gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διλήμματα, διλήμματα...

+16
Kikiriki
Λιαννα
niou
melitta
moukelis
Anatoli
LAROGATA
SuperCatz
Πούπσυ
ladycat
alex..niaou
XIONIS
Chouzouris
NiaR
flokatoula
rotonda
20 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Ιαν 31, 2011 9:11 am

Τέλη Αυγούστου 2009, μετά τις πυρκαγιές, είχε εμφανιστεί σε γατοσυσσίτιο αδέσποτων στην περιοχή μου μια γκρίζα γατούλα υπερβολικά ήμερη για αδέσποτη. Λίγο αργότερα, 1 Σεπτεμβρίου 2009, μια κοπέλα (όνομα χρήστη: Loukoumi) είχε βάλει αγγελία για τη χαμένη της γκρίζα γάτα, την Κατέλω. Θυμάμαι είχε έρθει να δει τη δική μου, αλλά τελικά αν και ήταν ολόιδια, η γάτα δεν έδειχνε να την γνωρίζει - για την ακρίβεια την φοβόταν. Τέλος πάντων, η γκρίζα γάτα μού έμεινε ως "προστατευομένη εξωτερικού χώρου" και την φώναζα Κατέλω. Η "Κατέλω" λοιπόν ξέμεινε σε ένα μεγάλο κήπο συγγενών μου, αλλά το όνειρό της ήταν να μπει στο σπίτι. Δεν την ήθελαν με τίποτα όμως μέσα, κι έτσι προσαρμόστηκε να μένει έξω σε κάποιο σπιτάκι. Το πρόβλημά της ήταν οι άλλες γάτες, και ιδιαίτερα οι αρσενικοί. Η ίδια αποδείχτηκε τελικά στειρωμένη, γεγονός που επιβεβαιώνει τις υποψίες μου ότι ήταν σπιτική. Να την πάρω εγώ δεν γινόταν, με δύο γατιά σπίτι μου σε εμπόλεμη κατάσταση. Την είχα λοιπόν σε "Λίστα αναμονής" (όσο σκληρό κι αν ακούγεται, τα δικά μου είναι γέρικα), πάντα εμβολιασμένη, αποπαρασιτωμένη και τεσταρισμένη για FIP κτλ. Από την άλλη, έτσι κι αλλιώς σκεφτόμουνα ότι καλύτερα ένα νεαρό ζώο να ζει στη φύση (με τις απαραίτητες φροντίδες), παρά κλεισμένο σε ένα διαμέρισμα μόνο του -εγώ λείπω ατέλειωτες ώρες- χωρίς ερεθίσματα.
Τις προάλλες όμως, επιστρέφοντας κατά το βραδάκι, τη βρήκα μ' ένα μάτι χάλια, προφανώς χτυπημένο από γάτους που λόγω Γενάρη έχουν ξεσαλώσει. Την έτρεξα σε κοντινό κτηνίατρο, και ύστερα την ξανάφησα στον κήπο. Η "Κατέλω" όμως εξαφανίστηκε για τρεις ολόκληρες μέρες. Επιτέλους την Παρασκευή το βράδυ εμφανίστηκε, μούσκεμα από τη βροχή. Χωρίς δεύτερη σκέψη την "κλούβιασα" και την πήρα σπίτι μου. Την έκλεισα σε ένα δωμάτιο μόνη της. Η συμπεριφορά της ήταν και πάλι απολύτως σπιτική. Δεν αγρίεψε, δεν κρύφτηκε, δεν φοβήθηκε καθόλου. Το πρώτο βράδυ κοιμήθηκε μέσα... στη λεκάνη με την άμμο. Την επομένη τής εξήγησα ότι ο καναπές επιτρέπεται. Της άρεσε τόσο πολύ! Μετά από 36 ώρες χρησιμοποίησε και την άμμο της κανονικά. Την έφερα σε επαφή με τον γάτο μου, αλλά βέβαια τον φοβήθηκε. Ξέρω ότι δεν θα ήταν αδύνατον να τα βρει μαζί του, αλλά με τη θηλυκιά (τη Ροτόντα) αποκλείεται.
Μετά άρχισα να σκέφτομαι το... μέλλον. Να την κρατήσω και να ζήσει την υπόλοιπη ζωή της ασφαλής αλλά φυλακισμένη στο διαμέρισμα, και μάλιστα στο μισό διαμέρισμα, αφού δεν θα πρέπει να συναντηθεί με την άλλη γάτα; Ή να την αφήσω πάλι ελεύθερη στον γνωστό της κήπο, ακόμα κι αν κινδυνεύει κάποιες φορές; Είναι μόλις 2,5 χρονών...
Τελικά, αποφάσισα το δεύτερο. Μου ήταν εξαιρετικά δύσκολο και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας...

Διλήμματα, διλήμματα... Kat-na10
Διλήμματα, διλήμματα... Pos_gy10
Διλήμματα, διλήμματα... Kat-tr10
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από flokatoula Δευ Ιαν 31, 2011 9:31 am

Καταρχήν να πω οτι είναι πανέμορφη...

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Δε βρίσκω το λόγο ένα υπέροχο ήμερο πλάσμα να κλειστεί σε μισό σπίτι. Αυτή τη συζήτηση την έκανα πολύ πρόσφατα με φίλους... Νομίζω καταλήξαμε οτι το ιδανικό είναι τα ζώα να ζουν ελέυθερα έξω και εμείς να είμαστε οι φύλακες άγγελοι τους. Δίπλα τους να μη νιώσουν πείνα ή δίψα, δίπλα τους σε κάθε απρόοπτο θέμα υγείας. Νομίζω πως πρέπει να επιστρέψει στον κήπο της όπου έμαθε να ζει και εσύ να συνεχίζεις να την παρακολουθείς αν σε ξαναχρειαστεί να επέμβεις.

Πάντως μπράβο σου για την προσπάθεια.
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Ιαν 31, 2011 10:21 am

Thanks για την απάντηση, Flokatoula! Ομολογώ ότι χρειαζόμουνα λίγη τόνωση για την απόφαση που πήρα Embarassed
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από NiaR Δευ Ιαν 31, 2011 10:50 am

Η φλουτατουλα με καλυψε....
Νομιζω οτι εχει μαθει στον κηπο της και ειναι μια χαρα ευτυχισμενη εκει
οταν εχει την αναγκη σου εισαι εκει να την τρεξεις αλλωστε!

NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Chouzouris Δευ Ιαν 31, 2011 11:06 am

Εγώ θα δρούσα εγωιστικά μάλλον και θα την σπίτωνα... Embarassed

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Διλήμματα, διλήμματα... 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Διλήμματα, διλήμματα... Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από XIONIS Δευ Ιαν 31, 2011 12:05 pm

rotonda έγραψε:
Διλήμματα, διλήμματα... Kat-na10
Η γατουλα ειναι ΘΕΑ!!!! Ειναι ιδια η Αργυρω ακομα και στο υφος!!!!
Chouzouris έγραψε:Εγώ θα δρούσα εγωιστικά μάλλον και θα την σπίτωνα... Embarassed
Κι εγω το ιδιο!!! Και δε θεωρω οτι θα δρουσα εγωιστικα... Το μισο σπιτι ειναι καλυτερο απο το καθολου σπιτι!!!! Αλλοι μενουν σε γκαρσονιερα κι εχουν 1-2 γατια. Μπορει να εχει μαθει εξω τον τελευταιο καιρο αλλα μη ξεχναμε οτι μαλλον μεχρι να μεινει στο δρομο ζουσε σε σπιτι!!! Αν δεν ηθελε καθολου το μεσα θα φαινοταν στη συμπεριφορα της οταν την εκλεισες σε 4 τοιχους! Αντιθετα φανηκε να το απολαμβανει!!! Εγω στη θεση σου θα την κρατουσα....
tafos
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από alex..niaou Δευ Ιαν 31, 2011 1:06 pm

XIONIS έγραψε:
rotonda έγραψε:
Διλήμματα, διλήμματα... Kat-na10
Η γατουλα ειναι ΘΕΑ!!!! Ειναι ιδια η Αργυρω ακομα και στο υφος!!!!
Chouzouris έγραψε:Εγώ θα δρούσα εγωιστικά μάλλον και θα την σπίτωνα... Embarassed
Κι εγω το ιδιο!!! Και δε θεωρω οτι θα δρουσα εγωιστικα... Το μισο σπιτι ειναι καλυτερο απο το καθολου σπιτι!!!! Αλλοι μενουν σε γκαρσονιερα κι εχουν 1-2 γατια. Μπορει να εχει μαθει εξω τον τελευταιο καιρο αλλα μη ξεχναμε οτι μαλλον μεχρι να μεινει στο δρομο ζουσε σε σπιτι!!! Αν δεν ηθελε καθολου το μεσα θα φαινοταν στη συμπεριφορα της οταν την εκλεισες σε 4 τοιχους! Αντιθετα φανηκε να το απολαμβανει!!! Εγω στη θεση σου θα την κρατουσα....
tafos

+100000 της α3ιζει να μενει μεσα,το μαναρακι μου... Smile
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Ιαν 31, 2011 1:47 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αχ, βρε Χουζούρη & Χιόνη, με κλονίζετε να πάρει η ευχή!!! Απλώς σκεφτόμουνα τα δικά μου, που έχουν καταντήσει νευρικά και φοβικά επειδή ζουν κλεισμένα και μόνα ατέλειωτες ώρες (καλά, η Ροντόντα από την αρχή ήταν έτσι, αλλά ο Μπαλζάκ ήταν έξω καρδιά γάτος και τώρα τρέμει και τη σκιά του). Τεσπά... θα δω τι θα κάνω... Σίγουρα πάντως η υπόθεση "Κατέλω" δεν έχει οριστικοποιηθεί.
Και μερικές ακόμα φωτό (ειδικά η συνάντηση Κατέλως-Μπαλζάκ είχε πολλή πλάκα - εκείνη μούγκριζε βέβαια)
Διλήμματα, διλήμματα... Iiiii_10

Διλήμματα, διλήμματα... Iiii_i11
Διλήμματα, διλήμματα... Iiii_i12
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από alex..niaou Δευ Ιαν 31, 2011 1:49 pm

rotonda έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Αχ, βρε Χουζούρη & Χιόνη, με κλονίζετε να πάρει η ευχή!!! Απλώς σκεφτόμουνα τα δικά μου, που έχουν καταντήσει νευρικά και φοβικά επειδή ζουν κλεισμένα και μόνα ατέλειωτες ώρες (καλά, η Ροντόντα από την αρχή ήταν έτσι, αλλά ο Μπαλζάκ ήταν έξω καρδιά γάτος και τώρα τρέμει και τη σκιά του). Τεσπά... θα δω τι θα κάνω... Σίγουρα πάντως η υπόθεση "Κατέλω" δεν έχει οριστικοποιηθεί.
Και μερικές ακόμα φωτό (ειδικά η συνάντηση Κατέλως-Μπαλζάκ είχε πολλή πλάκα - εκείνη μούγκριζε βέβαια)
Διλήμματα, διλήμματα... Iiiii_10

Διλήμματα, διλήμματα... Iiii_i11
Διλήμματα, διλήμματα... Iiii_i12

εγω πιστευω οτι μπορει να δουλεψει....συνηθως τα γερικα γατουλια δεν τσακωνονται,μπορει να μην την κανουν παρεα αλλα δεν νομιζω οτι θα μπουν στη διαδικασια να την δερνουν ή τπτ τετοιο.... tongueout
alex..niaou
alex..niaou
Γατοπαγίτης
Γατοπαγίτης

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονικη feat.Ηρακλειο Κρητης!
Αριθμός γατουνίων : 2 λατρεμενα διδυμακια,την Sushi και Barilla!μισό νορβηγάκι,την Eλίκη και άλλο μισό τον Ράμσον!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη-Καλοκαιρακι!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Phyllia, Ηλένια, Λιλου, Ninja
Motto : i've been putting out the fire with gasoline..!
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/11/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Ιαν 31, 2011 1:57 pm

alex..niaou έγραψε:
εγω πιστευω οτι μπορει να δουλεψει....συνηθως τα γερικα γατουλια δεν τσακωνονται,μπορει να μην την κανουν παρεα αλλα δεν νομιζω οτι θα μπουν στη διαδικασια να την δερνουν ή τπτ τετοιο.... tongueout

Ε..χμ... τα δικά μου γέρικα γατούλια κυριολεκτικά σφάζονται αν τύχει και ξεχάσω την ενδιάμεση πόρτα ανοιχτή. Το σπίτι μου είναι μονίμως χωρισμένο στα δύο εδώ και χρόνια. Μεγάλη πίκρα...
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από NiaR Δευ Ιαν 31, 2011 1:59 pm

ειναι κουκλα παντως η ατιμη... θεα!!! heart
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Chouzouris Δευ Ιαν 31, 2011 2:53 pm

Λίλλυ μπορει να μην τα βρει με την θηλυκιά σου, αλλά με τον αρσενικό μπορεί να γίνουν τέλειο παρεάκι. Και τότε δεν θα είναι καθόλου φοβικός και δεν θα έχεις τύψεις που τον αφήνεις πολλές ώρες. Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Διλήμματα, διλήμματα... 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Διλήμματα, διλήμματα... Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από ladycat Δευ Ιαν 31, 2011 3:11 pm

+10000000000000000000
ladycat
ladycat
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : πειραιας εδω εκει περα παραπερα σαν αλανιαρα γατα απο την Χιο
Αριθμός γατουνίων : ΕΥΑ ,ΖΥΛΙΤΟ ,ΠΙΣΣΑΣ ,ΛΑΜΠΗΣ,ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, ΦΕΛΙΞ,ΤΙΓΡΑΚΗΣ ,ΠΟΚΥ ΟΛΟΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!! ΦΟΙΒΟΣ, ORLANDO ΤΙΑ , ΜΠΕΜΠΑ ΤΑ ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΑ .ΚΑΡΑΜΟΥΖΑΣ ΠΑΤΟΥΝΟΣ ΦΕΛΙΤΣΙΑ ΧΑΙΤΑΚΙΑΣ, ΑΝΩΝΥΜΟΣ, ΚΛΠ...............ΤΑ ΕΞΩ
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ανοιξη,φθινοπωρο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΤΟΝ ΧΟΥΖΟΥΡΙ ΤΗΣ ΑΝΤΜΙΝ
Motto : Να είχα 2 χειροβομβίδες να τα κάνω όλα βίδες σπίτια αυτοκίνητα κινητά κ ακίνητα να είχα άλλη μια για μένα να κάνω χάρη κ σε εσένα Νότης σφακιανάκης
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_tears

https://darkstoriesbyef.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιαν 31, 2011 3:15 pm

Η γατούλα απ΄ότι φαίνεται έχει ζήσει σε σπίτι και μάλλον θέλει να ξαναπάει. γιατο και ήθελε να μπει απο την αρχή μέσα, και τώρα που την πήρες δεν αντέδρασε καθόλου. Γιατί να μην τα βρει με την Ροτόντα; μπορεί να παρει καιρό, αλλά πιστεύω ότι θα τα βρούνε, τουλάχιστον να μην πλακώνονται.
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από SuperCatz Δευ Ιαν 31, 2011 3:50 pm

Chouzouris έγραψε:Λίλλυ μπορει να μην τα βρει με την θηλυκιά σου, αλλά με τον αρσενικό μπορεί να γίνουν τέλειο παρεάκι. Και τότε δεν θα είναι καθόλου φοβικός και δεν θα έχεις τύψεις που τον αφήνεις πολλές ώρες. Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

+1000


Η γατούλα είναι πανέμορφη!
SuperCatz
SuperCatz
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Brahames
Αριθμός γατουνίων : 4 στο σπίτι: ο Tesoro, ο Snow, η Πατούσα, κόρη της Λουλού και του Tesoro και ο Gizmo. Και ένα ακόμα, ένα ξεχωριστό και σπάνιο γατούνι που θα κατοικεί για πάντα στην καρδιά και στην ψυχή μας, το Λουλουδάκι μας..
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο, Χειμώνας, Χριστούγενναααα!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Pupa, την Soraya, τον Shaggy, την Μελίνα και την Brighitta di Menin!
Motto : Είμαι η manager της Κουκουβάουνας!
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/01/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_dance

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Ιαν 31, 2011 4:53 pm

Chouzouris έγραψε:Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

Καλά... Χρειάζεται να το επεξεργαστώ κι άλλο στο μυαλό μου... γιατί όταν δεσμευτώ για κάτι είναι για πάντα, όσο κι αν στραβώνει η καθημερινότητά μου. Τα "μπρος-πίσω" δεν θα ήταν καλά για το ίδιο το ζώο...
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Ιαν 31, 2011 5:15 pm

rotonda έγραψε:
Chouzouris έγραψε:Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

Καλά... Χρειάζεται να το επεξεργαστώ κι άλλο στο μυαλό μου... γιατί όταν δεσμευτώ για κάτι είναι για πάντα, όσο κι αν στραβώνει η καθημερινότητά μου. Τα "μπρος-πίσω" δεν θα ήταν καλά για το ίδιο το ζώο...

Και εμένα η Λούνα αν και σε λίγες μέρες κλείνει μήνα στο σπίτι ,δεν τα έχει βρεί ακόμα με τα λαρόγατα.Αυτο δεν σημαίνει ότι δεν συμβιώνουν μαζί,απλά δεν είναι ακόμα σε φάση να κοιμηθούν αγκαλιά,παίζουν όλα μαζί εξ'αποστάσεως ,άλλες μέρες δεν θα τσακωθούν καθόλου και άλλες μέρες ,όπως εχθές της μικρής της βγάλαν το λάδι στο κυνηγητό και στις σφαλιάρες.Αλλά έχει μάθει και τ'αντιμετωπίζει.Έτσι σε γενικές γραμμές τα καταφέρνουν ,χωρίς να πολυεπεμβαίνουμε.
Αφού η γατούλα δείχνει να είναι σπιτική ,τολμησέ το και οχι τίποτ'άλλο είναι και κούκλι oksmily3 oksmily3
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Anatoli Δευ Ιαν 31, 2011 5:39 pm

Δλδ υπαρχει περιπτωση να ειναι η Κατελλω?(την θυμαμαι την ιστορια)

Λιλλη, ειναι Θεα. εσυ ξερεις καλυτερα τι θα ειναι καλυτερο για ολους σας.
Anatoli
Anatoli
Gata Antipathiticus
Gata Antipathiticus

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 48
Τόπος : Γαληφάδα City
Αριθμός γατουνίων : 2 λουκουμάδες
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Στην Αλάσκα αδελφές μου, στην Αλάσκα!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Φιόγκο και τον Σάγκυ
Motto : If you are racist, sexist, homophobic or just basically an asshole, I donʼt care if you like me, or not. I fucking hate you. - Kurt Cobain
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/08/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Parta10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από moukelis Δευ Ιαν 31, 2011 6:05 pm

Κι εγω θα τη σπιτωνα...ειναι πανεμορφη,και θεωρω οτι τα γατακια που ειναι φιλικα και ζουν εξω ειναι σε μεγαλυτερο κινδυνο απο αυτα που εξαφανιζονται μολις δουν ανθρωπο.
Ειναι μια κουκλα!
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Πούπσυ Δευ Ιαν 31, 2011 6:06 pm

Κι εγώ ξέχασα να πω ότι είναι πανεμορφη!! Διλήμματα, διλήμματα... 322479
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από melitta Δευ Ιαν 31, 2011 6:19 pm

Chouzouris έγραψε:Λίλλυ μπορει να μην τα βρει με την θηλυκιά σου, αλλά με τον αρσενικό μπορεί να γίνουν τέλειο παρεάκι. Και τότε δεν θα είναι καθόλου φοβικός και δεν θα έχεις τύψεις που τον αφήνεις πολλές ώρες. Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

Συμφωνώ, και εγώ θα έκανα μια δοκιμή. Αλλά μήπως και να δοκίμαζες να της βρεις σπίτι? Είναι πολύ όμορφη και τα γκρίζα συνήθως δίνονται σχετικά εύκολα
melitta
melitta
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : Λάρισα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίρι, θερμοκρασία πάνω από 35
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Κίμπα φυσικά..
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_yoohoo

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από niou Δευ Ιαν 31, 2011 7:25 pm

Η μικρη εινια κουκλα αλλα αγαπημενη μου Ροτοντα θεωρω οτι επρακσες σωστα!!!!!!


Και εγω το ιδιο θα εκανα! filaki
niou
niou
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Salonika Gatospito Department!
Αριθμός γατουνίων : την Kιμπα!!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : το Λουκουμακι και την Barilla!!!Αχα!A!Kαι τον Γκιζμακο!
Motto : CATS RULE, DOGS DROOL!
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/10/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_icecream

http://littlethingsblogged.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από XIONIS Δευ Ιαν 31, 2011 8:51 pm

Chouzouris έγραψε:Λίλλυ μπορει να μην τα βρει με την θηλυκιά σου, αλλά με τον αρσενικό μπορεί να γίνουν τέλειο παρεάκι. Και τότε δεν θα είναι καθόλου φοβικός και δεν θα έχεις τύψεις που τον αφήνεις πολλές ώρες. Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

+57635637465365435
XIONIS
XIONIS
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 54
Τόπος : Νέα Σμύρνη & Κεφαλλονιά
Αριθμός γατουνίων : 4 λατρεμένα γατούλια, ενα κατσαριδακι & ένα σωρό αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Ανοιξη, Φθνινοπωρο!!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Casanova, Πίπη, Μπεζ και ΟΛΑ τα πορτοκαλι!!!!
Motto : Are you talkin' to me???
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Λιαννα Δευ Ιαν 31, 2011 9:13 pm

XIONIS έγραψε:
Chouzouris έγραψε:Λίλλυ μπορει να μην τα βρει με την θηλυκιά σου, αλλά με τον αρσενικό μπορεί να γίνουν τέλειο παρεάκι. Και τότε δεν θα είναι καθόλου φοβικός και δεν θα έχεις τύψεις που τον αφήνεις πολλές ώρες. Αν η γατούλα γούσταρε να είναι μες το σπίτι και το πάρεις απόφαση, χάρισέ της αυτή την προστασία...

+57635637465365435
oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
Λιαννα
Λιαννα
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 8)Η Μελενια ,ο Σωκρατης,η Gilda ,η Σισσυ,η Μινετ,το Κολοκυθακι ,η Σκαρλετ και ο Λεοναρντο!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας+
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον πανεμορφο Snow ,το Μικυ και το Λουκουμα ....Α και τη Μαγια!!!!!!!!!!!!
Motto : υπαρχουν και χειροτερα,αλλα υπαρχουν και καλυτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Τρι Φεβ 01, 2011 8:07 am

Καλημέρα σε όλους! Η "Κατέλω" σας ευχαριστεί για τις απαντήσεις σας και που ασχολείστε μαζί της!

Πέρασα χτες βράδυ μετά τη δουλειά να τη δω. Ήταν πολύ χαδιάρα και παιχνιδιάρα και φαινόταν καλά. Το σπιτάκι της είναι στην αυλή ακριβώς έξω από την κουζίνα του σπιτιού, οπότε όποιος μπαινοβγαίνει ασχολείται μαζί της, της δίνει λιχουδιές κτλ. Μη νομίζετε, και οι άνθρωποι "εξημερώνονται"! Στην αρχή δεν την ήθελαν καθόλου εκεί, και τώρα κάθε τρεις και λίγο ψάχνουν να δουν που είναι, την ταϊζουν 2-3 φορές την ημέρα (τους πηγαίνω εγώ τροφές), κι άμα δεν τη δουν καλά, με παίρνουν τηλέφωνο! Απλώς δεν τη θέλουν μέσα στο σπίτι - κι αυτό δεν επιχειρώ να το αλλάξω γιατί θα χαλάσουν οι ισορροπίες. Ο κήπος έχει περίφραξη και η Κατέλω δεν βγαίνει σχεδόν ποτέ έξω. Το μόνο της πρόβλημα είναι οι άλλες γάτες που της ρίχνουν καμιά σφαλιάρα.
Δηλαδή, δεν είναι η περίπτωση μιας γάτας πεταμένης σε έναν κήπο που προσπαθεί να επιβιώσει. Έχει εδραιώσει τη θέση της εκεί. Γι' αυτό είμαι τόσο διστακτική στο να την πάρω σπίτι μου. Γιατί οι συνθήκες είναι αρκετά καλές, πράγμα που φαίνεται και από τη φυσική της κατάσταση (είναι 4 κιλά, έχει λαμπερή γούνα...).

Anatoli έγραψε:Δλδ υπαρχει περιπτωση να ειναι η Κατελλω?(την θυμαμαι την ιστορια)
Τι να σου πω, μ' αυτή την απορία θα μείνω! Πάντως αποδείχτηκε στειρωμένη. Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάποιος στη γειτονιά που στειρώνει γάτες και τις ξαμολάει... Γιατί και ένας άσπρος τεράστιος, ο Άρνι, που εμφανίστηκε πριν από λίγους μήνες -τώρα συζεί με τη Φουρμί- ήταν κι αυτός στειρωμένος...
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από flokatoula Τρι Φεβ 01, 2011 11:15 am

Αν το μόνο κριτήριο της κοπέλας που ήρθε και την είδε, είναι οτι δε τη γνώριζε, τότε πολύ πιθανόν να είναι αυτή.

Εμένα προσωπικά μου αρέσει αυτή η εξέλιξη. Κηπάκος, χάδια, πολύ φαί, προστασία. Μπορείς στα μεγάλα κρύα να την βάζεις μέσα, κι αυτό θα βοηθούσε.

Βάλε μας και άλλες φωτο, είναι κούκλα!!!!!!!!!!!!!
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Kikiriki Τρι Φεβ 01, 2011 2:28 pm

Μπορεί να εκπαιδευθούν λίγο ακόμη & να την βάζουν και μέσα Μακάρι δλδ !
Νομίζω & εγώ θα φερόμουν εγωιστικά & θα την σπίτωνα , αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι το καλύτερο.
Είναι κουκλίτσα πάντως!
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από barkoulitses Τρι Φεβ 01, 2011 7:31 pm

και εγω θα την επαιρνα σπιτι
αν ηταν ασφαλης στον κηπο ουτε θα την χτυπαγαν τα αλλα γατια, ουτε θα εξαφανιζοταν καποιες μερες
και αφου ειναι τοσο ομορφη γατα, γιατι δεν ψαχνεις να της βρεις σπιτι;
μπαινω στον πειρασμο παλι.....
barkoulitses
barkoulitses
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΒΥΡΩΝΑΣ
Αριθμός γατουνίων : 16 ΚΑΙ 1 ΣΚΥΛΟ
Motto : ΚΑΙ ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/11/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από marmanga Τετ Φεβ 02, 2011 9:39 am

Καταλαβαίνω τα μπρος-πίσω της σκέψης σου, Ροτοντίτσα...
Το "ακούω" το μυαλό σου να γυρίζει εδώ κι εκεί, και ειλικρινά και το δικό μου το ίδιο θα έκανε. Το έξω με τις συνθήκες που περιγράφεις δε με χαλάει καθόλου.
Δε θα με χαλούσε και το μέσα, αλλά ΜΟΝΟ αν δεν επιβάρυνε κανέναν σας (όχι μόνο την Κατέλω, που μοιάζει να το δέχεται, αλλά και τον Μπαλζάκ, εσένα, τις κλειστές πόρτες κλπ).
Αν υπήρχε κάποιος τρόπος να 'μπαινοβγαίνει' στην πλευρά του Μπαλζάκ μόνο μπας και κολλήσουν από μόνα τους, θα το δοκίμαζα.
Αλλά χωρίς να πάθουν κάνα τραλαλά τα γατιά από "υποχρεωτικό" πηγαινέλα, εφόσον δεν συντρέχει κάνας σοβαρός κίνδυνος έξω, κι εφόσον και εσύ έχεις 'συμβιβαστεί' με την γνωστή ανησυχία που έχουμε όταν ξέρουμε ότι κάποιο γατί είναι πέρα από τον έλεγχό μας. Κι η Μιρό "έξω" είναι τις περισσότερες μέρες και το φυλλοκάρδι μου τρέμει, αλλά η ίδια περνάει ζάχαρη έτσι και δεν θα το άλλαζε με τίποτα -για την ακρίβεια, δε μ' αφήνει να της το χαλάσω.
Οπλοστάσιο για την κούκλα
Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479
κι ένα Διλήμματα, διλήμματα... 193169 για σένα.
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Kikiriki Τετ Φεβ 02, 2011 11:13 am

Σωστή η Μαρίνα !
Μαρίναααα θέλουμε φωτογραφίες από την κούκλα Μιρό !
Kikiriki
Kikiriki
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Τόπος : Zωγράφου
Αριθμός γατουνίων : Δυο διαβολάκια και τον Μαγιούλη, στην καρδιά......
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Καλοκαίριιιιιιι !
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Φρέγια και Ντάκιρι
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/07/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Τετ Φεβ 02, 2011 12:06 pm

Καλημέρα, καλημέρα! Smile Smile
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μ' αρέσει ο διάλογος και οι ανταλλαγές απόψεων επί του θέματος!
barkoulitses έγραψε: αν ηταν ασφαλης στον κηπο ουτε θα την χτυπαγαν τα αλλα γατια, ουτε θα εξαφανιζοταν καποιες μερες
Προσπαθώ να μην τα βλέπω όλα "άσπρο-μαύρο"... Ζει περίπου 1,5 χρόνο στον κήπο και δεν είχε φύγει ποτέ. Τώρα με την έξαρση του "ΚΙΝΗ.ΓΕ." (ΚΙΝΗματος του ΓΕνάρη), δέχτηκε παραπάνω επιθέσεις και τραυματίστηκε στο μάτι. Πιστεύω ότι έφυγε για να κρυφτεί επειδή ένιωθε άσχημα...

barkoulitses έγραψε: και αφου ειναι τοσο ομορφη γατα, γιατι δεν ψαχνεις να της βρεις σπιτι;
μπαινω στον πειρασμο παλι.....
Ξέρεις πότε θα ένιωθα καλά να τη δώσω; Αν ήταν κακάσχημη και μου τη ζήταγε κάποιος! Laughing Πέρα από την πλάκα, έχω πολλά ακόμα όμορφα γατιά, και μάλιστα μικρότερα σε ηλικία, που ζουν λιγότερο προστατευμένα. Οπότε όποιος θέλει, του στέλνω το βιογραφικό τους με φωτό...


marmanga έγραψε:Καταλαβαίνω τα μπρος-πίσω της σκέψης σου, Ροτοντίτσα...
Το "ακούω" το μυαλό σου να γυρίζει εδώ κι εκεί, και ειλικρινά και το δικό μου το ίδιο θα έκανε. Το έξω με τις συνθήκες που περιγράφεις δε με χαλάει καθόλου.
Δε θα με χαλούσε και το μέσα, αλλά ΜΟΝΟ αν δεν επιβάρυνε κανέναν σας (όχι μόνο την Κατέλω, που μοιάζει να το δέχεται, αλλά και τον Μπαλζάκ, εσένα, τις κλειστές πόρτες κλπ).
Αν υπήρχε κάποιος τρόπος να 'μπαινοβγαίνει' στην πλευρά του Μπαλζάκ μόνο μπας και κολλήσουν από μόνα τους, θα το δοκίμαζα.
Αλλά χωρίς να πάθουν κάνα τραλαλά τα γατιά από "υποχρεωτικό" πηγαινέλα, εφόσον δεν συντρέχει κάνας σοβαρός κίνδυνος έξω, κι εφόσον και εσύ έχεις 'συμβιβαστεί' με την γνωστή ανησυχία που έχουμε όταν ξέρουμε ότι κάποιο γατί είναι πέρα από τον έλεγχό μας. Κι η Μιρό "έξω" είναι τις περισσότερες μέρες και το φυλλοκάρδι μου τρέμει, αλλά η ίδια περνάει ζάχαρη έτσι και δεν θα το άλλαζε με τίποτα -για την ακρίβεια, δε μ' αφήνει να της το χαλάσω.
Οπλοστάσιο για την κούκλα
Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479 Διλήμματα, διλήμματα... 322479
κι ένα Διλήμματα, διλήμματα... 193169 για σένα.

Ακούγομαι λοιπόν ως εκεί πάνω;!!!!! happy2
Στο σπίτι μου δεν υπάρχει η πλευρά του Μπαλζάκ ή της Ροτόντας. Υπάρχουν απλώς δύο πλευρές, η καθεμία με νερό, φαί & άμμο, και τα αιλουροειδή εναλλάσσονται (με ειδικούς ελιγμούς για να μη συναντηθούν -π.χ. κλείνεται ο Μπαλζάκ στο μπάνιο, περνάει η Ροτόντα "στην άλλη πλευρά", ελευθερώνεται ο Μπαλζάκ). Όταν μένουν κλεισμένα στον ίδιο χώρο για πολύ, φρικάρουν.

Αυτό που λες με τη Μιρό, ισχύει με τον Άρνι (Βλ. θέμα "Νέο αδέσποτο κελεπούρι"), ο οποίος πλέον μπαινοβγαίνει ελεύθερα στο σπίτι τής... Φουρμί. Ρίχνει τους ύπνους του, τρώει και ξαναφεύγει. Είναι αδύνατον να τον κρατήσεις για πολύ είτε μέσα είτε έξω από το σπίτι. Χτυπάει πόρτες και παντζούρια μέχρι να ικανοποιηθεί το αίτημά του. Αλλά τον βλέπω ευτυχισμένο... Θα βάλω κι άλλες φωτό του σύντομα, μόλις βρω λίγο χρόνο γιατί τώρα με κυνηγάει το αφεντικό με το μαστίγιο!

filaki filaki filaki
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από flokatoula Πεμ Φεβ 03, 2011 2:39 pm

Πωπω στρατόπεδο χωρισμένο... Τόσο καιρό που έχουν αποδεχτεί αυτή την κατάσταση νομίζω θα είχαν αποδεχτεί και το ένα το άλλο. Πολύ κρίμα για όλους σας.
flokatoula
flokatoula
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 38
Τόπος : Γαλλήνη
Αριθμός γατουνίων : 2 που πεινάνε για 1000
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κατακαλόκαιροοοοοοοοοοο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την pupa, τον Snow και τον Shaggy...!!
Motto : ποτέ μην εμπιστεύεσαι κάποιον που μπορεί να γλύψει τον κ@λο του
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/08/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Collec11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από rotonda Δευ Φεβ 07, 2011 7:30 am

Καλημέρα! Λοιπόν, το τόλμησα. Την περασμένη Πέμπτη που έβρεχε καρεκλοπόδαρα (ή "cats & dogs" που λένε οι άγγλοι - και απ' ό,τι φαίνεται κάτι ξέρουν...) την ξαναπήρα σπίτι μου. Αν δεν βγει κανένα πολύ χοντρό πρόβλημα συμπεριφοράς στην πορεία και αν η γάτα εξακολουθήσει να θέλει να μένει μέσα, ε, τότε θα μείνει. Για να δούμε...
rotonda
rotonda
Καλλιτεχνό-γατα
Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 104
Αριθμός γατουνίων : Χμμ...
Motto : Kalo kouragio
Ημερομηνία Εγγραφής : 13/11/2007
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... Hellos11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από Λιαννα Δευ Φεβ 07, 2011 9:41 am

rotonda έγραψε:Καλημέρα! Λοιπόν, το τόλμησα. Την περασμένη Πέμπτη που έβρεχε καρεκλοπόδαρα (ή "cats & dogs" που λένε οι άγγλοι - και απ' ό,τι φαίνεται κάτι ξέρουν...) την ξαναπήρα σπίτι μου. Αν δεν βγει κανένα πολύ χοντρό πρόβλημα συμπεριφοράς στην πορεία και αν η γάτα εξακολουθήσει να θέλει να μένει μέσα, ε, τότε θα μείνει. Για να δούμε...
oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3 oksmily3
Λιαννα
Λιαννα
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 8)Η Μελενια ,ο Σωκρατης,η Gilda ,η Σισσυ,η Μινετ,το Κολοκυθακι ,η Σκαρλετ και ο Λεοναρντο!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμωνας+
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον πανεμορφο Snow ,το Μικυ και το Λουκουμα ....Α και τη Μαγια!!!!!!!!!!!!
Motto : υπαρχουν και χειροτερα,αλλα υπαρχουν και καλυτερα...
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/06/2009
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M-help

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διλήμματα, διλήμματα... Empty Απ: Διλήμματα, διλήμματα...

Δημοσίευση από moukelis Δευ Φεβ 07, 2011 9:52 am

oksmily3 oksmily3 oksmily3
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Διλήμματα, διλήμματα... M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης