέθηκε κοντά σου  gatoula θα περάσει γρήγορα κι αυτή η περιπέτεια.
Πολύ θετική ενέργεια απ'όλο το γατόσπιτο, εννοείται την έχεις και περαστικούλια!!!!!!
flower flower flower flower flower
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Leviathan Την / Το Σαβ Φεβ 24, 2018 11:07 pm

Περαστικά κι αγύριστα να είναι !

mati mati mati mati mati
Leviathan
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Κόκκορας
Τόπος : Κάπου στον κόσμο μου.
Αριθμός γατουνίων : x + 2 που είναι πλέον μακρυά μου ...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κανένας.
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Είμαι υπερπλήρης.
Motto : ...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2014
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Φεβ 26, 2018 3:23 pm

Σας ευχαριστούμε όλους πάρα πολύ για τις ευχές!
Το αγόρι μας βελτιώνεται κάθε μέρα, θα αναρρώσει!

Θα τον έχω στην κλινική μάλλον μέχρι την Τετάρτη, ακόμη αναζητώ φιλοξενία.
Από τη γατοομάδα Θεσσαλονίκης μου απάντησαν άμεσα, αλλά είνα πλήρεις.
Πρότειναν τη λύση της πανσιόν, όπου πήγανε κι εκείνοι κάποια γατάκια.
Πρέπει να τους στείλω βέβαια στο facebook για τη λίστα με τις πανσιον κι εγώ δεν έχω.., αλλά εντάξει θα βρούμε άκρη. Θα βάλω τον αδερφό μου να στείλει το βράδυ να ρωτήσει.
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Φεβ 28, 2018 4:27 pm

Πήγα να δω το Μαξούλη τη Δευτέρα το απόγευμα. Οι συνθήκες είναι αρκετά καλές κι ο Μαξ είναι πλέον σε μεγάλο κλουβάκι που χωράει και αμμολεκάνη και φωλίτσα.
Θα ξαναπάω σήμερα να του πάω και μια φωλιά, μήπως και σταματήσει να κοιμάται στην άμμο.
Μοιάζει πολύ φοβισμένος, αλλά εξακολουθεί να δείχνει τον υπέροχο χαρακτήρα του. Ψιλοαγριεύει κλασσικά μόνο στο γιατρό, αλλά μου είπαν ότι ήταν τέλειος στην κοπέλα που τον έκανε μπάνιο. Όλο αγάπες, δεν χρειάστηκε καν ηρεμιστικό.
Σαν γιατροί δεν με πείθουν πολύ η αλήθεια είναι, αλλά τέλοσπαντων, τρώει, πίνει είναι κάπου ευρύχωρα, τι να κάνουμε..
Πηγαινοερχόμαστε επισκέψεις. Τη Δευτέρα τον είχαμε αγκαλιά και καθόμασταν έξω στην αίθουσα αναμονής, όλο γουργουρητά και πατούσια!
Τον αφήσαμε και λίγο να τριγυρίσει. Είναι υπέροχος, τον φωνάζεις απλά κι επιστρέφει πάλι για αγκαλιά..τι γατούλης!
Δείχνει να πονάει στην κοιλιά του, το διαπίστωσα κι εγώ όταν τον μάζεψα το πρώτο βράδυ..μπορεί να είναι λέει ανακλαστικός ο πόνος από την περιοχή της λεκάνης, όπως είπα δεν με πείθουν και πολύ κι ανησυχώ λιγάκι. Με παρηγορεί ωστόσο το γεγονός πως έχουν περάσει μέρες από το ατύχημα κι εν τέλει αν ήταν κάτι σοβαρό εσωτερικά θα είχε θέμα..
Επίσης υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει ψώρα στα αυτάκια, εγώ είπα να τα κοιτάξουν, γιατί κάτι δεν μου άρεζε, αλλά τέλοσπαντων είναι το τελευταίο αυτή τη στιγμή.
Περπατά σε γενικές γραμμές πολύ καλύτερα, αλλά το ένα το ποδαράκι δεν εξελίσσεται όπως ήλπιζα, το πατάει μεν αλλά το σέρνει δεν το πολυχρησιμοποιεί. Ο γιατρός εκεί λέει είναι νωρίς.

Μου απάντησαν περίπου 5 φιλοζωικές και είναι όλες πλήρεις. Μου πρότειναν κάποιες εναλλακτικές, άλλοι κτηνιάτρους, άλλοι πανσιόν κι άλλοι να αναζητήσω φιλοξενία στο facebook.
Έχω να ρωτήσω άλλα δύο άτομα, μήπως είναι διαθέσιμα. Να σας πω την αλήθεια έχω μια ελπίδα ότι κάποιο από αυτά αν δεχτεί να τον φιλοξενήσει, θα τον αγαπήσει και μπορεί να τον κρατήσει.
Το συζητούσα και με τη γειτόνισα που έψαξε κι αυτή άτομα.
Η ανάρρωσή του θα πάρει καιρό, οπότε μήπως είναι καλύτερα από το κλουβί έξω που θα το δει σαν ελευθερία; Μη μάθει σε σπίτι και μετά ξανά στο δρόμο.
Είμαι βέβαιη πως αν τον είχα εγώ θα αλώνιζε τώρα, εγλιματίστηκε απευθείας στο περιβάλλον του σπιτιού.
Αυτά τα νέα του Μαξούλη, ανυπομονώ να τον ξαναδώ σήμερα!
Θα σας μεταφέρω νέα του!

Τα κάπως αστεία νέα μας..
Belezza σε νιώσαμε! Άρχισαν κι εδώ τα δώρα!
Το σκηνικό,
Είμαστε στην αναμονή για να δούμε το Μαξούλη με τον αδερφό μου
"Ωχ ξέχασα να σου πω, τα μωρά σου σου έφεραν δώρο ποντικάκι!"
Εγκεφαλικό εγώ!
"Τι;; Καλά δε το μάζεψες;" Αν το έβλεπε κάποιος από την οικοδομή θα είχαμε σοβαρό θέμα.
Το είχαν αφήσει δίπλα στο πατάκι της εισόδου..σμπαραλιασμένο προφανώς..
Ανέβαινε λέει άλλο άτομο πίσω του και δεν πρόλαβε, απλά το έκανε λίγο στη άκρη να μη το δουν και μετά το ξέχασε να μου το πει!!!
Τηλέφωνο στη μητέρα μου την ίδια ώρα..αυτό κι αυτό, κατέβα τώρα..
Κατέβηκε η γυναίκα τι να κάνει και μου λέει ότι υποπτέυεται το Γλύκα.
Μόλις κατέβηκε να το μαζέψει, εμφανίστηκε ο Γλύκας (ήταν πολύ νωρίς για να τριγυρνάει στην είσοδο) και ήταν όλο χαρές και καμάρι.
Του μιλούσε και τρεμόπαιζε την ουρίτσα περήφανα!
Αν και δεν θα διαπιστώσουμε με σιγουριά ποιο είναι το γενναιόδωρο γατίνι, ο Γλύκας είναι νούμερο 1 ύποπτος αυτή τη στιγμή.
Ελπίζω ότι δεν το είδε κανείς και ότι δεν θα επαναληφθεί σύντομα, θα έχουμε θέμα!
Επίσης μην αναβαθμίσουν το μέγεθος των θηραμάτων..Παλιότερα είχα βρει μια κακομοίρα τεράστια καρακάξα αποκεφαλισμένη, δίπλα στα πιατάκια τους..Και μια αποκεφαλισμένη καρακάξα δίπλα στο πατάκι της εισόδου δεν περνά απαρατήρητη!
Κατέβηκα κι εγώ μετά το βράδυ και καθάρισα λίγο καλύτερα..
Ευτυχώς φτηνά τη γλιτώσαμε!

Και τα "ζόρικα" νέα μας..
Το Τσαούσι μου δεν το βρίσκω. Την έψαξα, τη φωνάζω κάθε βράδυ, τίποτα. Ποτέ δεν έχει λείψει τόσο, είναι η μόνη τόσο δεμένη με το σημείο της και δεν τριγυρνούσε να τσιμπολογήσει στα άλλα σημεία ταϊσματος, όπως τα υπόλοιπα. Ανησυχώ πολύ. Δεύτερη εβδομάδα που λείπει το κοριτσάκι μου το τρυφερό.
Επίσης 3η μέρα που λείπει ο Κλωνάκος. Είχε μείνει μόνο αυτός σε εκείνο το σημείο τελευταία No
Το μπερμπαντόγατο αυτό έτυχε να λείψει ξανά, αλλά φοβάμαι γιατί είναι αρκετά κοινωνικός γατούλης, μήπως απουσία της παρέας του, αποφάσισε να ψάξει άλλη.
Είναι πάντως θλιβερό, το σημείο είναι τελείως άδειο εδώ και 3 μέρες.
Πριν από 2μιση χρόνια ζούσαν 4 μικρά μαζί, ο μπαμπάς του Κλώνου που τα πρόσεχε και πολύ σύντομα εντάχθηκε κι ο Μαξούλης.
Τώρα λείπουν, σε 2μίση μόλις χρόνια.
Με πειράζει..Με στενοχωρεί.

Θα κλείσω όμως με αισιόδοξα σχόλια,
Με κάλεσαν από τη φιλοζωική της περιοχής για να με ρωτήσουν τι και πως και αφού διαπίστωσαν σε ποια περιοχή μένω μου λέει τελευταία μαζέψαμε μια γατούλα από εκεί, τραυματισμένη από σκύλο, θα μείνει παράλυτη..
Ζήτησα περιγραφή της γατούλας, αφού ψάχνω το Τσαούσι, αλλά και το Γουργουρίνι μου αγνοείται από της 22 Ιουλίου.
Τριχρωμούλα, μικροκαμωμένη με αρκετό άσπρο, εξαιρετικού χαρακτήρα..
Μου κόπηκαν τα πόδια.
Δεν ήταν το Τσαούσι, ούτε το Γουργουρινάκι μου είδα φωτογραφίες.
Η τυχερή-ατυχη μικρούλα όμως παρά το γεγονός ότι έμεινε παράλυτη και χρειάζεται άδεισμα της κύστης, υιοθετήθηκε από την αδερφή της κτηνιάτρου που της παρείχε τις πρώτες βοήθειες! Πόσο υπέροχο!
Να αυτά είναι που σε κάνουν λίγο να αισιοδοξείς και να λες υπάρχει και κάτι όμορφο εκεί έξω!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τετ Φεβ 28, 2018 11:19 pm

Μακάρι να είναι τυχερός ο Μαξούλης να βρεθεί γρήγορα ένα καλό σπιτάκι για φιλοξενία και ακόμη καλύτερα να είναι μόνιμο! gatoula
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 3:34 am

Ο Μαξούλης έχει γίνει μασκότ στην κλινική που νοσηλεύεται!
Όλοι έχουν να λένε για τον εξαιρετικό του χαρακτήρα, όλοι ρωτάνε κι άρχισαν να δραστηριοποιούνται για να τον προωθήσουν για να βρει μόνιμο σπιτάκι! fancat
Τέτοιο πλάσμα!
Σήμερα πρώτη φορά πάτησε για λίγο καλά το ποδαράκι που έσερνε, τη Δευτέρα δεν το πατούσε.
Είναι μια γλύκα αυτός ο γάτος! Πατούσια, χαρές..
Σήμερα όταν τον βρήκα δεν κοιμόταν μέσα στην άμμο, άρα του φέρονται πράγματι καλά και χαλάρωσε το πουλάκι μου. Κάναμε αγκαλιές, γυρίσαμε όλο το κτηνιατρείο και το χώρο αναμονής και όταν τον επέστρεψα στην αίθουσα που είναι τα κλουβάκια, απλά μπήκε μέσα, κατάλαβε πως τον χαιρετώ, πήγε στο νερό του, θρονιάστηκε στο μαξιλάρι που του πήρα και άρχισε καθαριότητα..πολύ άνετος τύπος αυτό το αγόρι!
Για λίγη ώρα άρχισαν να τον βγάζουν κι οι υπεύθυνοι εκεί εκτός κλουβιού και ο κύριος ακόμη και παραπατώντας κόβει βόλτες! Του γαυγίζουν σκυλιά, άλλος κόσμος μπαινοβγαίνει, αυτός απόλυτα ήρεμος.
Μας έχει εντυπωσιάσει όλους! Το ήξερα ότι έχει υπέροχο χρακτήρα, αλλά τόσο πολύ; Ένας γάτος μάλαμα!
Σήμερα του έκανε μια ένεση και μας είπε ότι τσούζει πολύ..
Κιχ δεν έκανε, δεν κουνήθηκε.
Ο γιατρός μας κοίταξε απορημένος, "Ρε παιδιά, πρέπει όντως να βρούμε σπίτι σ'αυτό το γάτο!"
"Αν το φάρμακο αυτό το χορηγούσα στο σκυλάκι που μόλις έφυγε θα έκλαιγε μισή ώρα!"

Οι πρώτες φωτογραφικές απόπειρες, δε σταματούσε να τρίβεται και να κάνει χαριτωμενιές. Αυτές είναι οι καλύτερες που βγήκαν.
Θα ακολουθήσουν κι άλλες!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 10:31 am

Άλλη μια επιβεβαίωση για το πόσο γλυκά πλάσματα είναι τα ασπρομαυράκια-μαυροασπράκια!!!!!!!!!!
Τα λατρεύω...
heart heart heart heart heart heart
Μακάρι να βρεθεί το καλύτερο, μετά από εσάς, για τον Μαξούλη σύντομα!!!!
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 11:25 am

Αχ.. τι καλός γατούλης και πόσο όμορφος heart heart heart heart
Λιώνω με τις περιγραφές σου και τη φροντίδα που του παρέχεις.
Τον έχω ήδη καταλατρέψει  heart  heart  heart  heart  heart  heart  heart

Είναι απλά υπέροχος και το μονο σιγουρο είναι ότι ΔΕΝ είναι για το δρόμο.

Είμαι σίγουρη ότι αν βρεθεί φιλοξενία θα τον λατρέψουν. ΕΙΜΑΙ σίγουρη.
Εύχομαι τα καλύτερα για το Μαξούλη.
Να αναρρώσει τελειως και να βρεί ένα σπιτάκι. Το αξιζει τόσο πολύ.

luck luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck

Πόσα τέτοια διαμάντια ρε γμτ χαμένα στους δρόμους No
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 12:43 pm

Ευχαριστούμε πολύ πολύ!
Συνεχίστε τις θετικές σκέψεις, σήμερα είμαι αισιόδοξη, αυτό το αγόρι πρέπει να βρει σπίτι!
Θα το προσπαθούμε μέχρι να βρεθεί!
Ακόμη κι αν αναρρώσει εκεί, αν επιστρέψει κάτω, θα συνεχίσω να προσπαθώ να του βρω σπιτάκι.
Αυτός ο γατούλης καλά να είναι, κάποια στιγμή θα χουζουρέψει σε καναπέδες!

Ποια ψυχούλα δεν αξίζει ένα σπίτι με αγάπη;!
Είναι όμως πράγματι μερικά πλάσματα, που σε συγκλονίζουν είτε με το χαρακτήρα τους, είτε με τους αγώνες που έδωσαν κι όσαν πέρασαν..
Ο Μαξούλης ανήκει πια και στις δύο κατηγορίες!
Έκλεισε, άλλος ένας γάτος ΕΡΩΤΑΣ!
Θα πάω ξανά να τον δω την Παρασκευή. Τώρα θα κάνουμε προσθήκες στο κλουβάκι-σπιτάκι, θα κρεμάσουμε και φτερά, γιατί είναι και παιχνιδιάρης ο άτιμος μέσα σε όλα τα υπόλοιπα καλά του!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 12:53 pm

Ποια ψυχούλα δεν αξίζει ένα σπίτι με αγάπη;!
Είναι όμως πράγματι μερικά πλάσματα, που σε συγκλονίζουν είτε με το χαρακτήρα τους, είτε με τους αγώνες που έδωσαν κι όσαν πέρασαν..

Embarassed

Πόσο δίκιο έχεις....

αχ. να μπορούσαν όλα νάχουν ένα σπιτικό, φροντιδα και αγάπη Embarassed
να μην υπάρχουν πονεμένα, φοβισμένα, δυστυχισμένα πλάσματα Sad

στέλνουμε όλη μας τη θετική ενέργεια mati mati

κι εύχομαι ολόψυχα οι επόμενες φωτο του Μαξούλη νάναι πάνω σε καναπέδες και μαξιλάρες flower  flower

Όλα θα πάνε καλά

luck luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck  luck
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Πεμ Μαρ 01, 2018 1:27 pm

oksmily3 oksmily3 oksmily3

Τι ομορφες εξελιξεις και ενα πλάσμα που με τον χαρακτήρα του κανεις τους ανθρώπους να ξεπερνάνε τις τυπικες διαδικασιες μια κλινικης και να γινονται ολοι ένα σωμα να βοηθήσουν και να του βρουν σπιτάκι!!
Ολοι μας την θετική ενεργεια!! luck luck luck luck
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Παρ Μαρ 02, 2018 9:26 pm

Τις καλυτερες ευχες και απο μενα .Να πανε ολα καλα και συντομα να βρεθει το καλυτερο σπιτακι .ειναι κουκλος ο μαξουλης και πιστευω πως οποιος τον υιοθετησει θα τον λατρεψει. oksmily3 oksmily3 oksmily3 kissss
Ωστε λαβατε και τα δωρακια σας απο το γλυκα ε??? happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 04, 2018 4:53 am

Δεν έχω λόγια..Πριν από λίγο..

Στην τέντα των από κάτω.

Μπομπάκι και Τάκης, όσο πιο κοντά στο μπαλκόνι μας μπόρεσαν να φτάσουν!
Μοιάζουν να κοιμούνται τόσο ήρεμα!
Ανάμεικτο συναίσθημα...
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Μαρ 04, 2018 12:42 pm

Μπορουν να κατεβουν απο εκει? δεν βλεπω καλα απο τη φωτογραφια.
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Μαρ 04, 2018 6:20 pm

Ναι,τώρα που το βρήκαν μια χαρά ανεβοκατεβαίνουν, πάρτυ κάνουν εκεί!
Την πρώτη φορά που τα είδα έπαθα ενα σοκ,αλλα τώρα ειδικά ο Τάκης κάθεται συνέχεια εκεί Smile
Προσπαθούν να φτάσουν σε μας τα γλυκουλια..
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από ZIZIKOS Την / Το Τρι Μαρ 06, 2018 11:22 am

Πλησιάζουν εκεί που ξέρουν ότι τα φροντίζουν oksmily3 oksmily3

Ξέρουν αυτά ...

Με το Μαξούλη τι έγινε πως πάει ????
ZIZIKOS

Θηλυκό
Τίγρης
Mood :

Δημοσίευση από Lina Την / Το Τρι Μαρ 06, 2018 11:56 am

Σίγουρα νιώθουν πιο κοντά σας και απολαμβάνουν ήλιο, ξέρουν αυτά!
Ο Μαξούλης?
Lina

Θηλυκό
Γάτα
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 3:58 am

O Μαξούλης πάει καλά, σταδιακά βελτιώνεται.
Δεν μπόρεσεα δυστυχώς να τον δω τη Δευτέρα, αλλά πήγε ο αδερφός μου. Χαρές και γουργουρητά!
Βρίσκει τον τσαχπίνικο καταφερτζή εαυτό του ο καλός μου.
Επίσης κι αυτή τη φορά όλοι όσοι δουλεύουν εκεί σχολίασαν το χαρακτήρα του.
"Τι γάτος!" Συμφιλιώθηκε και με το γιατρό του και κάνει παντού αγάπες.

Μια φωτογραφία της προκοπής δεν μπορέσαμε να βγάλουμε, αλλά τον προωθούμε όσο πιο ενεργά γίνεται σε γνωστούς, φίλους και γνωστούς φίλων και πάει λέγοντας, ώστε να παινεύουμε το χαρακτήρα του.
Που και που είμαι ακόμη αισιόδοξη, αλλά γενικά έχω αρχίσει να στενοχωρίεμαι με την ιδέα πως θα επιστρέψει έξω..
Κάθε φορά που πάω και μου κάνει τα χάδια του, το σφίξιμο μεγαλώνει.

Έχω κάποιες αμφιβολίες με το γιατρό εκεί. Όπως είχα ξαναγράψει, δεν τον εμπιστεύομαι και πολύ. Πονάει ακόμη σε ένα σημείο στην κοιλιά του αρκετά, φαίνεται, εγώ εντόπισα και το σημείο.
Ο γιατρός λέει είτε πρόκειται για ανακλαστικό πόνο ή αν έχει κάποιο αιμάτωμα εσωτερικό θα πάρει καιρό να απορροφηθεί..
Το ότι δεν έχουν εξοπλισμό για να ελεγθούν κάποια πράγματα δεν είναι καλό, αλλά είχε γίνει πια μπαλάκι ο γατούλης και οι συνθήκες διαμονής είναι πάρα πολύ καλές, οπότε μείναμε εκεί τελικά.

Θα σας ζητήσω άλλη μια φορά, εσείς που παρακολουθείτε το ποστ, αν έχετε κάποιο γνωστό που να ενδιαφέρεται να υιοθετήσει γατούλη, ας σκεφτεί το Μαξ, είναι ένας γάτος "έτοιμος" για σπίτι, ότι πρέπει ακόμη και για άπειρο ιδιοκτήτη.
Προσεχώς θα φτιάξω και την "επίσημη" αγγελία του, αν μας αφήσει να τον φωτογραφίσουμε! Laughing
Λίγο Μαξούλης ακόμη,
heart

Οι ιστορίες μας βέβαια δε σταματούν στο Μαξούλη, καλώς και κακώς..
Η Τσαούσα μου δεν έχει φανεί τόσες μέρες..Τίποτα, τη φώναξα, την έψαξα..
Το 3ο σημείο συνάντησης ερήμωσε.
Με 5 μικρά γατάκια ξεκίνησε πριν από 2μιση χρόνια κι έμεινε μόνο ο Κλωνάκος πια. Μου κακοφαίνεται. Όταν ξεκίνησα να τα φροντίζω ήξερα πως θα έρθει η ώρα που θα έχουμε απώλειες.
Όταν όμως δεθήκαμε περισσότερο, έτεινα να το αγνοώ η αλήθεια είναι.
"Έλα μωρέ, ήσυχη γειτονιά, καλοζωισμένα ζώα.."
Ο Κλωνάκος έχει μια συστολή πια. Με τα αδέρφια του ήταν δεμένο γατίνι, τα φρόντιζε και τώρα είναι μόνος. Λείπει κι ο Μαξ ο μέντοράς του.

Κι έχουμε κι άλλο τραυματία. Έναν γατούλη που συχνάζει παρακάτω και τον ταϊζουν αλλού, ας τον πούμε Φάνη, αφού μάλλον θα μείνει, τον βλέπω προσπαθεί εδώ και μέρες να ενταχθεί. Έχει χτυπήσει σε γατοκαυγά όμως, όπως ο Τιτάνας, κι έχει μια πληγή με πύον απαίσια. Σήμερα τον είδα. Τον ταίσα όσο καλύτερα γινόταν και αύριο θα ξεκινήσω αντιβίωση, μήπως και γλιτώσουμε το γιατρό..

Κι είχαμε κι άλλο καινούργιο κορίτσι, που δεν πρόλαβα μ'αυτά και μ'εκεινα να σας συστήσω. Την Κούλα, καθαρά τρίχρωμα μορίβα όπως η Κάλι, μαύρη μυτούλα, όπως η Μυτούλα. Ήρθε κι αποφάσισε να μείνει κι αυτή η κυρία. Έχει περίπου 1 μήνα. Την είχα δει παλιότερα που δεν πλησίαζε, την κυνηγούσαν αρσενικά και σίγουρα ζευγάρωσε, οπότε η φουσκωμένη της κοιλίτσα όταν αποφάσισε να εγκατασταθεί δεν με προβλημάτισε.
Όταν πια χαιδεύτηκε όμως, διαπίστωσα πως η κοιλίτσα της δεν έμοιαζε με εγκυμοσύνης..Φφφ μην επεκταθώ, έχει δυο μέρες να φανεί. Κι όλο έλεγα να πάμε στο γιατρό, αλλά με το Μαξ να νοσηλεύεται ήταν δύσκολο..

Κι η κολλητή μου η Μυτούλα άρχισε πάλι τα περίεργα με το φαγητό, πάει κι έρχεται, δεν νιαουρίζει καλά. Ακούγεται βραχνιασμένη. Μύξες, βήχα κτλ δεν έχει, αλλά έχει αλλάξει το νιαουρισμά της που ήταν πολύ χαρακτηριστικό.
Δεν προλαβαίνονται.
Και βλέπω τη συνολική εικόνα της γατοομάδας. Τα προβλήματα υγείας, τους τραυματισμούς, τους φόβους, τους καυγάδες.
Το κοπάδι μοιάζει να παραπαίει, έχασε το φρίγος του. Αναρωτιέμαι πάλι, αυτή είναι η διάρκεια ζωής έξω; Στα 3 χρόνια αρχίζουν οι απώλειες;
Ούτε να το σκέφτομαι!

Έχουμε και τα καλά μας όμως.
Επέστρεψε στη βάση για αρκετές μέρες ο Σποράκος μου! Έφυγε πάλι το σκασμένο, αλλά τουλάχιστον είναι καλά και ξέρει να επιστρέφει.

Επίσης ο καινούργιος κολλητός πια, ο Χοντρός μου, πέραν του ότι αποζητά χάδια σε κάθε ευκαιρία και δείχνει απόλυτη εμπιστοσύνη, σήμερα πρώτη φορά μου γουργούρισε!!! lipothymia

Και το μικρό θαύμα της προηγούμενης εβδομάδας..
Θυμάστε τον Τιτάνα; Το γάταρο το βαρβάτο, τον απλησίαστο, τον κούκλο που δεν έτρωγε με τίποτα κονσέρβα και τρωγόμουν πως θα του δώσω αντιβίωση; Laughing
Ε, αποφάσισε κι αυτός να γίνει μόνιμος. Κι όχι απλά εγκαταστάθηκε, άρχισε και προσπάθειες επικοινωνίας με γλυκά νιαουρίσματα και..... μου έκανε κουτουλίτσα!!Και τώρα τον χαιδέυω κιόλας elephantrun
Ο Τιτάνας, είναι από τους γάτους που δεν πίστευα πως θα συσφίξουμε σχέσεις. Κι όμως, τώρα με φωνάζει, με ψάχνει και τρώει και τα πάντα!

Το συμπέρασμα από τις τελευταίες μου γατοσυναναστροφές: Όσο πιο βαρβάτος ο γάτος, τόσο πιο αστείο το νιαούρισμα του, έτσι? Ο Τιτάνας κάνει σαν γατάκι νιάνιαρο! Ομοίως οι υπόλοιποι τεράστιοι..Μπομπ, εσένα λέω. Αταίριαστο το κάλεσμα τους με την όψη τους!

Ο "νονός" της γειτονιάς (κι αναφέρομαι πάντα στον Μπράντο, ως νονό όταν μιλάω για τον Τιτάνα Laughing ) μου κάνει χαριτωμενιές..και γιατί "νονός"...ωωω, έχω ιστορίες να γράφω για τα προ συμφιλίωσης κατορθώματά του! Smile

Τα βράδια μαζί τους είναι γεμάτα πάντα, τόσες ιστορίες, ποια να πρωτοπείς..

Αχ, να είναι όλα τους καλά θέλω!

Κλείνω όμορφα με φωτογραφικό αφιέρωμα και προσπάθειες για θετικές σκέψεις!

Γλύκας & Μυτούλα, τα λατρεμένα μου!

Βρωμύλ, άρχοντας πια!

Σίσσυ, η πιο κομψή κυρία της ομάδας! Πάντα γλυκιά, πάντα τσαχπίνα, πάντα τρυφερή και ήρεμη!
Stella M.

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 2:48 pm

heart heart heart heart heart heart
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Τετ Μαρ 07, 2018 10:25 pm

mati mati kissss kissss
belezza

Θηλυκό
Σκύλος