gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

+33
ralou
kat-cats
Gogo Valentinou
polina4smile
f.m123
BokSurat
funambolo
zaharitsa
eirinaki84
flokatoula
hardtrier
ladycat
XIONIS
houlieta
marina289
mpoulaalekoula
koneko
vanilia cat
LAROGATA
Chouzouris
Φωτεινή
Fotoula
doremi
MouSouDa
nosyparker
alex..niaou
Πούπσυ
Kikiriki
vaso
marianthia
TITIKA CAT
Anatoli
moukelis
37 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Κυρ Απρ 01, 2012 11:32 pm

1/ Με το σκεπτικό ότι οι γατοτροφές είναι εξίσου επιβαρυμένες με τις ωμές τροφές , τότε το διακύβευμα δεν είναι το πως επιλέγουμε να τραφεί η γάτα μας αλλά το πως επιλέγουμε να πεθάνει. Συνελόντι ειπείν άνθρακες ο θησαυρός, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει και το επιχείρημα περί άνθρακα.
2/ Και έχω δει γάτα να πεθαίνει από ποντίκι, λίγο μετά πέθανε και το ποντίκι το οποίο αποδείχτηκε δέκατα πιο ανθεκτικό από τη γάτα. Γιατί με ανιχνευτή δηλητηρίων δε πρόλαβε η φύση να την προικίσει.
3/ Δεν ξέρω εάν είναι αφύσικο μία γάτα να έχει διάρροιες με την αλλαγή στη τροφή της και εάν είναι δείγμα παθογένειας, αυτό που σίγουρα έχω διαβάσει αρκετές φορές είναι ότι γίνεται και ότι συνήθως πάλι αντιστρέφεται ή με την επιστροφή στην επόμενη τροφή της ή με την επιλογή άλλης τροφής. Παρόλα αυτά μη ούσα κτηνίατρος δεν ξέρω παραπάνω.
Και κλείνοντας όπως τα περισσότερα πράγματα γύρω μας η επιλογή δε χρειάζεται να είναι κάθετη. Κανείς μας δεν παραγνωρίζει τα οφέλη της μιας ή της άλλης διατροφής απλά ο καθένας επιλέγει εκείνη που στο πλαίσιο της χωράει αυτός και η συνείδησή του και το ποσοστό ευθύνης που του αναλογεί απέναντι στο ζώο του. Καμία επιλογή δεν αγιοποιεί ή δε στοχοποιεί αντίστοιχα κανένα μας... meleti


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Fotoula στις Κυρ Απρ 01, 2012 11:49 pm, 1 φορά

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Απρ 01, 2012 11:45 pm

Fotoula έγραψε:
1/ Με το σκεπτικό ότι οι γατοτροφές είναι εξίσου επιβαρυμένες με τις ωμές τροφές , τότε το διακύβευμα δεν είναι το πως επιλέγουμε να τραφεί η γάτα μας αλλά το πως επιλέγουμε να πεθάνει. Συνελόντι ειπείν άνθρακες ο θησαυρός, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει και το επιχείρημα περί άνθρακα.
2/ Και έχω δει γάτα να πεθαίνει από ποντίκι, λίγο μετά πέθανε και το ποντίκι το οποίο αποδείχτηκε δέκατα πιο ανθεκτικό από τη γάτα. Γιατί με ανιχνευτή δηλητηρίων δε πρόλαβε η φύση να την προικίσει.
3/ Δεν ξέρω εάν είναι αφύσικο μία γάτα να έχει διάρροιες με την αλλαγή στη τροφή της και εάν είναι δείγμα παθογένειας, αυτό που σίγουρα έχω διαβάσει αρκετές φορές είναι ότι γίνεται και ότι συνήθως πάλι αντιστρέφεται ή με την επιστροφή στην επόμενη τροφή της ή με την επιλογή άλλης τροφής. Παρόλα αυτά μη όντας κτηνίατρος δεν ξέρω παραπάνω.
Και κλείνοντας όπως τα περισσότερα πράγματα γύρω μας η επιλογή δε χρειάζεται να είναι κάθετη. Κανείς μας δεν παραγνωρίζει τα οφέλη της μιας ή της άλλης διατροφής απλά ο καθένας επιλέγει εκείνη που στο πλαίσιο της χωράει αυτός και η συνείδησή του και το ποσοστό ευθύνης που του αναλογεί απέναντι στο ζώο του. Καμία επιλογή δεν αγιοποιεί ή δε στοχοποιεί αντίστοιχα κανένα μας... meleti

Eπιτέλους!! Τόση ώρα περίμενα να στοχαστείς επί του θέματος και τελικά η υπομονή μου ανταμείφθηκε!! geek geek
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Κυρ Απρ 01, 2012 11:51 pm

funambolo έγραψε:
Fotoula έγραψε:
1/ Με το σκεπτικό ότι οι γατοτροφές είναι εξίσου επιβαρυμένες με τις ωμές τροφές , τότε το διακύβευμα δεν είναι το πως επιλέγουμε να τραφεί η γάτα μας αλλά το πως επιλέγουμε να πεθάνει. Συνελόντι ειπείν άνθρακες ο θησαυρός, όπου στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν ισχύει και το επιχείρημα περί άνθρακα.
2/ Και έχω δει γάτα να πεθαίνει από ποντίκι, λίγο μετά πέθανε και το ποντίκι το οποίο αποδείχτηκε δέκατα πιο ανθεκτικό από τη γάτα. Γιατί με ανιχνευτή δηλητηρίων δε πρόλαβε η φύση να την προικίσει.
3/ Δεν ξέρω εάν είναι αφύσικο μία γάτα να έχει διάρροιες με την αλλαγή στη τροφή της και εάν είναι δείγμα παθογένειας, αυτό που σίγουρα έχω διαβάσει αρκετές φορές είναι ότι γίνεται και ότι συνήθως πάλι αντιστρέφεται ή με την επιστροφή στην επόμενη τροφή της ή με την επιλογή άλλης τροφής. Παρόλα αυτά μη όντας κτηνίατρος δεν ξέρω παραπάνω.
Και κλείνοντας όπως τα περισσότερα πράγματα γύρω μας η επιλογή δε χρειάζεται να είναι κάθετη. Κανείς μας δεν παραγνωρίζει τα οφέλη της μιας ή της άλλης διατροφής απλά ο καθένας επιλέγει εκείνη που στο πλαίσιο της χωράει αυτός και η συνείδησή του και το ποσοστό ευθύνης που του αναλογεί απέναντι στο ζώο του. Καμία επιλογή δεν αγιοποιεί ή δε στοχοποιεί αντίστοιχα κανένα μας... meleti

Eπιτέλους!! Τόση ώρα περίμενα να στοχαστείς επί του θέματος και τελικά η υπομονή μου ανταμείφθηκε!! geek geek
Βέβαια καλύτερα θα ήταν να γράψω "ξυνελόντι ειπείν" (ναι πέρασα το σ/κ με το Θουκυδίδη) xazo

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 02, 2012 12:23 am

houlieta έγραψε:Ουφ...
Δεν θελω να είμαι ο αντιρρησίας διαρκώς, αλλά φέρνοντας ένα κοτοπουλάκι στο σπίτι για να το πνίξει η γάτα, συγνώμη κιόλας, αλλά καθόλου "επιστροφή στη φύση" δεν το λες...
Το θεωρώ λίγο ισοπέδωση όλο αυτό και παραλογο από μέρους μας...
Μια γατα στη φύση κυνηγάει 20 θηράματα και σκοτώνει ένα, αν είναι τυχερή, ανά διήμερο, επίσης αν είναι τυχερή και για να το φάει όλο μόνη της θα πρέπει να το καταβροχθήσει σε χρόνο dt για να μην της το πάρει κάποιος εχθρός-κλέφτης θηρευτής...
Δεν κυνηγάει ότι βρει μπροστά της αλλά αναζητά αδύναμα, άρρωστα, χαμένα, μοναχικά ζώα...
Στην φύση υπάρχει ισορροπία, τα ζώα τρώνε όποτε βρουν και μπορούν και το φαγητό τους το διεκδικούν!...
Καμιά αγριόγατα δεν είναι υπέρβαρη...
Αυτό που περιγράφετε είναι καθαρή εκτέλεση αδυνάτου!..
Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ωραίο...
Πείτε με ρομαντική, αλλά το θεωρώ αδίστακτο και απάνθρωπο...
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 72784

Δυστυχώς αναμεσα στα αδυναμα και αρρωστα ζωα συγκαταλεγονται και τα νεογεννητα και συνηθως αυτα ειναι που καταληγουν στο στομαχι του αγριου ζωου. Ακουγεται φρικτο, αλλα ετσι λειτουργει η φυση Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 504504 Εγω δεν εχω προβλημα να βλεπω τετοια "θεαματα" ειτε αυτα γινονται μπροστα μου, ειτε σε ντοκυμαντερ. Αυτο που πραγματικα δεν αντεχω να βλεπω ειναι ενα ζωο να πεθαινει απο την πεινα. Ειδα προχθες ενα ντοκυμαντερ με μια πολικη αρκουδα. Οι παγοι ελιωναν, περπατουσε πανω τους και εσπαγαν. Τελικα κατεληξε να κολυμπαει εξουθενωμενη για χιλιομετρα μηπως και βρει τροφη. Εφτασε στη στερια εντελως αδυναμη και επεσε σε μια αποικια απο walrus. Προσπαθησε να κυνηγησει καποια μικρα αλλα τα μεγαλα τα προστατευαν. Επειτα επιχειρησε να σκοτωσει καποιο απο τα μεγαλα. Δεν τα καταφερε. Τα παρατησε, πηγε παραπερα και κουλουριαστηκε. Δεν ξαναξυπνησε Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 387590
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Δευ Απρ 02, 2012 12:28 am

Sad Sad Sad Οι πολικές αρκούδες μου είναι απέραντα συμπαθείς.. Έχουν μια φοβερή γλυκύτητα, παρά τον όγκο τους.. Sad Sad
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από moukelis Δευ Απρ 02, 2012 12:36 am

houlieta έγραψε:
marina289 έγραψε:Ούτε εγώ το αντέχω, και είναι και ο λόγος που τραβάω ζόρι με την παρακολούθηση πολλών ντοκιμαντέρ (αντιλαμβάνεστε σε ποιες σκηνές)...
Αλλά αυτό που σ'εμάς φαίνεται ¨αδίστακτο¨ ή ¨βάρβαρο¨, δεν παύει και να είναι ρεαλιστικό και ¨φυσικό¨...άσχετα αν και εγώ το φέρνω πολύ βαρέως...
Δεν με σοκάρει τόσο το ότι ένα ζώο θα κυνηγήσει και θα φάει την τροφή του...
Οι γατες στην αυλή πιάνουν πουλιά, σαύρες...
Καποιες φορές δεν έχουν πεθάνει όταν τις βλέπω αλλά δεν τις ενοχλώ...
Κυνηγούν κάθε μέρα, είναι όλη μέρα γαντζωμένες στα κλαριά και πουλί θα πιάσουν μια φορά τον μήνα...
Καταλαβαίνεις την διαφορά;
Το να φέρω ένα κοτοπουλάκι στο σπίτι και να το αφήσω έρμαιο σε μια γάτα δεν το θεωρώ επιστροφή στη φύση...
Μια γάτα στην φύση για να φτάσει στο κοτοπουλάκι πρέπει να περάσει από την κότα πρώτα και να φύγει αλώβητη...
....
Συμφωνω οτι το ιδανικο θα ηταν να πιανουν μονες τους τα θηραματα τους.Εδω ομως το θεμα ειναι η διατροφη τους,και αυτη ναι,πιστευω πως θα ηταν πολυ πιο φυσικη αν τους διναμε την ευκαιρια να επιαναν το κοτοπουλακι,εστω και στο σπιτι οπως λες.Μειωνονται κατα πολυ οι κινδυνοι για μικροβια ετσι,και το ζωο τρωει πολλες ουσιες που ακομα και στο ωμο κρεας που θα του σερβιρω στο πιατακι δε θα τις φαει.Με τον ενα ή με τον αλλο τροπο,αυτο που θα καταληξει στο στομαχι της γατας μας θα ειναι πολυ πιο φυσικο.Ο τροπος συμφωνω,δεν ειναι κι ο καλυτερος,αλλα αφορα το γενικοτερο τροπο ζωης της,οχι τη διατροφη της.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 02, 2012 12:56 am

moukelis έγραψε:
houlieta έγραψε:
marina289 έγραψε:Ούτε εγώ το αντέχω, και είναι και ο λόγος που τραβάω ζόρι με την παρακολούθηση πολλών ντοκιμαντέρ (αντιλαμβάνεστε σε ποιες σκηνές)...
Αλλά αυτό που σ'εμάς φαίνεται ¨αδίστακτο¨ ή ¨βάρβαρο¨, δεν παύει και να είναι ρεαλιστικό και ¨φυσικό¨...άσχετα αν και εγώ το φέρνω πολύ βαρέως...
Δεν με σοκάρει τόσο το ότι ένα ζώο θα κυνηγήσει και θα φάει την τροφή του...
Οι γατες στην αυλή πιάνουν πουλιά, σαύρες...
Καποιες φορές δεν έχουν πεθάνει όταν τις βλέπω αλλά δεν τις ενοχλώ...
Κυνηγούν κάθε μέρα, είναι όλη μέρα γαντζωμένες στα κλαριά και πουλί θα πιάσουν μια φορά τον μήνα...
Καταλαβαίνεις την διαφορά;
Το να φέρω ένα κοτοπουλάκι στο σπίτι και να το αφήσω έρμαιο σε μια γάτα δεν το θεωρώ επιστροφή στη φύση...
Μια γάτα στην φύση για να φτάσει στο κοτοπουλάκι πρέπει να περάσει από την κότα πρώτα και να φύγει αλώβητη...
....
Συμφωνω οτι το ιδανικο θα ηταν να πιανουν μονες τους τα θηραματα τους.Εδω ομως το θεμα ειναι η διατροφη τους,και αυτη ναι,πιστευω πως θα ηταν πολυ πιο φυσικη αν τους διναμε την ευκαιρια να επιαναν το κοτοπουλακι,εστω και στο σπιτι οπως λες.Μειωνονται κατα πολυ οι κινδυνοι για μικροβια ετσι,και το ζωο τρωει πολλες ουσιες που ακομα και στο ωμο κρεας που θα του σερβιρω στο πιατακι δε θα τις φαει.Με τον ενα ή με τον αλλο τροπο,αυτο που θα καταληξει στο στομαχι της γατας μας θα ειναι πολυ πιο φυσικο.Ο τροπος συμφωνω,δεν ειναι κι ο καλυτερος,αλλα αφορα το γενικοτερο τροπο ζωης της,οχι τη διατροφη της.

Συμφωνω απολυτα, αλλα δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να κανεις κατι τετοιο με μια γατα που ζει μονιμα μεσα Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 504504 . Το κυνηγι απο μονο του ειναι πολυ καλο για το ζωο, γιατι γυμναζεται, εξασκει τον εγκεφαλο του και το κυνηγετικο του ενστικτο και γενικα του προσφερει εναν τροπο ζωης που ειναι πιο κοντα στην φυση του. Το ονειρο μου ειναι να αποκτησω σπιτι με περιφραγμενο κηπο και να τον αφηνω να βγαινει εξω να κυνηγαει οτι του κινει την προσοχη. Εχω δει αδεσποτα γατακια να παιζουν στα χορτα και να κυνηγουν μυγακια και πραγματικα τα ζηλεψα. Ξερω οτι δεν ζουν καλα εκει εξω, αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευτυχισμενα.

Οταν ξεκινησε ο γατος μου την ωμη διατροφη ηταν σε πολυ κακη κατασταση με το μασημα της τροφης. Δεν μπορουσε να μασησει τιποτα αν δεν ηταν ψιλοκομμενο. Επρεπε το κρεας να ηταν σε κομματακια σε μεγεθος κυβου 1x1x1 εκατοστο. Τωρα τρωει μεγαλα κομματια και μπορει να φαει μισο ορτυκι μονος του. Παλαιοτερα οταν του εδινες ενα μεγαλο κομματι, το μασουσε λιγο και οταν εβλεπε οτι δυσκολευεται το παρατουσε. Μπορει να ειναι και στην φαντασια μου, αλλα εχω την εντυπωση οτι με την ωμη διατροφη εγινε πιο χαρουμενο γατι. Τρεχει σε ολο το σπιτι, ειναι γεματος ενεργεια και ορεξη για παιχνιδι και γενικα εχει γινει πιο δραστηριος. Το πιο σημαντικο ειναι οτι πλεον χαιρεται να φαει, δεν το βλεπει ως αγγαρεια οπως παλια. Για μενα αυτο και μονο ειναι αρκετο. Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 134150
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Δευ Απρ 02, 2012 1:22 am

Είναι λίγο παράλογο από μέρους μας (προσωπική άποψη παιδιά-πραγματικά απλά ξεδιπλώνω την σκέψη μου) να θέλουμε να χώσουμε μια γάτα στο σπίτι μας και να παρεμβαίνουμε τόσο στην φύση και μετά να σκεφτόμαστε με ποιον τρόπο θα βάλουμε την ζούγκλα στο σαλόνι μας...
Τίποτα μέσα σε μια κατοικία δεν ανταποκρίνεται στην φύση της γάτας, για πιο λόγο η γάτα να εκτελεί ένα κοτόπουλο μέσα σε αυτήν;
Τι μπορεί να κάνει το κοτοπουλάκι για να αποτρέψει το μοιραίο;
Ούτε καν να κρυφτει περιμένοντας από τον θηρευτή να βαρεθεί και να φύγει, αφού η γάτα δεν μπορεί να πάει πουθενά...
Δεν είμαι κατά της ωμοφαγίας, δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι ο Ναρούτο έχει καλύτερη φυσική και κλινική εικόνα με την αλλαγή της τροφής του...
Τον εγκέφαλό του όμως τον γυμνάζει έτσι και αλλιώς με ένα κάρο πράγματα που καλείται να αντιμετωπίσει στο σπίτι και δεν υπάρχουν στην φύση..
Ο Χούλιο ανοίγει πόρτες ας πούμε.. Αν δεν κλειδώσω, θα πάει σε όποιο χώρο θέλει...
Γιατί η γατα του σαλονιού να αναπτύξει το κυνηγετικό της ένστικτο;
Θα κληθεί ποτέ να αποδείξει ότι είναι γάτα;
Δεν ξέρω.. Μπορεί να είμαι τραγικά λάθος αλλά πιστεύω ότι είναι τελείως περιττό κάτι τέτοιο...
Ούτε καν εμείς δεν κυνηγάμε για την τροφή μας βρε παιδιά... Τα πλάσματα της πόλης τα βρίσκουν όλα έτοιμα, πως να γίνει δλδ...
Και οι γάτες μας πλάσματα της πόλης είναι....


p.s. Ο Χούλιο δεν τρώει ποτέ από αγγαρεία!... happy2 happy2 happy2 happy2
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Απρ 02, 2012 2:46 am

koneko έγραψε:

Εγώ πάντως δεν γνωρίζω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση. Μπορώ να ρωτήσω όμως 2 κτηνιατρους που γνωριζω Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 134150 Αληθεια, τι διατροφη ακολουθει τωρα η γατουλα; Με μειωμενη πρωτεινη;


Koneko μου, η Νεφέλη που έχει το πρόβλημα στην καρδιά, τρώει Royal Canin Renal την κτηνιατρική, δηλαδή τροφή για τα νεφρά. Η κτηνίατρος την αποκάλεσε "ανάλατη". Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοούσε με τον όρο "ανάλατη" αλλά εγώ που έβαλα στο στόμα μου(ναι ναι το έκανα, σσσςςςς Embarassed ) μια κροκέτα από αυτές και μια από την Acana, πιο ανάλατη μου φάνηκε η Acana παρά η κτηνιατρική.
Μου είπε ότι στο μέλλον το πρόβλημα στην καρδιά της, θα επηρεάσει τα νεφρά της..Για το πρόβλημα της καρδιάς στην ουσία, δεν κάνουμε τίποτα..Δεν ξέρω εάν θα έπρεπε αλλά αυτό μου είπε η γιατρός και αυτό κάνω..Απλά εγώ απορώ, πώς προτίνεται ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΦΡΑ να τρώει κροκέτα??? Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά για να είμαι ειλικρινής, δε νιώθω να βοηθάω τη Νεφέλη με τη διατροφή που κάνει..
Θα σου ήμουν ευγνώμων (για άααλλη μια φορά) εάν ρωτούσες.. Smile


Όσο για τα υπόλοιπα, ας σχολιάσω και εγώ..
Καταρχήν, ούτε και εγώ θα μπορούσα να έχω μέσα στο σπίτι μου κοτόπουλα ή ποντίκια και να αφήνω τη γάτα μου να τα κυνηγάει εδώ μέσα..Είμαι λιγόψυχη και δε θα μπορούσα να δω live τέτοιο θέαμα και να ξέρω ότι είναι εξαιτίας μου..Πώς δηλαδή θα πάω σε μια φάρμα και θα...διαλέξω ένα μικρό κοτόπουλο για να παίξει η γάτα μου? Δεν ξέρω, εγώ δεν το μπορώ..
Από την άλλη, είναι κάπως υποκριτικό να λέμε ότι το κοτοπουλάκι δε θα τρόπο διαφυγής και ότι το παιχνίδι δεν παίζεται με ίσους όρους..Διότι με την ΙΔΙΑ ακριβώς λογική, τι κάνουμε όταν τρώμε ένα κοτόπουλο από μια φάρμα? Το ίδιο δε συμβαίνει και εκεί? Εκεί είναι που δε μπορεί να διαφύγει το κοτόπουλο ούτε κατά διάνοια..
Και εάν κάποιος μιλήσει για τον τρόπο θανάτωσης, αυτό ιδιαίτερα ας μη συζητηθεί..Δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που να είναι πεπεισμένος ότι ο χ,ψ κτηνοτρόφος/πτηνοτρόφος ενδιαφέρεται για έναν ήρεμο τρόπο θανάτωσης..ΕΙΔΙΚΑ στη χώρα μας..
Οπότε είναι το ίδιο και το αυτό.Απλά στη μια περίπτωση δεν το βλεπουμε, ενώ στην άλλη το βλέπουμε.
Κάποιο άλλο μέλος, παραπάνω, είχε γράψει ότι δε θα άντεχε να ετοιμάζει τέτοιου είδους γεύμα και να βλέπει το νεκρό ζώο κτλ..Προφανώς, υποθέτω ότι πρόκειται για κάποιο μέλος που είναι είτε vegeterian είτε vegan. Όμως, ήθελα να απαντήσω και σε αυτό, ότι ΚΑΙ αυτό είναι υποκριτικό, διότι μια κροκέτα πχ, σε μεγάλο ποσοστό, είναι "ζώο" πολτοποιημένο..
Γενικά λοιπόν, βγάζω το συμπέρασμα ότι αυτό που μας ενοχλεί(εννοείται βάζω και τον εαυτό μου μέσα) είναι η εικόνα και όχι το γεγονός.

Για μένα, πέρα από όλα τα άλλα, πιστεύω ότι η ωμή διατροφή εξασφαλίζει καλύτερη στοματική υγιεινή, περισσότερες θρεπτικές αξίες και σωστή ποσότητα κατανάλωσης νερού..Η κοσνέρβα θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερη από την ξηρα για μια γάτα αλλά η τιμή απαγορευτική(ειδικά εάν μιλάμε για κάποια καλή ποιότητα κονσέρβας).

Όσο αφορά την προσαρμογή, εμένα ΑΥΤΟ μου φαίνεται βουνό..Μια φορά, έδωσα ωμό κοτόπουλο ανακατεμένο με κονσέρβα και το έφαγαν όλο. Η Αγάπη τσάκισε μια μέρα 5-6 ωμούς γαύρους..Το κόκκαλο όμως, ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ τον κατάφερες τον Ναρούτο να το φάει??? toixo Το αφήνες να πεινάσει λίγο???
Ουφφφ!!Ποιος την ακούει την Αλέκα την πεινάλο!!!

Πάντως δε μπορώ να πω..Καμία από τις 3 γάτες μου δεν τρώει παθητικά ή βαριεστημένα χαχαχα! Σα μουρλά κάνουν! party2
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 02, 2012 6:37 am

Μη νομιζεις οτι τρωει μεγαλα κοκκαλα ο godzilla Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261Ως τωρα τρωει ανετα (μισο) ορτυκι, μιση φτερουγα απο κοτα (απο την μεση και κατω που ειναι πιο μαλακη), φτερουγα απο παπια (απο την μεση και κατω, εκει που μπορεις να την κοψεις ευκολα με ψαλιδι) και μασουλαει λιγακι λαιμο κοτας (ακομα παιδευεται και τον παραταει). Μερικες φορες του δινω και τον χονδρο απο το στηθος (με λιγο κρεας επανω) για να καθαριζει τα δοντια του (απο την παπια δινω και λιγο κοκκαλο απο το στηθος γιατι ειναι υπερβολικα μαλακο).Το τρωει ευκολα, με ιδιαιτερη ανεση. Τα υπολοιπα κοκκαλα τα αλεθω μαζι με καρδιες, συκωτακια και στομαχια και λιγο κρεας. Για να φτασουμε ως εδω ομως ξεκινησαμε πολυ αργα. Πρωτα με κομματακια κρεας και αργοτερα με κομματιασμενο ορτυκι.

Αυτο με τα κοτοπουλακια ειναι πολυ λυπητερη ιστορια. Ειτε το φαει η γατα ειτε οχι, θα πεθανει. Τωρα ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος, δεν ξερω, εξαρταται απο το τι πιστευει ο καθενας μας. Συνηθως αυτα τα κοτοπουλακια ειναι αρσενικα απο πτηνοτροφεια παραγωγης αυγων. Τα αρσενικα ειναι εντελως αχρηστα εκει και συνηθως τα σκοτωνουν ειτε ριχνοντας τα στην μηχανη του κιμα, ειτε τα σκοτωνουν με ηλεκτροπληξια, ειτε με μονοξειδιο του ανθρακα. Δεν θα μου φανει παραξενο αν αυτα τα κοτοπουλακια καταληγουν σε ζωοτροφες.

Πρεπει να τραβηξω καμια μερα τον δικο μου βιντεο να δειτε πως τρωει Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Δευ Απρ 02, 2012 8:00 am

Καλημέρα αγάπες!..
Μάλλον δεν καταλάβατε πως το εννοώ όλο το θέμα με τα κοτοπουλάκια, ήταν και η ώρα περασμένη και τα λέω και εγώ κάπως...
Απλά, δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιο σκοπό και δεν θεωρώ ότι συμβάλλει στο να κάνει την γάτα μας πιο γάτα...
Ως εκ τούτου, μου μοιάζει με πράξη βαρβαρότητας που προστίθεται στις ήδη υπάρχουσες βαρβαρότητες μας...
Anyway, έτσι και αλλιώς προσωπικά είμαι μίιιιλια μακρυά από κάτι τέτοιο...
Εδώ σας λέω ο Χούλιο σοκάρεται στην οψη του γαύρου!...
happy2 happy2 happy2
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Απρ 02, 2012 3:02 pm

houlieta έγραψε:Καλημέρα αγάπες!..
Μάλλον δεν καταλάβατε πως το εννοώ όλο το θέμα με τα κοτοπουλάκια, ήταν και η ώρα περασμένη και τα λέω και εγώ κάπως...
Απλά, δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιο σκοπό και δεν θεωρώ ότι συμβάλλει στο να κάνει την γάτα μας πιο γάτα...
Ως εκ τούτου, μου μοιάζει με πράξη βαρβαρότητας που προστίθεται στις ήδη υπάρχουσες βαρβαρότητες μας...
Anyway, έτσι και αλλιώς προσωπικά είμαι μίιιιλια μακρυά από κάτι τέτοιο...
Εδώ σας λέω ο Χούλιο σοκάρεται στην οψη του γαύρου!...
happy2 happy2 happy2
Χαχαχαχαχα
Γελαω μονη μου!!!!
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Δευ Απρ 02, 2012 8:47 pm

houlieta έγραψε:Καλημέρα αγάπες!..
Μάλλον δεν καταλάβατε πως το εννοώ όλο το θέμα με τα κοτοπουλάκια, ήταν και η ώρα περασμένη και τα λέω και εγώ κάπως...
Απλά, δεν νομίζω ότι εξυπηρετεί κάποιο σκοπό και δεν θεωρώ ότι συμβάλλει στο να κάνει την γάτα μας πιο γάτα...
Ως εκ τούτου, μου μοιάζει με πράξη βαρβαρότητας που προστίθεται στις ήδη υπάρχουσες βαρβαρότητες μας...
Anyway, έτσι και αλλιώς προσωπικά είμαι μίιιιλια μακρυά από κάτι τέτοιο...
Εδώ σας λέω ο Χούλιο σοκάρεται στην οψη του γαύρου!...
Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261 Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261
Μπορεί να μη του αρέσουν τα ψάρια και να προτιμάει κάτι ιπτάμενο Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 71431Έχεις δοκιμάσει να του δώσεις ωμό σολωμό; Είναι από τα λίγα ψάρια που τρώει ο δικός μου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261

Είναι βάρβαρο πάντως αυτό που λες, αλλά στα δικα μας ματια. Για την γάτα είναι κάτι το φυσικό και ίσως να της δίνει έναν βαθμό ευχαρίστισης και ικανοποίησης. Αν καναμε κατι τετοιο μονο και μονο για να παιζει η γατα μας, θα το θεωρουσα απανθρωπο. Αν ομως το τρωει, τοτε το δεχομαι πιο ευκολα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Δευ Απρ 02, 2012 9:21 pm

Όχι δεν θα το δεχόμουν παρά μόνο στην έσχατη περίπτωση που δεν θα είχα πλέον τη δυνατότητα να φάω εγώ και να τα ταίζω και άφηνα την άγρια φύση να κάνει το έργο της. Και πάλι δεν ξέρω . Μ' αυτή την λογική και στο Κολοσσαίο οι γατούλες πολύ χαιρόντουσαν το φρέσκο κυνήγι.
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Fotoula Δευ Απρ 02, 2012 10:08 pm

Ο Μαντού μία φορά αποφάσισε να βγάλει τα άγρια ένστικτά του στην επιφάνεια και άρχισε να κυνηγάει μύγες. Όπου απέτυχε παταγωδώς με αποτέλεσμα να σκούζει και να μη σταματάει. Δοκιμάσαμε να τον κρατάει αγκαλιά ο Τάσος και να κυνηγάνε μαζί τη μύγα αλλά προκύψανε τεχνικές δυσκολίες, ξέρετε τοίχοι και εμπόδια μη αναμενόμενα, άσε που μπορεί η μύγα να πέταγε και η γάτα ως αιλουροειδές να μπορεί εν δυνάμει να σκαρφαλώνει αλλά ο Τάσος τέτοιες τάσεις ούτε είχε ούτε έμπαινε θέμα να αποκτήσει. Αποτέλεσμα ο γάτος να τρέχει κάθε τρεις και λίγο στο Τάσο να τον παίρνει αγκαλιά και προκοπή να μη βλέπουνε. Έτσι ο Τάσος έπιασε μια μύγα, και, παρόλο που ντρέπομαι φρικτά για αυτό που κάναμε, την καταστείλαμε -τι λεπτότητα- και αφήσαμε το Μαντού να την πιάσει. Ακολούθησε όλο το τελετουργικό και όταν λέμε όλο, εννοούμε όλο. Ξέρναγε τη μισή νύχτα. Έκτοτε όχι μόνο δεν ξαναπλησίασε μύγα αλλά τίποτα ζωντανό και ειδικά με φτερά. Δεκάδες φορές τον έχω δει να "φυλάει" τα καναρίνια μας μέσα ή έξω από το κλουβί. Όσο για τα ζουζούνια η στάση του είναι ξεκάθαρη, αυτά δεξιά αυτός σε άλλο δωμάτιο. Δε θέλω να σκεφτώ πόσες μέρες θα κράταγε το κατά Μαντού τελετουργικό έτσι και την έπεφτε σε πουλερικό ζωντανό. lipothymia

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Δευ Απρ 02, 2012 10:12 pm

Σοφός ο Μαντού! happy2 όχι θα ξεμεσιάζεται για αηδίες τη στιγμή που έχει στο πιάτο του τα καλύτερα.Λέμε τώρα. happy2
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Δευ Απρ 02, 2012 10:55 pm

Οι νόμοι της φύσης που λέγαμε.... happy2 happy2 happy2 happy2 tafos tafos

funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Δευ Απρ 02, 2012 11:04 pm

happy2 happy2 happy2 την έχει καταβρεί η πιο ατρόμητη χελώνα λέμε!κι είναι και γρήγορη happy2
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τρι Απρ 03, 2012 1:05 am

χαχαχαχαχα!!! Φοβερη η χελωνιτσα!!!!!!!!!!!!! Σκεφτειτε να ειναι καποιο απο τα γατια αρσενικο και αστειρωτο και να το δαγκωσει η χελωνα στο επιμαχο σημειο χαχαχαχα!

Αρκετα γρηγορα παει για χελωνα ε; Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261

(ζηλεψα, θελω και εγω χελωνιτσα τωρα) Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 71431
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από houlieta Τρι Απρ 03, 2012 1:06 am

Χμμμ... Παιδιά, η Σιέλ τσακίζει τις κατσαρίδες.... Sad
Τις οποίες μισώ, σιχαίνομαι, τις βλέπω και με λούζει κρυος ιδρώτας, από Απρίλη μέχρι Οκτώβρη είμαι με το Aroxol ανα χείρας και αν τις πετύχω σε δωμάτιο και δεν τις πετύχω με Aroxol, δεν κοιμάμαι απλά σε άλλο δωματιο, αλλά σε άλλο σπίτι!
Τι θα κάνω που όλο το καλοκαίρι θα είμαι με το αγχος μην βουτυξει καμιά και μου την φερει στο κρεβάτι;
Είχα διαβάσει κιόλας ότι μεταφέρουν ασθένειες!
Γ@μω την αποχέτευσή μου γ@μώ!..
Τι ωραία που ήμασταν τα παλιά τα χρόνια με τους βόθρους μας και χωρίς τις τεράστιες, κόκκινες, εφιαλτικές, σιχαμένες κουκαράτσες!...
Ειμαι offtopic αλλά μόλις θυμήθηκα το δράμα μου!....
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από BokSurat Τρι Απρ 03, 2012 1:17 am

είναι κόκκινες οι κατσαρίδες; εγώ μόνο μαύρες έχω δει!!! Sad βασικά θεωρώ ότι είναι ένα πολύ παρεξηγημένο ζωάκι και το βρίσκω χαριτομένο, αλλά δε θέλω να ανοίξω κουβέντα εδώ γιατί μια φορά που το κανα σε μια καφετέρια πο υχαμε βγει γατοσπιτόγατες από δω μέσα κ πέρασε μια από πίσω μας (από το καναπέ που καθόμασταν η χουζουρης κ εγώ) μόνο που δε με μπουγέλωσαν Razz

για το θέμα ωμοφαγία δεν έχω γράψει κάτι γιατί δεν είμαι ούτε υπερ ούτε κατά... δεν ξέρω ειλικρινά τι να γράψω! αν κ τα δικά μου όπως όλοι ξέρετε κυνηγούν όταν έχουν την ευκαιρία στο ύπεθρο και έχουν πιάσει ουκ ολίγα σαύρες ποντίκια κατσαρίδες κ σπουργίτια, (γιαυτο κ εχει κ τοξοπλασμα η chiara άλλωστε), και βρίσκω λογικό να το κάνουν επειδή είναι στην φύση τους, από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο που τρώνε την γατοτροφή που ξέρουν ότι κάθε μέρα θα έχουν στο πιατάκι τους, αλλά ταυτόχρονα δε βρίσκω λάθος που τρώνε και κυνήγι... και όσο δεν τα βλέπω να τα πιάνουν και απλά βρίσκω τα κοκαλάκια (τα αφήνουν αυτά) στο κήπο ή σε κάνα τραπέζι από κάτω απλα συνηδιτοποιώ ότι κάτι έφαγαν, δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα αυτή αλλά παρόλα αυτά ΔΕ νομίζω ότι θα πήγαινα ποτέ εξεπιτούτου να πάρω κρέας για να φάνε τα γατιά... εδώ παίρνω για εμ΄ς και το μετράω στο γραμμάριο μη τύχει κ πεταχτεί... και "πετάξω" 10 λεπτά του ευρό tafos

ταπα μπερδεμένα ε; χαχαχαχαχα
εν κατακλείδη όντος δεν ξέρω αν είναι υπερ η κατα της ωμαφογιας η της απαραιτητα μονιμης γατοτροφης...
BokSurat
BokSurat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 108
Τόπος : Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Αριθμός γατουνίων : 1γάταρο, 1 γάτα, 1 σκύλα, + το Στριγγλοαγγελουδάκι μου στον ουρανό
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ουτε πολύ κρυο ούτε πολύ ζέστη... φθηνόπωρο θα έλεγα που βρέχει!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Κίρκη
Motto : ωρα μηδεν στα Ζωνιανα, ωρα μηδεν στη Κρητη που ξεπατωσαν τα ΕΚΑΜ ολο το Ψηλορειτη
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/04/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Parta10

http://www.gate21.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Τρι Απρ 03, 2012 5:17 am

εγω δεν εχω ιδεα πως ειναι οι κατσαριδες Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 504504 . Δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου (εκτος απο κατι κατσαριδες απο τον αμαζονιο στον ζωολογικο κηπο). Ο δικος μου νομιζω πως θα τις ετρωγε γιατι εχει αποκτησει μια αδυναμια στα εντομα τελευταια. Εχω σκεφτει να παρω γρυλλους και να του δινω καπου καπου απο εναν για treat, αλλα τους λυπαμαι (εκει με επιασαν οι ευαισθησιες μου).

Μια φορα μπηκε ενα μυρμηγκι στο σπιτι και το βρηκε να περπαταει στο πατωμα και το κοιτουσε με τις ωρες μεχρι που πηγε να το μυρισει και οπως ηταν υγρη η μυτη του, κολλησε και για να την καθαρισει την εγλειψε και το μυρμηγκι κατεληξε στο στομαχι του. Αλλες φορες βρισκει αραχνες στο ταβανι και νιαουριζει για να κατεβουν.

Τελικα δεν ειναι ωραια να εχεις γατα στο σπιτι σου; Οτι κινειται το εξαφανιζει Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261Ειδικα εγω που φοβαμαι υπερβολικα τις αραχνες, εχω βρει την ησυχια μου Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από doremi Τρι Απρ 03, 2012 8:57 am

BokSurat έγραψε:είναι κόκκινες οι κατσαρίδες; εγώ μόνο μαύρες έχω δει!!! Sad βασικά θεωρώ ότι είναι ένα πολύ παρεξηγημένο ζωάκι και το βρίσκω χαριτομένο, αλλά δε θέλω να ανοίξω κουβέντα εδώ γιατί μια φορά που το κανα σε μια καφετέρια πο υχαμε βγει γατοσπιτόγατες από δω μέσα κ πέρασε μια από πίσω μας (από το καναπέ που καθόμασταν η χουζουρης κ εγώ) μόνο που δε με μπουγέλωσαν Razz
για το θέμα ωμοφαγία δεν έχω γράψει κάτι γιατί δεν είμαι ούτε υπερ ούτε κατά... δεν ξέρω ειλικρινά τι να γράψω! αν κ τα δικά μου όπως όλοι ξέρετε κυνηγούν όταν έχουν την ευκαιρία στο ύπεθρο και έχουν πιάσει ουκ ολίγα σαύρες ποντίκια κατσαρίδες κ σπουργίτια, (γιαυτο κ εχει κ τοξοπλασμα η chiara άλλωστε), και βρίσκω λογικό να το κάνουν επειδή είναι στην φύση τους, από την άλλη σκέφτομαι ότι είναι καλύτερο που τρώνε την γατοτροφή που ξέρουν ότι κάθε μέρα θα έχουν στο πιατάκι τους, αλλά ταυτόχρονα δε βρίσκω λάθος που τρώνε και κυνήγι... και όσο δεν τα βλέπω να τα πιάνουν και απλά βρίσκω τα κοκαλάκια (τα αφήνουν αυτά) στο κήπο ή σε κάνα τραπέζι από κάτω απλα συνηδιτοποιώ ότι κάτι έφαγαν, δεν με ενοχλεί τόσο η ιδέα αυτή αλλά παρόλα αυτά ΔΕ νομίζω ότι θα πήγαινα ποτέ εξεπιτούτου να πάρω κρέας για να φάνε τα γατιά... εδώ παίρνω για εμ΄ς και το μετράω στο γραμμάριο μη τύχει κ πεταχτεί... και "πετάξω" 10 λεπτά του ευρό tafos

ταπα μπερδεμένα ε; χαχαχαχαχα
εν κατακλείδη όντος δεν ξέρω αν είναι υπερ η κατα της ωμαφογιας η της απαραιτητα μονιμης γατοτροφης...

Είμαι αλλεργική εκτός από την χλωρίδα και την μισή πανίδα στην οποία περιλλαμβάνονται γάτες και ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ. Μια κι η αγάπη μου για τις γάτες αγνοεί την αλλεργία μου να το προσπαθήσω και με τις κατσαρίδες; geek
doremi
doremi
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 64
Τόπος : Aθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3 τον Πίπη , τον Ορφέα και την Στέλλα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι έως 32 βαθμούς όμως
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : πολλά , μα πάρα πολλά
Motto : είμαι γατομάνα τι να κάνουμε!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από funambolo Τρι Απρ 03, 2012 9:53 am

Δεν έχω χειρότερο από τις κατσαρίδες!!! Μπορώ να αντιμετωπίσω ποντίκι και φίδι, αλλά μπροστά σε κατσαρίδα και ακρίδα παραλύω! Έχω φύγει από το σπίτι κι έχω φωνάξει άλλους να μου σκοτώσουν κατσαρίδα που είδα στον τοίχο. Έχω μείνει κλεισμένη στην κρεβατοκάμαρα μέχρι να μου σκοτώσουν άλλοι κατσαρίδα που είδα σε άλλο δωμάτιο. Έχω φωνάξει τους αποπάνω για τον ίδιο λόγο. Έχω ζητήσει από άγνωστο στην εξώπορτα της πολυκατοικίας να την ανοίξει γιατί επάνω είχε ακρίδα. Έχουμε κοντέψει να τρακάρουμε σε αυτοκίνητο επειδή μπήκε μέσα ακρίδα κι εγώ ούρλιαζα "μαμάαααα!" (στα 35 λέμε τώρα). Έχω σηκωθεί στη μέση εστιατορίου καλοκαίρι να φωνάζω "πάρτε την ακρίδα από το ταβάνι". Και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παρόμοια τέτοια... tafos
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από vanilia cat Τρι Απρ 03, 2012 11:12 am

funambolo έγραψε:Δεν έχω χειρότερο από τις κατσαρίδες!!! Μπορώ να αντιμετωπίσω ποντίκι και φίδι, αλλά μπροστά σε κατσαρίδα και ακρίδα παραλύω! Έχω φύγει από το σπίτι κι έχω φωνάξει άλλους να μου σκοτώσουν κατσαρίδα που είδα στον τοίχο. Έχω μείνει κλεισμένη στην κρεβατοκάμαρα μέχρι να μου σκοτώσουν άλλοι κατσαρίδα που είδα σε άλλο δωμάτιο. Έχω φωνάξει τους αποπάνω για τον ίδιο λόγο. Έχω ζητήσει από άγνωστο στην εξώπορτα της πολυκατοικίας να την ανοίξει γιατί επάνω είχε ακρίδα. Έχουμε κοντέψει να τρακάρουμε σε αυτοκίνητο επειδή μπήκε μέσα ακρίδα κι εγώ ούρλιαζα "μαμάαααα!" (στα 35 λέμε τώρα). Έχω σηκωθεί στη μέση εστιατορίου καλοκαίρι να φωνάζω "πάρτε την ακρίδα από το ταβάνι". Και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παρόμοια τέτοια... tafos
σε νιώθω όσο τίποτα... Embarassed pale
vanilia cat
vanilia cat
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 41
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γαταχείμωνο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΗΝ ΑΡΓΥΡΩ ,το ΛΟΎΣΙΦΕΡ , το ΣΕΙΡΙΟ , την ΚΕΝΤΡΑ και τον ΛΙΝΟ
Motto : live your life on paws.....!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2010
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μάης 10, 2012 4:51 pm

Έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει και ξαναδιαβάσει για την ωμή διατροφή..
Και ζητώ τα φώτα σας προσωπικά!
Δίνω στις μικρές μου RC kitten. Και δεν τη θέλω καθόλου. Αυτές τη θέλουν, εγώ δεν τη θέλω. Θέλω να προτιμήσω orijen ή acana αλλά φοβάμαι ότι επειδή η μία είναι περσική, θα έχει πρόβλημα με τις υψηλές ποσότητες πρωτεϊνών. Τι λέτε; Επίσης το κακό είναι ότι αν και προτιμώ τις κονσέρβες, η περσική έχει πρόβλημα με τα κόπρανα που μαλακώνουν πολύ και γίνεται χάλια. Ε δεν μπορώ να την κουρέψω και ολόκληρη πίσω, οπότε αναγκαστικά θα συνδιάζονται η ξηρά με την κονσέρβα.
Και για να μη βγαίνω από το θέμα, έχω θείο κυνηγό. Και από τη μία κακό ( angry2 ), από την άλλη όμως δεν πρόκειται να σταματήσει ΠΟΤΕ οπότε σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ την κατάσταση. Μας φέρνει συχνά στο σπίτι λαγούς, κουνέλια, πουλερικά, κατευθείαν από το κυνήγι, τα οποία εμείς καθαρίζουμε και γίνονται μούρλια hungry . Ωμή διατροφή κατέληξα ότι δε θα ξεκινήσω γιατί δε μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κρεοπώλη εδώ πέρα, δεν έχω το χρόνο να μαγειρεύω, είμαι φοιτήτρια και το κόστος εκτοξεύεται και εταιρίες με έτοιμες ωμές τροφές στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Αλλά σκέφτομαι να τους δίνω από αυτά που φέρνει ο θείος σαν treat όσο πιο συχνά γίνεται, συμπληρωματικά με την τροφή τους. Αυτά όσο να'ναι επειδή περνούν από τα δικά μας χέρια δεν είναι τόσο επικίνδυνα. Ποιούς ακριβούς κανόνες πρέπει να τηρήσουμε στο καθάρισμα και το σερβίρισμα (να το βάζουμε στην κατάψυξη ή όχι απαραίτηταblinking των ωμών κρεατικών που μας φέρνει; Επίσης, τα κόκαλα πρέπει να αλέθονται σόνι και ντε ή μπορούμε να τους τα δίνουμε ολόκληρα; Γιατί ο λαιμός των πουλιών (για την κότα συγκεκριμένα διάβασα) είναι μικρός και μπορούν να εξασκήσουν και να καθαρίσουν τα δοντάκια τους. Και επίσης όποια άλλη συμβουλή έχετε που θα με βοηθήσει, καλοδεχούμενη! Veryhappy
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από polina4smile Πεμ Μάης 10, 2012 4:58 pm

funambolo έγραψε:Δεν έχω χειρότερο από τις κατσαρίδες!!! Μπορώ να αντιμετωπίσω ποντίκι και φίδι, αλλά μπροστά σε κατσαρίδα και ακρίδα παραλύω! Έχω φύγει από το σπίτι κι έχω φωνάξει άλλους να μου σκοτώσουν κατσαρίδα που είδα στον τοίχο. Έχω μείνει κλεισμένη στην κρεβατοκάμαρα μέχρι να μου σκοτώσουν άλλοι κατσαρίδα που είδα σε άλλο δωμάτιο. Έχω φωνάξει τους αποπάνω για τον ίδιο λόγο. Έχω ζητήσει από άγνωστο στην εξώπορτα της πολυκατοικίας να την ανοίξει γιατί επάνω είχε ακρίδα. Έχουμε κοντέψει να τρακάρουμε σε αυτοκίνητο επειδή μπήκε μέσα ακρίδα κι εγώ ούρλιαζα "μαμάαααα!" (στα 35 λέμε τώρα). Έχω σηκωθεί στη μέση εστιατορίου καλοκαίρι να φωνάζω "πάρτε την ακρίδα από το ταβάνι". Και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παρόμοια τέτοια... tafos


+1000000000000000000000000000000.......................απειρο μην σου πω.......
polina4smile
polina4smile
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 34
Τόπος : Ροδος
Αριθμός γατουνίων : Ο Αρθουρος μου, η Ζιζελ και ενα σκυλάκι η Μαγιά!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη!
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/01/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Πούπσυ Πεμ Μάης 10, 2012 7:43 pm

funambolo έγραψε:Δεν έχω χειρότερο από τις κατσαρίδες!!! Μπορώ να αντιμετωπίσω ποντίκι και φίδι, αλλά μπροστά σε κατσαρίδα και ακρίδα παραλύω! Έχω φύγει από το σπίτι κι έχω φωνάξει άλλους να μου σκοτώσουν κατσαρίδα που είδα στον τοίχο. Έχω μείνει κλεισμένη στην κρεβατοκάμαρα μέχρι να μου σκοτώσουν άλλοι κατσαρίδα που είδα σε άλλο δωμάτιο. Έχω φωνάξει τους αποπάνω για τον ίδιο λόγο. Έχω ζητήσει από άγνωστο στην εξώπορτα της πολυκατοικίας να την ανοίξει γιατί επάνω είχε ακρίδα. Έχουμε κοντέψει να τρακάρουμε σε αυτοκίνητο επειδή μπήκε μέσα ακρίδα κι εγώ ούρλιαζα "μαμάαααα!" (στα 35 λέμε τώρα). Έχω σηκωθεί στη μέση εστιατορίου καλοκαίρι να φωνάζω "πάρτε την ακρίδα από το ταβάνι". Και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παρόμοια τέτοια... tafos
εγώ το παθαίνω αυτό με τις αράχνες! pale
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από koneko Παρ Μάης 11, 2012 12:04 am

f.m123 έγραψε:Έχω διαβάσει και ξαναδιαβάσει και ξαναδιαβάσει για την ωμή διατροφή..
Και ζητώ τα φώτα σας προσωπικά!
Δίνω στις μικρές μου RC kitten. Και δεν τη θέλω καθόλου. Αυτές τη θέλουν, εγώ δεν τη θέλω. Θέλω να προτιμήσω orijen ή acana αλλά φοβάμαι ότι επειδή η μία είναι περσική, θα έχει πρόβλημα με τις υψηλές ποσότητες πρωτεϊνών. Τι λέτε; Επίσης το κακό είναι ότι αν και προτιμώ τις κονσέρβες, η περσική έχει πρόβλημα με τα κόπρανα που μαλακώνουν πολύ και γίνεται χάλια. Ε δεν μπορώ να την κουρέψω και ολόκληρη πίσω, οπότε αναγκαστικά θα συνδιάζονται η ξηρά με την κονσέρβα.
Και για να μη βγαίνω από το θέμα, έχω θείο κυνηγό. Και από τη μία κακό ( Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 734572 ), από την άλλη όμως δεν πρόκειται να σταματήσει ΠΟΤΕ οπότε σκέφτομαι να εκμεταλλευτώ την κατάσταση. Μας φέρνει συχνά στο σπίτι λαγούς, κουνέλια, πουλερικά, κατευθείαν από το κυνήγι, τα οποία εμείς καθαρίζουμε και γίνονται μούρλια Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 156989 . Ωμή διατροφή κατέληξα ότι δε θα ξεκινήσω γιατί δε μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν κρεοπώλη εδώ πέρα, δεν έχω το χρόνο να μαγειρεύω, είμαι φοιτήτρια και το κόστος εκτοξεύεται και εταιρίες με έτοιμες ωμές τροφές στην Ελλάδα δεν υπάρχουν. Αλλά σκέφτομαι να τους δίνω από αυτά που φέρνει ο θείος σαν treat όσο πιο συχνά γίνεται, συμπληρωματικά με την τροφή τους. Αυτά όσο να'ναι επειδή περνούν από τα δικά μας χέρια δεν είναι τόσο επικίνδυνα. Ποιούς ακριβούς κανόνες πρέπει να τηρήσουμε στο καθάρισμα και το σερβίρισμα (να το βάζουμε στην κατάψυξη ή όχι απαραίτηταΤι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 517937 των ωμών κρεατικών που μας φέρνει; Επίσης, τα κόκαλα πρέπει να αλέθονται σόνι και ντε ή μπορούμε να τους τα δίνουμε ολόκληρα; Γιατί ο λαιμός των πουλιών (για την κότα συγκεκριμένα διάβασα) είναι μικρός και μπορούν να εξασκήσουν και να καθαρίσουν τα δοντάκια τους. Και επίσης όποια άλλη συμβουλή έχετε που θα με βοηθήσει, καλοδεχούμενη! Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 501866

Το κυνηγι να σου πω την αληθεια το εμπιστευομαι λιγοτερο να το δωσω ωμο απο οτι το ωμο του σουπερμαρκετ. Εχει να κανει με το γεγονος οτι δεν ειναι ελεγμενο για ασθενειες και επισης εχει σιγουρα περισσοτερα παρασιτα απο το ζωο εκτροφειου. Πιθανοτατα δεν προκειται να παθουν τιποτα τα ζωα που τρεφονται με κυνηγι, αλλωστε και οταν ζουν εξω με κυνηγι τρεφονται, αλλα εγω θα το εδινα με καθε επιφυλαξη. Αν δεν εμπιστευεσαι τα κρεατα του κρεοπωλη σου ή του σουπερμακετ, μπορεις να παιρνεις ενα κοτοπουλο για παραδειγμα, και να το βουτας ολοκληρο σε μια κατσαρολα με νερο που βραζει και να το αφησεις για 1-2 λεπτα. Οι μικροοργανισμοι συνηθως βρισκονται στο εξωτερικο μερος του κρεατος και οχι μεσα και με αυτη την μεθοδο σκοτωνεις ολα αυτα τα βακτηρια αφηνοντας το εσωτερικο τμημα του κρεατος ωμο.

Τα κοκκαλα που μπορουν να φανε απο την κοτα ειναι συνηθως ο λαιμος και τα φτερα. Μπορουν και τα πλευρα, αλλα εγω δεν θα τα εδινα γιατι ειναι μικρα και μπορει να γινει καμια στραβη και να σκαλωσει κανενα στον λαιμο τους. Συνηθως αλεθω ολα τα κοκκαλα απο το κοτοπουλο, εκτος απο τα φτερα (αλεθω και τον λαιμο γιατι δεν τον τρωει). Τα ορτυκια ομως του τα δινω οπως ειναι (το κοβω στην μεση γιατι δεν μπορει να φαει ενα ολοκληρο ορτυκι σε ενα γευμα), και δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα με τα κοκκαλα. Καποιοι δινουν τα μπουτια απο την κοτα οπως ειναι με το κοκκαλο. Τρωνε το κρεας και λιγο απο τις ακρες του οστου και το υπολοιπο το αφηνουν. Ο δικος μου δεν εχει φτασει ακομα σε τετοιο σταδιο Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 986261

Οι κανονες υγιεινης που τηρω ειναι:
α) πλενω ολα τα κρεατα πριν τα τεμαχισω
β)δεν τα βγαζω απο το ψυγειο για να τα τεμαχισω πριν ετοιμασω ολα τα εργαλεια που χρειαζομαι (μαχαιρια, ψαλιδι, μηχανη του κιμα, μεγαλα μπολ, ταπερακια)
γ) οταν τα τεμαχισω, τα αλεσω και τα βαλω σε ταπερακια στην καταψυξη, πλενω πολυ καλα ολες τις επιφανειες και τα εργαλεια που χρησιμοποιησα
δ) οταν ειναι να του δωσω να φαει, βγαζω το ταπερακι απο την καταψυξη και το βαζω να ξεπαγωσει στο ψυγειο απο την προηγουμενη μερα
ε) δεν αφηνω ποτε τροφη στο ψυγειο για πανω απο 48 ωρες
στ) του βαζω τροφη στο πιατο και την αφηνω εξω να την φαει για μιση ωρα, το πολυ 60 λεπτα και μετα την βαζω παλι μεσα στο ψυγειο ή την πεταω (σε περιπτωση που εχει αφησει τροφη στο πιατο του)
ζ) πλενω παντα τα πιατα του μετα απο καθε γευμα με ζεστο νερο και αντιβακτηριδιακο σαπουνι
η) καθαριζω με αντιβακτηριδιακο σαπουνι το μερος οπου τρωει (εχει μια συνηθεια να βγαζει εξω απο το πιατο του μερικα κομματια απο κρεας και να τα τρωει στο πατωμα, διπλα στο πιατο)


Ολα τα κρεατα τα παιρνω απο σουπερμαρκετ που εχει αρκετη πελατεια και τα κρεατα δεν μενουν για καιρο στα ψυγεια τους. Του δινω σπιτικι ωμη εδω και ενα χρονο περιπου. Ωμη τροφη ξεκινησε να τρωει απο τον Σεπτεμβριο/Οκτωβριο του 2010 και απο τοτε δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα. Απο τοτε τα κοπρανα του ειναι ελαχιστα, σκληρα και στεγνα (θρυμματιζονται αν τα πατησεις) και εντελως αοσμα σε σημειο που οταν κανει την αναγκη του και εισαι διπλα, δεν σου ερχεται καμια μυρωδια. Ακομα και αν τα μαζεψεις εκεινη την στιγμη με το φτυαρακι, δεν μυριζουν καθολου, και δεν υπερβαλλω! Το τριχωμα του ειναι παντα καθαρο και ο πισινουλης του ειναι πια πεντακαθαρος, ροζ και χνουδωτος! Οι μερες που τον κυνηγουσα να τον καθαρισω απο πισω γιατι λερωνοταν, ανηκουν πλεον στο παρελθον. Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 742497

Οσον αφορα το κοστος, εμενα η ωμη μου βγαινει πολυ πιο οικονομικη απο την τροφη του εμποριου. Το κοτοπουλο το παιρνω με $4 το κιλο και τρωει 3-4 κοτοπουλα (του 1.5 κιλου) τον μηνα. Οι καρδιες, τα συκωτακια και τα στομαχια ειναι λιγο πιο ακριβα ($9 το κιλο), αλλα δεν χρειαζεται να δινω πολλα απο αυτα, οποτε δεν ανεβαζουν το κοστος. Το μονο που κοστιζει αρκετα ειναι μια σχετικα καλη μηχανη του κιμα που να μπορει να αλεθει κοκκαλα (μια μηχανη πανω απο 500watt, πιστευω πως ειναι καλη), αλλα κανεις αποσβεση συντομα γιατι τα κρεατα ειναι πολυ φθηνα σε σχεση με τις ετοιμες τροφες του εμποριου. Εμενα μου κοστιζουν αρκετα τα ορτυκια τα οποια βγαινουν στα $7 τα 5-6 φρεσκα ορτυκια (αν τα παρω κατεψυγμενα απο pet shop τα πουλανε οι κλεφτες $7 τα 2 ορτυκια!!!). Εναλλακτικα μπορεις να παρεις χειροκινητη μεταλλικη μηχανη του κιμα, που κοστιζουν γυρω στα $30. Ειχα παλαιοτερα τετοια και δεν δυσκολευομουν να αλεθω κοκκαλα απο κοτοπουλο... αλλα μια μερα μου εσπασε η μηχανη στα δυο. Δεν ξερω πως εγινε, αλλα οταν πηγα να την βιδωσω στον παγκο της κουζινας εσπασε στα 2 και να φανταστεις ηταν 100% cast iron Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 71431
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Μάης 11, 2012 2:13 pm

Ναι ε; Δεν το είχα σκεφτεί για τα ζώα του κυνηγιού, έχεις απόλυτο δίκιο! Shocked
Αν έμενα στο εξωτερικό κι εγώ σίγουρα θα είχα ξεκινήσει ωμοφαγία.. Όμως εδώ είναι δύσκολα. Γιατί είναι και πιο ακριβά και επίφοβα τα κρέατα, και είμαι φοιτήτρια και πηγαινοέρχομαι,οπότε στο πατρικό μου οι δικοί μου είναι κάθετα αντίθετοι με την ωμοφαγία όπως και ο κτηνίατρός μου.. Οπότε όταν θα μένουν οι μικρές σπίτι κι εγώ λείπω δεν πρόκειται κανείς να τους δώσει ωμό φαγητό και θα γίνεται καθημερινά "πόλεμος" για το τι τρώνε.. tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Gogo Valentinou Τετ Οκτ 03, 2012 11:58 pm

Οχι ωμη τροφη παιδια...το εχω ξανακουσει και το εχω γραψει....Μπορουν να κολλησουν μικροβια οπως εμεις....και μολις τωρα διαβαζα ενα ποστ της κτηνιατρικου κεντρου Ιλισιων....Το αναφερει κατω κατω...διαβαστε...http://vetgr.wordpress.com/2007/01/10/%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/
Gogo Valentinou
Gogo Valentinou
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Τεσσερα και ( πολλα αδεσποτα)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : χιονατη του κερατσινιου
Motto : ΓΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/05/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_refr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Οκτ 04, 2012 12:08 am

Gogo Valentinou έγραψε:Οχι ωμη τροφη παιδια...το εχω ξανακουσει και το εχω γραψει....Μπορουν να κολλησουν μικροβια οπως εμεις....και μολις τωρα διαβαζα ενα ποστ της κτηνιατρικου κεντρου Ιλισιων....Το αναφερει κατω κατω...διαβαστε...http://vetgr.wordpress.com/2007/01/10/%CE%B3%CE%B1%CF%84%CE%B5%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3/
Sorry, αλλά εμένα αυτό
5. να μην την αφήνουμε να κυνηγάει ποντίκια, πουλιά κ.α. ζώα.
μου φαίνεται εγωιστικό. Αν είχα τη δυνατότητα θα ήθελα να μπορούσαν να κυνηγάνε ποντίκια και πουλιά κλπ.
Επίσης βλέπω ότι γενικά το άρθρο μιλάει για το τι μπορεί να κολλήσει ο άνθρωπος από τη γάτα.
Και σχετικά με αυτό, είναι απλό:
Ο άνθρωπος μολύνεται καταπίνοντας τα αυγά των παρασίτων. Αυτό συνήθως συμβαίνει όταν τα χέρια μας έρχονται σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας κατά την απόρριψη της άμμου υγιεινής, όταν χαϊδεύουμε μια γάτα με ρυπαρό τρίχωμα ή όταν αγγίζουμε αντικείμενα που έχουν έρθει σε επαφή με κόπρανα. Αν στη συνέχεια δεν πλύνουμε τα χέρια μας και τα βάλουμε κατά λάθος στο στόμα, είναι πολύ πιθανό να καταπιούμε τα μικροσκοπικά αυγά των παρασίτων.
Επομένως τηρώντας κάποιους κανόνες υγιεινής δεν είναι απαραίτητο να κολλήσουμε παράσιτα.
Επίσης με την ίδια λογική
η μόλυνση δεν γίνεται από τις κατοικίδιες γάτες αλλά από την κατανάλωση ωμού ή μισοψημένου κρέατος ή ωμών λαχανικών που δεν πλύθηκαν καλά καθώς επίσης και από μολυσμένο νερό.
Εξάλλου αυτό το άρθρο δεν περιεργάζεται το θέμα της ωμοφαγίας. Μιλά γενικά για να καθησυχάσει οικογένειες που φοβούνται τους μύθους ότι από τη γάτα κολλάς χίλια δύο.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Οκτ 04, 2012 12:25 pm

Παιδιά δεν ξέρω και εγώ ωμά δεν θα έδινα στα ζώα μου.... ξέρω ότι πολλοί είναι υπέρμαχοι της ιδέας αλλά έχοντας διαβάσει αρκετά υπάρχουν υπέρ και κατά.... το θέμα της υγιεινής είναι το πρώτο θέμα, ειδικά όταν υπάρχουν μικρά παιδιά που πολλές φορές δεν το τηρούν.... στα σκυλιά που ξέρω τουλάχιστον όταν τρώνε ωμά, παράλληλα με αυτό πρέπει να κάνουν αποπαρασίτωση για τα σκουλήκια που δημιουργούνται από την ωμοφαγία....είτε φυσική (σκόρδο, καρύδα) είτε με χάπια... άσε δε τα πάσης φύσης κρέατα που ακόμη και για εμάς προσέχουμε τόσο πολύ να τα έχουμε καλά ψημένα για να αποφευχθεί το οτιδήποτε...πως θα μπορέσω να δώσω ωμό στα ζώα μου όταν ξέρω ότι δεν τηρείται κανένας κανόνας πουθενά....ειλικρινά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτική και επειδή δεν μπορώ να μπω σ' αυτή τη διαδικασία και αγωνία...απλά δεν θα το κάνω πιστεύω ποτέ!!
Εχω διαβάσει για το πόσο καλό κάνει σε πολλά ζώα...δεν το αμφισβητώ...απλά εγώ δεν μπορώ να το κάνω και να βλέπω τα ωμά πέρα δώθε...μπλιαξ...μπλιαξ!!
Μια χαρά είναι οι τροφούλες του εμπορίου, τους δίνω και κρέας που τους αρέσει πολύ και πιστεύω ότι δεν θα πάθουν τίποτα και θα ζήσουν (ελπίζω) για πολλά πολλά χρόνια!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από ralou Πεμ Οκτ 04, 2012 1:21 pm

Βρε παιδια... μου δημιουργηθηκε μια απορια μ αυτα που διαβαζω στο τοπικ (... μαλλον οφ τοπικ) Embarassed
Εγω δεν έχω βεβαια θέμα με την γατα μου που ετσι κι αλλιως δεν θελει να τρωει απολυτως τιποτα αλλο απο κοσνέρβα-λιγακι- και τις κροκέτες της.
Αλλά λετε όλα αυτα για τα ωμά κρεατα και ότι πρεπει να τα ψηνουμε καλα... Βλέπω τις διαφορες μαγειρικές στην τηλεόραση και όλοι οι διασημοι σεφ αφηνιάζουν αν το κρεας ειναι παραψημένο και εχει χάσει τους χυμους του.
Μερικοι μάλιστα το σερβιρουν με το αιμα του!
Εχει κανεις ιδέα τι παιζει εκει???
ralou
ralou
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 114
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : Ενα και άλλο ένα που το περιμένω να γυρίσει...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας, κρυο, υγρασία, βροχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΓΟΥΡΓΟΥ και ΜΙΚΥ και ΝΤΑΚΙΡΙ και ΤΣΙΛΙ βέβαια, γιατι ο ΜΑΓΙΟΥΛΗΣ είναι ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ! Εκτορας, Τεζορινι και Λλλλόις
Motto : H καρδιά μας δεν είναι χωρος πεπερασμένος! Μπορεί να χωρέσει παλιές και νέες αγάπες χωρίς να κλέψει χωρο από καμιά τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/09/2008
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_sad

http://www.rvoulgari.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 Empty Απ: Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία;

Δημοσίευση από Φωτεινή Πεμ Οκτ 04, 2012 2:00 pm

Μου ΄χουν πει φαν αυτής της μαγειρικής, Ραλού, ότι είναι ασφαλές να τρως έτσι τα κρέατα. Μόνο το μοσχάρι ψήνεται λίγο, τα υπόλοιπα κρέατα είναι πάντα καλοψημένα.
Φωτεινή
Φωτεινή
Γαταποκρίτρια
Γαταποκρίτρια

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 101
Τόπος : Αγγλία
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : ο κόσμος είναι σαν αυτό που είμαστε μέσα μας
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/11/2007
Mood : Τι γνώμη έχετε για την ωμοφαγία; - Σελίδα 4 M_bye

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης