gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 26 από 30 Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Spiros82 Τρι Ιουν 06, 2017 10:30 am

Η γνώμη σας για την Blue και την Arden Grange και την Naturea ????
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουν 06, 2017 11:29 am

Νaturea καλύτερη απο αρντεν , η άρντεν grain free μεν έχει μεγάλο ποσοστο πατάτας.
blue??
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Ιουν 06, 2017 2:46 pm

μελινάκι έγραψε:
Spiros82 έγραψε:Δηλαδή καλύτερα να προσανατολίζομαι προς ολιστικές τροφές ε ? Orijen Acana κτλπ?
Αν πας για ξηρά τροφή ναι. Εγώ την ακάνα δίνω γιατί η όριτζεν μου ξεφεύγει λίγο σε τιμή και σε πρωτείνη (είναι στειρωμένος από 6 μηνών ο δικός μου). Ότι και να μου έχουν προτείνει σε ξηρά τροφή μέχρι στιγμής η ακάνα το ξεπερνάει.
Μου πρότειναν πχ την canagan πρόσφατα ως ανώτερη της ακάνα. Διαβάζοντας τα συστατικά δε μπορώ να πω.. Γιατί ναι μεν έχει δεύτερο και τρίτο συστατικό την γλυκοπατάτα και την πατάτα αλλά γράφει 35% ξηρό κοτόπουλο και 25% φρέσκο κοτόπουλο τη στιγμή που στην ακάνα βλέπω 9%Την ξέρει κανείς;
Πήρα όμως τα κονσερβάκια της canagan και σε συστατικά μου φαίνονται καλά.
Αν έχει κανείς ιδέα πείτε μου γνώμες.
Επίσης κάτι άλλο, έψαξα συστατικά και καταμπερδεύτηκα, μπορεί κάποιος να μου βάλει σε μια σειρά τις κονσέρβες animonda, bozita, applaws, schezir και canagan ανάλογα με την ποιότητα και τα καλά υλικά;

Spiros82 η Blue κυκλοφορει μονο στην Αμερικη.

Μελινακι και η canagan ειναι εξισου καλη τροφη, απλα ειναι απλησιαστη με 50?/4κιλο και 85?/7κιλο. Η ακανα δεν εχει μονο 9% κοτοπουλο. Τσεκαρε καλυτερα τα συστατικα.
Σπόιλερ:

Οι μποζιτα και ανιμοντα ειναι πληρεις οποτε δεν μπορεις να τις συγκρινεις με τις αλλες. Θεωρω καλυτερες τις ανιμοντα ποιοτικα. Οι applaws ειναι απ τις καλυτερες συμπληρωματικες, με 75% κρεας σε αντιθεση με τις σεζιρ που εχουν 50% και ζελε. Τις canagan δν τις εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι τυπου applaws ειναι.

Και κατι τελευταιο. Προσοχη στα συστατικα που διαβαζετε. Το κρεας που περιεχει μια ξηρα μπορει να αναγραφεται σαν dry meat (meat meal) ή fresh meat. Το δευτερο ομως περιεχει περιπου 2/3 νερο σε σχεση με το πρωτο που εχει γυρω στο 5% νερο. Ετσι πχ αν μια τροφη γραφει 20% κοτοπουλο και δν διευκρινιζει οτι ειναι ξηρο, τοτε σημαινει πως περιπου το 7% ειναι ξηρο κρεας και το υπολοιπο νερο. Αρα εχουμε 7% κρεας και οχι 20%!
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από μελινάκι Τρι Ιουν 06, 2017 6:48 pm

Κατατοπιστικότατος. Ναι όταν είπα 9% εννοούσα το κάθε ένα δλδ 9 το κοτόπουλο 9 τα εντόσθια κλπ κλπ πάει λέγοντας. έχει 3 9ρια από κοτόπουλο και 3 8αρια από τα υπόλοιπα οπότε αν τα προσθέσουμε βγαίνει καμια 51% περιεκτικότητα σε κρέας.
Η Canagan δεν είναι 8κιλο; εγώ έτσι είδα στο ίντερνετ και στο πετ σοπ που μου είπαν ότι μπορούν να παραγγείλουν τη μεγάλη συσκευασία μου είπαν ότι είναι 8κιλο οπότε σκέφτηκα ότι βγαίνει πάνω κάτω το ίδιο με την ακάνα που βγαίνει στα 5,4 κιλά :/ δλδ σκέφτηκα η ακάνα στα 5,4 κιλά κάνει 52,5 και η canagan στα 8 κιλά 85 άρα βγαίνει χοντρικά γύρω στα 10ευρω το κιλο. Εκτός αν η canagan δεν είναι 8 κιλά και είναι λιγότερο... Δεν ξέρω.
Δηλαδή αν έχω τη δυνατότητα να μην την δοκιμάσω και την canagan;
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Ιουν 06, 2017 7:06 pm

Αν προσθέσεις ολα τα ποσοστά βγαίνει 75% ακριβώς. Στο 75 ειναι κρεας, ψαρια, αυγά και διάφορα ελαια και λίπη. Φυσικά το 75% ειναι πλασματικό σύμφωνα μ αυτο που ειπα πιο πάνω. Η canagan εχεις δίκιο 8κιλη ειναι. Δε χανεις τιποτα να τη δοκιμάσεις. Για το αν σε συμφέρει σου στέλνω πμ.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Spiros82 Δευ Ιουν 19, 2017 11:45 pm

Τις τροφές της Profine τις έχει δοκιμάσει κανείς ? Σήμερα τις κοίταγα . Να και τα χαρακτηριστικά τους για kitten

Profine cat & kitten, φυσική φόρμουλα από κοτόπουλο & ρύζι για νεαρές γάτες. H superpremium σειρά της Profine αναπτύχθηκε σύμφωνα με τις τελευταίες επιστημονικές έρευνες σχετικά με τη διατροφή των γάτων.

Πρωταρχικός στόχος της Profine είναι να παρέχει υγιή και προσαρμοσμένη διατροφή για τις ιδαίτερες διατροφικές ανάγκες που έχουν οι γάτες. 70% κοτόπουλο και ρύζι. Εξαιρετική πεπτικότητα και αποδοχή, Αναλογία πρωτεϊνών και λιπαρών, Η ιδανική αναλογία πρωτεϊνών και λιπαρών προάγει την υγιή ανάπτυξη.

Η τροφή είναι εμπλουτισμένη με γαρίδες και έλαιο σολομού για βελτίωση της ποιότητας του δέρματος και του τριχώματος. Για εξισορρόπηση της εντερικής μικροχλωρίδας και ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος.

Σύσταση: Κοτόπουλο 42% άλευρο κοτόπουλου 26%, αφυδατωμένο κοτόπουλο 16%, αραβόσιτος, ρύζι 14%, λίπος κοτόπουλου (διατηρημένο σε μείγμα τοκοφερόλων) 12%, υδρολυμένο συκώτι κοτόπουλου 2%, έλαιο σολομού 2%, αποξηραμένα μήλα, μαγιά ζυθοποιίας, θαλάσσια φύκη 0,5%, μείγμα βοτάνων (μάραθο, βασιλικός, φασκόμηλο) 0,02%, ρίζες ραδικιών (πηγή μαννoολιγοσακχαριτών MOS) 0,016%, φρουκτοολιγοσακχαρίτες 0,013%, εκχύλισμα Yucca schidigera 0,009%.

Ανάλυση: Ακατέργαστη πρωτεΐνη 37,0%, περιεκτικότητα σε λιπαρές ουσίες 19,0%, ακατέργαστες ίνες 1,8%, υγρασία 10%, ακατέργαστη τέφρα 7,0%, ασβέστιο 1,5%, φώσφορος 1,1%, νάτριο 0,2%, mαγνήσιο 0,09%, Ωμέγα-3 0,28%, Ωμέγα-6 2,50%. ΜΕ: 4.050 kcal/kg.


Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από μελινάκι Τρι Ιουν 20, 2017 9:28 am

Ότι έχει σιτάρια κλπ μακριά.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ECLAIR Τετ Ιουν 21, 2017 12:11 pm

Καλημέρα σε όλη τη παρέα. O prince είναι τώρα 5,5 μηνών είχαμε για 10 μέρες περίπου διάρροια τελικά μετά απο καλλιέργεια διαπιστώθηκε μικρόβιο και με αντιβίωση τώρα που παίρνει έφτιαξε. Μήπως έφταιξε η τροφή? Του δίνω τη Proplan Purina, δεν ξέρω σε τι κατηγορία τροφών ανήκει ως αρχάρια που είμαι... Επίσης, τώρα που θα σταματήσουμε την ειδική τροφή για τα γαστρεντερικά τι να του δώσω? Σε οικονομική βάση πάντα γιατί με τις εξετάσεις και τους γιατρούς ξετιναχτήκαμε λίγο. Ευχαριστώ πολύ!!!!!

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 22, 2017 3:33 pm

Βρε παιδια την ντομάτα κανει να την φάνε τα γατιά? Εχω ακουσει οτι δεν κανει αλλα πολλες κονσέρβες την περιέχουν. Φιλετάκια σε σάλτσα ντομάτας!! Laughing
Θελω να τους μαγειρέψω κρεας και ψάχνομαι....
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 22, 2017 3:55 pm

ECLAIR έγραψε:Καλημέρα σε όλη τη παρέα. O prince είναι τώρα 5,5 μηνών είχαμε για 10 μέρες περίπου διάρροια τελικά μετά απο καλλιέργεια διαπιστώθηκε μικρόβιο και με αντιβίωση τώρα που παίρνει έφτιαξε. Μήπως έφταιξε η τροφή? Του δίνω τη Proplan Purina, δεν ξέρω σε τι κατηγορία τροφών ανήκει ως αρχάρια που είμαι... Επίσης, τώρα που θα σταματήσουμε την ειδική τροφή για τα γαστρεντερικά τι να του δώσω? Σε οικονομική βάση πάντα γιατί με τις εξετάσεις και τους γιατρούς ξετιναχτήκαμε λίγο. Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Οχι για τα μικροβια δυσκολο να ευθυνεται η τροφη. Αν διαβάσεις τις 2 τελευταιες σελιδες αυτου του θέματος θα παρεις μια ιδέα για τις τροφές. Ουτως η αλλως η προπλαν που παιρνεις δεν ειναι φθηνη τροφή , θα μπορουσες να παρεις μια grain free σε μεγάλη συσκευασια. Tωρα επειδη έχετε και τα γαστρεντερικα θα σου προτεινα να παρεις καποια grain free sensitive αρχικα, αν και αν για το προβλημα ευθυνοταν καποιο μικροβιο τοτε πιστεύω δεν θα έχετε θεμα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ECLAIR Πεμ Ιουν 22, 2017 4:51 pm

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή. Ήδη παίρνει ελαφρυά τροφή λόγω γαστρεντερικού τώρα που τελειώνει η θεραπεία και πάει καλά μέχρι στιγμής θα του δώσω grain free να δούμε πως θα πάει. Καλή συνέχεια σε όλους σας!

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιουν 22, 2017 4:56 pm

Απλά κανε μετάβαση σιγα σιγα σε οτι κανεις.. Να αναμιγνύεις τις τροφές.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Ιουν 28, 2017 9:28 pm

Essential Food Jaguar έχει δοκιμάσει κανείς? Στο pet shop μου είπαν ότι είναι η καλύτερη και θέλω μία γνώμη και από δω μέσα.
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουν 28, 2017 10:19 pm

IrenePeace2 έγραψε:Essential Food Jaguar έχει δοκιμάσει κανείς? Στο pet shop μου είπαν ότι είναι η καλύτερη και θέλω μία γνώμη και από δω μέσα.
Εγώ! Έμεινα πολύ ευχαριστημένη και οι γάτες την έφαγαν εύκολα. Την είχαν βγάλει σε προσφορά στο πετ σοπ και συνέφερε οικονομικά, οπότε πήρα αρκετά κιλά.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ECLAIR Τετ Ιουν 28, 2017 10:45 pm

Έχετε δει συστατικά? Να το ψάξω και γω

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Ιουν 28, 2017 11:05 pm

https://petshop-gr.eu/gr/category/26757/36518

Τσέκαρε το link για να δεις τι λεει.
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ECLAIR Τετ Ιουν 28, 2017 11:12 pm

Μπήκα κι εγώ σε αυτό, φαίνεται πολύ καλή από τη μικρή πείρα που έχω, μόλις ηρεμήσει τελείως από το εντερικό του θέμα θα τη δοκιμάσω γιατί μου φαίνεται καλύτερη από αυτή που του δίνω

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Ιουν 28, 2017 11:16 pm

Εμένα ο μικρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος πάντως. Τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο.
Περαστικά σας!!!
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ECLAIR Τετ Ιουν 28, 2017 11:23 pm

Ευχαριστω πολύ!!! Και σε σας πάντα υγεία!

ECLAIR
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : NIKAIA
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΑΝΟΙΞΗ
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/02/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 29, 2017 11:42 am

Είχα δει τα συστατικά στη συσκευασία και είναι ΟΚ για grain free τροφή.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Spiros82 Παρ Ιουν 30, 2017 1:08 am

Επίσης απο όσο έψαχνα καλές και σε τιμή και σε περιεχόμενα είναι οι Sam's Field καθώς επίσης και οι Applaws . Και οι δύο grain free
Spiros82
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Ιουν 30, 2017 1:15 am

Η Sams Field εχει λιγοτερο απο 50% κρεας. Η applaws ειναι πολυ καλυτερη με 80% κοτοπουλο απλα εχει υψηλο ασβεστιο 2,3% και φωσφορο 1,5%.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatisios Παρ Ιουν 30, 2017 10:17 pm

Η Sams Field έχει πάνω από 50% κρέας (https://www.pet4u.gr/sams-field-cat-senior.html). Επίσης, αν μια τροφή είναι grain free, δε σημαίνει απαραίτητα οτι είναι καλύτερη από κάποια που έχει δημητριακά. H optimanova έχει 75% κρέας, αλλά έχει και στάρι.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Ιουν 30, 2017 10:58 pm

Δεν τα λεω στην τυχη αυτα που λεω. Η Sams Field εχει λιγοτερο απο 50% κρεας.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatisios Παρ Ιουν 30, 2017 11:04 pm

Αν δεις το λινκ που έβαλα και προσθέσεις τα συστατικά κρέατος, θα δεις οτι είναι πάνω από 50%.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Ιουν 30, 2017 11:19 pm

Ναι οντως 35+15 μας κανει 50. Απλα οταν κοιταμε τα συστατικα μιας τροφης πρεπει να προσεχουμε και σε τι μορφη ειναι το καθε κρεας. Στη συγκεκριμενη ειναι 50% νωπο κρεας. Οταν αφαιρεσουμε την υγρασια μενει πολυ λιγοτερο απο 50%.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatisios Παρ Ιουν 30, 2017 11:49 pm

Στα συστατικά δε διευκρινίζει αν είναι νωπό (κάτι το οποίο δεν είχες διευκρινίσει και στο post σου). Για νωπό γράφει μόνο για το κοτόπουλο. Οπότε σύμφωνα με αυτό που γράφεις και άλλες μάρκες, π.χ. Orijen η οποία αναφέρει οτι τα 2/3 του κρέατος που περιέχει είναι φρέσκο, συνολικά έχει λιγότερο.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatisios Σαβ Ιουλ 01, 2017 12:04 am

Σχετικά με τη λήψη νερού και το νάτριο, είχα στείλει mail στη Sams Field για ποιο λόγο η sterilised έχει περισσότερο νάτριο σε σχέση με τις υπόλοιπες ξηρές τροφές της εταιρίας και μου απάντησαν οτι το επιπλέον νάτριο αυξάνει την πρόσληψη νερού η οποία αποτρέπει προβλήματα στα νεφρά. Κάτι αντίστοιχο είδα και στην εταιρία carnilove της οποίας το νάτριο στην ξηρά τροφή για στειρωμένες, είναι τριπλάσιο σε σχέση με αυτό που έχουν οι υπόλοιπες της ίδιας εταιρίας.Προσωπικά δε νομίζω οτι είναι η καλύτερη επιλογή να βάζεις επιπλέον νάτριο για να αναγκάζεις τη γάτα να πίνει περισσότερο νερό.
Επίσης, αρκετές εταιρίες δεν αναφέρουν στα αναλυτικά συστατικά το φώσφορο, το νάτριο και το μαγνήσιο. Είχα στείλει mail στην AATU για το φώσφορο, απάντηση δεν πήρα.

gatisios
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 8
Ημερομηνία Εγγραφής : 30/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Ιουλ 01, 2017 1:07 am

Οταν εχει αφαιρεθει η υγρασια απο το κρεας, τοτε αναφερεται σαν dry, dehydrated ή meal. Ολα τα υπολοιπα ειναι με την υγρασια.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Αυγ 12, 2017 4:25 pm

Καλησπέρες!
Ψάχνω hypoallergenic τροφή σε online pet shops και έχω βρει μια τρομερή διαφορά στη τιμή.
Στο zoofast η RC hypoallergenic κοστίζει 24Ε
Στο pet4u η ΙΔΙΑ τροφή, στα ΙΔΙΑ κιλά κοστίζει 38Ε.
Η διαφορά είναι τεράστια και αναρωτιέμαι αν υπάρχει 'παγίδα.'
Γνωρίζετε κάποιο άλλο ονλαιν πετ σοπ που να κάνει παράδοση εκτός Αττικής και να έρχονται γρήγορα τα προϊόντα του?
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Σαβ Αυγ 12, 2017 7:29 pm

f.m123 έγραψε:Καλησπέρες!
Ψάχνω hypoallergenic τροφή σε online pet shops και έχω βρει μια τρομερή διαφορά στη τιμή.
Στο zoofast η RC hypoallergenic κοστίζει 24Ε
Στο pet4u η ΙΔΙΑ τροφή, στα ΙΔΙΑ κιλά κοστίζει 38Ε.
Η διαφορά είναι τεράστια και αναρωτιέμαι αν υπάρχει 'παγίδα.'
Γνωρίζετε κάποιο άλλο ονλαιν πετ σοπ που να κάνει παράδοση εκτός Αττικής και να έρχονται γρήγορα τα προϊόντα του?
ξερεις κατι νομιζω οτι η διαφορα εχει μια λογικη,εκεινη τιμολογουν με 8 τοις εκατο φπα εμεις με 24 ,αμεσως εχουμε 16 τοις εκατο κατω ,βαλε και το μικρο εργατικο κοστος αυτο φαινεται πανω στη τιμη εγω να σου πω με τοσα γατια δεν με παιρνει να ψωνιζω απο δω
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Αυγ 12, 2017 11:27 pm

Χμμ, ωστόσο σε άλλες τροφές βλέπω πολύ μικρότερη διαφορά. Ίσως απλά εκμεταλλεύονται την ανάγκη των ιδιοκτητών στις κτηνιατρικές τροφές?

Τέλος πάντων, γνωρίζει κάποιος online pet shops που να παραδίδουν σε λίγες μέρες (5 και κάτω) και να έχουν κτηνιατρικές τροφές σε νορμάλ τιμές?
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Αυγ 21, 2017 10:57 am

Με το zoofast παντως ειχε γινει θέμα δες εδω.
http://www.gatospito.com/t12062-topic

πιο συγκεκριμένα http://www.gatospito.com/t12062p105-topic#813712
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τρι Σεπ 12, 2017 2:42 pm

Εχει δοκιμασει κανεις αυτες τις τροφες;
https://www.ktiniatriki.gr/viewpdf/1649/622/
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Τρι Σεπ 12, 2017 3:25 pm

Εχω εναν αρσενικο στειρωμενο 8 ετων πλεον. Απο την αρχη ξεκινησαμε να τρεφομαστε με royal canin αφου ο κτηνιατρος με διαβεβαιωνε οτι ειναι απο τις καλυτερες. Στην αρχη για γατακια, μετα young male, μετα τη satiety. Με τη satiety ειχα το θεμα οτι δε μπορουσα να τη βρω ευκολα, αναγκαζομουν να την παραγγελνω, να πηγαινω να δινω προκαταβολη και να ξαναπηγαινω να την παιρνω οταν ερχοταν, μεχρι που καποιες φορες αγχωνομουν οτι θα ξεμεινω οταν αργουσαν να τη φερουν. Το προηγουμενο καλοκαιρι λοιπον ξεμενω στις διακοπες, παω στο μεγαλυτερο κτηνιατρειο του νησιου και η κοπελα εκει μου προτεινε, αφου τη ρωτησα μηπως ειχε καποια ολιστικη, την arden grange που ναι μεν δεν ειναι ολιστικη, αλλα ειναι καλυτερη απο τις υπολοιπες κλασικες hills rc κλπ. Την πηρα και πραγματικα ο γατουλης ξετρελαθηκε. Βεβαια ειχε τη γευση ψαρι που βρωμουσε ελεινα. Μετα που γυρισαμε αθηνα εψαξα λιγο καλυτερα, ειδα οτι η arden grange ειναι καλη εταιρια, ολλανδικη αν θυμαμαι καλα και ξεκινησα να του παραγγελνω τη light, αφου και ο κτηνιατρος μου εδω στην αθηνα μου ειπε οτι ειναι επισης απο τις πολυ καλες τροφες. Ενα χρονο μετα ξαφνικα καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα. Το γατι εχει μαλλον σταματησει σταδιακα να τρωει κι εχει χασει βαρος. Μη με βρισετε του εχω τρελη αδυναμια, αλλα ειμαι απο τον απριλιο στο κρεβατι με σοβαρο θεμα υγειας και δε μπορω να τον παρακολουθω κι εχει αναλαβει ο αντρας μου. Αφου καταλαβα λοιπον οτι κατι δεν παει καλα αγχωθηκα μηπως το γατι ειναι αρρωστο. Ευτυχως θυμηθηκα μια εφεδρικη rc light που ειχα αγορασει πριν πολυ καιρο για ωρα αναγκης. Την ανοιγω και με ανακουφιση βλεπω οτι αρχιζει και τρωει κανονικα. Στο μεταξυ ψαχνω ποια θα παραγγειλουμε να δοκιμασουμε σε μικρη συσκευασια για να ξεκινησουμε καινουρια τροφη και διαπιστωνω οτι η royal canin που τοσα χρονια τρωγαμε και ακριβοπληρωναμε και νομιζα οτι του δινω την καλυτερη ειναι σχεδον για τα σκουπιδια. Δεν ξερω πως δεν ειχα παρει χαμπαρι τοσα χρονια. Τελικα εχω παραγγειλει 340gr orijen six fish με το φοβο βεβαια οτι μπορει να μη μου τη φαει γιατι λετε πολλοι οτι ειναι πολυ δοαφορετικη απο τις υπολοιπες που δινουμε τις απλες. Πηρα και κονσερβουλες applaws τυρι, κολοκυθα κ σκουμπρι. Ελπιζω να εκανα καλη επιλογη, να του αρεσουν και να μην αρχισω παλι να ψαχνω απο την αρχη, αφου ειμαι πια πεπεισμενη οτι η orijen ειναι απο τις κορυφαιες.

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 26 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 26 από 30 Επιστροφή  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης