gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

+41
AngelNonh
Kiara!
.fofula.
Gatoplikti
ZACHARIAS
Αννα Μαρια
funambolo
tia
Osi
SophiCat
gigi&nala
purina
Maskotaki
69cats
Τζούλι το Κατσούλι
SuperCatz
Karamela
houlieta
MONDRIAN
Fotoula
Μαυρογατος
cyberkill
alexandrakicat
aporw
otz
Dreamer
vaso
Debbie4ever
mpoulaalekoula
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Дanae
kat-cats
natalouko
koneko
Anatoli
nikos_x
doremi
Gogo Valentinou
Δ²
f.m123
Mary-Fish
45 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 29 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Νοε 12, 2012 1:41 am

Dreamer έγραψε:Μπορώ να πω πως με πείσατε και θα το γυρισω στην Arden με μικρά διαλείμματα από Acana (ναι, την φοβάμαι πολύ πλέον)!

Το ζήτημα είναι πού θα βρω αυτή την τροφή; Ξέρει κανείς να μου πει; Γιατί το pet4u από το οποίο ψωνίζω δεν την έχει!

Γιατί τη φοβήθηκες Μαράκι?!?!

Αρντεν βρίσκεις εδώ http://www.plus4u.gr/showsubcat.php?Cat=136&SubCat=%C3%C1%D4%C1-%D4%D1%CF%D6%C5%D3&From=Menu#
και εδώ http://www.onlinepetshop.gr/itemlist.php?show=search
ίσως και αλλού αλλά εγώ αυτά ξέρω!
Προσωπικα την παίρνω από την Ασπα μιας και μένω 2 βήματα από το μαγαζί της!! Veryhappy
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Δευ Νοε 12, 2012 2:39 am

nikos_x έγραψε:Poia tis dineis gia toys krystalous?apo periergia.....
H renal katalaba einai tis Royal canin...
H normal gatoula ti kalo trwei??


Και για renal και για urinary παίζω μεταξύ των κτηνιατρικών της rc, purina, hill's(σπανια γιατί δεν τους αρέσει) και όποια άλλη βρω για να μη βαριούνται..
Η τρίτη, ανάλογα τα οικονομικά μου..Κατά κανόνα, Arden τρώει αλλά ζηλεύει απίστευα τις τροφές των άλλων σε σημείο να μην μπορώ πλέον την κατάσταση..Ειλικρινά, αυτό με κουράζει!
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Dreamer Δευ Νοε 12, 2012 1:38 pm

mpoulaalekoula έγραψε:
Γιατί τη φοβήθηκες Μαράκι?!?!

Αρντεν βρίσκεις εδώ http://www.plus4u.gr/showsubcat.php?Cat=136&SubCat=%C3%C1%D4%C1-%D4%D1%CF%D6%C5%D3&From=Menu#
και εδώ http://www.onlinepetshop.gr/itemlist.php?show=search
ίσως και αλλού αλλά εγώ αυτά ξέρω!
Προσωπικα την παίρνω από την Ασπα μιας και μένω 2 βήματα από το μαγαζί της!! Veryhappy

Γιατί βρέθηκαν πάρα πολλοί που όταν τους έλεγα για την Acana, μου έλεγαν "πρόσεχε γιατί εμάς μας προκάλεσε προβλήματα". Στην αρχή δεν έδινα σημασία, αλλά παραέγιναν πολλά τα περιστατικά και δεν μπορεί όλοι να τα βγάζουν από το μυαλό τους!

Θα δοκιμάσω και την Arden και βλέπουμε!
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από aporw Δευ Νοε 12, 2012 8:25 pm

Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Δευ Νοε 12, 2012 9:27 pm

aporw έγραψε:Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
Απίστευτα χρήσιμο! Κι έψαχνα κάτι ανάλογο! Ευχαριστούμε! Laughing
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από aporw Δευ Νοε 12, 2012 10:00 pm

Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
Απίστευτα χρήσιμο! Κι έψαχνα κάτι ανάλογο! Ευχαριστούμε! Laughing

To Γιατρό!!! Laughing happy2
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Δευ Νοε 12, 2012 10:20 pm

aporw έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
Απίστευτα χρήσιμο! Κι έψαχνα κάτι ανάλογο! Ευχαριστούμε! Laughing

To Γιατρό!!! Laughing happy2
Εσένα! Madd
(..που το σκέφτηκες να ρωτήσεις! Razz οι περισσότεροι δίνουμε σύμφωνα με τους πίνακες. Είναι πολύ πιο αξιόπιστη μια εξίσωση)
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από aporw Δευ Νοε 12, 2012 10:22 pm

Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
Απίστευτα χρήσιμο! Κι έψαχνα κάτι ανάλογο! Ευχαριστούμε! Laughing

To Γιατρό!!! Laughing happy2
Εσένα! Madd
(..που το σκέφτηκες να ρωτήσεις! Razz οι περισσότεροι δίνουμε σύμφωνα με τους πίνακες. Είναι πολύ πιο αξιόπιστη μια εξίσωση)

Ανάθεμα την ανάγκη μας για λίγη δίαιτα! Sad Sad

fight1
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Δευ Νοε 12, 2012 10:24 pm

aporw έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
aporw έγραψε:Ο γιατρός μας μας έδωσε μια συνάρτηση για το πώς υπολογίζεται η ημερήσια ποσότητα που πρέπει να τρώει μια γάτα ώς εξής

70 θερμ. x (τα κιλά του ζώου ή αυτά που θέλουμε να φτάσει)= ημερήσιες θερμίδες

1000 gr ξηράς -----> χ θερμίδες
χ2 gr ξηράς ----> ημερήσιες θερμίδες γάτας
Απίστευτα χρήσιμο! Κι έψαχνα κάτι ανάλογο! Ευχαριστούμε! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 270712

To Γιατρό!!! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 270712 Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 986261
Εσένα! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 339558
(..που το σκέφτηκες να ρωτήσεις! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 690518 οι περισσότεροι δίνουμε σύμφωνα με τους πίνακες. Είναι πολύ πιο αξιόπιστη μια εξίσωση)

Ανάθεμα την ανάγκη μας για λίγη δίαιτα! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 72784 Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 72784

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 699679
Υπομονή! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 952616
Σπόιλερ:
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από natalouko Τρι Νοε 13, 2012 10:33 am

Εγώ όπως ξέρετε δίνω Acana στα γατόνια μου. Επειδή και εγώ έχω ακούσει για ορισμένα κρούσματα με την συγκεκριμένη τροφή το έψαξα λίγο. Καταρχήν για να πάθει κάτι ένα ζώο μόνο από την τροφή πρέπει να έχει και προδιάθεση. Επίσης επειδή ξέρω οτι αυτού του είδους οι τροφές έχουν αρκετή πρωτεινή και όσο να 'ναι τα γατιά που μένουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν έχουν τόση άσκηση όσο γατιά που βγαίνουν και έξω, τους μοιράζω την ποσότητα της ξηράς τροφής με κονσέρβα. Έτσι, τρώνε λίγη acana που τους χορταίνει και το υπόλοιπο που τους μένει για να συμπληρώσουν την ημερήσια ποσότητα φαγητού το δίνω σε κονσέρβα. Με αυτό τον τρόπο παίρνουν τα ωφέλη της grain free τροφής χωρίς να επιβαρύνουν τόσο τον οργανισμό τους και επιπλέον δίνοντας κονσέρβα ελλαχιστοποιούμε και το ενδεχόμενο ουρολιθίασεις, ειδικά στα αγόρια!! Smile Smile
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από kat-cats Τρι Νοε 13, 2012 10:51 am

natalouko έγραψε:Εγώ όπως ξέρετε δίνω Acana στα γατόνια μου. Επειδή και εγώ έχω ακούσει για ορισμένα κρούσματα με την συγκεκριμένη τροφή το έψαξα λίγο. Καταρχήν για να πάθει κάτι ένα ζώο μόνο από την τροφή πρέπει να έχει και προδιάθεση. Επίσης επειδή ξέρω οτι αυτού του είδους οι τροφές έχουν αρκετή πρωτεινή και όσο να 'ναι τα γατιά που μένουν αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν έχουν τόση άσκηση όσο γατιά που βγαίνουν και έξω, τους μοιράζω την ποσότητα της ξηράς τροφής με κονσέρβα. Έτσι, τρώνε λίγη acana που τους χορταίνει και το υπόλοιπο που τους μένει για να συμπληρώσουν την ημερήσια ποσότητα φαγητού το δίνω σε κονσέρβα. Με αυτό τον τρόπο παίρνουν τα ωφέλη της grain free τροφής χωρίς να επιβαρύνουν τόσο τον οργανισμό τους και επιπλέον δίνοντας κονσέρβα ελλαχιστοποιούμε και το ενδεχόμενο ουρολιθίασεις, ειδικά στα αγόρια!! Smile Smile

Και εγώ θα συμφωνήσω! δεν πιστεύω τις διάφορες φήμες....βλέπω στα ζώα μου τη διαφορά....και ο Ιντεφίξ Acana τρώει και το τρίχωμά του επανήλθε....
Acana έδινα στην Τζίντζερ και είχε υπέροχο τρίχωμα, δεν μαδούσε πολύ (ενώ όταν έκανα αλλαγή σε άλλη εξίσου καλή τροφή...μαδούσε τρελά), και ήταν μόνο 4 κιλά....και στην Κίρα επίσης Acana πλέον!! το τρίχωμά της εκπληκτικό, δεν τρώει τρελά, τρώει νορμάλ και δεν πιστεύω ότι θα παχύνει πολύ και της δίνω και κονσέρβα ή κρεατάκι βραστό για συμπλήρωμα!!
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Dreamer Τρι Νοε 13, 2012 11:27 am

Όσον αφορά το ότι χορταίνουν, συμφωνώ κι εγώ! Δεν πεινάνε καθόλου με την Acana. Τρώνε λίγο κι είναι οκ. Όσο για το τρίχωμα κλπ, τα δικά μου έχουν μεταξένιο τρίχωμα με όλες τις τροφές, δεν έχω δει καμία διαφορά και τους έχω δώσει ουκ ολίγες. Νομίζω ότι αυτό είναι στο γατί κυρίως κι έπειτα στην τροφή.

Όσο για την προδιάθεση, το άκουσα κι εγώ. Αλλά μπορώ να πω πως δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το αν τα γατιά μου έχουν ή όχι προσιάθεση ή ευαισθησία στα νεφρά. Οπότε ποιος ο λόγος να το ρισκάρω; Λι γότερη πρωτεΐνη για να είμαστε σίγουροι! Ο μοναδικός λόγος είναι οι ατέλειωτες τύψεις που θα έχω αν πάθουν κάτι και φταίει η τροφή (που θα είναι και χρυσοπληρωμένη).

Μπααααα... Ας δούμε και την Arden και βλέπουμε!
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από natalouko Τρι Νοε 13, 2012 11:34 am

Dreamer έγραψε:Όσον αφορά το ότι χορταίνουν, συμφωνώ κι εγώ! Δεν πεινάνε καθόλου με την Acana. Τρώνε λίγο κι είναι οκ. Όσο για το τρίχωμα κλπ, τα δικά μου έχουν μεταξένιο τρίχωμα με όλες τις τροφές, δεν έχω δει καμία διαφορά και τους έχω δώσει ουκ ολίγες. Νομίζω ότι αυτό είναι στο γατί κυρίως κι έπειτα στην τροφή.

Όσο για την προδιάθεση, το άκουσα κι εγώ. Αλλά μπορώ να πω πως δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το αν τα γατιά μου έχουν ή όχι προσιάθεση ή ευαισθησία στα νεφρά. Οπότε ποιος ο λόγος να το ρισκάρω; Λι γότερη πρωτεΐνη για να είμαστε σίγουροι! Ο μοναδικός λόγος είναι οι ατέλειωτες τύψεις που θα έχω αν πάθουν κάτι και φταίει η τροφή (που θα είναι και χρυσοπληρωμένη).

Μπααααα... Ας δούμε και την Arden και βλέπουμε!
Η Arden Μαρία είναι μια πάρα πολύ καλή τροφή. Ο λόγος που δεν την ξαναδίνω είναι οτι πεινούσαν συνέχεια.. tafos tafos
natalouko
natalouko
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 47
Τόπος : Περιστέρι
Αριθμός γατουνίων : 7
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι φουλ!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Henriette, Σείριο, Χιονάτη, Σιέλ μου!!!!!
Motto : Μην αφήνεις για αύριο ότι μπορείς να κάνεις σήμερα
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από kat-cats Τρι Νοε 13, 2012 11:58 am

Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Dreamer Τρι Νοε 13, 2012 1:39 pm

natalouko έγραψε:
Η Arden Μαρία είναι μια πάρα πολύ καλή τροφή. Ο λόγος που δεν την ξαναδίνω είναι οτι πεινούσαν συνέχεια.. tafos tafos

Αλήθεια; Εγώ πάντως, από όταν τους την πάρω, θα αρχίσω να τους ζυγζω την τροφή που χρειάζονται και όχι να έχω συνεχώς μπωλάκι έξω όπως τώρα!

Θα δείξει! Άλλωστε εκτός της ξηράς τους δίνω από ένα φακελάκι μέρα παρά μέρα και τις Κυριακές κονσέρβα! Έτσι για ποικιλία...

kat-cats έγραψε:Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;

Ούτε κι εγώ το βλέπω, αλλά δεν είμαι ειδικός. Κι είναι σημαντικές για μένα οι εμπειρίες ανθρώπων που την έχουν ήδη πάθει. Τι να πω; Φύλαγε τα ρούχα σου, να' χεις τα μισά...
Dreamer
Dreamer
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 5 (Μπέντζαμιν, Ρίκυ, Μελένια, Χάρυ, Νεφέλη)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη, βέβαια! (ήλιος, πουλάκια, μυγάκια, λουλουδάκια...)
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Αγάπη, Χιονάτη, Χουρχουρίτσα, Shaggy, Ελίζα
Motto : Οι γυναίκες και οι γάτες θα κάνουν ό,τι τους αρέσει, και οι άντρες και οι σκύλοι θα πρέπει να χαλαρώσουν και να συνηθίσουν σʼ αυτήν την ιδέα.
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Νοε 13, 2012 4:54 pm

η ακανα δεν εχει τοσο τρομερα ποσοστα πρωτεινης και λιπους.πολλες τροφες εχουν τα ιδια... sherlock
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από aporw Τρι Νοε 13, 2012 7:17 pm

nikos_x έγραψε:η ακανα δεν εχει τοσο τρομερα ποσοστα πρωτεινης και λιπους.πολλες τροφες εχουν τα ιδια... sherlock

Θα συμφωνήσω!
Σύμφωνα με το γιατρό μας που δεν είναι κατά αυτών των τροφών, αν και εφόσον αφομοιώνονται σωστά απο τον οργανισμό του κάθε γατιού, προβληματίζεται με το λίπος..Θεωρεί το 19-20% υψηλό για ένα στειρωμένο ζώο που ζει εντός σπιτιού!
aporw
aporw
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Νέα Σμύρνη
Αριθμός γατουνίων : 2 μεγάλες αγάπες!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Λίνο & Χουζούρη
Motto : Χαμογέλα , λίγη τρέλλα θέλει η ζωή...!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_malakia-sto-tetragono-1

http://www.meow.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 8:55 pm

kat-cats έγραψε:Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;

εμεις με την ημερησια ποσοτητα acana κοντεψαμε να χασουμε τον γατο που εχω στο avatar!!
για μενα η acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει!!ολα τελεια!! αλλα τι να το κανω που υπηρχε προδιαθεση, ο γατος μου ειναι 4 περιπου και στο τσακ γλυτωσαμε την ηπατικη ανεπαρκεια? απο 7 κιλα και κατι εφτασε μεσα σε λιγες βδομαδες τα 4.200!! για να μην πω σε τι υψη ηταν η τιμη για το συκωτι!! γι αυτο μεγαλη προσοχη!! εγω πλεον δεν ξαναρισκαρω!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Νοε 13, 2012 9:41 pm

Τι τρωει τωρα ο γατος? Suspect
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από SuperCatz Τρι Νοε 13, 2012 10:08 pm

Karamela έγραψε:
kat-cats έγραψε:Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;

εμεις με την ημερησια ποσοτητα acana κοντεψαμε να χασουμε τον γατο που εχω στο avatar!!
για μενα η acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει!!ολα τελεια!! αλλα τι να το κανω που υπηρχε προδιαθεση, ο γατος μου ειναι 4 περιπου και στο τσακ γλυτωσαμε την ηπατικη ανεπαρκεια? απο 7 κιλα και κατι εφτασε μεσα σε λιγες βδομαδες τα 4.200!! για να μην πω σε τι υψη ηταν η τιμη για το συκωτι!! γι αυτο μεγαλη προσοχη!! εγω πλεον δεν ξαναρισκαρω!
Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 71431Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 71431Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 71431Ευτυχώς που το γλυτώσατε!Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 236755 Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 126539Και τώρα τί τον ταΐζεις?
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 10:10 pm

nikos_x έγραψε:Τι τρωει τωρα ο γατος? Suspect

κονερβα και ξηρη ή tonus ή προπλαν! και φυσικα εξετασεις πλεον καθε χρονο!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Νοε 13, 2012 10:11 pm

Πολυ ενδιαφερον.... Suspect

Παντα καλα να ειναι ο μικρος!
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 10:17 pm

τι εννοεις με το πολυ ενδιαφερον? Suspect

το καλυτερο θα ηταν να τρωει ειδικη τροφη για ζωα με ηπατικη ανεπαρκεια! αλλα δεν την τρωει με τιποτα!!ουτε ξηρη ουτε κονσερβα! και με 7 γατια ειναι πολυ δυσκολο να τον αφησω να πεινασει για να τη φαει..
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Τρι Νοε 13, 2012 10:50 pm

H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από koneko Τρι Νοε 13, 2012 11:23 pm

Dreamer έγραψε:Όσον αφορά το ότι χορταίνουν, συμφωνώ κι εγώ! Δεν πεινάνε καθόλου με την Acana. Τρώνε λίγο κι είναι οκ. Όσο για το τρίχωμα κλπ, τα δικά μου έχουν μεταξένιο τρίχωμα με όλες τις τροφές, δεν έχω δει καμία διαφορά και τους έχω δώσει ουκ ολίγες. Νομίζω ότι αυτό είναι στο γατί κυρίως κι έπειτα στην τροφή.


πιστευω οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο η διατροφη στο τριχωμα τους (αρκει φυσικα να τους "κατσει" καλα στον οργανισμο τους - δεν εχει νοημα να δινεις τροφη που τους προκαλει εμετο ή διαρροια μονο και μονο για να εχουν καλο τριχωμα... που δεν πιστευω οτι θα εχουν αν τους προκαλει προβληματα). Την μεγαλυτερη διαφορα στο τριχωμα του την ειδα οταν ξεκινησαμε την ωμη διατροφη. Το τριχωμα του ειναι μεταξενιο (ακομα και κτηνιατροι εχουν σχολιασει ποσο απαλο τριχωμα εχει) και σε ενα σημειο πριν την ουρα που του ηταν πιο αραιο και θαμπο, εχει πυκνωσει και γυαλιζει. Τις ημερες που αρρωστησε, τον ταιζα μονο κονσερβες. Ολο αυτο το διαστημα μαδουσε υπερβολικα. Μολις το γυρισαμε παλι στην ωμη σταματησε να μαδαει. Με την ωμη διατροφη γενικοτερα το μαδημα εχει κοπει μαχαιρι. Θυμαμαι παλαιοτερα τους μηνες απριλιο και μαιο γινοταν χαμος στο σπιτι απο τριχες και οι τριχομπαλες ηταν καθημερινες και ειχαμε μαλιστα και περιστατικα να κανει εμετο τριχομπαλες 2 φορες την ημερα! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 504504 Τα τελευταια 2+ χρονια, δεν καταλαβαινεις ποτε αλλαζει τριχωμα και οι τριχομπαλες τους μηνες απριλιο και μαιο ειναι σπανιο φαινομενο Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 270712. Αν του τραβηξω τωρα απαλα το τριχωμα, στο χερι μου θα μεινουν 3-5 τριχες. Παλαιοτερα εβγαιναν τουφες.

Karamela έγραψε:
kat-cats έγραψε:Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;

εμεις με την ημερησια ποσοτητα acana κοντεψαμε να χασουμε τον γατο που εχω στο avatar!!
για μενα η acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει!!ολα τελεια!! αλλα τι να το κανω που υπηρχε προδιαθεση, ο γατος μου ειναι 4 περιπου και στο τσακ γλυτωσαμε την ηπατικη ανεπαρκεια? απο 7 κιλα και κατι εφτασε μεσα σε λιγες βδομαδες τα 4.200!! για να μην πω σε τι υψη ηταν η τιμη για το συκωτι!! γι αυτο μεγαλη προσοχη!! εγω πλεον δεν ξαναρισκαρω!

ειμαι λιγο επιφυλακτικη σχετικα με το αν προκληθηκε απο την τροφη (λογω του οτι οι περισσοτερες τροφες εχουν τα ιδια ποσοστα λιπους και πρωτεινης με αυτην), αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Το ενδεχομενο να το επαθε απο ηπατικη λιπιδωση, ειδικα αν ο γατος ηταν υπερβαρος, το ελεγξατε; Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 703780 Το αναφερω γιατι η ηπατικη λιπιδωση ειναι αρκετα συχνη στις γατες και αν εχει προδιαθεση για ηπατικη λιπιδωση, μπορει να του συμβει και με αλλη τροφη (κατι που φυσικα απευχομαι Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 322479), οποτε πρεπει να προσεχουμε τα γατια μας να ειναι σε φυσιολογικο βαρος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από koneko Τρι Νοε 13, 2012 11:24 pm

Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

εχω δει pro plan με 46% πρωτεινη!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Τρι Νοε 13, 2012 11:31 pm

koneko έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

εχω δει pro plan με 46% πρωτεινη!
H pro plan που του πήρα τώρα για στειρωμένα, έχει 41%. Και η κιτεν 40 είχε. Του χει κάτσει πολύ καλα όμως..Μέχρι τώρα αυτή και η orijen. Με τις υπολοιπες το τρίχωμα του δεν ήταν τόσο ωραίο και έκανε μαλακά και πολύ περισσότερα κακά.
Προβληματίζομαι όμως με όλα αυτά που διαβάζω εδώ ηπατικές ανεπάρκειες, ουρολιθιάσεις κλπ......
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 11:37 pm

koneko έγραψε:
Dreamer έγραψε:Όσον αφορά το ότι χορταίνουν, συμφωνώ κι εγώ! Δεν πεινάνε καθόλου με την Acana. Τρώνε λίγο κι είναι οκ. Όσο για το τρίχωμα κλπ, τα δικά μου έχουν μεταξένιο τρίχωμα με όλες τις τροφές, δεν έχω δει καμία διαφορά και τους έχω δώσει ουκ ολίγες. Νομίζω ότι αυτό είναι στο γατί κυρίως κι έπειτα στην τροφή.


αυτο που μου εξηγησε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω η πρωτεινη αλλων τροφων οχι!

πιστευω οτι παιζει πολυ μεγαλο ρολο η διατροφη στο τριχωμα τους (αρκει φυσικα να τους "κατσει" καλα στον οργανισμο τους - δεν εχει νοημα να δινεις τροφη που τους προκαλει εμετο ή διαρροια μονο και μονο για να εχουν καλο τριχωμα... που δεν πιστευω οτι θα εχουν αν τους προκαλει προβληματα). Την μεγαλυτερη διαφορα στο τριχωμα του την ειδα οταν ξεκινησαμε την ωμη διατροφη. Το τριχωμα του ειναι μεταξενιο (ακομα και κτηνιατροι εχουν σχολιασει ποσο απαλο τριχωμα εχει) και σε ενα σημειο πριν την ουρα που του ηταν πιο αραιο και θαμπο, εχει πυκνωσει και γυαλιζει. Τις ημερες που αρρωστησε, τον ταιζα μονο κονσερβες. Ολο αυτο το διαστημα μαδουσε υπερβολικα. Μολις το γυρισαμε παλι στην ωμη σταματησε να μαδαει. Με την ωμη διατροφη γενικοτερα το μαδημα εχει κοπει μαχαιρι. Θυμαμαι παλαιοτερα τους μηνες απριλιο και μαιο γινοταν χαμος στο σπιτι απο τριχες και οι τριχομπαλες ηταν καθημερινες και ειχαμε μαλιστα και περιστατικα να κανει εμετο τριχομπαλες 2 φορες την ημερα! Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 504504 Τα τελευταια 2+ χρονια, δεν καταλαβαινεις ποτε αλλαζει τριχωμα και οι τριχομπαλες τους μηνες απριλιο και μαιο ειναι σπανιο φαινομενο Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 270712. Αν του τραβηξω τωρα απαλα το τριχωμα, στο χερι μου θα μεινουν 3-5 τριχες. Παλαιοτερα εβγαιναν τουφες.

Karamela έγραψε:
kat-cats έγραψε:Μα αν παίρνουν την ημερήσια ποσότητα που πρέπει....δεν βλέπω γιατί να πειραχθούν όργανα στην περίπτωση που υπάρχει προδιάθεση....εεε;;

εμεις με την ημερησια ποσοτητα acana κοντεψαμε να χασουμε τον γατο που εχω στο avatar!!
για μενα η acana ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει!!ολα τελεια!! αλλα τι να το κανω που υπηρχε προδιαθεση, ο γατος μου ειναι 4 περιπου και στο τσακ γλυτωσαμε την ηπατικη ανεπαρκεια? απο 7 κιλα και κατι εφτασε μεσα σε λιγες βδομαδες τα 4.200!! για να μην πω σε τι υψη ηταν η τιμη για το συκωτι!! γι αυτο μεγαλη προσοχη!! εγω πλεον δεν ξαναρισκαρω!

ειμαι λιγο επιφυλακτικη σχετικα με το αν προκληθηκε απο την τροφη (λογω του οτι οι περισσοτερες τροφες εχουν τα ιδια ποσοστα λιπους και πρωτεινης με αυτην), αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα. Το ενδεχομενο να το επαθε απο ηπατικη λιπιδωση, ειδικα αν ο γατος ηταν υπερβαρος, το ελεγξατε; Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 703780 Το αναφερω γιατι η ηπατικη λιπιδωση ειναι αρκετα συχνη στις γατες και αν εχει προδιαθεση για ηπατικη λιπιδωση, μπορει να του συμβει και με αλλη τροφη (κατι που φυσικα απευχομαι Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 322479), οποτε πρεπει να προσεχουμε τα γατια μας να ειναι σε φυσιολογικο βαρος.

οπως ξαναπα ο γατος ειχε προδιαθεση! εχουμε περασει πολλα εχει παρει αρκετα φαρμακα και οσο να ναι εχει επιβαρυνθει το συκωτι του..ο γατος με διαιτα ειχε φτασει τα 6 κατι κιλα!οκ δεν ειναι και φυσιολογικοτατο αλλα δεν το θεωρω και υπερβαρο..πιστευω οτι καποια στιγμη θα το παθαινε!!απλα εγω με την τροφη πιστευω οτι το βοηθησα να γινει αρκετα γρηγοροτερα..δεν το θεωρω φυσιολογικο που οι τιμες ηταν στα υψη και τωρα με αλλαγη τροφης και θεραπεια 2 μηνων,που ομως εγινε περισυ και οχι φετος, η τιμες ειναι φυσιολογικες!
το ιδιο ακριβως επαθε η γατα φιλης μου(η εβελυν που εχει τη μπειλυ για οποιον ξερει) με την ακανα! 2 μηνες ηταν αρκετοι για να ανεβουν αρκετα οι τιμες του συκωτιου!!
Ξαναλεω οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει σε ολα τα αλλα..κακα τελεια,τριχωμα τελειο,δεν πειναγαν ποτε..ομως και μονο απο αυτο που παθαμε δεν προκειται να την ξαναπαρουμε!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 11:40 pm

Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω σε αλλες τροφες οχι!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Τρι Νοε 13, 2012 11:42 pm

Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω σε αλλες τροφες οχι!
χμμ..Υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχει προδιάθεση κάποιο γατί? Φαίνεται σε αναλυση αίματος ή πρέπει να νοσήσει και μετά να φανεί? pale

εντιτ: Για να καταλάβω μόνο η πρωτείνη του κρέατος σε τέτοιες ποσότητες είναι επικίνδυνη? Έχει άλλη μορφή?
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 11:48 pm

Mary-Fish έγραψε:
Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω σε αλλες τροφες οχι!
χμμ..Υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχει προδιάθεση κάποιο γατί? Φαίνεται σε αναλυση αίματος ή πρέπει να νοσήσει και μετά να φανεί? pale

σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω..απλα εγω εχω παθει τετοια φοβια πλεον γιατι 3 μηνες ειμασταν με το αγχος και καθε βδομαδα να πανυγηριζουμε αν εστω επαιρνε και καποια γραμμαρια και δεν θελω να το ξαναζησω φυλαω τα ρουχα μου!
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Mary-Fish Τρι Νοε 13, 2012 11:51 pm

Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω σε αλλες τροφες οχι!
χμμ..Υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχει προδιάθεση κάποιο γατί? Φαίνεται σε αναλυση αίματος ή πρέπει να νοσήσει και μετά να φανεί? pale

σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω..απλα εγω εχω παθει τετοια φοβια πλεον γιατι 3 μηνες ειμασταν με το αγχος και καθε βδομαδα να πανυγηριζουμε αν εστω επαιρνε και καποια γραμμαρια και δεν θελω να το ξαναζησω φυλαω τα ρουχα μου!
Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ το ίδιο κάθετη θα ήμουν κι ας μου έλεγαν οι άλλοι ότι μπορεί να μη φταίει η τροφή. Απλά μου κάνει εντυπωση γιατί ξέρω ότι τα τελικά προιόντα (αμινοξέα κλπ) απο κάθε πηγή πρωτείνης είναι τα ίδια.. Suspect

Δεν πήγαινα κτηνιατρική καλύτερα.. geek
Mary-Fish
Mary-Fish
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus
Γατοσπιτόγατα Gatacus-Gatacus

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Karamela Τρι Νοε 13, 2012 11:58 pm

Mary-Fish έγραψε:
Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:
Karamela έγραψε:
Mary-Fish έγραψε:H τονους και η προπλαν δεν εχουν 40% πρωτεινη? Αυτό δε θεωρείται υψηλή δηλαδή?

Αυτο που μου ειπε ο γιατρος ειναι οτι η πρωτεινη της ακανα ειναι καθαρη, δηλαδη μονο απο κρεας, ενω σε αλλες τροφες οχι!
χμμ..Υπάρχει τρόπος να δούμε αν έχει προδιάθεση κάποιο γατί? Φαίνεται σε αναλυση αίματος ή πρέπει να νοσήσει και μετά να φανεί? pale

σε αυτο δεν ξερω να σου απαντησω..απλα εγω εχω παθει τετοια φοβια πλεον γιατι 3 μηνες ειμασταν με το αγχος και καθε βδομαδα να πανυγηριζουμε αν εστω επαιρνε και καποια γραμμαρια και δεν θελω να το ξαναζησω φυλαω τα ρουχα μου!
Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ το ίδιο κάθετη θα ήμουν κι ας μου έλεγαν οι άλλοι ότι μπορεί να μη φταίει η τροφή. Απλά μου κάνει εντυπωση γιατί ξέρω ότι τα τελικά προιόντα (αμινοξέα κλπ) απο κάθε πηγή πρωτείνης είναι τα ίδια.. Suspect

Δεν πήγαινα κτηνιατρική καλύτερα.. geek

Ειδικος δεν ειμαι ουτε το εχω ψαξει και ιδιαιτερα! ο γιατρος μας αντιμετωπισε πολυ καλα την κατασταση μας,εκρινε οτι πρεπει να αλλαξει τροφη και ακολουθησα αυτο που μου ειπε! Φυσικα ειμαι παντα σε ετοιμοτητα και ελεγχω πολυ πιο τακτικα πραγματα που δεν κοιταζα τοσο συχνα παλια.
Karamela
Karamela
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 6
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_summer

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Νοε 14, 2012 12:30 am

Αυτο το βαρος που εχασε το εχασε γιατι δεν την ετρωγε? Στην δικια μου γατα εκανα εξετασεις μετα απο δυο μηνες που ετρωγε grain free τροφη με 42% πρωτεινη και ηταν μια χαρα. Δοκιμασαμε ομως και την Acana και δεν την ετρωγε με τιποτα! Εμεινε 2 ημερες νηστικη μεχρι να την βαλω κατι αλλο. Λιγες μερες μετα ξαναδοκιμασα και για δευτερη φορα δεν εφαγε ουτε μια! Τα αδεσποτα την εφαγαν παντως μια χαρα! Οπως εφαγαν και την Orijen. angry2
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2

Δημοσίευση από koneko Τετ Νοε 14, 2012 12:47 am

Karamela έγραψε:

οπως ξαναπα ο γατος ειχε προδιαθεση! εχουμε περασει πολλα εχει παρει αρκετα φαρμακα και οσο να ναι εχει επιβαρυνθει το συκωτι του..ο γατος με διαιτα ειχε φτασει τα 6 κατι κιλα!οκ δεν ειναι και φυσιολογικοτατο αλλα δεν το θεωρω και υπερβαρο..πιστευω οτι καποια στιγμη θα το παθαινε!!απλα εγω με την τροφη πιστευω οτι το βοηθησα να γινει αρκετα γρηγοροτερα..δεν το θεωρω φυσιολογικο που οι τιμες ηταν στα υψη και τωρα με αλλαγη τροφης και θεραπεια 2 μηνων,που ομως εγινε περισυ και οχι φετος, η τιμες ειναι φυσιολογικες!
το ιδιο ακριβως επαθε η γατα φιλης μου(η εβελυν που εχει τη μπειλυ για οποιον ξερει) με την ακανα! 2 μηνες ηταν αρκετοι για να ανεβουν αρκετα οι τιμες του συκωτιου!!
Ξαναλεω οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες που εχουμε δοκιμασει σε ολα τα αλλα..κακα τελεια,τριχωμα τελειο,δεν πειναγαν ποτε..ομως και μονο απο αυτο που παθαμε δεν προκειται να την ξαναπαρουμε!

κατσε, αρρωστησε και η μπειλυ;;;;; Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 71431Παντως και εγω θα την σταματουσα την τροφη αν μου συνεβαινε κατι τετοιο!

Mary-Fish έγραψε:
Σε καταλαβαίνω. Κι εγώ το ίδιο κάθετη θα ήμουν κι ας μου έλεγαν οι άλλοι ότι μπορεί να μη φταίει η τροφή. Απλά μου κάνει εντυπωση γιατί ξέρω ότι τα τελικά προιόντα (αμινοξέα κλπ) απο κάθε πηγή πρωτείνης είναι τα ίδια.. Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 703780

Δεν πήγαινα κτηνιατρική καλύτερα.. Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 300270

τα αμινοξεα ειναι τα ιδια, ειτε προερχονται απο φυτα ειτε απο ζωο. Η διαφορα ομως ειναι οτι αλλαζει η αναλογια τους. Το καλαμποκι για παραδειγμα, δεν εχει την ιδια αναλογια αμινοξεων με το μοσχαρι. Επιπλεον για να απορροφηθει η πρωτεινη απο τον οργανισμο, πρεπει να διασπαστει σε αμινοξεα. Για να διασπαστει σε αμινοξεα πρεπει να υπαρχουν τα καταλληλα ενζυμα. Συνεπως πολλες φυτικες πρωτεινες δεν μπορουν να διασπαστουν απο το ζωο γιατι δεν εχει τα καταλληλα ενζυμα να το κανει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση Νο2 - Σελίδα 9 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 29 Επιστροφή  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 19 ... 29  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης