gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 10:27 am

Καλησπέρα σας.. Έχω ενα πρόβλημα με τον γάτο μου.. Προχθες κυριακη το χτυπησανε δεν ξέρω πως κ με τι ανθρωπος100% (που να μην ξημερώσει αύριο). Κ το ενα του μάτι είναι όλο κοκκινο σκούρο κ είχε τρέξει αίμα στην αρχή.. Το πήγα σε εναν κτηνίατρο χθες δευτερα κ μου έδωσε ενα κολληριο κ μια αντιβιωση να ρίχνω στο φαγητο του η να την δινω ο ίδιος.. Μπορειτε να μου πείτε κ σεις μια γνώμη τι μπορεί να έχει ο γατουλης μου.. Είναι 1 έτους τριχωτός... Σας ευχαριστώ..

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 10:31 am

Ο γιατρός δεν το εξέτασε απλα του έριξε μια ματια και είπε οτι έχει λεύκωμα... Υπάρχει να έχει κάτι τέτοιο???

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 02, 2019 12:09 pm

Συγνώμη τι ειναι το λεύκωμα δεν τον ρώτησες? Προηλθε απο το χτύπημα τι σου ειπε? μήπως ειπε γλαύκωμα? Αυτο εγινε μετα το χτύπημα? Γιατροι δεν ειμαστε για να βγάλουμε διάγνωση εμεις. Ειδικη εξέταση στο μάτι δεν γινεται παρα μονο απο εξιδικευμενο κτηνιατρο οφθαλμιατρο. Αυτο που θα μπορούσε ισως να παρει ειναι υγρο αλλα εδω μιλάμε για κατι εμφανες? Αν δεν σου έχει λυσει τις αποριες παρτον τηλέφωνο και ρωτα τον ξανά. Μπορει να ανεβάσει μια φωτογραφια του ματιου?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 12:39 pm

Γλαύκωμα ναι.. Συγνωμη

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 12:41 pm

Ναι μετα το χτύπημα ειπε

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 02, 2019 1:06 pm

Το γλαύκωμα ειναι μια παθηση η οποια συνηθως ειναι χρονια και προκαλειται απο πιεση στο μάτια. Σταδικά προκαλει τύφλωση και καταστροφή του οπτικου νεύρου το οποιο ομως γινεται αρετα μακροχρόνια. Τώρα πιθανως απο χτύπημα να δημιουργείται γλαύκωμα δεν το γνωριζω αυτο. Να παρεις τον κτηνιατρο και να ρωτήσεις περαιτέρω πως μπορει να αντιμετωπιστει αν θεραπεύεται οριστικά η αν θα χρειαστει περαιτέρω αγωγή και πως θα εξελιχθει και αν υπάρχει κινδυνος τυφλωσης. Εαν υπάρχει  τετοιος κινδυνος τοτε θα μπορούσες να πας σε καποιον κτηνιατρο οφθαλμιατρο μηπως μπορει να σωθει το ματάκι. Εχει εξογκωθει το ματι?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 1:57 pm

Όχι απλα μέσα κ γύρω στην "κόρη" του ματιού είναι σαν μαυρισμένο.. Γύρω γύρω όχι πολύ κοκκινο(στο άσπρο).. Αυτός λέει έχει πάθει γλαύκωμα.. Κ θα χασει το ματακι του.. Τι να πω βρε παιδιά πάω να πεθάνω.. Ο κερατάς που το έκανε να του βγουνε κ τα δύο ματια κ να πεθάνει με τον πιο χειροτερο τρόπο...

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 02, 2019 2:11 pm

Κοιταξε δεν συμφωνω με αυτον τον τροπο σκέψης, σαφως ειναι κατακριτέο το να κακοποιεις ενα ζώο και ποινικο αδίκημα ταυτοχρονα. Αυτο που μετράει ειναι οχι τέτοια λογια αλλα ο εντοπισμος η καταγγελια και η τιμωρια τετοιων ανθρωποειδών προς παραδειγματισμο. Απο κει και περά εισαι σιγουρος οτι ειναι ανθρωπινο χτύπημα? Εχει εκτεταμένο τραύμα περα απο το μάτι διοτι ας πουμε μια ανθρωπινη κλωτσιά θα ειχε πιάσει και το προσωπο, Μπας ειναι απο γατοκαυγά? Ειναι στερωμένο το ζωο? Αν θελεις να προστατέψεις το γατούλη σου κατ εμέ κρατα τον μεσα μακρυά απο κινδύνους και επισης σε ενδιαφέρει να ψαξεις περαιτερω ιατρικη βοήθεια μπας και σώνεται το μάτι τώρα που ειναι ειναι ακομα νωρις?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Τετ Οκτ 02, 2019 3:44 pm

Ο κτηνίατρος είπε είναι απο ανθρωπο.. Όχι απο ζώο.. Τώρα ποιος το έκανε δεν ξέρω κ ουτε θα το πει κανένας.. Μονο μην τύχει κ το μάθω.. Τώρα απο κανενα σκουπόξυλο γιατί έχει ξαναγίνει (το είχε χτυπήσει με το ποδι αλλά παλι καλά δεν είχε τίποτα ο γατουλης μου) απο την κολογρια που μένει δίπλα μου αλλά δεν ήξερε οτι ηταν δικο μου.. Αυτό παει κ παιζει.. η απο μικρά παιδιά με πιστόλι με βολίδες.. Κυριακή ηταν καταλαβενεις γιατί παιζουν παιδιά γύρω στην γειτονιά.. Σε επαρχια μένω.. Χωριό.. Είναι πολύ φιλικό κ παιχνιδιαρικο...

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Οκτ 03, 2019 1:39 am

Καταλαβαινω οσο μπιρω το θέμα επαρχία, αλλα ποια είναι η λύση σε αυτήν την περίπτωση;  Είναι κάτι που έγινε τώρα , ξανάγινε στο πάρελθον.και πολυ πιθανο και στο μέλλον με τι επιπτώσεις άραγε;  Πρέπει να γίνει κάτι για αυτό θαρρώ, εστω μια ενημέρωση ότι πλέον οι νόμοι έχουν αλλάξει και αυτό το πράγμα είναι αδίκημα. Τα δε παιδάκια με το πιστόλι τι να λέμε.... Να χτυπήσουν κι μεταξύ τους να ψάχνονται . Όσο για τον καψερο γατούλη μπας λέω μπας έπαθε κανένα έλκος και όχι γλαύκωμα; Τι κολλυριο σου έδωσε και.ποσες φορές την ημέρα σου είπε. Υπάρχει άλλος κτηνιατρος να πάρεις δεύτερη γνώμη; Η θεραπεία προφανεστατα είναι για μην μολυνθεί. Αν πρόκειται δε για έλκος θέλει επιθετική θεραπεία με το κολλυριο και 4 φορές την ημέρα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Πεμ Οκτ 03, 2019 12:46 pm

Σταγόνες isathal 2-3 την ημερα. κ μια αντιβιωση vetrimoxin ανα 12 ώρες.. Ο γατουλης παντος κυνηγάει πεταλούδες κ τα έντομα.. Έχει όρεξη.. Θα πάω μεθαύριο να τον ξαναδεί ο κτηνίατρος... Σε σχέση με την πρωτη μέρα βλέπω λίγη διάφορα αλλά ακριβως τι έχει δεν ξέρω.. Θέλω 3 ώρες να τον πάω σε οφθαλμίατρο κ είναι ζορικος πολύ στο αμάξι... Ουτε στο γατοσπιτο κάθεται ησυχα.. Φωνάζει κ τρελενομαι οταν τον ακούω έτσι να κανει.. Τον έχω κ τον νοιαζομαι σαν παιδι μου...

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Οκτ 04, 2019 2:02 pm

Και τα δυο σκευάσματα είναι πολύ καλα και στοχευουν σε έναν πιθανο τραυματισμο του οφθαλμου. Εγω θα εκανα υπομονή μια εβδομαδα να δρασουν τα φαρμακα κ μετα θα αποφασιζα αν χρειαζεται να ζητήσεις βοηθεια ειδικου.

Περαστικα!
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου Empty Απ: Κοκκινο μάτι απο χτύπημα στον γάτο μου

Δημοσίευση από Harris Beautiful Cat Παρ Οκτ 04, 2019 3:14 pm

Σε ευχαριστώ Νίκο κ γω πιστεύω κ θέλω μάλλον να είναι απλα τραυματισμός κ να γίνει καλά ο γατουλης μου.. Αύριο θα τον ξαναπαω μια να τον δει κ θα συνεχίσω Για το καλυτερο. ... Δεν τα παραταω για τίποτα τον μικρουλη...

Harris Beautiful Cat
Kitten
Kitten

Άντρας
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης