gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 23 από 30 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 26 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Σεπ 09, 2016 11:22 am

Την εχει και εδω http://www.pets-friends.gr/gata/3hra-trofh/gatotrofes-acana
Δωρεαν μεταφορικα και κουπονι 5% οταν κανεις εγγραφη για πρωτη φορα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Σεπ 09, 2016 11:35 am

Παιδιά μπορείτε να έχετε έκπτωση 5% στο pet4u - με κάθε αγορά σας - εάν πείτε ότι είστε μέλη του westie.gr (καθ'ότι ο Ιντεφίξ γουεστόπαιδο έχουμε έκπτωση 5%) Smile
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Σεπ 09, 2016 11:44 am

Η κοπέλα ειναι Θεσσαλονικη Κατερινα οποτε θα εχει μεταφορικα φανταζομαι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Σεπ 09, 2016 11:53 am

Gatoplikti έγραψε:Η κοπέλα ειναι Θεσσαλονικη Κατερινα οποτε θα εχει μεταφορικα φανταζομαι.

Nαι εννοείται. Εγώ απλά έλεγα για την έκπτωση επί του προϊόντος.
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από μελινάκι Παρ Σεπ 09, 2016 12:02 pm

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα για την ώρα μόλις ήρθε μια παραγγελία που είχα κάνει για ακάνα οπότε την επόμενη φορά θα φροντίσω να παραγγέλνω πιο νωρίτερα ακόμη για να μην αγχώνομαι κατά πόσο θα ρθει στην ώρα της η τροφή πριν μας τελειώσει η προηγούμενη. Και θα έχω στο νου μου και τα ιντερνετικά πετ σοπ τα συγκεκριμένα που έχουν δωρεάν έξοδα αποστολής και αντικαταβολής. Απλά προσπαθούσα να στηρίξω λίγο την τοπική αγορά γι' αυτό δεν είχα μπει ακόμα στη διαδικασία να παραγγέλνω την τροφή του Νώα.
μελινάκι
μελινάκι
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 29
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Αγαπώ τα Χριστούγεννα <3
Motto : ο ηλιος λαμπει, το ενυδρειο ειναι καθαρο, κι εμεις θα φυγουμε απο εδω!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/11/2007
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Smokys Παρ Δεκ 02, 2016 7:40 pm

Τα ποστ της Serenata και οι σχετικές απαντήσεις μεταφέρθηκαν σε δικό της θέμα στο "Η γάτα μου κάνει εμετούς !"

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Δεκ 06, 2016 3:13 pm

τη sanabelle τη δινει κανεις?βρηκα μια grain free με φασιανο που υπαρχει σε 10κιλο
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Δεκ 06, 2016 3:59 pm

Φασιανο!!! τι λες βρε παιδι μου τι αλλο θα δουμε!! Suspect
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LAROGATA Τρι Δεκ 06, 2016 4:03 pm

Gatoplikti έγραψε:Φασιανο!!! τι λες βρε παιδι μου τι αλλο θα δουμε!! Suspect
http://www.zooplus.gr/shop/gates/trofi_gia_gates_ksira_trofi/sanabelle/sanabelle_light/545510?rrec=trueγια δες εδω!
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Smokys Τρι Δεκ 06, 2016 6:22 pm

θα είναι χριστουγεννιάτικη εορταστική έκδοση !!!

Razz

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Τετ Ιαν 04, 2017 12:00 pm

την σαναμπελ την φάγανε, αλλά την ρογιαλ την τσακίζουνε

επίσης, δοκίμασα την σμιλα. μια χαρά την πηγαν κάτω χωρις παρενέργειες. και μύριζε έντονα, δεν ήταν χορτάρι όπως άλλες φθηνές.
τώρα θα ξαναφάνε ρογιαλ, έχω ένα δεκάκιλο

τα 2 εκ των τριών, τσακίζουν και τις λιχουδιες για σκύλους με αποξηραμένη πάπια

Smile


Έχει επεξεργασθεί από τον/την astralel στις Τετ Ιαν 04, 2017 12:13 pm, 1 φορά
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από astralel Τετ Ιαν 04, 2017 12:07 pm

LAROGATA έγραψε:τη sanabelle τη δινει κανεις?βρηκα μια grain free με φασιανο που υπαρχει σε 10κιλο

πόσους φασιανους πρεπει να ξεπουπουλιασουν για να φτιαξουν το δεκάκιλο και να χει χαμηλή τιμή?

φοβάμαι ότι το περισσότερο θα ειναι κοτόπουλο Laughing
astralel
astralel
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/08/2010
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Ιαν 13, 2017 1:33 pm

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας για τις τροφές naturest και bozita. Σκέφτομαι να τις αγοράζω περιστασιακά, για να τρώνε και κάτι πιο υγιεινό οι γάτες μου από τις κονσέρβες του σούπερ-μάρκετ. Είναι όμως πολύ ακριβότερες, και θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη πιο έμπειρων. Πιστεύετε ότι αξίζουν την τιμή τους? Ευχαριστώ.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιαν 17, 2017 9:07 am

Σημερα μιλουσα με εναν ασθενη ο οποιος με εβαλε σε σκεψεις. Εχασε την περασμενη εβδομαδα την γατα του ξαφνικα απο καρδια (15 χρονων η οποια μεχρι να πεθανει ετρεχε συνεχως). Μου ειπε οτι ο κτηνιατρος του ειπε οτι πεθανε λογω καρδιοπαθειας η οποια προηλθε απο ελλειψη ταυρινης και μαλιστα του ειπε οτι οι γατοτροφες δεν περιεχουν αρκετη ταυρινη και οτι επρεπε να συμπληρωνει. Δεν ξερω τι μαρκες εδινε, δεν προλαβα να ρωτησω, αλλα μου ειπε να συμπληρωνω. Ο χαλβας που τρωει ωμα δεν με ανησυχει, αλλα η μικρη που τρωει ξηρα με ανησυχει. Εστω οτι οι τροφες του εμποριου περιεχουν επαρκη ποσοτητα ταυρινης, πως ξερουμε οτι την απορροφαει ο οργανισμος τους και δεν εμποδιζουν τα φυτικα συστατικα, πχ οι ινες, την απορροφηση τους;
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Bookie Τρι Ιαν 17, 2017 11:21 am

Aν ήταν μάγκας όμως ο κτηνίατρος θα έλεγε στον ασθενή σου μια φορά το χρόνο να μετράει τη συγκέντρωση της ταυρίνης στο πλάσμα ώστε να μπορέσει να το προβλέψει.... εφόσον έχει την υπόνοια πως οι τροφές δεν παρέχουν αρκετή ποσότητα ταυρίνης για να καλύψει τις καθημερινές της ανάγκες. Δεν είμαι κτηνίατρος δεν θα κάτσω να κρίνω τον κάθε κτηνίατρο, βιοχημικός είμαι και επειδή είναι η δουλειά μου, γνωρίζω ας πούμε πως θα πρέπει να παίρνω ένα δειγματάκι αίμα από τη γάτα μου για να κάνω τις αναλύσεις που κρίνω απαραίτητες για τη γάτα μου.

Τέλος επειδή μέχρι σήμερα δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου τυχόν παρενέργειες και πρόκληση ασθενειών από την υπερδοσολογία ταυρίνης προσωπικά της ρίχνω στο νερό (εμφιαλωμένο) σκόνη ταυρίνης. Θα μου πείτε είναι συνθετική, αλλά δεν είναι και τόσο κακό που είναι συνθετική δεν βλαπτεί τον οργανισμό της επειδή δεν προέρχεται από φυσική πηγή.  

(Και όχι ούτε στη κτηνίατρο μου έχω αποκαλύψει πως είμαι βιοχημικός για να μπορώ να κρίνω αν είναι οκ στη δουλειά της και αν της κόβει).

Υ.Γ Ναι η αλήθεια είναι πως οι φυτικές ίνες δυσκολεύουν και καθυστερούν την απορρόφηση της ταυρίνης από τον οργανισμό της γάτας... Έχει μία άλφα λογική η πρόκληση της καθυστέρησης της απορρόφησης της ταυρίνης από τον οργανισμό της, αλλά δεν έχει νόημα να εξηγήσω το γιατί επειδή θα είναι δυσνόητο στο 99,9% των αναγνωστών και πολύ πιθανόν σε πάρα πολλούς ιατρούς και κτηνίατρους.
Bookie
Bookie
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 47
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας εννοείται....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Των γατογονέων που τα αφήνουν αστείρωτα....
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 11:46 am

Πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφετε. Bookie, μήπως έχεις στα υπόψιν σου έρευνες που να γίνονται σχετίζοντας την έλλειψη ταυρίνης με ασθένειες σε ζώα που τρώνε βιομηχανικά επεξεργασμένη τροφή?
Σίγουρα για να γίνει τέτοια συσχέτιση θα πρέπει να υπάρχουν και άλλα περιστατικά.

Επίσης, υπάρχουν άλλοι παράγοντες όσον αφορά την καρδιοπάθεια? Πώς απομόνωσε ο κτηνίατρος την ταυρίνη σαν αιτία?

Έχουμε πολλά να μάθουμε ακόμα για τον τομέα των ζωωτροφών Suspect
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Bookie Τρι Ιαν 17, 2017 12:07 pm

Όχι δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι τέτοιο αν και είναι το πρώτο πράγμα που έψαξα να βρω στο science direct. Και είναι και λογικό κιόλας γιατί υπάρχουν εκατοντάδες μάρκες και θα υπήρχε και ένας πόλεμος αν τυχόν γινόταν μια τέτοια έρευνα.

Η αλήθεια πάντως για να καταλάβεις και πόσο δύσκολο είναι το κομμάτι της διατροφής μιας γάτας είναι πως ακόμα και τώρα ψάχνομαι. Δηλαδή δεν ξέρω για παράδειγμα τι με συμφέρει να ταίσω τη γάτα μου, πέρα από το για παράδειγμα να της αγοράζω κρέας από χασάπη και να της το μαγειρεύω. Κατά τα άλλα και εγώ ψάχνομαι τι να την ταίζω, ξηρά τροφή, κονσέρβες, συνδυασμό και των δύο; Κάθε μέρος ενός κρέατος περιέχει διαφορετική συγκέντρωση σε ταυρίνη οπότε αυτομάτως τίθεται το ερώτημα για παράδειγμα η τάδε κονσέρβα από ποια μέρη ενός μοσχαριού επιλέγει τα κρέατα της; Κάπως έτσι στο τέλος ζαλίστηκα και είπα χθες το βράδυ τώρα που έκανα στείρωση τη γάτα μου, να την ταίζω applaws ξηρή τροφή το μεσημέρι και μισή κονσέρβα των 70 γραμμαρίων το βράδυ πάλι της applaws να της βάζω ταύρινη σε εμφιαλωμένο (το τονίζω αυτό) νερό και ο Θεός βοηθός. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ούτε να μαγειρεύω κάθε μέρα κρέας όχι γιατί δεν μπορώ οικονομικά, αλλά γιατί δεν έχω το χρόνο....
Bookie
Bookie
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 47
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας εννοείται....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Των γατογονέων που τα αφήνουν αστείρωτα....
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 12:10 pm

Bookie έγραψε:Όχι δεν έχει τύχει να διαβάσω κάτι τέτοιο αν και είναι το πρώτο πράγμα που έψαξα να βρω στο science direct. Και είναι και λογικό κιόλας γιατί υπάρχουν εκατοντάδες μάρκες και θα υπήρχε και ένας πόλεμος αν τυχόν γινόταν μια τέτοια έρευνα.

Η αλήθεια πάντως για να καταλάβεις και πόσο δύσκολο είναι το κομμάτι της διατροφής μιας γάτας είναι πως ακόμα και τώρα ψάχνομαι. Δηλαδή δεν ξέρω για παράδειγμα τι με συμφέρει να ταίσω τη γάτα μου, πέρα από το για παράδειγμα να της αγοράζω κρέας από χασάπη και να της το μαγειρεύω. Κατά τα άλλα και εγώ ψάχνομαι τι να την ταίζω, ξηρά τροφή, κονσέρβες, συνδυασμό και των δύο; Κάθε μέρος ενός κρέατος περιέχει διαφορετική συγκέντρωση σε ταυρίνη οπότε αυτομάτως τίθεται το ερώτημα  για παράδειγμα η τάδε κονσέρβα από ποια μέρη ενός μοσχαριού επιλέγει τα κρέατα της; Κάπως έτσι στο τέλος ζαλίστηκα και είπα χθες το βράδυ τώρα που έκανα στείρωση τη γάτα μου, να την ταίζω applaws ξηρή τροφή το μεσημέρι και μισή κονσέρβα των 70 γραμμαρίων το βράδυ πάλι της applaws να της βάζω ταύρινη σε εμφιαλωμένο (το τονίζω αυτό) νερό και ο Θεός βοηθός. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ούτε να μαγειρεύω κάθε μέρα κρέας όχι γιατί δεν μπορώ οικονομικά, αλλά γιατί δεν έχω το χρόνο....

Welcome to the club happy2

Εγώ στη μια μου γάτα έχω κόψει εντελώς τη ξηρά τροφή και δίνω κονσέρβες και ωμά γεύματα. Νομίζω ότι αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να ψάξουμε λίγο τις επιλογές μας, να δούμε τι ταιριάζει στο ζώο μας, να προσθέσουμε ποικιλία και απλά να το "σταυρώσουμε" ελπίζοντας ότι είναι κατάλληλο tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Bookie Τρι Ιαν 17, 2017 12:22 pm

Η γάτα μου τρώει τα πάντα στη κυριολεξία... Είναι λαίμαργη μέχρι αηδίας με τη διαφορά πως τα θέλει όλα ψιλοκομμένα, διαφορετικά δεν τα τρώει παίζει μαζί τους. Τώρα θα πάω στο πετσοπ θα διαβάσω τα συστικά που έχει μια κονσέρβα και αναλόγως θα κρίνω αν θα αγοράσω κονσέρβες ή όχι από τα συντηρητικά που θα έχει. Ούτε ξηρή θέλω να την ταίζω, το καλύτερο είναι να της μαγειρεύω κάθε ημέρα αλλά αυτό θα κάνω κάθε ημέρα; Θα βράζω κρέας; Και η αλήθεια είναι πως ούτε την ξηρή εμπιστεύομαι ας είναι και η όριτζεν. Και τι έγινε που ξέρω εγώ τι έχει μέσα η κάθε κροκέτα... Πάντως η όριτζεν εμφανισιακά έχει κάνει τη γάτα μου.... βόδι...
Bookie
Bookie
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 47
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας εννοείται....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Των γατογονέων που τα αφήνουν αστείρωτα....
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LIZA_T Τρι Ιαν 17, 2017 12:42 pm

Εγώ βράζω πλατάρια από κοτόπουλο (π.χ. 1 κιλό), τα οποία μετά ξεκοκαλίζω και τα βάζω σε τάπερ στο ψυγείο. Τους τα σερβίρω σε θερμοκρασία δωματίου. Κρατάνε για πάνω από 10 γεύματα. Το ίδιο και με μοσχαρίσιο κρέας.
Όμως τα γεύματα αυτά τα δίνω εναλλάξ με orijen και κονσέρβες από διάφορες μάρκες. Αναλογία μαγειρευτού φαγητού με έτοιμο περίπου 50-50, εκτός όταν δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω.
Επίσης βράζω γαύρο (π.χ μισό κιλό), το οποίο μπαίνει πάλι σε τάπερ στο ψυγείο και σερβίρω μόνο 1-2 γεύματα την εβδομάδα, μόνο για ποικιλία.
Όλα τα κάνω βραστά, γιατί δεν έχω και πολλές γνώσεις μαγειρικής για κάτι άλλο. Όμως με 2 φορές μαγείρεμα την εβδομάδα, μικρή ποσότητα καλής ποιότητας ξηρή τροφή και καλή κονσέρβα, πιστεύω ότι τρέφονται σχετικά καλά.

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 12:49 pm

Bookie έγραψε:Η γάτα μου τρώει τα πάντα στη κυριολεξία... Είναι λαίμαργη μέχρι αηδίας με τη διαφορά πως τα θέλει όλα ψιλοκομμένα, διαφορετικά δεν τα τρώει παίζει μαζί τους. Τώρα θα πάω στο πετσοπ θα διαβάσω τα συστικά που έχει μια κονσέρβα και αναλόγως θα κρίνω αν θα αγοράσω κονσέρβες ή όχι από τα συντηρητικά που θα έχει. Ούτε ξηρή θέλω να την ταίζω, το καλύτερο είναι να της μαγειρεύω κάθε ημέρα αλλά αυτό θα κάνω κάθε ημέρα; Θα βράζω κρέας; Και η αλήθεια είναι πως ούτε την ξηρή εμπιστεύομαι ας είναι και η όριτζεν. Και τι έγινε που ξέρω εγώ τι έχει μέσα η κάθε κροκέτα... Πάντως η όριτζεν εμφανισιακά έχει κάνει τη γάτα μου.... βόδι...  
Δε χρειάζεται να μαγειρεύεις κάθε μέρα. Μπορείς να ετοιμάσεις ένα μεγάλο σύνολο φαγητού (καλύτερα ψητό αντί για βραστό, εκτός αν κρατάς το νερό και τους το δίνεις αντί για νερό) και να το χωρίσεις σε μερίδες. Το βάζεις στην κατάψυξη και το ξεπαγώνεις στο ψυγείο ανά 1-2 μέρες και το δίνεις. Ωστόσο το μαγειρευτό κρέας σκέτο δεν είναι ολοκληρωμένη διατροφή οπότε το να αντικαθιστάς γεύματα με αυτό δε ξέρω πόσο καλό είναι.. Εκτός αν το συμπλήρωμα που δίνεις δεν περιέχει μόνο ταυρίνη .

Λίζα έγραψε:Εγώ βράζω πλατάρια από κοτόπουλο (π.χ. 1 κιλό), τα οποία μετά ξεκοκαλίζω και τα βάζω σε τάπερ στο ψυγείο. Τους τα σερβίρω σε θερμοκρασία δωματίου. Κρατάνε για πάνω από 10 γεύματα. Το ίδιο και με μοσχαρίσιο κρέας.  
Όμως τα γεύματα αυτά τα δίνω εναλλάξ με orijen και κονσέρβες από διάφορες μάρκες. Αναλογία μαγειρευτού φαγητού με έτοιμο περίπου 50-50, εκτός όταν δεν προλαβαίνω να μαγειρέψω.
Επίσης βράζω γαύρο (π.χ μισό κιλό), το οποίο μπαίνει πάλι σε τάπερ στο ψυγείο και σερβίρω μόνο 1-2 γεύματα την εβδομάδα, μόνο για ποικιλία.
Όλα τα κάνω βραστά, γιατί δεν έχω και πολλές γνώσεις μαγειρικής για κάτι άλλο. Όμως με 2 φορές μαγείρεμα την εβδομάδα, μικρή ποσότητα καλής ποιότητας ξηρή τροφή και καλή κονσέρβα, πιστεύω ότι τρέφονται σχετικά καλά.
oksmily3
Ψήστα! Στο φούρνο. Εύκολο, γρήγορο και κρατάει παραπάνω θρεπτικά συστατικά το κρέας.

Μπορείτε να μαγειρεύετε μια φορά το μήνα ρε παιδιά, δε χρειάζεται κάθε βδομάδα. Τα κρατατε στην κατάψυξη. Κι εγώ το ίδιο κάνω, απλά σε ωμό αντί για μαγειρεμένο.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LIZA_T Τρι Ιαν 17, 2017 12:57 pm

Οκ! θα δοκιμάσω το ψήσιμο. Δεν φοβάσαι τα ωμα (για μικρόβια, βακτήρια κτλ)?

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Merinta Τρι Ιαν 17, 2017 4:22 pm

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος, αν όχι θα ανοίξω καινούριο topic. Ο γάτος μου είναι στειρωμένος εδώ και μία εβδομάδα και του πήρα χύμα τροφή μέχρι να του πάρω Sanabelle που μου πρότεινε η Larogata και την ευχαριστώ πολύ. Η τροφή που τρώει προσωρινά, λοιπόν, είναι αυτή εδώ http://www.versele-laga.com/en-NL/lara/Products/lara-adult-sterilized . Στο forum είχα διαβάσει ότι οι χύμα τροφές συνήθως έχουν 4% κρέας κι αυτή έχει 30%. Φυσικά έχει σιτηρά, αλλά δεν λέει ποσοστά. Ωστόσο, -αν εξαιρέσουμε τα σιτηρά- έχει παρόμοια συστατικά με τη Sanabelle. Όποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει, θέλω να μου πει την γνώμη του για την εν λόγω τροφή. Να σημειωθεί ότι ο μικρός μου την τσακίζει! Του αρέσει πάρα πολύ. Ελπίζω να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό και με την Sanabelle.
Merinta
Merinta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 4:39 pm

Λίζα έγραψε:Οκ! θα δοκιμάσω το ψήσιμο. Δεν φοβάσαι τα ωμα (για μικρόβια, βακτήρια κτλ)?
Στην αρχή φοβόμουν, αλλά ακολουθώ βασικούς κανόνες υγιεινής και πλέον δε φοβάμαι. Εξάλλου παίρνω κρέας για μαγείρεμα και μέχρι να το μαγειρέψω είναι ωμό (κόψιμο, πλύσιμο κλπ) οπότε έρχεται σε επαφή με πάγκους κλπ.
Όσον αφορά τη γάτα, αντέχει βακτήρια και μικρόβια και δε φοβάμαι. Γενικά πολύ κακό για το τίποτα αυτό με το φόβο. Μικρόβια και βακτήρια έχουν και όλα τα λαχανικά που τρώμε και μπορεί να κολλήσουμε κάτι αν δεν τα πλύνουμε καλά.

Merinta έγραψε:Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος, αν όχι θα ανοίξω καινούριο topic. Ο γάτος μου είναι στειρωμένος εδώ και μία εβδομάδα και του πήρα χύμα τροφή μέχρι να του πάρω Sanabelle που μου πρότεινε η Larogata και την ευχαριστώ πολύ. Η τροφή που τρώει προσωρινά, λοιπόν, είναι αυτή εδώ http://www.versele-laga.com/en-NL/lara/Products/lara-adult-sterilized . Στο forum είχα διαβάσει ότι οι χύμα τροφές συνήθως έχουν 4% κρέας κι αυτή έχει 30%. Φυσικά έχει σιτηρά, αλλά δεν λέει ποσοστά. Ωστόσο, -αν εξαιρέσουμε τα σιτηρά- έχει παρόμοια συστατικά με τη Sanabelle. Όποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει, θέλω να μου πει την γνώμη του για την εν λόγω τροφή. Να σημειωθεί ότι ο μικρός μου την τσακίζει! Του αρέσει πάρα πολύ. Ελπίζω να έχει τον ίδιο ενθουσιασμό και με την Sanabelle.
Μη σε απασχολεί, είναι προσωρινό οπότε δε χρειαζεται να ασχολεισαι με την τέλεια ποιοτητα. Γενικά να προτιμάς τροφές με 60-80% κρέας τουλάχιστον για μόνιμη διατροφή
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Merinta Τρι Ιαν 17, 2017 5:04 pm

Α μάλιστα δηλαδή ούτε το 30% είναι αρκετό. Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις η Sanabelle πόση περιεκτικότητα έχει σε κρέας; Γιατί στο site δε λέει ακριβώς ή εγώ δεν το βρήκα. Επίσης, μου έχει κινήσει την περιέργεια ότι δίνεις ωμή τροφή κι εσύ και πολλά μέλη εδώ στο forum. Δεν είναι επικίνδυνο για την γάτα το ώμο κρέας; Και τι προσφέρει το ωμό; Ποια τα οφέλη του; Δεν είναι καλύτερα να είναι ψημένο; Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ στον γάτο μου. Πείτε με κολλημένο μυαλό, αλλά δεν μου πάει να φάει ώμο. Προτιμώ να το βράσω ή να το ψήσω παρά να φάει ωμό ακόμη κι αν μου πείτε ότι είναι η καλύτερη τροφή γι αυτόν. Πραγματικά κολλημένο μυαλό αλλά δεν μου πάει με τίποτα να το κάνω.
Merinta
Merinta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 6:42 pm

Merinta έγραψε:Α μάλιστα δηλαδή ούτε το 30% είναι αρκετό. Σε ευχαριστώ πολύ! Μήπως ξέρεις η Sanabelle πόση περιεκτικότητα έχει σε κρέας; Γιατί στο site δε λέει ακριβώς ή εγώ δεν το βρήκα. Επίσης, μου έχει κινήσει την περιέργεια ότι δίνεις ωμή τροφή κι εσύ και πολλά μέλη εδώ στο forum. Δεν είναι επικίνδυνο για την γάτα το ώμο κρέας; Και τι προσφέρει το ωμό; Ποια τα οφέλη του; Δεν είναι καλύτερα να είναι ψημένο; Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ στον γάτο μου. Πείτε με κολλημένο μυαλό, αλλά δεν μου πάει να φάει ώμο. Προτιμώ να το βράσω ή να το ψήσω παρά να φάει ωμό ακόμη κι αν μου πείτε ότι είναι η καλύτερη τροφή γι αυτόν. Πραγματικά κολλημένο μυαλό αλλά δεν μου πάει με τίποτα να το κάνω.

Κοίταξε, η γάτα είναι σαρκοφάγο ζώο και αυτό σημαίνει ότι η κύρια πηγή πρωτεινών και θρεπτικών συστατικών που προσλαμβάνει είναι το κρέας. Ο οργανισμός της δε λειτουργεί ούτε σαν του σκύλου και ούτε σαν του ανθρώπου, οπότε τα ποσοστά όπως 30% είναι πολύ χαμηλά.

Κανονικά στη φύση η γάτα με ωμό κρέας τρέφεται. Τα ζώα που κυνηγάει είναι μικρά πουλιά και θηλαστικά, όπως ποντίκια κι αρουραίοι. Επίσης τρώει φίδια και ερπετά. Όλα αυτά τα τρώει με τα όργανα τους, και το έντερο της καταπολεμά πολύ περισσότερα βακτήρια και μικρόβια από αυτά που καταπολεμά το δικό μας - για αυτό και το ωμό κρέας δεν είναι τόσο καλή ιδέα για τον άνθρωπο.

Όταν ψήνεις / μαγειρεύεις το φαγητό, χάνεται μέρος των θρεπτικών συστατικών του. Δεν έχεις ακούσει πχ "Βράστε το μπρόκολο μόλις 3 λεπτά για να μη χάσει τη θρεπτική του αξία" ? Ε, αυτό ισχύει και για το κρέας. Η γάτα έχει μια πολύ μεγάλη ανάγκη για έτοιμη ταυρίνη την οποία δε συνθέτει μόνη της, που σημαίνει ότι πρέπει να την προσλαμβάνει μέσω του κρέατος που τρώει. Όμως μεγάλο μέρος της καταστρέφεται στο μαγείρεμα, ενώ όταν το δίνεις ωμό δεν καταστρέφεται. Ουσιαστικά αυτό είναι το μεγαλύτερο ώφελος της ωμής, ότι είναι ο,τι πιο κοντινό στη φυσική της διατροφή μπορείς να δωσεις και μπορείς να δώσεις ακόμα και χωρις έξτρα συμπληρώματα, γιατί δεν έχει καταστραφεί τίποτα.

Είναι μια τεράστια συζήτηση το θέμα της διατροφής, και δεν υπάρχει ντε φάκτο απάντηση σωστού και λάθους. Οι περισσότεροι που πήγαμε σε ωμή "καήκαμε" με ζητήματα υγείας των γατιών και έτσι αποφασίσαμε να το γυρίσουμε.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 6:47 pm

Αααα για τη Sanabelle, δε ξερω τα ποσοστά. Προσωπικά στη μια μου γατουλα που δίνω ξηρά τροφή προτιμώ grain-free και low grain τροφες όπως N&D, nutrivet, orijen, acana, naturea, applaws, jaguar γιατι στη θεωρια εχουν μεγαλυτερα ποσοστα κρεατος, δεν εχουν καλαμποκι που συνδεεται με διαφορες παθησεις και οικονομικα συμφερει in the long run. Επισης δινω και κονσερβες, διαφορες, σουπερμαρκετ και μη (απο τις μη δινω bozita και animonda).
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Merinta Τρι Ιαν 17, 2017 6:56 pm

[quote="f.m123"]
Merinta έγραψε:
Είναι μια τεράστια συζήτηση το θέμα της διατροφής, και δεν υπάρχει ντε φάκτο απάντηση σωστού και λάθους. Οι περισσότεροι που πήγαμε σε ωμή "καήκαμε" με ζητήματα υγείας των γατιών και έτσι αποφασίσαμε να το γυρίσουμε.
Όταν λες ότι "καήκατε" εννοείς ότι η ξηρά και η κονσέρβα δεν ήταν επαρκείς και ότι το ωμό είναι η καλύτερη επιλογή έτσι; Και αν μου επιτρέπεις, τώρα τι ταιζεις την γάτα σου; Θέλω να πω και ξηρά και κονσέρβα και ωμή τροφή ή έχεις αποκλείσει κάτι ή δίνεις εν τέλει μόνο ωμή;
Merinta
Merinta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Merinta Τρι Ιαν 17, 2017 7:04 pm

Α οκ πήρα απάντηση για την ξηρά και την κονσέρβα. Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω πως θα ξεκινήσω το ψήσιμο, τώρα για το ωμό... Θα το σκεφτώ αλλά δε νομίζω να το κάνω.
Merinta
Merinta
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 28
Αριθμός γατουνίων : 4
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 17, 2017 7:35 pm

Merinta έγραψε:
Όταν λες ότι "καήκατε" εννοείς ότι η ξηρά και η κονσέρβα δεν ήταν επαρκείς και ότι το ωμό είναι η καλύτερη επιλογή έτσι; Και αν μου επιτρέπεις, τώρα τι ταιζεις την γάτα σου; Θέλω να πω και ξηρά και κονσέρβα και ωμή τροφή ή έχεις αποκλείσει κάτι ή δίνεις εν τέλει μόνο ωμή;

Στη μια γάτα μου δίνω ωμή και κονσέρβες και έχω αποκλείσει τη ξηρά. Στη δική μου περίπτωση, αυτή η γατούλα εμφάνισε πέτρα στην ουροδόχο και επειδή ένας παράγοντας στον οποίο ωφείλεται είναι και η ξηρά τροφή, την έκοψα μαχαίρι. Σε άλλες περιπτώσεις οι γατούλες είχαν εμετούς, διάρροιες ή τέτοια θέματα και οι ιδιοκτήτες άλλαξαν διατροφή.


Merinta έγραψε:Α οκ πήρα απάντηση για την ξηρά και την κονσέρβα. Ευχαριστώ πολύ! Νομίζω πως θα ξεκινήσω το ψήσιμο, τώρα για το ωμό... Θα το σκεφτώ αλλά δε νομίζω να το κάνω.
Θα δεις τι ταιριάζει και στο ζώο σου. Η άλλη μου γατούλα δεν τρώει με τίποτα ωμά και της δίνω κροκέτες. Αν ξεκινήσεις ψήσιμο, καλό είναι να το δίνεις σαν συμπλήρωμα και όχι σαν αποκλειστική τροφή γιατί δε φτάνει (είναι μόνο ψημμένο κρέας, χρειάζεται επιπλέον βιταμίνες, ταυρίνη, ασβέστιο κλπ). Μπορείς να δίνεις συνδυαστικά κονσέρβες κροκέτες και μαγειρεμένο φαγητό αν η γατούλα σου τρώει τα πάντα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιαν 18, 2017 3:13 am

Bookie έγραψε:Aν ήταν μάγκας όμως ο κτηνίατρος θα έλεγε στον ασθενή σου μια φορά το χρόνο να μετράει τη συγκέντρωση της ταυρίνης στο πλάσμα ώστε να μπορέσει να το προβλέψει.... εφόσον έχει την υπόνοια πως οι τροφές δεν παρέχουν αρκετή ποσότητα ταυρίνης για να καλύψει τις καθημερινές της ανάγκες. Δεν είμαι κτηνίατρος δεν θα κάτσω να κρίνω τον κάθε κτηνίατρο, βιοχημικός είμαι και επειδή είναι η δουλειά μου, γνωρίζω ας πούμε πως θα πρέπει να παίρνω ένα δειγματάκι αίμα από τη γάτα μου για να κάνω τις αναλύσεις που κρίνω απαραίτητες για τη γάτα μου.

Μπορει να του το ειχε προτεινει ηδη και λογω κοστους ή αλλης αιτιας, να μην τον ακουσε.

Τέλος επειδή μέχρι σήμερα δεν έχει υποπέσει στην αντίληψη μου τυχόν παρενέργειες και πρόκληση ασθενειών από την υπερδοσολογία ταυρίνης προσωπικά της ρίχνω στο νερό (εμφιαλωμένο) σκόνη ταυρίνης. Θα μου πείτε είναι συνθετική, αλλά δεν είναι και τόσο κακό που είναι συνθετική δεν βλαπτεί τον οργανισμό της επειδή δεν προέρχεται από φυσική πηγή.  
Εφοσον δεν ειναι λιποδιαλυτη και αποβαλλεται απο τα νεφρα δεν πιστευω να εχει παρενεργειες. Γιατι δεν δινει καρδιες απο κοτα; Ειναι πλουσιες σε ταυρινη και δεν υπαρχει περιπτωση overdosing.

Υ.Γ Ναι η αλήθεια είναι πως οι φυτικές ίνες δυσκολεύουν και καθυστερούν την απορρόφηση της ταυρίνης από τον οργανισμό της γάτας... Έχει μία άλφα λογική η πρόκληση της καθυστέρησης της απορρόφησης της ταυρίνης από τον οργανισμό της, αλλά δεν έχει νόημα να εξηγήσω το γιατί επειδή θα είναι δυσνόητο στο 99,9% των αναγνωστών και πολύ πιθανόν σε πάρα πολλούς ιατρούς και κτηνίατρους.
Επειδη τα φυτικα συστατικα παραμενουν στο γαστρεντερικο τους για μεγαλυτερο διαστημα σε σχεση με το κρεας, υποψιαζομαι οτι η παραμονη αυτη ισως να επιτρεπει στην χλωριδα του εντερου να μεταβολιζει περισσοτερη ταυρινη με αποτελεσμα ο οργανισμος να μην απορροφα ικανη ποσοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Bookie Τετ Ιαν 18, 2017 11:42 am

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 2nlzeyw

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M8o2sm

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 24kwoib

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Hwx18n

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 2dbpavn

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 2dr6fkn
Bookie
Bookie
Kitten
Kitten

Άντρας
Φίδι
Ηλικία : 47
Τόπος : Athens
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας εννοείται....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Των γατογονέων που τα αφήνουν αστείρωτα....
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιαν 18, 2017 6:51 pm

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1439-0396.2003.00434.x/full
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από LIZA_T Παρ Φεβ 03, 2017 9:41 am

Παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας για τις τροφές naturest. Ξέρει κάποιος?

LIZA_T
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/09/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 03, 2017 11:43 am

Απο μια γρήγορη ματιά που ειδα φαινονται αρκετά καλές με μεγάλη περιεκτηκοτητα σε κρέας για παράδειγμα

ADULT BEEF AND DUCK WITH SALMON OIL AND TAURINE

ΒΟΔΙΝΟ ΚΑΙ ΠΑΠΙΑ ΜΕ ΛΑΔΙ ΣΟΛΟΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑΥΡΙΝΗ
Τροφή κατάλληλη για ενήλικες γάτες χαμηλή σε μαγνήσιο (0,03-0,04%) και πλούσια σε ταυρίνη.
Πλήρες, ισορροπημένο γεύμα ανώτερης ποιότητας 100% φρέσκο κρέας μαγειρεμένο στον ατμό. Κτηνιατρικά ελεγμένη, με γευστικότητα, άρωμα και υφή σύμφωνη με την φύση των ζωών.
Περιέχει 50% βοδινό, 20% πάπια, 28.9% ζωμός κρεατικών, 1% μεταλλικές ουσίες, 0,2% λάδι σολομού
Αναλυτικά συστατικά: Πρωτεΐνες 10.50% Ολ.Λιπ.ουσ. 6.30% Ολ. Ινωδ. Ουσ. 2.40% Ολ. Τέφρα 0.40% Υγρασία 80%
Χωρίς υποπροϊόντα κρέατος αλλά με εδώδιμα σπλάχνα βιολογικής αξίας*(σύμφωνα με την http://www.aafco.org/).
Χωρίς συντηρητικά.
Χωρίς ενισχυτικά γεύσης.
Χωρίς σιτηρά.
Μεταβολιστέα ενέργεια: 89,2Kcal/100gr

*Ως εδώδιμα ορίζονται οι τροφές που είναι κατάλληλες για ανθρώπους.

Επισης θα έλεγα οτι ειναι σε αρκετά καλη τιμη!

Ηρω για πες μας την γνώμη σου, το μαγνησιο ? Suspect
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 23 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 23 από 30 Επιστροφή  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 26 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης