gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα αγριμάκια

+6
Lina
LAROGATA
psipsa
ZIZIKOS
dagger
Stella M.
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Δεκ 16, 2018 10:27 pm

Μάλλον σε αυτή τη ζωή, αν γνωρίσεις μια γάτα κι ασχοληθείς μαζί της, αν προσπαθήσεις να την καταλάβεις, να δεις μέσα από τα γυαλιστερά ματάκια, πέρα από τη χαριτωμένη, κομψή εμφάνιση, μάλλον λοιπόν, αποκτάς κάποιου είδους σημάδι, κάτι αλλάζει στην αύρα σου και δίνει το αναγνωριστικό σε όλα τα υπόλοιπα πλάσματα του εν λόγω είδους, το σήμα που λέει "Πσσ δικιά μας είναι".
Έτσι λοιπόν κι εγώ βρέθηκα με καινούργιους φίλους, άλλο ένα γατοκοπάδι, με το οποίο η σχέση μας εξελίσσεται με γοργούς ρυθμούς, είναι τα αγριμάκια, που συναντώ κάθε πρώι, είναι η οικογένεια της Λένιας μου.

Γεννημένα σε περιοχή άγρια, διαβιούν υπό ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες σε σχέση με κάποια άλλα αδέσποτα, απελπιστικά μειωμένο προσδόκιμο ζωής, αφού κινδυνεύουν καθημερινά από αυτοκίνητα, σκυλιά, πλημμύρες..ναι και πλημμύρες, έχουν χαθεί ζώα σε πλημμύρες, ένα χειμώνα που φαντάζει περισσότερο δριμύς, από ότι μέσα στις πόλεις και βεβαίως μειωμένα αποθέματα τροφής καθότι δεν υπάρχουν οικιακά απορρίματα να ξεσκαλίξουν, ενώ τα άτομα που θα ασχοληθούν με τη σίτισή τους σημαντικά πιο περιορισμένα.

Εξού και αγριμάκια λοιπόν.
Η αρχή της ουσιαστικής μας γνωριμίας έγινε περίπου 3 μήνες πριν. Εξαρχής μου έκανε εντύπωση η αγριάδα τους. Αυτό που έχουμε συνηθίσει να λέμε, άγριο ή φοβικό ζωάκι εντός πόλης εκεί ήταν πολύ πολύ πιο έντονο. Όλα ήταν η επιβίωση, απλησίαστα κατά κανόνα, καμία ένδειξη ή πρόθεση να προσεγγίσουν ανθρώπους, να επικοινωνήσουν, όπως συχνά βλέπουμε στα αδεσποτάκια.
Τόσο θλιβερή εικόνα.
Πλησίαζαν μόνο για να πάνε στα πιατάκια με την κροκέτα, κυκλοφορούσαν ανάμεσά μας, μα πάντα σε επιφυλακή και για να προλάβουν ένα κομμάτι κρέας σου γρατσουνούσαν το χέρι κι έφευγαν τρέχοντας.

Όμως πολλάκις έχω πει ότι η αγάπη κάνει θαύματα, μεταμορφώνει, πάντα υπάρχει τρόπος, τουλάχιστον με τα ζώα, γιατί οι άνθρωποι είναι άλλο κεφάλαιο..
Τα αγριμάκια όχι απλά άρχισαν να ημερεύουν, μα τα περισσότερα εξ'αυτών γίνονται χαλβαδάκια, φιλαράκια πιστά, κάθε μέρα μια μικρή νίκη, λίγο πιο κοντά, λίγο πιο αγαπημένα.

Βεβαίως αφού μπήκαν και αυτά στη φτερούγα της προστασίας, σαν αγαπημένοι τετράποδοι φίλοι, χρειάζονται, για να μην πω δικαιούνται το δικό τους θέμα.

Ήρθε λοιπόν η ώρα να σας γνωρίσω τα αγριμάκια! Smile

Πρώτη εβδομάδα στη δουλειά, αγχωμένη, κουρασμένη, έξω από τα νερά μου..μαζεύω φύλλα και ο κύριος Τσαχπίνης κάνει την πρώτη κίνησα γνωριμίας.
Είναι συνέχεια πίσω μου. Φαίνεται ξεκάθαρα πως του εξάπτω την περιέργεια. Εγώ μαζεύω φύλλα κι αυτός παίζει μπαινοβγαίνοντας στο κουτί.
Μήνυμα ελήφθη. Θα σας κερδίσω. Όχι άλλες απώλειες, θα ζήσετε καλά.
Το μάζεμα των φύλλων κράτησε προφανώς ιδιαίτερα πολύ ώρα, με τον Τσαχπίνη να τα σκορπά, μα ήταν η αρχή της σχέσης μας.

Ιδού λοιπόν ο Τσαχπίνης μου, δε νομίζω πως έχει χρονίσει ακόμη. Ο αγαπημένος των κοριτσιών της ομάδας, αν τυχόν του αγριέψει περαστικός γάτος, οι θηλυκές της παρέας των υπερασπίζονται με μένος και επίσης είναι από τις καλύτερες νταντάδες που έχω γνωρίσει.
Τα αγριμάκια Img_2076

'Αλλος ένας ανήλικος αρσενικός και πλέον μεγάλη αδυναμία, ο Ζαχαράκος. Φιλαράκι του τσαχπίνη.
Υπεραγαπούλης, γατοκεντρικός.
Πραγματικά μοιάζει να κουράζει τις υπόλοιπες γάτες που τις λούζει με αγάπη και κουτουλίτσες. Γάτους, γάτες και γατιά δεν έχει σημασία, μοιράζει παντού αγάπες.
Για χάδι σε άνθρωπο μέχρι πριν από ένα μήνα ούτε λόγος βεβαίως.
Τώρα όμως είναι το αγόρι μου το χαϊδεμένο. Καταλαβαίνει όχι μόνο το κάλεσμα, μα και το νόημα που του κάνω γέρνοντας το κεφάλι, για να του δώσω τη λιχουδιά του ξεχωριστά.
Περάσαμε βλέπετε ένα μήνα εκπαίδευση και δωροδοκίας, ώστε να μου επιτρέψει να τον πλησιάσω, να τον πιάσω για να γιατροπορέψω το ματάκι του.
Πίστευα ότι το έχουμε χάσει, μα προχθές είδα ότι η κόρη αποκρίνεται ακόμη στις αλλαγές του φωτός! cheers
Τα αγριμάκια Img_2077
Ζαχαράκος, έρωτας! (Αχ και να με άκουγε ο Γλύκας, ζήλιες που θα είχαμε happy2  )

Ζαχαράκος & Τσαχπίνης
Τα αγριμάκια Img_2078

Κι αφού ξεκίνησα με τα αγόρια της παρέας, ας συνεχίσω με αυτούς πριν περάσω στις κοπελάρες μας!
Τα αγριμάκια Img_2080
Τα αγριμάκια Img_2081

Λάκης, περίπου 2 ετών, από εκείνα που τα έχουν καταφέρει περισσότερο στην περιοχή.
Έμοιαζε μόνιμα θλιμμένος, πεινασμένος αφού πάντα παραχωρούσε τη μερίδα του στα κορίτσια και τα μικρά, μέχρι που άρχισα τα καλοπιάσματα. Μια φορά τον ταϊσα χώρια. Έκτοτε χαϊδεύεται. Δεν πίστευε ότι τρώει μόνος του με ησυχία.
Με φωνάζει, ξεχωρίζω το νιαούρισμά του, δείχνει πλέον χαρούμενο και φάνηκαν οι καταπράσινες λαμπερές ματάρες του!

Κι επειδή ο πετεινός ανεμοδείκτης είναι πια mainstream, εμείς αντ'αυτού έχουμε γάτο Laughing
Τα αγριμάκια Img_2079

Πάμε στο Νιαούρη! Ένας γατούλης αλλοπρόσαλος, μέχρι πρότινος βεβαίως, τα ζουζουνάκια μου δείχνουν τον καλύτερο τους εαυτό και κάνουν πολύ γρήγορες προόδους συμπεριφορικά.
Ο Νιαούρης λοιπόν, ενήλικος περί του 1, ίσως 1μιση έτους, όπως ίσως αντιλαμβάνεστε, λόγω ονόματος, νιαουρίζει συνέχεια.
Συνέχεια όμως, ασταμάτητα όσο περιφέρεται ανάμεσα μας.
Νιαουρίζει για να φάει, νιαουρίζει για να τον προσέξουμε, νιαουρίζει γιατί έτσι και πάντα δυνατά.
Τον ακούς από μακριά και ξέρεις ότι έρχεται να σε βρει.
Ήταν λίγο αγριούλης, χτυπούσε τα μωρά, έκανε μαγκιές στους νεαρότερους, χωνόταν πολύ στο φαγητό.
Με λίγη παραπάνω εκπαίδευση, "όχι-μπράβο", γεμάτο στομαχάκι κι ένα χάδι, έστρωσε χαρακτήρα και όχι μόνο συμβιώνει αρμονικά με τα υπόλοιπα μέλη, αλλά του κάνουν αγάπες και τα μωρά που ως τώρα τον απέφευγαν.

Ο Νιαούρης μου!
Τα αγριμάκια Img_2083
Τα αγριμάκια Img_2082

Ακολουθεί ο Πάρης, γεροδεμένος και πανέμορφος. Έξυπνος και με στρωτή συμπεριφορά. Μάλλον συνομήλικος του Νιαούρη.
Τα αγριμάκια Img_2084

Και ο Χάρης, δε μας εμπιστεύεται ακόμη το ίδιο με τα υπόλοιπα, όμως τα κορίτσια της παρέας τον αφήνουν να χουζουρεύει μαζί τους, τρώει πια καλά και προχθές μου έκανε το πρώτο βαρελάκι, έστω κι από απόσταση!
Τα αγριμάκια Img_2085
Τα αγριμάκια Img_2086

Να κι ο βαρύς μας Νώντας, μάλλον πρόκειται για τον Τιτάνα αυτής της παρέας (όσοι γνωρίζουν το πολυαγαπημένος γατοκοπάδι τον ξέρουν). Πάντα βαρύς, πάντα σίγουρος, ποτέ δε μαλώνει, απλά περνά και περιμένει με ευγένεια να έρθει η σειρά του για φαγητό.
Χαρακτηριστικά ματάκια, όπως ακριβώς ο Λάκης. Εικάζω πως υπάρχει ξεκάθαρη συγγένεια μεταξύ τους.
Τα αγριμάκια Img_2092


Κλείνουμε με τα νεαρότερα αγόρια της παρέας

Ο λατρεμένος μου Ερρίκος, το Ερρίκι μου, που πια ακούει στο όνομά του!

Το Ερρίκι ήταν το πιο φοβισμένο γατί που έχω γνωρίσει. Πίστευα πως δε θα πλησιάσει ποτέ. Όχι απλά φοβόταν τους ανθρώπους, μα και τις γάτες, τα πάντα. Κατέληγε πάντα μόνος και πεινασμένος, πάντα στο κρύο, αφού δεν πήγαινε να χουζουρέψει με τα υπόλοιπα στις φωλιές που έχουμε φτιάξει.
2 μήνες ασχολήθηκα συστηματικά μαζί του. Ξεγελούσα τα υπόλοιπα με κονσέρβα και του έβαζα χωριστά κροκέτα, ίσα ίσα να καταφέρει να φάει. Περνούσα δίπλα του όσο πιο αθόρυβα γινόταν να μην τρομάζει, του μιλούσα όπου τον πετύχαινα του έκανα διαρκώς ματάκια σε εκείνες τις κωμικές μου προσπάθειες να μιλήσω τη γατογλώσσα.
Μετά από 2 μήνες λοιπόν καθημερινής κι επαναλαμβανόμενης μέσα στη μέρα προσέγγισης, κάποια στιγμή που τους έδινα λιχουδιές, άκουσα τη φωνούλα του.
2 μήνες δεν είχε νιαουρίσει καν!
Γυρνώ, τον βλέπω κι αναφωνώ  έκπληκτη "Ερρίκι;" Ακολούθησε νιαουριστή απάντηση. Το Ερρίκι αποφάσισε να πλησιάσει και να μου μιλήσει διεκδικώντας για πρώτη φορά κι αυτός λιχουδιά.
Από τότε είναι πιστός ακόλουθος, τον έχω δει πια να παίζει σαν κανονικό γατάκι χαρούμενος, να παίζει με τα μωρά, αλλά και με τις μεγαλύτερες γάτες, που ποτέ δεν του είχαν αγριέψει, αλλά παρόλα αυτά τις φοβόταν, ενώ τρώει μαζί τους.
Επίσης έχει ιδιαίτερα καλή σχέση με το Νώντα. Ο Νώντας ήταν ο πρώτος δίπλα στον οποίο τόλμησε να σταθεί δίπλα το Ερρίκι,δίχως να φοβάται. Ο Νώντας τον δέχεται και το Ερρίκι του έχει μια συμπάθεια παραπάνω. Άλλη μια περίπτωση γάτου που μεγαλώνει γατί!
Ακόμη εξαφανίζεται όταν περνάω λίγο πιο κοντά του, δε χαϊδεύεται, μα εμφανίζεται κάθε πρωί μόλις φτάσω στο μαγαζί και με καλημερίζει πάντα με ένα "¨Νιάου" σαν να μου λέει "Είμαι εδώ"
Κάθε φορά του αποκρίνομαι.."Καλημέρα Ερρίκι μου!" Πως να αντισταθείς άλλωστε;
Μετά κάθεται όσο πιο κοντά μου αντέχει να κάτσει
Τα αγριμάκια Img_2088
Αυτή είναι η μικρότερη δυνατή απόσταση μεταξύ μας, πίσω από τον ξύλινο τοίχο ακριβώς είναι το γραφείο μου. Σαν να κάθεται δίπλα μου, μα με επιφύλαξη Smile
Τα αγριμάκια Img_2087

last but not least...

ο Ριχάρδος!! Ο υπέροχος, χαριτωμένος, κούκλος μου ο ΡΙχάρδος! Όμοιας ηλικίας με το Ερρίκι, ίσως κανένα μήνα μικρότερος.
Γατουλάκος συγγενής του Μαξ!
Εμφανίστηκε μια μέρα, με όρθια ουρίτσα, τσαχπίνικο χοροπηδηχτό περπάτημα, νιαουριστός με κοινωνική διάθεση και σιγουριά που αρμόζει σε μεγάλο γάτο.
Ιδιοσυγκρασία που δεν ταιριάζει στο προφίλ των γατών στην περιοχή.
Όσο αγαπημένα είναι όλα μεταξύ τους, τόσο δύσκολα δέχονται κάποιον καινούργιο να πλησιάσει τα πιάτα και τις φωλιές τους.
Ο Ριχάρδος όχι μόνο δεν πτοήθηκε από χιι και πατουσιές, μα τα έπαιρνε όλα σαν παιχνίδι κι όχι απλά τον δέχτηκαν και τον αγάπησαν, αλλά κατάφερε να υιοθετηθεί και από τις δύο μαμάδες που υπάρχουν στην ομάδα..τα μωρά τους περίπου 1μιση μήνα ηλικιακά, ο Ριχάρδος τριπλός σε μέγεθος, 2μιση 3 μηνών όταν πρωτοήρθε και βουτς βουτς δίπλα στα νιανιαρούδια, θήλαζε για καιρό, ενώ μέχρι σήμερα οι μαμάδες τον περιποιούνται και τον καθαρίζουν και τον έχουν αγκαλιά με τα μικρά τους.
Απλά απίστευτος! Δήθεν δεν θέλει αγκαλιές κι όλο νιαουρίζει για κανάκεμα, ενώ γουργουρίζει δυνατά με τα χαδάκι στην κοιλίτσα, την οποία επιδεικνύει θεληματικά σε κάθε ευκαιρία, ένα σωστό Μαξίδιο Smile
Τα αγριμάκια Img_2091
Τα αγριμάκια Img_2090
Τα αγριμάκια Img_2089
Τον αγαπώ απλά! heart  heart  heart
Περιττό να πω πως έγινε φιλαράκι και με το ακοινώνητο Ερρίκι μου και παίζουν μαζί!

To be continued..
Θα ακολουθήσουν οι κοριτσάρες και τα μωρά μας.
Τα κορίτσάκια πάντα πιο περίπλοκα, απαιτούν άλλο αφιέρωμα.

Με αυτά και με εκείνα, παρά τις δυσκολίες, τις στενοχώριες, που δυστυχώς υπάρχουν κι αυτές, θέλω η ιστορία για τα αγριμάκια να ξεκινήσει μεταφέροντας μήνυμα αισιόδοξο, μπορούμε όλοι να αναβαθμίσουμε την καθημερινότητα των ζώων που βρίσκονται γύρω μας.
Με σωστή διαχείριση οικονομικές επιλογές, ψάξιμο και κυρίως λίγο παραπάνω χρόνο, από όσο χρειάζεται απλά για να γεμίσεις ένα μπωλ με τροφή, γίνονται πραγματικά θαύματα και να βλέπεις πλασματάκια εκεί έξω κυριολεκτικά να ανθίζουν είναι τουλάχιστον όμορφο, τουλάχιστον, δε νομίζω πως μου έρχονται καν οι κατάλληλες λέξεις για να το περιγράψω.

Τρέμω πια καθημερινά για αυτά, η ευζωία τους γενικότερα με αγχώνει πολύ περισσότερο από ότι η ασφάλεια του κοπαδιού κάτω από το σπίτι.
Θέλω να πιστεύω ότι θα βρούμε ακόμη καλύτερες ισορροπίες, θα εμπιστευτούν περισσότερο και οι απώλειες θα περιοριστούν στο ελάχιστο, ενάντια στις δυσμενείς συνθήκες, σε πείσμα των απαισιόδοξων, αδιάφορων..μεγάλη η λίστα..που ισχυρίζονται ότι λίγα μπορείς να κάνεις για αυτά.

Τέλος διαπίστωσα για άλλη μια φορά το εξής, το πιο σημαντικό που μπορεί κανείς να προσφέρει σε μια γάτα που ζει έξω,αμέσως μετά το φαγητό, είναι ένα γεύμα με "ασφάλεια". Οι μεγαλύτερες μάχες εξημέρωσης που κέρδισα ήταν εκείνες που κατάφερα να πείσω το εκάστοτε γατί, να με ακολουθήσει, ώστε να καταφέρει να φάει μόνο με ησυχία. Το έχω παρατηρήσει σε όλα μα όλα ανεξαιρέτως τα αδέσποτα, όσες φορές το έχω καταφέρει. Στα ματάκια τους αμέσως μετά διαγράφεται ευγνωμοσύνη, ενώ αν τα παρακολουθήσει κανείς, θα δει ότι κάνουν ένα αργό εκτενέστατο καθάρισμα, σχεδόν θεληματικό, που κραυγάζει από μακριά ικανοποίηση.

Αυτά από εμάς,
θα επανέλθουμε!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Δευ Δεκ 17, 2018 7:20 am

Μου εφτιαξες την ημερα , την βδομαδα , αν ηταν πρωτομηνια θα σου ελεγα οτι μου εφτιαξες τον μηνα.
Ευγε κοριτσακι μου , ειλικρινα σε θαυμαζω που τα φροντιζεις

Ενα εχω να πω ... σε λατρευω

heart heart heart heart heart
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Δευ Δεκ 17, 2018 7:23 am

Stella M. έγραψε:

Ακολουθεί ο Πάρης, γεροδεμένος και πανέμορφος. Έξυπνος και με στρωτή συμπεριφορά. Μάλλον συνομήλικος του Νιαούρη.
Τα αγριμάκια Img_2084

τι πλασμα ειναι τουτο ??

Τον γκριζουλη με τις μαυρες πιτσιλες λες Παρη , σωστα ??
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Δεκ 17, 2018 10:48 am

kissss filaki

Ναι Μαράκι μου, ο γκριζάκος είναι ο Πάρης. Μα δεν είναι όντως κούκλαρος;!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Δευ Δεκ 17, 2018 1:27 pm

Stella M. έγραψε:kissss filaki

Ναι Μαράκι μου, ο γκριζάκος είναι ο Πάρης. Μα δεν είναι όντως κούκλαρος;!

Eίναι ο αγόραρος , είναι.
Να εισαι καλα βρε Στέλλα μου που τα φροντιζεις.
Ανθρωποι σαν κι εσενα , παιδια σαν κι εσενα με κάνουν να πιστευω πως δεν έχει χαθεί τίποτα τελικά.


υγ.
Αυτον παντως θα τον εβαζα στην οικογενεια χωρις να το πολυσκεφτώ. Laughing Laughing
Μ αρεσει πολυ το μουτρο του , μ αρεσει η γουνα του , γενικα μ αρεσει ολοκληρος .
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Δεκ 17, 2018 1:32 pm

Τον έχω και σε minion ολόιδιο! Να τον πακετάρω; happy2
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Δευ Δεκ 17, 2018 2:15 pm

Stella M. έγραψε:Τον έχω και σε minion ολόιδιο! Να τον πακετάρω; happy2

Αχ , μεγαλος καυμος Στελλα μου , μακαρι να ειχα χωρο να παρω κι αλλα.


dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τετ Δεκ 19, 2018 12:42 am

Λατρεύω το τρόπο που γράφεις, το τρόπο που προσεγγίζεις και το τρόπο που οι γατούλες σου σε μύησαν σ' αυτό το μαγικό κόσμο που μόνο όσοι έχουμε γάτες καταλαβαίνουμε.

Όλα τα πλάσματα θέλουν προσοχή. Το φαγητό είναι απλώς η επιβίωση. Το χάδι και η προσοχή, η επιβεβαίωση.
Τα λάτρεψα.  ΟΛΑ...
Δε ξεχωρίζω κανένα
Χαίρομαι που γνωρίζω αυτούς που αγαπάς και που νοιάζεσαι με τόσο ιδιαίτερο τρόπο worship worship grinning4

Προσπαθω κι εγω μερικές φορές να πείσω τον εαυτό μου ότι υπάρχουν απώλειες αλλά όσο κι αν προσπαθώ κάθε φορά που διαβάζω κάτι τέτοιο, σφίγγεται η ψυχή μου. Δε μετανοιώνω και ούτε πρόκειται, για όλα αυτά με τα οποία κατά καιρούς ασχολήθηκα, γιατροπόρεψα, τους βρήκα σπιτάκι αλλά πόνεσα τόσο πολύ για όλα αυτά που έχασα και δεν θα ξαναδώ.

Ζιζικάκι μου σ' ευχαριστώ που υπήρξες ο μύστης μου κι ελπίζω να κοιμάσαι μακάρια κοντά στα πουλάκια που τόσο λάτρευες Sad

Καθένα μοναδικό, αξιολάτρευτο με το τρόπο του, και γι αυτούς που τα γνώρισαν μια ψυχούλα γλυκειά, μια ύπαρξη που κάποιος πρόσεξε.

Πραγματικά σε θαυμάζω κι εύχομαι κάθε φορά να μπορούσα να κάνω περισσότερο.
Embarassed

Είσαι η έμπνευσή μου
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Δεκ 22, 2018 10:41 am

Στελλα, το εχεις σκεφτει σοβαρα να γραψεις;;; ενα βιβλιο με τις περιπετειες των γατων, να γνωρισουν τα μικρα παιδια και να ενστερνιστουν τη φιλοζωια.. και τα εσοδα θα βοηθησουν ακομα περισσοτερο τη φροντιδα των αδεσποτων. Σοβαρα το λεω, ξεκινα το...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Σαβ Δεκ 22, 2018 10:59 am

psipsa έγραψε:Στελλα, το εχεις σκεφτει σοβαρα να γραψεις;;; ενα βιβλιο με τις περιπετειες των γατων, να γνωρισουν τα μικρα παιδια και να ενστερνιστουν τη φιλοζωια.. και τα εσοδα θα βοηθησουν ακομα περισσοτερο τη φροντιδα των αδεσποτων. Σοβαρα το λεω, ξεκινα το...


Αυτο σκεφτομουν κι εγω , και ηθελα να στο πω αλλα με προλαβε η Δαφνη
do it girl , το εχεις και ειναι κριμα να το αφησεις να χαθει.
Μονο αυτα που εχεις γραψει εδω μεσα να συγκεντρωσεις εχεις ετοιμο βιβλιο
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Δεκ 24, 2018 2:51 pm

Στελλα μου ποσο βαθια συναισθηματα μου ξυπνας,πραγματικα σε θαυμαζω για αυτο τον τοσο ανθρωπινο και συγκινητικο λογο σου.Και πανω απ "ολα θαυμαζω ολα αυτα που κανεις για τ"αδεσποτακια.Εγω πραγματικα δεν εχω αυτη τη ψυχικη δυναμη grinning4 και εγω συμφωνω οτι πρεπει ο κοσμος να γνωρισει αυτε τις υπεροχες γατοιστοριες σου worship
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα αγριμάκια M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Δεκ 27, 2018 2:25 pm

Χαρά μου, Δάφνη μου, Μαράκι και Μαράκι..σας ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σας.
Νομίζω ότι ο ένας αποτελεί δύναμη και κουράγιο για τον άλλο εδώ μέσα.
Όσο για το λόγο, είναι ίσως όμορφος, γιατί βγαίνει από καρδιάς.

Γιατί με ανησυχούν τα άτιμα, λυπάμαι, χαίρομαι, διασκεδάζω, οπότε..
σας μεταφέρω γλαφυρά τις ιστορίες μας με τον ενθουσιασμό και την αφελή ίσως ελπίδα, πως τα πλάσματα αυτά που ζούνε σε τόσο δύσκολες συνθήκες, παίρνουν πρόσωπο, φωνή & ανάστημα δεδομένων συστάσεων, όταν διαδίδεται η ιστορία τους.
Καθαρά ανθωποκεντρική προσέγγιση αυτή βεβαίως, αλλά να που έχουμε κι εμείς τα δίποδα τα κολλήματά μας Laughing

Α! Να πω, ότι με τιμά να σχολιάζει τα κειμενάκια μου φιλόλογος Embarassed kissss

και παρά τις έγνοιες, τις αγωνίες και τις στενοχώριες, συνεχίζω με τα μικρά εορταστικά θαύματα που έλαβαν χώρα και στην οικογένεια των αγριμιών, γιατί αυτό θέλω πάντα να μένει, κάτι όμορφο και θετικό!

Οι ας τους πούμε επιεικώς αδαείς φιλόζωοι με τα αποφάγια φυσικά δε  θα μπορούσαν να μη δώσουν το παρόν τέτοιες μέρες γιορτινές.
Οι άνθρωποι δεν εκπαιδεύονται δυστυχώς. Τα ζωάκια ναι, οι άνθρωποι, ανεξαρτήτως προθέσεων, εμμένουν σε αυτό που εκείνοι πιστεύουν ακόμη κι αυτό κραυγάζει "λάθος"..
Συνεχίζω..ήρθαν λοιπόν κλασσικά με το κατσαρολάκι.
Ο αδερφός μου μόλις είχε φτάσει στο μαγαζί για να τα ταϊσει.
Βγήκε ο Ζαχαράκος..μύρισε την κατσαρόλα κι επέστρεψε με απόλυτη φυσικότητα μέσα σε εμάς elephantrun
Μια μικρή επιτυχία, μια τεράστια χαρά! Αυτό που προσπαθώ 3 μήνες να κάνω, δηλαδή να τα χορτάσω πρακτικά και να τα ηρεμήσω, να ξέρουν ότι έχουν δικό τους άνθρωπο και δε χρειάζεται να βγούνε στη γύρα με τα σκυλιά, έπιασε ή τουλάχιστον άρχισε να πιάνει τόπο.

Άφησε ο Ζαχαράκος το φαγητό και γύρισε την πλάτη, γιατί δεν είναι πια κάποιος τυχαίος, είναι ο Ζαχαράκος κι ακόμη και σαν αδέσποτος, έχει τους ανθρώπους του που δε θα τον ξεχάσουν, ούτε τα Χριστούγεννα!!
Αυτό κι αν είναι μικρό εορταστικό θαύμα.. fancat

Χαμογελώ όσο γράφω, αλλά ναι, δεν αρνούμαι τις δυσκολίες.
Τα δυσάρεστα ήταν πολλά τελευταία κι αν πω ότι δε με επηρέασαν πολύ θα είναι ψέμα.
Όταν αναλογίζομαι όμως αυτή την ομάδα εδώ των αγριμιών,πλάσματα που μέχρι πρότινος ζούσαν σαν αναλώσιμα, πραγματικά δεν είχα επιλογή. Δεν θα κοιμόμουν καλά το βράδυ που λένε..Να ξέρεις ότι τα συναντάς καθημερινά, τρυπώνουν δίπλα σου, τυχαίνει να μιλάς λίιιγα γατέζικα και να μην κάνεις κάτι;!
Δεν ήταν ενδεχόμενο κι ας έχω το άγχος τους, τι να κάνουμε tongueout

Εννοείται πως θα γνωρίσετε σύντομα την υπόλοιπη οικογένεια, πριν την εκπνοή του χρόνου θα επιστρέψουμε με τις υπόλοιπες γνωριμίες, συντονιστείτε να μας καμαρώσετε! Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 06, 2019 3:39 pm

Κάποιες συστάσεις εκκρεμούν ακόμη, μα δε μπορώ να μη μοιραστώ εντωμεταξύ τα γατοπαιχνίδια μας Smile

Χιονοπόλεμος και γάτες, κανείς;
Δόνα η τσαπερδόνα & Ζαχαράκος, παιχνίδι στο πρώτο χιόνι.
Επίσης διέψευσαν τις ανησυχίες μου περί χιονιού, τουλάχιστον τα περισσότερα έμοιαζαν πολύ πιο άνετα με το χιόνι από ότι με τη βροχή.
Ο δε Ζαχαράκος, είμαι βέβαιη ότι του άρεσε κιόλας, αφού δε σταμάτησε να παίζει.
Έκανε αυτό που λέω "το κυνήγι της αλεπούς"..μύριζε, μύριζε και τσουπ βουτιά στο χιόνι με τα μπροστινά πατούσια, αν και δεν κατάφερα να το απαθανατίσω αυτό.

Απολαύστε χαρά & γατοτσαχπινιά!



Μα δεν είναι απίστευτα επικοινωνιακός γατουλάκος;! Απλά τον έχω λατρέψει!! eros
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Κυρ Ιαν 06, 2019 6:32 pm

Υπέροχα τα βιντεάκια, υπέροχα! grouphug
Αναρωτιέμαι καμιά φορά μήπως σκάμε περισσότερο για τα γατούδια μας από όσο πρέπει?Φαντάζομαι τα πατουσάκια θα έχουν μουδιάσει από το κρύο οπότε δεν καταλαβαίνουν τίποτα και απολαμβάνουν.Πεθαίνω με τις ασπρόμαυρες μουρίτσες!!!!!!!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 06, 2019 8:49 pm

Lina έγραψε:Υπέροχα τα βιντεάκια, υπέροχα! grouphug
Αναρωτιέμαι καμιά φορά μήπως σκάμε περισσότερο για τα γατούδια μας από όσο πρέπει?Φαντάζομαι τα πατουσάκια θα έχουν μουδιάσει από το κρύο οπότε δεν καταλαβαίνουν τίποτα και απολαμβάνουν.Πεθαίνω με τις ασπρόμαυρες μουρίτσες!!!!!!!

Αχ κι εγώ δεν ξέρω αν σκάμε ενώ δεν θα έπρεπε! Σίγουρα δεν αντιλαμβάνονται το κρύο όσο οι άνθρωποι, αλλά και πάλι, όταν περιμένεις χιόνια δε θα τα σκεφτείς;
Πάντως ο Ζαχαράκος όντως από τη στιγμή που άρχισε να χιονίζει μέχρι που το έστρωσε και το έριχνε πυκνό πυκνό έπαιζε ασταμάτητα, ενώ άλλες μέρες ας πούμε κάνει τη βόλτα του το πρωί και μετά κουρνιάζει, έμοιαζε πραγματικά να το απολαμβάνει και η Δόνα, γνωστή υπερπαιχνιδιάρα δεν μπόρεσε να αντισταθεί.
Δεν ξέρω τι συμβαίνει και πως τελικά λειτουργούν αυτά τα μαγικά πατούσια τους! tongueout
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από LIZA_T Δευ Ιαν 07, 2019 9:06 am

Ακόμα και η διάθεση για παιχνίδι οφείλεται σε εσένα Στέλλα! Με την κοιλίτσα τους γεμάτη, υπάρχει χρόνος και διάθεση για παιχνίδι στο χιόνι!

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιαν 08, 2019 10:27 am

Αχ κι εγώ δεν ξέρω αν σκάμε ενώ δεν θα έπρεπε!


Γίνεται να μη τα σκέφτεσαι ?
Κι εμένα τα δικα μου βρέχει χιονίζει πάντα έρχονται για φαγάκι


Το μουτράκι το ασπρόμαυρο είναι άκρως ερωτεύσιμο heart heart heart
Το καταλάτρεψα love love love love love love
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τρι Ιαν 08, 2019 5:12 pm

Δεν  εχω προλαβει  να  γραψω  σ'αυτη την ενοτητα  ,αν και τα εχω διαβασει ολα.  Σημερα το  πρωι   βγηκα στο χιονι   και ειδα ενα σωρο γατουνια  να παιζουν και να κατευχαριστιουνται τη λευκη απαλοτητα του χιονιου. Μαλλον  εμεις   ανησυχουμε υπερβολικα .Η  φυση τα εχει προβλεψει  οπως πρεπει.  
Υπεροχα τα βιντεακια σου  και   οι περιγραφες σου πραγματικα   για    δημιουργια ενος παιδικου βιβλιου (οπως ηδη  εγραψαν και  η ψιψα αλλα και η dagger)  με   τις γατοιστοριες  να κανουν τα παιδια να αγαπησουν τα  ζωα.Εχω ξεχωρισει στον τροπο γραφης εσενα και την Πηνελοπη  ,.Η ευαισθησια σου   απηχει στον τροπο γραφης σου oksmily3 oksmily3 oksmily3 flower
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 20, 2019 10:10 pm

Εδώ εκκρεμούν συστάσεις!
Παρουσίασα και παίνεψα τα αγόρια μας και είναι ώρα να περάσω στις 3 κοπελάρες μας.

Είναι η Λάρα, η Λαρούλα, η γατίτσα μου!
Όλομαυρο, υπομονετικό και τρυφερό κοριτσάκι.
Γεννήθηκε πριν από 3 ( ? ) χρόνια σε κάποιο χωριό παραέξω από τη Θεσσαλονίκη. Ο προορισμός της ήταν να κυνηγά ποντίκια και να τρώει αποφάγια για όσο ζήσει, μα και γι'αυτό ακόμη δεν ήταν και πολύ καλή, για τα δεδομένα των ανθρώπων δίπλα στους οποίους γεννήθηκε.
Γιατί λέτε..γιατί είναι ένα γατούλι ολόμαυρο, τότε ήταν ένα καχεκτικό μωράκι, αδύνατούλι..Εξοργίζομαι όταν αναλογίζομαι τα λόγια.
Βρέθηκε κάποια στιγμή ο πατέρας μου στο δρόμο της.
"Αυτό παρτο άμα θες, είναι μάυρο δε το θέλω" είπε το ανθρωποειδές.
"Τι σε πειράζει που είναι μάυρο;" του απάντησε βεβαίως, όμως με συνοπτικές διαδικασίες μπήκε στο κουτάκι κι αποφασίστηκε πως θα ζήσει μεν σαν αδεσποτάκι, μα κοντά μας.
Νομίζω πως είναι η μόνη από τα αδερφάκια της που τα καταφέρνει μέχρι σήμερα.
Το ανεπιθύμητο μαυράκι λοιπόν, αν και αδέσποτο, τα καταφέρνει μια χαρά.
Έγινε μια πολύ καλή κυνηγός και μια απίστευτα ανεκτική με τους ανθρώπους γάτα από ότι διαπίστωσα πρόσφατα.
Εξελίχθηκε σε υπερμαμά κι εκτός από τα δικά της γατάκια, μεγάλωσε και θήλασε όποιο άλλο ορφανό γατίνι βρέθηκε στο δρόμο της.
Θήλασε ως και το Ριχάρδο, που δεν είχε ανάγκη το γαλατάκι.
Απλά του άρεσε. Η Λαρίτσα, όμως τον άφησε στην κοιλίτσα της μαζί με τα δικά της, τον περιποιήθηκε.
Εξελίχθηκε σε αρχηγό της ομάδας της, έγινε η αρχή. Αγριεύει στους γάτους, επιβάλλει την τάξη. Αποφασίζει.
Παίζει κιόλας όταν δεν είναι κουρασμένη. Παίζει σαν γατάκι.
Λιτοδίαιτη ανέκαθεν, η μικροκαμωμένη Λάρα μου έμοιαζε πια μόνιμα εξαντλημένη όταν τη γνώρισα καλύτερα.
Από τις πρώτες στιγμές που ασχολήθηκα μαζί της, έδειξε έναν χαρακτήρα υπέροχο.
Το επιφυλακτικό αγρίμι που δεν έμπαινε στο κουζινάκι που προσπαθούσαμε να τη δελεάσουμε να μπει με φαγητό για να μας εμπιστευθεί λίγο περισσότερο, έδωσε θέση σε ένα πλάσμα τρυφερό, μα μόνιμα θλιμμένο.
Η Λαρίτσα, με τις αντοχές της να μειώνονται, περίμενε στωικά να μεγαλώσουν τα μικρά της, να κάνει τα επόμενα, όσο αντέχει.
Ήρθε ο χειμώνας απότομα.
Η Λαρίτσα δεν είναι εφοδιασμένη με τρίχωμα πυκνό.
Πρώτη φορά στη ζωή μου είδα γάτα να τρέμει από το κρύο.
Πόνεσε η καρδιά μου να τη βλέπω.
Έφτιαξα φωλιές, σε διάφορα σημεία.
Σε κάθε κουβερτάκι που πλησίαζε διστακτικά κατέληγε να κάνει πατουσάκια το μαύρο πρώην ανεπιθύμητο αγριμάκι, ποτέ όμως δεν έμενε στη φωλιά. Είχε μάθει να μάχεται, πως θα κάτσει σε μια φωλιά έτοιμη, όσο ελκυστική κι αν μοιάζει.
Αποφάσισα να εκμεταλλευτώ την ανεκτικότητά της, ώστε να την πείσω.
Ένα αργό μεσημέρι λοιπόν, τη μάζεψα με το ζόρι μέσα στο κουζινάκι με το μικρό καναπέ. Ξάπλωσα και την κράτησα αγκαλιά. Έμοιαζε να δυσανασχετεί, λίγο να φοβάται. Πόσο ξένα όλα.
Μετά το πρώτο στρες, χαλάρωσα την αγκαλιά και την άφησα ελεύθερη.
Ανασηκώθηκε, μα δεν έφυγε. Κοιτούσε παραξενεμένη. Έκατσε όμως ξανά.
Μια μικρή, πρώτη νίκη!
Ακολούθησαν κι άλλα τέτοια μικρά μεσημεριανά διαλείμματα αγάπης.
Η Λαρίτσα έκανε κάθε φορά ένα βήμα και πίστευε στην αγκαλιά.
Γουργούρισε!!
Τώρα περιμένει αυτά μας τα διαλείμματα.
Τώρα κάνει κουτουλίτσες και πατουσάκια στον αέρα.
Συγκινούμαι όσο γράφω γι'αυτό το κοριτσάκι!
Προφανώς κι ένιωσα ξανά αυτή την παρόρμηση να την υιοθετήσω. Όπως παλιότερα με το Βρωμύλ και το Μαξ, μα βεβαίως συγκρατούμαι και προσπαθώ να βελτιώσω την καθημερινότητά της, τόσο ώστε να την αποζητά και να τη χαίρεται πραγματικά, ακριβώς, όπως ο Βρωμύλ κι ο Μαξούλης πλέον.
Είναι έξω, μα είναι χαρούμενα.
Έστω αυτό θέλω να καταφέρω για τη Λαρίτσα και είμαστε σε καλό δρόμο!
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα στειρωθεί κιόλας μέσα στην επόμενη εβδομάδα και ελπίζω να τη δω ξανά να ανθίζει, όπως ακριβώς συνέβη με την πορτοκαλένια υπερμαμά του κοπαδιού, με το Κορίτσι μου.

Η Λαρίτσα μου λοιπόν, σε στιγμές χουχουλιάρικες!
Τα αγριμάκια Img_2117
Τα αγριμάκια Img_2118

και βεβαίως εκπαιδέυοντας τα μωρά της
Τα αγριμάκια Img_2119
Αγέρωχη επάνω στο ξύλινο σπιτάκι, νιαούρισε ακούραστα αρκετή ώρα μέχρι να καταφέρουν και τα 4 μωρά της να σκαρφαλώσουν το φράχτη.
Όποιο έφτανε επάνω έπαιρνε επιβράβευση ζεστά τρυφερά γατίσια μαμαδοφιλιά! heart

Μπορώ ώρες να σας λέω για το κορίτσι αυτό!
Ήταν η γάτα που "γλύκανε" ξανά τη Λάουρα τη σκυλίτσα μας και την έκανε φιλενάδα με τις γάτες πάλι.
Η Λάουρα είχε μια πολύ κακή εμπειρία από τη μαμά των δικών μου κοριτσιών, η οποία όντας έγκυος και επιφυλακτική τη γρατζούνισε άσχημα. Έκτοτε οι σχέσεις της με τις γατούλες κλονίστηκαν αρκετά.
Μέχρι που η Λαρίτσα ενηληκιώθηκε και την πλησίασε με θάρρος, έδειξε κι εκεί αγάπη, την αγάπη που εξαρχής τα δίποδα δεν ήθελαν να της δώσουν, αλλά αυτή την είχε ήδη μέσα της, και τα δυο κορίτσια έγιναν φιλενάδες και κοιμήθηκαν ουκ ολίγα βράδια μαζί. Γιν και γιανγκ μια μαύρη γατούλα, αγκαλιά με μια σκυλίτσα άσπρη heart
Βέβαια η σχέση τους περνά μια κρίση τελευταία..
Αλλά αυτά θα σας τα πω στην ιστορία του Τύκη, του μικρού άτυχου γατούλη και της στωικής σκυλίτσας Σπυριδούλας, να ξέρετε..είναι μπόλικες οι ιστορίες Embarassed

Άλλος κορίτσαρος είναι η Ζιζελίτσα μου!
Φιλενάδα καρδιακή της Λαρίτσας. Τρυφερή μόνο με τη φίλη της, υπερπροστατευτική με τα γατάκια τα δικά της, αλλά και της φιλενάδας της. Κέρβερος σωστός με τα μικρά και την περιοχή τους, μοιράστηκε σε κάθε γέννα τις ευθύνες των μικρών με τη Λαρίτσα, εναλλάξ για να τα καταφέρνουν. Καμία δεν ξεχώρισε τα μικρά της άλλης.
Η Ζιζελίτσα λοιπόν, κουβαλά την αίγλη του δυσπρόσιτου θηρίου, υπήρξε αγρίμι σωστό. Πολλές οι γρατσουνιές. Πάντα απλησίαστη.
Όσο κι αν "χτίσω" το αυστηρό προφίλ της βέβαια...ε το τέλος το ξέρετε ήδη..παρά την αγριάδα της "χαλβάδεψε" κι αυτή! Laughing
Όμως μην την περάσετε για καμιά τυχαία, δεν είναι από αυτές που κάνουν αγαπούλες όπου κι όπου, σα τη φιλενάδα της τη Λαρίτσα πια.
Παραμένει μια frau και κάνει αγάπες επιλεκτικές, ξεκάθαρα και πολύ περιορισμένα.
Έχει βγάλει τα πιο ακοινώνητα γατάκια στον κόσμο.
Τα κρατάει έγκλειστα δεν έχω ιδέα που, μέχρι να μεγαλώσουν αρκετά κι όταν βγαίνουν...μη χρειαστεί να τα τσουπώσεις για κανένα λόγο!
Το αγόρι της ο Φάτσας, είναι ένα από τα ελάχιστα γατάκια που δεν κατάφερα να χειριστώ. Αγριεύει σαν μεγάλη γάτα. Απίστευτο.
Βγάζει μωρά με θάρρος και θράσος μεγάλο, μα μη τυχόν και τα στριμώξεις!
Τη διαφορά έκανε η Λένια της..που όμως μας έφυγε τόσο νωρίς.
Όλο τη μάλωνε η Ζιζελίτσα τη μικρή που ξεμάκραινε. Της νιαούριζε συγχισμένη και επέστρεφε να τη μαζέψει, όταν η μικρή στις πρώτες της ελεγχόμενες βόλτες, υπό το άγρυπνο βλέμμα της μαμάς, ξεχνιόταν με κάποιο πετούμενο εντομάκι που της τραβούσε την προσοχή. Πόσο δίκιο είχε δυστυχώς..
Το θέμα είναι ότι σήμερα τη Ζιζελίτσα μπορώ πια να την πάρω αγκαλιά και θα στειρωθεί κι αυτή παρέα με τη φιλενάδα της.
Να ηρεμήσουν και να συνεχίσουν να λιάζονται παρέα, ανέμελα πια.
Ιδού η φοβερή και τρομερή Ζιζελίτσα!
Τα αγριμάκια Img_2120
Τα αγριμάκια Img_2121

Κι έρχομαι στην τρίτη κοπελάρα μας! Νεαρή, περίπου 8-10 μηνών την υπολογίζω, η πανέμορφη μοντελάρα Δόνα η τσαπερδόνα!
Είναι μια κούκλα, είναι απόλυτ sassy, μου θυμίζει πάρα πολύ τη Φούσκα μου σε όλα της, είναι νούμερο, είναι αστεία, κάνει τη δύσκολη μονίμως, όλο χάδια δε θέλει κι όλο στα πόδια μου είναι και παίζει ασταμάτητα κάθε μέρα, με ότι βρει από χαλίκια μέχρι πανιά και τις ουρές των υπολοίπων γατών, ανεξαρτήτως καιρού.
Ο Λάκης είναι ο έρωτάς της, ο Ζαχαράκος ο φιλαράκος της κι ο Ριχάρδος το μόνο γατίδιο που φροντίζει και του δίνει φιλάκια.
Με όλα τα υπόλοιπα μωρά γίνεται ακόμη πιο μωρό και κουτρουβαλιέται μαζί τους παίζοντας.
Είναι μια σωστή κυρία και πλέον δεν πηγαίνει για τις ανάγκες της έξω.
Οοοχι! Ανακάλυψε την αμμολεκάνη που είχα βάλει στο μπάνιο για να περιορίσω ένα μικρό για κάποιες μέρες που έκανε αγωγή και τώρα πηγαίνει εκεί.
Επιλέγει δε να κάνει τις ανάγκες της κυρίως με παρέα...ενώ σε κοιτάει στα μάτια. Χμμ αρχικά τις λες και άβολες τις επισκέψεις στην εν λόγω τουαλέτα, αφού τρέχει κι αν την αφήσεις έξω μπαίνει από μια τρύπα ψηλά στο τοίχο, αλλά μόλις συνηδειτοποιείσεις ότι έτσι εκφράζει και μια μορφή συμπάθειας γίνεται αυτόματα χαριτωμένο.
Και δεν σε αφήνει να νιώσεις και μοναξιά! happy2
Ποζάρει ατελείωτα και γενικότερα είναι το πλάσμα που σου φτιάχνει το κέφι απλά και μόνο να την παρατηρείς!
Έχουμε φτάσει στο σημείο να κάνουμε και χαδάκια στην πλατούλα..ναι από αυτά που όλο δεν θέλει.
Κάθε χαδάκι ακολουθείται από τάχα ξαφνιασμένο "μιου", τσαχπίνικο άλμα στο πλάι, θρασύ βλέμμα του τύπου "Πως τολμάς να με πιάνεις!" και κλείνει με τρίψιμο στα πόδια με τους δικούς της όρους και ουρίτσα που τρεμοπαίζει.
Η γάτα αυτή είναι θεά, απλά!
Τα αγριμάκια Img_2124
Τα αγριμάκια Img_2122
Τα αγριμάκια Img_2123
Τα αγριμάκια Img_2125
Έκατσε απέναντί μου να πιούμε καφέ!
Τα αγριμάκια Img_2126
Με τον έρωτά της το Λάκη!

Λιάζεται σε κοινή θέα για να τη θαυμάζουμε..
Τα αγριμάκια Img_2127

και δυο φωτογραφίες άκρως ερωτεύσιμες! heart
Τα αγριμάκια Img_2128
Τα αγριμάκια Img_2129
Αυτό το φατσάκι με κοιτά αφ'υψηλού κάθε μέρα με τον πρωινό καφέ .
Να λοιπόν η γάτα που με ανάγκασε να καθαρίζω αμμολεκάνη και στη δουλειά, μη το γλιτώσω! Laughing

To be continued Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Ιαν 22, 2019 10:22 am

αχ... Στέλλα... Στέλλα...

Δε χορταίνω τις περιγραφές σου, τις ιστορίες σου, τις φωτο, τα πάντα

Δε ξέρω κι εγω πόσες φορές έχω διαβάσει το συγκεκριμένο πόστ κι έχω δεί και ξαναδεί τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια.
Τάχω αγαπήσει κι αυτά τα γατούδια "σου" μέσα απ τα δικά σου μάτια και τη προσπάθειά σου να καλυτερέψεις τη ζωή τους εκεί και να γίνετε σιγά σιγά φιλαράκια.
Καθένα με το χαρακτήρα του, με την ομορφιά του με τις συνηθειές του. Άλλά όλα γύρω από σένα που τα φροντίζεις τοσο ώστε κατάφερες κάποια απ αυτά να τα "χαλβαδιάσεις"


Θέλω κι άλλες γατοιστορίες, κι άλλες φωτογραφίες δεν έχω λόγια. Παρασύρομαι διαβάζοντας σε έναν άλλο κόσμο και το ζω κι εγω από μακριά.
Πάντα περιμένω με αγωνία να διαβάσω τις συνέχειες κι εδώ και στο γατοκοπάδι σου.


Γράφε...γράφε..... (εντάξει ελπίζω να μη γίνομαι ΄πολύ πιεστική" happy2
Κάνεις το κόσμο καλύτερο και μας εμπνέεις όλους oksmily3
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τετ Ιαν 23, 2019 12:09 am

Ολοκληρος κοσμος , ο κοσμος των γατων .Εχουν γραφτει βιβλια και βιβλια ,εχει χυθει μελανι αλλα ακομα δυσερμηνευτος παραμενει και μυστικος.Αυτη ειναι η ομορφια του. Και πιανω τον εαυτο μου αυτες τις δυσκολες πια καθημερινες ,δυσκολες μερες πια για ολους να θελω να χωθω στον απροσιτο αλλα και τοσο καθαρο κοσμο τους.
Πανεμορφη η δονα τσαπερδονα ,ιδιαιτερη η ζιζελ ,ξεχωριστη η λαρα ,γεμιζουν τη ζωη με αλλο χρωμα . Μας κανουν να πιστευουμε οτι υπαρχει ακομα καθαροτητα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 31, 2019 10:40 am

Λίγη λιακάδα, για να αντέχουμε τη μουντάδα των καιρών..
Γατούδια δίνουν το παράδειγμα, για άλλη μια φορά.


Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Πεμ Ιαν 31, 2019 11:03 am

Υπεροχος συγχρονισμος.Ολα μαζι να πλενονται? αχαχαχα!Αν και λενε οτι οταν πλενονται τα γατουνια εντονα ,ερχεται βροχη .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Πεμ Ιαν 31, 2019 11:08 am

Κι εγώ ενθουσιάστηκα με το συγχρονισμό τους!

Έβγαλε λίγο ήλιο μετά από μέρες, τα τράταρα μερικές λιχουδίτσες και voila στήθηκαν για ρυθμικό καθάρισμα στην ηλιόλουστη λωρίδα!

Εννοείται πως θα ακολουθήσουν οι υπόλοιπες συστάσεις των μωρών, που αποτελούν και το μεγαλύτερο μέρος της οικογένειας των αγριμιών blinking
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 04, 2019 3:35 am

Ήρθε και η ώρα των γατομωρών!
Τα μπεμπεκάκια που αποτελούν και το μεγαλύτερο, το πιο γουστόζικο και πιο...άγριο με διαφορά μέρος της οικογένειας των αγριμιών.

Τα μωρούλια της Λαρίτσας

Τα αγριμάκια Img_2131
Βόλης, ο μικρός διαβόλης.
Το ζουζουνίδιο που χαϊδεύεται περισσότερο από όλα.
Είχαμε εξάλλου από νωρίς στενές επαφές. Ήταν ο πιτσιρίκος που πέρασε τη ρινοτραγχειίτιδα πιο βαριά από όλα τους. Με ματάκια πρησμένα, περιορίστηκε αρχικά στο κουζινάκι, για να βάζουμε αλοιφούλα και να παίρνουμε αντιβίωση. Τσουρομάδησε και λέρωσε ότι μπορούσε, μιλάμε για καταστροφή απίστευτη για το τότε ακόμη πιο μικρό του μέγεθος, περιορίστηκε στο μπάνιο σε κλουβάκι, από όπου τον έβγαζα περιοδικά, μήπως και πάει στην αμμολεκάνη, αλλά και για να τον κανακέψει η μαμά του, που την έπαιρνα μαζί.
Μια μέρα..τα καταφέραμε..δεύτερη μέρα..κλάμμα, κλάμμα, κλάμμα και φωνή, τσιρίδα. Είχε γανιάσει. Σταμάτησε να τρώει. Δεν αποκρινόταν στα χάδια. Τον άφησα ελεύθερο, έχοντας ολοκληρώσει το 1/3 της αγωγής, ελπίζοντας στη θεαματική βελτίωση που έδειξε με την πρώτη δόση φαρμάκων.
Κρεμάστηκε στην κοιλίτσα της μαμάς του κυριολεκτικά.
Η Λαρίτσα περπατούσε κι ο Βόλης από κάτω να θηλάζει.
Μ'αυτά και μ'εκείνα όμως ο Βόλης και συνήλθε και κατάλαβε ότι δεν είναι και τόοοοοσο κακοί οι άνθρωποι και είναι ένας παιχνιδιάρης γατουλάκος, δεκτικός σε χάδια κι αγκαλιές. Όχι ότι δεν κάνει τον δύσκολο που και που, μα και πάλι ψάχνει ανθρώπους. Κάνει και ματάκια.
Κατάλοιπο του έμεινε το κουζινάκι.
Ζήλευε τα κορίτσια που τα καλοπιάνω για να πάμε για στείρωση και τρώνε μέσα. Τον έβαλα κι αυτόν. Κονσερβάκι λαχταριστό τον κέρασα.
"Μαου μαου" έντρομο πάλι ο Βόλης.
"Άντε βγες"
Άλλο γατί όταν δεν περιορίζεται από τοίχους!

Τα αγριμάκια Img_2132
Τιγράκος!
Γατίδιο μεγαλόσωμο, καλόβολο.
Χάδια δε θέλει πολλά, μα έχει τόσο στρωτή συμπεριφορά και μια φινέτσα αταίριαστη με μικρό γατάκι. Ένας κύριος σωστός, που προσέχει ιδιαιτέρως την αδερφούλα του την Ξένια.
Μπορεί χαδάκια να μην ψάχνει, μα υπομένει στωικά σα τη μανούλα του, κάθε χειρισμό. Και την αλοιφούλα του την πήρε με ευκολία και εκείνο το σπρέυ το απαίσιο το ανέχτηκε κι ούτε ένα μιουρ!

Βόλης & Τιγράκος μαζί!
Τα αγριμάκια Img_2130

και η αδερφούλα Ξένια, τόσο όμοια με τον Τιγράκο κι όμως τόσο διαφορετική.
Σκιαγμένο γατίδιο, δεν εμπιστεύεται κανέναν. Δεν πιάνεται με τίποτα. Είναι πονηρή αυτή δε γελιέται.
Φιλικότατη με όλα τα γατίδια, καθαρίζεται επιμελώς, μα δεν παίζει πολύ. Στο λόμπι των ακοινώνητων γατιδιών παραμένει, έχει την ξεχωριστή παρέα της, το Μπουρεκάκι, που θα δείτε παρακάτω και λιάζονται παρέα, πάντα νωχελικά, πάντα ήπια. Πολλά πολλά δε θέλουν.
Μα πως βρίσκει καθένα το παρεάκι του;!
Τα αγριμάκια Img_2133
Ιστορική στιγμή!
Καθώς τραβούσα αυτή τη φωτογραφία, η Ξένια μου γουργούρισε δυνατά. Η πρώτη φορά που μου γουργούρισε.
Υπήρξα το μόνο δίποδο στο χώρο τους εκείνη την ημέρα, μέρα αργή. Τα καλοτάισα και της έβαλα λίγο χώρια. Ποτέ δεν προλαβαίνει, είναι διστακτικό το ψυχούλι μου.
Έτσι κι αυτή μου επέτρεψε να σκύψω πάνω της χωρίς να εξαφανιστεί, μου χάρισε κι ένα γουργουρητό και παρόλο που ακόμη εξαφανίζεται αν τυχόν περάσω λίιιιγο πιο κοντά, την ώρα του φαγητού, που παραμένει να φτάνει τελευταία, με κοιτά μες τα μάτια και περιμένει. Δεν την απογοητεύω. Την ξεχωρίζω πάντα. Και το φιλαράκι της το Μπουρέκι. Είναι άλλωστε τόσο μικροκαμωμένα και τα δύο σε σχέση με τα υπόλοιπα.
Μη τη περάσετε όμως για καμιά τυχαία. Διστακτική κι απόμακρη, μα από τον κτηνίατρο έφυγε και την κυνηγούσαμε σε όλο το κτηνιατρείο στην επίσκεψή μας!

Βόλης & Ξένια
Τα αγριμάκια Img_2141

Το αδερφάκι που χάθηκε νωρίς..
Ο Τύκης μας. Από το ορτύκι..Με ρίγες υπέροχες. Πανέμορφος. Με ματάκια πονηρά που αναζητούσαν, επεξεργάζονταν.
Ένα σωστό μαγκάκι, φαινόταν στο βλέμμα του. Το πιο δραστήριο, το πιο πειραχτήρι.
Μια σταλίτσα μικρουλάκι.
Έφυγε δυστυχώς νωρίς. Πολύ νωρίς. 28 Οκτωβρίου. Κυριακή. Πάλι από σφάλμα "φιλόζωου"
Τον Τύκη ξενύχτησε και θρήνησε η αδέσποτη σκυλίτσα η Σπυριδούλα. Ο σκύλος που κανείς δεν καταλαβαίνει. Ανισόρροπη τη λένε. Ή χαζή καμιά φορά χαριτολογώντας. Όμως εκείνη ξέρει. Και ξέρω κι έγω, γιατί μου το ομολόγησαν τα μάτια της, όταν αποφάσισε πως έχει αξία να τα ανοίξει και να δει. Και να κουνήσει για πρώτη φορά μετά από καιρό την ουρίτσα της. Αχ...για κάθε χαρά παραμονεύει στη γωνία μια μεγάλη λύπη.
Όμως αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Θα έρθει η ώρα της.
Η ανάρτηση αυτή έχει χαρούμενο τόνο, έτσι για μια καλή εβδομάδα.
Δεν μπορούσαν να λείπουν τα άτυχα μικρούλια όμως..
Τύκης λοιπόν & Ερρικάκι στο βάθος
Τα αγριμάκια Img_2134
Σπόιλερ:

Θα συνεχίσω με νότες ευχάριστες όμως

Τα μωρούλια της Ζιζελίτσας

Θεέ και Κύριε, τα ακοινώτητα μωρούλια της, όπως έχω ξαναπεί, είναι πλάσματα πανέμορφα, φοβερά όμως και τρομερά.
Σε κάθε αναμέτρηση μαζί τους, χάνεις. Είναι αυτά τα θηριάκια τα αδάμαστα που επιβεβαιώνουν τον τίτλο της οικογένειας, τα αγριμάκια!

Ξεκινώ με το Φάτσα
Τα αγριμάκια Img_2137
Τα αγριμάκια Img_2135
Τα αγριμάκια Img_2136

Νεαρός άκρως ερωτεύσιμος, κούκλαρος με ένα φατσάκι απίστευτο-προφανώς δεν είναι τυχαίο το όνομά του.
Στην πρώτη του εμφάνιση αναφώνησα "Τι κουκλί είσαι εσύ;!"
Ιδιαίτερα ποζαριστός, φωτογραφίζεται ανετότατα και με μπόλικο, περίσσειο θράσος, επίσης δυσανάλογο του μεγέθους του.
Αυτά μέχρι να τον στριμώξει κανείς.. ή να θεωρήσει πως είναι στριμωγμένος!
Τρομακτικό γατίδιο, τρομακτικό. Κάνει ήχους μεγάλης αγριόγατας και επιτίθεται..ω ναι, δε το είχα ξαναδεί σε τόσο μικρό, αλλά επιτίθεται με νύχια και με δόντια!
Προσωπικά ένα μπράβο του το δίνω. Θα γίνει αλανάκι μεγάλο. Η αγριάδα του χρειάζεται εκεί που ζει, καλά κάνει λοιπόν.
Δεν είναι ο πιο γρήγορος, μα δε σηκώνει πολλά πολλά.
Κάθε πρωί πίνουμε καφέ παρόλα αυτά, πάντα έρχεται να με βρει, κουβαλά κάτι πολύ elegant επάνω του ο νεαρός, με κοιτά με τις ματάρες του, του μιλάω, απολαμβάνει. Περίεργος πάντα για ότι πω, σαν ενδιαφέρον να το βρίσκει.
Και αυτά... δε μου επιτρέπει τίποτα απολύτως παραπάνω. Κι ας με ψάχνει. Όλη μέρα. Δικοί του οι κανόνες!

Γκρίνια junior
Όχι δεν έχει καμία σχέση με την αγαπησιάρικη ιδιοσυγκρασία της δικής μου Γκρίνιας, αλλά φέρει πολύ όμοια μοτίβα και καθώς προέρχονται από την ίδια γειτονιά, την ανακύρηξα νεαρή ξαδέρφη της Γκρίνιας μου.
Έτερη Λωξάντρα. Κάθε προσπάθεια τσουπώματος απέτυχε παταγωδώς.
Μια αποπαρασίτωση ευελπιστούσα να κάνω, αλλά σαν τα αδέρφια της δεν μου έκανε τη χάρη!
Με εντυπωσίασαν τα ματάκια της, ήταν η πρώτη από τα αδέρφια της που βγήκε. Υπέροχα, πράσινα, κρυστάλλινα. Το ήξερα από την αρχή πως θα γίνει μια κούκλα μεγαλώνοντας, όχι πως δεν ήταν ήδη. Της το είπα και καμάρωσε και όρθωσε την ουρίτσα της.
Επίσης με επεξεργάζεται σε κάθε ευκαιρία, αλλά από μακριά κι αγαπημένες.
Πολύ δεμένη με τον αδερφό της το Φατσούλη και πολύ καλό φιλαράκι στο παιχνίδι με το Ριχάρδο (Καλά αυτό το Ριχάρδο, τον αγαπούν όλα τους!)
Γκρίνιούλι sassy εκδοχή λοιπόν.
Τα αγριμάκια Img_2138
Τα αγριμάκια Img_2139
Τα αγριμάκια Img_2140
Σαν να βλέπω το Γκρινιούλι μου μωρό!

Περνώ στο Μπουρεκάκι!
Ένα γατίδιο για καρτ ποστάλ! Λίγο ξανθά αυτάκια και μια ξανθιά ουρίτσα και voila έχουμε ένα τρισχαριστωμένο έργο τέχνης!
Πανέμορφο, απάμακρο, νωχελικό. Το καλύτερο φιλαράκι της Ξένιας.
Δεν ξεγιελιέται, δεν πλησιάζεται καν. Με τιμά όμως με το αθόρυβο το μιαου κι αν κάνει ώρα να με δει έρχεται ως το γραφείο, όπου αν είναι ανοιχτή η πόρτα, βλέπω ένα κουκλίστικο κεφαλάκι να ξεπροβάλει και να με κοιτά. Μέχρι να σηκωθώ. Μετά δε με ξέρει πάλι.
Με στενοχωρεί ιδιαιτέρως, γιατί είναι κι αυτό αδυνατούλι, όλο αρρωσταίνει, καλά όλα μου αρρώστησαν πολλές φορές, δυσκολεύομαι να τα συνεφέρω, μόνο που το Μπουρέκι βγάζει και δερματίτιδες κατά διαστήματα και νομίζω πως έχει κι ένα ερεθισμένο αυτάκι.
Ταλαιπωρημένο πολύ κι όμως ειδικά αυτό δεν κατάφερα να το πιάσω ούτε μια φορά.
Νομίζω πως είναι αγορίνι.
Τα αγριμάκια Img_2143
Μπουρεκάκι λαχταριστό!

Μπουρεκάκι & Φάτσας
Τα αγριμάκια Img_2142

Κλείνω με την αδερφούλα που επίσης ταξίδεψε πολύ νωρίς,
Λένια μου, το τέταρτο αδερφάκι. Η Λένια που με λύγισε..χωρίς πολλά άλλα λόγια.
Δεν ξεχνώ.

Της Λαρίτσας τα μωρά ελαφρώς αδιάφορα για τους ανθρώπους, μα σαφώς πιο διαχειρίσιμα και δεκτικά, ακιρβώς σα τη μαμά τους.
Της Ζιζελίτσας...επίσης ίδιας μα ίδιας ιδιοσυγκρασίας με τη μαμά!  Δείχνουν από μικρά πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον για εμάς, μας παρατηρούν ολημερίς, σαν να είμαστε κάποιο ενδιαφέρον παιχνίδι, αλλά μη και τυχόν αντιθληφθούν ότι θέλεις, όχι να τα πιάσεις, να τα αγγίξεις. Μεταλάσσονται.
Και θα ήθελα τόσο να τα κουράρω μήπως παρουν τα πανω τους...

Last but not least
Γκίζμο! Θεότητα. Μια σταλίτσα. Όλο κόκαλα, αλλά με περισσευούμενη σπιρτάδα εμφανίστηκε μια μέρα και έμοιαζε να είναι εκεί από καιρό. Όλα τα γνώριζε κι όλα το γνώριζαν.
Δεν ξέρουμε αν ήρθε κι εγκαταστάθηκε, ήταν εξάλλου πάρα πολύ μικρό όταν το πρωτοείδαμε, ώστε να κατάφερε να έρθει από αλλού και να εγκλιματιστεί και τόσο εύκολα. Υποθέτουμε πως ίσως είναι της Δόνας κι απλά δεν την καταλάβαμε ποτέ. Του έδειχνε και μια παραπάνω φροντίδα στην αρχή.
Κι ενώ καθόταν αμέριμνο μαζί με τα υπόλοιπα κατάτι μεγαλύτερα γατούδια, έκανα το λάθος να το πιάσω ελαφρά τη καρδία, ώστε να το αποπαρασιτώσω.
Μ'εσφαξε..Δεν είχα ποτέ άλλη τέτοια πληγή από γάτα. Κι εξαφανίστηκε. Τώρα παραμένει κρυμμένο, αλλά το καλοπιάνω με το φαγητό σιγά σιγά. Μάλιστα όχι μόνο αποφεύγει εμένα, αλλά τις γυναίκες γενικότερα! Όταν πηγαίνει ο αδερφός μου τις Κυριακές για τάισμα περιμένει στην πόρτα το σκασμένο με εκείνο το ίδιο θάρρος το αξιοθαύμαστο που έδειξε την πρώτη μέρα!
Γκίζμο, αγνώστου φύλου ακόμη. Πάντα με κάνει να χαμογελώ. Μια σταλιά με κινήσεις επιδέξιες μεγάλης γάτας!
Τρώει σαν πουλάκι. Παίζει & συναναστρέφεται αρκετά με το Ερρίκι.
Μένω κι εγώ να θαυμάζω από μακριά την ομορφάδα του!!
Τα αγριμάκια Img_2146
Τα αγριμάκια Img_2145


Λοιπόν, ποιο είναι το αγαπημένο σας αγρίμι; Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 04, 2019 9:02 pm

Φατσας ,  Φατσας ,   Φατσας !(αντε και Ερρικακι γιατι εμεις  εδω   ανηκουμε στην πορτοκαλι   σειρα) Veryhappy Veryhappy Veryhappy kissss kissss heart heart
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 04, 2019 10:44 pm

Αχά, η πρώτη θαυμάστρια για το Φάτσα!

Το ξέρω, το ξέρω, είναι ένας ερωτεύσιμος, μικρός κούκλραρος ο αλήτης! Laughing

Καταγράφω το σκορ λοιπόν, μία δηλωμένη θαυμάστρια ο Πάρης, μία για το Φάτσα! Για να δούμε! happy2

Μου βγαίνει εντωμεταξύ τέτοιο απωθημένο που δεν μπορώ να τόσα χρόνια να απαθανατίσω το κοπάδι, που τα αγριμάκια τα φωτογραφίζω σε κάθε ευκαιρία κι έχω μπόλικο υλικό Smile

Και η ερώτηση, είναι περίπου 4-4,5 μηνών καθώς τα εμφάνισαν πρώτες μέρες Οκτωβρίου, πολύ μικρά και θήλαζαν για καιρό.
Δε σας φαίνονται λίγο μικρούλια; Suspect
Λέτε να έχουν λίγο πιο περιορισμένη ανάπτυξη γιατί αρρώστησαν πολλές φορές;
Κι ακόμη που και που υποτροπιάζουν δυστυχώς, αλλά κάθε φορά πλέον συνέρχονται μόνα τους, αρκετά γρήγορα.
Πιο πολύ ταλαιπωρούνται η Ξένια & το Μπουρεκάκι.

Τα χιόνια πάντως μας ήρθαν κουτί, περιορίστηκε πάρα πολύ η έξαρση του ιού και για μέρες μετά ήταν όλα τους καλά. Τώρα ψιλοάρχισαν πάλι κάτι μυξούλες και κάτι ψευτοτσίμπλες.
Της Λαρίτσας τα μωρά έχουν αποπαρασιτωθεί. Της Ζιζελίτσας μέχρι στιγμής αδύνατο.
Σκεφτόμουν ότι το μόνο που μπορώ να κάνω για να τα ενισχύσω, εκτός των αποπαρασιτώσεων, είναι να δώσω κάποιες βιταμίνες.
Δεδομένου ότι είναι αρκετά και τα μισά αγριμάκια κυριολεκτικά, έψαχνα λοιπόν κάποιο πρόσθετο για το νερό.
Μέχρι στιγμής για τέτοιου είδους χρήση βρήκα μόνο το Anima Strath, το οποίο όμως είναι γενικής χρήσης κι αφορά διάφορα είδη ζώων, από σκυλιά μέχρι κουνέλια, οπότε και αμφιβάλλω λίγο.
Έχετε καμιά άλλη ιδέα ή κάποιο άλλο προϊόν υπόψη;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Δευ Φεβ 04, 2019 10:45 pm

Μπουρεκάκι δαγκωτό
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Φεβ 04, 2019 10:47 pm

happy2 Απιστίες στον Πάρη;

Καταλαβαίνω, άλλη χάρη το τιγρέ, άλλη η ξανθή ανταύγεια! Laughing
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τρι Φεβ 05, 2019 12:03 am

Βιταμινες δινω κι εγω σε μορφη παστας .Τη βαζω στο φαγητο ειτε κροκετα ειτε υγρη τροφη .Ειναι πολυ ευγευστη και δεν εχω θεμα .Το τρωνε αμεσως,εχω ακουσει και για τη σκονη που τη διακυουν σε νερο αλλα δεν την εχω παρει
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από dagger Τρι Φεβ 05, 2019 9:00 pm

Stella M. έγραψε:happy2 Απιστίες στον Πάρη;

Καταλαβαίνω, άλλη χάρη το τιγρέ, άλλη η ξανθή ανταύγεια! Laughing

o Παρης ειναι απλα ΘΕΟΣ

αλλα το μπουρεκακι ειναι για φαγωμα

υγ.
Επιστρεφω αυριο Αθηνα , ειμαι Βερολινο ... μου εχουν λειψει ολα τοοοοοσο πολυ και ειδικα το μπιζελακι μου
dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα αγριμάκια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Τρι Φεβ 05, 2019 11:56 pm

dagger έγραψε:
Stella M. έγραψε:happy2 Απιστίες στον Πάρη;

Καταλαβαίνω, άλλη χάρη το τιγρέ, άλλη η ξανθή ανταύγεια! Laughing

o Παρης ειναι απλα ΘΕΟΣ

αλλα το μπουρεκακι ειναι για φαγωμα

υγ.
Επιστρεφω αυριο Αθηνα , ειμαι Βερολινο ..
. μου εχουν λειψει ολα τοοοοοσο πολυ και ειδικα το μπιζελακι μου
Καλη επιστροφη !!
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Stella M. Παρ Φεβ 15, 2019 11:33 am

Έγραψα ήδη στο κομμάτι της διατροφής,γράφω κι εδώ να αυξήσω τις πιθανότητες να διαβαστεί.

1. Τι θα δώσω σε γατάκι με χειρουργημένη άνω και κάτο γνάθο και εισροφητική βρογχοπνευμονία; Το τάισμα με σύριγγα ενδείκνυται ή απλά ελπίζουμε να καταφέρει να φάει μόνο του;
2. Γνωρίζει κάποιος αν μπορούν να ληφθούν κάποια μέτρα ανακούφισης της αναπνοής στην περίπτωση της πνευμονίας;

Απελπισμένη...
Τις καλύτερες ευχές σας κι όλη τη θετική σας σκέψη για το Φατσάκο ζητάμε!
Είναι μαχητής, πάλεψε, παλεύει, παλεύουμε μαζί!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τα αγριμάκια M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από Lina Παρ Φεβ 15, 2019 12:03 pm

Ωχ το φατσουλίνι?Τι συνέβη?
Πολύ θετική σκέψη θα τα καταφέρετε!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα αγριμάκια M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα αγριμάκια Empty Απ: Τα αγριμάκια

Δημοσίευση από belezza Παρ Φεβ 15, 2019 10:24 pm

ωχ ! βρε Στελλιτσα. Το φατσακι? Για τη διατροφη δυστυχως δεν ξερω.Για την ανακουφιση της αναπνοης απο πνευμονια με βαση τις γνωσεις μου και την προσπαθεια μου για το νιαουρελο που η ρινοτραχειτιδα τον ειχε χτυπησει σε ολο το αναπνευστικο συστημα ,η πρωτη κτηνιατρος που τον εσωσε ομως, ειχε πει μαλαξεις ολη τη νυχτα στην τραχεια για να ανοιξει και να μπορει να αναπνεει.Ο νιαουρελος ομως δεν κινουνταν καθολου ,οποτε ηταν ευκολο για μενα (δεν ειχα αντιδραση) .Ειδικα τη νυχτα που η αναπνοη βαραινε παρα πολυ (ακουγοταν σαν μοτερ μηχανης) τοτε του εκανα μασαζ στην τραχεια και τον βοηθουσα να αναπνευσει. Δεν ξερω αν σε βοηθαω . Ο κτηνιατρος τι λεει ?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα αγριμάκια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης