gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τι μπορει να εχει?

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Giorgos7 Τρι Οκτ 03, 2017 1:44 pm

Καλησπερα,
τις τελευταιες 4 μερες η γατα μου(7 χρονων) εχει παρουσιασει τα εξης συμπτωματα:ξυνεται και γλεφεται συνεχεια παντου ιδιαιτερα στα μπροστινα της ποδια,δεν μπορει να ηρεμησει εστω και λιγο για να κοιμηθει.κανει κακα περισσοτερο απο 2 φορες την ημερα.οχι διαροια,κανονικα κακα.ποτε δεν εκανε κακα πανω απο μια μερα.
η κτηνιατρος ειπε οτι κατα 95% εχει ψυλλους και της βαλαμε αμπουλα.εγω δεν το πιστευω αυτο αφου την εψαξα και δεν βρηκα τιποτα.
εχω ανχωθει πολυ και δεν μπορω να την βλεπω ετσι.δεν ξερω τι να κανω για να την βοηθησω.
εχει καποιος απο εδω καποια παρομοια εμπειρια?

Giorgos7
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 03, 2017 2:03 pm

Καλησπερα εχει μήπως τιποτα σημάδια στο δέρμα πληγες? Εσωτερικη αποπαρασιτωση έχετε κανει?
Στον κτηνιατρο την πηγες για κλινικη εξεταση?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι μπορει να εχει? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Οκτ 03, 2017 2:30 pm

Εγω πάλι πιστεύω ότι πρέπει να τη δεί ο γιατρός για να αποφανθεί αν είναι ψύλλοι ή όχι.

Αυτό που σουύγραψαν και παραπάνω, έχεις κάνει αποπαρασίτωση (αμπούλες και τα σχετικά ??)
βγαίνει και έξω ή την έχεις μόνιμα μέσα ?

Επίσης αν έχεις αλλάξει κάτι στην τροφή της Δες μήπως παίζει καμμιά τροφική αλλεργία. Και τότε ξύνονται σαν τρελλά .
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τι μπορει να εχει? Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Giorgos7 Τρι Οκτ 03, 2017 3:12 pm

Gatoplikti έγραψε:Καλησπερα εχει μήπως τιποτα σημάδια στο δέρμα πληγες? Εσωτερικη αποπαρασιτωση έχετε κανει?
Στον κτηνιατρο την πηγες για κλινικη εξεταση?

γεια σου.δεν εχει κανενα σημαδι και καμια πληγη.εσωτερικη αποπαρασιτωση δεν εχουμε κανει.η κτηνιατρος ειπε αν συνεχισουν τα συμπτωματα τοτε να γινει κλινικη εξεταση.


ZIZIKOS έγραψε:Εγω πάλι πιστεύω ότι πρέπει να τη δεί ο γιατρός για να αποφανθεί αν είναι ψύλλοι ή όχι.

Αυτό που σουύγραψαν και παραπάνω, έχεις κάνει αποπαρασίτωση (αμπούλες και τα σχετικά ??)
βγαίνει και έξω ή την έχεις μόνιμα μέσα ?

Επίσης αν έχεις αλλάξει κάτι στην τροφή της Δες μήπως παίζει καμμιά τροφική αλλεργία. Και τότε ξύνονται σαν τρελλά .

γεια σου.μονο αμπουλα για ψυλλους εχω βαλει.μενω στον δευτερο οροφο και βγαινει και στο μπαλκονι και καθεται μερικες φορες μεσα στην μερα.δεν ερχεται σε επαφη με αλλα ζωα.
στην τροφη δεν εχω αλλαξει τιποτα.οτι τρωει τοσα χρονια της δινω και τωρα.

Giorgos7
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Οκτ 03, 2017 3:34 pm

Η γνωμη μου ειναι να πας το γατι στον γιατρο για κλινικη εξέταση, διαγνώσεις απο το τηλέφωνο δεν γινονται και ο γιατρος μπορει να εντοπισει κατι το οποιο δεν μπορεις να εντοπισεις ισως εσυ. Για αυτο ειναι και γιατρος. Ποσο καιρο εχει που έβαλες την αμπουλα , έιχε κανει στο παρελθον ποτε εξωτερικη αποπαρασιτωση? Εσωτερικη αποπαρασιτωση επιβάλλεται να κάνει η γατούλα,κυριως στην αρχή, δεν ξέρω αν εχει κανει στο παρελθον και αν το επαναλαμβάνετε σε καποια χρονικα διαστήματα, για την δικη της αλλα και την δικη σου υγεια. Τέλος 7 χρονών γατούλα δεν ειναι και τοσο μικρή αλλος ένας λογος για να την πας στον γιατρο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τι μπορει να εχει? M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Οκτ 03, 2017 9:26 pm

Κι εγώ είμαι υπέρ της επίσκεψης στο γιατρό, γιατί το να ξύνεται τόσο που να μην κοιμάται είναι περίεργο. Επίσης αφού άλλαξαν οι συνήθειές της στην αμμολεκάνη πρέπει επίσης να το λάβετε υπόψη.
Παρατήρησε την καλά, λάβε υπόψη και του περιβαλλοντικούς παράγοντες, π.χ κάποιο καινούργιο καθαριστικό μέχρι κάποιο φυτό που μπορεί να μασούλησε ή κάποια ένταση/αλλαγή στο σπίτι και πες τα όλα με τη σειρά στο γιατρό για να φτιάξετε ένα "προφίλ".

Τέλος όσον αφορά τα εξωπαράσιτα, ο δικός μας γιατρός λέει: " Βρήκαμε ένα, έχουμε παράσιτα. Δεν βρήκαμε, λέμε δεν ξέρουμε αν έχουμε παράσιτα" Εντάξει προφανώς δεν ισχύει σε τόσο ακραία μορφή για γάτες που είναι εντός σπιτιού, αλλά δεν είναι κι απίθανο. Και οι δικές μου κόλλησαν ένα φεγγάρι και είναι μες στο σπίτι. Στη μία δε δεν κατάφερα να βρω ούτε έναν και τις χτένιζα με ψιλό χτενάκι κάθε βράδυ. Κι αυτή ξυνόταν όμως.

Να πάτε στο γιατρό, αναμένουμε νέα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι μπορει να εχει? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Giorgos7 Τετ Οκτ 04, 2017 8:35 pm

την πηγαμε σημερα στην κτηνιατρο.την κοιταξε και ειπε οτι ολα οφειλοντε στο οτι βγαζει πολυ τριχα.δεν βρηκε ουτε ψυλλους ουτε πληγες ουτε πιτυριδα κλπ μαλιστα ειπε ειναι απο τις πιο αψεγαδιαστες γατες που εχει δει,αψογο δερμα και τριχωμα.
εμενα με προβληματησε ομως και της το ειπα οτι πως γινεται 7 χρονων γατα να παρουσιαζει πρωτη φορα στην ζωη της τωρα αυτο το προβλημα και δεν ειναι μονο το ξυσιμο ειναι και η συνεχη επισκεψη στην τουαλετα για κακα και επισης δεν παει να κατσει καθολου στο σπιτι της η στο κρεβατι της η στα μερη που της αρεσουν.καθεται ειτε στο πατωμα η στο μαξιλαρι μου πανω που ποτε δεν το εκανε αυτο.
μας εδωσε βιταμινες,ενα σιροπι για το στομαχι και ενα χαπι για τα εσωτερικα παρασιτα.


Giorgos7
Kitten
Kitten

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τι μπορει να εχει? Empty Απ: Τι μπορει να εχει?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Οκτ 04, 2017 9:53 pm

Suspect
Ακούγεται περίεργη περίπτωση, δεν ξέρω τι να πω.
Νομίζω ότι όταν υπάρχουν αλλαγές στη συμπεριφορά που γίνονται έντονα αντιληπτές συνήθως υπάρχει λόγος.
Συνεχίστε την παρακολούθηση και την αγωγή κι αν δεν υπάρξει βελτίωση συζητείστε με τη γιατρό πως μπορείτε να το διερευνήσετε παραπάνω και βεβαίως να δεν σας καλύπτει μη διστάσετε για μια δεύτερη γνώμη.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Τι μπορει να εχει? M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης