gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 02, 2014 6:09 pm

Σιμωνη εγω στην θεση σου θα εκοβα 3 γευματα την εβδομαδα. Καθε Δευτερα, Τεταρτη, Παρασκευη, δινε του απο 2 γευματα, απο 20γρ σε καθε γευμα. Μπορεις να ξεκινησεις απο 1 λιγοτερο γευμα την εβδομαδα και σιγα σιγα να τα φτασεις στα 3 ή περισσοτερα. Μη δινεις και πολυ σημασια τι λεει η ετικετα. Οι περισσοτερες ειναι εκτος πραγματικοτητας. Ο δικος μου πχ επρεπε να τρωει 400-500γρ ημερησιως, αλλα με τιποτα δεν μπορει να φαει μια κονσερβα των 370γρ την ημερα. Γυρω στα 250γρ ειναι το οριο του. Δοκιμασε επισης να αντικαταστησεις τα γευματα 1-2 ημερων της εβδομαδας με κονσερβα. Επελεγε τις μεγαλες που ειναι πιο οικονομικες και δινε του το 1/2-2/3 της κονσερβας ημερησιως. Εναλλακτικα μπορεις να του δινεις λιγο βραστο κρεατακι ανακατεμμενο με το ζουμι του. Παρε πχ μισο κιλο μοσχαρι, βραστο σε ελαχιστο νερο σε πολυ χαμηλη θερμοκρασια μεχρι να μαλακωσει, χωρισε το σε 5 μεριδες και δινε του 1 μεριδα, χωρισμενη σε 3 γευματα την ημερα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 02, 2014 6:15 pm

f.m123 έγραψε:http://www.new-instinct.com/cat-food/nutrivet/instinct/regional-farm-chicken

http://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Nutrivet%20Instinct%20Regional%20Farm%20Chicken%206kg.aspx?family=%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1&group=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82&category=%CE%9E%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%82+%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82
 Suspect Nα την πάρω?

τα συστατικα της φαινονται καλα, αλλα νομιζω οτι παραγεται στην σερβια. Αν νιωθεις ασφαλεια με το quality control τους και την τεχνογνωσια τους, μπορεις να την δοκιμασεις. Ποιο μικρο δειγμα δεν εχουν; Θα μπορουσες να δοκιμασεις μισο κιλο για αρχη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουλ 02, 2014 6:58 pm

rouli726 έγραψε:ειλικρινά, χαμογελάω....
είναι αυτό που λέμε, στους 10 θα ακούσεις 9 απόψεις  Smile 
καποιοι λένε την ξηρά γαριδάκια, κάποιοι θα σου πουν  "οχι, η ρογιαλ ειναι γαριδακια, οι ολιστικες ειναι καλες", αλλοι "η κονσερβα χαλαει τα δοντια", άλλοι " πρεπει να δινεις συνδυασμο ξηρας και κονσερβας, άλλοι "εμενα η γατα της γιαγιας μου με γουισκας εζησε 15 χρονια" και τελος οι αλλοι "η γατα πρεπει να τρωει μονο ωμο κρεας".
την παθαινεις τη σχιζοφρενεια χαλαρά χαχαχαχαχαχα

aporw, αν δοκιμασεις να συνδυασεις μια ολιστικη με ρογιαλ? εγω επειδη ετυχε να μου κανει δωρο μια φιλη ενα δικιλο ακανα, αναγκαστηκα να το δοκιμασω 50-50 με ρογιαλ κ τωρα το κανω μεχρι να τελειωσει. νομιζω πως τρωει καπως λιγοτερο η μικρη μου, αν κι εμεις δεν εχουμε θεματα, ειμαστε μοντελα  happy2 
για το θεμα της κονσερβας δε το ξερω αν ισχυει οτι αδυνατιζουν, εμενα ετσι κι αλλιως οσο κι αν της αρεσει μια κονσερβα, των 85 γρ δεν τρωει πανω απο μιση καθε φορα που της βαζω, οποτε το χωριζω σε 2 γευματα(σαββατο και κυριακη πρωι πχ).
Και όμως, μάλλον δεν διαβάζεις με προσοχή αυτά που λέμε, ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, βασικά όλοι συμφωνούμε (εκτός συνήθως από τα άτομα που έχουν για πρώτη φορά ζωάκι και πιστεύουν - λαθεμένα -  ότι ο κτηνίατρος τα λέει όλα, πάντα σωστά).

Φυσικά και οι ξηρές είναι γαριδάκια. Ολες!
Απλά οι ολιστικές είναι μια ιδέα πιο σωστές για τα ζώα επειδή δεν περιέχουν δημητριακά, τροφή που δεν καταναλώνει η γάτα στην φύση.
Κατα τα άλλα, πρόκειται για μια 100% επεξεργασμένη τροφή, ψημένη, γεμάτη πρόσθετα και πολλές φορές γεμάτη περιττά συστατικά για μια γάτα.
Χωρίς υγρασία - που είναι ζωτικής σημασίας για την γάτα - και τις περισσότερες φορές με άγνωστη ποιότητα κρεάτων.

Φυσικά και η κονσέρβα θα χαλάσει τα δοντια μιας γατας. Πρόκειται για μια τροφή που κολλάει στα δόντια και μένει και εγω τουλάχιστον δεν έχω δει γάτα να βουρτσίζει τα δόντια της. Αν δεν το κάνεις εσύ για εκείνη και την ταϊζεις αποκλειστικά υγρή τροφή, μακροπρόθεσμα θα αντιμετωπίσει το ζώο πρόβλημα με τα δόντια. Ειδικά αν είναι φορέας καλικοϊού - πολύ συνηθισμένο στις γάτες. Είναι σαν τροφή ένα βήμα πιο πάνω από την ξηρα, καθώς έχει αρκετή υγρασία και επιπλέον, όταν ψωνίζεις προϊόντα ποιότητας ξερεις ότι δίνεις κρέας στο ζώο. Παρόλα αυτά, είναι μαγειρεμένη τροφή και έχει επίσης τεχνιτές ουσίες γιατι οι φυσικές καταστρέφονται στο μαγείρεμα.

Φυσικά και μια γάτα μπορεί να ζήσει 15 χρόνια με whiskas. Αν ζει στην αυλή, είναι αστείρωτη και εχει πρόσβαση σε άλλες τροφές, τι κακό να της κάνει η whiskas; Μια γάτα που ζει έξω μπορεί να τρώει μια φθηνή τροφή αλλά θα φάει και ένα σπουργίτι, μια σαύρα, ένα φίδι, εντομα, μεζεδάκια από τα σκουπίδια και πολλά πολλά άλλα...
Δώσε την whiskas στον στειρωμένο γατούλη σου που κοιμάται στους καναπέδες και πες μου αν έζησε 15 χρόνια...

Και πιο φυσικά από όλα, η ωμη τροφή είναι σαφεστατα η σωστότερη διατροφή για ένα σαρκοφάγο ζώο. Είναι δυνατον να έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό; Εχεις εσύ; Ο λόγος που δεν την δίνουμε δεν είναι ότι δεν την πιστεύουμε σαν σωστή, αλλά η δυσκολία. Είναι δύσκολο να ταϊζεις ωμά. Θέλει μελέτη, θέλει προσοχή, θέλει απόλυτη καθαριότητα. Ταϊζω ωμά δεν σημαίνει πετάω ένα κομμάτι στήθος στην γάτα και τέλος.
Αν κάνεις κάτι τετοιο, το ζώο κινδυνεύει. Γιατι πολύ απλά, στην φύση η γάτα όταν τρώει ωμά, τρώει ένα ολόκληρο ζώο, όπως το σκοτώνει. Κρεας, εντόσθια, όργανα, δέρμα, κόκκαλα. Ολα είναι σημαντικά και όλα τα χρειάζεται.
Πως μπορεί κάποιος να διασφαλίσει ότι θα ταϊσει σωστά ένα ζωο δίνοντας ωμά; Ελάχιστοι άνθρωποι, και η Ηρώ που το κάνει είναι οργανωμένη στο απόλυτο, για αυτό και της φαίνεται απλό.

Δεν σου λέει κανείς τι να ταϊσεις την γάτα σου, ό,τι θες θα δώσεις, δική σου απόφαση είναι. Αν κάτι δεν του κάθεται καλά, σαφώς και δεν θα το αγοράσεις. Ομως το ότι δεν σας έκατσε καλά μια ολιστική δεν σημαίνει ότι όλες οι ολιστικές είναι λάθος ή κακές για ένα ζώο. Και εμένα ο γάτος μου κάνει διάρροιες με την Happy Cat, αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι τροφές με σιτηρα είναι κακές. Με τις RC δεν κάνει διάρροιες.
Αυτό που λέω εγω συνήθως, είναι να μην αγιοποιούμε καμία τροφή, ακόμη και αν την αναγνωρίζει όλος ο πλανήτης σαν φίρμα.
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 02, 2014 7:09 pm

koneko έγραψε:
f.m123 έγραψε:http://www.new-instinct.com/cat-food/nutrivet/instinct/regional-farm-chicken

http://www.pet-tails.gr/ProductDetails/Nutrivet%20Instinct%20Regional%20Farm%20Chicken%206kg.aspx?family=%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1&group=%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82&category=%CE%9E%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%82+%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AD%CF%82+%CE%93%CE%AC%CF%84%CE%B1%CF%82
 Suspect Nα την πάρω?

τα συστατικα της φαινονται καλα, αλλα νομιζω οτι παραγεται στην σερβια. Αν νιωθεις ασφαλεια με το quality control τους και την τεχνογνωσια τους, μπορεις να την δοκιμασεις. Ποιο μικρο δειγμα δεν εχουν; Θα μπορουσες να δοκιμασεις μισο κιλο για αρχη.
Στην Γαλλια παραγεται. Στην Σερβια παραγεται η N&D της Farmina (εκτος απο αυτη που ειναι αρνι).
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 02, 2014 9:09 pm

houlieta έγραψε:
Πως μπορεί κάποιος να διασφαλίσει ότι θα ταϊσει σωστά ένα ζωο δίνοντας ωμά; Ελάχιστοι άνθρωποι, και η Ηρώ που το κάνει είναι οργανωμένη στο απόλυτο, για αυτό και της φαίνεται απλό.

σε 2 μηνες θα παω ενα βημα παραπερα  happy2 Θα δινω κατεψυγμενα ποντικια τουλαχιστον 2 φορες την εβδομαδα ως συμπληρωμα  Laughing Στην ελλαδα επηξε ο καημενος στο κοτοπουλο, το βοδινο και τις πεστροφες. Σε 1-2 μηνες που επιστρεφουμε καναδα θα επανελθουμε στην ποικιλια κρεατων, οργανων και τροφων γιατι στην ελλαδα δεν βρισκεις τιποτα  tafos 

Η αληθεια ειναι οτι θελει οργανωση και εξοπλισμο (μεγαλη καταψυξη, επαγγελματικη μηχανη του κιμα, καλα μαχαιρια με συχνο ακονισμα και πολυ καλα ψαλιδια). Κακα τα ψεμματα, με ετοιμο κιμα και συμπληρωμα ασβεστιου δεν μπορεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Τους τελευταιους 2-3 μηνες που τρεφεται με ετοιμο κιμα και συμπληρωμα ασβεστιου, δε νιωθω σιγουρη οτι τα κανω ολα σωστα. Γι' αυτο και προσπαθω να του δινω πιο συχνα ποικιλια, πχ προσθετω γαλοπουλα στον κιμα ή του δινω καπου καπου μαγειρεμενο (πεστροφα, χοιρινο, αρνι). Ο εξοπλισμος ειδικα ειναι αυτο που θα καθορισει αν θα μπορεσεις να συνεχισεις να ταιζεις το ζωο σου με ωμα. Υπαρχει φυσικα και η ευκολη λυση, τα ορτυκια, αλλα δεν τα βρισκεις ευκολα και δεν μπορεις να δινεις μονο ορτυκια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Πεμ Ιουλ 03, 2014 3:53 pm

houlieta έγραψε:
Και όμως, μάλλον δεν διαβάζεις με προσοχή αυτά που λέμε, ουσιαστικά δεν υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, βασικά όλοι συμφωνούμε (εκτός συνήθως από τα άτομα που έχουν για πρώτη φορά ζωάκι και πιστεύουν - λαθεμένα -  ότι ο κτηνίατρος τα λέει όλα, πάντα σωστά).

Φυσικά και οι ξηρές είναι γαριδάκια. Ολες!
Απλά οι ολιστικές είναι μια ιδέα πιο σωστές για τα ζώα επειδή δεν περιέχουν δημητριακά, τροφή που δεν καταναλώνει η γάτα στην φύση.
Κατα τα άλλα, πρόκειται για μια 100% επεξεργασμένη τροφή, ψημένη, γεμάτη πρόσθετα και πολλές φορές γεμάτη περιττά συστατικά για μια γάτα.
Χωρίς υγρασία - που είναι ζωτικής σημασίας για την γάτα - και τις περισσότερες φορές με άγνωστη ποιότητα κρεάτων.

Φυσικά και η κονσέρβα θα χαλάσει τα δοντια μιας γατας. Πρόκειται για μια τροφή που κολλάει στα δόντια και μένει και εγω τουλάχιστον δεν έχω δει γάτα να βουρτσίζει τα δόντια της. Αν δεν το κάνεις εσύ για εκείνη και την ταϊζεις αποκλειστικά υγρή τροφή, μακροπρόθεσμα θα αντιμετωπίσει το ζώο πρόβλημα με τα δόντια. Ειδικά αν είναι φορέας καλικοϊού - πολύ συνηθισμένο στις γάτες. Είναι σαν τροφή ένα βήμα πιο πάνω από την ξηρα, καθώς έχει αρκετή υγρασία και επιπλέον, όταν ψωνίζεις προϊόντα ποιότητας ξερεις ότι δίνεις κρέας στο ζώο. Παρόλα αυτά, είναι μαγειρεμένη τροφή και έχει επίσης τεχνιτές ουσίες γιατι οι φυσικές καταστρέφονται στο μαγείρεμα.

Φυσικά και μια γάτα μπορεί να ζήσει 15 χρόνια με whiskas. Αν ζει στην αυλή, είναι αστείρωτη και εχει πρόσβαση σε άλλες τροφές, τι κακό να της κάνει η whiskas; Μια γάτα που ζει έξω μπορεί να τρώει μια φθηνή τροφή αλλά θα φάει και ένα σπουργίτι, μια σαύρα, ένα φίδι, εντομα, μεζεδάκια από τα σκουπίδια και πολλά πολλά άλλα...
Δώσε την whiskas στον στειρωμένο γατούλη σου που κοιμάται στους καναπέδες και πες μου αν έζησε 15 χρόνια...

Και πιο φυσικά από όλα, η ωμη τροφή είναι σαφεστατα η σωστότερη διατροφή για ένα σαρκοφάγο ζώο. Είναι δυνατον να έχει κανείς αντίρρηση σε αυτό; Εχεις εσύ; Ο λόγος που δεν την δίνουμε δεν είναι ότι δεν την πιστεύουμε σαν σωστή, αλλά η δυσκολία. Είναι δύσκολο να ταϊζεις ωμά. Θέλει μελέτη, θέλει προσοχή, θέλει απόλυτη καθαριότητα. Ταϊζω ωμά δεν σημαίνει πετάω ένα κομμάτι στήθος στην γάτα και τέλος.
Αν κάνεις κάτι τετοιο, το ζώο κινδυνεύει. Γιατι πολύ απλά, στην φύση η γάτα όταν τρώει ωμά, τρώει ένα ολόκληρο ζώο, όπως το σκοτώνει. Κρεας, εντόσθια, όργανα, δέρμα, κόκκαλα. Ολα είναι σημαντικά και όλα τα χρειάζεται.
Πως μπορεί κάποιος να διασφαλίσει ότι θα ταϊσει σωστά ένα ζωο δίνοντας ωμά; Ελάχιστοι άνθρωποι, και η Ηρώ που το κάνει είναι οργανωμένη στο απόλυτο, για αυτό και της φαίνεται απλό.

Δεν σου λέει κανείς τι να ταϊσεις την γάτα σου, ό,τι θες θα δώσεις, δική σου απόφαση είναι. Αν κάτι δεν του κάθεται καλά, σαφώς και δεν θα το αγοράσεις. Ομως το ότι δεν σας έκατσε καλά μια ολιστική δεν σημαίνει ότι όλες οι ολιστικές είναι λάθος ή κακές για ένα ζώο. Και εμένα ο γάτος μου κάνει διάρροιες με την Happy Cat, αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι τροφές με σιτηρα είναι κακές. Με τις RC δεν κάνει διάρροιες.
Αυτό που λέω εγω συνήθως, είναι να μην αγιοποιούμε καμία τροφή, ακόμη και αν την αναγνωρίζει όλος ο πλανήτης σαν φίρμα.

διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που λέτε, προφανώς δε μιλούσα συγκεκριμένα για κάποια άτομα εδώ ή σε άλλα φόρουμ, αλλά τη γενική εικόνα που έχω αποκομίσει αυτούς τους μήνες.
ποτέ δεν είπα πως εγώ, έχοντας πρώτη φορά ζωάκι σε αποκλειστικά δική μου ευθύνη, λέω το σωστό, ούτε σε καμμία περίπτωση θα αγιοποιήσω τη ρόγιαλ επειδή "κάνει" για τη δική μου γάτα.

στα υπόλοιπα λίγο πολύ συμφωνώ με όσα σχολιάζεις. ούτε whiskas θα έδινα στη γάτα μου, κι ας μου έλεγαν 100 ότι έζησε η γάτα τους 15 χρόνια με αυτήν, ούτε ωμό δίνω γτ δεν εμπιστεύομαι σε καμμία περίπτωση τα κρέατα που πουλάνε στην αθήνα. αν ζούσα στην πόλη μου ίσως να το έψαχνα, εφόσον θα μπορούσα να βρω παραγωγούς που εμπιστεύομαι για το κρέας που πουλάνε.
σε καμμία περίπτωση δεν είπα πως οι ολιστικές είναι κακές τροφές επειδή η δική μου γάτα δε τις "αντέχει".
ίσα ίσα που λέω ακριβώς αυτό που λες κι εσύ, πως αν μια τροφή δεν είναι καλή για τη δική μου γάτα δε σημαίνει πως είναι για όλες τις γάτες, ή πως όλες της κατηγορίας της είναι σκουπίδια, εξού και η βασική μου διαφωνία με πολλά μέλη(εκτός φυσικά από whiskas-friskies πχ, που είναι ηλίου φαεινότερο πως δεν πρέπει να τις τρώει ΚΑΜΜΙΑ ΓΑΤΑ).

αυτό που λέω είναι πως όπως δεν πρέπει να αγιοποιούμε, έτσι δεν πρέπει και να δαιμονοποιούμε κάποιες τροφές, γιατί καταλήγουμε στο τέλος σε αδιέξοδο. η γάτα μας όμως δε μπορεί να μείνει νηστική! άρα εφόσον δε ζουν στη φύση να διαλέγουν την τροφή τους, πάμε στην αμέσως καλύτερη λύση που είναι οι τροφές του εμπορίου(εκτός κι αν όπως είπαμς μπορούμε να εξασφαλίσουμε ασφαλή ωμή τροφή). οπότε διαλέγουμε όσο καλύτερη μπορούμε, με βάση όσα ξέρει ο καθένας για τα συστατικά, και προχωράμε.
όταν δαιμονοποιούμε και ακυρώνουμε την επιλογή του άλλου είναι λίγο σα να του λέμε ότι "είσαι κακός γατο-σκυλο-γονιός, γτ δε μπορείς να δώσεις στη γάτα σου το 100% καλύτερο που υπάρχει".
λυπάμαι αν δε το αντιλαμβάνονται κάποιοι(και πάλι ΔΕΝ μιλάω συγκεριμένα, αλλά το έχω δει και σε αυτό το φόρουμ και σε άλλα), αλλά αυτή η αίσθηση μένει. μπορεί να είμαι κι εγώ υπερευαίσθητη αλλά ποιος δέχεται να τον κρίνουν έτσι όταν ο ίδιος ξέρει πως "ξενυχτάει" για να τσεκάρει ότι η γάτα του αναπνέει κανονικά, από φόβο για την έντονη ζέστη πχ?
εντελώς φιλικά..
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από rouli726 Πεμ Ιουλ 03, 2014 3:59 pm

alex..niaou έγραψε:παντως συνδυασμος ολιστικης με τροφη με σιτηρα οντως δεν συνισταται,κ σε αυτο δεν υπαρχουν πολλες αποψεις,αλλα μονο μια κ σωστη η οποια ειναι οτι εχουν τελειως διαφορετικη συνθεση κ ο συνδυασμος τους δυσκολευει πολυ το εντερο κ γενικα το πεπτικο της γατας!
γι αυτο,κανουμε μια επιλογη κ μενουμε σε αυτην για οσο διαστημα κραταει μια τροφη. δλδ μπορουμε να δωσουμε 6 μηνες ολιστικη κ 6 μηνες με σιτηρα (με ομαλη μεταβαση βεβαια!) αλλα δεν ειναι καθολου καλο να τις δινουμε ταυτοχρονα.

οκ, ας υποθέσουμε πως έχεις μια γάτα που το πεπτικό της δεν αντέχει τις ολιστικές και τις grain free(ακομη και με ομαλη μεταβαση) και σου φέρνουν δώρο ένα δικιλο ακανα, τι κανεις?
btw εισαι ανεργος οποτε το δίκιλο είναι σωτηρία ενος μηνα οικονομικα.

υ.γ. η δική μου μια χαρά τα πάει με το συνδυασμό, αφού ακόμη δεν έχει τελειώσει η ακάνα. και χορταίνει πιο εύκολα, και τα κ@κακια μας ειναι καλοσχηματισμενα και οσο σφιχτα πρεπει και το δερμα μας λαμπερο όπως παντα. κι εννοείται πως πριν κάνω το συνδυασμό ρώτησα και σε φόρουμ και την πετσοπού μου, που είναι φίλη μου κι έχει 10 φορές μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα σε γάτες, και καμμιά δεκαριά άλλα άτομα που έχουν γάτες και τα εμπιστεύομαι γτ τα ταίζουν καλά.
rouli726
rouli726
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : βυρωνας
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : δε σκεφτονται ολοι οπως εγω.
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Κυρ Ιουλ 06, 2014 8:20 pm

Την ξηρα τροφή της bozita την έχει δοκιμάσει κανείς; Για στειρωμένα;
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από manolis_oik Δευ Ιουλ 07, 2014 8:18 pm

houlieta έγραψε:Την ξηρα τροφή της bozita την έχει δοκιμάσει κανείς; Για στειρωμένα;

Καλησπέρα!

Αυτήν δίνω (Bozita Indoor & Sterilized) αυτήν την περίοδο στον γάτο μου οποίος είναι 1 έτους περίπου (δεν έχω φιλοτιμηθεί ακόμη να του ανοίξω θέμα Embarassed ). Τα θετικά της είναι οι μεγάλες οβάλ κροκέτες που τον υποχρεώνουν να μασάει, καθώς και η σχετικά καλή τιμή μαγνησίου (0,09%). Στα αρνητικά της είναι η τιμή η οποία είναι ανάλογη της RC (την είχα πάρει από γνωστό on-line petshop 16? το δίκιλο και τώρα την έχει 18,90?). Επιπλέον, παρατηρώ πως δεν χορταίνει με την ενδεικνυόμενη ποσότητα και ξαναπεινάει σχετικά γρήγορα. Επίσης, η "παραγωγή" είναι λίγο πιο "χαλαρή" απ' ότι συνήθως. Δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω...
manolis_oik
manolis_oik
Kitten
Kitten

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Amsterdam
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τρι Ιουλ 08, 2014 1:04 pm

manolis_oik έγραψε:
houlieta έγραψε:Την ξηρα τροφή της bozita την έχει δοκιμάσει κανείς; Για στειρωμένα;

Καλησπέρα!

Αυτήν δίνω (Bozita Indoor & Sterilized) αυτήν την περίοδο στον γάτο μου οποίος είναι 1 έτους περίπου (δεν έχω φιλοτιμηθεί ακόμη να του ανοίξω θέμα Embarassed ). Τα θετικά της είναι οι μεγάλες οβάλ κροκέτες που τον υποχρεώνουν να μασάει, καθώς και η σχετικά καλή τιμή μαγνησίου (0,09%). Στα αρνητικά της είναι η τιμή η οποία είναι ανάλογη της RC (την είχα πάρει από γνωστό on-line petshop 16? το δίκιλο και τώρα την έχει 18,90?). Επιπλέον, παρατηρώ πως δεν χορταίνει με την ενδεικνυόμενη ποσότητα και ξαναπεινάει σχετικά γρήγορα. Επίσης, η "παραγωγή" είναι λίγο πιο "χαλαρή" απ' ότι συνήθως. Δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω...


Ο γάτος στην υπογραφή είναι ΟΝΕΙΡΟ!!! Ακριβώς του γούστου μου, θεός!!! lipothymia lipothymia lipothymia lipothymia heart heart heart heart Να μας τον συστήσεις και να τον χαίρεσαι! Ευχαριστούμε για την πληροφορία περί τροφής.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Τρι Ιουλ 08, 2014 2:19 pm

manolis_oik έγραψε:
houlieta έγραψε:Την ξηρα τροφή της bozita την έχει δοκιμάσει κανείς; Για στειρωμένα;

Καλησπέρα!

Αυτήν δίνω (Bozita Indoor & Sterilized) αυτήν την περίοδο στον γάτο μου οποίος είναι 1 έτους περίπου (δεν έχω φιλοτιμηθεί ακόμη να του ανοίξω θέμα Embarassed ). Τα θετικά της είναι οι μεγάλες οβάλ κροκέτες που τον υποχρεώνουν να μασάει, καθώς και η σχετικά καλή τιμή μαγνησίου (0,09%). Στα αρνητικά της είναι η τιμή η οποία είναι ανάλογη της RC (την είχα πάρει από γνωστό on-line petshop 16? το δίκιλο και τώρα την έχει 18,90?). Επιπλέον, παρατηρώ πως δεν χορταίνει με την ενδεικνυόμενη ποσότητα και ξαναπεινάει σχετικά γρήγορα. Επίσης, η "παραγωγή" είναι λίγο πιο "χαλαρή" απ' ότι συνήθως. Δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω...

χμμμ Suspect  ενδιαφέρον αυτό για τη μεγάλη κροκέτα, θα μας ήταν χρήσιμη για τον μάστερ που τα καταπίνει όλα αμάσητα κι έχει κάνει λίγη πέτρα...ήθελα να τη δοκιμάσω ούτως ή άλλως γιατί η νωπή μας έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένους, αλλά δεν υπάρχει σε κανένα πετσοπ οπότε πρέπει να την παραγγείλω ονλάιν...εδώ την πουλάνε σε αρκετά καλύτερη τιμή στα 13,80?/2-κιλο...

Μου κάνει εντύπωση πάντως το θέμα "παραγωγή"...στα δικά μου και σκ@t@ να τους δώσω η "παραγωγή" είναι πάντα άριστης ποιότητας... Suspect 
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από cyberkill Τρι Ιουλ 08, 2014 10:01 pm

μετά από αρκετούς μήνες με acana,είπα να τους αλλάξω τροφή και πήρα την NOW fresh adult
όλα καλά από συστατικά κτλ αλλά οι κροκέτες είναι ΤΟΣΟ μικρές.την τρώνε πάντως κανονικά
επίσης αρκετά ακριβή
cyberkill
cyberkill
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Ηλικία : 123
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Σαν το Ελληνικό καλοκαίρι δεν έχει...
Motto : be fuckin polite,is a good start...
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Anger2

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τρι Ιουλ 08, 2014 11:02 pm

cyberkill έγραψε:μετά από αρκετούς μήνες με acana,είπα να τους αλλάξω τροφή και πήρα την NOW fresh adult
όλα καλά από συστατικά κτλ αλλά οι κροκέτες είναι ΤΟΣΟ μικρές.την τρώνε πάντως κανονικά
επίσης αρκετά ακριβή
Και οι Go! μικροσκοπικές είναι..
Για αυτόν τον λόγο δεν θα την ξαναπάρω και εγω, δεν μασάει κανένας την τροφή του..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από manolis_oik Τετ Ιουλ 09, 2014 12:00 am

Ηρακλής grr έγραψε:
manolis_oik έγραψε:
houlieta έγραψε:Την ξηρα τροφή της bozita την έχει δοκιμάσει κανείς; Για στειρωμένα;

Καλησπέρα!

Αυτήν δίνω (Bozita Indoor & Sterilized) αυτήν την περίοδο στον γάτο μου οποίος είναι 1 έτους περίπου (δεν έχω φιλοτιμηθεί ακόμη να του ανοίξω θέμα Embarassed ). Τα θετικά της είναι οι μεγάλες οβάλ κροκέτες που τον υποχρεώνουν να μασάει, καθώς και η σχετικά καλή τιμή μαγνησίου (0,09%). Στα αρνητικά της είναι η τιμή η οποία είναι ανάλογη της RC (την είχα πάρει από γνωστό on-line petshop 16? το δίκιλο και τώρα την έχει 18,90?). Επιπλέον, παρατηρώ πως δεν χορταίνει με την ενδεικνυόμενη ποσότητα και ξαναπεινάει σχετικά γρήγορα. Επίσης, η "παραγωγή" είναι λίγο πιο "χαλαρή" απ' ότι συνήθως. Δεν νομίζω να την ξαναπροτιμήσω...

χμμμ Suspect  ενδιαφέρον αυτό για τη μεγάλη κροκέτα, θα μας ήταν χρήσιμη για τον μάστερ που τα καταπίνει όλα αμάσητα κι έχει κάνει λίγη πέτρα...ήθελα να τη δοκιμάσω ούτως ή άλλως γιατί η νωπή μας έχει αφήσει πολύ ικανοποιημένους, αλλά δεν υπάρχει σε κανένα πετσοπ οπότε πρέπει να την παραγγείλω ονλάιν...εδώ την πουλάνε σε αρκετά καλύτερη τιμή στα 13,80?/2-κιλο...

Μου κάνει εντύπωση πάντως το θέμα "παραγωγή"...στα δικά μου και σκ@t@ να τους δώσω η "παραγωγή" είναι πάντα άριστης ποιότητας... Suspect 

Την νωπή της Bozita την τιμούμε κι εμείς  Smile Συν τοις άλλοις, και σε αντίθεση με την ξηρά, είναι πολύ οικονομική... Για τη "χαλαρότητα" στην "παραγωγή" μπορεί να μην ευθύνεται η τροφή. Μπορεί να είναι και από την αλλαγή - την πήρα ως διάλειμμα από τις grain-free. Πάντως σαν μέγεθος κροκέτας, είναι ιδανική αν θέλεις να τον κάνει να μασάει την τροφή του.
manolis_oik
manolis_oik
Kitten
Kitten

Άντρας
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Amsterdam
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/09/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουλ 09, 2014 11:43 am

Εγώ πήρα τη naturea τελικά γιατί η nutrivet ήταν σε έλλειψη. Οι κροκέτες είναι σαν της acana αλλά έχω δώσει ένα γεύμα μόνο ως τώρα και δε ξέρω αν είμαι ικανοποιημένη.
Πήρα και κονσερβούλες animonda carny. Τι το σπουδαίο έχουν αυτές είπαμε..? 
Ο πετσοπάς μου είπε ότι οι animonda είναι καλύτερες από τις bozita και προσπαθώ να καταλάβω γιατί  Suspect
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 09, 2014 12:49 pm

Tις μεγαλες Carny πηρες η τα μικρα (80γρμ) που ειναι ψαρι? Οι μικρες ειναι σαν τις Apllaws.Οι μεγαλες θα καταλαβεις οταν τις ανοιξεις.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουλ 09, 2014 4:13 pm

Μαυρογατος έγραψε:Tις μεγαλες Carny πηρες η τα μικρα (80γρμ) που ειναι ψαρι? Οι μικρες ειναι σαν τις Apllaws.Οι μεγαλες θα καταλαβεις οταν τις ανοιξεις.
Tις 200άρες πήρα και ψάχνω τον ενθουσιασμό  sherlock 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Ιουλ 09, 2014 4:17 pm

Καταρχάς δε μπορώ να καταλάβω τα συστατικά γιατί δεν έχει τίποτα στα αγγλικά  Madd 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Ιουλ 09, 2014 4:42 pm

Mετά τη smushy κονσερβα που ηταν η μονη που ετρωγε η Μαγια και πλεον δεν τη βρισκω πουθενα,πηρα πολλες μαρκες και γευσεις και καμμια δεν της αρεσε ,μεχρι χθες που ανοιξα μια princess τη βρηκα στο petsupermarket με κοτοπουλο ,τονο και λαχανικα και ενθουσιαστηκε μετα εγλυφε και το πιατο. Δεν ειδα συστατικα ,αλλα σαν εμφανιση ειναι σαν να βλεπεις κονσερβα τονου ,οπως οι δικες μας και με ωραια μυρωδια oksmily3 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Τετ Ιουλ 09, 2014 6:12 pm

LAROGATA έγραψε:Mετά τη smushy κονσερβα που ηταν η μονη που ετρωγε η Μαγια και πλεον δεν τη βρισκω πουθενα,πηρα πολλες μαρκες και γευσεις και καμμια δεν της αρεσε ,μεχρι χθες που ανοιξα μια princess τη βρηκα στο petsupermarket με κοτοπουλο ,τονο και λαχανικα και ενθουσιαστηκε μετα εγλυφε και το πιατο. Δεν ειδα συστατικα ,αλλα σαν εμφανιση ειναι σαν να βλεπεις κονσερβα τονου ,οπως οι δικες μας και με ωραια μυρωδια oksmily3 
Eγώ την αγοράζω από site του εξωτερικού, αρέσει πάρα πολύ και στα δικά μου εκείνη με τον τόνο!.. )
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 09, 2014 6:37 pm

f.m123 έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Tις μεγαλες Carny πηρες η τα μικρα (80γρμ) που ειναι ψαρι? Οι μικρες ειναι σαν τις Apllaws.Οι μεγαλες θα καταλαβεις οταν τις ανοιξεις.
Tις 200άρες πήρα και ψάχνω τον ενθουσιασμό  sherlock 
Στο οτι ειναι η μοναδικη πατε γατοκονσερβα που δεν βρωμαει και στην οποια διακρινεις καθαρα το κρεας.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουλ 10, 2014 11:16 am

Μαυρογατος έγραψε:
f.m123 έγραψε:
Μαυρογατος έγραψε:Tις μεγαλες Carny πηρες η τα μικρα (80γρμ) που ειναι ψαρι? Οι μικρες ειναι σαν τις Apllaws.Οι μεγαλες θα καταλαβεις οταν τις ανοιξεις.
Tις 200άρες πήρα και ψάχνω τον ενθουσιασμό  sherlock 
Στο οτι ειναι η μοναδικη πατε γατοκονσερβα που δεν βρωμαει και στην οποια διακρινεις καθαρα το κρεας.
Κοίτα, το κρέας δεν το είδα για να είμαι ειλικρινής αλλά έχεις απόλυτο δίκιο στη μυρωδιά  oksmily3 
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από houlieta Πεμ Ιουλ 10, 2014 6:15 pm

Στις μικρές των 80gr βλέπεις όντως το κρέας.. Smile
Στις 200gr (όπως και στις 400gr που αγοραζω εγω) δεν βλέπεις το κρέας αλλά μυρίζουν υπέροχα και αρέσουν στα γατούνια..
Και έχουν και καλή τιμή!
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Πεμ Ιουλ 10, 2014 10:26 pm

Εμεις παιρνουμε τις μποζίτα. Ολες τις γευσεις. Και η φίφα απλα τρελαίνεται!!
Χθες - σημερα- και αυριο, τρωει την γευση crayfish (και τρελαινομαι κι εγω! μου ηρθε να δοκιμασω κι εγω μια κουταλια .....μυριζει υπεροχα... σαν καβουροσαλατα.... )  happy2 

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Παρ Ιουλ 11, 2014 12:49 am

Σημερα ειχαμε δοκιμη σε νεα κονσερβα. Nature's Harvest λεγεται και τελικα ειναι το ιδιο πραγμα με την Carny και στην ιδια τιμη.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Παρ Ιουλ 11, 2014 7:56 am

ποιος μπορει να μου εξηγησει,γιατι η Μαγια ποτε δεν τρωει κονσερβα απο πιατο?μονο οταν της την βαζω μεσα στο νεροχυτη την τρωει.Εχω βλαμμενο γατι παει και τελειωσε tafos 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουλ 11, 2014 11:26 am

LAROGATA έγραψε:ποιος μπορει να μου εξηγησει,γιατι η Μαγια ποτε δεν τρωει κονσερβα απο πιατο?μονο οταν της την βαζω μεσα στο νεροχυτη την τρωει.Εχω βλαμμενο γατι παει και τελειωσε tafos 

 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 

μπορεί να μην της αρέσει η αισθηση του συγκεκριμένου πιάτου, μπορεί να την έτρωγε αν την έβαζες σε μεταλλικό πιατάκι Smile 

(τα δικά μου πάντως τρώνε από όλες τις επιφάνειες, και στο καπάκι της τουαλέτας να βάλω την τροφή θα τη φάνε geek )
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Ιουλ 12, 2014 12:10 pm

Δειτε τι ανακαλυψα σημερα: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24378026

Ειναι μια προσφατη ερευνα οπου εξετασαν σχεδον 100 τροφες (κονσερβες) και περιπου το 15% των τροφων αυτων ειχαν λιγοτερη θιαμινη απο οτι επρεπε! Καποια απο τα αρχικα συμπτωματα ελλειψης αυτης της βιταμινης ειναι: ανορεξια, εμετοι, σαλια. Δεν ακουγονται αρκετα συνηθισμενα τα συμπτωματα αυτα;  tafos 

Νομιζω πως το εχω ξαναπει. 100% ολοκληρωμενη τροφη δεν υπαρχει γιατι απλουστατα δεν γνωριζουμε τα παντα για την διατροφη. Ακομα και αυτες οι τροφες που ισχυριζονται οτι ειναι 100% complete & balanced εχουν πολλα κενα. Πχ πολλες φυσικες βιταμινες καταστρεφονται με το μαγειρεμα και προσθετονται συνθετικες. Δεν ξερουμε ομως αν αφομοιωνονται το ιδιο με τις φυσικες. Το ιδιο ισχυει και με πολλα μεταλλα και ιχνοστοιχεια (πχ ο σιδηρος απο ζωικες πηγες απορροφαται πιο ευκολα απο τον ανθρωπο σε σχεση με τον σιδηρο απο τις φυτικες πηγες).

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι επιβαλλεται να τους δινουμε ποικιλια τροφων. Δεν πρεπει να τρεφονται για μεγαλα χρονικα διαστηματα με την ιδια τροφη. 'Η τουλαχιστον αν τρεφονται με την ιδια τροφη μπορουμε να τους δινουμε κατι αλλο 3-4 φορες την εβδομαδα. Μπορουμε πχ να προσθετουμε και αποφαγια στην διατροφη τους. Οταν λεω αποφαγια εννοω κομματια απο τα κρεατα που τρωμε και εμεις για μεσημεριανο, αυγα, τυρι, γιαουρτι, κονσερβες, ψαρια, κτλ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από maktoumpis Τετ Ιουλ 16, 2014 9:56 am

Μαυρογατος έγραψε:Πολυ καλη τροφη και σε λογικη τιμη! Το προβλημα ειναι να την βρεις αμα δεν εχεις κοντα μαγαζι της κτηνιατρικης. Κανει και για γατακια αλλα το θεμα ειναι αν θα τα βολεψει το μεγεθος της κροκετας. Ειναι σε σχημα αστεριου και καπως μεγαλυτερη απο την Castrate.

Καλημέρα.
Πριν μία εβδομάδα πήραμε στο σπίτι νέο γατάκι, το οποίο είναι 2 μηνών περίπου. Του έδωσα την Carnilove και φαίνεται να μην έχει κανένα πρόβλημα με το μέγεθος! Η ποσότητα της τροφής με προβληματίζει λίγο αφού τρώει 50-60gr/ημέρα, όταν η ενήλικη γάτα μας (~3kg) έτρωγε 70gr. Από ό,τι όμως διάβασα στο internet τα γατάκια μπορούν να τρώνε όση ποσότητα θέλουν, σωστά;

maktoumpis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τετ Ιουλ 16, 2014 11:55 am

Mηπως να του εδινες και κονσερβα? Ισως να το  δυσκολευει το μεγεθος. Ασε που ειδικα τα μικρα κανουν σαν παλαβα για υγρη τροφη.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από maktoumpis Τετ Ιουλ 16, 2014 12:21 pm

Ο προβληματισμός μου για την ποσότητα έχει να κάνει με το ότι θεωρώ ότι τρώει πολύ (κάνοντας την αναλογία με την ενήλικη γάτα). Πιστεύω ότι αν την αφήσω και της δώσω όσο πραγματικά θέλει θα φάει άνετα τα 70gr την ημέρα, που σύμφωνα με τη συσκευασία είναι ποσότητα για γάτα 3-5kg!

Δε θα ήθελα να «συνηθίσει» την υγρή τροφή... Λες ότι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

maktoumpis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Τετ Ιουλ 16, 2014 12:27 pm

Τα γατακια εχουν το ελευθερο να τρωνε οσο θελουν γιατι ειναι στην αναπτυξη.

οσο για την υγρή τροφή, θα μπορουσες να του δινεις ΛΙΓΟ καθε πρωι (ή καθε απογευμα) μια φορα την μερα τελος παντων....

Επισης τα μικρα γατακια εχουν και ΕΙΔΙΚΗ τροφη για "μικρα γατακια". Συνηθως ολες οι εταιριες βγαζουν τροφη kitten. Η διαφορα της κιτεν απο την απλη ειναι οτι ειναι πολυ πιο "τουρμπο" τροφη (κυριως σε %κρεατος)

Τέλος, εγω θα απεφευγα την λυση του: "ΜΟΝΟ" υγρη τροφη, γιατι δεν ξερω αν εχουν αρκετη (οση χρειαζεται ενα μικρο γατακι) περιεκτικοτητα σε ΑΣΒΕΣΤΙΟ



___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από maktoumpis Τετ Ιουλ 16, 2014 12:34 pm

Η εταιρία (Brit) βγάζει και Super Premium τροφή για γατάκια. Επικοινώνησα μαζί τους ρωτώντας εαν η grain free σειρά (Carnilove Cat) είναι κατάλληλη και για γατάκια. Μου απάντησαν ότι είναι σχεδιασμένη για όλο το φάσμα της ζωής της γάτας, οπότε μπορώ (σύμφωνα με τους ίδιους βέβαια) να μην περάσω στην kitten τους αλλά να εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ αυτή...

Ευχαριστώ για τις προτάσεις kouix!

maktoumpis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 16, 2014 4:06 pm

maktoumpis έγραψε:Ο προβληματισμός μου για την ποσότητα έχει να κάνει με το ότι θεωρώ ότι τρώει πολύ (κάνοντας την αναλογία με την ενήλικη γάτα). Πιστεύω ότι αν την αφήσω και της δώσω όσο πραγματικά θέλει θα φάει άνετα τα 70gr την ημέρα, που σύμφωνα με τη συσκευασία είναι ποσότητα για γάτα 3-5kg!

Δε θα ήθελα να «συνηθίσει» την υγρή τροφή... Λες ότι δεν υπάρχει τέτοιος κίνδυνος;

δινε του να τρωει οσο θελει. Και το δικο μου (2.5 μηνων) τρωει σχεδον την ιδια ποσοτητα με τον μεγαλο που ειναι 7.4 κιλα  tafos Μη ξεχνας οτι τα μικρα ειναι πιο δραστηρια, ουσιαστικα ολη μερα τρεχουν, και φυσικα βρισκονται στην αναπτυξη. Αν δεν του εχεις κανει αποπαρασιτωση, καλο ειναι να του κανεις γιατι μπορει να τρωει πολυ και λογω ενδοπαρασιτων.

koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από maktoumpis Τετ Ιουλ 16, 2014 8:40 pm

Δίκιο έχεις ότι είναι συνεχώς στο τρέξιμο και στο παιχνίδι, οπότε μάλλον δικαιολογείται να τρώει τον αγλέορα!

Της έχουμε κάνει αποπαρασίτωση ;-)

maktoumpis
Kitten
Kitten

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 30 1, 2, 3 ... 15 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης