gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

+6
Spiros82
dagger
psipsa
Gatoplikti
koneko
nionios
10 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από kouix Τρι Ιουλ 18, 2017 12:22 am

θα διαφωνήσω οριζοντίως και καθέτως μαζί σου.

Το εμβολιο της λύσσας ειναι απαραίτητο για τα ζωακια μας, ΚΑΤΩ απο προϋποθεσεις.

Στην ΕΞΟΧΗ (νησιά, επαρχειακή φύση... κτλ..) δεν μπορεις να ξερεις ΤΙ θα συναντήσουν μπροστά τους...... τι θα δαγκώσουν και δεν προλαβεις να τους το παρεις απο το στομα, ή τι μπορει να ΤΟΥΣ δαγκώσει........

Προσωπικά δεν θα το ρισκαρα.
Φυσικα, αν συνέτρεχε ιδιαιτερος λογος, (που να με εκανε να θεωρω το εμβολιο απαραίτητο) θα φροντιζα να σιγουρευτώ πως το εμβολιο της λυσσας, κραταει 2 ή 3 χρονια, η μονο 1.


___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Ce308a9f-5be4-45ef-b5d8-38fa33e9b315

Η ιστορία μας ξεκινάει  απο  εδω: http://www.gatospito.com/t10095-topic
kouix
kouix
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 52
Αριθμός γατουνίων : 5 νιάου, 2 γαβ, 1 τσίου
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2013
Mood : ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από Aigypti-cat Τρι Ιουλ 18, 2017 11:02 am

Αναφέρομαι σε γάτες κυρίως. Η Ρόζα στο μπαλκόνι πιάνει ο,τι πλησιάζει (δεν τα τρώει βέβαια),αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ένα λυσσασμενο περιστερι και να πετύχει αυτό! Ας είμαστε λίγο λογικοί.

Aigypti-cat
Prime Cat
Prime Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2,5 + 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2016
Mood : ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Spasti10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 22, 2017 4:54 pm

Επανέρχομαι στο πολύπλοκο θέμα των εμβολίων.
Ξέρουμε ότι οι επαναλήψεις των εμβολιασμών κανονικά πρέπει να καθορίζονται από τη διάρκεια ανοσίας που παρέχει το κάθε εμβόλιο.
Υπάρχει ένα μεγάλο θέμα με τις όποιες παρενέργειες μπορεί να προκαλέσουν, εμείς δεν είχαμε ποτέ θέμα.
Οι δε καρκίνοι που σχετίζονται με τους εμβολιασμούς έχουν πολύ μικρή συχνότητα εμφάνισης, περίπου 2% και για το θέμα αυτό σύμφωνα με το κτηνιατρικό πρωτόκολλο οι εμβολιασμοί γίνονται στα ποδαράκια και ιδανικά κάθε εμβόλιο σε διαφορετικό.

Μ' αυτά και μ' εκείνα σκεφτόμουν φέτος να μην κάνω εμβόλια.
Εν τω μεταξύ πέρασε μια αδιευκρίνιστη κρίση ουλίτιδας η Φούσκα, κάναμε εξετάσεις για λοιμώδη και πριν βγουν τα αποτελέσματά μας (που ήταν ευτυχώς αρνητικά) κουβεντιάσαμε λίγο με τον ένα γιατρό τι πρέπει να προσέξουμε στην περίπτωση που τα αποτελέσματα ήταν θετικά και μου είπε ετήσιους εμβολιασμούς.
Ρώτησα αν είναι απαραίτητοι και μου λέει αν είναι υγιείς και εφοσόν ζουν μέσα θα έλεγα πως δεν χρειάζονται κάθε χρόνο, αλλά αν είναι φορείς, καλό είναι οι εμβολιασμοί να είναι τακτικοί.

Επίσης έχω ακούσει δυο φορές στο παρελθόν, για σκυλιά όμως, την εξής ατάκα " Είναι πολλαπλώς εμβολιασμένο δεν έχει ανάγκη.."
Κι εδώ έρχεται η απορία μου, που πρέπει να το θυμηθώ να το ρωτήσω στο γιατρό την επόμενη φορά, παίζει ρόλο και το πόσες φορές έχει εμβολιαστεί το ζώο; Αν δηλαδή εμβολιάστηκε μόνο ως γατάκι ή ας πούμε μέχρι 3 ετών;
Μέχρι στιγμής ότι έψαξα πραγματεύεται ακριβώς αυτό που συζητάμε εδώ μέσα, δηλαδή το ποια πρέπει να είναι η συχνότητα των εμβολιασμών, αλλά δεν έχω καταλάβει αν τελικά το να κάνει μερικά εμβόλια τα πρώτα χρόνια ζωής "χτίζουν" κατά κάποιο τρόπο την επίκτητη ανοσία του ζώου.
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό;
Βρήκα βέβαια το αντίθετο, ότι οι πολλαπλοί εμβολιασμοί μακροπρόθεσμα εξασθενούν τις άμυνες του οργανισμού..τι μπέρδεμα κι αυτό με τα εμβόλια!

Τέλος της λύσσας το σχολιάσαμε ξεχωριστά κα θεώρησε χρήσιμο να του κάνουμε τακτικά γιατί μένουμε Ελλάδα κι εφόσον πάμε διακοπές στην εξοχή ποτέ δεν ξέρεις, καλύτερα να είμαστε σίγουροί. Αντίθετα σε ιδιοκτήτες στην Αγγλία λέει ότι μπορούν να το παραλέιψουν αν θέλουν κι εφόσον δεν ταξιδεύουν.
Και να σας πω της λύσσας είναι αυτό που έλεγα πως μπορώ να παραλείψω, αφού είναι και βαρβατοεμβόλιο, αλλά τελικά ναι είναι σπιτίσιες, αλλά στις διακοπές ξέρεις καμιά φορά τι μπορεί να τύχει;

Μάλλον τελικά διαβάζοντας παραπάνω ο εμβολιασμός της λύσσας βασίζεται ξεκάθαρα στο τι θεωρεί ο εκάστοτε ιδιοκτήτης πιθανό ή όχι, οπότε δεν μπορεί να απαντηθεί με ένα ναι ή όχι, δεν υπάρχουν εξάλλου αντίστοιχα δεδομένα νομίζω, οπότε κυρίως μένω στο πλήθος των εμβολιασμών, αν και κατά πόσο δηλαδή είναι χρήσιμο να εμβολιαστεί το ζώο τακτικά μέχρι μια ηλικία.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Νοε 22, 2017 5:19 pm

Μιλώντας απλα με την λογικη ο εμβολιοασμος τι κανει υποτιθεται? Ριχνει την ασθένεια εξασθενημένη στον οργανισμο ή νεκρή (σε περιπτωση λύσσας) ουτως ώστε ο οργανισμος να αναπτύξει αμυνα (αντισώματα) και να ξερει πως να την καταπολεμησει. Σωστα τα λεω? Αν λοιπον ενας οργανισμος μετα τον χρονο εξακολουθει να εχει αντισωματα τοτε γιατι να επαναληφθει? Επισης αναρωτιέμαι εγω η άσχετη τώρα. Εμεις οι άνθρωποι θηλαστικά επισης, γιατι κανουμε παιδικα εμβολια και δεν τα επαναλαμβάνουμε αλλα τα ζώα χρειάζονται καθε χρονο? Τέλος Στέλλα πατε στην εξοχη οκ βγαινουν εξω χυμα ώστε νά ερθει το άγριο ζώο ή η νυχτεριδα και να τα δαγκωσει? Αν κανεις να κανεις αυτο που δεν έχει την καρκινογονο ουσια. Τελος γιατι δεν εχει διαδοθει μια εξέταση αντισωμάτων πριν τον εμβολιασμο? εναι ακριβη αραγε?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 Empty Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Νοε 22, 2017 5:50 pm

Αυτό ακριβώς που λες για τους εμβολιασμούς των ανθρώπων το σκέφτομαι κι εγώ.
Ξέρω μόνο ότι παίζει ρόλο η φύση της αρρώστιας και η φυσιολογία του οργανισμού. Για παράδειγμα έχω δει σχετική έρευνα που έλεγε για συγκεκριμένο σκυλίσιο εμβόλιο πως έχει διάρκεια μέχρι επταετία, ενώ σε γατίσια μέχρι τριετία..γιατί δεν ξέρω.

Για τα τεστ υποθέτω ότι θα υπάρχουν, όπως υπάρχουν π.χ για τη FIV ή τη FelV. Είναι μάλιστα δύο ειδών, αυτές που γίνονται επί τόπου με τους ειδικούς αισθητήρες ανίχνευσης, τα τύπου ELISA, αν τα έχεις ακουστά. Είναι η εύκολη λύση και πλέον πιο οικονομική, αλλά δεν θεωρούνται πολύ αξιόπιστα και μετά κλασσικά αιματολογικές εργαστηριακές για την ανίχνευση αντισωμάτων, που όπως όλοι ξέρουμε κοστίζουν πολύ περισσότερο.
Τώρα γιατί δεν υπάρχει ακόμη πιο προσιτή επιλογή, ε ίσως οι εμβολιασμοί αποφέρουν μεγαλύτερο κέρδος..ολόκληρη βιομηχανία είναι κι αυτός ο τομέας!

Στις διακοπές αναξέλεγκτα δε βγαίνουν, αλλά το σκεπτικό είναι κι άμα την κάνει;; (Και βεβαίως έχω κυρίως την τρελόΦουσκα στο μυαλό μου όσον αφορά τις απρόβλεπτες εξορμήσεις, αν και πέρυσι ήταν πιο μαζεμένη). Νυχτερίδες έχουμε μπόλικες πάντως. Πέρυσι γλίτωσα στο παραπέντε μία. Κυνηγάνε πολύ εκεί και κυνηγάνε καλά..Δεν τους το'χα Laughing Άσε που σε μεγαλυτερα θηράματα, παραδόξως για γάτες, κυνηγάνε μαζί κι ανεβάζουν τα ποσοστά επιτυχίας..απλά τρέχουμε όλοι αν εμφανιστεί π.χ νυχτερίδα να τη διώξουμε
(πιο πολύ γιατί λυπάμαι τη νυχτερίδα..δεν είχα τόσο τις αρρώστιες στο μυαλό μου μέχρι πρότινος Embarassed )
Πέρυσι πρέπει να είχαμε φωλιά στα κεραμίδια, περιττό να πω ότι οι δικές μου με το που νύχτωνε τις έπιανε αφιόνι!

Τα δικά σου τι πρόβλημα είχαν με τα εμβόλια; Το διάβασα στο ποστ της Τινκυ.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ? - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης