gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

+5
Marcos
gatoras
Βίκτωρ
NiaR
Chouzouris
9 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Chouzouris Πεμ Σεπ 24, 2009 9:56 pm

Το έλαβα ως ΠΜ από νέο μέλος (chrischris) και το βάζω εδώ ώστε να γράψει ο καθένας ό,τι θέλει:

Γεια σας παιδια,
Μας εχει χαρισει αμετρητες χαρουμενες στιγμες με τις σκανταλιες της η Μελινα μας στα 16 χρονια που την εχουμε κοντα μας, αλλα τωρα αρρωστησε. Παρουσίασε σαρκωμα στο πισω ποδαρακι της, την χειρουργησαμε το Μάιο αλλα σε 1 1/2 μηνα ξαναπαρουσιαστηκε. Λογω ηλικιας μας ειπε ο κτηνιατρος οτι δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο και οτι το καλυτερο για τη γατουλα θα ηταν να την κοιμησουμε. Καταλαβαινετε... μας ηρθε κεραμίδα...Βλεποντας και ο γιατρος οτι δεν το αντεχουμε ειπε να την κρατησουμε και βλεπουμε. Την εχουμε μαζι μας 3 μηνες περιπου... σαν μωρο... Τη βλεπουμε οτι δεν εχει αντοχες πια,'εχει αδυνατισει φοβερα ,τις τελευταιες μερες τρωει ολο και λιγοτερο και ποτε-ποτε νιαουριζει με ενα παραπονο που σου ματωνει η καρδια. Και αναρωτιωμαστε τωρα κανουμε καλα ή τη βασανιζουμε?
'Οταν τη χαιδευεις αρχιζει τα γουργουρητα και σε κοιταει με τις καταπρασινες ματαρες της και οτι εχεις αποφασισει στη στιγμη το αναιρεις... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ....


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Chouzouris στις Πεμ Σεπ 24, 2009 9:59 pm, 1 φορά

___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___ ___^..^___
Live long and pawspurr!...
Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 02t480

I used to be schizophrenic, but WE are OK now.

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Gatota10

Chouzouris
Chouzouris
Owner of Administrator ^ο-ο^
Owner of Administrator ^ο-ο^

Θηλυκό
Ποντικός
Ηλικία : 51
Τόπος : Γάλημος
Αριθμός γατουνίων : 8 + τα αδεσποτάκια μου
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γαταχείμωνο....
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μπάστακα, τον Ερμή & τον Σείριο
Motto : When I die I want someone fertilize my grave with catnip and every so often bring stray cat to my grave so that theyʼ ll be going all crazy and rubbing themselves all over my grave and everyone will think I was some kind of Cat God. Meow.
Ημερομηνία Εγγραφής : 07/11/2007
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Welcome

http://www.gatospito.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από NiaR Πεμ Σεπ 24, 2009 9:59 pm

Άποψη μου, να πάρεις και μια 2η γνώμη ....
και αν δείς ότι το γατί υποφέρει και πονάει.... να το λυτρώσεις Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 236755
NiaR
NiaR
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Τόπος : where the wild roses grow....
Αριθμός γατουνίων : Έκτορας + Παρις
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Άνοιξη - Φθινόπωρο
Motto : Μην φοβάσαι να χαλασεις τα παπούτσια σου κυνηγώντας τα πιο τρελα όνειρα σου!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/01/2008
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_skat10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Βίκτωρ Πεμ Σεπ 24, 2009 10:03 pm

Η γατούλα στη κατάσταση που είναι πονάει;ο γιατρός τι λέει για την κατάσταση της ;υποφέρει;


Αν ναι ,τότε νομιζω ότι της αξίζει να ξεκουραστεί, αφού δεν έχει να πάρει κάτι από αυτή την κατάσταση προς όφελος της.
Βίκτωρ
Βίκτωρ
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Άντρας
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Κατω Πατησια
Αριθμός γατουνίων : 3.5 γατες και 1 γατο
Motto : αγαπαει τις γατες οποιος αλλαζει την αμμο τους!
Ημερομηνία Εγγραφής : 14/09/2008
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_sad

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από gatoras Πεμ Σεπ 24, 2009 10:05 pm

Κατ αρχάς κουράγιο.
Δεύτερον συμφωνώ με τη Νάνσυ. Και γω στη θέση σας θα ζητούσα μια δεύτερη γνώμη και στη συνέχεια θα το ξανασκεφτόμουν ανάλογα με τα νέα δεδομένα.

Καλή δύναμη
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Marcos Παρ Σεπ 25, 2009 1:06 am

Αν πονάει, καλοί μου φίλοι, και δεν έχει ελπίδα ίασης, κι αφού προσπαθήσετε να την ανακουφίσετε με παυσίπονα, και δεν τα καταφέρετε, ίσως να πρέπει να της κάνετε ευθανασία...
Εγώ θα το έκανα ΜΟΝΟ αν το ζώο πονούσε και ΔΕΝ μπορούσα να το ανακουφίσω... Σε καμία άλλη περίπτωση.
Το να είναι αδύναμο, δεν θα ήταν αρκετό να με πείσει για να το θανατώσω.
Σας λέω την απόλυτα προσωπική μου θέση.
Εύχομαι να μπορέσετε να καταλάβετε τί είναι καλύτερο για το ζωάκι σας που τόσο αγαπάτε, γιατί δεν είναι καθόλου εύκολη απόφαση είτε το ένα είτε το άλλο.
Εγώ πάντα σκέφτομαι σαν να ήταν άνθρωπος... σε ποιά περίπτωση θα αποφάσιζα ότι δεν αξίζει πιά και τον βασανίζω με το να τον κρατώ στη ζωή... Αν δεν αισθανόμουν ότι τον βασανίζω θα έκανα ό, τι είναι δυνατόν ακόμη και για μιά και μόνη ανάσα να την έχει....
Είναι πολύ δύσκολη απόφαση....
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 10:33 am

NiaR έγραψε:Άποψη μου, να πάρεις και μια 2η γνώμη ....
και αν δείς ότι το γατί υποφέρει και πονάει.... να το λυτρώσεις Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 236755

Και δευτερη και τριτη και τεταρτη γνωμη εχουμε παρει απο κτηνιατρους. Ολοι μας ειπαν τι ιδιο ακριβως πραγμα. Αν ποναει δεν μπορω να καταλαβω. Δεν νιαουριζει συνεχεια, αλλα ειναι πολυ καταβεβλημενο και αδυναμο. Καθεται στο καλαθακι της και τιποτα αλλο.
Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 10:40 am

Marcos έγραψε:Αν πονάει, καλοί μου φίλοι, και δεν έχει ελπίδα ίασης, κι αφού προσπαθήσετε να την ανακουφίσετε με παυσίπονα, και δεν τα καταφέρετε, ίσως να πρέπει να της κάνετε ευθανασία...
Εγώ θα το έκανα ΜΟΝΟ αν το ζώο πονούσε και ΔΕΝ μπορούσα να το ανακουφίσω... Σε καμία άλλη περίπτωση.
Το να είναι αδύναμο, δεν θα ήταν αρκετό να με πείσει για να το θανατώσω.
Σας λέω την απόλυτα προσωπική μου θέση.
Εύχομαι να μπορέσετε να καταλάβετε τί είναι καλύτερο για το ζωάκι σας που τόσο αγαπάτε, γιατί δεν είναι καθόλου εύκολη απόφαση είτε το ένα είτε το άλλο.
Εγώ πάντα σκέφτομαι σαν να ήταν άνθρωπος... σε ποιά περίπτωση θα αποφάσιζα ότι δεν αξίζει πιά και τον βασανίζω με το να τον κρατώ στη ζωή... Αν δεν αισθανόμουν ότι τον βασανίζω θα έκανα ό, τι είναι δυνατόν ακόμη και για μιά και μόνη ανάσα να την έχει....
Είναι πολύ δύσκολη απόφαση....

Πραγματικα πολυ πολυ δυσκολη αποφαση Marcos. Οπως το βλεπεις εσυ το βλεπουμε κι εμεις. Γι αυτο και δεν το εχουμε αποφασισει ενω ολοι οι γιατροι μας ειπαν το ιδιο πραγμα. Το παλευουμε μαζι της αφου μας δειχνει οτι δεν θελει να φυγει ακομα. Φορες-φορες σκεφτομαστε μηπως ειναι εγωιστικο, αλλες παλι λεω τι ειμαι εγω, Θεος? για να αποφασισω για τη λυτρωση του?
Παντως σας ευχαριστουμε για την συμπαρασταση

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 10:45 am

NiaR έγραψε:Άποψη μου, να πάρεις και μια 2η γνώμη ....
και αν δείς ότι το γατί υποφέρει και πονάει.... να το λυτρώσεις Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 236755

Ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση. Και δευτερη και τριτη και τεταρτη γνωμη εχουμε παρει. Ολοι ειπαν τα ιδια.Το γατακι δεν δειχνει να ποναει, δεν θα νιαουριζε?-μονο αδυναμο και αδυνατο. Καθεται στο καλαθακι της και δεν εχει κουραγια, μονο για λιγο φαγακι και νερακι. Το κραταμε ετσι και βλεπουμε.

Για αλλη μια φορα σας ευχαριστουμε

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 10:49 am

gatoras έγραψε:Κατ αρχάς κουράγιο.
Δεύτερον συμφωνώ με τη Νάνσυ. Και γω στη θέση σας θα ζητούσα μια δεύτερη γνώμη και στη συνέχεια θα το ξανασκεφτόμουν ανάλογα με τα νέα δεδομένα.

Καλή δύναμη

Ευχαριστουμε παιδια,
Προσπαθουμε να αντλησουμε κουραγιο απο παντου. Γνωμες πηραμε και δευτερη και τριτη και τεταρτη και ολες ηταν ιδιες. Καποιες φορες σκεφτομαστε μηπως ειναι εγωιστικο αλλα απο την αλλη αφου βλεπουμε οτι δεν θελει να φυγει ακομα... Τη κραταμε οπως εχει και βλεπουμε.

Γι αλλη μια φορα ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 11:00 am

Βίκτωρ έγραψε:Η γατούλα στη κατάσταση που είναι πονάει;ο γιατρός τι λέει για την κατάσταση της ;υποφέρει;


Αν ναι ,τότε νομιζω ότι της αξίζει να ξεκουραστεί, αφού δεν έχει να πάρει κάτι από αυτή την κατάσταση προς όφελος της.

Βικτωρ ευχαριστουμε για το μυνημα σου. Οι γιατροι- γιατι εχουμε παρει 4-5 γνωμες- ολοι λενε το ιδιο πραγμα, να το ξεκουρασουμε. Δεν ποναει, αλλα δεν μπορει να κινηθει ευκολα πια.. αυτο μπορει να της προκαλει πονο αλλα δεν διαμαρτυρεται. Τα πίσω ποδαρακια της εχουν αδυνατισει φοβερα και δεν στηριζεται.Σιγουρα δεν εχει να παρει κατι απο αυτη την κατασταση γι αυτο πολλες φορες σκεφτομαστε μηπως ειναι εγωιστικο που την κραταμε αλλα απο την αλλη μας δειχνει οτι δεν θελει να φυγει ακομα. Τρωει μερικες μπουκιτσες πινει και νερακι αλλα κακα τα ψεμματα δεν ειναι ζωη αυτη...Στα γεραματα τι βρηκε το κοριτσακι μας... Και παλι ευχαριστουμε πολυ για την συμπαρασταση

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Πούπσυ Παρ Σεπ 25, 2009 12:08 pm

Θα συμφωνήσω με τη Marcos. Αν δεν πονάει γιατί να την κοιμήσετε; Ας ζήσει με πολλή αγάπη και φροντίδα όσο μπορεί. Και θα είναι ευτυχισμένη γιατί θα έχει εσάς!!! Και οι ηλικιωμένοι δεν τρέχουν πάνω κάτω, αλλά δεν θέλουν να αποχωριστούν και τα αγαπημένα τους πρόσωπα, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούν να περπατήσουν καλά... Αν ΔΕΝ πονάει.... εγώ νομίζω ότι θα την άφηνα....
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Marcos Παρ Σεπ 25, 2009 12:55 pm

Ξέρεις Chrischris... πολλές φορές οι γιατροί προτείνουν ευθανασία, γιατί έχουν δεί συχνότατα ότι συνήθως οι άνθρωποι δεν αντέχουν αυτοί να ίδιοι να περιθάλψουν ένα ζωάκι ανήμπορο...
Πιό πολύ για το αφεντικό δηλαδή, παρά για το ζωάκι...
Βέβαια, δεν είναι κανόνας αυτός...
Πάντως αν είχα ένα ζωάκι (σαν να είχα πχ την γιαγιά μου κατάκοιτη), θα το νοσήλευα για όσο έχει έστω και μιά μικρή ευχαρίστηση από το λίγο φαγάκι, απ' το χάδι και την παρεΐτσα, ή ό,τι άλλο.
Αλλά αν υπέφερε από πόνους δυνατούς θα του έκανα ευθανασία όπως και το έχω κάνει μιά και μοναδική φορά στην ζωή μου κι ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί, απ' όλο που δεν το μετάνιωσα.
Έχω κι εγώ τώρα μιά γριούλα, κι ελπίζω να μην βρεθώ στο δίλλημά σας...
Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 126539
Marcos
Marcos
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : Μόνο 1 πιά... Το ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΑΡΙΚΑΚΙ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Μαντού ασυζητητί._
Motto : Hey!!! Hey!!!!
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/04/2008
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Maro Παρ Σεπ 25, 2009 1:57 pm

Καλή δύναμη και κουράγιο, θα το χρειαστείτε για όποια απόφαση και να πάρετε.
Maro
Maro
Γατοδιαβιβάστρια
Γατοδιαβιβάστρια

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 55
Τόπος : Κορυδαλλός
Αριθμός γατουνίων : Ένα
Motto : Don't breed or buy while stray animals die!
Ημερομηνία Εγγραφής : 24/06/2008
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_icecream

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από gatoras Παρ Σεπ 25, 2009 3:04 pm

Συμφωνώ και γω με τη Marcos.
To θέμα της ευθανασίας για μένα έχει να κάνει με την ανακούφιση που μπορείς να προσφέρεις απο τους πόνους και την ταλαιπωρία στο ζωάκι. Αλλιώς νομίζω είναι δώρο να το αφήσεις να φύγει μόνο του την ώρα που είναι να φύγει.
Εγώ αποφάσισα να κάνω ευθανασία στο σκυλάκι μου επειδή πάθαινε εγκεφαλικά και ταλαιπωρούταν πάρα πολύ την ώρα που του συνέβαινε αυτό. Όμως ακόμη και μετά το τελευταίο εγκεφαλικό που δεν μπορούσε να κουνηθεί καθόλου, όταν του χάιδευα το κεφάλι και του μιλούσα κουνούσε την ουρά του. Αυτή τη σκηνή έχω στο μυαλό μου και σκόμη έχω ένα ερώτημα αν έκανα καλά....
Όποια απόφαση και να πάρετε καλή σας δύναμη.
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από ismini Παρ Σεπ 25, 2009 3:13 pm

Για να φτάνουν όλοι οι γιατροί να συμφωνούν στο θέμα της ευθανασίας πιθανότατα σημαίνει οτι η γατούλα ταλαιπωρείται...Το γεγονός οτι δεν φωνάζει δεν σημαίνει οτι δεν πονάει. Ισως ειναι τόσο καταβεβλημένη που δεν μπορει ουτε αυτο να κάνει. Επίσης οι γάτες οταν νιώθουν οτι φτάνουν στο τέλος το κάνουν διακριτικά....

Παλιότερα η δική μου γάτα η Ροζα ειχε φτάσει να ματώνει από τους ογκους στην κοιλιά...Κι ομως γυριζε κοιλιτσα για χάδια..Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν πονούσε τρομερά ομως...
Της κάναμε ευθανασία και δεν το έχω μετανιώσει.
Δυστυχώς οταν έχουμε ζωα αναλαβάνουμε πολλές ευθύνες...μερικές από αυτες πολύ δυσάρεστες.
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 6:22 pm

Marcos έγραψε:Ξέρεις Chrischris... πολλές φορές οι γιατροί προτείνουν ευθανασία, γιατί έχουν δεί συχνότατα ότι συνήθως οι άνθρωποι δεν αντέχουν αυτοί να ίδιοι να περιθάλψουν ένα ζωάκι ανήμπορο...
Πιό πολύ για το αφεντικό δηλαδή, παρά για το ζωάκι...
Βέβαια, δεν είναι κανόνας αυτός...
Πάντως αν είχα ένα ζωάκι (σαν να είχα πχ την γιαγιά μου κατάκοιτη), θα το νοσήλευα για όσο έχει έστω και μιά μικρή ευχαρίστηση από το λίγο φαγάκι, απ' το χάδι και την παρεΐτσα, ή ό,τι άλλο.
Αλλά αν υπέφερε από πόνους δυνατούς θα του έκανα ευθανασία όπως και το έχω κάνει μιά και μοναδική φορά στην ζωή μου κι ελπίζω να μην ξαναχρειαστεί, απ' όλο που δεν το μετάνιωσα.
Έχω κι εγώ τώρα μιά γριούλα, κι ελπίζω να μην βρεθώ στο δίλλημά σας...
Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... 126539
Αυτο κανουμε 3 μηνες σχεδον,ουτε διακοπες δεν πηγαμε να φανταστεις- αυτο που λες κι εσυ, το χαδακι,τη παρεϊτσα που πόσο την καταλαβαινει και μολις της μιλησεις αρχιζει τα γουργουρητα.Οσο μπορουμε και οσο και αυτο δεν βασανιζεται απο δυνατους πονους θα το φροντιζουμε και θα το κανακευουμε.
Σ ευχαριστουμε για την συμπαρασταση

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 6:25 pm

Maro έγραψε:Καλή δύναμη και κουράγιο, θα το χρειαστείτε για όποια απόφαση και να πάρετε.

Σ ευχαριστουμε πολυ

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 6:29 pm

Πούπσυ έγραψε:Θα συμφωνήσω με τη Marcos. Αν δεν πονάει γιατί να την κοιμήσετε; Ας ζήσει με πολλή αγάπη και φροντίδα όσο μπορεί. Και θα είναι ευτυχισμένη γιατί θα έχει εσάς!!! Και οι ηλικιωμένοι δεν τρέχουν πάνω κάτω, αλλά δεν θέλουν να αποχωριστούν και τα αγαπημένα τους πρόσωπα, μόνο και μόνο επειδή δεν μπορούν να περπατήσουν καλά... Αν ΔΕΝ πονάει.... εγώ νομίζω ότι θα την άφηνα....

Αυτο κανουμε αγαπητη μας Πουπσυ. Προσπαθουμε να εχει αμεριστη την αγαπη μας, την περιποιηση μας, τα χαδια μας και την αφοσιωση μας. Θελουμε να πιστευουμε οτι αυτο θελει κι εκεινη .. να ζησει κοντα μας οσο ειναι να ζησει

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 6:32 pm

ismini έγραψε:Για να φτάνουν όλοι οι γιατροί να συμφωνούν στο θέμα της ευθανασίας πιθανότατα σημαίνει οτι η γατούλα ταλαιπωρείται...Το γεγονός οτι δεν φωνάζει δεν σημαίνει οτι δεν πονάει. Ισως ειναι τόσο καταβεβλημένη που δεν μπορει ουτε αυτο να κάνει. Επίσης οι γάτες οταν νιώθουν οτι φτάνουν στο τέλος το κάνουν διακριτικά....

Παλιότερα η δική μου γάτα η Ροζα ειχε φτάσει να ματώνει από τους ογκους στην κοιλιά...Κι ομως γυριζε κοιλιτσα για χάδια..Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν πονούσε τρομερά ομως...
Της κάναμε ευθανασία και δεν το έχω μετανιώσει.
Δυστυχώς οταν έχουμε ζωα αναλαβάνουμε πολλές ευθύνες...μερικές από αυτες πολύ δυσάρεστες.

Ιsmini σ' ευχαριστουμε για τη συμπαρασταση. Ολοι ειπαν οτι καποια στιγμη θα πρεπει να το κοιμησουμε αλλα και ολοι ειπαν κρατηστε το και οσο παει. Οταν δειτε οτι δεν θα τρωει πια, τοτε θα πρεπει να το κανουμε.

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από chrischris Παρ Σεπ 25, 2009 6:37 pm

gatoras έγραψε:Συμφωνώ και γω με τη Marcos.
To θέμα της ευθανασίας για μένα έχει να κάνει με την ανακούφιση που μπορείς να προσφέρεις απο τους πόνους και την ταλαιπωρία στο ζωάκι. Αλλιώς νομίζω είναι δώρο να το αφήσεις να φύγει μόνο του την ώρα που είναι να φύγει.
Εγώ αποφάσισα να κάνω ευθανασία στο σκυλάκι μου επειδή πάθαινε εγκεφαλικά και ταλαιπωρούταν πάρα πολύ την ώρα που του συνέβαινε αυτό. Όμως ακόμη και μετά το τελευταίο εγκεφαλικό που δεν μπορούσε να κουνηθεί καθόλου, όταν του χάιδευα το κεφάλι και του μιλούσα κουνούσε την ουρά του. Αυτή τη σκηνή έχω στο μυαλό μου και σκόμη έχω ένα ερώτημα αν έκανα καλά....
Όποια απόφαση και να πάρετε καλή σας δύναμη.

Σ ευχαριστουμε, τη δυναμη τη χρειαζομαστε ότι κι αν αποφασισουμε.Προς το παρον της χαριζουμε την αγαπη μας και τα χαδια μας και αυτο νομιζουμε οτι θελει κι εκεινη και μας το δειχνει με την προσπαθεια που κανει και με τα γουργουρητα της.

chrischris
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 63
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 05/09/2009

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από Πούπσυ Παρ Σεπ 25, 2009 8:14 pm

Καλή δύναμη και σε σας και στη γατούλα!
Πούπσυ
Πούπσυ
Gatus Paranoicus
Gatus Paranoicus

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : Γαλημάτα
Αριθμός γατουνίων : Η Πούπσυ και ο Τζέρυ στο σπίτι... και η αδεσποτούλα Λούσυ στην πυλωτή!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχερός αλλά χωρίς κρύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον ΑΙΜΙΛΙΟ!!!! και τον Κανελλάκο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/01/2009
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... Empty Απ: Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια...

Δημοσίευση από ismini Παρ Σεπ 25, 2009 9:04 pm

Κουράγιο....
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Ευθανασία???? Θέλουμε βοήθεια... M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης