gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις?

+14
purina
alexandrakicat
necrogl
doremi
vikendia
aporw
natalouko
lio
Joker
Anatoli
NiaR
SuperCatz
Πούπσυ
SophiaSonia21
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις?

Δημοσίευση από elisavet1990 Δευ Σεπ 09, 2013 8:25 pm

Γεια σας! cheers  Είμαι καινούρια στο φόρουμ (καλώς σας βρήκα! ;-) )
Θα ήθελα τη βοήθειά σας! Λοιπόν την παρασκευή στείρωσα την γατούλα μου περίπου 1,5 χρονών. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά! Αν και ήμουν σε αναμμένα κάρβουνα… θέλω να σας ρωτήσω το έξης: ο γιατρός μου είπε να της αλλάξω την τροφή που έτρωγε πριν την στείρωση και να της δίνω από δω και περά όποια τροφή θέλω αρκεί αυτή να έχει το σήμα s/o index. Πήγα λοιπόν σε ένα pet shop και ρώτησα αλλά δυστυχώς δεν είχαν τέτοιες τροφές. Μου είπαν πως είναι πολύ ακριβές δηλαδή 3,5 κιλά περίπου 35 ευρώ και μπορούν να την παραγγήλουν... Δυστυχώς επειδή είμαι άνεργη αυτή η τιμή είναι απαγορευτική για μένα… πραγματικά αγαπώ όσο τίποτα την γατούλα μου και δεν με νοιάζει που μπορεί να στερηθώ κάποια πράγματα αλλά δυστυχώς τα χρήματα δεν φτάνουν… έτσι από το pet shop πήρα μια τροφή που λέγετε josera leger και είναι για στειρωμένες μου είπε η πωλήτρια. Ποια είναι η άποψη σας;;; τι μου προτείνεται;;; μια φίλη μου είπε να της δίνω και κάθε τρίμηνο η εξάμηνο και μια πάστα uropet για την πρόληψη των ουρολίθων. Τι λέτε;;; Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά έχω αγχωθεί πολύ και στενοχωριέμαι για το κοριτσάκι μου φοβάμαι μην πάθει τίποτα… Sad Sad pale 
elisavet1990
elisavet1990
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : karditsa
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/09/2013
Mood : Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις?

Δημοσίευση από Μαυρογατος Δευ Σεπ 09, 2013 11:42 pm

Kαλο ειναι να δινεις μια τροφη για στειρωμενα καλης ποιοτητας. Δεν ειναι απαραιτητο να δινεις μια κτηνιατρικη τροφη οπως ειναι αυτη που σου προτεινε ο γιατρος αφου το γατι δεν εχει προβλημα. Η τροφη που της πηρες ειναι καλη και αν της αρεσει μπορεις να την δινεις αφοβα. Καλο επισης ειναι να δινεις οσο πιο πολυ υγρη τροφη (π.χ κονσερβα) μπορεις. Πραγματικα βοηθαει στο ουροποιητικο. Προσεξε επισης την ποσοτητα που δινεις γιατι εκει ειναι το μεγαλο προβλημα ειδικα στα θυλικα. Παιρνουν βαρος ευκολα. Ριξε μια ματια στην ενοτητα διατροφης του φορουμ. Εχει αρκετες και πολυτιμες πληροφοριες για το πως πρεπει να τρεφεται σωστα η γατα.
Μαυρογατος
Μαυρογατος
Senior Cat
Senior Cat

Άντρας
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 2 ζωη να'χουν!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την τρελη και τις Χιονατες!
Ημερομηνία Εγγραφής : 06/01/2012
Mood : Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 M_thinking

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 Empty Απ: Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις?

Δημοσίευση από elisavet1990 Τρι Σεπ 10, 2013 7:34 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, ηρέμησα αρκετά!blinking   Ναι της αρέσει η τροφή! Σκέφτηκα να της δίνω εκτός από κονσέρβα και βραστό κοτόπουλο/ψαρι αλεσμένο με πολύ ζουμί (εννοείτε χωρίς αλάτι, λάδι κλπ) γιατί της αρέσει πολύ! Ευχαριστώ! hithere 
elisavet1990
elisavet1990
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Τόπος : karditsa
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/09/2013
Mood : Στείρωση κ διατροφή: Προτάσεις? - Σελίδα 2 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης