gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Κυρ Μάης 12, 2019 1:37 pm

Καλησπέρα σε όλους!! είμαι καινούργια στο forum και μόλις κάνω τη πρώτη μου δημοσίευση .Έχω μια γατούλα 7 ετών που εδώ και δυο χρόνια λόγω του ότι πέρασε κάτι με το αναπνευστικό και της χορηγήθηκε κορτιζόνη άρχισε να πίνει πολύ νερό να αδυνατίζει και να της χαλάει το τρίχωμα και να κάνει συχνά τσισα! για αυτό το λόγω αποφάσισα να το ψάξω δε θα μπω σε λεπτομέρειες σας λέω μόνο ότι σε αυτά τα δυο χρόνια έχω πάει σε 4 διαφορετικους γιατρούς εκ των οποίων δυο γνωστές κλινικές!! και καμία από αυτές λέγοντας τα συμπτώματα δε με παρέπεμψε σε εξέταση για διαβήτη έτσι λοιπόν δυο χρονιά τώρα με αυτά τα συμπτώματα και επισκεπτοντας 5ο γιατρό κάναμε όλες τις εξετάσεις και ο ίδιος μου ανάφερε ότι μπορεί να χει διαβήτη από τα συμπτώματα!! και τελικά βγήκε αληθινός καθώς η τιμή της γλυκόζης της γατούλας μου είναι στο 638!!!!! Ο γιατρός αυτός αν και καλός μου το πε κι ο ίδιος ότι δεν του χει ξανατυχει κάτι τέτοιο στην αρχή με παρεμπεψε σε ειδική τροφή κατι που έκανα αμέσως όμως λόγω αυτού έχουμε έντονες διάρροιες Sad και αμέσως είδα κάποια βελτιώση! Το θέμα είναι ότι μάλλον δε θα τη ξαναπάω εκεί γιατί όπως σα είπα δεν ηταν έμπειρος σε αυτό το θέμα και ενώ στην αρχή μου πε μόνο για τροφή μετά μ δώσε ινσουλίνη να τη κανω μονή μου κατι που νομίζω δε μπορεί να γίνει έτσι ξαφνικά Sad Έτσι λοιπον τηλεφώνησα σε μαι φιλοζωική της περιοχης μου μίλησα με ένα γιατρό και μου πε οτι δε χορηγουμε τόσο εύκολα ινσουλίνη και κάλο είναι να γίνει καμπύλη ζαχάρου πρώτα .Αυτό που εχω σκοπό τώρα είναι να της κάνω λίγο διατροφή κι έπειτα να βρω ένα καλό κτηνίατρο για να δούμε τι θα κάνουμε Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι ότι η γατούλ μου έπεσε σε κακά χεριά (υποτίθεται φημισμένα!!) και δεν είχε την αντιμετώπιση που της άξιζε και χάσαμε τόσο καιρό τσάμπα με στεναχωρεί πολύ που δε το παραλάβαμε στην αρχή και που το έπαθε αυτό από τις κορτιζόνες!! έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία? είναι σοβαρό> ξερετε καποιον καλο κτηνιατρο ? σας ευχαριστώ εκ των πρότερων όλους!!

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από LAROGATA Κυρ Μάης 12, 2019 9:27 pm

Καλησπερα ,ειναι συνηθισμενη παθηση το σακχαρο στις γατουλες ,συνηθως δινουν ειδικη τροφη και αναλογα την πορεια μπορει να γινεται απο εσας ινσουλινη .Σε περιοχη ειστε
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Κυρ Μάης 12, 2019 11:21 pm

Γεια σας ! και ευχαριστω για την απαντηση!προς το παρων δινω μονο ειδικη τροφη! ειμαι στη περιοχη κορωπι αλλα εφτασα μεχρι κι αργυρουπουλη για καλο ο γιατρος ο οποίος με απογοητευεσε

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από LAROGATA Κυρ Μάης 12, 2019 11:40 pm

νονη έγραψε:Γεια σας ! και ευχαριστω για την απαντηση!προς το παρων δινω μονο ειδικη τροφη! ειμαι στη περιοχη κορωπι αλλα εφτασα μεχρι κι αργυρουπουλη για καλο ο γιατρος  ο οποίος με απογοητευεσε
δυστυχως απο την περιοχη σας δεν γνωριζω κτηνιατρους
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Τετ Μάης 15, 2019 12:39 am

δε θα με πείραζε αν είχατε να μου προτείνεται κάποιον κι από άλλη περιοχή !

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από catwalks Παρ Μάης 31, 2019 5:30 pm

Γειά σου Νόνη!!

Ο διαβήτης είναι όντως συνηθισμένη πάθηση στις γάτες και τα συμπτώματα που περιέγραψες είναι τα απολύτως τυπικά αυτής της αρρώστιας. Είναι απορίας άξιο το πώς τόσοι γιατροί δεν κατάλαβαν αμέσως ότι πρόκειται γι' αυτό. Η τιμή του σακχάρου που αναφέρεις είναι πολύ υψηλή και εφ' όσον η γάτα σου υποφέρει ήδη δύο χρόνια, η κατάσταση γίνεται όλο και πιο επικίνδυνη για την υγεία της με την πάροδο του χρόνου, διότι ο διαβήτης προκαλεί βλάβες σε όργανα όπως η καρδιά, τα νεφρά, τα μάτια κ.ά. Δεν θέλω να σε πανικοβάλω, απλά αναφέρω ορισμένους κινδύνους, διότι φοβάμαι ότι οι γιατροί που επισκεύτηκες δεν σε έχουν ενημερώσει αρκούντως.

Έχω μια 16χρονη (!!!) με αυτό το πρόβλημα, οπότε τα γνωρίζω από πρώτο χέρι, δυστυχώς.

Κατά πάσα πιθανότητα, δεν αρκεί μόνο η ειδική τροφή, αλλά περί ινσουλίνης και καμπύλης ζαχάρου θα πρέπει να αποτανθείς σε κτηνίατρο, ο οποίος θα αξιολογήσει τον τύπο διαβήτη και την δόση, αν και εφ' όσον αποφασίσει ότι πρέπει να της χορηγηθεί ινσουλίνη. Επίσης, πιθανότατα θα χρειαστούν και άλλοι έλεγχοι, αιματολογικοί/υπέρηχοι για να δείτε σε τι κατάσταση βρίσκονται τα όργανά της πάσχουσας. Είναι μια ταλαιπωρία για τη γατούλα και για σένα σε πρώτη φάση, αλλά με την πάροδο του χρόνου η χορήγηση ινσουλίνης γίνεται μια ρουτίνα, η οποία σε δένει απόλυτα με τη γάτα σου.

Η δική μας γιατρός είναι στη Ν. Σμύρνη, αλλά εκ πείρας μπορώ να πω ότι είναι πολύ προσεκτική επιστήμονας με εμπειρία στις γάτες και πραγματικό ενδιαφέρον για τα ζώα, σε αντίθεση με διάφορους άλλους συναδέλφους της που έχω γνωρίσει, οι οποίοι συμπεριφέρονται με απαξίωση στα ζώα (για να μην πω κάτι πιο βαρύ), οπότε τη συστήνω ανεπιφύλακτα για το συγκεκριμένο πρόβλημα και ό,τι άλλο χρειαστεί.

Στείλε μου ΡΜ για να σου δώσω τα στοιχεία της γιατρού μας, αν θες.


catwalks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 10+++
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Σαβ Ιουν 01, 2019 1:01 am

καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση!! η αληθεια ειναι οτι πανικοβληθηκα λιγο ...φυσικα ομως ξερω οτι μου τα λες για καλο...να σ πω οτι η γατουλα μου παει καλυτερα μονο με ητν αλλαγη τορφης!! εχω δει μειωση των ουρων και της συμπεριοφορα της!!βεβαια ξερω οτι πρπεει σιγουρα να οτ κοιταξω δοκιμασω να σου στιλω μηνυμα αλαλ δε μπορεσα ειμαι και καινουργια! αν εχεις τη καλοσυνη στιλε μου εσυ με τα στοιχεια της!! σε ευχαριστω!! ειναι οικονομικη> φιλια!!

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από catwalks Σαβ Ιουν 01, 2019 1:12 pm

Νόνη, ούτε εγώ έχω δυνατότητα να σου στείλω ΡΜ, οπότε θα γράψω τα στοιχεία της γιατρού μας εδώ και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν παραβιάζω κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ. Γίνεται για λόγους υγείας!!

Κτηνιατρικό Κέντρο Νέας Σμύρνης
Σύλβια Δημητρακοπούλου
Ελ. Βενιζέλου 112-114, 17122 Ν. Σμύρνη
2109359188

Όταν αποφασίσεις να την επισκευτείς, πες της ότι σου την έχει συστήσει η Ειρήνη που έχει την Πιπίτσα. Όχι ότι θα παίξει η σύσταση κάποιο ρόλο, η γιατρός το ίδιο καλά θα κάνει τη δουλειά της σε κάθε περίπτωση, αλλά δεν θα σε έστελνα έτσι τυχαία από το Κορωπί στη Ν. Σμύρνη.

Ως προς το οικονομικό θέμα, σε πρώτη φάση, υπολογίζω ότι για εξετάσεις αίματος, υπέρηχους και καμπύλη ζαχάρου θα χρειαστείς γύρω στα 300€. Είναι πολλά, αλλά μπορούν να γίνουν σταδιακά και σε συνεννόηση με τη γιατρό, αλλά μετά βέβαια θα έχετε και τα πήγαινε-έλα.

Το ότι βελτιώθηκε η κλινική εικόνα της γάτας σου μόνο με την ειδική τροφή είναι πολύ θετικό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι μπορούμε να εφησυχάζουμε. Επίσης θετικό είναι ότι η γάτα σου είναι νέα σε ηλικία και αν τελικά πάρετε την απόφαση να της κάνετε ινσουλίνη, υπάρχουν κάποιες πιθανότητες να ιαθεί (ενώ στον διαβητικό άνθρωπο δεν μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο). Αυτό και μόνο το ενδεχόμενο αξίζει τις ταλαιπωρίες και τα έξοδα.

Ό,τι απορίες έχεις να ρωτάς τη γιατρό αμέσως και χωρίς δισταγμούς. Άλλωστε, η συνεργασία που θα έχεις μαζί της θα καθορίσει και την καλή πορεία της υγείας της γάτας σου. Κυκλοφορούν διάφορα άρθρα στο διαδίκτυο για τον διαβήτη στις γάτες για να μπορέσεις να ενημερωθείς, νομίζω όμως ότι τα πιο κατατοπιστικά είναι στα Αγγλικά.

Το πιο σημαντικό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι η χορήγηση ινσουλίνης, αν τελικά χρειαστεί, είναι μια δέσμευση με ωράρια και κανόνες. Αν μπορείς να είσαι συνεπής και μάθεις τι πρέπει να προσέχεις, τότε όλα θα πάνε καλά για τη γάτα σου.

Καλή επιτυχία και καλή δύναμη και στις δυο σας! oksmily3

catwalks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 10+++
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Κυρ Ιουν 02, 2019 9:57 pm

καλησπερα και σε ευχαριστω για την απαντηση!!η αληθεια ειναι οτι μου φναηκαν αρκετα τα χρηματα!! αλλα ξεχασα να αναφερω οτι τις εκανα αρκετες βιοχημικες μαζι με τη γλυκοζη για νεφρα κτλπ και ητνα καλες!!αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι πως περνει η συγκεκριμενη γιατρος αιμα γιατι ειναι βεβαιο οτι θα χρειαζεται συχνα και παιζιε σημαντικο ρολο να χει ελαφρυ χερι και να μη ναρκωνει τη γαοτυλα ή να της περνει απο το λαιμο οποτε θα με ενδιεφερε να μαθω Smile επισης εσυ τη φαγκαι δινεις σητ γαοτυλα σου> ητνα παρομοια με τη δικια μου περισταση >

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από catwalks Κυρ Ιουν 02, 2019 11:28 pm

Αν έχεις κρατήσει τις βιοχημικές εξετάσεις της γάτας σου και είναι σχετικά πρόσφατες, ενδεχομένως να μην χρειαστεί να κάνει επανάληψη στην παρούσα φάση, οπότε αυτό θα μειώσει το κόστος. Ίσως να μην χρειαστούν ούτε οι υπέρηχοι. Καλό θα είναι να έχεις μαζί σου τις εξετάσεις αυτές για να τις δει η γιατρός και να τις αξιολογήσει.

Η νάρκωση στις διαβητικές γάτες πρέπει να αποφεύγεται, διότι ανεβάζει το ζάχαρο, οπότε για να της πάρει αίμα δεν θα την ναρκώσει έτσι κι αλλιώς (εκτός κι αν είναι πολύ αγρίμι, φαντάζομαι). Επειδή η γάτα σου μπορεί να μην είναι συνεργάσιμη (και είναι λογικό), ενδεχομένως η γιατρός να έχει και κάποιον/-α βοηθό που θα ξέρει πώς θα την κρατήσει. Αν χρειαστούν εξετάσεις, αιμοληψία γίνεται από το λαιμό ή το μπροστινό ποδαράκι, αλλά όταν πρόκειται για καμπύλη ζαχάρου δεν χρειάζεται καν τόση ταλαιπωρία για τη γάτα. Την κρατάς μια σφιχτή αγκαλιά και μια σταγονίτσα από το πατουσάκι αρκεί για να γίνει η μέτρηση της γλυκόζης.

Η Πιπίτσα τρώει ξηρά τροφή Purina D/M (Diabetes Management) και γενικώς την προτιμάει περισσότερο από την αντίστοιχη της Hills. Υπάρχει και κονσέρβα για εναλλαγή με την ξηρά τροφή, όταν βαριέται ή για ποικιλία. Γενικώς, ο διαβήτης θέλει πρωτεΐνες στη διατροφή. Κρέας, ψάρι, κοτόπουλο επιτρέπεται να τρώει παράλληλα με την ξηρά τροφή, αλλά γι' αυτά πρέπει να μιλήσεις καλύτερα με τη γιατρό.

catwalks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 10+++
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από νονη Κυρ Ιουν 02, 2019 11:54 pm

σε ευχαριστω για την απαντηση!! η αληθεια ειναι οτι ο προηγουμενος γιατρος την ναρκωσε για να της παρει αιμα και η γατουλα μου δεν ειναι αγριμι! οποτε μποριε να ητν επηρεασε αυτο ! επισης ειναι αρκετα αγχωδης και δε τρελενετια για επισκεψεις σε γιατρος!!ακομα μια παλια γιατρος την τρυπαγε στο λαιμο για να παρει αιμα χωρις αποτελεσμα με συνεπεια να ητ τρυπησε γυρω στις 5 φορες και η γατα μου να παθει σοβαρη κριση στο σπιτι απο το αγχος ..οποτε για αυτο ειμαι λιγο επιφυλακτικη και φοβαμαι και να παωτοσο μακρυα! οσο για τη τροφη της δινω ξηρα της royal και md της hills σε κονσερβα

νονη
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 27
Αριθμός γατουνίων : 5
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/05/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!  Empty Απ: η γατουλα μου εχει πολυ ανεβασμενη γλυκοζη!!

Δημοσίευση από catwalks Δευ Ιουν 03, 2019 9:27 am

Σε κανένα ζωάκι δεν αρέσει η επίσκεψη στο γιατρό και ειδικά στις γάτες, οι οποίες εν γένει είναι ευαίσθητες και έχουν υψηλό αίσθημα του προσωπικού χώρου ειδικά όταν βρίσκονται σε ξένο περιβάλλον.

Από θέμα ψυχολογίας της γάτας, η νάρκωση διευκολύνει τη διαδικασία της αιμοληψίας και των εξετάσεων, δεν στρεσάρεται το ζώο και φυσικά είναι απείρως πιο εύκολο για τον κτηνίατρο. Στις διαβητικές γάτες δεν ενδείκνυται όμως και είναι η ύστατη λύση.

Εφ' όσον όμως έχεις τις προηγούμενες εξετάσεις, ίσως να μην χρειαστεί να υποβληθεί σε τέτοια δοκιμασία. Βέβαια, στην καμπύλη ζαχάρου που κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να κάνει, η μέτρηση της γλυκόζης θα γίνεται ανά 2 ώρες, άρα θα είναι μια ταλαιπωρία για τη γάτα σου.

Σίγουρα όλα αυτά είναι πολύ στρεσογόνα και για εκείνη και για σένα που θα τη βλέπεις να δυσφορεί και να υποφέρει, αλλά είναι απαραίτητα για να διατηρηθεί η υγεία της σε καλή κατάσταση. Άλλωστε, έχετε η μία την άλλη για παρηγοριά στις δυσκολίες...

Γενικώς οι αρρώστιες είναι δοκιμασίες, κανένας δεν μπορεί να πει ότι δεν θα ταλαιπωρηθείτε (κι όποιος το πει μην τον πιστέψεις), αλλά υπάρχουν και ταλαιπωρίες που γίνονται για καλό. Βάζεις όλα τα δεδομένα στη ζυγαριά σου και αποφασίζεις.

catwalks
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 10+++
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/03/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης