gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

+33
ralou
kat-cats
Gogo Valentinou
polina4smile
f.m123
BokSurat
funambolo
zaharitsa
eirinaki84
flokatoula
hardtrier
ladycat
XIONIS
houlieta
marina289
mpoulaalekoula
koneko
vanilia cat
LAROGATA
Chouzouris
Φωτεινή
Fotoula
doremi
MouSouDa
nosyparker
alex..niaou
Πούπσυ
Kikiriki
vaso
marianthia
TITIKA CAT
Anatoli
moukelis
37 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από MouSouDa Τρι Φεβ 08, 2011 10:12 pm

marianthia έγραψε:
MouSouDa έγραψε:Mαααα για όνομα Shocked

Μην υπερβάλετε πια angry2

Δηλαδή εγώ που τρώω ωμό κιμά από μικρή γιατί μου αρέσει παααααρα πολύ και ίσως έχω το τοξόπλασμα ... λέτε να το μεταδώσω στον γατούλη μου ?? happy2 geek

Τι τρώμε δηλαδή εμείς τα ανθρωποειδή ? Και από τι μπορούμε να προφυλάξουμε τα γατούμπια μας ?

Το ότι αποφάσισε το ανθρώπινο γένος να "ψήνει" τα κρέατα που τρώει είναι αποτέλεσμα της "διάβρωσης" που μπορεί να έχουν μέχρι να ΄φτάσουν στο πιάτο του.
Εγώ πάντα θα αγοράσω από το πιο πολυσύχναστο πρατήριο κρεάτων ! Ο κρεοπώλης μου είναι απολύτου εμπιστοσύνης ! Όπως και ο "ψαράς" μου !

Με την λογική που προβάλεται .. θα πρέπει να φοβόμαστε και την σκιά μας πιά Shocked

happy2 happy2 happy2 happy2

Από πολύ μικρή είχα μια αδυναμία στον ωμό κιμά ... έτσι όπως τον ζημωνε η μανούλα για κεφτεδάκια .. εγώ τον έκλεβα απ το ψυγείο και τον έτρωγα ... Ακόμη και τώρα το ίδιο κάνω τάχαμ δήθεν για να ξέρω για το αλάτι ...
Όταν έτυχε να πάω στο Βέλγιο δεν έτρωγα τίποτε άλλο εκτός από φιλέ ταρτάρ και τα συναφή ...

Το φιλέτο μου το θέλω με το αιματάκι του .. Τα κρέατα γενικώς τα θέλω ωμά .. μόνο έτσι τα απολαμβάνω Laughing

Το σατομπριάν μου πρέπει να είναι με το αιματάκι του ... αλλιώς .... λυπάμαι δεν θα πάρω Smile

Είμαι σαρκοβόρο όπως και τα γατούμπια μου .. Δεν έχω δώσει ωμό κρέας στα γατουλίνια μου ποτέ γιατί δεν ήξερα ότι μπορεί να τους αρέσει .. τώρα που το έμαθα θα φροντίσω να τους το προσφέρω με την μεγαλύτερη δυνατή ασφάλεια Laughing
MouSouDa
MouSouDa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 στον ουρανο και 1 δίπλα μου (η Βασίλισσα Δρένια στην ψυχή μου ! και ο Rudy ο ηρωικός χορευτής της ζωής)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιράκι, λιακάδες, ζέστη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα είναι ευτυχισμένα εκεί που είναι !
Motto : que sera sera !!
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Τρι Φεβ 08, 2011 10:17 pm

Επισης να σημειωσω σχετικα με τα βακτηρια που σε εμας μπορει να δημιουργησουν προβληματα,οτι οι γατες εχουν πολυ πιο οξινα υγρα στομαχου και επισης το εντερο τους ειναι πολυ πιο κοντο,με σκοπο ακριβως να μη μενει για πολυ χρονο η τροφη μεσα στο σωμα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Kikiriki Τρι Φεβ 08, 2011 10:25 pm

Βρε παιδιά λίγο υπερβολή μου φαίνεται αυτό με τα γάντια και το ωμό κρέας αλλά ΟΚ όπως έχει συνηθίσει κανείς.
Με τις γατοτροφές έχω μπερδευτεί..... Νόμιζα πως η royal είναι καλή, τώρα μαθαίνω πως δεν είναι..... Θα δοκιμάσω και με οριτζέν αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα το αντέξω οικονομικα Sad
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Πούπσυ Τρι Φεβ 08, 2011 10:32 pm

υπερβολική εγώ Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από MouSouDa Τρι Φεβ 08, 2011 10:35 pm

Kikiriki έγραψε:Βρε παιδιά λίγο υπερβολή μου φαίνεται αυτό με τα γάντια και το ωμό κρέας αλλά ΟΚ όπως έχει συνηθίσει κανείς.
Με τις γατοτροφές έχω μπερδευτεί..... Νόμιζα πως η royal είναι καλή, τώρα μαθαίνω πως δεν είναι..... Θα δοκιμάσω και με οριτζέν αλλά πολύ φοβάμαι πως δεν θα το αντέξω οικονομικα Sad

Εγώ πιά μετά από τα τοοοοοσα που διάβασα ... σκέφτηκα να μαγειρεύω εγώ το φαγητό του Ρουντάκου μου ...
μέχρι και να το αφυδατώνω και να του το κάνω και κροκέτες ... έλεος πια΄ sardela

RC του δίνω κι εγώ και δείχνει να τις απολαμβάνει ... τις Hills ούτε να τις μυρίσουνε ... Δεν είμαι τόοοσο τρελαμένη .. αλλά μου μπήκανε ιδέες και μην μου μπούν εμένα ιδέες mallia geek
MouSouDa
MouSouDa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1 στον ουρανο και 1 δίπλα μου (η Βασίλισσα Δρένια στην ψυχή μου ! και ο Rudy ο ηρωικός χορευτής της ζωής)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαιράκι, λιακάδες, ζέστη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : όλα είναι ευτυχισμένα εκεί που είναι !
Motto : que sera sera !!
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/10/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Φεβ 08, 2011 10:40 pm

Κικη, η οριτζεν στην 7κιλη συσκευασια παει λιγοτερο απο 7 ευρω το κιλο. εχω την εντυπωση οτι η ρογιαλ ειναι ακριβοτερη.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Τρι Φεβ 08, 2011 10:41 pm

Παιδια δε λεω οτι ειναι για πεταμα η RC,αλλα για μενα δεν δικαιολογειται η τιμη της σε σχεση με την ποιοτητα της.H Orijen και πιο οικονομικη μου βγαινει,και πολυ ανωτερης ποιοτητας ειναι.Απο εκει και περα μια και πανω απο τις μισες γατες μου ετρωγαν ηδη ωμο οταν της πηρα,νομιζω οτι θα τους κανει καλο να τους τη συνεχισω περιστασιακα.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Kikiriki Τρι Φεβ 08, 2011 10:50 pm

Μόλις τελειώσει η RC που τους δίνω ( 9 ? / κιλό ) θα αγοράσω μια μικρή οριτζέν να δοκιμάσουν.
Όταν έδινα στα γατιά μου ωμό κρέας για καλό τους το έδινα πάντως και ελπίζω πως κακό δεν τους έκανα. Τώρα γιατί ο Μαγιούλης έπαθε ο,τι έπαθε δεν ξέρω ειλικρινά αν είχε κάποια σχέση με το κρέας.
Ο Άρτσι και η Λιλού που έχω τώρα δεν τρελαίνονται ιδιαίτερα για κρέας. Κροκέτα & άγιος ο θεος. Ο Μαγιούλης με το που ερχόμουν από το χασάπη έβγαζε κραυγές λες και είχε να φάει ένα μήνα !
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Τρι Φεβ 08, 2011 10:54 pm

Καλο θα ηταν να τους κανεις σταδιακα την αλλαγη απο RC σε Orijen παντως,για να μην χαλασει η χλωριδα του εντερου.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Τετ Φεβ 09, 2011 12:06 am

Και η κτηνιατρική RC το ίδιο είναι;εμένα ο Πίπης παίρνει την urinairy για το πουλάκι του και ο Ορφέας τη gastro intestinal για τον πωπό του.
Αμάν πια είναι και ακριβές. τι να τους δίνω που είναι ο καθένας με το πόνο του;
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Τετ Φεβ 09, 2011 12:25 am

Εφοσον εχουν προβλημα συνεχισε τες μεχρι να στρωσουν και μετα βλεπεις τι θα σου πει ο γιατρος σου.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Τετ Φεβ 09, 2011 10:39 am

Kατηγορηματικά όχι. Δεν εμπιστεύομαι κανέναν επαγγελματία του είδους. Τα σκασμένα έτρωγαν κρέας κοτόπουλο και αυγά που τα προμηθευόμαστε σχεδόν στη διπλάσια τιμή από ένα χωριό στο βουνό κοντά 1,5-2:00 ώρα μακρυά από εμάς που φημιζότανε για τα "αγνά" προιόντα του με χειρουργικές συνθήκες μαγειρέματος από εμάς. Η Νάσια αρρώστησε άσχημα από σαλμονέλλα. Στο Παίδων άκουσα το εξής αμίμητο: "κυρία μου προσέχουμε από που προμηθευόμαστε το κρέας και τα αυγά, δεν αγοράζουμε απο όπου βρούμε". Όταν του είπα ότι εμείς για να δώσουμε αυγό στα σκασμένα μας κάναμε οντισιόν στις κόττες και ότι μόνο από συνεπείς και αγνούς εκτροφείς αγοράζουμε μου απάντησε ότι προτιμά τα προιόντα του σούπερ μάρκετ γιατί χωρίς να σημαίνει ότι είναι καλύτερα τουλάχιστον σε μεγάλο ποσοστό έχουν ένα μίνιμουμ ελέγχου που στατιστικά εξασφαλίζει περισσότερο και περισσότερους. Εάν δεν υπήρχε λοιπόν η παράμετρος της εμπιστοσύνης στον προμηθευτή θα συμφωνούσα αλλά με αυτή την παράμετρο είμαι κάθετα αντίθετη.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Φωτεινή Τετ Φεβ 09, 2011 11:40 am

Πριν καποιο καιρό ήμουν κάθετη στο θέμα της ωμοφαγίας. Μέχρι και που είχα μαλώσει άσχημα με κάποιο παλιό μέλος εδώ που ανέβασε ένα post σχετικά με τη χορήγηση ωμής τροφής στις γάτες.. Κούνια που με κούναγε... Όταν έψαχνα ποια ξηρή τροφή να δίνω στις γάτες μου αντί RC και "μίλησα" με εκτροφείς Βιρμανικών, μου είπαν οι περισσότεροι ότι δίνουν ωμό κρέας. Κάποιοι μάλιστα δίνουν αποκλειστικά αυτό και κονσέρβες! Διάβασα και διάφορα στο Ίντερνετ και αυτή τη στιγμή είμαι υπέρ της ωμοφαγίας υπό προϋποθέσεις. Τα δικά μου δε νομίζω ότι θα έτρωγαν ωμό κρέας, είναι περίεργα στο φαγητό. Μερικές φορές τους έχω βάλει στη μύτη άψητο κρέας και έχουν φύγει τρέχοντας. Αν υπήρχε, όμως, περίπτωση να το φάνε, θα αγόραζα βιολογικό. Υπάρχουν ιστοσελίδες παραγωγών βιολογικού κρέατος, τα παραγγέλνεις και σου έρχονται στο σπίτι την επόμενη μέρα. Ακριβά μεν, αλλά κάπως πιο εγγυημένα από σούπερ μάρκετ και κρεοπώληδες που σου δίνουν ό,τι λάχει. Ζηλεύω τον Καναδά και την Αμερική, εκεί υπάρχουν εταιρίες που σου προσφέρουν έτοιμο, ωμό κρέας για διατροφή της γάτας σε πακέτα και δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα παρά να το βγάλεις από τη συσκευασία και να το δώσεις για κατανάλωση..
Τι να πεις.. ο καθένας πορεύεται με ό,τι έχει.. tongueout
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Τετ Φεβ 09, 2011 11:53 am

Ναι Φωτεινη,εκτος του οτι εξω ολοι σχεδον οι εκτροφεις δινουν ωμο,υπαρχουν και πακετακια πληρους τροφης ετοιμα,που κανουν τη ζωη μας πολυ πιο ευκολη.Εδω,δυστυχως πρεπει να την ετοιμαζει κανεις μονος του,και να κοιταζει τις σωστες αναλογιες κτλ...
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Kikiriki Τετ Φεβ 09, 2011 1:06 pm

Αποκλειστικά ωμό και κονσέρβες έτρωγε η Μπόνυ. Ο Μαγιούλης έτρωγε και ξηρά ( και όταν ήταν μικρός και δεν ήξερα και κάποιες πολύ φθηνές No )
Κοιτάξτε και λογικά να το δείτε το ωμό κρέας είναι πιο κοντά στη φύση τους. Κάπου εδώ μέσα είχα διαβάσει πως το αρνί είναι το πλησιέστερο κρέας στο ποντίκι. Αλλά δε νομίζω να έδινα ωμό αρνί, μου παραφαίνεται επικίνδυνο.
Βέβαια το να δίνεις κρέας στη γάτα σου είναι αρκετά ακριβό σπορ, ειδικά αν δεν το δίνεις για λιχουδιά.
Είμαι σχεδόν σίγουρη πάντως πως τους κάνει καλό στα δόντια τους. Τα χρησιμοποιούν για να το μασήσουν και έτσι καθαρίζονται.
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Chouzouris Τετ Φεβ 09, 2011 10:49 pm

Ορίστε & σχετικό άρθρο που ετοίμασε η Δώρα:

http://www.gatospito.com/h144-page

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Τετ Φεβ 09, 2011 11:04 pm

Ευχαριστω Βικτωρια!
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Φεβ 09, 2011 11:07 pm

Να σας πω την αλήθεια και εγώ φοβάμαι το ωμό κρέας ,παρ'όλο που το μόνο κρέας που αγοράζω απ΄το χασάπη είναι το μοσχάρι,πουλερικά ,κουνέλια και κατσίκια-αρνιά εκτρέφει η μαμά μου.Όμως ακόμη και εκεί τα ζώα αρρωσταίνουν και μπορεί να πάρουν αντιβιώσεις κλπ.Βέβαια ακολουθεί τους κανόνες που πρέπει όσον αφορά την σφαγή τους ,και το χρόνο που πρέπει να περάσει μετά τη χορήγηση των φαρμάκων ,αλλά ο διάβολος έχει πολλά ποδάρια No
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Kikiriki Πεμ Φεβ 10, 2011 4:55 pm

Ένας από του λόγους πάντως που προσωπικά προτιμώ τον χασάπη της γειτονιάς μου είναι πως ο συγκεκριμένος έχει δική του φάρμα και επειδή τα πουλάει αποκλειστικά στα δικά του κρεοπωλεία ( δλδ όχι και τόσο μεγάλη ποσότητα )θέλω να πιστεύω πως δεν τα έχει στοιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο...
Αυτά του σούπερ μάρκετ τρέχα γύρευε από τι φάρμες έρχονται....
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vanilia cat Σαβ Φεβ 12, 2011 12:31 pm

Να σας πω την αλήθεια εγώ φοβάμαι το ωμό κρεας.Εχω ακούσει τοσα πολλά για το κρέας που αν μπορούσα θα το έκοβα κι απ'τη δική μας διατροφή,ειδικά μια ταινία-ντοκυμαντέρ(το 'food inc') με είχε φρικάρει! Shocked Shocked Ο κτηνίατρός μας,μας είχε προτείνει όταν το μπουμπουνάκι μας ήταν 4-5 μηνών πριν βαλουμε τη στείρωση στο προγραμμα,να πάρουμε κατεψυγμένο κιμά ή συκωτάκια πουλιών(αυστηρά κατεψυγμένα) και να τα βάλουμε σ'ενα σκεύος με λιγο νεράκι και τίποτα αλλο να παρουν ελάχιστο χρώμα,να γινουν κάπως γκρι και να την ταΐσουμε.Ο ίδιος το έκανε στα σκυλιά του όταν ήταν κουτάβια και το προτεινε σε μας όταν η Βανίλια ηταν στην αναπτυξη ή αν έμενε έγκυος pregnant !Εμείς πάντως δεν το κάναμε ποτέ! Embarassed
vanilia cat
vanilia cat
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΗΝ ΑΡΓΥΡΩ ,το ΛΟΎΣΙΦΕΡ , το ΣΕΙΡΙΟ , την ΚΕΝΤΡΑ και τον ΛΙΝΟ
Motto : live your life on paws.....!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Μαρ 26, 2012 12:47 am

Δεν γινοταν να μην απαντησω σε αυτο το θεμα Razz Ο δικος μου τρεφεται αποκλειστικα με ωμα απο τον Οκτωβρη του 2010. Στις αρχες επαιρνα ετοιμη ωμη τροφη του εμποριου, αλλα τον τελευταιο χρονο την φτιαχνω μονη μου. Εχω παρει μηχανη του κιμα για να αλεθω τα κοκκαλα και λιγο κρεας και το υπολοιπο το κοβω σε κομματια για να εξασκει την γναθο του. Η αλλαγη πανω του ηταν εντυπωσιακη. Ομολογω πως στην αρχη φοβομουν για σαλμονελλα, αλλα πλεον μου εχει φυγει ο φοβος. Παιρνω κρεατα και απο κρεοπωλειο αλλα και απο σουπερμαρκετ χωρις κανενα προβλημα μεχρι τωρα. Το αγαπημενο του κρεας ειναι το ορτυκι. Το λατρευει!

Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη δυσκολευτηκα γιατι επρεπε να ισορροπησω την διατροφη του, αλλα τωρα μου ειναι πολυ ευκολο. Οποιος σκοπευει να ξεκινησει με ωμη διατροφη, του συνιστω να μη το κανει χωρις να εχει ενημερωθει πρωτα για το τι πρεπει να δινει, σε τι ποσοτητες και αναλογιες και την συχνοτητα που πρεπει να το δινει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Μαρ 26, 2012 3:33 am

Δηλαδή, μια γάτα μεσαίου μεγέθους, πόσα κιλά κρέας τρώει μηνιαία? Για να υπολογίσω το κόστος..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Μαρ 26, 2012 9:39 pm

mpoulaalekoula έγραψε:Δηλαδή, μια γάτα μεσαίου μεγέθους, πόσα κιλά κρέας τρώει μηνιαία? Για να υπολογίσω το κόστος..

χμ, θα υπολογιζα γυρω στα 100-150γρ ημερησιως... δηλαδη 3-4.5 κιλα τον μηνα. Εξαρταται απο το ποσο δραστηρια ειναι η γατα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 270712
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από marina289 Δευ Μαρ 26, 2012 10:17 pm

Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? happy2



Madd



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Cool )

marina289
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού
Σχολιάστρια επί παντός γατηστιτού

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Αριθμός γατουνίων : άστατος!
Motto : For every dark night,there's a brighter day
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Μαρ 26, 2012 10:37 pm

marina289 έγραψε:Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261



Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 339558



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890 )

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261
οχι οριο!!!!!!!!!!!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431


Το προηγουμενο μηνυμα μου δεν μετραει, με προκαλεσε η mpoulaalekoula Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 236755
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Μαρ 26, 2012 11:51 pm

marina289 έγραψε:Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? happy2



Madd



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Cool )

Γιατί κα. 289?
Γιατί της βάζεις όριο??
Είπαμε εδώ δεν έχουμε όριο στην ωμοφαγία.....



koneko έγραψε:
marina289 έγραψε:Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261



Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 339558



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890 )

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261
οχι οριο!!!!!!!!!!!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431


Το προηγουμενο μηνυμα μου δεν μετραει, με προκαλεσε η mpoulaalekoula Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 236755


Ναι μην ανησυχείς..Το παίρνω επάνω μου Laughing Laughing Laughing

Οπότε περίπου 20-30 ευρώ το μήνα (ανα γάτα) ε?
Δεν είναι και λίγο..Αλλά δεν είναι και πολύ..Εάν έχεις μια γάτα, καλά είναι Smile
Γμτ, πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω (στο έχω ξαναπεί) αλλά νομίζω ότι θα είναι αρκετά πιο ακριβή.. scratch
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τρι Μαρ 27, 2012 12:27 am

mpoulaalekoula έγραψε:
marina289 έγραψε:Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261



Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 339558



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890 )

Γιατί κα. 289?
Γιατί της βάζεις όριο??
Είπαμε εδώ δεν έχουμε όριο στην ωμοφαγία.....



koneko έγραψε:
marina289 έγραψε:Πάλι στο θέμα της ωμοφαγίας είσαι koneko??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261



Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 339558



(σου βάζω όριο μέχρι -χμ...- 10 μηνύματα εβδομαδιαίως Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890 )

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261
οχι οριο!!!!!!!!!!!!! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431


Το προηγουμενο μηνυμα μου δεν μετραει, με προκαλεσε η mpoulaalekoula Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 236755


Ναι μην ανησυχείς..Το παίρνω επάνω μου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 270712 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 270712 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 270712

Οπότε περίπου 20-30 ευρώ το μήνα (ανα γάτα) ε?
Δεν είναι και λίγο..Αλλά δεν είναι και πολύ..Εάν έχεις μια γάτα, καλά είναι Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 134150
Γμτ, πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω (στο έχω ξαναπεί) αλλά νομίζω ότι θα είναι αρκετά πιο ακριβή.. Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 854643

εμενα παραδοξως μου βγαινει πολυ πιο φθηνη σε σχεση με τις κονσερβες και τις ετοιμες ωμες που αγοραζα. Το κοτοπουλο το παιρνω γυρω στα 3 ευρω το κιλο. Τρωει περιπου 3 κοτοπουλα του 1.5 κιλου τον μηνα, 0.5 κιλο καρδιες και 300γρ συκωτι. Τα κοτοπουλα μου βγαινουν στα 13.5 ευρω, οι καρδιες γυρω στα 4 ευρω και τα συκωτακια γυρω στα 2 ευρω. Συνολο γυρω στα 20 ευρω (για γατο 8 κιλων που τρωει γυρω στα 200γρ την ημερα). Στο κοστος δεν προσθεσα 6 κροκους αυγων, νερο, μερικες κουταλιες ελαιολαδο και αλατι.

Βεβαια αν το γυρισω στο κουνελι το κοστος εκτινασσεται στα υψη γιατι το κουνελι το βρισκω με 15-20 ευρω το κιλο :'( Τα ορτυκια μου βγαινουν πιο φθηνα, γυρω στα 8 ευρω το κιλο και οταν βρισκω τις παπιες σε προσφορα με 5 ευρω το κιλο, του δινω παπια. Μοσχαρι δεν μπορω δυστυχως να του δωσω για μεγαλο διαστημα γιατι δεν μπορω να αλεσω τα κοκκαλα, οποτε μοσχαρι τρωει μονο 1 γευμα την εβδομαδα. Τον σολωμο τον βρισκω φθηνο με 2-3 ευρω το κιλο (ειδικα το καλοκαιρι) και δεν μου κοστιζει πολυ, οποτε τρωει και ψαρι 1-2 φορες την εβδομαδα (το αλεθω ολοκληρο, χωρις τα εντοσθια, τα πτερυγια και το κεφαλι, αλλα μαζι με τα λεπια και το δερμα). Θα μου εβγαινε παρα πολυ οικονομικη η τροφη, αν μπορουσα να αλεσω γαλοπουλα γιατι μπορω να την βρω και με 1-2 ευρω το κιλο. Αλλα δεν μπορω να αλεσω τα κοκκαλα γιατι ειναι μεγαλα και φοβαμαι πως η μηχανη που εχω δεν θα αντεξει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τρι Μαρ 27, 2012 4:26 am

Χαχα!Γελάω γιατί στην Ελλάδα οι τιμές για τα είδη κρέατος αλλά και ψαριού που γράφεις έχουν απίστευτες διαφορές!
Απίστευτες όμως.. !!!
Αν εξαιρέσεις το κοτόπουλο που και πάλι πιο φτηνό είναι εκεί, στα υπόλοιπα υπάρχει τεράστια απόκλιση τιμών Sad
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Τρι Μαρ 27, 2012 11:41 am

Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Shocked lipothymia
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τρι Μαρ 27, 2012 7:43 pm

Anatoli έγραψε:Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Shocked lipothymia

Χαχαχα!
Γιατί γαλοπούλα 1-2 ευρώ??? happy2
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τρι Μαρ 27, 2012 8:23 pm

Anatoli έγραψε:Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 387145

Εχουμε πολλα ειδη σολωμου... γι' αυτο μαλλον. Αυτος που εχει κοκκινο κρεας κοστιζει πιο πολυ, γυρω στα 7 ευρω το κιλο. Ο αλλος που ειναι ροζ-πορτοκαλι ειναι πολυ φθηνος. Το καλυτερο δεν σας το ειπα... οι τιμες αυτες αφορουν τον αγριο σολωμο και οχι εκτροφειου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890
mpoulaalekoula έγραψε:
Anatoli έγραψε:Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 387145

Χαχαχα!
Γιατί γαλοπούλα 1-2 ευρώ??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261

Δεν ειναι φθηνες εκει οι γαλοπουλες; Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Μιλαω για ολοκληρες παντα. Ισως να παιζει ρολο που εδω ειναι αρκετα πιο μεγαλες; πχ μια των 6 κιλων θεωρειται μικρη Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 703780 Αν οι τιμες εχουν τοση διαφορα, οντως δεν συμφερει να ταιζετε με ωμα τις γατες σας Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 504504
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τρι Μαρ 27, 2012 8:59 pm

koneko έγραψε:
Anatoli έγραψε:Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 387145

Εχουμε πολλα ειδη σολωμου... γι' αυτο μαλλον. Αυτος που εχει κοκκινο κρεας κοστιζει πιο πολυ, γυρω στα 7 ευρω το κιλο. Ο αλλος που ειναι ροζ-πορτοκαλι ειναι πολυ φθηνος. Το καλυτερο δεν σας το ειπα... οι τιμες αυτες αφορουν τον αγριο σολωμο και οχι εκτροφειου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 442890
mpoulaalekoula έγραψε:
Anatoli έγραψε:Σολωμος 3 ευρω το κιλο????? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 387145

Χαχαχα!
Γιατί γαλοπούλα 1-2 ευρώ??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 986261

Δεν ειναι φθηνες εκει οι γαλοπουλες; Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 71431 Μιλαω για ολοκληρες παντα. Ισως να παιζει ρολο που εδω ειναι αρκετα πιο μεγαλες; πχ μια των 6 κιλων θεωρειται μικρη Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 703780 Αν οι τιμες εχουν τοση διαφορα, οντως δεν συμφερει να ταιζετε με ωμα τις γατες σας Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 504504

Γαλοπούλα : 5-7 ευρώ το κιλό (όχι η ελευθέρα βοσκής αλλά πτηνοτροφείου)
Σολωμός : 7-9 ευρώ το κιλό (σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για άγριο σολομό που καμία σχέση δεν έχει με τον σολομό ιχθυοτροφείου..Αχχ θυμήθηκα τη γεύση του άγριου σολομού hungry psari ..Μου έτρεξαν τα σάλια χαχαχα με συνοδεία Hollandais sauce......Όχι για τις γάτες, για μένα Laughing Laughing Laughing )
Μοσχάρι :7-8 ευρώ το κιλό
Ορτύκι : δεν έχω την παραμικρή ιδέα..
Πάπια : επίσης δεν έχω ιδέα αλλά και τα δύο αυτά πρέπει να είναι πανάκριβα γιατί δεν είναι τόσο διαδεδομένα εδώ..
Κουνέλι : 7-9 ευρώ το κιλό

Οπότε ναι, νομίζω ότι είναι δύσκολο για περισσότερες από μία γάτες..Άσε που και με μία δηλαδή, πολύ βγαίνει Sad
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Τρι Μαρ 27, 2012 9:21 pm

Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση;
Πως ξεκινάς μια γάτα στα ωμα; Εμένα ο Χούλιο άμα μυρίσει ωμό ξυνίζει το μουτράκι και γυρίζει από την άλλη!
Κάποτε κάναμε ενα πείραμα με έναν γαύρο και μας κοιτούσε με μια απορία... "Εεεεεε ρε παιδιά, τι είναι αυτό το ψόφιο;"
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τρι Μαρ 27, 2012 9:42 pm

houlieta έγραψε:Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση;
Πως ξεκινάς μια γάτα στα ωμα; Εμένα ο Χούλιο άμα μυρίσει ωμό ξυνίζει το μουτράκι και γυρίζει από την άλλη!
Κάποτε κάναμε ενα πείραμα με έναν γαύρο και μας κοιτούσε με μια απορία... "Εεεεεε ρε παιδιά, τι είναι αυτό το ψόφιο;"

Υπάρχουν κάποιοι τρόποι..Μου τους είχε προτίνει η koneko.. Smile
Εάν δεν πιάσει με τη μία, τότε μπορείς να πάρεις μια κονσέρβα που να μυρίζει έντονα και να αρέσει στο γατάκι σου και να βάλεις 2-3 κομματάκια ωμό κρέας μέσα. Σταδιακά θα αυξάνεις την ποσότητα τους κρέατος και θα μειώνεις της κονσέρβας.Εγώ το έχω δοκιμάσει με κοτόπουλο και το έφαγαν ΚΑΙ οι τρεις.
Το δύσκολο πιστεύω είναι να τα κάνεις να μασήσουν κόκαλα.
Η koneko μου είχε πει ότι μπορείς να πάρεις μια φτερούγα κοτόπουλο και να την αλείψεις πολύ καλά με λάδι από κονσέρβα τόνου. Αλλά και πάλι το θεωρώ πολύ δύσκολο γμτ! Το πιθανότερο είναι να αρχίσουν να γλύφουν εξωτερικά τη φτερούγα happy2 happy2 happy2
Εγώ αφού απέρριψα την ιδέα της ωμοφαγίας, λόγο κόστους, θα ήθελα πολύ να τους δίνω καθημερινά, μια φτερούγα στην κάθε μια, για να δουλεύουν τα δόντια τους..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από XIONIS Τρι Μαρ 27, 2012 10:45 pm

Eμενα γιατι μου ακουγεται σιχαμενο ολο αυτο? Και γιατι να βαλουμε τα γατια με σε αυτη τη διαδικασια? Μη πω για τον εαυτο μου που δεν τρωω κρεας και ο βασικοτερος λογος ειναι γιατι δεν αντεχω ουτε να το πιασω ουτε να το μυρισω ωμο. Και με τις αρρωστιες που μεταφερει το ωμο κρεας τι γινεται? Με πρωτο και κυριο το τοξοπλασμα. Προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε στα γατια μου!
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης