gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

+5
koneko
Stella M.
Gatoplikti
Smokys
belezza
9 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Παρ Ιαν 19, 2018 4:18 pm

Καλησπερα! Ηταν λίγο ανεβασμένη η τιμή του αντί 48 ήταν 53 νομίζω.. ο γιατρός είπε πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό κ τον ρώτησα πρέπει να γίνουν επαναλαμβανόμενες κ μου είπε να κανω καθε 3 μήνες. Λέτε να είναι κατι αυτό πιο σοβαρό από οτι δείχνει?
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 19, 2018 6:37 pm

Ποια εξέταση καλέ ήταν ανεβασμένη από τις τρανσαμινασες με ανωτατο όριο το 48? Έκανες ζάχαρο τελικά? Το εντερακι στρωνει? Η στοματιτιδα? Συνεχίζετε ενέσεις? Όλα τα φάρμακα που πήρε δεν θα μπορούσαν να επηρεάσουν τιμή του συκωτιού?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Παρ Ιαν 19, 2018 8:48 pm

Ναι αυτη που είχε ανώτατο όριο 48. Γενικές ήταν τλκ οι εξετάσεις όλες οι υπόλοιπες τιμές ήταν φυσιολογικές. Και νεφρα κ ζαχαρο μια χαρα κανενα πρόβλημά. Κ η στοματιτιδα της περασε. Επειδή όπως είχα πει είχε ξανα κάνει παλι διάρροια σταμάτησε, τις ενέσεις επειδή καταλάβαμε πως δεν τις σήκωνε ο οργανισμός της και, έτσι παίρνει για μια βδομάδα χάπι αντιβίωση η οποία τελειώνει αύριο. Το χάπι λέγεται stomorgyl 10. Το ερεθισμενο συκώτι μπορεί μου είπε να οφείλεται ακόμα κ στα χόρτα που τρώει στο μπαλκονι. Μ ειπε πως με την διατροφή θα στρωσει η τιμή από το συκώτι αλλά να τις επαναλάβω σε 3 μήνες τις εξετάσεις. Το έντερο δεν θεωρεί πως έχει πρόβλημα γι'αυτό κ δεν επέμενε στο να γίνει υπέρηχος. Βέβαια έχει κάποια αέρια έντονα τελευταία, θα δείξει γιατί μάλλον στουμπωσε λίγο με την αντιβίωση κ την ξηρά της ρουαγιαλ.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 6:12 pm

Αχ τώρα το διάβασα αυτό, δυστυχώς.
Η αντιβίωση προκαλεί διάρροια, είναι συχνή παρενέργεια και αναρωτιέμαι γιατί ο κτηνίατρος δεν το είπε. Δε θα έκανα εξετάσεις σε 3 μήνες, δε βλέπω το λόγο. Γενικά δε βλέπω το λόγο για τον οποίο έχετε μπει σε όλη αυτή τη διαδικασία. Παίρνει το γατί 56789 φάρμακα και κορτιζόνες χωρίς να ξέρετε τι έχει.
Η ουρολοίμωξη συνήθως περνάει με την αντιβίωση, οπότε δε θα με ανησυχούσε προς το παρόν. Το συκώτι δε θα με ανησυχούσε αυτή τη στιγμή, η τιμή του δεν είναι τρελά ανεβασμένη.
Αρχικά πρέπει να δεις αν θα στρώσει το γαστρεντερικό της. Πρόσφατα σε ομάδες διαβάζω για φύκια και για ένα προϊον που λέγεται slippery elm και είναι ιδανικό για να φτιάξει το γαστρεντερικό σύστημα του ζώου. Εδώ: https://draxe.com/slippery-elm-for-pets/ πληροφορίες για τη χρήση του και τι είδους προιον να διαλέξει κανείς. Εναλλακτικά, απλά προβιοτικά όπως το απλό κεφίρ (δεδομένου ότι η συγκεκριμένη γάτα δεν έχει δυσανεξία στη λακτόζη) θα βοηθήσει να γιάνει το έντερο της από τις διάρροιες και να στρώσει.
Κατά τα άλλα, θεωρητικά θα πάτε μια χαρά τώρα που πέρασαν αυτά. Εγώ θα μείωνα δραστικά τη ξηρά τροφή δεδομένης της ουρολοίμωξης. Αν τρώει κονσέρβες, θα έδινα σίγουρα κονσέρβες τουλάχιστον σε 1 γεύμα/μέρα. Άστην να γιάνει χωρίς άλλα φάρμακα και αν δεις ότι δεν έχει προβλήματα μην την πας σε 3 μήνες για επανεξέταση, αλλά σε 6 μήνες και σίγουρα σε άλλον γιατρό για δεύτερη γνώμη.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Σαβ Ιαν 20, 2018 9:55 pm

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Όσες φορές κ να ρώτησα τον γιατρό για παρενέργειες τής αντιβίωση μ έλεγε δεν έχει θεώρησε σύμπτωση το συμβάν οτι με το που ξεκίνησα την θεραπεία με αντιβίωση για την Ουρολοίμωξη έκανε κ διάρροια. Τώρα έχει μπει σε διατροφή και τις αγοράζω κονσέρβες μόνο από τον γιατρό και σήμερα έμαθα κάτι που δεν ήξερα κ εξεπλάγην. Μού είπε πως η αλλαγή της κονσέρβας σε μια γάτα προκαλεί διάρροια κ εγώ κάθε τρεις κ λίγο της αγόραζα διαφορές γεύσεις γτ τα βαριόταν. Ξηρά τρώει έτσι κ αλλιώς λίγη ποσότητα κ πλέον μια κονσέρβα των 175γρ την μέρα την δίνω σε 2 δόσεις να γεμίσω τα κενά. Η αλήθεια είναι πως έφαγε πολλά χάπια κ ενεσεις χωρίς να ξερω γτ. Ούτε κ εγώ θέλω να υποστεί κάθε 3 μήνες νάρκωση ή μέθη για να κάνει εξετάσεις. Προς το παρόν το γαστρεντερικο βλέπω έχει στρώσει αλλά θέλω την γνώμη σας σε κάτι.. θεωρείται πως πρέπει να σταματήσω κ να μην της ξανά πάρω οποιαδήποτε κονσέρβα του εμπορίου (σούπερ μάρκετ) ??? Της έδινα χρόνια την whiskas για παράδειγμα αλλά με φοβίζει κιόλας αυτό που μου είπε για την αλλαγή της κονσέρβας μην τυχόν την επηρεάσει. Οτιδήποτε κ αν της δώσω το κενό της κονσέρβας δεν κατάφερα να το καλύψω γι'αυτό προς το παρόν της αγοράζω από τον κτηνίατρο αλλά μετά..? Να συνεχίσω λέτε από εκεί καλύτερα?
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 10:17 pm

Nelly@Virginia έγραψε:Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές. Όσες φορές κ να ρώτησα τον γιατρό για παρενέργειες τής αντιβίωση μ έλεγε δεν έχει θεώρησε σύμπτωση το συμβάν οτι με το που ξεκίνησα την θεραπεία με αντιβίωση για την Ουρολοίμωξη έκανε κ διάρροια. Τώρα έχει μπει σε διατροφή και τις αγοράζω κονσέρβες μόνο από τον γιατρό και σήμερα έμαθα κάτι που δεν ήξερα κ εξεπλάγην.  Μού είπε πως η αλλαγή της κονσέρβας σε μια γάτα προκαλεί διάρροια κ εγώ κάθε τρεις κ λίγο της αγόραζα διαφορές γεύσεις γτ τα βαριόταν.  Ξηρά τρώει έτσι κ αλλιώς λίγη ποσότητα κ πλέον μια κονσέρβα των 175γρ την μέρα την δίνω σε 2 δόσεις να γεμίσω τα κενά.  Η αλήθεια είναι πως έφαγε πολλά χάπια κ ενεσεις χωρίς να ξερω γτ. Ούτε κ εγώ θέλω να υποστεί κάθε 3 μήνες νάρκωση ή μέθη για να κάνει εξετάσεις. Προς το παρόν το γαστρεντερικο βλέπω  έχει στρώσει αλλά θέλω την γνώμη σας σε κάτι.. θεωρείται πως πρέπει να σταματήσω κ να μην της ξανά πάρω οποιαδήποτε κονσέρβα του εμπορίου (σούπερ μάρκετ) ??? Της έδινα χρόνια την whiskas για παράδειγμα αλλά με φοβίζει κιόλας αυτό που μου είπε για την αλλαγή της κονσέρβας μην τυχόν την επηρεάσει. Οτιδήποτε κ αν της δώσω το κενό της κονσέρβας δεν κατάφερα να το καλύψω γι'αυτό προς το παρόν της αγοράζω από τον κτηνίατρο αλλά μετά..? Να συνεχίσω λέτε από εκεί καλύτερα?
Αυτό δεν ισχύει. Η αλλαγή τροφής επηρεάζει το γαστρεντερικό σύστημα, αλλά όχι αν απλά αλλάζεις γεύσεις ή ίδιας ποιότητας κονσέρβες. Επίσης, οι τροφές χαμηλότερης ποιότητας είναι πιο πιθανόν να προκαλέσουν διάρροια από τις τροφές καλύτερης ποιότητας. Η διάρροια προκαλείται όταν πας ΑΠΟΤΟΜΑ σε αλλαγή τροφής, πχ αν δίνεις τροφή με σιτηρά και απότομα πας σε μια εντελώς διαφορετικής ποιότητας όπως οι ολιστικές. Αν όμως τη μια μέρα δώσεις Γουίσκας και τη δεύτερη Φέλιξ δεν προκαλεί από μόνο του πρόβλημα.

Δε χρειάζεται να ναρκώνεις το ζώο κάθε φορά που του κάνεις εξετάσεις.


Εδώ εμπίπτει η γενικότερη προειδοποίηση που δίνουμε: η φθηνή τροφή καταλήγει σε ακριβά ιατρικά έξοδα γιατί πολύ συχνά συνδέεται με προβλήματα.

Εγώ έχω να προτείνω τα εξής:
1. Άλλαξε κτηνίατρο.
2. Συνέχισε να δίνεις την κτηνιατρική τροφή για 3 εβδομάδες και μετά σταμάτησε την σταδιακά, αναμυγνύοντας την με κάτι άλλο.
3. Άλλαξε γενικά τροφή. Σταμάτα να παίρνεις τροφές του σουπερμάρκετ και ξεκίνα να παίρνεις καλύτερης ποιότητας τροφές. Καταρχάς οι τροφές του σουπερμάρκετ είναι πολύ ακριβές δεδομένης της ποιότητας που έχουν. Ψάξε εδώ στο γατόσπιτο στην κατηγορία "Διατροφή" και θα βρεις διάφορα θέματα. Επίσης κάπου έχω φτιάξει ένα θέμα με Online pet shops στην Ελλάδα και εκτός από όπου θα μπορείς να προμηθεύεσαι καλύτερης ποιότητας τροφές σε νορμάλ τιμές. Εναλλακτικά, μπορείς να αλλάξεις ριζικά τη διατροφή του γάτου σου και να πας σε ωμή διατροφή. Υπάρχουν 2 θέματα για αυτού του είδους τη διατροφή.
Μόλις δεις ότι έχει σταθεροποιηθεί η κατάσταση, δηλαδή α) τα κόπρανα είναι σκληρά και όχι μαλακά β) πηγαίνει κανονικά στην τουαλέτα τότε είσαι έτοιμη να αρχίσεις τη μετάβαση σε κονσέρβες και ξηρά τροφή καλύτερης ποιότητας. Σε αυτό το διάστημα, τσέκαρε τα δόντια του γάτου σου και την αναπνοή του. Αν είναι αρκετά ερεθισμένα τα ούλα, τότε ίσως χρειάζεται καθαρισμό (είναι συχνό να συνάδει με στοματίτιδα). Αν η ανάσα του μυρίζει, επίσης είναι δείγμα ότι κάτι τρέχει με τα δόντια του.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Nelly@Virginia Κυρ Ιαν 21, 2018 12:03 pm

Πολλά από αυτά δεν τα ήξερα θα μπω να τα διαβάσω αναλυτικά. Κ εγώ έτσι το σκεφτόμουν να συνεχίζω κάποιες μερες ακόμα να στρώσει το γαστρεντερικο κ μετά να αναμειξω σιγά σιγά κ άλλες. Η αλήθεια είναι πως χρόνια έτρωγε ακριβώς αυτές που ανέφερες whiskas k felix κ όταν ξαφνικά τής πήρα την γκουρμέ άρχισε σταδιακά να παρουσιάζει διάρροια έπεσε κ η αντιβίωση μαζί κ ήρθε κ έδεσε. Σκέφτηκα να πάω να βρω από τα pet city κάποια κονσέρβα εκεί η ποιότητα είναι καλύτερη φαντάζομαι από τα σούπερ μαρκετ σωστά?? γτ δεν έτυχε να πάω ποτέ να πάρω. Ως αναφορά την μέθη είναι τόσο άγρια που ο γιατρός δεν κατάφερε να της πάρει αλλιώς αίμα σκέψου την έβαλε σε αυτη την παγίδα που είναι μόνο το κεφάλι έξω κ πετάχτηκε άνοιξε τα αυτοκόλλητα κ του έφυγε.
Nelly@Virginia
Nelly@Virginia
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 10/01/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 Empty Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Ιαν 21, 2018 3:25 pm

Nelly@Virginia έγραψε:Πολλά από αυτά δεν τα ήξερα θα μπω να τα διαβάσω αναλυτικά. Κ εγώ έτσι το σκεφτόμουν να συνεχίζω κάποιες μερες ακόμα να στρώσει το γαστρεντερικο κ μετά να αναμειξω σιγά σιγά κ άλλες. Η αλήθεια είναι πως χρόνια έτρωγε ακριβώς αυτές που ανέφερες whiskas k felix κ όταν ξαφνικά τής πήρα την γκουρμέ άρχισε σταδιακά να παρουσιάζει διάρροια έπεσε κ η αντιβίωση μαζί κ ήρθε κ έδεσε. Σκέφτηκα να πάω να βρω από τα pet city κάποια κονσέρβα εκεί η ποιότητα είναι καλύτερη φαντάζομαι  από τα σούπερ μαρκετ σωστά?? γτ δεν έτυχε να πάω ποτέ να πάρω. Ως αναφορά την μέθη είναι τόσο άγρια που ο γιατρός δεν κατάφερε να της πάρει αλλιώς αίμα σκέψου την έβαλε σε αυτη την παγίδα που είναι μόνο το κεφάλι έξω κ πετάχτηκε άνοιξε τα αυτοκόλλητα κ του έφυγε.

Θα σου απαντήσω στα θέματα διατροφής εδώ: http://www.gatospito.com/t11332p945-topic
Για να μπορείς να ανέβεις προς τα πάνω και να διαβάσεις και τι γράφουμε Smile
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : πινει πολυ νερο. να ανησυχησω? - Σελίδα 3 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης