gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ουλίτιδα

+3
Stella M.
Φυλλίτσα
Στελίνα
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Ουλίτιδα

Δημοσίευση από Στελίνα Σαβ Ιαν 26, 2019 4:42 pm

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας σε παρόμοια περίπτωση. Ο γατούλης μου έχει ουλίτιδα(δυσοσμία και κόκκινα ούλα) τον πήγα στον γιατρό του έκανε καθαρισμό, που συνεπάγεται ολική νάρκωση, και μέσα σε δυο βδομαδες ξανά έχει τα ίδια συμπτώματα, δεν μπορεί να φάει ξηρή τροφή και κονσέρβα τρώει λίγο γιατί πονάει. Είναι αρκετά αδύνατος και μόλις φάει λίγο μετά νιαουρίζει η βγάζει το φαγητό από το στόμα. Ο γιατρός μου πρότεινε ολική αφαίρεση δοντιών αλλά είναι μόλις 2,5 ετών και δεν θα ήθελα κάτι τέτοιο. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Τι έχετε κάνει;

Στελίνα
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/01/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από Φυλλίτσα Κυρ Ιαν 27, 2019 4:47 pm

Καλησπέρα! Η δική μου πέρυσι διαγνώστηκε με ουλίτιδα αλλά το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση (δεν θυμάμαι όνομα, ένα κόκκινο μεγάλο χάπι είναι) και ένα τζελ που της έβαζα στα δόντια, το plak out. Το ίδιο κάναμε όταν επανεμφάνισε δυσοσμία και κόκκινα ούλα το καλοκαίρι που πέρασε. Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη γνώμη από έναν κτηνίατρο;
Φυλλίτσα
Φυλλίτσα
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 28
Τόπος : SKG
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2015
Mood : Ουλίτιδα M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από Stella M. Κυρ Ιαν 27, 2019 10:16 pm

Το ένα το κορίτσι μου είχε μια έξαρση ουλίτιδας πέρυσι, όμως το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και δεν επανεμφανίστηκε σε αυτό το βαθμό.
Αυτή τη στιγμή έχει έναν "τυπικό" ερεθισμό στα ούλα που απαντά σε πάρα πολλά δεσποζόμενα ζωάκια που τρέφονται με κροκέτα και δεν κυνηγούν.
Θα κάνουμε κάποια στιγμή μέσα στην άνοιξη ένα καθαρισμό προληπτικά και γενικότερα προσπαθώ να της βουρτσίζω τα δοντάκια.

Σε κάποιες γατούλες ωστόσο χρειάζεται εξαγωγή δοντιών, και δυστυχώς αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο ακόμη και σε νεαρές ηλικίες.
Είναι ομως σημαντικό να διευκρινιστεί αν η ουλίτιδα προκύπτει ως δευτερογενές σύμπτωμα κάποιου λοιμώδους, ειδικά επειδή εμφανίστηκε νωρίς.
Κι εμείς είχαμε κάνει εξετάσεις αιματολογικές τότε και είχαν βγει αρνητικές.
Αυτό έχει περισσότερο σημασία, ώστε να αποφασίσει ο γιατρός αν θα προχωρήσει σε εξαγωγή, στην περίπτωση που δεν οφείλεται σε λοιμώδες η ουλίτιδα, αλλά τα ίδια τα δόντια προκαλούν το πρόβλημα ή στην περίπτωση του λοιμώδους, προσπαθούν για κάποιο καιρό να αντιμετωπίσουν τα συμπτώματα με φάρμακα. Την μετέπειτα αντιμετώπιση δεν την ξέρω.
Τέλος όταν τελικά πρόκειται να προχωρήσουν σε αφαίρεση δοντιών, πρέπει να εντοπίσουν ποια δόντια προκαλούν το πρόβλημα, δεν προχωρούν σε ολική αφαίρεση.
Σε κάθε περίπτωση μια δεύτερη γνώμη βοηθά.

Όταν για παράδειγμα εμφάνισε αυτή την ουλίτιδα express η δικιά μου , πήγα και τις αδερφές της για έναν έλεγχο. Ο γιατρός τότε είχε πει ότι θα χρειαστούν και τα άλλα κορίτσια προσεχώς καθαρισμό, για να προλάβουμε την ουλίτιδα. Ο τωρινός γιατρός που τις είδε μου είπε χαρακτηριστικά "Άντε καλέ που είναι αυτό ουλίτιδα!" Είναι δηλαδή τόσο ανεπαίσθητη η κοκκινίλα που δε το συζητά καν από τώρα για καθαρισμό στα άλλα δυο κορίτσια.
Παραθέτω και το λινκ από τη δικιά μας περίπτωση, ίσως έχει γραφεί κάτι παραπάνω εκεί ή ξεχνάω κάτι.
http://www.gatospito.com/t13099-topic
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ουλίτιδα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιαν 28, 2019 12:36 am

Stella M. έγραψε:Το ένα το κορίτσι μου είχε μια έξαρση ουλίτιδας πέρυσι, όμως το αντιμετωπίσαμε με αντιβίωση και δεν επανεμφανίστηκε σε αυτό το βαθμό.
Αυτή τη στιγμή έχει έναν "τυπικό" ερεθισμό στα ούλα που απαντά σε πάρα πολλά δεσποζόμενα ζωάκια που τρέφονται με κροκέτα και δεν κυνηγούν.
Θα κάνουμε κάποια στιγμή μέσα στην άνοιξη ένα καθαρισμό προληπτικά και γενικότερα προσπαθώ να της βουρτσίζω τα δοντάκια.

Σε κάποιες γατούλες ωστόσο χρειάζεται εξαγωγή δοντιών, και δυστυχώς αυτό δεν είναι κάτι σπάνιο ακόμη και σε νεαρές ηλικίες.
Είναι ομως σημαντικό να διευκρινιστεί αν η ουλίτιδα προκύπτει ως δευτερογενές σύμπτωμα κάποιου λοιμώδους, ειδικά επειδή εμφανίστηκε νωρίς.
Κι εμείς είχαμε κάνει εξετάσεις αιματολογικές τότε και είχαν βγει αρνητικές.
Αυτό έχει περισσότερο σημασία, ώστε να αποφασίσει ο γιατρός αν θα προχωρήσει σε εξαγωγή, στην περίπτωση που δεν οφείλεται σε λοιμώδες η ουλίτιδα, αλλά τα ίδια τα δόντια προκαλούν το πρόβλημα ή στην περίπτωση του λοιμώδους, προσπαθούν για κάποιο καιρό να αντιμετωπίσουν τα συμπτώματα με φάρμακα. Την μετέπειτα αντιμετώπιση δεν την ξέρω.
Τέλος όταν τελικά πρόκειται να προχωρήσουν σε αφαίρεση δοντιών, πρέπει να εντοπίσουν ποια δόντια προκαλούν το πρόβλημα, δεν προχωρούν σε ολική αφαίρεση.
Σε κάθε περίπτωση μια δεύτερη γνώμη βοηθά.

Όταν για παράδειγμα εμφάνισε αυτή την ουλίτιδα express η δικιά μου , πήγα και τις αδερφές της για έναν έλεγχο. Ο γιατρός τότε είχε πει ότι θα χρειαστούν και τα άλλα κορίτσια προσεχώς καθαρισμό, για να προλάβουμε την ουλίτιδα. Ο τωρινός γιατρός που τις είδε μου είπε χαρακτηριστικά "Άντε καλέ που είναι αυτό ουλίτιδα!" Είναι δηλαδή τόσο ανεπαίσθητη η κοκκινίλα που δε το συζητά καν από τώρα για καθαρισμό στα άλλα δυο κορίτσια.
Παραθέτω και το λινκ από τη δικιά μας περίπτωση, ίσως έχει γραφεί κάτι παραπάνω εκεί ή ξεχνάω κάτι.
http://www.gatospito.com/t13099-topic
Στελλα ευχαριστουμε για τις πληροφοριες ,γιατι με ανησυχει το θεμα των δοντιων και το βρισκω και σχετικα δυσκολο στην αντιμετωπιση.
Εγω παιρνω μονιμα το πλακ οφ και ενα πιο οικονομικο της βιτακραφ,βεβαια παντα προληπυικα . Ο κτηνιατρος μου που παρακολουθει τα αγορια ,ειπε οτι εχουν πεντακαθαρη οδοντοστοιχια και ουλα αλλα οτι δεν ειναι κακο φυσικα που τους φροντιζω προληπτικα. Ομως, μου ειπε οτι καμια φορα και τα προληπτικα μετρα μπορει να προκαλεσουν παρενεργειες υπο την εννοια οτι οι μεγαλες dental κροκετες της royal μπορει να δημιουργησουν τριβη στα δοντια.Μαλλον ειναι θεμα τυχης το προβλημα στα δεσποζομενα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Ουλίτιδα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 28, 2019 12:47 am

Ναι, η πρόληψη είναι σημαντική και όντως σε δεσποζόμενα και αδέσποτα είναι και θέμα οργανισμού.
Πάντως νομίζω ότι η αποκλειστική διατροφή με γατοτροφές, όντως επηρεάζει τη στοματική υγεία.
Παραδειγματίζομαι από τα αδεσποτάκια της γειτονιάς. Σχεδόν όλα όσα μεγάλωσαν μαζί μου, οπότε βρίσκουν καθημερινά φαγάκι έχουν πιο κόκκινα ούλα. Όσα τα γνώρισα ενήλικα, οπότε κι έχουν κυνηγήσει περισσότερο έχουν ούλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Όταν το παρατήρησα πρώτη φορά, μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Στα αδέσποτα που δε σιτίζονται από άνθρωπο, συχνά η ουλίτιδα προκύπτει είτε ως πάθηση (ουλοστοματίτιδα αρκετά συχνά) είτε λόγω λοιμώδους. Σε δεσποζόμενα κι αδέσποτα που μεγαλώνουν με ανθρώπους μάλλον επηρεάζει αρνητικά την υγεία των ούλων και η διατροφή με ξηρά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Ουλίτιδα M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από belezza Δευ Ιαν 28, 2019 6:24 pm

Stella M. έγραψε:Ναι, η πρόληψη είναι σημαντική και όντως σε δεσποζόμενα και αδέσποτα είναι και θέμα οργανισμού.
Πάντως νομίζω ότι η αποκλειστική διατροφή με γατοτροφές, όντως επηρεάζει τη στοματική υγεία.
Παραδειγματίζομαι από τα αδεσποτάκια της γειτονιάς. Σχεδόν όλα όσα μεγάλωσαν μαζί μου, οπότε βρίσκουν καθημερινά φαγάκι έχουν πιο κόκκινα ούλα. Όσα τα γνώρισα ενήλικα, οπότε κι έχουν κυνηγήσει περισσότερο έχουν ούλα σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Όταν το παρατήρησα πρώτη φορά, μου έκανε μεγάλη εντύπωση.
Στα αδέσποτα που δε σιτίζονται από άνθρωπο, συχνά η ουλίτιδα προκύπτει είτε ως πάθηση (ουλοστοματίτιδα αρκετά συχνά) είτε λόγω λοιμώδους. Σε δεσποζόμενα κι αδέσποτα που μεγαλώνουν με ανθρώπους μάλλον επηρεάζει αρνητικά την υγεία των ούλων και η διατροφή με ξηρά.
Επισης σε σχεση μ'αυτα που γραφεις προφανως , επειδη δν τρωνε επεξεργασμενη τροφη ειναι σε καλυτερη κατασταση.Μαλιστα ο κτηνιατρος μου ελεγε οτι μπορω να ψηνω σαρδελα και να την δινω.Ειναι σαφως καλυτερη επιλογη απο τα ετοιμα.Αλλα που ο χρονος....
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Ουλίτιδα Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ Πεμ Φεβ 21, 2019 11:09 pm

κόκκινο μεγάλο χάπι είναι


Stormogyl

ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 35 γατες + 4 σκύλοi
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη-καλοκαίρι
Motto : γνωρισα τους ανθρωπους και αγαπησα τα ζωα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2014
Mood : Ουλίτιδα Smilie11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από psipsa Παρ Φεβ 22, 2019 1:32 am

αληθεια, αυτο το κοκκινο τεραστιο χαπι ακομα και το μισο απ αυτο που ειναι η δοση για τα γατουνια μας, καταφερε κανεις να το δωσει σε γατα με επιτυχια;;; εγω οσες φορες χρειαστηκε να το χορηγησω, τα βρηκα μπαστουνια.... τι σε λιχουδιτσα το εκρυψα, τι το εκοψα κομματακια να μη φαινεται  τι το εριψα σε σκονη,,,, τιποτα...
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Ουλίτιδα Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Φεβ 22, 2019 12:30 pm

Aυτο το κοκκινο μεγάλο χάπι που ειναι η αιτια που η Αγάπη εγινε μοσχαράκι , κατάφερα εγω μετα απο πολλές προσπαθειες να το δώσω σπασμένο μέσα σε πετσα κοτοπουλου.
Οταν εχουμε ουλιτιδα κατα αρχας η προληψη ειναι η καλύτερη θεραπεια δηλάδή το βούρτσισμα, αλλα οχι οταν ειναι σε έξαρση οπως τώρα. Πριν παμε σε καθαρισμους και ειδικα σε εξαγωγές οταν υπάρχει αυτή η εξαρση πρεπει να γινει μια θεραπεια με αντιβιωση. Αν τα δοντια κουνιουνται σιγουρα δημιουργουν ερεθισμους και θελουν εξαγωγη αλλα πριν απο ολα αυτά ο γιατρος δεν προτεινε θεραπεια με αντιβιωση?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Ουλίτιδα M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ουλίτιδα Empty Απ: Ουλίτιδα

Δημοσίευση από ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ Παρ Φεβ 22, 2019 4:46 pm

Είναι πράγματι δύσκολο να το φάνε με κάποια λιχουδιά. Εγώ τους το δίνω βάζοντάς το κατευθείαν στο στόμα και το σπρώχνω στο λάρυγγα. Επίπονη διαδικασία αλλά αναγκαία. Φανταστείτε τι τραβάω λόγω μεγάλου πληθυσμού από γατουνια - αγάπες (40 ζωή να χουν)

ΓΑΤΟΜΠΑΜΠΑΣ
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 35 γατες + 4 σκύλοi
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη-καλοκαίρι
Motto : γνωρισα τους ανθρωπους και αγαπησα τα ζωα
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/02/2014
Mood : Ουλίτιδα Smilie11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης