gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από Tisa Σαβ Ιουν 24, 2023 7:44 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημα, που προέκυψε
με μία από τις γάτες μας, η οποία από χθες είναι δυστυχώς μονόφθαλμη, αφού
έπαθε μια σοβαρή κ μη αναστρέψιμη δυστυχώς μόλυνση στο μάτι από άγανο...
Τελικά χθες κρίθηκε αναγκαία από τον κτηνίατρο η εξόρυξη του ματιού...
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η Τίσα είναι ήδη 13 ετών και φύσει πολύ ανεξάρτητη
έως τώρα. Ζούσε μέσα-έξω στο σπίτι και γενικώς δεν είναι από αυτές, που αποζητούν
ιδιαίτερη επαφή μαζί μας...Πλέον σκοπεύω  να την κρατήσω μόνιμα μέσα στο σπίτι, εφόσον
θα είναι διπλά εκτεθειμένη σε διάφορους κινδύνους με ένα ματάκι και ελπίζω να το συνηθίσει.
Προς το παρόν είναι ακόμη πολύ καταβεβλημένη από την επέμβαση.
Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας, αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία, δηλαδή με γατάκι
πιο προχωρημένης ηλικίας να μείνει ξαφνικά μονόφθαλμο, άραγε προσαρμόζονται γρήγορα
στα νέα δεδομένα; Kι επιπλέον θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε ίσως κάτι για να διευκολύνουμε
αυτή την προσαρμογή;
Ευχαριστώ..

Tisa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : αρκετές!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/06/2023

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από YNL Κυρ Ιουν 25, 2023 10:37 am

Το πιο αξιοθαύμαστο είναι που θα την κρατήσετε στο σπίτι για την υπόλοιπη ζωή της. Αυτό τιμά την φιλοζωία σας

Οι γάτες είναι πολύ υπέροχα ζωάκια που μπορούν άνετα να αντεπεξέλθουν σε κάθε δυσκολία

Έχω μια μονόφθαλμη γατούλα στην  ίδια ηλικία περίπου με την δική σας. Το πρόβλημά της ( άσπρισε η κόρη του ματιού της) παρουσιάστηκε πριν 6-7 χρόνια   δεν  προλάβαμε να κάνουμε τίποτα όπως μας είπε ο γιατρός μας Δεν άλλαξε η συμπεριφορά της καθόλου και κατοικεί μόνιμα στην αυλή του εξοχικού μας στην Σαλαμίνα

Πάντως έχω επιφυλάξεις αν θα δεχτεί να μείνει μόνιμα κλεισμένη στο σπίτι αφού τόσα χρόνια είχε μάθει τα σούρτα φέρτα μέσα κι έξω

Να σας ζήσει !!!!!!
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Αρέσει στον χρήστη Tisa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από Tisa Κυρ Ιουν 25, 2023 4:56 pm

YNL, σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, μακάρι πράγματι να
προσαρμοστεί γρήγορα γιατί προς το παρόν δε λέει να πάρει τα
πάνω της και πονάω, που τη βλέπω να υποφέρει..Είναι πολύ πρόσφατη βέβαια και η επέμβαση. Κι εγώ αμφιβάλλω αν θα καταφέρουμε να της απαγορεύσουμε τελείως το έξω, όπως είναι μαθημένη, αλλά θα το προσπαθήσουμε για το καλό της, απλώς αναρωτιέμαι μήπως δεν της
κάνω καλό έτσι και ψυχοπλακωθεί κι άλλο, αλλά ελπίζω να συνηθίσει.
Είναι και μιας ηλικίας πλέον στο κάτω κάτω κι εξάλλου ειδικά τους
χειμώνες την έβγαζε ούτως ή άλλως μέσα πιο πολύ, με τους εσώκλειστους συνγατοίκους μας, με τους οποίους τα πάει και καλά..
Θα δείξει λοιπόν...

Παρεμπιπτόντως η Χιονάτη σου είναι υπέροχη, να τη χαίρεσαι!!!

Tisa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : αρκετές!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/06/2023

Αρέσει στον χρήστη YNL

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από YNL Κυρ Ιουν 25, 2023 10:49 pm

Tisa έγραψε:YNL, σε ευχαριστώ για την ενθάρρυνση, .....

Παρεμπιπτόντως η Χιονάτη σου είναι υπέροχη, να τη χαίρεσαι!!!

Σας ευχαριστώ πολύ !!!!!
cheers cheers
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από groldwolf Δευ Ιουλ 17, 2023 9:10 am

b]Και μένα ο γάτος μου ο Μάσικ γεννήθηκε με το αριστερό του μάτι να μην παράγει δάκρυα, με αποτέλεσμα να φράζει από πύο. Η χειρούργος κτηνίατρος μου είχε πει ότι μπορεί να του κάνει εγχείρηση αλλά θα κόστιζε πολλά λεφτά (600-700 ευρώ). Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή άλλης κτηνιάτρου και για 9 χρόνια του το καθαρίζω απαλά και του βάζω σταγόνες δάκρυα και ορισμένες φορές Tobrex. Αποτέλεσμα είναι να μην έχει χάσει το μάτι του μέχρι σήμερα και να είναι ευχαριστημένος όταν του το περιποιούμαι. Επίσης παρόλο ότι έπεσε από τον 5ο όροφο 6 μηνών, το έσωσα με 2 σοβαρές εγχειρήσεις και πλέον ζει και βασιλεύει. Θέλω καταλήγοντας να πώ ότι οι γάτες είναι 7ψυχες και προσαρμόζονται σε κάθε δύσκολη κατάσταση. Εύχομαι τα καλύτερα για τη Τίσα σου[/b]
groldwolf
groldwolf
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 79
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιουλ 17, 2023 10:39 am

Η δικη μου εμπειρια με γατα που αλωνιζε εξω για χρονια ειναι με την πρωτοτοκη μας την Ψιψα.Εξ ου και το ονομα που εχω εδω στο γατοσπιτο. Ηταν η πρωτη μας γατα που μας υιοθετησε φερ ειπειν αφου ηταν απο αυτες που ειχαν σπιτικο αλλα εβγαιναν και εξω. Αφου αποφασιστηκε οτι στο εξης θα μενει μαζι μας, εγω τοτε ιδεα δεν ειχα απο τα παραξενα αυτα πλασματα και την αφηνα να μπαινοβγαινει οταν της εκανε κεφι. Μου ερχοταν μια με μισοκομμενη ουρα μια με αποστημα απο γρατζουνια εφοσον εξω εβγαινε για τσαμπουκα και μονο, μια να παραπαταει, και αποφασισα για να μη τρελαθω εγω να μαζευτει με συνοπτικες διαδικασιες εκεινη. Γκρινιαξε στην αρχη, και ειμαι σιγουρη οτι αν την αφηνες θα εβγαινε, αλλα αυτο δεν εγινε ποτε. Της εφερα ομως συντροφια μια αλλη γατα που τη δεχτηκε και αν ηθελε να τσακωθει θα ειχε ενα τετραποδο φιλαρακι για να το κανει. Και ετσι εφτασε αισιως τα 17 της χρονια. Με ολη αυτη την αναδρομη στο παρελθον θελω να σας πω οτι, ναι, γινεται. Θελει απο εσας υπομονη και προσοχη να δημιουργησετε τετοιες συνθηκες ωστε να μη μπορει να βγει εξω η γατουλα. Γενικα η πλειονοτητα σημερα των γατο κηδεμονων δεν αφηνουν κανενα ζωο τους εξω. Οσα βγαινουν αργα η γρηγορα χανονται η σκοτωνονται γιατι οι κινδυνοι ειναι παρα πολλοι. Οι περισσοτεροι απο εμας ασφαλιζουμε μπαλκονια με πλεγμα ως επανω , πρακτικη που εχει ξεκινησει και στη χωρα μας τα τελευταια χρονια και σημερα καθημερινα κλεινονται ολοενα και περισσοτερα μπαλκονια αλλα και αυλες για την προστασια τους. Ενα ακομα που πρεπει να προσεξετε ειναι να μη εχει προσβαση στην εξωτερικη πορτα του σπιτιου σας η γατα ωστε να κινδυνευει να βγει εξω οταν μπαινοβγαινετε. Εγω που ζω σε μεζονετα, οι γατες μου δεν ειναι στο ισογειο αλλα σε αλλο οροφο γι αυτον ακριβως το λογο. Εαν προσεξετε την ασφαλεια της, θα την εχετε για πολλα χρονια και σιγουρα δεν θα φυγει με βιαιο τροπο.... Εαν εχετε και αλλες οικοσιτες γατες, χρειαζεται σταδιακα να τις γνωρισετε στο νεο μελος. Εαν οχι, σκεφτειτε να παρετε αλλη μια για το λογο που σας προανεφερα. Θα ειναι το καλυτερο για τη γατα αλλα και για σας, να χαζευετε τα καμωματα τους που αν ειναι δυο η περισσοτερες ειναι αστειρευτη πηγη γελιου να παιζουν και να ψιλοτσακωνονται ακομα, για να αναβουν τα αιματα..... Καλωσορισατε στο γατοσπιτο welcome welcome και μεινετε για να μας λετε τα γατονεα σας. εμεις εδω εχουμε γινει μια υπεροχη παρεα που μας ενωσαν αυτα τα μαγικα πλασματα...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Welcome

Αρέσει στον χρήστη Tisa

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από psipsa Δευ Ιουλ 17, 2023 10:44 am

groldwolf έγραψε:b]Και μένα ο γάτος μου ο Μάσικ γεννήθηκε με το αριστερό του μάτι να μην παράγει δάκρυα, με αποτέλεσμα να φράζει από πύο. Η χειρούργος κτηνίατρος μου είχε πει ότι μπορεί να του κάνει εγχείρηση αλλά θα κόστιζε πολλά λεφτά (600-700 ευρώ). Τελικά ακολούθησα τη συμβουλή άλλης κτηνιάτρου και για 9 χρόνια του το καθαρίζω απαλά και του βάζω σταγόνες δάκρυα και ορισμένες φορές Tobrex. Αποτέλεσμα είναι να μην έχει χάσει το μάτι του μέχρι σήμερα και να είναι ευχαριστημένος όταν του το περιποιούμαι. Επίσης παρόλο ότι έπεσε από τον 5ο όροφο 6 μηνών, το έσωσα με 2 σοβαρές εγχειρήσεις και πλέον ζει και βασιλεύει. Θέλω καταλήγοντας να πώ ότι οι γάτες είναι 7ψυχες και προσαρμόζονται σε κάθε δύσκολη κατάσταση. Εύχομαι τα καλύτερα για τη Τίσα σου[/b]

Οταν εγραψα παραπανω για το μπαλκονι με πλεγμα, αυτο ακριβως εννοουσα. Ειναι οπως κι εσεις ειδατε απο πρωτο χερι, τρομερα επικινδυνο για τις γατες ενα αφυλακτο μπαλκονι και ενω πολλοι αδαεις θα πουν οτι η γατα δεν πεφτει η οτι αν πεσει επειδη πεφτει με τα ποδια παντα, δεν τραυματιζεται.. Η δικη σας ηταν τυχερη και εζησε. Οχι ομως χωρις κοστος. Γι αυτο ασφαλιζουμε τα μπαλκονια μας με λιγα ευρω και σωζουμε και τη γατα και την τσεπη μας απ τα χρηματα ενος χειρουργειου αλλα και την ψυχη μας απ τη στενοχωρια της πτωσης και ενδεχομενως της απωλειας....
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Welcome

Αρέσει στον χρήστη YNL

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά... Empty Απ: μονόφθαλμη γάτα ξαφνικά...

Δημοσίευση από groldwolf Δευ Ιουλ 17, 2023 1:19 pm

Ζω σε διαμέρισμα και δεν πάνε πουθενά. Εκτός του Μάσικ υπάρχει εδώ και 5 χρόνια και ο γιος του ο Ξέρξης και τα πάνε καλά μαζί. Θηλυκά απαγορεύονται δια ροπάλου πλέον, αυτά μου είναι αρκετά. Στο μπαλκόνι είχα σίτα από την πρώτη μέρα, αλλά ο μικρός τότε Μάσικ προσπάθησε από τη βρεγμένη κουπαστή (έβρεχε) να περάσει στο διπλανό διαμέρισμα και γλίστρησε ο φουκαράς. Τώρα πλέον τα προσέχω ιδιαιτέρως. Καλή σας μέρα.
groldwolf
groldwolf
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 79
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/12/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης