gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

+48
psipsa
belezza
Stella M.
Αλεχ90
maraki172
vanilia cat
Spiros82
PiperMaru
startmarha
Gatoplikti
Constant1ne
SoFiA11
otz
koneko
MOLLY17
LAROGATA
kleinekatze
Τζούλι το Κατσούλι
kouix
Osi
niki
kardioygeia
alex..niaou
barkoulitses
SuperCatz
maritina
goodone
doremi
natalouko
Μενεγάτα
XIONIS
Anatoli
Πούπσυ
gatoras
Kikiriki
niou
Tiger Lilly
sardela
ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ
christiana
Φωτεινή
Pepita
OrAnGeLo
Chouzouris
Milly
Marcos
marmanga
Αστρογάτος
52 απαντήσεις

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Σαβ Ιαν 20, 2018 5:54 pm

Σος! Δεν ξερω τι να κανω.... εχω υιοθετησει εναν γατουλη εδω κ μερικες μερες. Λογω ενος αναπνευστικου προβληματος πηγαιναμε στον κτηνιατρο αρκετα συχνα κανοντας θεραπεια με αντιβιωσεις με απολεσμα να αφησουμε για μετα εμβολια κ καθαρισμους. Το θεμα ειναι οτι πριν απο 5 μερες παρατηρηςα κατι ασπρα σκουλικια να βγαινουν απο το πρωκτο του κ μετα τα γινονται σαν σουσαμι. Ετσι τον εδωσα banmith συμφωνα με τα κιλα του. Ομως δεν επιασε κ χτες που πηγαμε ατον γιατρο του εδωσε κ εκεινος μια παστα- ονομα δεν ξερω..... Σημερα ομως παλι βγαζει ζωντανα παλι!!!! Τι κανω;

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 6:15 pm

dc3334 έγραψε:Σος! Δεν ξερω τι να κανω.... εχω υιοθετησει εναν γατουλη εδω κ μερικες μερες. Λογω ενος αναπνευστικου προβληματος πηγαιναμε στον κτηνιατρο αρκετα συχνα κανοντας θεραπεια με αντιβιωσεις με απολεσμα να αφησουμε για μετα εμβολια κ καθαρισμους. Το θεμα ειναι οτι πριν απο 5 μερες παρατηρηςα κατι ασπρα σκουλικια να βγαινουν απο το πρωκτο του κ μετα τα γινονται σαν σουσαμι. Ετσι τον εδωσα banmith συμφωνα με τα κιλα του. Ομως δεν επιασε κ χτες που πηγαμε ατον γιατρο του εδωσε κ εκεινος μια παστα- ονομα δεν ξερω..... Σημερα ομως παλι βγαζει ζωντανα παλι!!!! Τι κανω;

Τι ηλικία έχει το ζώο;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Σαβ Ιαν 20, 2018 6:39 pm

Περιπου 1,5 χρονων

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 7:08 pm

dc3334 έγραψε:Περιπου 1,5 χρονων
E λογικό να μην πιάσει η παστα, αφού είναι για μωρά!!
Θα πάτε να πάρετε ένα χάπι αποπαρασίτωσης από ένα κτηνιατρείο ή pet shop (αν δεν απατώμαι το drontal είναι για γάτες και σκύλους, αλλά ρωτήστε καλύτερα γιατί δε θυμάμαι). Θα ζητήσετε χάπι για ενδοπαράσιτα και θα σας δώσουν ο,τι χρειάζεστε.
Προσοχή: τα σκουληκάκια μπορεί να συνεχίσουν να βγαίνουν για λιγες μερες, απλά θα είναι πεθαμένα.
Μιας και θα πάτε που θα πάτε, πάρτε και μια αμπούλα αποπαρασίτωσης για ψύλλους κλπ, προληπτικά Laughing
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Ιαν 20, 2018 7:10 pm

ετσι γινεται με την παστα αποπαρασιτωσης, βγαζει τα σκουλικια απο μεσα απο τον οργανισμο της γατουλας μεσα απο τα κακακια της. ειναι φυσιολογικο δεν ειναι ν ανησυχειτε ισα ισα θα καθαρισει τελειως το γατακι απο τα σκουληκια. Νομιζω πως επαναλαμβανεται σε καποιο χρονικο διαστημα η αποπαρασιτωση οταν γινεται για πρωτη φορα στο γατακι. Αυτα θα σας τα πει καλυτερα ο κτηνιατρος σας. Παντως να μην ανησυχειτε για τα σκουληκια θα βγουν ολα και θα καθαρισει το γατακι.
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 7:13 pm

Να, δες:
http://www.zoofast.gr/bayer-drontal-pg-18353.html

https://www.ktiniatriki.gr/product/1496/milbemax-174-16-40.html

Κάτι τέτοιο χρειάζεστε. Θα του φυγουν, μην αγχώνεσαι! Δες λιγακι αν τα σκουλήκια ζουνε ή ειναι πεθαμενα, άσε μια-δυο μερες να δεις μηπως δρασει ο,τι εχει παρει. Αν οχι, παρε ενα χαπι.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 7:15 pm

psipsa έγραψε:ετσι γινεται με την παστα αποπαρασιτωσης, βγαζει τα σκουλικια απο μεσα απο τον οργανισμο της γατουλας μεσα απο τα κακακια της. ειναι φυσιολογικο δεν ειναι ν ανησυχειτε ισα ισα θα καθαρισει τελειως το γατακι απο τα σκουληκια. Νομιζω πως επαναλαμβανεται σε καποιο χρονικο διαστημα η αποπαρασιτωση οταν γινεται για πρωτη φορα στο γατακι. Αυτα θα σας τα πει καλυτερα ο κτηνιατρος σας. Παντως να μην ανησυχειτε για τα σκουληκια θα βγουν ολα και θα καθαρισει το γατακι.
Μαζί γράφαμε Smile
Aν ειναι για ζωο 1.5 ετους σιγά μην πιασει η banminth tafos
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Σαβ Ιαν 20, 2018 7:51 pm

Αν παρω χαπι ή αμπουλα δεν θα τον πειραξει;. Αν η παστα δεν πιανει γιατι τοτε ο γιατρος δεν εδωσε χαπι;

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Stella M. Σαβ Ιαν 20, 2018 8:04 pm

Δεν ξέρω γιατί πρότεινε πάστα, αλλά όντως 1μιση έτους χαπάκι θα πάρει.
Επίσης προσέξτε ότι το χάπι πάει με τα κιλά και να είναι για γάτες αυτό που θα δώσουν.
Όλα τα υπόλοιπα είναι φυσιολογικά, αυτή είναι η δουλειά του χαπιού, να βγάζει τα σκουλίκια και συνήθως δίνουμε 1 δόση και ξάνα σε 3-4 μέρες, ώστε να απομακρυνθούν και τα άωρα παράσιτα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 8:06 pm

dc3334 έγραψε:Αν παρω χαπι ή αμπουλα δεν θα τον πειραξει;. Αν η παστα δεν πιανει γιατι τοτε ο γιατρος δεν εδωσε χαπι;
Έλα ντε!!
Άστον 1-2 μέρες να δεις αν πεθαίνουν τα σκουλήκια. Αν μεθαύριο είναι ακόμα ζωντανά, πάρε και ένα χάπι.
Όχι καλέ γιατί να τον πειράξουν το χάπι και η αμπούλα; Αφού αυτά ενδείκνυνται για κατοικίδια με παράσιτα.
Η αμπούλα είναι για τα εξω-παράσιτα και απλά τη βάζεις στον αυχένα του ζώου, στο δέρμα. Σκοτώνει ψύλλους κλπ εξωτερικά παράσιτα. Αυτή μπορείς να τη βάλεις προληπτικά. Ξανά, θα σου πουν στο κτηνιατρείο ή πετ σοπ από όπου θα την πάρεις. Είναι εντελώς συνηθισμένη διαδικασία και δεν είναι λόγος ανησυχίας!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Σαβ Ιαν 20, 2018 8:11 pm

Ρωταω επειδη εχω ηδη δωσει μια θεραπεια- ασχετα που δεν επιασε!!- οκ σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!!!

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Σαβ Ιαν 20, 2018 8:12 pm

Καλή επιτυχία, γράψε μας πως παει ο γατούλης σου σε λιγες μερες!
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 22, 2018 10:41 am

Πολλες μαζεμένες πληροφοριες.
Το πρώτο ερώτημα ειναι τι παστα έδωσε ο γιατρος? Πιθανολογώ οτι έδωσε κατι δυνατοτερο και για ποιο λογο έδωσε παστα σε αυτήν την ηλικια?

Το δεύτερο ερώτημα ειναι μετα απο ποσες μέρες κανει να πάρει το χάπι μετα απο το φάρμακο που ο γιατρος έδωσε. Το χάπι πρεπει να ειναι για τα κιλά του γατιου.

Η επανάληψη του χαπιού θα πρέπει να γινει σε διάστημα περιπου 15 ημερών οχι νωριτερα.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 22, 2018 3:59 pm

Gatoplikti έγραψε:Πολλες μαζεμένες πληροφοριες.

Η επανάληψη του χαπιού θα πρέπει να γινει σε διάστημα περιπου 15 ημερών οχι νωριτερα.

Ίσως να εξαρτάται από τα παράσιτα και την κατάσταση του ζώου γενικά. Στα δικά μου μικρά είχε πει στις 15 μέρες επανάληψη, στο Μιλού που είπε να δώσω την πρώτη δόση και επανάληψη σε 3-4 μέρες. Ο Μιλού όμως έβγαζε σκουλίκια, ενώ τα κορίτσια δεν είχαν εμφανή παράσιτα στα κόπρανα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 22, 2018 5:35 pm

Μου φαινεται στην τελικη ο καθενας γιατρος κανει τα δικα του. Η δικη μας γιατρος σκουληκια ξε σκουλήκια δινει ανα 15, 2 και 3 φορες  επαναληψη που θα εχουν γινει τα αβγά .  Ο συγκεκριμένος εδω της κοπέλας πάστα. Αλλος ας πουμε αντι να δώσει  παιδικο χαπακι σε γατάκια που εχουν περάσει το μισο κιλο δινει σιροπι ανθρωπινο .. Τι να σου πω. Υποτιθεται οτι το χάπι δεν ειναι δοση αλλα ενα χάπι εφάπαξ που σκοτώνει επιτοπου οτι παράσιτο υπάρχει. Δεν διαρκει για μέρες. Με ποια έννοια να δινει γρήγορα επανάληψη , για την περιπτωση ας πουμε που δεν κατάφερε να τα σκοτώσει ολα?  
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Stella M. Δευ Ιαν 22, 2018 6:50 pm

Ναι με τις αποπαρασιτώσεις κι εγώ έχω διαπιστώσει ένα θέμα, καθένας τα δικά του.
Οπότε τουλάχιστον για τις αποπαρασιτώσεις κατέληξα να ακολουθώ απλά οδηγίες του φαρμάκου.
Μετά υποθέτω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Ο Μιλού για παράδειγμα, είχε ταινίες και πρώτη φορά επέμεινε τόσο ο γιατρός για αποπαρασίτωση αδεσπότου, που σε ένα βαθμό είναι και μέσα στο πρόγραμμα τα παράσιτα.
Κάποια χάπια θεωρητικά πιάνουν και τα αυγά, τα οποία παίρνουν 3-4 μέρες για να ωριμάσουν. Για την περίπτωση της αναποτελεσματικότητας του χαπιού, δίνουν λέει κι άλλη δόση, ώστε να τα προλάβει μόλις βγουν, να μην αναπαραχθούν κι αυτά. Μου φαίνεται κάπως λογικό, γιατί αν δεν απαλλαγείς από τα αναπαραγώμενα παράσιτα, δεν θα διαιωνίζεται το θέμα; Θα απαλάσσεται δηλαδή το ζώο κάθε φορά από τα "ενήλικα" παράσιτα, αλλά μεχρί την επόμενη αποπαρασίτωση θα έχουν αναπτυχθεί τα άλλα..δεν ξέρω confused Τουλάχιστον για την περίπτωση που το πρόβλημα είναι έντονο κι έχουν αρχίσει να βγαίνουν από τον πρωκτό..
Ίσως πάλι να ήταν η περίπτωση τέτοια, δηλαδή ο Μιλού ήταν σπορίδιο, λιποβαρής και προσπαθούσε να αναρρώσει από τραύμα, οπότε ίσως δεν τον "έπαιρνε'' για το κλασσικό πρωτόκολλο του 15θήμερου. Χρειαζόταν να μπορεί να αποκομίζει το μέγιστο από το φαγητό του λογικά.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Ιαν 22, 2018 8:21 pm

η κτηνιατρος του σωματειου μας σε φιλοξενουμενα γατακια μας μανα και γιο που ηδη τα εχουμε απ΄το καλοκαιρι και εχουν αποπαρασιτωθει κανονικα αλλα κατα καιρους κανουν διαρροιες και αφου αποκλεισαμε αλλα παρασιτα με τεστ κοπρανων,εδωσε για δυο μερες χαπι και μετα απο 10 μερες το ιδιο και ξανα παλι μετα απο 10 μερες.Εγω παντως παντα κραταγα το 15νθημερο και δεν ειχα θεμα με τα γατια μου
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Ιαν 22, 2018 11:59 pm

Stella M. έγραψε:Ναι με τις αποπαρασιτώσεις κι εγώ έχω διαπιστώσει ένα θέμα, καθένας τα δικά του.
Οπότε τουλάχιστον για τις αποπαρασιτώσεις κατέληξα να ακολουθώ απλά οδηγίες του φαρμάκου.
Μετά υποθέτω ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Ο Μιλού για παράδειγμα, είχε ταινίες και πρώτη φορά επέμεινε τόσο ο γιατρός για αποπαρασίτωση αδεσπότου, που σε ένα βαθμό είναι και μέσα στο πρόγραμμα τα παράσιτα.
Κάποια χάπια θεωρητικά πιάνουν και τα αυγά, τα οποία παίρνουν 3-4 μέρες για να ωριμάσουν. Για την περίπτωση της αναποτελεσματικότητας του χαπιού, δίνουν λέει κι άλλη δόση, ώστε να τα προλάβει μόλις βγουν, να μην αναπαραχθούν κι αυτά. Μου φαίνεται κάπως λογικό, γιατί αν δεν απαλλαγείς από τα αναπαραγώμενα παράσιτα, δεν θα διαιωνίζεται το θέμα; Θα απαλάσσεται δηλαδή το ζώο κάθε φορά από τα "ενήλικα" παράσιτα, αλλά μεχρί την επόμενη αποπαρασίτωση θα έχουν αναπτυχθεί τα άλλα..δεν ξέρω confused Τουλάχιστον για την περίπτωση που το πρόβλημα είναι έντονο κι έχουν αρχίσει να βγαίνουν από τον πρωκτό..
Ίσως πάλι να ήταν η περίπτωση τέτοια, δηλαδή ο Μιλού ήταν σπορίδιο, λιποβαρής και προσπαθούσε να αναρρώσει από τραύμα, οπότε ίσως δεν τον "έπαιρνε'' για το κλασσικό πρωτόκολλο του 15θήμερου. Χρειαζόταν να μπορεί να αποκομίζει το μέγιστο από το φαγητό του λογικά.
Εμένα πάλι μου είπε η γιατρός ότι τα αβγά θέλουν κάτι λιγότερο από 15 μερες να αναπαραχθούν και σε μια μεγάλη συζήτηση που είχαμε περι αβγών μου είπε ότι δεν σκοτώνονται είναι τρομερά ανθεκτικα ακόμα και όταν αποβάλλονται στον χώρο και ουσιαστικά δεν πρέπει να φαγωθούν από τον άνθρωπο και γενικότερα. Θελει καθαριότητα  και απομάκρυνση  τους. Φυσικά θα έχουν μια διάρκεια ζωής όταν αποβάλλονται.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Τρι Ιαν 23, 2018 7:15 pm

Γεια σας κ παλι!!! Σημερα πηγα στο κτηνιατρο κ μετα απο συζητηση καταληξαμε οτι ειναι ταινιες τα σκουλικια κ μου εδωσε σε μια συρριγα σιροπι.... το κακο ειναι οτι ο δικος μου ο μαλ... το εφτυσε μετα απο μεγαλη μαχη.... ετσι αυριο θα ξαναπαω στον γιατρο!!!!!

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τρι Ιαν 23, 2018 8:34 pm

Ρώτησες γιατί δεν σου δίνει χάπι? Μπας απλά δεν έχει στο ιατρείο? Τι σου εδωσε? Vermox? Είσαι εκτός Αθηνών?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 23, 2018 8:48 pm

Aφού αυτά τα σιρόπια και οι πάστες που δίνει ΔΕΝ πιάνουν, γιατί δεν πας σε έναν άλλο κτηνίατρο να πάρεις ένα χάπι να τελειώνεις με αυτό το θέμα;
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Τρι Ιαν 23, 2018 9:15 pm

Αυτο θα κανω δυστυχως θα παω αυριο σε αλλον. Ειμαι μακεδονια κ αυτος θεωρειται ο νουμερο ενα γιατρος.....εχω σκοτωθει με εναν αλλον γιατι ητανε η αιτια να χασει την ζωη του ο πρωτος μου γατος... τι να πω.... απλα δεν ξερω αν θα καταφερω να δωσω του...

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από f.m123 Τρι Ιαν 23, 2018 9:28 pm

dc3334 έγραψε:Αυτο θα κανω δυστυχως θα παω αυριο σε αλλον. Ειμαι μακεδονια κ αυτος θεωρειται ο νουμερο ενα γιατρος.....εχω σκοτωθει με εναν αλλον γιατι ητανε η αιτια να χασει την ζωη του ο πρωτος μου γατος... τι να πω.... απλα δεν ξερω αν θα καταφερω να δωσω του...
Είναι μεγάλο θέμα οι καλοί κτηνίατροι, αλλά το πρόβλημα σας είναι τόσο απλό που ακόμα και παλιάς σχολής γιατρός μπορεί να το λύσει! Σίγουρα θα βρεις καποιον κτηνιατρο στην πόλη ή τις γύρω πόλεις που να ξέρει 5 πράγματα. Κι εγώ βρισκόμουν στη δυτική Μακεδονία, και αναγκάστηκα να πάω σε άλλη πόλη για να βρω κτηνίατρο που να κάνει βασικές εξετάσεις. Τα πτυχία μερικών είναι για κάψιμο, πραγματικά.
f.m123
f.m123
Catastro(f)ika Catλογού
Catastro(f)ika Catλογού

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 32
Αριθμός γατουνίων : 2
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : γατοκατακαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 03/04/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_coffee

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Τρι Ιαν 23, 2018 9:48 pm

Αλλη πολη δεν παιζει γιατι δεν οδηγω κ ουτε μπορω να αγκαζαρω καποιον δυστυχως.... Δυστυχως εδω που ζω δεν εχουμε ουτε καλο ονοματα ουτε κλινικη που να διαθετει τα παντα....

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιαν 24, 2018 2:51 am

Ότι υπάρχουν πολλοί άσχετοι γιατροί υπάρχουν, αλλά νομίζω ότι για το θέμα των αποπαρασιτώσεων εν προκειμένω κάνουμε εικασίες. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε τη baminth από αλοιφές ας πούμε και ξέρουμε ότι είναι για γατάκια, αλλά έχει τόσα πολλά σκευάσματα, μπορεί π.χ. να υπάρχει αλοιφή και για ενήλικα, δεν ξέρω. Αν μπορείς γράψε τι έχει συστήσει μέχρι στιγμής.
Αν και είναι ένα θέμα που πρέπει να αντιμετωπιστεί, είναι ταυτόχρονα αρκετά απλό, δηλαδή για ότι σκεύασμα σου προτείνουν, ψάξε το φυλλάδιο οδηγιών στο ίντερνετ. Τουλάχιστον για τα προϊόντα αποπαρασίτωσης συνήθως αυτό που λένε αυτό είναι. Ακολούθησε τη δοσολογία του φυλλαδιού ακριβώς, ανάλογα με τα κιλά του γάτου και μην ανησυχείς που βγαίνουν σκουλικάκια, είναι φυσιολογικό.
Επίσης αν δεν τον καταφέρνεις με το σιρόπι, ίσως μπορείς να τον ξεγελάσεις πιο εύκολα με το χάπι, π.χ. σε λιχουδιά που του αρέσει.
Σε κάθε περίπτωση η δεύτερη γνώμη δεν είναι κακή ιδέα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Τετ Ιαν 24, 2018 7:00 pm

Καλησπερα σας. Τελικα πηγα σε αλλο γιατρο οπου του ειπα το μεχρι τωρα ιστορικο. Τον εξετασε κ του εδωσε χαπι για τα εσωτερικα παρασιτα.... απλα τωρα ανοιγει αλλο κεφαλαιο. Τον γατουλη αυτον τον υιοθετησα πανω κατω τα χριστουγεννα απο μια γυναικα απο αλλη πολη που προωθει υιοθεσιες αδεσποτων. Αφου λοιπον δηλωσα το ενδιαφερων μου γι αυτον εστειλα λεφτα προκειμενου να γινουν ολες οι εξετασεις αλλα κ η στειρωση εκει μιας κ μου ειπε οτι δουλευει σε κτηνιατρειο κ θα μου το εκαναν ολα σε καλυτερες τιμες. Να αχολιασω οτι εχω κ ενα αλλο γατακι μικροτερης ηλικιας αλλα περισσοτερους μηνες κοντα μου κατι που ειπα στην κυρια που ειχε τον γατουλη θελοντας να εξεταστει ο νεος γατουλης για να μην μεταφερει τπτ κολλητικο. Οταν ομως πηγα να τον παρω λιγες μερες μετα ενημερωθηκα οτι εγινε μονο η στειρωση κ μια αμπουλα για τα εξωτερικα παρασιτα. Τπτ αλλο κ αυτο γιατι λεει δεν ειχανε εμβολια...... απο την δευτερη μερα που τον πηρα τρεχω στους γιατρους για τα αυτια του που εχουν φουλ ωτιτιδα μετα με τα πνευμονια του με ενεσεις αντιβιωσης κ τελος με τα ματια του που δακρυζουν...... τωρα ο νεος γιατρος μου ειπε οτι μπορει ο γατουλης να εχει τπτ κολλητικο κ αν επιμεινουν το προβλημα με τα ματια του να κανω αιματολογικες εξετασεις..... κ εξηγω οτι δεν με πειραζει ολο αυτο που ζω αρκει το ζωο μου να γινει καλα..... απλα με φοβισε αυτο που μου ειπε μηπως εχει κατι κ κολλησει ο μικρος.... κ αν εχει υπαρχει θεραπεια; Συγγνωμη για το σεντονι....

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Ιαν 24, 2018 7:36 pm

Ενταξει οτι να ναι ομως....
Κατα αρχας τι εξετάσεις σου ειπε οτι θα έκαναν δηλαδη? Και που κολλαει το οτι δεν ειχαν εμβολια με τις εξετάσεις. Ποσα χρηματα ζήτησαν?

Τα πρωτα πρώτα πράγματα που οφειλε κατα την αποψη μου να κανει καποιος που δινει ενα γατι ήταν μια αποπαρασιτωση σιγουρα , αφου το μαζεψε το γατάκι απο τον δρομο μαι κλινικη εξέταση. Αυτο που περιγραφεις ακουγεται σαν ρινοτραχειτιδα, ιωση των γατιών που έχουν σχεδον ολα τα αδέσποτα και χτυπαει αναπνευστικο και μάτια. Θεραπευέται με αντιβιωση και κολλυριο, αντιβιωση οχι απαραιτητα ενέσιμη η και πιο ειδικη για το αναπνευστικο, εξαρτάται ποσο εχει προχωρήσει και αν εχει κανει ακροαστικα το ζώο, Αν εχει προχωρήσει πολυ χτυπάει και τους πνεύμονες. Τι σου ειπε ο γιατρος οτι εχει δηλαδη και ανεφερε πνευμόνια. Τα μάτια πάλι αν εχουν παχύρευστες εκρισεις αν δεν απατώμαι κιτρινωπες θελουν καποια θεραπεια με κολλυριο.
Αν απλα δακρύζουν και ειναι καθαρα τα υγρά μπορει να μην μεινει ευαισθησια απο εντονη ρινοτραχειτιδα. Της δικης μου γάτας τρέχουν εδω και χρονια μονιμα.  Η ρινοτραχειτιδα μεταδιδεται αλλα δεν ειναι κατι τρομερο που δεν αντιμεωπιζεται και με καλη ποιοτητα ζώης καλο φαγητο δεν υπάρχει θέμα. Ολα τα γατια έχουν έρθει σε επαφή με αυτους τους ιους ικαποια στιγμη στην ζωη τους.
Θα επρεπε να σου πουν απο κει που το πηρες οτι εχει το ζώο ωτιτιδα ρινοτραχειτιδα.

Απο κει και περα υπάρχουν τα λοιμωδη νοσηματα που ελεγχουν οταν φέρνουμε σε επαφή τα γατάκια, κυριως τα ενηλικα  aids και λευχαιμια. Ειναι ακριβές εξετάσεις εδω δεν κοιταξαν τα βασικα. Πολλοι που έχουν γατάκια ήδη δεν εχουν κανει στα δικα τους καλα καλα αυτες τις εξετασεις και ουσιαστικα ειναι κατι που δειχνει σωστα με το πρωτο εξάμηνο της ηλικιας τους. Μην τρελλαινεσαι τώρα. Εχει αναρρώσει ο γατούλης απο την ρινοτραχειτιδα? Αν ναι καντου τα εμβολια.  Μπες στην ενοτητα αρρωστήσαμε του φορουμ και διάβασε ενημερωτικα αρθρα να μαθεις ορισμένα πράγματα και να ρώτας τους γιατρους για την διάγνωση και τα φάρμακα που δινουν. Θα μπορουσες κατα την αποψη μου να πεις και στον αλλον να δώσει χάπι ή εστω να ρωτήσεις και αν δεν ειχε να αγοραζες εσυ. Αν βγάζει σκουληκια να δώσεις και στο αλλο γατάκι το μικρο προληπτικα αποπαρασιτωση.

Διάβασε αυτά

http://www.gatospito.com/t2854-topic

http://www.gatospito.com/t5007-topic

http://www.gatospito.com/t549-topic

υγ Ανοιξε ένα δικο σου θεμα και γράφε για τον γατούλη να μην γραφουμε σε αυτο που αφορά τα αποπαρασιτωση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Gatoplikti στις Τετ Ιαν 24, 2018 8:24 pm, 1 φορά
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από dc3334 Τετ Ιαν 24, 2018 8:05 pm

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!! Ειλικρινα! Ναι ειχαμε προβλημα με το αναπνευστικο κ ο πρωτος γιατρος του εκανε ενεσεις διπλες επι δυο μερες με αντιβιωση συν κολλυριο στα ματια τομπρεξ- βασικα ενα ματι κ μετα χτυπησε κ στο αλλο με κιτρινα εκκριματα. Μολις αναρωσε απο το αναπνευστικο πηγα κατευθειαν γιατρο οπου εγινε το πρωτο εμβολιο. Χαπακι για τα εξωτερικα παρασιτα πηρε σημερα κ δοξα τον θεο για την ωρα δεν βλεπω τπτ!!!! Ο γατουλης ειναι 1,5 περιοου ετων κ το μικρο κοντα στους 6 μηνες. Τροφη τους δινω οριτζεν μετα απο ψαξιμο εδω μεσα αλλα κ εξω.... οκ θα ανοιξω αλλο θεμα

dc3334
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 37
Αριθμός γατουνίων : 0
Ημερομηνία Εγγραφής : 12/02/2014

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Αρρωστο γατακι

Δημοσίευση από elzo Παρ Οκτ 11, 2019 4:41 pm

Ειχα μια γατουλα 14 ετων περσιας. Ηταν γενικα μια χαρα. Πριν απο μια βδομαδα δεν ειχε δθαθεση κ ετρωγε ελαχιστα. Μεσα σε δυο μερες εθχε 35 πυρετο, εβγαλε αιμα απο το στομα μαυρο κ αιμα στα ουρα. Φωναξα αμεσως γιατρο τηςψεκανε κορτιζονη, ορι κ B12. Την αλλη μερα ξεψυχισε.Τι λαθος εκανα; αυτο με βασανιζει παρα πολυ. Μηπως δεν εδωσα την δεουσα σημασια; Πολλες σκεψειςχδε με αφηνιυν να ηρεμθσω.

elzo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 68
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από belezza Παρ Οκτ 11, 2019 11:30 pm

Καλησπερα σας . Λυπαμαι πολυ  για την απωλεια σας Ανεξαρτητα που η γατουλα ηταν ηδη 14 και χρονων ,η ξαφνικη αναχωρηση ειναι οδυνηρη
Δεν    ξερω   αν κανατε καποιο λαθος  ,ισως ηταν αναποτρεπτο .Απλα θα ρωτησω   της κανατε    επισκεψη  στον κτηνιατρο ετησια   ,εστω να γνωριζατε   την κλινικη της εικονα.Ο κτηνιατρος που το απεδωσε ?Αποπαρασιτωση κανατε τακτικα?
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από elzo Σαβ Οκτ 12, 2019 5:32 am

Ολα τα εκανα, ολα. Τα ετησια της τα εκανα τον Ιουλιο. Ο γιατρος δε μπορει να βγαλει συμπερασμα. Το αιμα που εβγαλε ηταν μαυρο. Μεσα σε τοσο λθγες μερες δλδ μιλαμε δυο τρεθς μερες να εξελθχτηκε κατι τοσο σοβαρο; Ολο αυτο με στοιχειωνει.

elzo
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 68
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 11/10/2019

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 12, 2019 6:37 pm

Το μαυρο αιμα   δειχνει ,με μεγαλη επιφυλαξη ,μορφη καρκινου . Το λεω απο παρομοιο   συμπτωμα που εμφανισε η σκυλιτσα μου   και εφυγε σε 1 εβδομαδα   απο τη στιγμη που το εμφανισε .Κατερρευσε ξαφνικα   και   η  εξελιξη δυστυχως ηταν ταχυτατη  .Ηταν 18,5  χρ. και ως τοτε   τα  προβληματα της ηταν παθολογικα τα περισσοτερα.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Δευ Οκτ 14, 2019 2:36 pm

elzo έγραψε:Ειχα μια γατουλα 14 ετων περσιας. Ηταν γενικα μια χαρα. Πριν απο μια βδομαδα δεν ειχε δθαθεση κ ετρωγε ελαχιστα. Μεσα σε δυο μερες εθχε 35 πυρετο, εβγαλε αιμα απο το στομα μαυρο κ αιμα στα ουρα. Φωναξα αμεσως γιατρο τηςψεκανε κορτιζονη, ορι κ B12. Την αλλη μερα ξεψυχισε.Τι λαθος εκανα; αυτο με βασανιζει παρα πολυ. Μηπως δεν εδωσα την δεουσα σημασια; Πολλες σκεψειςχδε με αφηνιυν να ηρεμθσω.

Μην βασανιζεις το μυαλο σου με τετοιες σκέψεις, οταν κατι γινεται ξαφνικά φωνάζεις γιατρο και δεν εχεις καποιο σύμπτωμα ολο αυτο τον καιρο τι θα μπορούσες να κάνεις. Ηταν γραφτό, η γατούλα εζησε 14 χρονια με αγάπη αυτο να σκέφτεσαι και τιποτα αλλο..
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από 'anka' Παρ Οκτ 25, 2019 11:07 pm

Καλησπέρα,εχω ένα θεμα με την γατα μου!Απο το πρωι κανει συνεχεια διαροια δεν τρωει και πινει μονο νερο.Την εκανα ρυζονερο αλλα ως περιεργη με το φαγητο της δεν το καταδεχτηκε!!!!!!!!! Τι να κανω .........sos fight3 fight3 fight3 fight3
'anka'
'anka'
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 46
Τόπος : Θεσσαλονικη
Αριθμός γατουνίων : 1
Ημερομηνία Εγγραφής : 23/06/2016
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 19749211

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 Empty Απ: Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα

Δημοσίευση από Gatoplikti Σαβ Οκτ 26, 2019 2:27 am

είναι αποπαρασιτωμενη η γατούλα; Εφαγε κάτι  περίεργο; Βράσε λιγο κοτόπουλο στηθος μαζί με λίγο ρυζακι να χυλωσει το τρώει το κοτόπουλο; Μπορείς να βαλεις πάνω στο φαγητό το περιεχόμενο από την μισή κάψουλα ultra levure των 50 όμως. Μισό στο πρωινό γεύμα και μισό το βράδυ είναι προβιοτικο αντιδιαροιικο και ότι πιο φυσικό. Αν βάλεις τέτοιο το φαγητό να μην κάει ούτε να είναι παγωμένο γιατί καταστρέφεται το προβιοτικο. Αν συνεχίσει η διάρροια σε αυτήν την ένταση πάνω από 2 μέρες γιατρό.
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Γαστρεντερικό - Ενδοπαράσιτα - Σελίδα 6 M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 6 από 7 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης