gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργίες της γάτας!

+22
Spiros82
konnaki
f.m123
anta
Gatoplikti
tia
purina
fotini123
SophiCat
vaso
marina289
kouix
tania g
houlieta
Τζούλι το Κατσούλι
ΜαύροςΓάτος
Prouna
funambolo
alexandrakicat
nikos_x
koneko
mpoulaalekoula
26 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Ιουν 24, 2012 1:02 am

Γεια σας!
Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία, τι συμπτώματα έχουν οι γατούλες όταν παρουσιάζουν τροφική αλλεργία? (ή κάποια άλλη αλλεργία)

Η γάτα μου η Αλέκα, κατά αραιά διαστήματα (εδώ και 1 χρόνο) ξυνόταν μανιωδώς μέχρι που μάτωναν τα αυτάκια της, η περιοχή πανω από τα μάτια, το πιγούνι και ο λαιμός της. Είχε περάσει περιόδους άγχους και στρες και κάπου το έριξα εκεί. Η γιατρός την είχε δει αλλά είχε πει ότι δεν είναι κάτι και θα μπορούσε να συνδέεται με τροφική αλλεργία.

Το πρόβλημα είναι ότι πριν από 3 μήνες μάθαμε ότι έχει κρυασταλλουρία και τεράστια συγκέντρωση κρυστάλλων στα ούρα.
Γι'αυτό και ξεκίνησε ειδική διατροφή...Πρώτα έφαγε για ένα μήνα Royal Canin High Delution Urinary που υποτίθεται διαλύει τους πιθανούς κριστάλλους σε 20 μέρες και μετά η γιατρός πρότινε Roayl Canin Urinary (απλή) εφόρου ζωής.
Το θέμα είναι ότι όταν ξεκίνησε την πρώτη τροφή, άρχισε να ξύνεται έντονα ΚΥΡΙΩΣ πίσω από τα αυτάκια της, στη βάση τους. Είχαν κάτι σα ραβδώσεις, κατακόκκινα και φυσικά έλλειπε η τρίχα. Στο μεταξύ είχε ματώσει ελαφρώς και την περιοχή πάνω από τα μάτια της. Η γιατρός είπε ότι μάλλον αυτοτραυματίστηκε( scratch )
Ξεκίνησε την απλή Urinary μετά από ένα μήνα, όταν ξαφνικά είδα μέσα σε μία μέρα είχε κάνει μια τεράστια πληγή στο πλάι του λαιμού της..Το μέγεθος ήταν περίπου σαν ένα 2ευρω. Έλλειπε όλη η τρίχα, ήταν βέβαια κατακόκκινο και πολύ ερεθισμένο. Πήγα σε άλλη γιατρό για 2η γνώμη. Εκεί διαπίστωσε η γιατρός ότι μέσα στην πληγή υπήρχαν κάτι σαν φυσαλιδούλες (ας πούμε) γεγονός που όπως είπε ήταν κάποια ένδειξη αλλεργίας(τι να πω και εγώ? ότι ακούω λέω)
Κάναμε καλλιέργεια για μήκυτες μήπως και αλλά βγήκε αρνητική..
Η ίδια πιστεύει ότι πρόκειται για τροφική αλλεργία.
Μετά από 2 εβδομάδες, η πληγή είχε κλείσει και ήμουν έτοιμη να πάρω τη γιατρό να της πω τα νέα αλλά την κοιτάω και τι να δω? Είχε "σκάψει" την περιοχη του κεφαλιού μεταξύ των 2 αυτιών..
Την πήρα τηλέφωνο να της τα πω και με συμβούλεψε να της κάνω αγωγή κορτιζόνης αλλά δεν ξέρω γιατί..φοβήθηκα..καταρχήν τι γιατρός προτίνει τέτοια αγωγή τηλεφωνικώς? Anyway...

Εδώ και 1 εβδομάδα τρώει μια άλλη τροφή που δίνω στην άλλη γάτα μου ,της Arden Grange και είναι μια χαρά..Μπορεί να είναι συμπτωματικό βέβαια το ξέρω..
Διαρροιες και εμετούς δεν είχε ποτε..

Θα την πάω και σε άλλο κτηνίατρο την επόμενη βδομάδα αλλά έως τότε με τρώει η αγωνία..
Τη λυπάμαι γμτ γιατί ταλαιπωρείται..Όλη την ώρα με μια πληγή..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 24, 2012 3:54 am

O ναρουτο περασε τροφικη αλλεργια Αλλεργίες της γάτας! 72784Ειχα φρικαρει παρα πολυ εκεινη την περιοδο Αλλεργίες της γάτας! 72784
Σε μας συναιβει οπως και σε εσας πανω κατω. Επειδη ποτε δεν τον ταιζα για μεγαλο διαστημα την ιδια τροφη (εκτος απο μια φαση που για περιπου μισο χρονο ετρωγε μονο το ιδιο), αγνοουσα τα συμπτωματα. Οταν λοιπον επαιρνα διαφορετικες κονσερβες, εβλεπα καπου καπου κοκκινα εξανθηματα στην εσωτερικη πλευρα του αυτιου. Αυτα τα εξανθηματα αργουσαν πολυ να φυγουν, αλλα δεν τον ενοχλουσαν, ισως να ειχε λιγη φαγουρα. Δεν εδινα σημασια γιατι νομιζα οτι καπου χτυπουσε ή ξυνονταν.

Αυτο συνεχιστηκε για μηνες και το φαινομενο γινοταν εντονοτερο οσο περνουσε ο καιρος ωσπου μια μερα ειδα την περιοχη αναμεσα στο ματι και το αυτι (εκει που ειναι πιο αραιο το τριχωμα) να ειναι ροζ και πρησμενη σε σημειο το ενα ματακι του να ειναι λιγο πιο κλειστο απο το αλλο. Παλι δεν εδωσα μεγαλη σημασια ομως γιατι νομιζα οτι καπου χτυπησε. Λιγες μερες αργοτερα και ενω δεν του ειχε περασει το πρηξιμο σε εκεινη την περιοχη, πρηστηκε στον λαιμο, κατω απο το μαγουλο. Ηταν τοσο μεγαλο το πρηξιμο που νομιζα οτι ειχε κανει αποστημα και φρικαρα.

Οταν μου περασε ο πανικος, το ειδα καλυτερα και συνειδητοποιησα οτι δεν ηταν αποστημα (δεν ηταν ζεστο και το πρηξιμο ηταν στο δερμα και οχι κατω απο το δερμα). Το αφησα να δω πως θα εξελιχθει και τις επομενες μερες τον επιασε πολυ εντονη φαγουρα σε σημειο να ξυνεται και να αιωρουνται τουφες απο τριχες στον αερα, σαν να χιονιζε. Σε σημειο μεγεθους 2 ευρω στον λαιμο του, κατω απο το μαγουλο δεν ειχε μεινει τριχα πανω του. Το εξανθημα στο αυτι του ειχε πιασει σχεδον το μισο αυτι και ηταν κατακοκκινο. Συνειδητοποιησα οτι προκειται για αλλεργια και εφυγα τρεχοντας στον κτηνιατρο οπου μου επαληθευσε τις υποψιες μου για αλλεργια και μου ειπε οτι προκειται για τροφικη αλλεργια και μου προτεινε elimination diet (σκετο, μαγειρεμενο κρεας που δεν εχει ξαναφαει για τουλαχιστον 1 μηνα και μετα βλεπουμε).

Ακολουθησα την συμβουλη της και ενω φαινοταν οτι δεν θα συνεχιζοταν αλλο αυτη η κατασταση, ξαφνικα πρηστηκε και απο την αλλη πλευρα (η αλλη πλευρα ειχε ξεπρηστει) και συνεχισε να ξυνεται πλεον σε ολη την περιοχη γυρω απο τον λαιμο, πισω απο τα αυτια, στο κεφαλι και πανω απο τα ματια. Ελεγξα επισης το δερμα του μπρστα στο στηθος και κοντα στον λαιμο σε περιοχεσ που ακομα δεν ειχε χασει το τριχωμα του και διαπιστωσα οτι το δερμα του ηταν κοκκινωπο. Δεν μπορουσα να τον βλεπω να χανει το τριχωμα του και να γεμιζει πληγες και επειδη φοβηθηκα μην επεκταθει ολο αυτο και στο στηθος, τον πηγα σε αλλο κτηνιατρο. Αυτος μου ειπε επισης τα ιδια, οτι ειναι τροφικη αλλεργια και μου ειπε να ακολουθησουμε την διατροφη που μας προτεινε η αλλη και παραλληλα του εκανε ενεση κορτιζονης διαρκειας 1 μηνα.

Για 2-3 μερες συνεχιζε να ξυνεται, αλλα μετα ηρεμισε και αρχισε παλι να φυτρωνει το τριχωμα του και να συνερχεται. Για 2-3 μηνες ακομα εμφανιζε περιστασιακα εξανθηματα και πληγουλες γυρω απο τον λαιμο και στα αυτια, αλλα δεν ειχε φαγουρα και ηταν πολυ καλυτερα. Απο τοτε δεν εφαγε ξανα επεξεργασμενη τροφη του εμποριου (με εξαιρεση κατι φακελακια ψαριου τα οποια περιεχουν μονο ψαρι και οχι αλλες ουσιες) και δεν εχει εμφανισει ξανα συμπτωματα αλλεργιας. Ποτε δεν εμαθα σε ποια τροφη/ουσια ηταν αλλεργικος. Δεν τολμησα να το ρισκαρω και να του δωσω απο τις τροφες που ετρωγε τοτε γιατι πραγματικα ειχα φρικαρει πολυ ασχημα.

Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πιο συστατικο μπορει να την εχει πειραξει. Πρεπει να ξεκινησεις με μια πρωτεινη (πχ μοσχαρι) και μετα να προσθετεις ενα ενα τα συστατικα που υπαρχουν στις αλλες τροφες για να δεις ποιο ειναι αυτο που θα της προκαλεσει αλλεργια. Επισης πολλες φορες μπορει μια γατα να την πειραζει η μαγειρεμενη μορφη μια ουσιας, αλλα να μη την ενοχλει καθολου η ωμη. Σε πολλες περιπτωσεις δεν πιανει ουτε η υποαλλεργικη τροφη ή κοστιζει αρκετα οποτε αναγκαζονται πολλοι να μαγειρευουν για την γατα τους.

Ευχομαι να μην ειναι αλλεργια και να ειναι κατι αλλο ασημαντο που θεραπευεται, γιατι αν ειναι τροφικη αλλεργια θα τραβηξεις μεγαλο ζορι με την διατροφη της.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουν 24, 2012 10:33 am

Ο Simba επαθε τροφικη αλλεργια μολις του εδωσα να φαει την Hills Vetessentials. Μεσα σε 6 ημερες ειχε τρομερη φαγουρα σε κεφαλι,αυτια,ουρα,ποδια και στα αυτια του καφε εκκριμα.
Αυτο που εκανες ηταν η σωστοτερη κινηση. Η γιατρος μου δεν μου εδωσε φαρμακα γιατι δεν ειχε βαρια συμπτωματα ΑΛΛΑ μου εδωσε την Arden Grange Adult. Oλα κοπηκαν μαχαιρι,ειναι καλη τροφη,οικονομικη κ του την συνεχιζω κανονικα απο τοτε.
Περαστικα σας κ αγυριστα!!!

Υ.Γ.Εχω μια σκυλα με αλλεργια στο αρνι.
Υ.Γ. Η arden grange κανει κ για γατες με προβληματα του κατωτερου ουροποιητικου επειδη περιεχει εκχυλισμα cranberry.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Αλλεργίες της γάτας! Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουν 24, 2012 11:27 am

Ποσο εχει η arden grange?
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από nikos_x Κυρ Ιουν 24, 2012 3:59 pm

13-14 ευρω τα 2,5 κιλα.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Αλλεργίες της γάτας! Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Κυρ Ιουν 24, 2012 4:54 pm

koneko έγραψε:O ναρουτο περασε τροφικη αλλεργια Αλλεργίες της γάτας! 72784Ειχα φρικαρει παρα πολυ εκεινη την περιοδο Αλλεργίες της γάτας! 72784
Σε μας συναιβει οπως και σε εσας πανω κατω. Επειδη ποτε δεν τον ταιζα για μεγαλο διαστημα την ιδια τροφη (εκτος απο μια φαση που για περιπου μισο χρονο ετρωγε μονο το ιδιο), αγνοουσα τα συμπτωματα. Οταν λοιπον επαιρνα διαφορετικες κονσερβες, εβλεπα καπου καπου κοκκινα εξανθηματα στην εσωτερικη πλευρα του αυτιου. Αυτα τα εξανθηματα αργουσαν πολυ να φυγουν, αλλα δεν τον ενοχλουσαν, ισως να ειχε λιγη φαγουρα. Δεν εδινα σημασια γιατι νομιζα οτι καπου χτυπουσε ή ξυνονταν.

Αυτο συνεχιστηκε για μηνες και το φαινομενο γινοταν εντονοτερο οσο περνουσε ο καιρος ωσπου μια μερα ειδα την περιοχη αναμεσα στο ματι και το αυτι (εκει που ειναι πιο αραιο το τριχωμα) να ειναι ροζ και πρησμενη σε σημειο το ενα ματακι του να ειναι λιγο πιο κλειστο απο το αλλο. Παλι δεν εδωσα μεγαλη σημασια ομως γιατι νομιζα οτι καπου χτυπησε. Λιγες μερες αργοτερα και ενω δεν του ειχε περασει το πρηξιμο σε εκεινη την περιοχη, πρηστηκε στον λαιμο, κατω απο το μαγουλο. Ηταν τοσο μεγαλο το πρηξιμο που νομιζα οτι ειχε κανει αποστημα και φρικαρα.

Οταν μου περασε ο πανικος, το ειδα καλυτερα και συνειδητοποιησα οτι δεν ηταν αποστημα (δεν ηταν ζεστο και το πρηξιμο ηταν στο δερμα και οχι κατω απο το δερμα). Το αφησα να δω πως θα εξελιχθει και τις επομενες μερες τον επιασε πολυ εντονη φαγουρα σε σημειο να ξυνεται και να αιωρουνται τουφες απο τριχες στον αερα, σαν να χιονιζε. Σε σημειο μεγεθους 2 ευρω στον λαιμο του, κατω απο το μαγουλο δεν ειχε μεινει τριχα πανω του. Το εξανθημα στο αυτι του ειχε πιασει σχεδον το μισο αυτι και ηταν κατακοκκινο. Συνειδητοποιησα οτι προκειται για αλλεργια και εφυγα τρεχοντας στον κτηνιατρο οπου μου επαληθευσε τις υποψιες μου για αλλεργια και μου ειπε οτι προκειται για τροφικη αλλεργια και μου προτεινε elimination diet (σκετο, μαγειρεμενο κρεας που δεν εχει ξαναφαει για τουλαχιστον 1 μηνα και μετα βλεπουμε).

Ακολουθησα την συμβουλη της και ενω φαινοταν οτι δεν θα συνεχιζοταν αλλο αυτη η κατασταση, ξαφνικα πρηστηκε και απο την αλλη πλευρα (η αλλη πλευρα ειχε ξεπρηστει) και συνεχισε να ξυνεται πλεον σε ολη την περιοχη γυρω απο τον λαιμο, πισω απο τα αυτια, στο κεφαλι και πανω απο τα ματια. Ελεγξα επισης το δερμα του μπρστα στο στηθος και κοντα στον λαιμο σε περιοχεσ που ακομα δεν ειχε χασει το τριχωμα του και διαπιστωσα οτι το δερμα του ηταν κοκκινωπο. Δεν μπορουσα να τον βλεπω να χανει το τριχωμα του και να γεμιζει πληγες και επειδη φοβηθηκα μην επεκταθει ολο αυτο και στο στηθος, τον πηγα σε αλλο κτηνιατρο. Αυτος μου ειπε επισης τα ιδια, οτι ειναι τροφικη αλλεργια και μου ειπε να ακολουθησουμε την διατροφη που μας προτεινε η αλλη και παραλληλα του εκανε ενεση κορτιζονης διαρκειας 1 μηνα.

Για 2-3 μερες συνεχιζε να ξυνεται, αλλα μετα ηρεμισε και αρχισε παλι να φυτρωνει το τριχωμα του και να συνερχεται. Για 2-3 μηνες ακομα εμφανιζε περιστασιακα εξανθηματα και πληγουλες γυρω απο τον λαιμο και στα αυτια, αλλα δεν ειχε φαγουρα και ηταν πολυ καλυτερα. Απο τοτε δεν εφαγε ξανα επεξεργασμενη τροφη του εμποριου (με εξαιρεση κατι φακελακια ψαριου τα οποια περιεχουν μονο ψαρι και οχι αλλες ουσιες) και δεν εχει εμφανισει ξανα συμπτωματα αλλεργιας. Ποτε δεν εμαθα σε ποια τροφη/ουσια ηταν αλλεργικος. Δεν τολμησα να το ρισκαρω και να του δωσω απο τις τροφες που ετρωγε τοτε γιατι πραγματικα ειχα φρικαρει πολυ ασχημα.

Δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο να βρεις πιο συστατικο μπορει να την εχει πειραξει. Πρεπει να ξεκινησεις με μια πρωτεινη (πχ μοσχαρι) και μετα να προσθετεις ενα ενα τα συστατικα που υπαρχουν στις αλλες τροφες για να δεις ποιο ειναι αυτο που θα της προκαλεσει αλλεργια. Επισης πολλες φορες μπορει μια γατα να την πειραζει η μαγειρεμενη μορφη μια ουσιας, αλλα να μη την ενοχλει καθολου η ωμη. Σε πολλες περιπτωσεις δεν πιανει ουτε η υποαλλεργικη τροφη ή κοστιζει αρκετα οποτε αναγκαζονται πολλοι να μαγειρευουν για την γατα τους.

Ευχομαι να μην ειναι αλλεργια και να ειναι κατι αλλο ασημαντο που θεραπευεται, γιατι αν ειναι τροφικη αλλεργια θα τραβηξεις μεγαλο ζορι με την διατροφη της.


Ηρώ να πω την αλήθεια εσένα σκέφτηκα μόλις πήγε το μυαλό μου σε αλλεργίες..
Δεν είχα προσέξει εάν είχε πρηστεί αρχικά αλλά μάλλον γιατί είχε αυτές τις φυσαλίδες μέσα που δείχνει ότι προυπήρχε κάτι πριν της πέσει η τρίχα.
Η Αλέκα ανέκαθεν έτρωγε RC για στειρωμένα και πολλές φορές έτρωγε και λίγο από κάτι σειρές που βγάζει η RC "Beauty" "Live well" κάπως έτσι..
Μετά άρχισε να τρώει Acana και τους τελευταίους 3 μήνες, ειδική τροφή urinary(λόγω των προβλημάτων).
Ρε συ αυτό σκέφτηκα και εγώ ότι με elimination diet θα χρονίσουμε!
Από όσο ξέρω και για τους ανθρώπους, κάθε συστατικό που προσθέτεις περιμένεις τουλάχιστον 8 εβδομάδες..
Η Arden Grange είναι υποαλλεργική γενικά αλλά έχει και sensitive ειδικά που είναι grain free και γενικά δεν είναι ακριβή τροφή. Σίγουρα πιο οικονομική από αυτή που παίρνω τώρα.
Μακάρι να μπορούσα να της κάνω ωμή αλλά όπως θυμάσαι το κόστος εδώ για 3 γάτες είναι απαγορευτικότατο..
Αυτό που με προβληματίζει είναι το ουρολογικό πρόβλημα μήπως χειροτερέψει..

Αααα ξέχασα να γράψω και κάτι ακόμα!
3 μέρες πριν, η ράχη της Αλέκας άρχισε να είναι λίγο σηκωμένη(η τρίχα εννοώ) και κάτω χαμηλά προς την ουρά είχε απίστευτη πιτυρίδα! Δεν είχε ποτέ έως τώρα..
Σήμερα δείχνει κάπως καλύτερα..
Τι να πω?

nikos_x έγραψε:Ο Simba επαθε τροφικη αλλεργια μολις του εδωσα να φαει την Hills Vetessentials. Μεσα σε 6 ημερες ειχε τρομερη φαγουρα σε κεφαλι,αυτια,ουρα,ποδια και στα αυτια του καφε εκκριμα.
Αυτο που εκανες ηταν η σωστοτερη κινηση. Η γιατρος μου δεν μου εδωσε φαρμακα γιατι δεν ειχε βαρια συμπτωματα ΑΛΛΑ μου εδωσε την Arden Grange Adult. Oλα κοπηκαν μαχαιρι,ειναι καλη τροφη,οικονομικη κ του την συνεχιζω κανονικα απο τοτε.
Περαστικα σας κ αγυριστα!!!

Υ.Γ.Εχω μια σκυλα με αλλεργια στο αρνι.
Υ.Γ. Η arden grange κανει κ για γατες με προβληματα του κατωτερου ουροποιητικου επειδη περιεχει εκχυλισμα cranberry.

Τώρα πια ούτε και η Αλέκα ξύνεται..
Δεν ξέρω εάν είναι συμπτωματικό όμως..Θα δείξει..

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως !
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Ιουν 24, 2012 7:38 pm

πολλες φορες η πυτιριδα μπορει να σημαινει οτι δεν παιρνει αρκετα ω-3,ω-6 λιπαρα. Γενικα ειναι πολυ καλα για τις δερματικες παθησεις, οποτε καλο ειναι να της συμπληρωνεις την διατροφη της.
Για την κρυσταλλοουρια εγω θα εδινα κονσερβες, υγρη τροφη γενικοτερα. Αν δινεις κονσερβες ειναι και πιο ευκολο να βρεις τι την πειραζει γιατι δεν εχουν τοσα πολλα συστατικα οσο η ξηρα τροφη. Απο την αλλη ομως αν ταιζεις 3 γατες με υγρη τροφη, το κοστος θα εκτιναχθει. Δεν γινεται να ταιζεις μονο την Αλεκα υγρη τροφη; Αλλεργίες της γάτας! 703780
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από funambolo Κυρ Ιουν 24, 2012 7:59 pm

Πιτυρίδα είχε κι εμένα όταν τον πήρα. Μετά τον τάραξα στα ω λιπαρά, έφυγε η πιτυρίδα, άρχισαν τα ουροποιητικά προβλήματα που μου είπε κι η κτηνίατρος ότι επιβαρύνονται από τις πολλές βιταμίνες. Μετά σταμάτησαν τα ουροποιητικά, με την ειδική τροφή, και τις τελευταίες μέρες είδα κι εγώ λίγη πιτυρίδα στο ίδιο σημείο (δηλαδή ράχη προς ουρά). Άκρη δεν βγαίνει με τίποταααααα mallia
funambolo
funambolo
Γαταμυθού
Γαταμυθού

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 58
Τόπος : Twilight Catzone
Αριθμός γατουνίων : τον Shaggy
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Casanova. Τους απογόνους του Casanova. Τους προγόνους του Casanova. Μέχρι και την αμμολεκάνη του Casanova.
Motto : Garfield: I can.. but I won't
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/01/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από alexandrakicat Κυρ Ιουν 24, 2012 8:19 pm

nikos_x έγραψε:13-14 ευρω τα 2,5 κιλα.
oksmily3
alexandrakicat
alexandrakicat
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 24
Τόπος : Μυκονος
Αριθμός γατουνίων : Ενα διαολι,τον Μημ (απτό Μητσος!)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας και βέβαια !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Sushi,την Μπαριλλα,την Pupa,ολα της marinas289 και της Δωρας!
Motto : Live now Think later
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/01/2011
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_love

https://www.facebook.com/profile.php?id=100000631149520

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Prouna Τρι Ιουν 26, 2012 10:20 am

εχω κ εγω προβλημα με τις αλλεργιες της καπρικα. Για την ακριβεια απο μικρη ειχε. Στην αρχη δεν δωσαμε πολυ σημασια αλλα οταν αρχισε να γινεται κομματια απο το κουτελο της μεχρι και το ματι της φρικαρα. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι τροφικη αλλεργια αλλα τις εχω αλλαξει 200 τροφες και η κατασταση ειναι ιδια. Μονο την arden δεν εχω δοκιμασει. μηπως να την πηγαινα κ σε αλλο κτηνιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη? δεν ξερω τι να κανω πια..

Prouna
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Λονδινο
Αριθμός γατουνίων : 2 ζουζουνακια
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/06/2011
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M-aipnies

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Ιουν 26, 2012 3:25 pm

http://www.ardengrange.com/pet-food/cat-food.asp?id=51
Κορυφαια blinking για αλλεργιες.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Αλλεργίες της γάτας! Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από mpoulaalekoula Τρι Ιουν 26, 2012 4:50 pm

Prouna έγραψε:εχω κ εγω προβλημα με τις αλλεργιες της καπρικα. Για την ακριβεια απο μικρη ειχε. Στην αρχη δεν δωσαμε πολυ σημασια αλλα οταν αρχισε να γινεται κομματια απο το κουτελο της μεχρι και το ματι της φρικαρα. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι τροφικη αλλεργια αλλα τις εχω αλλαξει 200 τροφες και η κατασταση ειναι ιδια. Μονο την arden δεν εχω δοκιμασει. μηπως να την πηγαινα κ σε αλλο κτηνιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη? δεν ξερω τι να κανω πια..

Εμένα με αυτή έχει σταματήσει να έχει προβλήματα αλλά είναι εξωφρενικά νωρίς να σου πω εάν είναι λόγω της νέας τροφής ή συμπτωματικό..
Θα σε ενημερώσω αλλά εάν θες δοκίμασέ την από τώρα..
Έχει και μια Sensitive η Arden Grange που είναι για ευαίσθητο πεπτικό και δερματικά.
Δε χάνεις να το δοκιμάσεις..
mpoulaalekoula
mpoulaalekoula
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 37
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη
Motto : Fly free...
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τρι Ιουν 26, 2012 11:40 pm

Prouna έγραψε:εχω κ εγω προβλημα με τις αλλεργιες της καπρικα. Για την ακριβεια απο μικρη ειχε. Στην αρχη δεν δωσαμε πολυ σημασια αλλα οταν αρχισε να γινεται κομματια απο το κουτελο της μεχρι και το ματι της φρικαρα. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι τροφικη αλλεργια αλλα τις εχω αλλαξει 200 τροφες και η κατασταση ειναι ιδια. Μονο την arden δεν εχω δοκιμασει. μηπως να την πηγαινα κ σε αλλο κτηνιατρο να παρω μια δευτερη γνωμη? δεν ξερω τι να κανω πια..

και πιθανοτατα η κατασταση θα ειναι η ιδια οτι τροφες και αν δοκιμασετε γιατι δεν ξερετε τι την ενοχλει. Πρεπει να ακολουθησετε ειδικη διατροφη γιατι αλλιως δεν προκειται να λυθει το προβλημα. Elimination diet ειναι η καλυτερη λυση. Μη βασιζεσαι στις υποαλλεργικες τροφες που πουλανε γιατι ακομα και αυτες εχουν ενα σωρο συστατικα μεσα που μπορουν να προκαλεσουν αντιδραση.

Ξεκινα με ενα ειδος πρωτεινης που δεν συνηθιζε να τρωει (κουνελι, μοσχαρι, γαλοπουλα, αρνι, στρουθοκαμηλο, κτλ). Μαγειρευε το (βραστο, ψητο, τηγανητο, ωμο, οπως αρεσει στην γατα σου) και δινε της απο αυτο για τουλαχιστον 4 εβδομαδες. ΠΡΟΣΟΧΗ. Θα πρεπει να τρωει μονο απο αυτο για 6-8 εβδομαδες το πολυ. ΟΧΙ παραπανω γιατι αυτη η τροφη δεν ειναι πληρης. Μπορεις να προσθεσεις και οργανα (συκωτι, καρδια, νεφρα, κτλ) απο το ειδος πρωτεινης που θα εχεις επιλεξει. Αν μετα απο 4 εβδομαδες δεις βελτιωση, τοτε σημαινει πως η γατα εχει τροφικη αλλεργια. Αν δεν δεις βελτιωση, σταματας αυτη την διατροφη γιατι πιθανοτατα την ενοχλει κατι αλλο στο περιβαλλον της. Αν δεις ελαχιστη βελτιωση μετα απο 4 εβδομαδες, συνεχισε την διατροφη αυτη για αλλες 2-4 εβδομαδες. Αν γινει καλα, τοτε σημαινει πως εχει τροφικη αλλεργια, αν βελτιωθει αλλα εχει ακομα συμπτωματα σημαινει οτι εχει και κατι αλλο περα απο τροφικη αλλεργια.

Αν τελικα διαπιστωθει οτι εχει τροφικη αλλεργια, ζητας απο τον κτηνιατρο σου (συμπληρωμενες) συνταγες για να μαγειρευεις στο σπιτι και σταδιακα προσθετεις συστατικα μεχρι να βρεις τι ειναι αυτο που την πειραζει ωστε στο μελλον να επιλεξεις τροφη του εμποριου που δεν θα την ενοχλει. Αν ο κτηνιατρος σου δεν μπορει να σου δωσει συνταγες τοτε η μονη λυση που βλεπω η οποια βοηθησε τον γατο μου, ειναι η στροφη στην ωμη διατροφη, για την οποια μπορω να σου δωσω συνταγη.

Πιστευω παντως οτι πρεπει να παρεις και 2η γνωμη απο αλλον κτηνιατρο για να σιγουρετειτε οτι δεν ειναι κατι αλλο, οπως μυκητες ή βακτηρια.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Ιουλ 30, 2013 9:20 pm

Καλησπερα!Θα μπω κατευθειαν στο θεμα.Ο Μαυρουλης(ο μικρος μου) απο οταν ζουσε εξω ειχε θεμα με πληγες.Τους τελευταιους 2-3 μηνες τον εβαλα μονιμα μεσα στο σπιτι.Συμφωνα με τον κτηνιατρο που τα πηγαινα τοτε οι εξετασεις ηταν περιττες γιατι εδειχνε υγειεστατος.Το καλο που του θελω να ισχυει διοτι αν κατι εχει θα εχει κολλησει και τον αλλο. Μετα απο διαφορα περιστατικα κτλ αλλαξαμε γιατρο και τα πηγαινουμε σε κλινικη στην Λαμια. Ο Μαυρουλης λοιπον ενω παντα ειχε θεμα με πληγες οπως ξανα ειπα απο οταν τον εβαλα μεσα ειδα οτι χειροτερεψε.Πιστευα αρχικα οτι το γατι στρεσαριστηκε με την αλλαγη και εδωσα χρονο μηπως στρωσει. Πριν 3 εβδομαδες τον πηγα λοιπον στην κλινικη για ενα προβλημα που ειχε στο ποδαρακι(φλεγμονη).Μας εδωσαν αντιβιωση σε παστα και κατι χαπια τα οποια για οσο καιρο τα πηρε οι πληγες ολες εξαφανιστηκαν. Μολις σταματησε την αντιβιωση παλι γεμισε. Ξυνεται και ματωνει και φυσικα πεφτουν και οι τριχες στο σημειο αυτο. Τον ψαχνω για ψυλλους και ειναι καθαρος και ο ενας και ο αλλος.Προληπτικα πηγα να τον ψεκασω χθες και δεν με αφησε με τιποτα.Οταν μπορεσω θα παω στην πολη να του παρω αμπουλα. Οταν τον πηγα λοιπον στο γιατρο για το ποδι του ειπα να κοιταξει και μια πληγη στο σαγονι που ειχε. Μου ξεκαθαρισε οτι δεν προκειται για μυκητες γιατι οι μυκητες δεν ειναι πληγη αλλα πεφτει η τριχα απο το σημειο και αφηνει κενο. Μου προτεινε να του βαλω αμπουλα την οποια απο χαζομαρα μου δεν πηρα. Ειπε οτι ακομα και ενας ψυλλος να ειναι μπορει να τον δαγκωνει και να του κανει αυτη την αλλεργια. Τωρα εχει πληγη στο σαγονι,στο αυτι πανω απο το ματι εκει που δεν εχει πολυ τριχα και κατεβηκε και κατω απο το ματι. Του βαζω κτηνιατρικη αλοιφη και μπεταντιν αλλα ολο τα πειραζει και δεν κλεινουν.Τωρα βλεπω οτι παει να κανει και απο την αλλη μερια πανω απο το ματι.Εχω σκεφτει μεχρι και για τροφικη αλλεργια. Δυστυχως δεν μπορω να τον ξαναπαω αμεσα στην κλινικη(θελω μονο για το ταξι 80 ευρω) και δεν ξερω τι να κανω. Να του ξεκινησω μαγειρευτα οπως γραφει και η Ηρω να αποκλεισω τουλαχιστον την τροφικη αλλεργια?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Ιουλ 30, 2013 9:27 pm

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ η γνωμη της Ηρως αλλα εχω την εντυπωση οτι ετοιμαζεται για ταξιδι (αν δεν εχει γινει ηδη).
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Ιουλ 30, 2013 10:02 pm

Αλλεργίες της γάτας! 0zy0

https://2img.net/r/ihimg/photo/my-images/832/0zy0.jpg/ οριστε και φωτογραφια.

υ.γ. αν μπορει καποιος αντμιν ας την βαλει να φαινεται κατευθειαν γιατι εχω θεμα με το ανεβασμα στο φορουμ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vaso στις Τετ Ιουλ 31, 2013 12:01 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Εμφάνιση φωτογραφίας)
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 1:53 pm

Καταρχάς, γρήγορα περαστικά σας!!!mati mati mati mati Όπως σου έγραψα στο άλλο θρεντ, η δική μας "πληγούλα" (που εντέλει είναι ακμή) έχει τελείως διαφορετική εικόνα. Εσάς φαίνεται να έχει ματώσει λίγο (εμάς έχει μαύρα κακαδάκια) και είναι σε ένα σημείο που γενικά απ' ό,τι έχω παρατηρήσει "χτυπάνε" οι αλλεργίες. Γενικά αμπουλίτσα του βάζετε; Και ένας ψύλλος να τον τσιμπήσει, μπορεί να δημιουργηθεί μεγάλη αντίδραση αν είναι ψιλοαλλεργικός. Για την τροφική αλλεργία που λες, δεν ξέρω ακριβώς αν θα μπορούσε να είναι... Ο Γιόντα, ο μεγάλος μας γάτος, είχε πάθει από μια κονσέρβα που είχε μέσα αυγό, είχε μαδήσει κυρίως στα πόδια και στο τέλος χρειάστηκε κορτιζόνη για να συνέλθει. Όταν κάτι τον ενοχλεί (γιατί έχει ευπαθές δέρμα) συνήθως ξύνεται εκεί που έχετε κι εσείς σημάδι ή στο σβέρκο. Θα μπορούσε να είναι και οτιδήποτε άλλο όμως αυτό που έχει πάθει ο μικρός σας και καλύτερα να πάτε μια βόλτα προς το γιατρό όταν, φυσικά, μπορέσετε για να αποφύγετε κάποια πιθανή μόλυνση. Θεωρητικά θα μπορούσες να του βάλεις λίγο κτηνιατρικό betadine (αν έχεις γιατί το πουλούν μόνο στα κτηνιατρεία) ή ελάχιστον hibitane, αυτά ενδείκνυνται για πληγούλες, αλλά και πάλι μπορεί να τον πειράξει χειρότερα, οπότε δεν ξέρω... Ίσως να ρωτούσες το γιατρό από το τηλ;
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 1:55 pm

Τώρα το είδα για την αλοιφή και το μπεταντίν. Αν τον απασχολήσεις για λίγη ώρα μέχρι να απορροφηθεί; Επίσης σκεφτείτε τη λύση για το "ελισαβετιανό" κολάρο μετά την εφαρμογή ώσπου να το απορροφήσει το δέρμα.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 3:07 pm

Τζουλι μου ευχαριστουμε! Εδω κολαρο δεν ειχαν βαλει ουτε στον μεγαλο μου που πριν 2 μηνες επαθε ουρολιθιαση και ηταν με καθετηρα. Αυριο αν καταφερω θα τον παω μεχρι την πρωτη πολη που ειναι ο παλιος κτηνιατρος που τα πηγαινα. Ας ελπισω τουλαχιστον μια απλη εξεταση να καταφερει να του κανει. Δεν τον εμπιστευομαι ομως γαμωτο γιατι αιμα παιρνει με ναρκωση και η κλινικη που τα παω ειναι πολυ μακρια.Τι να κανω δεν ξερω... Θα τον παω αρχικα σε αυτον και απο κει και περα αν ακουσω κατι που δεν μου αρεσει θα προσπαθησω να βρω τροπο να φτασω στην κλινικη.
Μπεταντιν του βαζω το ανθρωπινο αραιωμενο με νερο. Ουτε φαρμακειο δεν υπαρχει εδω που μενω να φανταστεις.
Αμπουλα του ειχα βαλει οταν θα τον εβαζα μονιμα μεσα στο σπιτι.Δηλαδη πριν κανα 2μηνο.Δεν τους αφηνω εξω.Τους ψαχνω για ψυλλους και ειναι καθαροι. Ο μεγαλος μου κανει αλλεργια με την αμπουλα και δεν του βαζω καθολου. Την εχω εχω φοβηθει παρα πολυ.Μονο ο σκυλος μου ειναι μεσα εξω στο περιβολι αλλα τον εχω με αμπουλες,σκαλιμπορ,σπρει και καθε 15 μερες ειδικο φαρμακο που διαλυεται σε νερο και πιανει και την ψωρα.Και αυτον καθε μερα τον ψαχνω και ειναι πεντακαθαρος. Αποκλειεται δλδ να εφερε κατι μεσα εκεινος και να κολλησε τον Μαυρου. Εχω σκασει. Εντωμεταξυ η πληγη η μια οπως βλεπεις ειναι πολυ κοντα στο ματι και οταν του βαζω μπεταντιν και αλοιφη τον ενοχλει και για ωρα μετα κλεινει το ματακι του. Εχει παρει τοση αντιβιωση αυτο το γατι.Πριν 1-1μιση εβδομαδα την σταματησαμε παλι. Εχω στεναχωρηθει παρα πολυ.Ολο αρρωστος ειναι γαμωτο. Μια αποστημα,μια τον δαγκωνει φιδι,μια κανει φλεγμονη και εχουμε και τις μονιμες πληγες.Τωρα του εβαλα μπεταντιν παλι και τον ενοχλει τοσο που εξυσε το ματι του και το ματωσε πολυ.Φοβαμαι μην τραυματισει και μεσα το ματι και εχουμε αλλα.Εβρεξα ενα βαμβακι και του αφαιρεσα το μπεταντιν. Τι αλλο να κανω??? pale 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 3:27 pm

Πράγματι η περιοχή γύρω από το μάτι είναι πολύ ευαίσθητη και θέλει προσοχή. Μεγάλο θέμα που δεν έχετε πρόσβαση σε πολλά μέρη εκεί που είστε...No Μας έχουνε βγει πολύ ευαίσθητα, ρε γμτ, κι εγώ με το μικρό μονίμως τρέχω. Η μόνη μου ελπίδα είναι μεγαλώνοντας να βελτιωθεί παραπάνω το ανοσοποιητικό και οι αντοχές γενικά... Για την αμπούλα που λες, μόνο μία μάρκα δοκιμάσατε; ϊσως δεν είναι αλλεργικά σε όλες τις μάρκες. Επειδή μεταφέρουμε εύκολα αυγά ψύλλων με τα παπούτσια μας και αυτή την εποχή κάνουν πάρτυ, γι' αυτό το λέω. Ειδικά σε μαύρα γατιά μου φαίνεται δύσκολο να τους διακρίνεις αν είναι μικροί, ξέρω γω...Suspect Όσο για τα άλλα, συμφωνώ, πήγαινέ τον στον παλιό γιατρό μήπως βγάλετε καμιά άκρη, κι αν κάτι δε σ' αρέσει, βλέπεις. Οι περισσότεροι γιατροί πάντως κάνουν ηρέμιση όταν θέλουν να πάρουν αίμα αν το ζωάκι δεν κάθεται με τίποτα, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς...Επίσης όταν έχετε πρόσβαση σε φαρμακείο, σκέψου και την περίπτωση του hibitane, είναι πιο ήπιο από το μπεταντίν. Περαστικά σας και καλό κουράγιο, εύχομαι να το λύσετε σύντομα το πρόβλημα.mati mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 7:01 pm

Τζουλι μου ναι οταν ζεις σε χωριο και μαλιστα χωρις να ξερεις κανεναν και να εχεις μια βοηθεια σε μια δυσκολη ωρα,ειναι τραγικο.
Και συμβαινουν ολα τωρα το καλοκαιρι που εχει φυγει ο αντρας μου για να δουλεψει σε νησι. Τον Μαυρουλη τον εβαλα μεσα γι αυτο τον λογο. Γιατι εφυγε ο αντρας μου ο οποιος μας ετρεχε ποτε τον εναν και ποτε τον αλλο και ηθελα να τον προστατευσω απο τους εξωτερικους κινδυνους. Τα εχω βρει πολυ σκουρα.  
Εχω την εντυπωση οτι αρχισε να πρηζεται το ματακι του. Θα σκασω ρε γαμωτο ολα σε αυτο το γατι συμβαινουν.
Ευαισθητα δεν λες τιποτα....
Τρεμω στην ιδεα οτι ισως να εχει κατι πο σοβαρο και ενδεχομενως να εχει κολλησει και τον αλλο.
Μηνες ζητουσα απο τον προηγουμενο κτηνιατρο(αυτον που θα τον παω αυριο) να του παρει αιμα να δουμε αν ειναι ολα καλα και αν μπορω να τον φερω σε επαφη με τον μεγαλο μου γατο και μας διαβεβαιωνε καθε φορα οτι ειναι υγειεστατος και δεν χρειαζονται εξετασεις. Γι'αυτο λεω οτι δεν τον εμπιστευομαι πια. Σκεφτεσαι να εχει τιποτα ο μικρος και ο γελοιος να μας πηρε στον λαιμο του?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 7:12 pm

Μην πανικοβάλλεσαι, μωρέ, είναι σπάνιο να έχουν ένα από τα δύο ανίατα λοιμώδη νοσήματα τα μικρά γατάκια.gatoula gatoula gatoula  Όταν τον στειρώσατε, δεν κάνατε εξετάσεις για fiv, felv αφού ήταν ευκαιρία με τη νάρκωση; ή είναι μικρούλης και δεν έχει στειρωθεί ακόμα; Όντως, τα δυσάρεστα και τα δύσκολα συμβαίνουν πάντα την πιο ακατάλληλη στιγμή... Κουράγιο και υπομονή εύχομαι ολόψυχα και κυρίως να συνέλθει γρήγορα ο μικρούλης, και για κείνον και για σας. Λογικά κάτι θα τον πείραξε, μωρέ, και μόλις το βρείτε, θα τον συνεφέρετε, να το δεις!filaki 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 7:42 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Μην πανικοβάλλεσαι, μωρέ, είναι σπάνιο να έχουν ένα από τα δύο ανίατα λοιμώδη νοσήματα τα μικρά γατάκια.gatoula gatoula gatoula  Όταν τον στειρώσατε, δεν κάνατε εξετάσεις για fiv, felv αφού ήταν ευκαιρία με τη νάρκωση; ή είναι μικρούλης και δεν έχει στειρωθεί ακόμα; Όντως, τα δυσάρεστα και τα δύσκολα συμβαίνουν πάντα την πιο ακατάλληλη στιγμή... Κουράγιο και υπομονή εύχομαι ολόψυχα και κυρίως να συνέλθει γρήγορα ο μικρούλης, και για κείνον και για σας. Λογικά κάτι θα τον πείραξε, μωρέ, και μόλις το βρείτε, θα τον συνεφέρετε, να το δεις!filaki 
Οχι δεν καναμε εξετασεις γιατι δεν ειχαμε σκοπο να τον βαλουμε μεσα στο σπιτι αλλα στον κηπο.Μετα τον αγαπησαμε πολυ και αποφασισαμε να του βρουμε σπιτακι (θα καναμε τοτε τις εξετασεις αλλα ο γιατρος που μεχρι τοτε τον εμπιστευομασταν μας επεισε οτι ολα ειναι καλα) και τελικα δεν μπορουσαμε να τον αποχωριστουμε και τον κρατησαμε εμεις. Στειρωμενος ειναι απο τον Δεκεμβρη! Ειναι περιπου 1μιση χρονων.
Ευχαριστουμε Τζουλι μου!Περαστικα και σε εσας! kissss 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 7:46 pm

Ευχαριστούμε πολύ. Μια χαρά θα είναι ο γατούλης, μην ανησυχείς. Απλώς λίγο ευαισθητούλι, μωρέ. Κι εγώ επειδή ήταν ευαίσθητος και αξιαγάπητος, έτσι τον πήρα μέσα τον μικρό (και έκτοτε τραβιέμαι ενίοτε happy2 ). Να μας κρατάτε ενήμερους, περαστικά σας.kissss flower 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 31, 2013 8:49 pm

Στον δικο μου η τροφικη αλλεργια ξεκινησε πρωτα απο τα αυτια (εμφανιζε κατα διαστηματα κοκκινα εξανθηματα) και μετα αρχισε να πρηζεται πανω απο το ματι (το οποιο το ειχε ματωσει, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο οπως ο δικος σου). Αργοτερα αρχιζε να πρηζεται γυρω απο τον λαιμο και το μαγουλο, επεφτε το τριχωμα του και εκανε πληγες απο το ξυσιμο. Ειχε πολλη φαγουρα παντως. Οι ψυλλοι μπορουν να προκαλεσουν αλλεργια αλλα συνηθως τα συμπτωματα εμφανιζονται εκει που συχναζουν οι ψυλλοι, πχ στο κεφαλι και στην βαση της ουρας. Η τροφικη αλλεργια εχει μια ταση να 'χτυπαει' περισσοτερο το κεφαλι, οποτε δεν θα απεκλεια και αυτη την περιπτωση.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 9:17 pm

koneko έγραψε:Στον δικο μου η τροφικη αλλεργια ξεκινησε πρωτα απο τα αυτια (εμφανιζε κατα διαστηματα κοκκινα εξανθηματα) και μετα αρχισε να πρηζεται πανω απο το ματι (το οποιο το ειχε ματωσει, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο οπως ο δικος σου). Αργοτερα αρχιζε να πρηζεται γυρω απο τον λαιμο και το μαγουλο, επεφτε το τριχωμα του και εκανε πληγες απο το ξυσιμο. Ειχε πολλη φαγουρα παντως. Οι ψυλλοι μπορουν να προκαλεσουν αλλεργια αλλα συνηθως τα συμπτωματα εμφανιζονται εκει που συχναζουν οι ψυλλοι, πχ στο κεφαλι και στην βαση της ουρας. Η τροφικη αλλεργια εχει μια ταση να 'χτυπαει' περισσοτερο το κεφαλι, οποτε δεν θα απεκλεια και αυτη την περιπτωση.
Μαλιστα. Και να σκεφτεις Ηρω οτι 2-3 μερες αφου σταματησε την αντιβιωση για την φλεγμονη στο ποδι του ξαναβγηκαν οι πληγες.Οσο παιρνει αντιβιωση φυσικα του παιρνανε ολα. Τι εξεταση να ζητησω να του κανει αυριο? (αν σκαμπαζει γιατι ειναι περιπτωσαρα). Περα απο το αιμα πρεπει να παρει δειγμα απο την πληγη για να δει τι μπορει να ειναι. Τι να του πω? Παιδια ειναι βλαχος( δεν το λεω ρατσιστικα αλλα δεν το χει).Πρεπει να γνωριζω τι ακριβως εξεταση να του ζητησω μηπως στροφαρει λιγο το μυαλο του.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουλ 31, 2013 9:34 pm

Στον δικο μου δεν του εκαναν εξεταση. Με το που τον ειδαν μου ειπαν οτι ειναι τροφικη αλλεργια (το δερμα του ηταν κοκκινο, ειχε εντονη φαγουρα και απωλεια τριχωματος, και σε καποια σημεια ηταν πρησμενος). Μπορουν να κανουν εξεταση αιματος αλλα δεν ειναι αρκετα αξιοπιστη. Θα σας δωσει ομως μια εικονα για το αν ειναι αλλεργικος σε κατι (δεν θα ξερετε ομως σε τι).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 9:46 pm

koneko έγραψε:Στον δικο μου δεν του εκαναν εξεταση. Με το που τον ειδαν μου ειπαν οτι ειναι τροφικη αλλεργια (το δερμα του ηταν κοκκινο, ειχε εντονη φαγουρα και απωλεια τριχωματος, και σε καποια σημεια ηταν πρησμενος). Μπορουν να κανουν εξεταση αιματος αλλα δεν ειναι αρκετα αξιοπιστη. Θα σας δωσει ομως μια εικονα για το αν ειναι αλλεργικος σε κατι (δεν θα ξερετε ομως σε τι).
Μακαρι να μας δωσει μια εικονα και το κυριοτερο να κανει σωστη διαγνωση!Δεν γινεται καθε 2 μηνες να παιρνει αντιβιωση ρε γαμωτο.
Παντως δεν ξερω αν χρειαζεται να το αναφερω αλλα δεν εχει χασει καθολου την ορεξη του για φαι και για παιχνιδι.Νομιζω ειναι σημαντικος παραγοντας ε? Ουφ εχω αγχωθει πολυ! Ευχαριστω Ηρω για τα φωτα σου!

υ.γ. 1 Επισης το μεσημερι τον παρατηρουσα που πλενοταν και με σοκαρε τοσο βιαια που τραβουσε τα νυχια του πισω ποδιου του για να τα καθαρισει. Υπαρχει και περιπτωση να ειναι τοσο ατσουμπαλος που να τα δημιουργει μονος του.

Υ.Γ. 2 Δεν ξυνεται παντου αλλα στα σημεια που ειναι η πληγες
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Ιουλ 31, 2013 9:48 pm

Μαύρος Γάτος έγραψε:
koneko έγραψε:Στον δικο μου η τροφικη αλλεργια ξεκινησε πρωτα απο τα αυτια (εμφανιζε κατα διαστηματα κοκκινα εξανθηματα) και μετα αρχισε να πρηζεται πανω απο το ματι (το οποιο το ειχε ματωσει, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο οπως ο δικος σου). Αργοτερα αρχιζε να πρηζεται γυρω απο τον λαιμο και το μαγουλο, επεφτε το τριχωμα του και εκανε πληγες απο το ξυσιμο. Ειχε πολλη φαγουρα παντως. Οι ψυλλοι μπορουν να προκαλεσουν αλλεργια αλλα συνηθως τα συμπτωματα εμφανιζονται εκει που συχναζουν οι ψυλλοι, πχ στο κεφαλι και στην βαση της ουρας. Η τροφικη αλλεργια εχει μια ταση να 'χτυπαει' περισσοτερο το κεφαλι, οποτε δεν θα απεκλεια και αυτη την περιπτωση.
Μαλιστα. Και να σκεφτεις Ηρω οτι 2-3 μερες αφου σταματησε την αντιβιωση για την φλεγμονη στο ποδι του ξαναβγηκαν οι πληγες.Οσο παιρνει αντιβιωση φυσικα του παιρνανε ολα. Τι εξεταση να ζητησω να του κανει αυριο? (αν σκαμπαζει γιατι ειναι περιπτωσαρα). Περα απο το αιμα πρεπει να παρει δειγμα απο την πληγη για να δει τι μπορει να ειναι. Τι να του πω? Παιδια ειναι βλαχος ( δεν το λεω ρατσιστικα αλλα δεν το χει).Πρεπει να γνωριζω τι ακριβως εξεταση να του ζητησω μηπως στροφαρει λιγο το μυαλο του.

happy2 happy2 happy2 Χίλια συγγνώμη, αλλά γέλασα με την αγανάκτησή σου την ώρα που "ξεστόμισες" αυτή την ατάκα.happy2 happy2 happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Ιουλ 31, 2013 9:50 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:
Μαύρος Γάτος έγραψε:
koneko έγραψε:Στον δικο μου η τροφικη αλλεργια ξεκινησε πρωτα απο τα αυτια (εμφανιζε κατα διαστηματα κοκκινα εξανθηματα) και μετα αρχισε να πρηζεται πανω απο το ματι (το οποιο το ειχε ματωσει, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο οπως ο δικος σου). Αργοτερα αρχιζε να πρηζεται γυρω απο τον λαιμο και το μαγουλο, επεφτε το τριχωμα του και εκανε πληγες απο το ξυσιμο. Ειχε πολλη φαγουρα παντως. Οι ψυλλοι μπορουν να προκαλεσουν αλλεργια αλλα συνηθως τα συμπτωματα εμφανιζονται εκει που συχναζουν οι ψυλλοι, πχ στο κεφαλι και στην βαση της ουρας. Η τροφικη αλλεργια εχει μια ταση να 'χτυπαει' περισσοτερο το κεφαλι, οποτε δεν θα απεκλεια και αυτη την περιπτωση.
Μαλιστα. Και να σκεφτεις Ηρω οτι 2-3 μερες αφου σταματησε την αντιβιωση για την φλεγμονη στο ποδι του ξαναβγηκαν οι πληγες.Οσο παιρνει αντιβιωση φυσικα του παιρνανε ολα. Τι εξεταση να ζητησω να του κανει αυριο? (αν σκαμπαζει γιατι ειναι περιπτωσαρα). Περα απο το αιμα πρεπει να παρει δειγμα απο την πληγη για να δει τι μπορει να ειναι. Τι να του πω? Παιδια ειναι βλαχος ( δεν το λεω ρατσιστικα αλλα δεν το χει).Πρεπει να γνωριζω τι ακριβως εξεταση να του ζητησω μηπως στροφαρει λιγο το μυαλο του.

happy2 happy2 happy2 Χίλια συγγνώμη, αλλά γέλασα με την αγανάκτησή σου την ώρα που "ξεστόμισες" αυτή την ατάκα.happy2 happy2 happy2 

happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Αυγ 01, 2013 11:41 am

Καλημερα! Μολις γυρισαμε απο τον γιατρο.Το χοντρουλακι τρωει τουμπες απο την ναρκωση(αργει ο Μαυρουλης να συνελθει απο ναρκωση).Του ξυρισε το ποδαρακι για να του παρει αιμα,του πηρε ξεσμα απο την πληγη και μας εκανε ενεσιμη αντιβιωση που διαρκει 15  μερες. Τα αποτελεσματα βγαινουν αυριο οποτε θα τα μαθω τηλεφωνικως. Η εκτιμηση του γιατρου( πολυ συνεργασιμος σημερα και περισσοτερο επαγγελματιας απο αλλες φορες οποτε παιρνω πισω οτι του εσουρα!) ειναι κατα 90% τροφικη αλλεργια οπως το φοβομουν. Αν ειχε αλλεργια μας ειπε σε κατι που υπαρχει στον χωρο(πχ απορρυπαντικο) θα ειχε πληγες και στο σωμα απο κατω ενω συνηθως η τροφικη αλλεργια χτυπαει κεφαλι.
Πρεπει να ψαξω για υποαλλεργικη τροφη τωρα να δουμε...
Επισης επιμενει και μας εγγυαται οτι ουτε ειτζ εχει ουτε λευχαιμια και θα το δουμε και στη εξεταση μας ειπε. Ουφ εχω αγχος για τα αποτελεσματα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Αυγ 01, 2013 7:22 pm

Σιδερένιος, μωρέ, ο μικρός πανθηράκος!!heart heart heart Πώς είναι τώρα, συνήλθε λιγάκι;;; Ελπίζω να είστε εντάξει από τη νάρκωση κι εύχομαι εξαιρετικά αποτελέσματα! Μια χαρά θα είναι, μην ανησυχείς.gatoula Και θα βρείτε τη σωστή τροφή και θα φτιάξει σιγά σιγά. Είδες, μωρέ, που τον έλεγες βλάχο τον άνθρωπο;;; Τώρα είχε επαγγελματική συμπεριφορά. Ήταν δηλαδή... επαγγελματίας βλάχος.happy2 happy2 happy2 happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Αυγ 01, 2013 7:46 pm

Τζουλη μπορει να μας διαβαζει και να ειδε οτι τον κακολογω! happy2 

Λοιπον ο Μαυρου ακομα δεν εχει συνελθει. Θυμαμαι και απο την στειρωση εκανε κανα 2 μερες να συνελθει εντελως απο την ναρκωση.
Σερνεται στο πατωμα και οπου βρει σωριαζεται και Sleep 
Του εδωσα ελαχιστες κροκετες το μεσημερι και θα τον ταισω κανονικα αργα το βραδυ για να μην κανει εμετο.
Τον εχω λυπηθει τον καημενο αλλα πρεπει να το παρω αποφαση οτι θα τα εχουμε αυτα τα προβληματακια. Ειδα μια υποαλλεργικη τροφη που ειχε βαλει ο Νικος.Θα παρω στην κλινικη αν μπορουν να μου την φερουν. Τα αγαπαμε τα σκασμενα και θα κανουμε τα παντα για να ειναι καλα! heart 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Πεμ Αυγ 01, 2013 8:13 pm

Φαίνεται ότι τα αγαπάτε πολύ κι εσείς, κι είναι κι αυτά αξιαγάπητα, όπως όλα τα γατούλια φυσικά.heart heart heart heart Εύχομαι να συνέλθει σύντομα ο νέος και από τη νάρκωση και από την αλλεργία. Έτσι είναι, μωρέ, λίγο ευαίσθητα να βγουν σε κάτι, μετά θέλει τεράστια προσοχή και προσπάθεια από μέρους μας. Αλλά τουλάχιστον είναι τυχερά που κάποιος τα φροντίζει, αυτό έχει σημασία.mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Πεμ Αυγ 01, 2013 8:15 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Φαίνεται ότι τα αγαπάτε πολύ κι εσείς, κι είναι κι αυτά αξιαγάπητα, όπως όλα τα γατούλια φυσικά.heart heart heart heart Εύχομαι να συνέλθει σύντομα ο νέος και από τη νάρκωση και από την αλλεργία. Έτσι είναι, μωρέ, λίγο ευαίσθητα να βγουν σε κάτι, μετά θέλει τεράστια προσοχή και προσπάθεια από μέρους μας. Αλλά τουλάχιστον είναι τυχερά που κάποιος τα φροντίζει, αυτό έχει σημασία.mati 
Τα λατρευουμε! Ευχαριστουμε Τζουλη μου πολυ πολυ!kissss 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης