gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

+33
ralou
kat-cats
Gogo Valentinou
polina4smile
f.m123
BokSurat
funambolo
zaharitsa
eirinaki84
flokatoula
hardtrier
ladycat
XIONIS
houlieta
marina289
mpoulaalekoula
koneko
vanilia cat
LAROGATA
Chouzouris
Φωτεινή
Fotoula
doremi
MouSouDa
nosyparker
alex..niaou
Πούπσυ
Kikiriki
vaso
marianthia
TITIKA CAT
Anatoli
moukelis
37 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Πεμ Οκτ 04, 2012 5:10 pm

Εγώ παιδιά του δίνω και ωμό μοσχάρι μία φορά την εβδομάδα,ψαχνό που θα πάρω για μας,του φυλάω ένα κομμάτι.Του αρέσει πάρα πολύ.Εξάλλου έχει φάει τόσα ποντίκια,αύρες κλπ στο μοσχάρι θα κολλήσει;Το έντερο της γάτας είναι πιο κοντό σε σχέση με το δικό μας και αποβάλει αμέσως τα βακτήρια αντίθετα από εμάς.
Το ψάρι και το κοτόπουλο του το ψήνω όμως.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ralou Πεμ Οκτ 04, 2012 8:08 pm

Φωτεινή έγραψε:Μου ΄χουν πει φαν αυτής της μαγειρικής, Ραλού, ότι είναι ασφαλές να τρως έτσι τα κρέατα. Μόνο το μοσχάρι ψήνεται λίγο, τα υπόλοιπα κρέατα είναι πάντα καλοψημένα.
A ετσι ε?!
Ευχριστω Φωτεινη filaki
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Paw Πεμ Οκτ 04, 2012 8:15 pm

ralou, κι εγώ έτσι έχω ακούσει, ότι το μοσχάρι μόνο μπορεί να ψηθεί λιγοτερο. Για το κοτοπουλο μαλιστα ακουσα οτι αν δεν ειναι καλα ψημένο, αρρωσταίνεις. Για χοιρινό εν έχω ιδεα, για ψάρι αφού υπάρχει το "σούσι" υποθετω πως κάποια ειδη ψαριων τρώγονται και ωμά αλλά φαντάζομαι ότι εκεί παίζει πολύ η σωστή συντήρηση.
Paw
Paw
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδάκι.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο γουργουρίζω και Άνοιξη λιάζομαι με μισόκλειστα μάτια
Motto : Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει να χορτάσει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2011
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_violi

http://www.freakout.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 8:24 pm

Paw έγραψε:ralou, κι εγώ έτσι έχω ακούσει, ότι το μοσχάρι μόνο μπορεί να ψηθεί λιγοτερο. Για το κοτοπουλο μαλιστα ακουσα οτι αν δεν ειναι καλα ψημένο, αρρωσταίνεις. Για χοιρινό εν έχω ιδεα, για ψάρι αφού υπάρχει το "σούσι" υποθετω πως κάποια ειδη ψαριων τρώγονται και ωμά αλλά φαντάζομαι ότι εκεί παίζει πολύ η σωστή συντήρηση.

Την μπριζόλα δεν την έχετε πάρει ποτέ μισοψημένη; Μιλάω για την χοιρινή....Όχι την μοσχαρίσια...΄
Ή τα παϊδάκια ας πούμε....Κρέας ωμό έλεγαν, ψάρι ψημένο....Ακόμα και τον κιμά μπορείς να τον φας ωμό...
Και μόλις τον έχεις πάρει από το κρεοπωλείο, αλλά μόλις τον έχεις ζυμώσει για τα κεφτεδάκια ή τα μπιφτέκια...
Πάντα τσίμπαγα....Και ειδικά όταν είναι έτοιμος για κεφτέδες ή μπιφτέκια είναι ακόμα πιο νόστιμος, από τον σκέτο... happy2
Ναι για το κοτόπουλο υπάρχει αυτό...Ότι πρέπει να είναι καλά ψημένο....Μην ξεχνάμε τις σαλμονέλλες και τα σχετικά....
Μιλάω για τα ψητά κατά κύριο λόγο....
Άμα τα παραψήσεις, δεν τρώγονται, γίνονται παπούτσι....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ralou Πεμ Οκτ 04, 2012 8:50 pm

Ναι μωρε... συμφωνω. Κι εγω τρωω ωμα τα κρεατα με διαφορους τροπους οπως π.χ. τη ζυμη γα κεφτεδες. Απλα διαβαζα παραπανω για τους κινδυμους και αναρωτηθηκα.
Βεβαια γνωριζω τον κινδυνο για τοξοπλασμα απο κακοπλυμένα κρεατα αλλά πάλι... μηπως τον κιμα τον πλενει ο χασάπης πριν τον κοψει??? No
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 8:58 pm

ralou έγραψε:Ναι μωρε... συμφωνω. Κι εγω τρωω ωμα τα κρεατα με διαφορους τροπους οπως π.χ. τη ζυμη γα κεφτεδες. Απλα διαβαζα παραπανω για τους κινδυμους και αναρωτηθηκα.
Βεβαια γνωριζω τον κινδυνο για τοξοπλασμα απο κακοπλυμένα κρεατα αλλά πάλι... μηπως τον κιμα τον πλενει ο χασάπης πριν τον κοψει??? No

Δεν είναι βέβαια μόνο τα κρέατα....
Βέβαια το ότι το κάνουμε, τρώμε δλδ, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό....
Αλλά περί ορέξεως.... Τα ψητά μου επιμένω να τα θέλω μισοψημένα....
Τα μαγειρευτά καλομαγειρεμένα...Να το τρως και να λιώνει στο στόμα και όχι να είναι παπούτσι....
Και σταματάω γιατί μου πέφτουν τα σάλια και θα ήθελα κοψίδια λέμε salia salia salia

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Οκτ 04, 2012 9:33 pm

ralou έγραψε:Βρε παιδια... μου δημιουργηθηκε μια απορια μ αυτα που διαβαζω στο τοπικ (... μαλλον οφ τοπικ) Embarassed
Εγω δεν έχω βεβαια θέμα με την γατα μου που ετσι κι αλλιως δεν θελει να τρωει απολυτως τιποτα αλλο απο κοσνέρβα-λιγακι- και τις κροκέτες της.
Αλλά λετε όλα αυτα για τα ωμά κρεατα και ότι πρεπει να τα ψηνουμε καλα... Βλέπω τις διαφορες μαγειρικές στην τηλεόραση και όλοι οι διασημοι σεφ αφηνιάζουν αν το κρεας ειναι παραψημένο και εχει χάσει τους χυμους του.
Μερικοι μάλιστα το σερβιρουν με το αιμα του!
Εχει κανεις ιδέα τι παιζει εκει???


Ραλλού, κάτσε να σου πω πώς έχει το πράγμα με τα κρέατα..

Με αίμα, επιτρέπεται το μοσχάρι και το αρνί (κατά τους chefs επιβάλλεται κιόλας)..
Ωμό εντελώς τρώγεται και το ψάρι μόνο με την προυπόθεση ότι είναι εντελώς φρέσκο!
Χοιρινό και κοτόπουλο, ποτέ δεν τρώγεται άψητο γιατί...Το κοτόπουλο συχνά φέρει το βακτήριο της σαλμονέλας ενώ το χοιρινό μπορεί να μεταδώσει ταινίες (μη επιθυμητά παράσιτα του εντέρου).

Τώρα τι γίνεται?
Επειδή ζούμε εν Ελλάδι και ο καλός μας ο χασάπης (που ήρθε από την εποχη του '30) , δεν έχει ακούσει ότι τον πάγκο τον πλένουμε που και που ή ότι στον ίδιο πάγκο δεν διαχειριζόμστε κοτόπουλο και μοσχάρι, ή ότι με τα ίδια χέρια που δώσαμε ρέστα δε πιάνουμε το κρέας ή ότι με τα παπούτσια που πατήσαμε τα σκατά του σκύλου έξω στο δρόμο δε μπαίνουμε στο ψυγείο, ή ότι δεν αφήνουμε για 3 ώρες έξω τα κρέατα σε θερμοκρασίες δωματίου+ ..... και τόοοοσοι άλλοι κανόνες υγιεινής που καταπατούνται στα Ελληνικά κρεοπωλεία...Για το λόγο αυτό, εγώ προσωπικά δε θεωρώ ότι το κρέας που μας παρέχεται καθημερινά, μπορεί να φαγωθεί άψητο!

Αλήθεια έχει πάει κανείς στο Κρεοτεχνείο που βρίσκεται στο Πικέρμι??? Smile
http://www.kreotechneio.gr/
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 9:36 pm

Καλά σε αυτό που λες...δεν είναι μόνο τ κρεοπωλεία αλλά και οι φούρνοι....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Οκτ 04, 2012 9:47 pm

vaso έγραψε:Καλά σε αυτό που λες...δεν είναι μόνο τ κρεοπωλεία αλλά και οι φούρνοι....

Σίγουρα..Και σε πολλά άλλα είδη κατανάλωσης απλά το θέμα του ωμού κρέατος το θεωρώ λίγο λεπτό και θα έπρεπε να έχει εξυγχρονιστεί σε αυτό το θέμα η Ελλάδα..
Εγώ αηδιάζω κάθε φορά που μπαίνω σε κρεοπωλείο..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ralou Πεμ Οκτ 04, 2012 9:49 pm

Δηλαδη ετσι κι αλλιως χαμένοι ειμαστε...
Τελος πάντων ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση.
Δεν ειμαι μικροβιοφοβικη αλλά ειχε μαυρισει το ματι μου με όλα αυτα.

Λοιπον, επειδη αγαπω τα πουλερικα, τερμα τα ζουμερα αλλά μισοψημένα παιδάκια κοτοπουλου και ναι στο βραστο-μαγειρευτο κοτοπουλο που επισης μ αρεσει πολυ.
Τερμα επισης και τα μπιφτέκια γαλοπουλας, στο ΣΜ μας κοβουν επι τοπου κιμα απο στηθος γαλοπουλας φυσικα τεμαχισμένο στο ιδιο "ξυλο" με ολα τα αλλα κρεατα.
Ναι στα μπιφτεκια μοσχαρισιου+αρνισιου κιμα που μπορουμε να τα φαμε σχετικα αψητα και ζουμερα.
Χοιρινο τωρα... συνηθως το κάνω την κατσαρόλα η στο φουρνο οποτε ψηνεται καλα αλλά και πλενεται πριν απο εμενα την ιδια.

Ενταξει το εμπέδωσα oksmily3
(Αν και εκεινα τα ζουμερα παιδάκια στα καρβουνα που φτιάχνει ο καλος μου, πολυ θα μου λειψουν...) sobing hungry sobing hungry sobing hungry
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ralou Πεμ Οκτ 04, 2012 9:50 pm

mpoulaalekoula έγραψε:

Αλήθεια έχει πάει κανείς στο Κρεοτεχνείο που βρίσκεται στο Πικέρμι??? Smile
http://www.kreotechneio.gr/
Αυτο το κρεοπωλειο στο λινκ το ξέρεις για καλο?
Το εχω ακουσει και απο αλλους.
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Οκτ 04, 2012 9:50 pm

Ή και σε καποια σουπερ μαρκετ που με το που μπαινεις μεσα σου ρχεται η μποχα της σαπιας κρεατιλας.Και δεν φταιει το οτι τα κρεατα ειναι κοντα στην εισοδο. tafos
Παιδια, τι να λεμε.Σε μια χωρα που δεν ελεγχεται τιποτα, τι ωμο κρεας να δωσουμε?
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 9:51 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
vaso έγραψε:Καλά σε αυτό που λες...δεν είναι μόνο τ κρεοπωλεία αλλά και οι φούρνοι....

Σίγουρα..Και σε πολλά άλλα είδη κατανάλωσης απλά το θέμα του ωμού κρέατος το θεωρώ λίγο λεπτό και θα έπρεπε να έχει εξυγχρονιστεί σε αυτό το θέμα η Ελλάδα..
Εγώ αηδιάζω κάθε φορά που μπαίνω σε κρεοπωλείο..

Πάνω κάτω είναι τα ίδια....
Για φαντάσου, να πας στον φούρνο, να καπνίζει, και μετά να έρχεται να σου πιάνει το ψωμί...
Ή να έχει πιάσει τα λεφτά πριν και μετά να πιάνει το ψωμί....
Ή να βήχει....Ή δεν ξέρω και εγώ τι.....Γενικώς σε αυτά είμαστε πολύ πίσω....
Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Οκτ 04, 2012 9:56 pm

Ξερω κι εγω ενα καταπληκτικο κρεοπωλειο. Ειναι στη βαρη. Εκτος απο τα καθιερωμενα κρεατα εχει και αλλα ειδη που δεν τα βρισκεις συχνα οπως πχ μπιφτεκια γαλοπουλας εκπληκτικα, σουβλακια κοτομπεικον, μοσχαρι, κοντοσουβλια με λαχανικα, εκπληκτικα παιδακια, χοιρινες τηγανιες με ολες τις σως και τα λαχανικα τους οπως και διαφορα αλλα ειδη κρεατος, παπια ή μοσχαρι με λαχανικα και σως. Επισης εχει τυρια, αλλαντικα, μαναβικη, και διαφορα αλλα ειδη ντελικατεσσεν.Εκπληκτικο και πεντακαθαρο!
Ειναι στη λεωφορο βαρης διπλα στα μακ ντοναλντς και λεγεται "10"
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 10:03 pm

Anatoli έγραψε:Ξερω κι εγω ενα καταπληκτικο κρεοπωλειο. Ειναι στη βαρη. Εκτος απο τα καθιερωμενα κρεατα εχει και αλλα ειδη που δεν τα βρισκεις συχνα οπως πχ μπιφτεκια γαλοπουλας εκπληκτικα, σουβλακια κοτομπεικον, μοσχαρι, κοντοσουβλια με λαχανικα, εκπληκτικα παιδακια, χοιρινες τηγανιες με ολες τις σως και τα λαχανικα τους οπως και διαφορα αλλα ειδη κρεατος, παπια ή μοσχαρι με λαχανικα και σως. Επισης εχει τυρια, αλλαντικα, μαναβικη, και διαφορα αλλα ειδη ντελικατεσσεν.Εκπληκτικο και πεντακαθαρο!
Ειναι στη λεωφορο βαρης διπλα στα μακ ντοναλντς και λεγεται "10"


Και εμένα μου έπεσαν salia salia salia salia salia
Ναι είμαι λιγούρικο τι να κάνω salia salia tongueout tongueout

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Οκτ 04, 2012 10:08 pm

ralou έγραψε:Δηλαδη ετσι κι αλλιως χαμένοι ειμαστε...
Τελος πάντων ευχαριστω πολυ για την ενημέρωση.
Δεν ειμαι μικροβιοφοβικη αλλά ειχε μαυρισει το ματι μου με όλα αυτα.

Λοιπον, επειδη αγαπω τα πουλερικα, τερμα τα ζουμερα αλλά μισοψημένα παιδάκια κοτοπουλου και ναι στο βραστο-μαγειρευτο κοτοπουλο που επισης μ αρεσει πολυ.
Τερμα επισης και τα μπιφτέκια γαλοπουλας, στο ΣΜ μας κοβουν επι τοπου κιμα απο στηθος γαλοπουλας φυσικα τεμαχισμένο στο ιδιο "ξυλο" με ολα τα αλλα κρεατα.
Ναι στα μπιφτεκια μοσχαρισιου+αρνισιου κιμα που μπορουμε να τα φαμε σχετικα αψητα και ζουμερα.
Χοιρινο τωρα... συνηθως το κάνω την κατσαρόλα η στο φουρνο οποτε ψηνεται καλα αλλά και πλενεται πριν απο εμενα την ιδια.

Ενταξει το εμπέδωσα oksmily3
(Αν και εκεινα τα ζουμερα παιδάκια στα καρβουνα που φτιάχνει ο καλος μου, πολυ θα μου λειψουν...) sobing hungry sobing hungry sobing hungry

mallias mallias mallias
You are a fast learner! blinking


ralou έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:

Αλήθεια έχει πάει κανείς στο Κρεοτεχνείο που βρίσκεται στο Πικέρμι??? Smile
http://www.kreotechneio.gr/
Αυτο το κρεοπωλειο στο λινκ το ξέρεις για καλο?
Το εχω ακουσει και απο αλλους.

Μια φορά έχω πάει γιατί μου πέφτει μακριά, αλλά είναι πολύ καλό! Πολύ προσεγμένο! Είναι πρότυπο κρεοπωλείο και τηρούνται όλοι οι κανόνες που ορίζει οι ΕΕ , οι οποίοι είναι και πολύ αυστηροί!!!
Δηλαδή εκεί δε πρόκειται να πας και να δεις αυτό που βλέπεις 1000 φορές τη μέρα στους δρόμους της Αθήνας..

- Έλα Δημήτρη, ξεφόρτωνε..
-Έλα πάμε!
Και ξεφορτώνουν γουρουνάκια και κατσίκακια με γυμνά χέρια διασχίζοντας ολόκληρη λεωφόρο..Χαχαχα και πόσα άλλα!!
Εάν περάσεις από εκεί, να πας! Είναι πολύ ωραίο και το παντοπωλείο στην εισοδο είναι όλα τα λεφτά!

Anatoli έγραψε:Ή και σε καποια σουπερ μαρκετ που με το που μπαινεις μεσα σου ρχεται η μποχα της σαπιας κρεατιλας.Και δεν φταιει το οτι τα κρεατα ειναι κοντα στην εισοδο. tafos
Παιδια, τι να λεμε.Σε μια χωρα που δεν ελεγχεται τιποτα, τι ωμο κρεας να δωσουμε?

Ναι η μπόχα η διαπεραστική!
Κανονικά, το φρέσκο καλό κρέας, είναι σχεδόν άοσμο!
Μη το συζητάς, μιλάμε για παρακμή στο θέμα υγιεινής τροφίμων (και μη)!

vaso έγραψε:
mpoulaalekoula έγραψε:
vaso έγραψε:Καλά σε αυτό που λες...δεν είναι μόνο τ κρεοπωλεία αλλά και οι φούρνοι....

Σίγουρα..Και σε πολλά άλλα είδη κατανάλωσης απλά το θέμα του ωμού κρέατος το θεωρώ λίγο λεπτό και θα έπρεπε να έχει εξυγχρονιστεί σε αυτό το θέμα η Ελλάδα..
Εγώ αηδιάζω κάθε φορά που μπαίνω σε κρεοπωλείο..

Πάνω κάτω είναι τα ίδια....
Για φαντάσου, να πας στον φούρνο, να καπνίζει, και μετά να έρχεται να σου πιάνει το ψωμί...
Ή να έχει πιάσει τα λεφτά πριν και μετά να πιάνει το ψωμί....
Ή να βήχει....Ή δεν ξέρω και εγώ τι.....Γενικώς σε αυτά είμαστε πολύ πίσω....
Ευτυχώς βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις....

Ναι το φαντάζομαι..Εχεις δουλέψει σε φούρνο?
Στο κρέας βέβαια υπάρχει η δυνατότητα ανάπτυξης βακτηριδίων με πολύ αρνητικές συνέπειες για όποιον το φάει..Γι'αυτο το λέω!
Ευτυχώς πάντως που στη γειτονιά έχουμε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φούρνο..Με γάντια είναι όλες και είναι σούπερ καθαρά!!
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Πεμ Οκτ 04, 2012 10:09 pm

Anatoli έγραψε:Ξερω κι εγω ενα καταπληκτικο κρεοπωλειο. Ειναι στη βαρη. Εκτος απο τα καθιερωμενα κρεατα εχει και αλλα ειδη που δεν τα βρισκεις συχνα οπως πχ μπιφτεκια γαλοπουλας εκπληκτικα, σουβλακια κοτομπεικον, μοσχαρι, κοντοσουβλια με λαχανικα, εκπληκτικα παιδακια, χοιρινες τηγανιες με ολες τις σως και τα λαχανικα τους οπως και διαφορα αλλα ειδη κρεατος, παπια ή μοσχαρι με λαχανικα και σως. Επισης εχει τυρια, αλλαντικα, μαναβικη, και διαφορα αλλα ειδη ντελικατεσσεν.Εκπληκτικο και πεντακαθαρο!
Ειναι στη λεωφορο βαρης διπλα στα μακ ντοναλντς και λεγεται "10"

Μοιάζει πάααρα πολύ με εκείνο που πρότινα χωρίς όμως τα είδη μαναβικής!
Ακοούγεται υπέροχο (ωωωχ μια πείνα με έχει πιάσει...) αλλά και αυτό μου πέφτει τόσο μακριά! Sad
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vaso Πεμ Οκτ 04, 2012 10:14 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
Ναι το φαντάζομαι..Εχεις δουλέψει σε φούρνο?
Στο κρέας βέβαια υπάρχει η δυνατότητα ανάπτυξης βακτηριδίων με πολύ αρνητικές συνέπειες για όποιον το φάει..Γι'αυτο το λέω!
Ευτυχώς πάντως που στη γειτονιά έχουμε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ φούρνο..Με γάντια είναι όλες και είναι σούπερ καθαρά!!

Όχι....Αλλά έχω πετύχει περίπτωση.....
Ευτυχώς δεν είναι όλοι έτσι....Κάποιοι φοράνε γάντια....Όταν διαχειρίζονται λεφτά, τα βγάζουν, και μετά ξανά φοράνε....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Οκτ 04, 2012 10:21 pm

Ναι τα μπιφτεκια γαλοπουλας ειναι φανταστικα!Και λαιτ! Κι εχουν μεσα και τυρακι και απιθανα μυρωδικα. Εχει και πολυ ωραια μοσχαρισια και κοτοπουλου (αν και την τελευταια φορα δεν ειχε)
Ασε, οποτε και να πας εχει μια ουρα ΝΑ! Μια φιλη μου το προτεινε και μου ελεγε οτι εχει συναδελφους που πανε απο κεντρο, απο περιστερι και φορτωνουν τα κρεατα του μηνα . Ειναι ανοικτα και κυριακες μεχρι τις 2 το μεσιμερι. Κι εμεις δεν παμε συχνα γιατι οποτε πας δεν ξερεις τι να πρωτοπαρεις και στο τελος η καταψυξη θα μας τα φτυσει στα μουτρα.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Paw Πεμ Οκτ 04, 2012 10:35 pm

Anatoli έγραψε:Ξερω κι εγω ενα καταπληκτικο κρεοπωλειο. Ειναι στη βαρη. Εκτος απο τα καθιερωμενα κρεατα εχει και αλλα ειδη που δεν τα βρισκεις συχνα οπως πχ μπιφτεκια γαλοπουλας εκπληκτικα, σουβλακια κοτομπεικον, μοσχαρι, κοντοσουβλια με λαχανικα, εκπληκτικα παιδακια, χοιρινες τηγανιες με ολες τις σως και τα λαχανικα τους οπως και διαφορα αλλα ειδη κρεατος, παπια ή μοσχαρι με λαχανικα και σως. Επισης εχει τυρια, αλλαντικα, μαναβικη, και διαφορα αλλα ειδη ντελικατεσσεν.Εκπληκτικο και πεντακαθαρο!
Ειναι στη λεωφορο βαρης διπλα στα μακ ντοναλντς και λεγεται "10"

Γαμώτη, θέλω κι εγώ να πααααωωωωωω sobing sobing
Paw
Paw
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 1 γαταγγελουδάκι.
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο γουργουρίζω και Άνοιξη λιάζομαι με μισόκλειστα μάτια
Motto : Μην αφήσεις αυτό που σε τρώει να χορτάσει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2011
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_violi

http://www.freakout.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Πεμ Οκτ 04, 2012 10:38 pm

ralou έγραψε:Βρε παιδια... μου δημιουργηθηκε μια απορια μ αυτα που διαβαζω στο τοπικ (... μαλλον οφ τοπικ) Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 323663
Εγω δεν έχω βεβαια θέμα με την γατα μου που ετσι κι αλλιως δεν θελει να τρωει απολυτως τιποτα αλλο απο κοσνέρβα-λιγακι- και τις κροκέτες της.
Αλλά λετε όλα αυτα για τα ωμά κρεατα και ότι πρεπει να τα ψηνουμε καλα... Βλέπω τις διαφορες μαγειρικές στην τηλεόραση και όλοι οι διασημοι σεφ αφηνιάζουν αν το κρεας ειναι παραψημένο και εχει χάσει τους χυμους του.
Μερικοι μάλιστα το σερβιρουν με το αιμα του!
Εχει κανεις ιδέα τι παιζει εκει???

το μοσχαρι το τρωω και εγω ετσι. Το ψητο εχει παντα αιμα μεσα και τις μπριζολες τις τηγανιζω για 1-2 λεπτα το πολυ απο καθε πλευρα, ισα ισα να αλλαξει το χρωμα (αν την τηγανισω παραπανω θα γινει σαν λαστιχο). Απο μεσα ειναι τελειως ωμη και σταζει αιμα. Ο λογος που μπορεις να φας το μοσχαρι ετσι ειναι οτι τα βακτηρια βρισκονται παντα στην εξωτερικη πλευρα του κρεατος. Οταν το μαγειρευεις απο εξω σκοτωνονται, οποτε μεσα ειναι καθαρο το κρεας. Το χοιρινο δεν τρωγεται ετσι γιατι μπορει να φερει ενα σωρο παρασιτα τα οποια βρισκονται και στην μεσα πλευρα (τοξοπλασμα, τριχινελλωση ή οπως αλλιως λεγεται, κοκ). Για το κοτοπουλο δεν γνωριζω, εχω ομως φαει στηθος που ηταν ωμο απο μεσα και δεν επαθα τιποτα.

mpoulaalekoula έγραψε:

Ραλλού, κάτσε να σου πω πώς έχει το πράγμα με τα κρέατα..

Με αίμα, επιτρέπεται το μοσχάρι και το αρνί (κατά τους chefs επιβάλλεται κιόλας)..
Ωμό εντελώς τρώγεται και το ψάρι μόνο με την προυπόθεση ότι είναι εντελώς φρέσκο!
Χοιρινό και κοτόπουλο, ποτέ δεν τρώγεται άψητο γιατί...Το κοτόπουλο συχνά φέρει το βακτήριο της σαλμονέλας ενώ το χοιρινό μπορεί να μεταδώσει ταινίες (μη επιθυμητά παράσιτα του εντέρου).

Τώρα τι γίνεται?
Επειδή ζούμε εν Ελλάδι και ο καλός μας ο χασάπης (που ήρθε από την εποχη του '30) , δεν έχει ακούσει ότι τον πάγκο τον πλένουμε που και που ή ότι στον ίδιο πάγκο δεν διαχειριζόμστε κοτόπουλο και μοσχάρι, ή ότι με τα ίδια χέρια που δώσαμε ρέστα δε πιάνουμε το κρέας ή ότι με τα παπούτσια που πατήσαμε τα σκατά του σκύλου έξω στο δρόμο δε μπαίνουμε στο ψυγείο, ή ότι δεν αφήνουμε για 3 ώρες έξω τα κρέατα σε θερμοκρασίες δωματίου+ ..... και τόοοοσοι άλλοι κανόνες υγιεινής που καταπατούνται στα Ελληνικά κρεοπωλεία...Για το λόγο αυτό, εγώ προσωπικά δε θεωρώ ότι το κρέας που μας παρέχεται καθημερινά, μπορεί να φαγωθεί άψητο!

Αλήθεια έχει πάει κανείς στο Κρεοτεχνείο που βρίσκεται στο Πικέρμι??? Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 134150
http://www.kreotechneio.gr/

Μη νομιζετε οτι και εδω που ζω τα πραγματα ειναι καλυτερα. Εδω και εβδομαδες εχει βγει σκανδαλο με κιμα και μοσχαρισιο κρεας μολυσμενο με E.coli (στρειν που μπορει να προκαλεσει νεφρικη ανεπαρκεια και θανατο) και εχει γινει χαμος με τις ανακλησεις προιοντων (κιμας, μπιφτεκια, λουκανικα, μπριζολες, φιλετα, κλπ) σε καναδα και αμερικη. Καποιοι εχουν νοσηλευτει μαλιστα. Ολο αυτο ξεκινησε απο ενα εργοστασιο-σφαγειο οπου σφαζουν ζωα, κανουν κιμα, κοβουν το κρεας, το συσκευαζουν, το διανεμουν, κλπ. Βρεθηκε ενα μολυσμενο ζωο εκει, δεν τηρηθηκαν οι κανονες υγιεινης και μολυνθηκαν και ολα τα υπολοιπα κρεατα που ηρθαν σε επαφη με τα μηχανηματα που ηρθε σε επαφη το μολυσμενο κρεας. Μαλιστα το μολυσμενο κρεας βρεθηκε τυχαια σε ελεγχο σε αξαγωγη στις ΗΠΑ. Το εργοστασιο βεβαια το εχουν κλεισει τωρα, αλλα τι να το κανεις κατοπιν εορτης; Εχουν αποσυρθει κρεατα απο μεγαλα σουπερμαρκετ μεχρι κρεοπωλεια της γειτονιας. 1000 φορες να μη κραταει τους κανονες υγιεινης ο κρεοπωλης, παρα να μη τους κραταει το σφαγειο γιατι η μολυνση με θανατηφορο βακτηριο ειναι πιο πιθανη να γινει εκει (εκει καθαριζονται τα ζωα απο τα εντοσθια και τα κοπρανα).

Κιμα μη τρωτε ωμο γιατι ολα τα βακτηρια που βρισκονται στην επιφανεια του κρεατος μεταφερονται στο εσωτερικο του και κανουν παρτυ Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Δ² Πεμ Οκτ 04, 2012 10:47 pm

Hρώ χειροκροτώ όλο αυτό που έγραψες. oksmily3 oksmily3
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από catia Πεμ Οκτ 04, 2012 11:09 pm

Το κακό της βιομηχανοποίησης της επεξεργασίας των τροφίμων, από ένα ζώο μολύνεται μια ήπειρος... Με το Ο157 Ηρώ?
Αλλά δεν είναι μόνο το κρέας.
Στο Βόλο πριν από κάπου 8 χρόνια είχε γίνει Ο χαμός από τι νομίζετε?? ΚΟΛΛΥΒΑ!!!!!
Ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής που θεωρούνταν κορυφή είχε παραγγελίες από ΟΛΗ τη Μαγνησία, δεν ξέρω πόσα μνημόσυνα σε μια Κυριακή. Γέμισαν τα Νοσοκομεία Βόλου- Λάρισας-Λαμίας, τα βαριά περιστατικά Θεσσαλονίκη!!!!! Είχανε πεθάνει δύο ηλικιωμένα άτομα και να παρακαλάνε τον κόσμο να νοσηλεύεται κατ'οίκον αν δεν ήταν πολύ βαριά!!! Ρε να μη μπορώ να θυμηθώ από τι....Σταφυλοκοκκική τοξίνη νομίζω... Όσο και να φυλαχτείς, από κάπου θα το΄βρεις...
catia
catia
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/05/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Πεμ Οκτ 04, 2012 11:49 pm

catia έγραψε:Το κακό της βιομηχανοποίησης της επεξεργασίας των τροφίμων, από ένα ζώο μολύνεται μια ήπειρος... Με το Ο157 Ηρώ?
Αλλά δεν είναι μόνο το κρέας.
Στο Βόλο πριν από κάπου 8 χρόνια είχε γίνει Ο χαμός από τι νομίζετε?? ΚΟΛΛΥΒΑ!!!!!
Ένα εργαστήριο ζαχαροπλαστικής που θεωρούνταν κορυφή είχε παραγγελίες από ΟΛΗ τη Μαγνησία, δεν ξέρω πόσα μνημόσυνα σε μια Κυριακή. Γέμισαν τα Νοσοκομεία Βόλου- Λάρισας-Λαμίας, τα βαριά περιστατικά Θεσσαλονίκη!!!!! Είχανε πεθάνει δύο ηλικιωμένα άτομα και να παρακαλάνε τον κόσμο να νοσηλεύεται κατ'οίκον αν δεν ήταν πολύ βαριά!!! Ρε να μη μπορώ να θυμηθώ από τι....Σταφυλοκοκκική τοξίνη νομίζω... Όσο και να φυλαχτείς, από κάπου θα το΄βρεις...

ναι με αυτο, ηδη εχουν νοσηλευτει αρκετα ατομα που εφαγαν μισοψημενα μπιφτεκια και κρεατα. Τυχερη ημουν που δεν ειχα αγορασει κρεατα απο τα σουπερμαρκετ που ειναι στην λιστα με την ανακληση προιοντων. Ψωνιζω απο ενα σουπερμαρκετ που ειναι μεν λιγο πιο ακριβο, αλλα εχει καλυτερα κρεατα (γνωριζεις προελευση - αναγραφεται πανω η φαρμα) και ο κιμας τους ειναι της ημερας, οτι περισσευει τον βαζουν στην καταψυξη και τον πουλανε ως pet food. Το πιο ασφαλες ειναι να αγοραζουμε τροφιμα, ειτε λαχανικα και φρουτα, ειτε κρεατα και γαλακτοκομικα κατευθειαν απο τον παραγωγο. Ασε που ειναι και πιο νοστιμα. Ειχε ερθει μια φορα στην σχολη μου ενα farmer's market και πετυχα εναν παραγωγο χοιρινου κρεατος και αγορασα λουκανικα και μπριζολες. Καμια σχεση με τα χοιρινα του σουπερμαρκετ και του κρεοπωλειου!

Η βιομηχανοποιηση της επεξεργασιας τροφιμων ειναι οτι χειροτερο υπαρχει. Εχουν γινει πολλα περιστατικα ετσι. Παλαιοτερα θυμαμαι ειχαν μολυνθει αλλαντικα απο listeria και ειχαν πεθανει ηλικιωμενοι. Πλεον δεν εμπιστευεσαι ουτε τα μαγειρεμενα τροφιμα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης