gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

+6
psipsa
belezza
Lina
Gatoplikti
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Μάης 09, 2018 2:46 pm

Πραγματικά γατοκοπάδι αγαπημένο.
Με τα όλα του happy2

Προβλήματα, αρρώστειες, καυγάδες αλλά και νιαουρίσματα φιλικά, παρουσίες που τις περιμενει κανείς πως και πως, όρθιες ουρίτσες, γλυκα μουτράκια.
Το καθένα με το χαρακτήρα του και τις συνήθειές του αλλά όλα τόσο αγαπημένα
Μακάρι νάχαν όλα τη φροντίδα πουχουν τα δικά σου.



Αγκαθάκι η αντίδραση του Μαξ. Καθώς συνήθισε πια, έχει το νου μόνο στο φαγητό και στα χάδια. Προχθές παράτησε το φαγητό κι έτρεχε πίσω μου νιαουρίζοντας. "Ξέρω ότι μπορείς να με πάρεις μαζί σου κάπου στεγνά..

Μου ραγίζει τη καρδιά η αντιδρασή του Sad  Γατούλια που ζήσαν το μέσα κι ένοιωσαν τη φροντίδα και την ζεστασιά και είδαν ΚΑΙ την άλλη πλευρά... ξανά σ' αυτό το αφιλόξενο έξω No
Πόσο κρίμα που δεν υπήρξε κανένα πραγματικό ενδιαφέρον Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μάης 10, 2018 2:26 pm

ZIZIKOS έγραψε:


Αγκαθάκι η αντίδραση του Μαξ. Καθώς συνήθισε πια, έχει το νου μόνο στο φαγητό και στα χάδια. Προχθές παράτησε το φαγητό κι έτρεχε πίσω μου νιαουρίζοντας. "Ξέρω ότι μπορείς να με πάρεις μαζί σου κάπου στεγνά..

Μου ραγίζει τη καρδιά η αντιδρασή του Sad  Γατούλια που ζήσαν το μέσα κι ένοιωσαν τη φροντίδα και την ζεστασιά και είδαν ΚΑΙ την άλλη πλευρά... ξανά σ' αυτό το αφιλόξενο έξω No
Πόσο κρίμα που δεν υπήρξε κανένα πραγματικό ενδιαφέρον Sad


++++ No

gatoula gatoula gatoula gatoula gatoula
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μάης 10, 2018 4:53 pm

Κι όχι τίποτα, λέμε άνοιξη, άντε καλύτερες συνθήκες για τα έξω, μας έχει ταράξει με αυτές τις βροχές!

Όταν μπήκα στο γατόκοσμο, έλεγα, ένα άλλο σπίτι μωρέ να είχα, να το διαμορφώσω όπως θέλω εγώ, να υιοθετήσω κανά δυο ακόμη, να είναι χαρούμενα.
3 χρόνια μετά διαπιστώνω, πως αυτά τα αστεράκια για σπίτι, δεν είναι απλά ένα δυο ακόμη. Δε λύνεις κάτι.
Το όνειρο μου μεταλλάχθηκε, θέλω μια μονοκατοικία. Να τους κάνω φωλιές, να βάλω ταϊστρες και νεράκι, πιάτα και μπωλ που δεν θα μου πετάνε κι όποιο ταλαίπωρο περιπλανώμενο κυκλοφορεί να μπορεί να βρει λίγη ασφάλεια κι ας ζει ως αδέσποτο.

Τι πάθαμε με αυτές τις γάτες..Ήταν πράγματι ανοιχτοί οι γατοουρανοί όταν ήρθαν σπίτι τα κορίτσια μου.

Χορεύω στο ρυθμό τους. Χθες και σήμερα με παίρνει ο ύπνος όπου σταθώ..2 γέννες σερί ήταν αυτές. Κι όμως τα βράδια μέχρι το ξημέρωμα, ξυπνώ μόνη μου ανά δίωρο, τις ώρες που τάιζα τον Ταρζανάκο pale

Έχω μελαγχολήσει αυτές τις μέρες.
Οι βροχές..
Η αδέσποτη ζωή..
Οι απώλειες..
Πως θα αφήσω κάτω τα μικρά μου..;; Αυτό μου φαίνεται το πιο δύσκολο από όλα.Πραγματικά. Όλα τα υπόλοιπα, είναι από αυτά που δε γυρίζουν, αυτά που φέυγουν.. Το παίρνεις απόφαση. Απόλυτο μη αντιστρεπτό το αποτέλεσμα.
Μωράκια που μεγάλωσες και δεν μπορούν να πάνε σε σπίτι; Αχ, δε μπορώ!

Μεγάλη απόφαση, από τις πιο δύσκολες που χρειάστηκε μέχρι στιγμής να πάρω σχετικά με τη φροντίδα ζώων. Από βδομάδα ξεκινάμε εγκλιματισμό κάτω. Τα κοιτάω να παίζουν στο δέντρο και μου έρχεται να κλαίω No
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μάης 10, 2018 7:15 pm

Στελλα μου ειναι μωρα ακομα. Μην απελπιζεσαι. Δεν μπορουν να μεινουν 1-2 εβδομαδες ακομα? Τα maccaron που θεωρω πως ειχαν γρηγορες τυχες τα εδωσα 2 μηνων και... Τα donuts νομιζω τα παρακολουθησες . Εφτασαν κοντα 5 μηνων. Και καταλαβαινω δεν ειναι ευκολο να τα κρατησεις τοσο αλλα κανα δυο εβδομαδες ακομα μηπως κατι βρεθει.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μάης 14, 2018 3:41 pm

Μπορώ belezza μου και θα τα κρατούσα και μήνες αν ήξερα ότι θα βρουν το σπιτάκι τους.
Όμως όσο περνά ο καιρός τόσο πιο δύσκολα θα εγκλιματιστούν αυτά κάτω.
Χθες έβρεχε και δεν ήθελαν να βγουν στο μπαλκόνι..ένιωσα χάλια.

Λίγο ακόμη θα μείνουν, απλά θα αρχίσουμε ουσιαστικά να βολτάρουμε μαζί κάτω, όταν κατεβαίνω για να ταϊσω, ώστε να μαθαίνουν. Θα κάτσω να παίξουμε και με τα μεγάλα, να τους έρθει γλυκά. Σταδιακά θα αυξάνω το χρόνο κάτω, θα τα ξαναπαίρνω πάνω και πάει λέγοντας.

No
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μάης 16, 2018 1:43 pm

Το πόδι του Τάκη δε νομίζω πια πως ήταν σπασμένο. Μάλλον πάλι απόστημα είχαμε και το χειρότερο είναι ότι χθες που με άφησε να τον πλησιάσω πιο πολύ και να τον επεξεργαστώ μου φάνηκε ότι πήρε το δρόμο της ουράς του Γλύκα... Sad

Σήμερα το βράδυ θα μαζευτεί οπωσδήποτε κι αυρίο πρωί πρωί στο δικό μας το γιατρό, δεν το ρισκάρω για άλλου.
Ελπίζω να μην είναι τόσο σοβαρό πραγματικά..ζει έξω, είναι ενήλικος, ούτε να σκέφτομαι τα χειρότερα ενδεχόμενα.

Και το Μπομπάκι μου τελικά γέννησε κι εγώ τα είχα για μικρούλια, κι αυτή και το Σπιθούλι Embarassed και βλέπω χθες μετέφερε δυο γατάκια σε ένα ντουλάπι στην αυλίτσα του από κάτω. Το παληκάρι που μένει κάτω γενικά δεν έχει θέμα απ'όσο ξέρω. Την ιδιοκτήτρια του σπιτιού φοβάμαι, που μένει πάνω μας..

Έστησα ολόκληρη επιχείρηση στις 5.00 το πρωί. Αυτοσχέδιο σπιτάκι, καλή τροφούλα, φακός, γάντια και μέσα στα χόρτα να δω που θα το στήσω. Το βόλεψα, το σκέπασα, δε φαίνεται, ήρθε εκεί να φάει, χαϊδεύτηκε, καθώς γέννησε έγινε πολύ τρυφερή,πιο παλιά μόνο όσο έτρωγε μπορούσα να την αγγίξω.
Την πήρα δυο τρεις φορές αγκαλιά να την πάω στο σπιτάκι, αλλά έφευγε, δεν ήθελε να μπει στα χόρτα, ίσως να μη το θεωρεί ασφαλές. Πιο μέσα δεν μπορώ πια να μπω στο παλιόσπιτο να της φτιάξω εκεί φωλιά. Πλέον πρόσβαση έχουν μόνο η γάτες στο σπίτι αυτό, αυτή την εποχή.

Θεώρησα καλύτερο να μην επέμβω άλλο. Ούτε σε ξένη αυλή μπορώ να μπω, ούτε τα μικρά της ήθελα να πειράξω. Τι να πω, ελπίζω να διαλέξει το δικό μου σπιτάκι και είναι ασφαλή εκεί. Το σημείο είναι ασφαλές από άνθρωπο, όλοι φοβούνται να μπουν εκεί και νομίζω από σκυλιά, οι θάμνοι είναι σχετικά σκληροί, δεν περνιούνται εύκολα. Από άλλες γάτες βέβαια, όχι και τόσο.

Από πέρυσι το Μάιο, κάθε δίμηνο περίπου προκύπτει κι ένα σοβαρό περιστατικό κι όλα απαιτούν μακρά νοσηλεία. Γλύκας, Βρωμύλ, Μιλού, Μαξ..
Σήμερα μου έρχεται να κλαίω, όταν το σκέφτομαι.

Σταθερός πληθυσμός εδώ και τρια χρόνια, καλοζωισμένος αρκετά, πολλά στειρωμένα κι όμως, όλο κάτι γίνεται. Συσφίξαμε σχέσεις τον τελευταίο χρόνο, αυξήσαμε τις στειρώσεις, και πάλι..!
Παραδίπλα δηλαδή, σε άλλες γειτονιές, σε άλλες ομάδες τι συμβαίνει;;
Πραγματικά αναρωτιέμαι.
Δηλαδή όποιο τραυματίζεται παίρνει το δρόμο του αποστήματος ή της γάγγραινας, δεν μπορώ να καταλάβω.

Ο κτηνίατρος πάντως μου είχε πει, ότι προφανώς τα εν λόγω βακτήρια υπάρχουν στην περιοχή, άρα και στα ζώα κι έτσι οι τραυματισμοί τους συχνά δεν εξελίσσονται καλά. Μα τι άλλο να κάνεις εκτός από στειρώσεις για να τους περιορίσεις;

Κι είχα δρομολογήσει και τη στείρωση της Σίσσυς. Η Σίσσυ άφαντη, από εκεί που ήταν μόνιμη..

Τα δε μωρούλια μου, έχουν σήμερα το ραντεβού τους για το πρώτο τους εμβόλιο.

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μάης 17, 2018 3:45 am

Δεν κατάφερα να πιάσω τον Κουνούπη κι είμαι να σκάσω!

Νομίζω "σοβάρεψα" πολύ με τα τσουπώματα, από τότε που κυριολεκτικά με έσφαξε ένα γατίδιο, μικρότερο από τα μωρούλια μου.΄
Έχω σημάδι να θυμάμαι τι μπορούν να κάνουν..

Βέβαια όσα έχω πιάσει είχαμε πιο στενές σχέσεις. Πρώτη φορά χρειάζεται να πιάσω γάτο από τους "απλησίαστους" Embarassed

Τώρα τι κάνω;; nio vrazo
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Μάης 17, 2018 8:27 am

Mην απογοητευεσαι Στελλα με τα μικρουλια ,εδωσα δυο αγορακια 7 μηνων πανω που ελεγα οτι εμειναν στο ραφι και μια μαμα κοντα 4 χρονων.Εχεις βαλεις αγγελιες στη χε ? αν δεν το εχεις κανει να σου πω τον τροπο.Κουραγιο με τα υπολοιπα εχεις πολλα ανοιχτα μετωπα ρε γμτ,πως να τα βγαλεις περα ,εισαι και μακρια για να βοηθησουμε.Την γατοομαδα θεσ/κης τη ξερεις ?ισως να μπορουσαν να σε βοηθησουν τουλαχιστον στο πιασιμο οσων ειναι δυσκολο να πιαστουν filaki
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Πεμ Μάης 17, 2018 8:37 am

ειναι γλυκουλικα μωρε και τι ποζες ,μοντελα σκετα εγω παλι πιστευω οτι κατι θα γινει δεν μπορει .Μηπως να εκανες προσπαθεια μ' εκκληση στο φβ εστω για φιλοξενια? Αν ησουν Αθηνα υπαρχει χωρος που θα μπορουσαν να ζησουν εστω μονα τους και να τραβαγε οσο γινοταν το διαστημα αναζητησης οικογενειας
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από psipsa Πεμ Μάης 17, 2018 10:28 am

Στελλα μπορεις να ξαναβαλεις το λινκ του φβ για τα μωρα; δεν το βρισκω για να δημοσιευω..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Μάης 17, 2018 4:19 pm

psipsa έγραψε:Στελλα μπορεις  να ξαναβαλεις το λινκ του φβ για τα μωρα; δεν το βρισκω για να δημοσιευω..

Παρομοιως
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μάης 17, 2018 11:10 pm

Φτιάξαμε χθες καινούργιο χιουμοριστικό στο facebook, θα ανεβάσω το λινκ μόλις μου το στείλει ο αδερφός μου.

Έχω βάλει σε χρυσή ευκαιρία, aggelia.eu, getpet, vrespet, i-pet, facebook, αφισάκια δεν ξέρω αν ξεχνώ κάτι.

Θα βάλω και στο αγγελιόπολις που έγραψε η belezza.
A! Προσπάθησα και στο paratrixa κι ένα ακόμη αλλά κολλούσε δεν ανέβαζε tongueout

Έτσι τα μωρούλια..
Πάντως και φιλοξενία να βρεθεί, δεν ξέρω πόσο βοηθά στην περίπτωσή μας. Η φιλοξενία χρειάζεται, όταν ξέρεις ότι θα πάει κάπου σίγουρα σε σπίτι, όταν είναι υπό ανάρρωση κτλ.
Μεγάλωσαν σπίτι, αν δεν βρεθεί ο άνθρωπός τους, πρέπει να μάθουν κι έξω. Όσο πιο μικρά, τόσο πιο ευπροσάρμοστα.
Διαφορετικά παρά τις όποιες δυσκολίες λίγο ακόμη τα καταφέρνουμε εδώ, όμως για κάθε ενδεχόμενο πρέπει να μάθουν κι έξω. Αυτό με προβληματίζει, εξού κι ο εγκλιματισμός που θα ξεκινήσω.

Θα κατεβαίναμε σήμερα, αλλά με λοιπά τρεχάματα δεν έχω πολύ κουράγιο, προσεχώς ξεκινάμε όμως τις εξορμήσεις μας. Έχουμε ακόμη κι εμλπουτίζουμε διαρκώς το φωτογραφικό μας υλικό στο σπίτι, οπότε θα μπορώ να συνεχίσω να τα προωθώ.
Τι να πω, ελπίζουμε!

Ο Τάκης μου, με στενοχώρησε πολύ, αλλά και πάλι, θα ξαναπροσπαθήσω.
Αύριο δεν μπορώ με τίποτα να τον πάω, δεν έχω αμάξι κι αναγκαστικά θα τον πάω το Σάββατο, καλώς εχόντων των πραγμάτων, αν καταφέρω να τον πιάσω. Πραγματικά με τρελαίνει η ιδέα να πάθει κάτι από ένα τόσο δα τραυματάκι. Κοντά στο να μη βρεθούν στο δρόμο μου μωρά, καθότι δύσκολος ο αποχωρισμός, το αμέσως επόμενο που απευχόμουν είναι μη χρειαστεί κάτι κάποιο από τα πιο απόμακρα γατούλια. Ε, έγινε κι αυτό.
Τον Τάκη τον γνώρισα ενήλικο και δεν χαϊδεύεται ούτε στο φαγητό. Αυτός η Κάλι κι ο Μπόμπ είναι τα μόνα που είναι έτσι.
Η μόνη πρόοδος που κάναμε τον καιρό που είναι τραυματισμένος κι έτσι ασχολούμαι περισσότερο και τον καλοπιάνω, είναι να με αφήνει να στέκομαι σχετικά κοντά του.
Και κατάφερα να τον γραπώσω λίγο και μου φυγε ρε παιδιά...Είναι ολόκληρος γάταρος, δεν τον κατάφερα, γλίστρησε Embarassed
Μετά τα ξέρετε..αν δεν το καταφέρεις με τη μία, το'χασες το παιχνίδι.
Ήμουν κάτω μέχρι τις 3μιση, μήπως και ξεγελαστεί, παίξαμε με το Γλύκα, πλησίαζε λίγο κι αυτός, αλλά δεν..

Larogatoula η γατοομάδα γενικά είναι κάτι παραπάνω από πλήρης, από όλες τις απόψεις, σου δίνουν γενικά κατευθύνσεις, δοκίμασε έτσι κτλ. Θα ρωτήσω όμως για παγίδα, αν μπορώ να δανειστώ. Η φιλοζωική της περιοχής ομοίως "Βάλε κοτόπουλο στο κλουβί και πιάστον"..Μια κουβέντα είναι κι αυτό!

Τα νέα μας τα αδέσποτα αυτά..Ελπίζω αύριο να καταφέρω να τον μαζέψω τον σκασμένο!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από LAROGATA Παρ Μάης 18, 2018 8:13 am

μιλαμε για μονιμη φιλοξενια και αν τυχει υιοθεσια εχει καλως,δηλαδη να καλυπτεις εσυ τα εξοδα απλά τα γατακια να ζουν αλλου, εχω ετσι εγω μια σκυλιτσα τη Καρμεν μου η οποια ειναι περιπου 4 χρονια σε φιλοξενια και ειναι πια 10 χρονων.Δυσκολο να πετυχεις κατι τετοιο αλλα ποτε δεν ξερεις Laughing
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Μάης 18, 2018 3:24 pm

Shocked Αχ Larogatoula, αυτό μου είχε περάσει από το μυαλό, αλλά δεν ήξερα ότι γίνεται όντως. Αν γινόταν έστω έτσι θα ήταν ευχής έργο. Αφού και κάτω εγώ θα αναλάβω τα έξοδά τους.

Με επηρέασε κι ο γιατρός τους, που είπα να γράψω κάτι παρόμοιο στις αγγελίες, βασικά να αναλάβω όλα τα πρώτα έξοδά τους και μου λέει αυτός που δεν ενδιαφέρεται πραγματικά για το ζώο, πρέπει να είναι διατεθειμένος να κάνει αυτά τα έξοδα. Στην πορεία της ζωής του θα έχει πολύ περισσότερα έξοδα..και κάπως έτσι η σκέψη ναυάγησε.

Πως θα μπορούσα να ψάξω κάτι τέτοιο, πάλι με αγγελία, φιλοζωικές;

Υποθέτω πως θα πρέπει να γνωρίζεις προσωπικά όμως αυτόν που τα φιλοξενεί σωστά; Είχα ας πούμε στο μυαλό μου, να αγοράζω τις τροφές, άμμους κτλ και να πηγαίνουν σε δικό μου γιατρό. Γιατί το να δίνεις χρήματα για χρόνια σε έναν άνθρωπο που δεν ξέρεις..είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι. Εσύ με την Κάρμεν ας πούμε πως το έχεις ρυθμίσει κάτι τέτοιο;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Μάης 19, 2018 3:20 am

Άλλη μια αποτυχημένη απόπειρα με τον Τάκη.. Sad Sad Sad

Και δεν είναι καν πολύ άγριος..απλά πολύ ευέλικτος και δυνατός.
Άλλο ένα γράπωμα, πάλι κατάφερε να μου φύγει, γλίστρησα κι εγώ στα χόρτα Embarassed

Τι θα τον κάνω τώρα αυτόν;;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Μάης 20, 2018 2:04 pm

Ξεκινήσαμε αντιβίωση με τον Τάκη, ενώ ταυτόχρονα ασχολούμαι πιο εντατικά μαζί του.

Θα τον τσακώσω κάποια στιγμή ρε παιδιά..που θα μου πάει! Ελπίζω μόνο να είναι σύντομα. Scared
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Κυρ Μάης 20, 2018 2:27 pm

αντε επιτελους! γρηγορα να ειναι περαστικα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Μάης 23, 2018 12:47 am

Stella M. έγραψε:Ξεκινήσαμε αντιβίωση με τον Τάκη, ενώ ταυτόχρονα ασχολούμαι πιο εντατικά μαζί του.

Θα τον τσακώσω κάποια στιγμή ρε παιδιά..που θα μου πάει! Ελπίζω μόνο να είναι σύντομα. Scared


oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3



Δύσκολο το γράπωμα στα ενήλικα ή κάπως μεγαλύτερα. tafos
Νάξερες πόσες φορές προσπάθησα και με το Σύλβιο το δικό μου αλλά και με όσα γατάκια έχω βουτήξει ?????

Τα βλέπω και χτυπιούνται στο κλουβί και πόναγε η ψυχή μου.
Την τελευταία φορά με το Κανέλο μου κόντεψα να λυγίσω  Sad

Εκτός απο την ηρεμία και την οργάνωση είναι και ψυχολογικό το θέμα.
Βέβαια για καλο τους είναι αλλά άντε εκείνη τη στιγμή να δώσεις σ' ένα ζώο να το καταλάβει.

Μην απογοητεύεσαι συνέχισε τη προσπάθεια σιγά σιγά.
Κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις mati
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Μάης 27, 2018 11:55 pm

Η μια πληγίτσα του Τάκη έχει κλείσει! Veryhappy Δεν κουτσαίνει πια! Η δεύτερη δεν ξέρω, αλλά σίγουρα πάει πολύ καλύτερα και γλιτώσαμε τα χειρότερα!

Ο Μαξούλης, αχ αυτός ο λόρδος με σκλαβώνει πραγματικά! Νιώθω τόσο μεγάλη παρόρμηση να τον υιοθετήσω αυτό το γάτο! Σαφώς κρατιέμαι, αλλά το νιώθω κάθε φορά. Όμοιό του δεν έχω γνωρίσει, είναι...αλλιώτικος, μόνο αυτό μπορώ να πω.
Έχει επανενταχθεί άριστα. Βοήθησε και το γεγονός ότι στειρώθηκε γιατί δεν τρώει ξύλο από τις θυληκές.
Αρχικά ενώ προσπάθησα να τον αφήσω εδώ πιο κοντά σε μένα, αυτός πήγε στο μέρος του να βρει το φιλαράκι του τον Κλώνο.
Κι αφού εγκλιματίστηκε, έφαγε, δυνάμωσε, αποφάσισε ότι θέλει να μετακομίσει μόνος του εδώ κάτω.
Ακριβώς όπως είχε κάνει ο Γλύκας μετά τον τραυματισμό και την επανένταξή του.
Είναι τα χαιδεμένα μου αγόρια. Ζηλεύουν ο ένας τον άλλο οικτρά βέβαια, αφού κι οι δύο διεκδικούν αγκαλιές!
Τους χαζέυω από το μπαλκόνι στα κρυφά. Πλησιάζουν ο ένας τον άλλο, κάθονται και κοιτιούνται. Γατοδιαπραγματεύονται, σα να λέει ο Μαξ, άντε άσε με κι εμένα να μείνω εδώ! Αχ!

Αν και στη πραγματικότητα ο Μαξ, αλλού θέλει να μετακομίσει, αλλά τι να κάνουμε.
Προχθές έβρεχε ξανά. Γρυνούσα απ'έξω. Με βρήκε ο Μαξ. Στο Μαξούλη δεν αρέσει η βροχή, όμως βγαίνει κι αυτός για να με δει πια. Με ακολουθούσε, τον τράταρα κονσερβάκι. Το παράτησε κι έτρεξε πίσω μου..
Αγκαλιά ήθελε.
Τον πήρα αγκαλιά κι έκανε τους πιο χαρούμενους ήχους, μου έδωσε γατοφιλιά, έκανε πατουσάκια, σα μωρό γατάκι, ότι μπορούσε να κάνει για να δείξει τη χαρά του το έκανε. Μέχρι που πέρασε τα ποδαράκια του γύρω μου, σε μια ανθρωπόμορφη αγκαλιά με το μουσούδι του στο λαιμό μου κι έμεινε εκεί..Μείναμε ώρα αγκαλιασμένοι..η βροχή δεν είχε καμιά σημασία.
Από τις πιο αισθαντικές τρυφερές στιγμές που έχω ζήσει με τα ζώα.

Όταν τον άφησα, ήξερε πια ότι λέμε καληνύχτα. Πάντα ξέρει κι ας προσπαθεί να με πείσει νιαουρίζοντας κάτω από το μπαλκόνι. Πήγε ξανά να βρει το Γλύκα και να διαπραγματευτεί την επικείμενη μετακόμισή του.
Κι ο Γλύκας όμως το όνομά του το τιμά. Όντας γλυκάκος, λίγο θέλει να του πει "Άντε φίλοι, έλα δω..", τον βλέπω. Μωρούλια μου!
Βέβαια δεν είναι μόνο ο Μαξ. Όποιο πέρασε από εδώ μέσα, έστω για ένα βράδυ,έστω μέσα στο κλουβάκι ακόμη προσπαθεί να μπει μέσα, να φτάσει σπίτι. Κάποια απλά όπως ο Μαξ, το δείχνουν πιο έντονα. Ακόμη με εκπλήσει το γεγονός. Χθες ας πούμε πάλι προσπαθούσε ο Μιλού να μπει στην είσοδο. Πουθενά αλλού δεν δοκιμάζουν να μπούνε. Ούτε στα ισόγεια tongueout Ευτυχώς!!!

Κι έρχομαι στη Σπίθα μου.
Λογικά οι διάρροιες δεν είναι κι ασυνήθιστο στα αδέσποτα. Υποπτέυομαι όμως πως όταν πλέον τα ενοχλεί πολύ, μάλλον με τον τρόπο τους μου το δείχνουν.
Χθες έκατσε μες τη μέση του δρόμου κυριολεκτικά να κάνει την ανάγκη της. Μέχρι και το μουτράκι της ήταν ζορισμένο, σαν να τα έκανε με πείσμα. Εκείνη την ώρα πλησίαζα. Το Σπιθούλι με κοιτούσε. Τα έκανε και στάθηκε δίπλα μέχρι να φτάσω.
Έσκυψα να δω. "Εντάξει κορίτσι μου" της είπα και τη χάιδεψα. Συνεχίσαμε την πορεία δίπλα δίπλα, με τη Σπίθα ικανοποιημένη, γιατί "με ενημέρωσε" και με την ουρίτσα όρθια.
Το ίδιο πράγμα είχε κάνει η Μυτούλα, το ίδιο κι ο Μαϊμους, όταν είχαν παρόμοιο πρόβλημα.
Πιστεύω όντως πια ότι προσπαθούν να μου δείξουν πότε ενοχλούνται. Ποτέ άλλοτε δεν τα βλέπω να κάνουν τις ανάγκες τους, ακόμη κι όταν περνώ αρκετό χρόνο κάτω μετά το φαγητό, για αγκαλιές και παιχνίδι.

Τα σπιτόγατά μας κρύβουν συμπτώματα. Ξέρουμε ότι πρέπει να τα παρατηρούμε, για να αξιολογούμε την υγεία τους. Έτσι είναι τα ένστικτά τους. Κι όμως αυτά τα γατούλια, τα "αδέσποτα" που έχουν τόσους άλλους λόγους για να ανησυχούν καθημερινά, όταν έρχεται η ώρα να χρειαστούν βοήθεια, επιλέγουν να το δείξουν. Απίστευτο!

Έτσι λοιπόν, σήμερα έχουμε 3 μπουκίτσες με διαφορετική αγωγή να ετοιμάσουμε. Για τον Τάκη μου, που παίρνει ακόμη αντιβίωση, για το Σπιθούλι μου και για το μαυρογατούλη τον πανέμορφο το Mike. Νέα άφιξη. Μας ήρθε άρρωστος με μύξες. Προσπαθούσε να κλέψει λίγο φαγητό. Όταν κατάλαβε πως αφήνω λίγο στην άκρη γι'αυτόν γιατί τον διώχνουν μ'ευχαρίστησε με μια κουτουλίτσα. Παίρνει κι αυτός αντιβίωση κι έχει πάρει τα πάνω του από την πρώτη δόση. Δεν ξέρω να θα γίνει μόνιμος ή αν απλά πέρασε να γιατροπορευτεί Smile Φιρμάνι το χουν βγάλει μάλλον στην τοπική γατοκοινωνία.."Ψιτ, τι έχεις εσύ; Μύξες; Πέρνα από τον τάδε δρόμο, γίνεσαι καλά.." happy2 happy2 Πραγματικά απίστευτα πλάσματα, φοβερά!

Τα καλά νέα είναι ότι εφόσον συνήλθε ο Τάκης ο Κουνούπης μου, μπορώ άνετα να δρομολογήσω τη στείρωση της Σίσσυς και της Σπίθας για την ερχόμενη εβδομάδα. Ελπίζω πια να μην έχουμε άλλα ξανα mati tafos
Έχω βέβαια μια υποψία ότι από το Mike κόλλησε ο Μαξ, κάνει κάτι ψευτοφτερνίσματα, αλλά τέτοια να'ναι. Αντιμετωπίσιμα.

Αυτά τα γατονέα μας!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 08, 2018 12:51 am

Τάκης γιατρέυτηκε, Μαικ γιατρεύτηκε!

Δυο επιτυχίες που δίνουν τέτοια χαρά!

Ο Τάκης πλέον με αφήνει να τον ακουμπήσω κιόλας oksmily3

(Αυτό θα με εκνευρίζει πάντα η αλήθεια..περνάω μέρες ατελείωτες εξημέρωσης όταν έχουν κάτι για να με αφήσουν να τα πλησιάσω, με γειώνουν και μόλις γιατρευτούν τσουπ δίπλα μου! tongueout )

Ο Μαικ δεν θεραπεύτηκε τελείως, ακούω ακόμη από κανένα βηχαλάκι, αλλά σίγουρα συνήλθε και το παλεύει. Επιστράτευσα ότι γινόταν, αντιβιώσεις, λυσίνες, καλό φαγητό γιατί ήταν και new entry αυτό κι αν δεν πιανόταν! Και τελικά μάλλον αποφάσισε να μείνει.
Και είναι και παιχνιδιαρόγατος ο άτιμος!
Πριν καμιά βδομάδα, είχα κάτω τα μωρούλια για γνωριμία κι είχα πάρει και το καλάμι για να παίξουμε.
Ακόμη τότε έβηχε αρκετά. Τρελάθηκε με το καλάμι.
Πηδούσε κι ας έβηχε για να το πιάσει, σαν γατίνι έπαιζε!

Μετά ήρθε και στρώθηκε κάτω από το μπαλκόνι μας, πρώτη φορά..
Έμεινα να τον κοιτώ για λίγο. Τα είπαμε με τα μάτια. Χμμμ μ'αρέσει εδώ μου πε!
Μεγάλη συμπάθεια με την Έρη μας έχει!
Καλό αυτό αν τελικά εγκατασταθεί κάτω, θα έχει άλλον ένα περπατημένο προστάτη η μικρή κυρία!
Η νεαρή του τράβηξε την προσοχή από την πρώτη μέρα που την είδε. Αυτή του γρύλιζε κι αυτός καθόταν ήρεμος δίπλα για να τον γνωρίσει.
Δεν την πολυάφηνα προφανώς γιατί ήταν ακόμη άρρωστος.
Και μόνο με την  Έρη αυτό έτσι; Κοίτα που έχει και τις κατακτήσεις της το σπορίδιο! blinking

Τα υπόλοιπα όλα είναι πάαρα πολύ δεκτικά με τα μικρά.
Γλύκας απλά υπέροχος. Κυριολεκτικά τα υποδέχεται με χαρά, σαν να τα περιμένει πια τα βράδια!
Μπομπάκι, τους φέρεται σχεδόν σαν μανούλα heart και την προτιμούν και τα μικρά.
Η Μυτούλα, αυστηρή αγάπη, σαν τα κορίτσια μου..γι'αυτό τους φαίνεται οικεία! Laughing
Κι ο Τάκης τα συμπάθησε κι άρχισαν σιγά σιγά να δείχνουν όλα τους ενδιαφέρον για τα μωρά. Άλλα καλότροπα, άλλα πιο απότομα, καθένα με τον τρόπο του.
Όχι ότι δεν τους χρειάζεται η πατουσιά στα μικρά!
Κατέβηκαν φορτωμένα μαγκιά, η Έρη κυρίως, έμαθε από τις επίλεκτες..αλλά και κάτω υπάρχουν άλλοι κανόνες και καλό είναι να τους μάθουν.
Ο Φανούλης συνεχίζει την κακιά συνήθεια να πηγαίνει ντε και καλά να φάει το φαγητό των θυληκών και μάλιστα διαλέγει συστηματικά τις στειρωμένες..ότι κάνει στα κορίτσια μου δηλαδή. Έχει μαζέψει αρκετές, είναι ανεπίδεκτος, είναι γλυκάκος, είναι καλόβολος!
Και το καλύτερο προσπαθεί να κάνει φίλο το Μιλού! Μακάρι, χίλιες φορές μακάρι, γιατί ο Μιλού είναι γατάκος που ξέρει πολύ καλά να φυλάγεται, έχει να μάθει από αυτόν.
Η Ζεν...ζεν όνομα και πράγμα..άνετη..κυρία. Τα κοιτάει και καθαρίζεται!

Προφανώς και ήταν αρκετά κουμπωμένα αρχικά. Για την ακρίβεια είχα λίγο απελπιστεί για το αν θα το καταφέρουν, όμως τολμώ δειλά να πω, πως από προχθές τη συνάντηση την περιμένουν μικρά και μεγάλα νομίζω.
Το έχουν συνδυάσει με κάτι καλό.
Είδα πρώτη φορά τα μικρά να παίζουν κάτω από μόνα τους κι ήταν τόσο χαρούμενα! Απολάμβαναν τα χόρτα, την παιχνιδιάρικη διάθεση των υπολοίπων..Η υπομονή των δικών μου κοριτσιών άρχισε να εξαντλείται όσο μεγαλώνουν τα μωρά η αλήθεια είναι..

Ότι είναι να γίνει θα γίνει για καλό, έτσι θέλω να πιστεύω!

Ο Μαξούλης συνήθισε πια, βοηθά κι εποχή και ακριβώς όπως υπολόγιζα συμφιλιώθηκε με το Γλύκα, παρά τις ζήλιες τους. Παραμένει όμως στο δικό του σημείο. Δεν άφησε τον κολλητό του τον Κλωνάκο.

Τέλος αυτό το θεματάκι με το να μου δείχνουν τα κακάκια..έχει πάρει διαστάσεις έτσι; Laughing Κι ο Τάκης και το Μπομπάκι λίγες μέρες μετά τη Σπίθα, ακολούθησαν το παράδειγμά της.
Ειδικά το Μπομπάκι βάδιζε μπροστά μου και σταμάτησε και τα έκανε ακριβώς μπροστά μου! Κι έχουν τέτοια χαρά όταν το κάνουν! Τι καινούργιο είναι αυτό τελικά; Suspect Δεν το έχω αποκωδικοποιήσει η αλήθεια είναι. Κάνουν και το χαρούμενο τρεμόπαιγμα της ουρίτσα μετά.
Κι υποτίθεται πως τα αδεσποτάκια, γατιά, σκυλιά, ε δεν επιλέγουν να τα κάνουν τόοοσο "ανοιχτά".

Κάτι θα μου λένε τώρα, αλλά μέχρι να καταλάβω...
"Χα, χα, είμαι μέλος της ομάδας! Τα έδειξα κι εγώ στον άνθρωπο..μιαου"

Το καλό στην ιστορία είναι ότι έτσι έχω ένα καλό δείκτη για την υγεία τους. Του Τάκη δεδομένου ότι μας ήρθε ενήλικος, χρόνια αδέσποτος, ταλαιπωρημένος και τόσες μέρες αντιβίωση, ήταν καλά και για το Μπομπάκι για αδεσποτούλα..άριστα!
Άρα μάλλον έχουμε μια υγιή, χαρούμενη γατοομάδα επιτέλους! Smile

Ντάξει, ξαναχτύπησε ο Μιλού το κεφάλι του πάλι, αλλά νομίζω το έχει συνηθίσει ακόμη και ο ίδιος! Πάντα το κεφαλάκι του όμως αυτό το αγόρι. Δεν ξέρω τι κάνει. Αυτά όμως είναι αντιμετωπίσιμα.
Πιστεύω ότι σιγά σιγά θα μάθει και τη φράση τόσες φορές που χτύπησε πια!
Πάντα του λέω "Πάλι το κεφάλι σου ρε;" Την τελευταία φορά μου έκανε μακρόσυρτο μιουουουου. Ε, μα happy2

Ο διπολικός ο Μαϊμουδάκος μου έστρωσε, ενώ ο Τιτάνας κύριος σωστός συνεχίζει να περιμένει χάδι πριν φάει την κονσέρβα του! Αυτός ο γάτος, εκτός από την αγάπη μου, έχει και τον απόλυτο σεβασμό μου. Μορφάρα..

Αυτά λοιπόν τα νέα μας, μακάρι να έχουμε ένα ήρεμο καλοκαιράκι!

Bonus φωτογραφικό υλικό
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 87uWBJX
Κατάφερα να απαθανατίσω τον μπαμπά Φάνη! Άλλος κούκλος! Ξεροκέφαλος, μα γοητευτικός!

και εννοείται η λατρεία μου ο Γλύκας
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 AAxaswS
Δεν ανοίγει πορτ παγκαζ δίχως να εποπτέυσει!

και τέλος οι φίλοι μας τα σαλιγκάρια..είμαστε φύση εδώ όχι αστεία.
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 ZsuoA1t
Ζούνε στο ένα πεζούλι που τρώνε τα γατούδια, συνήθως μέσα στα πιάτα τους. Περιφέρονται στο πεζούλι κι οι γάτες τα προσπερνούν επιδέξια δίχως να τα ενοχλήσουν. Σταθερός πλυθησμός και αυτά. Πάντα 5. happy2
Εντάξει απλά μου άρεσε η φωτογραφία. Το οπτικό αποτέλεσμα live ήταν πιο εντυπωσιακό. Τα έβγαλα κλασσικά από τα πιάτα των γατών κι άρχισαν να κινούνται όλα μαζί αρμονικά. Αρμονία της φύσης.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουν 08, 2018 8:52 pm

Τι ωραιο αφιερωμα ! Ποσο ομορφα ολα?
Και επαγγελματικη διαστροφη αχαχαχα!διαβασες το θεμα της εκθεσης που εβαλαν στα ΕΠΑΛ? Ανθρωπος καταστροφεας της φυσης και κειμενο απο το Θ.Βαλτινο σχετικα με υιοθεσια αδεσποτης σκυλιτσας.Παρολο που εχω ενσταση για τη θεση του Βαλτινου ,βρηκα σημαντικο το οτι το εβαλαν ως θεμα στις πανελλαδικες
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Κυρ Ιουν 10, 2018 11:38 pm

Τι γλυκιά συμμορία happy2 happy2


Το λατρεύω το γατοκοπάδι σου και φυσικά τις περιγραφές και το εκτενές φωτορεπορτάζ oksmily3


Γράφε, γράφε happy2 happy2
Μας αρέσει grouphug grouphug
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιουν 12, 2018 4:36 pm

belezza έγραψε:Τι ωραιο   αφιερωμα  ! Ποσο   ομορφα   ολα?
Και   επαγγελματικη διαστροφη  αχαχαχα!διαβασες το θεμα της εκθεσης   που εβαλαν στα   ΕΠΑΛ?  Ανθρωπος   καταστροφεας  της φυσης   και κειμενο απο το Θ.Βαλτινο   σχετικα  με  υιοθεσια   αδεσποτης σκυλιτσας.Παρολο   που   εχω  ενσταση   για τη θεση του Βαλτινου   ,βρηκα σημαντικο   το οτι   το εβαλαν    ως  θεμα στις πανελλαδικες

Το διάβασα σήμερα και ναι, το βρίσκω κι εγώ πολύ σημαντικό που μπήκε κάτι σχετικό.

Νομίζω ότι μια τέτοιου είδους φιλολογική παρέμβαση στο συγκερκιμένο ποστ, είναι παραπάνω από σχετική, αφού ουσιαστικά πρόκειται για το χρονικό μια αδέσποτης γατοομάδας! Οπότε..για πες, για πες... γιατί ενίστασαι με τη θέση του Βαλτινού;
Διαβάζοντας το "Ειδύλλιο" προσωπικά συγκινήθηκα. Στην Αστυδάμαντος σταμάτησα κι εγώ..ένα πικρό συναίσθημα που ποιος δεν έχει νιώσει;

Είδα επίσης ότι προέκυψε η απορία, ήταν γατούλα ή σκυλίτσα; Για μένα είναι ξεκάθαρα σκυλίτσα. Νομίζω όποιος έχει γνωρίσει και τα δύο είδη, καταλαβαίνει ότι πρόκειται για σκυλί. Από την απλή περιγραφή, μέχρι το πίσω από τις λέξεις, νομίζω σε λογοτεχνικό κείμενο θα επιλέγονταν άλλα λόγια για να περιγράψουν την αξιοπρέπεια και την αρχοντιά του ζώου, αν επρόκειτο για αιλουροειδές. Τι λες;
Από την άλλη, στο μυαλό του συγγραφέα ποτέ δεν μπαίνεις, ακόμη κι αν στο σχολείο νόμιζα ότι κάποια κείμενα πραγματικά τα ένιωθα.

Και στο άλλο κείμενο όμως..
"Υπάρχει τίποτα πιο επικίνδυνο από δυσαρεστημένους κι ανεύθυνους θεούς που δεν ξέρουν τι θέλουν;"
Ανατρίχιασα..
Νομίζω ότι συνοψίζει και απαντά με σαφήνεια σε αυτό το θλιβερό το πως και το γιατί που αναρωτιόμαστε μπροστά σε κάθε φρικτό περιστατικό κακοποίησης που μαθαίνουμε.
Πραγματικά απαντά στη φρικαλεότητα. Να γιατί συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν.

ZIZIKOS έγραψε:
Γράφε, γράφε happy2 happy2
Μας αρέσει grouphug grouphug
Πολλές φορές ξαναδιαβάζω τις ιστορίες τους και λέω τώρα ποιος νοιάζεται για το πως περνά ένα τσούρμο άσχετα αδέσποτα γατιά, όταν καθένας βλέπει αυτά που είναι γύρω του, που είναι πολλά, είναι άτυχα, έχουν ανάγκες.
Αντλώ όμως τέτοια ικανοποίηση όταν γράφω γι'αυτά, οπότε..ω ναι, θα συνεχίσω να σας γράφω τα νέα τους για καιρό Laughing
Πριν πατήσω το πλήκτρο "αποστολή" συχνά έχω τέτοιο χαμόγελο. Τουλάχιστον όταν γράφουμε τα καλά μας.

Τέλος νομίζω ότι αν κάποιος διαβάζοντας πάει πέρα από την υφή που έχουν τα κακάκια της Σπιθούλας...νομίζω ότι μοιράζεται λίγο αυτή την υπέροχη αλληλεπίδραση που έχω καθημερινά μαζί τους, παρατηρώντας τα, φροντίζοντάς τα. Κι αυτό νομίζω είναι μόνο κέρδος για όλους μας. Τα μηνύματα που παίρνουμε από τα ζώα είναι πολλά και είναι δυνατά, αν έχει κανείς αυτιά για να τα ακούσει και μάτια για να τα δει.

Ξέφυγα, με επηρέασε η φιλόλογος! Laughing
Αναμένω σχολιασμό παρόλα αυτά Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιουν 12, 2018 5:50 pm

Εγραψα  οτι εχω  μια   μικρη  αντιρρηση  ,τουλαχιστον ως προς τη  διαπραγματευση του θεματος απο το υπουργειο. Εβαλαν ως ερωτημα  ποια ειναι  η   επιλογη του κειμενογραφου (να κρατησει το ζωακι ή οχι?)
Ετσι οπως  τεθηκε   αφηνε τα περιθωρια να εννοησει καποιος οτι  ΟΧΙ  δεν   υιοθετουμε αδεσποτα  .Η  μαμα μου   για  παραδειγμα  αυτο καταλαβε. Και μου  λεει   ''γιατι ο Βαλτινος  εγραψε   κατι τετοιο ,ωστε ο υποψηφιος   να   πρεπει να  απαντησει οχι στην υιοθεσια?''
Ο  συγγραφεας  βεβαια   ,εγω ετσι   το  εξελαβα,εννοουσε  οτι αν
δεν  εισαι ετοιμος    και υπευθυνος  για  την  πραξη  σου   ,μην  το κανεις.Ομως  οπως   και να ειναι  ,νομιζω  πως ηταν  ατυχης   η  επιλογη του κειμενου  ,τη  στιγμη που   υποτιθεται πως το εβαλαν για να  εμπνευσουν στα  παιδια  την  αγαπη για τα  ζωα και τα  κατοικιδια.  Η  δισημια   μπερδευε
Το    ζωακι  ηταν  σκυλιτσα   ,διευκρινιζεται παρακατω.
Γενικα   καλη    η  επιλογη   ως  θεμα     ,κακη   η  διαχειριση  που εμενα  μου αφησε  πικρη  γευση
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουν 13, 2018 3:29 pm

Χμμ, διαβάζοντας και τις δραστηριότητες καταλαβαίνω τι λες.
"Να την κάνω τι;" Θα μου πεις όντως ατυχής επιλογή της φράσης.

Κι εγώ αυτό αντιλαμβάνομαι, ότι ο συγγραφέας αναφέρεται στην υπεύθυνη υιοθεσία κι όχι στη συναισθηματική παρόρμηση ότι η αγάπη φτάνει πάντα.
Όμως όντας στο χωρό της υιοθεσίας αυτό το διάστημα και δεδομένου ότι το υιοθετώ υπεύθυνα είναι ή πρέπει να είναι το μήνυμα στα παιδιά γιατί όχι;
Ας πούμε διαβάζοντας το κείμενο εγώ δεν έμεινα καθόλου σε αυτή τη φράση, ενώ αντίθετα έμεινα στο "έχω μόνο ένα μεγάλο μπαλκόνι".
Ίσως να ήταν καλύτερα στη δραστηριότητα να προστεθεί και αυτή η φράση, ώστε να είναι όντως σαφές γιατί τελικά ο ήρωας δεν υιοθετεί το ζωάκι. Κι εγώ θα το προτιμούσα, αλλά δε θα ήταν σαν να κατευθύνει περισσότερο τη σκέψη των παιδιών; Δεν ξέρω καθόλου και πως λειτουργεί το μάθημα της έκθεσης ούτε καν πως λειτουργεί η "νοητική επεξεργασία" του κειμένου, οπότε μόνο υποθέτω.

Και τελικά που το γράφει ότι ήταν σκυλίτσα;
Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουν 20, 2018 11:43 pm

Με χαροποιεί..

Ο Μαϊμούδαρος,
η συμπεριφόρά του έχει στρώσει εντελώς κι έχει γίνει πάλι ο γλυκούλης γατουλάκος που ήξερα! Χαϊδεύεται και γουργουρίζει.

Με στενοχωρεί...

Ο Μαξούλης,
έχει συνηθίσει γενικά, τρώει, παίζει. Τον βλέπω όμως από το μπαλκόνι. Δεν έχει πια την ίδια χαρά. Το καμαρωτό του το περπάτημα του λόρδου.
Την ουρίτσα του τη βλέπω όρθια μόνο όταν με βλέπει πλέον.. Sad
Α, ρε αγορίνι μου.

Βρήκα επιτέλους οικονομικές στειρώσεις κι εδώ και ξεκίνησα νέο κύκλο στειρώσεων.
Κατέβηκα λοιπόν χθες, με την πρόθεση να μαζέψω το Κορίτσι μου-επιτέλους!-, τη Σίσσυ και το Σπιθούλι.
Πρέπει να αναγωρίσω πια ότι είμαι απαίσια στα τσουπώματα.
Πρέπει μάλλον να είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για να τα καταφέρω, τι να πω! Ή έγινα πολύ φοβοτσιάρα πια Embarassed
Η αλήθεια είναι ότι ειδικά από τα χαιδεμένα μου, δεν περίμενα τέτοιες αντιδράσεις με το ρημαδοκλουβάκι!
Παρόλα αυτά κατάφερα να πιάσω το ταλαίπωρο το κορίτσι μου! Η μεγάλη επιτυχία.
Και μάζεψα το Μιλού και το Μαϊμούδαρο που είναι μόνιμα τραυματισμένοι και τους είχα στο πρόγραμμα μετά τα κοριτσάκια.
Ο Μαϊμούς ήταν η δεύτερη μεγάλη επιτυχία, αφού σκεφτόμουν έντρομη την ώρα που θα χρειαστεί να τον μαζέψω!
Ευτυχώς γελάστηκε, αφού δεν είχα αρχικά την πρόθεση να πιάσω αυτόν και μπήκε μόνος του! Shocked Είπα τέτοια ευκαιρία δε τη χάνω κι έτσι σήμερα το πρωί πήγε για στείρωση και μια γενικότερη "κούρα".
Ο κακομοίρης από το ζόρι του έβγαλε πάλι δερματίτιδα το βράδυ που ήταν στο κλουβάκι.
Όσο για το Μιλουδάκο..νομίζω ότι ο φιλαράκος του ο Γλύκας τον ψάχνει σήμερα.

Περιττό να πω ότι Γλύκας και Μαξ δυσκόλεψαν πολύ τη διαδικασία αφού δεν μπορούσα να τους βγάλω μέσα από τα κλουβιά στα οποία έκαναν κατάληψη μόλις τα είδαν! tongueout

Τέλος αφού γυρνούσα μια ώρα το ξημέρωμα σαν τ'αερικό με τα κλουβιά..(κατέβηκα αργά για να μην περάσουν πολλές ώρες κλεισμένα) τα μάζεψα, τα τακτοποίησα κι επιστρέφω να πάρω την τσάντα με τις τροφές να ανέβω.
Είχε βγάλει το Μπομπάκι ένα γατίνι ψείρα με κλειστά πρησμένα ματάκια...
Τι κάνουμε; Το ζύγισα λίγο. Πάνω λέω για αλοιφή και ξανά στη μαμά σου.
Το πήρα κι αυτό παρέα, κάναμε μια περιποίηση ματιών εξπρές και ξανακατεβήκαμε.
Ήταν τόσο γλυκιά εικόνα.
Το μικρό έτρεξε απευθειάς πίσω από τη μαμά του νιαουρίζοντας ενοχλημένο.
"Μαμά αυτή με πείραξε.."
Το Μπομπάκι ήταν ανήσυχο, σχεδόν απορημένο "Μα πως, αυτή μας φροντίζει.."
Την κανάκεψα και τη έδωσα τονάκι. Πείστηκε. Σταμάτησε και το μωρό της τη γκρίνια, παρέμεινε πίσω της. Το μωρό της πήρε το πρώτο μήνυμα να ξέρει που να απευθυνθεί αν χρειαστεί κάτι Laughing
Το ακόμη καλύτερο είναι ότι νομίζω πως τα προλάβαμε τα ματάκια, γιατί έμοιαζαν πολύ άσχημα, όμως καθάρισαν ακόμη από τη μπλούζα που το τύλιξα για να το ανεβάσω και μοιάζουν λειτουργικά. Ελπίζω να τα καταφέρει έτσι, δίχως παραπάνω παρέμβαση.

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 RhmnCnN
To σπορίδιο κοινωνικοποιείται ακόμη και με κλειστά μάτια, πριν την αλοιφή, παρουσία της μαμάς του. Και βεβαίως του πολύ cool κια ατάραχου σκατζόχοιρου που κάθεται κανονικότατα χαλαρός μαζί μας έτσι. Ήρθε μάλλον να γνωρίσει το μπεμπούδι. Μυρίστηκαν και μαζί, μύτη με μύτη. Τριγύρω έχει κι άλλες γατούλες. Το έφερε κυριολεκτικά για να τους το γνωρίσει. heart

Και κάπως έτσι έληξαν οι χθεσινοβραδινές μας περιπέτειες, με γκρίνιες, πανικούς και γατοκλάματα, που πιστεύω είναι μακροπρόθεσμα για το καλό τους, όσο κι αν τα λυπάμαι κατά τη διαδικασία.
Με μια δόση ελπίδας λοιπόν.

Μέχρι το πρωί που πήρα άλλη μια αρνητική απάντηση για τα δικά μου μωρούλια.
Εκεί...εκεί τσακίστηκα λίγο και αυτή η κακή διάθεση και το άγχος παραμένει.

Συνεχίζουμε..
τουλάχιστον σήμερα θα ξέρω, θα κατέβω με την αλοιφούλα, αρκεί να βγει το σπορίδιο. Θα γιατροπορέψουμε στο πεδίο, δίπλα στη μαμά του να ξέρει τι κάνουμε ακριβώς, να μην ανησυχεί! Smile

Μέσα σε όλα κωμική αποσυμφόρηση για άλλη μια φορά ήταν η Γκρίνια μου..αυτό το κορίτσι.
Το σπορίδι που ανέβασα δεν πρόλαβαν να το καταλάβουν, όμως όλα έπιασαν τη μυρωδιά κι άρχισαν να ψάχνονται. Πήγαινε λοιπόν να κάνει χιι στα μωρά, τα οποία μωρά επίσης ψάχνονταν και της γυρνούσαν απευθείας πωπουδάκι."Μύρισε, εμείς είμαστε"
Η Γκρίνια έκοβε απότομα το ψευτοαγρίεμα, έκανε το κεφαλάκι πίσω και μύριζε δεξιά κι αριστερά στον αέρα και μετά ξανά τα μωρά με ένα από τα πιο απορημένα βλέμματα που έχω δει σε γάτα.
"Όντως τα δικά μας είναι αυτά, εγώ τώρα που να αγριέψω;;;" Laughing
Κορίτσαρος καρτούν σχεδόν σε όλες της τις φάσεις!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 22, 2018 5:28 pm

Η τελευταία νύχτα...

Χθες το βράδυ, μετά το τάισμα, περιμένοντας να βγάλει το Μπομπάκι το σπορίδιό του, το οποίο πονηρεύτηκε και δε βγαίνει εύκολα παρόλο που το φωνάζει η μαμά του, περάσαμε όμορφα, τράβηξα τα πιο γλυκά βίντεο, τα λέγαμε..
Ανέβηκα σπίτι με φαγούρα από τα δέντρα, κάμποσα τσιμπήματα και μια μεγάλη ικανοποίηση, βλέποντας τα χαρούμενα όλα.
Ένα δασάκι όλο ζωή μέσα στην πόλη! Πόσο όμορφο!


Στην αρχή του βίντεο ακούγεται το κάλεσμα που κάνει το Μπομπάκι στο μικρό της. Που σημειωτέον, δε νομίζω ότι είναι δικό της, αλλά από κάπου το υιοθέτησε. Όταν τα είχε φέρει στην αυλή του από κάτω, δεν είχε τέτοιο γατάκι Suspect
Και βεβαίως ο Γλύκας μου!
Αν ο γάτος είναι χαδιάρης κάνει χαριτωμενιές και στην κάμερα! heart
Κι ο ταλαιπωρημένος μαυρούλης, ο Mike. Πλησιάζει σιγά σιγά, παραμένει άγριος. Υποτροπιάζει & συνέρχεται ξανά. Μαχητής.
Πάντα παιχνιδιάρης, τρελαίνεται μόλις δει το καλάμι!

Και οι σκατζόχοιροι, τόσο μα τόσο εξοικοιωμένοι


και ο πιο cool σκατζόχοιρος που υπάρχει


και σήμερα...

Κατεδάφισαν τελικά τα παλιόσπιτα.
Σκέφτομαι μουτράκια να με κοιτούν ανήσυχα το βράδυ, σαστισμένα.
Τι να τους πεις;
Για τις φωλιές και το καταφύγιο που χάθηκε, για τον τόπο κυνηγιού.
Ελπίζω να τα δω όλα εκεί. Ελπίζω το Μπομπάκι να έχει μαζί το μωρό της.
Τι συνέβη στους σκατζόχοιρους, πουλιά και πόσα άλλα είδη που ζούνε αρμονικά εκεί μέσα τόσα χρόνια, ούτε να το σκέφτομαι.
Κάτι απλό για μας, και σύμφωνο με την "κοινή" λογική, τι πανικό θα προκάλεσε σε αυτά τα πλάσματα;

Σήμερα επιστρέφει το Κορίτσι μου από τη γιατρό, όπου στειρώθηκε.
Και το σπίτι της δεν είναι πια εκεί.
Το σπίτι που αυτή η γάτα έμενε χρόνια ολόκληρα. Χρόνια πριν γνωριστούμε, την έβλεπα. Ήταν η κυρία του σπιτιού.
Ένοικος κι ο Μιλού εκεί. Άστεγος κι αυτός.

Ούτε να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να είχε γεννήσει κάποια ξένη γατούλα μέσα.

Ούτε να σκέφτομαι εκτός του ότι έμειναν τόσα ζώα χωρίς φωλιές, τα ποντίκια και τα φίδια που θα βγουν, γιατί οι ανεγκέφαλοι ξέρετε..κι αυτό στις γατούλες το χρεώνουν. Αν είναι δυνατόν.
"Θα μας φάνε τα ποντίκια και τα φίδια, λόγω των γατών"
Το να μην πειράξουν αυτό το περιβάλλον, δε το σκέφτηκαν. Και για τα φίδια και τα ποντίκια ήταν το σπίτι τους.
Περιττό να πω ότι είχαμε χρόνια να δούμε ποντίκια να βγαίνουν. Ζούνε όλα σε ισορροπία.
Οι καρακάξες..πουλιά κυριαρχικά, που κρατάνε την περιοχή τους. Με προσδόκιμο ζωής την 20ετία.
Πράγμα που σημαίνει ότι αυτά τα ίδια πουλιά, σε αυτές τις ίδιες φωλιές, ίσως και να ήταν εδώ πριν από εμάς.
Πρόσφατα το έμαθα κι αυτό..για τη ζωή της καρακάξας.
Ψιλά γράμματα.

Και τέλος, που θα φωλιάσουν τα δικά μου αζήτητα μωρά;

Τι να διεκδικήσεις ακριβώς; Μην κατεδαφίσετε τα χαλάσματα. Δεν ακούγεται πολύ λογικό, αλλά..
Τουλάχιστον έπιασαν τόπο οι υπογραφές που μαζέψαμε και έμειναν αρκετά δέντρα.
Ας σταματήσει εκεί το κακό.

Σήμερα είμαι ιδιαίτερα θλιμμένη.
Ανήσυχη.
Ήταν ανάγκη;

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 D4rSGPq
Μπομπάκι

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 53Jkb6V
Κάλι

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 ZRHzkAP
Γλύκας & Μυτούλα,

τι να τους πω εγώ το βράδυ;;
Sad Sad Sad

Λυπάμαι, πολύ λυπάμαι.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Ιουν 22, 2018 8:33 pm

....και ήταν ανάγκη σήμερα πρώτη μέρα, 22 Ιουνίου, να έρθει κι η βροχή να ολοκληρώσει το θλιβερό σκηνικό.

Στο μπαλκόνι έρχονται πουλάκια. Οι αιλουρίδες μου μέσα είναι ανήσυχες προφανώς.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Lina Παρ Ιουν 22, 2018 9:00 pm

Θλιβερές οι περιγραφές σου Στέλλα πολύ Sad . Λογικό να στενοχωριέσαι. Καθάρισε ο τόπος τώρα τι λες.Πάντα ενοχλεί αυτή τη εικόνα τους "πολιτισμένους".Το έχω ακούσει κι εδώ συχνά από γείτονες που για μένα είναι ευτυχία που σώζονται ακόμα στην περιοχή μας κάποιες τέτοιες παλιές ερηπωμένες μονοκατοικίες.Άντε να καθαρίσει ο τόπος.Φαντάζομαι το ένστικτό των ζώων λειτούργησε όμως την ανησυχία και τον πανικό τους δεν  μπορώ να τον φανταστώ.
Πόσο γλυκά τα βιντεάκια Smile Πρώτες μούρες τα σκατζοχοιράκια.
Μη στενοχωριέσαι. Αναστατώθηκαν αλλά θα βρούνε ξανά τους ρυθμούς και το καταφύγιο τους, όσο υπάρχουν Άνθρωποι που νιάζονται γι'αυτά.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Παρ Ιουν 22, 2018 10:22 pm

Σε καταλαβαινουμε ολοι Στελλα.Ειναι απο τα πιο δυσκολα κομματια να σου γκρεμιζουν αυτο που εχτισες και εν πασει περιπτωσει εστρωσες τοσο καιρο. Ομως ,θα βρεθουν οι λυσεις θελω να φανταζομαι .Η παρεουλα θα βρει τις ισορροπιες της .Απλα τωρα στην αρχη θα υπαρχει μια αναταραχη ,μεχρι να βρεθει το μερος που θα καταληξετε .Μην αγχωνεσαι παραπανω γιατι το καταλαβαινουν και σιγα -σιγα θα στρωσουν τα πραγματα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιουν 23, 2018 8:46 pm

Lina έγραψε:Θλιβερές οι περιγραφές σου Στέλλα πολύ Sad . Λογικό να στενοχωριέσαι. Καθάρισε ο τόπος τώρα τι λες.Πάντα ενοχλεί αυτή τη εικόνα τους "πολιτισμένους".Το έχω ακούσει κι εδώ συχνά από γείτονες που για μένα είναι ευτυχία που σώζονται ακόμα στην περιοχή μας κάποιες τέτοιες παλιές ερηπωμένες μονοκατοικίες.Άντε να καθαρίσει ο τόπος.Φαντάζομαι το ένστικτό των ζώων λειτούργησε όμως την ανησυχία και τον πανικό τους δεν  μπορώ να τον φανταστώ.
Πόσο γλυκά τα βιντεάκια Smile Πρώτες μούρες τα σκατζοχοιράκια.
Μη στενοχωριέσαι. Αναστατώθηκαν αλλά θα βρούνε ξανά τους ρυθμούς και το καταφύγιο τους, όσο υπάρχουν Άνθρωποι που νιάζονται γι'αυτά.

Ναι τα σκατζοχοιρούδια πραγματικά ολοκληρώνουν το σκηνικό, λες είμαι μέσα στη φύση. Να μας πλησιάζουν γάτες είναι γνώριμη εικόνα, μα οι σκατζόχοιροι, φαίνεται περίεργο.
Ευτυχώς έμαθα από την "καλή" γειτόνισσα ότι μέχρι στιγμής τα δέντρα μένουν και διατηρείται ως χώρος αναψυχής. Τώρα σκέφτομαι αν γίνεται να διεκδικήσουμε να παραμείνει ως έχει γενικότερα και να μην περάσει ο δρόμος που προβλέπεται κάποια στιγμή. Νομίζω ότι σε αυτό θα συμφωνήσουν όλοι οι γείτονες, φιλόζωοι και μη, αφού κακά τα ψέμματα τουλάχιστον το πράσινο το απολαμβάνουμε όλοι.
Κανείς δε θα θέλει δρόμο με νησίδα μπροστά στην αυλή του. Έχει και μονοκατοικίες και λογικά θα είναι σύμφωνοι. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αλλά σίγουρα αξίζει την προσπάθεια!

belezza έγραψε:Σε  καταλαβαινουμε ολοι Στελλα.Ειναι απο τα πιο δυσκολα κομματια  να σου γκρεμιζουν αυτο που εχτισες  και εν πασει περιπτωσει  εστρωσες τοσο καιρο. Ομως  ,θα  βρεθουν  οι λυσεις  θελω να φανταζομαι .Η παρεουλα θα βρει τις ισορροπιες της .Απλα τωρα στην αρχη θα υπαρχει μια αναταραχη  ,μεχρι να βρεθει το μερος    που θα καταληξετε  .Μην   αγχωνεσαι  παραπανω  γιατι το καταλαβαινουν   και  σιγα -σιγα   θα στρωσουν τα πραγματα

Χθες επέστρεψα αργά και ανεβαίνω για να πάρω τροφές να κατέβω. Δεν ήταν κανένα εδώ. Περιττό να πω ότι με έπιασε ένας μικρός πανικός μέχρι να ξανακατέβω. Κατεβαίνοντας λοιπόν, ήταν ευτυχώς σχεδόν όλα στην πόρτα τα γλυκούλια μου!
Έμοιαζαν όλα ίδια..
Ανακούφιση!
Για άλλη μια φορά μου επιβεβαίωσαν ότι ζούνε όχι απλά το σήμερα, αλλά το τώρα! Έφαγαν με όρεξη και χαιδεύτηκαν. Έψαχνα και το μικρούλι με αγωνία. Ήταν ευτυχώς κι αυτό εκεί!
Πιο τρομαγμένο, χθες δεν κατάφερα να βάλω αλοιφή, αλλά με ανοιχτά πλέον ματάκια, παρακολουθώντας τη μαμά του.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Προσπάθησα να είμαι όπως πάντα. Όλα ήταν καλύτερα από αυτό που περίμενα.

Το Κορίτσι μου, ο Μιλού κι ο Μαϊμούς θα βγούνε τη Δευτέρα τελικά. Αυτό το έχω ακόμη αγκαθάκι, κυρίως για το Κορίτσι μου, που νομίζω θα της κοστίσει περισσότερο η απώλεια του σπιτιού.

Θέλω κι εγώ να πιστεύω ότι θα βρούμε άλλες ισορροπίες και ποιος ξέρει, αν τη θέση των χαλασμάτων πάρει πάλι πυκνή βλάστηση ίσως να μπορέσω να τους "κρύψω" έγω σπιτάκια και φωλίτσες για να μένουν.

Και σήμερα βλέποντας τα μπάζα πιάνεται η καρδιά μου. Οι ίδιες οι γάτες όμως για άλλη μια φορά μου επέτρεψαν μια νότα αισιοδοξίας για τη νέα μας κατάσταση.

Θα δούμε, θα το βρούμε. Τους έχω υποσχεθεί εξάλλου ότι θα είμαι εκεί ανεξάρτητα από τις συνθήκες! Smile

Παρά τις δραστικές αλλαγές στο χώρο μας, η τελετουργία μας η βραδινή κύλισε σε όλα της ομαλά.
Μάλιστα κατάφερα να φωτογραφίσω και την Κούλα, που καθώς γέννησε τα μωρούλια της έμεινε πια μαζί μας.

Στη νέα μας αρχή λοιπόν!
Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 TNMJ2oP
Η Κούλα, των μωρών μου η μαμά. Δεν την είχατε γνωρίσει.
Μια κούκλα με απόλυτα εκφραστικές ματάρες.
Όσο για το όνομά της..Κούλα=Κάλι + Μυτούλα Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Ιουν 27, 2018 12:06 am

Lina έγραψε:Θλιβερές οι περιγραφές σου Στέλλα πολύ Sad . Λογικό να στενοχωριέσαι. Καθάρισε ο τόπος τώρα τι λες.Πάντα ενοχλεί αυτή τη εικόνα τους "πολιτισμένους".Το έχω ακούσει κι εδώ συχνά από γείτονες που για μένα είναι ευτυχία που σώζονται ακόμα στην περιοχή μας κάποιες τέτοιες παλιές ερηπωμένες μονοκατοικίες.Άντε να καθαρίσει ο τόπος.Φαντάζομαι το ένστικτό των ζώων λειτούργησε όμως την ανησυχία και τον πανικό τους δεν  μπορώ να τον φανταστώ.
Πόσο γλυκά τα βιντεάκια Smile Πρώτες μούρες τα σκατζοχοιράκια.
Μη στενοχωριέσαι. Αναστατώθηκαν αλλά θα βρούνε ξανά τους ρυθμούς και το καταφύγιο τους, όσο υπάρχουν Άνθρωποι που νιάζονται γι'αυτά.



Συμφωνώ με τη Λίνα, μπορεί να γκρέμισαν τα χάλασματα αλλά να κερδίσετε το κομμάτι.
Θα βρούν τρόπο, όλα βρίσκουν κι όσα είναι στειρωμένα είναι απίθανο να απομακρυνθούν.
Το κακό είναι η κίνηση του δρόμου κι όλοι αυτοί οι κίνδυνοι που παραμονεύουν εκεί έξω.

Το κάναν πριν λίγο καιρό και σε μάς. Σε κάποια παλιά σπίτια που έχουμε απέναντι αλλά ευτυχώς είναι νεοκλασσικά κι απαγορεύεται να γκρεμιστούν. Οι πόρτες είναι κλειστές αλλά τουλ έχουν αφήσει λίγο κενό απο κάτω προφανώς για να αερίζονται οι χώροι μέσα αλλά πολλά απ τα γατάκια κούρνιαζαν και κουρνιάζουν εκεί μέσα
Πριν λίγο καιρό κάποια τα έκλεισαν αλλά ευτυχώς υπάρχουν κι άλλα.
Πόσο τα σκέφτομαι όταν βρέχει και κάνει κρύο Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιουν 27, 2018 10:16 am

Πραγματικα σκεφτομαι ποση στεναχωρια εχετε και συ Στελλα αλλα και η Χαρα, οταν η περιοχη σου ειναι αφιλοξενη για ολα τα πλασματα της φυσης .Μονο ο ανθρωπος δεν καταλαβαινει οτι ειναι κομματι της φυσης ,παιδι της και οχι ο δαμαστης της. Στεναχωριεμαι μαζι σας . Τουλαχιστον εδω σε μας μας βοηθαει η εννοια ''προαστιο'' και τα κουτσοκαταφερνουμε. Μην το βαζετε ομως κατω . Παντα ερχονται οι λυσεις απο το πουθενα. Η κουλα κουκλα Στελλα βαλε ενα κ πριν το λ και ονομασε την κουκλα της ταιριαζει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιουν 28, 2018 6:46 pm

Και τα δυσάρεστά μας...

γιατί στην αδέσποτη ζωή δεν μπορούν τα πράγματα απ'ότι φαίνεται να κυλήσουν όμορφα για καιρό.

Από εχθές ο Μισελάκος, το γατάκι που μάλλον υιοθέτησε και φρόντιζε επιμελώς το Μπομπάκι δεν είναι πια μαζί μας Sad
Ο μικρουλάκος που θαύμαζα για το θάρρος και την πονηριά του, που έβγαινε και με κλειστά ματάκια και μύριζε τις μεγάλες γάτες και τους σκατζόχοιρους, που με αυτά και με εκείνα συνεφέραμε τα ματάκια και τριγυρνούσε με τη μαμά του που το μάθαινε να κυκλοφορεί, να ξύνει το δέντρο και να καθαρίζεται σωστά ταξίδεψε πολύ νωρίς.

Κατέβηκα και τον βρήκα εκεί, ξαπλωμένο, κρύο, δίπλα στη μεγάλη συκιά,βρεγμένο, άκαμπτο.
Δεν ξέρω τι συνέβη, υποθέτω αυτοκίνητο. Το Μπομπάκι τον πρόσεχε τόσο πολύ. Πιστεύω ότι αυτή τον έφερε ως εκεί, ήταν για να το δω. Όταν έφτασα στάθηκε δίπλα του έκανε το γνωστό της κάλεσμα, όπως τον φώναζε καθημερινά και με κοίταξε.
Τη χάιδεψα και συνέχισα τη ρουτίνα μας. Όλα κατά τα φαινόμενα φυσιολογικά, λίγο μουδιασμένα.

Επέστρεψα στο σημείο για να φροντίσω το Μισελάκο για μια τελευταία φορά. Τα υπόλοιπα είχαν φύγει, μα το Μπομπάκι καθόταν εκεί δίπλα του. Μου νιαούρισε όταν πλησίασα. Μου ράγισε την καρδιά.
"Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο κοριτσάκι μου"
Έκατσα κι έφτιαξα, μια τελευταία, παντοτινή φωλίτσα για τον άτυχο μικρούλη στη ρίζα της συκιάς.
Δίπλα μου το Μπομπάκι, ενώ ήρθαν ο Γλύκας κι ο Τάκης, φιλαράκια και τα 3 πια να δώσουν το παρόν. Με κοιτούσαν ήρεμα. Πέρασαν και τα τρια να μυρίσουν ξανά το μικρό και κάθισαν γύρω μου στωικά, με ανωτερότητα που δε συναντά κανείς σε ανθρώπους, παρακολουθώντας.

Χαιρετήσαμε το Μισελάκο. Μοιραστήκαμε τη στιγμή. Κάναμε από ένα χάδι.
Τελείωσε..έτσι απλά, κρύα, βροχερά.

Μισελάκο μου καλό ταξίδι. Γράφω για σένα εδώ, εδώ στα νέα της παρέας, συμβολικά, της παρέας που σε περίμενε και σε δεχόταν δίπλα στη μαμά σου και σου παραχωρούσε φαγητό.
Όπως συμβολικά επέλεξα να μείνεις δίπλα μας, εκεί στη συκιά μας, εκεί που μου υπέδειξε η μαμά σου.
Έφυγες νωρίς. Ήσουν γενναίος, όμορφος, γλυκούλης, μα άτυχος.
Καλό ταξίδι αγγελουδάκι μου!Εγώ θα σε θυμάμαι ζεστούλη, φουντωτό, να μου σπρώχνεις το χέρι να μην καθαρίσω τα ματάκια μικρέ τσαχπίνη μου.

rainbow
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Empty Απ: Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι!

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιουν 28, 2018 9:26 pm

Λυπαμαι απιστευτα ,οταν συμβαινουν αυτα επιβεβαιωνοντας τους πιο κρυφους φοβους ολων μας. Τα αδεσποτακια που τα συνηθιζεις και στη ρουτινα της καθε μερας ,πιστευεις πως θα ειναι παντα εκει.Μεχρι που ερχεται η μερα που δεν ειναι και τοτε η απουσια παιρνει τον ηχο της σιωπης που σε παγωνει. Καλο ταξιδι στον μικρουλη που δεν προλαβε ,στην αγκαλια του ουρανιου τοξου τωρα πια rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow rainbow Sad Sad
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Πολυαγαπημένο γατοκοπάδι! - Σελίδα 8 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 12 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης