gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα αγριμάκια

+6
Lina
LAROGATA
psipsa
ZIZIKOS
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τετ Μαρ 20, 2019 12:29 am

Πραγματικα  ,τοσο δυσαρεστα  ολα αυτα που συμβαινουν στα ψυχακια που ζουν εκει εξω και ποσα να προστατεψεις πια?  αληθινα   δυσκολο.
Ομως    ο φατσας  ειναι η αποζημιωση.  Το πουλακι μου ,τοσο ταλαιπωρημενο  αλλα    και τοσο μαχητης   .  Τα καταφερε   και θα   ερθουν και τα καλυτερα. θα   το δεις. kissss kissss kissss love heart heart heart
Σπόιλερ:
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τετ Μαρ 20, 2019 12:16 pm

Stella M. έγραψε:.

Σε αυτόν τον ίδιο κόσμο, υπάρχει ένας Φατσάκος μια σταλιά, που είχε νεραΪδονονά και του έκανε το πουφ με τη χρυσόσκονη, όταν γεννήθηκε.
Παλεύει ακόμη και ζωηρεύει κάθε μέρα.
Κι έχει τόσο κόσμο να τον σκέφτεται..χιουμοριστική παρένθεση, μέρα με τη μέρα γίνεται ο παλιός γνωστός ταλιμπανάκος.

Ιδού η πρώτη φωτογραφία του, που βρίσκω λιγότερο σκληρή, ώστε να τη δημοσιεύσω, αν και εγώ δε βλέπω σε καμιά εικόνα του κάτι αποκρουστικό παραδόξως, παρά μόνο δύναμη προσωποποιημένη.

Φατσάκος
Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2178

Στην φωτογραφια του φατσα δεν ξερω τι νομιζεις οτι βλεπουμε.
Οχι ασχημια παντως , τωρα θα μου πεις , με τοσα τυφλα που εχεις σιγα μην σου εκανε εντυπωση , σωστο κι αυτο .
Ο φατσουλινος ....
Ενα πειρατη βλεπω εγω ,
βρε μηπως είναι ο τζακ σπαροου ;;;  , μήπως ο μπαρμποσα ;;;  ,  ή  μήπως ο σαλαζαρ ,,, μμμμμ θελει σκεψη το πραγμα ... χαχαχχαχαχαχα , ξεχασα κανενα απο τις ταινιες με τιτλο ''οι πειρατές της καραϊβικής '' ???
Παντως ειναι ενας μεγαλος γοης αυτος , εχει καψει καρδιες και καρδιες



dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Μαρ 20, 2019 10:45 pm

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2178

Όχι μόνο δε βλέπω τίποτα αποκρουστικό αλλά βλέπω ένα γατάκι ταλαιπωρημένο μεν αλλά με μια τεράστια δύναμη και θέληση που φαίνεται στο ένα του ματάκι πια και που δεν αλλάζει τίποτα στο πόσο γλυκός είναι ...

Φάτσας είναι αυτός flower flower flower
και τι Φάτσας love love love
'Ολα θα πάνε καλά απο δω και πέρα...


Ζαχαράκος .. ένας υπέροχος γλύκας love love love love love
Τον καραλάτρεψα heart heart heart heart




Δεν θέλω να σταθώ στα άσχημα, δε μπορώ πραγματικά παρότι είναι μέρος του κύκλου της ζωής.
Τελικά το καθένα με το αστέρι του. Για κάποια πλάσματα εκεί έξω η ζωή είναι πολύ σκληρή. Sad
Μακάρι να μην υπήρχαν αδέσποτα, πεινασμένα, φοβισμένα. Μακάρι και το τελευταίο ζωάκι να μπορούσε ν' αγαπηθεί.
Μόνο αυτό ..
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Κυρ Μαρ 24, 2019 11:58 am

ο αμειλικτος νομος της φυσης οπου επιβιωνουν μονο οι δυνατοι και..οι τυχεροι.... μη ξεχναμε πως εκει εξω και χωρις την ανθρωπινη παρεμβαση, ζωα γεννιουνται και πεθαινουν αλλα πολυ νεα ως βορα των υπολοιπων, ως μερος της τροφικης αλυσιδας, αλλα φτανουν να αναπαραχθουν και να δημιουργησουν τη νεα γενια με την ιδια μοιρα, την υποταγη στον ιδιο κυκλο της ζωης..... Ο ανθρωπος κανει τη διαφορα, ειτε με το καλο ειτε με το κακο.... 
Ο Φατσας σου ειναι ονομα και πραγμα, μια φατσα με ορεξη για ζωη και επιβιωση και βεβαια εχει τη νεραιδονονα του και οπαδους του ολους εμεις στον αγωνα που κανετε!!! εγω θα σταθω επισης σε σενα Στελλιτσα μου με την αγνη ψυχουλα που καθε εμβιο ον που συναντας του δινεις αυτο που μπορεις και εχει αναγκη.. οπως εκανες ακομα και στη μελισσουλα. Αν σαν εσενα ηταν η πλειοψηφια της νεας γενιας ποσο καλυτερος θα γινοταν ο κοσμος μας...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Μαρ 24, 2019 9:45 pm

psipsa έγραψε:ο αμειλικτος νομος της φυσης οπου επιβιωνουν μονο οι δυνατοι και..οι τυχεροι.... μη ξεχναμε πως εκει εξω και χωρις την ανθρωπινη παρεμβαση, ζωα γεννιουνται και πεθαινουν αλλα πολυ νεα ως βορα των υπολοιπων, ως μερος της τροφικης αλυσιδας, αλλα φτανουν να αναπαραχθουν και να δημιουργησουν τη νεα γενια με την ιδια μοιρα, την υποταγη στον ιδιο κυκλο της ζωης..... Ο ανθρωπος κανει τη διαφορα, ειτε με το καλο ειτε με το κακο.... 
Ο Φατσας σου ειναι ονομα και πραγμα, μια φατσα με ορεξη για ζωη και επιβιωση και βεβαια εχει τη νεραιδονονα του και οπαδους του ολους εμεις στον αγωνα που κανετε!!! εγω θα σταθω επισης σε σενα Στελλιτσα μου με την αγνη ψυχουλα που καθε εμβιο ον που συναντας του δινεις αυτο που μπορεις και εχει αναγκη.. οπως εκανες ακομα και στη μελισσουλα. Αν σαν εσενα ηταν η πλειοψηφια της νεας γενιας ποσο καλυτερος θα γινοταν ο κοσμος μας...

Απολυτα συμφωνη
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 26, 2019 1:52 pm

belezza έγραψε:
psipsa έγραψε:ο αμειλικτος νομος της φυσης οπου επιβιωνουν μονο οι δυνατοι και..οι τυχεροι.... μη ξεχναμε πως εκει εξω και χωρις την ανθρωπινη παρεμβαση, ζωα γεννιουνται και πεθαινουν αλλα πολυ νεα ως βορα των υπολοιπων, ως μερος της τροφικης αλυσιδας, αλλα φτανουν να αναπαραχθουν και να δημιουργησουν τη νεα γενια με την ιδια μοιρα, την υποταγη στον ιδιο κυκλο της ζωης..... Ο ανθρωπος κανει τη διαφορα, ειτε με το καλο ειτε με το κακο.... 
Ο Φατσας σου ειναι ονομα και πραγμα, μια φατσα με ορεξη για ζωη και επιβιωση και βεβαια εχει τη νεραιδονονα του και οπαδους του ολους εμεις στον αγωνα που κανετε!!! εγω θα σταθω επισης σε σενα Στελλιτσα μου με την αγνη ψυχουλα που καθε εμβιο ον που συναντας του δινεις αυτο που μπορεις και εχει αναγκη.. οπως εκανες ακομα και στη μελισσουλα. Αν σαν εσενα ηταν η πλειοψηφια της νεας γενιας ποσο καλυτερος θα γινοταν ο κοσμος μας...

Απολυτα συμφωνη

++++++

grinning4 grinning4 grinning4
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τρι Μαρ 26, 2019 6:23 pm

Gatoplikti έγραψε:
belezza έγραψε:
psipsa έγραψε:ο αμειλικτος νομος της φυσης οπου επιβιωνουν μονο οι δυνατοι και..οι τυχεροι.... μη ξεχναμε πως εκει εξω και χωρις την ανθρωπινη παρεμβαση, ζωα γεννιουνται και πεθαινουν αλλα πολυ νεα ως βορα των υπολοιπων, ως μερος της τροφικης αλυσιδας, αλλα φτανουν να αναπαραχθουν και να δημιουργησουν τη νεα γενια με την ιδια μοιρα, την υποταγη στον ιδιο κυκλο της ζωης..... Ο ανθρωπος κανει τη διαφορα, ειτε με το καλο ειτε με το κακο.... 
Ο Φατσας σου ειναι ονομα και πραγμα, μια φατσα με ορεξη για ζωη και επιβιωση και βεβαια εχει τη νεραιδονονα του και οπαδους του ολους εμεις στον αγωνα που κανετε!!! εγω θα σταθω επισης σε σενα Στελλιτσα μου με την αγνη ψυχουλα που καθε εμβιο ον που συναντας του δινεις αυτο που μπορεις και εχει αναγκη.. οπως εκανες ακομα και στη μελισσουλα. Αν σαν εσενα ηταν η πλειοψηφια της νεας γενιας ποσο καλυτερος θα γινοταν ο κοσμος μας...

Απολυτα συμφωνη

++++++

grinning4 grinning4 grinning4

Θα συμφωνησω κι εγώ με τα κορίτσια με μια μικρη αλλαγή μόνο
Αν ήταν όλοι η τουλαχιστον περισσότεροι   άνθρωποι σαν κι εσένα ο κόσμος μας θα ήταν πολύ καλύτερος
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Μαρ 28, 2019 12:31 pm

Διαβάζω τα λόγια σας, τα ξαναδιαβάζω, το σκέφτομαι, το ξανασκέφτομαι..ε..δε βρίσκω τι να γράψω πραγματικά πέραν του ότι όσα γράφετε με τιμούν, αλλά με πιάνουν τα ντροπιάρικα και θα σας πω απλά...
Ωωωωωωω Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

Όλα τα έμβια επιδεικνύουν πολλές φορές αμοιβαιότητα. Οι φίλες μας οι γάτες μας το έχουν δείξει τόσες φορές. Εγώ απλά προσπαθώ να παραδειγματίζομαι από αυτές.
Απλά καμιά φορά ο άνθρωπος κάπου χάνεται ή κάπου σκληραίνει, γιατί δεν ξέρω.

Όμως για άλλη μια φορά... Embarassed  Embarassed  Embarassed  Embarassed

kissss  grouphug

Το Φατσάκι να σας πω, ότι πάει καλά.
Φέρεται σε όλα του πια σαν γατάκι, όμως μου μαραζώνει πια με τις ώρες που περνά στο κλουβάκι.
Τι να κάνουμε θα το περάσουμε κι αυτό.
Τον αφήνω ελέυθερο τις ώρες που είμαι σπίτι, ως αργά το βράδυ και παίζουμε αρκετά, ώστε να παίρνει τα πάνω του.
Ακόμη φοβάται το έξω..
Τον έβγαλα και βράδυ που είναι πιο ήσυχα..μια ματιά έριξε μόνη και πήγε τρέχοντας μέσα πάλι. No

Χθες μόνο με γάνιασε, γιατί δεν έτρωγε και στην κατάστασή του δεν μπορώ να επιδείξω χαλαρότητα του τύπου θα φάει όταν πεινάσει.
Με τα πολλά και αφού δοκιμάσαμε ποικιλία από κονσέρβες Madd καταλήξαμε να φάει το πατεδάκι, το οποίο του έπλαθα σε μικρά μπαλάκια και του τα πετούσα. Έπαιζε λίγο και το έτρωγε μετά. Μετά από 1 ώρα κι ένα πάτωμα χάλια, έφαγε ικανοποιητική ποσότητα το ζοντόβολο!

Κατά τα άλλα είναι πολύ γατοκεντρικός. Έχει γνωρίσει τα υπόλοιπα γατομέλη της οικογένειας, τα οποία είναι εξαιρετικά θετικά διακείμενα απένταντί του, μάλιστα τον ψάχνουν αρκετά  confused
Μη αναμενόμενο. Με το Φανούλη έχουν γίνει φιλαράκια καλά, αν και ο μικρός έχει το πάνω χέρι. Του κάνει κουτουλίτσες, αλλά τον διώχνει όταν υπάρχει πιατάκι με φαγητό μπροστά κι ας μη θέλει να φάει.
Ο ξανθός μου γιγαντάκος τα δέχεται όλα. Βέβαια εκεί επεμβαίνω εγώ για να δίνω στο χαλβαδάκο μας τη θέση του, μη νιώσει εκτοπισμένος.
Στα κορίτσια πάλι κάνει ωραιάδες ο άτιμος. Κορδώνεται και σηκώνει ουρά μόλις τις δει.
Μέσα σε όλα είναι και στην ηλικία που άρχισε να δείχνει ένα ενδιαφέρον για τις θηλυκές απ'ότι φαίνεται!  dizzy  

Φατσάκος σε φάση κοινωνικοποίησης.
Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img-0510

Εντωμεταξύ τα αγριμάκια συνεχίζουν.
Με τσαχπινιές, με καυγάδες, δενόμαστε, κυνηγιόμαστε και πάει λέγοντας.

Θα ακολουθήσει special φωτογραφικό αφιέρωμα, γιατί τα νέα της εδώ οικογένειας μονοπώλησε τελευταία ο Φατσάρας.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Πεμ Μαρ 28, 2019 1:51 pm

Το λατρευω το Φατσακι , ειλικρινα
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Παρ Μαρ 29, 2019 12:21 am

Μα τι ομορφο γατακι ειναι αυτο? kissss kissss kissss kissss love love heart heart
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Τρι Απρ 02, 2019 2:06 am

οταν λες εξω εννοεις εκτος κλουβιου; η εκτος δωματιου; φανταζομαι με οσα εχει περασει και ακομα δεν εχει ξεπερασει θα ειναι επικινδυνο να βρεθει μονο του μαζι με την υπολοιπη κομπανια που ισως να μη συνειδητοποιει την ευθραυστη και ευαλωτη του φυση.. εγω παντως το μικρο ταλιμπαν μου περασε πολυς καιρος μηνες ολοκληροι μεχρι να καταφερω να τον εμπιστευτω μονο του μαζι με τις αλλες... τωρα βεβαια που τους πηρε το πανω χερι θα πρεπει να αρχισω να φοβαμαι για εκεινες πιο πολυ....  Laughing
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 02, 2019 12:39 pm

Shocked


Αχ.. τίποτα δε στερήθηκε απ την ομορφάδα του το άτιμο.. heart  heart  heart  heart
Κουκλί σκέτο είναι. Πόσο χαίρομαι που πάει καλά, που αναρρώνει σιγά σιγά, που κοινωνικοποιείται. Veryhappy  Veryhappy
Μονοπώλησε το πόστ γιατί ήταν ασθενής και ως γνωστόν προηγείται στη φάση αυτή


Θα συμφωνήσω με τη psipsoula, μήπως να τον έχεις κάπως πιο περιορισμένο μέχρι νάρθει λίγο περισσότερο στα συγκαλά του ? και να τον εμπιστευτείς ?

Τάχω διαβάσει όλα τα νέα σας εννοείται αλλά αυτή τη περίοδο, χρόνος μηδέν.



Βρε Στελλίτσα πραγματικά γράψτο αυτό το βιβλίο Veryhappy
Θα κάνει πάταγο και τα έσοδά του θα πάνε σ' όλα αυτά πούχουν ανάγκη ..
Τώρα θα μου πείς που να πρωτοβρείς χρόνο κι εσύ tafos


….. θα σου κάνω τη προώθηση εγω στην Αθήνα happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 02, 2019 3:45 pm

Ακόμη κι ακόμη με επίβλεψη τον έχουμε με τα υπόλοιπα μέλη, αλλά ήταν πλέον αναγκαιότητα η κοινωνικοποίηση, αφού είναι ιδιαίτερα κοινωνικός κι ο ίδιος κι αποζητά την επαφή με άλλες γάτες.
Σταμάτησε να τρώει κι όταν πια δεν έπιαναν τα μασάλια, του βάλαμε να φάει παρέα με τα υπόλοιπα κι έφαγε με πολύ μεγάλη όρεξη.

Γενικά τον έβγαζα τις πρώτες μέρες στο μπαλκόνι, στον ήλιο και για να πάρει τον αέρα του, αλλά κυρίως επειδή όποτε λιαζόταν βελτιωνόταν πάρα πολύ η ρινίτιδά του.
Πάντα καθόμασταν αγκαλιά στη μεγάλη μαξιλάρα των κοριτσιών, όμως δε θέλει πια να βγαίνει.
Κατά τα άλλα μέχρι και την Παρασκευή, τον είχαμε κάποιες ώρες με τα κορίτσια και τα μωρά σε φάση γνωριμίας, η οποία πάει από την πρώτη στιγμή εξαιρετικά καλά.
Είμαι παρούσα καλού κακού, αλλά στα κορίτσια έχω απόλυτη εμπιστοσύνη σε τέτοια θέματα, αφού οι διαθέσεις τους διαβάζονται άριστα από τη γλώσσα του σώματός τους, επομένως αν είμαι δίπλα κι αν κάτι στραβώσει προλαβαίνεται. Μια φορά δεν τον πρόλαβα μόνο κι έφαγε μια πλήρως αιτολογημένη πατουσιά από την Γκρίνια. Στη θελκτική κοιλίτσα πήγε κι αυτός!
Πάντως με εξέπληξαν για άλλη μια φορά ευχάριστα, γιατί εξαρχής ήταν πολύ θετικές με το Φάτσα, καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο αιλουρίδιο φιλοξενήσαμε κατά καιρούς.
Η Φουσκίτσα μάλιστα τον συμπαθεί πολύ. Πρώτη φορά τη βλέπω να συμπαθεί πραγματικά γατάκι.
Εντάξει τα μωρά μας είναι ότι πιο αγαπουλίστικο κυκλοφορεί σε γατί εκεί έξω, οπότε δε μένω καν σε αυτά και τις δικές τους αντιδράσεις.

Την Παρασκευή πήγαμε ξανά στην κλινική για έλεγχο και προς μεγάλη ευχαρίστηση μας ανακοίνωσαν, για άλλη μια φορά έκπληκτοι, πως τον αντιμετωπίζουμε πια σαν φυσιολογικό γατάκι! Shocked
Η υπερώα έχει κλείσει κι άλλο ... ξανά Shocked
Το μάτι το βλέπαμε ότι πάει καλά, αλλά δεν ήμαστε σίγουροι.
Κλείνει και αυτό με πολύ καλό τρόπο.
Η γνάθος σταθερή πια.
Κουνιούνται τα υπόλοιπα δοντάκια, τα οποία αλλάζει σαν κανονικό μπεμπάκι!
Επομένως τρώει πλέον ότι θέλει, έχει ελεύθερη πρόσβαση στο νερό, ειδικά εφόσον έχει βρει τρόπο να πίνει και να πνίγεται όσο λιγότερο γίνεται και τον αφήνουμε να κάνει ότι θέλει και να συναναστραφεί με τα υπόλοιπα γατομέλη της οικογένειας ελεύθερα, όπως θα έβρισκαν υπό άλλες συνθήκες τις ισορροπίες τους.
Δεν είναι πλέον εύθραυστος, σχολίασε χαρακτηριστικά ο γιατρός!
Κι αν έρθει η πατουσιά η αναμενόμενη;
Γέλασε και μας επανέλαβε πως δεν πειράζει!

Περιμένουμε να αλλάξει τα δοντάκια, να μην είναι πλέον ερεθισμένη η περιοχή του στόματος και να προχωρήσουμε στο χειρουργείο της αποκατάστασης.
Του σταμάτησαν μέχρι και την αντιβίωση κι είπαμε ότι θα αρχίσει ξανά, μόνο αν επιδεινωθεί η ρινίτιδά του.
Θηρίο για άλλη μια φορά ο μικρός, έχω αρχίσει να πιστεύω πως θα μου τον ζητήσουν, για να τον μελετήσουν Laughing

Από το σημείο στο οποίο δεν έκλεινε κανένα τραύμα του, έχουμε φτάσει στο σημείο η αυτοϊασή του να ξεπερνά κάθε προσδοκία!

Free pass λοιπόν ο μικρός στο σπίτι, πάλι τρώει λιγότερο, όμως αυτή τη φορά είναι επειδή έχει συνέχεια το νου του να τρέξει και να παίξει!

Περιττό να πω, ότι είναι ατρόμητος. Θόρυβοι, όπως το πιστολάκι ας πούμε, που υπήρξε φόβος και τρόμος για κάθε σπιτογατούδι μας για καιρό, ο Φάτσας το κοιτά ατάραχος.΄Ένα αδύναμο σημείο έχει μόνο..δε τον πειράζουν οι ήχοι των αυτοκινήτων γενικά. Με αυτοκίνητα μεγάλωσε..ένα πλαστικό αυτοκινητάκι ξεσκάλιξε κι έγινε το αγαπημένο του παιχνίδι  Laughing , τρέμει ακόμη όμως, κρύβεται και λαχανιάζει αν ακούσει απότομο φρενάρισμα-σταμάτημα αυτοκινήτου το πουλάκι μου.. Θυμάται, ξέρει.

Στο σπίτι επίσης, φοβόταν λιγάκι τις πρώτες μέρες όταν κινούμασταν πιο γρήγορα στο χώρο. Κρυβόταν, γιατί είχε μπαφιάσει με τα σιρόπια και τα χάπια, που του έδινα σε κάθε συναναστροφή μας σχεδόν.
Δεν τον κανάκεψα, όπως άλλα γατίδια μικρά. Τον άφησα να αποφασίσει.
Γνωρίζει μόνος του σιγά σιγά το σπίτι.
Αρχικά έκανε προκαθορισμένη διαδρομή ανάμεσα σε δύο δωμάτια, αλλά με γοργούς ρυθμούς εξερευνά το χώρο και παίζουν πλέον όλα μαζί! heart

Χθες του άφησ ανοιχτά από το δωμάτιο, να έχει πρόσβαση στο υπόλοιπο σπίτι κι ετοιμάζομαι για τη δουλειά.
Δε τον βρήκα στο δωμάτιο, αλλά στο σαλόνι να σκαλίζει! Smile
Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2186

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2187

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img-0511

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2188

Ο Φατσάρας πήρε λοιπόν το χώρο του και το χρόνο του, τον άφησα στην ησυχία του καθώς σταμάτησε την αντιβίωση και του έδωσα την επιλογή.
Την επιλογή της αγκαλιάς και του κρεβατιού, την επιλογή για χάδια ή για αποστάσεις.
Του πήρε μόλις δύο μέρες και παρατηρώντας τα μεγαλύτερα γατίδια, τη συντροφιά των οποίων τόσο πολύ αποζητά κι αποφάσισε.
Του αρέσει να κοιμάται στα πόδια μας, είναι ασφαλές το κρεβάτι.
Γουργουρίζει σε κάθε πρωινή καλημέρα που τους λέω και τεντώνονται τελετουργικά όλα τους.

Τέλος μεγάλη ανακούφιση αποτελεί η στάση των κοριτσιών. Δεν έχω πιάσει ένα αυτί, στάση, βλέμμα, κάτι που να υποδεικνύει δυσαρέσκεια ή στρες.
Όντως μάγιστρος ο Φάτσας!
Έπαιξε σίγουρα το ρόλο του το ότι τον εγκλιμάτισα πολύ "γλυκά".
Όταν τον πήρα από την κλινική, μου "έδωσα" άδεια κάποιες μέρες, ακολούθησε τριήμερο κι έμεινα σπίτι, να κάνω τα κατά δύναμιν δικά μου ανθρωπέζικα μαγικά να τους τα λέω γατέζικα από την άλλη..υπάρχει ανάγκη εδώ κοπελάρες μου, όμως είναι όλα καλά κι υπό έλεγχο  Laughing
Ντάξει συνεννοηθήκαμε!
Ήταν και αυτό προτεραιότητα, αφού ήξερα εξαρχής ότι ο δρόμος θα είναι μακρύς κι ο καιρός πολύς.

Από την άλλη χθες άργησα το πρωί, γιατί χαζοχαιρόμουν που τα έβλεπα να παίζουν και δέχτηκα αυτή την υπέροχη φωτογραφία!

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img-ab10

συνοδευόμενη από την εξής χαριτωμένη συνομιλία:

-Πείνασε και με ρωτάει που είσαι;
-Έρχομαι πες του δεν αργώ.
- Μόλις είπα "Έρχεται η Στέλλα", με έμφαση στο όνομα κι άρχισε να γουργουρίζει!!! heart  heart  heart  heart

Και η Ζιζελίτσα αντέδρασε στο άκουσμα του ονόματος η κοριτσάρα μου!
Αχ, αχ, αχ, λατρεμένα ζουζουνίδια, λατρεμένα!

Λες να το γράψω τελικά το βιβλίο Χαρά μου;
Τον βρίσκω μωρέ το χρόνο, λειτουργώ 18-20 ώρες ημερησίως, πλην Κυριακών που εξαφανίζομαι στο κρεβάτι μου  Laughing , έχω έχω ιστορίες στο χαρτί, βραδινές όλες, μπόλικες!
Δε μου λέτε όμως, θα είναι παιδικό ή ενηλίκων, γιατί έχουμε και σόκιν ιστορίες  happy2  happy2  happy2

Να ελαφρύνω το κλίμα κι άλλο σε νότες ανοιξιάτικες....

Το διήμερο που ο Φάτσας ήταν αγνοούμενος, η Δόνα μου μπήκε σε οίστρο express.
Με τον ίδιο express τρόπο τσουπώθηκε και στειρώθηκε εντός 24ώρου, αλλά στις ώρες που μεσολάβησαν έδωσαν την ευκαιρία για mini ντοκιμαντέρ τα γατούδια πάλι.

Το background story

Δόνα & Λάκης, (άλλος) ένας γατοέρωτας μεγάλος

Η Δόνα τον αγαπάει το Λάκη. Μαζί του καθόταν από μικρή.
Κι ο Λάκης της έχει αδυναμία, την εμπιστέυεται.
Μαζί μόνο λίαζονται στη σκεπή, δε τη μοιράζονται με άλλη γάτα.
Ο Λάκης είναι κούκλαρος, με ματάρες πράσινες πανέμορφες.
Είναι και φλωράκος στο γατόκοσμο όμως.
Δεν έμαθε να ζευγαρώνει..εχεμ αποτελεσματικά!
Αν με ρωτάτε, το αγόρι είναι άξιο παρασήμου και μόνο που κατάφερε να ενηλικιωθεί και να τα καταφέρει σε ένα τέτοιο περιβάλλον.
Όμως τα έτερα επίσης παρασημοφορημένα αρσενικά της περιοχής, δε το βλέπουν έτσι.
Ούτε το σύνολο των κοριτσιών νοιάζεται πολύ για αυτό.
Δε φτάνει αυτό για να έχει καλό γατο-status κι έτσι ο ήπιων τόνων Λάκης, όχι μόνο  τρώει τελευταίος, μα φοβάται αρκετά, ε και μεταξύ αγοριών, ας πούμε ότι είναι λίιιιιγο χαμηλά στην ιεραρχία..αυτό ευφημισμός tafos
Κι όμως η Δόνα του έχει αδυναμία.
Αυτόν προτίμησε από την αρχή του,ξαφνικού στα μάτια μου, οίστρου της. Αγαπούλες, τσαχπινιές μιουρ στο Λάκη.
Χαρούμενος ο Λάκης πολύ!
Ήρθε η ώρα να γίνουν ζευγάρι κανονικό  Laughing
Τι σαν τριγυρνούσαν οι βαρβατόγατοι που εμφανίστηκαν από το πουθενά.
Χιιι σε αυτούς η Δόνα, μιουρ στο Λάκη, "Εσένα θέλω!"
Καμάρι ο Λάκης μεγάλο! Η Δόνα του το κορίτσι του, τον έβλεπε αλλιώτικα από τα άλλα τα κορίτσια.

Και κάπως έτσι το απογευματάκι της γατογεμάτης εκείνης ημέρας καταλήξαμε σε αυτό...
Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2189
Παρακαλώ, δώστε προσοχή στο βλέμμα της Δόνας..
Εγώ γελάω ακόμη..
Ο Λάκης την πιάνει απαλά, η Δόνα δε δυσανασχετεί καθόλου, όμως ο Λάκης..αχ δεν έμαθε να ζευγαρώνει όντως το αγορίνι! happy2

Μάταια μάζευε το γατοποπουδάκι προς το πάνω η Δόνα, η οποία ενστικτωδώς ήξερε αυτό που ο Λάκης αγνοούσε.
"Δε γίνονται έτσι τα γατάκια βρε καλέ μου, αλλά τέλοσπάντων!"

Την επόμενη το πρωί κατέφθασα με το κλουβάκι κι η Δόνα πήγε στο γιατρό για στείρωση.
Τέλος καλό όλα καλά.
Παραμένουν ζευγάρι. Ακόμη τον αγαπά, κι εκείνος ακόμη ενθουσιάζεται μαζί της που και που, κι η Δόνα καμιά φορά τον αφήνει, εξάλλου πάντα με αβρότητα της φέρεται κι ακόμη έχουν τη σκεπή δική τους, τον ήλιο, τα δύο τους.
Η τσαχπινούλα Δόνα είναι η χαρά του Λάκη. Είναι αυτή που του δίνει τρυφερότητα αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά, πως ακόμη και στον τετράποδο κόσμο όσον αφορά τη συντροφικότητα, τα κριτήρια δεν είναι πάντα αυτά της σωματικής δύναμης ή της ευρωστίας.

Τη συντοφικότητα..γιατί όταν έρχεται η ώρα του ζευγαρώματος.. tafos  tafos
το ίδιο απόγευμα εμφανίστηκε ο Νώντας την ώρα που έκλεινα.
Η Δόνα τους γείωσε όλους και μετά από ένα ψέκασμα υπερπαραγωγή του ξανθού βαρβατόγατου και την είδα να τον ακουλουθεί μαγεμένη, απορρίπτοντας οποιοδήποτε άλλο αρσενικό είχε καταφθάσει στα μέρη μας για χάρη της happy2  happy2  happy2  happy2

Οπότε μήπως να το κάνω ενηλίκων το βιβλίο;! Embarassed
Προφανώς μπορεί να γίνει πιο πικάντικη΄η ιστορία μας, αλλά παραμένει τρυφερή από επιλογή! blinking

Έχω και βίντεο ντοκουμέντο, πριν αγριέψουν τα πράγματα, οπότε και πέταξα το κινητό να επέμβω, κι ας ξέρω πως κανονικά δεν πρέπει... Embarassed  Embarassed  Embarassed
Αχ, κάποιος από το National Geographic εκεί έξω, ας μου δώσει μια καλή κάμερα, να το κάνω επάγγελμα και υπόσχομαι να επεμβαίνω όσο λιγότερο μπορώ! Smile
Α όλα κι όλα, τις στειρώσεις θα τις συνεχίσω αδιαπραγμάτευτα όμως, όσο μπορώ!

Τα νέα των αγριμιών προς το παρόν έλαβαν τέλος! prosoxi
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τρι Απρ 02, 2019 4:01 pm

πολλά θα ηθελα να σου γραψω αλλα διαβαζα για τον φατσα , συγκινηθηκα και ....ΔΕΝ
Δεν ξερω τι εχει αυτος ο γατος , αλλα πραγματικα τον εχω πονεσει πολύ , τον εχω αγαπησει , οπως και τον Σιμόν.

Οσο για την Δονα και τον Λακη ... τα τερτιπια τους με εκαναν να γελασω .
Να εισια καλα κοριτσακι μου να τα προσεχεις και να τα αγαπας και κατ επεκταση να τα φροντιζεις οσο μπορεις .
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Απρ 02, 2019 11:58 pm

Πάντως με εξέπληξαν για άλλη μια φορά ευχάριστα, γιατί εξαρχής ήταν πολύ θετικές με το Φάτσα, καμία σχέση με οποιοδήποτε άλλο αιλουρίδιο φιλοξενήσαμε κατά καιρούς.
Η Φουσκίτσα μάλιστα τον συμπαθεί πολύ. Πρώτη φορά τη βλέπω να συμπαθεί πραγματικά γατάκι.
Εντάξει τα μωρά μας είναι ότι πιο αγαπουλίστικο κυκλοφορεί σε γατί εκεί έξω, οπότε δε μένω καν σε αυτά και τις δικές τους αντιδράσεις.

Την Παρασκευή πήγαμε ξανά στην κλινική για έλεγχο και προς μεγάλη ευχαρίστηση μας ανακοίνωσαν, για άλλη μια φορά έκπληκτοι, πως τον αντιμετωπίζουμε πια σαν φυσιολογικό γατάκι! Shocked
Η υπερώα έχει κλείσει κι άλλο ... ξανά Shocked
Το μάτι το βλέπαμε ότι πάει καλά, αλλά δεν ήμαστε σίγουροι.
Κλείνει και αυτό με πολύ καλό τρόπο.
Η γνάθος σταθερή πια.
Κουνιούνται τα υπόλοιπα δοντάκια, τα οποία αλλάζει σαν κανονικό μπεμπάκι!
Επομένως τρώει πλέον ότι θέλει, έχει ελεύθερη πρόσβαση στο νερό, ειδικά εφόσον έχει βρει τρόπο να πίνει και να πνίγεται όσο λιγότερο γίνεται και τον αφήνουμε να κάνει ότι θέλει και να συναναστραφεί με τα υπόλοιπα γατομέλη της οικογένειας ελεύθερα, όπως θα έβρισκαν υπό άλλες συνθήκες τις ισορροπίες τους.
Δεν είναι πλέον εύθραυστος, σχολίασε χαρακτηριστικά ο γιατρός!
Κι αν έρθει η πατουσιά η αναμενόμενη;
Γέλασε και μας επανέλαβε πως δεν πειράζει!

Περιμένουμε να αλλάξει τα δοντάκια, να μην είναι πλέον ερεθισμένη η περιοχή του στόματος και να προχωρήσουμε στο χειρουργείο της αποκατάστασης.
Του σταμάτησαν μέχρι και την αντιβίωση κι είπαμε ότι θα αρχίσει ξανά, μόνο αν επιδεινωθεί η ρινίτιδά του.
Θηρίο για άλλη μια φορά ο μικρός, έχω αρχίσει να πιστεύω πως θα μου τον ζητήσουν, για να τον μελετήσουν Laughing

Από το σημείο στο οποίο δεν έκλεινε κανένα τραύμα του, έχουμε φτάσει στο σημείο η αυτοϊασή του να ξεπερνά κάθε προσδοκία!

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2188
Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy  Veryhappy
heart  heart  heart  heart  heart  heart  heart  heart

Φατσάκι μου γλυκό  mati  mati

Πως ξεδιπλωνονται μωρέ με την αγάπη και τη φροντίδα.
Τόχω γράψει πολλές φορές και μπορεί να γίνομαι γραφική αλλά εκτός του ότι δέχτηκε την καλύτερη ιατρική περιποίηση που θα μπορούσε, πήρε και τόση αγάπη στο διάστημα αυτό.
Ίσως στη γρήγορη ανάρρωσή του νάχει παίξει ρόλο και κάποιο δυνατό dnaικό γατογονίδιο αλλά και όλα τα παραπάνω βοήθησαν στο να φτάσετε στο σημερινό σημείο  Veryhappy  heart  heart  heart  heart
Φάτσα σε λατρεύουμε
'Ασε που τον συμπαθεί και η Φουσκίτσα. Κάτι λέει αυτό  tafos

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img-ab10
heart  heart  heart  heart  heart  heart
Έλιωσα και μ' αυτό το μουτράκι. flower  flower  flower




Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Img_2189

και....
γέλασα τόσο μ' αυτή τη φωτο  happy2  happy2  happy2  happy2
Δε ξέρει μωρέ το μωρουλίνι, μικρό είν ακόμα θα μάθει ...

Στέλλα μου να το γράψεις το βιβλίο εννοείται Για ενηλίκους και στη πορεία το βελτιώνεις και για μικρότερα.
Θέλουμε πολλοί να μαθαίνουμε τις ιστορίες τους, τα καμώματά τους, τους έρωτές τους .... όλα τους
Τα διάβασα όλα μονορούφι και δε χορταίνω. Θέλω κι άλλο, κι άλλο κι άλλο


τόχεις, συνέχισέ το  oksmily3  oksmily3  oksmily3

το πολύ πολύ να σε χάσει η επιστήμη και να σε κερδίσει η λογοτεχνία  oksmily3
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τετ Απρ 03, 2019 1:05 am

Θα ξεκινησω με τον Φατσα  που τοσο μας  αγγιξε με  τη μοναδικα  αφηγημενη ιστορια του.Τα καταφερε Στελλα μου και επαιξε ρολο η  σταση σου.Οχι μονο η σωστη περιθαλψη που του παρειχες αλλα   η αγαπη που ενιωθε οτι του εδωσες.
Κανει θαυματα η αγαπη    και η πεποιθηση οτι ολα θα πανε οπως πρεπει.
Υπεροχο Φατσομωρο τα καταφερες
Θα παω στη Δονα και το Λακη της   .Υπεροχο love story ,καταπληκτικα αστεια η φωτογραφια τους
Αν αποφασισεις να γραψεις το γατοβιβλιο σου θα σε βοηθησω στην επιμελεια
Παντα το ξερω  πισω απο καθε θετικο επιστημονα κρυβεται ενας λογοτεχνης και πισω απο καθε θεωρητικο ενας  πρακτικος  ερευνητης flower flower kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Απρ 09, 2019 3:27 pm

Η ζωή των αγριμιών σε mini βίντεο!

Κεφάλαιο Φάτσας

Γατοπαίζοντας..
Γατούδια παίζουν, ζούνε το παρόν
Βεβαίως ο Φάτσας, γνωστό μαγκάκι, μονοπωλεί την πίστα του παιχνιδιού όταν το αποφασίσει!


και τώρα πια

Βάρεθηκε κι είπε να παίξει με την ουρά του.
Καμιά φορά μελαγχολώ. Θα ήθελα να τον βλέπω ακόμη άγριο, ανεξάρτητο και θρασύ, όμως και πάλι μου φτάνει που τον βλέπω να παίζει ξανά!

Δόνα
Φιλάκια κι αγάπες! Θυμάστε που δεν πλησίαζε καν;


Λάκης
ο μελαγχολικός μου γατουλάκος. Πάντα φοβισμένος, άρχισε επιτέλους μετά από κάποια χρόνια να νιώθει λίγη σιγουριά και να απολαμβάνει όση στοργή επιτρέπει η επιφυλακτική φύση του

Κι επιπλέον κούκλαρος,ε; Δε τον ερωτεύτηκε τυχαία η Δόνα!

Και νούμερο... Ριχάρδος!
Ρεσιτάλ στο κουζινάκι


και παρέα με το έτερο μαυρόασπρο φιλαράκι, με το Ζαχαράκο μου!
Υποχρεωτικό καθάρισμα!


Όταν τα μικρούλια δεν τα καταφέρνουν είναι τόοοοοοσο χαριτωμένα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Τρι Απρ 09, 2019 8:13 pm

Υπέροχα όλα τους δείχνουν τόσο χαρούμενα!Μην μελαγχολείς Στέλλα για το Φάτσα,πόσο τυχερός στάθηκε που ήρθε κοντά σου, που ζήτησε βοήθεια.Μαζί τα καταφέρατε και είναι τόσο σημαντικό.
Τι γέλιο ο Λάκης.Πεθαίνω να βλέπω γατούδια φοβισμένα μεν αλλά να ζητάνε με τον δικό τους ιδιαίτερο τρόπο τα χάδια!
Δόνα, Ριχάρδος
heart heart heart heart heart
Αχ ασπρόμαυρες φάτσες παντού Smile
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τρι Απρ 09, 2019 9:53 pm

Εννοειται υπεροχα ολα αλλα γελασα βρε Στελλα μου τοσο με τον φατσα.Απο τη μια περασε τοσα αλλα το παιχνιδι παιχνιδι .Μου θυμισε το μπακαρί που μολις δει χερια ψευτοορμαει να δαγκωσει (λεμε τωρα).
Δεν ηξερα ομως οτι πριν το ατυχημα ηταν μεγας ποδοσφαιριστης.Να στειλω πακετο το νιαουρί που ριχνει δυο στη σεντρα και νομιζει οτι διαπρεπει στα γηπεδα? :Shocked
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Απρ 11, 2019 2:37 pm

Αχ, ο Λάκης μου, τέτοιος διστακτικούλης είναι!
Και φοβάται να μπει και μέσα και ποτέ δεν προλαβαίνω να τον ταϊσω ιδιαιτέρως να πάρει τα πάνω του, αλλά δεν πειράζει έχει τη Δόνα του, να του κάνει γλύκες.
Κι ο Βόλης ο μικρούλης ο μαυράκος τέτοιο μαζεμένο είναι, αλλά αυτός την πέρασε την κούρα του μικρός που αρρώστησε κι έτσι μπορώ να τον ξεχωρίζω καμιά φορά και να του δίνω να φάει χώρια στο κουζινάκι.

Όσο για το Φάτσα, αυτό το παιχνίδι με παρηγορούσε κι εμένα σε όλη την πορεία.
Δεν πρόκειται να ξεχάσω τα επισκεπτήρια στην κλινική, με ορούς, κώνο, δεμένο πόδι, χειρουργημένο μάτι συν όλα τα άλλα κι ενώ δεν μπορούσε να σηκωθεί, προσπαθούσε να ψευτοπαίξει με τα κορδόνια της μπλούζας ας πούμε.
Το κορμάκι δεν ακολουθούσε, αλλά η ψυχούλα ήθελε και τα κατάφερε!
Και ναι είναι μπαλαδόρος μεγάλος, αλλά κι ο Φανούλης με την Έρη σε αυτό τον συναγωνίζονται επάξια Laughing Φέρε και το Νιαουράκο να παίξουνε! happy2

Πάντως δε θα βαρεθώ να το λέω, μη το βλέπετε τέτοιο γλυκάκι τώρα, στριφνό κι ανάποδο ήταν το σκασμένο κάποτε.
Όλα τα γατάκια έχουν παίξει μαζί μου, αυτός τότε δεν καταδεχόταν καν, ξινούλη μου τον φώναζα.
Ιδού, δείτε θράσος στο βλέμμα!
Παρόλα αυτά κούκλαρος εξαρχής το αλητάκι μου!Αχ!



Στο 1.47 προφανώς παρεξηγήθηκε που τον λέω ξινό! Laughing
Εκείνο το αργό απόγευμα είχαμε παίξει τόσο πολύ με όλα τους.
Ακόμη κι ακόμη κάποια από τα μικρά εξαφανίζονται μόλις με δουν, αλλά δεν πειράζει.
Τα πιο φοβιτσιάρικα είναι σχεδόν πάντα πιο προστατευμένα, εμένα μου κάνει!

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από charlie2alpha Πεμ Απρ 11, 2019 3:33 pm

Περίεργο, το video βγάζει σφάλμα "Video unavailable".
charlie2alpha
charlie2alpha
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Γερμανία
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/07/2018
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Απρ 11, 2019 3:37 pm

Χμμμ, δεν έχω ιδέα, όταν ανοίγω εγώ τη σελίδα παίζει κανονικά από youtube
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Πεμ Απρ 11, 2019 4:38 pm

charlie2alpha έγραψε:Περίεργο, το video βγάζει σφάλμα "Video unavailable".
Ναι και σε μένα τα ίδια.
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Απρ 11, 2019 4:55 pm



Μήπως τώρα; confused

Κρίμα είναι τόσο χαριτωμένα και περνούν σχεδόν όλα για λίγο.

Σας το βάζω και σαν σύνδεσμο
https://www.youtube.com/watch?v=W9lg79PnIwI
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Πεμ Απρ 11, 2019 5:33 pm

Τώρα ναι τα απολαύσαμε, γλυκουλάκια όλα τους!
heart heart heart heart
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Απρ 11, 2019 11:27 pm

Απόλαυσα τόσο πολύ τα βιντεάκια κι όπως πάντα τις περιγραφές σου.

Αμφιβάλλω αν ποτέ ασχολήθηκε κανείς μαζί τους μέχρι τη στιγμή που σε γνώρισαν.
Επιφυλακτικά για να προστατεύονται. Το ένστικτο και η φύση κάτι ξέρουν.Veryhappy Veryhappy

Τα ξαναλάτρεψα όλα και όλοι ξέρουμε πόσο καταλαβαίνουν ποιός τα πλησιάζει με καλές προθέσεις.
Σε λίγο καιρό μάλλον θα αλλαχθεί ο τίτλος του πόστ να γίνει "Τα αγριμάκια πουγιναν χαλβαδάκια" by Stella oksmily3 oksmily3

Όσο για το Φάτσα, τι να πώ. Πραγματικά η χαρά της ζωής. Ένα πλάσμα δυνατό που δε το βάζει κάτω και βάζει τα γυαλιά στα δίποδα.

Φάτσας, Φάτσας, Φάτσαςheart heart heart heart
Λάθος εκτίμηση για το χαρακτήρα του και τον έβγαλες ξινούλη happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Παρ Απρ 12, 2019 12:42 am

Πολυ γλυκα και αστεια μαζι τα βιντεακια.Μου θυμισαν μικρα ανθρωπομωρακια ετσι οπως επαιζαν .Και ο φατσας αχ ο φατσας!!
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Μάης 12, 2019 1:30 am

Αφιερωμένο εξαιρετικά στους Φατσο-λάτρεις!

Το μικρό αγρίμι που έκαψε καρδιές, είναι εδώ μαζί μας και παρόλο που τα νέα του είναι ακόμη "σπιτικά" και παρέα του τα κοριτσάκια μου η Φόρεστ, η Φούσκα και η Γκρίνια, συνεχίζω με τα νέα του στο ποστ της οικογένειας του.

Τα πάει πολύ καλά λοιπόν, παραμένει η τρύπα στη μαλακή υπερώα κι αυτό του δημιουργεί κατά καιρούς μύξες και πύον στη μυτούλα, αλλά τα παλεύει όλα χωρίς αντιβίωση, με κέφι αμείωτο, παιχνιδίζοντας όπως αρμόζει σε ένα γατάκι.

Αυτή είναι και μια μεγάλη διαφορά που παρατηρώ συγκριτικά με τα αδερφάκια του. Όσα ζούνε έξω μεγαλώνουν νωρίς.
Κι ο Φάτσας δεν θα αποτελούσε εξαίρεση. Ήδη έδειχνε χαρακτήρα κυριαρχικό, προσπαθούσε να απωθήσει γάτους και να γίνει ο άντρας της περιοχής του από 5,5 μηνών.
Οι αδερφούλες του φέρονται ήδη σαν μεγάλα γατιά.
Ο Φάτσας έκανε μια παύση κι επέστρεψε στη ζωή για να ζήσει τη μπεμπεδίστικη ηλικία του στο έπακρο.
Χορτασμένος πλέον κι έχοντας αντιληφθεί πως δε χρειάζεται να κοιμάται έχοντας το νου του σε κινδύνους, μόνο παίζει, τρέχει και γουργουρίζει. Ο Φάτσας γουργουρίζει, ακόμη και μετά από τόσο καιρό σαν ψέμα μου φαίνεται.
Ίσως τελικά σε εκείνο το ατύχημα κάτι να έφυγε..ο Φάτσας δεν είναι το ίδιο γατί, δεν τον αναγνωρίζω πουθενά.
Κι εκεί που μελαγχολώ και λέω αυτό το αγριμάκι, ο καταφερτζής έπρεπε να τρέχει στα χωράφια και να κυνηγά, γιατί να έρθουν έτσι τα πράγματα εκεί τον βλέπω να μπαίνει τρέχοντας στο σπίτι, μόλις μπω μέσα εγώ και να μένει παγερά αδιάφορος για την έξω ζωή.
Τα φτερωτά μπαλάκια είναι ξαφνικά πιο ενδιαφέροντα!

Συγκινήθηκα με την άφιξη της πρώτης δυνατής μπόρας κατά τη διάρκεια της οποίας ο Φατσάκος ήταν ήδη σπίτι μας.
Ήμαστε μάλιστα άπαντες παρόντες, ήταν και τα γατοανίψια, ο Φανούλης και η Έρη εδώ.
Κανένα τους δε σάλεψε, εκτός από το Φάτσα. Σηκώθηκε εμφανώς απορημένος. Στο ξέσπασμα της μπόρας ήξερε από την οικογένειά του, ότι πρέπει να αφήσει το χουζούρι και να πάει σε μέρος ασφαλές. Κοίταξε τις περιέργως αδιάφορες για το φυσικό φαινόμενο γάτες γύρω του, αφουγκράστηκε τη βροχή, άλλο ένα παραξενεμένο βλέμμα τριγύρω και ξανάπεσε για χουζούρι με τσαχπινιά στο κρεβάτι που κοιμόταν.
'Ηταν από τις στιγμές που κατάλαβα πως κι εδώ είναι χαρούμενος!

Κατά τα άλλα, θα δρομολογήσουμε το χειρουργείο της αποκατάστασης μέσα στον Ιούνιο λογικά, μάλλον μαζί με τη στείρωση αν και η ανάρρωσή του πάει εξαιρετικά καλά, οι γιατροί λένε πως μπορεί να έχει καταφέρει να κλείσει από μόνο του το άνοιγμα και σίγουρα μόλις αποκατασταθεί η τρύπα στον ουρανίσκο, θα κλείσει εντελώς και το μάτι, το οποίο ήδη έχει αποκατασταθεί σε μεγάλο βαθμό και το καθαρίζουμε όλο και πιο σπάνια.

Ακούει πλέον στο όνομά του, όχι Φάτσας, είναι ο Φατσάκος, το ακούει μόνο από εμένα και ακούει με έναν τρόπο μαγικό όλα τα απαραίτητα της συμβίωσής μας. Ξέρει το "όχι", το "φτάνει", τρομερός!

Όσο για την ιδιοσυγκρασία του..Έχει όντως κυριαρχικές τάσεις, είναι εκείνος που θα άνηκε στα άλφα εκεί έξω, αλλά του κόβονται μαχαίρι βεβαίως, γιατί εδώ ζούμε αρμονικά και σεβόμαστε τις ανάγκες του γατοσυντρόφου μας Laughing
Εκεί επεμβαίνω εγώ. Άλλωστε σε ένα multicat νοικοκυριό οι ισορροπίες είναι λεπτές και εκεί χρειάζεται ένα δίποδο για να τις διατηρήσει.
Και σε αυτό αποκρίνεται άριστα όμως. Κάτι ζήλιες για αγκαλιά κάνει με τη Γκρίνια, αλλά τις περισσότερες φορές είναι απλά απόπειρες να τον αφήσει να χουζουρέψει δίπλα στην αφρατοκοιλίτσα.
Καμιά φορά προσπαθεί να σηκώσει -ατυχώς- μπαϊράκι στη Φόρεστ που είναι ίδια με την αυστηρή μαμά Ζιζέλ, ενώ η Φούσκα είναι φιλενάδα του και παραδόξως είναι το μόνο γατί ο Φάτσας με το οποίο το αιώνιο γατάκι μου, το Φουσκί παίζει δίχως να μαλώσει στο τέλος.
Τις ηλιόλουστες, χαλαρές μας μέρες του κάνουν και βαρελάκια κι όταν είναι εδώ και το αγορίνι μας ο Φανούλης πάντα τους κοιτά με παράπονο που σε αυτόν δεν κάνουν τις ίδιες γλύκες. Εντάξει, εκτός από τη Γκρίνια,η Γκρίνια πάντα περιμένει το Φανούλη!
Αναρωτιέμαι κι εγώ, πρακτικά μεγάλωσαν ο Φανούλης κι η Έρη μαζί τους. Ήρθε η στιγμή που τα κορίτσια "προστάτεψαν" τα μικρά από την τρομακτική κι απαίσια ηλεκτρική σκούπα, ενώ αυτές τους έμαθαν τρόπους γατικούς κι όμως στο Φάτσα δείχνουν πολύ μεγαλύτερη υπομονή από την πρώτη μέρα.
Ίσως πάλι να εκτιμούν το γεγονός ότι τους ήρθε "έτοιμος", μαθημένος με άλλες γάτες και σαφέσταση αίσθηση των ορίων και των επιτρεπτών συμπεριφορών με τα ενήλικα του είδους.
Τα γατοανίψια παραμένουν μωρά. Τρέχουν και τρέχουν και τρέχουν και παίζουν με ενέργεια αστείρευτη, ενώ ο μικρός έχει τους ρυθμούς των κοριτσιών κι ας μη διαθέτει ούτε στο ελάχιστο την ιώβεια υπομονή του Φανούλη! Γιατί μη νομίζετε το πατούσι το έχει έτοιμο όταν αδικείται! Το παθαίνει το αμόκ του που και που, αλλά συμμαζεύεται στο πρώτο "όχι"

Όσο για μένα..παραμένει μια παρουσία σχεδόν αινιγματική. Πως ήταν, πως είναι, τι είναι καλύτερο για τον ίδιο.
Ξέρω μόνο πως από την πρώτη του μέρα στο σπίτι δεν έχει αφήσει μια στενοχώρια, μια ταραχή να περάσει έτσι. Οι αντιδράσεις του είναι πάντα έντονες και θα κάνει ότι περνά από το πατούσι του, για να χαρίσει πάλι ένα χαμόγελο. Χώνεται στην αγκαλιά, γουργουρίζει και κάνει τρρρ, μάλλον είναι το δικό του "Έεεελα μη στενοχωριέσαι!"
Αυτό το αγρίμι, νοιάζεται για άνθρωπο πια κι ας φοβάται ακόμη κατά κανόνα τα δίποδα, αφού τρέχει να κρυφτεί κάπου κοντά στα κορίτσια κάθε φορά που στο σπίτι υπάρχει έντονη κινητικότητα.

Έχει πειστεί όμως πως κάποια δίποδα αξίζουν την ευκαιρία.
Και στους γιατρούς που τον συναρμολόγησαν ακόμη γουργουρίζει, ενώ όλη η κλινική τον ξέρει με το όνομά του.
Δεν πληρώνουμε καν επανεξέταση κι ας έχουμε πάει τόσες φορές.
Φατσάρας...

Είναι προσωποποίηση της θέλησης για ζωή. Κάθε φορά που τον κοιτώ λέω στον εαυτό μου "Και τώρα τι αγχώνεσαι εσύ;"
Μέσα σε όοοολη την ταλαιπωρία που πέρασε, είχε και τα πρώτα σκιρτήματα! Μην αναρωτηθείτε ποιο κορίτσι μου ζαχάρωνε και αυτός ο νεαρός πρώτα! Τη Γκρίνια μου βεβαίως, γνωστή cat fatale πια!
Άκουσε ένα βράδυ το κάλεσμα ενός γάτου κι άρχισε να κόβει βόλτες προσπαθώντας να μιμηθεί το χαρακτηριστικό νιαούρισμα...τουλάχιστον αστείος..βγάζει ακόμη το φαγητό του από το μάτι κι όμως η όρεξη όρεξη! Αν αυτό δεν είναι θέληση για ζωή δεν ξέρω τι είναι! Ευτυχώς ήταν μεμονωμένο περιστατικό και περιήλθε γρήγορα ξανά στη μπεμπεκίστικη καθημερινότητά του.

Δε το συζητώ για την ανετίλα που βγάζει στον "έξω" κόσμο happy2
Μάγκας μεγάλος!
Εν αναμονή να μας εξετάσουν στην τελευταία μας επίσκεψη, περιμένουμε παρέα με κάποια σκυλάκια. Μικρά, μεγάλα με όρθιες ουρές.
Έρχεται άλλο ένα τεράστιο, ήρεμο δε λέω, όμως οι υπόλοιπες ουρές μαζεύτηκαν. Τα σκυλάκια χώθηκαν στα πόδια των ανθρώπων τους.
Κι έρχεται το νεοαφιχθέν σκυλάκι να μυρίσει το Φάτσα.
Όλα καλά.
Σκύβουμε να δούμε το Φάτσα μήπως τρόμαξε.
Δεν είχε κουνηθεί καν από τη θέση του σαν να μη συνέβη! Ξαπλωμένος αραχτός, με ένα ποδαράκι τεντωμένο, μόνο σήκωσε το ματάκι και μας κοίταξε σα να μας λέει "Τι περίμενες να φοβηθώ;"
Λόγω φόρτου μάλιστα και για να μην περιμένουμε περισσότερη ώρα, τον εξέτασε ο γιατρός του εκεί στην υποδοχή, αγκαλιά με τα σκυλιά τριγύρω..όλοι πλέον ξέρουν ότι ο Φατσάρας δε χαμπαριάζει και πήγαμε με το καλό στη δουλειά μας, αφήνοντας πίσω μας απορημένους ιδιοκτήτες και σκυλάκιαLaughing  
Και δεν είναι ότι τρέφει κάποια συμπάθεια για τα σκυλάκια. Είναι που απλά δε τον νοίαζει!

Κάθε βράδυ πια προσπαθεί να κουρνιάξει όλο και πιο κοντά μου. Όπως έχω πει του έδωσα εξαρχής την επιλογή. Δε τον κανάκεψα με το παραπάνω όπως άλλα μικράκια. Χώρο και χρόνο να αποφασίσει..και αποφάσισε..
Έχουμε και το δικό μας προσωπικό χαιρετισμό, αυτόν της ιταλικής μαφίας, κουτουλίτσες δυνατές, κοφτές, όχι αυτές τις θεληματικές τις κλασσικές γατίσιες..μύτη..δεξιά, αριστερά, δεξιά..γουρ, όπως κι αν περιγράψω τον τριπλό, κοφτό, αμιγώς προσωπικό χαιρετισμό του χάνει, αλλά είναι χαρακτηριστικό του.

Αυτά τα νέα του Φατσάκου κι επειδή το ζοντόβολο έχει μονοπωλήσει το ενδιαφέρον όλον αυτόν τον καιρό, θα επιστρέψω με τα νέα των υπολοίπων αγριμιών, ελπίζω σύντομα!

Προς το παρόν τα σπιτίσια καμώματα του Φάτσα, απολαύστε!

Τέτοιες στιγμές προσπαθούσα να φανταστώ όσο νοσηλευόταν με μέλλον αβέβαιο τότε. Δε με διέψευσε, δίνει ένα μικρό ρεσιτάλ καθημερινά.

Και τελικά αγρίμι, αγρίμι, είναι ο πιο εύκολος στη φροντίδα του. Κόψαμε νυχάκια και δεν έκανε κιχ! Αν μου έλεγε κάποιος λίγους μήνες πριν ότι θα έκοβα νύχια στο Φάτσα, θα γελούσα με τις μέρες.
Στο βούρτσισμα τα χαλάσαμε λίγο μόνο, αφού για κάποιο λόγο η βούρτσα του φάνηκε ιδιαίτερα τρομακτική!

Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Μάης 12, 2019 6:41 pm

Αχ βρε φατσακο που μου θυμιζεις τα γατομπεμπουδια.Τις ιδιες αποριες ειχα ,οταν τα εφερα σπιτι και ακομα δεν πιστευω οτι εζησαν και ειναι τα ιδια γατακια που ηρθαν με κλειστα απο τις τσιμπλες ματια ,που ελεγα οτι παει τα χασαμε τα ματακια και τωρα δε χορταινω να τα βλεπω.Με τις ιδιες ανησυχιες για το μελλον τους αλλα ποσα μαθαινουμε απο τα ζωα .Ας αφησουμε εκεινα να μας δειξουν το δρομο
Η σκεψημου βεβαια ,ειναι να περασουμε τη δραση στα σχολεια .Καθε σχολειο να υιοθετησει ενα αδεσποτο.Δεν ξερω αν θα καταφερω κατι αλλα μετα απο αυτα τα περιστατικα το σκεφτομαι πολυ σοβαρα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LAROGATA Κυρ Μάης 12, 2019 9:24 pm

Ax βρε Φατσακο,τι απιθανο πλασμα που εισαι.Ποσο πολυ χαιρομαι που τα καταφερες Laughing Laughing Laughing Laughing grinning4 grinning4 grinning4 love love love
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Μάης 17, 2019 12:23 am

Φατσάκο μου πόσο χαίρομαι που τους διέψευσες όλους κι έχεις τόσο τεράστια δύναμη και θέληση να ζήσεις και να μεγαλώσεις σα φυσιολογικό γατάκι.

Απο δω και πέρα όλο και καλύτερα.
Πως μεταμορφώθηκε με την αγάπη, τη φροντίδα και τη σπιτική ζωή

Αγαπώ Φάτσα, είναι πολύ "φάτσας" happy2 happy2

flower flower flower flower flower
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιουν 02, 2019 4:47 pm

Σας χρωστώ μια ιστορία..

Τη μεταφέρω για να το διασκεδάσουμε και να γεμίσουμε ελπίδες,μέσα στα τόσα άσχημα που διαβάζουμε ολοένα και πιο συχνά.

Πάω πίσω λοιπόν..
16 Απριλίου..γενέθλια ημέρα των κοριτσιών μου! Ξεκινώ με κέφι.
Φτάνω στη δουλειά, καλημερίζω τα αγριμάκια και φτιάχνω τον καφέ μου.
Ακούγεται δυνατός ήχος από τρακάρισμα...
Ξέρω ότι πρόκειται για το δικό μου αυτοκίνητο.
Έχω δεί το έτερο αυτοκίνητο στην τρελή του πορεία κι είμαι βέβαιη ότι φτάνοντας θα δω τον οδηγό του λιπόθυμο.
Πάω τρέχοντας.
Η οδηγός, τελικά ευτυχώς καλά.
Δεύτερη σχεδόν παράλληλη σκέψη.."Θέε μου να μην τριγυρνούσε γατί εδώ! Ο Ζαχαράκος που είναι ο Ζαχαράκος;"Τα γατίδια εξαφανσιμένα μετά το πρωινό καλοσώρισμα.
Επεξεργάζομαι το αυτοκίνητο..βεβαιώθηκα ότι μάλλον δεν υπήρξε κάποιο αγριμάκι κάπου εκεί ανάμεσα στα σίδερα.
Φιίιιου..
Τι μας νοιάζει αυτό θα πείτε;
Μα δε μας νοιάζει αυτό βεβαίως, αλλά οι αντιδράσεις των γατών!
Ε ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε και με την υλική ζημία.
Έρχεται η τροχαία, εμείς συνεφέρουμε την άλλη οδηγό που οδύρεται και ζητά συγνώμη, η τροχαία καταγράφει..
Κι αρχίζει η μάζωξη.. happy2
Τα αγριμάκια άρχισαν ένα ένα να μαζεύονται γύρω από το αμάξι.
Στήθηκαν και κοιτούσαν με τη γνωστή και τρισχαριτωμένη τους γατίσια περιέργεια.
Αχ, θα ήταν "άκομψο" να το απαθανατίσω, όμως προσπαθώ να το αποδώσω, γιατί ακόμη το σκέφτομαι και γελώ.
Τροχαία, μια γυναίκα κλαίει, τσαλακωμένα σίδερα, αστυνομία και ένα τσούρμο γάτες, σαν τους περίεργους γείτονες, μέσα σε τόσο κόσμο, καθισμένες περιμετρικά του χώρου του ατυχήματος.
Το ξαναείδατε;
Σαν τις συμπεθέρες στο βλέμμα τους διαγραφόταν "Χμμ πάει το catmobile που έφερνε τις τροφές!"

Κι αρχίζει η Λαρίτσα να νιαουρίζει έξαλλη!
Προφανώς έπεσε στην αντίληψή μου, αλλά υπήρχε μεγάλη αναστάτωση για να ασχοληθώ με τις απαιτήσεις της εκείνη τη στιγμή.
Πήγαινε έλα πήγαινε έλα, χαρτιά ασφάλειες, νερά, καφέδες, μέσα έξω..η Λάρα εκεί στα πόδια μου με το πιο απαιτητικό νιαουρητό που έχω ακούσει.
Φωνή όχι αστεία!
Αν πω ότι την πάτησα τουλάχιστον 18 φορές, καθώς μπλεκόταν στα πόδια μου θα είναι λίγες.
Οι ανθρώπινες δραστηριότητες συνεχίζουν κι η Λαρίτσα νιαουρίζει στο δικό της σκοπό.
Όποιος τη βλέπει απορεί, μα κανείς δε φαντάζεται..

Θέλω τώρα να φανταστείτε μια μάντρα και..με τη σειρά από αριστερά προς τα δεξιά ας πουμε, τρία μικρά "κτίσματα"..
Ένα παράπηγμα που το λέμε μπάνιο, ένα ξύλινο γραφείο, όσοι διαβάζετε, ξέρετε, αυτό που ο Λάκης κάνει τον πετεινό στην οροφή του (δείτε ανωτέρω Laughing  ) και ένα μικρό κουζινάκι στη συνέχεια, με μικρές αποστάσεις μεταξύ τους.
Κάπου εκεί στη μέση εμείς οικογενειακώς, έξω από το γραφείο να κάτσουμε ένα λεπτό.
Η Λάρα δεν έχει σταματήσει.

Μπαμπάς: Βρε τι πάθαμε στα καλά καθούμενα! Μα καλά κι αυτή η γάτα τι έπαθε; Αναστατώθηκε λες;
Στέλλα: Εεε, νομίζω..μπαμπά δες λίγο..
Μπαμπάς: Γεννάει, πω γεννάει, Στέλλα, Λίτσα γεννάει εδώ κάντε κάτι!

Η Λαρίτσα ανήσυχη βηματίζει πάνω κάτω νιαουρίζοντας δυνατά κι έχουν αρχίσει να ξεπροβάλουν δυο μικρά πατουσάκια! Shocked
Οι γονείς μου τρέχουν προς τα πίσω να της ανοίξουν την αποθήκη να μπει τουλάχιστον εκεί κι εγώ στην αντίθετη κατεύθυνση, στο κουζινάκι να βρω πανιά και πετσέτες.

Πίσω μου ακούω τους δικούς μου πανικόβλητους
"Έλα, έλα κορίτσι μου εδώ.."
Και στο καπάκι
"Στέλλα, Στέλλα πάρτην έρχεται σε σένα!"
Και γυρνάω πριν προλάβω να πάρω έστω μια πετσέτα και βλέπω τη Λαρίτσα να καταφθάνει τρέχοντας και ξαπλώνει απότομα μπροστά μου!
Μαζεύτηκαν ξανά οι συμπεθέρες και σιγά σιγά ξεπροβάλει κι ένα κεφαλάκι.
Αμείλικτο και βιαστικό γατί, σαν φάνηκε βγήκε απευθείας. Καμία υπομονή, καμία λύπηση για μας τα πανικόβλητα δίποδα! happy2
Η Λαρίτσα νευρική πια, καθώς είχε μαζευτεί η γατίσια κομπανία κι ένιωθε ευάλωτη.
Την παίρνω αγκαλιά, κρατόντας την κι από πίσω, μη μας φύγει το γατί και τρέχω στο μπάνιο, ενώ το αποφασισμένο γατίδιο, ασταμάτητο, βγαίνει στο χέρι μου, γλιστράει σαφώς, φοβάμαι να σφίξω και το χέρι, φοβάμαι μη μου πέσει και...φτάνουμε στο μπάνιο αισίως και...μου έπεσε!
Για δευτερόλεπτα σταμάτησαν όλες οι φωνές.
Κι εμείς κι η Λαρίτσα που νιαούριζε..
Πλατς, γατίδιο στο πάτωμα, δίποδα και τεράποδα σαστισμένα για λίγες στιγμές.
Η Λαρίτσα κοιτά μια το γατί, μια εμένα, το ίδιο και εγώ.
Οι γονείς μου λίγο πιο πίσω, το υπόλοιπο κοπάδι απλώνεται με περιέργεια κι ανησυχία πίσω τους.
Τα δευτερόλεπτα που μου φανηκαν αιώνας πέρασαν και τη σιγή έσπασε το "μιου..μιου" του μωρού! Φίου για δεύτερη φορά.
Συναγερμός έλαβε τέλος, το γατίδιο νιαούρισε πριν προλάβει να το καθαρίσει καν, το πήρε η μαμά του, δεν ήξερε που να το πάει, το άφησε ξανά εκεί που μας έπεσε και με κοιτούσε.
Το έπιασα με δυσκολία από το ανύπαρκτο σβερκάκι, με φόβο μη ξαναπέσει πάλι το γλιστερό δείγμα γατιδίου που μόλις ήρθε στη ζωή και μπήκαμε αισίως στο μπάνιο, η Λαρίτσα χαλάρωσε και συνεχίστηκε χωρίς περιπέτειες ο τοκετός!

Το ζήσαμε κι αυτό!

Έκανε λοιπόν το κορίτσι μου 4 υγιέστατα, κατίμαυρα γατάκιa που ακόμη δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε ποιο είναι ποιο.
Κατά τη διάρκεια του τοκετού ήθελε από ότι φάνηκε να είμαι δίπλα.
Προσπάθησα να την αφήσω στην ησυχία της πια να γεννήσει τα υπόλοιπα, όμως σηκωνόταν κι ερχόταν πίσω μου, οπότε έμεινα για να γεννήσει.
Όσο για τα υπόλοιπα..έδιωξαν τους αρσενικούς κι έμειναν τα άλλα μεγάλα κορίτσια Ζιζέλ και Δόνα, δεύτερες μαμές απ'έξω και περίμεναν heart

Πιστεύαμε ότι θα τα αλλάξει μέρος μετά τη γέννα. Τα κράτησε εκεί.
Δεν θα καταλάβω ποτέ ποιο γατίσιο ένστικτο την έκανε να επιμείνει να γεννήσει "εν γνώση"μας.
Είχε συμβεί με τη μανούλα των κοριτσιών μου. Όμως ήταν πολύ μικρούλα και άπειρη.
Η Λάρα είναι στρατηγός, έμπειρη.
Ξέρει να κινείται,να κυνηγά, είναι ανεξάρτητη.
Είχε γεννήσει ξανά και τα μωρά όχι απλά δε τα βλέπαμε μέχρι να γίνουν ολόκληρα γατιά, αλλά δεν είχαμε ιδέα που τα καταχώνιαζε.
Κι όμως τα κράτησε εκεί και νομίζω πως ήταν το πιο εύκολο μεγάλωμα μωρών που έκανε ποτέ.
Ασφάλεια περιβάλλον ελεγχόμενο από την ίδια, στεγνά, φαγητό κι αμμολεκάνη. Την πρώτη εβδομάδα δεν βγήκε καν από το μπάνιο, είχε τη δική της σουίτα.
Η ίδια δεν αδυνάτισε, όσο για τα μωρά της..είναι εξαρχής τα πιο χοντρούλικα κι ανεπτυγμένα γατάκια που έχω δει σε αυτή την ηλικία!
Τi διαφορά κάνει μια καλοζωισμένη μαμά γάτα στην ανάπτυξή τους!

Κάθως βέβαια τα γέννησε κι εδραιώθηκε στη σουίτα της, θυμήθηκε ότι είναι κι αγρίμι ρε παιδί μου και κάθε δεύτερη φορά που πάμε στο μπάνιο μας δαγκώνει! Αλήθεια τώρα βρε ζοντόβολο;
Να μη το έκανες στο χέρι μου;! nio
Ας τα έπαιρνες να τα κρύψεις αλλού μετά!

Με τσαλίμια, καλοπιάσματα, μαλώματα και νέες τεχνικές ώστε να βεβαιώνεται εξαρχής ότι πάμε για το συνήθη σκοπό στο μπάνιο κι όχι για να δούμε τα μικρά της μας επέτρεψε να μπαίνουμε.
Δεν ισχύει το ίδιο για τους ξένους βέβαια.
Η αμηχανία που δημιουργήθηκε όταν ζήτησε πελάτης τουαλέτα...για πολλά γέλια.
"Εεε από εδώ είναι, αλλά δε το προτείνω..έχει γεννήσει η γατούλα μας μέσα κι αγριεύει λίγο στους ξένους.."
Με κοιτούν σαν εξωγήινη, αλλά τι να κάνουμε.
Το μπάνιο προσωρινά ανήκει στη Λαρίτσα και τα λαρομωρά της. Έχουν προτεραιότητα, όλα κι όλα! happy2

Τα μωρούλια ξεπετάχτηκαν πια. Όνειρο,μούρλια να τα χαζεύει μόνο κανείς να παίζουν και να κάνουν τα πρώτα βήματα και τα παιχνιδίσματά τους.
Είναι τόσο χαρούμενα γατάκια!!!!
Βεβαίως αυτό που λένε ότι σε διαμορφώνει σε ένα βαθμό το περιβάλλον που θα γεννηθείς..θα σας πω ότι ισχύει και στα ζώα.
Τα καλομαθημένα Λαράκια νομίζω είναι τα πιο αντιπαθητικά γατάκια στο γατόκοσμο των αγριμιών!
Δε δείχνει να τα συμπαθεί καμιά από τις άλλες γάτες, παρόλο που πάντα εκεί τα γεννητούρια τα καλοδέχονταν όλα τους, αρσενικά, θηλυκά και τα πρόσεχαν ομαδικά.
Αναρωτιέστε γιατί;

Τα νέα μέλη γεννήθηκαν εξαρχής ευνοϊμένα!
Με μια μανούλα κέρβερο, ξεχωριστό φαγάκι, ξεχωριστή άμμο, κόννε με τα δίποδα υπηρέτες, να αναφωνούν μαγεμένοι με θαυμασμό "Αααα θα τρελαθώ!" στα πρώτα τους βήματα, ε πολύ ήθελε; Βγήκαν κακομαθημένα!
Έρχονται γάτες για να το γνωρίσουν κι αυτά τραμπουκίζουν και κάνουν, ξέρετε, αυτή την καμπουρίτσα και το πλαγιαστό, χοροπηδηχτό, καβουρίσιο περπάτημα!
Αποθέωση για μας, αλλά δημιουργεί αντιπάθεια στο γατόκοσμο.
Και δε φτάνει αυτό.
Αν κάποια μεγάλη κάνει ένα νιαρ..
Σηκώνεται η Λαρίτσα, κυρία, αργά, αργά, πάει στήνεται πίσω από τα μικρά..τίποτα άλλο δεν κάνει, απλά στέκεται, με όχι και τόσο γλυκούλικο βλέμμα και τα μικρά συνεχίζουν ανενόχλητα να τραμπουκίζουν τις μεγαλύτερες γάτες, αφού ρίξουν ένα βλέμμα επιβεβαίωσης στη μαμά.
Οι υπόλοιπες γάτες απομακρύνονται και υποθέτω πως μουρμουρίζουν στα γατέζικα "Μμμ κακομαθημένα!" Laughing Laughing Laughing

Τώρα δίνω μάχη με τη Λαρίτσα για την κηδεμονία των λαρακίων.
Άρχισε να τα κυκλοφορεί και δυστυχώς τους νιαουρίζει να ακολουθήσουν, όταν έρχονται οι αγγελοκρουσμένοι "φιλόζωοι" και πετάνε ωμά δίπλα στα σκυλιά.
Λογικό. Τους δείχνει όλα τα σημεία φαγητού η μαμά τους.
Εγώ δεν θέλω να μάθουν εκεί. Μέχρι στιγμής κερδίζω. Η Λάρα με κοιτά ενοχλημένη σχεδόν, αλλά συμφιλιωνόμαστε κάθε απόγευμα, της το εξηγώ με χάδια.

Εμπειρία απίστευτη, αστεία, συγκινητική, γλυκιά, μοναδική.
Δε θα ξεχάσω ποτέ είμαι βέβαιη.
Κι ας μου αγριεύει που και που.
Μπορεί να με μου το κρατάει που έριξα το γατί της, "Τι ανίκανη νταντά!" ή που δε φαντάστηκα ποτέ ότι θα επιλέξει να γεννήσει με παρέα αυτή τη φορά και δεν είχα έτοιμη φωλιά! happy2
Ποιος ξέρει..

Τα Λαράκια καταφθάνουν στον κόσμο..


..και ετοιμάζονται να τον κατακτήσουν!  heart
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Ιουν 02, 2019 5:29 pm

Πολυ γελασα με τις περιγραφες σου Στελλα. Διοτι καρακρυωμενη γαρ δε κουναω απο το κρεββατι μου.
Τα δε μπεμπεκια τεραστιοτατα ή ετσι μου φαινονται?Περιπου σαν τα μπεμπουδια μου πρεπε να ειναι σε ηλικια αλλα δειχνουν πιο μπουρεκια. Τι τα ταιζετε ?αχαχα.
Οσο για το καβουροπερπατημα πρωτη φορα το ειδα στη sucre.Kανενα δικο μου δεν καβουροπερπατησε. Εχει πολυ πλακα κανει αγριαδες στον mahdu και αμα δει τα δυσκολα πεφτει ανασκελα για χαδι.
Της Λαριτσας βγηκαν δυναμικα σαν τη μαμα τους.
Ομως οπως και να ναι ειναι απο τα τυχερα .Εχουν ανθρωπους που τα νοιαζονται
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιουν 03, 2019 1:09 am

Πολύ καλά τα λες Πέπη μου! Τα Λαράκια είναι όντως τεραστιότατα, στρουμπουλόυτσικα, χαίρεσαι να τα ζουπάς!
Εδώ και μιάμιση βδομάδα τρώνε την κονσερβούλα τους πρωί,απόγευμα, καμιά φορά και μεσημέρι και όλη μα όλη την υπόλοιπη μέρα θηλάζουν!
Να πως έγιναν τόσα τα γλυκούλια μου!

Όσο για το καβουροπερπάτημα...αχ...το αγαπώ! Σε μένα το κάνουν σχεδόν όλα. Τα κορίτσια ακόμη κι ακόμη το κάνουν όταν παίζουν πολλές φορές.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Δευ Ιουν 03, 2019 2:59 pm

Καλώς τα δεχτήκατε τα μπεμπούδια Veryhappy

Τρέλλα είναι όλα τους. Μαυρούλικα, τρελλιάρικα μια σταλιά mati

Πρέπει νάναι πραγματικά συγκλονιστικό το να το ζείς από κοντά. Το να σε αποζητάει για να γεννήσει ?
'Ενοιωθε ασφάλεια μωρέ η καλούλα μου flower flower

Λαράκια υπέροχα, μεγαλωμένα με αγάπη και έτοιμα για το δικό τους σπιτικό ? ή όχι ? scratch
Έλιωσα με την ιστορία και τα βιντεάκια.

Άντε να τα χαίρεστε. flower  flower  flower

Μαιευτήριο λούξ γίνατε happy2 happy2 happy2 happy2

heart heart  heart  heart  heart





υγ. Με το αυτ/το όλα εντάξει ?
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια - Σελίδα 4 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης