gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 29 από 30 Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από PiperMaru Σαβ Αυγ 25, 2018 9:42 am

Mauros Gatos έγραψε:Καλησπερα!
Λογω οικονομικων δυσκολιων πρεπει να ριξω την ποιοτητα της τροφης των γατων μου. Δεδομένου οτι η rc που δινω χρονια δεν ειναι και κάτι τρομερα ποιοτικο,ψαχνω κατι αντιστοιχο.
Επειγομαι! Δεν βγαινουμε με τις τροφες τους κτλ.

Ίσως να σου κάνει η Low Grain σειρά της Profine. Είχα πάρει μια συσκευασία στην αρχή και ο Όσκαρ την έφαγε ευχάριστα. Αν θυμάμαι καλά, κοστίζει κάπου 14 ευρώ η μεσαία συσκευασία (δύο κιλά, νομίζω). Δεν έχω δοκιμάσει άλλες πιο οικονομικές, δυστυχώς.
PiperMaru
PiperMaru
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από PiperMaru Σαβ Αυγ 25, 2018 10:19 am

Μια σύντομη ανασκόπηση των τροφών που έχουμε δοκιμάσει μέχρι σήμερα.

Για σχεδόν ένα χρόνο, ο Όσκαρ έτρωγε Acana χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Άψογη τροφή από όλες τις απόψεις.

Μετά, επειδή είχε αρχίσει να παίρνει βάρος (7,5 κιλά στην τελευταία μας επίσκεψη), παρότι του κατεβάσαμε την ποσότητα στα 60 γρ. την ημέρα, η κτηνίατρος μάς συμβούλεψε να δοκιμάσουμε να του δώσουμε τροφή με χαμηλότερα λιπαρά.

Ξεκίνησα με Carnilove για στειρωμένα (νομίζω είχε αγριογούρουνο) και ο Όσκαρ την λάτρεψε. Μου άρεσε επίσης που η κροκέτα ήταν μεγαλούτσικη και δεν είχε στρογγυλό ή οβάλ σχήμα, με αποτέλεσμα να αναγκάζεται να τη μασάει πριν την καταπιεί.

Επειδή η τιμή ήταν αρκετά τσουχτερή για τη μεσαία συσκευασία (την πήραμε από ένα κατάστημα στη Γιαννιτσών εδώ στη Θεσσαλονίκη), έψαξα και για κάποια άλλη με καλύτερη σχέση ποσότητας/τιμής.

Είπα να δοκιμάσω την Purizon και την Wild Freedom. Ο Όσκαρ σαφώς προτιμάει την δεύτερη. Τις ανακατεύω και του τις βάζω μαζί στο πιάτο—διαλέγει μία-μία τις (σχετικά μεγάλου μεγέθους) κροκέτες της Wild Freedom και τις τρώει πρώτες.

Το πρόβλημα, ωστόσο, που αποκτήσαμε με την Purizon είναι ότι άρχισαν ξαφνικά να εμφανίζονται κατσαρίδες πάνω στον πάγκο της κουζίνας, ενώ δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα με οποιουδήποτε είδους ζωύφια. Μας πήρε λίγες μέρες να προσδιορίσουμε την αιτία. Όπου μετακινούσαμε το βάζο με την τροφή, εκεί μετακινούνταν και οι κατσαρίδες.

Είδαμε και πάθαμε να τις ξεφορτωθούμε, δεδομένου ότι λόγω του Όσκαρ δεν μπορούσαμε να ψεκάσουμε με χημικά. Μετακινήσαμε την τροφή σε πλήρως αεροστεγές κουτί, εξαφανίσαμε οποιοδήποτε άλλο εκτεθειμένο τρόφιμο από τον πάγκο, ενδελεχής καθαρισμός της κουζίνας, τριμμένα δαφνόφυλλα μέσα στα ντουλάπια και στις γωνίες του πάγκου. Ακόμα φοβάμαι μήπως ξαναεμφανιστούν. No

Οπότε Purizon τέλος.

Μέχρι να έρθει η παραγγελία Purizon & Wild Freedom, δοκίμασα την Wellness. Τη βρήκα σε ένα pet shop και πήρα τη μικρή συσκευασία. Ούτε να τη φτύσει ο κύριος Όσκαρ.

Δοκίμασα και την Pronature. Του άρεσε, αλλά στα λιπαρά είναι αντίστοιχη της Acana, οπότε δεν την συνεχίσαμε.

Μάλλον στην Carnilove καταλήγουμε.
PiperMaru
PiperMaru
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από psipsa Δευ Αυγ 27, 2018 3:55 am

πολυ περιεργο να εμφανιζονται κατσαριδες με μια μονο τροφη και οχι και με τις αλλες... γιατι αραγε;; παντως, εντομοκτονο αβλαβες υπαρχει, στα βιολογικομαγαζα, τσιμπημενο εως πανακριβο στην τιμη αλλα ασφαλες για κατοικιδια. αρα το μονο που μπορει κανεις να χρησιμοποιησει. το πηρα για μυρμιγκια και εκανε δουλεια!!! 
bio insektal λεγεται..
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από PiperMaru Δευ Αυγ 27, 2018 9:56 am

psipsa έγραψε:πολυ περιεργο να εμφανιζονται κατσαριδες με μια μονο τροφη και οχι και με τις αλλες... γιατι αραγε;; παντως, εντομοκτονο αβλαβες υπαρχει, στα βιολογικομαγαζα, τσιμπημενο εως πανακριβο στην τιμη αλλα ασφαλες για κατοικιδια. αρα το μονο που μπορει κανεις να χρησιμοποιησει. το πηρα για μυρμιγκια και εκανε δουλεια!!! 
bio insektal λεγεται..

Παρατήρησα ότι η Purizon έχει πολύ πιο έντονη μυρωδιά από την Ακάνα. Επίσης, η κροκέτα δεν είναι λεία όπως της Ακάνα. Φαίνεται σαν να την έχουν πασπαλίσει με κάτι, ίσως για να την κάνουν πιο ελκυστική για τον γάτο. Προφανώς αυτό την κάνει και πιο ελκυστική για τις κατσαρίδες. pale

Ευχαριστώ για το βιολογικό εντομοκτόνο. Θα το ψάξω!
PiperMaru
PiperMaru
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Δευ Σεπ 10, 2018 9:22 am

Θέλω να βοηθήσω φίλη να αλλάξει την ξηρά τροφή της γάτας της από arden grange σε κάτι καλύτερο (ήδη κατάφερα να την αλλάξει απο royal), αλλά δεν ξέρω ποια να της προτείνω γιατί έχει ευαίσθητο στομάχι και φοβάμαι να την παω σε orijen ή acana. Είναι στειρωμένη σιαμ 6 χρονών

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Σεπ 10, 2018 5:56 pm

Θεωρητικά δεν παίζει ρόλο η ράτσα πάντως στο θέμα της τροφής.
Την Acana γιατί τη φοβάσαι; Έχεις ακούσει περιστατικά που δεν στρώνει καλά;
Μπορεί να δοκιμάσει πάντως γιατί βγαίνει και σε μικρές συσκευασίες, ώστε να δει τι της στρώνει και τι όχι.
Εγώ δεν είχα με τα κορίτσια μου ποτέ ιδιαίτερο θέμα, παρόλα αυτά στην αλλαγή κροκέτας ήμουν λίγο στο βλέποντας και κάνοντας..δεν τους έστρωσαν όντως όσες δοκιμάσαμε το ίδιο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Δευ Σεπ 10, 2018 6:16 pm

Αναφέρω τη ράτσα λόγω μεγαλύτερης ευαισθησίας που έχει η συγκεκριμένη στην οποία δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και η ράτσα. Νομίζω έχω ακούσει ότι τους πέφτει λίγο "βαριά" η acana αλλά δε θυμάμαι καλά γι αυτό ρώτησα. Καμια ιδέα τι να προτείνουμε; Επίσης έχω ακούσει ότι θέλει μεγάλη προσοχή στη μετάβαση γιατί κάποια γατιά κάνουν διάροια.

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Σεπ 15, 2018 1:13 am

Χμμ, αυτά με τις στομαχικές διαταραχές δεν τα ξέρω πολύ καλά.

Θα πρότεινα να προσπαθήσει αρχικά να βρει τι προκαλεί την ευαισθησία, ώστε μετά να μπορεί να διαλέξει τροφή έχοντας καλύτερη εικόνα για το τι χρειάζεται η γατούλα.
Απ'όσο εχώ διαβάσει κι εγώ στο φόρουμ, πολλοί δοκιμάζουν μονοπρωτεϊνικές τροφές περιορισμένων συστατικών μέχρι να βρουν τι πειράζει την κάθε γατούλα.
Από μονοπρωτεινικές σε κονσέρβα ξέρω την AATU, δεν ξέρω αν έχει και ξηρά.
Όσο για τις μεταβάσεις μεταξύ τροφών, ναι χρειάζεται να γίνονται σταδιακά, γιατί η καλύτερη κροκέτα στην πραγματικότητα δεν αποτελεί βέλτιστη διατροφή κι αυτό σημαίνει ότι η χλωρίδα του εντέρου της γάτας, δεν είναι αυτή που θα ήταν αν τρεφόταν με κρέας.
Εγώ έχω καταλήξει σε 4 μάρκες, αν και ακόμη ψάχνω. Ανά δύο μοιάζουν πολύ μεταξύ τους, οπότε εκεί δεν κάνω συνήθως σταδιακή μετάβαση και μέχρι πρότινος δεν είχα θέμα. Τελευταία όμως τις πείραξε η αλλαγή tongueout

Επίσης μπορεί να δοκιμάσει κάποιο τροφή με "γεύμα κρέατος", όχι κρέας σαν πρώτο συστατικό. Θεωρητικά είναι πιο εύπεπτες.
Έχω δοκιμάσει την Taste of the wild σε αυτές τις προδιαγραφές και είμαι ικανοποιημένη, βέβαια και πάλι δεν μπορώ να πω ότι οι δικές μου είχαν κάποια ευαισθησία.
Γνωστός μου ανέφερε για τη Welness Core για ευαίσθητο στομάχι, ωστόσο δεν την ξέρω καθόλου σαν τροφή.

Τέλος ότι κι αν επιλέξει σε τέτοια θέματα βοηθάνε τα προβιοτικά και τα Ω3 λιπαρά. Μπορεί να τα εντάξει στη διατροφή της γατούλας.
Πφφ..θέλουν ψάξιμο τέτοια ζητήματα κι είναι κάτι παραπάνω από μπερδευτικά!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Σεπ 15, 2018 2:54 pm

Δεν έχει σχέση το ευαίσθητο στομάχι με το αν η ξηρα εχει σιτηρά ή οχι. Τα γεύματα κρέατος δεν έχουν διαφορά στο αν είναι εύπεπτα με το σκέτο κρέας.
Συνήθως τα προβλήματα με μετάβαση προκύπτουν αν η γατα τρωει για πολλα χρονια ενα ειδος τροφης, και συγκεκριμενα φαινονται κυριως με διάρροιες και όχι τόσο εμετους. Δηλαδη φαινεται το προβλημα στο γαστρεντερικο συστημα.
Κάντε απλα σταδιακη μεταβαση σε ακανα ή οριτζεν ξεκινωντας με 1:5 και αυξανοντας σταδιακα την ποσοτητα μεχρι να δινεις μονο την καινουργια τροφη. Τα υψηλα ποσοστα κρεατος ειναι πιο ευπεπτα για ενα σαρκοφαγο ζωο, οποτε δυσκολο να πεσει 'βαρια'
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Σεπ 16, 2018 2:02 pm

Απλά όταν λέει κάποιος ιδιοκτήτης "ευαίσθητο στομάχι" εγώ καταλαβαίνω ότι αναφέρεται σε εμετούς, άρα σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει πρώτα να διαπιστώσει τι ενοχλεί τη γατούλα, δια αποκλεισμού συστατικών; Suspect

Πάντως συμφωνώ οτί κι εγώ θα επέλεγα μια Acana η Orijen και θα έκανα πολύ σταδιακή μετάβαση σε ανάλογη περίπτωση.
Αν δεν υπάρχει κάτι παθολογικό, μια τροφή ποιότητας, θα υπέθετα ότι θα στρώσει καλά και θα την καλύψει.

Να μας πεις που κατέληξε, να έχουμε κι άλλες γνώμες!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από βερικοκακι 17 Τρι Οκτ 16, 2018 2:29 pm

καλησπερα στην γατοπαρεα ..εδω κ 2 μηνες σχεδον του δινω ακανα του μπεμπη μου κ αμεσως ειδα διαφορα στο τριχωμα του ...σε σχεση με την purina ,,royal ,hills που ειναι μεσα στο αλευρι χωρις ιχνος κρεατος !!!
βερικοκακι 17
βερικοκακι 17
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : καλλιθεα
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/10/2018
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Ιαν 27, 2019 4:54 pm

Παιδιά καλησπέρα! Φίλος μου υιοθέτησε μικρό γατάκι 4 μηνών περίπου, ίσως λίγο μικρότερο. Ενώ γνωρίζω σχετικά με τις grain free και ολιστικές (στη δικιά μου δίνω naturea τώρα με εναλλαγές σε acana), σκεφτόμουν ωστόσο: οι κτηνιατρικές kitten και growth της royal canin είναι καλύτερη επιλογή; Μήπως είναι πιο "δυνατές" για μικρά γατάκια; Γιατί και τη δική μου επειδή δεν γνώριζα, με royal canin μεγάλωσε. Και όσο ήταν μωρό, είδα τεράστια ανάπτυξη με την τροφή αυτή. Έδινα στην αρχή την growth και μετά για κάποιο διάστημα την neutered young female μέχρι που άρχισα να ψάχνομαι με τις grain free αφού είχε πια μεγαλώσει. Τι γνώμη έχετε εσείς;
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 27, 2019 10:01 pm

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσει εξαρχής με grain free, ολιστικές κτλ όπως αναφέρεις, είναι κλάσης ανώτερη η σύστασή τους.

Περί ανάπτυξης:

Οι τροφές τύπου royal & το προσωπικό μου μπέρδεμα!:

Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Τρι Ιαν 29, 2019 6:50 pm

Κατάλαβα! Κι εγώ αυτό πιστεύω, απλά είχα ακούσει εδώ κι εκεί ''η royal είναι νούμερο ένα για τα μικρά '' κλπ και δεν ήξερα τι να προτείνω. Σε ευχαριστώ πολύ!
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Nontas Παρ Μαρ 08, 2019 1:55 am

Έχουμε γνώμη για τις τροφές της pro-nutrition flatazor?

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
Nontas
Nontas
Kitten
Kitten

Ημερομηνία Εγγραφής : 21/01/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από ExPer Παρ Απρ 05, 2019 3:56 pm

Nontas έγραψε:Έχουμε γνώμη για τις τροφές της pro-nutrition flatazor?

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
Με το καλαμπόκι, σιτάρι, γλουτένη καλαμποκιού που περιέχει, δέν θα την συνιστούσα!
ExPer
ExPer
Kitten
Kitten

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Νίκαια
Αριθμός γατουνίων : Ένα Exotic & ένα Persian
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/02/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από IrenePeace2 Τετ Ιουλ 17, 2019 11:58 am

Καλημέρα σας! Ψάχνω νέα τροφούλα για τον Κόρβο και είδα την Feringa στο zooplus.
https://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/feringa/feringa_adult_trofi_gia_gates/612856
Την έχετε δοκιμάσει; Είναι καλή;
Αυτή την στιγμή του δίνω Acana.
IrenePeace2
IrenePeace2
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 27
Τόπος : Γαλάτσι
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/06/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιουλ 20, 2019 5:46 pm

απ οτι αντιλαμβανομαι δεν την εχει δοκιμασει καποιος απο εμας. για την akana ειναι γνωστο πως ειναι πολυ καλη τροφη.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Σαβ Αυγ 17, 2019 12:45 pm

Εχει κανεις αποψη για Brit care;

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από psipsa Δευ Αυγ 19, 2019 10:13 am

Brit ταιζουμε τα σκυλακια μας και ειναι σουπερ. τωρα για τις γατουλες δε γνωριζω αλλα αφου ειναι καλη η μια δε θαναι και η αλλη της ιδιας εταιρειας ;
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από selefa Πεμ Ιαν 23, 2020 2:22 pm

Εδώ και ένα 5μήνο λόγω οικονομικών δεν μπόρεσα να τους πάρω τις κροκέτες που τρώνε
sam's field και adren grande, από τις οποίες όλοι (γατιά και εμείς) είμαστε ευχαριστημένοι.
Οπότε περιορίστηκα στις φθηνές αναγκαστικά friskies και One. Στην αρχή όλα καλά και έρχεται ο Νοέμβριος και έχουν όλα τους μπουκωθεί με φαΐ. ΠΡΩΤΗ φορά στα τόσα χρόνια που έχω τα δυο μεγάλα έφαγαν μέσα σε ένα μήνα 5.5 κιλά τροφή. Το ίδιο και τον Δεκέμβριο. Τρελάθηκα... Συνήθως τρώνε 2 κιλά και έλεγα όταν θα μεγαλώσει το τρίτο γατάκι να πάμε στα 3 κιλά. Και παλιότερα που και που έπαιρνα friskies, αλλά ποτέ δεν είχαμε τέτοια κατανάλωση. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω κρύου συνέβη αυτό,... δεν έχουμε θέρμανση στο σπίτι... Είναι υγιέστατα...

Μετά από αυτό επειδή συνεχίζεται το κρύο είπα να διακινδυνέψω δοκιμή τροφής... Έτσι αγόρασα Petnature με γεύση κοτόπουλο και την Ownat με γεύση ψάρι... τους πήρα και δώρο την PureLife. Ευτυχώς και τα 3 τα έφαγαν με όρεξη και χωρίς γκρίνιες. Για την ώρα έχουμε καταλήξει στην Petnature που είναι η πιο οικονομική σε σχέση με τις άλλες. Και οι τρεις έχουν Ω6 και Ω3 που χρειάζονται για το τρίχωμά τους. Ευτυχώς με τη Petnature η ξηροδερμία του Λόκι έχει σταματήσει, ακόμα και η τουαλέτα τους δε μυρίζει...
selefa
selefa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Ιαν 23, 2020 6:36 pm

Η ποσοτητα της τροφής που τρώνε εξαρτάται και απο την ποιοτητα. Αν πχ απο καλη τροφή βρε συ πανε σε άχυρο τι περιμενεις?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από selefa Παρ Ιαν 24, 2020 7:18 am

Gatoplikti έγραψε:Η ποσοτητα της τροφής που τρώνε εξαρτάται και απο την ποιοτητα. Αν πχ απο καλη τροφή βρε συ πανε σε άχυρο τι περιμενεις?
Ναι φυσικά. Απλά και άλλη φορά έχουν φάει friskies τέτοιος χαμός δεν έγινε.
Ωστόσο, μπορώ να πω και με τη Pet nature τρώνε λίγο παραπάνω από το συνηθισμένο τους. Βασικά να διευκρινίσω ότι μιλάω μόνο για το δυο μεγάλα γατόνια μου.
Φυσικά και αυτή δε συγκρίνεται με τις προηγούμενες που έπαιρνα.
Τους είπα να ανάψουν κανένα κεράκι μήπως και βρω δουλειά για να τρώνε καλύτερα. Laughing
selefa
selefa
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nontask Δευ Απρ 06, 2020 1:46 pm

Καλησπέρα. Έχω ξεκινήσει να φτιάχνω αυτό το excel: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wdUR9rGD1rRdckkY8SlkUtP5Y0u8ygrafbpZZhorehg/edit?usp=drivesdk
Συγκεντρώνω διάφορα στοιχεία για οποισ τροφή μου κινεί το ενδιαφέρον ώστε στο τέλος της διαδικασίας να έχω έναν πλήρη πίνακα. Προφανώς έχω να προσθέσω πολλεεεες ακόμη τροφές και πολλά ακόμη στοιχεια, όπως τα πρώτα πέντε συστατικά κάθε τροφής κλπ. Θα ήθελα να μου πει όποιος επιθυμεί, την τροφή που χρησιμοποιεί ώστε να την εντάξω στον πίνακα. Να είστε όλοι καλά!

nontask
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/04/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Παρ Απρ 10, 2020 10:29 am

Καλημέρα! Έχει ακούσει κανείς περιπτώσεις που η acana/orijen δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι λόγω λίπους; Το διάβασα σε ένα άλλο σάιτ και θα θελα να δω αν όντως έχει συμβεί σε κάποιον. Δεν ξέρω αν στέκει, αφού έχουν θεωρηθεί από τις κορυφαίες τροφές και πλέον το επιχείρημα ''είναι για γάτες που ζουν σε κρύα κλίματα'' το έχουν ακυρώσει πολλές φορές.
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nontask Παρ Απρ 10, 2020 10:50 am

Το έχω ακούσει, κ είναι ο λόγος που δεν τη δίνω στα δικά μου. Κυρίως όμως για δικούς μου ψυχολογικούς λόγους, καθώς στην πραγματικότητα δεν το πιστεύω. Καλημέρα!

nontask
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 35
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/04/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Απρ 27, 2020 3:10 pm

Φυλλίτσα έγραψε:Καλημέρα! Έχει ακούσει κανείς περιπτώσεις που η acana/orijen δημιουργεί πρόβλημα στο συκώτι λόγω λίπους; Το διάβασα σε ένα άλλο σάιτ και θα θελα να δω αν όντως έχει συμβεί σε κάποιον. Δεν ξέρω αν στέκει, αφού έχουν θεωρηθεί από τις κορυφαίες τροφές και πλέον το επιχείρημα ''είναι για γάτες που ζουν σε κρύα κλίματα'' το έχουν ακυρώσει πολλές φορές.

Αχχχ   Το λιπος στο συκώτι οπως και στους ανθρωπους δημιουργειται οκ αν εισαι υπέρβαρος και απο την πολλη μάσα οπως και στα αλλα οργανα, αλλα το λιπος ειδικα στο συκώτι δημιουργειται απο κακή διατροφη. Μπορει να ειναι καποιος νεος λεπτος και να τρώει τζανκ και να χει λιπος στο συκωτι. Ακομα ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΛΙΠΟΣ στο συκώτι προκαλειται απο την πεψη πολλων υδατανθράκων και ζάχαρης στους ανθρωπους. Για να μην το αναλυσω αλλο. Η ακανα ορτιζεν ειναι ποιοτικη διατροφη με κρέας, χωρις σιτηρά και υδατάνθρακες και ενα καλο λιπος γύρω στο 20% , τροφη πολυ καλύτερη που τα "πιάνει", απο αλλες που δεν εχουν κρεάς και καλά λιγοτερο λιπος και τρωνε περισσοτερη ποσοτητα σε σιτηρα και υδατάνθρακες.
Το προβλημα με το συκωτι και γενικά με το βάρος δεν να τρώς το λιπος αυτο καθε αυτο, αλλα να τρως τροφες που μεταβολιζονται σε ζάχαρη . Καλυτερα να φας το λιπος μιας μπριζολας παρα να τρως γλυκά και παρα πολλους υδατάνθρακες. Αυτο δεν σημαινει οτι το ιδιο το λιπος ειναι ωφελιμο σε μεγάλες ποσοτητες, σε μικρές και αυτο ειναι ωφελιμο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Παρ Μάης 01, 2020 11:57 am

Καλημέρα και καλό μήνα!!
Έχω διαβάσει τόσα πολλά άρθρα αντικρουόμενα που έχω ζαλιστεί, πραγματικά...
Η λογική λέει γάτα=σαρκοφάγο αυστηρά, οπότε καταλήγω να ταϊζω acana και να την εναλλάσσω με naturea και πολύ συχνά κονσερβάκια, καθότι έχουμε και δύο αγόρια τώρα στην οικογένεια... happy2
Ωστόσο ο κτηνίατρός μας εδώ στη Σάμο (που έχω αποκλειστεί με τα μέτρα αυτά, έχω απελπιστεί πια!) προτείνει acana μέχρι ενός έτους, μετά θεωρεί την πρωτεϊνη υπερβολική.
Και έρχομαι εδώ και σκέφτομαι...η royal την οποία προωθεί, έχει 37% τίγκα στο καλαμπόκι. Η acana και naturea έχουν 35 και 32 αντίστοιχα, κυρίως ζωικής πρόελευσης. Γάτες ταϊζουμε βρε παιδιά, όχι κότες! Smile
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Δευ Ιουν 15, 2020 4:49 pm

Θυμάστε που ρωτούσα για ακανα/οριτζεν και συκωτι;;
Έκανα εξετάσεις αίματος στη Λούνα την Πέμπτη (μετά από 3 μήνες με ακάνα)...αυξημένη AST (τρανσαμινάση του συκωτιού), με όριο το 21 είχε 24.
Κρεατινίνη με όριο το 212 είχε 208.
Τρώει προληπτικά για κανένα μήνα-ενάμιση renal φακελάκια και ξηρά αντίστοιχη και πήραμε και ένα συμπλήρωμα για το συκώτι. Δεν είναι ανησυχητικό μας είπαν οι γιατροί, οι εξετάσεις γενικά ήταν καλές και η ουρία χαμηλή, όμως για δική μου σιγουριά θα την ξαναγυρίσω σε αυτά που έτρωγε παλιότερα.
Επιστρέφουμε στα καλαμπόκια, τουλάχιστον με εκείνα είχε τέλειες εξετάσεις... Sad
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από grosper Παρ Ιουλ 24, 2020 4:48 am

Το τελευταίο δίμηνο μετά από αντιβίωση και μία φαρμακευτική κονσέρβα που δόθηκε κατ'εντολήν του κτηνιάτρου, καθιέρωσα στην στειρωμένη και ενήλικη γάτα μου εκτός από ξηρά τροφή να τις δίνω ζελέ, μους, πατέ κλπ. της Royal Canin για στειρωμένες γάτες αυτά παράλληλα με ξηρά τροφή στη διάρκεια της μέρας.
Κονσέρβες σαν αυτές:
https://www.petstores.gr/product/royal-canin-adult-sterilised-jelly-85gr/
https://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_konserva/royal_canin_ygri_trofi_gia_gates/adult/659019

Διατηρείται το βάρος της ίσως καλύτερα και από παλιά και επιπλέον θεωρώ ότι είναι πιο ορεξάτη.
Μία ποσότητα δίνεται, η άλλη διατηρείται στο ψυγείο για την επόμενη μέρα.

Γενικότερα θεωρείται καλός συνδυασμός ο παραπάνω;

grosper
Kitten
Kitten

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 30
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2020

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Τρι Αυγ 18, 2020 7:18 pm

Είμαστε διακοπές και ξεμείναμε από ξηρά τροφή. Παίρναμε acana αλλά δεν τη βρήκα πουθενά. Τελικά πήρα μια optima nova sterilised. Έχει κάποιος άποψη; Την πλασάρουν για grain free αλλά βλέπω μέσα ρύζι....

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Τετ Αυγ 19, 2020 2:26 pm

Οχι δεν ειναι grain free. Εχει και καλαμποκι μεσα. Ειναι απ τις πολυ καλες μη-grain free τροφες μιας και εχει περιεκτικοτητα 75% σε κρεας. Προσοχη οταν γυρισει σε ακανα, να γινει ομαλα η μεταβαση.
Σύνθεση:
νωπό κοτόπουλο (40%), αποξηραμένο κρέας πουλερικών (30%), ρύζι (10%), αραβόσιτος, γλουτένη αραβοσίτου, υδρόλυμα από συκώτι κοτόπουλου (5%), πολτός σακχαρότευτλων, φυτικές ίνες (κυτταρίνη), έλαιο κοτόπουλου, πρωτεΐνη πατάτας, μαγιά, ιχθυέλαιο, χλωριούχο νάτριο, πολυφωσφορικά άλατα του νατρίου, ινουλίνη (φρουκτοολιγοσακχαρίτες, 0,1%), ολιγοσακχαρίτες μαννάνης (0,1%), χλωριούχο κάλιο.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από gatoulis2009 Τετ Αυγ 19, 2020 2:47 pm

Το φοβόμουν αυτό με τη μετάβαση..... Το είχαμε κάνει πριν τρία χρόνια όταν αλλάξαμε σε orijen από arden grange. Αντε πάλι απ' την αρχή. Πόσες μέρες μετάβαση προτείνεις;

gatoulis2009
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/09/2017
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Αυγ 21, 2020 2:50 pm

Απ τη στιγμη που εχει τοσο υψηλη περιεκτικοτητα σε κρεας και λιγοτερο απο 10% καλαμποκι (σε αντιστοιχη grain free αυτο θα ηταν αρακας, πατατα ή κατι αλλο οποτε δεν εχει τρελη διαφορα) θα ξεκινησεις 75% παλια-25% νεα, μετα απο 2-3 μερες 50-50 κ.ο.κ. Σε καμια 10ρια μερες θα εισαι ενταξει πιστευω. Αν δεις οτι τις τελευταιες μερες κανει πολυ μαλακα κακα, προσθεσε περισσοτερη απ την παλια μεχρι να το βρεις.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Parta10

Αρέσει στον χρήστη gatoulis2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Σεπ 04, 2020 9:30 am

Παιδες γνώμη για primordial? Συγκεκριμενα πηρα αυτήν εδω
https://www.pet4u.gr/primordial-cat-neutered-turkey-herring.html
Μου άρεσε στα συστατικα και στην τιμή, αλλα η μυρωδια της μετά μου θυμισε αυτο το σκ@@άρωμα Laughing που έχουν οι κλασσικες φθηνες τροφές.
Αυτο που δεν κατάλαβα ποτε ειναι πως υπολογιζεται η συσταση σε κρέας οταν πρωτο συστατικο ειναι φρέσκο κρέας με τα ηγρά του. Δεν κατεβαινει? Υποτιθεται οτι λεει 70 -30
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 29 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 29 από 30 Επιστροφή  1 ... 16 ... 28, 29, 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης