gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

+33
ralou
kat-cats
Gogo Valentinou
polina4smile
f.m123
BokSurat
funambolo
zaharitsa
eirinaki84
flokatoula
hardtrier
ladycat
XIONIS
houlieta
marina289
mpoulaalekoula
koneko
vanilia cat
LAROGATA
Chouzouris
Φωτεινή
Fotoula
doremi
MouSouDa
nosyparker
alex..niaou
Πούπσυ
Kikiriki
vaso
marianthia
TITIKA CAT
Anatoli
moukelis
37 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τρι Μαρ 27, 2012 11:24 pm

mpoulaalekoula έγραψε:

Γαλοπούλα : 5-7 ευρώ το κιλό (όχι η ελευθέρα βοσκής αλλά πτηνοτροφείου)
Σολωμός : 7-9 ευρώ το κιλό (σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για άγριο σολομό που καμία σχέση δεν έχει με τον σολομό ιχθυοτροφείου..Αχχ θυμήθηκα τη γεύση του άγριου σολομού Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 156989 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 344870 ..Μου έτρεξαν τα σάλια χαχαχα με συνοδεία Hollandais sauce......Όχι για τις γάτες, για μένα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 270712 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 270712 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 270712 )
Μοσχάρι :7-8 ευρώ το κιλό
Ορτύκι : δεν έχω την παραμικρή ιδέα..
Πάπια : επίσης δεν έχω ιδέα αλλά και τα δύο αυτά πρέπει να είναι πανάκριβα γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένα εδώ..
Κουνέλι : 7-9 ευρώ το κιλό

Οπότε ναι, νομίζω ότι είναι δύσκολο για περισσότερες από μία γάτες..Άσε που και με μία δηλαδή, πολύ βγαίνει Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 72784

πω πω, αρκετα τσιμπημενες οι τιμες (εκτος απο το κουνελι)
Το μοσχαρι το βρισκω γυρω στα 5 ευρω το κιλο (ο κιμας ειναι ακομα πιο φθηνος). Εδω το αρνι και το κουνελι ειναι πανακριβα. Το αρνι ειναι εισαγωγης απο Ν. Ζηλανδια και το φρεσκο κοστιζει γυρω στα 12 το κιλο. Τα ψαρια εκτος του σολωμου, της πεστροφας και του σκουμπρι, ειναι σχετικα ακριβα με τα περισσοτερα να ξεπερνουν τα 10 το κιλο και να φτανουν μεχρι και τα 30-40.

houlieta έγραψε:Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση;
Πως ξεκινάς μια γάτα στα ωμα; Εμένα ο Χούλιο άμα μυρίσει ωμό ξυνίζει το μουτράκι και γυρίζει από την άλλη!
Κάποτε κάναμε ενα πείραμα με έναν γαύρο και μας κοιτούσε με μια απορία... "Εεεεεε ρε παιδιά, τι είναι αυτό το ψόφιο;"

κανε αυτα που σου ειπε η Εφη. Με τα κοκκαλα ο δικος μου ακομα εχει προβλημα και δεν μπορει να φαει ολοκληρη φτερουγα απο κοτα γι' αυτο και του δινω ορτυκια που ειναι πιο μικρα και τα τρωει πιο ευκολα. Αν σκεφτεις οτι ετρωγε κυριως κονσερβες μεχρι την ηλικια των 2.5 ετων και μετα αρχισε τα ωμα (αλεσμενα) και τωρα τρωει μερικα γευματα ορτυκι την εβδομαδα και κομματια κοτοπουλου, τα δοντια του ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση. 4 ετων ειναι σχεδον και δεν εχει ιχνος πλακας στα δοντια του (το βουρτσισμα το εχω περιορισει στην μια φορα την εβδομαδα)

XIONIS έγραψε:Eμενα γιατι μου ακουγεται σιχαμενο ολο αυτο? Και γιατι να βαλουμε τα γατια με σε αυτη τη διαδικασια? Μη πω για τον εαυτο μου που δεν τρωω κρεας και ο βασικοτερος λογος ειναι γιατι δεν αντεχω ουτε να το πιασω ουτε να το μυρισω ωμο. Και με τις αρρωστιες που μεταφερει το ωμο κρεας τι γινεται? Με πρωτο και κυριο το τοξοπλασμα. Προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε στα γατια μου!

αναλογα οπως το βλεπει κανεις. Αν το καλοσκεφτεις ομως, το κρεας και κυριως το ωμο, ειναι πιο κοντα στην φυση της γατας. Οι τροφες που κυκλοφορουν σημερα εμφανιστηκαν πριν περιπου 100 χρονια. Το τοξοπλασμα σκοτωνεται αν μεινει το κρεας 3 μερες στην καταψυξη και εκτος απο αυτο, τα μολυσμενα κρεατα απο τοξοπλασμα ειναι συνηθως το χοιρινο και το αρνι (τα οποια αποφευγω ουτως ή αλλως). Εγω παντως μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα με τα μικροβια και δεν φοβαμαι γιατι τηρω τους κανονες υγιεινης και γενικα προσεχω. Ειναι οπως βολευει στον καθενα. Ο γατος μου ειχε πολλα προβληματα με αλλεργια στην τροφη, καθημερινους εμετους και τριχομπαλες, μειωμενη ορεξη και δεν επαιρνε βαρος. Οταν αλλαξα την διατροφη του ολα αυτα εξαφανιστηκαν, οποτε αν αυτη η διατροφη του κανει καλο, γιατι να μην την συνεχισω; Να φανταστεις μεσα σε ενα χρονο πηρε ενα ολοκληρο κιλο και το τριχωμα του εγινε μεταξενιο! Τριχομπαλα εχω να δω μηνες τωρα και οι εμετοι κοπηκαν μαχαιρι! Εξαφανιστηκε και η αλλεργια του (υποθετω θα εμφανιστει αν του δωσω παλι τις κονσερβες που ετρωγε).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Τρι Μαρ 27, 2012 11:29 pm

Ενδιαφέροντα όλα αυτά μπράβο για τον γατούλι σου, αλλά δυστυχώς μη εφαρμόσημα στην Ελλάδα του τώρα και με 3 γατιά. Πού βρίσκεσαι εσύ; Γιατί δεν βάζετε τις πόλεις βρε παιδιά και μπερδευόμαστε!
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από XIONIS Τρι Μαρ 27, 2012 11:48 pm

Eμενα και τα 5 γατια μου εχουν μεταξενιο τριχωμα ετσι κι αλλιως χαρη στην κτηνιατρικη τροφη το τακτικο βουρτσισμα και προσφατα το λαδι σολωμου. Τριχομπαλες δεν κανουν αφου τους δινω Defur Um οσο συχνα χρειαζεται κι οσο για να το να παρουν βαρος τι να πω... Παλευω να χασουν βαρος!!!! pregnant Το κοστος με 5 γατια ειναι μαλλον απαγορευτικο εδω και ο χρονος για την προετοιμασια των γευματων ανυπαρκτος. Με το ζορι μαγειρευω για εμας... Μη πω οτι δεν θα αντεχα ουτε μια μερα να τους ετοιμαζω τα ωμα τους γευματα....Οποτε η ωμοφαγια μαλλον δεν ειναι για εμας!!! tongueout
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ladycat Τετ Μαρ 28, 2012 12:09 am

XIONIS έγραψε:Eμενα και τα 5 γατια μου εχουν μεταξενιο τριχωμα ετσι κι αλλιως χαρη στην κτηνιατρικη τροφη το τακτικο βουρτσισμα και προσφατα το λαδι σολωμου. Τριχομπαλες δεν κανουν αφου τους δινω Defur Um οσο συχνα χρειαζεται κι οσο για να το να παρουν βαρος τι να πω... Παλευω να χασουν βαρος!!!! pregnant Το κοστος με 5 γατια ειναι μαλλον απαγορευτικο εδω και ο χρονος για την προετοιμασια των γευματων ανυπαρκτος. Με το ζορι μαγειρευω για εμας... Μη πω οτι δεν θα αντεχα ουτε μια μερα να τους ετοιμαζω τα ωμα τους γευματα....Οποτε η ωμοφαγια μαλλον δεν ειναι για εμας!!! tongueout
poso se kαταλαβαινω
ladycat
ladycat
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : πειραιας εδω εκει περα παραπερα σαν αλανιαρα γατα απο την Χιο
Αριθμός γατουνίων : ΕΥΑ ,ΖΥΛΙΤΟ ,ΠΙΣΣΑΣ ,ΛΑΜΠΗΣ,ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, ΦΕΛΙΞ,ΤΙΓΡΑΚΗΣ ,ΠΟΚΥ ΟΛΟΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!! ΦΟΙΒΟΣ, ORLANDO ΤΙΑ , ΜΠΕΜΠΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ .ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ ΠΑΤΟΥΝΟΣ ΦΕΛΙΤΣΙΑ ΧΑΙΤΑΚΙΑΣ, ΑΝΩΝΥΜΟΣ, ΚΛΠ...............ΤΑ ΕΞΩ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη,φθινοπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΗΣ ΑΝΤΜΙΝ
Motto : Να είχα 2 χειροβομβίδες να τα κάνω όλα βίδες σπίτια αυτοκίνητα κινητά κ ακίνητα να είχα άλλη μια για μένα να κάνω χάρη κ σε εσένα Νότης σφακιανάκης
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tears

https://darkstoriesbyef.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τετ Μαρ 28, 2012 12:43 am

Εγώ θεωρώ ότι το ωμό κρέας είναι η πιο σωστή τροφή και κοντά στη φυσική διατροφή τους. Καταναλώνοντας αποκλειστικά ωμά, μια γάτα παίρνει όλα τα υγρά που πρέπει ημερισίως, όπως και με την κονσέρβα. Με την ξηρή αυτό δε γίνεται.Ακόμα και οι γάτες που πίνουν πολύ νερό, δεν φτάνουν να πίνουν όσο νερό θα έπρεπε. Έπειτα είναι οι επεξεργασίες, τα συντηρητικά και όλα τα πρόσθετα που μπαίνουν στην ξηρά, που αποτελούν μεγάλο αρνητικό. Τέλος είναι και η στοματική υγιεινή που είναι πολύ σημαντική στις κατοικίδιες γάτες και πολύ μεγάλο πρόβλημα επίσης. Με την ωμή (κοκαλα) πετυχαίνεις άριστα αποτελέσματα ενώ με την ξηρά και την κονσέρβα...Ξέρουμε όλοι!
Εαν ειχα μια μονο γατα(υγιή) θα το δοκίμαζα σίγουρα..Πάντα με τακτική ενδοαποπαρασίτωση όμως. Τα νεαρά γατακια είναι πολύ πιο δεκτικά στο ωμό πάντως(δοκιμασμενο)!!!
Βέβαια δεν είναι και τόσο απλό..Θέλει κάποιες γνώσεις εάν αποφασίσεις να ταίζεις αποκλειστικά με ωμά τη γάτα σου.
Μπορεί να μην είμαστε πολύ συνηθισμένοι στη θέα του κατοικιδίου μας να κατασπαράζει κάτι... αιμοσταγές αλλά ας μην ξεχνάμε τι τρώει η γάτα στη φύση της.
Γιατί, το να προσθέτει κανείς στη δίαιτα μιας γάτας(και μαλιστα σε μεγάλα ποσοστά), καλαμπόκια και ρύζια και άλλα σιτηρά, θεωρείται καλό και το ωμό όχι? Επιπλέον αυτά τα υλικά, τείνουν να προκαλούν παχυσαρκία στις γάτες..Και δεν είναι τυχαίο..

Τα κρέατα στην εποχή μας δεν είναι ότι πιο αγνό υπάρχει, συμφωνώ..Όμως εάν κάποιος είχε την οικονομική δυνατότητα και το χρόνο,θα μπορούσε να ζητά από κρεοπώλη εμπιστοσύνης να τον προμηθεύει φρέσκα κρέατα για ωμή κατανάλωση.
Σκεφτείτε και το άλλο..Πόσοι άνθρωποι τρώνε τα steaks τους ΚΑΤΑκόκκινα?? Smile

Χαχαχα! Δεν ξέρω γιατί με εξιτάρει τόσο η ωμή δίαιτα..Παρ'όλα αυτά δε μπορώ να την υιοθετήσω με τα γατιά μου..Κοστίζει πολύ δυστυχώς Sad
Γι'αυτό επιλέγω Acana που είναι σε σύσταση πιο κοντά στη φυσική διατροφή της γάτας Smile Για το νερό, τους δίνω μια φορά τη μέρα, 1-2 κουταλάκια του γλυκού καλής ποιότητας, αρκετά αραιωμένη κονσέρβα..Επίσης διαθέτουμε συντριβανάκι νερού που η αλήθεια είναι ότι τα κάνουν να πίνουν μετά μανίας..

Όλα είναι θέμα και οικονομικό πάντως..Ό,τι μπορεί ο καθένας διαθέτει..
Κάποιος μπορεί να τα διαβάζει αυτά και να λέει " τι λέει τώρα αυτή η τρελή? εδώ εμείς δεν έχουμε να φάμε" ! Ούτε και εμάς μας τρέχουν από τα πατζάκια(μακάρι!!!) αλλά έχουμε κάνει κάποιες επιλογές..Επίσης, δεν έχουμε πολλές υποχρεώσεις ή άλλα έξοδα..Να τα λέμε όλα Smile
Εννοείται πως δεν κατακρίνω κανέναν, ελπίζω να ήταν κατανοητό αυτό ε? Embarassed Embarassed Embarassed
Είναι απλά η προσωπική μου άποψη και η κρυφή μου επιθυμία Embarassed
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Τετ Μαρ 28, 2012 2:15 am

Δεν νομίζω ότι θα το γύριζα στα ωμά ποτέ... Ρωτώ λίγο από περιέργια... Άλλωσε έχουν ήδη μάθει αλλιώς...
Πάντως, ο Χούλιο είναι 12 και τα δόντια του χαρακτηρίστηκαν "άψογα" από τον γιατρό, μάλιστα με ρώτησε αν του έχω κάνει καθαρισμούς στο παρελθόν, κάτι που δεν έχει γίνει...
Όσο για τα υγρά...
Ομολογώ ότι έχει καποιες θετικές αδυναμίες ο Χούλιο.. Του αρέσει πολύ το γαλα (του κουτιού από το κουτί) οπότε, όλο και θα γλείψει λίγο μεσα στην μέρα, το λάδι (σκέτο, επίσης το γλύφει με πάθος), το γιαούρτι (πάθος) και ακόμη και τις κροκέτες του τις τρώει βρεγμένες (το δοκίμασα τώρα γιατί του έπεσαν βαριές οι καινούργιες και έκανε εμετούς..)..

Το ωμό κρέας με τρομάζει ρε παιδιά, το κοτόπουλο έχει ένα κάρο μικρόβια.. Το μοσχάρι ωμό είναι ο βασικός φορέας εχινόκοκου και ταινίας (οι Γάλλοι έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά και στα δυο)..
Σαλμονέλα, τοξόπλασμα...

Τα ζώα στην αγρια φύση τρέφονται με ωμά αλλά δεν ζουν 18-20 χρόνια...
Ξέρουμε αν είναι καλό σε βάθος χρόνου; Να μας πει η koneko που το έχει μελετήσει από ότι καταλαβαίνω!..
Υπάρχει καποια μελέτη και θεωρία γύρω από την ωμοφαγεία;
Κάποτε είχε πέσει ένα βιβλίο για γάτες στα χέρια μου και σαν απαραίτητα στην διατροφή της γατας είχε 10 πράγματα, 15 ίσως... Πράγματι, ανέφερε το ωμό σε διάφορες μορφές και μάλιστα σε υψηλή θέση είχε και το συκώτι!
Μου ειχε κάνει μεγάλη εντυπωση αλλά μετά σκέφτηκα ότι και στην φύση έτσι ξεκινούν να τρώνε ένα θήραμα...
Πάντως νομίζω ότι με τα ωμά θέλει μεγαλύτερη προσοχή για ασθένειες..
Μπορεί να κάνω λάθος...

Προσωπικά, θα ηθελα να τρώνε ένα ψάρι ίσως που και που, ξέρω ότι έχει στοιχεία ωμό που δεν έχει μαγειρεμένο πολύ σημαντικά και ακόμη το θεωρώ "αθώα" τροφή...

Ανακατεμένα τα γραφω... Suspect
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από hardtrier Τετ Μαρ 28, 2012 4:08 am

βρε παιδια,για τον λογο οτι "οποιος καιγεται στον χυλο,φυσαει και το γιαουρτι",απο τα πολυ λιγα που γνωριζω ειναι οτι τα γατουλινια εχουν πολυ ευαισθητο ουροποιητικο συστημα[ειχα προσφατο περιστατικο με τον τζερυ μας],μηπως η ωμη τροφη δεν ενδεικνεται?

Suspect
hardtrier
hardtrier
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 2,ενα στο ουρανιο τοξο και στις καρδιες μας και ενα στη ζωη μας
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ολες τις εποχες,ειμαστε χαδιαριδες
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

http://www.pantastaisia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τετ Μαρ 28, 2012 6:10 am

doremi έγραψε:Ενδιαφέροντα όλα αυτά μπράβο για τον γατούλι σου, αλλά δυστυχώς μη εφαρμόσημα στην Ελλάδα του τώρα και με 3 γατιά. Πού βρίσκεσαι εσύ; Γιατί δεν βάζετε τις πόλεις βρε παιδιά και μπερδευόμαστε!

ναι, δυστυχως με την κριση ειναι πολυ χαλια τα πραγματα. Δεν ξερω πως ειναι να ζεις με την κριση γιατι ζω στο εξωτερικο (Β. Αμερικη), αλλα απο οσα μου λενε γνωστοι και φιλοι, μου ακουγονται πολυ τραγικα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 504504

XIONIS έγραψε:Eμενα και τα 5 γατια μου εχουν μεταξενιο τριχωμα ετσι κι αλλιως χαρη στην κτηνιατρικη τροφη το τακτικο βουρτσισμα και προσφατα το λαδι σολωμου. Τριχομπαλες δεν κανουν αφου τους δινω Defur Um οσο συχνα χρειαζεται κι οσο για να το να παρουν βαρος τι να πω... Παλευω να χασουν βαρος!!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 993466 Το κοστος με 5 γατια ειναι μαλλον απαγορευτικο εδω και ο χρονος για την προετοιμασια των γευματων ανυπαρκτος. Με το ζορι μαγειρευω για εμας... Μη πω οτι δεν θα αντεχα ουτε μια μερα να τους ετοιμαζω τα ωμα τους γευματα....Οποτε η ωμοφαγια μαλλον δεν ειναι για εμας!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 43833

δυστυχως ειχα δοκιμασει και τις παστες για τις τριχομπαλες, αλλα δεν εκαναν τιποτα. Ηταν τραγικη η κατασταση. Με το χορτο βελτιωθηκαν οι τριχομπαλες, αλλα περιοριστηκαν στις 2-3 τον μηνα. Τωρα βγαζει 1 καθε 4-5 μηνες!
Ο δικος μου επειδη ετρωγε λιγο και επειδη εκανε σχεδον εμετους καθημερινα, δεν μπορουσε να παρει βαρος και ηταν αδυνατος. Προεξειχαν αρκετα τα κοκκαλα του... πλευρα, λεκανη, σπονδυλοι... ακομα και τα ζυγωματικα οστα στο προσωπο του ηταν εμφανη. Τωρα εχει δεσει και εχει κανονικη ορεξη. Παλαιοτερα ουτε καν ζητιανευε για φαγητο. Ηταν σαν να ετρωγε απο αγγαρεια. Τωρα τρεχει απο πισω σου στην κουζινα, κανει ναζια κτλ... οτι πρεπει να κανει μια φυσιολογη γατα δηλαδη. Ειχα βαρεθει να τον τρεχω στον κτηνιατρο. Μεσα σε ενα ετος τον ειχα παει 7 φορες! Αλλα οπως ειπα και πριν, ειναι οτι ταιριαζει στην καθε γατα. Στον δικο μου η ωμη τον βοηθησε αρκετα, σε αλλους μπορει να προκαλεσει προβληματα. Δεν ειναι ολες οι γατες ιδιες Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150

mpoulaalekoula έγραψε:Εγώ θεωρώ ότι το ωμό κρέας είναι η πιο σωστή τροφή και κοντά στη φυσική διατροφή τους. Καταναλώνοντας αποκλειστικά ωμά, μια γάτα παίρνει όλα τα υγρά που πρέπει ημερισίως, όπως και με την κονσέρβα. Με την ξηρή αυτό δε γίνεται.Ακόμα και οι γάτες που πίνουν πολύ νερό, δεν φτάνουν να πίνουν όσο νερό θα έπρεπε. Έπειτα είναι οι επεξεργασίες, τα συντηρητικά και όλα τα πρόσθετα που μπαίνουν στην ξηρά, που αποτελούν μεγάλο αρνητικό. Τέλος είναι και η στοματική υγιεινή που είναι πολύ σημαντική στις κατοικίδιες γάτες και πολύ μεγάλο πρόβλημα επίσης. Με την ωμή (κοκαλα) πετυχαίνεις άριστα αποτελέσματα ενώ με την ξηρά και την κονσέρβα...Ξέρουμε όλοι!
Εαν ειχα μια μονο γατα(υγιή) θα το δοκίμαζα σίγουρα..Πάντα με τακτική ενδοαποπαρασίτωση όμως. Τα νεαρά γατακια είναι πολύ πιο δεκτικά στο ωμό πάντως(δοκιμασμενο)!!!
Βέβαια δεν είναι και τόσο απλό..Θέλει κάποιες γνώσεις εάν αποφασίσεις να ταίζεις αποκλειστικά με ωμά τη γάτα σου.
Μπορεί να μην είμαστε πολύ συνηθισμένοι στη θέα του κατοικιδίου μας να κατασπαράζει κάτι... αιμοσταγές αλλά ας μην ξεχνάμε τι τρώει η γάτα στη φύση της.
Γιατί, το να προσθέτει κανείς στη δίαιτα μιας γάτας(και μαλιστα σε μεγάλα ποσοστά), καλαμπόκια και ρύζια και άλλα σιτηρά, θεωρείται καλό και το ωμό όχι? Επιπλέον αυτά τα υλικά, τείνουν να προκαλούν παχυσαρκία στις γάτες..Και δεν είναι τυχαίο..

Τα κρέατα στην εποχή μας δεν είναι ότι πιο αγνό υπάρχει, συμφωνώ..Όμως εάν κάποιος είχε την οικονομική δυνατότητα και το χρόνο,θα μπορούσε να ζητά από κρεοπώλη εμπιστοσύνης να τον προμηθεύει φρέσκα κρέατα για ωμή κατανάλωση.
Σκεφτείτε και το άλλο..Πόσοι άνθρωποι τρώνε τα steaks τους ΚΑΤΑκόκκινα?? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150

Χαχαχα! Δεν ξέρω γιατί με εξιτάρει τόσο η ωμή δίαιτα..Παρ'όλα αυτά δε μπορώ να την υιοθετήσω με τα γατιά μου..Κοστίζει πολύ δυστυχώς Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 72784
Γι'αυτό επιλέγω Acana που είναι σε σύσταση πιο κοντά στη φυσική διατροφή της γάτας Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150 Για το νερό, τους δίνω μια φορά τη μέρα, 1-2 κουταλάκια του γλυκού καλής ποιότητας, αρκετά αραιωμένη κονσέρβα..Επίσης διαθέτουμε συντριβανάκι νερού που η αλήθεια είναι ότι τα κάνουν να πίνουν μετά μανίας..

Όλα είναι θέμα και οικονομικό πάντως..Ό,τι μπορεί ο καθένας διαθέτει..
Κάποιος μπορεί να τα διαβάζει αυτά και να λέει " τι λέει τώρα αυτή η τρελή? εδώ εμείς δεν έχουμε να φάμε" ! Ούτε και εμάς μας τρέχουν από τα πατζάκια(μακάρι!!!) αλλά έχουμε κάνει κάποιες επιλογές..Επίσης, δεν έχουμε πολλές υποχρεώσεις ή άλλα έξοδα..Να τα λέμε όλα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150
Εννοείται πως δεν κατακρίνω κανέναν, ελπίζω να ήταν κατανοητό αυτό ε? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 323663 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 323663 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 323663
Είναι απλά η προσωπική μου άποψη και η κρυφή μου επιθυμία Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 323663

εγω εγω την τρωω κατακοκκινη την μπριζολα (την μοσχαρισια μονο)!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 986261Συμφωνω απολυτα στο οτι μια τετοια διατροφη θελει γνωσεις. Αν την εφαρμοσεις χωρις να γνωριζεις τι κανεις, μπορεις να προκαλεσεις παρα πολυ μεγαλο κακο και μια τετοια διατροφη, να γινει χειροτερη και απο την χειροτερη χυμα τροφη που πουλανε στα μαγαζια. Παντως πιστευω οτι το κλειδι στην διατροφη ενος ζωου ειναι η ποικιλια. Ειτε τρεφεται με ωμα, ειτε με τροφη του εμποριου, πιστευω πως πρεπει να δινουμε στο ζωακι μας διαφορετικες τροφες. Πχ λιγο γιαουρτι ή λιγο ψητο μοσχαρι δεν βλαπτει μια στις τοσες.

houlieta έγραψε:Δεν νομίζω ότι θα το γύριζα στα ωμά ποτέ... Ρωτώ λίγο από περιέργια... Άλλωσε έχουν ήδη μάθει αλλιώς...
Πάντως, ο Χούλιο είναι 12 και τα δόντια του χαρακτηρίστηκαν "άψογα" από τον γιατρό, μάλιστα με ρώτησε αν του έχω κάνει καθαρισμούς στο παρελθόν, κάτι που δεν έχει γίνει...
Όσο για τα υγρά...
Ομολογώ ότι έχει καποιες θετικές αδυναμίες ο Χούλιο.. Του αρέσει πολύ το γαλα (του κουτιού από το κουτί) οπότε, όλο και θα γλείψει λίγο μεσα στην μέρα, το λάδι (σκέτο, επίσης το γλύφει με πάθος), το γιαούρτι (πάθος) και ακόμη και τις κροκέτες του τις τρώει βρεγμένες (το δοκίμασα τώρα γιατί του έπεσαν βαριές οι καινούργιες και έκανε εμετούς..)..

Το ωμό κρέας με τρομάζει ρε παιδιά, το κοτόπουλο έχει ένα κάρο μικρόβια.. Το μοσχάρι ωμό είναι ο βασικός φορέας εχινόκοκου και ταινίας (οι Γάλλοι έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά και στα δυο)..
Σαλμονέλα, τοξόπλασμα...

Τα ζώα στην αγρια φύση τρέφονται με ωμά αλλά δεν ζουν 18-20 χρόνια...
Ξέρουμε αν είναι καλό σε βάθος χρόνου; Να μας πει η koneko που το έχει μελετήσει από ότι καταλαβαίνω!..
Υπάρχει καποια μελέτη και θεωρία γύρω από την ωμοφαγεία;
Κάποτε είχε πέσει ένα βιβλίο για γάτες στα χέρια μου και σαν απαραίτητα στην διατροφή της γατας είχε 10 πράγματα, 15 ίσως... Πράγματι, ανέφερε το ωμό σε διάφορες μορφές και μάλιστα σε υψηλή θέση είχε και το συκώτι!
Μου ειχε κάνει μεγάλη εντυπωση αλλά μετά σκέφτηκα ότι και στην φύση έτσι ξεκινούν να τρώνε ένα θήραμα...
Πάντως νομίζω ότι με τα ωμά θέλει μεγαλύτερη προσοχή για ασθένειες..
Μπορεί να κάνω λάθος...

Προσωπικά, θα ηθελα να τρώνε ένα ψάρι ίσως που και που, ξέρω ότι έχει στοιχεία ωμό που δεν έχει μαγειρεμένο πολύ σημαντικά και ακόμη το θεωρώ "αθώα" τροφή...

Ανακατεμένα τα γραφω... Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 703780

Εχει μια βαση αυτο που λες για τα αγρια ζωα στην φυση, αλλα μη ξεχνας οτι στην φυση υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που μειωνουν το προσδοκιμο ζωης. Ασθενειες, εχθροι, αγχος για επιβιωση, ελειψη τροφης/νερου, κακουχιες, καιρος, κτλ. Ασε που δεν εχουν καν προσβαση σε ιατρικη περιθαλψη. Θα ηταν πιο σωστο να συγκριναμε ζωα σε αιχμαλωσια με την γατα ή μια αδεσποτη γατα στον δρομο με ενα ζωο στην σαβανα για παραδειγμα. Πολλα λιονταρια ζουν πολυ περισσοτερο στον ζωολογικο κηπο παρα στην σαβανα (και τα 2 τρεφονται με ωμα, αλλα ζουν σε διαφορετικες συνθηκες). Σε καμια περιπτωση παντως δεν λεω οτι ενα ζωο που τρεφεται με ωμα θα ζησει περισσοτερο απο ενα αλλο. Αλλωστε δεν "στεκει" να κανεις τετοια υποθεση γιατι στο προσδοκιμο ζωης παιζουν ρολο παααααρα πολλοι παραγοντες Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150

Ερευνες δεν υπαρχουν για τα κατοικιδια και την ωμοφαγια (δεν εχω δει δηλαδη), υπαρχουν ομως παρα πολλες με ζωα σε αιχμαλωσια. Υπαρχει και το αντιθετο, ερευνες δηλαδη που τεσταρουν μια κοινη γατοτροφη σε αγριογατες σε αιχμαλωσια. Επειδη με πιεζει ο χρονος και ταξιδευω σε λιγες ωρες, θα ψαξω να βρω περισσοτερα πανω σε αυτο απο την παρασκευη και μετα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 442890

Συμφωνω οτι θελει προσοχη με τα ωμα. Δεν μπορεις να αφηνεις την τροφη εξω για ωρες, να μη πλενεις τα πιατα της γατας και γενικα να μη τηρεις βασικους κανονες υγιεινης. Για την αποπαρασιτωση δεν ξερω αν οντως χρειαζεται πιο συχνα. Τον δικο μου εχω να τον αποπαρασιτωσω εδω και 1 χρονο. Του εκανα εξεταση κοπρανων το φθινοπωρο και βγηκε καθαρος, οποτε προς το παρον δεν υπαρχει λογος να τον αποπαρασιτωνω πολλες φορες τον χρονο. Θα παρει ομως το ετησιο χαπι του σε λιγες μερες Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 986261

Ποσο πολυ χαιρομαι που το θεμα εγινε τοσο ενεργο μεσα σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα!!!

Ασχετο, μια μερα ημουν στο σουπερμαρκετ οπου ειχαν σε προσφορα τα κοτοπουλα και ειχα παρει 3 και μου λεει η ταμιας: "ηταν και ενας τυπος εδω πριν απο εσενα που πηρε 5... για τον σκυλο του" και της κανω "και εγω για την γατα μου τα πηρα" χαχαχαχα! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από flokatoula Τετ Μαρ 28, 2012 12:34 pm

Πάρα πολύ ενδιαφέρον όλο αυτό oksmily3
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από eirinaki84 Παρ Μαρ 30, 2012 1:10 pm

όντως και συμφωνώ με όλους τους παραπάνω!!
eirinaki84
eirinaki84
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Χιονάτη κερατσινίου, Τούλη, Οθέλλο, Σιέλ
Motto : keep dreaming
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/11/2011
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από zaharitsa Κυρ Απρ 01, 2012 8:09 am

δεν συμφωνω καθολου...ετσι κι αλλιως οταν παιρνω στη γατα μου λιχαουδια δε κονσερβα γλυφει
τη σαλτσα και αφηνει το κρεας....σιγα μην φαει ωμο η κυρια... happy2
zaharitsa
zaharitsa
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Τόπος : Γαθηνα
Αριθμός γατουνίων : τη Ζαχαριτσα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 4 γατεποχες
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ανεξερετως ολες
Motto : BONJOVI 4 EVER!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από zaharitsa Κυρ Απρ 01, 2012 8:15 am

zaharitsa έγραψε:δεν συμφωνω καθολου...ετσι κι αλλιως οταν παιρνω στη γατα μου λιχαουδια σε κονσερβα γλυφει
τη σαλτσα και αφηνει το κρεας....σιγα μην φαει ωμο η κυρια... happy2
zaharitsa
zaharitsa
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 25
Τόπος : Γαθηνα
Αριθμός γατουνίων : τη Ζαχαριτσα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : 4 γατεποχες
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ανεξερετως ολες
Motto : BONJOVI 4 EVER!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Απρ 01, 2012 10:53 am

To κοστος ειναι οντως μεγαλο με τις τιμες που υπαρχουν στην Ελλαδα,αλλα δεν ειναι τοσο ακριβο να αντικατασταθουν 2-3 γευματα τους την εβδομαδα με ωμο.Ετσι και καποια απο τα οφελη της ωμοφαγιας θα εχουν,και θα το αντεχει η τσεπη σας, και θα ειναι πιο ευκολο να τηρησετε τους κανονες υγιεινης.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Απρ 01, 2012 7:02 pm

moukelis έγραψε:To κοστος ειναι οντως μεγαλο με τις τιμες που υπαρχουν στην Ελλαδα,αλλα δεν ειναι τοσο ακριβο να αντικατασταθουν 2-3 γευματα τους την εβδομαδα με ωμο.Ετσι και καποια απο τα οφελη της ωμοφαγιας θα εχουν,και θα το αντεχει η τσεπη σας, και θα ειναι πιο ευκολο να τηρησετε τους κανονες υγιεινης.

Αυτό ακριβώς είχα σκεφτεί και εγώ! Να κινούμαι κάπως έτσι!

Μια ερώτηση, σε όσουν είναι γνώστες του θέματος, σε γατούλα με πρόβλημα υγείας(καρδιάς) καλύτερα να αποφεύγεται ε?
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Κυρ Απρ 01, 2012 7:19 pm

Εγώ δε θα το δοκίμαζα, γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στις διαδικασίες ελέγχου των τροφίμων ώστε να παρακάμψω τη διαδικασία του μαγειρέματός τους και δύο γιατί δε μπορώ να εγγυηθώ ότι θα εξασφαλίσω τις απόλυτα αποστειρωμένες συνθήκες που απαιτεί η επιλογή μιας τέτοιας διατροφής. Καλώς η κακώς ο Μαντού έχει μεγαλώσει με "ραφιναρισμένες" τροφές, το ανοσοποιητικό του, το πεπτικό του κ.λ.π. έχει διαμορφωθεί με τα στάνταρ μιας τέτοιας διατροφής, εδώ μάρκα κονσέρβας τους αλλάζουμε και παίζει πάντα η πιθανότητα να μη τη δεχτεί ο οργανισμός τους, σκέψου τι θα γίνει με τέτοια επιλογή διατροφής αντιδιαμετρικά αντίθετης με ότι έχουν μάθει να τρώνε και να επεξεργάζονται. Και γονιδιακή δεν παίζει να είναι η αποδοχή αυτής της διατροφής γιατί μιλάμε για πολλά χρόνια που δε μπορεί και γονιαδική να ήτανε να μην είχε μεταλλαχθεί. Δεν ξέρω εάν θα το επέλεγα σε μωρό γατάκι αμέσως μετά τον απογαλακτισμό του. Εδώ παίζεται κάποιες φορές να την βγάλεις καθαρή από βρασμένο κοτόπουλο (διοξίνες, σαλμονέλλες κ.λ.π.) που δε διακινδυνεύω να προκαλέσω τη τύχη μου δίνοντάς του νωπό. Όσο για τις πιθανές καρκινογόνες ή άλλου τύπου επιβαρυντικές ουσίες που υπάρχουν στις τροφές για γάτες ωχριούν μπροστά σε αυτές των δικών μας νωπών κρεάτων.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 7:37 pm

Eμένα, σε θεωρητικό επίπεδο, θα μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα της ωμής τροφής. Σε πρακτικό με δυσκολεύει και οικονομικά και λόγω έλλειψης χρόνου κλπ. Για κάποιους μη στοιχειοθετημένους λόγους, στο βάθος του υποσυνειδήτου μου με ενοχλεί ότι τους έχουμε φτιάξει (οι άνθρωποι εννοώ) τροφές οι οποίες υποτίθεται ότι είναι οι καλύτερες γι αυτές, αλλά στην τελική είναι οι βολικότερες για εμάς.. Ο γάτος που είχα ως παιδάκι (μιλάμε περί αρχαιοτάτων χρόνων τώρα) επειδή τότε δεν υπήρχαν όλες αυτές οι εξελιγμένες τροφές έτρωγε τόνους ωμού κιμά, ωμών ψαρακίων, γαλοπούλας κλπ (και πολλά απ΄αυτά που τρώγαμε εμείς επίσης, με μεγάλη λατρεία στις ελιές) κι έζησε μέχρι τα 13 χωρίς κανένα πρόβλημα. Όλες οι άλλες γάτες που είχα και που τρεφόντουσαν με τις θεωρητικά σούπερ εξειδικευμένες τροφές εμφάνισαν όλα τα γνωστά προβλήματα (ουροποιητικά, εντερικά, νεφρικά κλπ).
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 01, 2012 7:38 pm

funambolo έγραψε:Eμένα, σε θεωρητικό επίπεδο, θα μου άρεσε πάρα πολύ η ιδέα της ωμής τροφής. Σε πρακτικό με δυσκολεύει και οικονομικά και λόγω έλλειψης χρόνου κλπ. Για κάποιους μη στοιχειοθετημένους λόγους, στο βάθος του υποσυνειδήτου μου με ενοχλεί ότι τους έχουμε φτιάξει (οι άνθρωποι εννοώ) τροφές οι οποίες υποτίθεται ότι είναι οι καλύτερες γι αυτές, αλλά στην τελική είναι οι βολικότερες για εμάς.. Ο γάτος που είχα ως παιδάκι (μιλάμε περί αρχαιοτάτων χρόνων τώρα) επειδή τότε δεν υπήρχαν όλες αυτές οι εξελιγμένες τροφές έτρωγε τόνους ωμού κιμά, ωμών ψαρακίων, γαλοπούλας κλπ (και πολλά απ΄αυτά που τρώγαμε εμείς επίσης, με μεγάλη λατρεία στις ελιές) κι έζησε μέχρι τα 13 χωρίς κανένα πρόβλημα. Όλες οι άλλες γάτες που είχα και που τρεφόντουσαν με τις θεωρητικά σούπερ εξειδικευμένες τροφές εμφάνισαν όλα τα γνωστά προβλήματα (ουροποιητικά, εντερικά, νεφρικά κλπ).
Συμφωνώ απόλυτα!
Έγραψες ακριβώς όσα ήθελα να γράψω σ'αυτό το θέμα και το ανέβαλα ...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Κυρ Απρ 01, 2012 7:49 pm

Την ωμοφαγια προσωπικα δεν θα την επελεγα, την φοβαμαι. Ειμαι και σιγουρη οτι και να τους εδινα δεν θα την ακουμπουσαν. Απο κει και περα εγω ειμαι φαν των κονσερβων ασχετα εαν οι κτηνιατροι οι περισστεροι επιμενουν στις κροκετες. Τους δινω καθε μερα μια γενναια ποσοτητα καλης κονσερβας Applaws ή Schezir. Θεωρω οτι ειναι πιο κοντα στις αναγκες τους και πιο κοντα στην φυσικη τους διατροφη απο τα "γαριδακια"(ετσι λεω τις κροκετες. Γιατιγια μενα η κροκετα θεωρειται ενα υπερτιμημενο γαριδακι,μια χιλιοεπεξεργασμενη τροφη. Και δεν δεχομαι οτι η κροκετα κανει καλο στα δοντια τους και τα καθαριζει. Αντιθετα, πιστευω οτι κολλαει στα δοντια τους (οπως οταν τρωμε εμεις γαριδακια-τσιπς κλπ) και τα καταστρεφει γρηγοροτερα. Διοτι κι εμεις οταν θελουμε να καθαρισουμε τα δοντια μας σαφεστατα δεν τρωμε γαριδακια ή κρακερακι. Αποψη μου ολο αυτο και δεν θελω να επηρρεασω κανεναν εννοειται.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Κυρ Απρ 01, 2012 9:00 pm

Όλοι μας εάν έχουμε ζήσει με γάτες έχουμε να διηγηθούμε εμπειρίες μας που να μιλάνε για γάτες που έφυγαν πλήρεις ημερών και διατρέφονταν με ότι έτρωγε η οικογένεια ή με τα ωμά της απόβλητα. Προσωπικά και εξαιτίας τέτοιων εμπειριών μου σχεδόν ξεπάστρεψα από διάρροια μια γέννα μωρών γατιών, γιατί και τα γατιά της γιαγιάς μου γάλα πίνανε, ίδιο με το δικό μου και κάποια μια χαρά τα θυμάμαι να επιβιώνουν για χρόνια και μόνο όταν πήρα το Μαντού και έκανα το ίδιο και άρχισε να έχει διάρροια και να κάνει εμετούς έμαθα ότι τα γατιά στη μεγάλη τους πλειοψηφία δεν "ανέχονται" το γάλα μας. Υπάρχει ένας τεράστιος κατάλογος με τροφές απαγορευμένες για τα γατιά που μια ανάγνωσή του θα μας εκπλήξει δυσάρεστα νομίζω ως προς τη διατροφή των γατιών της παιδικής μας ηλικίας. Και δε λέω για το γατί της Αθηνάς αφού τρέφονταν αποκλειστικά με ωμές τροφές εκείνης της περιόδου βέβαια χωρίς φάρμακα και συντηρητικά και φαντάζομαι με την υπομονή και τη σχολαστικότητα που είχαν οι γιαγιάδες μας ή οι μαμάδες μας, αφού για μένα δεν είναι παρά η απόδειξη όχι των υπέρ γενικά και αόριστα της ωμοφαγίας αλλά των δυσκολιών που έχει αυτή η επιλογή. Α και επίσης τα πάντα είναι στατιστική. Όσο για την οικονομική παράμετρο προσωπικά θεωρώ την ωμοφαγία πολύ πιο συμφέρουσα επιλογή από τις κροκέττες και τις κονσέρβες μιας αξιοπρεπούς ποιότητας.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 9:14 pm

Στο τελευταίο περί κόστους έχεις πολύ δίκιο. Και μην ξεχνάμε ότι είναι εξαιρετικά προσοδοφόρος μπίζνα η διατροφή των ζώων εξ ου και πιά υπάρχει μια τροφή για το ο,τιδήποτε... Όταν η φαρμκευτική πωλείται χοντρικά γύρω στα 20 ευρώ το 1,5 κιλό, δεν είναι καθόλου αμελητέο το πόσο στις εποχές μας. Εγώ αν υπήρχαν οι συσκευασμένες ωμές που υπάρχουν στο εξωτερικό νομίζω ότι θα δοκίμαζα, αν και, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, ο μεγαλύτερος ανασταλτικός μου παράγοντας είναι ότι είμαι εντελώς άχρηστη νοικοκυρά και ότι η ένταξη σε ένα ημερήσιο πρόγραμμα ειδικού μαγειρέματος μου φαίνεται βουνό, εδώ ούτε για μένα δεν μαγειρεύω πια... Δεν ξέρω βρε παιδιά, με πιάνει ένας εκνευρισμός με τη στάση μας απέναντι στα ζώα τα οποία τελικά έχουμε κάνει σαν κι εμάς: τόσο απομακρυσμένα πια από τη φύση...
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 01, 2012 9:18 pm

funambolo έγραψε:Στο τελευταίο περί κόστους έχεις πολύ δίκιο. Και μην ξεχνάμε ότι είναι εξαιρετικά προσοδοφόρος μπίζνα η διατροφή των ζώων εξ ου και πιά υπάρχει μια τροφή για το ο,τιδήποτε... Όταν η φαρμκευτική πωλείται χοντρικά γύρω στα 20 ευρώ το 1,5 κιλό, δεν είναι καθόλου αμελητέο το πόσο στις εποχές μας. Εγώ αν υπήρχαν οι συσκευασμένες ωμές που υπάρχουν στο εξωτερικό νομίζω ότι θα δοκίμαζα, αν και, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, ο μεγαλύτερος ανασταλτικός μου παράγοντας είναι ότι είμαι εντελώς άχρηστη νοικοκυρά και ότι η ένταξη σε ένα ημερήσιο πρόγραμμα ειδικού μαγειρέματος μου φαίνεται βουνό, εδώ ούτε για μένα δεν μαγειρεύω πια... Δεν ξέρω βρε παιδιά, με πιάνει ένας εκνευρισμός με τη στάση μας απέναντι στα ζώα τα οποία τελικά έχουμε κάνει σαν κι εμάς: τόσο απομακρυσμένα πια από τη φύση...
...και από τη φύση τους να προσθέσω...
Συμφωνώ...
Εγώ θα προτιμούσα αν είχα την οικονομική δυνατότητα, τον χρόνο και την κατάρτιση
ένα συνδυασμό ωμής-ξηρής και υγρής τροφής...

Πάντως πάλι με καλύπτεις σε ολα! Γράφε εσύ αντί για μένα
και εγώ από κάτω να γράφω απλώς ότι συμφωνώ! Laughing

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 9:23 pm

Ναι, και από τη φύση τους κι από τη φύση γενικά κι από τη δική μας φύση, από την οποία κι εμείς έχουμε απομακρυνθεί τραγικά.
Εγώ σε καθάρα θεωρητικό επίπεδο (το τονίζω αυτό) θα προτιμούσα έναν συνδυασμό ωμών και μαγειρεμένων τροφών, αλλά , όπως είπα, τρέχω σαν τον Βέγγο και είμαι και ακαμάτρα... Embarassed Από την άλλη όσο σκέφτομαι ότι εγώ τρώω ωμό κιμά όπου τον πετύχω κι από το κρέας θέλω να τρέχει αίμα, και στο γάτο βάζω την κροκέτα-γαριδάκι που λέει κι η Τέτα, αισθάνομαι τελείως ανακόλουθα tafos

Θα γράφω εγώ αντί για σένα και θα δίνεις τα χάπια στον Shaggy άμα χρειάζεται, νταξ? happy2 happy2
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Απρ 01, 2012 9:36 pm

Παιδια παντως θελει πολυ γερο στομαχι για να τηρησεις τα περι φυσης των γατων,Για μενα την πιο κοντινη προσεγγιση σε αυτη εχουν καποιο εκτροφεις που ξερω στο εξωτερικο,που παιρνουν ζωντανα μικρα πουλερικα και οι γατες τα κυνηγουν τα σκοτωνουν και τα τρωνε.Αλλα ειλικρινα,δε θα αντεχα με τιποτα να βλεπω ενα κοτοπουλακι να παθαινει κατι τετοιο.Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ομως,στη γατα μας αρεσει,αυτο ειναι φτιαγμενη να κανει και να τρωει,και αυτο θα εκανε αν την αφηναμε ελευθερη.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 01, 2012 9:37 pm

funambolo έγραψε:
Θα γράφω εγώ αντί για σένα και θα δίνεις τα χάπια στον Shaggy άμα χρειάζεται, νταξ? happy2 happy2
No
Είναι το μόνο θέμα σε σχέση με την φροντίδα των γατιών που μου προκαλεί την ίδια ανασφάλεια που προκαλεί και σε σένα.... Δεν το κατέχω αυτό το σπορ...
Κάθε φορά γεμίζουμε το σπίτι με ...αφρούς.... mallia


Έχει επεξεργασθεί από τον/την marina289 στις Κυρ Απρ 01, 2012 9:38 pm, 1 φορά

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Κυρ Απρ 01, 2012 9:37 pm

moukelis έγραψε:Παιδια παντως θελει πολυ γερο στομαχι για να τηρησεις τα περι φυσης των γατων,Για μενα την πιο κοντινη προσεγγιση σε αυτη εχουν καποιο εκτροφεις που ξερω στο εξωτερικο,που παιρνουν ζωντανα μικρα πουλερικα και οι γατες τα κυνηγουν τα σκοτωνουν και τα τρωνε.Αλλα ειλικρινα,δε θα αντεχα με τιποτα να βλεπω ενα κοτοπουλακι να παθαινει κατι τετοιο.Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ομως,στη γατα μας αρεσει,αυτο ειναι φτιαγμενη να κανει και να τρωει,και αυτο θα εκανε αν την αφηναμε ελευθερη.
Shocked Shocked Shocked Shocked ε ποτέ!
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 9:40 pm

Εγώ, για να πω την αμαρτία μου, αυτό θα το άντεχα (κατσαρίδα και ακρίδα μόνο μην είναι). Το θεωρώ ακριβώς όπως λές, νόμο της φύσης, στην οποία έχουμε παρέμβει γενικά σαν να είναι τσιφλίκι μας. Όταν τυχαίνει να βλέπω ντοκιμαντέρ όπου αιλουροειδή τσακίζουν με ένα χτύπημα τη λεία τους (τη συμπαθέστατη πολλές φορές λεία τους, τύπου αντιλόπες, ελαφοειδή κλπ) μπορεί να αγριεύομαι με το θέαμα, αλλά αγριεύομαι πολύ περισσότερο όταν τα βλέπω κλεισμένα σε κλουβιά σε ζωολογικούς κήπους. Θα μου πεις είναι για την προστασία τους. Είναι, αλλά εμείς τα κάναμε είδη υπό εξαφάνιση που χρειάζονται προστασία..
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Κυρ Απρ 01, 2012 9:57 pm

Εγω δε θα το αντεχα,αλλα αν δειτε φωτογραφιες γατων εκεινη την ωρα,θα δειτε οτι ειναι πραγματικα χαρουμενες,φαινεται η λαμψη στα ματια τους!
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 10:07 pm

Εδώ βρε συ βλέπω τον λεγάμενο να κάθεται με τις ώρες και να κοιτάει έξω από το παράθυρο και να απειλεί (με κάτι γελοίους ήχους) τα περιστέρια και με πιάνει η ψυχή μου... Είναι τόσο εμφανής η επιθυμία του να βγει και να κυνηγήσει.. Και μετά ξεσπάει ο καημένος στο ψεύτικο ποντικάκι (το οποίο και χάνει σε δέκα λεπτά και μετά τριγυρνάει μες στη δυστυχία για να το ξαναβρει)...
Χαρά δεν θα το χα να μου φέρει το περιστέρι στο κρεβάτι να χαρούμε μαζί που το πιασε (αν και το έχω ζήσει κι αυτό) αλλά την ευτυχία που περιγράφεις στα μάτια των γατιών, την καταλαβαίνω.
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 01, 2012 10:13 pm

funambolo έγραψε:
Χαρά δεν θα το χα να μου φέρει το περιστέρι στο κρεβάτι να χαρούμε μαζί που το πιασε (αν και το έχω ζήσει κι αυτό) αλλά την ευτυχία που περιγράφεις στα μάτια των γατιών, την καταλαβαίνω.
Μου έχουν φέρει στο κρεβάτι όλο περηφάνια ...κατσαρίδα...
Μάλιστα ανυποψίαστη κοιμήθηκα μαζί της...
Το πρωί την είδα την ...καλή μου! mallia
Το γλυκό ξύπνημα...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Κυρ Απρ 01, 2012 10:26 pm

mpoulaalekoula έγραψε:

Μια ερώτηση, σε όσουν είναι γνώστες του θέματος, σε γατούλα με πρόβλημα υγείας(καρδιάς) καλύτερα να αποφεύγεται ε?

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Μπορώ να ρωτήσω όμως 2 κτηνιατρους που γνωριζω Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 134150 Αληθεια, τι διατροφη ακολουθει τωρα η γατουλα; Με μειωμενη πρωτεινη;

Fotoula έγραψε:
Εγώ δε θα το δοκίμαζα, γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στις διαδικασίες ελέγχου των τροφίμων ώστε να παρακάμψω τη διαδικασία του μαγειρέματός τους και δύο γιατί δε μπορώ να εγγυηθώ ότι θα εξασφαλίσω τις απόλυτα αποστειρωμένες συνθήκες που απαιτεί η επιλογή μιας τέτοιας διατροφής. Καλώς η κακώς ο Μαντού έχει μεγαλώσει με "ραφιναρισμένες" τροφές, το ανοσοποιητικό του, το πεπτικό του κ.λ.π. έχει διαμορφωθεί με τα στάνταρ μιας τέτοιας διατροφής, εδώ μάρκα κονσέρβας τους αλλάζουμε και παίζει πάντα η πιθανότητα να μη τη δεχτεί ο οργανισμός τους, σκέψου τι θα γίνει με τέτοια επιλογή διατροφής αντιδιαμετρικά αντίθετης με ότι έχουν μάθει να τρώνε και να επεξεργάζονται. Και γονιδιακή δεν παίζει να είναι η αποδοχή αυτής της διατροφής γιατί μιλάμε για πολλά χρόνια που δε μπορεί και γονιαδική να ήτανε να μην είχε μεταλλαχθεί. Δεν ξέρω εάν θα το επέλεγα σε μωρό γατάκι αμέσως μετά τον απογαλακτισμό του. Εδώ παίζεται κάποιες φορές να την βγάλεις καθαρή από βρασμένο κοτόπουλο (διοξίνες, σαλμονέλλες κ.λ.π.) που δε διακινδυνεύω να προκαλέσω τη τύχη μου δίνοντάς του νωπό. Όσο για τις πιθανές καρκινογόνες ή άλλου τύπου επιβαρυντικές ουσίες που υπάρχουν στις τροφές για γάτες ωχριούν μπροστά σε αυτές των δικών μας νωπών κρεάτων.

Εχμ, τι σε κανει να πιστευεις οτι η διαδικασια ελεγχου τροφιμων στις γατοτροφες ειναι καλυτερη; Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 690518 Δυστυχως σε σχεδον καθημερινη βαση γινονται ανακλησεις ζωοτροφων. Το 2007 πεθαναν κατοικιδια απο μελαμινη. Γινονται επισης ανακλησεις για σαλμονελλα στην ξηρα τροφη, για διαφορες τοξινες οπως αφλατοξινη (σιγα μη βαζουν το καλυτερο καλαμποκι και ρυζι στις τροφες), για υπερβολικες ποσοτητες βιταμινων ή και το αντιθετο, κοκ. Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 504504

Πρεπει οντως το ωμο κρεας να ειναι αποστειρωμενο; Δε νομιζω οτι υπαρχουν αποστειρωμενες τροφες. Ακομα και τα φαγητα που τρωμε εχουν διαφορους μικροοργανισμους πανω τους, αλλιως δεν θα χαλουσαν τοσο γρηγορα. Το προβλημα ειναι στο αν υπαρχουν παθογονοι οργανισμοι, σε τι ποσοτητα και αν μπορουν να βλαψουν το ζωο. Η γατα διαφερει πολυ απο εμας και το γαστρεντερικο της συστημα ειναι πιο οξινο, πιο κοντο και συνεπως λιγοτερο ευαλωτο σε παθογονους μικροοργανισμους. Θα σου δωσω και ενα ακραιο παραδειγμα να καταλαβεις τι εννοω. Εμεις αν φαμε χαλασμενο κρεας ή κρεας σε αποσυνθεση, το πιο πιθανο ειναι να αρρωστησουμε. Οι γυπες ομως τρεφονται με ψοφιμια, με κουφαρια ζωων σε αποσυνθεση οπου τα μικροβια κυριολεκτικα κανουν παρτυ. Δεν παθαινουν ομως τιποτα. Γιατι; Επειδη τα υγρα του στομαχου τους ειναι τοσο πολυ οξινα που μπορουν ακομα να φανε και ανθρακα (το γνωστο θανατηφορο βακτηριο) χωρις να παθουν απολυτως τιποτα. Φυσικα η γατα δεν ειναι εξελιγμενη να τρωει κουφαρια ζωων σε αποσυνθεση, ειναι ομως εξελιγμενη να τρωει την λεια της, ωμα κρεατα δηλαδη. Εχεις ακουσει ποτε για γατα που πεθανε επειδη εφαγε ποντικι, αρουραιο ή περιστερι; Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 986261 Δε νομιζω. Αλλωστε τα ποντικια και οι αρουραιοι μπορουν να φερουν πολυ πιο επικινδυνα βακτηρια απο ενα κοτοπουλο για ανθρωπινη καταναλωση.

Σε ενα σημειο αναφερεις οτι μπορει να μη την δεχτει ο οργανισμος τους επειδη εχουν μαθει να τρεφονται με κονσερβες και μαγειρεμενη τροφη. Μπορει ενα ζωο που τρεφοταν επι χιλιαδες χρονια με ωμα κρεατα να μπορεσει να εξελιχθει να τρεφεται μονο με μαγειρεμενα τα τελευταια 100-150 χρονια; Δεν μπορει. Αν μπορουσε δεν θα βλεπαμε τοσα συμπληρωματα, βιταμινες και αλλα επιπροσθετα στις τροφες. Η γατα στην φυση της τρεφεται με πανω απο 1000 διαφορετικα ειδη. Αν μια γατα ετρωγε ακριδες το πρωι, περιστερια το μεσημερι και ποντικια το βραδυ και ολη αυτη η αλλαγη στην τροφη της της προκαλουσε διαρροια, πιθανοτατα δεν θα επιβιωνε. Για μενα ειναι εντελως αφυσικο ενα ζωο να παρουσιαζει διαρροια λογω αλλαγων στην τροφη του Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 703780 .



Anatoli έγραψε:Την ωμοφαγια προσωπικα δεν θα την επελεγα, την φοβαμαι. Ειμαι και σιγουρη οτι και να τους εδινα δεν θα την ακουμπουσαν. Απο κει και περα εγω ειμαι φαν των κονσερβων ασχετα εαν οι κτηνιατροι οι περισστεροι επιμενουν στις κροκετες. Τους δινω καθε μερα μια γενναια ποσοτητα καλης κονσερβας Applaws ή Schezir. Θεωρω οτι ειναι πιο κοντα στις αναγκες τους και πιο κοντα στην φυσικη τους διατροφη απο τα "γαριδακια"(ετσι λεω τις κροκετες. Γιατιγια μενα η κροκετα θεωρειται ενα υπερτιμημενο γαριδακι,μια χιλιοεπεξεργασμενη τροφη. Και δεν δεχομαι οτι η κροκετα κανει καλο στα δοντια τους και τα καθαριζει. Αντιθετα, πιστευω οτι κολλαει στα δοντια τους (οπως οταν τρωμε εμεις γαριδακια-τσιπς κλπ) και τα καταστρεφει γρηγοροτερα. Διοτι κι εμεις οταν θελουμε να καθαρισουμε τα δοντια μας σαφεστατα δεν τρωμε γαριδακια ή κρακερακι. Αποψη μου ολο αυτο και δεν θελω να επηρρεασω κανεναν εννοειται.

Βασικα και εγω πιστευα οτι δεν θα την ετρωγε ο δικος μου, αλλα τελικα τον καταφερα να την φαει και τωρα μαλιστα την προτιμα απο τα μαγειρεμενα! Παντως συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες για τις κροκετες. Πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο μπορεις να δωσεις σε μια γατα. Επισης συμφωνω στο οτι δεν καθαριζει τα δοντια τους γιατι πολλες γατες δεν μπαινουν καν στον κοπο να μασησουν και καταπινουν τις κροκετες οπως ειναι. Ακομα χειροτερα δηλαδη γιατι δεν μασανε καθολου.

funambolo έγραψε:Στο τελευταίο περί κόστους έχεις πολύ δίκιο. Και μην ξεχνάμε ότι είναι εξαιρετικά προσοδοφόρος μπίζνα η διατροφή των ζώων εξ ου και πιά υπάρχει μια τροφή για το ο,τιδήποτε... Όταν η φαρμκευτική πωλείται χοντρικά γύρω στα 20 ευρώ το 1,5 κιλό, δεν είναι καθόλου αμελητέο το πόσο στις εποχές μας. Εγώ αν υπήρχαν οι συσκευασμένες ωμές που υπάρχουν στο εξωτερικό νομίζω ότι θα δοκίμαζα, αν και, για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, ο μεγαλύτερος ανασταλτικός μου παράγοντας είναι ότι είμαι εντελώς άχρηστη νοικοκυρά και ότι η ένταξη σε ένα ημερήσιο πρόγραμμα ειδικού μαγειρέματος μου φαίνεται βουνό, εδώ ούτε για μένα δεν μαγειρεύω πια... Δεν ξέρω βρε παιδιά, με πιάνει ένας εκνευρισμός με τη στάση μας απέναντι στα ζώα τα οποία τελικά έχουμε κάνει σαν κι εμάς: τόσο απομακρυσμένα πια από τη φύση...

Εχω δοκιμασει αρκετες ωμες ετοιμες τροφες. Οχι εγω δηλαδη, ο γατος μου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 986261Η μια ηταν η http://www.naturesvariety.com/InstinctRaw/cat Την ξεκινησα επειδη τοτε φοβομουν για σαλμονελλα και αυτοι ισχυριζονταν οτι χρησιμοποιουν μια μεθοδο που σκοτωνει τα βακτηρια χωρις να αλλοιωνει την τροφη. Του εδωσα για ενα διαστημα απο αυτη και μετα δοκιμασαμε μια αλλη και τοτε συνειδητοποιησα οτι η συγκεκριμενη απειχε πολυ απο την ωμη διατροφη. Και τι δεν ειχε μεσα. Μεχρι και κουκουτσια απο μηλο ειχα βρει. Η αλλη η τροφη που ειχα παρει περιειχε μονο αλεσμενο κοτοπουλο με τα κοκκαλα του, οργανα και τιποτα αλλο. Καλη τροφη, αλλα το κοστος ηταν απαγορευτικο για μενα (κοστιζαν γυρω στα $3 τα 200γρ και μου εβγαινε γυρω στα $90 τον μηνα). Μετα δοκιμασα μια αλλη αλλα περιειχε πολυ καροτο και ο γατος μου σιχαινεται τα λαχανικα και δεν την ετρωγε. Τοτε αποφασισα να φτιαχνω μονη μου την τροφη του. Εννοειται πως εψαξα πολυ πριν κανω κατι τετοιο. Πλεον η ολη διαδικασια παρασκευης τροφης δεν μου παιρνει ουτε 1 ωρα καθε 2-3 εβδομαδες. Πιο πολυ ωρα θα σπαταλουσα για να παω στο pet store παρα να φτιαξω μονη μου την τροφη του. Επισης ελεγχω τι τρωει. Βλεπω το κοτοπουλο με τα ματια μου και ξερω οτι δινω κοτοπουλο και οχι καποιο πατημενο ζωο του αυτοκινητοδρομου. Ξερω επισης απο που προερχεται, ακομα και την φαρμα που μεγαλωσε.

Αν θελετε να ελαχιστοποιησετε τα βακτηρια σε μια ωμη τροφη υπαρχουν πολλες λυσεις. Δεν δινουμε ποτε κιμα, ειδικα του εμποριου. Τα περισσοτερα βακτηρια βρισκονται στην επιφανεια του κρεατος και οταν το αλεθουμε πηγαινουν παντου και πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα, ειδικα οταν οι συνθηκες ειναι καταλληλες. Μπορειτε να παιρνετε το κρεας, το κοτοπουλο και οτι αλλο θελετε να δωσετε και να το βουτατε για λιγα δευτερολεπτα σε νερο που βραζει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Κυρ Απρ 01, 2012 10:32 pm

moukelis έγραψε:Παιδια παντως θελει πολυ γερο στομαχι για να τηρησεις τα περι φυσης των γατων,Για μενα την πιο κοντινη προσεγγιση σε αυτη εχουν καποιο εκτροφεις που ξερω στο εξωτερικο,που παιρνουν ζωντανα μικρα πουλερικα και οι γατες τα κυνηγουν τα σκοτωνουν και τα τρωνε.Αλλα ειλικρινα,δε θα αντεχα με τιποτα να βλεπω ενα κοτοπουλακι να παθαινει κατι τετοιο.Ειτε μας αρεσει ειτε οχι ομως,στη γατα μας αρεσει,αυτο ειναι φτιαγμενη να κανει και να τρωει,και αυτο θα εκανε αν την αφηναμε ελευθερη.

Αυτο θελω να το κανω καποια στιγμη με τον δικο μου, αλλα με νεκρα κοτοπουλακια και ποντικια. Προς το παρον του δινω φρεσκα ορτυκια αρκετα συχνα γιατι τα λατρευει. Ειναι πιο κοντα στην φυση του απο ενα κοτοπουλο γιατι ειναι πολυ μικρο σε μεγεθος. Τρελενεται οταν μυρισει ορτυκι!

Πλεον οτι εντομο μπαινει μεσα το σκοτωνει και το τρωει. Νιωθω οτι εχω επιτελους γατα και οχι λουτρινο. Μια φορα ειχε πιασει μια μεγαλη νυχτοπεταλουδα και την πηγε στην μπανιερα. Δεν την σκοτωνε αλλα δεν πετουσε και ειχε τρελαθει να παιζει μαζι της. Στο τελος κατεληξε στο στομαχι του.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Απρ 01, 2012 11:05 pm

Ουφ...
Δεν θελω να είμαι ο αντιρρησίας διαρκώς, αλλά φέρνοντας ένα κοτοπουλάκι στο σπίτι για να το πνίξει η γάτα, συγνώμη κιόλας, αλλά καθόλου "επιστροφή στη φύση" δεν το λες...
Το θεωρώ λίγο ισοπέδωση όλο αυτό και παραλογο από μέρους μας...
Μια γατα στη φύση κυνηγάει 20 θηράματα και σκοτώνει ένα, αν είναι τυχερή, ανά διήμερο, επίσης αν είναι τυχερή και για να το φάει όλο μόνη της θα πρέπει να το καταβροχθήσει σε χρόνο dt για να μην της το πάρει κάποιος εχθρός-κλέφτης θηρευτής...
Δεν κυνηγάει ότι βρει μπροστά της αλλά αναζητά αδύναμα, άρρωστα, χαμένα, μοναχικά ζώα...
Στην φύση υπάρχει ισορροπία, τα ζώα τρώνε όποτε βρουν και μπορούν και το φαγητό τους το διεκδικούν!...
Καμιά αγριόγατα δεν είναι υπέρβαρη...
Αυτό που περιγράφετε είναι καθαρή εκτέλεση αδυνάτου!..
Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο...
Πείτε με ρομαντική, αλλά το θεωρώ αδίστακτο και απάνθρωπο...
Sad
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Κυρ Απρ 01, 2012 11:08 pm

Ούτε εγώ το αντέχω, και είναι και ο λόγος που τραβάω ζόρι με την παρακολούθηση πολλών ντοκιμαντέρ (αντιλαμβάνεστε σε ποιες σκηνές)...
Αλλά αυτό που σ'εμάς φαίνεται ¨αδίστακτο¨ ή ¨βάρβαρο¨, δεν παύει και να είναι ρεαλιστικό και ¨φυσικό¨...άσχετα αν και εγώ το φέρνω πολύ βαρέως...

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Απρ 01, 2012 11:16 pm

marina289 έγραψε:Ούτε εγώ το αντέχω, και είναι και ο λόγος που τραβάω ζόρι με την παρακολούθηση πολλών ντοκιμαντέρ (αντιλαμβάνεστε σε ποιες σκηνές)...
Αλλά αυτό που σ'εμάς φαίνεται ¨αδίστακτο¨ ή ¨βάρβαρο¨, δεν παύει και να είναι ρεαλιστικό και ¨φυσικό¨...άσχετα αν και εγώ το φέρνω πολύ βαρέως...
Δεν με σοκάρει τόσο το ότι ένα ζώο θα κυνηγήσει και θα φάει την τροφή του...
Οι γατες στην αυλή πιάνουν πουλιά, σαύρες...
Καποιες φορές δεν έχουν πεθάνει όταν τις βλέπω αλλά δεν τις ενοχλώ...
Κυνηγούν κάθε μέρα, είναι όλη μέρα γαντζωμένες στα κλαριά και πουλί θα πιάσουν μια φορά τον μήνα...
Καταλαβαίνεις την διαφορά;
Το να φέρω ένα κοτοπουλάκι στο σπίτι και να το αφήσω έρμαιο σε μια γάτα δεν το θεωρώ επιστροφή στη φύση...
Μια γάτα στην φύση για να φτάσει στο κοτοπουλάκι πρέπει να περάσει από την κότα πρώτα και να φύγει αλώβητη...
....
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 11:21 pm

Παιδιά η φύση είναι όμως "βάρβαρη" και πολύ σοφή μέσα στη "βαρβαρότητά" της... Τα πουλιά τρώνε σκουλήκια, τα μεγάλα ψάρια τρώνε τα μικρά, οι ύαινες τρώνε νεκρά ζώα, οι τίγρεις τρώνε γαζέλες, και πάει λέγοντας... Η πιο βάρβαρη έκφραση της φύσης όμως είναι ο άνθρωπος... Θυμίζω για παράδειγμα ότι στην Κίνα τρώνε για σπεσιαλιτέ σκυλιά και γάτες... Σε όλον τον κόσμο εκτρέφονται βοοειδή, αρνιά, κατσίκια, γουρούνια κλπ, τα οποία τρώμε ωραιότατα χωρίς καμια τύψη (πλην της χοληστερίνης) και αισθανόμαστε και πολύ πολιτισμένοι. (Δεν είμαι βέβαιη τι μ΄έχει πιάσει τώρα και γράφω εγκυκλοπαίδεια για τη φύση, από την οποία πολύ απέχω κι εγώ tafos Embarassed geek )
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 3 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης