gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλεργίες της γάτας!

+22
Spiros82
konnaki
f.m123
anta
Gatoplikti
tia
purina
fotini123
SophiCat
vaso
marina289
kouix
tania g
houlieta
Τζούλι το Κατσούλι
ΜαύροςΓάτος
Prouna
funambolo
alexandrakicat
nikos_x
koneko
mpoulaalekoula
26 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 11:58 am

Παλι πληγες ο Μαυρουλης,παλι τις ξυνει παλι τις μολυνε και εχει πρηστει στο σημειο. Ακομα δεν εχω βρει εδω υποαλλεργικη τροφη,ακομα δεν εχει επιστρεψει ο αντρας μου,ακομα δεν μπορω να τον παω σε αλλο γιατρο παρα μονο σε εκεινον που ειχε βγαλει ιδιες τις εξετασεις τους. Δεν την παλευω αλλο.Ειμαστε και σε φαση μετακομισης και τα χω παιξει. ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ γ@μω τις αλλεργιες του!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 08, 2013 2:32 pm

αν ειναι αλλεργια μπορεις να το βρεις πολυ ευκολα. Δωστου μονο ενα ειδος κρεατος που δεν συνηθιζε να τρωει (πχ αρνι) για 4-8 εβδομαδες και αν δεις βελτιωση τοτε σιγουρα κατι τον πειραζει στην τροφη που ετρωγε πριν. Μπορεις να δωσεις και υδατανθρακα αν θες, αλλα δεν χρειαζεται. Δεν ειναι απαραιτητο το ωμο κρεας, μπορεις να το μαγειρευεις, εγω ετσι εκανα τοτε (φοβομουν το ωμο happy2 )
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 2:52 pm

koneko έγραψε:αν ειναι αλλεργια μπορεις να το βρεις πολυ ευκολα. Δωστου μονο ενα ειδος κρεατος που δεν συνηθιζε να τρωει (πχ αρνι) για 4-8 εβδομαδες και αν δεις βελτιωση τοτε σιγουρα κατι τον πειραζει στην τροφη που ετρωγε πριν. Μπορεις να δωσεις και υδατανθρακα αν θες, αλλα δεν χρειαζεται. Δεν ειναι απαραιτητο το ωμο κρεας, μπορεις να το μαγειρευεις, εγω ετσι εκανα τοτε (φοβομουν το ωμο happy2 )
Αχ Ηρω μου να ηξερες σε τι κατασταση ειμαστε οι περισσοτεροι στην Ελλαδα. Το μονο κρεας στη καταψυξη ειναι 2 μπριζολες χοιρινες και μισο κιλο κιμας.Δεν εχω τιποτα αλλο. Τι να του δωσω? Ενας κτηνιατρος στο νετ μου ειπε για την brit οτι ειναι καλη υποαλλεργικη και σχετικα οικονομικη. Μηπως ξερετε αν υπαρχει καπου για παραγγελια ονλαην να δω τιμη? Δεν αντεχω αλλο παιδια. Ειλικρινα ειμαι ετοιμη να αυτοκτονησω με τον Μαυρουλη.Συνεχεια προβληματα,συνεχεια γιατρους,συνεχεια αντιβιωσεις και φαρμακα,συνεχεια αλλαγη τροφης και ξανα παλι απ την αρχη.Δεν ειναι κατασταση αυτη. Τι κ@λοεξετασεις να του κανω πια που να δειξουν τι μπορει να συμβαινει? Κουραστηκα
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 3:15 pm

Ηρω βρηκα και κοτοπουλο.Το εβγαλα να ξεπαγωσει.Να του το βρασω ή δεν πρεπει να φαει κοτοπουλο?
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 08, 2013 7:25 pm

συνηθως ειναι υποπτο το κοτοπουλο για αλλεργια αφου οι περισσοτερες τροφες (ακομα και αν λενε οτι ειναι με γευση μοσχαρι) περιεχουν κοτοπουλο. Εγω θα το απεφευγα No Γιατι δεν δινεις χοιρινο (και ο κιμας καλος ειναι... μπορεις να τον βραζεις σε ελαχιστο νερο ή στο ζουμι του ή να τον ψηνεις) που ειναι και φθηνο; $5-6 το κιλο δεν εχει; Ζητα και κανενα κομματι απο χοιρινο που πετανε τα κρεοπωλεια (καρδια, συκωτι, κτλ). Πιστευω θα σου βγει αρκετα οικονομικο (γυρω στα 10 ευρω τον μηνα αν σου δωσουν δωρεαν ή σε χαμηλη τιμη καρδιες, κτλ).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 7:33 pm

Ηρω μου εδω που μενω δεν εχω κρεοπωλειο... No Θα το φαω εγω το κοτοπουλο δλδ! Να ξεπαγωσω κιμα.Τον μαγειρευω με ελαχιστο αλατι και λιγο ελαιολαδο ή τιποτα απο τα δυο? Επισης μεχρι ποσες μερες επιτρεπεται αυτη η διατροφη? Να μην του δημιουργησω κι αλλο προβλημα του καημενου.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 7:34 pm

Τιναζει την κεφαλα του και φευγουν αιματα απο την πληγη. Sad 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 08, 2013 8:22 pm

πω πω τι επαθε το καημενο pale pale pale pale 
Δες τα συστατικα που εχει η τροφη που τρωει και μη του δινεις τιποτα απο αυτα. Πιστευω οτι το μοσχαρι, το χοιρινο, το αρνι, το κουνελι, η γαλοπουλα και οτιδηποτε αλλο εκτος απο κοτοπουλο, αυγα και grains που πιθανοτατα περιεχει η τροφη, ειναι καλες επιλογες. Ο δικος μου δεν ειχε φτασει σε τετοιο σημειο να ματωσει τοσο πολυ (ισως επειδη ειναι μακρυτριχος), αλλα ειχε χασει πολυ τριχωμα γυρω απο το κεφαλι και μια πρηζοταν στο ενα μαγουλο, μια στο αλλο. Φρικτη κατασταση.

Στην 1η κτηνιατρο που τον πηγα μου ειπε να του δινω αρνι (δεν θυμαμαι αν ηταν σιγουρα αρνι, ηταν ομως σιγουρα κρεας που δεν υπηρχε στις τροφες που ετρωγε) για τουλαχιστον ενα μηνα για να δουμε αν θα εχει βελτιωση. Πανω στην βδομαδα τον ειδα στην ιδια κατασταση και τον πηγα για 2η γνωμη σε αλλον. Αυτος μου ειπε να συνεχισω με το αρνι για τουλαχιστον 1 μηνα και του εκανε μια ενεση κορτιζονης με διαρκεια 1 μηνα. Μου ειπε οτι αν δεν υποχωρησουν τα συμπτωματα να τον ξαναπαω. Μετα απο 2-3 ημερες αρχισε να ηρεμει, ξεπρηστηκε και σταματησε να ξυνεται και να χανει τριχωμα. Συνεχισα με το βραστο αρνι για περιπου 2 εβδομαδες και μετα μου την εδωσε και το γυρισα στο ωμο.

Τον 2ο κτηνιατρο που ρωτησα για το αν υπαρχει προβλημα να τρωει βραστο αρνι για 1 μηνα, μου ειπε πως οχι και οτι δεν χρειαζεται συμπληρωματα γιατι ειναι μικρο το διαστημα που θα τρεφεται με αυτο. Μου ειπε οτι μεχρι 12 ή 16 εβδομαδες αν θυμαμαι καλα, μπορουμε να το κανουμε αυτο. Μου ειπε οτι καποιες φορες αργει πολυ το αλλεργιογονο να φυγει απο τον οργανισμο, οποτε χρειαζεται υπομονη. Το μονο που μπορει να παθει ειναι δυσκοιλιοτητα. Αν δεις οτι εμφανιζει δυσκοιλιοτητα δωστου βραστο κολοκυθι. Μπορεις να το προσθετεις και στην τροφη του, δεν πιστευω οτι θα τον πειραξει.

Υπομονη και θα συνελθει. Οταν συνελθει θα πρεπει να του δινεις ενα ενα τα συστατικα που μπορει να τον πειραζουν για να δεις τι ακριβως τον ενοχλει (ενα συστατικο καθε 1-2 βδομαδες). Αλλα ειναι αρκετα χρονοβορα διαδικασια. Εγω δεν την εκανα ποτε. Εντελως τυχαια 3 χρονια αργοτερα παρατηρησα οτι τον ενοχλει η πατατα tafos
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 8:36 pm

Ηρω μου σε ευχαριστω πολυ. Θα του δινω βραστο μοσχαρι και χοιρινο.Ειναι τα μονα που βρισκω ευκολα μεχρι να βρω λυση με υποαλλεργικη τροφη.Δεν παει αλλο η κατασταση. Κανονικα χρειαζεται αντιβιωση οπως τον βλεπω. Αν του σταματησω την τροφη που τρωει λες να την γλυτωσουμε? Δεν θελω να τον παω στον τρομπα τον κτηνιατρο γτ δεν εχει ξεκαθαριστει αν οι εξετασεις αιματος ηταν απατη και δεν θελω ουτε να τον δω.Δεν υπαρχει αλλος κτηνιατρος. Ξερω οτι οι γιατροι χωρις να δουν το ζωο δεν μπορουν να δωσουν φαρμακα αλλα δεν μπορω να παρω ταξι παλι και να πληρωνω 80 ευρω. Ειναι αδυνατον.Αν παω μονη μου στο κτηνιατρειο και τους περιγραψω τα συμπτωματα,λες να μου δωσουν καποια αντιβιωση? Συνηθως δεν εχει συγκεκριμενη που παιρνει.Μια ειναι σε χαπια,μια σε παστα και μια σε ενεση....
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από fotini123 Κυρ Σεπ 08, 2013 8:57 pm

Κοριτσάκι μην αγχώνεσαι. Θα βρεθεί λύση. Brit θα βρεις εδώ:

http://agrovet.gr/A7D93A76.el.aspx

Μέχρι να την παραλάβεις κάνε αυτό που σου είπε η Ηρώ να δεις πως θα πάει...
Περαστικά.
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Κυρ Σεπ 08, 2013 9:06 pm

καθαριζε τις πληγες και μη δινεις αντιβιωση προς το παρον, μεχρι να τον δει κτηνιατρος. Μπορει να ειναι επιφανειακες και να μην υπαρχει προβλημα. Αν η αλλεργια οφειλεται στην τροφη, πιστευω οτι μεσα σε μια βδομαδα απο την ημερα που θα κοψεις την συγκεκριμενη τροφη θα αρχισεις να βλεπεις βελτιωση. Εγω επειδη τον εβλεπα να ξυνεται πολυ εντονα και επειδη φοβηθηκα μη κανει πληγες, του πηρα ενα μπλουζακι μακο για σκυλους. Συνεχιζε το ξυσιμο αλλα δεν μπορουσε να κανει πληγες ή να χασει το τριχωμα του.

Βγαζει καθολου εξανθηματα στα αυτια; Απο τα αυτια εγω καταλαβαινω οταν τον πειραζει κατι. Συνηθως βγαζει εξανθηματα και αν συνεχισω να δινω αυτο που τον πειραζει εμφανιζει μικρες πληγες γυρω απο τον λαιμο. Υποθετω οτι αν το κανω αυτο για μερες θα φτασει παλι σε σημειο να πρηζεται κατω απο τα μαγουλα. Εγω τοτε του ειχα κοψει ολες τις τροφες. Καλα που το εκανα γιατι θα ειχε ταλαιπωρηθει πολυ, αφου ετρωγε orijen η οποια περιειχε πατατα!
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 9:15 pm

fotini123 έγραψε:Κοριτσάκι μην αγχώνεσαι. Θα βρεθεί λύση. Brit θα βρεις εδώ:

http://agrovet.gr/A7D93A76.el.aspx

Μέχρι να την παραλάβεις κάνε αυτό που σου είπε η Ηρώ να δεις πως θα πάει...
Περαστικά.
Αχ ευχαριστω πολυ Φωτεινη μου!
Τοτε που τον ειχα παει στον τρομπα κτηνιατρο (τον λεω ετσι για να τον ξεχωριζουμε) τον πηγα γτ ηταν παλι μεσα στις πληγες και επι της ευκαιριας τον ναρκωσε για να του παρει και αιμα να δουμε που βρισκεται(και ειδαμε!!!)
Εκεινη την ημερα λοιπον του εκανε ενεσιμη αντιβιωση διαρκειας 15 ημερων και μου τονισε να του τον ξαναπαω στις 14 μερες για να του επαναλαβει την θεραπεια με την αντιβιωση.
Φυσικα μετα προεκυψε αυτο https://2img.net/r/ihimg/f/59/b078.jpg/ με τις ιδιες μετρησεις εξετασεων και δεν τον ξαναπηγα για αντιβιωση.

εντιτ. Φωτεινη στο λινκ σου εχουν εξαντληθει ολοι οι κωδικοι. angry2 


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Μαύρος Γάτος στις Κυρ Σεπ 08, 2013 9:27 pm, 1 φορά
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 9:21 pm

koneko έγραψε:καθαριζε τις πληγες και μη δινεις αντιβιωση προς το παρον, μεχρι να τον δει κτηνιατρος. Μπορει να ειναι επιφανειακες και να μην υπαρχει προβλημα. Αν η αλλεργια οφειλεται στην τροφη, πιστευω οτι μεσα σε μια βδομαδα απο την ημερα που θα κοψεις την συγκεκριμενη τροφη θα αρχισεις να βλεπεις βελτιωση. Εγω επειδη τον εβλεπα να ξυνεται πολυ εντονα και επειδη φοβηθηκα μη κανει πληγες, του πηρα ενα μπλουζακι μακο για σκυλους. Συνεχιζε το ξυσιμο αλλα δεν μπορουσε να κανει πληγες ή να χασει το τριχωμα του.

Βγαζει καθολου εξανθηματα στα αυτια; Απο τα αυτια εγω καταλαβαινω οταν τον πειραζει κατι. Συνηθως βγαζει εξανθηματα και αν συνεχισω να δινω αυτο που τον πειραζει εμφανιζει μικρες πληγες γυρω απο τον λαιμο. Υποθετω οτι αν το κανω αυτο για μερες θα φτασει παλι σε σημειο να πρηζεται κατω απο τα μαγουλα. Εγω τοτε του ειχα κοψει ολες τις τροφες. Καλα που το εκανα γιατι θα ειχε ταλαιπωρηθει πολυ, αφου ετρωγε orijen η οποια περιειχε πατατα!
Ηρω μου τα αυτια του ειναι καθαρα.Δεν εχει τπτ.Συνηθως το προβλημα ειναι στα χειλη,στο σαγονι και προς το λαιμο και πανω απο τα ματια στο σημειο οπου δεν υπαρχουν πολλες τριχες.Οι πληγες του μοιαζουν με αυτες στη φωτο http://leicesterskinvet.com/wp-content/uploads/2010/09/Feline-Food-Allergy.jpg τις οποιες τις ξυνει συνεχως και προκαλει αποστημα καθε φορα και υποχωρουν με αντιβιωση και οι πληγες και το αποστημα.

υ.γ με μπενταντιν αραιωμενο να τις καθαριζω? Εχω παρατηρησει οτι τις ξυνει χειροτερα μετα.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από fotini123 Κυρ Σεπ 08, 2013 9:51 pm

Διάβασα όλο το θέμα και φρίκαρα. Τι άνθρωποι υπάρχουν....  Πόσο ταλαιπωρηθήκατε κι εσύ και το γατούνι σου... Εύχομαι να περάσει γρήγορα.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι (η κτηνίατρός μας είναι συγγενής και μπορώ να την πρήζω όσο θέλωSmile ) είμαι στη διάθεσή σου.
fotini123
fotini123
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : say no to speciesism
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/08/2013
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_playtrain

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Κυρ Σεπ 08, 2013 9:56 pm

fotini123 έγραψε:Διάβασα όλο το θέμα και φρίκαρα. Τι άνθρωποι υπάρχουν....  Πόσο ταλαιπωρηθήκατε κι εσύ και το γατούνι σου... Εύχομαι να περάσει γρήγορα.
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι (η κτηνίατρός μας είναι συγγενής και μπορώ να την πρήζω όσο θέλωSmile ) είμαι στη διάθεσή σου.
Ευχαριστω πολυ αγαπουλα! grouphug 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 1:08 pm

Γ@μω την ελληνικη επαρχια.Δεν στελνουν με αντικαταβολη οι μ@λακες.Ζητανε ή πιστωτικη ή καταθεση σε τραπεζα!
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Δευ Σεπ 09, 2013 8:11 pm

ωχ τετοιες πληγες εκανε και ο δικος μου αλλα οχι σε τετοιο βαθμο. Στον δικο μου εβγαιναν κοκκινα εξανθηματα στα αυτια, αλλα το ξυσιμο και το πρηξιμο ξεκινησε απο την περιοχη πανω απο το ματι. Δεν θελω να φαντασω σε τι κατασταση ειστε. Εγω ημουν μεσα στο αγχος οσο τον βλεπα να ξυνεται σαν τρελος και να πετανε τουφες με τριχωμα στον αερα απο το ξυσιμο. Φρικτο. Κοψε εντελως την τροφη που του δινεις και ολες τις λιχουδιες. Θα χρειαστεις απιστευτη υπομονη. Παιρνει πολυ χρονο δυστυχως ολο αυτο και πιθανοτατα θα τραβηξεις μεγαλο ζορι αργοτερα μεχρι να βρεις τι πρεπει να αποφευγεις και ποια τροφη τον πειραζει No
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 8:42 pm

Ηρω μου περα απο αυτο να φανταστεις οτι στα σημεια που κανει τις πληγες και με την αντιβιωση περνανε ναι μεν κλεινουν αλλα το τριχωμα σε εκεινα τα σημεια δεν ξαναβγαινει.....
Σημερα του δινω βραστο κιμα και θα του δινω για 2 εβδομαδες περιπου.Οταν παω σε πολη θα του παρω της ρουαγιαλ την υποαλλεργικη.Δυστυχως οπως ειδες δεν μπορουμε ουτε να παραγγειλουμε ονλαην οποτε μονο ρουαγιαλ μπορω να βρω.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 9:43 pm

Την φωτο την τραβηξα το απογευμα για να δειτε την κατασταση του. https://2img.net/r/ihimg/f/849/rkpd.jpg/
Ειναι φρικτο αυτο που περναει το γατι και δεν βρισκουμε και τροφη για να τον βοηθησουμε.
Στο λαιμουδακι του πιανω ενα γρομπαλακι και μαλλον του εχει κανει φλεγμονη.Δεν εχω αλλη επιλογη απο το να τον παω αυριο στον κτηνιατρο που δεν εμπιστευομαι για μια ενεσιμη αντιβιωση.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 09, 2013 10:32 pm

Αχ, βρε κορίτσι μου, διαβάζω τι τραβάτε και δεν ξέρω τι να πω...No No Με τον κιμά πιστεύω θα βγάλετε άκρη, πάντως, που είναι "καθαρό" φαγητό, και δεν θα έχετε πρόβλημα. Στο pet4u ρώτησες μήπως στέλνουν; Έχει και arden grange εκεί, που θεωρείται καλή για τις αλλεργίες. Πρόσβαση σε τράπεζα δεν έχετε για να το κάνεις έτσι;
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 10:37 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Αχ, βρε κορίτσι μου, διαβάζω τι τραβάτε και δεν ξέρω τι να πω...No No Με τον κιμά πιστεύω θα βγάλετε άκρη, πάντως, που είναι "καθαρό" φαγητό, και δεν θα έχετε πρόβλημα. Στο pet4u ρώτησες μήπως στέλνουν; Έχει και arden grange εκεί, που θεωρείται καλή για τις αλλεργίες. Πρόσβαση σε τράπεζα δεν έχετε για να το κάνεις έτσι;
Τζουλη μου τους πηρα τηλ το πρωι και μου ειπαν και εκεινοι μονο με καταθεση στη τραπεζα ή με πιστωτικη.Για να φτασω στην τραπεζα θελω βενζινη μεχρι ενα σημειο που παω με αμαξι και μετα ενα σωρο λεφτα σε εισιτηρια για το κτελ.
Πιο ακριβα θα μου ερχεται ετσι απο το να παω μια και καλη στην πολη στην κλινικη και να παρω τη ρουαγιαλ.Αυριο θα τον παω στον πρωτο κτηνιατρο και μεθαυριο θα παω να βρω ρουαγιαλ σε αλλη πολη.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 09, 2013 10:39 pm

Έλα ρε γμτ... Sad Sad Ε, τι να κάνεις, στην περίπτωση που πέσατε, τουλάχιστον να ηρεμήσει το γατάκι με τη ρόυαλ. Πο πο, "πακέτο" που λένε... Περαστικά σας κι αγύριστα, εύχομαι, και με το καλό να μετακομίσετε σε μέρος με περισσότερες ανέσεις.grouphug mati mati mati 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 10:46 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Έλα ρε γμτ... Sad Sad Ε, τι να κάνεις, στην περίπτωση που πέσατε, τουλάχιστον να ηρεμήσει το γατάκι με τη ρόυαλ. Πο πο, "πακέτο" που λένε... Περαστικά σας κι αγύριστα, εύχομαι, και με το καλό να μετακομίσετε σε μέρος με περισσότερες ανέσεις.grouphug mati mati mati 
Τζουλη μου ευχαριστουμε!Οσο για το αλλο,σε χειροτερο μερος παμε happy2 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 09, 2013 11:00 pm

Shocked ShockedShocked Sad Sad gatoula gatoula Τουλάχιστον μπορεί να βρείτε καλύτερο γιατρό, ποτέ δεν ξέρεις...Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Δευ Σεπ 09, 2013 11:15 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Shocked ShockedShocked Sad Sad gatoula gatoula Τουλάχιστον μπορεί να βρείτε καλύτερο γιατρό, ποτέ δεν ξέρεις...Smile 
Ειναι μια κοπελα που πηγε στο νησι πριν 2-3 χρονια απο Αθηνα. Ελπιζω να ειναι καλη!Το θετικο ειναι οτι θα μπορουμε να πηγαινουμε και με τα ποδια στο κτηνιατρειο!Επισης η Αμοργος εχει προγραμμα στειρωσεων και απο οτι μου λεει ο αντρας μου ολες οι αδεσποτες γατουλες ειναι στειρωμενες.Καλο και αυτο! Smile 
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Δευ Σεπ 09, 2013 11:21 pm

Εξαιρετικά καλό!!! Veryhappy Veryhappy Veryhappy Μπράβο σας και με το καλό!!!
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Σεπ 10, 2013 6:49 pm

ΜΟλις γυρισαμε απο το γιατρο.Καναμε ενεσιμη αντιβιωση διαρκειας 15 ημερων και απο σημερα το βραδυ ξεκιναμε και κορτιζονη σε χαπια.
Επισης για οσους θυμουνται,ειχα μαζι και τις εξετασεις με τα ιδια αποτελεσματα και αφου εξετασε τον Μαυρουλη του τις εδειξα.Ηρεμη εγω το επαιζα χαζη και τον κοιτουσα στα ματια για να καταλαβω.Παρολο που τον επιασα απροετοιμαστο δεν μου φανηκε καθολου ενοχος παιδια.... Δεν ξερω τι να πω. Ζητησε να του παρει αιμα ξανα για να συγκρινει γτ κατι εχει γινει στο μικροβιολογικο.
Του ειπα οχι με ναρκωση μονο χωρις και αν μπορει να του παρει αιμα απο το λαιμο. Μου απαντησε με ειλικρινεια οτι δεν ειναι καθολου εξοικιωμενος με το να παιρνει αιμα σε γατα απο το λαιμο και χωρις ναρκωση. Τελος μου ειπε οτι σε 7-10 μερες εχει να στειρωσει ενα γατο και θα του κανει και εξετασεις αιματος οποτε και θα συγκρινει.Φωτογραφισε τις τιμες απο τα δικα μας αποτελεσματα για να εχει μετρο συγκρισης.Παντως και ο ιδιος ειπε οτι οι εξετασεις ειναι ακυρες και πρεπει να επαναληφθουν. Θα ειμαστε σε επικοινωνια οταν θα βγουν οι εξετασεις του αλλου γατουλη και βλεπουμε.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από purina Τρι Σεπ 10, 2013 9:02 pm

Συγνωμη και ολας αλλα ποσα σου περνει για αιματαλογικες που τα βγαζει και λαθος το εργαστηριο και εσυ πρεπει να ξαναπληρωνεις καθε τρεις και λιγο για τις ιδιες εξετασεις.Ελπιζω να παει καλα το παιδι,περαστικουλια.
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Σεπ 10, 2013 9:10 pm

purina έγραψε:Συγνωμη και ολας αλλα ποσα σου περνει για αιματαλογικες που τα βγαζει και λαθος το εργαστηριο και εσυ πρεπει να ξαναπληρωνεις καθε τρεις και λιγο για τις ιδιες εξετασεις.Ελπιζω να παει καλα το παιδι,περαστικουλια.
Ευχαριστουμε Πουρινα μου.Αν θυμαμαι καλα εκεινη την ημερα(1 Αυγουστου) τον ειχα παει παλι για τις αλλεργιες του γτ ηταν μεσα στις πληγες.Το πακετο ειχε λοιπον αντιβιωση διαρκειας(ενεσιμη),ξεσμα απο την πληγη για βιοψια,ναρκωση,αιμοληψια και αντιδοτο για να συνελθει απο την ναρκωση.Ολα μαζι μου πηγαν 60 ευρω.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από purina Τρι Σεπ 10, 2013 10:05 pm

και αυτη η βιοψια τι εδηξε τελικα?κρημα παντως πολυ ταλαιπωρειται ο μαρουλης εξετασεις αιματος αντε να του κανεις μια φορα το χρονο οχι καθε τρεις και λιγο,και αυτος κανει παλι μεσα σε ενα μηνα.....
που μενεις και δεν υπαρχουν ανεσεις για να ψωνησεις το φαει του?
purina
purina
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Τόπος : gatohome
Αριθμός γατουνίων : ενα και μαυρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ola
Motto : Who is the boss???
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/11/2007
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Σεπ 10, 2013 10:17 pm

purina έγραψε:και αυτη η βιοψια τι εδηξε τελικα?κρημα παντως πολυ ταλαιπωρειται ο μαρουλης εξετασεις αιματος αντε να του κανεις μια φορα το χρονο οχι καθε τρεις και λιγο,και αυτος κανει παλι μεσα σε ενα μηνα.....
που μενεις και δεν υπαρχουν ανεσεις για να ψωνησεις το φαει του?
Δεν υπαρχει περιπτωση να επιτρεψω να τον ναρκωσουν σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα για να του ξαναπαρουν αιμα.Σε χωριο μενω χωρις ευκολη προσβαση σε πολη. Παρηγγειλα το απογευμα που γυρισαμε υποαλλεργικη τροφη και θα παω στη πολη την Παρασκευη που θα την φερουν να την παρω.Δε με συμφερει να την παραγγελνω απο νετ. Βενζινες και εισιτηρια για να φτασω σε τραπεζα να καταθεσω και μετα τα μεταφορικα. Λιγοτερο θα μου ερθει να παω μια και καλη στη πολη να παρω την υποαλλεργικη της ρουαγιαλ.

Η βιοψια εδειξε σταφυλοκοκκο. Ειναι αλλεργικος,τον πιανει φαγουρα,ξυνεται,ματωνει και μολυνει τις πληγες με τα νυχια του.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τρι Σεπ 10, 2013 10:37 pm

ισως τελικα η απατη να ειναι στο μικροβιολογικο και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα ισως να μην εξειδικευεται το συγκεκριμενο εργαστηριο στα ζωα οποτε για να μη χανει χρημα, δινει τις ιδιες εξετασεις σε ολους tafos Περαστικα στον μαυρουλη και ευχομαι να λυθει το προβλημα για να σταματησει και το αμοιρο να ταλαιπωρειται gatoula 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τρι Σεπ 10, 2013 11:10 pm

koneko έγραψε:ισως τελικα η απατη να ειναι στο μικροβιολογικο και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα ισως να μην εξειδικευεται το συγκεκριμενο εργαστηριο στα ζωα οποτε για να μη χανει χρημα, δινει τις ιδιες εξετασεις σε ολους tafos Περαστικα στον μαυρουλη και ευχομαι να λυθει το προβλημα για να σταματησει και το αμοιρο να ταλαιπωρειται gatoula 
Ευχαριστουμε Ηρω μου! Αυτη τη φορα που θα ξεκινησουμε και υποαλλεργικη νομιζω οτι ολα θα πανε καλα και θα το ξεπερασουμε και αυτο!
Ο γιατρος πραγματι τα εχασε με τις εξετασεις.Τα κοιταζε και τα ξανακοιταζε. Και εγω πιστευω πλεον οτι το μικροβιολογικο εκανε μαλακια. Ειτε εσκεμμενα (αφησαν το αιμα να αλλοιωθει) ειτε απο "λαθος". Τον ρωτησα τον γιατρο αν το μικροβιολογικο εχει μονο μηχανημα για ανθρωπους και ειπε οτι ναι μεν ειναι μικροβιολογικο για ανθρωπους αλλα οταν πας αιμα ζωου τους το λες και ρυθμιζουν το μηχανημα. Κατι τετοιο τελοσπαντων.
ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από koneko Τετ Σεπ 11, 2013 11:47 am

Κανουν πολλα λαθη τα μικροβιολογικα δυστυχως. Στον αδερφο μου του εκαναν πολυ χοντρο λαθος και ετρεχε σε γιατρους χωρις να υπαρχει λογος!

Με την αλλεργια θα ταλαιπωρηθειτε λιγο ακομα, αλλα μετα ολα θα στρωσουν. Στην χειροτερη, αν δεν του κατσει καμια τροφη, του δινεις σπιτικη τροφη και βρισκεις την ησυχια σου. Αν δεν βρεις υποαλλεργικη ή αν σου ειναι αρκετα ακριβη, δοκιμασε να δωσεις καποια αλλη τροφη με συστατικα εντελως διαφορετικα απο τις περισσοτερες τροφες. Πχ η orijen 6 fish ειναι εντελως διαφορετικη γιατι δεν περιεχει καθολου κοτοπουλο, αυγα, γλουτενη και καλαμποκι (πολυ συνηθισμενα συστατικα στις περισσοτερες τροφες). 
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 Empty Απ: Αλλεργίες της γάτας!

Δημοσίευση από ΜαύροςΓάτος Τετ Σεπ 11, 2013 5:39 pm

Ηρω ο γιατρος χθες μου ειπε οτι το μονο υποαλλεργικο κρεας για τις γατες ειναι το αρνι και το κουνελι.Αρα κακως(κατα την αποψη του) του δινω κιμα μοσχαρισιο αυτες τις μερες.
Την Παρασκευη θα παω να παρω και την υποαλλεργικη που παρηγγειλα.
Γιατι να ταλαιπωρηθουμε αφου το θεμα διατροφης θα διορθωθει?
Μεχρι να μετακομισουμε θα του δινω υποαλλεργικη ρουαγιαλ που βρισκω ευκολα κατοπιν παραγγελιας.Στο νησι μετα βλεπουμε τι θα εχει η κτηνιατρος και τι θα μπορει να φερνει απο Αθηνα.

ΜαύροςΓάτος
ΜαύροςΓάτος
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Αριθμός γατουνίων : δύο πανθηράκια!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όσες ζουν στους αφιλόξενους δρόμους
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2012
Mood : Αλλεργίες της γάτας! - Σελίδα 5 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης