gatospito
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

αδεσποτα και ψυλλοι

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

αδεσποτα και ψυλλοι  Empty αδεσποτα και ψυλλοι

Δημοσίευση από panayiota._ Τετ Ιουν 19, 2019 5:28 pm

Καλησπερα.Εχω στην αυλη μια γατουλα ενος ετους και 2-3 μηνων.Στειρωμενη φυσικα.Τα καλοκαιρια εχουμε τρομερο προβλημα με τους ψυλλους.Φοραει αποπαρασιτικο λουρακι το οποιο αλλαζουμε συχνα.Το προηγουμενοο καλοκαιρι ο γιατρος ενος μεγαλου πετ σοπ μου προτεινε ενα σπρευ γιατι ηταν μικρουλι.Ωστόσο φέτος παρατηρησα οτι το σπρευ δεν πιανει πλεον.Υπαρχει κατι να μου προτεινετε ή ειναι απαραιτητη η μεταφορα της στον κτηνιατρο;

panayiota._
Kitten
Kitten

Θηλυκό
Φίδι
Ηλικία : 22
Αριθμός γατουνίων : 2
Ημερομηνία Εγγραφής : 15/05/2018

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αδεσποτα και ψυλλοι  Empty Απ: αδεσποτα και ψυλλοι

Δημοσίευση από Stella M. Τετ Ιουν 19, 2019 5:36 pm

Υπάρχουν πολλά σκευάσματα αποπαρασίτωσης, σε μορφή αμπούλας και σπρέυ.
Οι αμπούλες πάνε και ανάλογα με τα κιλά της γατούλας.
Το σπρέυ ίσως δεν πιάνει πλέον γιατί είναι δύσκολο να διαβραχεί καλά το τρίχωμα μιας ενήλικης γάτας.
Δοκίμασε αμπουλίτσα,απλά οι περισσότερες είναι μηνιαίες και είναι σημαντικό να μην καθυστερείς τη χορήγηση.
Το λουράκι από μόνο του δεν επαρκεί σε καμία περίπτωση.

Εφόσον η παρασίτωση είναι έντονη, μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό, ώστε να σας προτείνει ο ίδιος κάποια αμπούλα.
Stella M.
Stella M.
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος
Γατοσπιτό-γατα/Γατοσπιτό-γατος

Θηλυκό
Δράκος
Ηλικία : 35
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Αριθμός γατουνίων : 4
Προτιμώμενος (γατό)καιρος : Κάποτε μου άρεζε η βροχή, τώρα σκέφτομαι τα ζουζουνάκια που γυρνάνε έξω..
Γατοσπιτόγατα που θα βουτάγατε : Τον Αρουλίνη που βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δέντρο στη βροχή και τον έδωσα για υιοθεσία..Οι νέοι γατογονείς όμως τον λατρεύουν!
Motto : Αύριο είναι μια καινούργια μέρα
Ημερομηνία Εγγραφής : 20/01/2017
Mood : αδεσποτα και ψυλλοι  M_hug

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης