gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

+73
grosper
nontask
selefa
Nontas
βερικοκακι 17
psipsa
Mauros Gatos
Stella M.
Nelly@Virginia
purple penguin
gatoulis2009
gatisios
IrenePeace2
ECLAIR
Spiros82
Ταμαρα
purfect
Aigypti-cat
PiperMaru
Merinta
Bookie
LIZA_T
ExPer
Dreamer
YNL
Messy
Φυλλίτσα
florans
ChocolateCat
ΜαύροςΓάτος
Miss_Ψιψίνη
Serenata
μελινάκι
ZIZIKOS
Smokys
neomat
evol
nen
vaso
zoelev
joyinthesky
tia
πατουσακια
Zaxy
Coney-
marina289
Antilkmene
xorxe
Cat Daddy
spyroid
Belatrix Orionis
alex..niaou
Constant1ne
Mary-Fish
purina
kat-cats
tania g
nikos_x
Gatoplikti
astralel
Karamela
maktoumpis
kouix
LAROGATA
f.m123
cyberkill
Ηρακλένια
Τζούλι το Κατσούλι
manolis_oik
rouli726
Μαυρογατος
houlieta
koneko
77 απαντήσεις

Σελίδα 10 από 30 Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 30  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Ιαν 16, 2015 12:18 pm

Το μαγνήσιο πρέπει να ειναι μεχρι 0,1 το πολύ ο φωσφορος παραπάνω αλλα δεν θυμάμαι ακριβώς. Για το ασβέστιο δεν το ξέρω.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από spyroid Παρ Ιαν 16, 2015 3:21 pm

Happy cat ταιζω τα παιδια μου στανταρ. Εχει στον Μαδεμοχωριτη στην Αγια Πααρσκευη απεναντι απο την Ελπα, Στην Καραθεοδωρη κοντα στην Κατεχακη και εχω παρει απο το petopolio ('η καπως ετσι). Ο Μαδεμοχωριτης δεν πιανεται σε τιμες.
spyroid
spyroid
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Κατσίκα
Ηλικία : 45
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1 φουντοτο, 1 πορτοκαλακι και 1 μαυρογατο
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιρι. Μπαλκονατος
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ξερω και 'γω; Πως να διαλεξεις;
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/02/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιαν 20, 2015 3:49 pm


πήρα (μη με ρωτησετε γιατι) αυτην την τροφουλα απο την εκθεση....
http://ita.forza10.com/prod/158-mr_fruit_neutered.php

την εχετε δοκιμασει...?

εγω αυριο θα την δωσω για πρωτη φορα στην Φιφούλα να κόψω κίνηση....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Μαυρογατος Τρι Ιαν 20, 2015 10:15 pm

Την εδινα εγω την Forza. Την ετρωγαν με ορεξη αλλα εκαναν μπακα μεσα σε ενα μηνα. Μαλον λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε σιτηρα. Σε οτι αφορα τον ορο ''ολιστικη'' μην δινεται καμια σημασια. Ειναι αυθαιρετος ορος που δεν εχει κανενα νοημα. Αλλο ολιστικη και αλλο grain free.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από tania g Πεμ Ιαν 22, 2015 10:12 pm

Την γνωμη σας για την meowings.. Την ξερει κανεις? Την πηρα για τον μικρο αλλα την τρωει απο αναγκη...Στον μεγαλο δινω r/c neutered satiety balance.Ειναι για στειρωμενα αλλα δεν γραφει περιεκτικοτητα σε μαγνησιο η φωσφορο..
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Παρ Ιαν 23, 2015 12:13 am

Μαυρογατος έγραψε:Την εδινα εγω την Forza. Την ετρωγαν με ορεξη αλλα εκαναν μπακα μεσα σε ενα μηνα.  Μαλον λογω μεγαλης περιεκτικοτητας σε σιτηρα. Σε οτι αφορα τον ορο ''ολιστικη'' μην δινεται καμια σημασια. Ειναι αυθαιρετος ορος που δεν εχει κανενα νοημα. Αλλο ολιστικη και αλλο grain free.

με ανησυχεί αυτο με την μπακα..... tafos Suspect
Θελω να ειναι fit το φιφί.... pale

οσο για το "ολιστική", πολυ γελιο.... happy2
εφαγα κι εγω σημερα ενα ολιστικό γιουβεσι κοτοπουλο!! ολιστικότατο ηταν!! happy2


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Φεβ 11, 2015 9:10 am

http://www.affinity-petcare.com/advance/en/index.asp?cat=cats#nvet

Ποολυ καλημέρα σας!
Η γνωμη σας για την κτηνιατρικη σειρα της εταιριας? Θα την επιλέγατε για κλινικη διαιτα?
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Τετ Φεβ 11, 2015 9:16 am

Ξεχασα να πω, εχω εμπειρια πλεον με την Happy Cat . Σε πολλα ζωα και διαφορετικης ηλικιας(από γατι μικρο μεχρι 16χρονων). Με σωστες ποσοτητες ουτε μαλακα κοπρανα,ουτε τιποτα άλλο περιεργο.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Φεβ 20, 2015 9:32 pm

Πηγα σημερα στον κτηνιατρο και μου ειπε οτι επειδη ο Κουραμπιες εκανε μπακα πρεπει να φαει τροφη με λιγα λιπαρα. Τωρα τρωει orijen. Του ειπα για grain free και μου ειπε για την maxima sterilized που εχει 14% λιπαρα. Την εχει δοκιμασει καποιος?
http://www.cotecnicamaxima.com/eng/products/view/maxima-grain-free-sterilized
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Ηρακλένια Παρ Φεβ 20, 2015 10:04 pm

Μήπως να του άφηνες την Orijen αλλά να του έβαζες μικρότερες ποσότητες; Η συγκεκριμένη είναι μια πάρα πολύ ισορροπημένη και ποιοτική τροφή, αρκεί να μην τρώει περισσότερη από όση χρειάζεται. Κι εσύ θα πάχαινες αν έτρωγες μεγαλύτερες μερίδες φαγητού, όσο υγιεινό κι αν ήταν.
Την τροφή που λες δεν τη γνωρίζω καθόλου.
Ηρακλένια
Ηρακλένια
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 45
Τόπος : δώθε, κείθε, πέρα...
Αριθμός γατουνίων : 3: τον Ηρακλή τον άρχοντα το μοσχοαναθρεμένο, τη Μελίτα τη χαδιάρα την πρώην αλανιάρα και τη Ρίτα, το Ριτάκι - κανέναν δε φοβάσαι!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : είμαστε γατός καιρού!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιοδήποτε τετράποδο, γουνιστό, που κάνει μάου
Motto : Cats do care! For example they know instinctively what time we have to be at work in the morning and they wake us up twenty minutes before the alarm goes off...
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/07/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Παρ Φεβ 20, 2015 10:20 pm

Αυτο λεω να κανω κ γω. Σιγα μη δινω 29 ευρω για ενα 3κιλο τροφη. Την οριτζιν την παιρνω πολυ πιο φτηνα και μου φαινεται πολυ ανωτερη ποιοτικα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Φεβ 21, 2015 12:22 am

Και εμένα μου έκανε κοιλίτσα γιατί του εδινα παραπάνω orijen.
Μπορείς να ρωτήσεις τον κτηνίατρο πόσες περίπου θερμίδες πρέπει να παίρνει και να υπολογίσεις την ποσότητα orijen και κονσέρβα που θα του δίνεις συνολικά μέσα στη μέρα. Σε 2-3 τροφές για στειρωμένα που έχω κοιτάξει οι ποσότητες που συστήνουν για γατί 4-4.5 κιλά αντιστοιχούν από 190 μέχρι 270 kcal αναλόγως αν θες να διατηρήσεις τα κιλά του ή να χάσει. Βέβαια κάθε γατί έχει τις δικές του ενεργειακές ανάγκες ανάλογα με τον οργανισμό του και την δραστηριότητά του, αλλά μπορείς να έχεις ένα στο περίπου πλαίσιο για το τι πρέπει να παίρνει καθημερινά.

Έχω υπολογίσει τα παρακάτω αν σε ενδιαφέρει:
100 γρ orijen cat and kitten έχουν 416,67 kcal.
100 γρ Arden light έχουν 342.8 kcal
100 γρ bojita sterilized υγρή έχουν 69 Kcal
100 gr RC sterilized pouch έχει 66.4 Kcal
100 γρ βραστό κοτόπουλο έχουν περίπου 117.51 Kcal

(έχω στείλει email και περιμένω να μου πούνε πόσο έχουν κάποιες applaws και η naturest για στειρωμένα)


Έχει επεξεργασθεί από τον/την nen στις Σαβ Φεβ 21, 2015 1:02 am, 3 φορές συνολικά
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Φεβ 21, 2015 12:33 am

Στο μεταξύ την τελευταία φορά που πήγα στην κτηνίατρο ο γάτος ήταν 4.5 κιλά και με ψιλό έκραξε ότι επειδή είναι 8 μηνών στειρωμένο αρχίζει να παρά παχαίνει.
Επίσης, με ψιλό τρομοκράτησε ότι η orijen έχει πολύ πρωτεϊνη και ότι θα τρέχω αργότερα για προβλήματα στα νεφρά.. Δεν ξέρω ποιον να ακούσω πια. Μία διαβάζω ότι προκαλεί προβλήματα μακροχρόνια πολύ πρωτεινη σε ξηρά μία ότι δεν ισχύει αυτό και αντιθέτως πια όταν έχουν προβληματα με τα νεφρά προτίνουν τροφές με αρκετή πρωτεινη..
Αποφάσισα μαζί με κονσέρβα/μαγειρευτό να δίνω Arden Grange light που είναι αρκετά καλή και grain free αλλά με 30% πρωτείνη και πάνω στο χρόνο να κάνω εναλλαγή με Acana για 2-3 μήνες, για να παίρνει και μία πιο πρωτεϊνούχα.
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Φεβ 21, 2015 12:44 am

Ομως η Arden Grange light ειναι για 1 χρονων και πανω. Εμενα μου φαινεται πολυ 26% πατατα. Οποτε σταματας την orijen;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Φεβ 21, 2015 12:52 am

Constant1ne έγραψε:Ομως η Arden Grange light ειναι για 1 χρονων και πανω. Εμενα μου φαινεται πολυ 26% πατατα. Οποτε σταματας την orijen;

Από 6-7 μηνών και πάνω τρώνε και χρόνου. Δεν παθαίνουν τίποτα.
Έχει αρκετή πατάτα, αλλά τουλάχιστον είναι πατάτα και όχι καλαμπόκια, και όσο να ναι χρειάζονται και κάποιους υδατάνθρακες. Δεν μπορώ να βρω κάτι καλύτερο με λιγότερη πρωτεϊνη. Συν ότι θα του δίνω γύρω στα 50 - 55 γρ A.G σε συνδιασμό με 50-70 gr κονσέρβα ή βραστό κοτόπουλο/μοσχάρι, οπότε θα τρώει αρκετό κρεατάκι.
Λέω προς το παρόν να την σταματήσω. Τώρα τους 2-3 μήνες που θα του δίνω τροφή με περισσότερη πρωτεϊνη ίσως να του ξανά δώσω orijen ίσως να το πάω σε Acana.
Να σου πω την αλήθεια δεν θέλω να την κόψω την Orijen, αλλά δεν είμαι σίγουρη για τίποτα, και δεν θέλω να πάρω το ρίσκο για τα νεφρά..

Εσύ που έχεις και περσάκι σου έχει πει τίποτα ο κτηνίατρος για προβλήματα από πολυ πρωτείνη;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Φεβ 21, 2015 1:04 am

Εγω δεν μπορω να συνεννοηθω με τους κτηνιατρους δυστυχως οποτε αρκουμαι σε οτι διαβαζω στο ιντερνετ. Θελω να πιστευω πως φταιει το λαδι σολωμου που του εδωσα για κανα μηνα. Οποτε μενω στην orijen και βλεπω πως παει τους επομενους μηνες. Εχω κοψει κ την κονσερβα και δινω 1 τη βδομαδα σε 2 γευματα. Τρωει λιγοτερο απο 60-90γρ τη μερα ενω θα επρεπε να τρωει 120γρ συμφωνα με τη δοσολογια οποτε περιμενω να δω αποτελεσματα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Φεβ 21, 2015 1:27 am

Την κονσέρβα πώς και την έκοψες; Μήπως και πάχυνε από τις κονσέρβες; Την υγρή τροφή πάντως δεν του την κόβω επειδή είναι αρσενικός ή τουλάχιστον όσο μπορώ οικονομικά.
Και εμένα για 120 ήταν να παίρνει αλλά είναι υπερβολικό μάλλον (είναι και στειρωμένος). Αυτοί μπορεί να υπολογίζουν αυτά τα ποσοστά για γατιά που βγαίνουν και έξω και τρέχουν όλη την μέρα.
Την naturest την είχες δοκιμάσει τελικά;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Φεβ 21, 2015 1:30 am

Την εκοψα γτ ισως εφταιγε κ αυτο. Η κοπελα απτην kompa μου ειπε να δοκιμασω ετσι. Σημερα μιλησα με τον κτηνιατρο για το θεμα της πετρας αλλα μου λεει να μην ανησυχω τοσο πολυ κ οτι δεν γινεται πολυ συχνα. Δεν γινεται να αλλαξω τροφη γτ μολις πηρα και 7κιλη οριτζιν! Δοκιμασα την naturest kitten αλλα με το ζορι την εφαγε. Ειδα οτι εχει υποπροιοντα κ τις πηγα πισω κ πηρα αλλες. Βρωμουσε παντως.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Φεβ 21, 2015 4:15 am

Εχω παρατηρησει οτι ο γατος μου τον χειμωνα τεινει να κανει μπακα, αλλα το καλοκαιρι αδυνατιζει παρα πολυ. Περυσι ειχε φτασει τα 8 κιλα τον χειμωνα και τα 7 το καλοκαιρι. Αν η μπακα ειναι μικρη (αν κρινω απο την φωτο δεν μου φαινεται χοντρος ο γατουλης), θα ελεγα να περιμενεις να δεις πως θα παει μεχρι το καλοκαιρι. Αν η μπακα κρεμεται κατω απο τα πισω ποδια, μη σε απασχολει πολυ γιατι πολλες γατες ειναι ετσι (ακομα και σε αγρια αιλουροειδη). Δε νομιζω να κανει διαφορα αν δωσεις τροφη με χαμηλα λιπαρα. Ο δικος μου παχυνε περυσι παρολο που ετρωγε ωμο μοσχαρι με σχεδον ανυπαρκτα λιπαρα. Απλα τοτε τον φροντιζε η μαμα μου και του εδινε να τρωει πιο πολυ απο οτι του δινω εγω και εφτασε στα 8 κιλα (σαν γουρουνακι ειχε γινει). Τωρα εχει βαλει παλι βαρος σε σχεση με το καλοκαιρι, αλλα δεν ειναι χοντρος οπως περυσι γιατι του περιοριζω την ποσοτητα.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Φεβ 21, 2015 4:32 am

Δεν ειναι μεγαλη μπακα. Πιο πολυ μ ανησυχησε ο κτηνιατρος που ειπε οτι αν δεν αρχισει light τροφη θα τεινει να ειναι μια ζωη παχυσαρκος μετα. Εγω απλα θα μειωσω την orijen που απο μονος του τρωει ετσι κ αλλιως ελαχιστη ποσοτητα. Μακαρι να την χασει μεχρι το καλοκαιρι. Αυτο που λες το χω διαβασει κ γω οτι ειναι φυσιολογικο για να ελισσονται πιο ευκολα. Με τοσο τριχωμα χαμπαρι δεν πηρα ποτε την εκανε.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Σαβ Φεβ 21, 2015 8:07 am

Arden Grange Light θα πω κ εγω.
Grain free, με νορμαλ πρωτεινη και αποτελεσματικοτατη στον ελεγχο του βαρους ΑΝ δινεις λιγοτερο από τις προτεινόμενες ποσοτητες. Η light της arden δεν είναι μονο για χασιμο βαρους,είναι για στειρωμενα,για οσα εχουν μειωμενη δραστηριοτητα κτλ. Οποτε ανετα μπορει να φαει κ ο δικος σου. Επιση για την maxima, με 14% λιπος σιγα την διαφορα,μεινε στην orijen μειωσε την ποσοτητα κ κοψε τα εξτραδακια(κονσέρβες κτλ).

Ξεχασα : Η προτεινομενη δοσολογια πανω στις συσκευασιες είναι ΠΑΝΤΑ πολύ περισσοτερη από οσο πραγματικα χρειαζονται τα ζωα μας. Όταν δινει 80γρ πχ μια εταιρια για εμενα αυτομάτως αυτό σημαινει 50γρ. Εκτος αν η γατα βγαινει εξω και αθλείται σε καθημερινη βαση.

Επίσης, με ψιλό τρομοκράτησε ότι η orijen έχει πολύ πρωτεϊνη και ότι θα τρέχω αργότερα για προβλήματα στα νεφρά
Εγω συμφωνω μαζι του.
Μια τροφη θα φανει στην 15ετια-20ετια χρησης της στην αγορα. Αυτές με την πρωτεινη στον Θεο μολις "εσκασαν" τα τελευταια χρονια. Προσωπικα δεν νοιώθω ανετος με τοσο υψηλα ποσοστα πρωτεινων.Εφόσον μια χαρα μπορει να ζησει η γατα/σκυλος με πολύ πιο χαμηλα ποσοστα πρωτεΐνης ,γιατι να κανουμε πειραματα?
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nen Σαβ Φεβ 21, 2015 4:49 pm

Koneko 7-8 κιλά δεν είναι πολλά για γατί; Ή είναι μεγαλόσωμο;
Νίκο πολύ δεν είναι η μείωση από 80 σε 50; Δηλαδή αν λένε 60 θα του δίνεις μόνο 30; Αν μειώσεις γενικά ξηρά ώστε να έχεις περιθώριο να του δίνεις κονσέρβα Light ή μαγειρευτό κρέας πιστεύεις ότι παχαίνει περισσότερο από το να του έδινες μόνο κροκέτα;
nen
nen
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 33
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 3
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο.
Motto : Θα πεθάνουμε όλοι
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/11/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_skat10

https://www.facebook.com/judopatras

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Σαβ Φεβ 21, 2015 8:05 pm

nen έγραψε:Koneko 7-8 κιλά δεν είναι πολλά για γατί; Ή είναι μεγαλόσωμο;
Νίκο πολύ δεν είναι η μείωση από 80 σε 50; Δηλαδή αν λένε 60 θα του δίνεις μόνο 30; Αν μειώσεις γενικά ξηρά ώστε να έχεις περιθώριο να του δίνεις κονσέρβα Light ή μαγειρευτό κρέας πιστεύεις ότι παχαίνει περισσότερο από το να του έδινες μόνο κροκέτα;

Ειναι μεγαλοσωμος (η μικρη μπροστα του ειναι νανος), αλλα στα 8 κιλα ηταν γουρουνακι happy2 Μεχρι 7.6 ειναι το οριο του, απο εκει και πανω ειναι χοντρος. Κατω απο τα 7 ειναι αδυνατος. Το καλοκαιρι που ειχε φτασει τα 6.9 ειχα τρομαξει. Το ιδανικο του βαρος ειναι γυρω στα 7.4.

Εγω δεν θα εκοβα την ποσοτητα μεχρι την ηλικια των 12 μηνων. Λιγη μπακα τον χειμωνα δεν βλαπτει. Την εχω παρατηρησει και στα αδεσποτα που το χειμωνα ειναι παχουλα και το καλοκαιρι σκελετωμενα. Τον χειμωνα τρωνε παντα περισσοτερο λογω κρυου. Καλυτερα να ειναι με μπακα το γατι τωρα, παρα να γινει σκελετωμενο το καλοκαιρι που δεν θα τρωει κανονικα λογω ζεστης. Αν δεις οτι απο τα μεσα/τελη της ανοιξης δεν αδυνατιζει, τοτε μειωσε ελαχιστα την ποσοτητα.

Νικο, η δοσολογια στις συσκευασιες ειναι ενας μεσος ορος. Η μικρη μου τρωει πολυ περισσοτερο απο οτι συστηνει η orijen. Ειναι 9 μηνων και τρωει πανω απο 150γρ την ημερα (για το βαρος και την ηλικια της πρεπει να τρωει 120γρ). Αν την δεις ειναι πολυ αδυνατη και εχει περιθωριο να φαει περισσοτερο γιατι ολη μερα τρεχει. Ο μεγαλος οταν ετρωγε orijen καμποσα χρονια πριν ετρωγε πανω κατω το ιδιο με αυτο που συστηνουν. Μονο με τις κονσερβες ετρωγε παντα λιγοτερο απο οτι συνιστουσαν. Παιζει ρολο και η εποχη. Τον χειμωνα τρωει πολυ περισσοτερο και το καλοκαιρι πολυ λιγοτερο. Μονο την ανοιξη και το φθινοπωρο τρωει την ποσοτητα που πρεπει.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Σαβ Φεβ 21, 2015 8:34 pm

Παιζει ρολο και ποσο κινουνται ομως. Εμενα θα τρεξει κ θα παιξει κανενα μισαωρο τη μερα. Ισως και λιγοτερο. Δεν ξερω αν ειναι αρκετο ομως.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Σαβ Φεβ 21, 2015 8:46 pm

Tα 50γρ είναι ενας καλος μεσος ορος για κάθε στειρωμενο που ζει εντος σπιτιου κ δεν είναι σε αναπτυξη. Με αυτά τα 50γρ δηλαδή δεν αυξάνεται το βαρος. Τωρα αν είναι μια γατουλα 2-3 κιλων και λεει 35-40γρ την ημερα σαφως και δεν θα μειωσεις. Μιλαω για τις ποσοτητες τυπου 80-90-100γρ σε συντηρηση ενηλικων ζωων.
Εχω διαφορετικης ηλικιας ζωα στο σπιτι (6 μηνων, 1 ετους, 4 χρονων) κ δινω σε όλα 50 γραμμαρια την ημερα χωρις προβλήματα.

Αν μειώσεις γενικά ξηρά ώστε να έχεις περιθώριο να του δίνεις κονσέρβα Light ή μαγειρευτό κρέας πιστεύεις ότι παχαίνει περισσότερο από το να του έδινες μόνο κροκέτα;
Σε φαση διαιτας προτιμω μονο κροκετα. Μπορεις να υπολογισεις με ακριβεια το ποσο θα φαει κ τι,ενω με την κονσερβα ή το κρεας είναι λιγο κατά προσεγγιση .
Επισης ο πιο ευκολος τροπος να χασει βαρος ένα ζωο είναι οι κροκετες satiety(την συστηνω ανεπιφύλακτα), obesity, r/d. Aπο τις πρωτες δυο εβδομάδες βλέπεις διαφορα αν κανεις ακριβως ότι προτεινουν. Αυτές οι κροκετες εννοείται για ενηλικα ζωα κ όχι σε αναπτυξη.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από koneko Κυρ Φεβ 22, 2015 1:12 am

Constant1ne έγραψε:Παιζει ρολο και ποσο κινουνται ομως. Εμενα θα τρεξει κ θα παιξει κανενα μισαωρο τη μερα. Ισως και λιγοτερο. Δεν ξερω αν ειναι αρκετο ομως.

αν δεν κανω λαθος ο γατουλης ειναι κατω απο 12 μηνων; Αν ναι τοτε δινε του να τρωει οσο λεει το οριο ή λιγο λιγοτερο. Η μικρη μου κανει το αντιθετο, μιση ωρα κοιμαται και τις υπολοιπες τρεχει και παιζει happy2 Αν πιανεις τα πλευρα του και δεν υπαρχει πανω τους ενα παχυ στρωμα λιπους, μην αγχωνεσαι για το βαρος του. Αν σου δειξω πως ηταν ο γατος μου περυσι τετοιο καιρο και πως ειναι τωρα θα τρομαξεις. Απλα αν δεις οτι εχει παχυνει αρκετα μειωσε ποσοτητα. Μη μπλεκεις με αλλες τροφες και πειραματισμους, τσαμπα κοπος.
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 22, 2015 4:15 pm

Συμφωνώ με την Ηρω. Διαιτα σε αυτην την ηλικια για μένα δεν έχει νοημα, πάνω στην ανάπτυξη ειναι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Κυρ Φεβ 22, 2015 11:29 pm

Μιση κονσερβα καθε μερα πιστευετε παχαινει απ'το να δινω σκετη orijen;
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Κυρ Φεβ 22, 2015 11:36 pm

Eγω πιστεύω οτι πολύ καλο ειναι να τρώει και κονσερβα και οχι σκέτη ξηρά. Αλλωστε η κονσερβα έχει και αρκετά υγρά.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Κυρ Φεβ 22, 2015 11:39 pm

Κωνσταντίνε, δεν βλεπω τον λόγο να του γυρισεις καποια ημερίσια γευματα σε σκετη υγρη τροφη.
Η γνώμη μου είναι, να υπαρχει η ξηρά διαθέσιμη, και μια φορα την μέρα, (εμενα με βολεύει το βράδυ κατα τις 9-10) να του δινεις και περιπου 50 γρ υγρης τροφης (κονσέρβα ή μαγειρευτό)

Οι γατες γουσταρουν την ρουτίνα.
Νομίζω οτι θελουν να ξερουν οτι ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ θα φανε το ΤΑΔΕ.
Ετσι, ρυθμίζουν και την διάθεσή τους απο το να φανε το "κατι άλλο" που υπαρχει διαθεσιμο καθ' ολη την διαρκεια της μέρας.

(εμενα παντως αυτο το συστημα δουλεύει.... η ξηρα ειναι μονιμως διαθεσιμη "εις ποσότητας".... και τις βλεπεις και τις δύο, ΔΕΝ "πλακώνονται" στην ξηρα καθ' ολη την διαρκεια της μερας, παρα ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ με αγωνια την ωρα που θα φανε την κονσερβούλα τους..... και δεν περιμενουν απλα... ΤΟ ΑΠΑΙΤΟΥΝ...! ειδικα η μεγαλη, -η Φίφα- οταν εχει φτασει η ωρα της κονσερβας, ερχεται και στην κυριολεξια κανει πραγματα που ξερει οτι με ενοχλουν, για να μου θυμίσει οτι "περνάει η ώρα".... χαχαχαχα)


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Constant1ne Κυρ Φεβ 22, 2015 11:41 pm

Αυτο εκανα μεχρι τωρα. Του εδινα μιση κονσερβα καθε βραδυ. Αλλα την περιορισα σε 2 φορες τη βδομαδα νομιζοντας οτι ετσι μπορει να παχαινει πιο ευκολα.
Constant1ne
Constant1ne
Kill Deal Cats
Kill Deal Cats

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/09/2014
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από kouix Δευ Φεβ 23, 2015 2:28 am

Η δικη μου γνωμη ειναι, οτι ΑΝ εχουν να περιμενουν το κατι τις τους το βραδυ, τρωνε με μετρο την μερα, κι ας εχουν διαθεσιμη συνεχεια την ξηρα.

Γνωμη μου:
Αυτο που τα κανει να παχαίνουν, ειναι το καθισιό.
Αν τον παιζεις ενεργά 1 ωρα την μερα... (να τρεχει πανω κατω δηλαδη...) δεν εχεις να φοβηθεις τίποτα. Laughing

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από nikos_x Τρι Φεβ 24, 2015 8:06 am

To an tha yparxei diathesimi ksira trofi oli tin imera exei na kanei me to zwo pou exoume. An mia gata dixnei pws exei tash na paxynei den ginetai na trwei eleuthera ksira trofi. Kai egw afina diathesimi trofi oli tin imera mexri 1 etous,eixe hdh kanei o dikos mou to prokoilo apo mia stalia gataki.
Se gati poy anaptysetai as min kanei diaita,alla na dinei oso leei h hmerisia posotita(kai ligo ligotero). Eimai kata tis konserbas se monimi vasi egw. Kai fysika otan syndiazetai me kroketa 8a prepei oi posotites na einai poly metrimenes.

P.S. Sorry gia ta greeklish,exw ena themataki.
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Φεβ 25, 2015 12:32 am

Και ομως σε καποιες περιπτωσεις δουλευει θετικα το να υπαρχει διαθεσιμη ξηρα τροφη ολη μερα, διωχνει την αισθηση της ελλειψης και υπαρχει πιθανοτητα να μειωσουν την ποσοτητα που τρωνε. Συμφωνω με την kouix.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3 - Σελίδα 10 Empty Απ: Γατο-τροφές: κριτική και αξιολόγηση No3

Δημοσίευση από joyinthesky Πεμ Φεβ 26, 2015 2:34 am

Ενδεικτικά, έχω φίλο υπέρβαρο του οποίου ο διαιτολόγος έχει βασίσει τη διατροφή του σχεδόν αποκλειστικά στο κρέας (μέχρι τώρα έχει χάσει 25 κιλά σε λίγους μήνες). Αποδεικνύοντας παράλληλα επιστημονικά το πόσο πιο βιταμινούχο είναι από τα φρούτα, τα οποία τελικά παχαίνουν κιόλας! Με αυτό θέλω να πω πως υπάρχουν πολλοί διατροφικοί μύθοι, το πρώτο που μας έρχεται στο μυαλό όταν ακούμε δίαιτα και υγεία είναι τα φρούτα και τα λαχανικά. Λάθος!

Όσο για τα νεφρά και το κρέας, ο ίδιος μύθος υπάρχει και για τους ανθρώπους! Παραπέμπω σε αυτό το άρθρο που βρήκα με όχι πολύ κόπο: http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2009/06/23/who-knew-preventing-kidney-stones-was-this-easy.aspx, το οποίο αναλύει το θέμα με τις πέτρες..
Και παραθέτω: "Busting the Myth That High Protein Diets Lead to Kidney Stones
In the 1990s when the Atkins diet reached huge popularity, critics claimed that high protein intake leads to kidney stones. This turned out to be a complete myth, but the misinformation is still being circulated.

Although protein restricted diets are helpful for people who already have kidney disease, eating meat does not cause kidney problems[7]. Furthermore, the fat-soluble vitamins and saturated fat found in animal foods are pivotal for the proper functioning of your kidneys."

Όχι απλώς δεν καταστρέφει τα νεφρά, αλλά είναι και χρήσιμο! Και εν τέλει ρωτώ, πόσο διαφορετικός να είναι ο οργανισμός της γάτας από του ανθρώπου για να κάνει πέτρες από τις πρωτεϊνούχες τροφές? Εγώ δεν πιστεύω ότι είναι τόσο πάντως.. Μάλιστα είμαι σχεδόν σίγουρη πως λόγω της πίστης ότι δημιουργούν πέτρες στους ανθρώπους, πέρασε και για τα ζώα αυτή η άποψη. Όπως οι γιατροί δεν είναι διατροφολόγοι, και μπορεί να ακούσεις μια πολύ λάθος συμβουλή, έτσι και οι κτηνίατροι δεν ειδικεύονται πάνω σε αυτό. Και όσο η επιστήμη προχωράει, καλό είναι να ξεχνάμε και κάποιες παραδοσιακές απόψεις που δεν έχουν βάση (ένα μήλο την ημέρα το γιατρό τον κάνει πέρα, για να μην αναφερθούμε στα διαφημιστικά τρικ της βιομηχανίας). Εν τέλει, για μένα αν ήταν να μας απασχολεί κάτι σε σχέση με αυτό, καλύτερα να ασχολούμαστε με την κατανάλωση των σωστών ποσοτήτων νερού.

Smile

joyinthesky
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 31
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 10 από 30 Επιστροφή  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 20 ... 30  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης