gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διάρροια +μπαλώματα

+12
Maro
Anatoli
Φωτεινή
Gatadministrator
M81
ismini
patousis
BokSurat
Πούπσυ
NiaR
marmanga
despina
16 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από despina Πεμ Ιουν 04, 2009 7:59 am

ismini έγραψε:
marmanga έγραψε:Ζμήνη, αν θυμάμαι καλά υπήρχε και κάποια εντελώς χάλι φωτό του Γκαλέτι σε στυλ κοτόπουλου... Νομίζω ότι αν δει αυτήν η Δέσποινα και πώς έγινε μετά δε θα της μείνει καμία αμφιβολία ότι είναι κάτι εντελώς περαστικό.
Ναι εχω και σε στυλ κοτόπουλου και μια πριν καραφλιάσει τελειως που ηταν πιο χάλια Sad . Δεσποινα αν θέλεις να την δεις πες μου να σου δωσω λινκ. tafos


Ναιαιαι! Αυτό θα ήθελα να το δω. Έχεις δει κάτι ανθρώπους που έχουν 2-3 τουφίτσες αραιωμένες τρίχες στη μια μεριά του κεφαλιού, 2-3 παραπέρα +το υπόλοιπο είναι κρανίο; Ε, λίγο απέχει το Κανιβαλάκι από αυτή την εικόνα πλέον... Sad

Τώρα το πρόβλημα του άντρα μου είναι μην κολλήσει αυτός τίποτα +μείνει καραφλός! Μας έχει βάλει όλους σε καραντίνα. Κοιμούνται τα γατιά στο διάδρομο, εγώ στο σαλόνι, η σκυλίτσα στη μικρή κρεβατοκάμαρα +ο Χρόνης(σύζυγος) στη μεγάλη κρεβατοκάμαρα gotosleep . (Αναρωτιέμαι μπορώ να κρατήσω τα γατάκια +να δώσω το Χρόνη για υιοθεσία.... scratch)
despina
despina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύος... κρύος... και πάλι κρύος...
Motto : "Just when the caterpillar thought life was over... it turned into a butterfly"...
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2009
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ Πεμ Ιουν 04, 2009 9:02 am

Οι μύκητες είναι ένα θεματάκι, θέλουν δουλίτσα που την κάνουν τα φάρμακα , έχω κολλήσει από τον Πρίγκηπα προσπάθησε να τον έχεις περιορισμένο και όταν έρχεσαι σε επαφή μαζί του να πλένεις μετά τα χέρια σου με αντισυπτικό.Όταν κόλλησα εγώ μύκητες κοιμόμουν μαζί με το παιδί μου, με τον άντρα μου και γενικά δεν άλλαξα κάτι από τις συνήθειες μου, εκείνο που έκανα καθάριζα όλες τις επιφάνειες με betadin solution και να ξέρεις ότι για να κολλήσει κάποιος βοηθά το πεσμένο ανοσοποιητικό του σύστημα.Όλα θα πάνε καλά Laughing
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
Γατού Fan Park
Γατού Fan Park

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Τόπος : Μυτιλήνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : ένα λατρεμένο αγόρι , το μπεμπέ μου , το αγγελούδι,ο Μέρλυν,η Άνθια και η Αγγελίδα
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Βροχή και μόνο βροχή
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : την Μάγια τον Ντακίρι και τον Χιόνη
Motto : Δεν ύπάρχει κανείς που να γεννήθηκε με άσχημο αστέρι.Είναι που δεν ξέρει να διαβάσει τον ουρανό!
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/04/2008
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από M81 Πεμ Ιουν 04, 2009 9:22 am

despina έγραψε:(Αναρωτιέμαι μπορώ να κρατήσω τα γατάκια +να δώσω το Χρόνη για υιοθεσία.... scratch)
Shocked happy2 happy2 happy2


Θα συμφωνήσω με ότι σου έχουν πει πέρι απλού σχολαστικού καθαρίσματος χεριών κλπ. και τίποτα παραπάνω υπερβολικό. oksmily3

Για παράδειγμα, ο Αλήτης τριγυρνούσε κανένα μήνα με μύκητα στο αυτί (τριχόφυτο/δερματόφυτο), τον οποίο εύκολα μπορεί να κολλήσει και ο άνθρωπος, μέχρι να το πάω στον γιατρό και να μου πει τι είναι (εγώ ήμουν στην αρχή της...καριέρας μου ως γατομάνα και παντελώς άσχετη).
Σε πληροφορώ λοιπόν πως δεν κόλλησα (ένα μήνα πριν και όσο πήρε μετά τον γιατρό για να στρώσει), και μάλιστα χωρίς να πλένω πάντα σχολαστικά τα χέρια μου (τον δε μύκητα τον είχα...ξεψειρίσει για να δω τι είναι handjob ).
Είναι θέμα πολύ πεσμένου ανοσοποιητικού στον άνθρωπο, όπως ανέφεραν ήδη. blinking
M81
M81
Catarazzi
Catarazzi

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 43
Αριθμός γατουνίων : Την Σουλτανίτσα, τον Γαργαρούλη και την Essie!
Ημερομηνία Εγγραφής : 04/03/2009
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_bubbles

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από marmanga Πεμ Ιουν 04, 2009 10:02 am

Κι έχουμε ΚΑΙ σύζυγο που κόλλησε αλλά το ξεπέρασε αμέσως χωρίς να χρειαστεί να δοθεί για υιοθεσία (ούτε να μείνει φαλακρός, βεβαίως-βεβαίως) happy2 happy2
Εδώ τα καλά παραδείγματαααααα!!!!!!
Δέσποινα, πολύ-πολύ μικρή, τότε που η 'κτηνιατρική' ήταν περίπου άγνωστη στην Ελλάδα το κρανίο μου είχε γίνει βουλάτο από ένα σιαμεζάκι που κοιμόταν στο κεφάλι μου. Καστανή με ροζ βουλίτσες μετά εγώ. Έβαλα τα φαρμακάκια μου (σίγουρα πολύ λιγότερο εξελιγμένα από τα τωρινά) και συνήλθα. Ούτε καν οι γονείς δεν έπαθαν πανικό -που ξέρεις φαντάζομαι τι θα πει Έλλην πατέρας με 'άρρωστη' κόρη...
marmanga
marmanga
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 59
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : Ένα ολόδικό μου!! (Και 'μισό' αλλού)
Ημερομηνία Εγγραφής : 09/12/2007
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_smoke

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από Pepita Πεμ Ιουν 04, 2009 10:09 am

marmanga έγραψε:Κι έχουμε ΚΑΙ σύζυγο που κόλλησε αλλά το ξεπέρασε αμέσως χωρίς να χρειαστεί να δοθεί για υιοθεσία (ούτε να μείνει φαλακρός, βεβαίως-βεβαίως) happy2 happy2
Εδώ τα καλά παραδείγματαααααα!!!!!!
Δέσποινα, πολύ-πολύ μικρή, τότε που η 'κτηνιατρική' ήταν περίπου άγνωστη στην Ελλάδα το κρανίο μου είχε γίνει βουλάτο από ένα σιαμεζάκι που κοιμόταν στο κεφάλι μου. Καστανή με ροζ βουλίτσες μετά εγώ. Έβαλα τα φαρμακάκια μου (σίγουρα πολύ λιγότερο εξελιγμένα από τα τωρινά) και συνήλθα. Ούτε καν οι γονείς δεν έπαθαν πανικό -που ξέρεις φαντάζομαι τι θα πει Έλλην πατέρας με 'άρρωστη' κόρη...
Shocked Shocked Shocked lipothymia lipothymia

Pepita
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια
Γατανιχνευτής-Γατανιχνεύτρια

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 3 κοριτσάκια και 1 λιοντάρι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τον Joey τον Σιβα τον Pablo και την Κουφίτσα
Motto : ''Πίσω από κάθε πόνο σου στέκει ένα λάθος σου''Αριστοτέλης
Ημερομηνία Εγγραφής : 17/08/2008
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_fire

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από ismini Πεμ Ιουν 04, 2009 11:35 am

Δέσποινα σου εστειλα με μεηλ τα λινκς για τις φωτος. Εδω http://www.gatospito.com/forum-f9/topic-t1711-400.htm μπορεις να δεις πως εγινε κατα τη διάρκεια της θεραπειας. Οταν υιοθετήθηκε δεν ειχε θεραπευτει πληρως και συνέχισε για ενα μηνα περιπου τη θεραπεία.
Το χάλι που θα δεις μην σε τρομαξει γιατι δεν σημαινει οτι θα γινουν ετσι και τα δικά σου.

Οσον αφορά τη μετάδοση των μυκητων, προσωπικά δεν τηρησα παρα πολυ αυστηρα τα μετρα ασφαλειας και οταν ειχε ψιλοσυνέλθει τον αφηνα να κοιμάται και στο κρεββάτι μαζι μας δίπλα στο κεφάλι μας....
Τα αλλα δυο μου γατόνια δεν κολλησαν κάτι, ουτε εγω...Ο μονος που εμφάνισε κυκλικες κοκκινήλες στο στηθος (που ηταν μύκητες) ηταν ο καλός μου. Ακολουθησε 1 εβδομαδα θεραπεια με χάπι sporanox και...τέλος καλο oksmily3 . Τελικά ουτε καράφλιασε ουτε χρειαστηκε να τον δωσω για υιοθεσία... happy2
Επίσης τα παιδια που τον υιοθέτησαν δεν κολησαν, παρολο που απο την αρχη τον εβαλαν στο κρεββάτι τους.
Ειναι και θεμα οργανισμου μάλλον αλλά φυσικά σε καμια περιπτωση δεν σε συμβουλευω να μην τηρησεις τα μετρα ασφαλειας.
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από despina Πεμ Ιουν 04, 2009 3:03 pm

Ο Χριστός +η Παναγιά!!! Το γατί-κοτόπουλο! Το γατί-παχύδερμο! Καλέ το δέρμα του μοιάζει με παχύδερμου τόσες δίπλες που έχει! Το Κανιβαλάκι έχει λίγες περισσότερες τρίχες στο σώμα. Το κεφάλι του είναι εντάξη. Σκέφτομαι να το κουρέψω αλλά θα μοιάζει σα λιονταράκι +δεν το τολμώ. (Βέβαια λόγω πορτοκαλί χρώματος θα του ταιριάζει χιχι!) Όσο για το σύζυγο, έχει εφοδιαστεί με Detol για απολύμανση ΟΛΟΥ του σπιτιού, Fusidin +Fusicort για παν ενδεχόμενο αν κολλήσει, μου πήρε καινούργια σφουγγαρίστρα +κουβά μη τυχον είχε μύκητες η παλιά +κάνω διασπορά τους μύκητες σε όλο το σπίτι.. (Να συνεχίσω ή το πιάσατε το νόημα;;;!!!) Κατάσταση εμπόλεμης ζώνης. Μόνο ναρκοπέδιο που δεν έβαλε για να απομονωθεί από μένα +τα γατούλια!! +φυσικά με ψέλνει από το πρωι μέχρι το βράδυ "με τα όλα τα ψωροαδέσποτα" που μαζεύω κατά καιρούς +που "θα μας στείλουν αδιάβαστους καμιά ώρα". Συνέχεια σε λίγο λόγω δουλειάς...
despina
despina
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κόκκορας
Ηλικία : 42
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : κρύος... κρύος... και πάλι κρύος...
Motto : "Just when the caterpillar thought life was over... it turned into a butterfly"...
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/05/2009
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από gatoras Πεμ Ιουν 04, 2009 4:07 pm

Έχω διαβάσει (δεν θυμάμαι που νομίζω εδώ) ότι το Detol είναι τοξικό για τις γάτες, μήπως να ρωτούσατε τον κτηνίατρο. Περαστικά τους
gatoras
gatoras
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση
Γατοφόνος γατ' εξακολούθηση

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 49
Τόπος : Πάτρα
Αριθμός γατουνίων : 2
Motto : Oταν θελεις, ψαχνεις τροπους,....Οταν δεν θελεις, ψαχνεις αιτιες...! Τίποτα δεν αξίζει στον κόσμο που να μας κάνει να λοξοδρομήσουμε από εκείνο που αγαπάμε.
Ημερομηνία Εγγραφής : 26/04/2009
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από ismini Πεμ Ιουν 04, 2009 8:22 pm

despina έγραψε:Ο Χριστός +η Παναγιά!!! Το γατί-κοτόπουλο!
happy2 happy2 happy2 happy2 Εκεινη την εποχη που ειχε γίνει ετσι τον φωνάζαμε Μιμίκο (ο γνωστός κοτοπουλάκιας.... Laughing )
Καλυτερα να σφουγγαρίζεις με hibitane scrub το οποίο θα βρεις στο φαρμακειο. Εγω ειχα το μικρο σε ενα σχεδον αδειο δωμάτιο και σφουγγάριζα με αυτο για να μην μενουν οι μυκητες στο περιβάλλον του.
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 Empty Απ: Διάρροια +μπαλώματα

Δημοσίευση από ismini Πεμ Ιουν 04, 2009 8:49 pm

despina έγραψε: Fusidin +Fusicort για παν ενδεχόμενο αν κολλήσει, μου πήρε καινούργια σφουγγαρίστρα +κουβά μη τυχον είχε μύκητες η παλιά +κάνω διασπορά τους μύκητες σε όλο το σπίτι.. (Να συνεχίσω ή το πιάσατε το νόημα;;;!!!) Κατάσταση εμπόλεμης ζώνης. Μόνο ναρκοπέδιο που δεν έβαλε για να απομονωθεί από μένα +τα γατούλια!!
happy2 happy2 happy2 happy2 happy2
ismini
ismini
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα
Artistic Moderator/Καλλιτεχνό-γατα

Θηλυκό
Χοίρος
Ηλικία : 53
Αριθμός γατουνίων : Δύο
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Πεπίτο!
Ημερομηνία Εγγραφής : 08/11/2007
Mood : Διάρροια +μπαλώματα - Σελίδα 2 M_flush

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης