gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Οδηγίες για ορφανομωρό

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Οδηγίες για ορφανομωρό Empty Οδηγίες για ορφανομωρό

Δημοσίευση από elenigeop Σαβ Μάης 25, 2019 6:50 pm

Καλησπέρα σας,

Σήμερα και ενώ σκοπός μου ήταν να αγοράσω κάτι ρούχα βρέθηκα με ένα γατομωρό στην αγκαλιά.

Σαββατιάτικο σήμερα και πάλι καλά προλάβαμε κτηνίατρο ανοιχτό αν και δεν ήταν ο γνωστός μου κτηνίατρος που εμπιστεύομαι.
Απ'ότι μου είπε έχει ίωση και υπάρχει μια περίπτωση να χάσει το ματάκι του.Πορευόμαστε με αντιβίωση και tobrex.
Βέβαια τελικά είχα πολλές ερωτήσεις που δε μου ήρθαν επιτόπου να τον ρωτήσω.

1.Το μωρό είναι γεμάτο ψύλλους και το ψέκασε αλλά από το μεσημέρι μέχρι και τώρα δε βλέπω μεγάλη διαφορά.Ίσα ίσα μετά το ψέκασμα έχουν μεγαλύτερη κινητικότητα.
Είναι γύρω 3 εβδομάδων αν κρίνω από το ότι έχει βγάλει και δόντια.Θα μου συνιστούσατε να το κάνω μπάνιο ή είναι νωρίς γιατί είναι μικρό;
Και εάν το κάνω μπάνιο μπορώ να το κάνω με διαλυμένο φυσικό σαπούνι ( Dr.Bronner's) αν γνωρίζετε...
Μήπως πρέπει να ξαναπάω από Δευτέρα;

2.Έχει βγάλει δόντια αλλά δεν το ξερα και πήρα φόρμουλα.Καταλήξαμε να φάει το μπιμπερό oksmily3
Τι τροφή να του πάρω από Δευτέρα;Υπάρχει κονσέρβα για μωρά για τη μετάβαση; Η φόρμουλα θα είναι αρκετή να το ζωντανέψει λίγο να πάρει τα πάνω του;

Όλα μου τα χρόνια είχα σκύλο, δεν έχω ιδέα για τη φροντίδα της γάτας σε τόσο πρώιμο στάδιο...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

elenigeop
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/03/2014
Mood : Οδηγίες για ορφανομωρό M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Οδηγίες για ορφανομωρό Empty Απ: Οδηγίες για ορφανομωρό

Δημοσίευση από belezza Σαβ Μάης 25, 2019 8:45 pm

Καλησπερα .Βρεθηκα στη θεση σου προ μηνος και εξακολουθω να ειμαι ,μονο που τωρα τα μωρα ειναι κοντα 2 μηνων.
Για τους ψυλους εγω εβαλα front line και παμε καλα.Βεβαια ξαναψεκαζεις (εγω τα εκανα σχεδον μπανιο με το front line) .Tωρα για τηναπορια σου σχετικα με κανονικο μπανιο ,νομιζω πως δεν πρεπει γιατι οπως λες ειναι και αρρωστουλικο.Οποτε εγω δε θα το τολμουσα. Βεβαιως θα ρωτησεις και τον κτηνιατρο . Στην ιδια κατασταση ηταν και αυτα που εχω εγω και σωσαμε τα ματια με ζοραβιξ (κολλυριο) αν το θυμαμαι καλα.Πρωτα tobrex και μετα αυτο που σου ανεφερα.Φυσικα και αντιβιωση .
Για την τροφουλα ,δοκιμασες την baby and mother της royalcanin,εγω μετα το lactopet ή και ταυτοχρονα αυτη εδινα .Την ανακατευα με ρυζονερο (για αποφυγη διαρροιας) και την εδινα με συριγγα ινσουλινης .Ευχομαι καλη επιτυχια και περαστικα του
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Οδηγίες για ορφανομωρό Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης