gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

+26
tinaki
Smokys
Mikalina
elvis
Iggy
LAROGATA
sofia72
kat-cats
Ispania25
tania g
Fotoula
koneko
mama Gizmo
houlieta
funambolo
Τζούλι το Κατσούλι
ban13
marina1972
Gatoplikti
moukelis
marina289
SuperCatz
Anatoli
wildekatze
marfot75
Milly
30 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Τρι Ιουλ 09, 2013 1:38 pm

moukelis έγραψε:Κανετε παρακεντηση;Η βιοψια βγηκε;Ειναι τελικα λοιμωδης περιτονιτιδα;Απο βαρος πως παει;
Η βιοψία δεν βγήκε ακόμα την περιμένουμε ,ο γιατρός είναι σίγουρος από οτι μας λέει οτι είναι λοιμώδη περιτονίτιδα.Παρακεντήσεις έχουμε σταματήσει προς το παρών για να ξεκουραστεί λίγο και την παρασκευή που θα τον πάω θα το ξανασυζητήσουμε .Από βάρος άστα να πάνε έιναι σκελετός όμως τον ταίζω τρείς φορές την ημέρα την υγρή τροφή και άλλες τόσες με την σύριγγα φαγητό που του έχω μαγειρέψει χτυπημένο στο μπλέντερ .Συν τις βιταμίνες συν τα φάρμακα.Δεν θέλω να φανώ αισιόδοξη όμως πριν από 20 χρόνια ένας άλλος πέρσης που είχα έκανε ελεύθερη πτώση από τον 4ο όροφο και ενώ όλοι οι γιατροί μου είπαν να τον κοιμήσω ο συγκεκριμένος άνθρωπος τον έκανε καλά και έζησε άλλα 14 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα υγείας .Ο ίδιος λοιπόν γιατρός μου είπε οτι θα τα καταφέρει εφόσων έχει αντέξει πάνω από σχεδόν 2 εβδομάδες τώρα .Δεν θέλω να τον βασανίζω αλλά νιώθω οτι το παλέυει και θέλω να του δώσω την ευκαιρία να δώσει την μάχη του.Θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος που τα κατάφερε να μου πεί αν το γατάκι μετά την περιπέτειά του έγινε όπως πρίν


Έχει επεξεργασθεί από τον/την vaso στις Τρι Ιουλ 09, 2013 5:16 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση Παράθεσης)

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Fotoula Τρι Ιουλ 09, 2013 2:25 pm

δεν ξέρω κάτι ανάλογο, ξέρω μονάχα ότι όσο μια ύπαρξη δίπλα σου θέλει να το παλέψει στέκεσαι δίπλα της σε πείσμα των στατιστικών. Αυτό το έχω δει να πετυχαίνει. Το ίδιο εύχομαι και για σας.

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
έχω και εγώ αποκλίνουσα συμπεριφορά .....
Και lipothymia
και Proud Member των απανταχού Α.Δ. arrogant
και Proud Member των απανταχού Embarassed
Fotoula
Fotoula
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα
Citrullus lanatus Mod/Πρωτερ-γάτα

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 103
Τόπος : Σπίτι
Αριθμός γατουνίων : ενάμισο...
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παλιόκαιρος όλων των αποχρώσεων......
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ντύλαν, Κουασιμόδο & Πανδώρα !
Motto : ΝΕΡΙΝΑΣΚΑΣΜΟΥΛΗΣ
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_caseclosed

http://www.nerinanasia.blogspot.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Τρι Ιουλ 09, 2013 2:40 pm

Kι εμας το ειχε πολεμησει για δυο εβδομαδες περιπου,αλλα τελικα επεσε...ελπιζω εσεις να ειστε η εξαιρεση.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Τετ Ιουλ 10, 2013 1:41 am

Καλησπέρα και πάλι ...αυτή την φορά το μόνο που θέλω να κάνω είναι να σας ευχαριστήσω όλους για το ενδιαφέρων και τις ευχές σας .Δυστυχώς το μωρό μας ξεψύχησε σήμερα το βράδυ ,δεν μπορέσαμε τελικά να νικήσουμε αυτή την θανατηφόρο ασθένεια .Να είστε όλοι καλά και εσείς και τα γατούνια σας και εύχομαι να βρεθεί σύντομα κάποιο εμβόλιο ή φάρμακο.

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Τετ Ιουλ 10, 2013 9:33 am

Λυπαμαι πολυ,καλο του ταξιδι...Δε μπορουσατε να κανετε τιποτα,ουτε για να το προβλεψετε,ουτε για να το θεραπευσετε.Υπαρχουν εξελιξεις οσον αφορα την ερευνα για την ασθενεια παντως,κι ελπιζω συντομα να εχουμε εμβολιο ή εστω ενα αξιοπιστο τεστ.
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από tania g Τετ Ιουλ 10, 2013 9:38 am

Λυπαμαι πολυ για το γατακι...Καλο του ταξιδι..Sad Sad Sad 
tania g
tania g
Mature Cat
Mature Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Δραμα
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Λιακαδα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/02/2013
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_violi

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από ban13 Τετ Ιουλ 10, 2013 10:09 am

Ιδιο πραγμα με πιανει καθε φορα που διαβαζω σ'αυτο το θεμα...
Λυπαμαι πολυ και καλο ταξιδι να εχει Sad 
ban13
ban13
Prime Cat
Prime Cat

Άντρας
Σκύλος
Ηλικία : 41
Αριθμός γατουνίων : 1
Motto : demonio para unos angel para otros
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Bounia

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από mama Gizmo Τετ Ιουλ 10, 2013 1:03 pm

[quote="ban13"]Ιδιο πραγμα με πιανει καθε φορα που διαβαζω σ'αυτο το θεμα...
Λυπαμαι πολυ και καλο ταξιδι να εχει Sad [/
Ευχαριστώ .Νομίζω οτι είχαμε την ίδια εμπειρία ....αν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις .Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι πως θα πάρω εκδίκηση από αυτόν τον παλιάνθρωπο που εμπορεύεται άρρωστα ζώα και πληγώνει ανθρώπινες ψυχές.Αν ξέρετε κάτι για την νομοθεσία και το που να απευθυνθώ θα ήθελα να με κατατοπίσετε .Κάποια στιγμή όταν βρω το κουράγιο θα ανεβάσω μια φωτογραφία του μωρού μου.Και αν ξέρετε εκτροφεία στην Ελλάδα Περσίας Exotic θα ήθελα να μου πείτε που θα τα βρώ .Και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

mama Gizmo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 48
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/07/2013

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Ispania25 Κυρ Φεβ 16, 2014 9:26 am

καλημερα και απο μενα!ειμαι καινουρια στο forum αλλα σας παρακολουθω καιρο τωρα!
αφορμη για το πρωτο μου ποστ ειναι οι εξετασεις αιματος της γατουλας μου στις οποιες βγηκε θετικη με ποσοστο 1/200 στη λοιμωδη περιτονιτιδα και αρνητικη στη λευκαιμια...
πραγματικα εχω στενοχωρηθει πολυ για αυτο το αποτελεσαμ αν και η γιατρος μου μου εδωσε ενα ποσοσστο 90/100 οτι το γατακι μου δεν θα νοσησει αφου ειναι indoor και, οπως ειπε, εχει ολη την απαραιτηταη φροντιδα (καλης ποιοτητας τροφη-τουλαχιστον ετσι νομίζω!-,εμβολια,αγαπη..)
γνωριζετε αν οντως ετσι ειναι τα πραγματα?οτι δηλαδη μπορει και να μην νοσησει?εχω εμπιστοσυνη στην γιατρο μου αλλα και μια ακομα γνωμη για το γατουλακι μου βεν βλαπτει!!!
Ispania25
Ispania25
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 34
Αριθμός γατουνίων : 1 και πολυαγαπημένο!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Φεβ 17, 2014 6:11 pm

Ispania25 έγραψε:καλημερα και απο μενα!ειμαι καινουρια στο forum αλλα σας παρακολουθω καιρο τωρα!
αφορμη για το πρωτο μου ποστ ειναι οι εξετασεις αιματος της γατουλας μου στις οποιες βγηκε θετικη με ποσοστο 1/200 στη λοιμωδη περιτονιτιδα και αρνητικη στη λευκαιμια...
πραγματικα εχω στενοχωρηθει πολυ για αυτο το αποτελεσαμ αν και η γιατρος μου μου εδωσε ενα ποσοσστο 90/100 οτι το γατακι μου δεν θα νοσησει αφου ειναι indoor και, οπως ειπε, εχει ολη την απαραιτηταη φροντιδα (καλης ποιοτητας τροφη-τουλαχιστον ετσι νομίζω!-,εμβολια,αγαπη..)
γνωριζετε αν οντως ετσι ειναι τα πραγματα?οτι δηλαδη μπορει και να μην νοσησει?εχω εμπιστοσυνη στην γιατρο μου αλλα και μια ακομα γνωμη για το γατουλακι μου βεν βλαπτει!!!

Καλως ήρθες
Να μην ανησυχεις και να μην στεναχωριέσαι καθόλου. Δεν υπαρχει εξέταση η οποια να δειχνει αν το γατάκι θα νοσήσει απο περιτονιτιδα. Η εξέταση που έκανες, δειχνει αν το γατάκι έχει εκτεθει γενικά στον κορωνοϊο κάποια στιγμή στην ζωή του, άν έχει ερθει σε επαφή με αυτον. Αυτο δεν σημαινει οτι έχει ή θα έχει στο μέλλον εκεινο το στέλεχος του ϊου που προκαλεί την νοσο. Ο δεικτης που βρήκες ειναι χαμηλος και μπορει να επαλάβεις την εξέταση και να σου βγει τελειως αρνητικος. Σε ολα τα αδέσποτα αν κάνεις αυτήν την εξέταση συνήθως θα βγει θετική. Οποτε ειναι κάτι τελειως αοριστο μην κάθεσαι και το σκέφτεσαι.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 10:31 am

Γράφω και εδώ που είναι σχετικό το θέμα για τη Μιλού! κάναμε τις εξετάσεις και βρέθηκε αρνητική σε aids & λευχαιμία αλλά έδειξε τίτλο 1/200 στο fip. Οπως μας εξήγησε η γιατρός αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή ήρθε σε επαφή με τον ιό, όπως πολλές γατούλες, και είναι φορέας, δηλ. μπορεί να μεταδώσει τον ιό μέσω κοπράνων αλλά δεν νοσεί. Εάν για κάποιο λόγο στο μέλλον μεταλλαχθεί τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να διακινδυνεύσουμε άλλο την παραμονή της στο σπίτι μας λόγω Κίρας. Δεν ξέρουμε αν η Κίρα είναι θετική στον κορωναϊό, την έχουμε από 30 ημερών. Αυτό που με φοβίζει είανι μήπως αν κολλήσει τον ιό η Κίρα, αν δεν τον έχει ήδη, μεταλλαχθεί από το στρες που θα έχει λόγω της συγκατοίκησης των δύο και νοσήσει.
Η Μιλού επειδή έγινε μανούλα απ' ότι μου είπαν θεωρεί ότι έχει ανέβει στην ιεραρχία κάτι που θεωρεί αυτονόητο να αποδεχθεί η Κίρα. Η Κίρα από την άλλη την τρέμει....και βέβαια αυτό μας αγχώνει πολύ.
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία συγατοίκησης;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από sofia72 Τετ Μάης 21, 2014 11:45 am

kat-cats έγραψε:Γράφω και εδώ που είναι σχετικό το θέμα για τη Μιλού! κάναμε τις εξετάσεις και βρέθηκε αρνητική σε aids & λευχαιμία αλλά έδειξε τίτλο 1/200 στο fip. Οπως μας εξήγησε η γιατρός αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή ήρθε σε επαφή με τον ιό, όπως πολλές γατούλες, και είναι φορέας, δηλ. μπορεί να μεταδώσει τον ιό μέσω κοπράνων αλλά δεν νοσεί. Εάν για κάποιο λόγο στο μέλλον μεταλλαχθεί τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να διακινδυνεύσουμε άλλο την παραμονή της στο σπίτι μας λόγω Κίρας. Δεν ξέρουμε αν η Κίρα είναι θετική στον κορωναϊό, την έχουμε από 30 ημερών. Αυτό που με φοβίζει είανι μήπως αν κολλήσει τον ιό η Κίρα, αν δεν τον έχει ήδη, μεταλλαχθεί από το στρες που θα έχει λόγω της συγκατοίκησης των δύο και νοσήσει.
Η Μιλού επειδή έγινε μανούλα απ' ότι μου είπαν θεωρεί ότι έχει ανέβει στην ιεραρχία κάτι που θεωρεί αυτονόητο να αποδεχθεί η Κίρα. Η Κίρα από την άλλη την τρέμει....και βέβαια αυτό μας αγχώνει πολύ.
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία συγατοίκησης;
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις το τεστ για τον κοροναϊό στη γάτα που δεν έχεις κάνει για να ξέρεις. Αυτό που σου έχει πει ο κτηνίατρος ισχύει, πολλές γάτες έχουν αντισώματα στον κοροναϊό και για αυτό έχουν τίτλο όπως αυτός που γράφεις. Το θέμα είναι ότι δεν παίζει ρόλο στη μετάδοση αν ο τίτλος είναι χαμηλός ή υψηλός. Έχει αντισώματα άρα μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Βασικοί τρόποι μετάδοσης είναι τα κόπρανα, τα ούρα και το σάλιο. Δεν θα πρέπει να τις φέρεις σε επαφή μέχρι να ξέρεις αν και η άλλη γάτα έχει αντισώματα στον ιό. Τώρα για το αν θα εξελιχθεί ή όχι σε λοιμώδη περιτονίτιδα δεν μπορεί κανείς να σου το πει. Το στρες είναι αρνητικός παράγοντας, αλλά όχι λόγω του στρες να γίνει μετάλλαξη σε λοιμώδη περιτονίτιδα.
sofia72
sofia72
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 12:01 pm

sofia72 έγραψε:
kat-cats έγραψε:Γράφω και εδώ που είναι σχετικό το θέμα για τη Μιλού! κάναμε τις εξετάσεις και βρέθηκε αρνητική σε aids & λευχαιμία αλλά έδειξε τίτλο 1/200 στο fip. Οπως μας εξήγησε η γιατρός αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή ήρθε σε επαφή με τον ιό, όπως πολλές γατούλες, και είναι φορέας, δηλ. μπορεί να μεταδώσει τον ιό μέσω κοπράνων αλλά δεν νοσεί. Εάν για κάποιο λόγο στο μέλλον μεταλλαχθεί τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να διακινδυνεύσουμε άλλο την παραμονή της στο σπίτι μας λόγω Κίρας. Δεν ξέρουμε αν η Κίρα είναι θετική στον κορωναϊό, την έχουμε από 30 ημερών. Αυτό που με φοβίζει είανι μήπως αν κολλήσει τον ιό η Κίρα, αν δεν τον έχει ήδη, μεταλλαχθεί από το στρες που θα έχει λόγω της συγκατοίκησης των δύο και νοσήσει.
Η Μιλού επειδή έγινε μανούλα απ' ότι μου είπαν θεωρεί ότι έχει ανέβει στην ιεραρχία κάτι που θεωρεί αυτονόητο να αποδεχθεί η Κίρα. Η Κίρα από την άλλη την τρέμει....και βέβαια αυτό μας αγχώνει πολύ.
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία συγατοίκησης;
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις το τεστ για τον κοροναϊό στη γάτα που δεν έχεις κάνει για να ξέρεις. Αυτό που σου έχει πει ο κτηνίατρος ισχύει, πολλές γάτες έχουν αντισώματα στον κοροναϊό και για αυτό έχουν τίτλο όπως αυτός που γράφεις. Το θέμα είναι ότι δεν παίζει ρόλο στη μετάδοση αν ο τίτλος είναι χαμηλός ή υψηλός. Έχει αντισώματα άρα μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Βασικοί τρόποι μετάδοσης είναι τα κόπρανα, τα ούρα και το σάλιο. Δεν θα πρέπει να τις φέρεις σε επαφή μέχρι να ξέρεις αν και η άλλη γάτα έχει αντισώματα στον ιό. Τώρα για το αν θα εξελιχθεί ή όχι σε λοιμώδη περιτονίτιδα δεν μπορεί κανείς να σου το πει. Το στρες είναι αρνητικός παράγοντας, αλλά όχι λόγω του στρες να γίνει μετάλλαξη σε λοιμώδη περιτονίτιδα.

Σε ευχαριστώ! Η γιατρός είπε πως όταν ένα ζώο δεν νοσεί, όπως τώρα, δηλ. είναι φορέας μεταδίδει τον ιό μόνο μέσω κοπράνων. Αυτό δείχνουν λέει οι νέες μελέτες. Εάν νοσεί το ζώο παύει να μεταδίδει τον ιό.
Μονόδρομος λοιπόν η απόφασή μας....
Αφήνουμε τη Μιλού και μπαίνει μέσα στο σπίτι έτσι λίγο να μην την παίρνει το παράπονο....η Κίρα είναι μέσα στα άλλα δωμάτια. Υπάρχει περίπτωση να της έχει μεταδώσει τον ιό; Γιατί αν η Κίρα είναι ΟΚ τότε δεν πρέπει με τίποτα να έρθουν σε επαφή....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από sofia72 Τετ Μάης 21, 2014 12:10 pm

kat-cats έγραψε:
sofia72 έγραψε:
kat-cats έγραψε:Γράφω και εδώ που είναι σχετικό το θέμα για τη Μιλού! κάναμε τις εξετάσεις και βρέθηκε αρνητική σε aids & λευχαιμία αλλά έδειξε τίτλο 1/200 στο fip. Οπως μας εξήγησε η γιατρός αυτό σημαίνει ότι κάποια στιγμή ήρθε σε επαφή με τον ιό, όπως πολλές γατούλες, και είναι φορέας, δηλ. μπορεί να μεταδώσει τον ιό μέσω κοπράνων αλλά δεν νοσεί. Εάν για κάποιο λόγο στο μέλλον μεταλλαχθεί τότε δεν υπάρχει θεραπεία.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν πρέπει να διακινδυνεύσουμε άλλο την παραμονή της στο σπίτι μας λόγω Κίρας. Δεν ξέρουμε αν η Κίρα είναι θετική στον κορωναϊό, την έχουμε από 30 ημερών. Αυτό που με φοβίζει είανι μήπως αν κολλήσει τον ιό η Κίρα, αν δεν τον έχει ήδη, μεταλλαχθεί από το στρες που θα έχει λόγω της συγκατοίκησης των δύο και νοσήσει.
Η Μιλού επειδή έγινε μανούλα απ' ότι μου είπαν θεωρεί ότι έχει ανέβει στην ιεραρχία κάτι που θεωρεί αυτονόητο να αποδεχθεί η Κίρα. Η Κίρα από την άλλη την τρέμει....και βέβαια αυτό μας αγχώνει πολύ.
Εχει κανείς παρόμοια εμπειρία συγατοίκησης;
Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις το τεστ για τον κοροναϊό στη γάτα που δεν έχεις κάνει για να ξέρεις. Αυτό που σου έχει πει ο κτηνίατρος ισχύει, πολλές γάτες έχουν αντισώματα στον κοροναϊό και για αυτό έχουν τίτλο όπως αυτός που γράφεις. Το θέμα είναι ότι δεν παίζει ρόλο στη μετάδοση αν ο τίτλος είναι χαμηλός ή υψηλός. Έχει αντισώματα άρα μπορεί να μεταδώσει τον ιό. Βασικοί τρόποι μετάδοσης είναι τα κόπρανα, τα ούρα και το σάλιο. Δεν θα πρέπει να τις φέρεις σε επαφή μέχρι να ξέρεις αν και η άλλη γάτα έχει αντισώματα στον ιό. Τώρα για το αν θα εξελιχθεί ή όχι σε λοιμώδη περιτονίτιδα δεν μπορεί κανείς να σου το πει. Το στρες είναι αρνητικός παράγοντας, αλλά όχι λόγω του στρες να γίνει μετάλλαξη σε λοιμώδη περιτονίτιδα.

Σε ευχαριστώ! Η γιατρός είπε πως όταν ένα ζώο δεν νοσεί, όπως τώρα, δηλ. είναι φορέας μεταδίδει τον ιό μόνο μέσω κοπράνων. Αυτό δείχνουν λέει οι νέες μελέτες. Εάν νοσεί το ζώο παύει να μεταδίδει τον ιό.
Μονόδρομος λοιπόν η απόφασή μας....

Σου εύχομαι κουράγιο και οπωσδήποτε το τεστ στην Κίρα. Ρίξε μια ματιά σε αυτό http://www.dr-addie.com
sofia72
sofia72
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Αριθμός γατουνίων : 3
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/07/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 2:51 pm

Παρεμπιπτόντως, να σημειωθεί για χιλιοστή φορά ότι το τεστ αυτό δεν μπορεί να καθορίσει αν η γάτα έχει εκτεθεί στον συγκεκριμένο κωρονοϊό που, αν μεταλλαχθεί, προκαλεί περιτονίτιδα. Μας δείχνει ότι (μάλλον) έχει εκτεθεί σε ΚΑΠΟΙΟΝ κωρονοϊό από τους αμέτρητους που υπάρχουν. Οι απλοί κωρονοϊοί το μόνο που κάνουν είναι να προξενήσουν παροδικά κάποια ήπια γαστρεντερική διαταραχή στη γάτα. Δηλαδή το μόνο που σας λέει με σχετική σιγουριά το τεστ είναι ότι αυτή η γάτα κάποτε μπορεί να έκανε μια διάρροια, έναν εμετό ιογενούς αιτίας... Όταν, δε, ο δείκτης είναι τόσο εξαιρετικά χαμηλός, μπορεί να έχει προκληθεί απλώς από στρες στη μέτρηση. Έχω ακούσει περιπτώσεις ζευγαριών γάτων αρνητικών στο τεστ που τα γατάκια τους νόσησαν από περιτονίτιδα χωρίς να έρθουν σε επαφή με άλλη γάτα -κοινώς υπάρχει και το θέμα της γενετικής ευαισθησίας και όταν μιλάμε για μεταλλαγμένο ιό, όλα είναι ρευστά. Όπως επίσης περιπτώσεις γάτων με υψηλότατους τίτλους που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα! Ακόμα και περίπτωση ζώου που βγήκε αρνητικό στο τεστ ενώ νοσούσε ξεκάθαρα από fip. Κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν το τεστ αυτό μόνο όταν υποπτεύονται πως το ζώο νοσεί, συμπληρωματικά με άλλες εξετάσεις... Πρέπει να τα έχω γράψει 800 φορές αυτά, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (οκ, τα δάχτυλά μου!), αλλά ακόμα σίγουρο δεν είναι τίποτα, οπότε μην πανικοβάλλεστε!!!! Α, ο παράγων στρες υποτίθεται ότι επιβαρύνει κάθε νόσο, οπότε υποθέτω ότι ισχύει και σε αυτή την περίπτωση...

Υ.Γ.Προς Κατερίνα: Ώστε την τρέμει τη Μιλού, ε; Ε, καιρός ήταν να τρέμει και κάποιον η καπετάνισσα Κίρα!!!! happy2 kissss 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από moukelis Τετ Μάης 21, 2014 4:13 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Παρεμπιπτόντως, να σημειωθεί για χιλιοστή φορά ότι το τεστ αυτό δεν μπορεί να καθορίσει αν η γάτα έχει εκτεθεί στον συγκεκριμένο κωρονοϊό που, αν μεταλλαχθεί, προκαλεί περιτονίτιδα. Μας δείχνει ότι (μάλλον) έχει εκτεθεί σε ΚΑΠΟΙΟΝ κωρονοϊό από τους αμέτρητους που υπάρχουν. Οι απλοί κωρονοϊοί το μόνο που κάνουν είναι να προξενήσουν παροδικά κάποια ήπια γαστρεντερική διαταραχή στη γάτα. Δηλαδή το μόνο που σας λέει με σχετική σιγουριά το τεστ είναι ότι αυτή η γάτα κάποτε μπορεί να έκανε μια διάρροια, έναν εμετό ιογενούς αιτίας... Όταν, δε, ο δείκτης είναι τόσο εξαιρετικά χαμηλός, μπορεί να έχει προκληθεί απλώς από στρες στη μέτρηση. Έχω ακούσει περιπτώσεις ζευγαριών γάτων αρνητικών στο τεστ που τα γατάκια τους νόσησαν από περιτονίτιδα χωρίς να έρθουν σε επαφή με άλλη γάτα -κοινώς υπάρχει και το θέμα της γενετικής ευαισθησίας και όταν μιλάμε για μεταλλαγμένο ιό, όλα είναι ρευστά. Όπως επίσης περιπτώσεις γάτων με υψηλότατους τίτλους που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα! Ακόμα και περίπτωση ζώου που βγήκε αρνητικό στο τεστ ενώ νοσούσε ξεκάθαρα από fip. Κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν το τεστ αυτό μόνο όταν υποπτεύονται πως το ζώο νοσεί, συμπληρωματικά με άλλες εξετάσεις... Πρέπει να τα έχω γράψει 800 φορές αυτά, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (οκ, τα δάχτυλά μου!), αλλά ακόμα σίγουρο δεν είναι τίποτα, οπότε μην πανικοβάλλεστε!!!! Α, ο παράγων στρες υποτίθεται ότι επιβαρύνει κάθε νόσο, οπότε υποθέτω ότι ισχύει και σε αυτή την περίπτωση...

Υ.Γ.Προς Κατερίνα: Ώστε την τρέμει τη Μιλού, ε; Ε, καιρός ήταν να τρέμει και κάποιον η καπετάνισσα Κίρα!!!! happy2 kissss 
Συμφωνω και επαυξανω,τα ιδια ακριβως μας εχει πει ο κτηνιατρος μας,που ειναι καθηγητης πανεπιστημιου...
moukelis
moukelis
Κάκιστη Εκτροφεύς
Κάκιστη Εκτροφεύς

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 40
Τόπος : Βόλος
Αριθμός γατουνίων : 7 λατρεμένα και δύο αγγελάκια
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Την Πατούσα,τον Μίκυ,τον Shaggy και την Pupa
Motto : Cats are miracles with paws! :-)
Ημερομηνία Εγγραφής : 16/03/2008
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_bubbles

http://www.elvenstar.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 4:17 pm

Εγώ το είχα συζητήσει παλαιότερα με γιατρό που συμμετέχει σε έρευνες που γίνονται στο συγκεκριμένο θέμα στο εξωτερικό (και μάζευε και δείγματα κλπ, αν το θυμάμαι σωστά) και μου είχε πει πως οι περισσότερες γατούλες στην Ελλάδα που έχουν ζήσει αδέσποτες ή και δεσποζόμενες σε γατο-πληθυσμό από 3 γάτες και πάνω, κάποια στιγμή μπορεί να εμφανίσουν θετικό τίτλο χωρίς να σημαίνει σώνει και καλά ότι φέρουν τον συγκεκριμένο ιό! Οπότε όχι πανικός, μόνο αυτό... Smile 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 4:26 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Παρεμπιπτόντως, να σημειωθεί για χιλιοστή φορά ότι το τεστ αυτό δεν μπορεί να καθορίσει αν η γάτα έχει εκτεθεί στον συγκεκριμένο κωρονοϊό που, αν μεταλλαχθεί, προκαλεί περιτονίτιδα. Μας δείχνει ότι (μάλλον) έχει εκτεθεί σε ΚΑΠΟΙΟΝ κωρονοϊό από τους αμέτρητους που υπάρχουν. Οι απλοί κωρονοϊοί το μόνο που κάνουν είναι να προξενήσουν παροδικά κάποια ήπια γαστρεντερική διαταραχή στη γάτα. Δηλαδή το μόνο που σας λέει με σχετική σιγουριά το τεστ είναι ότι αυτή η γάτα κάποτε μπορεί να έκανε μια διάρροια, έναν εμετό ιογενούς αιτίας... Όταν, δε, ο δείκτης είναι τόσο εξαιρετικά χαμηλός, μπορεί να έχει προκληθεί απλώς από στρες στη μέτρηση. Έχω ακούσει περιπτώσεις ζευγαριών γάτων αρνητικών στο τεστ που τα γατάκια τους νόσησαν από περιτονίτιδα χωρίς να έρθουν σε επαφή με άλλη γάτα -κοινώς υπάρχει και το θέμα της γενετικής ευαισθησίας και όταν μιλάμε για μεταλλαγμένο ιό, όλα είναι ρευστά. Όπως επίσης περιπτώσεις γάτων με υψηλότατους τίτλους που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα! Ακόμα και περίπτωση ζώου που βγήκε αρνητικό στο τεστ ενώ νοσούσε ξεκάθαρα από fip. Κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν το τεστ αυτό μόνο όταν υποπτεύονται πως το ζώο νοσεί, συμπληρωματικά με άλλες εξετάσεις... Πρέπει να τα έχω γράψει 800 φορές αυτά, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (οκ, τα δάχτυλά μου!), αλλά ακόμα σίγουρο δεν είναι τίποτα, οπότε μην πανικοβάλλεστε!!!! Α, ο παράγων στρες υποτίθεται ότι επιβαρύνει κάθε νόσο, οπότε υποθέτω ότι ισχύει και σε αυτή την περίπτωση...

Υ.Γ.Προς Κατερίνα: Ώστε την τρέμει τη Μιλού, ε; Ε, καιρός ήταν να τρέμει και κάποιον η καπετάνισσα Κίρα!!!! happy2 kissss 

Δηλαδή μου λέτε ότι και να υπάρχει δεν πρέπει να δώσω καμμία σημασία....;;; Μάλιστα...τι μπέρδεμα βρε παιδιά, τι άγχος έχω σκάσει... Δηλαδή εσείς δεν κάνετε στα γατάκια σας εξετάσεις τέτοιες....το θεωρείτε περιττό;;;

Μωρέ η Κίρα είναι ζόρικη δεν θέλει χάδια, άγαρμπη πως να το πω, αλλά δεν έχει ιδέα από άλλες γάτες....από 30 ημερών γατάκι είναι σπίτι μας....ε και τώρα η Μιλού όπως μου η Δώρα θεωρεί τον εαυτό της master female και θεωρεί αυτονόητο ότι η Κίρα πρέπει να το αποδεχτεί....ε στα καλά καθούμενα της έφερα δερβέναγα.... την τρέμει....χάνει το σάλιο της αυτό πρέπει να το δείτε.... και τη λυπάμαι... Sad 
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 4:32 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Εγώ το είχα συζητήσει παλαιότερα με γιατρό που συμμετέχει σε έρευνες που γίνονται στο συγκεκριμένο θέμα στο εξωτερικό (και μάζευε και δείγματα κλπ, αν το θυμάμαι σωστά) και μου είχε πει πως οι περισσότερες γατούλες στην Ελλάδα που έχουν ζήσει αδέσποτες ή και δεσποζόμενες σε γατο-πληθυσμό από 3 γάτες και πάνω, κάποια στιγμή μπορεί να εμφανίσουν θετικό τίτλο χωρίς να σημαίνει σώνει και καλά ότι φέρουν τον συγκεκριμένο ιό! Οπότε όχι πανικός, μόνο αυτό... Smile 

ΟΚ αυτό μου είπε και η γιατρός μας. Αλλά μου είπε ότι αν κολλήσει η Κίρα μπορεί, δεν ξέρει κανείς το πως και το γιατί, να μεταλλαχθεί ο ιός. Οπότε τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 4:39 pm

Δε σου λέω να μη δώσεις σημασία, ποτέ δεν ξέρεις εξάλλου πόσο πιθανό ή απίθανο είναι να έχεις πέσει "στην περίπτωση", αν και δε νομίζω να έχει θέμα η γατούλα, με βάση αυτά που γνωρίζω.... Απλώς δε θεωρώ ότι αυτό είναι που έπρεπε να σε πτοήσει σε περίπτωση που σκέφτεσαι να κρατήσεις και τη Μιλού. Δηλαδή προσωπικά πιο πολύ θα με πτοούσε το ότι μετά από τόσον καιρό συνεχίζουν να μην τα πάνε καλά οι δυο γάτες και δε φαίνονται καθόλου ευτυχισμένες μαζί. Την εξέταση για κωρονοϊό αν δεν έβλεπα συγκεκριμένο πρόβλημα, δε θα την έκανα καν. Το βασικό είναι να είναι αρνητική σε fiv, felv, αυτά τα δύο είναι ανασταλτικοί παράγοντες συνύπαρξης αν διαφωνούν...
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από kat-cats Τετ Μάης 21, 2014 4:46 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Δε σου λέω να μη δώσεις σημασία, ποτέ δεν ξέρεις εξάλλου πόσο πιθανό ή απίθανο είναι να έχεις πέσει "στην περίπτωση", αν και δε νομίζω να έχει θέμα η γατούλα, με βάση αυτά που γνωρίζω.... Απλώς δε θεωρώ ότι αυτό είναι που έπρεπε να σε πτοήσει σε περίπτωση που σκέφτεσαι να κρατήσεις και τη Μιλού. Δηλαδή προσωπικά πιο πολύ θα με πτοούσε το ότι μετά από τόσον καιρό συνεχίζουν να μην τα πάνε καλά οι δυο γάτες και δε φαίνονται καθόλου ευτυχισμένες μαζί. Την εξέταση για κωρονοϊό αν δεν έβλεπα συγκεκριμένο πρόβλημα, δε θα την έκανα καν. Το βασικό είναι να είναι αρνητική σε fiv, felv, αυτά τα δύο είναι ανασταλτικοί παράγοντες συνύπαρξης αν διαφωνούν...

fiv, felv είναι aids, λευχαιμία έτσι δεν είναι; σ' αυτά είναι αρνητική!

Δεν ήξερα πρώτη φορά μου συμβαίνει και γι αυτό κάναμε και αυτή την εξέταση. Και όπως πολύ σωστά λες με προβληματίζει και το γεγονός ότι μετά από 2 μήνες δεν υπάρχει μια "ηρεμία". Και με όλα τα μηνύματά μου αυτό προβάλω κυρίως - εκτός από την υγεία - το ότι έχω φέρει μια γατούλα σπίτι με την οποία η Κίρα δεν λέει να ηρεμήσει....αλλά και την άλλη γατούλα βλέπω δεκτική απέναντι στην Κίρα....3 φορές που έτυχε να συναπαντηθούν έγινε κακός χαμός....η Κίρα δεν ξέρει να αμυνθεί απλά ουρλιάζει και φεύγει, η άλλη όμως την κυνηγάει, δεν την αφήνει και έπρεπε να παρέμβουμε εμείς για να μην πιάσει και την ξεπουπουλιάσει.... Sad 

Και μέσα σε όλο το ωραίο σκηνικό μαθαίνω τελικά ότι η μία από τις εξετάσεις δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο...πάντα με γνώμονα να μην έχουμε πέσει στην περίπτωση....Σόρυ για το πρήξιμο είανι το άγχος μου για το τι πρέπει να κάνουμε....αλλά βλέπω πως και αυτό να βάλω στην άκρη το θέμα ότι δεν τα πηγαίνουν καλά, καθόλου καλά, μετά από 2 μήνες υπάρχει και δεν φεύγει η έντασή του...και στενοχωριέμαι....
kat-cats
kat-cats
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αγ. Παρασκευή, Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2 & 1 αγγελάκι
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 4:49 pm

Σου έστειλα και π.μ.  Smile Ναι, αυτά που έγραψα είναι οι ασθένειες που ανέφερες.
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από LAROGATA Τετ Μάης 21, 2014 5:04 pm

και εγω σε ολα μονο τεστ για aids και λευχαιμια εχω κανει ,το τεστ για την περιτονιτιδα και η δικη μας γιατρος το βρισκει μη αξιοπιστο.Τωρα το αν θα συνυπαρξουν τα κοριτσια σου,αβυσσος η ψυχη των γατιων,εμεις παντως εχουμε χωρισει το σπιτι στα δυο εδω και ενα χρονο,η Λαρα κυριως δεν δεχεται με τιποτα τις μικρες και ο Λαρυ ακολουθει No Μακαρι για σας να στρωσουν τα πραγματα luck 
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από houlieta Τετ Μάης 21, 2014 5:28 pm

Τζούλι το Κατσούλι έγραψε:Παρεμπιπτόντως, να σημειωθεί για χιλιοστή φορά ότι το τεστ αυτό δεν μπορεί να καθορίσει αν η γάτα έχει εκτεθεί στον συγκεκριμένο κωρονοϊό που, αν μεταλλαχθεί, προκαλεί περιτονίτιδα. Μας δείχνει ότι (μάλλον) έχει εκτεθεί σε ΚΑΠΟΙΟΝ κωρονοϊό από τους αμέτρητους που υπάρχουν. Οι απλοί κωρονοϊοί το μόνο που κάνουν είναι να προξενήσουν παροδικά κάποια ήπια γαστρεντερική διαταραχή στη γάτα. Δηλαδή το μόνο που σας λέει με σχετική σιγουριά το τεστ είναι ότι αυτή η γάτα κάποτε μπορεί να έκανε μια διάρροια, έναν εμετό ιογενούς αιτίας... Όταν, δε, ο δείκτης είναι τόσο εξαιρετικά χαμηλός, μπορεί να έχει προκληθεί απλώς από στρες στη μέτρηση. Έχω ακούσει περιπτώσεις ζευγαριών γάτων αρνητικών στο τεστ που τα γατάκια τους νόσησαν από περιτονίτιδα χωρίς να έρθουν σε επαφή με άλλη γάτα -κοινώς υπάρχει και το θέμα της γενετικής ευαισθησίας και όταν μιλάμε για μεταλλαγμένο ιό, όλα είναι ρευστά. Όπως επίσης περιπτώσεις γάτων με υψηλότατους τίτλους που δεν έπαθαν ποτέ τίποτα! Ακόμα και περίπτωση ζώου που βγήκε αρνητικό στο τεστ ενώ νοσούσε ξεκάθαρα από fip. Κάποιοι γιατροί χρησιμοποιούν το τεστ αυτό μόνο όταν υποπτεύονται πως το ζώο νοσεί, συμπληρωματικά με άλλες εξετάσεις... Πρέπει να τα έχω γράψει 800 φορές αυτά, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου (οκ, τα δάχτυλά μου!), αλλά ακόμα σίγουρο δεν είναι τίποτα, οπότε μην πανικοβάλλεστε!!!! Α, ο παράγων στρες υποτίθεται ότι επιβαρύνει κάθε νόσο, οπότε υποθέτω ότι ισχύει και σε αυτή την περίπτωση...

Υ.Γ.Προς Κατερίνα: Ώστε την τρέμει τη Μιλού, ε; Ε, καιρός ήταν να τρέμει και κάποιον η καπετάνισσα Κίρα!!!! happy2 kissss 
Ωραία τα λέει το μπαντζανάκι μου..  Smile 
Θα συμφωνήσω σε όλα...

Μου κάνει εντύπωση που καποιοι επιμένουν να κάνουν το τεστ για τον κωρονοϊό..
Ειχα μπει καποια στιγμή στο τρυπάκι να το ψάξω αλλά μόνο αγχος θα μου εφερνε και τιποτα θετικό.
Και ποιος ξέρει τι θα έκανε το επιπλέον στρες σε εμένα..  happy2  happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 5:37 pm

Στάνταρ θα νοσούσες, Μπατζανάκισσα, με τόσο στρες...  happy2 
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από houlieta Τετ Μάης 21, 2014 5:40 pm

Για αυτό και διάλεξα την άγνοια...
Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι... happy2 happy2 happy2 
houlieta
houlieta
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator
Εφτάψυχος-η M^o-o^derator

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 43
Τόπος : Crazy Waters
Αριθμός γατουνίων : 3 (Ο.ο)
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : ...and I whispered to the horse: Trust no man in whose eyes you don't see yourself reflected as an equal...
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/03/2012
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_skat10

http://www.dpgr.gr/usergalleries/index.php?cat=15102

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Τζούλι το Κατσούλι Τετ Μάης 21, 2014 5:41 pm

Αλλά όχι το (οινο)πνεύματι, όπως θα προσέθετε σίγουρα η Κουμπάρα μου η μάνα του Εδεξτέριου...  happy2 (σταματάω, μην το χ3σουμε κι αυτό το θέμα, που είναι σοβαρό)
Τζούλι το Κατσούλι
Τζούλι το Κατσούλι
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 39
Τόπος : Γατάγου
Αριθμός γατουνίων : Δυο λευκά θαύματα εντός σπιτιού, η μικρή μου πριγκίπισσα του ονείρου και οι νιαουριστοί μου θαμώνες στον κήπο!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Τρελλλλή ηλιοφάνεια και ζέστη!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ό,τι βγαίνει σε άσπρο, μαύρο, γκρι, πορτοκαλί, μπλε και όλες τις αποχρώσεις και τους συνδυασμούς τους...
Motto : Μια γάτα έχει εννιά ζωές. Στις τρεις πρώτες παίζει, στις τρεις επόμενες γυρίζει, στις τρεις τελευταίες μένει.
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/11/2010
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Iggy Τετ Οκτ 22, 2014 4:33 pm

Γεια σας παιδια! Λεγομαι Νικη και εχω δυο γατακια. Εδω κ λιγες 5 μερες ο ενας μου γατουλης στειρωμενος απο μικρος κ μεγαλωμενος αποκλειστικα σε σπιτι εμφανιζει πρασινη διαρροια κ μια με δυο φορες εμετο. Τον πηγα στον κτηνιατρο αρχικα υπεθεσε τροφικη υπερβολη γιατι το πρασινο υγρο σημαινει εκκριση απο το συκωτι. Επειδη τα συμπτωματα εξακολουθουσαν μετα απο 2-3 μερες τον ξαναπηγα κ του πηρε αιμα για καποιες αναλυσεις. Μου ειπε οτι φοβαται για fip. Οι υπολοιπες εξετασεις δειχνουν καλες αλλα περιμενουμε αυτες του fip. Αργουν οντως τοσο; Και αν ειναι αυτο τι γινεται νε το γατακι; Τα λιγα που εχω ψαξει απο χτες το βραδυ εχω απογοητευτει. Το γατακι μεν εχει ορεξη τρωει καπως αλλα οι συνεχιζομενες διαρροιες με ανησυχουν πολυ..ποια η γνωμη σας; Εχει αντιμετωπισει κατι τετοιο;;;
Iggy
Iggy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από elvis Τετ Οκτ 22, 2014 5:12 pm

Εμείς κάναμε πρόσφατα εξέταση για FIP και σε δύο μέρες πήραμε την απάντηση, και τον Ιούλιο που είχαμε ξανακάνει αλλά σε άλλο γιατρό πήραμε απάντηση σε μία μέρα.. Επειδή αυτήν την αγωνία την πέρασα θα σου έλεγα να περιμένεις πρώτα τι θα σου πεί ο γιατρός και να διώξεις μέχρι τότε κάθε αρνητική σκέψη.. Εύχομαι να μην είναι τίποτα που δεν ξεπερνιέται... και ένα μεγάλο φιλί και περαστικά στο γατούλη σου..

elvis
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 25/09/2011
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Iggy Τετ Οκτ 22, 2014 6:53 pm

Ευχαριστω @elvis ακομα περιμενουμε.....10.22.2014
Iggy
Iggy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Iggy Τετ Οκτ 22, 2014 10:18 pm

Ευτυχως ηταν αρνητικο το τεστ..τελικα οι εξετασεις δειξαν καποια κοκκωδη παθηση του εντερου...
Iggy
Iggy
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 40
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 22/10/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Mikalina Παρ Φεβ 19, 2016 5:32 pm

παιδια καλησπερα σας,
θα ηθελα να σας ρωτησω κατι χαζο αλλα μπορει να ειναι και σημαντικο.Προκειται να μου χαρισουν ενα γατοδεντρο που ηταν σε σπιτι με 2 γατες που εχουν λοιμωδη περιτονιτιδα.Δεν νοσουν γιατι τις προσεχουν πολυ ειναι ομως φορεις.Πιστευετε πως θα κινδυνεψουν να κολλησουν κατι τα δικα μου παιζοντας σε αυτο το γατοδεντρο ??σας ευχαριστω..
Mikalina
Mikalina
Junior Cat
Junior Cat

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 44
Αριθμός γατουνίων : Mika,Sebastian,Pasxalis
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : πουρπουροκαιρός
Motto : Every cat owner knows that he never owns a cat..
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/02/2014
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από Smokys Τρι Φεβ 23, 2016 2:07 pm

Mikalina έγραψε:παιδια καλησπερα σας,
θα ηθελα να σας ρωτησω κατι χαζο αλλα μπορει να ειναι και σημαντικο.Προκειται να μου χαρισουν ενα γατοδεντρο που ηταν σε σπιτι με 2 γατες που εχουν λοιμωδη περιτονιτιδα.Δεν νοσουν γιατι τις προσεχουν πολυ ειναι ομως φορεις.Πιστευετε πως θα κινδυνεψουν να κολλησουν κατι τα δικα μου παιζοντας σε αυτο το γατοδεντρο ??σας ευχαριστω..

Στην αρχή του θέματος, υπάρχουν οι απαντήσεις στο ερώτημά σας !

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Σπόιλερ:

 
Διαβάσατε τους όρους χρήσης και συμπεριφοράς του ΓΑΤΟΣΠΙΤΟΥ ;.

Smokys
Moderator/Πρωτερ-γάτα
Moderator/Πρωτερ-γάτα

Άντρας
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Φθινόπωρο - Άνοιξη
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/06/2009
Mood : Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από tinaki Τετ Οκτ 19, 2016 11:47 am

Καλημέρα παιδιά,
έχω μια απορία σχετικά με  το Fip αλλά δεν έχω βρει απάντηση μέχρι τώρα. Αν ένα γατάκι έχει πάρει το μικρόβιο από τη μαμά του μέσω θηλασμού γίνεται πρώτα φορέας και στο μέλλον ίσως νοσήσει, ή κατευθείαν νοσεί πράγμα που φαίνεται μετά από μερικούς μήνες?
Ευχαριστώ πολύ..

tinaki
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 36
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/10/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP) - Σελίδα 2 Empty Απ: Λοιμ. Περιτονίτιδα (FIP)

Δημοσίευση από StrangeEmily+anemos Δευ Νοε 11, 2019 6:59 am

Καλημέρα σε όλους τους γατογονείς! Έχουμε τον Μπόρχες, τον γατούλη μας, περίπου 14 χρονών, ( τον πήραμε όταν ήταν ενήλικος η Mukelis ήταν η ...προξενήτρα ♥) . Μάλλον πάσχει από λοιμώδη περιτονίτιδα υγρής μορφής. Περιμένουμε αύριο τα αποτελέσματα της παρακέντησης και των βιοχημικών αλλά το υγρό στην κοιλιά και η κλινική κατάσταση δείχνουν πως μάλλον έχουμε την παλιό αρρώστια...Θα θέλαμε παρόλα αυτά να το παλέψουμε. Έχουμε διαβάσει για θεραπεία με ιντερφερόνη ή /και πλύσεις με ορό εσωτερικά στο περιτόναιο σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Έχει ακούσει κανείς κάτι θετικό; Σας ψ ευχαριστώ!

StrangeEmily+anemos
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Μαϊμου
Ηλικία : 55
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/11/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης