gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

<<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

<<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι Empty <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιαν 24, 2017 2:17 am

Αγαπητοί γατόφιλοι, αν και δεν πρόλαβα ακόμη να σας πω τις ιστορίες για τα δικά μου κοριτσάκια, όντας καινούργια στο forum, χρειάζομαι τη βοήθειά σας για ένα από τα αδεσποτάκια που της γειτονιάς που ταϊζω από μικρούλι, το Σποράκο.

Χθές και σήμερα το βράδινο κάνει περίεργους ήχους, κάπως σαν να έχει φλέματα (εγώ παρόμοιο ήχο έχω ακούσει μόνο σε σκυλιά). Μοιάζει κάπως με τον ήχο της τριχόμπαλας αλλά ακούγεται πιο υγρός. Ο γατούλης είναι ζωηρός, παίζει, τρώει, χαιδεύεται.
Απ'όσο γνωρίζω χρήσιμες πληροφορίες για έναν κτηνίατρο, όσον αφορά το βήχα του ζώου είναι φυσικά ο ήχος, ο χρόνος (π.χ. αν το κάνει βραδινές ώρες) και μετά από ποια δραστηριότητα. Ο Σποράκος το κάνει λοιπόν το βράδυ και αφού ανέβει τρέχοντας τη σκάλα για να με χαιρετήσει. Το αναφέρω μήπως κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο.

Αυτό που θα ήθελα να σας ζητήσω είναι αν γνωρίζει κάποιος κτηνίατρο συνεργαζόμενο με φιλοζωική στην περιοχή Πυλαία ή Χαριλάου Θεσσαλονίκης ή τελοσπάντων κάποιον με καλύτερες τιμές όσον αφορά την περίθαλψη των αδεσπότων, παρακαλώ πολύ ας μου δόσει τα στοιχεία του. Αν δεν επιτρέπεται η δημόσια ανταλλαγή τέτοιων πληροφοριών, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα.

Αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με τη φιλοζωική της περιοχής και θα επικοινωνήσω με τον κτηνίατρο που βλέπει τα δικά μου γατούλια. Σε αυτόν είναι δύσκολο να πάω το Σποράκο γιατί είναι αρκετά μακριά. Όπως και να έχει, σας γράφω εδώ γιατί αυτή την ώρα είναι το μόνο που μπορώ να κάνω, γιατί ανησυχώ και στο μικρούλι του έχω αδυναμία..

Επλίζω να μην είναι κάτι σοβαρό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πιθανή βοήθεια

Υ.Γ Υπάρχει περίπτωση να έχει αρρωστήσει από το κρύο, αφού τελευταία μας έκανε παγωνιές και δεν ξέρω καθόλου τι προβλήματα υγείας μπορεί να προκύψουν στις γατούλες λόγω καιρού.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι Empty Απ: <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιαν 24, 2017 11:20 am

Καλημέρα

Το γατάκι σου εχει  σημάδια ρινοτραχειτιδας μιας πολυ διαδεδομένης ασθένειας (ιοι ειναι βασικα) ειδικα στα αδεσποτα , ουσιαστικα κατι σαν γρίπη των γατιών, τιποτα ανησυχητικο αν δεν ειναι προχώρημένο, δηλαδή κάνει ακροαστικά και πνευμονια.
Πιθανως να έχει μυξούλες το γατάκι και ισως μάτια που τρέχουν. Ναι το κρύο μπορει να επιδεινώσει την κατάσταση φυσικα γιατι ταλαιπωρειται κα ζοριζεται ο οργανισμος.

Ζήτα απο την φιλοζωϊκη εκει πέρα να σου συστήσουν ένα καλο γιατρο συνήθως συνεργάζονται να τον ακροαστει και πιθανοτατα να σου δώσει μια θεραπεια με αντιβιωση ή παρε και τον δικο σου.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι Empty Απ: <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι

Δημοσίευση από Stella M. Τρι Ιαν 24, 2017 11:23 am

Ευχαριστώ πολύ!

Η αλήθεια είναι ότι αν έχει τελικά κάτι <<ήλπιζα>> στη ρινοτραγχειιτιδα γιατί ξέρω ότι αντιμετωπίζεται σχετικά εύκολα.

Θα μάθω και ελπίζω το ζουζούνι μου να είναι μια χαρα!
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

<<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι Empty Απ: <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιαν 24, 2017 11:35 am

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι αυτο. Αντιμετωπιζεται ευκολα ναι με θεραπειες αλλα εξαρτάται και σε ποιο στάδιο ειναι και εξαρταται επισης απο τον οργανισμο του ζώου. Το δικο μου πχ το γατάκι το μαζεψα με 41 πυρετο απο τον δρομο και δεν θα ζουσε αν εμενε αλλο έξω. Το παλεύαμε 3 μήνες με θεραπειες.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : <<Υγρό>> Φτέρνισμα σε αδεσποτάκι M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης