gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τα γειτονακια

+3
Lina
dagger
belezza
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 29, 2019 3:01 am

Οπως  καθε αξιοπρεπες πεζοδρομιο ,ετσι και το δικο  μας   εχει τους  ενοικους του. 
Αλλοι σταθεροι αλλοι περαστικοι ,καποιοι  ημιμονιμοι .Ολοι ομως χαρουμενοι και ευγνωμονες για οτι τους προσφερεται ,να δειχνουν την ευγνωμοσυνη τους με χιλιους τροπους.Ειναι   τα λατρεμενα αδεσποτακια ,που φανηκαν στη  γειτονια απο   τοτε που υιοθετησα το Νιαουρελο και που  μολις τον ειδαν  στο μπαλκονι .εγιναν η μονιμη παρεα του παζοδρομιου .
Μετραμε 4 χρονια με σταθερα μελη  αλλα  και με νεες αφιξεις  ,καθως τα νεα διαδιδονται γρηγορα και το pet friendly  camp    προσφερει  δωρεαν   τουλαχιστον τα basic 
Λιακαδα   μεσημεριανη και με το συσιτιο βρηκα ευκαιρια να  φωτογραφισω   τις  κουνιστες ουρες και να  παρουσιασω το αδεσποτολογιο  μας
Πρωτη η παλαια και γνωριμη  Μπουμπουκελα  .Ηταν η πρωτη εμφανιση κατω απο το μπαλκονι .Την υπολογιζω στην ηλικια του Νιαουρελου.Καθοταν  , σχεδον μωρακι     στο πεζοδρομιο    και χαζευε με τις ωρες το Νιαουρελο.Ειναι   ακομα  φοβικη και δεν καθεται   να τη χαιδεψεις ,φοβαται πολυ τους ξενους και τρεχει να κρυφτει αλλα  ειναι η μονη που με περιμενει παντα να γυρισω ,ειδικα το βραδυ και περιμενει να μπω μεσα .Πολλες φορες ,αφου εχω μπει μεσα   ερχεται στην   κεντρικη πορτα και βαζει τα πατουσακια της στο τζαμι μεχρι να δει οτι ανεβαινω τις σκαλεςΤα  γειτονακια Dscn1710Τα  γειτονακια Dscn1711Τα  γειτονακια Dscn1712 
Και προχωραω με new   entries   .Ταρτιν  .Εμφανισθηκε ξαφνικα την   περασμενη ανοιξη .Τοσο φοβισμενη που εμοιαζε με σκια.Κρυβοταν ολη μερα κατω απο τα αυτοκινητα και μονο οταν νομιζε πως δεν τη βλεπαμε εβγαζε  το κεφαλακι   και κοιταζε  με πελωρια ματια, τρομαγμενα το νιαουρελο .Ηταν τοσο τρομαγμενο το βλεμμα της που  την εκανε να  δειχνει  αγριωπη και   σχεδον ασχημη . Ωσπου το  θαυμα της αγαπης  που φανηκε μπροστα της, πρωτα με τους γειτονες   διπλα, μετα με τη μαμα μου και στη συνεχεια με μενα αλλαξε τελειως το τοπιο.Υποθετουμε πως η Ταρτιν   ειχε σπιτι   .Εχει ολα τα χαρακτηριστικα γατιου που το εβγαλαν απο  σπιτι .Κατατρομαγμενη, να κρυβεται στην αρχη , ενω να επιδιωκει με αγωνια την ανθρωπινη παρουσια και το  σπιτι στη συνεχεια. Κοιμαται πλεον στην   σκαλα των γειτονων διπλα μου σε ενα χαλακι    και την ταιζουμε σταθερα και τα δυο σπιτια . Κανει κουτουλιες  και δεν σε αφηνει να περπατησεις ,αν δεν τη χαιδεψεις Συζηταμε τη στειρωση της  και ελπιζω να γινει συντομα.Η φωτογραφια που ακολουθει ειναι απο τις πιο συγκινητικες   Η Ταρτιν  τριβει το κεφαλακι της στο ποδι μου για να μη φυγωΤα  γειτονακια Dscn1713Τα  γειτονακια Dscn1119Τα  γειτονακια Dscn1714
Και θα κλεισω    τα new entry  με τον  Ταρταρ ΄ή μπουλουκο .Ξαφνικα   μεσα στο καλοκαιρι βλεπω απο το μπαλκονι του Β   οροφου   μια χνουδομπαλα να τρεχει μεσα στο δρομο.Ουπς! σκεφτομαι  τι ειν΄τουτο ? Μωρα δεν εχουμε ,διοτι τα θηλυκα ,εκτος της Ταρτιν εχουν στειρωθει και η Ταρτιν  δεν ηταν εγκυος .Η χνουδομπαλα εξαφανισθηκε και εγω την ξεχασα.Την επομενη ομως ακουω για την εμφανιση ενος μωρου  .μιας μαυρης χνουδομπαλας  με χτυπημενη και κομενη ουρα. 
Την χνουδομπαλα την ειδα το  απογευμα της ιδιας μερας και σε πρωτη γνωριμια ακουσα ενα τεραστιοτατο κχχχχ ! Ενα σκ ..ο   να κανει κχχχ  και μαλιστα περιποημενο.
Δυστυχως οσα  μου ειπαν για την ουριτσα  ηταν αληθεια .Ενα βρεφακι με μια τρυπα στη  θεση της ουρας που ετρεχε αιμα συνεχεια.  Η   Ταρτιν       ηταν αυτη που εδωσε τη λυση ,καθως το υιοθετησε .Του εδωσε το χαλακι της  ,το επλενε συνεχεια   (  φανταζομαι οτι συνετελεσε στο οτι δε μολυνθηκε) και το φροντιζε σα δικο της . Σιγα -σιγα  με τις συστασεις της Ταρτιν   αρχισε να μας εμπιστευεται ,διοτι να το πιασεις αρχικα ουτε λογος . Τωρα ειμαστε σε πολυ καλο δρομο .Κανουμε κουτουλιες και τρεχουμε  μολις δουμε φαγητο .Τρεχουμε οπου και να ειμαστε γα να χαιδευτουμε και να παιξουμε   αλλα ειμαστε και πονηρουληδες και μολις ψιλιαστουμε    μαγκωμα το σκαμε σα λαγουδια .Εχουμε προσπαθησει για να τον τσουπωσουμε ,εστω να βαλλουμε αντισηπτικο στην πληγη  αλλα  δυστυχως αποτυχαμε.Οσονουπω θα μπουν τα μεγαλα μεσα σε εφαρμογη και θα παμε   γιατρο για ραμματα μαλλον.
Παντως τα κοριτσια τον εχουν υιοθετησει και τον φροντιζουν οσο κανεις.Ειδικα η Ταρτιν.
Και   οριστε   η χνουδομπαλα ή Ταρταρ  ή   μπουλουκος
Τα  γειτονακια Dscn1715Τα  γειτονακια Dscn1716
Τα  γειτονακια Dscn1720Τα  γειτονακια Dscn1718
Τα  γειτονακια Dscn1720Τα  γειτονακια Dscn1721
Εδω βαζω μια τελεια  στο  φωτοσεντονι .Την επομενη φορα  ισως εχουμε   και τη Γλαυκη ,το αναπηρο γατακι μας (που εχει μισουιοθετηθει απο μια ηλικιωμενη γειτονισα   και δεν βγαινει πια)  και τη Μπεζια ,τη φιλεναδα της που καθεται στη βεραντα του σπιτιου της Γλαυκης και   σιτιζεται εκει . flower flower kissss kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από dagger Κυρ Σεπ 29, 2019 10:46 am

Αδεσποτολόγιο ... καλα παμε όλοι μας.
Εμεις εδω εχουμε καμμια δεκαρια γατες αλλα ονοματα δεν εχω δωσει.
Ψιψικι τις λεω ολες .

dagger
dagger
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 62
Τόπος : Δάφνη - Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 16 και τέλος
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : όλες τις εποχές .... με μια αδυναμία στον χειμώνα
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : τώρα πια κανένα ...έκλεισα σαν γατομάνα
Motto : follow your dream
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/04/2015
Mood : Τα  γειτονακια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 29, 2019 7:04 pm

Ερχομαι να  συμπληρωσω   με την τσιριμπιμ τσιριμπομ,ηιαδεσποτη καθοτι μεγαλη γυριστρα ,κορη της  Μπουμπουκελας πριν αυτη   στειρωθει .Την ψιλουιοθετησαν  απεναντι(μαλλον τους υιοθετησε)   αλλα  βγαινει οποτε θελει απο μια τρυπα στην καμιναδα που δε γινεται να κλεισει.Μετα  γυριζει  απο την ιδια οδο   . Οταν βαριεται να ανεβει απο κει   ,πηδαει στο παραθυρο της κουζινας τους  και χτυπαει το τζαμι .

Ειναι μαμα των εμπνευσεων  ,που δυστυχως εμεινε μονο ο κουλης  και τον εχουν και αυτον απεναντι .
Τα  γειτονακια Dscn1811Τα  γειτονακια Dscn1810Τα  γειτονακια Dscn1812
Και  βεβαια ο ταρταρ   ή   μπουλουκος Τα  γειτονακια Dscn1813
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από Lina Κυρ Σεπ 29, 2019 9:38 pm

Αχ υπέροχα αγαπημένα πλασματάκια του δρόμου.Κάθε φατσάκι λες και κάτι θέλει να σου πει, ματάρες εκφραστικότατες.
Νάχαμε μια τεράστια αγκαλιά να χωρέσουν όοοοολα!!!
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα  γειτονακια M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Σεπ 29, 2019 11:01 pm

Τα καλα νεα της ημερας   και μονο(διοτι  για γατα ποτε   δε λεω πολλα) ,ειναι οτι  δε φευγουν ,δε μπλεκουν σε γατοκαυγαδες ή σχεδον , και καθονται   ολα παρεα (τουλαχιστον το βραδυ) .Τα εχω δει να κοιταζουν απο μακρυα αλλα   που αρπαζονται ,ενω αυτα   πλην καποιων κχχ που μπορει να κανουν για το φαγητο  ,τιποτα αλλο   δε συμβαινει  .Τα  κοριτσια   οσο τουλαχιστον  ξερω  εχουν στειρωθει ή εχουν μπει σε προγραμμα στειρωσης  .Ο μπουλουκος   ειναι μικρος ακομα .
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 02, 2019 1:23 pm

Φροντισμένα τα γειτονάκια σας να τα χαιρεστε και ευτυχώς που εχουν την τυχη να βρισκονται στην ομορφη και ησυχη θα ελεγα γειτονια σας. Νομζω πως κατι δεν παει καλα με το αριστερο ματάκι της σαλτσούλας?
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τα  γειτονακια M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Τετ Οκτ 02, 2019 9:52 pm

Σαλτσουλα φανταζομαι λες τον Ταρταρ .  Ναι ,δεν το λες ακριβως (και εγω δν ειμαι σιγουρη) ,βλεπω διαφορετικο χρωμα   αλλα δε βλεπω  τσιμπλες ή κατι  να   τρεχει .Το προβλημα του ειναι η ουριτσα    που πολυ με απασχολει ,αν καταφερουμε   να τον παμε γιατρο .Βεβαια αυτος τρωει ,παιζει κανονικα ,χαιδευεται ,κανει κουτουλιες και ολα τα σχετικα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από Gatoplikti Τετ Οκτ 02, 2019 10:59 pm

Ναι δεν έχει τσίμπλες θολό μου φαίνεται. Από την φωτογραφία δεν καταλαβαίνεις από κοντά θα δεις. Δεν παίρνεις τον γιατρό να του δώσεις αντιβιοτικά για προστασία; Πόσο καιρό είναι που υπάρχει αυτό στην ουρά; Το μάτι φαίνεται σαν να ναι απο χτύπημα κανένα έλκος;
Gatoplikti
Gatoplikti
Γατόπληκτη
Γατόπληκτη

Θηλυκό
Βουβάλι
Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Αριθμός γατουνίων : 2
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : To Μαντολίνι!!
Motto : "THE STALKER"
Ημερομηνία Εγγραφής : 19/09/2012
Mood : Τα  γειτονακια M_choco

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Πεμ Οκτ 03, 2019 1:54 am

Ετσι  μας ηρθε   .Εμφανισθηκε ξαφνικα ,περιπου Ιουλιο. Τον υπολογισαμε 1 μηνα  και κατι. Η  ουριτσα ηταν κομενη και το ματακι οπως το ειδες
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Πεμ Οκτ 03, 2019 1:30 pm

Κάθε γειτονιά τα ίδια.
Σε άλλες καλύτερα σε άλλες όχι.
Είναι τυχερά τα δικά σου που είσαστε ήσυχοι και φαίνονται τόσο φροντισμένα

Ταρτάρ ίδιος με το Σαρλουδάκι μου. Φαίνεται όντως πρόβλημα στο ματάκι δε τσουπώνεται με τίποτα ?
τσιριμπίμ τσιριμπόμ και μπουμπουκέλα κουκλάρες και οι δύο  heart  heart
Ταρτίν μια γλύκα  heart  heart







υγ. έχω κι εγω ένα γατίδιο με πληγή στο λαιμό γμττττ  που προσπαθώ να το βουτήξω για γιατρό και δε μου κάθεται Sad
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα  γειτονακια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Πεμ Οκτ 03, 2019 10:54 pm

Εκει που λες οτι  καθεται ,γιατι παιζει ,τριβεται στα ποδια μου (με μενα το χει πιο πολυ απ'ολους)  μολις παω να τον σβερκωσω  μου ξεφευγει σα χελι .Αλλα   θα  τον   τσουπωσω οπωσδηποτε  με κονσερβακι και τα γνωστα .Προχθες  καναμε μαραθωνιο με τον μπαμπα μου  να του βαλουμε εστω  betadine στην   ουριτσα . Ποσες φορες τον σβερκωσε ο μπαμπας μου και ολες του ξεφυγε δε θυμαμαι . No No
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 19, 2019 1:39 am

Αυριο με το καλο θα παμε τον Ταρταρ για   να του ραψουν την ουριτσα .Ελπιζω οτι θα το καταφερουμε ,με τα μεγαλα μεσα σε εφαρμογη ;κονσερβακι   special   και το  ειδικο κλουβακι για γρηγορη αναχωρηση. Ο μικρος ταρταρ θα φιλοξενηθει   για 2  ημερες απο τους γειτονες διπλα ωστε να αναρρωσει ,ενω του εφτιαξα και πανεμορφη κουτα ,ωστε οταν βγει στο   γνωστο πεζοδρομιο   να εχει πλεον φωλιτσα.
Περναω ομως και στο κωμικο της υποθεσης 
Ηλικιωμενη συγκατοικος (μενει  στον α οροφο)  με παιρνει τηλεφωνο σημερα το βραδυ.Καταστεναχωρημενη     για την κομενη ουρα του ταρταρ ,γιατι νομιζε πως καποιος ''  παλιανθρωπος '' του την κοβει συνεχεια.  Εξηγω στην κ.  ας  την πω   Μαριανθη  (εχει παραπλησιο ονομα)    πως η ουρα του ειναι κομενη απο τοτε που εμφανισθηκε και δεν ειναι δυνατον να του την κοβει καποιος ,διοτι   θα ουρλιαζε απο πονο και θα τον ακουγαμε ολοι .αφου δεν απομακρυνεται καθολου απο μας. 
Εκεινη πειθεται και δειχνει πως το καταλαβαινει αλλα   συνεχιζει να μιλαει πολυ στεναχωρημενα ,γιατι ερριξαν φολα στο κανις της αδελφης της   που το ειχε αφησει για πολυ λιγο στον κηπο του σπιτιου τους και το σκυλακι δυστυχως εφυγε.Μου ζηταει λοιπον να μην την παρεξηγω που ειναι ταραγμενη και βλεποντας το αιμα στην ουρα του ταρταρ ,νομιζε πως καποιος   υπανθροπος εξακολουθει να του κοβει την ουρα.
Για να την ηρεμησω περισσοτερο της   λεω πως εχουμε ραντεβου   με κτηνιατρο  αυριο για να κανει ο ταρταρ χειρουργειο και οτι  αλλο χρειασθει.
Αμεσως τοτε  ρωταει η κ .Μαριανθη : Εσεις θα το πληρωσετε
Απανταω : Εγω   ναι  
συνεχιζει φουριοζα  η κ.Μαριανθη  και με αφηνει εμβροντητη 
- Ε  οχι βρε παιδι μου δε γινεται    ,Να το βαλουμε στα κοινοχρηστα Veryhappy 
tafos -Βρε κυρια Μαριανθη   κοινοχρηστος ειναι ο γατος?
τ α ρ τ α  ρΤα  γειτονακια Dscn2012
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από psipsa Σαβ Οκτ 19, 2019 4:59 pm

ΤΕΛΕΙΑ!!!! θα ειστε η πρωτη εν ελλαδι πολυκατοικια με κοινοχρηστη μοιρασια τα εξοδα των αδεσποτων!!! μεχρι και γκινες κερδιζετε!!!!!
psipsa
psipsa
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Άλογο
Ηλικία : 57
Τόπος : δροσια
Αριθμός γατουνίων : 14
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαιιρακι!!!
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : θα τα ηθελα ολα!!! και επειδη το συμπαν ακουει, ερχονται ολοενα και περισσοτερα..
Motto : keep purring...
Ημερομηνία Εγγραφής : 01/06/2012
Mood : Τα  γειτονακια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 19, 2019 8:11 pm

Γελαω ακομα    .Φανταζεσαι   στη φορμα κοινοχρηστων να περνουσε   χειρουργειο γατου 80  ευρω   + 10 ευρω κολαρο + αντιβιωση ,το ολον  100  ,γιατι τοσο μας στοιχισε και   ερχομαι και στα σοβαρα και σημερινα 
Ξεκινησαμε απο τις 8   το πρωι με τον μπαμπα μου να  παμε σε προγραμματισμενο ραντεβου   για επεμβαση στην ουρα    στη φιλοζωικη Αγ.Αναργυρων 
Μολις   φτασαμε μας   ειδε μια κτηνιατρος   πολυ νεαρη που μας ειπε οτι ειναι αδυνατο α χειρουργηθει σημερα ,καθως η ουρα ηθελε κοψιμο  (χθες  βεβαια   που τηλεφωνησα  ενημερωσα   πληρως και δε μου ειπαν οτι δεν αναλαμβανουν )  και εκεινη ηταν μονη με πολλα περιστατικα και δεν προλαβαινε μεχρι τη μια που κλεινουν  .Εν τω μεταξυ   τον φοβοταν τον καυμενο .  Ο ταρταρ   ειναι πανγλυκος   ,αφου  το πρωι μπηκε μονος του μεσα στο κλουβακι για να τον μεταφερουμε .Απλα οταν την ειδε αγχωμενη αγχωθηκε και αυτος   και αφου τον εβαλε σε κρειτ   για να τον εξετασει ,στη συνεχεια δεν εβγαινε  για να τον βαλω παλι στο κλουβακι μεταφορας   να  τον παρουμε .  Οταν   στο μεταξυ ρωτησα που μπορουμε   να κοιταξουμε για την επεμβαση ,μας απαντησε   στο συνεργαζομενο κτηνιατρειο του Κορωπιου   με κοστος επεμβασης και φιλοξενιας   130 ευρω .Το  ποσο    αυτη τη στιγμη δεν ηταν στα προβλεπομενα . Με  αφησε λοιπον να βαλω  μονη  το γατο στο κλουβακι   ,καθως ειχε αλλα περιστατικα  και φοβοταν να προσπαθησει η ιδια   και τελικα μετα απο προσπαθεια   μονο δικη μαυ   και του μπαμπα μου    ο Ταρταρ    ηρεμησε  και μπηκε στο κλουβακι του .Η εντυπωση μου αρνητικη ,καθως  προκειται περι κτηνιατρειου φιλοζωικης που   περιθαλπουν αδεσποτα  
Αρχισαμε να    εξεταζουμε τις   επιλογες που ειχαμε   ,ωστε να      γινει η οποια   επεμβαση    σημερα   και να μην   καθυστερουμε   ,αφου ηδη ειχαμε τοσο καθυστερησει .Μετα   απο καποιες    επαφες  καταληξαμε    σε κλινικη   με ονομα   ''Νοσοκομειο ζωων''   στο Πικερμι κοντα στη Ραφηνα .Ηταν αρκετα πιο προσιτοι   λογω τιμης     και απο την αλλη  λογω Σαββατου   δε βρισκαμε κτηνιατρο   που να μπορει να   το  αναλαβει .
Τον πηραν αμεσως ,δεν εκοψαν την ουρα απο τη ριζα,  διοτι εκριναν πως δεν ειχε πειραχτει νευρο    αλλα απολυμαναν   ,καθαρισαν με χειρουργικη λαβιδα το μολυσμενο σημειο   που αιμοραγουσε ,εκαναν περιδεση    και στη συνεχεια   εκλεισαν το τραυμα με    γαζα ,την      οποια πρεπει  να  αλλαζουμε   μια φορα την ημερα .Επισης   αφου του εγιν αντιβιωτικη ενεση  ,απο αυριο θα  παιρνει αντιβιωση   για μια εβδομαδα και θα φοραει το κολαρο του. .Ως  αιτια   της πληγωμενης  ουρας   μας ειπαν δαγκωμα απο σκυλο  . 
 Ο Ταρταρ  τωρα     φιλοξενειται στο γειτονικο σπιτι   μεχρι να αναρρωσει  .Στη συνεχεια παμε  να   ψαξουμε  ενα  σπιτακι   για τον Ταρταρ
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από Lina Σαβ Οκτ 19, 2019 9:04 pm

Περαστικούλια στο αγόρι πόσο τυχερό που βρέθηκε κοντά σας.Δεν συζητούμε για γλύκα, ασπρομαυρούδι γαρ.
Όλα να πάνε καλά από δω και στο εξής και γιατί όχι να βρει σύντομα το δικό του σπιτάκι να κουρνιάσει gatoula
heart heart heart
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα  γειτονακια M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 19, 2019 10:09 pm

Δυσκολο το βλεπω Λινα μου  αλλα    λεμε με την Ελινα  να το παλεψουμε  .Παντως τωρα με πληροφορησαν οτι κοιμαται του καλου καιρου  ,εκανε  βεβαια λιγο εμετο  (διοτι κακως ειπα στους ανθρωπους οτι μπορουν να του δωσουν λιγο φαγητο),τεσπα μιλησα  παλι με το νοσοκομειο   και μου ειπαν να μη φαει τιποτα αλλο ουτε νερο ,ολα απο αυριο.
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από Lina Σαβ Οκτ 19, 2019 11:22 pm

belezza έγραψε:Δυσκολο το βλεπω Λινα μου  αλλα    λεμε με την Ελινα  να το παλεψουμε  .Παντως τωρα με πληροφορησαν οτι κοιμαται του καλου καιρου  ,εκανε  βεβαια λιγο εμετο  (διοτι κακως ειπα στους ανθρωπους οτι μπορουν να του δωσουν λιγο φαγητο),τεσπα μιλησα  παλι με το νοσοκομειο   και μου ειπαν να μη φαει τιποτα αλλο ουτε νερο ,ολα απο αυριο.
Ναι είναι δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις, κάθε πλασματάκι με την τύχη του.Έχει ανθρώπους που τον νοιάζονται και είναι πολύ σημαντικό.
Αύριο θα είναι καλύτερα Smile
Lina
Lina
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Γάτα
Ηλικία : 60
Τόπος : Πειραιάς
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καλοκαίρι για πάντα
Ημερομηνία Εγγραφής : 29/10/2009
Mood : Τα  γειτονακια M_peristeria

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Σαβ Οκτ 19, 2019 11:47 pm

kissss kissss kissss
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Οκτ 22, 2019 2:13 pm

Χαίρομαι που όλα πήγαν καλά με το ζούζουνο  mati
Γιατί όχι έξοδα κατοικίδιων στα κοινόχρηστα ? happy2 happy2
Μακάρι να μπορούσαμε να γίνουμε μια φορά νο 1 για καλό σκοπό.  tafos
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Τα  γειτονακια Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Παρ Φεβ 21, 2020 10:40 pm

Ο μικρος Ταρταρ   μπορει να μην υιοθετηθηκε  τελικα ,ενσωματωθηκε ομως στην ευρυτερη  γατοοικογενεια   και εγινε το τριτο μελος της Λευκοθεας  and  the  family. Μπορει κανενα τηλεφωνο να μη χτυπησε για τον μικρουλη μας ,μπορει να μη συγκινησε κανεναν ,συγκινησε  ομως   εμας   που   δεν υπηρξε περιπτωση να τον αφησουμε στη   μοιρα του.
Ο μικρος Ταρταρ   ,τωρα ονομαζεται Τσαρλυ   ,και   ειναι εγκατεστημενος   μονιμα  με ολο το  προικιο του στην   πισω  βεραντα των γειτονων.
Εχει δυνατοτητα   προσβασης στις γνωστες δυο αυλες  και περναει ειδυλλιακα   τη μερα  του   με κωλοτουμπες και ζαβολιες ,ενω οταν βαριεται τρυπωνει  σε   μας για να τον ανακαλυψουμε στα πιο απιθανα μερη τις πιο απιθανες στιγμες Τα  γειτονακια Cam00410Τα  γειτονακια Cam00411Τα  γειτονακια Cam00320Τα  γειτονακια Cam00321 Στη   συνεχεια του αδεσποτολογιου   ερχεται η Ταρταρινα  (η ταρταρουγιτσα του καλοκαιριου  ).Επισης καλοφροντισμενη  ,διαμενει στην εξωτερικη μπροστινη   βεραντα των γειτονων  με ολη την προικα   και αυτη .Το ποσο  εχει ομορφυνει  δεν περιγραφεται αλλα επιβεβαιωνεται  απο την αγαπη  που  παιρνει Τα  γειτονακια Cam00415Τα  γειτονακια Cam00322 .
Ετσι  οι  γειτονες  δεν εχουν  πλεον  περιθωρια για  αλλα check  in  ,αφου   τελειωσαν ολα  τα  διαθεσιμα  rooms to let.
Βεβαια  τα νεα του αδεσποτου πεζοδρομιου ,δεν ειναι ολα  τοσο καλα. Δυστυχως μετα την εξαφανιση της Tinky ,σημειωθηκαν  αλλες δυο   εξαφανισεις   θηλυκων  μωρων απο τη γειτονια .
Μιας πορτοκαλομπεμπουλας   υιοθετημενης απο   μονοκατοικια απεναντι μας.Χαθηκε  μεσα σε μια ωρα   απο τον κηπο   τους    και  μιας   μικρης ταρταρουγιτσας   στην ιδια ηλικια με την Tinky   ,απο τη διπλανη πολυκατοικια   που  την  φροντιζαν .Ιδιαιτερα αυτη η περιπτωση    ειναι  λυπηρη ,γιατι  προσπαθουσαν να την υιοθετησουν ,ενω εχοντας ηδη γατα που δεν την  ηθελε    την ανεβαζαν στο  διαμερισμα καθε βραδυ  και την αφηναν   στον κηπο μονο το  πρωι .Την εχασαν μεσα σε μιση ωρα   που την αφησαν για να  κατεβασουν απο το διαμερισμα το  κλουβακι μεταφορας της.Εχουν κανει ολες τις νομιμες ενεργειες αλλα δεν προεκυψε κατι  
Τα  γειτονακια Cam00412Τα  γειτονακια Cam00413Τα  γειτονακια Cam00414



Για   το  τελος  της σημερινης   παρουσιασης   ο γνωστος   κατασκοπος ανεβασμενος   σε  θεση  κλειδι   για να εποπτευει   τα   γατοταισματα του κηπου Τα  γειτονακια Cam00416
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από LAROGATA Δευ Φεβ 24, 2020 3:43 pm

τελικα εχετε γινει πολυτεκνη εσεις οι γειτονοι.Μια χαρα περνανε ολα τους φροντισμενα και ασφαλη mati mati mati mati mati
LAROGATA
LAROGATA
Γατοκαβατζώστρα
Γατοκαβατζώστρα

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 54
Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Αριθμός γατουνίων : Δώδεκα τη φτιάξαμε την ομάδα!!
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Παντός καιρού,φτάνει να μην ξεπερνά τους 32 βαθμούς
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Ότι μαύρο και λιλά κυκλοφορεί!
Motto : Πότε θα κάνει ξαστεριά?
Ημερομηνία Εγγραφής : 21/07/2010
Mood : Τα  γειτονακια M_thunder

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Δευ Φεβ 24, 2020 10:25 pm

Ετσι   ακριβως Μαρακι .Παντα  ομως με το αγχος  να τους βλεπεις ολους   καθε μερα και να ειναι καλα
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τα  γειτονακια Empty Απ: Τα γειτονακια

Δημοσίευση από belezza Κυρ Μαρ 08, 2020 10:00 pm

Ο   Τσαρλυ μας   (πρωηνΤαρταρ ,τα χουμε πει)   απολαμβανει τη   σπιτικη ζωη χωρις να χανει τις    γυρες στον ευρυχωρο κηπο  και μεγαλωνει,   ενας    αξιοπρεπης   και   ευτυχισμενος γατος .Ποσο η αγαπη κανει τη διαφορα
 Τα  γειτονακια Cam00612Τα  γειτονακια Cam00611Τα  γειτονακια Cam00610
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Τα  γειτονακια Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης