gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε Empty Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 28, 2017 2:21 am

Χαιρετώ και πάλι τη γατοπαρέα, μετά από λίγο καιρό αποχής.

Μόλις επέστρεψα σπίτι από το καθιερωμένο ραντεβού για φαγητό με τις γατούλες της γειτονιάς και παρατήρησα το εξής:

Η μία γατούλα που ήταν ετοιμόγεννη, εμφανίστηκε για φαγητό με ξεφούσκωτη κοιλίτσα και πολλά ξερά αίματα, προφανώς δεν έχει πολύ ώρα που γέννησε (?)
Μου κάνει όμως εντύπωση η συμπεριφορά της. Η γατούλα αυτή συνέχεια νιαουρίζει για φαγητό και είναι λίγο καυγατζού με τα υπόλοιπα γατούλια, τελοσπάντων έχει συνήθως μεγάλη σπιρτάδα και είναι πολύ "ομιλητική".
Σήμερα με πλησίασε πολύ ήρεμα, δεν νιαούρισε, δεν μάλωσε με καμία, χαϊδευτηκε βέβαια σε μένα περισσότερο από το συνηθισμένο, έφαγε από διάφορες μεριές όπου βάζω φαγητό και με ακολουθούσε. Όλα αυτά τα συνηθίζει. Με προβλημάτισε το ότι έφαγε λιγότερο από άλλες φορές, σημαντικά λιγότερο, είναι πολύ λαίμαργη συνήθως,καθώς επίσης και το γεγονός ότι ήταν υποτονική. Όταν ανέβηκα σπίτι βγήκα στο μπαλκόνι και απλά περίμενε από κάτω και κοιτούσε. Σαν να είχε προτεραιότητα το χάδι αυτή τη φορά όχι το φαγητό και όλα αυτά δίχως "νιαου".

Δεν θα έπρεπε να είναι στα μικρά της; Ειδικά τις πρώτες ώρες; Ή τουλάχιστον αν βγήκε για φαγητό δεν θα έπρεπε να επιστρέψει γρήγορα πίσω;
Πιστεύετε ότι χρειάζεται κάτι;
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε Empty Απ: Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

Δημοσίευση από Lina Τρι Μαρ 28, 2017 8:50 am

Καλημέρα, το πιο πιθανόν να είναι ταλαιπωρημένη από τη γέννα γι'αυτό και είναι υποτονική. Συνήθως την πρώτη μέρα δεν τρώνε και καθόλου.Άκουσες ή είδες κάπου τα μωρά της?Ένας λόγος που μπορεί να μην είναι κοντά τους είναι να είναι αδύναμα τα μικρά ή να μην ζουν, όμως είναι κι άλλες που τα παρατάνε ή δεν νιώθουν να τα φροντίσουν. Παρατήρησε την και θα δεις. Ίσως ψάχνει να τα φέρει εκεί κοντά. Smile
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε Empty Απ: Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 28, 2017 12:45 pm

Yποτονικη σίγουρα θα ειναι απο την γέννα. Μπορει να ειχε κακή γέννα. Παρακολουθησε την σήμερα και γενικοτερα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε Empty Απ: Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Μαρ 28, 2017 3:11 pm

Κι εγώ το ίδιο πράγμα φοβήθηκα, ότι δεν ζουν ή ότι δεν τα φροντίζει..
Νιαουρίσματα δεν ακούω.
Δεν μου "δείχνει" πάντως κάτι άλλο, θέλει απλά να τη χαιδεύω, άρα.. μπορώ τελικά να κάνω κάτι άλλο εκτός από το να έχω το νου μου;
Το θεωρείτε πιθανό να μην έζησε κάποιο; την τάϊζα πάντως αρκετά καλά πριν γεννήσει και είναι αρκετά καλοζωισμένο για αδεσποτάκι.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε Empty Απ: Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 28, 2017 4:15 pm

Για να απαντήσεις σε αυτα τα ερωτήματα , πρέπει να την παρακολουθήσεις να δεις αν παει σε καποια φωλιά και να δεις την κατάσταση των μικρών. Αν δεν παει καπου μαλλον δεν επέζησαν ή κατι άλλο συμβαινει. Απο κει και πέρα αν την βλεπεις οτι εξακολουθει να ειναι υποτονικη και τις επομενες ημέρες και έχει καποιο θέμα της πας στον γιατρο. Ξέρεις την ηλικια της?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Απορία για γατούλα που μόλις γέννησε M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης