πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 1:49 pm

καλημερες.αυτο το τιημερο που κρατησα τα donuts επανω παρατηρησα οτι ο cinnamon πινει πολυ περισσοτερο νερο απο τους αλλους και διψαει αρκετα συχνοτερα. καποια στιγμη χθες το βραδυ ειχαν αδειασει το μπωλακι με το νερο ,πιθανον ο ιδιος,εγω δεν το ειχα αντιληφθει και τον βλεπω να εχει μπει μεσα στο νεροχυτη και να πινει απο τα πιατα που ειχα για πλυσιμο και τους ειχα ριξει νερο. αμεσως συνειδητοποιω οτι εχει αδειασει το δικο τους και το γεμιζω .το ηπιε σχεδον ολο. εβαλα και σε αλλο μπωλ για να εχουν τη νυχτα. το πρωι εφαγε και επισης ηπιε πολυ νερο και μολις τους κατεβασα κατω το πρωτο που εκανε ηταν να πιει νερο. μπορει αυτο να σημαινει κατι? επειδη τωρα εχω σαν προταιρεοτητα τα εμβολια τους λεω να μην τον παω γιατρο για εξεταση. αν ομως μπορει το πολυ νερο να ειναι καποια ενδειξη για πιθανης ασθενειας να δωσω την προσοχη μου σ'αυτο
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: πινει πολυ νερο. να ανησυχησω?

Δημοσίευση από Smokys Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 3:20 pm

Το πολύ νερό είναι ένδειξη ζαχάρου, αλλά ας του κάνεις αιματολογικά να δεις τι θα σου πει ο γιατρός !

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 3:51 pm

Οντως ένδειξη ζαχάρου είναι αν και είναι πολύ μικρός. Επίσης το έχω παρατηρήσει σε περίπτωση  διάρροιας. Ειχες γράψει ότι τον έχει πειράξει η αλλαγή τροφής?  Πόσο νερό μπορεί να πίνει δηλαδή? Πόσα ml παίρνει το μπωλ?
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Αριθμός γατουνίων : Την Αγάπη τον Λίο και τα αδεσποτάκια μας!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη - Καλοκαιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 4:11 pm

αθανασια μου τη διαρροια την ειχε ο baccarat.στο cinnamon δεν το ειχα παρατηρησει. αλλαγη τροφης ειχαν και οι τρεις.τωρα βεβαια και οι τρεις τρωνε κλινικη της hill's kαι της proplan για το γαστρντερολογικο. το νερο που πινει ο cinnamon επειδη δεν ξερω σε ml θα πω οτι ειναι οσο παιρνει το μπωλακι το μετριο των pet city. ειναι μολις 5 μηνων. μπορει να ανεβασει σακχαρο? γι αυτο φοβηθηκα κι εγω βεβαια. αν ισχυει αυτο θα παρω αυριο τον κτηνιατρο να ρωτησω.
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 4:12 pm

Smokys έγραψε:Το πολύ νερό είναι ένδειξη ζαχάρου, αλλά ας του κάνεις αιματολογικά να δεις τι θα σου πει ο γιατρός !
ευχαριστω δημητρη μου. δυστυχως αυτο φοβαμαι κι εγω. το σακχαρο εχει αλλα συμπτωματα?
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 4:35 pm

Μέτρα πόσο νερό παίρνει το μπωλ βάλε νερό σε ένα μετρητή που έχουμε για το μαγείρεμα και γέμισε το να δεις να πεις και στον γιατρό πόσο περίπου πινει. Τόσο μικρό για ζάχαρο μου κάνει περίεργο εκτος αν συντρέχει κάτι ιδιαιτερο. Παρακολουθα το λιγο.Τα κακά τους δες πως είναι μην τυχόν έχει αφυδατωθει. Δεν νομίζω πάντως ότι χρειάζονται κλινικές τροφές,κάθε αλλαγή τροφής θέλει να γίνεται σταδιακά και δεν είναι όλοι οι οργανισμοί το ίδιο και τα εντερακια. Συνήθως τα μικρά θέλουν κιτεν τουλάχιστον αυτό μου έκανε εμένα ο λιο.Οταν δεν έδινα κιτεν έκανε διάρροιες. Έστρωσε όταν ολοκληρώθηκαν και οι 3 αποπαρασιτώσεις. Ενδιάμεσα κανενα προβιοτικο ή μόνο ξηρά. Εξαρτάται και τι τροφή αλλάζεις. Αν πας πχ από roylal και hills σε grain free ή και το ανάποδο είναι μεγάλη αλλαγή.100μλ νερου ας πουμε είναι το λιγότερο που μπορεί να πιει σε μια μέρα.
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 5:38 pm

Σε περίπτωση πολυδιψίας το διαβήτη υποπτευόμαστε πρώτο, αλλά είναι πολύ πολύ μικρούλι για κάτι τέτοιο.
Κι εγώ τις αλλαγές τροφής σκέφτηκα Suspect

Καλά το σκέφτηκες μίλα με το γιατρό για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά εγώ είμαι πολύ αισιόδοξη, δε νομίζω να είναι κάτι.

Η Γκρίνια έπινε πολύ νερό μικρή, στην ηλικία του Cinammon, σημαντικά περισσότερο από τις αδερφές της και είχα ανησυχήσει κι εγώ. Κι αυτή τελείωνε το μπωλάκι τα βράδια και το δικό μας του νερού είναι μεγαλούτσικο. Ο κτηνίατρος απέκλεισε τα κακά ενδεχόμενα και μας είπε ότι απλά κάποια γατάκια πίνουν πιο πολύ νερό. Για την ποσότητα νερού που χωράει το μπωλ μας, το θεώρησε και φυσιολογικό να τελειώνει με 3 γατάκια. Ακόμη πίνει περισσότερο, όχι όμως τόσο όσο έπινε μικρούλα και ευτυχώς είναι υγιέστατη.
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood :

Δημοσίευση από koneko Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 7:12 pm

Για την ηλικια του η νεφρικη ανεπαρκεια ειναι πιο πιθανη δεδομενου οτι ζουσε εξω και μπορει να εφαγε κατι τοξικο ή να επαθε τοσο σοβαρη διαρροια και αφυδατωση που επηρεαστηκαν τα νεφρα. Μπορει βεβαια να ειναι και ψυχολογικο αφου αλλαξε περιβαλλον.
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Κυρ Νοε 19, 2017 8:58 pm

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. ο cinnamon μην ξεχναμε οτι μεχρι τωρα σιτιζοταν απο 2 σπιτια και οι ανθρωπο διπλα αναλογα με τα οικονομικα του καθενα μας αγοραζαν και την τροφη. δε νομιζω ομως οτι τους επαιρναν kitten ,μαλλον οτι εδιναν και στο δικο τους γατο ταιζαν και τα donuts (ο γατος τους ειναι σαν το νιαουρελο) τωρα ομως θα το προσεξω εγω το θεμα.εδωσα την κτηνιατρικη για τους εμετους και τη διαρροια του baccarat και χθες εκανα και 3η δοση αποπαρασιτωση .τη 2η την ειχα κανει 2 /10. αλλα εχα μια υποψια ,μηπως δεν την ειχαν παρει σωστα.απο αυριο θα τρωνε kitten αποκλειστικα
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Spiros82 Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 8:16 pm

Ποια ποσότητα νερού είναι φυσιολογική προς ημερήσια κατανάλωση? Εμένα πίνουν και τα δύο μαζί περίπου 250-300 μλ κάθε μέρα. Είναι πολλά ? Πρέπει να ανησυχώ για ζάχαρο ?
Spiros82
Junior Cat
Junior Cat

Άντρας
Σκύλος
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσινίου
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοχείμωνο
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/05/2017
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:15 pm

Δεν ξέρω για την ενδεδειγμένη πόσοτητα στο νετ διαβάζω 50ml  ανά κιλό. Να μην ανησυχείς καθόλου δεν είναι πολύ αυτο. Τι να έχουν καλέ μικρά γατάκια? Το ζάχαρο κάνει πολυδιψια και πολλά ουρα
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:25 pm

Να μην ανησυχείς καθόλου! Μέτρησα στο περίπου το μπωλ μας για να σας πω.
Περί τα 700ml είναι και όταν ήταν γατάκια υπήρξαν φορές που το τελείωναν και τώρα που μεγάλωσαν τυχαίνει καμιά φορά να το αδειάσουν, αλλά πολύ πιο σπάνια.
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Mood :

Δημοσίευση από Gatoplikti Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:29 pm

Εδώ κάνουμε κρα για να πιουν Laughing  100 μλ έπινε εμένα + κονσέρβα της.
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:33 pm

Shocked
Κι εγώ τόσο καιρό νομίζω ότι οι γάτες μου δεν πίνουν νερό!
Τώρα μην αρχίσω να το σκέφτομαι κι αυτό, λέω στους υπόλοιπους να χαλαρώσουν και θα μου μπει εμένα το ζιζάνιο ότι το πίνει όλο η Γκρίνια! Laughing

Όταν θυμούνται να φάνε κονσέρβα κι εμένα πάντως πίνουν σημαντικά λιγότερο νερό.
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:41 pm

εβαλα 2 μπωλ με νερο ,διπλα στο σπιτακι.το ενα λιγο πιο μακρυα ωστε να τσεκαρω το cinnamon γιατι αν εχει αδειασει το κοντινοτερο στην πορτα του σπιτιου και στη συνεχεια βρω αδειο και το 2ο ,θα το εχει πιει ο cinnamon .παντως μιλωντας το απογευμα με τους γειτονες που κρατανε την amoroda μου ελεγαν οτι και εκεινη πινει πολυ νερο σε σχεση με το δικο τους γατο αλλα δεν εχουν ανησυχησει γιατι θεωρησαν οτι μαλλον η τροφη ηταν αλμυρη. σημερα εγω την αλλαξα .πηρα kitten και θα δω
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Δημοσίευση από Stella M. Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:51 pm

Συμφωνώ παρακολούθησε τον λίγο κι αν οτιδήποτε δεν σου αρέσει συμβουλέψου το γιατρό.
Το πιο πιθανό πιστεύω είναι η τροφή, καθώς επίσης και το πιο απλό ότι κάποια γατάκια πίνουν περισσότερο νερό.
Τώρα θα μου πεις γιατί ξαφνικά.. confused ..θα τον παρακολουθήσεις και βλέπετε τι θα κάνετε.

Με έβαλε λίγο σε σκέψεις αυτό που είπε η koneko περί ανεπάρκειας, αλλά και πάλι απίθανο το βρίσκω, γιατί θα είχε πρώτα άλλα συμπτώματα αν είχε φάει κάτι που δεν πρέπει. Η διάρροια όμως πατάει. Οι κενώσεις είναι κανονικές;

Θα είναι μια χαρά ο ζουζουνάκος μωρέ! Καλοζωισμένος γατουλάκος είναι!

Είδα πάντως πρόσφατα ένα βίντεο Jackson Galaxy με ένα γατάκι που έπινε πάααρα πολύ νερό, πάρα πολύ όμως και δεν είχε πρόβλημα τελικά. Τουλάχιστον όχι από τα κακά "αναμενόμενα"
Αν το βρω θα το παραθέσω, ως γενική πληροφορία πάνω στο θέμα του νερού και το πόσο πρέπει να πίνουν, σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πως αφορά το μικρούλη μας!
Stella M.
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Δράκος
Mood :

Δημοσίευση από belezza Την / Το Δευ Νοε 20, 2017 9:58 pm

ειναι ζωηροτατος και εφαγε κανονικα. τωρα θα παω να τους ξαναταισω και θα δω το νερο. για ανεπαρκεια δεν το πιστευω ειναι μολις 5 μηνων και δεν εχει φυσικα στειρωθει ακομα. ειναι ο πιο μεγαλοσωμος απόλους. απλα ειπα να μην τον τρεχω στο γιατρο ,γιατι θα παμε που θα παμε για εμβολια,οποτε θα τον δει ετσι κι αλλιως. αν ομως δω κατι υπερβολικο θα τον παω ανεξαρτητα
belezza

Θηλυκό
Σκύλος
Mood :

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης