gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

+11
ΓΟΗΣ
gatisios
koneko
LIZA_T
f.m123
Stella M.
Vasouri
Vitelia
Gatoplikti
Coney-
purple penguin
15 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Σαβ Φεβ 17, 2018 4:02 pm

Αν δεν έγινε σωστά η μετάβαση δικαιολογεί αυτό το αποτέλεσμα ακόμα και 2 εβδομάδες μετά;
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Φεβ 17, 2018 8:48 pm

Νομίζω πως ναι, γιατί αν διαταραχθεί το πεπτικό συχνά αργεί να επανέλθει.
Όχι ότι αποκλείεται να μη στρώνει απλά στο Mojo. Βλέποντας και κάνοντας, απλά εφόσον είναι μαλακά μη βιαστείς να κάνεις κανούργια αλλαγή.
Τώρα τρώει μόνο Sam's;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Σαβ Φεβ 17, 2018 10:51 pm

Ναι, και κονσέρβες schesir περιπου 3 φορες τη βδομαδα αλλά αυτές τις έτρωγε έτσι κ αλλιώς από πριν
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 18, 2018 3:25 pm

Όχι παιδιά, δε δικαιολογείται να έχει ακόμα θέμα γαστρεντερικό 2 βδομάδες μετά.
Δεν του κάνει η τροφή, άλλαξε την. Γιατί δεν του δίνεις αποκλειστικά κονσέρβες;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 18, 2018 3:37 pm

εγώ πάλι θα πω ότι δικαιολογειται και συμφωνοντας και με την φλώρα θα πω ότι είναι μια αρκετά διαφορετική τροφη από την αρχική. Φεύγεις από την πρωτη κατηγορία no grain και με μεγάλο ποσοστο κρέατος και πας σε μια πιο μέτρια.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Φεβ 18, 2018 3:58 pm

Gatoplikti έγραψε:εγώ πάλι θα πω ότι δικαιολογειται και συμφωνοντας και με την φλώρα θα πω ότι είναι μια αρκετά διαφορετική τροφη από την αρχική. Φεύγεις από την πρωτη κατηγορία no grain και με μεγάλο ποσοστο κρέατος και πας σε μια πιο μέτρια.

Αθανασία, όχι δε δικαιολογείται. Σημαίνει ότι απλά δεν του κάνει η τροφή, όχι ότι δεν την έχει συνηθίσει ακόμα. Όταν πας από τροφή χωρίς σιτηρά σε τροφή με σιτηρά συνήθως δεν υπάρχει έντονο πρόβλημα, ιδίως 2 βδομάδες μετά. Επίσης, τα θέματα με αναστατωμένο στομάχι και γαστρεντερικό συμβαίνουν κυρίως σε ζώα που τρώνε ένα είδος τροφής και όχι εναλλαγές, και η ομαλή μετάβαση που λέμε να γίνεται συστήνεται γιατί στην ουσία είτε καταστρέφουμε την υγιή χλωρίδα του εντέρου με σκουπίδια, είτε αναγκάζουμε τον οργανισμό να συνηθίσει σε ένα είδος τροφής και να μη μπορεί να δεχτεί άλλο. Όσο περισσότερο διαβάζω και ψάχνομαι, τόσο καταλαβαίνω σε τι μύθους πιστεύουμε στην Ελλάδα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Κυρ Φεβ 18, 2018 4:26 pm

f.m123 έγραψε:Όχι παιδιά, δε δικαιολογείται να έχει ακόμα θέμα γαστρεντερικό 2 βδομάδες μετά.
Δεν του κάνει η τροφή, άλλαξε την. Γιατί δεν του δίνεις αποκλειστικά κονσέρβες;

Δυστυχώς είναι οικονομικό το θέμα που δεν τρώει αποκλειστικά κονσέρβες

Gatoplikti έγραψε:εγώ πάλι θα πω ότι δικαιολογειται και συμφωνοντας και με την φλώρα θα πω ότι είναι μια αρκετά διαφορετική τροφη από την αρχική. Φεύγεις από την πρωτη κατηγορία no grain και με μεγάλο ποσοστο κρέατος και πας σε μια πιο μέτρια.

Μου φαίνεται αρκετά λογικό αυτό που λες.. Θα αρχίσω πάλι το ψάξιμο για μια grain free κατά προτίμηση, είναι δει και την Hill's τις μέρες που έψαχνα και την είχα ξεχωρίσει κ αυτήν
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Φεβ 18, 2018 4:46 pm

Δεν ήξερα ότι ξεκίνησε με no grain, οπότε είναι σε ένα βαθμό αναμενόμενο να μη του κάτσει.
Εγώ ξεκίνησα από royal και πήγα σιγά σιγά σε grain free και δεν είχαν θέμα.
Πάντως νομίζω ότι πρέπει να στρώσει λίγο, με τα κλασσικά κοτόπουλο κτλ και μετά σιγά σιγά να εισάγει καινούργια κροκέτα.
Αν ο Mojo το δέχεται, σκέψου και τη λύση του ελαφρώς μαγειρεμένου γεύματος με κάποια πρόσθετα, υπάρχουν συνταγές. Αν όχι ως μόνιμη λύση, να τρώει αρκετά συχνά.
Εγώ πέρασα τη φάση του ψαξίματος περίπου όταν χρόνισαν, πελαγώνεις καποια στιγμή η αλήθεια είναι με τις πληροφορίες, βρήκα τη τροφή που τους έκατσε, αλλά όσο μαθαίνω λέω μακάρι να έτρωγαν και λίγο κανονικό κρέας..δεν το τρώνε με τίποτα.
Τώρα για το αν πρέπει να σταματήσεις άμεσα την κροκέτα που δίνεις ή σταδιακά, θα έλεγα κάνε μια ερώτηση στο γιατρό σας.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Φεβ 18, 2018 4:57 pm

f.m123 έγραψε: η ομαλή μετάβαση που λέμε να γίνεται συστήνεται γιατί στην ουσία είτε καταστρέφουμε την υγιή χλωρίδα του εντέρου με σκουπίδια, είτε αναγκάζουμε τον οργανισμό να συνηθίσει σε ένα είδος τροφής και να μη μπορεί να δεχτεί άλλο. Όσο περισσότερο διαβάζω και ψάχνομαι, τόσο καταλαβαίνω σε τι μύθους πιστεύουμε στην Ελλάδα.

Αυτό με την ομαλή μετάβαση κι εγώ είχα μια δυσκολία να το δεχτώ αρχικά κι αναρωτιόμουν γιατί. Το αποδέχτηκα βλέποντας, ότι όντως μπορεί να προκύψουν θεματάκια με την απότομη αλλαγή κροκέτας. Μάλιστα τελευταία το σκεφτόμουν πάλι το γιατί να συμβαίνει κάτι τέτοιο κι έχεις δίκιο σ'αυτό, η απάντηση είναι απλή, τρώνε ένα είδος τροφής τα περισσότερα.
Εγώ ήμουν εξαρχής με τις δικές μου υπέρ της ποικιλίας, αλλά ποικιλία στην κροκέτα δεν γίνεται και δυστυχώς με τα χίλια ζόρια τις κατάφερα ξανά να τρώνε τουλάχιστον λίγο κονσέρβα καθημερινά. Κάτι είναι κι αυτό oksmily3
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Κυρ Φεβ 18, 2018 7:19 pm

Stella M. έγραψε:
Αν ο Mojo το δέχεται, σκέψου και τη λύση του ελαφρώς μαγειρεμένου γεύματος με κάποια πρόσθετα, υπάρχουν συνταγές. Αν όχι ως μόνιμη λύση, να τρώει αρκετά συχνά.

Δεν έχει βρεθεί κάτι που να μην τρώει μέχρι στιγμής ο κροκοδειλος χαχαχα tourt hungry
και ροκανιδια να του δωσεις θα τα φαει αυτο το παιδι

Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Δευ Φεβ 19, 2018 6:57 pm

Vasouri έγραψε:Εν τέλει πήρα τη Sam's Field και μετά απο 2 εβδομάδες κατανάλωσης έχω να πώ ότι δεν ξετρελάθηκα δυστυχώς.
Τα κόπρανα μυρίζουν πολύ πιο έντονα απ'οτι με την προηγούμενη τροφή και είναι και πιο μαλακα. Επίσης έχω την εντύπωση ότι πάει πολύ πιο συχνά πλέον...

Είμαι προβληματισμένη αρκετά Suspect
Και ο δικός μου είχε πολλά κόπρανα με την Sam's Field.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Δευ Φεβ 19, 2018 7:48 pm

purple penguin έγραψε:Και ο δικός μου είχε πολλά κόπρανα με την  Sam's Field.

Αλήθεια;; Και τελικά του την άλλαξες; και αν ναι με ποια;
προσπαθω να καταλήξω σε μία και αν μου πει ο γιατρος αυριο να κανω αλλαγη να του την αλλάξω.
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Δευ Φεβ 19, 2018 9:55 pm

Vasouri έγραψε:
purple penguin έγραψε:Και ο δικός μου είχε πολλά κόπρανα με την  Sam's Field.

Αλήθεια;; Και τελικά του την άλλαξες; και αν ναι με ποια;
προσπαθω να καταλήξω σε μία και αν μου πει ο γιατρος αυριο να κανω αλλαγη να του την αλλάξω.
Acana. Αν διαβάσεις την αρχική δημοσίευση αυτής της συζήτησης, λέω το ιστορικό. Κάτι άλλο που επίσης με ενόχλησε, ήταν ότι δεν πήρα ποτέ απάντηση σε ένα email που τους έστειλα.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Τρι Φεβ 20, 2018 10:24 am

Μίλησα και με τον γιατρό σήμερα και μου ειπε οτι αφου κρατάει 2 εβδομάδες το θέμα με τα κόπρανα, σημαίνει ότι δεν του κάθεται σωστά η τροφή.
Επίσης μου είπε οτι αρχικά δεν έπρεπε να έχω αλλάξει εταιρία(δήλαδή απο Applaws να έχω πάει σε άλλη αρχικά) αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Εντωμεταξύ η Applaws δεν έχει sterilized και απ'οτι είδα απο τα συστατικά όλων των κωδικών της, το ποσοστα ασβεστίου/φωσφόρου είναι πολύ υψηλά.
Μου είπε αν δεν θέλω να ξαναπάω σε applaws να πάρω μια οποιαδήποτε άλλη light και μετά να πάω σε sterilized και την μετάβαση να την κάνω σε πολύ αργό ρυθμό.
Απ'οτι είπε θα πρέπει να αρχίσουν να σκληραίνουν τα κόπρανα μέσα σε 4 μέρες.
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Φεβ 20, 2018 3:47 pm

Vasouri έγραψε:Μίλησα και με τον γιατρό σήμερα και μου ειπε οτι αφου κρατάει 2 εβδομάδες το θέμα με τα κόπρανα, σημαίνει ότι δεν του κάθεται σωστά η τροφή.
Επίσης μου είπε οτι αρχικά δεν έπρεπε να έχω αλλάξει εταιρία(δήλαδή απο Applaws να έχω πάει σε άλλη αρχικά) αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Εντωμεταξύ η Applaws δεν έχει sterilized και απ'οτι είδα απο τα συστατικά όλων των κωδικών της, το ποσοστα ασβεστίου/φωσφόρου είναι πολύ υψηλά.
Μου είπε αν δεν θέλω να ξαναπάω σε applaws να πάρω μια οποιαδήποτε άλλη light και μετά να πάω σε sterilized και την μετάβαση να την κάνω σε πολύ αργό ρυθμό.
Απ'οτι είπε θα πρέπει να αρχίσουν να σκληραίνουν τα κόπρανα μέσα σε 4 μέρες.
Βλακείες σου λέει. Η αλλαγή εταιρίας δεν έχει καμία σχέση.
Όλες οι grain free είναι και για στειρωμένα και για αστείρωτα. Η Applaws είναι grain-free. Τα ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου σε ενδιαφέρουν σε γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, και σε ενδιαφέρει η αναλογία κυρίως όχι το πόσο υψηλά είναι.
Γιατί να πας σε light? Βλακείες σου λέει!!! Επίσης, αν δεν του κάνει η τροφή, τότε η μετάβαση σε αργό ρυθμό πώς ακριβώς θα φτιάξει τα κόπρανα;

Πήγαινε πάρε μια μικρή συσκευασια Ακάνα και κάνε απευθείας τη μετάβαση να δεις πώς θα πάει. Αν παει καλά σε μια βδομάδα, πάρε ένα μεγάλο σακί να σου βγει πιο οικονομικά. Επιπλέον, πρόσθεσε προβιοτικά στο φαγητό του για να στρώσει το έντερο του. Προβιοτικά θα βρεις ειτε σε μορφη συμπληρώματος (προσοχή, μην παρεις κανενα που να εχει κι αλλα συστατικα), φτελιά ή κεφίρ.

Πολλοί κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις διατροφής ζώων. Δυστυχώς δεν είναι καλή ιδέα να τους εμπιστευόμαστε απόλυτα στο θέμα της διατροφής.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Τρι Φεβ 20, 2018 4:24 pm

f.m123 έγραψε:
Βλακείες σου λέει. Η αλλαγή εταιρίας δεν έχει καμία σχέση.
Όλες οι grain free είναι και για στειρωμένα και για αστείρωτα. Η Applaws είναι grain-free. Τα ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου σε ενδιαφέρουν σε γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, και σε ενδιαφέρει η αναλογία κυρίως όχι το πόσο υψηλά είναι.

Και εγώ σκέφτηκα ότι είναι βλακεία αυτο που μου ειπε για την αλλαγή εταιρίας γι'αυτο είπα να ρωτήσω κ εδώ  Smile

f.m123 έγραψε:
Γιατί να πας σε light? Βλακείες σου λέει!!! Επίσης, αν δεν του κάνει η τροφή, τότε η μετάβαση σε αργό ρυθμό πώς ακριβώς θα φτιάξει τα κόπρανα;

Πήγαινε πάρε μια μικρή συσκευασια Ακάνα και κάνε απευθείας τη μετάβαση να δεις πώς θα πάει. Αν παει καλά σε μια βδομάδα, πάρε ένα μεγάλο σακί να σου βγει πιο οικονομικά.

Βασικά είχα βάλει στο μάτι τη Hill's για στειρωμένα που τη θεωρώ πολύ καλή μάρκα. Δεν σνομπάρω Acana εννοειται απλά η Hill's είναι πιο οικονομική
Λες να κάνω τη μετάβαση κατευθείαν να δούμε;; Φοβάμαι μην του κάνω χειρότερο κακό No
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Φεβ 20, 2018 4:50 pm

Vasouri έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Βλακείες σου λέει. Η αλλαγή εταιρίας δεν έχει καμία σχέση.
Όλες οι grain free είναι και για στειρωμένα και για αστείρωτα. Η Applaws είναι grain-free. Τα ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου σε ενδιαφέρουν σε γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, και σε ενδιαφέρει η αναλογία κυρίως όχι το πόσο υψηλά είναι.

Και εγώ σκέφτηκα ότι είναι βλακεία αυτο που μου ειπε για την αλλαγή εταιρίας γι'αυτο είπα να ρωτήσω κ εδώ  Smile

f.m123 έγραψε:
Γιατί να πας σε light? Βλακείες σου λέει!!! Επίσης, αν δεν του κάνει η τροφή, τότε η μετάβαση σε αργό ρυθμό πώς ακριβώς θα φτιάξει τα κόπρανα;

Πήγαινε πάρε μια μικρή συσκευασια Ακάνα και κάνε απευθείας τη μετάβαση να δεις πώς θα πάει. Αν παει καλά σε μια βδομάδα, πάρε ένα μεγάλο σακί να σου βγει πιο οικονομικά.

Βασικά είχα βάλει στο μάτι τη Hill's για στειρωμένα που τη θεωρώ πολύ καλή μάρκα. Δεν σνομπάρω Acana εννοειται απλά η Hill's είναι πιο οικονομική
Λες να κάνω τη μετάβαση κατευθείαν να δούμε;; Φοβάμαι μην του κάνω χειρότερο κακόνν No

H RC και η Hills είναι κολλοσοί που μόνο μέσω του Μάρκετινγκ εχουν καταφέρει να γίνουν διάσημοι. Οι περισσότερες τροφές για στειρωμένα έχουν σιτηρά. Η RC και η Hills είναι ο,τι χειρότερο μπορείς να δώσεις στη γάτα σου.
Δες εδώ: http://catinfo.org/commercial-cat-foods/
http://fnae.org/food.html
http://www.gatospito.com/t4065-topic
https://www.youtube.com/watch?v=RV0PSlpLrFI&feature=youtu.be

Νομίζεις ότι με το να κερδίσεις μερικά € αγοράζοντας μια φθηνή τροφή δε θα σου βγει πιο ακριβά αργότερα; Οι grain-free και low-carbohydrate τροφές είναι μακράν οικονομικότερες μιας φηνότερης τροφής, γιατί πολύ απλά τρώνε λιγότερο. Για παράδειγμα, στη δική μου γάτα που είναι 5.5 κιλά:
Aν πάρω τη hills για στειρωμένα, τα 3.5κ που βρισκω ως μεγαλύτερη συσκευασία κοστίζουν 8€/κιλό. Τα 3.5 κιλά δια 80γρ/μέρα που περίπου πρέπει να τρώει διαρκούν περίπου 44 μέρες. Και η γάτα πεινάει και το κόστος βγαίνει 20€ περίπου το μήνα.
Αν πάρω την 7κιλη Naturea, κοστίζει 7.70€/κιλό. Η γάτα μου τρώει περόπου 70-75γρ αυτής της τροφής καθημερινά και δεν πεινάει με βάση τα κιλά της. Ας πάμε στα 70γρ γιατί πρέπει να χάσει: 7000γρ/70γρ=100 μέρες. Το κόστος λοιπόν είναι περίπου 54€ για 3.5 μήνες, άρα 15€ το μήνα. Κι αυτό μην έχοντας αγοράσει από προσφορές κλπ, έτσι;
Τώρα, αν πάω ακόμα πιο κάτω και δώσω BARF. Και δώσω την απλή barf που βρισκω στους barfers. Η γάτα μου τρώει περίπου 110γρ/μέρα. Το κόστος είναι 4€/κιλό. Αν πάρω 3.5 κιλά, θα μου κρατήσει 32 μέρες, άρα ένα μήνα. Μηνιαίο κόστος: 14€.

Όπως βλέπεις, αν οργανωθείς και αγοράσεις κάτι πιο ποιοτικό, το κόστος δεν ανεβαίνει απαραίτητα. Αντιθέτως, η γάτα έχει λιγότερο κίνδυνο να ασθενίσει από διαβήτη που είναι συχνό στις γάτες που τρέφονται με τροφές με σιτηρά. Η γάτα είναι σαρκοφάγο ζώο, που σημαίνει ότι η τροφή της πρέπει να έχει κυρίως κρέας και ζωικά παράγωγα. Δες τώρα τα συστατικά:

Hills:
Chicken (32%): Maize, poultry meat meal, maize gluten meal, animal fat, minerals, fish oil, L-lysine, digest, DL-methionine, L-carnitine, rice, taurine, vitamins, and trace elements


Naturea:
Φρέσκο αποστεωμένο κοτόπουλο μη κατεψυγμένο (75%), αφυδατωμένο κοτόπουλου, αφυδατωμένη πατάτα, λίπος κοτόπουλου, υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλου, μαγιά μπύρας, χαρούπια, μήλο, ανθρακικό ασβέστιο, αποξηραμένο ολόκληρο αυγό, ιχθυέλαια, φύκια, cranberries, βατόμουρα, ντομάτα, χλωριούχο κάλιο, εκχύλισμα Yucca schidigera.

H μια έχει 32% κρέας, ενώ η άλλη 75%. Η μια λεει ακριβώς τι κρέας έχει, η άλλη δε λέει (πουλερικά, ζωικό λίπος). Η μία έχει σαν δεύτερο συστατικό καλαμπόκι που σημαίνει ότι είναι σε τεράστιο ποσοστό, η άλλη έχει κρέας.
Μην πέφτεις θύμα των διαφημίσεων. Δες εδώ πώς να αξιολογείς μια τροφή:

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 27993255_207264396680887_6002599454083621894_o
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Φεβ 20, 2018 4:56 pm

Αν θέλεις να στρώσει το εντερικό του, μαγείρεψε του κοτόπουλο με το ζωμό του και πρόσθεσε κολοκύθα βρασμένη σε αναλογία 1 (κοτόπουλο):5 περίπου. Δίνε το για 1-2 μέρες και μόλις στρώσουν τα κακά του, κάνε τη μετάβαση σταδιακά σε ξηρά τροφή.

Kαι btw, αν δίνεις κονσέρβες πχ bozita, που στην Ελλάδα κοστίζουν 1.5€ τα περίπου 400γρ και δίνεις 200γρ/μέρα, χρειάζεσαι 15κονσέρβες τις 30 μέρες = 22.5€ μήνα. Με άριστη ποιότητα.
Αν παρεις τις κονσέρβες από το Ζοοφαστ που κοστίζουν περίπου 1€/400γρ, τότε το κόστος πέφτει στα 15€/μήνα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Τρι Φεβ 20, 2018 5:34 pm

Ναι ναι καταλαβαίνω αυτό που μου λες.
Πώς σκ@τ@ δεν είχα προσέξει ότι η Hill's έχει κ αυτή σιτηρά;;  Shocked

Θα πάρω τη μικρή συσκευασία απο Naturea σήμερα να του δίνω σταδιακά όλο και πιο πολύ από αυτήν και αν του κάτσει όπως πρέπει δεν ξανα αλλάζω τροφή.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές!!
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Φεβ 20, 2018 5:50 pm

Vasouri έγραψε:Ναι ναι καταλαβαίνω αυτό που μου λες.
Πώς σκ@τ@ δεν είχα προσέξει ότι η Hill's έχει κ αυτή σιτηρά;;  Shocked

Θα πάρω τη μικρή συσκευασία απο Naturea σήμερα να του δίνω σταδιακά όλο και πιο πολύ από αυτήν και αν του κάτσει όπως πρέπει δεν ξανα αλλάζω τροφή.

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές!!
Δεν κάνει τίποτα! Έχουμε υποστεί πλήση εγκεφάλου με τις τροφές, το πιστεύω happy2

Καλή επιτυχία, ελπίζω να πάει καλά το γατούνι σου!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Τρι Φεβ 20, 2018 5:58 pm

Too much info απλα..
Και αν δεν εχεις και την ψυχραιμία εκείνη τη στιγμή και πρέπει να αλλάξεις τροφή άμεσα, άστα να πάνε.

Θα επανέλθω με νεότερα μόλις δω διαφορά για να ξέρουν και οι υπόλοιποι-ψιλοάσχετοι ομολογουμένως- νέοι γατογονείς που θα γίνουν μέλη της παρέας του γατόσπιτου
thanks
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από LIZA_T Τετ Φεβ 21, 2018 8:12 am

Ήθελα να σας ρωτήσω, όλη η κουβέντα σας γίνεται για ξηρή τροφή σωστά? Γιατί με αυτά που διαβάζω ανησυχώ λίγο που δίνω υγρή τροφή (κονσέρβες) διαφόρων εταιρειών, μήπως τους ενοχλεί η αλλαγή στο στομάχι (δεν έχω παρατηρήσει τίποτα βέβαια)

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Φεβ 21, 2018 2:42 pm

f.m123 έγραψε:Βλακείες σου λέει. Η αλλαγή εταιρίας δεν έχει καμία σχέση.
Όλες οι grain free είναι και για στειρωμένα και για αστείρωτα. Η Applaws είναι grain-free. Τα ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου σε ενδιαφέρουν σε γάτες με νεφρική ανεπάρκεια, και σε ενδιαφέρει η αναλογία κυρίως όχι το πόσο υψηλά είναι.
Γιατί να πας σε light? Βλακείες σου λέει!!! Επίσης, αν δεν του κάνει η τροφή, τότε η μετάβαση σε αργό ρυθμό πώς ακριβώς θα φτιάξει τα κόπρανα;

Πήγαινε πάρε μια μικρή συσκευασια Ακάνα και κάνε απευθείας τη μετάβαση να δεις πώς θα πάει. Αν παει καλά σε μια βδομάδα, πάρε ένα μεγάλο σακί να σου βγει πιο οικονομικά. Επιπλέον, πρόσθεσε προβιοτικά στο φαγητό του για να στρώσει το έντερο του. Προβιοτικά θα βρεις ειτε σε μορφη συμπληρώματος (προσοχή, μην παρεις κανενα που να εχει κι αλλα συστατικα), φτελιά ή κεφίρ.

Πολλοί κτηνίατροι δεν έχουν γνώσεις διατροφής ζώων. Δυστυχώς δεν είναι καλή ιδέα να τους εμπιστευόμαστε απόλυτα στο θέμα της διατροφής.
Καλές οι grain free αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι ΟΛΕΣ τους κάνουν για στειρωμένα. Πολύ σημαντικά τα συστατικά (το σημαντικότερο ίσως εφόσον μιλάμε για ΤΡΟΦΗ) αλλά δεν γίνεται να μη μας ενδιαφέρουν κ τα ποσοστά. Ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερες περιπτώσεις ζώων...

Η Royal Canin είναι μία τροφή με συστατικά σκουπίδια που αποδεδειγμένα όμως κάνει δουλειά. Το τρελό μάρκετινγκ  κ το γεγονός ότι είναι υπερτιμημένη τροφή, δεν νομίζω να αμφισβητείται από κανέναν αντικειμενικό γνώστη των πραμάτων αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε κ το αποδεδειγμένο γεγονός ότι κάνει δουλειά.
Και θα μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα που θίγει αυτό το νήμα: στειρωμένος γάτος με πρόβλημα ουρολιθίασης. Δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που είχε ανάλογο πρόβλημα κ δεν έμεινε ευχαριστημένος από την  Royal Canin  urinary s/o. Θα βρεις πολλούς που στη συνέχεια ψάχτηκαν με άλλες τροφές αλλά αναγκάστηκαν να γυρίσουν στην Royal. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι περιέχει κάκιστα συστατικά. Δεν πρέπει ούτε να την θεοποιήσουμε, ούτε να την δαιμονοποιήσουμε. Πρέπει να κάτσουμε κ να δούμε πως καταφέρνει να είναι αποτελεσματική.

Είσαι σίγουρη για αυτό που λες για  ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου; Ακόμα κ η αναλογία που λες, στην  Applaws είναι οριακά υψηλή. Αλλά είσαι σίγουρη ότι δεν παίζει ρόλο η ποσότητα του ασβεστίου στον σχηματισμό λίθων;

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Φεβ 21, 2018 7:33 pm

Λίζα έγραψε:Ήθελα να σας ρωτήσω, όλη η κουβέντα σας γίνεται για ξηρή τροφή σωστά? Γιατί με αυτά που διαβάζω ανησυχώ λίγο που δίνω υγρή τροφή (κονσέρβες) διαφόρων εταιρειών, μήπως τους ενοχλεί η αλλαγή στο στομάχι (δεν έχω παρατηρήσει τίποτα βέβαια)
Nαι. Γενικά αν δεν εχεις παρατηρήσει θέμα δεν υπάρχει λόγως να μην τις εναλλάσεις.

purple penguin έγραψε:Καλές οι grain free αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι ΟΛΕΣ τους κάνουν για στειρωμένα. Πολύ σημαντικά τα συστατικά (το σημαντικότερο ίσως εφόσον μιλάμε για ΤΡΟΦΗ) αλλά δεν γίνεται να μη μας ενδιαφέρουν κ τα ποσοστά. Ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερες περιπτώσεις ζώων...

Οι περισσότερες grain-free γράφουν ότι είναι για στειρωμένα και αστείρωτα. Δεν ανέλυσα το αν όντως είναι οκ για στειρωμένα ή για οτιδήποτε άλλο, γιατί grain free ειναι και η Animoda von veinstein αλλα εχει άλευρο πατάτας.



Η Royal Canin είναι μία τροφή με συστατικά σκουπίδια που αποδεδειγμένα όμως κάνει δουλειά. Το τρελό μάρκετινγκ  κ το γεγονός ότι είναι υπερτιμημένη τροφή, δεν νομίζω να αμφισβητείται από κανέναν αντικειμενικό γνώστη των πραμάτων αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε κ το αποδεδειγμένο γεγονός ότι κάνει δουλειά.

Αποδεδειγμένα κάνει δουλειά; Για αυτό οι γάτες δε θεραπεύονται ΠΟΤΕ από τους λίθους στρουβίτη και εμφανίζουν ξανά και ξανά προβλήματα;
Η ξηρά τροφή έχει συνδεθεί σε πολλές έρευνες με την εμφάνιση ουρολιθίασης σε σκύλους, γάτες και νυφίτσες αν δεν κάνω λάθος. Οι ειδικές τροφές της RC και ΟΛΩΝ των άλλων εταιριών έχουν συγκεκριμένα συστατικά που βοηθάνε στη διάσπαση των λίθων, ναι. Δεν ειναι μονο η RC όμως. Απλά η RC, Hills, Purina (εντελώς τυχαία) είναι οι τρεις εταιρίες που συστήνονται κατά κύριο λόγο ως οι πιο γνωστές. Επίσης, είναι και αυτές που σπονσοράρουν συχνά την πρακτική κτηνιάτρων και πάρα πολλές έρευνες. Το ότι μια τροφή σχεδιασμένη για να σπάει λίθους, τους σπάει, και καλύπτει ένα πρόβλημα δεν αποδεικνύει ούτε ότι α) έχει μακροχρόνιο αποτέλεσμα (αν είχε όντως, δε θα χρειαζόταν το ζώο να τρώει αποκλειστικά αυτή για να μην εμφανίσει ξανά το πρόβλημα και β) ότι άλλες τροφές άλλων εταιριών δεν είναι εξίσου καλές με λιγότερο σκουπίδια συστατικά.


Και θα μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα που θίγει αυτό το νήμα: στειρωμένος γάτος με πρόβλημα ουρολιθίασης. Δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που είχε ανάλογο πρόβλημα κ δεν έμεινε ευχαριστημένος από την  Royal Canin  urinary s/o. Θα βρεις πολλούς που στη συνέχεια ψάχτηκαν με άλλες τροφές αλλά αναγκάστηκαν να γυρίσουν στην Royal. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι περιέχει κάκιστα συστατικά. Δεν πρέπει ούτε να την θεοποιήσουμε, ούτε να την δαιμονοποιήσουμε. Πρέπει να κάτσουμε κ να δούμε πως καταφέρνει να είναι αποτελεσματική.

Kι όμως, πολλοί, πάρα πολλοί μάλιστα δεν έχουν λύσει το χρόνιο, πλέον, πρόβλημα των λίθων ούτε με την RC urinary s/o ούτε με καμία ξηρά τροφή γιατί πολύ απλά αυτή επιβαρύνει το πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και σε γάτες και σε σκύλους. Επιπλέον, έχω προσωπική εμπειρία από το θέμα ουρολίθων που διέσπασα με κονσέρβες της animonda και κατάφερα σε ένα μήνα να μειώσω το λίθο της γάτας μου κατά 50% ενώ ο κτηνίατρος ήταν έτοιμος για εγχείριση. Άλλα μέλη στο γατόσπιτο είχαν χρόνια θέματα με επανεμφάνιση ουρολίθων. Η γάτα μου εδώ και 3 χρόνια δεν έχει εμφανίσει κανένα απολύτως πρόβλημα στο θέμα των λίθων. Αυτό δεν το έκανε η RC αλλά η μετάβαση σε υγρή τροφή.
Καταφέρνει να είναι αποτελεσματική γιατί έχει αναλογία των συστατικών που σπάει τους λίθους. Όμως, το παράδοξο είναι ότι μια αφυδατωμένη ξηρά συμβάλει στη δημιουργία των λίθων. Οπότε σπάει τους λίθους που η ίδια η φύση της ξηράς δημιουργεί.


Είσαι σίγουρη για αυτό που λες για  ποσοστά ασβεστίου-φωσφόρου; Ακόμα κ η αναλογία που λες, στην  Applaws είναι οριακά υψηλή. Αλλά είσαι σίγουρη ότι δεν παίζει ρόλο η ποσότητα του ασβεστίου στον σχηματισμό λίθων;
Τώρα μιλάς μάλλον για λίθους ασβεστίου, όχι στρουβίτη. Οι λίθοι στρουβίτη προκαλούνται όταν τα ούρα γίνονται πολύ πιο όξυνα με αποτέλεσμα να διατηρείται περισσότερο ασβέστιο που θα έπρεπε να αποβάλεται. Σε αυτό συμβάλει όχι μόνο το ασβέστιο αλλά το μαγνήσιο και η αναλογία τους. Τα ποσοστά, όμως, πάνε σε αναλογίες με βάση τα υπόλοιπα συστατικά, και όχι μόνα τους, γιατί μπορεί να υπάρχουν και binders που μειώνουν την απορρόφηση (αυτό είναι συχνό στις τροφές που προορίζονται για προβλήματα στα νεφρά). Υπάρχει ένα μάξιμουμ ημερήσιας κατανάλωσης ασβεστίου στη γάτα, αλλά καμία εταιρία δε μπορεί να το ξεπεράσει γιατί οι κανόνες έχουν τεθεί από ένα οργανισμό που ξεκινάει από Α και δε θυμάμαι πώς συνεχίζει Embarassed  Για να είμαι ειλικρινής δεν ταϊζω Applaws ούτως ή άλλως οπότε δε ξέρω συγκεκριμένα για τα ποσοστά της. Αλλά οι λίθοι ασβεστίου είναι πολύ πιο σπάνιοι από τους λίθους στρουβίτη, οπότε δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος τόσο μεγάλης ανησυχίας.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Φεβ 21, 2018 11:48 pm

Α, δηλ. άλλο "είναι για στειρωμένα" κ άλλο "είναι οκ για στειρωμένα"; Οπότε εσύ μετέφερες απλά τι λένε οι εταιρείες...

Δεν θεραπεύει ποτέ; Ποτέ;;; Γνωρίζεις έστω κ μία τέτοια περίπτωση; Θα ήθελα πάρα πολύ να την μάθω αν υπάρχει... Εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω που εμφάνισαν πάλι πρόβλημα, συνέβη αφού άλλαξαν τροφή κ έφυγαν από την Royal.

Το "υγρή ή ξηρά" είναι άλλο θέμα. Φυσικά κ η υγρή είναι καλύτερη αλλά τώρα μιλάμε για ξηρές κ ψάχνουμε να βρούμε κατά πόσο μία ΞΗΡΑ βοηθάει ή επιβαρύνει το πρόβλημα σε σχέση με μία ΑΛΛΗ ΞΗΡΑ. Απλή λογική... Οπότε, η αναφορά σου σε κονσέρβες είναι λιγάκι άτοπη. Δεν γίνεται να συγκρίνεις ξηρά με κονσέρβα.

Είπαμε, η υγρή είναι καλύτερη. Η έλλειψη υγρασίας είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Αλλά το να αποδίδεις τη δημιουργία λίθων αποκλειστικά στην ξηρά τροφή, αποτελεί γενίκευση που ενέχει κ μία δόση άγνοιας. Οι παράγοντες είναι πολλοί κ δεν είναι ξεκάθαρο τι φταίει κάθε φορά. Ακόμη κ το άγχος από μόνο του, χωρίς να συντρέχουν άλλοι λόγοι, μπορεί να ευθύνεται.

Τα ποσοστά της Applaws είναι 2,8/1,8! Προσωπικά δεν έχω συναντήσει τέτοια νούμερα σε καμία άλλη τροφή. Αν εσύ γνωρίζεις άλλο ανάλογο παράδειγμα, θα ήθελα να μου πεις.


purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Φεβ 22, 2018 1:07 am

purple penguin έγραψε:Α, δηλ. άλλο "είναι για στειρωμένα" κ άλλο "είναι οκ για στειρωμένα"; Οπότε εσύ μετέφερες απλά τι λένε οι εταιρείες...

Αναφέρομαι στο τι λένε οι εταιρίες, ναι, διότι δε γνωρίζω τι συστατικά πρέπει να έχει μια grain-free για στειρωμένα και τι για αστείρωτα οπότε δε μπορώ να κρίνω.Αναφέρομαι καθαρά στο ότι οι περισσότερες grain-free βγάζουν ΕΝΑΝ κωδικό για στειρωμένα και αστείρωτα ζώα.

Δεν θεραπεύει ποτέ; Ποτέ;;; Γνωρίζεις έστω κ μία τέτοια περίπτωση; Θα ήθελα πάρα πολύ να την μάθω αν υπάρχει... Εγώ όσες περιπτώσεις ξέρω που εμφάνισαν πάλι πρόβλημα, συνέβη αφού άλλαξαν τροφή κ έφυγαν από την Royal.

Καταρχάς η συγκεκριμένη τροφή είναι Prescription και στη θεωρία ΔΕΝ πρέπει να δίνεται για όλη τη ζωή της γάτας. Και εφόσον χρειάζεται σόνι και ντε την RC prescription που είναι φαρμακευτική τροφή για ένα πρόβλημα που κανονικά λύνεται και δεν είναι πάντα χρόνιο δεν είναι αρκετό για να αναφέρω ότι υπάρχουν περιπτώσεις όπου ΠΟΤΕ δε λύνεται; Υποτίθεται οι prescription τροφές είναι για να αντιμετωπίσουν το πρόβλημα, όχι απλά για να το καλύπτουν και με το που αλλάζουν τροφή να ξαναγυρνάει. Αυτό είπα και προηγουμένως. Μάλλον δεν ήμουν ξεκάθαρη, οπότε ελπίζω να εξήγησα το σκεπτικό μου.

Το "υγρή ή ξηρά" είναι άλλο θέμα. Φυσικά κ η υγρή είναι καλύτερη αλλά τώρα μιλάμε για ξηρές κ ψάχνουμε να βρούμε κατά πόσο μία ΞΗΡΑ βοηθάει ή επιβαρύνει το πρόβλημα σε σχέση με μία ΑΛΛΗ ΞΗΡΑ. Απλή λογική... Οπότε, η αναφορά σου σε κονσέρβες είναι λιγάκι άτοπη. Δεν γίνεται να συγκρίνεις ξηρά με κονσέρβα.

Λέω ότι από τη στιγμή που όλες οι μη prescription ξηρές επιβαρύνουν το πρόβλημα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο είναι λογικό να επανεμφανίζεται το πρόβλημα ανεξάρτητα από το αν πάμε σε ξηρά applaws ή ξηρά naturea.

Είπαμε, η υγρή είναι καλύτερη. Η έλλειψη υγρασίας είναι επιβαρυντικός παράγοντας. Αλλά το να αποδίδεις τη δημιουργία λίθων αποκλειστικά στην ξηρά τροφή, αποτελεί γενίκευση που ενέχει κ μία δόση άγνοιας. Οι παράγοντες είναι πολλοί κ δεν είναι ξεκάθαρο τι φταίει κάθε φορά. Ακόμη κ το άγχος από μόνο του, χωρίς να συντρέχουν άλλοι λόγοι, μπορεί να ευθύνεται.

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι γράφω:
Η ξηρά τροφή έχει συνδεθεί σε πολλές έρευνες με την εμφάνιση ουρολιθίασης σε σκύλους, γάτες και νυφίτσες αν δεν κάνω λάθος.
..με καμία ξηρά τροφή γιατί πολύ απλά αυτή επιβαρύνει το πρόβλημα.

Προσέχω πάρα πολύ στο πως εκφράζω τη σχέση αιτιας-αποτελέσματος και πουθενά δεν έγραψα ότι φταίει αποκλειστικά η ξηρά τροφή. Δεν έχω ιδέα που το είδες αυτό.

Τα ποσοστά της Applaws είναι 2,8/1,8! Προσωπικά δεν έχω συναντήσει τέτοια νούμερα σε καμία άλλη τροφή. Αν εσύ γνωρίζεις άλλο ανάλογο παράδειγμα, θα ήθελα να μου πεις.

Η αναλογία ασβεστίου φωσφόρου είναι κανονικά 1.2:1 περίπου. Η applaws έχει 1.5:1 αν τα σκάρτα μαθηματικά μου το βγάζουν σωστά. Συμφωνώ ότι είναι παραπάνω, αλλά δε ξέρω αν έχει και κάποιο binder η τροφή που δικαιολογεί τη διαφορά. Δε γνωρίζω, και δε με ενδιαφέρει κιόλας να μάθω. Γιατί κολλάς στη συγκεκριμένη τροφή και στην αναλογία τόσο όσον αφορά τα στειρωμένα; Το μόνο που βρίσκω για παραπάνω ασβέστιο είναι υπερασβέστωση, κι αυτή δε λέει κάπου ότι ωφείλεται στην τροφή, δε βρίσκω τίποτα που να δείχνει ότι αυτή η αναλογία προκαλεί λίθους. Μπορεί να μου ξεφεύγει κάτι βέβαια, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί διυλίζουμε τον κώνωπα (έτσι το λέμε ή το σκότωσαblinking με την Applaws.

***Παρένθεση, από περιέργεια:
Ρώτησα σε μια ομάδα αν υπάρχει κάποιος που δεν είδε αποτέλεσμα με την R/C σε λίθους στρουβίτη στη γάτα. Ήδη τρεις έχουν απαντήσει ότι δεν είδαν κανένα αποτέλεσμα και δε λύθηκε το θέμα τους.

Didn't do anything for my boy with struvite crystals and I was feeding the wet version of it too.


It did nothing for our boy over a decade ago, we tried both the royal cabin S/o and the hills equivalent, alongside daily meds and hospitalisation/catheterisation when needed. We ended up making the devastating decision to have him put to sleep about 2 years into the condition, as he was in so much pain with little quality of life and no amount of intervention seemed to help.

My cat didn't have stones but he had crystals and 5 + blockages. Veterinary food made him worse.

Ας υποθέσουμε ότι η τρίτη περίπτωση δεν έδινε RC συγκεκριμένα. Πάλι είναι 2 άτομα, κι αυτό απλά με μια ερώτηση στο ίντερνετ τυχαία. Όσον αφορά τους λίθους ασβεστίου, από την άλλη, αφαιρούνται μόνο με εγχείριση οπότε η τροφή δε βοηθάει ούτως ή αλλως. ****


Έχει επεξεργασθεί από τον/την f.m123 στις Πεμ Φεβ 22, 2018 1:38 am, 1 φορά
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Φεβ 22, 2018 1:25 am

Ωχ! Μόλις διάβασα όλο το θέμα!

Για στειρωμένα γατούνια και για να μην υπάρχει έντονος ο κίνδυνος επανεμφάνιση ουρολιθίασης με ξηρά τροφή μπορούμε να κάνουμε τα εξής:
1. Να μουλιάζουμε τις κροκέτες. Ναι, αναπτύσσονται βακτήρια, αλλά είναι αρκετά χαμηλή η πιθανότητα η γάτα μας να νοσήσει από αυτά.
2. Να προτιμάμε τροφές με κράνμπερι ή/και να δίνουμε ένα συμπλήρωμα κράνμπερι.
3. Να προτιμάμε τροφές που έχουν χαμηλό μαγνήσιο, αλλά όχι υπερβολικά χαμηλό γιατί μετά διατρέχουμε τον κίνδυνο για πέτρες ασβεστίου. Συγκεκριμένα, καλό είναι η τροφή να μην έχει υψηλά "ash" και "magnesium".

Τα μικρά και συχνά γεύματα δε συνδέονται με τη δημιουργία λίθων. Γενικά δε νομίζω ότι συνδέονται με κάποια πάθηση.
Το λίπος είναι καλό να μην είναι πολύ υψηλό γιατί συχνά τα στειρωμένα γατιά γίνονται υπέρβαρα και αυτό έχει διάφορες επιπτώσεις στην υγεία τους.
Η αναλογία ασβεστίου-φωσφόρου είναι ιδανικά 1.2:1 ή 1.1:1 σε γάτες που δεν πάσχουν από νεφρική ανεπάρκεια.

Η πρωτεϊνη δεν πρέπει να είναι χαμηλή αν πρόκειται για ζωική πρωτεϊνη. Για παράδειγμα, αυτή η έρευνα: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9582959 απέδειξε ότι η μειομένη πρωτεϊνη έχει αρνητικό αντίκτυπο σιτς γάτες όσο μεγαλώνουν.
Η πρωτεϊνη διαφέρει στο πως και πόσο απορροφάται. Σε σαρκοφάγα ζώα όπως οι γάτες, οι πρωτεϊνες πρέπει να είναι από κρέας και όργανα κρέατος ώστε να είναι εύπεπτες. Έτσι, βλέπουμε στην Όριτζεν πχ πάνω από 40% πρωτεϊνη χωρίς να υπάρχει κίνδυνος αυτή καθαυτή να επιβαρύνει τα νεφρά, ενώ αν μια τροφή με πρωτεϊνη προερχόμενη από πούπουλα, φυτά ή άλλους παράγοντες είχε το ίδιο ποσοστό, τότε πολύ πιθανόν να δημιουργούσε πρόβλημα επειδή δεν είναι τόσο εύπεπτη. Αυτό είναι που λέμε "καθαρή" πρωτεϊνη.

Η μεγάλη διαφορά της Όριτζεν με την Ακάνα και με άλλες τροφές είναι ότι η Όριτζεν έχει λιγότερα συστατικά, εξ'ου και η διαφορά στην τιμή. Πρόσφατα ένας γνωστός σύστησε αυτή: https://www.celticconnection.eu/home/products/product_cat.html η οποία φαίνεται να έχει συστατικά ποιότητας Orijen.

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω ψάξει αρκετά γιατί αποφάσισα να φτιάχνω δική μου τροφή για τη γάτα μου. Και πάλι είναι άπειρα αυτά που δε ξέρω, και είναι τόσα πολλά και τόσες οι έρευνες που αλλάζουν τα δεδομένα συνέχεια που δε ξερω αν ποτέ θα βγάλουμε απόλυτη άκρη στο πως να δίνουμε την "καλύτερη" τροφή στα γατια μας.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Πεμ Φεβ 22, 2018 3:38 am

Αυτό που αναρωτιέσαι που το είδα, είναι αυτό: " Οπότε σπάει τους λίθους που η ίδια η φύση της ξηράς δημιουργεί. "
Το ότι η φύση της ξηράς τροφής συμβάλει στη δημιουργία λίθων δεν σημαίνει ότι οι λίθοι που θα σπάσει μία κλινική δίαιτα, οφείλονται σε αυτήν ή σε προηγούμενη ξηρά τροφή. Μπορεί αυτοί οι λίθοι να έχουν διαφορετική αιτία δημιουργίας...

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες. Ποιο θεωρείται χαμηλό κ ποιο υπερβολικά χαμηλό ποσοστό μαγνησίου; Το 0,1% των Acana/Orijen θεωρείται κανονικό ή υψηλό; Είναι πάντως από τα υψηλότερα που μπορείς να βρεις...

Ξέρω ότι το θέμα είναι ανεξάντλητο και όντως ποτέ δεν θα βγάλουμε την απόλυτη άκρη. Βασικά, δεν υπάρχει η "καλύτερη τροφή" κ εν πάση περιπτώσει δεν είναι αυτό που προσπαθώ να βρω. Προσπαθώ όμως, σε κάποια συγκεκριμένα θέματα όπως πχ ο σχηματισμός λίθων, να καταλάβω πως λειτουργούν κ αλληλεπιδρούν τα συστατικά μιας τροφής.

Το να γράφει η ταμπέλα πχ "sterilized" δεν μου λέει τίποτα, οι εταιρείες είναι ικανές να βγάλουν τροφές για άσπρες κ μαύρες γάτες, ή για γάτες που κοιμούνται στο σαλόνι κ γάτες που κοιμούνται στην κρεβατοκάμαρα... Όπως από την άλλη πλευρά, δεν μου λέει τίποτα κ το να μην έχει την ένδειξη "sterilized" μία τροφή. Δεν θα θεωρήσω αυτομάτως την πρώτη κατάλληλη κ την δεύτερη ακατάλληλη. Θέλω να μπορέσω να φτάσω στο σημείο, διαβάζοντας την ανάλυση μιας τροφής (ανεξάρτητα από την όποια ένδειξη της), να καταλαβαίνω αν είναι κατάλληλη ή όχι για τον γάτο μου.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Πεμ Φεβ 22, 2018 3:49 am

Κάτι άσχετο... Επειδή αισθάνομαι βλάκας, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το multi quote;

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από koneko Πεμ Φεβ 22, 2018 7:35 am

purple penguin έγραψε:
Καλές οι grain free αλλά δεν μπορούμε να λέμε ότι ΟΛΕΣ τους κάνουν για στειρωμένα.
Ερωτηση κρισεως: Σε τι διαφερει το στειρωμενο απο το αστειρωτο γατι και γιατι χρειαζονται διαφορετικη διατροφη; Για να σε βοηθησω, σε τι διαφερει μια γυναικα σε αναπαραγωγικη ηλικια με μια στην εμμηνοπαυση; Αλλαζουν οι γυναικες στην εμμηνοπαυση την διατροφη τους; Προσεχουν το μαγνησιο; Τρεφονται με τροφες ειδικες για γυναικες στην εμμηνοπαυση; Η απαντηση ειναι οχι.
Συνεπως ειτε το στειρωσεις το ζωο, ειτε οχι, η διατροφη δεν αλλαζει. Αλλαζει με την ηλικια.

Πολύ σημαντικά τα συστατικά (το σημαντικότερο ίσως εφόσον μιλάμε για ΤΡΟΦΗ) αλλά δεν γίνεται να μη μας ενδιαφέρουν κ τα ποσοστά. Ειδικά όταν μιλάμε για ιδιαίτερες περιπτώσεις ζώων...
Ιδιαιτερες περιπτωσεις; Εσυ κοιτας τα ποσοστα στην διατροφη σου; Μια γυναικα σε εμμηνοπαυση τα κοιταει; Ενας ευνουχος; Και στην τελικη για τι ποσοστα μιλαμε; Για το μαγνησιο; Που χρονια πριν το ειχαν ενοχοποιησει οτι οφειλεται για κρυσταλλους στρουβιτη και τωρα βγαινουν και λενε οτι φταιει το αλκαλικο pH που ευννοει τον σχηματισμο κρυσταλλων στρουβιτη; Αφου βεβαια "ελυσαν" το προβλημα στρουβιτη, ξαφνικα διαπιστωσαν οτι τωρα εχουν αυξηθει τα περιστατικα ουρολιθων ασβεστιου, επειδη "επαιξαν" με το pH και το εκαναν πιο οξινο απο οτι πρεπει;

Η Royal Canin είναι μία τροφή με συστατικά σκουπίδια που αποδεδειγμένα όμως κάνει δουλειά.
Αποδεδειγμενα; Says who?
Το τρελό μάρκετινγκ  κ το γεγονός ότι είναι υπερτιμημένη τροφή, δεν νομίζω να αμφισβητείται από κανέναν αντικειμενικό γνώστη των πραμάτων αλλά δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε κ το αποδεδειγμένο γεγονός ότι κάνει δουλειά.
Again. Says who? Οι ερευνες χρηματοδοτουμενες απο την RC?
Και θα μιλήσω για το συγκεκριμένο θέμα που θίγει αυτό το νήμα: στειρωμένος γάτος με πρόβλημα ουρολιθίασης. Δεν νομίζω να βρεθεί κάποιος που είχε ανάλογο πρόβλημα κ δεν έμεινε ευχαριστημένος από την  Royal Canin  urinary s/o. Θα βρεις πολλούς που στη συνέχεια ψάχτηκαν με άλλες τροφές αλλά αναγκάστηκαν να γυρίσουν στην Royal. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι περιέχει κάκιστα συστατικά. Δεν πρέπει ούτε να την θεοποιήσουμε, ούτε να την δαιμονοποιήσουμε. Πρέπει να κάτσουμε κ να δούμε πως καταφέρνει να είναι αποτελεσματική.
Εγω γιατι γνωριζω αρκετους που ετρεχαν τα γατια τους στον κτηνιατρο, ξανα και ξανα και ξανα; Οσο για το πως ειναι "αποτελεσματικη;" Απλο. Βαζει αλατι για να πινουν περισσοτερο νερο και acidifiers για να ριχνει το αλκαλικο pH ουρων που προκαλει το καλαμποκι.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Πεμ Φεβ 22, 2018 3:51 pm

purple penguin έγραψε:Κάτι άσχετο... Επειδή αισθάνομαι βλάκας, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως λειτουργεί το multi quote;

Πατάς το multiquote σε οποιες απάντηση θες και μετά πατας το κουμπακι post reply στο κατω μερος της σελιδας και στα εχει ετοιμα εκει
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Φεβ 22, 2018 8:13 pm

Ρε κοριτσια αναφέρομαι στην Ηρώ και στην Φλώρα, συμπερασματικά για να καταλάβουμε.
Υπάρχουν οι λιθοι στρουβιτοι και οι λιθοι ασβεστιου. Ποια ειναι η διαφορα μεταξύ τους? Ποιοι σπανε και ποιο θέλουν χειρουργειο?
Απο τα γραφομενα σας λοιπον παλια ενοχοποιοουνταν το μαγνησιο για τον σχηματισμο λιθων στρουβιτη αλλα τελικα η ολη ιστορια έχει να κανει με το αλκαλικο ή το οξινο ph που δημιουργει λίθους αντιστοιχα και εκει εν τέλει εκει χρειάζεται μια ισορροπια?
Και εν τέλει αντιλαμβάνομαι οτι η ελλειψη υγρασιας ειναι μεγάλη υποθεση πραγματικα, δεν μπορώ να φανταστώ ας πουμε ποσο κακο θα έκανε σε πολλους τομεις αν πχ εμεις οι άνθρωποι τρωγαμε ξηρα τροφή.
Σε περιπτωση λοιπον που παθει ουρολιθιαση ενα γατι ποια ειναι η λύση ? κονσέρβα και ποιες ? Κονσέρβα και οτι ναναι?
Και γενικα οτι καλυτερο  ειναι η υγρη τροφή και για προληψη, αλλα αυτα τα σκασμένα αν δεν φάνε ξηρά κατεβαινουν σε απεργια , τα δικα μου το κανουν και προσπαθω να την μειώσω παρα πολυ και τα χω καταφέρει. Μου τρώνε περισσοτερο υγρή και φαινονται χοντρά , αλλα εγω το αποδιδω στο οτι προσλαμβάνουν υγρά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Φεβ 22, 2018 11:05 pm

purple penguin έγραψε:Αυτό που αναρωτιέσαι που το είδα, είναι αυτό: " Οπότε σπάει τους λίθους που η ίδια η φύση της ξηράς δημιουργεί. "
Αυτό λέγεται cherry-picking όσον έχω πει, από όσα είπα κράτησες αυτό μόνο ενώ το εξηγώ στην προηγούμενη πρόταση!

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες. Ποιο θεωρείται χαμηλό κ ποιο υπερβολικά χαμηλό ποσοστό μαγνησίου; Το 0,1% των Acana/Orijen θεωρείται κανονικό ή υψηλό; Είναι πάντως από τα υψηλότερα που μπορείς να βρεις...

Πάλι πάμε συνδυαστικά. 1.2 (ασβέστιο):1 (φώσφορο): 0.6 (μαγνήσιο) περίπου.
Δες εδώ: https://www.onlynaturalpet.com/holistic-healthcare-library/bladder-problems/84/ash-and-magnesium-in-cat-food-summary.aspx


Το να γράφει η ταμπέλα πχ "sterilized" δεν μου λέει τίποτα, οι εταιρείες είναι ικανές να βγάλουν τροφές για άσπρες κ μαύρες γάτες, ή για γάτες που κοιμούνται στο σαλόνι κ γάτες που κοιμούνται στην κρεβατοκάμαρα... Όπως από την άλλη πλευρά, δεν μου λέει τίποτα κ το να μην έχει την ένδειξη "sterilized" μία τροφή. Δεν θα θεωρήσω αυτομάτως την πρώτη κατάλληλη κ την δεύτερη ακατάλληλη. Θέλω να μπορέσω να φτάσω στο σημείο, διαβάζοντας την ανάλυση μιας τροφής (ανεξάρτητα από την όποια ένδειξη της), να καταλαβαίνω αν είναι κατάλληλη ή όχι για τον γάτο μου.

Δε νομίζω ότι αυτό είναι εφικτός στόχος. Πρώτον γιατί οι έρευνες που γίνονται όπως γράφει και η Ηρώ χρηματοδοτούνται συχνά από τους κολλοσούς και δεν είναι αντικειμενικές. Δεύτερον, γιατί δεν υπάρχουν αρκετές έρευνες και αλλάζουν πολύ συχνά τα δεδομένα. Τρίτον, γιατί μια τροφή δεν ταιριάζει τέλεια σε όλες τις γάτες. Τέταρτον, γιατί πειράζοντας ένα μόνο συστατικό μπορεί να αλλάξει η αναλογία και η αλληλεπίδραση όλων των υπόλοιπων σε αλυσιδωτή αντίδραση, οπότε αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις πάνω στο θέμα δε νομίζω να μπορείς να αξιολογήσεις εντελώς αντικειμενικά μια μαγειρεμένη τροφή. Στην ωμή ίσως μπορείς λίγο καλύτερα γιατί δε μεταβάλονται τα συστατικά λόγω μαγειρέματος, αλλά και πάλι θέλει τεχνικές γνώσεις νομίζω.

Γενικά είναι καλό να έχεις στο νου σου τα ratios, δηλαδή τις αναλογίες και να κάνεις τους υπολογισμούς με βάση αυτά. Έπειτα προσέχεις τα βασικά στα συστατικά και ως εκει μπορείς να φτάσεις. Δηλαδή, για παράδειγμα, ενώ το κράνμπερι έχει αποδεδειγμένα θετική επίδραση στα θεματα ούρων (παρεπιπτόντως, έμαθα πρόσφατα ότι ακόμα και στην ανθρώπινη ουρολοίμωξη έχει θετικά αποτελέσματα), αν δε γνωρίζεις την αναλογία του με βάση τα υπόλοιπα συστατικά και αν δεν ελέγξεις για όλους τους άλλους παράγοντες που πολύ πιθανόν να μη γνωρίζεις καν (πχ αν η γάτα πίνει παραπάνω νερό, αν υπάρχει κάποιος παθολογικός παράγοντας που δεν είναι εμφανής, κλπ), δύσκολα συμπεραίνεις αν όντως θα έχει αντίστοιχη θετική επίδραση στο συγκεκριμένο ζώο.

Gatoplikti έγραψε:Ρε κοριτσια αναφέρομαι στην Ηρώ και στην Φλώρα, συμπερασματικά για να καταλάβουμε.
Υπάρχουν οι λιθοι στρουβιτοι και οι λιθοι ασβεστιου. Ποια ειναι η διαφορα μεταξύ τους? Ποιοι σπανε και ποιο θέλουν χειρουργειο?
Απο τα γραφομενα σας λοιπον παλια ενοχοποιοουνταν το μαγνησιο για τον σχηματισμο λιθων στρουβιτη αλλα τελικα η ολη ιστορια έχει να κανει με το αλκαλικο ή το οξινο ph που δημιουργει λίθους αντιστοιχα και εκει εν τέλει εκει χρειάζεται μια ισορροπια?

Κοίτα, στην ουσία να θυμάσαι:
Φυσιολογικό ph ούρων, λίιιιγο προς το όξυνο = κανένας κρύσταλλος
ph πιο αλκαλικό: λίθοι ασβεστίου = εγχείριση
ph πιο όξυνο: λίθοι στρουβίτη = θεραπεύσιμοι συχνά με αγωγή και τροφή
Τα ποσοστά φωσφόρου, μαγνησίου και τέφρας θεωρούνταν ότι επηρεάζουν την εμφάνιση κρυστάλλων. Έτσι, άρχισαν να πειράζουν τις τροφές κάνοντας τα ούρα πιο όξινα και εμφανίστηκαν λίθοι ασβεστίου. Στην ουσία δε ξέρουν κι αυτοί, πειράματα κάνουν. Οι ζωοτροφές δεν είναι στην αγορά τόσο καιρό ώστε να βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα ακόμα.


Και εν τέλει αντιλαμβάνομαι οτι η ελλειψη υγρασιας ειναι μεγάλη υποθεση πραγματικα, δεν μπορώ να φανταστώ ας πουμε ποσο κακο θα έκανε σε πολλους τομεις αν πχ εμεις οι άνθρωποι τρωγαμε ξηρα τροφή.
Σε περιπτωση λοιπον που παθει ουρολιθιαση ενα γατι ποια ειναι η λύση ? κονσέρβα και ποιες ?  Κονσέρβα και οτι ναναι?
Κοίταξε, για τη διάσπαση των λίθων συνήθως χρειάζεται έστω ένα διάστημα φαρμακευτική αγωγή και prescription diet. Ιδανικά η υγρή είναι καλύτερη και για νεφρά και για ούρα. Όταν υπάρχουν λίθοι, τότε  ιδανικά μια τροφή υψηλότερη σε υγρασία αν μη τι άλλω δεν επιβαρύνει την κατάσταση συνήθως.
Ποιές κονσέρβες; Δεν έχω ιδέα Razz Εγώ έδινα Bozita, Animonda Carny, και διάφορες άλλες, από καλής ποιότητας εώς μέτριας ποιότητας. Και πάλι με τις κονσέρβες ισχύουν όσα λέμε για την ποιότητα: Κοιτάμε την ποσότητα του κρέατος, αν δίνουμε πάνω από 20% των γευμάτων να είναι συμπληρωμένη, προσέχουμε αν είναι δυνατόν να μην έχει υδατάνθρακες κλπ.

Και γενικα οτι καλυτερο  ειναι η υγρη τροφή και για προληψη, αλλα αυτα τα σκασμένα αν δεν φάνε ξηρά κατεβαινουν σε απεργια , τα δικα μου το κανουν και προσπαθω να την μειώσω παρα πολυ και τα χω καταφέρει. Μου τρώνε περισσοτερο υγρή και φαινονται χοντρά , αλλα εγω το αποδιδω στο οτι προσλαμβάνουν υγρά.
Δίνεις συγκεκριμένη ποσότητα; Αν παχαίνουν, μείωσε την ποσότητα. Όσο για τα σκασμένα, ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΛΕΣ, που αγοραζω 567890 διαφορετικές τροφές γιατί η βασίλισσα Σταχτού δεν τρώει την κονσέρβα της;;;; Μέρκελ σύστημα και μαθαίνουν! Πειθαρχία και ΥΠΟΜΟΝΗ. Μπορεί να πάρει χρόνια.
Για να είμαι ειλικρινής στο θέμα του πάχους στη τεμπέλα ξινή μόνο με την ωμή βλέπω διαφορά, κι αυτό μάλλον γιατί ελέγχω το λίπος.

Επίσης, δείτε εδώ τι μου έστειλαν:
https://smileydog.com/lawsuit-launched-against-prescription-pet-food-manufacturers/

(2016)

A small group of pet parents has filed a class action lawsuit against 4 major manufacturers of prescription pet foods and 2 major veterinary hospital chains .

The lawsuit accuses the companies of illegally representing their products as drugs, price fixing, false representation, antitrust and consumer protection violations.


Ενδιαφέρον να το παρακολουθούμε!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 23, 2018 3:24 am

Gatoplikti έγραψε:Ρε κοριτσια αναφέρομαι στην Ηρώ και στην Φλώρα, συμπερασματικά για να καταλάβουμε.
Υπάρχουν οι λιθοι στρουβιτοι και οι λιθοι ασβεστιου. Ποια ειναι η διαφορα μεταξύ τους? Ποιοι σπανε και ποιο θέλουν χειρουργειο?
Απο τα γραφομενα σας λοιπον παλια ενοχοποιοουνταν το μαγνησιο για τον σχηματισμο λιθων στρουβιτη αλλα τελικα η ολη ιστορια έχει να κανει με το αλκαλικο ή το οξινο ph που δημιουργει λίθους αντιστοιχα και εκει εν τέλει εκει χρειάζεται μια ισορροπια?
Και εν τέλει αντιλαμβάνομαι οτι η ελλειψη υγρασιας ειναι μεγάλη υποθεση πραγματικα, δεν μπορώ να φανταστώ ας πουμε ποσο κακο θα έκανε σε πολλους τομεις αν πχ εμεις οι άνθρωποι τρωγαμε ξηρα τροφή.
Σε περιπτωση λοιπον που παθει ουρολιθιαση ενα γατι ποια ειναι η λύση ? κονσέρβα και ποιες ?  Κονσέρβα και οτι ναναι?
Και γενικα οτι καλυτερο  ειναι η υγρη τροφή και για προληψη, αλλα αυτα τα σκασμένα αν δεν φάνε ξηρά κατεβαινουν σε απεργια , τα δικα μου το κανουν και προσπαθω να την μειώσω παρα πολυ και τα χω καταφέρει. Μου τρώνε περισσοτερο υγρή και φαινονται χοντρά , αλλα εγω το αποδιδω στο οτι προσλαμβάνουν υγρά.

Θα διορθωσω την Φλωρα.
pH>7 -> Στρουβιτης (κρυσταλλοι, διαλυονται με σωστη διατροφη)
pH<7 -> Λιθοι οξαλικου ασβεστιου (αφαιρουνται με επεμβαση)
Με την εισαγωγη ουσιων που κανουν τα ουρα οξινα, οι λιθοι ασβεστιου απαντωνται πλεον σε ποσοστο που πλησιαζει το 50%. Υπαρχει και μια ακομα κατηγορια κρυσταλλων, αλλα ειναι πολυ μικρα τα ποσοστα.
Το ιδανικο pH πρεπει να ειναι ελαφρως οξινο, αν δεν απατωμαι πρεπει να κυμαινεται στο 6.5-6.7.

Οι κονσερβες ειναι καλες, αλλα κατα την γνωμη μου οχι απολυτα ιδανικες. Ουσιαστικα λυνεις το ενα προβλημα και φερνεις αλλο, αφου οι κονσερβες συνδεονται με υπερθυροειδισμο. Δεν εχω ψαξει το γιατι, οποτε δεν μπορω να δωσω απαντηση. Θα μου πεις βεβαια οτι καλυτερα να κινδυνευει με υπερθυροειδισμο παρα με ουρολιθιαση λογω του οτι ο υπερθυροειδισμος αντιμετωπιζεται ευκολοτερα και δεν ειναι τοσο συχνος οσο οι ουρολιθιασεις.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Φεβ 23, 2018 3:37 am

koneko έγραψε:
Θα διορθωσω την Φλωρα.
pH>7 -> Στρουβιτης (κρυσταλλοι, διαλυονται με σωστη διατροφη)
pH<7 -> Λιθοι οξαλικου ασβεστιου (αφαιρουνται με επεμβαση)
Με την εισαγωγη ουσιων που κανουν τα ουρα οξινα, οι λιθοι ασβεστιου απαντωνται πλεον σε ποσοστο που πλησιαζει το 50%. Υπαρχει και μια ακομα κατηγορια κρυσταλλων, αλλα ειναι πολυ μικρα τα ποσοστα.
Το ιδανικο pH πρεπει να ειναι ελαφρως οξινο, αν δεν απατωμαι πρεπει να κυμαινεται στο 6.5-6.7.

Οι κονσερβες ειναι καλες, αλλα κατα την γνωμη μου οχι απολυτα ιδανικες. Ουσιαστικα λυνεις το ενα προβλημα και φερνεις αλλο, αφου οι κονσερβες συνδεονται με υπερθυροειδισμο. Δεν εχω ψαξει το γιατι, οποτε δεν μπορω να δωσω απαντηση. Θα μου πεις βεβαια οτι καλυτερα να κινδυνευει με υπερθυροειδισμο παρα με ουρολιθιαση λογω του οτι ο υπερθυροειδισμος αντιμετωπιζεται ευκολοτερα και δεν ειναι τοσο συχνος οσο οι ουρολιθιασεις.

Μπορείς να μου εξηγήσεις για ποιο λόγο ενώ είμαι σίγουρη ότι τα γράφω όπως τα σκέφτομαι κάθε φορά αυτά με τους λίθους όταν τα διαβάζω είναι ανάποδα; Τι μαθησιακή δυσκολία είναι αυτή; happy2Έχει απόλυτο δίκιο η Ηρώ. Δεύτερη φορά που νομίζω ότι τα'χω γράψει σωστά και τα γράφω λάθος. Παιδιά σόρυ, είναι ανάποδα από ο,τι γράφω!

Έλα ρε συ! Αυτό γενικά με τις κονσέρβες ή με συγκεκριμένες; Γιατί συνδέονται; Δεν το έχω διαβάσει πουθενά ως τώρα. Πρώτη φορά το ακούω!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης