gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

+6
nen
f.m123
kouix
koneko
ZIZIKOS
Ηρακλένια
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Μάης 27, 2016 3:39 pm

Αυτά τα γατια δε σταματούν ποτέ να μας εκπλήσσουν. Από χθες το πρωί ξεκινήσαμε τις απόπειρες να μεταβούμε από την τροφή του εμπορίου σε ωμό κρέας. Ετοιμάσαμε 1 κιλό κρέας με τα κατάλληλα συμπληρώματα για αρχή. Ανακατεύουμε σε κάθε μπολ με την τροφή τους μόλις 2-3 κομματάκια κρέας, πολύ ψιλοκομμένα, αλλά το αποτέλεσμα είναι απλά να μένουν νηστικά. Ειδικά η Ρίτα ούτε καν την ακουμπάει, τη μυρίζει και φεύγει. Σήμερα δοκίμασα και με κονσέρβα τόννου που κυριολεκτικά τρελαίνονται και πάλι τα ίδια. Πριν λίγο δοκίμασα με άλλη τροφή. Ο Ηρακλής και η Μελίτα έφαγαν δυο-τρεις μπουκιτσες και το παράτησαν, η Ρίτα είναι πεισματάρα, ούτε καν την έγλυψε.
Πόσο να το τραβήξω; Να τους δώσω να φάνε ενδιάμεσα τίποτα; Χθες το βράδυ πριν πάμε για ύπνο τους έβαλα λίγες κροκέτες γιατί ήταν από το πρωί εντελώς νηστικά. Τι άλλο μπορεί να κάνω λάθος; Να φταίει το κρέας; Πήρα βοδινό. Να τους μυρίζουν τα εντόσθια; Καρδούλες γαλοπούλας, συκωτάκια και λίγο στομάχι έβαλα. Όταν τα έκοβα τα μύρισα, δε μόυ φάνηκε να μύριζαν έντονα και άσχημα Το κρέας μέχρι πρότινος το έτρωγαν (εκτός από τη Ρίτα) τα εντόσθια δεν ξέρω, δε θυμάμαι αν τους είχα δώσει ποτέ. Από την πείνα έχουν γίνει λίγο νευρικά. Δεν ξέρω τι να τα κάνω...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από ZIZIKOS Παρ Μάης 27, 2016 9:48 pm

Σίγουρα δεν έχουν συνηθίσει αυτή τη τροφή και μάλλον τους ξενίζει.

Άλλο να τρώνε ένα μεζεδάκι όταν ετοίμαζες για σας κι άλλο πλήρες γεύμα.

Φοβάμαι ότι δε μπορώ να σε διαφωτίσω ως προς το πως να το χειριστείς.
Σίγουρα η Ηρώ θα μπορεί που είναι γνώστης του θέματος και γενικά και ειδικά.

Πάντως αν η Ρίτα είναι τόσο ξεροκέφαλη όσο το Αδαμάκι μου .... φοβάμαι ότι θα μείνει αρκετά νηστική. tafos
Είναι ικανός να μην φάει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ παρά να φάει ... ας πούμε κοτόπουλο (ή οτιδήποτε το περιέχει) που δε του αρέσει καθόλου .. ή ..
γενικά κάτι που δε του αρέσει καθόλου.

Κι εγω όταν τον άφηνα λίγο νηστικό... μπας και ..... τίποτα, νευρίαζε κι έτρεχε σα παλαβός μες το σπίτι .. μυρλο-νιαουρίζοντας ... αλλά να φάει.... φεύ....
Άσε ... δράμα ..
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Μάης 27, 2016 11:23 pm

Ευχαριστώ Χαρά μου για την απάντηση! Νομίζω ότι τα ταλιμπανια μας μοιάζουν στην ξεροκεφαλια. Έτσι και ή Ρίτα. Άστα θύμωσε και με δάγκωσε κιολας happy2
Τελικά σκεφτήκαμε να κάνουμε μισό βήμα πίσω και έπιασε. Αντί να ανακατεψουμε αμέσως την τροφή με το κρεατακι, βαλαμε στο κάθε μπωλ την τροφη και το κρέας δίπλα δίπλα και έφαγαν τελικά. Φυσικά το κρέας έμεινε απειραχτο αλλά ειχαν τη μυρωδιά μέσα στη μύτη τους.Θα κάνουμε ετσι και θα ξαναπροσπαθήσουμε μετά από λίγες μέρες να τα ανακατεψουμε και βλέπουμε. Μάλλον θα χρειαστεί περισσότερη υπομονή από όση περιμέναμε αλλά χαλαλι.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Σαβ Μάης 28, 2016 7:23 am

Για αρχη μη δινεις συκωτακια, καρδιες και στομαχια. Ο δικος μου δεν τα ετρωγε. Ειδικα τα στομαχια μεχρι πριν 2 χρονια τα ετρωγε μονο αλεσμενα. Επισης ξεκινα με κιμα και με κρεας πιο κοντινο στην φυση τους, πχ κοτοπουλο. Ανακατευεις κιμα με κονσερβα τονου. Τα κομματια πολλες φορες δεν τα τρωνε επειδη βαριουνται να τα μασησουν. Ο δικος μου τα παρατουσε στις αρχες. Πολλες φορες δεν ξερουν και πως να τα φανε και δυσκολευονται.

Αν μπορεις να βρεις ορτυκια, μπορεις να ξεκινησεις με αυτα σε κομματια αφου ειναι οτι κοντυνοτερο μπορεις να βρεις στην φυση τους. Ο δικος μου τα μυριζει και κανει σαν τρελος.

Και φυσικα η νουμερο 1 συμβουλη: αφησε τα να πεινασουν και αγνοησε τα εντελως οταν δεν τρωνε.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Σαβ Μάης 28, 2016 11:15 am

Ευχαριστώ! Έχεις δίκιο για τον κιμά κι εγώ το σκέφτηκα. Κιμά τρώνε αν και τώρα τελευταία ήταν και με αυτό λίγο με τα φεγγάρια τους.... Το συκώτι ηταν πολύ λίγο, μόλις 50 γρ αλλά το είχα πολτοποιησει, ίσως επειδή έχει πάει παντού τους μυρίζει. Σήμερα που θα πάω για ψώνια θα πάρω κιμά ή κοτόπουλο και θα τους ετοιμάσω από την αρχή. Βρίσκω ορτύκια αλλά είχα ξαναδοκιμάσει...δεν τα τίμησαν δυστυχώς. Ίσως όταν θα τρώνε κανονικά να κάνω κανένα μιξ με κοτόπουλο.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από kouix Σαβ Μάης 28, 2016 11:29 am

Η Ηρα, (η σκυλιτσα μου) ειχε μεινει 2.5 μερες νυστική οταν ηταν μικρή προκειμένου να φάει κροκέτες.!

...... Αν δεν ημουν ον λαϊν με τον γιατρο να του λεω:
-Δεν τρωει
και να μου λεει:
-Δεν πειραζει
ΣΥΝΕΧΕΙΑ....
θα με ειχε ρίξει.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Μάης 29, 2016 12:48 am

2,5 μέρες!!!!??!! Shocked  
Οκ κατάλαβα, μας περιμένουν πολύ δύσκολες στιγμες happy2
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από kouix Κυρ Μάης 29, 2016 4:17 am

η Αληθεια ειναι πως δεν ξερω αν ειναι ασφαλες για τις γατουλες να μεινουν νηστικές 2.5 μερες. Για τα κουταβια με ειχε διαβεβαιώσει ο τότε κτηνιατρος.
Παντως νομιζω πως θα τα καταφερετε. ΑΠΛΑ προσπαθησες να πας κατ ευθείαν στα βαθιά!
Νομιζω πως αν κανεις αυτο που ειπε η Ηρω, πρωτα σκετο κοτοπουλακι σε κιμα σιγα σιγα, θα τα πατε σταδιακα ολο και καλύτερα. Μετα εισαγεις και τα πιο hard core ωμα οπως οι κοιλιες και οι καρδιες κτλ.... happy2

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Κυρ Μάης 29, 2016 7:06 pm

ο δικος μου δεν ετρωγε κρεας και εντοσθια σε κομματια για αρκετα μεγαλο διαστημα. Του πηρε χρονια μεχρι να αρχισει να τρωει σε κομματια. Απλα πρεπει να μαθουν οτι αλλο φαγητο περα απο αυτο που τους σερβιρεις δεν υπαρχει. Ή θα το φανε ή θα πεινασουν. Αν τρωνε λιγο και αφηνουν, μη τους δινεις αλλη τροφη για να συμπληρωσουν την ποσοτητα που δεν εφαγαν. Αφηνε τα μισοταισμενα γιατι δεν προκειται να μαθουν αλλιως.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Κυρ Μάης 29, 2016 8:10 pm

Όχι δεν τους βάζω άλλο. Μια φορά το έκανα από φόβο μην τους κάνω κακό που δεν είχαν φάει τίποτα για 24 ώρες, αλλά δεν το ξανακάνω.
Με τον κιμά φαίνεται να πηγαίνουμε λίγο καλύτερα. Μπορεί να είναι βέβαια και τα αποτελέσματα της πείνας αυτά. Αφήνουν και πάλι στην άκρη, συγκεκριμένα η Ρίτα ψαρεύει με το ποδαράκι της ένα ένα τα κομματάκια κιμά, όσο μικρά κι αν είναι, και τα αφαιρεί από το μπωλ της...Είναι η πιο δύσκολη.
Τα άλλα δυο έχουν ήδη αρχίσει να καταπίνουν πολύ μικρά κιμαδάκια αλλά και πάλι όσο μπορούν να τα αποφύγουν αποφεύγουν και τρώνε λιγότερο. Αυτό δε μας πειράζει, θα κάνουν και δίαιτα που τη χρειάζονται. Η άλλη η μικρή όμως είναι λεπτή και με στενοχωρεί λίγο που δεν τρώει. Κρατιέμαι όμως και δεν της δίνω άλλο. Η πείνα τα έχει κάνει και λίγο πιο νευρικά και εννοείται ότι είναι θυμωμένα μαζί μου και μου κρατάνε μούτρα...εκτός από τη Μελίτα που προσπαθεί να με τουμπάρει με π@@@νιές.
Τι να γίνει, υπομονή.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Κυρ Μάης 29, 2016 10:57 pm

Mε πάνω από ένα γατιά είναι πιο δύσκολο γιατί το ένα που θα συνηθίσει μπορεί να πηγαίνει να τρώει των άλλων που το αφήνουν απείραχτο και να δημιουργηθεί ένα χάος (όπως γίνεται σε μας)

Πρώτα μπορείς να κάνεις τη μετάβαση σε κονσέρβες και έπειτα σε ωμό. Εγώ αυτό έκανα όταν έπεισα τη Σταχτού να φάει ωμό. Αλλά η δική μου τρώει ελάχιστα ωμό/ κονσέρβα οπότε έχουμε μείνει με τη μια σε κροκέτες και με την άλλη σε ωμό. Κοτόπουλο σκέτο, χωρίς καθόλου όργανα είναι αυτό που έδωσα εγώ πρώτο, αλεσμένο φυσικά. Νομίζω η Ηρώ μου είχε πει ότι μπορείς να το δώσεις μέχρι κι για ένα μήνα σκέτο, οπότε δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας που δεν θα παίρνουν για λίγο καιρό όλα τα απαραίτητα. Μπορείς να πάρεις λιχουδιές με κρέας μόνο και να τους τις δίνεις αν δεις ότι περνάει πάνω από 20ωρο που είναι εντελώς νηστικά. Ο μοσχαρίσιος κιμάς έχει πέραση, και μπορείς ακόμα να κάνεις τις κροκέτες σκόνη και να πασπαλίσεις το ωμό, οπότε και δε θα μπορούν να το αποφύγουν. Αν πεινάσουν θα το φάνε, αλλά υποψιάζομαι ότι η Μαργ. θα τρώει λιγότερο στην αρχή.

Κομματάκια σαν μόνιμο γεύμα ξεκίνησα πρόσφατα και με ζόρισε αρκετά μέχρι να τα φάει. Επίσης όταν αρχίσεις να προσθέτεις λαχανικά πιθανόν να αρνηθούν να φάνε. Η Χιονάτη τρώει κολοκύθα και καρότο μόνο. Αρακά δεν δέχεται ακόμα στο φαγητό. Μπρόκολο δεν έχω δοκιμάσει.

Με πείνα και με επιμονή θα μάθουν!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Δευ Μάης 30, 2016 12:29 am

Ευτυχώς ο Ηρακλής κι η Ρίτα τρώνε κανονικά και κυρίως κονσέρβα. Στη Μελίτα  όμως που τρώει μόνο κροκέτες έτσι όπως λες κάνω, τριβω τις κροκέτες στο γουδί και πασπαλιζω το κρέας.
Από την άλλη η Μελίτα τρώει με ευχαρίστηση το μαγειρεμένο ο,τι κι αν είναι, μοσχαρι, κοτόπουλο ή ψάρι. Δεν έχω βρει όμως πληροφορίες για το πώς να το συμπληρωσω. Δεν έχω ασχοληθεί κιόλας ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής.
Η Ρίτα υποψιάζομαι κι εγώ ότι θα φάει πιο δύσκολα...
Με τα λαχανικά παραδόξως δε νομιζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα. Τρώνε ήδη γατοχορτο και όλες τις κονσέρβες τόνου με κάθε λογής λαχανικά. Θα δείξει βέβαια.
Φλώρα εσύ πόσο καιρό έχεις που αρχισες να τους δίνεις ωμά;
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Δευ Μάης 30, 2016 4:48 am

Εγω λαχανικα δεν δινω καθολου, εκτος αν σε καμια πανσεληνο μου την βαρεσει και προσθεσω λιγο βραστη κολοκυθα. Εχει ομως γατοχορτο σχεδον παντα στην διαθεση του. Απο φυτικες τροφες μπορει να φαει καμια μπουκια ψωμι ή κατι αλλο που θα τρωω και θα του αρεσει. Φλωρα μη προσθεσεις μπροκολο. Θα πεταξεις την τροφη αν το κανεις γιατι το μπροκολο ειναι πολυ πλουσιο σε θειικες ενωσεις, τις οποιες απεχθανονται οι γατες και δεν προκειται να το φαει. Περιορισου στο καροτο, κολοκυθα, κολοκυθακια, γατοχορτο. Αν θελετε μπορειτε να προσθετε και γιαουρτι στην τροφη τους. Εγω δεν το κανω. Του το δινω σκετο στο πιατο (το λατρευει).
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Δευ Μάης 30, 2016 12:13 pm

Ηρακλένια έγραψε:Ευτυχώς ο Ηρακλής κι η Ρίτα τρώνε κανονικά και κυρίως κονσέρβα. Στη Μελίτα  όμως που τρώει μόνο κροκέτες έτσι όπως λες κάνω, τριβω τις κροκέτες στο γουδί και πασπαλιζω το κρέας.
Από την άλλη η Μελίτα τρώει με ευχαρίστηση το μαγειρεμένο ο,τι κι αν είναι, μοσχαρι, κοτόπουλο ή ψάρι. Δεν έχω βρει όμως πληροφορίες για το πώς να το συμπληρωσω. Δεν έχω ασχοληθεί κιόλας ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής.
Η Ρίτα υποψιάζομαι κι εγώ ότι θα φάει πιο δύσκολα...
Με τα λαχανικά παραδόξως δε νομιζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα. Τρώνε ήδη γατοχορτο και όλες τις κονσέρβες τόνου με κάθε λογής λαχανικά. Θα δείξει βέβαια.
Φλώρα εσύ πόσο καιρό έχεις που αρχισες να τους δίνεις ωμά;
Xμμμ σε μόνιμη βάση ξεκίησα να δίνω στη Χιονάτη ωμά γύρω στις αρχές Δεκεμβρίου. Και πιο πριν έτρωγαν, αλλά όχι σαν αποκλειστική διατροφή. Η Σταχτού δεν τρώει ωμά τώρα, γιατί είναι πιο δύσκολη και έχω πρόβλημα με το χρόνο ώστε να κάτσω να την "αναγκάσω" (της τρώει η Χιονάτη το φαγητό και χάνει πολύ βάρος μέχρι να συνηθίσει, δεν τρώει καθόλου κονσέρβες και κάνει πάρα πολλή ώρα να φάει). Έχω σκοπό να τη βάλω κι αυτή σε πρόγραμμα ωμής αργότερα, όταν θα μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω.
Έχει κάτι συμπληρώματα για το μαγειρεμένο, αλλά δυστυχώς σε μαγειρεμένο πρέπει να παίρνουν πολλή μεγάλη ποσότητα θρεπτικών συστατικών έξτρα, σαν συμπλήρωμα. Στις γάτες είναι πιο 'ασφαλές' η ωμή, γιατί είναι πιο εύκολο να υπολογίσει κανείς τι χρειάζεται.. Υπομονή! Θα μάθουν! Θα σου βγάλουν την πίστη βέβαια, αλλά θα μάθουν! flower
koneko έγραψε:Εγω λαχανικα δεν δινω καθολου, εκτος αν σε καμια πανσεληνο μου την βαρεσει και προσθεσω λιγο βραστη κολοκυθα. Εχει ομως γατοχορτο σχεδον παντα στην διαθεση του. Απο φυτικες τροφες μπορει να φαει καμια μπουκια ψωμι ή κατι αλλο που θα τρωω και θα του αρεσει. Φλωρα μη προσθεσεις μπροκολο. Θα πεταξεις την τροφη αν το κανεις γιατι το μπροκολο ειναι πολυ πλουσιο σε θειικες ενωσεις, τις οποιες απεχθανονται οι γατες και δεν προκειται να το φαει. Περιορισου στο καροτο, κολοκυθα, κολοκυθακια, γατοχορτο. Αν θελετε μπορειτε να προσθετε και γιαουρτι στην τροφη τους. Εγω δεν το κανω. Του το δινω σκετο στο πιατο (το λατρευει).
Ναι? Καλά που το'πες, δεν αντέχω να πετάξω κι άλλο batch happy2Τα δικά μου τρώνε γιαούρτι, αλλά διάβασα ότι καλύτερα να προτιμάται το πρόβειο ή κατσικίσιο παρά αγελαδινό, λόγω πιθανότητας δυσανεξίας.
Η Χιονάτη τρώει σπανάκι.
Η Σταχτού το μόνο που τρώει έξτρα πέρα από λιχουδιές είναι σελοτέιπ  tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Δευ Μάης 30, 2016 3:11 pm

Δεν ειναι κακο για την χωνεψη να τρωνε ωμο με πασπαλισμενη κροκετα απο πανω;
Εγω τους δινω αγελαδινο γιαουρτακι σκετο και το τρωνε με πολυ ορεξη χωρις να τα πειραζει στα κακα τους.

Στο μεταξυ η μουρλη η Κορρα, ενω τρωει μια χαρα κομματες κρεατος μαγειρευτο οσο μεγαλες και αν ειναι, οταν τις βαζω ελαφρια βρασμενο κιμα μου το αφηνει στο πιατο. Βαριεται να μασουλαει ενα ενα τοσα μικρα κομματακια. Τα βαζει στο στομα της και τα φτυνει βγαζοντας την γλωσσα εξω και τα εκτοξευει και γυρω απο το πιατο της.happy2 Shocked
(Βεβαια αν της παρω το πιατο της και της το ξανα βαλω μπροστα μετα απο 3-4 ωρες που θα εχει λυσσοπειναξει μια χαρα το γλυφει)
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Δευ Μάης 30, 2016 4:20 pm

f.m123 έγραψε:
Ηρακλένια έγραψε:Ευτυχώς ο Ηρακλής κι η Ρίτα τρώνε κανονικά και κυρίως κονσέρβα. Στη Μελίτα  όμως που τρώει μόνο κροκέτες έτσι όπως λες κάνω, τριβω τις κροκέτες στο γουδί και πασπαλιζω το κρέας.
Από την άλλη η Μελίτα τρώει με ευχαρίστηση το μαγειρεμένο ο,τι κι αν είναι, μοσχαρι, κοτόπουλο ή ψάρι. Δεν έχω βρει όμως πληροφορίες για το πώς να το συμπληρωσω. Δεν έχω ασχοληθεί κιόλας ιδιαίτερα για να είμαι ειλικρινής.
Η Ρίτα υποψιάζομαι κι εγώ ότι θα φάει πιο δύσκολα...
Με τα λαχανικά παραδόξως δε νομιζω οτι θα υπάρξει πρόβλημα. Τρώνε ήδη γατοχορτο και όλες τις κονσέρβες τόνου με κάθε λογής λαχανικά. Θα δείξει βέβαια.
Φλώρα εσύ πόσο καιρό έχεις που αρχισες να τους δίνεις ωμά;
Xμμμ σε μόνιμη βάση ξεκίησα να δίνω στη Χιονάτη ωμά γύρω στις αρχές Δεκεμβρίου. Και πιο πριν έτρωγαν, αλλά όχι σαν αποκλειστική διατροφή. Η Σταχτού δεν τρώει ωμά τώρα, γιατί είναι πιο δύσκολη και έχω πρόβλημα με το χρόνο ώστε να κάτσω να την "αναγκάσω" (της τρώει η Χιονάτη το φαγητό και χάνει πολύ βάρος μέχρι να συνηθίσει, δεν τρώει καθόλου κονσέρβες και κάνει πάρα πολλή ώρα να φάει). Έχω σκοπό να τη βάλω κι αυτή σε πρόγραμμα ωμής αργότερα, όταν θα μπορώ να ασχοληθώ παραπάνω.
Έχει κάτι συμπληρώματα για το μαγειρεμένο, αλλά δυστυχώς σε μαγειρεμένο πρέπει να παίρνουν πολλή μεγάλη ποσότητα θρεπτικών συστατικών έξτρα, σαν συμπλήρωμα. Στις γάτες είναι πιο 'ασφαλές' η ωμή, γιατί είναι πιο εύκολο να υπολογίσει κανείς τι χρειάζεται.. Υπομονή! Θα μάθουν! Θα σου βγάλουν την πίστη βέβαια, αλλά θα μάθουν! flower


α υπέροχα...μπορούν να γίνουν πολύ πεισματάρικα τελικά. Εντάξει, έχω υπομονή.
Αυτό ακριβώς που λες με το μαγειρεμένο και τρέχα να υπολογίσεις τι χάθηκε με το βρασμό και πόσο πρέπει να συμπληρώσεις. Μια άλλη λύση είναι στον ατμό. Αλλά κι αυτό χρειάζεται ψάξιμο για χρόνο και θερμοκρασία βρασίματος και άλλα πολλά. Μεγάλο μπέρδεμα.


koneko έγραψε:Εγω λαχανικα δεν δινω καθολου, εκτος αν σε καμια πανσεληνο μου την βαρεσει και προσθεσω λιγο βραστη κολοκυθα. Εχει ομως γατοχορτο σχεδον παντα στην διαθεση του. Απο φυτικες τροφες μπορει να φαει καμια μπουκια ψωμι ή κατι αλλο που θα τρωω και θα του αρεσει. Φλωρα μη προσθεσεις μπροκολο. Θα πεταξεις την τροφη αν το κανεις γιατι το μπροκολο ειναι πολυ πλουσιο σε θειικες ενωσεις, τις οποιες απεχθανονται οι γατες και δεν προκειται να το φαει. Περιορισου στο καροτο, κολοκυθα, κολοκυθακια, γατοχορτο. Αν θελετε μπορειτε να προσθετε και γιαουρτι στην τροφη τους. Εγω δεν το κανω. Του το δινω σκετο στο πιατο (το λατρευει).
Ναι? Καλά που το'πες, δεν αντέχω να πετάξω κι άλλο batch happy2Τα δικά μου τρώνε γιαούρτι, αλλά διάβασα ότι καλύτερα να προτιμάται το πρόβειο ή κατσικίσιο παρά αγελαδινό, λόγω πιθανότητας δυσανεξίας.
Η Χιονάτη τρώει σπανάκι.
Η Σταχτού το μόνο που τρώει έξτρα πέρα από λιχουδιές είναι σελοτέιπ  tafos
Κολοκύθα, καρότο και σπανάκι τρώνε και τα δικά μου αν είναι ανακατεμένα σε κάτι που τους αρέσει.
Σελοτέιπ δεν τρώνε, μόνο χαρτί happy2 (η Ρίτα δηλαδή)


nen έγραψε:Δεν ειναι κακο για την χωνεψη να τρωνε ωμο με πασπαλισμενη κροκετα απο πανω;
Εγω τους δινω αγελαδινο γιαουρτακι σκετο και το τρωνε με πολυ ορεξη χωρις να τα πειραζει στα κακα τους.

Στο μεταξυ η μουρλη η Κορρα, ενω τρωει μια χαρα κομματες κρεατος μαγειρευτο οσο μεγαλες και αν ειναι, οταν τις βαζω ελαφρια βρασμενο κιμα μου το αφηνει στο πιατο. Βαριεται να μασουλαει ενα ενα τοσα μικρα κομματακια. Τα βαζει στο στομα της και τα φτυνει βγαζοντας την γλωσσα εξω και τα εκτοξευει και γυρω απο το πιατο της.happy2 Shocked
(Βεβαια αν της παρω το πιατο της και της το ξανα βαλω μπροστα μετα απο 3-4 ωρες που θα εχει λυσσοπειναξει μια χαρα το γλυφει)

Ναι, δεν είναι ό,τι καλύτερο κροκέτα με ωμό, αλλά δεν υπάρχει άλλη μέθοδος (που να γνωρίζω εγώ τουλάχιστον) για να περάσεις από κροκέτα σε κρέας. Γι'αυτό και την κάνουμε σκόνη ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο εύπεπτη.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Μάης 31, 2016 11:44 pm

Ισχύει ότι δεν είναι καλή ιδέα η κροκέτα με ωμό, και για λόγους ευπεψίας, και γιατί ο συνδυασμός δίνει το 'χρόνο' να αναπτυχθούν μικροοργανισμοί (το ωμό κρέας αποβάλλεται πιο γρήγορα, όσο πιο πολύ καιρό μένει στον οργανισμό της γάτας, τόσο πιθανότερο να αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισμοί, ενώ η κροκέτα μένει παραπάνω χρόνο, φαντάζομαι για να 'σπάσει' ο οργανισμός της θρεπτικές ουσίες και να τις απορροφήσει?) -> πηγή: Ηρώ Razz είχαμε την ίδια συζήτηση πριν λίγο καιρό.
Αλλά από το να μην το τρώνε με τίποτα, η πασπαλισμένη κροκέτα είναι μια λύση.
Κανονικά από όσο διάβασα όταν το έψαχνα, είναι καλύτερη η μετάβαση σε κονσέρβες και ΜΕΤΑ σε ωμή διατροφή, ή η μετάβαση σε μαγειρευτό και ΜΕΤΑ σε ωμό. Γενικά το ωμό πάει λίγο ψιλο-τελευταίο, και για να συνηθίσει ο οργανισμός, και γιατί είναι πιο δύσκολο να το φάνε γιατί πολλές φορές προτιμούν κροκέτα.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Τετ Ιουν 01, 2016 2:57 am

Αν θυμαμαι καλα, την μεταβαση την εκανα με ωμη τροφη του εμποριου και κονσερβα τονου. Ειχα παρει κουνελι με σολωμο και ανακατεψα μια κουταλια τονο. Τα πρωτα λεπτα ετρωγε τον τονο και εφτυνε το ωμο, αλλα πηρα μια μικρη ποσοτητα στο χερι μου και τον αφησα να φαει απο εκει. Αφου εβαλε στο στομα του το ωμο και ειδε οτι δεν ηταν δηλητηριο, αρχισε να το τρωει και σιγα σιγα χαμηλωσα το χερι μου στο επιπεδο του πιατου και αρχισε να τρωει απο εκει. Στο επομενη γευμα εφαγε σκετο ωμο. Με κατι αλλες τροφες που περιειχαν 15% καροτο μου εκανε νερα, αλλα αφου πεινασε αρκετα, αρχισε να τις τρωει. Το πιο δυσκολο ηταν να τον μαθω να τρωει κομματια και εντοσθια ολοκληρα. Τον εβλεπα να τα αφηνει και δεν του εδινα αλλο να φαει. Πεινασε αρκετα, αλλα πλεον τρωει τα παντα τωρα. Ακομα και ομελετα να του βαλω στο πιατο για πρωινο, θα την φαει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 02, 2016 1:02 pm

Η μέθοδος τριμμένη κροκέτα απέτυχε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ!!! Γενικά η Μελίτα δεν τρώει κονσέρβα (εκτός από τόνο και σαρδελίτσες που περιμένω να μου έρθουν αύριο) αλλά γλύφει τις σαλτσούλες που μένουν από τα άλλα. Της έβαλα λοιπόν κονσέρβα και σα να τσίμπησε κάτι ψηλά. Επίσης της δίνω με το χέρι λίγο κιμά και δεν κάνει πια γκριμάτσες όπως στην αρχή...δεν τον τρώει αλλά δεν της γυρίζουν και τα μάτια ανάποδα όπως πρώτα happy2 Η απεργία πείνας βέβαια καλά κρατεί. Ο μόνος που έχει αρχίσει να τρώει λίγο είναι ο Ηρακλής (έχει και μια κορμάρα να συντηρήσει ο αγόραρος το χέλι happy2 ) και η Ρίτα όταν το στομάχι αρχίζει να παίζει βιολίνο....
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουν 03, 2016 11:01 am

Δεν τα πιάνεις πουθενά και τα τρία μαζί! mallia
(το περιμένατε ε?)happy2

Η Μελίτα είχε μείνει νήστικη για δυο μέρες, κλάματα να δείτε η καημένη, ύφος ζητιανακίου...έτσι χθες το βράδυ έβγαλα λίγη γαλοπούλα ψαχνό και τη ζεμάτισα για 2-3 λεπτά σε βραστό νερό, μέσα έμεινε σχεδόν ωμή. Άφησα λίγο μεγάλα τα κομμάτια για να δω τι θα γίνει. Η Μελίτα με τον Ηρακλή τα έφαγαν όλα και μάσησαν και μεγάλα κομμάτια. Η δε Μελίτα είχε πιάσει ένα μεγαλύτερο κομμάτι και το ξέσκιζε κρατώντας το με το χεράκι. Συγκινήθηκα!Sad happy2
Η Ρίτα τίποτα. Τα ίδια και σήμερα το πρωί. Οπότε θα το πάω έτσι (τα έχω τρελάνει στα πειράματα τα καημένα Sad ) και ελπίζω να φάει και η μπέμπα...ίσως της το διαλύσω μέσα σε κονσέρβα...σήμερα πρέπει να έρθουν και οι τόνοι με τις σαρδέλες...για να δούμε...
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Ιουν 03, 2016 11:31 pm

kouix έγραψε:Η  Ηρα,  (η  σκυλιτσα μου)  ειχε  μεινει  2.5  μερες  νυστική  οταν  ηταν  μικρή προκειμένου  να  φάει  κροκέτες.!

...... Αν  δεν  ημουν ον λαϊν  με  τον  γιατρο  να  του λεω:
-Δεν  τρωει
και να  μου λεει:
-Δεν πειραζει
ΣΥΝΕΧΕΙΑ....  
θα  με  ειχε  ρίξει.



Γράφω εδώ την απάντηση σε αυτό τον προβληματισμό που είχαμε σχετικά με τις γάτες έπειτα από έρευνα που έκανα. H απάντηση λοιπόν είναι πως η παρατεταμένη ανορεξία/αφαγία που μπορεί να οφείλεται σε κάποιο στρεσσογόνο γεγονός, συνήθως η αφιξη μιας νέας γάτας στο σπίτι ή η αποτομη αλλαγή τροφής μπορεί να προκαλέσει ηπατική λιπιδίωση. Το αυξημένο βάρος αποτελεί προδιαθετικό παράγοντα. Μπορεί να εμφανίσουν συμπτώματα όπως εμετό, σιελόρροια, σωματική κατάπτωση, ενδεχομένως σπασμωδικού τυπου (επιληπτικές) κινήσεις/κρίσεις*. Γι'αυτό λοιπόν η (υπέρβαρη κυρίως) γάτα δεν πρέπει να μένει νηστική για περισσότερες από 24 ώρες.

*Αν συμβεί βέβαια κάτι τέτοιο είναι απαραίτητη η μεταφορά της γάτας στον κτηνίατρο.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 09, 2016 9:58 am

Το πηρα αποφαση και εκανα και εγω την πρωτη δοκιμη για ωμο φαγητο. Πηρα μοσχαρι και τους εδωσα δοκιμαστικα απο ενα μικρο κομματακι. Το ρούφηξαν!!
Οποτε τους ετοιμασα 5 μικρα γευματακια για το καθενα, σκετο κρεας να τους δωσω μεσα στον Ιουνη.
Απο τον επομενο μηνα αν ολα συνεχισουν καλα θα τους φτιαξω πιο ολοκληρωμενη συνταγη και θα αντικαταστησω μονιμα καποια γευματα κροκετας με ωμο. Ετσι προς το παρον θα τρωνε κονσερβα, λιγο ωμο και λιγη κροκετα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 11:13 am

Μου αρέσει η επιμονή σας με το ωμό και η αντίδραση των γατακίων.... happy2 happy2 happy2
Χαράς την υπομονή σας.....μόνο που σκέφτομαι να το κάνω αυτό με την προετοιμασία δηλαδή μέσα σε όλα που έχω....πα πα πα suicide
Το Μελιτάκι μωρέ το ξενυστήκωσες....αχ το πουλάκι μου και είναι και θρουμπουλό....και το Ριτάκι μωρέ αφού δεν θε τι επιμένεις μου λες;;;; θα μου το ρέψεις κι αυτό.....
Μόνο ο μπέμπης σου καταλαβαίνω ότι μασουλάει χωρίς προβλήματα!! δώσε τους φιλάκια και φαγάκιιιιιιιιιιι πεινουν μωρέεεεεε No
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 11:36 am

Εντάξει, σχετική είναι και η υπομονή. Όταν νιώθεις ότι κάνεις υπομονή, το συναίσθημα στρέφεται προς τα εσένα τον ίδιο και γίνεται κουραστικό. Είναι όλα πώς τα βλέπεις. Αν βγάλεις τον παράγοντα "εγώ" και το δεις "εκείνα" γίνεται πιο απλό. Μετά από σκέψη και περισυλλογή αυτές τις μέρες λοιπόν δε θα έλεγα πως έχω υπομονή, αλλά σεβασμό στα όριά τους.

Η Μελίτα εχει αλλεργίες Κατερίνα μου. Να τη δεις να ξύνεται σε σημείο να κάνει πληγές...εδώ και πολύ καιρό αλλάζαμε τροφές αλλά τίποτα δε γινόταν. Μόνο με τη ρουαλ ηρέμησε, αλλά 1ον) δεν είναι μια τροφή που εκτιμώ ιδιαίτερως για να την κρατήσω ως βασική διατροφή (δεδομένου ότι αρνείται πεισματικά να φάει κονσέρβα, περιορίζεται στις σάλτσες και τα ζελέ) και 2ον) ποιός μου λέει ότι σε λίγο καιρό δε θα ανέχεται ούτε αυτή; Επίσης η Ρίτα ξυνόταν έντονα κι αυτή τον τελευταίο καιρό. 'Ετσι λοιπόν αντί να παίζουμε με τις ξηρές αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε κάτι πιο κοντά στη φύση τους. Smile

Νομίζω πάντως ότι πάμε αρκετά καλά. Σε αυτή τη φάση Ηρακλής/Μελίτα τρώνε ωμό κοτόπουλο και γαλοπούλα, χωρίς καμία δυσαρέσκεια, αρκεί να είναι σε φυσική θερμοκρασία περιβάλλοντος. Η Ρίτα το τρώει μόνο ζεματισμένο για την ώρα (λίγο πιο ωμό όμως μέσα), ενώ αρχικά δεν το πλησίαζε καν, μάλιστα το ξεχώριζε απο το μπολάκι και το πετούσε έξω. happy2  Θα της δώσουμε λίγο χρόνο ακόμα ώστε να τα φέρουμε όλα στην ίδια σειρά. Αν συνεχίσουμε έτσι, πιστεύω ότι σε μια βδομάδα/10 μέρες θα τρώει και αυτή ωμα πουλερικά.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 1:38 pm

Αχ δεν το ήξερα πως έχουν θέμα με αλλεργίες....τρέμω με αυτό..... τότε ναι ίσως η λύση να είναι η ωμή διατροφή. Απ' ότι διαβάζω όταν κρατάς ρέγουλο στο μενού τους τότε η όλη τους εμφάνιση μέσα - έξω είναι πάρα πολύ καλή!!
Και εγώ τη royal δεν τη θέλω...ήταν που ήταν χοντρουλή η Μιλού έχει γίνει τοφαλίτσα tafos
Με φοβίζει λίγο η προετοιμασία και η διατήρηση των πλήρων γευμάτων....φοβάμαι δηλαδή μην κάνω μπούρδες στην προετοιμασία και τους κάνω κακό.... Embarassed
Θα θελα αλλά φοβούμαι.....εσύ τα φτιάχνεις καθημερινά ή στοκάρεις τα γεύματά τους....;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 2:08 pm

Υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο στα γερμανικά σχετικά με αυτή τη διατροφή. Δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στα αγγλικά, μόνο ιταλική μετάφραση βρήκα. Είναι πολύ απλά (αλλά όχι απλοϊκά) γραμμένο, περιέχει όλες τις πληροφορίες για να μάθει κανείς τις ανάγκες της γάτας και να φτιάχνει μόνος του φαγητό (μόνο ωμό) και στο τέλος δίνει και μερικές συνταγές.
Επειδη ένα άγχος το έχω και εγώ, έχω διπλοτσακάρει όλες τις πληροφορίες που αναφέρει μέσα και από αυτή την άποψη είμαστε τουλάχιστον σίγουροι.
Να επινοήσω δικές μου συνταγές, δεν το έχω επιχειρήσει ακόμη. Πάντως δεν είναι πολύ δύσκολο. Όταν θα τρώνε κανονικά, πρώτα ο Θεός, ίσως να δοκιμάσω.
Χρησιμοποίησα μια συνταγή του βιβλίου για αρχή, αλλά δυστυχώς έχει μέσα και εντόσθια που όπως διαπίστωσα και όπως ανέφερε και η Ηρώ παραπάνω, δεν τα τρώνε εύκολα ιδιαίτερα στην αρχή. Μετά δοκίμασα με μοσχαρίσιο κιμά επίσης συμπληρωμένο, αλλά ούτε αυτόν τον τίμησαν.
Όλα αυτά βρίσκονται αυτή τη στιγμή σε μερίδες στην κατάψυξη, οπότε ευελπιστώ να προλάβω να τα χρησιμοποιήσω στο κοντινό μέλλον.
Εδώ και λίγες μέρες λοιπόν πάω με κοτόπουλο και γαλοπούλα. Για την ώρα δεν το έχω συμπληρώσει γιατί τους δίνω πολύ λίγο ανακατεμένο με κανονική/ελάχιστα λιγότερη ποσότητα γεύματος από κονσέρβα (μποζίτα δίνουμε). Δηλαδή το γεύμα παρέμεινε σχεδόν ως έχει, απλώς έξτρα τους έβαλα μέσα από 2-3 κομματάκια ψιλοκομμένα, μετά 3-4 κ.ο.κ. Έφαγαν ίσως και λίγο παραπάνω δηλαδή αυτές τις 4-5 μέρες. Κροκέτα όμως δεν έχουν φάει καθόλου.
Αφού λοιπον το τρώνε, το Σάββατο θα πάρω κι άλλο,ίσως ζεματίσω ένα μέρος για 30 δευτερόλεπτα και θα το συμπληρώσω για να μπορέσω να υπερβώ το ποσοστό κρέατος σε σχέση με της κονσέρβας και σιγά σιγά να απαλλαγούμε και από την κονσέρβα. Η Μελίτα ας πούμε τρώει κονσέρβα τώρα καθαρά και μόνο επειδή πεινάει. Τη βλέπεις ότι ψάχνει πρώτα το κοτόπουλο, μετά γλείφει τις σάλτσες και στο τέλος τρώει τα κομματάκια κονσέρνας, αφου τα έχει ζαλίσει με τις ώρες.
Η Μελίτα και ο Ηρακλής πρέπει να χάσουν λίγο βάρος. Δεν τα λες "χοντρά" αλλά είναι ευτραφή, στρουμπουλά. Η Ρίτα πάλι ήταν πάντα σωστή, δεν εχει όμως περιθώρια να χάσει. Και να σκεφτείς ότι τρώει μπόλικο φαγητό, απλώς όλη μέρα δε βάζει τον ω της κάτω, ενώ τα άλλα είναι πιο τεμπέλικα. Ήδη η Μελιτούλα έχει χάσει κάτι λίγο, την πιάνω και είναι πιο μαζεμένη. Θα τα ζυγίσω και θα καταγράψω το βάρος τους για να μπορώ να τα παρακολουθω. Το κυριότερο είναι πως δεν υποφέρει πια το λουλούδι μου από φαγούρα!
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Ιουν 09, 2016 3:21 pm

happy2 happy2 happy2 happy2
Όλοι στο δρόμο του ωμού!! happy2

Κατερίνα, εγώ ετοιμάζω ένα τρίκιλο τροφής/μήνα και το κρατάω στην κατάψυξη σε μικρά σακουλάκια με γεύματα 2 ημερών. Το ψυγείο μου κρατάει αρκετά κρύο το φαγητό, και δεν έχει θέμα στις 2μερες. Αν το ξεχάσω μια μέρα, την τρίτη μέρα είναι για πέταμα. Τις σακούλες τις κλείνω δύο φορές, και βγάζω μια σακουλίτσα από βραδύς για να τη δώσω το πρωί. Έχω και stock από κονσέρβες αν τυχόν ξεχάσω να βγάλω τροφή ένα βράδυ.

Γενικά, από όσο θυμάμαι όταν το κοιτούσα, δεν είναι καλό να δίνονται κροκέτα + ωμό την ίδια μέρα σε τόσο κοντινά γεύματα. Ο λόγος είναι ότι η κροκέτα κάθεται περισσότερο καιρό στο έντερο τους, ενώ το ωμό φεύγει πιο γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι αν συνδυαστεί κροκέτα+ωμό, θα μείνει το ωμό πιο πολύ καιρό στο πεπτικό τους σύστημα και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος να δημιουργηθούν παθογόνοι οργανισμοί και να νοσήσει το ζώο.

Επίσης, από τη δική μου εμπειρία καθαρα, όταν έδινα ποικιλία και τα άφηνα να τρώνε ο,τι θέλουν (κροκέτα + κονσέρβα + ωμό) το καθένα σταματούσε να τρώει κι από κάτι και γίνονταν 'κακομαθημένα' στην τροφή, με αποτελέσμα να αρνούνται να φάνε κονσέρβα πχ ή ωμό όταν δεν τους άρεσε. Το συμπληρωμένο ωμό, επειδή έχει και λαχανικά, δεν το τρώνε πολύ.

Η Χιονάτη έχει γίνει ο ανιχνευτής του 'κακού κρέατος' στο σπίτι happy2 Όταν κάτι δε θέλει να το φάει, σημαίνει ότι δεν είναι καλό το κρέας. Δε ξέρω γιατί είναι τόσο ιδιότροπη, αλλά έχει τύχει να έχω αμφιβολίες για την ποιότητα κρέατος και να μου τις επιβεβαιώσει άπειρες φορές η Χιονάτη, οπότε και ξέρω ότι το τάδε κρέας είναι για πέταμα. Για αυτό και πάντα ΠΡΙΝ φτιάξω τη μερίδα κρέατος του μήνα, της δίνω ένα κομματάκι κρέας για να δω αν θα το φάει - πχ αν αλλάξω κρεοπώλη, θα πάρω μικρή ποσότητα για να δω αν το τρώει. Συνήθως δεν το τρώει ούτε μαγειρεμένο όταν δεν είναι 'καλής' ποιότητας, οπότε και το πετάμε.

Από όργανα, η δική μου τρώει καρδιές κοτόπουλου και συκωτάκια κοτόπουλο. Συκωτάκια μοσχαριού ούτε που να τα φτύσει (και βρωμάνε και πολύ) και από ψάρια πολύ λίγα, κυρίως μαγειρεμένα. Σπάνια να της αρέσει το ωμό ψάρι και να το φάει.

Για να περάσω σε κομματάκια, πήρα φτερούγες κοτόπουλο και της έδινα μια μια για να μάθει να μασάει κόκαλλα. Τις ΞΕΣΚΙΣΕ. Και καθάρισαν λιγάκι τα δόντια της (θέλει πολλή δουλειά ακόμα, αλλά κάτι κάνουν οι φτερούγες).

Προσοχή με τα κόκαλλα αν μαγειρευτεί κάτι. Καθόλου μαγειρεμένα κόκαλα, όσο μικρά και να είναι.

Τις πρώτες συνταγές εγώ τις πήρα από το catinfo, αλλά αν θέλει κάποιος να περάσει σε ωμή πολύ αμφιβάλλω ότι θα φάει απευθείας το ζώο το συμπληρωμένο κρέας (χαζό είναι? Με τόσα λαχανικά, λάδι, αυγό κλπ). Οπότε ο κιμάς είναι ιδανική λύση. Τον βάζουμε σε ζουμί από κονσέρβα και είναι πολύ πιο εύκολο.

Στο βάρος, αν διατηρείται η σωστή ποσότητα φαγητού έχει τεράστια διαφορά. Η Χιονάτη τρώει και της Σταχτούς το φαί μερικές φορές που δεν την προλαβαίνω και παχαίνει-αδυνατίζει-ξαναπαχαίνει-ξαναμανα. Στο τρίχωμα, τη διάθεση και τη γενικότερη ενέργεια έχω δει τρελή διαφορά. Και η συγκάτοικος μου το είχε παρατηρήσει. Στα κόπρανα επίσης, ελάχιστη ποσότητα και δε μυρίζουν σχεδόν καθόλου.

Όσον αφορά το χαρακτήρα..  παραμένει η ίδια στρίντζω tafos
Σπόιλερ:
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από kat-cats Πεμ Ιουν 09, 2016 3:57 pm

χαχαχαχαχα κατ' αρχήν ξεκινώ από το βίνδεο!!! μια χαρά!! Κίρα Νο. 2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2 happy2

Σας διαβάζω με πολύ πολύ πολύ προσοχή......πραγματικά δηλαδή έχω αρχίσει να το σκέφτομαι......μου αρέσει έτσι όπως τα περιγράφεται λες και είμαι μαζί σας!!! Laughing

Τα σκατουλοκόριτσά μου είναι περίεργα.....η Μιλού δεν τρώει όλα τα είδη κρέατος.... πχ. κοτόπουλο σχεδόν ποτέ...δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό ειλικρινά....η Κίρα πάλι δεν τρώει ψάρι που τρώει η Μιλού.... άβυσσος η ψυχή τους....

Τους δίνω ξηρά τροφή (έγραψα και στο σχετικό θέμα μαγειρευτό ξηρά τροφή αλλά μάλλον δεν έπρεπε Embarassed )

Λοιπόν τα λέω εδώ καλύτερα....οι δικές μου τρώνε ξηρά τροφή περίπου 2 κιλά εκάστη το μήνα και κονσέρβα λίγο το πρωί λίγο το απόγευμα. Αυτό.

Θα έπρεπε λέτε να τους δίνει λιγότερη ξηρά τροφή και περισσότερη κονσέρβα;;;
Ανησυχώ γιατί όταν λέμε κονσέρβα πάντα έχω στο νου μου κονσέρβα = "κακό" προιόν λόγω συντηρητικών....ισχύει ή μούφα;;;

Το έχω διαβάσει ξανά πως ξηρά τροφή και ωμό δεν κάνει ακριβώς για το λόγο που λες.

Αναρωτιέμαι μήπως με την ωμή διατροφή δεν μου τρώνε;;; η Κίρα έχει τη διάθεση να δοκιμάζει τα πάντα....της δίνω λίγο κιμά ελάχιστα καβουρδισμένο και της αρέσει...η Μιλού πάλι δεν τρώει....δεν ξέρω μην κάνω μπούρδες γιατί η Μιλού και μένα είναι χοντρούλα ε και ανησυχώ γιατί οι υπέρβαρες γάτες όπως λέτε δεν κάνει να μένουν νηστικές για πάνω από 24 ώρες.

Βέβαια τρελαίνεται για κονσέρβα.... μήπως της είναι πιο εύκολη η μετάβαση....;;; Suspect

Δεν με αγχώνει το κρέας - η αγορά του - γιατί τουλάχιστον στην αρχή θα περιοριστώ στα βασικά.... μοσχάρι, κοτόπουλο, κιμά. Με αγχώνει τα συμπληρωματικά που πρέπει να δίνω π.χ. ταυρίνη ή ότι άλλο χρειάζεται για να είναι πλήρες γεύμα....αυτό είναι που με αγχώνει....και φυσικά μην μου κάνουν το σπίτι μες τη μπίχλα..... είναι και γάτες που τρώνε με δόσεις....ειδικά η Κίρα....αλλά και η Μιλού.....και φυσικά έχω και το αγόρι μου.....που σίγουρα θα πάθει κοκομπλόκο....θα πρέπει κι αυτόν να τον γυρίσω στην ωμή.... έχω πολύ άγχος....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 09, 2016 4:33 pm

f.m123 έγραψε:
Γενικά, από όσο θυμάμαι όταν το κοιτούσα, δεν είναι καλό να δίνονται κροκέτα + ωμό την ίδια μέρα σε τόσο κοντινά γεύματα. Ο λόγος είναι ότι η κροκέτα κάθεται περισσότερο καιρό στο έντερο τους, ενώ το ωμό φεύγει πιο γρήγορα. Αυτό σημαίνει ότι αν συνδυαστεί κροκέτα+ωμό, θα μείνει το ωμό πιο πολύ καιρό στο πεπτικό τους σύστημα και υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος να δημιουργηθούν παθογόνοι οργανισμοί και να νοσήσει το ζώο.

Όχι δεν είναι καλό να δίνονται ταυτόχρονα. Τις μέρες που θα τους δώσω το ωμό το πρόγραμμα φαγητού τους πάει κάπως έτσι: 6-7 το πρωί το γεύμα ωμό, γύρω στις 12και30 ένα γεύμα κονσέρβα και αργά το απόγευμα γύρω στις 19:00 με 20:00 το γεύμα κροκέτα. Οπότε μέχρι αργά το απόγευμα που θα φάνε κροκέτα θα έχουν χωνέψει σίγουρα το ωμό, και μέχρι το επόμενο πρωί θα έχει περάσει ένα 12ωρο και θα έχουν χωνέψει την κροκέτα. Smile Μετά που θα αυξήσω λίγο το ωμό, τις μέρες που θα το δίνω θα το τρώνε σε συνδυασμό με κονσέρβα στα άλλα γεύματα και καθόλου κροκέτα αυτήν την μέρα.

f.m123 έγραψε:
Επίσης, από τη δική μου εμπειρία καθαρα, όταν έδινα ποικιλία και τα άφηνα να τρώνε ο,τι θέλουν (κροκέτα + κονσέρβα + ωμό) το καθένα σταματούσε να τρώει κι από κάτι και γίνονταν 'κακομαθημένα' στην τροφή, με αποτελέσμα να αρνούνται να φάνε κονσέρβα πχ ή ωμό όταν δεν τους άρεσε. Το συμπληρωμένο ωμό, επειδή έχει και λαχανικά, δεν το τρώνε πολύ.

Εγώ και στα δύο από μικρά τα έχω μάθει να τρώνε 3-4 γεύματα μέσα στην μέρα και τους έδινα εξαρχής αρκετή κονσέρβα (διάφορες μάρκες, ποικιλία γεύσεων), κάποια κροκέτα και λίγα γεύματα μαγειρευτο (κρέας σε κομμάτια μεγάλα) το μήνα. Πάντα τρώνε επιτόπου ότι τους βάλω στο πιάτο. Ειδικά ο Ασερ τρώει τα πάντα. (Ακόμα και ωμό λάχανο αν έχει λίγο λαδάκι πάνω του  happy2 ) Πιο περιστασιακά τους δίνω και τρώνε λίγο βρασμένο κρόκο αυγού ή σκέτο γιαουρτάκι ή λίγο άσπρο τυρί (φέτα, μυζήθρα κλπ) και επίσης τρελαίνονται για γέμιση κολοκυθόπιτας (έτσι αν τους δώσω για γλυκισμα 1-2 μπουκίτσες).
Οπότε δεν ανησυχώ ότι θα σταματήσουν να μου τρώνε κάτι και θα θέλουν μόνο ωμό ή κονσέρβα ή οτιδήποτε. Έχουν μάθει από μικρά σε ποικιλία γεύσεων.

Θέλω σταδιακά να μειώσω αρκετά τα γεύματα κροκέτας και να τα αντικαταστήσω με ωμό. Ώστε να τρώνε κυρίως κονσέρβα, ωμό και λίγη κροκέτα. Καθαρά ωμό δεν μπορώ να δίνω μέχρι να βρω χρήματα και χώρο για μία μηχανή κρεάτων για τα κόκαλα.

Σπόιλερ:

f.m123 έγραψε:
Από όργανα, η δική μου τρώει καρδιές κοτόπουλου και συκωτάκια κοτόπουλο. Συκωτάκια μοσχαριού ούτε που να τα φτύσει (και βρωμάνε και πολύ) και από ψάρια πολύ λίγα, κυρίως μαγειρεμένα. Σπάνια να της αρέσει το ωμό ψάρι και να το φάει.
Για να περάσω σε κομματάκια, πήρα φτερούγες κοτόπουλο και της έδινα μια μια για να μάθει να μασάει κόκαλλα. Τις ΞΕΣΚΙΣΕ. Και καθάρισαν λιγάκι τα δόντια της (θέλει πολλή δουλειά ακόμα, αλλά κάτι κάνουν οι φτερούγες).
Προσοχή με τα κόκαλλα αν μαγειρευτεί κάτι. Καθόλου μαγειρεμένα κόκαλα, όσο μικρά και να είναι.

Λίγο συκώτι από μοσχάρι ψητό τους είχα δώσει κάποια στιγμή παλιότερα και το είχαν φάει χωρίς πρόβλημα. Ωμά εντόσθια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Προς το παρόν ωμό μοσχαράκι και από τον επόμενο μήνα θα αρχίζω να βάζω και λίγα εντόσθια, αυγό, τσόφλι αυγού για ασβέστιο κλπ. (μου έχει δώσει και η Ηρώ το μαγικό της exel με τις συνταγές που υπολογίζει ποσότητες). Όταν τα συνηθίσουν αυτά θα κάνω σταδιακά το ίδιο με κοτόπουλο, λαγό κλπ

Το ψάρι δεν είναι κακό να το τρώνε ωμό;;;; Νομίζω ότι μόνο μαγειρεμένο πρέπει.
Και τα κόκκαλα δεν είναι κακό να τα τρώνε είτε ωμά είτε μαγειρευτά;;;;; Δεν είναι επικίνδυνο να τρώνε τις φτερούγες; Τι σχέση έχει αν είναι μαγειρεμένα ή ωμά; Αν θρυμματιστούν δεν κινδυνεύουν εξίσου να τους τρυπήσουν το στομάχι ή τον οισοφάγο; Νόμιζω μόνο αλεσμένα στην μηχανή πρέπει να μπαίνουν. Αν δεν έχεις μηχανή βάζεις θρυμματισμένο τσόφλι αυγού που έχει αρκετό ασβέστιο ή bone meal που είναι συμπλήρωμα ασβεστίου σε σκόνη που βρίσκεις σε pet shop.

Τα δοντάκια τους τα βουρτσίζω σχεδόν καθημερινά. Τα έμαθα από μικρά και κάθονται  Smile

f.m123 έγραψε:
Τις πρώτες συνταγές εγώ τις πήρα από το catinfo, αλλά αν θέλει κάποιος να περάσει σε ωμή πολύ αμφιβάλλω ότι θα φάει απευθείας το ζώο το συμπληρωμένο κρέας (χαζό είναι? Με τόσα λαχανικά, λάδι, αυγό κλπ). Οπότε ο κιμάς είναι ιδανική λύση. Τον βάζουμε σε ζουμί από κονσέρβα και είναι πολύ πιο εύκολο.

Να σου πω την αλήθεια η κόρα μου βγάζει την πίστη μέχρι να φάει κιμά είτε μαγειρευτό είτε ωμό. Όχι ότι δεν της αρέσει, αλλά επειδή είναι μικρά τα κομματάκια και βαριέται να τα μασάει ένα-ένα τόσο μικρά που είναι. Πολλά τα φτύνει και τα ξανα τρώει τα φτύνει και τα ξανά τρώει. Κάνει μία ώρα να το φάει. geek
Όταν τις δίνω πιο μεγάλα κομμάτια μαγειρευτό κοτόπουλο ή μοσχάρι και σήμερα που τις έδωσα δοκιμαστικά ωμό κομματάκι μοσχάρι, το τρώει σε δευτερόλεπτα και τα μασουλάει μια χαρά!
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 09, 2016 4:52 pm

kat-cats έγραψε:
Θα έπρεπε λέτε να τους δίνει λιγότερη ξηρά τροφή και περισσότερη κονσέρβα;;;
Ανησυχώ γιατί όταν λέμε κονσέρβα πάντα έχω στο νου μου κονσέρβα = "κακό" προιόν λόγω συντηρητικών....ισχύει ή μούφα;;;

Η δική μου άποψη πάνω σε αυτό είναι ότι και κονσέρβα και κροκέτα είναι επεξεργασμένες τροφές. Η κονσέρβα ίσως έχει περισσότερα συντηρητικά από την κροκέτα, αλλά η κροκέτα έχει χιλιοεπεξεργαστεί σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες ώστε να έχει την μορφή που έχει, και δεν έχει καμία σχέση με κρέας η υφή της (+την αφυδάτωση που προκαλεί). Αν ήμουν πιο άνετη οικονομικά θα την έκοβα τελείως την κροκέτα και θα έδινα μόνο κονσέρβα και ωμό/μαγειρευτό συμπληρωματικά.

kat-cats έγραψε:
Το έχω διαβάσει ξανά πως ξηρά τροφή και ωμό δεν κάνει ακριβώς για το λόγο που λες.

Δεν πρέπει να βρίσκονται την ίδια στιγμή στο στομάχι τους. Αν δίνεις γενικά και γεύματα κροκέτα και γεύματα ωμό με αρκετή απόσταση μεταξύ τους ή αν δίνεις κάποιες μέρες κονσέρβα-ωμό και κάποιες άλλες κονσέρβα-κροκέτα, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 5:15 pm

Σχετικά με το ψάρι.

Υπάρχουν λίγα είδη ψαριού που μπορούν να καταναλωθούν ωμά επειδή ΔΕΝ περιέχουν θειαμινάση (ένζυμο που καταστρέφει τη βιτ. Β1). Ανάμεσα σε αυτά είναι ο σολωμός Ατλαντικού (Salmo salar) ο μπακαλιάρος Ατλαντικού (Gadus morrhua) το σκουμπρί (Scomber scombrus) και άλλα. Ελέγξτε το επιστημονικό όνομα στις συσκευασίες γιατί ανακάλυψα πως στην καθομιλουμένη αποκαλούμε συχνά με το ίδιο όνομα περισσότερα είδη ψαριών.
Το μαγείρεμα καταστρέφει το ένζυμο (και άλλα βέβαια) οπότε μαγειρεμένα μπορεί να δώσει κανείς όλα τα ψάρια.
Οπωσδήποτε πρέπει το ψάρι να καταψύχεται πριν την κατανάλωση. Συχνά τα ψάρια περιέχουν ένα νηματοειδές παράσσιτο, το Anisakis. Η κατάψυξη για 96 τουλάχιστον ώρες (4 μέρες) το σκοτώνει. Τα αγορασμένα κατεψυγμένα είναι ασφαλή από αυτή την άποψη.

Τα ωμά κόκκαλα είναι πιο μαλακά από τα μαγειρεμένα αλλά όχι ότι είναι ακίνδυνα, όταν είναι μαγειρεμένα γίνονται ακόμα πιο επικίνδυνα γιατί σκληραίνουν. Αυτά τα τελευταία είναι απαγορευτικά.
Βασικά είναι και ανάλογα με τη γάτα. Εγώ δε θα ρίσκαρα να τα δώσω σε Ηρακλή και Ρίτα ειδικά. Η Μελίτα πολύ πιθανό να ξέρει να τα φάει λόγω προϋπηρεσίας στα πεζοδρόμια και τις ταβέρνες.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Πεμ Ιουν 09, 2016 5:22 pm

Ηρακλένια έγραψε:
Η Μελίτα πολύ πιθανό να ξέρει να τα φάει λόγω προϋπηρεσίας στα πεζοδρόμια και τις ταβέρνες.

happy2 happy2 happy2 happy2

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Smile
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από Ηρακλένια Πεμ Ιουν 09, 2016 6:01 pm

Δεν κάνει τίποτα Smile
Καλό θα ήταν να κάναμε μια λίστα με τα ψάρια. Για το σολωμό Ατλαντικού είμαι εντελώς σίγουρη, έχω δώσει κιόλας. Τα άλλα δύο δεν τα έχω δώσει ακόμη και αν τα έχει ψάξει κανείς θα με ανακούφιζε μια επιβεβαίωση (ή το αντίθετο σε περίπτωση που δεν...). Το σκουμπρί από την άλλη είναι βόμβα από άποψη θρεπτικών συστατικών αλλά ταυτόχρονα πολύ λιπαρό ψάρι, με δυο γατιά που πρέπει να κάνουν δίαιτα δε νομίζω να το προτιμούσα.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από koneko Παρ Ιουν 10, 2016 5:43 am

Εγω δινω σολωμο ειρηνικου (sockeye, pink, coho, chum) και δεν εχω προβλημα μεχρι τωρα. Βεβαια δεν τρωει σε καθημερινη βαση, αλλα το πολυ 2 φορες την εβδομαδα (συνηθως πιο αραια). Μαγειρεμενα του δινω και αλλα ψαρια. Τις περισσοτερες φορες τρωει και τον σολωμο μαγειρεμενο γιατι επιλεγω παντα αγριο και οι πιθανοτητες να εχει παρασιτα ειναι αυξημενες. Σολωμο ατλαντικου δεν του εχω δωσει ποτε. Παραδοξως του αρεσει περισσοτερο ο pink απο οτι ο sockeye ή ο coho (ο pink θεωρειται κατωτερης ποιοτητας, λογω του οτι δεν ειναι κοκκινος οπως τα αλλα 2 ειδη και νομιζω οτι ειναι και πιο λιπαρος). Οι πεστροφες επισης δεν περιεχουν το ενζυμο γιατι ανηκουν και αυτες στην ιδια οικογενεια με τον σολωμο.

Μοσχαρισιο συκωτι ο δικος μου δεν τρωει σε κομματια (του μυριζει). Μονο αλεσμενο. Μη κανετε το λαθος να δωσετε μοσχαρισιο νεφρο. Το εκανα μια φορα και πεταξα 3 κιλα κρεας. Βρωμαει παρα πολυ.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή Empty Απ: Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή

Δημοσίευση από nen Παρ Ιουν 10, 2016 12:07 pm

Παντως ωμο ψαρι δεν νομιζω να δωσω. Ετσι κι αλλιως ψαρι τρωνε πολυ περιστασιακα αν φτιαξω για εμενα ή ανοιξω καμοα applaws tuna ή ocean fish.

Ψαρακια τυπου γαβρος ή σαρδελα μπορουν να τα φανε μαγειρεμενα ολοκληρα; εννοω χωρις να τους καθαρισω τα κοκαλα. Σκεφτομουν να παρω αρκετα τετοια μικρουλια, να τους δινω απο 1 μια φορα την εβδομαδα ετσι για γλυκισμα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Μετάβαση από τροφή εμπορίου σε ωμή διατροφή M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης