gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

+11
ΓΟΗΣ
gatisios
koneko
LIZA_T
f.m123
Stella M.
Vasouri
Vitelia
Gatoplikti
Coney-
purple penguin
15 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από koneko Παρ Φεβ 23, 2018 10:17 am

Δεν γνωριζω. Προσφατα διαβασα μια ερευνα που εξεταζαν αν το σεληνιο ή/και η πολυ υγρασια στην τροφη επηρεαζουν την δραστηριοτητα του θυροειδη, διοτι και τα 2 ειναι σε πιο μεγαλες ποσοτητες στην κονσερβα (ακομα και σε συγκριση με την ωμη, περιεχουν κατα 10-20% περισσοτερη υγρασια) και βρηκαν συσχετισμο οτι η αυξημενη υγρασια αυξανει την ΤΤ3. Αυτο που με ανησυχει στις κονσερβες ειναι η δισφαινολη Α η οποια ειναι σε ολες τις κονσερβες που ανοιγουν χωρις ανοιχτηρι. Η δισφαινολη Α ειναι endocrine disruptor molecule και ενοχοποιειται για παρα πολλα. Σε πολλες χωρες εχει απαγορευτει, αλλα ακομα χρησιμοποιειται ως επικαλυψη στο εσωτερικο τοιχωμα στις κονσερβες.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 23, 2018 11:38 am

Τρέχα γύρευε και ποτε δεν μπορεις να βασιστεις και να προσέχεις 5 συγκεκριμένα συστατικα ας πουμε, διοτι παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες και σε συνδυασμο και τα επιστημονικα δεδομένα αλλάζουν. Για να μπορεις να παρακολουθήσεις τετοια πράγματα πρεπει να εισαι ειδκος.
Και πως ειναι δυνατον καποιος να γνωριζει την τιμη του ph σε καθε τροφη?
Το τι τυπου λιθο έκανε ενα ζώο απο που φαινεται? υπαρχει εξεταση?
Σχετικα με τις κονσέρβες και εγω συνέχεια ψάχνομαι με την περιεργη που συνήθως παει και μου τρώει φιλετακια ειδικα αυτα με τον τονο , τα οποια θεωρώ οτι δεν ειναι καθολου καλη περιπτωση να τρωει συνεχως. Ευτυχως στο εξωτερικο βρισκω ποικιλια και προσπαθώ να παιρνω πλήρεις κονσέρβες με μεγάλη περιεκτικοτητα σε κρεας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Παρ Φεβ 23, 2018 3:42 pm

koneko έγραψε:Δεν γνωριζω. Προσφατα διαβασα μια ερευνα που εξεταζαν αν το σεληνιο ή/και η πολυ υγρασια στην τροφη επηρεαζουν την δραστηριοτητα του θυροειδη, διοτι και τα 2 ειναι σε πιο μεγαλες ποσοτητες στην κονσερβα (ακομα και σε συγκριση με την ωμη, περιεχουν κατα 10-20% περισσοτερη υγρασια) και βρηκαν συσχετισμο οτι η αυξημενη υγρασια αυξανει την ΤΤ3. Αυτο που με ανησυχει στις κονσερβες ειναι η δισφαινολη Α η οποια ειναι σε ολες τις κονσερβες που ανοιγουν χωρις ανοιχτηρι. Η δισφαινολη Α ειναι endocrine disruptor molecule και ενοχοποιειται για παρα πολλα. Σε πολλες χωρες εχει απαγορευτει, αλλα ακομα χρησιμοποιειται ως επικαλυψη στο εσωτερικο τοιχωμα στις κονσερβες.
Άρα θεωρητικά αυτές που είναι σε Τετραπάκ, όπως οι Bozita πχ, είναι πιο ασφαλή;

Gatoplikti έγραψε:Τρέχα γύρευε και ποτε δεν μπορεις να βασιστεις και να προσέχεις 5 συγκεκριμένα συστατικα ας πουμε, διοτι παιζουν ρολο παρα πολλοι παραγοντες και σε συνδυασμο και τα επιστημονικα δεδομένα αλλάζουν. Για να μπορεις να παρακολουθήσεις τετοια πράγματα πρεπει να εισαι ειδκος.

+++

Και πως ειναι δυνατον καποιος να γνωριζει την τιμη του ph σε καθε τροφη?  
Το τι τυπου λιθο έκανε ενα ζώο απο που φαινεται? υπαρχει εξεταση?

Ναι, φαίνεται με καλλιέργεια ούρων.

Σχετικα με τις κονσέρβες και εγω συνέχεια ψάχνομαι με την περιεργη που συνήθως παει και μου τρώει φιλετακια ειδικα αυτα με τον τονο , τα οποια θεωρώ οτι δεν ειναι καθολου καλη περιπτωση να τρωει συνεχως. Ευτυχως στο εξωτερικο βρισκω ποικιλια και προσπαθώ να παιρνω πλήρεις κονσέρβες με μεγάλη περιεκτικοτητα σε κρεας.

Ο τόνος θεωρείται ότι έχει αρκετή έκθεση σε βαρέα μέταλα αν τα νερά στα οποία ζει είναι μολυσμένα, και έχει και κάτι άλλο που δε θυμάμαι, και δεν τον συστήνουν ιδιαίτερα. Το ίδιο και το σολωμό. Όμως δε ξέρω τι γίνεται αν ο σολωμός είναι συγκεκριμένης εκτροφής σε τάδε χώρο, ελεγμένο για μέταλλα κλπ.

Δε βγάζεις άκρη. Δίνεις ποικιλία, όσο πιο φυσικά γίνεται και οκ, φτάνει. Ούτε για εμάς τους ίδιους δε ψάχνουμε τόσο την τροφή. Ε δε γίνεται εγώ να τρώω ρύζι με μπαρμπαστάθη λαχανικά και η γάτα μου καγκουρό εκτροφείου με οργανικά κράνμπερι, σόρυ κιόλας happy2

f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Παρ Φεβ 23, 2018 8:56 pm

Για μένα είναι και θέμα τύχης κάποιες φορές.
Δεν λέω ότι δεν πρέπει να δίνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε στα γατιά μας αλλά έχω φίλο που η γάτα του είναι 13 χρονών και έχει τραφεί αποκλειστικά με χύμα τροφή( όχι την πολύ φτηνή αλλά και παλι..)

Απλά δεν μ'αρεσει να παίζω με τις πιθανότητες και μετά να τρέχω και να μην φτάνω
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από koneko Σαβ Φεβ 24, 2018 12:18 am

Φλωρα, ο εκτρεφομενος σολωμος ειναι απειρες φορες χειροτερος διοτι ειναι υψηλος σε PCBs. Εγω τον αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι. Δεν τον τρωω, ουτε τον δινω στα γατια μου. Παντα ελευθερο σολωμο παιρνω. Η εκτροφη του επισης επιβαρυνει τον ελευθερο πληθυσμο και του μεταδιδει θανατηφορους ιους. Για τις συσκευασιες τετραπακ δεν γνωριζω αλλα και αυτες εχουν ενα lining στο εσωτερικο που μοιαζει σαν αυτο που εχουν τα κουτακια αναψυκτικων (δισφαινολη Α και εκει). Ψαξτο γιατι δεν ξερω τι παιζει.

Γατοπληκτη: στο εξωτερικο παντα παιρνουν δειγμα ουρων απευθειας απο την κυστη με βελονα και εξεταζουν παντα για το ειδος ουρολιθιασης. Επιβαλλεται γιατι αν τα ουρα ειναι ηδη οξινα και προσπαθεις να τα κανεις οξινα, δεν θα λυθει το προβλημα. Επισης αποφευγουν να συλλεγουν ουρα αφοτου εχουν φυγει απο την ουρηθρα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Φεβ 24, 2018 2:41 pm

koneko έγραψε:Φλωρα, ο εκτρεφομενος σολωμος ειναι απειρες φορες χειροτερος διοτι ειναι υψηλος σε PCBs. Εγω τον αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι. Δεν τον τρωω, ουτε τον δινω στα γατια μου. Παντα ελευθερο σολωμο παιρνω. Η εκτροφη του επισης επιβαρυνει τον ελευθερο πληθυσμο και του μεταδιδει θανατηφορους ιους. Για τις συσκευασιες τετραπακ δεν γνωριζω αλλα και αυτες εχουν ενα lining στο εσωτερικο που μοιαζει σαν αυτο που εχουν τα κουτακια αναψυκτικων (δισφαινολη Α και εκει). Ψαξτο γιατι δεν ξερω τι παιζει.

Γατοπληκτη: στο εξωτερικο παντα παιρνουν δειγμα ουρων απευθειας απο την κυστη με βελονα και εξεταζουν παντα για το ειδος ουρολιθιασης. Επιβαλλεται γιατι αν τα ουρα ειναι ηδη οξινα και προσπαθεις να τα κανεις οξινα, δεν θα λυθει το προβλημα. Επισης αποφευγουν να συλλεγουν ουρα αφοτου εχουν φυγει απο την ουρηθρα.
*Googles PCBs* happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 26, 2018 12:27 pm

f.m123 έγραψε:. Ε δε γίνεται εγώ να τρώω ρύζι με μπαρμπαστάθη λαχανικά και η γάτα μου καγκουρό εκτροφείου με οργανικά κράνμπερι, σόρυ κιόλας happy2


happy2 happy2 happy2 happy2
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Vasouri Παρ Μαρ 09, 2018 6:00 pm

Γεια σε όλους και πάλι.
Εν τέλει μετά την αλλαγή τροφής απο Sam's Field σε Naturea μπορώ να πω ότι είδα αισθητή διαφορά στην "παραγωγή" από την τρίτη μέρα που έτρωγε αποκλειστικά την δεύτερη.
Επίσης είδα και διαφορά στην συμπεριφορά του πάρα πολύ. Με την Sam's εβγαζε εναν περιεργο εκνευρισμο(πιθανον και λόγω του οτι δεν του καθοταν καλα), ενώ πλέον είναι ήρεμος και πιο τρυφερός γενικα.
Vasouri
Vasouri
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Τόπος : Αιγάλεω
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο
Motto : I believe in the person I want to become
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Μαρ 25, 2018 10:14 pm

Υπάρχουν τροφές για στειρωμένες (π.χ.) Sam's Field οι οποίες έχουν περισσότερο αλάτι σε σχέση με τις υπόλοιπες της ίδιας εταιρίας. Ισχυρίζονται οτι ο λόγος που το κάνουν είναι για να αναγκάζονται οι γάτες να πίνουν περισσότερο νερό. Για την εταιρία που αναφέρθηκε σε προηγούμενο Post https://www.celticconnection.eu/home/products/product_cat.html , έχει αρκετό κρέας αλλά δεν είδα να αναφέρει ποσοστά σε φώσφορο ασβέστιο και μαγνήσιο. Κατί αντίστοιχο είναι και η AATU. Τους έστειλα mail για να μάθω τα ποσοστά και απάντηση δεν πήρα.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Δευ Μάης 14, 2018 2:30 am

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα .Tα τελευταία 2,5 χρόνια που συγκατοικώ με τον γάτο μου μετά από μία τρίμηνη δοκιμή με nd, arden κατέληξα στην pronature . Εχει μία γεύση χωρίς καθόλου σιτηρά , άλλες 2 με λίγα σιτηρά αλλά χωρίς καλαμπόκι , κάτω από 0,01 mg , εξαιρετική μυρωδιά , ωραίο πλασάρισμα στο site τους, ομολογώ ότι μου τις πούλησε και η περιγραφή , είναι Καναδέζικη και η τιμή τους σε σχέση με κάτι άλλες που παίζουν στην ίδια κατηγορία αρκετά καλή . Έχει σάκκο με 2,720 με 26, 28 ευρώ και η συσκευασ'ια με τα 5,5 kg είναι στα 45 _48 ευρώ ανάλογα με την γεύση .Αν πειραματίζονται κάποιοι με τις τροφές και δεν την έχουν δοκιμάσει ακόμη αξίζει τον κόπο . Grain free είναι μόνο η γεύση πάπια πορτοκάλι .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Δευ Μάης 14, 2018 10:26 am

Το οτι είναι grain free δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Μπορεί να αντικαθιστούν τα σιτηρά με πατάτα ή υπάρχει περίπτωση μια grain free τροφή να έχει μικρότερο ποσοστό σε κρέας από μια τροφή με σιτηρά.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Δευ Μάης 14, 2018 1:58 pm

Όντως συμβαίνει αυτό . Η πάπια πορτοκάλι έχει 33% πρωτείνη αλλά είναι από φρέσκο κρέας , οχι αφυδατωμένο στο μεγαλύτερο ποσοστό και αυτό μου φαίνεται οκ. Νομίζω ότι και αυτά τα 40+ σε πρωτείνη που βλέπω σε άλλες γατοτροφές είναι υπερβολή για ζεστά κλίματα . Να κάνω λάθος ? Για αυτό το συζητάμε . Τουλάχιστον η συγκεκριμένη τροφή και τις μεγάλες συσκευασίες της την πετυχαίνω σε άψογη κατάσταση πάντα . Κάπου παραπάνω διάβασα για την carnilove , στην οποία βρίσκουν και μάζες από κροκέτες , κάτι λέει αυτό . Σε αυτό με το grain free έχεις δίκιο . Μόνο η μία γεύση , αυτή που του δίνω τον χειμώνα δεν έχει σιτηρά . Οι άλλες δύο έχουν κάτι βρώμες , κριθάρια και γλυκοπατάτες αλλά καμία σχέση με το καλαμπόκι .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Μάης 14, 2018 3:24 pm

ΓΟΗΣ έγραψε:Όντως  συμβαίνει  αυτό  .  Η  πάπια  πορτοκάλι  έχει  33%   πρωτείνη     αλλά  είναι  από  φρέσκο  κρέας    ,  οχι  αφυδατωμένο  στο  μεγαλύτερο    ποσοστό    και    αυτό  μου  φαίνεται  οκ.  Νομίζω  ότι  και  αυτά τα 40+ σε  πρωτείνη που  βλέπω  σε  άλλες  γατοτροφές   είναι    υπερβολή  για  ζεστά κλίματα .  Να  κάνω λάθος  ? Για  αυτό  το  συζητάμε  .  Τουλάχιστον  η  συγκεκριμένη  τροφή  και  τις  μεγάλες  συσκευασίες  της   την πετυχαίνω  σε  άψογη κατάσταση  πάντα  .  Κάπου παραπάνω διάβασα  για  την    carnilove  , στην  οποία    βρίσκουν και   μάζες  από  κροκέτες   ,  κάτι λέει  αυτό  . Σε  αυτό με  το   grain  free    έχεις  δίκιο  .  Μόνο  η  μία  γεύση  ,  αυτή  που του  δίνω  τον  χειμώνα  δεν  έχει  σιτηρά  .  Οι  άλλες  δύο έχουν  κάτι   βρώμες ,  κριθάρια  και    γλυκοπατάτες    αλλά καμία  σχέση  με  το καλαμπόκι  .

Η Pronature έχει και καινούργια grain free σειρά, αλλά δεν τη βρίσκεις κυριολεκτικά πουθενά, πολύ δύσκολα. Nordiko, Asiato & Mediterranea.
Εγώ έδινα τη Nordiko για πολύ καιρό και μέχρι στιγμής είναι η ξηρά που τους έκατσε περισσότερο από όλες. Τώρα δίνω την Acana. Γενικά επειδή η αξιολόγηση της σύστασης της ξηράς ειδικά είναι τελικά όχι και τόσο εύκολη ή ξεκάθαρη διαδικασία, κατέληξα σε κάποιες μάρκες και δίνω εναλλάξ μέσα στο χρόνο. Για κάποιους μήνες τη μια, σταδιακή μετάβαση στην άλλη.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Δευ Μάης 14, 2018 5:10 pm

Αγοράζω συχνά carnilove Και ποτέ δεν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα. Θα συμφωνήσω οτι είναι προτιμότερη η βρώμη, η γλυκοπατάτα και το κριθάρι, από το καλαμπόκι, αλλά θα προτιμήσω μια τροφή που έχει 75% κρέας και καλαμπόκι από κάποια άλλη που έχει 50-55% κρέας και γλυκοπατάτα.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Μάης 15, 2018 12:00 am

Stella M. έγραψε:
ΓΟΗΣ έγραψε:Όντως  συμβαίνει  αυτό  .  Η  πάπια  πορτοκάλι  έχει  33%   πρωτείνη     αλλά  είναι  από  φρέσκο  κρέας    ,  οχι  αφυδατωμένο  στο  μεγαλύτερο    ποσοστό    και    αυτό  μου  φαίνεται  οκ.  Νομίζω  ότι  και  αυτά τα 40+ σε  πρωτείνη που  βλέπω  σε  άλλες  γατοτροφές   είναι    υπερβολή  για  ζεστά κλίματα .  Να  κάνω λάθος  ? Για  αυτό  το  συζητάμε  .  Τουλάχιστον  η  συγκεκριμένη  τροφή  και  τις  μεγάλες  συσκευασίες  της   την πετυχαίνω  σε  άψογη κατάσταση  πάντα  .  Κάπου παραπάνω διάβασα  για  την    carnilove  , στην  οποία    βρίσκουν και   μάζες  από  κροκέτες   ,  κάτι λέει  αυτό  . Σε  αυτό με  το   grain  free    έχεις  δίκιο  .  Μόνο  η  μία  γεύση  ,  αυτή  που του  δίνω  τον  χειμώνα  δεν  έχει  σιτηρά  .  Οι  άλλες  δύο έχουν  κάτι   βρώμες ,  κριθάρια  και    γλυκοπατάτες    αλλά καμία  σχέση  με  το καλαμπόκι  .

Η Pronature  έχει και καινούργια grain free σειρά, αλλά δεν τη βρίσκεις κυριολεκτικά πουθενά, πολύ δύσκολα. Nordiko, Asiato & Mediterranea.
Εγώ έδινα τη Nordiko για πολύ καιρό και μέχρι στιγμής είναι η ξηρά που τους έκατσε περισσότερο από όλες. Τώρα δίνω την Acana. Γενικά επειδή η αξιολόγηση της σύστασης της ξηράς ειδικά είναι τελικά όχι και τόσο εύκολη ή ξεκάθαρη διαδικασία, κατέληξα σε κάποιες μάρκες και δίνω εναλλάξ μέσα στο χρόνο. Για κάποιους μήνες τη μια, σταδιακή μετάβαση στην άλλη.

Επειδή τις pronature της προμηθεύομαι κατευθείαν από τον εισαγωγέα , ΚΥΝΟΤΡΟΦΙΚΗ , θα μπορούσα να προμηθευτώ κάποια από την νέα της σειρά . Αλλά διαβάζοντας τη σύστασή τους ως πρώτο και κυρίαρχο συστατικό αναγράφονται τα άλευρα . Αυτό με αποθαρρύνει .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Μάης 15, 2018 12:03 am

Για την Νaturea τί γνώμη έχετε?
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μάης 15, 2018 12:43 am

Το ίδιο με προβλημάτιζε κι εμένα, όμως στο σύνολο της μου φαίνεται καλή τροφή και τους έστρωσε καλύτερα από οποιαδήποτε.
Πάντως για σε σχέση τιμής-συστατικών τη λες ακριβή.

Όσον αφορά τη σύσταση της Naturea, έχω δει τις αντίστοιχες σκυλίσιες και είναι πολύ καλές. Επίσης πρόκειται για εταιρεία που δηλώνει χρήση human-grade συστατικών στη διαφήμισή της. Αυτό δεν υποτίθεται ότι δεν έχει επιτραπεί ακόμη; Τουλάχιστον επάνω στα προϊόντα, δεν ξέρω για τη διαφήμιση της εκάστοτε εταιρείας.
Με εντυπωσίασε η σειρά μπισκότων για σκύλους, που είναι κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση Shocked Τα ανακάλυψα πολύ πρόσφατα. Μιλάμε για γεύσεις μήλο-κανέλα κτλ. Αν δεν ξέρεις τη Naturea, πράγματι θεωρείς ότι πρόκειται για άλλη μια μάρκα ανθρώπινων μπισκότων. Τέλος σύμφωνα με το φυλλάδιο τις εταιρείας πάντα, στις εγκαταστάσεις της στην Ισπανία, υπάρχει και μονάδα παραγωγής ανρθώπινων τροφίμων.
Αυτά τα απ'έξω απ'έξω ξέρω, άρα τουλάχιστον, μάλλον πρόκειται για σοβαρή εταιρεία.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τρι Μάης 15, 2018 11:18 am

Stella M. έγραψε:Το ίδιο με προβλημάτιζε κι εμένα, όμως στο σύνολο της μου φαίνεται καλή τροφή και τους έστρωσε καλύτερα από οποιαδήποτε.
Πάντως για σε σχέση τιμής-συστατικών τη λες ακριβή.

Όσον αφορά τη σύσταση της Naturea, έχω δει τις αντίστοιχες σκυλίσιες και είναι πολύ καλές. Επίσης πρόκειται για εταιρεία που δηλώνει χρήση human-grade συστατικών στη διαφήμισή της. Αυτό δεν υποτίθεται ότι δεν έχει επιτραπεί ακόμη; Τουλάχιστον επάνω στα προϊόντα, δεν ξέρω για τη διαφήμιση της εκάστοτε εταιρείας.
Με εντυπωσίασε η σειρά μπισκότων για σκύλους, που είναι κατάλληλα για ανθρώπινη κατανάλωση Shocked Τα ανακάλυψα πολύ πρόσφατα. Μιλάμε για γεύσεις μήλο-κανέλα κτλ. Αν δεν ξέρεις τη Naturea, πράγματι θεωρείς ότι πρόκειται για άλλη μια μάρκα ανθρώπινων μπισκότων. Τέλος σύμφωνα με το φυλλάδιο τις εταιρείας πάντα, στις εγκαταστάσεις της στην Ισπανία, υπάρχει και μονάδα παραγωγής ανρθώπινων τροφίμων.
Αυτά τα απ'έξω απ'έξω ξέρω, άρα τουλάχιστον, μάλλον πρόκειται για σοβαρή εταιρεία.

Σχετικά με την νέα σειρά της pronature επειδή τους κάλεσα για να παραγγείλω νέα γεύση τους ρώτησα για τα άλευρα και μου είπαν ότι αυτό σημαίνει αφυδατωμένη πρωτείνη άρα πιο πλούσια τροφή και σίγουρα πιο θρεπτική από την κλασική pronature που του δίνω . Θα μου στείλουν ένα δείγμα και λέω να την δοκιμάσω . Εχει ...ανορεξίες τώρα τελευταία και με έχει βάλει στη διαδικασία να βρω τρόπους για να φάει ξανά .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Τετ Μάης 16, 2018 2:09 pm

Γεια και από εμένα! Είναι ένας κωδικός της pronature, νομίζω κοτόπουλο και cranberries? Κάτι με cranberries πάντως, ο οποίος έχει 28% πρωτεϊνη. Και αναρωτιέμαι ρε παιδιά, δεν είναι υπερβολικά χαμηλό το ποσοστό; Την ήθελα για τη δικιά μου που είναι στειρωμένη και τα cranberries βοηθάνε στην υγεία του ουροποιητικού αλλά αυτό μου κακοφάνηκε... Επίσης η Κυνοτροφική προμηθεύει σε όποιον ζητήσει; Γιατί μένω επαρχία και ακόμα και ονλάιν είναι δυσεύρετη...πληρώνεις άλλα τόσα για τα μεταφορικά...
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Τετ Μάης 16, 2018 11:34 pm

Καλησπέρα Φυλλίτσα . Η Κυνοτροφική νομίζω ότι δεν έχει πρόβλημα να στείλει τροφές οπουδήποτε στην Ελλάδα . Τα τελευταια 2 1/2 χρόνια προμηθεύομαι αποκλειστικά απ αυτούς (χωρίς επιβάρυνση μεταφορικών) και μάλιστα αυτή που αναφέρεις του την έχω δώσει 2 καλοκαίρια ακριβώς για αυτό τον λόγο . Επει΄δή έχει χαμηλή πρωτείνη και για να μην τον βαραίνω . Άλλωστε ένας λόγος που επέλεξα την pronature ήταν γιατι αν και καναδέζικη δεν χτυπάει τα 38 αρια και 40+ πρωτείνης άλλων τροφών . Για να είμαι ελικρινής τώρα βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης άλλης τροφής . Για λόγους διασφάλισης ποιότητας σκέφτομαι να αλλάξω εταιρία.
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Σαβ Μάης 19, 2018 1:20 pm

Καλημέρα σε όλους! ! Ερώτηση... τί ποσοστό πρωτείνης έχουν οι καλοκαιρινές τροφές που επιλέγετε ? Εχω μπλέξει . Θέλω να του αλλάξω εταιρεία , καλή είναι αλλά του την δίνω 2 1/2 χρόνια σερί . Τώρα τον έχω με 28 % πρωτείνη και βρίσκω 34+ στην κατηγορία που ψάχνω και να μην είναι 25 ευρώ το κιλό .Μήπως είναι καλύτερα να του αλλάξω τροφή με χαμηλότερες θερμοκρασίες ? Τέλος φθινοπώρου ας πούμε ?
Και μία 2η ερώτηση ...Σκεφτόμουνα την ΝΑΤUREA που πρέπει να έχει τσιμπημένο το mg , γιατί δεν το αναφέρει αλλά είδα στην προτεινόμενη δοσολογία για το βάρος του ότι δίνει τουλάχιστον 10 g παραπάνω από την pronature που τώρα τρώει . Δεν είναι το έξτρα κόστος αλλά αναρωτιέμαι πώς μία τροφή πιο πλούσια σε πρωτείνη θέλει και μεγαλύτερες μερίδες.
Αυτά ..Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις. Καλό ΣΚ ! fancat
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Μάης 19, 2018 1:47 pm

Γιατί απλά δεν δίνεις κονσέρβα ή περισσότερο κονσέρβα αφού άλλωστε φοβάσαι και το ουροποιητικό. Εμένα κόβουν από μόνα τους την ξηρά οταν κάνει ζέστη,όπως έκανε και το δικό σου γατί αν δεν απατωμαι τελευταία. Δεν θα ασχολιομουν προσωπικά με τα ποσοστά της πρωτεϊνης σε τέτοιες διαφορές. Η νατουρεα μουοιαζει βαριά και σε μένα τα είχε πειράξει λίγο στα έντερα.


Τέλος θυμήθηκα ένα σχόλιο που είχα διαβάσει σε φορούν παλιά σε ανάλογη συζήτηση, το γράφω για να γελασουμε.
Οι ξηρές τροφές λέει είναι για κλίματα όπως του Καναδά πχ που κάνει κρύο κλπ
-Ναι γιατί εδώ στην Ελλάδα το καλοκαίρι ταϊζιυμε παγωτό γρανιτα happy2
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Σαβ Μάης 19, 2018 4:32 pm

Η naturea γράφει το μαγνήσιο και στη grain free και στη naturals.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Κυρ Μάης 20, 2018 12:03 am

Gatoplikti έγραψε:Γιατί απλά δεν δίνεις κονσέρβα ή περισσότερο κονσέρβα αφού άλλωστε φοβάσαι και το ουροποιητικό. Εμένα κόβουν από μόνα τους την ξηρά οταν κάνει ζέστη,όπως έκανε και το δικό σου γατί αν δεν απατωμαι τελευταία. Δεν θα ασχολιομουν προσωπικά με τα ποσοστά της πρωτεϊνης σε τέτοιες διαφορές. Η νατουρεα μουοιαζει βαριά και σε μένα τα είχε πειράξει λίγο στα έντερα.


Τέλος θυμήθηκα ένα σχόλιο που είχα διαβάσει σε φορούν παλιά σε ανάλογη συζήτηση, το γράφω για να γελασουμε.
Οι ξηρές τροφές λέει είναι για κλίματα όπως του Καναδά πχ που κάνει κρύο κλπ
-Ναι γιατί εδώ στην Ελλάδα το καλοκαίρι ταϊζιυμε παγωτό γρανιτα happy2

Μόνο κονσέρβα ?Δεν είναι καλό ούτε για τα δόντια αλλά 'έχω την εντύπωση ότι δεν θεωρείται και ολοκληρωμένη δίαιτα . Τρώει και τις κονσέρβες του , ξεκίνησε κανονικά και την ξηρά .
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από ΓΟΗΣ Κυρ Μάης 20, 2018 12:06 am

gatisios έγραψε:Η naturea γράφει  το μαγνήσιο και στη grain free και στη naturals.

Μάλλον δεν διάβασα προσεκτικά την ανάλυση . Να υποθέσω κάτω από 0,1? Την έχεις δώσει ως τροφή ? Ικανοποιημένος ?
ΓΟΗΣ
ΓΟΗΣ
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/10/2015
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Κυρ Μάης 20, 2018 11:56 am

Επειδή έχω αρκετές γάτες την αναμειγνύω με άλλες μάρκες οπότε δε μπορώ να σου πω κάτι σίγουρο. Γενικά δε βλέπω προβλήματα. Η naturea είναι από τις λίγες εταιρίες που έχουν πλήρη λίστα με τα αμινοξέα.
http://natureapetfoods.com/wp-content/uploads/2016/02/Naturea_Grain-Free_LANDS-CATKITTEN_technicalinformation_EN_2015.pdf
http://natureapetfoods.com/wp-content/uploads/2017/04/Naturals_TechnicalInfo_ENG_6.pdf
http://natureapetfoods.com/wp-content/uploads/2017/04/Naturals_TechnicalInfo_ENG_5.pdf

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Μάης 20, 2018 12:50 pm

Για το καλοκαίρι, νομίζω ότι καταλαβαίνω την επιλογή μιας τροφής με χαμηλότερα λιπαρά, αλλά χαμηλότερη πρωτεϊνη γιατί; Suspect

Πάντως υπάρχουν αρκετές κονσέρβες που είναι διατροφικά πλήρεις, σε όλες αναγράφεται αν είναι συμπληρωματική ή πλήρης.

Σπόιλερ:
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Μάης 20, 2018 1:28 pm

Η ξηρή τροφή για τα δόντια είναι μύθος για μένα. Τα γατιά δεν την μασάνε την σπάνε αν δεν την καταπίνουν έτσι. Η δικιά που έχει θέμα από πολύ μικρή με τα δόντια την σπάει σπανιιοτατα έως καθόλου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Ιουν 13, 2018 12:26 am

gatisios έγραψε: Κατί αντίστοιχο είναι και η AATU. Τους έστειλα mail για να μάθω τα ποσοστά και απάντηση δεν πήρα.
Είχα στείλει mail στην AATU πριν 2 χρόνια περίπου και μου είχαν απαντήσει.
Η Chicken έχει Ασβέστιο 1.44/Φώσφορο 0.85. Η Salmon & Herring 1.13/0.87.


purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Ιουν 13, 2018 1:00 am

ΓΟΗΣ έγραψε:Όντως  συμβαίνει  αυτό  .  Η  πάπια  πορτοκάλι  έχει  33%   πρωτείνη     αλλά  είναι  από  φρέσκο  κρέας    ,  οχι  αφυδατωμένο  στο  μεγαλύτερο    ποσοστό    και    αυτό  μου  φαίνεται  οκ.  Νομίζω  ότι  και  αυτά τα 40+ σε  πρωτείνη που  βλέπω  σε  άλλες  γατοτροφές   είναι    υπερβολή  για  ζεστά κλίματα .  Να  κάνω λάθος  ? Για  αυτό  το  συζητάμε  .  Τουλάχιστον  η  συγκεκριμένη  τροφή  και  τις  μεγάλες  συσκευασίες  της   την πετυχαίνω  σε  άψογη κατάσταση  πάντα  .  Κάπου παραπάνω διάβασα  για  την    carnilove  , στην  οποία    βρίσκουν και   μάζες  από  κροκέτες   ,  κάτι λέει  αυτό  . Σε  αυτό με  το   grain  free    έχεις  δίκιο  .  Μόνο  η  μία  γεύση  ,  αυτή  που του  δίνω  τον  χειμώνα  δεν  έχει  σιτηρά  .  Οι  άλλες  δύο έχουν  κάτι   βρώμες ,  κριθάρια  και    γλυκοπατάτες    αλλά καμία  σχέση  με  το καλαμπόκι  .
Το 33% πρωτεΐνης δεν είναι όλο από κρέας αλλά και από πατάτες, γλυκοπατάτες, αυγά, φρούτα, ντομάτες...
Το ότι περιέχει 19% φρέσκια πάπια, δεν σημαίνει ότι το μεγαλύτερο μέρος της πρωτεΐνης προέρχεται από αυτήν. Από αυτό το 19%, το μεγαλύτερο μέρος είναι νερό. Για τα υπόλοιπα συστατικά δεν έχουμε νούμερα, οπότε δεν μπορούμε να πούμε - με ποσοστά - τι προέλευσης είναι η πρωτεΐνη της τροφής.

Όσο για τις μάζες στην Carnilove, το έχεις ακούσει/διαβάσει και κάπου αλλού εκτός από εδώ; Εδώ, το έγραψα εγώ και μου έτυχε μόνο μία φορά. Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάτι ανάλογο, οπότε μπορεί να ήταν και τυχαίο... Δεν γίνεται να λέμε "...βρίσκουν και   μάζες  από  κροκέτες...", βασιζόμενοι σε μία και μόνο αναφορά.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Τετ Ιουν 13, 2018 10:58 am

purple penguin έγραψε:
gatisios έγραψε: Κατί αντίστοιχο είναι και η AATU. Τους έστειλα mail για να μάθω τα ποσοστά και απάντηση δεν πήρα.
Είχα στείλει mail στην AATU πριν 2 χρόνια περίπου και μου είχαν απαντήσει.
Η Chicken έχει Ασβέστιο 1.44/Φώσφορο 0.85. Η Salmon & Herring 1.13/0.87.

Μακάρι να είναι όσο σου έγραψαν αν και μου ακούγεται εξαιρετικά χαμηλό για ξηρά τροφή με 85% κρέας. Γενικά το να μην τα αναφέρουν στο site μόνο καχυποψία μου δημιουργεί, όταν η συντριπτική πλειοψηφία των εταιριών τα αναγράφει.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Ιουν 13, 2018 12:34 pm

gatisios έγραψε:
Μακάρι να είναι όσο σου έγραψαν αν και μου ακούγεται εξαιρετικά χαμηλό για ξηρά τροφή με 85% κρέας..
Δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί, αλλά απο τη στιγμή που δεν μιλάμε για ώμο κρέας, μειώνονται ή/και χάνονται κάποια στοιχεία του.  Με το ασβέστιο και τον φώσφορο δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο.  Αυτό που έχω παρατηρήσει από την ανάγνωση των αναλυτικών συστατικών διαφόρων τροφών, είναι ότι τα ποσοστά ασβεστίου/φωσφόρου δεν είναι απαραίτητα σε άμεση συνάρτηση με την περιεκτικότητα της τροφής σε κρέας, πχ:
ORIJEN Cat & Kitten (90/10): ασβ. 1,2% / φωσ. 1,0%
JOSERA NatureCat:  ασβ. 1,2% / φωσ. 1,0%

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από purple penguin Τετ Ιουν 13, 2018 3:23 pm

Gatoplikti έγραψε:Η ξηρή τροφή για τα δόντια είναι μύθος για μένα.  Τα γατιά δεν την μασάνε την σπάνε αν δεν την καταπίνουν έτσι. Η δικιά που έχει θέμα από πολύ μικρή με τα δόντια την σπάει σπανιιοτατα έως καθόλου.
Και εγώ φοβάμαι την κονσέρβα σε σχέση με τα δόντια, χωρίς να πιστεύω ότι η κροκέτα κάνει καλό, καμία σχέση.
Απλά νομίζω ότι με τις κονσέρβες μένουν ευκολότερα υπολείμματα ανάμεσα και γύρω από τα δόντια...
Το καλύτερο είναι μεγαλύτερα κομμάτια κρέατος, ώστε να γίνεται κανονικά η διαδικασία της μάσησης. Προϋπόθεση βέβαια, να μην έχει πρόβλημα με δοντάκια που είναι σπασμένα ή κουνιούνται.

purple penguin
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Τετ Ιουν 13, 2018 6:52 pm

Οι τιμές που γράφεις για Orijen είναι για τις τροφές που πουλάνε στην Αμερική. Για Ελλάδα δες εδώ: https://www.orijen.ca/en-gb/foods/cat-food/dry-cat-food/cat-kitten/ Tα ποσοστά είναι: ασβέστιο 1.4%, φώσφορος 1.1%.Τελικά μου απάντησαν από AATU, οι τιμές είναι οι εξής:

AATU Cat – Chicken
Calcium 1.44%
Phosphorous 0.85%
Magnesium 0.08%

AATU Cat – Duck
Calcium-2.28%
Phosphorous- 1.26%
Magnesium 0.09%

AATU Cat – Salmon & Herring
Calcium- 1.13%
Phosphorous- 0.87%
Magnesium 0.12%

Αγόραζα Lily's kitchen (έχει πολύ χαμηλά ποσοστά σε φώσφορο, ασβέστιο και μαγνήσιο) από το zooplus, τα 2 κιλά κόστιζαν περίπου 22€. Δυστυχώς σταμάτησαν να το φέρνουν και πλέον ψάχνω για άλλη μάρκα. Στην Ελλάδα h lily's kitchen κοστίζει 18€ τα 800γρ.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο. - Σελίδα 3 Empty Απ: Επιλογή τροφής για στειρωμένο γάτο.

Δημοσίευση από gatisios Τετ Ιουν 13, 2018 7:58 pm

Πιθανόν τα ποσοστά να έχουν να κάνουν και με το είδος του κρέατος. Π.χ. τα ποσοστά της AATU duck είναι σχεδόν ίδια με αυτά της Canagan country game

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης