gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 12 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από dagger Πεμ Μαρ 28, 2019 1:50 pm

Stella M. έγραψε:Ναι, ναι! Μας έρχεται συχνά πυκνά, έγινε φιλαράκι!

Νομίζω πως τον στείρωσαν κιόλας αν και δε μ'αφήνει καλά να δω, είναι πάντα πιο επιφυλακτικός. Δεν κυνηγά πλέον θηλυκές πάντως.
Όμως έρχεται συχνά πυκνά, έγινε ένας γεροδεμένος γατούλης κι έκανε φίλους.
Παίζει με το Μιλού πολύ, κυνηγάει, σκαρφαλώνει σε δέντρα και μάλλον με τα κρύα τον αφήνουν να μπει μέσα.
Είναι γυαλιστερός και σχεδόν παχουλούλης.

Τυχερό γατίδιο!

Αυτον παντα τον σκεφτομαι .
Ισως επειδη εχω εναν Αχιλλέα , μια κοκαλίτσα και μια ντιανα που ειναι τυφλα και ξερω ποσο δυσκολα ειναι εκει εξω .
Ας ειναι καλα το ψυχουλακι μου , τιποτα αλλο
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μαρ 28, 2019 1:52 pm

Ξέρω..αν σου πω ότι τις περισσότερες φορές που τον συναντώ σε θυμάμαι;! Smile

Κι εγώ όταν αντιλήφθηκα ότι είναι τυφλό, ανησυχούσα πολύ γι'αυτόν.
Χαίρομαι πολύ που τον βλέπω χαρούμενο, να τα καταφέρνει!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 02, 2019 1:07 pm

Stella M. έγραψε:Μα πραγματικά..τι πλάσματα!

Κάθε φορά με εκπλήσσουν.

Χθες ήταν όλα τους πάνγλυκα, οργανωμένα κι άκουγαν τα περισσότερα σαν άνθρωποι, με κοιτούσαν στα μάτια, άκουγαν το "όχι", το "μπράβο" το "μείνε".
Γενικά ξέρουν λέξεις τα περισσότερα, όμως αν κάνω καιρό να ασχοληθώ ιδιαιτέρως, δηλαδή να παίξουμε και να κάνουμε χάδια, επικρατεί μια μικρή αναρχία. Λίγα μαλώματα την ώρα του ταϊσματος, μετακινήσεις κτλ.

Χθες έδειξαν τον καλύτερό τους εαυτό όλα, σαν να έδειχναν τη χαρά τους που έκατσα προχθές ξανά μαζί τους για χαδάκια.

Ο δε Μαξούλης...
Αχ, τ'αγόρι μου το φουντωτό. Βράδυ χωρίς έστω ένα χαδάκι δεν περνά, αλλά είχα πολύ καιρό να τον σηκώσω αγκαλιά.
Ε προχθές τον πήρα αγκαλίτσα και κάτσαμε αυτά τα 5 λεπτάκια έστω..
Χθες φυλούσε στην είσοδο από πολύ νωρίς, κουλουριασμένος πίσω από μια γλάστρα, ο καλός μου! pale

Όσο δυνατή είναι η θλίψη των απωλειών, τόση κι ακόμη μεγαλύτερη είναι η ένταση της χαράς που με ξεχειλίζει, όταν τα βλέπω ευδιάθετα, ήρεμα και να λειτουργούν αρμονικά τόσα ζώα μαζί.
Κι ευτυχώς που είναι έτσι τα πράγματα δηλαδή! Ευτυχώς!


Αν και όλα είναι ξεχωριστά κι αγαπημένα μέσα απ τις περιγραφές σου, τις φωτογραφίες τους, τα καλά και τα άσχημα και τα περίεργα που δε λείπουν ποτέ από το αδεσποτόκοσμο …..

O Μαξούλης είναι η αδυναμία μου heart heart heart

Τον αγαπώ αυτό το γάτο ... heart heart

Φυσικά και έλειωσα με το βιντεάκι του γλυκούλη "Γλύκα" heart heart heart heart

Το πόστ τους μαζί με τα αγριμάκια και τα κορίτσια σου διαβάζονται κυριολεκτικά μονορούφι love love love love
flower flower flower flower
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 02, 2019 4:39 pm

Και που να δεις τι με έκανε χθες ο σκασμένος!

Κατεβαίνω αρκετά αργά, με συνεργό τον αδερφό για να τσουπώσω τη Σάσα, το κοριτσάκι από την προηγούμενη γέννα της Σίσσυς.

Περίμεναν βεβαίως όλα κάτω.
Βλέπει ο Μαξ κλουβί, όρθια ουρά, να τρίβεται στο κλουβί και να περπατά δίπλα μου χοροπηδηχτός.
Φτάνω στο πρώτο σημείο ταϊσματος, όπου τρώει η μικρή Σάσα, αφήνω το κλουβάκι, πρώτος μέσα ο Μαξ!
Τον βγάζω, όμως κρατά την ελπίδα!!Δε μπορεί θα είναι η σειρά μου τώρα.
Βάζω κροκετούλα, μόνο στο κλουβάκι, καθότι αυστηρά κροκετόγατο η Σάσα. Μπαίνει εύκολα, πορτάκι κλείνει, τσούπωμα απόλυτα πετυχημένο κι εύκολο! oksmily3

Και βλέπω το Μαξ.... pale
Κατέβασε την ουρά, κατέβασε το κεφάλι, δεν έδειξε τη γνωστή λαιμαργία του, καθώς τρώει παντού κι απλά περπάτησε μαζί μου κατηφής μέχρι το σημείο που τρώει κανονικά, έκατσε και περίμενε το φαγητό του.

"Άντε βάλε μου να φάω, αφου δε με παίρνεις.."

Με σκλαβώνει, με σκλαβώνει! Κάθε φορά.
Τον πήρα μια αγκαλιά. Δε μου το κράτησε, γουργούρισε πάλι.

Και δεν είναι η πρώτη φορά που έχει τέτοια αντίδραση, αλλά σχεδόν κάθε φορά που κατεβάζω κλουβάκι για να πιάσω κάποιο για στείρωση, ο Μαξ προσπαθεί να μπει πρώτος. Μάλλον ανάλογα με το πως ήταν η "αδέποτη" μέρα του είναι κι οι αντιδράσεις του.
Κάποιες φορές δείχνει περισσότερο απογοητευμένος από άλλες. Κάποιες-ευτυχώς-παίζει με τους φίλους του και το ρίχνει στο δε βαριέσαι, είμαστε καλά.

Αυτό το αγορίνι, θα ήθελα τόσο να του δώσω σπιτάκι κι όλο κάποιο περισσότερο άτυχο τον προλαβαίνει στη γωνία..πφφ!
Και δεν ξεχνώ με τίποτα εκείνο το βράδυ..το βράδυ που πήρε θέση κι εγίνε προστάτης και γρύλιζε μανιωδώς.
Έκτοτε έλεγα να τον ταϊζω τουλάχιστον χώρια και να τρώει τα καλύτερα, ότι και τα κορίτσια.
Δε γίνεται με τα υπόλοιπα γύρω. Όταν ανοίξει ένα σεσιρ κάτω γίνεται χαλασμός κι εν τέλει όταν σε κοιτούν τόσα ματάκια, η επιθυμία να τους δώσεις το καλύτερο δεν έχει διαφορά.
Δε μπορώ να τα ξεχωρίσω όταν τα κοιτώ.
Μείναμε οπότε στα συνηθισμένα μενού τους.
Σε αυτό το γάτο, έχω αθετήσει υποσχέσεις..Embarassed , ενώ εμμονικά δε μπορώ να το κάνω αυτό, ακόμη κι αν η "υπόσχεση" αφορά τετράποδο, αλλά και τι να κάνεις;!
Ήρθαν τα μπεμπούδια στη ζωή μας κι ας μη μένουμε μόνιμα μαζί και τώρα ένας Φατσάρας με ένα μέλλον απροσδιόριστο ακόμη.

Εγώ ακόμη ελπίζω, στο τέλειο γατόσπιτο, με τα μπόλικα γατοέπιπλα και προσπαθώ καθημερινά γι'αυτό και ποιος ξέρει;
Μπορεί να κρατήσω την υπόσχεσή μου και να τον βάλω επιτέλους στο κλουβάκι για την πολυπόθητη διαδρομή όταν θα είναι παππούλης!
Κι αυτός και οι κοκόνες μου ώριμες κυρίες τότε πια!Smile

Μια επιθυμία που ένιωσα πρώτα για το Βρωμύλ, ο οποίος όμως στάθηκε πολλάκις τυχερός και ανήκει σε κατηγορία Μπακαρά σχεδόν τώρα. Κοιμάται σε αυλή, αλλά σε φωλιά με θερμοφόρα. Κι επιπλέον αντί για Frau Λευκοθέα, έχει κολλητή το Ροζάκι, που όλο τσαχπινιές κι αγάπες του κάνει κι είναι και τα δυό πολύ χαρούμενα και φαίνεται.

Είναι κατηγορία από μόνος του αυτός ο γάτος πραγματικά, ο Μαξούλης μου..έχει κάτι αλλιώτικο και εξαιρετικά ασυνήθιστο το ομολογώ.
Κι εγώ τον αγαπώ πολύ πολύ το Μαξούλη!
Πάρα πολύ. heart
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 02, 2019 11:39 pm

Είναι κατηγορία από μόνος του αυτός ο γάτος πραγματικά, ο Μαξούλης μου..έχει κάτι αλλιώτικο και εξαιρετικά ασυνήθιστο το ομολογώ.


Είναι σπάνιο πλάσμα ...flower flower
αχ..... heart heart heart heart heart heart heart
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 03, 2019 12:36 am

Stella M. έγραψε:Και που να δεις τι με έκανε χθες ο σκασμένος!

Κατεβαίνω αρκετά αργά, με συνεργό τον αδερφό για να τσουπώσω τη Σάσα, το κοριτσάκι από την προηγούμενη γέννα της Σίσσυς.

Περίμεναν βεβαίως όλα κάτω.
Βλέπει ο Μαξ κλουβί, όρθια ουρά, να τρίβεται στο κλουβί και να περπατά δίπλα μου χοροπηδηχτός.
Φτάνω στο πρώτο σημείο ταϊσματος, όπου τρώει η μικρή Σάσα, αφήνω το κλουβάκι, πρώτος μέσα ο Μαξ!
Τον βγάζω, όμως κρατά την ελπίδα!!Δε μπορεί θα είναι η σειρά μου τώρα.
Βάζω κροκετούλα, μόνο στο κλουβάκι, καθότι αυστηρά κροκετόγατο η Σάσα. Μπαίνει εύκολα, πορτάκι κλείνει, τσούπωμα απόλυτα πετυχημένο κι εύκολο! oksmily3

Και βλέπω το Μαξ.... pale
Κατέβασε την ουρά, κατέβασε το κεφάλι, δεν έδειξε τη γνωστή λαιμαργία του, καθώς τρώει παντού κι απλά περπάτησε μαζί μου κατηφής μέχρι το σημείο που τρώει κανονικά, έκατσε και περίμενε το φαγητό του.

"Άντε βάλε μου να φάω, αφου δε με παίρνεις.."

Με σκλαβώνει, με σκλαβώνει! Κάθε φορά.
Τον πήρα μια αγκαλιά. Δε μου το κράτησε, γουργούρισε πάλι.

Και δεν είναι η πρώτη φορά που έχει τέτοια αντίδραση, αλλά σχεδόν κάθε φορά που κατεβάζω κλουβάκι για να πιάσω κάποιο για στείρωση, ο Μαξ προσπαθεί να μπει πρώτος. Μάλλον ανάλογα με το πως ήταν η "αδέποτη" μέρα του είναι κι οι αντιδράσεις του.
Κάποιες φορές δείχνει περισσότερο απογοητευμένος από άλλες. Κάποιες-ευτυχώς-παίζει με τους φίλους του και το ρίχνει στο δε βαριέσαι, είμαστε καλά.

Αυτό το αγορίνι, θα ήθελα τόσο να του δώσω σπιτάκι κι όλο κάποιο περισσότερο άτυχο τον προλαβαίνει στη γωνία..πφφ!
Και δεν ξεχνώ με τίποτα εκείνο το βράδυ..το βράδυ που πήρε θέση κι εγίνε προστάτης και γρύλιζε μανιωδώς.
Έκτοτε έλεγα να τον ταϊζω τουλάχιστον χώρια και να τρώει τα καλύτερα, ότι και τα κορίτσια.
Δε γίνεται με τα υπόλοιπα γύρω. Όταν ανοίξει ένα σεσιρ κάτω γίνεται χαλασμός κι εν τέλει όταν σε κοιτούν τόσα ματάκια, η επιθυμία να τους δώσεις το καλύτερο δεν έχει διαφορά.
Δε μπορώ να τα ξεχωρίσω όταν τα κοιτώ.
Μείναμε οπότε στα συνηθισμένα μενού τους.
Σε αυτό το γάτο, έχω αθετήσει υποσχέσεις..Embarassed , ενώ εμμονικά δε μπορώ να το κάνω αυτό, ακόμη κι αν η "υπόσχεση" αφορά τετράποδο, αλλά και τι να κάνεις;!
Ήρθαν τα μπεμπούδια στη ζωή μας κι ας μη μένουμε μόνιμα μαζί και τώρα ένας Φατσάρας με ένα μέλλον απροσδιόριστο ακόμη.

Εγώ ακόμη ελπίζω, στο τέλειο γατόσπιτο, με τα μπόλικα γατοέπιπλα και προσπαθώ καθημερινά γι'αυτό και ποιος ξέρει;
Μπορεί να κρατήσω την υπόσχεσή μου και να τον βάλω επιτέλους στο κλουβάκι για την πολυπόθητη διαδρομή όταν θα είναι παππούλης!
Κι αυτός και οι κοκόνες μου ώριμες κυρίες τότε πια!Smile

Μια επιθυμία που ένιωσα πρώτα για το Βρωμύλ, ο οποίος όμως στάθηκε πολλάκις τυχερός και ανήκει σε κατηγορία Μπακαρά σχεδόν τώρα. Κοιμάται σε αυλή, αλλά σε φωλιά με θερμοφόρα. Κι επιπλέον αντί για Frau Λευκοθέα, έχει κολλητή το Ροζάκι, που όλο τσαχπινιές κι αγάπες του κάνει κι είναι και τα δυό πολύ χαρούμενα και φαίνεται.

Είναι κατηγορία από μόνος του αυτός ο γάτος πραγματικά, ο Μαξούλης μου..έχει κάτι αλλιώτικο και εξαιρετικά ασυνήθιστο το ομολογώ.
Κι εγώ τον αγαπώ πολύ πολύ το Μαξούλη!
Πάρα πολύ. heart

αχ μωρε αυτος ο  μαξουλης  ποσο   τον σκεφτομαι καθως και τις προσπαθιες να βρει σπιτακι. Ποσο κριμα που ακομα δεν βρεθηκε  ο ανθρωπος του.
Αυτο το συναισθημα νιωθω κι εγω ,οταν δεν  εκπληρωνω μια υποσχεση  και σε καταλαβαινω απολυτα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Παρ Απρ 05, 2019 8:59 am

συνεχισε να τον προωθεις Στελλιτσα!!! εκεινο το λινκ στο φβ το εχεις ακομη;;; να το προωθουμε συνεχεια..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 09, 2019 3:15 pm

Υπάρχει το λινκ psipsoula μου στην αγγελία του, αλλά να σου πω ακόμη κι εγώ ξεχνάω να το προωθώ Embarassed

Τι να πρωτοπρολάβεις..από την άλλη δεν ξέρω, λυπάμαι όταν νιώθω ότι μου ζητάει το σπίτι, όμως δε τα καταφέρνει κι άσχημα εκεί έξω, ειδικά συγκριτικά με άλλα αδεσποτάκια, οπότε μάλλον κάπως έτσι παρηγοριέμαι κι εγώ.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιουν 03, 2019 3:09 am

Βραδινή μελαγχολία

Αναρωτιέμαι πια, αν φροντίζοντας αδέσποτα είναι δυνατόν να διατηρήσει κανείς αρκετά τη θετικότητά του..

Έχει γεννήσει η Μαριδούλα το περιπτερόγατο.Είναι η δεύτερή της γέννα.
Τα πρώτα έγιναν ανάρπαστα. Έμειναν δύο η Όλια κι ο Σαργός μου..
Χάθηκαν και τα δυο νωρίς.
Ακόμη δεν αντέχω να δω φωτογραφίες τους.
Ακόμη περιμένω να βγουν πολλές φορές, όταν φτάνω στο περίπτερο.
Δεν έγραψα για εκείνα.
Ας μη μοιράσω άλλη θλίψη. Χρειαζόμαστε όλοι εδώ θετική ενέργεια.
Αυτά είναι δυστυχώς στο πρόγραμμα..δε χωνεύονται ποτέ, δε μπορεί να γίνει και κάτι διαφορετικό.
Κοιτώ όλα εκείνα που περιμένουν με ουρίτσες όρθιες και συνεχίζω.

Αυτή τη φορά λοιπόν το Μαριδάκι εμφάνισε 6 πάνγλυκες μικροκαμωμένες ομορφιές.
Λέω δε μπορεί, θα υιοθετηθούν κάποια, όπως τα προηγούμενα.
Όσα μείνουν θα τα εντάξω στο δικό μας στενό, να μην είναι δίπλα στον πολυσύχναστο δρόμο, εκεί που χάθηκαν τα αδερφάκια τους.
Υιοθετήθηκε μόνο ένα τρίχρωμο κοριτσάκι.
Ξέρετε, από εκείνα που σπανίως επιλέγουν.
Για το λόγο αυτό θέλω να πιστεύω πως πρόκειται για καλή υιοθεσία.
Τα υπόλοιπα εκεί.
Λίγο να ξεπεταχτούν και θα τα εντάξω σε εμάς..για λίγο ακόμη να τα καταφέρνει το Μαριδάκι να τα μαζεύει νιαουρίζοντας.

Αχ και είναι ένα από τα πορτοκαλάκια της..Δεν τρώει ποτέ, δε συγκινείται από την κονσερβούλα, παρά μόνο βγαίνει τρέχοντας κι έρχεται και κάθεται μπροστά μου ή στο πόδι μου.
Μόνο αυτό θέλει μόνο χάδια.
Μια σταλίτσα, ένα γατάκι που θα το έλεγε κανείς σοβαρό.
Δεν παίζει παρά μόνο ζητάει υπομονετικά χάδια ή κάτι άλλο..δεν ξέρω.
Προσπάθησα να μη τα κανακεύω, ώστε να μη με ακολουθούν όταν φεύγω.
Σήμερα λύγισα. Το πορτοκαλάκι μου βγήκε ξανά τρέχοντας.
Τους έβαλα φαγάκι, το έβαλα στο φαγάκι, μάταια..επέστρεφε κάθε φορά και με κοιτούσε.
Το έκανα μια μεγάλη αγκαλιά..αν έπρεπε δε μπορώ να αποφασίσω.
Το κράτησα, το χάιδεψα. Έδειχνε να μη θέλει τίποτα άλλο.

Επέστρεψα από το βραδινό καθιερωμένο μας τάισμα, βαθιά μελαγχολική.
Πάντα θα υπάρχει κάποιο πολύ κοινωνικό, πολύ κοινωνικό, πολύ ανθρωποκεντρικό, κάποιο που θα σου ζητάει να το αγκαλιάσεις, να το υιοθετήσεις.
Δε θα μιλήσω καν για ανάγκες. Για όλα εκείνα που βρίσκονται, βρέθηκαν, θα βρεθούν σε δύσκολη θέση.
Μιλώ για εκείνα τα μικράκια, τα εύθραυστα, τις ζωηρές ψυχούλες που απλά, στωικά, υπομονετικά σου ζητούν τα αυτονόητο..
Πάντα θα υπάρχουν. Λίγες όμως οι φορές που μπορεί κανείς να κάνει κάτι ουσιαστικό για αυτά.

Την έχω στο μυαλό μου συνέχεια αυτή την πορτοκαλένια μπουκίτσα.
Κάθε βράδυ σκέφτομαι πως θα το αποφύγω να κάτσει στη μαμά του, να το τρατάρω κάτι με το οποίο θα ενθουσιαστεί, να μη με ψάχνει..κάθε βράδυ αποτυγχάνω. Αποτυγχάνω μέχρι σήμερα που ενέδωσα σε αυτό που τόσο πολύ ήθελε.
Νομίζω ότι το νιώθω στο χέρι μου κι αντί να χαρώ, να απολάυσω τη γλυκύτητά του νιώθω μελαγχολία..ανησυχία.
Δεν θα έπρεπε..δεν θα έπρεπε να είναι έτσι.

Μια τελευταία στάση πριν ανέβω. Η Σίσσυ μου ήθελε χαδάκια, το ίδιο και το Σασόνι της. Στα εγκλιματισμένα δεν το αρνούμαι ποτέ το χάδι τους.
Πλησίασε διστακτικά μια γατούλα κούκλα, μια τιγρίτσα η οποία όπως φαινόταν είναι μανούλα και θηλάζει..
Ζορίστηκα. Μια μανούλα ακόμη εκεί έξω πεινασμένη, άλλο ένα τσούρμο γατάκια με αβέβαιο μέλλον.

Είχα τον ευσεβή πόθο να κάνω τουλάχιστον τη γειτονιά μου έναν επίγειο γατοπαράδεισο όταν ξεκινησα να τα φροντίζω.
Βλέπω ότι υπήρξα τουλάχιστον αφελής.
Και να΄μαι τώρα εδώ, αναπαράγω τη θλίψη που δεν ήθελα, με λόγια φορτισμένα..Δεν ήθελα μα δεν κρατήθηκα σήμερα..δύσκολα τα πράγματα φίλοι γατόφιλοι..δύσκολα εκεί έξω..
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιουν 03, 2019 7:14 am

Στελλα μου κανεις τις σκεψεις που ολοι οσοι μπηκαμε στον κοσμο των γατων κανουμε.Ποσα πια να φροντισει κανεις?Ομως επειδη ο ευαισθητος ανθρωπος δεν μπορει να αδιαφορησει ,επιλεγουμε να προσεξουμε τα πιο ευαλωτα ,τα πιο μικρα.Αυτα που βλεπουμε
οτι μονα δε θα τα καταφερουν.
Καταλαβαινω ακριβως πως αισθανεσαι .Το εχω νιωσει απειρες φορες προχωρωντας στους αφιλοξενους δρομους και βλεποντας μια αγνωστη γατιτσα να με κοιταζει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιουν 20, 2019 11:25 pm

Και για να μην ξεχνιόμαστε..

Τα φιλαράκια μου, τα πιστά, τα λατρεμένα, τα ψυχούλια μου.
Είναι εδώ, συνεχίζουμε, αγαπιόμαστε καθημερινά λιγουλάκι παραπάνω.

Οι σκηνές ζηλοτυπίας βέβαια κάνουν ενίοτε αισθητή την παρουσία τους.
Ο ανυπέρβλητος ο έρωτας μου ο Γλύκας λοιπόν δεν ησύχαζε προχθές.
Τελειώσαμε το φαγητό, μαζεύτηκα, αλλά ο Γλύκας αντί να κυλιστεί στα χόρτα και να παίξει, τριγυρνούσε κάτω από το σπίτι.
Δεν κρατήθηκα, του μίλησα.
Κόντεψε να ρίξει την τέντα των από κάτω ο μπουμπούκος μου ο τροφαντός.


Και ο λόγος της ζηλοτυπίας...
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Img_2197
απ'ότι μου 'πε το αγόρι μου το γλυκό.

Εμφανίστηκαν δυό βαρβάτα πορτοκαλόγατα, σε δύο από τα σημεία ταϊσματος.
Πάνγλυκα αγόρια.
Μουτράκι γλύκα, διαστάσεις Τιτάνα, βλέμμα Φανούλη..για τους θαμώνες αυτά..Πιο γλύκες δε γίνεται σας λέω love
Ε ήταν και χαδιαρόγατα, πολύ δεν ήθελα, μονοπώλησαν ενδιαφέρον και χάδια.
Δε το σήκωσε ο μπουμπούκος μου όμως κι έτσι αποφάσισε να βηματίζει εδώ κάτω, μέχρι να τον προσέξω. Δεν πήγε να παίξει ως συνήθως happy2

Ως κι ο Τομάκος εμφανίστηκε που είναι περιστασιακός επισκέπτης
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Img_2200
Ε μα άφρισε τ'αγόρι μου από ζήλια, αλλά τι να κάνω η έρμη ποιο παραπονιάρικο αγόρι να πρωτοχαϊδέψω;!
Αφήστε που ο Γλύκας είναι και μυστήριος. Θέλει να κάνουμε αγάπες, αφού τελειώσουμε το φαγητό και ολόκληρη τη βραδινή βόλτα και να μην είναι κι άλλο γατί μπροστά να τον βλέπει που σαλιαρίζει.
Είναι ντροπιάρικο αγόρι, μα πως να κρυφτώ από 30 γάτες;! Έχουμε μεγάλη περιοχή δε λέω, αλλά..

Η κωμική αξία του γεγονότος αναβαθμίζεται σημαντικά από τις αντιδράσεις των σπιτόγατων.
Το μουτράκι το σοκαρισμένο της Φούσκας δεν κατάφερα να το απαθανατίσω.
"Ιιιι σ'ακούνε κι αυτοί οι πληβείοι;!"
Όμως βρήκε το κορίτσι μου έναν εξίσου χαριτωμένο σύμμαχο στην υπεράσπιση των συνόρων του σπιτιού τους και τους τσάκωσα τους συνωμότες εν δράση!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Img_2201
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Img_2202
Φούσκα στρατηγός, φαντάρος ο Φατσάκος! Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Ιουν 21, 2019 10:13 am

Ζηλιάρικα πονηρόγατα αγαπημένα heart heart heart
Και στο δείχνουν το καθένα με το τρόπο του. Πως ν' αντισταθείς και ποιο να πρωτοχαιδέψεις ?
Γλύκας ο γλύκας και εννοείται παραπονιάρης και υπερπονηρέας heart heart
Πάνε να μου κλέψουν τα χάδια μου  what


Εμφανίστηκαν δυό βαρβάτα πορτοκαλόγατα, σε δύο από τα σημεία ταϊσματος.
Πάνγλυκα αγόρια.
Μουτράκι γλύκα, διαστάσεις Τιτάνα, βλέμμα Φανούλη..για τους θαμώνες αυτά..Πιο γλύκες δε γίνεται σας λέω love
Ε ήταν και χαδιαρόγατα, πολύ δεν ήθελα, μονοπώλησαν ενδιαφέρον και χάδια.

Πορτοκαλόγατα, αγορούδια και να μην είναι πάνγλυκα ΔΕ γίνεται tongueout


Φουσκίτσα και Φατσάκος … όλα τα λεφτά στη τελευταία φωτό  grouphug
Οι κολώνες του σπιτιού  happy2

Σας απολαμβάνουμε
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Παρ Ιουν 21, 2019 10:37 am

Αχ Στέλλα τις ζούμε τις περιγραφές σου, τις ζούμε Smile
Μυρίστηκαν αγάπη και μαζεύτηκαν τα ψυχούλια.Και δεν λέω φαγητό γιατί όντως πολλές φορές το παραβλέπουν προκειμένου να τριφτούν και να μονοπωλήσουν χάδι, αν κρίνω από τη δική μου Σαλαμινιώτικη γατοπαρείτσα Laughing
Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις πάντα, ήρεμα και υγιή!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιουν 23, 2019 6:04 pm

Τωρα μπορεσα να το δω ολοκληρωμενα το βιντεακι και να καταλαβω τι γινεται. ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ Η ΑΓΑΠΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΑΞΙΑ ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ.flower kissss kissss
Απο την αλλη για να ρωτησω και το φλεγον για μενα ζητημα αχαχα. Πως τα καταφερνεις και συμβιωνουν τα παλια με τα νεα γατια ? Ειναι σαν να συμβαινει απλα χωρις τυμπανοκρουσιες .
Εγω ακομα ειμαι στη διαδικασια και δεν εχω τολμησει να εμφανισω τη mandu μπροστα στο νιαουρελο.Ακομα ανταλασσω χρηστικα αντικειμενα ,ενω με βλεπω να την παιρνω μαζι στις διακοπες (καραβι /ταξιδι 8 ωρων ,ενοικιαζομενο σπιτι και τα ρεστα ,εδω μονο δε με βλεπω να την αφηνω) Embarassed Embarassed Embarassed
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιουν 24, 2019 2:13 pm

Πέπη μου αναφέρεσαι στη Φουσκίτσα και το Φατσίδιο,ε; Laughing

Βασικά κέρδισα την εμπιστοσύνη των πρώτων γατών, δηλαδή των κοριτσιών μου και μετά ασχολούμαι πολύ μαζί τους καθημερινά και τα παρατηρώ, ώστε να διατηρώ ισορροπίες, να είναι όλα χαρούμενα και ει δυνατόν αγαπημένα.
Η αλήθεια είναι πως για τις σχέσεις και τις κοινωνικές δομές τους αφενός μεν διάβασα πολύ και συνεχίζω να ψάχνομαι, αλλά κυρίως έμαθα παααρα πολλά πράγματα από τη συναναστροφή με το κοπάδι, αφού στα 30κάτι γατιά, συναντάς πολλούς χαρακτήρες και πολλές συμπεριφορές. Αν έχεις μάτι και χρόνο να αφιέρωσεις, ώστε να δεις πως λειτουργούν στη "φύση" τους, τα εντός σπιτιού γίνονται αυτόματα πιο "διαχειρίσιμα". Λέω πολλές φορές χιουμοριστικά ότι κάθε βράδυ ζω το δικό μας γατοντοκιμαντέρ, αλλά εντέλει αυτό έχει μια μεγάλη δόση αλήθειας.

Μην αγχώνεσαι αλήθεια. Ότι θέλεις στείλε μου και πμ
Είχα κι εγώ κάτι θεματάκια με το Φατσίδιο μόλις συνήλθε, αλλά τα διόρθωσα πολύ σύντομα. Είχα ρωτήσει και τους γιατρούς συμβουλευτικά, αλλά και οι δύο είπαν μην ανησυχείς μωρέ, γατάκι είναι..κι όμως είχα λόγο να "επέμβω", τα πρόλαβα, είμαστε πάλι μια χαρά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιουν 24, 2019 3:47 pm

Αναφερομαι οχι μονο στο φατσακο και το φουσκι αλλα και το Φανουλη την Ερη και ασφαλως συμφωνω για το θεμα της εμπιστοσυνης αλλα πιο πολυ μιλαω για το αγχος της ανασφαλειας και τη ζηλεια πως χανουν την προτεραιοτητα ,που μπορει να δημιουργηθει.Ο νιαουρελος ηταν αρρωστος με ασθενεια που απλα βρισκεται σε καταστολη. Λογικα εχω ειμαι ο ανθρωπος του και το δειχνει με καθε τροπο. Προβληματιζομαι μηπως τον αγχωσω υπερβολικα ,καθως ο χαρακτηρας του ειναι φοβικος και ξαναεμφανισει ρινοτραχειτιδα .Αποτην αλλη η suzie εχει μια δοση επιθετικοτητας .Ο γιατρος μας ειπε πολυ προσοχη για την περιπτωση της.Καθολου μονα τους αρχικα και πριν ερθουν σε καταπροσωπο συναντηση να εχουν γινει ολα τα βηματα εξοικειωσης..Για το νιαουρελο ηταν πιο θετικος.
Εντος των ημερων θα δειξει.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιουν 25, 2019 8:57 pm

Βασικά κέρδισα την εμπιστοσύνη των πρώτων γατών, δηλαδή των κοριτσιών μου και μετά ασχολούμαι πολύ μαζί τους καθημερινά και τα παρατηρώ, ώστε να διατηρώ ισορροπίες, να είναι όλα χαρούμενα και ει δυνατόν αγαπημένα.
Η αλήθεια είναι πως για τις σχέσεις και τις κοινωνικές δομές τους αφενός μεν διάβασα πολύ και συνεχίζω να ψάχνομαι, αλλά κυρίως έμαθα παααρα πολλά πράγματα από τη συναναστροφή με το κοπάδι, αφού στα 30κάτι γατιά, συναντάς πολλούς χαρακτήρες και πολλές συμπεριφορές. Αν έχεις μάτι και χρόνο να αφιέρωσεις, ώστε να δεις πως λειτουργούν στη "φύση" τους, τα εντός σπιτιού γίνονται αυτόματα πιο "διαχειρίσιμα"

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω αλλά πιστεύω ότι κύριος παράγοντας για τα σπιτίσια είναι η δική μας συμπεριφορά και "αύρα"
πολλές φορές και για τα αδεσποτούλια.

Εγω να δείς τι έχω διαβάσει για τις γάτες.
Τόσο διάβασμα δεν έχω ρίξει ούτε για την ανθρώπινη φυσιολογία και συμπεριφορά happy2
Κι ακόμα ψάχνομαι .. Embarassed
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 12 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 12 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης