gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

+12
Τζούλι το Κατσούλι
Дanae
YNL
Anatoli
otz
f.m123
koneko
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
enoplos
vaso
houlieta
Gatoplikti
16 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Μαρ 12, 2013 4:19 pm

Πειτε μου βρε παιδια!
Η μικρή μου τρώει την ξηρα τροφή που ειναι η acana και της αρέσει πολύ. Ωραια μέχρι εδώ.
Καθε πρωϊ αλλα και το απογευμα που τρώω και εγώ, θέλω να της δίνω και υγρή τροφη, προτιμώντας περισσοτερο τις κονσέρβες λογω της ουλίτιδας, και λιγοτερο το δικο μου φαγητο.
Κατα αρχας δεν τρώει πανω απο 30γραμμάρια την φορά, (λιτοδιαιτη αν και στειρωμένη) με αποτέλεσμα να παιρνω φακελλάκια των 100 γραμμαριων και να τα τρώει στα 3.
Ειδα και έπαθα να βρώ μια κονσέρβα της προκοπής να της αρέσει κιολας, διοτι έχει τρελλο κόλλημα με αυτά τα whiskas στα οποια το κρέας το ψάχνεις.
Μου κάνει λοιπον το εξης και οσο περνάει ο καιρος γινεται και πιο περιεργη. Ανοιγώ το φακελλάκι το τρώει με τρέλλα. Μετα το απογευμα με το ζορι. Αλλαγη την άλλη μέρα το απογευμα. Παίρνω μια κονσέρβα 200 γραμμάρια τις μικρές πχ smuzzy που έχει κομμάτια ψάρι μονο, Θα φαει 1,5 - 2 μέρες το πολύ με το ζορι , μένει η κονσέρβα και πάει στην ξηρά.
Μα γίνεται να προτιμά την ξηρά απο την υγρή τροφή; scratch
Λέω θέλει εναλλάγη , τίποτα , μιλάω για κονσέρβες που τρώει ετσι; δεν μιλώ για αυτες που δεν αγγίζει.
Τελευταιως τα ιδια κάνει και με το whiskas που της παίρνω καμια φορα, γιατι της αρέσει.
Το μονο πράγμα που μου τρώει μέχρι τέλους ειναι τα σαλαμάκια doca, τα οποια δεν τα βρισκω κιολας τώρα. angry2
Eν τω μεταξύ λες και έχει ζυγαρια ! Τρωει παντοτε οτι χρειάζεται σταθερή ποσοτητα και στην ξηρά ανα διαστήματα και ειναι κανονικοτατη στο βάρος!!
Μακάρι να της εμοιαζα λιγο σε αυτο. Laughing Αλλα τι έχει παθει με τις κονσέρβες; Σας κάνουν και εσάς τετοια;
Που να τολμήσω να πάρω κονσέρβα 400γραμμάρια. Χαμένη πάει. Δεν παέι δηλαδή τα αδέσποτα την τρώνε Smile αλλα θελω μια φορά να την ευχαριστήσω σε αυτο που θα φάει και να δώ ικανοποίηση. tongueout Oλο με κοιτάει στα μάτια για το κάτι διαφορετικο, που τρώω εγω! Μέχρι και το ψωμί μου κλέβει.

edit: Αδεσποτάκι που ήτανε, πηδαγε πάνω μου να φάει κονσέρβα και ξηρά τίποτα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από houlieta Τρι Μαρ 12, 2013 5:05 pm

Αχ, σε χορευει στο ταψι...
Κατ'αρχην εχει καταλάβει ότι εισαι ετοιμη να ικανοποιήσεις όλα της τα γούστα και το εκμεταλεύεται.
Νομιζω ότι ο λόγος που τρώει στην αρχή και μετα όχι είναι γιατι "μπαγατεύει" η τροφή.
Την θέλει φρέσκια το κορίτσι.
Το να μην της αρεσει κατι ειναι λογικό (τωρα που είναι και γατα σπιτιού ειδικά...)...
Το να θελει whiskas το καταλαβαίνω (και στα δικά μου αρέσει και δεν βρίσκω καθόλου κακό να τρωνε μια κονσέρβα που δεν είναι ΑΑ ποιότητας. Αλλωστε τις δινουμε για συγκεκριμένους λόγους που καλύπτωνται και από τις μέτριες).
Εγω πρόσφατα βρήκα σε προσφορά και πήρα από το carefour τις δικές του.
Είναι ταψακια των 100gr...
Ειχε 3 γεύσεις, λατρεψαν την μία, συμπάθησαν πάρα πολύ την δεύτερη και ο Χούλιο δεν αγγίζει την τρίτη (οποτε έχω προμηθευτεί τις 2 πρώτες και όσες εχω από την 3η την δίνω στα αδέσποτα).
Τρωνε μια την ημέρα, από μιση, κάθε πρωί (υγρη τροφή καλύτερα να δίνεις πρωί για να μην μένει στα δόντια).
Τις καλές μέρες τρωνε και ένα γκουρμεδάκι.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
Πρέπει να κρατας χαρακτηρα με τις τροφες. Αστην να πεινάσει, δεν παθαίνει τίποτα.
Επίσης, αν την τροφή την βάζεις στο ψυγείο (όση αφηνεις για μετα), να ξέρεις ότι οι γάτες αντιπαθούν τα παγωμένα τρόφιμα (οι μέσα γατες οι καλοταϊσμένες... οι έξω τα τρωνε και κατεψυγμένα)...
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από vaso Τρι Μαρ 12, 2013 6:02 pm

O δικός μου, όσο μπορώ να θυμηθώ, κάθε βράδυ έτρωγε κονσέρβα...
2 ωραιότατες κουταλιές σούπας....Φυσικά την φύλαγα στο ψυγείο...
Του την έβγαζα λίγο να ζεστάνει αλλά τελευταία έτσι κοιλιόδουλος που είχε γίνει μπορούσε να την φάει και κρύα...
Να πω ότι έτρωγε αυτές που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ...Άργησα κατά πολύ να μάθω για ποιότητες και τα σχετικά....
Φυσικά κατά την διάρκεια έτρωγε κροκέτες, ερχόταν ζήταγε και του βάζαμε....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από enoplos Τετ Μαρ 13, 2013 12:21 am

και εμας το σκασμενο ετρωγε πολυ κονσερβα αλλα τελικα τις βαρεθηκε και τρωει μονο ξηρα τωρα Smile
enoplos
enoplos
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 46
Τόπος : ΒΟΙΩΤΙΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 τον JUINOR
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΟΛΟΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΤΖΟΥΝΙΟΡ ΜΟΥ.
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2011
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_tears

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τετ Μαρ 13, 2013 12:40 am

Τα δικά μου δεν θέλουν καθόλου κονσέρβα.Μόνο την γκουρμέ ντάιμαντ -τόνο γαρίδα-τρώει μισό κονσερβάκι το πρωί και μισό το βράδυ η Μπετίνα με το ζόρι αν θα την ταίσω στο στόμα.Ο άλλος καμιά κονσέρβα δεν βάζει στο στόμα του λές και θα τον φαρμακώσει.Θέλει μόνο γαύρο.Τρώει πρωί και βράδυ 12 γαύρους καθαρισμένους και μαγειρεμένους στο φούρνο μικροκυμάτων για 30 δεπτ.Παλιά έτρωγε μύδια με τον ίδιο τρόπο και γαρίδες κατεψυγμένες.
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 13, 2013 1:33 am

houlieta έγραψε:Αχ, σε χορευει στο ταψι...
Κατ'αρχην εχει καταλάβει ότι εισαι ετοιμη να ικανοποιήσεις όλα της τα γούστα και το εκμεταλεύεται.
Νομιζω ότι ο λόγος που τρώει στην αρχή και μετα όχι είναι γιατι "μπαγατεύει" η τροφή.
Την θέλει φρέσκια το κορίτσι.
Το να μην της αρεσει κατι ειναι λογικό (τωρα που είναι και γατα σπιτιού ειδικά...)...
Το να θελει whiskas το καταλαβαίνω (και στα δικά μου αρέσει και δεν βρίσκω καθόλου κακό να τρωνε μια κονσέρβα που δεν είναι ΑΑ ποιότητας. Αλλωστε τις δινουμε για συγκεκριμένους λόγους που καλύπτωνται και από τις μέτριες).
Εγω πρόσφατα βρήκα σε προσφορά και πήρα από το carefour τις δικές του.
Είναι ταψακια των 100gr...
Ειχε 3 γεύσεις, λατρεψαν την μία, συμπάθησαν πάρα πολύ την δεύτερη και ο Χούλιο δεν αγγίζει την τρίτη (οποτε έχω προμηθευτεί τις 2 πρώτες και όσες εχω από την 3η την δίνω στα αδέσποτα).
Τρωνε μια την ημέρα, από μιση, κάθε πρωί (υγρη τροφή καλύτερα να δίνεις πρωί για να μην μένει στα δόντια).
Τις καλές μέρες τρωνε και ένα γκουρμεδάκι.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:
Πρέπει να κρατας χαρακτηρα με τις τροφες. Αστην να πεινάσει, δεν παθαίνει τίποτα.
Επίσης, αν την τροφή την βάζεις στο ψυγείο (όση αφηνεις για μετα), να ξέρεις ότι οι γάτες αντιπαθούν τα παγωμένα τρόφιμα (οι μέσα γατες οι καλοταϊσμένες... οι έξω τα τρωνε και κατεψυγμένα)...
Smile

Aμα σου πώ τωρα οτι έχω παρατηρήσει πως αν δεν ειναι παγωμένη δεν την τρώει τι θα μου πεις; Το χει συνηθίσει γιατι έτσι που φωνάζει το πρωϊ, δεν προλαβαινω να την αφήσω να κρυώσει. Τρωγοντας 1 φακελλάκι σε 3 δοσεις , 2 την ημέρα, δεν το ανοιγω πάντα φρέσκο το πρωϊ αλλα μπορει να το έχω στο ψυγειο απο την προηγούμενη.
Οσο για τα δοντια το βράδυ έχει βούρτσιμα καθημερινώς, αυτο με γλύτωσε τελικά και έφυγε κατα 90 με 95% το προβλημα απευθειας, και μετα της παιρνω το φαγητο για καμια ώρα να κάτσει το φάρμακο. Μετα της αφήνω μονο ξηρά τροφή μέχρι το άλλο πρωi.
Πάντως δεν ειναι σίγουρο οτι και μολις θα ανοιξω το φακελλάκι θα το φάει. Μπορει να το μυρισει και να το φάει μετα απο 3 ώρες πχ ολο. Μιλάμε για 30 γραμμάρια και για την κονσέρβα που τρώει.
Ειναι με τα κέφια της τελευταία.
Αν της βάλω κονσέρβα που δεν θέλει, πχ landfleisch ας πουμε, δεν την τρώει με τίποτα, μια μέρα να την αφήσω δεν θα την αγγίξει. Θα παέι στην ξηρα. Τελευταιως παιρνω τα stuzzy τα φακελάκια με κοτοπουλο.
Εχω την αίσθηση όμως οτι κάποια αλλαγή υπάρχει στο κοριτσακι μου. Μεγαλώνει; Δεν κινειται τοσο πολύ τελευταια ,και οταν δεν κινειται δεν τρώει κιολας. Ειναι που είναι λιτοδιαιτη. Κοντεύει τους 9 μήνες.

Εdit Τα αδέσποτα ειναι βολικά ε; Χαχαχα !! Η αδέσποτη κυρια με τα πράσινα μάτια που βλέπεις λοιπον εδώ στο avatar μου, ο έρωτας μου ο μεγάλος και η μαμά της μικρής μου αγάπης, αν δεν της κατεβάσω φαγητο που εγκρίνει, μπορει να με φτύσει στα μούτρα και να φύγει .. happy2 happy2 Απαιχτη κατάσταση!! Laughing
Λες να φταινε τα γονίδια; Laughing


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Τετ Μαρ 13, 2013 1:52 am, 2 φορές συνολικά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 13, 2013 1:37 am

vaso έγραψε:O δικός μου, όσο μπορώ να θυμηθώ, κάθε βράδυ έτρωγε κονσέρβα...
2 ωραιότατες κουταλιές σούπας....Φυσικά την φύλαγα στο ψυγείο...
Του την έβγαζα λίγο να ζεστάνει αλλά τελευταία έτσι κοιλιόδουλος που είχε γίνει μπορούσε να την φάει και κρύα...
Να πω ότι έτρωγε αυτές που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ...Άργησα κατά πολύ να μάθω για ποιότητες και τα σχετικά....
Φυσικά κατά την διάρκεια έτρωγε κροκέτες, ερχόταν ζήταγε και του βάζαμε....

Και γώ αργησα να μάθω αλλα μέχρι τοτε δεν ειχα και γατάκι στο σπίτι, παρα μονο τα αδεσποτακια. Μάλιστα αρα κολλάνε και με την ξηρά. Καλα έχω ακούσει διάφορα ειδικά για royal οτι κολλάνε γιατι έχουν ενισχυτικά γεύσεις και δεν τρώνε τιποτα άλλο, ουτε σπιτικο φαγητο, αλλα με την acana; scratch
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 13, 2013 1:42 am

enoplos έγραψε:και εμας το σκασμενο ετρωγε πολυ κονσερβα αλλα τελικα τις βαρεθηκε και τρωει μονο ξηρα τωρα Smile

Μαλιστα, άρα δεν ειμαι η μονη σε αυτο τον κοσμο οπως νομιζα. Laughing Η αλήθεια ειναι οτι θέλω να τρώει και υγρή τροφη τροφή για ολα αυτα που ακουγονται περι νεφρών κλπ με την ξηρά.
Bέβαια οταν τρώει περισσοτερή ξηρά, πίνει και περισσοτερο νερό.

ΒρουκοΜπετινόσπιτο έγραψε:Τα δικά μου δεν θέλουν καθόλου κονσέρβα.Μόνο την γκουρμέ ντάιμαντ -τόνο γαρίδα-τρώει μισό κονσερβάκι το πρωί και μισό το βράδυ η Μπετίνα με το ζόρι αν θα την ταίσω στο στόμα.Ο άλλος καμιά κονσέρβα δεν βάζει στο στόμα του λές και θα τον φαρμακώσει.Θέλει μόνο γαύρο.Τρώει πρωί και βράδυ 12 γαύρους καθαρισμένους και μαγειρεμένους στο φούρνο μικροκυμάτων για 30 δεπτ.Παλιά έτρωγε μύδια με τον ίδιο τρόπο και γαρίδες κατεψυγμένες.

Μάλιστα εσεις είστε gourmet λοιπον με συνταγή μαγειρέματος. Laughing Βρε τι τραβάμε !!! Smile
Εμένα αυτή την gourmet που λές ούτε να την φτύσει!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από koneko Τετ Μαρ 13, 2013 1:50 am

οι περισσοτερες γατες ειναι σε θεση να ελεγξουν ποσο και τι θα φανε. Το κανει και ο δικος μου αυτο (πχ τωρα του δινω τροφη που περιεχει τις διπλασιες θερμιδες σε σχεση με την παλια και τρωει μονο την ποσοτητα απο οτι ετρωγε).

Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να λεω εδω και εκει να μην αφηνετε μονιμα ξηρα τροφη εξω Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261Αν δεν μπει προγραμμα και αρχισει να τρωει 2-3 φορες την ημερα, θα σε κανει οτι θελει. Πρεπει να καταλαβει οτι αν δεν φαει αυτο που της προσφερεις, θα πεινασει. Αγνοησε την εντελως οταν ζητιανευει για φαγητο, φυγε και απο το σπιτι για μερικες ωρες αν χρειαστει. Προς θεου, μη τρεχετε απο πισω τους παρακαλωντας τα να φανε. Ειναι οτι χειροτερο (το λεω γιατι το εχω κανει Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261). Αν αυριο-μεθαυριο (χτυπα ξυλο) χρειαστει να φαει ειδικη τροφη θα εχεις τεραστιο προβλημα γιατι δεν θα την τρωει.

Ενας ακομα λογος που πρεπει να δινουμε ποικιλια τροφων στις γατες μας ειναι οτι μαθαινουν να τρωνε απο ολα! Ακομα και εγω που δινω ωμα ως βασικη τροφη, του δινω κονσερβες ψαρι για ανθρωπους και μαγειρεμενο φαγητο καπου καπου!

Εννοειται πως πρεπει να μαθει να τρωει και την μπαγιατικη κονσερβα. Ο δικος μου ειναι ικανος να φαει κονσερβα που εχει μεινει εξω ακομα και ολο το βραδυ (εχει φαει και ωμο ετσι - το ειχα ξεχασει Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 323663 (εννοειται πως δεν αρρωστησε)). Απο το ψυγειο τρωει κονσερβα ακομα και αν εχει μεινει για 3-4 μερες (και δεν εχει χαλασει φυσικα). Ξεκινα με κονσερβες μετριου μεγεθους (170-200γρ) και οτι δεν το τρωει μεσα σε 1-2 ωρες βαζε το στο ψυγειο και μην της δινεις τιποτα αλλο μεχρι το επομενο γευμα... το οποιο φυσικα θα ειναι η κονσερβα που δεν εφαγε στο προηγουμενο γευμα. Αν δεν φαει για 24 ωρες της προσφερεις για τελευταια φορα κονσερβα και αν δεν την αγγιξει σε μιση ωρα απο την ωρα που θα την προσφερεις, τοτε της δινεις ξηρα (μειωμενη ποσοτητα απο το κανονικο για να συνεχισει να πειναει λιγο) για να μην κινδυνεψει απο ηπατικη λιπιδωση (αν και δεν ειναι σε ομαδα υψηλου κινδυνου γιατι δεν ειναι υπερβαρη).

...καλο κουραγιο Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 13, 2013 2:21 am

Δεν ειναι θέμα μπαγιατικης κονσέρβας. Δεν έχει να κάνει με αυτο απαραίτητα, ισως έδωσα εγω τέτοια εντύπωση με το παράδειγμα που ανέφερα. Απλα έχει αλλάξει συμπεριφορα γενικά με το θέμα κονσέρβα. Μπορει να φάει με τρέλλα καποια στιγμή και μετα οχι. Ακομα και τα whiskas που τρελλαινοταν μπορει να ανοιξω φρέσκο και να μην τρελλαθει. Θα το φάει το φαϊ βέβαια σε κάποια διάστημα ωρών αν ειναι απο τις κονσέρβες που της αρέσουν. Της αρέσουν κάποιες μάρκες. Δεν απαιτώ να τα τρώει και ολα. 60 γραμμαρια υγρής τροφής την ημέρα, θέλω να ειναι και κατι που να της αρέσει. Τώρα και το να δινεις μια κονσέρβα παράδειγμα επι 3-4 μέρες την ιδια ε εντάξει μπορει να ειναι και βαρετο. Στην περίπτωση αυτή τρώει ολο και λιγοτερο. Ηδη θεωρώ τα 60 γραμμάρια λίγα.
Απλα αισθάνομαι οτι δεν ικανοποιείται πια οπως παλια, που της έδινα κάτι και το καθάριζε αμεσως. Με στεναχωρεί αυτο. Οταν ειναι να της δώσω κονσέρβα φωνάζει μέχρι να την βάλω στο κουπάκι. Μολις της την βάλω, το φαέι δεν το φάει εκεινη την στιγμή σταματάει να ζητάει απο μονη της. Τέλος οι φωνές. Απλα με κοιτάει μεσα στα ματια και στεναχωριέμαι που δεν ικανοποιειται. Γιατι ενω της έβαλα κονσέρβα θέλει το ψωμι μου πχ; Δεν την παρακαλάω εννοειται. Ουτε την κυνηγάω να φάει. Μάλιστα αν δεν της δώσω ή της πω οχι το δικο μου φαι ειναι οχι. Θα λουφάξει και θα πάει στην άκρη.
Μωρε μπας είναι απλά λιχούδω και μου κάνει νάζια; γιατι λαιμαργη μια φορα δεν είναι.

Ξηρα ζυγίζω καθε μέρα και της αφήνω συγκεκριμένη ποσοτητα να έχει μονιμα. Ειμαι της λογικής οτι καλύτερα να τρώει κατα διαστήματα οπως κάνει, παρά 2-3 φορες την ημέρα. Βέβαια και αυτή τρώει στάνταρ ώρες. Αν θέλεις το θεωρώ υγεια αυτο το πράγμα και ειναι κάτι το οποιο δεν έκανα ποτε στην ζωή μου εγω. Θαυμάζω την γάτα μου, για τον τροπο που τρώει και την ισσοροπια και την υγεία που έχει σε αυτο το θέμα. Οπως θαυμαζω και το υπέροχο εντεράκι της Laughing και τον υπέροχο χαρακτηρα της.

Απο κει και πέρα ειμαι και εγω της αποψης να τρώει ποικιλια φαγητων και θελω να τρώει και φρέσκα μαγειρεμένα πράγματα. Δεν ειναι βέβαια ολα τα μαγειρεμένα φαγητα κατάλληλα για να τα φάει γιατι μπορει να έχουν διάφορα, πχ μπαχαρια και πρέπει να της μαγειρέψεις ξεχωριστα. Ειναι και τα δοντια που σκέφτομαι. Το ωμο με φοβιζει πάντως, δεν ξέρω. Δεν εχω αποφασίσει να το επιχειρήσω.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μαρ 13, 2013 1:37 pm

Tα δικά μου τα πάντα τρώνε, έτσι έχουν μάθει από μικρά, και τρελαίνονται για κονσέρβες. Το περίεργο είναι ότι όταν μια κονσέρβα δεν αρέσει σε μένα ή μου μυρίζει, πχ οι simba που τις σιχάθηκα, δεν τις τρώνε ούτε αυτά Suspect Ποιός ξέρει τι έχουν μέσα tafos
Για τα δόντια εγώ δίνω στη μία (γιατί η άλλη ούτε να τα φτύσει τα ωμά, με το ζόρι τα τρώει) λαιμό κότας και φτερούγες (Ηρώωωωω, φάγαμε λαιμό ρεεε και δεν τον έκοψα!!! Veryhappy ) για να δουλεύουν τα δόντια τους!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Μαρ 13, 2013 3:50 pm

Εμένα μικρή που ήταν και στον δρομο με βούταγε με τα νύχια για να φάει τις κονσέρβες και δεν αφηνε και κανένα άλλο να φάει τίποτα. Ποιος την ξέρει.. scratch
Για τα δοντια πάντως βούρτσιζε τα αμα μπορεις. Κάνει θαύματα το βούρτσισμα.
2 μήνες έβαζα απλα το gel πανω στα ούλα και αποτέλεσμα 0 στο τελος. Την πρώτη νύχτα που βούρτσισα εφυγε η έντονη φλεγμονή απευθειας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από f.m123 Τετ Μαρ 13, 2013 6:12 pm

Gatoplikti έγραψε:Εμένα μικρή που ήταν και στον δρομο με βούταγε με τα νύχια για να φάει τις κονσέρβες και δεν αφηνε και κανένα άλλο να φάει τίποτα. Ποιος την ξέρει.. scratch
Για τα δοντια πάντως βούρτσιζε τα αμα μπορεις. Κάνει θαύματα το βούρτσισμα.
2 μήνες έβαζα απλα το gel πανω στα ούλα και αποτέλεσμα 0 στο τελος. Την πρώτη νύχτα που βούρτσισα εφυγε η έντονη φλεγμονή απευθειας.
Έχω πάρει οδοντόβουρτσες που μπαίνουν στο δάχτυλο, αλλά δεν έχω πάρει τζελ με κρέμα. Ως τώρα δεν έχει χρειαστεί να τους τα βουρτσίζω γιατί η Χιονάτη τα καθαρίζει με ωμά Smile Στη δεύτερη μικρή μου ίσως χρειαστεί να αρχίσω να τη μαθαίνω.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από otz Τετ Μαρ 13, 2013 6:26 pm

Οι δικοί μου κάνουν σαν τρελοί για κονσέρβα. Μάλιστα, επειδή τους τη σερβίρω σε αλουμινόχαρτο, τρελαίνονται και μόνο που ακούν ήχο αλουμινόχαρτου. Τους δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα, μικρή ποσότητα.
otz
otz
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Τόπος : Χίος
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Dexter και Ninja
Motto : Καλύτερα να είσαι αισιόδοξος και να έχεις άδικο, παρά να είσαι απαισιόδοξος και να έχεις δίκιο.
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/07/2011
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_love

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από koneko Τετ Μαρ 13, 2013 9:57 pm

Gatoplikti, απο οτι καταλαβα, αν καταλαβα σωστα, σε προβληματιζει η ελλειψη ενθουσιασμου οταν της δινεις κονσερβα. Μου θυμιζει τον δικο μου οταν του αλλαζω τροφη. Οταν ειναι να φαει κατι καινουριο, θα ερθει οπως παντα στην κουζινα, θα γουργουριζει και τα τριβεται στα ποδια μου. Οταν θα του βαλω το πιατο στο μερος που τρωει, θα το μυρισει και θα φυγει. Μπορει να παει αργοτερα να το φαει, μπορει και οχι. Εχω την εντυπωση οτι και με την δικια σου ισχυει κατι παρομοιο. Ισως να την εξιταρει το ανοιγμα της κονσερβας, αλλα οταν της την δωσεις να μην της αρεσει. Εχεις δοκιμασει να της δωσεις κονσερβα ψαρι; Συνηθως οι περισσοτερες γατες ξετρελονται με αυτο. Προσεξε παντως γιατι αν αρχισει να απορριπτει τις κονσερβες που της δινεις, δεν απεχετε και πολυ απο το να καταληξει να γινει ιδιοτροπη. Ετσι ειχε γινει και ο δικος μου. Μεχρι περιπου 1 ετους ετρωγε οτι του εδινα. Μετα εμαθε στην orijen και την evo και δεν ξεκολλουσε. Ουτε καν αλλη γευση των ιδιων εταιριων δεν ετρωγε. Δυσκολευτηκα παρα πολυ μεχρι να τον κανω να τρωει οτι εχει στο πιατο του.

Φλορανς η Χιονατη ειναι ατσιδα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 501866Στον δικο μου του πηρε πολλους μηνες μεχρι να αρχισει να τρωει κομματια με μικρα κοκκαλα (πχ ακρη φτερουγας, μπουτι ορτυκιου, κοκ) Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 734572Μακαρι να ηταν και ο δικος μου σαν την δικια σου! Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Για την σταχτου δεν μπορω να πω το ιδιο Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 56971


Η οδοντοβουρτσα κανει καλη δουλεια, αλλα εχω παρατηρησει οτι και τα κομματια κρεατος με ή χωρις κοκκαλο κανουν την ιδια δουλεια. Παλαιοτερα του βουρτσιζα τα δοντια πολυ συχνα, πλεον δεν τα βουρτσιζω σχεδον καθολου. Ειναι παντα λευκα χωρις κιτρινιλες και πλακα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Αν δεν εχετε οδοντοκρεμα, μια απλη παιδικη μαλακη βουρτσα αρκει Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από vaso Τετ Μαρ 13, 2013 10:33 pm

Gatoplikti έγραψε:
vaso έγραψε:O δικός μου, όσο μπορώ να θυμηθώ, κάθε βράδυ έτρωγε κονσέρβα...
2 ωραιότατες κουταλιές σούπας....Φυσικά την φύλαγα στο ψυγείο...
Του την έβγαζα λίγο να ζεστάνει αλλά τελευταία έτσι κοιλιόδουλος που είχε γίνει μπορούσε να την φάει και κρύα...
Να πω ότι έτρωγε αυτές που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ...Άργησα κατά πολύ να μάθω για ποιότητες και τα σχετικά....
Φυσικά κατά την διάρκεια έτρωγε κροκέτες, ερχόταν ζήταγε και του βάζαμε....

Και γώ αργησα να μάθω αλλα μέχρι τοτε δεν ειχα και γατάκι στο σπίτι, παρα μονο τα αδεσποτακια. Μάλιστα αρα κολλάνε και με την ξηρά. Καλα έχω ακούσει διάφορα ειδικά για royal οτι κολλάνε γιατι έχουν ενισχυτικά γεύσεις και δεν τρώνε τιποτα άλλο, ουτε σπιτικο φαγητο, αλλα με την acana; scratch

Ο δικός μου τα πάντα όλα...Και κροκέτες και κονσέρβες και φαγητάκι...ειδικά τα τελευταία χρόνια τα πάντα είχε δοκιμάσει...
Και πάντα του έδινα και τσίμπαγε και από το δικό μου φαγητό και ας μην έκανε....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από koneko Τετ Μαρ 13, 2013 11:40 pm

vaso έγραψε:
Και πάντα του έδινα και τσίμπαγε και από το δικό μου φαγητό και ας μην έκανε....

αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικο! Ετσι μαθαινουν να μην φυτρωνουν εκει που δεν τα σπερνουν Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Τις περισσοτερες φορες μονο μυριζουν το φαγητο, τους φευγει η περιεργεια και φευγουν. Αν δεν τους δωσεις ουτε να το μυρισουν τοτε βλεπεις γατια πανω σε τραπεζια να κλεβουν μπριζολες μεσα απο τα πιατα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261
koneko
koneko
Γατο-gourmeδιά
Γατο-gourmeδιά

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Τόπος : Β. Αμερικη
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Όλες!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/03/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 14, 2013 1:11 pm

f.m123 έγραψε:
Gatoplikti έγραψε:Εμένα μικρή που ήταν και στον δρομο με βούταγε με τα νύχια για να φάει τις κονσέρβες και δεν αφηνε και κανένα άλλο να φάει τίποτα. Ποιος την ξέρει.. scratch
Για τα δοντια πάντως βούρτσιζε τα αμα μπορεις. Κάνει θαύματα το βούρτσισμα.
2 μήνες έβαζα απλα το gel πανω στα ούλα και αποτέλεσμα 0 στο τελος. Την πρώτη νύχτα που βούρτσισα εφυγε η έντονη φλεγμονή απευθειας.
Έχω πάρει οδοντόβουρτσες που μπαίνουν στο δάχτυλο, αλλά δεν έχω πάρει τζελ με κρέμα. Ως τώρα δεν έχει χρειαστεί να τους τα βουρτσίζω γιατί η Χιονάτη τα καθαρίζει με ωμά Smile Στη δεύτερη μικρή μου ίσως χρειαστεί να αρχίσω να τη μαθαίνω.

Δεν κάνει τίποτα του δακτύλου δεν παει στα πίσω δοντια που ειναι πιο έντονο το προβλημα πάντα, ειναι και χοντρή.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ωμά, δεν το χω δοκιμάσει, αλλα κάνε και έναν έλεγχο στα πισω πισω δοντια και απο τις 2 μεριές και δες αν υπάρχει κιτρινίλα στα δοντια και ερεθισμος στα ούλα.

edit: Τώρα προσεξα οτι η koneko λεέι, οτι με τα ωμά με κοκκαλα η χωρις δεν υπάρχει κιτρινιλα στον δικο της γάτο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 14, 2013 1:28 pm

koneko έγραψε:Gatoplikti, απο οτι καταλαβα, αν καταλαβα σωστα, σε προβληματιζει η ελλειψη ενθουσιασμου οταν της δινεις κονσερβα. Μου θυμιζει τον δικο μου οταν του αλλαζω τροφη. Οταν ειναι να φαει κατι καινουριο, θα ερθει οπως παντα στην κουζινα, θα γουργουριζει και τα τριβεται στα ποδια μου. Οταν θα του βαλω το πιατο στο μερος που τρωει, θα το μυρισει και θα φυγει. Μπορει να παει αργοτερα να το φαει, μπορει και οχι. Εχω την εντυπωση οτι και με την δικια σου ισχυει κατι παρομοιο. Ισως να την εξιταρει το ανοιγμα της κονσερβας, αλλα οταν της την δωσεις να μην της αρεσει. Εχεις δοκιμασει να της δωσεις κονσερβα ψαρι; Συνηθως οι περισσοτερες γατες ξετρελονται με αυτο. Προσεξε παντως γιατι αν αρχισει να απορριπτει τις κονσερβες που της δινεις, δεν απεχετε και πολυ απο το να καταληξει να γινει ιδιοτροπη. Ετσι ειχε γινει και ο δικος μου. Μεχρι περιπου 1 ετους ετρωγε οτι του εδινα. Μετα εμαθε στην orijen και την evo και δεν ξεκολλουσε. Ουτε καν αλλη γευση των ιδιων εταιριων δεν ετρωγε. Δυσκολευτηκα παρα πολυ μεχρι να τον κανω να τρωει οτι εχει στο πιατο του.

Well ναι βλέπω αλλαγές τελευταια. Χτες μου έσπασε τα νεύρα ουτε πρωϊ ουτε απογευμα έτρωγε. Της πήρα και γω την ξηρά Madd, μετα έκανε κατι νιαουρονάζια, μουρνια μουρνια διαμαρτυρια αλλα οχι φωνες και τέτοια, παρολο που δεν θα την έτρωγε την ξηρά εκεινη την στιγμή. Τι καλα την έφαγε την κονσέρβα μετα απο 2 ώρες.
Το πρωϊ σήμερα άνοιξα smuzzy κοτοπουλο κεσεδάκι, που ειναι ακριβως το ιδιο πράγμα με το φακελλάκι αλλα σε πατε, και το έκανε να η κυρια. confused Με χορεύει στο ταψι μου φαίνεται!! Laughing
Κονσέρβα με ψάρι της έχω δώσει smuzzy oπως λέω παραπάνω οι οποιες έχουν και καθαρο ψάρι, στην αρχή τρέλλα μετα βαριέται. Το doca παλι το σαλάμι που έχει πολύ ψάρι ειναι το μονο που τρώει μέχρι τέλους.
Τουλάχιστον πριν 10-15 μέρες που της έδωσα το τελευταιο γιατι τώρα δεν το βρίσκω να το αγοράσω.

koneko έγραψε:
vaso έγραψε:
Και πάντα του έδινα και τσίμπαγε και από το δικό μου φαγητό και ας μην έκανε....

αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικο! Ετσι μαθαινουν να μην φυτρωνουν εκει που δεν τα σπερνουν Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Τις περισσοτερες φορες μονο μυριζουν το φαγητο, τους φευγει η περιεργεια και φευγουν. Αν δεν τους δωσεις ουτε να το μυρισουν τοτε βλεπεις γατια πανω σε τραπεζια να κλεβουν μπριζολες μεσα απο τα πιατα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261

Εχω την εντύπωση οτι σε εμένα έχει μια ιδιαίτερη προτιμηση στο δικο μου φαγητο και αυτος ειναι ο λογος που δεν τρώει το δικο της. Οτι και να τρώω και ειδικα αμα έχει σάλτσες και μπαχάρια και αλάτια το θέλει. Προσπαθώ να της δινω κομματάκια χωρις αλάτια και τέτοια και μετα περιφρονει το δικο της. Το κολλημα με το ψωμι μου κάνει εντύπωση.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Μαρ 14, 2013 2:19 pm

Ο Μικυ ενω απο οταν τον πηραμε τρεφοταν περισσοτερο με κονσερβα, λατρευε τις κροκετες. Οτι κροκετα και να του δωσεις δεν υπαρχει περιπτωση να μην την φαει. Αντιθετα με τις κονσερβες με εχει τρελανει. πριν να παρουμε τον μικρο, ειχε σταματησει να τρωει εντελως κονσερβες.Δεν τις γουσταρε καθολου. Και παντα του επαιρνα τις καλυτερες (applaws & schezir). Επειδη ομως ο μικρος τρελλαινεται τρωει και αυτος. Βεβαια ειμαι σιγουρη οτι τρωει απλα επειδη ζηλευει.
Τελικα, βαρεθηκαν και τις applaws και τις schezir και τωρα τρωνε γκουρμε γκολντ και σμουσυ.
Παντως ναι υπαρχουν γατια που λατρευουν κροκετες!
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 14, 2013 2:30 pm

Τελικα υπάρχει κροκετοκόλλημα και εγώ μονιζα πως ήμουν μονη σε αυτον τον κοσμο ! Laughing
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μαρ 14, 2013 3:24 pm

koneko έγραψε:
vaso έγραψε:
Και πάντα του έδινα και τσίμπαγε και από το δικό μου φαγητό και ας μην έκανε....

αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικο! Ετσι μαθαινουν να μην φυτρωνουν εκει που δεν τα σπερνουν Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Τις περισσοτερες φορες μονο μυριζουν το φαγητο, τους φευγει η περιεργεια και φευγουν. Αν δεν τους δωσεις ουτε να το μυρισουν τοτε βλεπεις γατια πανω σε τραπεζια να κλεβουν μπριζολες μεσα απο τα πιατα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261
Πού τα βρίσκεται γμτ αυτά τα γατιά κι εγώ τι γατιά πήρα;;; angry2 angry2 angry2

Gatoplikti έγραψε:
Δεν κάνει τίποτα του δακτύλου δεν παει στα πίσω δοντια που ειναι πιο έντονο το προβλημα πάντα, ειναι και χοντρή.
Δεν ξέρω τι γίνεται με τα ωμά, δεν το χω δοκιμάσει, αλλα κάνε και έναν έλεγχο στα πισω πισω δοντια και απο τις 2 μεριές και δες αν υπάρχει κιτρινίλα στα δοντια και ερεθισμος στα ούλα.

edit: Τώρα προσεξα οτι η koneko λεέι, οτι με τα ωμά με κοκκαλα η χωρις δεν υπάρχει κιτρινιλα στον δικο της γάτο.
Καλέ φτου φτου,μια χαρά είναι τα δόντια μας και στις δύο,λευκά και καθαρά! Προληπτικά έχω πάρει τις οδοντόβουρτσες Laughing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Anatoli Πεμ Μαρ 14, 2013 4:12 pm

Βουρτσιζετε τα δοντια τους...μαλιστα....Μα τι γατια υπαρχουν. Εμεις για να δωσουμε χαπι, δεινοπαθουμε δυο ατομα, ο ενας κρταει κι αλλος δινει το ρημαδοχαπι, και μας το φτυνουν και στα μουτρα ή κρατανε το στομα τους κλειστο μεχρι που αφριζουν χωρις να το καταπινουν. Και χτυπιουντε λες και τα σφαζουν.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 14, 2013 4:13 pm

Μπραβο σας !! Να ειστε πάντα καλα και οι οδοντοβουρτσες αχρείαστες !! mati mati

Ναι που τα βρισκουν .... που τα βρισκουν
Τι τους φεύγει η περιέργεια, ισα ισα τους έρχεται η λιγούρα και ... χραααππ Laughing
Ειδικα στις μπριζολες !!
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Πεμ Μαρ 14, 2013 4:15 pm

Anatoli έγραψε:Βουρτσιζετε τα δοντια τους...μαλιστα....Μα τι γατια υπαρχουν. Εμεις για να δωσουμε χαπι, δεινοπαθουμε δυο ατομα, ο ενας κρταει κι αλλος δινει το ρημαδοχαπι, και μας το φτυνουν και στα μουτρα ή κρατανε το στομα τους κλειστο μεχρι που αφριζουν χωρις να το καταπινουν. Και χτυπιουντε λες και τα σφαζουν.

Εμένα το αγαπινάκι μου ειναι το κάτι άλλο. Δεκτικο οσο δεν πάει. Μην νομίζεις ομως οτι καθεται ετσι αδιαμαρτήρητα πάντα. Το κάνω οταν έχει φρεσκοξυπνήσει και ειναι ήρεμη. Ξέρει οτι οταν θα το κάνουμε τέλος και λουφάζει και λιγο. Πιστεύω ομως πως την ανακουφιζει και λιγο.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από f.m123 Πεμ Μαρ 14, 2013 4:21 pm

Anatoli έγραψε:Βουρτσιζετε τα δοντια τους...μαλιστα....Μα τι γατια υπαρχουν. Εμεις για να δωσουμε χαπι, δεινοπαθουμε δυο ατομα, ο ενας κρταει κι αλλος δινει το ρημαδοχαπι, και μας το φτυνουν και στα μουτρα ή κρατανε το στομα τους κλειστο μεχρι που αφριζουν χωρις να το καταπινουν. Και χτυπιουντε λες και τα σφαζουν.
happy2 happy2 happy2
Xάπι δεν τους έχω δώσει ακόμα, όσα φάρμακα έχουν πάρει είναι είτε σε αλοιφή είτε σε σκόνη και δεν είχαμε θέμα.
Gatoplikti έγραψε:Μπραβο σας !! Να ειστε πάντα καλα και οι οδοντοβουρτσες αχρείαστες !! mati mati

Ναι που τα βρισκουν .... που τα βρισκουν
Τι τους φεύγει η περιέργεια, ισα ισα τους έρχεται η λιγούρα και ... χραααππ Laughing
Ειδικα στις μπριζολες !!
Ακριβώς happy2 happy2 happy2 happy2
Εμένα σκαρφαλώνουν πάνω μου, η μία από τη μία πλευρά, η άλλη από την άλλη,μέχρι να φτάσουν στο πιάτο. Μιλάμε όρθια μόνο μπορώ να τρώω κι αυτό αν δεν σκαρφαλώσουν σε κανένα πόδι happy2 happy2 happy2
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από vaso Πεμ Μαρ 14, 2013 5:19 pm

koneko έγραψε:
vaso έγραψε:
Και πάντα του έδινα και τσίμπαγε και από το δικό μου φαγητό και ας μην έκανε....

αυτο το θεωρω παρα πολυ σημαντικο! Ετσι μαθαινουν να μην φυτρωνουν εκει που δεν τα σπερνουν Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 270712 Τις περισσοτερες φορες μονο μυριζουν το φαγητο, τους φευγει η περιεργεια και φευγουν. Αν δεν τους δωσεις ουτε να το μυρισουν τοτε βλεπεις γατια πανω σε τραπεζια να κλεβουν μπριζολες μεσα απο τα πιατα Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 986261

Μπριζόλα μέσα από το πιάτο δεν είχε βουτήξει, αλλά είχε βάλει το "χέρι" στην σουπιέρα με τις σουπιές...Και είχε τσιμπήσει...
Είχε σκαρφαλώσει στην μάνα μου, που έτρωγε ψάρι...Εμείς κάτι φτιάχναμε, και η μητέρα μου έτρωγε και πάει ο Joey και την σκαρφαλώνει στην πλάτη...Η μάνα μου....Αααααα ελάατεεε..... happy2
Τελευταία έτρωγε τα πάντα, του δίνω που λες ρεβίθια ή φασολάδα (δεν θυμάμαι, αλλά έχει δοκιμάσει και από τα 2) για να δει ότι δεν έχει κάτι να φάει, αλλά τελικά εγώ έκανα λάθος αφού αυτό το λίγο που του έβαλα σε αλουμινόχαρτο το εξαφάνισε....
Και αγαπημένο του ήταν οι κολοκυθοκεφτέδες... Ξετρελαινόταν....

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 2feaa010
vaso
vaso
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : 1 και ο Joey γαταγγελουδάκι πια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Barilla, Μόιρα,Πατούσα,Φοίβος......
Motto : Real is just a matter of perception
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/10/2008
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! 66231010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μαρ 15, 2013 11:04 am

Ρεβύθια;;;;; φασολάδα;;;;;;; κολοκυθοκεφτέδες; Γατα μεζεδοπωλείου happy2
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιουλ 02, 2013 12:32 am

Για να επανέλθω σε αυτο το θέμα γιατι θα την πνίξω την μικρή. Ααααα δεν φτάνει που θέλει συγκεκριμένες κονσέρβες και σερβιρισμένες κρύες παρακαλώ, τώρα τις τρώει και με το ζορι. Εχει φάει κολλημα με την ξηρά. Acana και αγιος ο θεος. διπλα τα μπωλ, στην ξηρά η αγάπη. Αναρωτιέμαι πως καλοκαιριάτικα με την ζέστη που χρειαζομαστε και υγρά, έχει κολλήσει έτσι. Kαμια ιδεα;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τρι Ιουλ 02, 2013 3:26 pm

Gatoplikti έγραψε:Για να επανέλθω σε αυτο το θέμα γιατι θα την πνίξω την μικρή. Ααααα δεν φτάνει που θέλει συγκεκριμένες κονσέρβες και σερβιρισμένες κρύες  παρακαλώ, τώρα τις τρώει και με το ζορι. Εχει φάει κολλημα με την ξηρά. Acana και αγιος ο θεος. διπλα τα μπωλ, στην ξηρά η αγάπη. Αναρωτιέμαι πως καλοκαιριάτικα με την ζέστη που χρειαζομαστε και υγρά, έχει κολλήσει έτσι. Kαμια ιδεα;
Δοκίμασε κάνα ψαράκι βραστό κάνα μοσχαράκι ωμό, κοτοπουλάκι κλπ.Αυτά που τρώμε κι εμείς που δεν τρώμε κονσέρβα.Απλά πράγματα δηλαδή.happy2 happy2 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 11:58 am

Mωρε τα τρώει τα μοσχαράκια ψαράκια φαγακια κλπ, αλλα δεν θελω να τρώει πολλα πολλά τετοια λογω των δοντιών της, ολο και κατι παραπάνω έχουν τα δικά μας μαγειρευτα και ο γιατρος μου χει πει να το προσέχω το θεμα αυτο. Αυτο που δεν μπορώ να εξηγήσω ειναι το κολλημα με την ξηρά καλοκαιριάτικα. Ισως μπήκε στον χρονο της και τρώει λιγοτερο; Tι να πώ. Πολύ λιτοδιαιτη γάτα βρε παδι μου. Τώρα της την δινουμε την κονσέρβα στο στομα. Φοβάμαι να της πάρω την ξηρά μην μου αδυνατισει. Μου αρέσει που πρέπει να προσέχω μην παχύνει γιατι ειναι στειρωμένη. happy2 happy2 Αυτα δεν ισχύουν για μας.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από YNL Τετ Ιουλ 03, 2013 1:17 pm

Μια φορά την βδομάδα ή δύο δίνε της κονσέρβα. Επέμενε με την ξηρά τροφή. 'Άλλωστε τώρα το καλοκαίρι τους κόβεται η πείνα με την ζέστη γιατί πίνουν περισσότερο νερό.
Δηλαδή ήθελες να έχει το πρόβλημα του Πάγκαλου που παραπονιέται πως παχαίνει παρ όλο που τρώει μόνο σαλάτες?
YNL
YNL
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 73
Τόπος : Αμφιάλη Κερατσίνι
Αριθμός γατουνίων : 1. Την Χιονάτη Κερατσινίου
Motto : ΦΟΠΛΟΧΟ ΟΝΑΡ LORD ΧΟΥΛΙΟ
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/09/2011
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M-help

https://www.youtube.com/user/YNLAMP/videos

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 1:39 pm

Εμ δεν ξέρω αν ήμουν κατανοητή, αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι φοβάμαι την σκέτη ξηρά για τα νεφρά της. Θελω να τρώει και υγρή για αυτο της δινω καθε μέρα κονσέρβα. Ομως τελευταιως δεν την θελει την κονσέρβα και μου πάει στην ξηρα. Εν τω μεταξυ δεν θέλω να της πάρω το μπωλ της ξηράς για να αναγκαστει να φάει υγρή διοτι μπορει να μην φάει καθολου, αλλα ουτε και η υγρή τροφή μπορει να μένει εκτος ψυγειου για πολύ μεχρι να την φάει. Τουλάχιστον αμα την ταϊζεις στο στομα κατι τρώει.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από ΒρουκοΜπετινόσπιτο Τετ Ιουλ 03, 2013 2:03 pm

Gatoplikti έγραψε:Mωρε τα τρώει τα μοσχαράκια ψαράκια φαγακια κλπ, αλλα δεν θελω να τρώει πολλα πολλά τετοια λογω των δοντιών της, ολο και κατι παραπάνω έχουν τα δικά μας μαγειρευτα και ο γιατρος μου χει πει να το προσέχω το θεμα αυτο. Αυτο που δεν μπορώ να εξηγήσω ειναι το κολλημα με την ξηρά καλοκαιριάτικα. Ισως μπήκε στον χρονο της και τρώει λιγοτερο; Tι να πώ. Πολύ λιτοδιαιτη γάτα βρε παδι μου. Τώρα της την δινουμε την κονσέρβα στο στομα. Φοβάμαι να της πάρω την ξηρά μην μου αδυνατισει. Μου αρέσει που πρέπει να προσέχω μην παχύνει γιατι ειναι στειρωμένη. happy2 happy2 Αυτα δεν ισχύουν για μας.
Κι εμείς το ίδιο.Στο στόμα τα ταίζω χρόνια τώρα,αλλιώς δεν τρώνε.Λιγόφαγα και τα δικά μου. Δώστης ξηρά αφού δεν θέλει κονσέρβα.Smile Smile 
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
ΒρουκοΜπετινόσπιτο
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 58
Τόπος : Κέρκυρα
Αριθμός γατουνίων : 2 αδέλφια,λατρεμένα και κακομαθημένα + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : χειμώνας για χουχούλιασμα ..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τις χνουδόμπαλες της Μαρίνας,και μια ταρταρούγα με φακίδες.
Motto : Every dog has his day - but the nights are reserved for the cats.
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/07/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! Empty Απ: Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες!

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιουλ 03, 2013 2:16 pm

Δεν θέλει κονσέρβα τώρα. Μεχρι πριν ένα μήνα τρώγαμε και τα 2. Οπως ειπα παραπάνω με φοβιζει το σκέτη ξηρά, για λογους που έχουν αναφερθει και συζητηθει, οπως νεφρά πέτρες μονο και μονο λογω της ιδιας της μορφής της τροφής.  Αν δεν ήταν το θέμα δοντια, πιθανως και να της έδινα μονο υγρή τροφη.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Θα με τρελλάνει αυτο το γατι με τις κονσέρβες! M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης