gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

+6
nen
f.m123
kouix
koneko
ZIZIKOS
Ηρακλένια
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Ιουν 11, 2016 10:21 am

nen έγραψε:Παντως ωμο ψαρι δεν νομιζω να δωσω. Ετσι κι αλλιως ψαρι τρωνε πολυ περιστασιακα αν φτιαξω για εμενα ή ανοιξω καμοα applaws tuna ή ocean fish.

Ψαρακια τυπου γαβρος ή σαρδελα μπορουν να τα φανε μαγειρεμενα ολοκληρα; εννοω χωρις να τους καθαρισω τα κοκαλα. Σκεφτομουν να παρω αρκετα τετοια μικρουλια, να τους δινω απο 1 μια φορα την εβδομαδα ετσι για γλυκισμα.

Λογικά αυτά πρέπει να μπορούν να τα φάνε.
Τα δικά μου δεν τα τρώνε καθόλου, εκτός από τη Μελίτα, που είπαμε... happy2
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από konnaki Τετ Μαρ 27, 2019 11:27 am

γεια! ειμαι κατενθουσιασμενη κατευτυχησμενη !.
μετα απο ερευνα κ πολυ αγχος κ αφου δεν καταφερα να νιωσω σιγουρουρη να ετοιμασω την ποιαδηποτε συνταγη για ομοφαγια τολμησα κ δοκιμασα την ετοιμη του εμποριου που υπαρχει πλεον κ στην ελλαδα κ απλα εχω παθει πλακα!
. ξερω οτι δεν ειναι κ πολυ σωστο διοτι ειναι ουσιαστικα σαν κιμας(λογω βακτηριων) αλλα το γεγονος οτιτο φαγε με την πρωτη προσπαθεια με επεισε !
δεν χρειαστηκα τρικ κ κολπα για να την προσελκυσει κ ουτε ειχα θεμα με την τουαλετα!
 τοσο καιρο της εδινα ακανα κ οντως ηταν μια χαρα αλλα τωρα πεταει!
δν υπαρχει !εχει περασει μια βδομαδα κ ηδη βλεπω βελτιωση στην ακμη στο πηγουνι της !!
τα κακα της απλα πλεον παω χωρις γκρινια να τα μαζεψω ! τι να μαζεψω δηλαδη αυτα ειναι τα 1/3 απο οτι ειχε  κ μυρωδια μηδεν ! μηδεν! τωρα μενει να δω τα χρωματα αμα περνει σωστα ποσοστα κοκαλο κρεας !
μολις ανοιγω το ψυγειο τρελενεται ! ουτε με τον τονο δεν εκανε ετσι!
το τριχωμα της μου  φαινετε πιο τραχυ αλλα ειναι νωρις για να δω την διαφορα !
οταν περασε η πρωτη μερα με την ωμη τροφη νιωσαμε με τον φιλο μου οτι τοσο καιρο την κακοποιουσαμε που δεν της διναμε οτι χρειαζοταν!
τωρα της δινω 250γρ ημερισιως. δεν  εχω καταλαβει ποσο να της δωσω. ειναι 4.650 meleti
! το επομενο πλανο ειναι σταδιακα να την ξεκινησω με σπασμενους σβερκους κοτας κ σιγα σιγα να της δινω κομματια που θα αγοραζω κ θα ελεγχω εγω!
α! κτο αλλο! τελικα δεν εχει την ταλαιπορια που νομιζα σαν διαδικασια! το βραδυ βγαζω απο την καταψυξη , βαζω στο ψυγειο κ τη καθε μεριδα της την βαζω σε πολιμπαγκ  ,την βυθιζω για '' σε ζεστο νερο κ ερχετε σε θερμοκρασια μη κρυα αλλα ουτε κ ζεστη! .
τελος συφερει κ για τις αδεσποτουλες χρηματικα . με ,50 λεπτα τα 250γρ την ωρα που μια κονσερβα 100 γρ ειχε απο 60 μεχρι 2 ευρω κ αμφιβολου ποιοτητας! αυτα! ενιωσα οτι επρεπε να το μοιραστω!!! φιαλακια στα γατουνια σας!
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 27, 2019 12:40 pm

Δηλαδή ποιά τροφη του εμποριου δινεις?
Το ξεπαγωμα νομιζω πρεπει να γινεται φυσικα και σταδιακα
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από konnaki Τετ Μαρ 27, 2019 1:01 pm

ξεπαγωνει σταδιακα στο ψυγειο αλλα μετα φοβαμαι να το αφησω εξω απο το ψυγειο να ρθει μονο του σε θερμοκρασια καθως μεχρι να ξεκρυωσει θα αναπτυχθουν κ παλι τα βακτηρια . το τρικ με το σακουλακι κ το νερο το χα βρει οταν εκανα την ερευνα μου. (δεν θυμαμαι που για να σου πω). κ ασε που η ματσουλακο δεν θα περιμενει κ φβαμαι οτι θα μου το φαει κρυο.(επικυνδινο δεν ειναι? ) voldog λεγεται η εταιρια κ βγαζει κ για γατες.  εγω επελεξα αυτην γιατι στην περιοχη μου αυτη εχει αντιπροσωπο εδω . νομιζω υπαρχουν αλλλες 2
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 27, 2019 1:48 pm

Χμμμ ρε παιδιά, εγώ την ιδέα του ωμού..δεν την έχω πολυψάξει, αλλά για τα μικρά τουλάχιστον τη φλερτάρω αρκετά ομολογώ.
Για τα κορίτσια μου,this ship has sailed, δεν πιστεύω ότι μπορώ να τις καταφέρω για μια τέτοια αλλαγή.

Θεωρητικά το βέλτιστο ξεπάγωμα γίνεται πάντα στο ψυγείο και μετά αφήνουμε να πιάσει θερμοκρασία περιβάλλοντος, αλλά εντάξει, τόσο by the book δεν μαγειρεύω ούτε για εμένα.

Ώστε τόσο ενθουσιασμένη; Και τέτοια διαφορά τα κόπρανα σε σχέση με την Acana; Έδινες πάντα αυτή την κροκέτα ή έχεις δοκιμάσει κι άλλες;
Ο μόνος λόγος που δεν το έψαξα περισσότερο, ήταν κυρίως η διαδικασία του μαγειρέματος, ξεπαγώματος, προετοιμασίας γενικότερα. Πρέπει η τελετουργία του ταϊσματος να εντάσσεται στην καθημερινότητά σου.
Με ένα γατούδι υποθέτω υιοθετείται πιο εύκολα αυτό το διατροφικό μοντέλο.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από konnaki Τετ Μαρ 27, 2019 2:15 pm

ω ναι! εκτος απο τους 2 πρωτους μηνες για ενα χρονο εδινα ακανα την πορτοκαλι κ κονσερβες καθε σαββατο.βεβαια οταν ειχα καθηστερησει να παραγγειλω της κοτσαρα για λιγες μερες φρισκις κ πετσοπ.....  οταν πρωτοακουσα για ωμη θυμαμαι καθε φορα που εφτιαγνα κιμα για μενα της εδινα λιγο ωμο να δοκιμασει κ ουτε το πλησιαζε. εγω με αυτα που χα διαβασει ειχα εξοπλιστει με κονσερβες με ζουμι ωστε να της το εριχνα πανω στο ωμο για να την δελεασω (μονο το ζουμι) αλλα οταν το πα σε αυτον που πηγα να παρω την ωμη τροφη μου πε πριν κανεις ταρζανιες δωστο ετσι κ θα δεις.κ οντως το φαγε. την πρωτη μερα η αληθεια ειναι της εδωσα το κομπλιτ που εχει μεσα ,αυγο, γιαουρτι,ελαια κ φυκη (καπως ετσι). ισως κατι να την τραβηξε απο αυτα αλλα τωρα κ το σκετο κοτοπουλο το τρωει με λαχταρα.  εμενα ε φοβιζε η καθαριοτητα στον χωρο προετοιμασιας κ φαγητου γιατι τρωει εξω απο το πιατο. της πηρα ομως πιατακια μιας χρησης κ επειδη ειναι επιπεδα δεν τα βγαζει πλεον μονο που καποια πιο μεγαλα κοκαλακια τα φτυνει. γιαυτο θελω να τσεκαρω το χρωμα στα κακακια. η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι σαν τελετουργια συγκριτικα με τις κροκετες κ σαν τεμπελα που ειμαι δεν θα λεγα οτι αγανακτησα με την διαδικασια μεχρι στιγμης. κ οσον αφορα τα κακακια δεν μπορω να στ εξηγησω (δεν ξερω να βαλω κ φωτο να σας δειξω) επρεπε να χα κ μια πριν κ μετα! καταρχας την αλλη μερα ειναι ετοιμα προς αποσυνθεση δηλαδη αν πας να τα πιεσεις με το φτιαρακι γινονται σκονη!ασε σου λεω ,επειδη μονο εγω φερω ευθυνη για την τουαλετα της εχω σωθει. το τελειο θα ταν να εξαφανιζοντουσαν ως δια μαγειας αλλα κατι ειναι κ αυτο.
το μονο μου μελημα ειναι οταν θα πρεπει να την αφηνω για λιγες μερες 2 φορες το χρονο οτι κανεις απο τις ντανταδες δεν προκειτε να μπουν σε αυτην την διαδικασια
konnaki
konnaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/10/2017

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Μαρ 27, 2019 2:33 pm

Τελρτουργία εγώ λέω γενικά το τάισμα, με τα σπιτίσια και τα εκτός.
Για αρχή ειδικά στα σπιτίσια συνήθως κάθομαι μαζί τους, ώστε να μην αλλάζουν πιάτα, να μην βρεθεί κάποιο στρεσαρισμένο από άτυπο ανταγωνισμό κτλ.
Από την άλλη κάποιες φορές χρειάζεται να τα αφήσω να φάνε μόνα ή όπως λες να λείψω, πράγμα που κάνει το θέμα του ταϊσματος λίγο πιο περίπλοκο.

Από εκεί και πέρα ότι και να ψάξω περί διατροφής, καταλήγω να μπερδεύομαι, επομένως προσπαθώ να ταϊζω συμβατικά και με μια σχετική ποικιλία σαν καλύτερη και πιο ρεαλιστική επιλογή.

Πέρα από όλα αυτά, κόπρανα και τρίχωμα είναι βασικοί δείκτες για την κατάσταση θρέψης της γατούλας και στο θέμα μαγειρεμένο ή ωμό, έχω ακούσει κι από αλλού εμπειρικά καλά σχολία, οπότε το σκεφτόμουν μήπως σαν εναλλακτική για τα μικρά του αδερφού μου γιατί είναι ακόμη πιο δεκτικά σε αλλαγές από τα δικά μου κορίτσια.

Καλά κάνεις και γράφεις πάντως. Σαν πιο νέα τάση τουλάχιστον για την Ελλάδα είναι χρήσιμες οι εμπειρικές πληροφορίες. Smile
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μαρ 31, 2019 2:52 am

Τα κακακια εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα μεταξυ γατας που τρεφεται με ωμα και γατας που τρεφεται με οποιαδηποτε αλλη τροφη κατεργασμενη, οσο καλης ποιοτητας και αν ειναι. Ειναι σαν την μερα με την νυχτα. Ποσοτητα; Μικροτερη. Συχνοτητα; Καθε 2 μερες. Οσμη; Ανυπαρκτη. Υφη; Ξηρα και δεν κολλανε πουθενα. Ακομα και ο πισινος της γατας ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ. 8 χρονια εχουν περασει απο τοτε που ξεκινησαμε τα ωμα και ηταν οτι καλυτερο εκανα για το γατι μου.

Δυστυχως δεν εχω πια χρονο για να γραφω συνταγες για ωμα. Τωρα χρησιμοποιω bone meal για την μικρη γιατι ακομα ειναι πεισματαρα και δεν τρωει αλεσμενα κοκκαλα. Το θεωρω καλυτερο απο το τσοφλι. Επισης προσθετω και kelp γιατι δεν τους δινω τοσο συχνα ψαρι οσο παλαιοτερα. Συνιστω να παρετε μηχανη για κιμα, καλη ομως, και να αλεθετε κοτοπουλα, γαλοπουλες, κουνελια, παπιες, κτλ. Κανεις αποσβεση σε μερικα χρονια την μηχανη, ασε που την χρησιμοποιεις και για αλλα πραγματα (πχ για σαλτσες, χυμους (αν μπορεις να προσθεσεις attachment)... μεχρι και καρυδια για μπακλαβα αλεθω εκει αφου τα κανει πιο ομοιομορφα και εχουν καλυτερη υφη απο οτι να τα αλεσω στο μπλεντερ). Εχω αυτη: https://www.lemproducts.com/product/big-bite-grinder-5-head-size/butcher-meat-grinders
Οσοι ασχολειστε με την ωμη, μη κανετε το λαθος και παρετε μηχανες που κοστιζουν κατω απο 250-300. Ειχα παρει μια στα 130 και πανω στον χρονο καηκε το μοτερ. Δεν μπορουν να αλεσουν κοκκαλα και ζοριζονται πολυ. Ουτε η χειρονακτικη αξιζει. Θελει πολλη δουλεια και δυναμη.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή - Σελίδα 2 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης