gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

+9
loulou
vaso
houlieta
Πούπσυ
koneko
Osi
Debbie4ever
polina4smile
Gatoplikti
13 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Δ² Παρ Μάης 03, 2013 12:34 am

houlieta έγραψε:Eμεις εχθες βάλαμε stronghold (και τα καμάρια μου και το μικρό φιλοξενούμενο) και για την επόμενη φορά πήραμε μια καινούργια, την advocate, με μεγαλη επιφυλαξη από μέρους μου μιας και εχω ερωτα με την stronghold...
Όμως την νέα μου την ανεφερε και ο γιατρός (είναι και για εξω και για ενδοπαράσιτα + ωτοδηκτική ψώρα, όπως δλδ και η stronghold) και μου την είπαν και εκεί που ψωνίζω, ότι έχει ζήτηση και είναι καλή..
Πιο ακριβη.. Και πιο δραστική, είπαν...
Δεν ξέρω... ότι θες παίρνεις...

Δεν είναι καινούρια η Advocate! Πρέπει να είναι το ίδιο παλιά με τη Stronghold. Απλώς η πρώτη είναι της Bayer, η δεύτερη της Pfizer. Και οι δύο είναι αρκετά καλές, έχουν παρεμφερή δραστική ουσία και πιάνουν εξω- και ενδο- παράσιτα, με εξαίρεση τις ταινίες. Προσοχή σε αυτό, καθώς αν πιάσει ψύλλους μια γάτα τότε σίγουρα έχει και ταινίες και τα μόνα που καλύπτουν είναι το χαπάκι (Drontal ή Milbemax) ή η αμπούλα Profender...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από houlieta Παρ Μάης 03, 2013 12:37 am

Δ² έγραψε:
houlieta έγραψε:Eμεις εχθες βάλαμε stronghold (και τα καμάρια μου και το μικρό φιλοξενούμενο) και για την επόμενη φορά πήραμε μια καινούργια, την advocate, με μεγαλη επιφυλαξη από μέρους μου μιας και εχω ερωτα με την stronghold...
Όμως την νέα μου την ανεφερε και ο γιατρός (είναι και για εξω και για ενδοπαράσιτα + ωτοδηκτική ψώρα, όπως δλδ και η stronghold) και μου την είπαν και εκεί που ψωνίζω, ότι έχει ζήτηση και είναι καλή..
Πιο ακριβη.. Και πιο δραστική, είπαν...
Δεν ξέρω... ότι θες παίρνεις...

Δεν είναι καινούρια η Advocate! Πρέπει να είναι το ίδιο παλιά με τη Stronghold. Απλώς η πρώτη είναι της Bayer, η δεύτερη της Pfizer. Και οι δύο είναι αρκετά καλές, έχουν παρεμφερή δραστική ουσία και πιάνουν εξω- και ενδο- παράσιτα, με εξαίρεση τις ταινίες. Προσοχή σε αυτό, καθώς αν πιάσει ψύλλους μια γάτα τότε σίγουρα έχει και ταινίες και τα μόνα που καλύπτουν είναι το χαπάκι (Drontal ή Milbemax) ή η αμπούλα Profender...
Καινούργια για εμάς καλέ εννοώ...
Ιδέα δεν έχω αν ειναι νεότερη ή παλαιότερη... Smile
Αν και εχω την εντύπωση ότι μου την ανέφερε ως γιατρός σαν νεότερη (με νέα συσταση δλδ)...
Milbamax δίνω και εγω, μια φορά τον χρόνο... Άντε δυο...
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Δ² Παρ Μάης 03, 2013 12:55 am

Θα δω αύριο που θα μου φέρουν Advocate αν γράφει άλλη σύσταση σε σχέση με αυτή που είχε ως τώρα (ίδια εδώ και δύο χρόνια). Διαφορετικά, μπορεί η γιατρός να εννοούσε ότι τώρα ξεκίνησε η ίδια να τη φέρνει. Συμβαίνει κι αυτό, εμένα ο παλιός μου γιατρός έφερνε μόνο advocate ενώ η καινούρια γιατρός φέρνει μόνο stronghold. Εγώ προτιμώ να βάζω εναλλάξ αν και έχω βάλει περισσότερες φορές advocate. Βασικά είναι ό,τι βολεύει σε σχέση με τα κιλά του ζώου...

*και τη Stronghold εγώ τη βρίσκω λίγο πιο ακριβά...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από houlieta Παρ Μάης 03, 2013 1:02 am

Αλήθεια; Εγω την stornghold την πήρα 1,5 ευρω χαμηλότερα από την advocate!
Δυο χρόνια κυκλοφορεί της Bayer;
Γιατι τότε είναι όντως καινούργια σε σχέση με την stronghold, εδω την αγοράζω αρκετά χρόνια..
Από το 2009 την εχω σημειωμένη στο βιβλιάριο και την έδινα και πριν με πιάσει η προκοπή να σημειώνω..
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Δ² Παρ Μάης 03, 2013 1:03 am

houlieta έγραψε:Αλήθεια; Εγω την stornghold την πήρα 1,5 ευρω χαμηλότερα από την advocate!
Δυο χρόνια κυκλοφορεί της Bayer;
Γιατι τότε είναι όντως καινούργια σε σχέση με την stronghold, εδω την αγοράζω αρκετά χρόνια..
Από το 2009 την εχω σημειωμένη στο βιβλιάριο και την έδινα και πριν με πιάσει η προκοπή να σημειώνω..

Εδώ και δυο χρόνια την παίρνω εγώ! Νομίζω ότι είναι αρκετά παλαιότερη...
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από houlieta Παρ Μάης 03, 2013 1:05 am

Χμ... Πάντως αν δεν ειναι πιο "νέα γενιά" δεν καταλαβαίνω γιατι είναι ακριβότερη..
Επίσης, μου ανέφεραν και μία activyl για την οποία όντως είπαν ότι είναι καινούργια αμπούλα, αλλά δεν ρωτησα να μάθω τι κάνει...
Smile
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Osi Παρ Μάης 03, 2013 1:14 am

houlieta έγραψε:Eμεις εχθες βάλαμε stronghold (και τα καμάρια μου και το μικρό φιλοξενούμενο) και για την επόμενη φορά πήραμε μια καινούργια, την advocate, με μεγαλη επιφυλαξη από μέρους μου μιας και εχω ερωτα με την stronghold...
Όμως την νέα μου την ανεφερε και ο γιατρός (είναι και για εξω και για ενδοπαράσιτα + ωτοδηκτική ψώρα, όπως δλδ και η stronghold) και μου την είπαν και εκεί που ψωνίζω, ότι έχει ζήτηση και είναι καλή..
Πιο ακριβη.. Και πιο δραστική, είπαν...
Δεν ξέρω... ότι θες παίρνεις...

Εγω παλι εχω ερωτα με την advocate! happy2 Ειναι παρα πολυ καλη! η stronghold μου μυριζει περιεργα! και εμενα η κτηνιατρος μου τη συστησε και απο τοτε δεν την αλλαξα!
Την εχει και το pet4u! στο σαιτ ομως εχει μονο μεχρι 4 κιλα, για περισσοτερα θα πρεπει να τους τη ζητησεις στα σχολια. Τις 3 αμπουλες τις εχει 19,20? εγω εδω επαιρνα 9? τη μια!!! mallia
Εσυ ποσο τις βρισκεις?
Osi
Osi
Senior Cat
Senior Cat

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Αριθμός γατουνίων : 4 ζωη να 'χουν...!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ηλιο και παλι ήλιο!!!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Goldene, Συλβεστρος και Ματίλντα!!!!
Motto : Soft kitty, warm kitty, little ball of fur... Happy kitty, sleepy kitty, pur pur pur....
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/11/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Δ² Παρ Μάης 03, 2013 1:18 am

houlieta έγραψε:Χμ... Πάντως αν δεν ειναι πιο "νέα γενιά" δεν καταλαβαίνω γιατι είναι ακριβότερη..
Επίσης, μου ανέφεραν και μία activyl για την οποία όντως είπαν ότι είναι καινούργια αμπούλα, αλλά δεν ρωτησα να μάθω τι κάνει...
Smile

Σε εσάς είναι ακριβότερη! Εδώ βρίσκω τη μία advocate γύρω στα 7? και τη μία stronghold γύρω στα 8?...
Σπόιλερ:
Δ²
Δ²
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/04/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από Gatoplikti Παρ Μάης 03, 2013 11:10 am

Εχω δοκιμάσει και εγώ την advocate και μαλιστα δεν ενοχλησε καθολου την σγάπη ουτε να αισθανθει λιγο αβολα δηλαδή. Σκεφτομαι ομως εφοσον δίνουμε χάπια για τα ενδοπαράσιτα, τα αλλα δεν τα πιάνουν ολα, γιατι να τα χαπακώνουμε επιπλέον με αυτές τις αμπουλες; Eκτος βέβαια έαν υπάρχει ψώρα.
Η Εliminall εχει τρομερή διαφορα τιμης απο τα υπολοιπα βέβαια και αυτο ειναι ένα θέμα. Αλλα αμα ειναι να ειναι το μισο φάρμακο τοτε; Θα την δοκιμάσω την αγορασα ουτως ή αλλως. Επισης στην γάτα δεν λέει καθολου κιλα. Μου κάθησε άσχημα πάντως αυτο με την μιση ποσοτητα δραστικής ουσιας. Αλλο ένα αντιγραφο του frontline ειναι και το εffipro σε κάπως πιο προσιτη τιμή.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Sos! Ψύλλοι.  Τα φωτα σας  - Σελίδα 2 Empty Απ: Sos! Ψύλλοι. Τα φωτα σας

Δημοσίευση από kat-cats Παρ Ιουν 07, 2013 4:11 pm

houlieta έγραψε:Χμ... Πάντως αν δεν ειναι πιο "νέα γενιά" δεν καταλαβαίνω γιατι είναι ακριβότερη..
Επίσης, μου ανέφεραν και μία activyl για την οποία όντως είπαν ότι είναι καινούργια αμπούλα, αλλά δεν ρωτησα να μάθω τι κάνει...
Smile

Στην Κίρα δεν βάζω αμπούλα. Στον Ιντεφίξ βάζω. Μου έδωσε η κτηνίατρος μια καινούργια την activyl (http://www.msd-animal-health.co.uk/products_public/activyl-spot/overview.aspx) όπου μου είπε ότι καλύπτει 98% από τσιμπούρια, ψύλλους. Διάβασα και στην ιστοσελίδα που παραθέτω κι απ ότι καταλαβαίνω σκοτώνει τους ψύλλους και τα αυγά τους και δεν αφήνει να γεμίσει καν ο χώρος του ζώου και τα πράγματά του.

παραθέτω το κείμενο από την ιστοσελίδα με μια μετάφραση που έκανα ελπίζω να μην σας μπερδέψω Embarassed
[Activyl is metabolised to its highly active form by flea enzymes following contact or (primarily) ingestion. This technology has benefits beyond pest control, minimising unnecessary chemical exposure to the pet, their family and household. = το Activyl μεταβολίζεται στην πιο ιδιαίτερα ενεργό μορφή του από τα ένζυμα ψύλλων μετά από επαφή ή (κυρίως) κατάποση. Αυτή η τεχνολογία έχει οφέλη πέρα από τον έλεγχο παρασίτων, ελαχιστοποιώντας την περιττή έκθεση του ζώου σας σε χημικές ουσίες, στην οικογένεια και στο νοικοκυριό.
Activyl treats more than just adult fleas – it is also effective against all developing life stages in the immediate environment of the pet. Therefore, it breaks the flea life cycle to keep pets, plus the households they live in, free of fleas. = Το Activyl αντιμετωπίζει περισσότερα (θέματα) από απλά ενήλικους ψύλλους - είναι επίσης αποτελεσματικό ενάντια σε όλα τα εξελικτικά στάδια ζωής (των ψύλλων) στο άμεσο περιβάλλον του ζώου. Ως εκ τούτου, σπάζει τον κύκλο ζωής των ψύλλων για να κρατήσει τα κατοικίδια ζώα, καθώς και τα νοικοκυριά που ζουν αυτά, ελεύθερα από ψύλλους. ]
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης