ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από nionios Την / Το Τρι Σεπ 16, 2014 8:56 am

Γεια σας...Θέλω να μάθω αν πρέπει να κάνω κάθε χρόνο εμβόλια στους γάτους μου και ποιά?Έως τώρα τους κάνω το tricat ..;Διάβασα ότι μπορώ να το κάνω ανά 3ετία..Ισχύει?
Επίσης πρέπι να τους δώσω αντιπαρασιτικό χάπι και κάθε πότε?Οι γάτοι μου ζούν σε διαμέρισμα ,είναι στειρωμένοι και όπως έχω γράψει ή μάλλον έχω ζητήσει βοήθεια....
ο ένας είχε ουρολιθίαση,του δίνω ειδική τροφή κια ακόμη δεν έχει καθαρίσει πλήρως....να τον εμβολιάσω κανονικά και αυτόν?

nionios
Kitten
Kitten

Άντρας
Κατσίκα
Τόπος : Πύργος Ηλείας
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : σιβηρίας
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/12/2013
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΕΤΗΣΙΟΣ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ?

Δημοσίευση από koneko Την / Το Τρι Σεπ 16, 2014 10:03 am

Δεν χρειαζεται να τα κανεις καθε χρονο αν δεν ερχονται σε επαφη με αλλες γατες. Εγω στον δικο μου τα εκανα μεχρι την ηλικια του 1 ετους και μετα τα σταματησα εντελως (ειναι 6.5 ετων τωρα). Ο συχνος εμβολιασμος αυξανει το ρισκο για μια μορφη καρκινου (ινοσαρκωμα). Οποτε οσο πιο αραια, τοσο το καλυτερο. Οι περισσοτερες ασθενειες που καλυπτει το τριπλο εμβολιο δεν προκαλουν προβληματα σε μια ενηλικη γατα. Ειναι απλα επικινδυνες στα μικρα γατια. Μονο η πανλευκοπενια ειναι επικινδυνη στα ενηλικα. Μια δοση ομως του εμβολιου καλυπτει το ζωο για τουλαχιστον 6-7 χρονια. Οποτε αν εμβολιαζεις καθε 3 χρονια το γατι θα ειναι καλυμενο.

koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood :

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης