gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα αγριμάκια

+6
Lina
LAROGATA
psipsa
ZIZIKOS
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Φεβ 17, 2019 3:41 am

Δύσκολες ώρες..όπως καταλάβατε ο Φατσάκος είχε ατύχημα, μάλλον αυτοκίνητο.
Ακριβώς μία εβδομάδα μετά την απώλεια του Τιγράκου.. το μωρούλι μου, στο οποίο θα κάνω το ανάλογο αφιέρωμα..μια εβδομάδα μετά το 1ο φριτκό συμβάν χάνεται ο Φάτσας.
Τον ψάχναμε 2 μέρες, μα επικρατούσε ένας μικρός πανικός, αφού κυνηγούσα τη Ζιζέλ και τη Δόνα για στείρωση.
Άρχισαν να με ζώνουν φίδια. Όποιο γατάκι δεν εμφανίζεται σε εκείνη την περιοχή συνήθως έχει πάθει κάτι κακό..

Πέμπτη πρωί εμφανίστηκε. Είχε κουρνιάξει σε μια εργαλειοθήκη..Η σκυλίτσα μας τον βρήκε. Συγκινητική λεπτομέρεια. Και τις δυο μέρες όταν κάναμε χάδια και της μιλούσα, της έλεγα "Που είναι κορίτσι μου ο Φατσάκος;" Να που μας τον έδειξε, να που κι αυτός κατάλαβε πως για να τα καταφέρει έπρεπε να δώσει το παρόν.

Χτυπημένος στο κεφάλι, ταλαιπωρημένος, καθαριζόταν, οπότε υπήρξα εξαρχής αισιόδοξη.
Πήγαμε στο γιατρό, χειρότερη η κατάσταση από ότι επέτρεπε να φανεί.
Ράμματα στη μαλακή υπερώα της άνω γνάθου, σπασμένη η κάτω γνάθος, τα μισά δοντάκια έφυγαν και χτυπημένο μάτι.
Επιπλέον έκανε εισροφητική βρογχοπνευμονία λόγω του τράυματος στην υπερώα, από όπου στάλαζαν σάλια και λοιπά υγρά στους πνεύμονες.
Η πρώτη κρίσιμη μάχη ήταν να αντέξει τη νάρκωση για το χειρουργείο έχοντας ήδη πνευμονία. Τα κατάφερε.
Για την κάτω γνάθο επενέβη ειδικός ορθοπεδικός χειρουργός και δέθηκε με σύρμα. Επίσης δυσκολεύτηκαν γιατί από τη μια μεριά λείπουν αρκετά δοντάκια και δεν μπορούσαν να το στερεοποιήσουν.
Ο μικρούλης κάποια στιγμή το απόγευμα τσιμπολόγησε schesir παρακαλώ και ήμουν ιδιαίτερα αισιόδοξη γι'αυτό..και αυτό ήταν. Άρχισε η κατηφόρα.
Το βράδυ της Πέμπτης χειροτέρεψε φρικτά. Είχε μεγάλη δυσκολία στην αναπνοή, σε βαθμό που πίστευα ότι δεν τα καταφέρνει. Επικοινωνία βραδινή με το γιατρό.."Και να το πας στην κλινική δε θα του προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο αυτή τη στιγμή..δεν υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει, το πρόβλημά του είναι η πνευμονία.."
Έμεινα με την ελπίδα να βγάλει το βράδυ.
Την άλλη μέρα τα ίδια, με λίγο καλύτερη ευτυχώς αναπνοή, την ενέσιμη αντιβίωση και τα πήγαινε έλα στο γιατρό για ορό. Αυτοκόλλητα με τι Φάτσα, σπίτι-δουλειά στο κλουβάκι του μαζί μου.
Άρνηση για φαγητό.
Βγάλαμε ακτινογραφία πριν την απογευματινή επίσκεψη στο γιατρό.
Ευτυχώς δεν έχει σπασμένο διάφραγμα, μα η ακτινογραφία δεν βγήκε καλή κι ακόμη δεν έχουμε εικόνα για την κοιλίτσα και λοιπά όργανα αν και ενεργείται κανονικά και σύμφωνα με το γιατρό αν τελικά υπήρχε κι άλλο πρόβλημα εσωτερικό, δεν θα τα κατάφερνε μετά από τόσες μέρες. Άλλο ένα ευτύχημα, πάλι καλά!
Βράδυ παρασκευής..
Θα σε καταφέρω μικρούλι..
Τον βγάζω από το κλουβάκι. Ακούει το νεράκι που του έβαζα και πάει να πιεί.
Δεν μπορούσε. Έκανε όπως τα μωράκια που απογαλακτίζονται που δεν ξέρουν πως να πιουν, πνιγόταν κι έκλαιγε και μετά χτυπούσε το ποδαράκι του μέσα στο νερό.
Άρχισαν περίεργες κινήσεις, που με ανησύχησαν για το τι άλλες επιπτώσεις σε νοητικό ίσως επίπεδο μπορεί να έχει αυτό το χτύπημα στο κεφάλι.
Παράλληλα το ματάκι που είχε μια ελπίδα χειροτέρευε κυριολεκτικά από ώρα σε ώρα.
Από τις 2.30 μέχρι τις 4.00 δοκίμασα ότι μπόρεσα να σκεφτώ, με σύριγγα, μπιμπερό λιωμένα πατεδάκια και το μόνο που κατάφερα ήταν να καταπιεί 4 φορές. Δεν χρησιμοποιεί τη γλώσσα του. Βαριά καρδιά.
Σάββατο πήρα πια την απόφαση να τον πάω σε κλινική.
Αυτή τη στιγμή βρίσκεται εκεί, υπό 24ωρη ιατρική επίβλεψη.
Έχει διασωληνωθεί, ορός και σωληνάκι για να τραφεί-ευτυχώς, γιατί πρακτικά ο μικρούλης έχει να φάει τουλάχιστον από την τρίτη.

Η εικόνα του σκληρή. Δεν ξέρω πως ακριβώς να το δαχειριστώ.
Και μέσα σε όλα η μεταστροφή στη συμπεριφορά του καθηλωτικά συγκινητική.
Ένα από τα πιο άγρια γατάκια που έχω γνωρίσει, από χθες με ψάχνει, κουρνιάζει στην αγκαλιά, κάνει πατουσάκια και κουτουλίτσες με το χαλασμένο ματάκι και την υγρή μυτούλα.
Δάκρυα στα μάτια..κυρίως γιατί δεν ήξερα τι θέλει να μου πει.
Τον βλέπω να παλεύει, αλλά αναρωτιόμουν μήπως απλά μου λέει "Πάρε με απλά μια αγκαλιά, δε μπορώ άλλο, μη με παιδεύεις.."
Όμως είναι μαχητής, κρατιέται κι εγώ δε μπορώ να διανοηθώ το ενδεχόμενο να εγκαταλείψω τις προσπάθειες.

Σήμερα το πρωί ήταν ακόμη πιο αδύναμος. Αδύνατο να καταπιεί και δεν έδειξε ενδιαφέρον για το νερό.
Ξαναπήρα το γιατρό κι αποφάσισα να πάμε στην κλινική, όπου βρίσκεται τώρα και το μυαλό μου επίσης, μαζί με αυτόν, δίπλα του.
Μεγάλο ζόρι,δύσκολο..
Τις θετικές σας σκέψεις λοιπόν ζητά ο Φατσάκος κι εγώ ελπίζω στα καλύτερα.
Η αναπνοή είχε βελτίωση από την πέμπτη, έχει φυσιολογική θερμοκρασία κι όταν είναι εκτός κλουβιού γυρνάει και σκαρφαλώνει και βρίσκει ρούχα μου για να ξαπλώσει επάνω. Κι ας παραπατάει. Κι ας είναι τόσο εξαντλημένος.
Στην κλινική έκανε και χιι ξανά σε ένα σκύλο.
Αυτός είναι ο Φάτσας μου και σε αυτά ελίζω!
Το ματάκι έχει πια χαθεί και θα αφαιρεθεί μόλις σταθεροποιηθεί η κατάστασή του.
Σήμερα τολμώ να αισιοδοξώ ξανά. Αύριο θα πάω να τον δω. Πριν το πάρουν κρατιόταν από εμένα, σαν να έλεγε "μη μ'αφήνεις".
Θα πάω και το πρωί και το απόγευμα.
Θα τα καταφέρει!
Για τον Τιγράκο και τη Λένια κι όλα εκείνα που έφυγαν νωρίς.
Αυτός θα παλέψει!

Στο σημείο αυτό θέλω πραγματικά να σας ευχαριστήσω για την άμεση απόκριση, το ενδιαφέρον και τις συμβουλές.
Λίνα μου, του έβαλα περισσότερη ζέστη κι έδειξε άμεση βελτίωση.
'Ημουν διστακτική, λόγω της δυσκολίας στην αναπνοή, γιατί ο Φατσάκος ήταν μαθημένος σε άλλες θερμοκρασίες κι έτσι αρχικά δεν είχα πολύ ζέστη στο δωμάτιο που τον είχα.
Πέπη το μασαζάκι επίσης βοήθησε. Έτσι τον κατάφερα να καταπιεί αυτές τις 4 φορές χθες βράδυ. Φαινόταν να το απολαμβάνει κι όντως ανακούφιζε την αναπνοή του.
Πηνελόπη μου, θα τα πούμε με λεπτομέρειες..

Νιώθω μια μικρή απογοήτευση από την κτηνιατρική περίθαλψη γενικά.
Πάντα προσπαθώ να βλέπω τα πράγματα θετικά και να μην κρίνω αυστηρά τους ανθρώπους που προσπαθούν να βοηθήσουν, όμως παρόλο που ιατρικά δέχτηκε όλες τις απαραίτητες φροντίδες σε πρώτη φάση, εγώ δεν είχα καμία καθοδήγηση για τη μετέπειτα πορεία, τι να περιμένω, τι επιλογές έχω, πως ακριβώς φροντίζω ένα ζώο σε αυτή την κατάσταση και πως μπορώ να το ανακουφίσω.
-Τι άλλο μπορώ να κάνω;
-Τίποτα,η απάντηση
-Να πάω σε κλινική;
-Απλά ορό θα βάλουν (ορό ήδη είχε δεχτεί τις προηγούμενες μέρες),
ενώ σήμερα το πρωί πληροφορήθηκα και κατόπιν δικής μου ανησυχίας ότι μπορεί να έχει προκύψει και νοητικό πρόβλημα λόγω τράυματος.

Εξαρχής είχα εκτιμήσει τόσο λάθος την κατάσταση που σκόπευα να τον πάω με το κλουβάκι του στο μαζαγί το βράδυ μετά το χειρουργείο.
Από ένστικτο κυριολεκτικά τον πήρα σπίτι, μη έχοντας ιδέα από πνευμονίες κτλ προβλήματα..λέω άντε τουλάχιστον να είναι κάπου απάνεμα. Τον πήρα μαζί μου τον κύριο στο μάθημα και το βράδυ ανέβηκε σπίτι.
Εκ των υστέρων και πάλι ρωτώντας έμαθα ότι ναι βοηθά η ζέστη, παρά τη δυσκολία στην αναπνοή κτλ.
Από δικό μου ψάξιμο έμαθα ότι σε κλινικές υπάρχει κλωβός οξυγόνου που ενδεχομένως να ανακουφίσει λίγο το ζώο και το σημαντικότερο όλων..
Αποδίδω ένα τεράστιο ευχαριστώ στην κυρία Ελπίδα από το Πετοπωλείον.
Αναζητώντας τις ειδικές τροφές και γνωρίζοντας την ποικιλία του καταστήματος απευθύνθηκα σε αυτούς για να μου προτείνουν προϊόντα.
Πέρα από τη μεγάλη ποικιλία, με ρώτησε ακριβώς για το μικράκι, ώστε να προτείνει τα κατάλληλα προϊόντα και παρέκαμψε το πρωτόκολλο αποστολών, το οποίο λογικά επιβάλει να εμφανιστούν τα χρήματα της κατάθεσης, ώστε να προχωρήσει η παραγγελία και προχώρησε σε αποστολή των προϊόντων μόλις ενημέρωσα για την κατάθεση, γεγονός που προσωπικά εκτίμησα.
Το κυριότερο όλων, καθώς με ρωτούσε για το μικρό, μου έκανε την απλή ερώτηση αν ο γιατρός πρότεινε να τραφεί με σωληνάκι, εφόσον δε μπορεί να φάει.
Όσο απλό κι αν φαίνεται, εγώ δε γνώριζα ότι γίνεται και μέσα στον πανικό δε θα μου περνούσε από το μυαλό ως σκέψη για να ρωτήσω.
Έτσι ο μικρός μου θα βαριανάσαινε εδώ μαζί μου, με εμένα ανήμπορη να του προσφέρω κάτι παραπάνω και να σβήνει από ασιτία πρακτικά, ενώ καταφέρνει και παλεύει την πενυμονία και τις πληγές του.
Δε θα πήγαινα στην κλινική μόνο για ορό, αφού για ορό τον πήγαινα ούτως ή άλλως στο γιατρό μας εδώ κοντά.
Ρώτησα λοιπόν το γιατρό το πρωί για την τροφή με σωληνάκι κι έτσι είπα βουρ στην κλινική.

'Ετσι έχει η ιστορία μας.
Ανυπομονώ να τον δω ξανά αύριο και να τον δω πιο ζωηρό.
Θέλω τόσο πολύ να τον κάνω μια αγκαλιά!

Και πάλι σας ευχαριστώ θερμά για όλη τη στήριξη, είναι πραγματικά πολύ σημαντικό τέτοιες ώρες! grouphug
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Κυρ Φεβ 17, 2019 10:46 am

Διάβασα πρώτο το μήνυμά σου Στέλλα μου κι ένα κόμπο στο στομάχι τον ένιωσα.Δύσκολες καταστάσεις, σκέψου ότι αν δεν ήταν κοντά σου θα είχε χάσει τη μάχη με τη ζωή πολύ γρήγορα.Μαχητής ο μικρούλης όντως, θετική σκέψη και αισιοδοξία, το παλεύετε να δεις που θα τα καταφέρει, η αγάπη κάνει θαύματα.Κουράγιο! gatoula
Όλοι εμείς στέλνουμε δύναμη, πολύ δύναμη, να πάνε όλα καλά!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Φεβ 17, 2019 11:44 am

κι εγω τον κομπο στο στομαχι τον αισθανομαι διαβαζοντας την περιπετεια σας... δε μπορω να μη θυμηθω την αγωνια μου με το μικρο Ηρακλη την ημερα που γυρνωντας απ τη δουλεια τον ειδα να αργοσβηνει και οδηγησα σαν τρελη με το μωρο αγκαλια, με το ενα χερι για την κλινικη ελπιζοντας να προλαβω να τον σωσω και, τρομαζω ακομα και στην ιδεα να αναλογιστω τι περνας με το Φατσα που ειναι και χτυπημενος και πονεμενος και καταταλαιπωρημενος....... εχεις ΟΟΟΟΛη μας τη θετικη σκεψη Στελλιτσα μου να τα καταφερει ο μαχητης σου!!! αναμενουμε με αγωνια...  kissss kissss kissss
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Φεβ 17, 2019 5:05 pm

Στελλα μου ,δεν εχω να συμπληρωσω πολλα.ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ(συναισθηματα ,μνημες ,συμβουλες).
Ευχες μονο απο την καρδια ,να τα καταφερει . Και κατι επισης που στην περιπτωση μου λειτουργησε (ετσι θελω να πιστευω ) Οταν πας επισκεπτηριο το ονομα του θα το λες, καθως τον αγκαλιαζεις και θα τον εμψυχωνεις λεγοντας πως εισαι εκει γι αυτον και δε θα τον αφησεις αβοηθητο και οτι τον αγαπας πολυ ,πολυ . Εγω του ελεγα '' δεν υπαρχει περιπτωση αγορι μου να σε αφησω μονο '' ''Θα γινεις καλα ,ενας γατουλης ομορφος που θα παιζεις και θα τρεχεις,δεν υπαρχει καμια περιπτωση'' .Με ακουγε και ο τονος της φωνης μου τον ηρεμουσε.-Θα τα καταφερετε Στελλα -
Για την κυρια απο το Πετοπωλειο μονο ''μπραβο''.Να ξερουμε και να το στηριζουμε
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Φεβ 18, 2019 11:06 am

αααχ.. όχι..

10 μέρες σχεδόν χωρίς υπολογιστή και τώρα γράφω απ τη δουλειά.
Πιστεψέ το για να τα καταφέρει, μίλα του και κράτα τον ζεστό.
Δε μπορώ να γράψω πολλά, τάγραψαν όλα οι προηγούμενοι. Νοιώθω το ίδιο κόμπο στο στομάχι. Πριν 15 μέρες έχασα ένα απ τα αγαπημένα μου

Εσείς θα τα καταφέρετε
Έχεις όλη τη θετική μας ενέργεια και σκέψη …

Θέλω να διαβάσω καλά νέα
Φατσάκο γίνε καλά

luckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluckluck
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 18, 2019 2:43 pm

belezza έγραψε:Στελλα μου ,δεν εχω να συμπληρωσω πολλα.ΤΑ ΕΙΠΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ(συναισθηματα ,μνημες ,συμβουλες).
Ευχες μονο   απο την  καρδια  ,να τα καταφερει . Και  κατι   επισης  που στην περιπτωση μου λειτουργησε   (ετσι θελω να πιστευω )  Οταν πας   επισκεπτηριο   το ονομα του θα το λες, καθως τον αγκαλιαζεις  και θα  τον εμψυχωνεις  λεγοντας πως εισαι εκει γι αυτον και δε θα τον αφησεις αβοηθητο  και   οτι τον αγαπας  πολυ ,πολυ .  

Ευχαριστούμε για τις θετικές σκέψεις, τις χρειαζόμαστε η αλήθεια είναι.
Περίμενα πως θα πάρει άμεσα τα πάνω του, γιατί το πάλευε, όμως χθες το μεσημέρι που πήγα να τον δω, δεν είχε διαφορά..
Νωχελικός, δε μπορούσε να σταθεί.
Μαγκώθηκα πολύ..
Ευτυχώς το βράδυ και σήμερα το πρωί στο τηλέφωνο μου λένε ότι σαν να ζωήρεψε και σηκώνεται και όρθιος από μόνος του πάλι!
Ελπίζω να καταφέρω να πάω να τον δω και σήμερα, ούτως ή άλλως το μυαλό μου το έχω συνέχεια εκεί.

Πέσαμε και σε μια μικρή διχογνωμία..
Οι γιατροί της νοσηλείας εκτιμούν ότι πρέπει να αφαιρεθεί σύντομα το ματάκι προς αποφυγή σηψαιμίας.
Ο κτηνίατρος ο δικός μας λέει ότι πρέπει να καταφέρει να φάει λίγο μόνος και να σταθεροποιηθεί και μετά να χειρουργηθεί το μάτι, γιατί έτσι είναι αβέβαιο αν θα ξυπνήσει από το χειρουργείο.
Τελικά μου είπε ότι θα κουβεντιάσει ο ίδιος με τον επικεφαλής κτηνίατρο της κλινικής, με τον οποίο γνωρίζονται και προσωπικά (κάτι είναι κι αυτό), ώστε να αποφασίσουν για την πορεία που θα ακολουθήσουν.
Έτσι λοιπόν είμαστε πάλι στην αναμονή ως το απόγευμα τουλάχιστον.

Η κοπέλα της νοσηλείας πάντως μου είπε πως θα δυσκολευτεί αρκετά ακόμη να φάει μόνος του, γιατί το κάταγμα στη γνάθο είναι πολύ άσχημο.
Και αυτό το πλασματάκι το ταλαίπωρο ρε παιδιά, μόλις ξύπνησε από το χειρουργείο έφαγε μόνο του..
Αχ, γιατί μου πήρε τώρα την κάτω βόλτα;!
Παλεύει ακόμη, ελπίζω γιατί σηκώθηκε, θέλω απλά να πάω και να τον δω. Αν τον δω θα ξέρω, έστω λίγο. Θα μπορώ να δω τη διαφορά στα κουράγια του, αν υπάρχει, όπως εύχομαι.

Και στα πρακτικά του θέματος..τάισμα με σωληνάκι στο σπίτι έχει κάνει κανείς;
Για αρχή μου πρότειναν να μείνει εκεί σαν καλύτερη επιλογή, όμως και από την ίδια την κλινική μου είπαν, πως αν χρειαστούν μέρες ακόμη μέχρι να φάει κανονικά, θα πρέπει να σκεφτούμε και αυτό το ενδεχόμενο, δηλαδή να τον ταϊσω εγώ κάποιες μέρες σπίτι με το σωληνάκι, μέχρι να δυναμώσει.
Τρέμω στη σκέψη από μια μεριά, το προτιμώ για άλλους λόγους..μα τι άγχος;!

Μόνο να αντέξει! Αυτό, να συνέλθει prosefxi prosefxi prosefxi
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 18, 2019 2:47 pm

Και συμπληρώνω στο quote αφού δε έμεινε και πολύ μυαλό για μια σωστή απάντηση..
Κάθε φορά του μιλάω και Πέπη μου να σου πω κι εγώ το πιστεύω πως κάτι αντιλαμβάνονται και παίρνουν κουράγιο.

Όσο τον είχα σπίτι, έμπαινα στο δωμάτιο που τον είχα, πήγαινα στο κλουβάκι και του έλεγα "Μεγάλε, παλεύουμε"
Κάθε φορά μου έκανε ένα ανεπαίσθητο μιαου ακόμη και στην πιο εξαντλημένή του φάση.

Χαρούλα μου..λυπάμαι πολύ για το γατούδι σου.
Τόσο γνώριμα σε όλους μας τα συναισθήματα.
Σε ένα μέρος καλύτερο πια.. rainbow
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Δευ Φεβ 18, 2019 3:14 pm

Δύναμη Στέλλα μου και σε σένα και στον Φατσάκο.Αν καταφέρεις και τον δεις θα έχεις μια εικόνα.Εδώ εμείς τον σκεφτόμαστε πόσο μάλλον εσύ.Γράφε μας νέα σας τα περιμένουμε.
Δύσκολα, όμως αισιοδοξία, κάθε μέρα που περνάει να είναι καλύτερα.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 18, 2019 11:53 pm

Στελλα μου μακαρι τα νεα σας να ειναι τα καλυτερα. Περιμενουμε λοιπον.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τρι Φεβ 19, 2019 3:36 pm

Οταν πρωτοείδα τον Αχιλλέα , αυτο που ειπα απο την πρωτη στιγμη ηταν οτι το γατι χρειαζοταν πανω απο ολα την ανθρωπινη παρουσια και την ανθρωπινη αγαπη και στοργη.
Ο κτηνιατρος που τον ειχαν παει με κοιταζε σαν να ημουν ηλιθια , παλαβή ή δεν ξερω τι αλλο.
Τα προγνωστικα για τον Αχιλλέα ήταν παρα πολύ ασχημα.
Τον ειχαν χτυπησει με φτυαρι ? με γκασμα ? τον ειχαν πατησει με αυτοκινητο ?
Κανεις δεν εμαθε , και δνε θα μαθω αλλα δεν με νοιαζει κιολας.
Στο κουτελο του ειχε ενα τεραστιο πρηξιμο , δεν εβλεπε καθολου , δεν μυριζε , δεν μπορουσε να φαει , τρεχανε τα σαλια ανακατεμενα με αιματα , χαλια μαυρα ειχε ο κακομοιρουλης μου
Θυμαμαι να τον βουτανε να τον ταισουν , αυτος να κοπανιεται και να του καρφωνουν την μια ενεση πισω απο την αλλη .
Απαιτησα να τον παω σε δικο μου γιατρο και ετσι εγινε.
21 Μα'ί'ου 2018 ο Αχιλλέας ειχε ελαχιστες ελπιδες να ζησει , και ακομα πιο ελαχιστες να ανακαμψει...

Μου προταθηκε να νοσηλευτει σε κτηνιατρειο , σε κλινικη και μαλιστα δωρεαν μιας και επροκειτο για αδεσποτο ( ; ) και κακοποιημένο.
Αρνηθηκα με σθενος.
Πιστευα οτι αυτο που χρειαζοταν ηταν αγαπη , στοργη και οτι ηταν να γινει θα γινοταν.
Οσο και να τον προσεχαν στην κλινικη , δεν θα ειχε το χαδι και την αγκαλια , και οσο και να ηθελαν δεν θα μπορουσαν να ασχολουνται 24x7 μαζι του . Εμεις στο σπιτι ειμαστε τοσα ατομα , οποτε δεν θα εμενε μονος του ουτε μια στιγμη και ετσι εγινε . Τον πηρα σπιτι και εδωσα οτι ψυχικο και σωματικο αποθεμα ειχα στο να τον κανω καλα. Και πιστεψε με δεν ηταν ευκολο.
Ενα σακι απο κοκαλα μεσα σε μια κοκκινη γουνα που εμοιαζε με γατα. Να μην μπορει να σταθει ορθιος  απο τα χτυπηματα και την αδυναμια ...  

Τον πηγαινα καθε μερα για την ενεση κορτιζονης  , και εμαθα να κανω ενεσεις για να μην τον ταλαιπωρω με το πηγαινε ελα.
Μεχρι που οι ενεσεις εγιναν χαπακι / δυο φορες την ημερα.
Δεν ετρωγε , δεν επινε νερο .... και επαιρνα λιγη κονσερβα την ελιωνα και προσπαθουσα , εστω να γλυψει λιγη , νερο του εδινα με την συριγγα ... 1 ml καθε δυο ωρες γιατι δεν ηθελα να του κανω ενεσεις για την αφυδατωση , και δεν αφυδατωθηκε καθολου .

Και να νοιωθεις πανω απο το κεφαλι σου τον κυριο με το δρεπανι να περιμενει υπομεντικα ... κι εγω να του μιλαω και να του λεω γλυκολογα ,και να τον παιρνω αγκαλια οταν εκλαιγε και να του λεω να μην ανησυχει γιατι απο εδω και περα η ζωη του θα ηταν σε ενα ροζ συννεφακι και θα ειχε ολη την αγαπη του κοσμου .
<<Αν ζησει ενα μηνα θα ειναι θαυμα >> ειχε πει ο γιατρος μου
Και στον μηνα πανω , αν μπορουσα να βαρεσω τα κανονια του Λυκαβητου θα το εκανα.
Οπως και οταν στο τελος της δευτερης βδομαδας   τον ειδα να τρωει ... λιιιιιγο , μια μπουκιτσα κονσερβα , και να χωνει την μουρη του στο νερο και να πινει , εκει που επινε και  πνιγοταν  ξαφνικα αρχισε να πινει νερο .
Και σταματησαν να τρεχουν τα σαλια , και αρχισα να ελπιζω λιγο περισσοτερο , και πιο πολυ κι ακομα περισσότερο ....
Και καθομουν και τον κοιταζα , και τον βλεπω να πηγαινει στην αμμο και να πανηγυριζω που εκανε κακα του και τσισα του .
Και απο εκει και περα ο Αχιλλεας .. αρχισε να συνερχεται.
Εγινε κολλητος και με τον γιο μου , αρχισε να τρωει μονος του , να πηγαινει στην αμμο μονος του , το πρηξιμο στο κεφαλι υποχωρησε , η οραση του δεν αποκατασταθηκε τελειως βεβαια , δεν θα αποκατασταθει ποτε , αλλα ποιος νοιαζεται που ειναι  σχεδόν τυφλος ?
Ποιος νοιαζεται που στο κεφαλι του , αναμεσα στα αυτια οταν τον χαιδευω βρισκουν τα δαχτυλα μου ενα μικρο βαθουλωμα ?
Αυτο που με νοιαζει Στελλα μου ξερεις τι ειναι ??
Οτι οι 30 μερες περασαν εδω και πολλους μηνες  ....
Ηταν Μάιος  του 2018 και ειναι Φεβρουαριος του 2019
Εχει παχυνει , δεν μετραμε πια κοκαλα , τρεχει βολιδα οταν καταλαβει οτι ειναι η ωρα του φαγητου , κανει σαν τιγρη οταν παμε να του κοψουμε τα νυχια , ερχεται διπλα σου και γουργουριζει ακαταπαυστα γιατι εχει εκατομμύρια λόγους να ειναι ευτυχισμενος.

Θελω να σου πω , γραφοντας σου περιληπτικα την ιστορια του Αχιλλέα , να μην χανεις το κουραγιο σου - πρωτον.
Δευτερον , να πηγαινεις οσο πιο συχνα μπορεις , αν και για εμενα το ιδανικο θα ηταν να τον παρεις σπιτι.
Η φροντιδα και οσα θα του παρεχονται στο σπιτι και οχι στο  ψυχρο περιβαλλον του κτηνιατρειου/κλινικης θα τον βοηθαγαν παρα πολύ.
Τωρα βεβαια αυτα τα λεω εγω που εχω ολη την ανεση του χρονου να ασχοληθω , και που τον  εφερα σπιτι με το ετσι θελω ..

Στην περιπτωση του Αχιλλεα , σκεφτομαι πως , οταν ακουσα για ενα τραυματισμενο γατι στην αρχη τσινισα .
-Αντε παλι , σκεφτηκα , δεν μπορεις να τα σωσεις ολα.
Οταν ομως ειδα τεχει την ξεραμενη κονσερβα απο το πρωινο τάισμα  , ενοιωσα οτι για καποιο λογο δεχτηκα να παω να τον δω , γιατι σπανια εως ποτε αποφασιζω να ασχοληθω .... - ειχαν προσπαθησει να τον ταίσουν , αλλα πως περιμενεις αληθεια ενα ζωο που ποναει να φαει ?
Οποτε μην απελπιζεσαι αν δεν τρωει το φατσακι .
Εχει υποστει μεγαλο σοκ , χτυπηθηκε , ποναει , θα γινει και αυτο
Και ευχομαι ολα να πανε καλα και να γινει γρηγορα καλα κι εσυ να συνεχισεις να τα αγαπας και να τα φροντιζεις .

Εχετε ολη μας την αγαπη και τις θετικες σκεψεις μας


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dagger στις Τρι Φεβ 19, 2019 3:51 pm, 2 φορές συνολικά
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τρι Φεβ 19, 2019 3:45 pm

Stella M. έγραψε:

Και στα πρακτικά του θέματος..τάισμα με σωληνάκι στο σπίτι έχει κάνει κανείς;
Για αρχή μου πρότειναν να μείνει εκεί σαν καλύτερη επιλογή, όμως και από την ίδια την κλινική μου είπαν, πως αν χρειαστούν μέρες ακόμη μέχρι να φάει κανονικά, θα πρέπει να σκεφτούμε και αυτό το ενδεχόμενο, δηλαδή να τον ταϊσω εγώ κάποιες μέρες σπίτι με το σωληνάκι, μέχρι να δυναμώσει.
Τρέμω στη σκέψη από μια μεριά, το προτιμώ για άλλους λόγους..μα τι άγχος;!

Μόνο να αντέξει! Αυτό, να συνέλθει prosefxi prosefxi prosefxi

Το ζητημα ειναι να καταπινει
Αν μπορει να καταπιει τοτε θα φτιαξεις ενα χυλο απο πατε με ρυζονερο ή κοτοζουμο με ρυζι βρασμενο μαζι με το κοτοπουλο .... αλλα πολυυυυ νερουλο και θα το βαλεις σε μια συριγγα 60αρα που εχει φαρδυ στομιο .
Στην ακρη της συριγγας θα βαλεις ενα σωληνακι απο αυτο που εχουν οι οροι , ξερεις τι λεω , ετσι ??
δεν θα τον πιεσεις , ισα ισα να σταξει λιγο μεσα στο στομα του , να νοιωσει την γευση. Και λιγο κοτοπουλακι να μυρισει , η λιγο τονο απο ανθρωπινη κονσερβα .... σιγουρα θα αντιδρασει .
Μπορει στηνα ρχη να "φαει" μια σταγονα , θα προσπαθησεις ξανα μετα απο μιση ωρα , μια ωρα μεχρι που θα ξεκινησει να δεχεται το ζουμακι
Αφου περασουν μια δυο μερες θα προσπαθησεις να του δωσεις και λιγο πιο πηχτο φαγακι.
Ισως φαει ισως οχι , θα το δεις αυτο.
Θελει υπομονη και επιμονη , και κυριως να μην το βαλεις κατω , να μην υποχωρησεις .


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Φεβ 21, 2019 12:59 pm

Δεν κατάπινε δυστυχώς Μαρία μου..εγκατέλειπε σιγά σιγά και από αδυναμία.
Συμφωνώ η περίθαλψη στο σπίτι, αν είναι εφικτή είναι σίγουρα καλύτερη για ψυχολογικούς λόγους για το ίδιο το ζωάκι.

Ώστε δωρεάν παραμονή σε κλινική;
Εδώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο, μόνο μέσω δήμου αν υπάρχει κάτι απλά λίγο πιο οικονομικό, αλλά εκεί πλέον δεν έχει γνώμη αυτός που το πάει. Η περίθαλψη είναι περιορισμένη και όταν το κρίνει ο γιατρός είτε το παίρνεις είτε ευθανασία.

Κατά τα άλλα τα νέα μας είναι μέτρια και η χαρά διαδέχεται την απελπισία.
Χθες έκανε κι άλλο χειρουργείο.
Είχαν αποτύχει και τα δύο πρώτα.
Τα ράματα στην υπερώα έγιναν εκ νέου και οι γιατροί με ενημέρωσαν εξαρχής πως σε ήδη χειρουργημένη υπερώα αυξάνονται πολύ περισσότερο οι πιθανότητες να αποτύχει ξανά το χειρουργείο, ενώ μπορεί να μείνει μια μικρή τρυπούλα, η οποία σίγουρα δεν μπορεί να αποκατασταθεί κάπως μέσα στους επόμενους 5-6 μήνες κι ενδεχομένως να ταλαιπωρείται από ρινίτιδες.
Η κάτω γνάθος δεν ήταν καθόλου σταθερή, οπότε επενέβησαν κι εκεί ξανά.
Επιπλέον διαπίστωσαν εσωτερικό κάταγμα στη γνάθο, μολυσμένο οστό αλλά και κάταγμα στο κεφάλι, από το οποίο προκλήθηκε η φλεγμονή στο ματάκι με αποτέλεσμα να το χάσει.
Οι αιματολογικές μέτριες επίσης, αλλά όχι κάκιστες δεδομένης της κατάστασης, κάτι είναι κι αυτό.
Λείπει μεγάλο τμήμα από το μάγουλο και τα ούλα από τη μια μεριά, αλλά αυτό αν καταφέρει τα υπόλοιπα θα επουλωθεί σταδιακά μόνο του.
Οι σκόπελοι που αντιμετωπίζουμε είναι μεγαλύτεροι λόγω ηλικίας.
Είναι πολύ μικρούλης επομένως και η μαλακή υπερώα είναι πολύ λεπτή, ώστε να γίνουν γερά ράματα κι επιπλέον έχουν περιορισμένες τεχνικές για να δέσουν τη γνάθο, γιατί το σαγονάκι του είναι ακόμη γεμάτο δοντάκια, το πουλάκι μου έχει ακόμη τα νεογιλά Sad όσα απέμειναν δηλαδή..
Είμαστε σε επιφυλακή, γιατί τα νεαρά ζώα σε κατάγματα κάνουν εκτεταμένες φλεγμονές σε σχέση με τα ενήλικα, όμως γενικότερα οι αντοχές που έχει επιδείξει μέχρι στιγμής για την ηλικία του είναι τουλάχιστον εκπληκτικές!
Το ματάκι αφαιρέθηκε, πήγε καλά αυτό το χειρουργείο.

Κατά τα άλλα..τι λέει ο τίτλος; Αγριμάκια..
Όλοι έχουν να λένε για το χαρακτήρα του, όταν παίρνω τηλέφωνο κι ο γιατρός που απαντά τον έχει μπροστά του, όλο γελάει κι όλοι μου λένε τι καλό γατάκι είναι!
Είναι τρυφερός και κάνει παντού αγάπες ο καλός μου!

Θέλω να είμαι αισιόδοξη. Το αγχός πολύ. Οι προγνώσεις ιδιαίτερα συγκρατημένες κι ο δρόμος μακρύς.

Να μας σκέφτεστε, σας σκεφτόμαστε κι εμείς κι ευελπιστώ να τα καταφέρουμε και να μην αποτύχουν τα νέα χειρουργεία.
Το παλεύει τόσο πολύ ο γκυκούλης μου!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Πεμ Φεβ 21, 2019 8:42 pm

Στελλα μου σε ειχα στο μυαλο μου και ολο εμπαινα να δω κατι   νεοτερο. Να ειμαι ειλικρινης  ,ηθελα να σου στειλω μ.ν.μ  αλλα δεν  ειχα το κουραγιο, μηπως ακουσω κατι διαφορετικο απ'αυτο που ηθελα.
Η ελπιδες μας  ολων εδω μεσα ,να γινουν  δυναμη  και να τα καταφερειprosefxi prosefxi  .Θα   τα καταφερετε kissss kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από charlie2alpha Πεμ Φεβ 21, 2019 8:47 pm

Ότι λέει το απο πάνω μήνυμα... ανοίγω τη σελίδα με τα νέα μηνύματα πολύ πιο συχνά αυτές τις μέρες ελπίζοντας σε καλά νέα. Όσο έβλεπα σιγή...

Τις καλύτερες ευχές μου.
charlie2alpha
charlie2alpha
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Γερμανία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2018
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Φεβ 21, 2019 11:35 pm

Στέλλα μου σε σκεφτόμαστε και σας στέλνουμε θετικές σκέψεις μόνο mati

Είσαι άνθρωπος που δε τα παρατάς, το ίδιο κι ο μικρός.Όσο δύσκολες κι αν είναι κάποιες καταστάσεις επειδή είναι πολύ μικρός και δε μπορούν να γίνουν γερά τα ράμματα αλλο τόσο βοηθάει στην επούληση κάποιων άλλων και στο ότι έχει δύναμη και το παλεύει.

Το ξέρω ότι θα τα καταφέρετε mati

Στο λέμε όλοι γιατί το πιστεύουμε και ευχόμαστε για τα καλύτερα

luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck






υγ. Με αφορμή και την απώλεια της δικής μου αδεσποτίτσας της "διαβολίτσας" μου, κάποιες σκέψεις περί αδεσπότων του τρόπου και του προσδόκιμου ζωής ανάλογα με τη περιοχή που θα γενννηθούν θα το αναλύσουμε μόλις γίνει καλά ο μικρός.
Δε παραβλέπω το παράγοντα τύχη που τον έφερε μπροστά σου σε μια τόσο δύσκολη στιγμή Sad
Δυστυχώς δε με παρηγορεί η σκέψη ότι δε μπορούμε να τα σώσουμε όλα Sad Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Πεμ Φεβ 21, 2019 11:37 pm

Στέλλα σας σκεφτόμαστε το ξέρεις, μεγάλος αγώνας, θα τα καταφέρετε.Παίρνει τόση αγάπη από σένα αυτό το πλασματάκι που σύντομα θα πάρει δύναμη, θα δεις.
filaki
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Παρ Φεβ 22, 2019 1:29 am

εχετε κι απο εμας τις ολοθερμες ευχες μας να τα καταφερει το γατουλι και να βγει απο εκει μεσα νικητης!!! οσο για την υπερωα η δικη μου η πρωτοτοκη, η Ψιψα, πριν ερθει σε μενα ειχε ατυχημα αυτοκινητιστικο και της ειχαν κανει χειρουργειο στη γναθο αλλα της εμεινε μια τρυπα η οποια ειναι ορατη αν κοιταξει κανεις μεσα στο στομα της, ναι, θελει προσοχη στις λοιμωξεις και θελει να την προσεχουμε αν αρρωστησει (να παρει αμεσα αγωγη, τιποτε αλλο) και , δοξα τω Θεω , ειναι 14 και συνεχιζουμε, για πολλα πολλα χρονια θελω να πιστευω..... οποτε αυτο να μη το φοβασαι τοσο. ας σταθεροποιηθει η κατασταση και τα αλλα θα τα βρειτε στην πορεια. Ενα μεγααααλο φιλι να του δωσεις απο τα γατοφιλαρακια του στην Αθηνα πουτου στελνουν ολη τη θετικη τους ενεργεια για να δυναμωσει!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LAROGATA Σαβ Φεβ 23, 2019 2:26 pm

πως είναι Στέλλα μου ο μικρούλης ,πες μας τα νεα του? prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Σαβ Φεβ 23, 2019 6:03 pm

LAROGATA έγραψε:πως είναι Στέλλα μου ο μικρούλης ,πες μας τα νεα του? prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi
Με την ιδια επιθυμια να μαθουμε τα νεα του
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Κυρ Φεβ 24, 2019 2:45 pm

belezza έγραψε:
LAROGATA έγραψε:πως είναι Στέλλα μου ο μικρούλης ,πες μας τα νεα του? prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi prosefxi
 Με  την ιδια   επιθυμια να μαθουμε τα νεα του

Το αυτό κι απο εμένα
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 25, 2019 11:02 am

Για αρχή δε θα πάψω νομίζω να σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις σκέψεις, πραγματικά!
Σας έχω κι εγώ στο νου μου, ιδίως αυτές τις μέρες!

Το μικράκι μας λοιπόν, μέχρι και το βράδυ του σαββάτου, να σας πω, ήμουν απελπισμένη.
Προσωπικά με κατέβαλε και μόνο να τον βλέπω έτσι..εξάντληση μεγάλη.
Ήταν ένα πλάσμα καταταλαιπωρημένο, μια σκιά από γατάκι μου θύμιζε, σταθερός μεν, αλλά με καμία διαφορά συγκριτικά με το πως ήταν πριν το 2ο μεγάλο χειρουργείο.
Και χθες το απόγευμα πήγαμε ξανά να τον δούμε και είναι η πρώτη φορά μετά από μέρες που αισιοδοξούμε!
Ζωήρεψε, σηκωνόταν περισσότερο από μόνος του κι έκοβε βόλτες από εμένα στον αδερφό μου με όρθια ουρίτσα!!!
Άρχισε να παίζει και τα αυτάκια στους ήχους, έδειξε ένα μικρό ενδιαφέρον και για το κορδόνι που του κουνήσαμε!
Νιαουρίζει και κατά τα άλλα συνεχίζει να κάνει πατούσια στον αέρα κι όποιος τον βλέπει χαμογελά, ενώ κανείς δεν πείθεται για την μέχρι πρότινος αγριάδα του.
Τα βαρελάκια του έγιναν πιο έντονα και θεληματικά κι ας φορά το κολάρο του και γουργουρίζει δυνατά όταν χαϊδεύουμε κοιλίτσα.

Το σημαντικότερο, τα ράμματα στην υπερώα είναι μέχρι στιγμής καλά. Αυτός είναι και ο μεγαλύτερος φόβος στην παρούσα φάση.
Τρώει ακόμη με σωληνάκι και κουράζεται εύκολα, όμως είναι η πρώτη φορά από τη μέρα που τον βρήκαμε που μας δείχνει τη σπιρτάδα του.
Κάθε μέρα μια μάχη, κάθε μέρα ελπίζουμε σε μια νίκη.

Έχει ακόμη δρόμο η αποκατάστασή του και μάλιστα μακρύ, όμως τουλάχιστον τώρα είμαι βέβαιη ότι παλεύει και είναι χαρούμενος με τις φροντίδες που δέχεται κι όλο αυτό κάνει τις αμφιβολίες του τελευταίου καιρού πέρα.

Θα σας ξαναγράψουμε τα νέα μας προσεχώς.
Παρακαλάμε όλοι να εξελιχθούν καλά τα χειρουργεία του! prosefxi

Κύμα αγάπης για το Φατσάκο λοιπόν! heart
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Δευ Φεβ 25, 2019 11:21 am

Αχ Στέλλα μου πόσο όμορφα, παρήγορα τα νέα σας.Πιστεύω όλοι -ες, συμπάσχουμε, σε απόσταση μακριά αλλά νοερά είμαστε δίπλα σας, ανυπομονούμε να μάθουμε κάθε μέρα νέα σας και ας έχετε τα τρεχάματα σας Smile
Πόσο συγκινητικά αυτά τα πατούσια μέσα σ'όλη την ταλαιπωρία του ο ψυχούλης μου.
Δώσε άλλη μια τεράστια αγκαλιά από όλους εμάς, το κύμα αγάπης είναι κοντά σας,το νιώθετε άλλωστε,σύντομα θα γίνει πάλι ένας γερός, δυνατός γατούλης!!!!!!
heart heart heart heart
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 25, 2019 6:23 pm

Στελλα μου ποσο ευχαριστα τα νεα σας. Μπραβο.Η εξαντληση ειναι απολυτα φυσιολογικη μετα απο τετοια ταλαιπωρια . Πληροφοριακα σου λεω (δεν εχω κι αλλη εμπειρια) οτι ο νιαουρελος σηκωθηκε και δειλα εφτασε στην κουζινα ( 1,5 μετρο απο το σημειο που τον ειχα) στις 25 μερες . Τοτε ουσιαστικα ειπα οτι σωθηκε . Μεχρι τοτε τον ταιζα με το ειδικο κουταλακι . Οι ελπιδες μας γινονται δυναμη πιστεψε το.kissss kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Φεβ 25, 2019 9:32 pm

Μακαρι,η καθε μια μερα να ειναι και μια νικη και ο μικρος να βγει γερος και δυνατος.Ολη η αγαπη και η σκεψη μας κοντα σας prosefxi prosefxi
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Φεβ 26, 2019 10:48 am

Χθες πήγε ο αδερφός μου επισκεπτήριο.

Το μικράκι έκανε την πρώτη απόπειρα να φάει! Smile
Του έδωσαν λίγη από την υγρή τροφή που βάζουν στο σωληνάκι και προσπάθησε να γλύψει.
Δεν τα καταφέρνει ακόμη, αλλά είναι πολύ σημαντική πρόοδος.
Επίσης χθες κλείσαμε 5 ημέρες από το 2ο χειρουργείο.
Μας είχαν πει ότι κρίσιμες είναι οι πρώτες 3 με 5 ημέρες μετά την επέμβαση στην υπερώα όπου είχαμε αυξημένες πιθανότητες εκ νέου αποτυχίας!

Θετικά λοιπόν τα νέα μας! Συνεχίζουμε!

Πέπη πως είναι αυτό το ειδικό κουταλάκι;
Είχα επιστρατεύσει κι εγώ την προίκα μου, όταν προσπαθούσα να τον ταϊσω πριν πάμε στην κλινική, μπιμπερό δύο ειδών, σύριγγες κλασσικές, σύριγγα ειδική με τρεις διαφορετικές "μυτούλες", αλλά το κουταλάκι που λες δε το ξέρω.
Πιστεύω ότι όταν βγει και μέχρι να πάρει τα πάνω του θα τρώει μόνο του, αλλά ας το έχουμε υπόψη.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Φεβ 26, 2019 12:22 pm

Μακαρι καθε μερα να εχεις ολο και καλυτερα νεα prosefxi
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Τρι Φεβ 26, 2019 1:35 pm

Veryhappy Veryhappy Veryhappy
Μπράβο, μπράβο, άντε να περάσουν γρήγορα τα δύσκολα!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Φεβ 26, 2019 11:55 pm

Πόσο μα πόσο χαίρομαι Veryhappy Veryhappy

Σιγά σιγά όλα θα γίνουν θα δείς

Όλα τα κύματα θετικής σκέψης και αγάπης έρχονται απόλους μας

Θέλω να διαβάσω το καλύτερο για το Φατσάκο

Θα γίνει καλά θα δείς



luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck luck


Σπόιλερ:
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τετ Φεβ 27, 2019 12:38 am

Αυτονοητες οι ευχες και τα κυματα θετικης σκεψης.
Το κουταλακι εχει ανοιγμα στοπλαι και ετσι εβαζα την τροφουλα και την πλησιαζα στο ανοιχτο στοματακι (λογω ρινοτραχειτιδας το ειχε βεβαια ανοιχτο ) και εδινα σιγα σιγα χωρις να πιεζω .Με εξυπηρετησε πολυ περισσοτερο απο τη συριγγα.Το ειχα βρει σε ενα πετ σοπ στο Χαλανδρι . Μπορει ομως να το εχουν και σε φαρμακεια για το ταισμα μωρων
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Παρ Μαρ 01, 2019 1:42 am

αντε με το καλο καλη αναρρωση.... και γρηγορα κοντα σας!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μαρ 04, 2019 11:41 am

Μόλις μου κόπηκαν τα πόδια.

Με κάλεσαν από την κλινική.
Το Φατσάκι μου δεν πάει καλά..χθες ήμουν εκεί.
Ζωηρούλης ήταν.
Σηκώνουν τα χέρια πια.
Δεν επουλώνονται τα τραύματα όσο κι αν παλεύει.
Η πρόγνωση έγινε μάυρη..

Να κλαίω μου έρχεται..να κλαίω.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Δευ Μαρ 04, 2019 4:24 pm

Αχ βρε Στελλα μου τι να πω? Δεν ξερω τι νεα υπαρχουν απο εκεινη την ωρα .Μακαρι να υπαρχει κατι αλλο ,κατι καλο
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μαρ 04, 2019 4:48 pm

Οι αιματολογικές του είναι καλές έγιναν σήμερα ξανά.

Μολύνθηκε πάλι το μάτι κι άνοιξε η μαλακή υπερώα.
Η σκληρή έχει κλείσει.
Πήγαινε καλά, αλλά επειδή είχαν ήδη αφήσει περισσότερο από όσο θα έπρεπε το ρινοοισοφαγικό σωλήνα αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τάισμα με σύριγγα την Παρασκευή.
Αποκρίθηκε ο καλός μου.
Σάββατο έκριναν ότι πρέπει να καθαριστεί ξανά το μάτι.
Πρακτικά δεν κλείνουν οι πληγές του..
Ενώ οι αιματολογικές είναι καλές και ο ίδιος με μια θέληση τεράστια.
Αυτό συμβαίνει λένε γιατί είναι χαμηλές οι αλβουμίνες, τις τιμές των οποίων περιμένουν το απόγευμα και βλέπουμε.

Η χειρουργός η βασική είχε πει πως αν αποτύχει πάλι το χειρουργείο θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον 2 μήνες μέχρι να επέμβουμε.
Επικοινώνησα ξανά και ρώτησα αν υπάρχει άλλος τρόπος να τραφεί αυτούς τους 2 μήνες, έστω σπίτι, θα τα καταφέρω, μου είπαν ναι, αλλά το αν αξίζει να παρακάμψουμε το στόμα για 2 μήνες και να προσπαθήσουμε ξανά, θα το κρίνει η γιατρός που τον χειρούργησε.
Με δεύτερο αποτυχημένο χειρουργείο στη μαλακή υπερώα οι πιθανότητες ανάκαμψης μειώνονται δραματικά..

Όλα αυτά σε ένα γατί που συνεχίζει να παλεύει, που οι τιμές του στις αιματολογικές επανήλθαν στα φυσιολογικά και ζωηρεύει κάθε μέρα.
Απόλυτα παράλογο, ακόμη και για τους γιατρούς κι όμως αν συνεχίσουμε τάισμα από στόμα θα πέσει ξανά κι από την άλλη κανείς δεν ξέρει αν το 3ο χειρουργείο, έστω και μετά από δυό μήνες θα πιάσει τόπο ή αν απλά θα παρατείνω την ταλαιπωρία του.

Όσο για το μάτι..έχει να παλέψει τόσες λοιμώξεις.
Κατάφερε την πνευμονία, τη σκληρή υπερώα, το ποδαράκι, ε στο μάτι είχαμε υποτροπή.
Οι γιατροί πρώτη φορά έκαναν λόγο για πολύ δύσκολη πρόβλεψη.
Χθες μου είπαν ότι θα είναι πολύ δύσκολο να ζήσει έξω.
Ήταν το πρώτο σοκ.
Για την ακρίβεια σας έγραφα τα άγχη μου την ώρα που με πήραν.
Ήμουν ωστόσο αισιόδοξη μετά το χθεσινό επισκεπτήριο.
Έπαιξε με το κορδόνι λιγάκι..το διανοείστε;
Αγχωνόμουν για το πως θα καταφέρω να τον ταϊζω με τη συρριγγούλα 4 γεύματα τη μέρα, όσο και για το μετά την επανένταξη, το τηλέφωνο χτύπησε και πληροφορούμαι ότι το σωματάκι του δεν αντιμετωπίζει τα τραύματα πρακτικά, βιοχημικά είναι φυσιολογικός και εν τέλει ένα ζωηρό γατί..
Πραγματικά δεν ξέρω.

Κι ένω μέχρι πριν το τηλεφώνημα αγχωνόμουν για όσα γράφω, τώρα εύχομαι μόνο να τα καταφέρει, να μας δώσουν έστω μια ελπίδα ακόμη και λέω θα το παλέψω και θα τον συνεφέρω και θα του προσφέρω τα καλύτερα!

Να κλαίω απλά όλη την ημέρα μου έρχεται.
Είναι για τρέλα η κατάσταση.
Είναι αλλιώς να μην είναι καλές οι εξετάσεις ή το ζώο νωχελικό..
Οι γιατροί σηκώνουν τα χέρια στην παρούσα φάση.

Εγώ απλά δεν ξέρω.
Θα πάω πιο μετά από εκεί να τον δω και να τα συζητήσουμε ξανά από κοντά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από charlie2alpha Δευ Μαρ 04, 2019 5:07 pm

Αν τα καταφέρει και δεν μπορέσεις να τον κρατήσεις πρέπει να τον σπρώξεις για υιοθεσία. Μετά από όλη αυτή τη δοκιμασία για ποια επανένταξη μιλάμε, δεν είχε κάτι απλό. Κάνε ότι μπορείς κι αν γίνεται πάρε κι άλλες γνώμες γιατρών. Να βγαίνουν οι αναλύσεις καλές αλλά να μην κλείνουν οι πληγές; Στην επιστήμη θέλει ψάξιμο να βρεις την αιτία, όχι "δε καταλαβαίνουμε, δε ξέρουμε".
charlie2alpha
charlie2alpha
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Γερμανία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2018
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Δευ Μαρ 04, 2019 5:54 pm

Τιποτα δεν τελειωσε . Δεν υπαρχει περιπτωση θα τα καταφερετε! prosefxi prosefxi prosefxi love love
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης