gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Κακή Πέψη

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Κακή Πέψη Empty Κακή Πέψη

Δημοσίευση από ritad Δευ Σεπ 09, 2019 3:52 pm

Γεια σας,

Το πρόβλημα που έχουμε είναι με τον γατο της γιαγιάς μας.
Θα σας πω εν συντομία το πρόβλημα.
Γάτος αδεσποτούλης περίπου 3 με 3μιση ετών. Αλανιάρης που πάει σπίτι για φαγητό και ύπνο. Αμβολίαστος και αστείρωτος.
Ο γάτος είναι κοντά της εδώ και 1μιση χρόνο. Εκλεκτικός στο φαγητό. Δεν ήθελε ποτέ να φάει κονσέρβα ή ξηρά τροφή.
Της είχαμε πει λοιπόν να του βράζει κοτοπουλάκι ή να του δίνει ψαράκι. Κάθε 3 ώρες ερχόταν για τάϊσμα.
Όλα ωραία και καλά.
Εδώ και 10 ημέρες ο γατούλης κάνει πρωί και βράδυ εμετό το φαγητό αμάσητο. Έχει όρεξη για φαγητό, πίνει πολύ νεράκι κάνει τις βόλτες μου όπως πάντα, όρεξη για χάδια.
Δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι φταίει μέχρι που η γιαγιά ξεφούρνισε ότι το λυπήθηκε το καημένο το ζωντανό να τρώει νερόβραστα και εδώ και τρεις μήνες το κοτόπουλο του το έκανε κοκκινιστό που το κάνει μούρλια κατά δήλωση της. (δηλαδή μπαχάρια, κρεμμύδια) και ψάρι αντι να του δίνει μπακαλιάρο ή γάβρο που έτρωγε μέχρι τώρα του έδινε λιθρίνια.
Υποψιάζομαι ότι στο γατούνι έχει ξετινάξει συκώτι και πάγκρεας λόγω λίπους και κρεμμυδιού.
Θα μου πείτε το πιο απλό κτηνίατρο. Αυτό το σενάριο δεν παίζει γιατί είναι σε ένα χωριό στο πουθενά. Οπότε από δική σας εμπειρία πείτε μου τι φάρμακα να πάρω να στείλω στο χώριο.
Ευχαριστώ
ritad
ritad
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Κατσίκα
Ηλικία : 56
Αριθμός γατουνίων : 1 Αλήτης Γατουλίνης
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Γατοκαλόκαιρο
Ημερομηνία Εγγραφής : 18/10/2018
Mood : Κακή Πέψη M_tour10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κακή Πέψη Empty Απ: Κακή Πέψη

Δημοσίευση από ZIZIKOS Τρι Σεπ 10, 2019 10:56 pm

Νομίζω ότι θάπρεπε να μιλήσεις έστω μ' ένα κτηνίατρο εδώ στην Αθήνα ή όπου βρισκεσαι για να σε συμβουλέψει.
Θάταν τελείως ανεύθυνο να σου δώσουμε συμβουλές ή να σου προτέινουμε εμείς φάρμακα γιατί γιατροί δεν είμαστε και μπορεί να γίνει χειρότερο κακό στο ζωάκι.
Δε μπορείς όταν θα πάς εκεί να τον βουτήξεις να τον πήγαινες εσύ σε γιατρό για κάποιες εξετάσεις ώστε να ξέρεις πως να το αντιμετωπίσεις?

Τα μπαχαρικά και σκόρδα κρεμμύδια, ντομάτες κλπ είναι απαγορευτικά για τις γάτες.
Πες στη γιαγιά να μη του ξαναδώσει γιατί το γατί κινδυνεύει η ζωή του.

Εύχομαι να βρεθεί λύση και να ηρεμήσει ο γατούλης γρήγορα.
ZIZIKOS
ZIZIKOS
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Τίγρης
Ηλικία : 61
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός γατουνίων : 1 ΓΑΤΟΑΓΓΕΛΟΥΔΙ, 2 γουργουρόνια και 4 αδεσποτάκια
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΓΚΑΛΙΕΣ
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΝΑ ΤΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΛΑ
Motto : Η ΓΑΤΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΠΑΝΤΑ
Ημερομηνία Εγγραφής : 27/11/2013
Mood : Κακή Πέψη Welcome

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κακή Πέψη Empty Απ: Κακή Πέψη

Δημοσίευση από belezza Πεμ Σεπ 12, 2019 1:48 am

Καλησπερα σας και απο μενα .Ειχα παρομοιο προβλημα με το μεγαλο γατο μου ,ο οποιος και στειρωμενος και εμβολιασμενος και εντελως σπιτισιος (πιο πολυ δε γινεται ) ειναι .Φυσικα δεν ειμαι κτηνιατρος ουτε τον αντικαθιστω .Θα σας πω απλα τι μου ειπε ο δικος μου κτηνιατρος .Ευαισθησια στομαχου λογω καλοκαιριου και ζεστης ,με αποτελεσμα να μη χωνευει την τροφη ( η οποια ειναι κροκετα και ενιοτε φακελακι)Αυτο προφανως δημιουργει και αφυδατωση  .Ο δικος μου γατος εκανε εμετους 3 ημερισιως ανα 3-4 ημερες  περιπου για 1,5 μηνα Μας συστησε σιροπι,το οποιο μετα δυσκολιας επαιρνε και τροφη i/d της hill's .Νομιζω πως η τροφη βοηθησε πολυ .Εχουν σταματησει οι εμετοι αλλα ειμαι ακομα σε επικοινωνια με το γιατρο για να δουμε ποτε θα σταματησει την  κροκετα i/d
belezza
belezza
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Σκύλος
Ηλικία : 53
Τόπος : αθηνα
Αριθμός γατουνίων : 1
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : καταχειμωνο στην εξοχη
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : οποιο κανει τουμπιτσες και χαρουλες
Motto : οτι τελειωνει δινει τη θεση του σ αυτο που πρεπει να ερθει
Ημερομηνία Εγγραφής : 28/02/2016
Mood : Κακή Πέψη Newher10

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Κακή Πέψη Empty Απ: Κακή Πέψη

Δημοσίευση από nikos_x Παρ Οκτ 04, 2019 2:11 pm

Υπαρχει κ το σεναριο να εχει τριχομπαλες. Το μαγειρευτο φαγητο δεν προσφερει πολλες φυτικες ινες στη γατα (όπως και πολλες εμπορικες τροφες δυστηχως).
Σκευασματα θα βρεις στο εμποριο οπου μπορεις να δοκιμασεις μια συστηματικη χορηγηση και να δεις πως θα παει.

Ευχομαι περαστικα και καλη επιτυχια με τη στειρωση!
Veryhappy
nikos_x
nikos_x
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.
Επίλεκτος Ομάδος Γ.Α.Τ.

Άντρας
Άλογο
Ηλικία : 33
Αριθμός γατουνίων : 1 + 1 που γαυγίζει
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Χειμώνας
Motto : The dog did it!
Ημερομηνία Εγγραφής : 02/07/2009
Mood : Κακή Πέψη Lick

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης